Het Protestantisme in Italië D Prikkeldraad Het wintert! Aardappelencentrale gedagvaard De partij der taktiek De roofoverval in Den Haag EEN HANDELSSTRIJD Fantasieën van een Neder- landsch blad DINSDAG 5 DECEMBER Golflengteverdeeling Gouwzee dichtgevroren Langendijk zonder gas AMELAND GEÏSOLEERD DE PRIKPLANKEN Drie Polen gepakt De bontdiefstal te Rotterdam Kippen- en eendenhoudery DE URKERBOOT STAAKT DEN DIENST DE NOODVERORDENING VAN VELSEN NED. KATH. GRAFISCHE BOND Onrechtmatig op treden POSITIE VAN HET MARINE PERSONEEL Hoe de jongeman binnenkwam NIET OVER EéN NACHT IJS .a?" e.”,':' Onze Rom. corr. meldt ons d.d. 28 Not.: - 8e- t Nu reedt O Wat vermist wordt Door de koude bevangen al te hersteld. Het cassatieberoep verworpen Waarom verboden? Amsterdamsche „Dus aan het algemeen verbod I Aanpassing aan de nieuwe rege ling nog niet zoo eenvoudig Een lek in de leiding, tengevolge van de vorst Boete in hoogste instantie gehandhaafd De verbinding met Schiermonnikoog deze actie van gedaagden, die zich aan een on rechtmatige daad schuldig maken. Aangezien een van de bepalingen van het re glement der AA.C. Inhoudt, dat de leden dier organisatie slechts kunnen leveren aan. reap afnemen van, hun medeleden, zUnde derhalve alleen de te Amsterdam gevestigde grossiers, resp. kleinhandelaren is volgens elschers duidelijk, dat gedaagde hoopte te bereiken (en reeds gedeeltelijk bereikte), dat verschillende te Amsterdam woonachtige afnemers, die voor dien regelmatig bij elschers en met hen gelijk staande handelaren hun aardappelen opdeden, dit thans niet meer durven te doen uit vrees hun handelaarsvergunning kwijt te raken. Deze vrees wordt nog versterkt doordat kleinhande laren door bedreiging met geweld, posten e.d gedwongen worden zich aan te dutten en dus af te zien van het doen van zaken met elschers. Het bedrijf van elschers was grootendeels ge oriënteerd op Amsterdam, zij lijden dus groote schade en vragen daarom den president van de rechtbank een uitspraak In kort geding Intake Meer kon de oude vrouw niet uitbrengen Zij verloor na deze woorden weder bet bewustzijn en is daaruit niet weder bjjgekomen. Uit het onderzoek In de woning Is wel duide lijk gebleken, dat er een hevige worsteling moet hebben plaats gehad, zoowel in de keuken als In de kamer, bij den divan, waarop de vrouw, kreu nend en met de hand onder het hoofd, nagenoeg buiten kennis, door haar legen half één des middags thuisgekomen echtgenoot was aange troffen. De aanslag moet Zaterdagochtend tusschen half 9 en 10 38 zijn geschied. Om half negen had de melkboer, naar gewoonte, de melk bezorgd. Om 1038 had de bakker gebeld, doch geen ge hoor gekregen. Tegen 12 uur was de bakker voor de tweede maal gekomen weder tevergeefs. Op zijn terugweg ontmoette de bakker den heer H. wlen hij mededeelde dat hij geen brood had kun nen bezorgen, omdat naar hij meende te moe ten constateeren mevr. H. niet thuis was. Daarom had hjj een briefje In de bus gestopt met de woorden „tweemaal gebeld, doch niet opengedaan”, welk briefje bij de thuiskomst van den heer H. nog In de bus lag. regeerings- er men In verband met den hevlgen Oostenwind en het vele drijfijs heeft de rijksveerboot den lan- 'dlngsdam niet kunnen bereiken. De boot Is nu op het Zuidwestelijke strandgedeelte geland. Met een vlet werden post en passagiers naar het eiland gebracht. In verband met een en ander achtte het be stuur van het Christelijk Vacantiehuls „Ellm” het niet wenschelyk heden een vijftigtal kin deren te laten vertrekken. Besloten Is gunstiger weersomstandigheden af te wachten. Het laatste nummer van ..Het Orgaan", week blad van den Ned. Hath. Grafischen Bond, be vat een afscheid aan den bondsvoorzitter, den heer v. d. Dries, wlen op advies van zijn genees heer een lange