Gesprongen Handen Purol "1 Ambtenaren en de politiek „Verdronkene” terecht RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 5 DECEMBER Prof.R.LigtenbergOJF.M. Plotseling te Amsterdam overleden Polemiek De Duitsche scrips I Het slachtoffer overleden BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Oude veete opgerakeld „DE HOOP” BEHOUDEN Te Kampen binnengebracht Een bedrag van 25 et. per 100 K.G. VOORZITTERSCHAP S.D.A.P. Jan Oudegeest zal aftreden Ir. H. Volkerf LEVERING VAN RUNDVEE D DE STEUNVERLEENING Toezicht op onderwijs DE „INDRAPOERA” F1 WERKWILLIGEN MISHANDELD Verbetering Overijsselsche Vecht OPRUIING In België aangehouden Revolutionaire gezind heid De moordaanslag te Koetaradja Ijsbaan te Apeldoorn Wie als Nederlandsche schuld- eischer beschouwd wordt Op inspectietocht in Portugal verdronken Omvang van de schade nog niet bekend Man te Tilburg levensgevaarlijk gewond In werking Pastoor J. Janssen Schmidt hersteld LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN MINISTER-PRESIDENT BELEEDIGD Via den Postcheque- en Girodienst DWANGARBEIDER DOODE LIJK MISHANDELD TWEE Z-BOOTEN NAAR DE HOOFDSTAD J sti he dei Ongeval bij Sliedrecht gefingeerd om verzeheringssom machtig te worden Het Witboek over de „De Zeven Provinciën” Tegemoetkoming aan hen, die tijdens hun werkloosheid gehuwd zijn Verdeeling in inspecties voor M.O. en V. H. O. Conferentie met den Minister Steunverleening voor aardappelteelt F I Woensdag 6 Dec. 1933 De worgplaat-zaak voor den Hoogen Raad Regeling voor telers I 710 .Othello -. Woensdag 20 December 1933 911 is hersteld. - 1933 December nog het onderzoek met kracht U December 1933 810 Dinsdag 19 December 1933 911 is Ijsbaan Malkenschoten te Apeldoorn Deze regeling is thans In werking getreden. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS ten, ir. H. Volker, leider van de havenwer ken, Ir. H. H. Volker, leider van de havenwer ken te Leixoes, Is, naar „United Press” meldt, verdronken op een Inspectietocht In de haven. De besturen van de Vereenlglng voor den Effectenhandel en van de Amsterdamsche Ban- klersvereenlglng geven den betaalkantorerj in overweging zich naar de bij die publicatie ver- -trekte aanwijzingen te richten. HU werd „door een hooge golf van een golf breker weggeslagen. Reddingspogingen konden niet aangewend worden, daar hU onmiddeliyk In de diepte verdween. De heer Volker was hoofdingenieur bU de Ned. Mij. voor Havenwerken te Amsterdam en woonde te Lelden. De geopend. BEROMUNSTER 460 M. opera van Verdl. BATAVIA, 4 Dec. (Aneta) De .Java-Bode" meldt, dat de samenstelling van het „Zeven- Provinclën-Witboek”, welke eerst ter Algemee- ne Secretarie was ter hand genomen, verder op het Departement der Marine zal worden be ëindigd. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Loenersloot den Zeer eerw. heer J. Lammerts en tot pastoor te Put ten den Zeereerw. heer J. F. M. Verheuvel. H «en Use zien 81 vn> Door held uzlek. Incert D oor? dag niet R Poet he dli nu Mi he doo doo daa T strs mot wor sch Ian De det mo dor E ope Di den taal maa due dan het Di intu afga geze van teek Di maa zetel stree Dt Novi M mis? gen aanl enkt De 1 nom Pig de - be- 'Naar wü vernemen, heeft de heer J. Oude geest. daartoe genoopt door zijn leeftijd en zUn gezondheidstoestand, bet voornemen af te tre den als voorzitter der Sociaal-Democratlacbe Arbeiders Party. De heer Oudegeest zal echter ztjn functie blijven waarnemen tot het met April van bet volgend jaar te houden Partijcongres. HAMBURG 37S M. 10.50 Concert. 11.40 Vervolg concert. 12 40 Populaire 155 Gramofoonmuzlek. 3 30 7.35 Opera-oomlque BAO Kleine No- ragorkeet olv Gerhard Maaaz. Volgens een mededeellng aan de parochianen zal pastoor J. Janssen Schmidt van de Weere - iN.-H.) Zaterdag as. weer in zijn parochie te- rugkeeren. daar hU van zUn ziekte weer geheel Oronlrfgen. Woensdag 20 December 1933 8—10 vjn. veemarkt. •s Hertogenbosch. WARSCHAU 1411 M. 7.30 Poolsch strijk kwartet. 