De muiterij op onze vloot Prikkeldraad *0 Het gevaar van den weg Vrij naar het.... Spaanstfh Vroeger Eisch afgewezen MINISTER KALFF DOET BELOFTEN EEN LICHTERE STRAF GEVRAAGD DONDERDAG 7 DECEMBER WINTER IN DE BERGEN Boaachart de zondenbok? Jongeren Vredes Actie Een vast plan Dreigende executie GEEN MILITAIR VERTOON Baldadige studenten TWEEDE KAMER UITVOER NAAR ITALIË De kamer wacht af Zesdaagsche te Keulen SLACHTOFFERS VAN HET IJS De luitenant gehoord DE HARINGVISSCHERIJ Bjj het Staatsvisschershavenbedryf Electriciteitsvoorziening De Koningin schaatst CRISISPACHTWET 1932 0 Bosschart liep in den strik De houding van luitenant De Kroon 3e toon, waarop de toezeggingen worden gedaan, verricht blijk baar wonderen Voor tuindera, die pol der laat en niet kunnen betalen GEEN VERLAGING VAN RETRIBUTIE Verleende ontheffingen en reducties Marken kon toch nog Sinterklaas vieren Besprekingen in het Engelache Lagerhuis Het kort geding tegen de Amster- damache Aardappel-Centrale SchönGöbel aan den kop. Pijnen burgWala op twee ronden Krachtig pleidooi van den raada- man Eenhoorn ter verdediging van de Europeeache muitere Een podium voor revolutionnaire 4 sprekera En dan wordt het ook hoog tüd, dat de reeds By een kerkelük huwelük Collectieve arbeidacontracten sa.'flIH I i eveneens mo- (Ongecorrigeerd.) j. ge- 4 En wat zelde nu de .J)aily Herald”? Terwijl de ..Daily Herald" bericht: ..Het Volk", In plaats melkkoeien en schapen. Na de pauze wordt op verzoek van beklaagde Boeschart nog een tweetal getuigen gehoord. toe met eenlgen stok achter de deur pressie te oefenen. In Thüringen is veel sneeuw gevallen en de liefhebbert van wintersport kunnen naar hartal ust genieten Te Dulvelsrak Is een echtpaar door het ijs gezakt. Beiden konden door omstanders gered worden. Parties of young Socialists mounted guard over the polling-booths to prevent Illegal voting. De eerste luitenant der mariniers H. O. Roms- winckel, die als verdediger optrad van de be klaagden W. Tichelaar en O. A. Vermeulen, deelt mede, dat deze belde beklaagden het stel- Hg voornemen hadden gehad zich bij de officie ren te voegen, doch dat zij aan hun lot zijn overgelaten. De ZeekrUgsraad stelde de uitspraak vast op Donderdag 14 December aa. Ten aanzien van het door de heeren EBELS en VAN DER WAERDEN gewenschte sterkere ver band tusschen de verschillende provinciale or ganen voor de electriciteitsvoorziening moet de Minister verklaren, dat hij niet bereid is, daar- Te Wageningen is proces-verbaal opgemaakt tegen een viertal studenten, die een grooten molensteen hadden neergelegd op de trambaan van de N BB.M. De steen had een middellijn van 75 cll. Het blad vertelt alleen maar dat de Spaan- sche vrouwen voor het eerst haar stem uit brachten en de modder welke er naar het hoofd der katholieke Spaansclie vrouw geworpen wordt, Is. nu jaeen dichterlijke vrijheid van „Het Volk". ..Het Volk" van 4 December heeft van haar eigen correspondent: Naar aanleiding van deze getuigenver klaring verzoekt de raadsman luitenant Romswlnckel eenlge vragen te mogen stel len aan luitenant de Kroon. Deze getuige wordt nu weer voorgeroepen. HU verklaart, zich thans te herinneren, dat hü met Bos schart heeft gesproken. Luitenant de Kroon De heer Cramer heeft den Minister van Eco nomische Zaken gevraagd of het den Minister bekend is, dat In de laatste dagen in Noord- Holland dwangbevelen worden uitgereikt aan tuinders, die niet in staat zün de polderlasten te betalen en dat bU niet-betallng tot executie zal worden overgegaan. Is de Minister, zoo