rustkuur te voorgeschreven. E - Oaar m ZOO JUIST VERSCHENEN TWINTIG TIJDGENOOTEN door ANTON VAN DUINKERKEN. Studies over nleuw-Nederlandsch proza. Een doorsnede van de Ned. Letterkunde na 1930. Prijs: ingen. f 1.90; geb. f 2.80. Verkrijgbaar aan het bureau van dit blad, bij den boekhandel en bij de Uitgeverij „VOX ROMANA” Prof. K. O. LAAN 165 SCHIEDAM In verband met de vorstperiode is met In gang van heden de veerdienst Enkhulzen Stavoren v.v. gestaakt. Reizigers dienen dus de spoorverbinding over land, via Amersfoort en Zwolle te r.emen. Ook het goederenvervoer au worden omgeleid. De zeer onverwachte harde Oostenwind oorzaak, dat de waterstand op de Wadden Zon dag en heden zoo laag was, dat de postboot niet kon varen en Ameland geïsoleerd Is. Reeds twee dagen ontvingen de bewoners geen post. Te Amsterdam zijn In den loop van den dag door den GGD zes menschen behandeld, die door de koude waren bevangen. Zij konden zich daarna op eigen gelegenheid naar huls begeven. Te Rotterdam zijn door de felle koude op straat 3 menschen bewusteloos geraakt. Zij moesten door den G GD naar hun woningen worden vervoerd. De Gouwzee tusscheta Marken en Monniken dam is dicht gevroren. De postboot, die Maandagmorgen om 5.15 uur van Marken naar Monnikendam was ver trokken. kou eerst tegen 9 uur In den morgen Monnikendam bereiken na een harden strijd tegen het ijs. vertegenwoordigers van den kleinhandel al daar, hebben opgericht de zg.n. Amster- damsche Aardappelcentrale, dewelke zich ten doel stelt de Amsterdamsche aardappel- handel te saneeren. doch in werkelijkheid Is zij niets anders dan een poging van ge noemde acht gedaagden om allen handel in aardappelen voor de gemeente Amsterdam aan zich te trekken en de bonafide handela ren als elschers, welke jarenlang naar Am sterdam hebben geleverd, zonder reden. Im mers zuiver uit eigen belang uit te sluiten. Te Wolvega wordt vandaag hardrijderij op de korte oaan voor mannen gehouden. De landbaan te Aalsmeer Is van hedenmiddag 2 uur af open. Op 15 Januari van het komende jaar treedt de te Luzern vastgestelde golflengteverdeeling in werking en krijgen dus alle Europeesche zen ders een nieuwe plaats op de voor den omroep gebruikte golflengtebanden. Deze verandering Is niet eenvoudig; reeds thans is men by alle sta tions bezig fciet de voorbereidende werkzaam heden; bij de zenders met kristalbesturlng wordt voor nieuwe kristallen gezorgd en overal wordt de zendapparatuur in overeenstemming gebracht met de nieuwe golflengte. De naam AA.C wekt volgens elschers bfj de onwetende kleinhandelaren den indruk, dat de A.A.C. op eenigerlel wijze in verband met de N.A.C. staat en de gemeente aardappel centrale. Voorts heeft de AA.C. het in de door haar aan de Kleinhandelaren gerichte circulaire doen voorkomen, dat zij het in haar macht hadden, het al of niet verleenen van handelaarsvergun ningen te bewerkstelligen en heeft zij Ingesleld een legltlmatiekaart, welke aan haar leden wordt verstrekt. Verder heeft zij het in een circulaire doen voorkomen, als zouden kleinhandelaren, die niet in het bezit van deze legltlmatiekaart zijn, geen mogelijkheid tot voortzetting van hun bedrijf hebben. ren plaatje; een zilveren beursje met dubbeltjes; een gouden dames-horloge. rond model, met blauw emallle sterretje aan den achterkant. Zaterdagavond heeft de aan het hoofd ver wonde vrouw, die In overleg met den huisdok ter des middags dadelijk naar het Ziekenhuis was vervoerd, nog gezegd, dat zij met moord was bedreigd door een Jongeman met een revolver In de hand en dat deze jongeman een pakje bij zich had. dat hy van een winkel aan de Laan van Nieuw Oost-Indië op zicht moest bezorgen. Het meer nauwkeurige signalement heeft zij zooels boven vermeld eerst Zondagochtend kun nen