8.35 Pianorecital. 10.35 Dans muziek. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld dat bij artikel 10 der steunregllng. vervat in het besluit van 15 Januari 1931 aan personen, tijdens hun werk loosheid rijn gehuwd, geen gehuwden-uitkee- ring mag worden verstrekt, dan nadat zU aa hun huwelijk tenminste drie maanden in bet vrije bedrijf hebben gewerkt. Nu de steunverleening reeds zoo lang duurt en de betrokken gezinnen daardoor dreigen In armoede te vervallen, heeft de minister beslo ten, zoo meld de „Volkskrant”, deze bepaling in dier voege te wijzigen, dat instede van den len Januari 1931 In den vervolge wordt gelezen de le Januari 1933. Ter voorkoming van misverstand vestigt de minister er de aandacht op, dat ten aanzien van diegenen, die na 1 Januari 1933 zijn gehuwd gehandhaafd blijft de bepaling, dat kostgar.- gerssteun kan worden verstrekt aan hen, die vóór hun huwelijk kostgangerssteun genoten en nog geen drie maanden na hun huwelijk In het vrjje bedrijf gewerkt hebben. MAKASSAR. 4 Dec. (Aneta) Op den derden dagvan de behandeling van de zaak tegen kapitein Van der V. door den Krijgsraad werden twee getuigen gehoord, die bevestigden dat beklaagde den dwangarbeider die later aan de bekomen verwondingen en ondergane ontberingen is overleden tweemaal heeft geslagen. Beklaagde deelt mede, dat alle ver oordeelden (dwangarbeiders) tegen hem zijn, omdat hij streng optrad en zieh aan de voor schriften hield. De kolonel, gewestelijk militair commandant bevestigt dat verschillende voor schriften overeenkomen met de door beklaagde toegepaste maatregelen. Op den vierden dag van de behandeling van deze strafzaak werden 18 getuigen gehoord, die allen verklaarden herhaaldelijk te zijn ge straft.* Beklaagde erkent thans dat bij den dwang arbeider meer dan tweemaal gestraft heeft Dc verklaringen die op dezen vierden dag door de getuigen zijn afgelegd, zijn zeer bezwarend voor beklaagde. hebben v’ zocht en het bleek dat v. I_ treden bij een klppenfokker, die eveneens blau we vossen kweekte. Van officleele zijde wordt medegedeeld: De coupore vervallende in de periode van 1 Juli 1933 tot en met 31 December 1933, de dividenden In die periode betaalbaar ges.eld en vorderingen uit anderen hoofde In dat halfjaar vervallende zijn overeenkomstig de bepalingen ran de transfermoratoriumwet van 6 Juni 1933 betaalbaar met 50 pet. In contanten en 50 pet. In scrips uitgegeven door de Konversionskasse für Deutsche Auslandsschulden te Berlijn. Zooals bekend Is. werd tusschen de Neder landsche en Duitsche regeering onlangs een protocol gesloten op grond waarvan de scrip, toebehoorende aan de hieronder omschreven Nederlandsche schuldelschers voor 100 pet. ver kocht zal kunnen worden. (De voor de tweede 50 pct. van de nonvnale waarde der scrip be- noodlgde gelden zullen uit „Zusatzlichen export" verkregen moeten worden.) KOETARADJA, 4 Dec. (Aneta) De date van den aanslag op het kind van den hoofd- onderwijzsr De Graaf is thans geïdentificeerd. Hij heet Haroen en Is afko-ns'ig uit Keureu- koen In het landschep 26 Moekims (dus niet uit Lhonl. HIJ gedraagt zich abnormaal en is waarschijnlijk krankzinnig evenals zijn moeder. De toestand van Jantje de Graaf is Zater dagmiddag plotseling verergerd. Na een spoed operatie Is het kind Zondagmorgen overleden. De begrafenis had 's middags plaats. Het was een indrukwekkende plechtigheid, waarvoor enorme belangstelling bestond. Alle autoritei ten waren aanwezig. Een schat van bloemen be dekte de baar. De Gouverneur hield een gevoel volle rede. Ds Eckenhansen sprak een lijkrede ■uit. Een collega van den heer De Graaf be dankte namens de familie. Alle aanwezigen ren diep onder den Indruk. tl .a 1 - De „Staatscourant” bevat het besluit van 29 November 1933 tot aanwijzing van percee- len in de gemeente Zwollerkerkspel, welke vooi de werken tot verbetering van de Overljsselsene Vecht In verband met den waterafvoer van op die