vraagt hij, bereid maat regelen te nemen, waardoor de executie wordt voorkomen? Minister KALFF heeft een gemoedelijke ma nier, om de sprekers over de Waterstaatsbegroo- tlng te beantwoorden. De toezeggingen, die hü doen kan, zijn gering, maar de bedoelingen van dezen bewindsman worden blijkbaar hoog aan geslagen. Men wenscht eens met vertrouwen af te vrachten wat de heer Kalff allemaal aan dit veelgeschakeerd departement verrichten gaat. Men becijfert thans reeds hun (der socialis ten) sterkte In de nieuwe volksvertegenwoor diging op 95 (zü hadden er 110), hetgeen on getwijfeld met een groote overwinning sou ge lijkstaan, daar het domste deel van het Spaan- sche kiezerscorps, alle katholieke vrouwen buna acht millioen tegen de «socialistische) partij door de geestelijkheid was gemobiliseerd- Een aardig specimen van de maatregelen, welke men nog geen eeuw geleden noodlg achtte, om de veiligheid van het verkeer te verzekeren, en tevens een typisch beeld van den rustigen weg in die dagen, geeft de volgende „policie- verordenlng", welke bü besluit der Staten van Utrecht op 2 October 1850 werd vastgesteld, en In art- 1 het volgende voorschreef: Big successes, both for the Socialists and gains, for the violently reactionary parties, mar ked to-day's Spanish general elections, when 6.500 000 women went to the polls for the first time. In een nota naar aanleiding van het verslag over de begrootlng 1934 voor het Staatsvls- schershavenbedrjjf te Umuiden, zet de regee ring uiteen, dat verlaging der retributies niet van noemenswaardigen invloed zal zijn op de flnancleele uitkomsten van het StaatsbedrUf, omdat die uitkomsten vooral verband houden met den gang van zaken In de particuliere visscherij bedrijven. In samenwerking met het departement van financiën is een onderzoek gaande of en In hoever wijziging van tarieven en retributies in het particuliere bedrijf aanbeveling verdienen- nomen. HU zegt het te blijven betreuren, dat het ge zag aan boord het niet op een gevecht beeft laten aankomen, aangezien dan sou zün geble ken, dat beklragde van Leeuwen direct de zijde van het gezag zou hebben gekozen. Zelfs een officier van den marine-stoomvaartdlenst reikte f hem direct na het vallen van de bom de hand, zeggende: ,Je hebt je uitstekend gedragen". Beklaagde Bosschart liep volgens den raads man in den strik, die door hem zelf was ge spannen. De raadsman schilderde breedvoerig de nerveuze figuur van Boeschart af. die een sterke hand noodlg had. doch deze niet kreeg, zoodat hU ten gevolge hiervan Insubordlnair werd. Beklaagde Bosschart zou zich ongetwUfeld hebben laten leiden. Indien zulks gepoogd was. Volgens bet Labour-orgaan waren het dus geen arbeidersvrouwen, maar jonge socialisten die bU de stemlokalen de wacht hielden om het vervalschen van stemmen tegen te gaan. Of be schouwt ..Het Volk" de stem die door een non wordt uttgebracht. als „illegal"? ..Reuter" meldde den zelfden dag dat de po litie de socialisten uit elkaar moest ranselen die de kloosters barricadeerden om de nonnen te beletten naar de stemlokalen te gaan. Voorlooplg nemen wjj aan dat dit de waar heid is. En zou ook Volgens den raadsman zün er getuigen, die overtuigd zün. dst het optreden van beklaagde Bosschart een afslachting der Europeanen had voorkomen. HU betreurde de meenlng. dat de muiterij zou zün bedwongen. Indien in den aan vang eenlge muiters zouden zün neergeschoten. Daarvoor werkten de muiters te veel volgens een vast plan. Beklaagde Bosschart maakte on getwUfeld fouten, waarvoor hU straf verwacht, doch