gevet». De politie heeft in de woning geen enkel wa pen aangetroffen, noch de doos of het pakket, dat de moordenaar bij zich moet hebben gehad Hoe moet de katholiek zich voelen naast den antl-paptet; hoe de kapitalist van het ultknUp- systeem naast zijn slachtoffer: hoe de mllltal- rist naast den pacifist; hoe de klassenstrijder naast den christen I Het is ons een raadsel, hoe er met zoo’n in al zijn samenstellende deelen verdeeld korps op te marcheeren is. Het kan niet anders of door onderlinge verdeeldheid moet zoo n bewe ging uiteenvallen. Men wijst misschien op het Duitsche voor- voorbeeld. doch dat heeft geen zin. De vrij heidsliefde is den Duitscher niet ingeboren als ons en de druk der omstandigheden óp de sa menvoeging is daar door de algemeene ont- reddering, door den maatschappelfjken nood en de buitenlandsche verwikkelingen tienmaal zwaarder dan hier geweest. En ook ten aanzien van Duitschland valt er nog héél veel af te wachten 11 De principleele inslag van ons volk is boven dien grooter dan elders; het rechtsgevoel meer gescherpt en de nuchterheid grooter. Al die weerstanden zullen tenslotte sterker blijken dan de meest geslepen tactiek van de N. 8. B. De Zuld-Holl. Lisbond heeft ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan een rondrit per schaats uitgeschreven, welke rit ruim 60 KM. lang Is en In 7 S uur moet worden volbracht. De route loopt van de Haagsche Ijsclub naar den Ouden Rijn over Katwijk. Kagermeer, War mond, Leiderdorp, Zoetermeer. Pynacker, Noot dorp naar Voorburg. De deelneming te voor leder boven 14 jaar opengesteld. De Inschrijvingen sluiten 20 De cember 12 uur des middags. De 72-jarige echtgenoot had alles In wanorde aangetroffen. Er lag een grooten plas bloed, een piëdestal was In stukken gevallen, enkele gor dijnen waren gescheurd en In alle kamers waren kasten overhoop gehaald. Oeld werd vermist, doch de heer H. kon niet opgeven welk bedrag, daar zijn vrouw de financiën beheerde; wel wist hij, dat zij de huur van een paar woningen, waarvan hij eigenaar Is. moest hebben ontvan gen. welk geld met andere geldswaarden wordt vermist. Slechts een portefeuille met t 30 werd onaangeroerd gevonden. Tot de vermiste voorwerpen van waarde be boereneen gouden heeren-remontolr-horloge met aan de achterzijde de inscriptie 5 Juni 1888 (of 25 October 1861). witte wijzerplaat met gou den wijzers en zwarte arablsche cijfers, welk horloge aan den achterkant te geciseleerd; daar, bij behoorende een antieke, bewerkte gouden schake[ketting met platte schakels; een zwart metalen horloge met zwarte wijzerplaat, waarop gouden arablsche cjjfefs en wijzers en vermoe delijk met zilveren ring voor de bevestiging van den ketting; een gladde gouden damesring met grooten ovalen steen; een zilveren halsketting met langwerpigen fantasiesteen als aanhanger welke steen een groenachtige tint met weerschijn heeft, en welke puntig en gekarteld te; een lange antieke gouden halsketting van groote roode schakels; een gouden dasspeld, hoefijzervormig, breed model, met aan de achterzijde een zilve- nale te Brussel, dat als hoofdkwartier fungeert. Alle contröle-stations staan over een speciale lijn in voortdurende telefonische verbinding met Brussel, teneinde de resultaten van de waarne mingen onderling te kunnen vergelijken. De ver kregen gegevens worden dan over een aantal goed hoorbare Europeesche krachtstations „Aan Allen" otrfgeroepen. zoodat elke zender dadelijk kan afluisteren, hoe baar golflengte gehoord en gemeten wordt. Voor deze taak zijn tot nu toe aangewezen: de Deutschlandsender, Radio-Paris, Moskou, Rome, Stockholm en Lahtl. In den nacht van 14 op 15 Januari zal aller eerst de golflengteverandering van de grootere zenders geschieden, terwyl de verandering van de Europeesche