rivier afwaterende gebieden zullen moeten worden onteigend. In dit protocol is bepaald, dat als Nederland sche schuldelschers beschouwd zullen worden rechts- en natuurlijke porsonen. die hun zetel of vaste woonplaats in Nederland hebben, en die hetzij reeds op 1 Juli 1933 eigenaren van de effecten of gerechtigden tot de schuldvorde ringen waren voor de rente, waarvan zij recht hebben op scrip, of die na dien dag nog effec ten of schuldvorderingen verworven hebben, waarvoor de genoemde kenmerken op dien dag aanwezig waren. Als eigenaren of schuldelschers gelden niet zoodanige personen wien de cou pons en de aanspraken op rente slechts ter Inning of de effecten en vorderingen slechts als zekerheid (bij wijze van pand) zijn overge dragen. Om bovengenoemd protocol op de Juiste wijze te kunnen uitvoeren 13 het noodlg geweest een vrij Ingewikkelde betalingsregeling in het leven te roepen. Gistermiddag omstreeks twee uur Is in de pastorie van de Moses en Akron aan het Water- loop'ein te Amsterdam, plotseling overleden de zeereerw. hooggeleerde pater, prof- Rafaël Llg tenberg O.F.M. oud hoogleeraar in de geschie denis der kerkeltjke kunst aan de RUkswnlver- sReit te Utrecht. Ten einde zich onkenbaar te doen zijn, had L.. die blond is. zijn haren zwart geverfd en zijn snor laten staan. HjJ heeft een volledige bekentenis afgelegd. LLXEMBIRG 1191 M. 7.50 Luxemburg- gl •ebe avond. Kinderconcert. 8.40 Concert. Ü2Q Vocaal concert.. 1.50 Orkestconcert. BRUSSEL 509 M. 1230 Populair concert o.\ André Felleman.1.30 Klein orkest van het NIR olv P. Leem» nu. 5.20 Radlo-orkest olv Franz André. 835 Ora- mofoonmuzlek. - 7.20 Gramofoonmuzlea. 8 20 Groot orkest olv Defauw. KALUNDBORG 1153 M. 220 Gramof pon - muziek. 2.50 Omroeporkest olv Emil Reeeen. 730 Kamermuziek. 830 Dans muziek. SOLO. 4 Dec. (Aneta). Op verzoek van de politie van DJocja. is alhier een Javaan- schen ex-geïnterneerde uit Boven-Digoel op gevat wegena opruiing gepleegd in het blad JBikap”. Gistermorgen te tien uur is een tweetal Z- booten. elk bemand met 50 koppen, met spoed uit Nieuwediep vertrokken naar IJmuiden met als eindbestemming Amsterdam. Het plotselinge vertrek van deze twee booten beeft in Den Helder eenlge onrust verwekt, daar het gerucht gaat, dat de commandanten geheime orders hebben ontvangen voor deze plotselinge reis. Tot zoover ..Het Volk’’ t Bevreemdt ons. dat het roode blad dit ietwat alarmeerend bericht op in 1 oog loopende wijze plaatst en verderop verklaart, dat bij onderzoek te Amsterdam 1» gebleken dat daar door niemand assistentie is gevraagd. Waarschijnlijk is de lezing, voegt het blad eraan toe. dat men met het oog op de te ver wachten strenge vorst zuidelijker de beschik king wenscht te hebben over een tweetal ma- rinebooten. de Crisls-Rundveecentrale zal gelegen- worden geboden aan haar te lederen: drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten Tot nu toe is het nog niet mogelijk gebleken een volledig overzicht te geven van de schade die de brand heeft aangericht op het motor- mailschlp „Indrapoera”. Het schip zal Wisr- schijnlijk pas eind dezer week naar de werf worden gebracht. Naast het herstel van de schade zullen ook vele modernlseeringen wor den aangebracht. De kiel zal meteen worden verlengd. Hiertoe was echter al reeds eerder besloten. Woensdagmiddag as. zal naar ..Het Volk meldt op verzoek van den Personeelraad een on derhoud plaats hebben tusschen dezen raad 01 den Minister van Waterstaat, over de Flan°e“ tot Invoering van een nieuwe loonsverlaging voor het personeel der Nederlandsche Spoor wegen. De conferentie begint om halfdrie. x (uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aangenomen, dat zij langer dan zeven maanden drachtig zijn) te: Alkmaar, Maandag 18 December 1933 8—10 vm. bif de doorbraak. 