evenzeer trachtte hü aan boord orde In den chaos te scheppen, hetgeen een zware taak was bü het ontbreken van eiken steun. Aan het slot van zün pleidooi verzoekt de raadsman voor alle beklaagden een lichtere straf. En ir. VAN DER WAERDEN zegt al dadelijk aan het begin van den avond met een toespeling op de spanning in de middagvergadering, dat. als het kabinet-Colün mócht aftreden, hü toch in leder geval dezen minister weer bü Water staat hoopt te zien terugkeeren. De toezeggingen zün gering: Bü de Algemeene Beschouwingen krügt de socia&l-democraat VAN BRAAMBEEK de belofte, dat de Minister in leder geval zal zorgdragen.dat de chauffeurs op de autobussen en hun collega's op de vracht auto's ‘niet onder verschillende en onder verschillende departementen ressorteerende regelingen betreffende arbeidsduur en veiligheid zullen vallen. was van oordeel, dat Bosschart een muiter was. maar hü vond diens persoonlijk op treden flink. F Dinsdagmiddag is de 16-jarige mej. L. Visser ,te Hommerts bü Sneek door het üs gezakt en verdronken. Beklaagde Bosschart merkte naar aanleiding van deze getuigenverklaring op, dal dit Incident niet voorkomt in zün eigen verklaringen, aan gezien hü verwacht had. dat luitenant de Kroon dit wel zelf zou hebben gerapporteerd. De volgende getuige A décharge, de brigadier Blerstraten, verklaart, dat luitenant de Kroon heeft gezegd: „Ik kan me jullie houding best voorstellen; jullie hebt niet anders kunnen han delen." Ook volgens dezen getuige liet luitenant de Kroon zich op de wüze als door de vorige getuige is omschreven tegen Bosschart uit en voegde daaraan toe. dat luitenant de Kroon en kele kleine sigaartjes ouder de arrestanten uit deelde. Naar aanleiding van deze getuigenverklaring merkt beklaagde Bosschart op, dat luitenant de Kroon hem een hand gaf bü diezelfde gelegen heid, hetgeen door getuige Blerstraten wordt gevestigd. Luitenant de Kroon achtte het gelük. dat hü sigaartjes had gegeven aan de arrestanten Hü zegt echter, dat hü die sigaar tjes kwüt wilde, omdat se zoo slecht waren. Enkele andere vragen worden door getuige de Kroon beantwoord, met de mededeellng, dat hü zich daaromtrent niets kan herinneren Op een hem gestelde vraag van den raads man, verklaart getuige Bosschart bezwaar te hebben tegen den persoon van dezen getuige aangezien luitenant de Kroon ZX niet vrU kan ’preken aangezien hü zich zelf anders zou be- De fiscaal bü den ZeekrUgsraad repUceeren- de, handhaaft zün standpunt. 8pr. persisteert bü zün eischen en huldigt den raadsman Een hoorn voor diens krachtig pleidooi. In het Engelache Lagerhuis is eventueels •teunverleening aan de haringvisscherü bespro ken. De liberaal Mackenziewood zelde bü de discussies, dat hü de mogelükheld aanwezig achtte, o. m. met de Hollandache regeerlng tot overeenstemming te komen en hü verzocht de Bngelsche regeerlng, stappen te doen, om tot oen conferentie met de Hollandache regeerlng te komen. In de vergadering van notabelen van de Ned. Hervormde gemeente te Naarden ia het fascistische huwelük ter sprake gebracht, dat onlangs in de groote kerk is gesloten. Men achtte het onjuist, aldus lezen we In „Het Volk", dat op kerkelük terrein, n.l. op het voorplein van de kerk, een groep fascisten stond opgesteld, welke het bruidspaar den fascistengroet heeft gebracht en ir. Mussert, die een der brullofts- gangers was, heeft toegejuicht. Ook tegen het militair vertoon, dat bü een ander huwelük te aanschouwen is geweest, nJ. het doen schrüden van het bruidspaar onder ge trokken degens van