Glelchwellen en de gemeen schappelijke golflengten eerst een dag later, In den nacht van 16 op 17 Januari 1934 tot stand zal komen. De Rijksveerboot. die den dienst Schiermon nikoogOostmahom onderhoudt en door den lagen waterstand aan den grond was geloopen. te Zondagavond om tien uur weer op eigen kracht vlot gekomen. De boot te met passa giers en post weer naar Oostmahom vertrok ken. Het Bulten-IJ en het IJselmeer ^ot aan Mar ken zijn geheel bedekt met grondijs. De zeil vaart te niet mogelijk; alleen stoom- en mo torschepen kunnen de vaart met vertraging onderhouden. Gistermorgen kwam men op de gasfabriek te Noord Scharwoude die den geheelen Langen dijk van gas voorziet, tot de ontdekking, dat er waarschijnlijk door de vorst In de leidingen een lek was ontstaan, waardoor per uur pl.m. 100 kub. meters gas verloren ging. Het gevolg hiervan was, dat de druk snel afnam en de bedrijven de arbeiders naar huis moesten zenden. Den aangeslotenen werd aangezegd dat zij slechts een spaarzaam gebruik van het gas mochten maken. De leerlingen van de R. K. jongensschool, waar gasverwarming nanwerig te. kregen onverwacht een dag vrij af. Tot op het oogenblik is het euvel nog niet Mr. J. van Baren voor elschers optredende, zette in zijn pleidooi uiteen, dat de AA.C. ten onrechte den indruk heeft gewekt, dat het lid maatschap der AA.C. verplichtend zou zijn en dat zij het verbod hebben uitgevaardigd om bij handelaren, niet bij de A.A.C. aangesloten, te koopen. De Gebr. van Dongen konden niet bij de AA.C. terecht. PI. vroeg den president gedaagden te verbie den nog langer de Amsterdamsche kleinhande laren mede te deelen als zouden dezen geen aardappelen van elschers mogen betrekken en gedaagden te gelasten in te- trekken en onge daan te maken de door hen uitgegeven circu laires. PI. vroeg een dwangsom van 250 per dag. Voor gedaagden trad op Mr. Veerman. Mr. Veerman zeide o.m.. dat toen Indertijd de handel door de aangekondlgde maatregel mln of meer werd verontrust, woorden gezegd en geschreven zijn, die niet al te nauwkeurig moet wegen. In deze ze nuwachtige stemming stelde de A A.C. haar circulaire op. Juridisch te het geoorloofd, dal tusschen vakgenooten een afspraak wordt ge maakt om een bedrijfsgenoot bulten hun ver band te sluiten. In de A.A.C. laat men alleen handelaren toe, Indien zij in Amsterdam ge vestigd zijn. Uit Enkhulzen bericht men ons, dat door de strenge vorst het IJselmeer, zoo ver het oog reikt, met ijs te bedekt. Alleen de vaargeul vóór Enkhulzen te nog open. In verband hiermede zou de Urkerboot Maandagmiddag om vijf uur voor het laatst naar Enkhulzen vertrek ken. Eenlge koeien en varkens zijn ingeladen, opdat de eilandbewoners niet zonder vleesch zouden zitten. De uitkeertng volgens de garantieregeling voor de week van 4 tot en met December te vastgesteld op 40 ets. per 100 stuks uit te voe ren versche eendeneieren. Voor kippeneieren Om 10 uur werd weer vertrokken met aan boord de post en eenlge passagiers, meest Mar kers. Uren heeft de boot met de elementen geworsteld, doch het mocht niet gelukken het eiland te bereiken. Men had een ijsvlet mee genomen en noodgedwongen moesten de passa giers per ijsvlet weer terug keeren. Omstreeks 4 uur 's middags kwamen zij by Catswoude onder Monnikendam aan land. De postboot keerde eveneens terug en ligt nu bij Catswoude het contróle-station van de Union Intematlo- Ingevroren. De Hooge Raad heeft Maandag arrest gewezen in de zaak van den IJmuider arbeider Bdie in eerste instantie heeft terecht gestaan voor den kantonrechter te Haarlem wegens overtre ding van de noodverordening, welke de bur gemeester van Veisen had uitgevaardigd tijdens de IJmuider staking en krachtens welke het ver boden was zich tiKschen 12 en 5 uur des nachts op de