3e Inspectie met als standplaats ’s Gravenna ge; dr. 8. Elzinga-op de 4e inspectie met als stand plaats Haarlem (voorlooplg)G. Bolkestein op de 5e Inspectie met als standplaats Amstercam; J. van Andel op de 6e inspectie met als stand plaats Arnhem met bepaling dat hij voorlooplg te 'sGravenhage .woonacht g kan blijven en dr. W. van den Ent op de 7e inspectie met als standplaats Groningen. De thans ontslapene werd op 30 Juü 1872 te Delft geboren. Hij werd op 3 October 1893 Fran ciscaan, en ontving de priesterwijding op 18 Maart 18?9 waarna hy leeraar werd aan het gymnasium te Megen. Pater Llgtenberg stuJee.-le aan de -niversi- telten te Utrecht Leuven en Freiburg (Zw HJj doctoreerde aan laatstgeroemde unlversitelt op zijn d.socrtatle: .XHe romanisch) Plastik in den nördllchen Nlederlinden'. In 1918 werd dr. Llgtenberg prlvaat-docent aan de unlversitelt te Utrecht; in 1919 boeg- leeraar aan de rijksacademie voor beeldende kunsten te "s Gravenhage. maar reeds ren jasr later volgde zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, welk ambt op 25 Juni 1930 werd aanvaard met de rede: ..Kunstgeschiedenis, een deel der Cultuurge schiedenis". Gedurende zijn professoraat heeft pater dr. Llgtenberg nog verschillende gewichtige studiën gepub iceerd in de „Studia Catholicsde „Col lectanea Franciscans", waartoe hij mede den stoot gaf, het „Gildenboek”. het ..Jaarboek van den Ned. Oudheldk. bond" enz. Eenigen tijd geleden nad de thans ontslapene om gezondheidsredenen zijn ambt neergelegd. De Staatscourant van Maandagavond bevat een beschikking van den Minister van Econo mische Zaken, waarbij steun verleend wordt uit het Landbouw-crislsfonds aan de telers van aardappelen die als zoodanig door de Ge weste lijke aardappelcentrales zijn erkend. Aan die telers wordt door de Nederlandsche Aardappelcentrale steun verleend voor de door den Niderlandschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde Noord-Hollandsche Eerstelingen, oogst 1933, welke door deze telers in het tijd vak van 27 September 1933 tot 15 December 1933 in Noord-Holland voor export zijn of wor den verzonden, of voor veevoeder zijn of wor den afgeleverd. De steun bedraagt 50 cents per 100 K.G. Op gelijke wijze wordt steun verleend, voor de Friesche Eerstelingen, Bintjes en Ideals, oogst 1933, voor zoover deze aardappelen naar ds Friesche weidestreek als veevoeder zijn of worden afgeleverd, in het tijdvak van 16 Octo ber tot 15 December 1933. In afwachting van een definitieve regeling bedraagt de steun thans 30 cents per 100 K G. Evenzoo wordt steun verleend voor aardappe len, oogst 1933, welke in het tijdvak van 1 No vember 1933 tot 1 Februari 1934 zijn of worden geleverd aan de fabriek N.V. Limburgsche Spi ritus Industrie te Herkenbosch. Het bedrag der steun is 35 cents per 100 K.G. Bij beschikking van den minister van Eco nomische Zaken is bepaald, dat de stichting Nederlandsche Aardappelcentrale uit het land- bouwcrisisfonds zal uitkeeren aan door de Ge- westelijke aardappelorganlsatles erkende ver bouwers van consumptie-aardappelen oogst 1932 een bedrag van 25 cent per 100 kg. aard appelen. In het reglement aardappelsteunbeschlkking oogst 1932 wordt bepaald, dat deze steun zal worden uitgekeerd over de hoeveelheden welke by de op 27 Maart 1933 gehouden inventarisatie bij de telers in voorraad waren van den oogst 1932. Voorraden beneden duizend kg. komen niet voor steun in aanmerking, terwijl van voorraden, grooter dan duizend kg. van het bedrag van den uit te keeren steun eerst dui zend kg. wordt afgetrokken. LANGENBERO 47t M. 1155 Orkest ven den Westdultscben Omroep olv Buscchköt- ter 10.30 Verblag van de Zesdaagsche te Keulen. Gorlnchem. Maandag 18 December 1933 8—10 v.m. bü de Korver. Breda, Maandag 18 December 1933 911 vjn. veemarkt. Coevorden. Maandag 18 December 1933 810 vm. veemarkt. NUkerk, Maandag 18 December 1933 810 vm. veemarkt. Nijmegen, Maandag 18 December 1933 810 vm. veemarkt. Steenwijk. Maandag 18 December 1933 8—10 vm. veemarkt. Rijssen, Maandag vm. veemarkt. Tiel. 18 December 1933 8—10 vm. veemarkt. Deventer, Dinsdag 