reserve-ofiicieren. is ont stemming uitgesproken. De kerkelüke autori teiten zullen in het vervolg met de opmerkingen rekening houden. BOskABAJA, 6 Dec. (Aneta) Hedenoch tend hield de raadsman van de tweede groep muiters van „De Ze”en Provinciën" korporaal - machinist Boeschart ca.), de heer Eenhoorn, zün pleidooi voor den ZeekrUgsraad te Boe ra be Ja Luitenant Eenhoorn zette de factoren uiteen, welke de stemming aan boord van „De Zeven Provinciën" dermate hebben beïnfluenceerd. dat de multerü het gevolg was. De raadsman becritiseerde het beleid aan boord van dezen oorlogsbodem en wees op de moellükheld om de stemming der tnlandsche bemanning te pellen, aangezien het leerplan voor de as. marine-officieren geen onderwüs in de tnlandsche taal bevat. Vervolgens becritiseerde de raadsman de ge tuigenverklaringen. welke zün afgelegd ten aan zien van de beklaagden W. Snel en O. P. Dannau. Deze beklaagden kunnen volgens den raadsman geen stuwkracht zün geweest Ook oefende de heer Eenhoorn critlek uit op de verklaringen, die zün afgelegd ten opzichte van den beklaagde M. Dooyeweerd. De beklaagde P. A. Peetere wordt door den raadsman een voor beeld genoemd van het te zwakke beleid bü de marine. „Voor chauffeurs, die door roekeloosheid en dikwüls door dronkenschap ongevallen hebben veroorzaakt, is m i. geen plaats op den weg," zelde drie jaren geleden Jhr. Rutgers van feo- zenburg. En van verschillende züden werd er bü den toenmaligen minister van Waterstaat op aan gedrongen. dat er In het Konlnklük Besluit van 13 Juli 1880. betrekking hebbende op voerlieden, gezagvoerders of stuurlieden van vaartuigen en machinisten, een bepaling zou worden opge nomen. verbiedende het gebruik van sterken drank door chauffeurs gedurende hun diensttüd. In verschillende provincies waren trouwens reeds door de gewestelüke overheid maatregelen in dien zin getroffen. En het ware te wenschen. dat ook andere autobestuurders, dan beroepschauffeurs, zich naar zulk een verbod gedroegen. Immers, dat reeds een „lichte beneveling” van den man achter het stuur groote gevaren met zich brengt, is herhaaldelük met klem van redenen betoogd enuit de feiten gebleken! Niet ernstig genoeg dus kan daartegen wor den gewaarschuwd en niet krachtig genoeg daartegen worden gereageerd. Voorkomen is altüd nog beter dan genezen- En mevr. Bakker-Nort wees er op, dat in het buitenland te dezer zake zeer strenge bepalin gen bestaan en dat büv krachtens* een wet van 1927 in Denemarken geen rijbewijs wordt afge geven aan iemand van wien bekend is, dat hü zich wel eens aan drankmisbruik schuldig maakt. Die wet heeft, zelde zü. een groote preventieve werking. BU verse he. dene verklezlngslokalen verjoegen de arbeidersvrouwen de nonnen, die waren verschenen om hun stem uit te brengen. De bepalingen der collectieve arbeidscontrac ten bindend voor te schrijven in de Rüksbestek- ken. de Minister is daarvan principieel voorstan der, maar de tijdsomstandigheden verhinderen dezen op zichzelf zeer wenschelüken maatregel. Wèl zegde de bewindsman den heeren IJ8- SELMUIDEN, DROP en 8MEENK toe. dat hü. als 't eenigszlns kan, In deze lichting, waarin de provincies en de groote gemeenten reeds werkzaam zün. zal streven. Zells de heer Drop, die al een motie in voor raad had, verklaarde zich bevredigd. De toon, waarop deze Minister züne toezeggingen doet, wrocht blükbaar wonderen. Na eenlge ondergeschikte opmerkingen bü de afdeeling: Luchtvaart, is de Kamer gevorderd tot Spoor- en Tramwegen. Art. 1. Alle molenaars of degenen, die het toezlgt hebben over