openbare straat te bevinden. De kantonrechter verklaarde deae noodver ordening niet verbindend, aangezien het Wet boek van Strafrecht alleen strafbaar stelt het overtreden van algemeene politievoorschriften. uitgevaardigd krachtens art. 220 der Gemeente wet (verbod van samenscholingen). Deze nood verordening berustte echter, naar het oordeel an den kantonrechter, op art. 219 der Gemeen tewet (bevelen In zake de openbare orde). In hooger beroep heeft de rechtbank te Haarlem de verordening wel verbindend geacht en den verdachte tot drie dagen hechtenis ver oordeeld. B. stelde tegen dit vonnis cassatie in bij den Hoogen Raad, die zijn cassatieberoep beeft ver worpen. Mgr. Constantlnl, die In zijn korten ambts tijd te La Spezla negen kerken heeft ge sticht, negen parochies ingesteld, die reli gieuze orden derwaarts heeft geroepen, een nieuw tehuis der Salesianen heeft geopend en dit alles zonder de middelen, waarover de heer Pullen voor zijn bijzondere voorlief de te Spezla nog steeds beschikt. Wij hebben hier dus weer eens de hand gelegd op een van die authentieke en ka rakteristieke leugens, waarmede deze zoog, herders met dubbelen bodem hun werk zaamheid in het buitenland aanprijzen.” In Brussel zijn drie Polen, twee vrouwen en *n man. aangehouden, die zeer waarschijnlijk de daders zyn van den brutalen bontdiefstal. •üe op 23 November bij den winkelier D. L. ••n den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam is «epleegd. Daar kwamen op dien morgen een heer en *n dame binnen, waarbij zich later een tweede Juffrouw voegde. De dames konden geen keus jMken zoo vertelt ..Het Volk”, en van de ge- “«enheld. dat de .Jieer” met den winkelier een voerde, maakten de vrouwelUke „klan- gebruik, twee zilvervossen en vier vrilen. tot een **g te kapen. Voor den President der Arr. Rechtbank te Amsterdam Mr J W. Huyslnga, diende heden In kort geding de zaak van W. van Dongen en A. van Dongen, aardappelhandelaren te Nieuw- Vennep. tegen de heeren H. G. Ruhe. G. Kunst, L. Bouwman. P. F. du Maine. J. F. Barends, D. Blom. G. Bakker. P. J. v. d. Mey. die de ver tegenwoordigers zijn van den aardappel-groot- handel en klein-handel der Amsterdamsche Aardappel Centrale (AA.C.). De kwestie, waarover het in deze gaat, te als volgt samen te vatten: De Commissie voor Georganiseerd Overleg Zeemacht vergaderde Vrijdag ter bespreking van de in uitzicht gestelde wijziging van het Reisbesluit. De vertegenwoordigers van het personeel be neden den rang van officier opperden ernstige bezwaren tegen de verlaagde bedragen en toon den met voorbeelden aan. dat deze bedragen voor de dagreizen niet voldoende zijn om de noodzakelyke uitgaven te beslryden. Daarop deed de voorzitter mededeellng van de maatregelen die voor het marinepersoneel zullen gelden ten aanzien van de vastgestelde bezoldig ingswUzigingen. In het byzonder werd aandacht geschonken aan de wyzigingen die zullen worden aange bracht In de pensioenwet voor de Zeemacht. Verschillende opmerkingen te dier zake werden gemaakt en zullen in de welwillende overweging van den Minister worden aangeboden. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Het ijs te nog niet betrouwbaar genoeg, om Marken te bereiken. Het eiland ligt dan ooz momenteel geïsoleerd. men I dezen hebben, omdat de mocraten de idealen van Pieter Jelles zouden verloochenen I Het spreekt vanzelf, dat men zulke knal effecten niet beproeft In katholieke of christe- lyke gewesten van ons land. De taktiek brengt de N. 8. B.