19 December 1933 810 vm. veemarkt. Doetinchem. Dinsdag 19 December 1933 810 vm. veemarkt. Oostburg, Dinsdag 19 December 1933 911 vm. op er! F. de Mllllano. Purmerend, Dinsdag 19 December 1933 810 vm. veemarkt. Rotterdam. Dinsdag 19 December 1933 810 veemarkt. Sneek. Dinsdag 19 December 1933 8—10 vm. veemarkt. Weert. Dinsdag 19 December 1933 9—11 vm. Hyronimussingel. Apeldoorn, Woensdag 20 December 1933 vm. 810 vm. veemarkt. Assen, Woensdag 20 December 1933 8—10 vm. by abattoir. Borculo, Woensdag 20 December 1933 810 vm. veemarkt. Etten Leur, Woensdag 20 December 1933 vm. 810 vm. veemarkt. Aanvragen tot nationaliseering moeten krach- dens de desbetreffende bepaling van het proto col voor 28 Februari 1933 op de voorgeachreven wijze de Vereenlglng voor den Effectenhandel bereikt hebben. De bovengenoemde leden zul len bü deze nationaliseering verschillende ver plichtingen moeten aangaan en verklaringen moeten overleggen ten opzichte van de bij het protocol gestelde vereischten. Woensdag 30 December 1933 810 vm. veemarkt. Venray, vm. veemarkt. Wolvega. Woensdag 30 December 1933 8—10 vm. veemarkt. Gouda, Donderdag 31 December 1933 810 vml veemarkt. Hoogeveen, Donderdag 31 December 1933 810 vm. veemarkt. Leeuwarden, Donderdag 31 810 v.m. veemarkt. Behagen, Donderdag 31 December 1933 8—10 vm. veemarkt. Zierikzee. Donderdag 21 December 1933 911 vm. bij huis van Nassau. Zutphen, Donderdag 21 December 1933 810 veemarkt. Zwolle, Donderdag 31 December 1933 810 vm. veemarkt. Eindhoven, Vrijdag 22 December 1933 810 vm. bij abattoir. Emmen, Vrijdag 23 December 1933 810 vm. naast eierenmarkt. Gulpen, Vrijdag 23 December 1933 911 vm. veemarkt. .u 8-^10 Hengelo (O.), Vrijdag 22 December 1933 vm. veemarkt. Lelden, Vrijdag 22 December 1933 810 vm. veemarkt. Utrecht Vrijdag 22 December 1933 810 vm. veemarkt. Winschoten. Vrijdag 22 December 1933 810 vm. veemarkt. Prijzen en voorwaarden als in voorafgaande week. De kaarten voor afgifte tot levering moe ten ulterlljk Maandagmiddag 11 December as ten kantore van de Crisis Rundveecentrale te 's Gravenhage zijn ontvangen. Voorts is bepaald, dat de le inspectie zal om vatten genoemde onderwijsinrichtingen in Lim burg en Noord-Brabant ten Ooeten van de Zuid-Willemsvaart s Hertogenbosch inbegre pen) en in Vught, Culemborg. Tiel en Zaltbom- mel; de 2e inspectie die in Zeeland en Noord-Bra- bant ten Westen van de Zuid-Willem Naart (behalve "s Hertogenbosch en Vught) en in Dordrecht, Gorinchem en Leerdam; de 3e Inspectie die in Zuid Hollland bezuiden de HJn ‘sGravenhage en Gouda (‘sGravenhage tnbegrepen) behalve Dordrecht, Gorinchem en Leerdami de 4e inspectie die In Noord-Holland ten zul- Te Urk is bericht ontvangen, dat de postboot „Geusau” behouden te Kampen heeft binnen gebracht het rchlp „De Hoop" uit Meppel, dat geladen is met dakpannen, schipper Versteeg. Het schip was in gevaarlijken toestand in de -- nabijheid van Schokland in het ijs aangetroffen Me grootste ruzie ontstond. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft bepaald, dat met ingang van 1 Maart 1934 voor het toezicht op de gymnasia, de lycea, de hoo- gere burgerscholen, de middelbare scholen voor meisjes, de handelsacholen (dag- en avond scholen) en de cursussen ter opleiding voor akten van bekwaamheid tot bet geven van middelbaar onderwijs het Rijk wordt verdeeld In 7 inspecties. In verband met de te Antwerpen verrichte arrestatie van den Amsterdammer Van L., wordt nader gemeld, dat de man een levens verzekering had aangegaan tot een bedrag van 300.000 gulden, die bij zijn overlijden aan zijn broeder moesten worden uitbetaald. 