-propagandisten er dan weer toe om met een zoogenaamden goeden katholiek of met een deserteur uit het Christeiyk kamp op de proppen te komen. Op eiken vlsch hengelt men met ander aas en de vangst, hoe kan het anders, te nogal bevredigend; een vlsch te een maal stom. Alleen vragen wij ons af hoe zoo’n uiteen- loopend gezelschap zich met elkaar vermeien zaL Omtrent den dader heeft het slachtoffer van den roofoverval in de MaetsuUckerstraat te Den Haag, mevrouw Harmsen. Zondagochtend nog verklaard, dat hy een doos of pakket by zich had en nadat op zyn bellen mevr. H. het deur raampje had geopend, haar gevraagd had: „Woont hier Harmsen(Er stond n.l. geen naam op de deur of op den deurpost vermeld). In de meenlng, dat de jongeman de doos of het pak ket moest afgeven, had zy na bevestigend antwoord op de haar gestelde vraag de deur geopend en den boodschapper In de gang gela ten. Toen was zy onmlddeliyk door hem aange vallen. In den zomer van 1933 te van regeeringswege Ingesteld een crisisdienst, teneinde aan de nood- lydende aardappelverbouwers steun te kunnen verleenen in den vorm van een toeslag op den aardappelprijs, met daaraan verbonden beper king en reglementeering van verbond en han del. Daartoe te opgericht de NederL Aardappel Centrale (N. A C.) en de gewesteiyke aard- appelcentrale. Voor deze steunregeling was als grondslag genomen de toestand, zooels die op 4 September 1933 bestond Voor de contröle was een systeem uitgedacht van vervoer-ver- gunningen, handelaarsvergunningen e.d. Deze handelaarsvergunning zonder welke door nie mand langer aardappelen zouden kunnen wor den verhandeld, moest worden uitgegeven aan leder, die kon aantoonen. dat hy voor 4 Sep tember 1933 in den aardappelhandel werkzaam was. terwijl verdere beperking niet was opge legd, zoodat een handelaar, mits in het bezit van de voorgeschreven vergunning, vrij was te leveren, waar hy wilde en waar hy dit voordien gewoon was. Gedaagden nu, de eerste vier als verte genwoordigers van den aardappelgroot- handel te Amsterdam, de laatste vier als De „Osservatore Romano”, die zich eens met de protestantsche propaganda te La Spezla heeft bezig gehouden en zich ietwat voswondert over de voorliefde, die de bulteniandsche protestanten voor deze oorlogshaven toonen, heeft dus een onder soek gedaan naar de waarheid van deze verhalen. „Wjj verklaren op de meest nadrukke- Mjke. volstrekte en onmiskenbare wijze, en dagen alle Pullens aan deze of gene zijde van de Alpen uit om ons te logen straffen, wij verklaren allereerst, dat het een schaamtelooze onwaarheid is, dat ooit een prefect van Spezla het bovenvermelde antwoord, of iets dat er ook maar uit de verte op gelijkt, zou gegeven hebben aan Z. Exc. Mgr. Constantin! of aan eenigen anderen bisschop of prelaat of priester. Op de tweede plaats stellen wij vast, dat niemand in La Spezla gehoord heeft van een Evangelist, die zou zijn verdreven, wiens kerk of zaal of iets dergelijks zou zijn ver brand, wiens mtubelen uit zijn huis zouden lijn geworpen, en dat er vervolgens een onderzoek zou gedaan zijn en dat men nu zou veroordeeld zijn om weer op te bou wen.... wat niet verbrand werd en meube len terug te brengen.... die niet zijn weg gehaald. Heel de rest getuigt eveneens van een zelfde.... waarheidsliefde, namelijk: de belachelijke bewering, dat de bisschop van Sarzana, nog wel door den Paus zelf, naar La Spezia zou zijn gezonden om niemand minder dan een Pullen te bestrijden, terwijl de verheffing van de belangrijke en groote en volkrijke stad tot diocees algemeen be kend is; de al even absurde meenlng, dat er in Italië menschen zijn, zij het particu lieren of gezagspersonen. die eraan denken tot een bisschop te spreken op de wijze, die wordt toegeschreven aan den fasclstl- Khen prefect van Spezia; het beweerde on uitgesproken verwijt en de wél uitgespro ken uitdaging, die daarmee gericht zouden lijn tot de herderlijke werkzaamheid van bever- gezamenlyke waarde van t 700 signalement van het drietal kon vrij “Uwkeurig worden opgegeven. Vandaar