2 Ju'.i IJ. was v. L. spoorloos verdwenen er. men had vernomen, dat h|j per huurauto was vertrokken. Er werd aan een ongeluk gedacht en In zoo verre was de zaak reeds gevorderd, dat. naar ons verzekerd wordt, een gedeelte der som aan den broeder werd uitgekeerd. Later werd uit de Waai de auto opgevischt. waarvan de deuren en ramen' zoodanig waren gesloten, dat de man die in den wagen zou gezeten hebben het rijtuig zeer zeker niet kon hebben verlaten. De zaak werd scherp onder- - - - - t v. L. in dienst was ge- Ten einde den eigenarsn van Duitsche cou pons en andere vordering tegemoet te koman. werden echter maatregelen getroffen om zoo veel mogelijk te voorkomen, dat zij zelf scrips zouden moeten behandelen. Bij de regeling moest onderscheid worden gemaakt tusschen de eigenaren van effecten eenerzijds en schu'.d- eischers uit anderen hoofde anderzijds, daar de effecten toonderstukken zijn en de andere vorderingen op naam staan. Naar aanleiding van het voorstel van Gede puteerde Staten tot wijziging en aanvulling van het Ambtenarenreglement voor de provincie Utrecht, schrijft de commissie van rapporteurs der afdeelingen van de Staten der Provincie ojn. het volgende: In alle Afdeelingen werd gevraagd, of Ge deputeerde Staten willen toelichten, wat zij onder „revolutionaire gezindheid” verstaan. Moet, zoo werd daaraan toegevoegd, met name het lidmaatschap van den ambtenaar van de 8.D A.P. of van eene vakvereenlging. aange sloten bij het N.V.V.. als een blijk van .revo lutionaire gezindheid” worden beschouwd? Verschillende leden achtten een lijst van ver boden vereenlgingen voor de Provincie over bodig. Wordt nochtans de opneming van een voorschrift dienaangaande wenschelijk of noo dlg geacht, dan moet naar t oordeel van som mige leden de vaststelling van de lijst van ver boden vereenlgingen. in elk geval de aanvulling daarvan, door Gedeputeerde Staten geschieden. In een der Afdeelingen werd opgemerkt, dat Gedeputeerde Staten, in voorkomende gevallen zullen moeten beoordeelen. of het lidmaatschap van eene vereenlglng. welke op de lijst van ver boden vereenlgingen staat, tot eervol ontslag behoort te lelden. Enkele leden vroegen of het niet beter is net voorschrift van artikel 27a imperatief te stel len. Andere leden echter meenden, dat juist een facultatief voorschrift in deze op zijn plaats is. Door enkele leden werd gevraagd of Gede puteerde Staten het niet noochg achten eene aanschrijving te richten tot de ambtenaren, om zich van agitatie te onthouden. Andere leden, die van meening waren, dat door ambtenaren reeds geagiteerd wordt, vroegen, welke maat regelen in verband hiermede van Gedeputeerde Staten zijn te verwachten. De Commissie van Rapporteurs stelt voor te besluiten overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten. De Hooge Raad heeft verworpen het casza- tieberoep van H. D„ die met vijf andere per sonen bij een steking te Twello, gemeente Voorst, op 3 Augustus JX werkwilligen mishandeld en deswege door het Gerechts te Arnhem tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Het is eigenaardig zooals in ons allen de polemiekbacfl in ‘f bloed ztt Bi) sommigen valt dit kleinst gedierte op bepaalde tijden regelmatig te con- stateeren. Redenen of niet, polemiek moet er ztin. Zooals we gaarne rfe. bateeren, discussieer en, van gedach ten wisselen op heftige of minder heftige wiize. zoo grijpen we ook gaar ne naar de pen. De ingezonden stuk kenrubriek is een prachtige uitlaat voor téveel stoom b\) driftige lezers. Ook deze rubriek ondervindt waarlijk zéér gewaardeerde langstelling van schrijvende lezeres sen en lezers. We kunnen hier niet op het ons geschrevene ingaan. Deze rubriek bant nu eenmaal alle pole miek Maar ze wil daarom toch niet onder doen aan eerbied voor het be staansrecht der polemiek- Polemiek kan zoo gezond werken Lafe men hartelijk polemiseeren. Een reden om naar de pen te grijpen moet er blij ven en ook ons blijve men geden ken! ROME 441 M. 4 SS Orkestconcert 7 20 Gramofoonmuzlek. 8.05 Lyrisch drama in drie bedrijven. WERKEN 517 M. 6 20 Omroeporkest olv Joseph Holzer. 