dan dat de Brusseteche politie in de drie Po- den 33-jarigen Weiss en de vrouwen M "«zendUlsky en G. Hoffmann, die zy als on- MWenschte vreemdelingen had aangehouden. Rotterdam gezochte trio meende te heb- gevonden. De Rotterdamsche politie werd van een en verwittigd en een zuster van den yinke- h-, die de vreemdelingen ook in den winkel gezien, vertrok naar Brussel, en herkende m de gearresteerde Polen de houtdieven Voor de verandering der golflengten, zooals men die zich voorsteit. te noodlg. dat de Euro peesche zenders samenwerken, opdat afwykln- gen. die tot onderlinge storing zouden leiden, dadelyk kunnen worden verholpen. Oorspronke- lyk was het plan, dat bet overgaan op de nieu we golflengte door alle zenders in één enkelen nacht zou geschieden, maar by de besprekingen op de byeenkomst der Union Internationale de Radiodiffusion te Amsterdam bleek, dat de ope ratie twee nachten in beslag zou moeten nemen Volgens de thans geldende regeling zullen alle Europeesche zenders in den nacht van 14 op 15 Januari e.k. uiteriyk te middernacht (ME.T.), de uitzending van hun programma's beëindigen. Te beginnen met dit tydstip zal dan de eene zonder na den anderen, in een nog nader te bepa len volgorde, op de nieuwe golflengte overgaan. Daarop zullen de zenders om de t»ée minuten, in de taal van hun land. t.un naam en stand plaats omroepen, zoo noodlg ter nadere karakte- riseering nog aangevuld met een bepaalde gra- mofoonplaat. welke by de controleerende instan ties bekend is. Deze controleerende Instanties hebben tot taak de nieuwe golflengten dadelijk te meten en het resultaat van de mettng aan de verschillende zenders mede te deelen. Gecontroleerd wordt te Berlijn, te Sesto Calende (Italië), Bern, Praag. Warschau. Moojalsk (Rusland). Helsingfors, Stockholm en Tatstield (Engeland), verder op Het Hoornsche Hop toe gevroren Hoe sterk het in den afgeloopen nacht heeft gevroren, moge blyken uit het feit, dat het IJselmeer van Hoorn uit gezien in een onaf zienbare ysvlakte te herschapen. Sinds jaren te het Hoornsche Hop niet zoo vroeg in den winter toegevroren geweest. Uitspraak in kort geding gevraagd van den President der Amster damsche Rechtbank Rondrit per schaats Vergeefsche strijd van postboot tegen het ys „staat aan het hoofd van een merk waardige Protestantsche beweging die haar invloed doet gelden over het heele land. Zjjn werk groeide snel en er ging zooveel invloed van hem uit in de stad Spezzia en het omliggende land, dat de Paus den bisschop van Sarzana naar Spezzia zond om aan dezen Invloed paal en perk te stellen. De bisschop wendde zich nu tot den prefect, om dezen arbeid terstond te ver bieden en den heer Pullen het land uit te zetten. De prefect zei, dat hij de zaak zou onderzoeken. Daarna sprak hij den bisschop weer en zei: „Komt u over 20 Jaar nog eens bij me en als u dan één twintigste gedaan hebt van al het goed dat de heer Pullen voor de menschen in Spezzia gedaan hieft. dan zal ik uw voor stel in overweging nemen.” De heer Pullen werd op deze wyze in staat gesteld ongehinderd zijn arbeid voort te zetten. En dit niet alleen, maar Mussolini en de fascistische regeering hebben de hoogste achting voor hem. Op een anderen keer werd een mede werker van den heer Pullen door de fas cisten beschuldigd iets beleedigends ge zegd te hebben over de fascistische re geering. De fascisten in die stad verbrandden de kerk, wierpen de meubels uit zijn huls en verdreven hem uit de stad. De raak werd onder Mussolini’s aan dacht gebracht. Na onderzoek bleek de beschuldiging onwaar te zijn; nu werden de fascisten in die plaats veroordeeld om de kerk te herbouwen en de meubelen weer in het huis van den Evangelist te plaatsen.” De Hooge Raad heeft verworpen het cassa tieberoep van