9.10 Populaire muziek. BU de vechtpartU werd er een mes getrok ken en S. in den buik gestoken. Hevig bloedend zakte het slachtoffer ineen en werd door den O. G. en G. D. naar het ziekenlfuis vervoerd, waar men door direct operatief ingrijpen, hem het leven kon redden. Hoewel zijn toestand zorg baart. I De vermoedelÜke dader. Th. V. d. B„ werd des nachts nog van zijn bed gelicht, maar ont- M*n4- De politie zet voort. den van het Noordzeekanaal. behalve Amster dam (Velsen Inbegrepen) en Zuld-Holland be noorden de Ujn 's GravenhageGouda, behalve s Gravenhage (Gouda Inbegrepen), In de pro vincie Utrecht en Hilversum: de 5e inspectie die in Noord Holland ten noorden van bet Noordzeekanaal (Amsterdam inbegrejien), behalve Velsen, ‘t Gooi behalve Hilversum; de 6e inspectie die in Overijsselbehalve Kampen, SteenwUk en ZwoHe en in Gelderland, behalve Culemborg. Tiel en Zaltbommel; de 7e inspectie die in Friesland. Groningen en Drenthe en in Kampen. SteenwUk en Zwolle. Met het toezicht zijn belast de volgende in specteurs: M. van der WeUst op de le inspectie met als standplaats Roermond; dr. E. H. Renkema op de 2e inspectie met als standplaats Breda met bepaling dat hU voorlooplg te ‘s Gravenhage woonachtig kan blijven; dr. G. H. Coops op de Ongeveer een half Jaar geleden geraakte naby Sliedrecht een auto te water, eigendom van Van L., afkomstig uit Amsterdam. De politie ter plaatse, bijgestaan door burgérs. bracht den wagen op het droge, er bevond zich slechts een actetasch in. inhoudende een wegenbelasting- kaart. Daar men vermoedde, dat de bestuurder uit den wagen was geraakt, ging men aan stonds dreggen, doch zonder resultaat. Het vermoedelyke slachtoffer was verloofd met ■n meisje uit Zwitserland, dat naar Holland overkwam en op de plaats van het ongeval -bloemen strooide. De politie vond de zaak echter wel eenlgs- zins verdacht en men had sterk den indruk, dat men hier met *n gefingeerd ongeval te doen had. Zij werd in deze meening versterkt, toen zy vernam, dat de wagen zeer hoog verzekerd was. Het signalement van den ,.verd’-r”'’-ene" werd in binnen- en buitenland verspreid met het resultaat, dat dezer dagen van de politie uit België bericht werd ontvangen, dat de gezochte daar was aangehouden. In verband hiermede is "n broer van Van T. door de instructie aan een langdurig verhoor onderworpen, waarna ook hU in arrest is ge steld. De Nederlandsche regeering heeft de uitleve ring van v. L. gevraagd. HUIZEN 1875 M. NCRV 8 uur Schrift lezing en meditatie. 8.15 Qramofoonmuz. 1030 Morgendienst door Ds. Q. Laar man. 11 uur Llederenrccltal door Henk Borkent. tenor. Chris Veelo a. d. vleugel. 12 uur Politieberichten. 12 15 Gramo- foonmuziek 12.30 Studlo-orgel-bespeling door Mac. Crafford. 1.15 Vlool-recital door mej. B. O. Kalff. H. Oelrnaert a. d- ticugel. 2 uur O ram mus 230 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars. F. C. W. Jongebreur: .J>e Columbuszegel" 3 uur Flultkwlntet olv P. v. d. Hurk. 3.45 Rustpoos. 4 uur Jeux d'Enïants. Bizet. Plano 4 handig. Jan Monlssen en Henk v. Dapperen. 5 uur Klnderuurtje door mej. A. J. Brants. Zang mej. A. J. Brants. 6 uur Onderwijsfonds voor de binnenvaart. 7 uur Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 De druif in het ver leden door L. J. de Hoog. 8 uur Zang avond door het Volkszangkoor der Haag- sche afd v. d. Ned. Ver. v. d Volkszang oiv Arnold Spoel. Mevr. J. Fllnterman Van Eek, sopraan. Truusje Born, sopraan- Trees Hoogendam. sopraan. A. L. Damen. tenor 8 de Vries, tenor. W. Serboer. bari ton. J. Hekman, bariton. Mevr. B. de Rid derSpaan, piano-begelelding. 10 uur Vaz Dia» 1030 Oramofoonmuziek. 11 30 Sluiting. HILVERSUM M. VARA 8 uur Oramo- foonmuz. 930 Ouze keuken door P. J. Kers Jr. 10 uur VPRO Morgenwijding- 10.15 VARA Uitzending voor de arbei ders in de continubedrijven. Vara Klein Orkest olv H de Groot. Janny van Oogen draagt voor. 12 uur Trio GuaronL -1.30 De Notenkrakers olv Daaf Wins. 2 uur Rustpoos. 2.15 Vara Knipcursus door Mevr.* A. BlankenVan Kuyk. 3 u. Voor de kinderen. Vara Kinderkoor olv Lei da Hulscher Het St. NI co la as Trio. Oom Henk’s vragenuurtje. 5.30 Grammuz. 5.55 Zenderverwlsseling. 6 uur De Flierefluiters olv J. v. d. Horst. 630 RVU H Ch. G. J. v. Mandere: ..De pri maire. dus politieke taak van den Volken bond en hoe de re tot dusver wordt ult- geoefend”. 7 uur VARA Orgelspel door Ccr Steyn. 7 20 Kapitalisme-Socialisme en Socialisatie. Garmt Stuiveling. 7.40 Socialistische liederen door C. Oostera. 7 58 Herh. SOS-berlchten. 8 uur Vara- Orkest olv H de Groot. 8.30 Herman Heijermans-cvclus: ..De machten”. Vara- T<~oneel olv. W. van Capellen. 9.15 Vara Orkest olv H. de Groot. 10 uur Vaz Dlas en Varia. 10 15 Vara Orkest olv H. de Groot. 11 uur Gramofoonmuzlek. 12 uur Sluiting. PARUS EIFEL, 1446 M. 835 Concert olv E. Flament. 12.50 Orgelconcert. 1.25 Gramofoonmu- lauziek. 1235 Gramofoonmuzlek. 12 50 Orgelconcert. 135 Gramofoonmu- ziek. 7.05 Gramofoonmuzlek. 7.40 Gramofoonmuzlek. 9.05 Symphonle- concert olv Bigot. MILAAN 331 M. 430 Vocaal concert. 6 20 Gramofoonmuzlek. 7 uur Oramo- foonmuzjek. 7.50 Gramofoonmuzlek. BERLIJN 419 M. 735 Programma van Hamburg. 9.50 Uitzending uit Hamburg. DA VENTRY 1554 M. 105 Western Stu- dlo-orkest olv Frank Thomas. 1.50 Gra- mofoonmuzlek 8 20 Pianospel. 335 Concert. 8.35 Concert. 935 concert. 11.05 Roy Fox en z’n Band. De xdvocaat-generaal bU den Hoogen Raai mr. Besler, heeft geconcludeerd tot verwerpin* van het 'lassatieberoep van C. P. B-, die W Delft in het openbaar een plaat heeft getoond, waarop de toenmalige Mimater-President Jhr. Ruys de Beerenbrouck afgebeeld stond, een arbeider worgende. Het Gerechtshof te venhage legde ƒ40 boete op. Arrest 13 Januari. Maandagnacht liep van 8. uit de van Bylandstraat te Tilburg met eenlge kame raden in de Tcngelerlooschestraat aldaar, waar hU Th. v. d. B„ woonachtig in laatstgenoemds straat, ontmoette, die eveneens van enkele vrienden vergezeld was. Het heele stel verkeerds in lichten staat van dronkenschap, roodst, toen S. en v. d. B. een oude veete oprakelden. Ten opelchte van deze laatste vorderingen uit hoofde van particuliere geldleeningen. hypotheken, hulzenbezit enz. is een regeling getroffen tusschen den postcheque- en girodien-t door middel van overschruvlng op hun post rekening of voorzoover zU geen postrekening hebben per postchèque, nadat genoemde dienst de bedragen van de betrokken Duitsche In stanties heeft ontvangen. Deze schi^jdeischers behoeven self geen maatregelen te nemen. Inzake de vorderingen uit effecten voort spruitende is krachtens een desbetreffende be paling van voornoemd protocol tusschen de Vereenlglng voor den Effectenhahdel en de Amsterdamsche Banklersvereniging te Am sterdam eenerzUds en de Reichsbank. de Kon versionskasse fUr Deutsche Auslandsschulden en de deutsche Golddiskontbank te Beriyn an derzijds een overeenkomst aangegaan, waarin voor elk der verschillende categorieën coupons is vastgesteld. op welke wijze eigenaren beta ling zuilen kunnen verkrUgen. Voorts is In genoemd protocol aan de Vereen!- ging voor den Effectenhandel de taak opge dragen er voor te zorgen, dat alleen aan de hierboven omschreven Nederlandsche schuld elschers de voordeelen dier regeling ten goede zullen komen. In verband hiermede is door de Vereenlglng voor den Effectenhandel in overleg met na te noemen Vereenlgingen bepaald, dat eige naren van coupons of dividendbewijzen, die de In het protocol bedoelde voordeelen wenschen te ontvangen hun coupons of dividendbewijzen ter behandeling bU een commisslonnair of ban kier, lid van de Vereennlng voor den Effecten handel te Amsterdam, van de Vereenlglng van Effectenhandelaren te Rotterdam, van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de pro vincie te «-Gravenhage of bij een buitenland- sche Instelling, waarmede door deze vereenl gingen een overeenkomst is aangegaan bedoeld bU hun provincie reglementen moeten Indienen. Deze handeling zal kortweg „nationalisee ring" genoemd worden. UI k< oi si IX E V 61 Z’ wi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14