K. K-, prikplankenexploitant te Haarlem, die wegens overtreding van de lote- rijwet te veroordeeld door de rechtbank te Haarlem tot 25 boete. President: „Als alle bulten Amsterdam ge vestigde handelaren waren uitgesloten, waarom werd er dan per circulaire nog eens de han del met elschers en enkele anderen verboden?” Verdediger: „Handel met hen was speciaal veihoden.” President werd niet streng de hand gehouden?” Elschers, zoo zette pleiter uiteen, hebben rich niet gehouden aan de bepalingen van het col lectief arbeidscontract met de aardappelloaeere. De AAC. verstrekt geen handelaarsvergun ning. maar een legltlmatiekaart, verschillend van die van het NA.C. Pleiter ontkende, dat gedaagden op persoonlyk voordeel uit zyn. President; „Het was toch de bedoeling, dat de kleinhandel alleen van Amsterdamsche gros siers kocht en dat waren de gedaagden toch zelf, een beetje belang hadden zy toch wel by hun optreden.” Pleiter concludeerde tot afwyzlng van de vor dering, r.a reeds te hebben uiteengezet, dat pri mair de president zich onbevoegd zou kunnen verklaren omdat een der elschers dezer dagen door het N. H. O. voor drie maanden te ge schorst, zoodat waar zyn broer geen vergun ning heeft van de N. H. C. de firma van elschers geen enkel belang by een spoedige voorziening heeft. De uitspraak werd na re- en dupliek vastge steld op Woensdag os. e Nationaal-Socialistteche beweging kom» tegenwoordig voor haar demagogisch op treden de eerepalm toe, schreef dezer dagen Jhr. De Geer, Minister van Staat, in .De Nederlander”. Zoo nydig als nering wezen kan. beschuldigt de socialistische per» de fascistische van leuzen-stellery. De eene demagoog verwtjk hier den ander, dat hy zwart ziet van bedrog. „Toch te er graadverschil In den weerzin, dien beider methode wekt.” merkt de oud-mlnteter van Financiën op. .,By den sociaal-democraat, gedrenkt in het historisch materialisme van Marx en in de daarop gefundeerde klassen- strydsleer. »yn voorstellingen als deze allengs ate spinrag in zyn hersens gaan zitten. Een jarenlange zelfbegoocheling doet hem de zaken aldus zien. Hy te. op zyn manier, te goeder trouw. Maar de nationaal-socialist, die het marxisme en den klassenstrijd heeft afgezwo ren, kan sulke malligheid niet gelooven. BIJ hem te zy louter middel cm rich aanhang te verwerven ook onder de arbeiders. Daartoe praat hy de klassieke sprookjes der Marxisten na. Het te dezelfde taktiek, die andere fascisten doet aanpappen met den communist van Bu- rink te Rotterdam of den bolsjewist Frenay te Schiedam. Dezelfde taktiek. welke de N. 8. B - ers er toe verleidt om Troelstra. den apostel van den klassenstryd, ate voorlooper der fasete- terti te doodverven. Het komt zelfs voor, dak te kennen geeft, de politieke erfenis van i revolutie-,.held” uit 1918 aanvaard te tegenwoordige soclaal-de- e „Osservatore Romano”, die de pro- 1 testantsche propaganda in Italië voort- S—' durend en scherp op de vingers ziet en maar al te vaak allerlei ongerechtigheid daarin aan de kaak moet stellen, houdt zich in zijn nummer van hedenavond bezig met de fantasieën, die ongeveer twee maanden geleden In een deel van de Nederlandsche protestantsche pers de ronde hebben ge daan. Het heeft wat geduurd, vóór die berichten hun weg naar Italië en vóór die verzinsels hun tegenspraak vonden. Beweren is nu eenmaal gemakkelijker dan bewijzen en om een lichtvaardige fantasie met grond te weerleggen, moet men zich soms een heel onderzoek getroosten. Het ging in het „Zoeklicht” en andere protestantsche bladen over een zekeren heer Pullen, die In de groote oorlogshaven La Spezia werkzaam is. .De heer Pullen", zoo schreef het „Zoek licht” Voorzichtig probeeren of de harde horst al houdtl ■■priRwr--

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5