molens, staande op, of In de nabüheld van vüf-en-twin* tig Nederlandscbe ellea van de wegen In de provincie Utrecht, onder welke be naming ook. zullen verpllgt zün, om. bü het passeren van paarden of rijtuigen over dezelve wegen, op het verzoek der personen, die dezelve paarden of wagens geleiden, of namens dezelven gedaan, hunne molens te doen opheuden met ma len, tot zoolang de gezegde paarden of rijtuigen zullen zün voorbü gereden, en zulks op verbeurte eener boete van 1 tot 1 10. of gevangenis van één tot drie dagen. Indien door hen aan zoodanig verzoek niet mogt zün voldaan, en In geval van herhaling zal de overtreder ge straft worden met eene geldboete van 10, en naar mate van omstandigheden met of zonder eene gevangenis van hoog stens drie dagen, en zulks onverminderd de actie tot schadevergoeding, welke door degenen, die ten gevolge dezer weigering mogten schade geleden hebben, tegen de genoemde molenaars, zouden kunnen wor den ingesteld lang voorgenomen en noodlg geachte herzie ning van de Motor- en RUwlelwet en van het Motor- en RUwlelreglement haar beslag krügt. Ik weet wel, zelde de heer Duys terecht, dat ook zelfs met de beste Motor- en RUwlelwet het aantal ongevallen uit ons land niet zal verdwü- nen. En ook was hü van meenlng, dat onder de bestaande wet veel meer bereikt kon worden, dan thans het geval la. Maar dit kan en mag toch geen reden zün. om de verelschte herziening niet met bekwamen spoed ter hand te nemen en tot stand te brengen. Ook te dezen aanzien geldt, dat er „periculum In mora" is, en dat elke vertraging de gevaren en kwade kansen doet toenemen, welke het snelverkeer voor het menschenleven met zich brengt sllsslngen, 83 tot reductie van 51 t/m. 75 pet. of 15.2 pet. der beslissingen, 8 tot reductie van 78 t/m. 99 pet. of 1.5 pet. der beslissingen. 7 tot geheele ontheffing of 13 pet. der beslis singen. Als eerste dezer getuigen A décharge ver klaart de marinier Horduk die z -ens in arrest bevindt wegens deelneming aan de mul terü, op een vraag van beklaagde, dat luitenant de Kroon, die aan boord van de ,/Orion" van de gouvernementsmarine met de arrestanten bad gesproken, had gezegd: „Jullie hebben je goed gedragen," en later tot beklaagde Bosschart bad gezegd: .Je bent een flinke kerel”. Toen beklaagde Bosschart bü deze gelegenheid Iets had opgemërkt omtrent de boelen, die men hem had aangelegd, verklaarde luitenant de Kroon, volgens getuige, dat het aanleggen der boelen slechts was geschied bü wüze van voorzorgs maatregel. Thans verkrijgt Bosschart het woord tot het voorlezen van enkele verklaringen. Hü deelt daarin mede, dat hü zich niet wenscht te ver schuilen achter zün superieuren, maar hü «egt. dat het omgekeerde ook niet het geval mag zün. TUdens de multerü, aldus beklaagde was hü goed genoeg om op te treden als onderhan delaar, maar thans te hü de zondenbok. Beklaag de kan oprecht verklaren, dat het gebeurde veel erger geweest zou zün, wanneer hü, Bosschart. er niet geweest was. Indien de officieren hem slechts gesteund hadden, zou hij Ingegrepen hebben, ook al zou die poging misschien mislukt zün. Hü zegt vervolgens, dat hü inziet, wet goed gehandeld te hebben, maar, zoo vraagt hü. waarom heeft men hem dat niet aan boord ge zegd? De officieren maakten geen enkele aan merking. Of onze wegen en speciaal het verkeer en gerü langs die wegen er in dien tüd nau- welüks tachtig Jaren geleden ook anders uitzagen, dan tegenwoordig! Wie herkent dit beeld nog. vergeleken bü dat van heden? Maarde molens zün dan ook veel spaar zamer geworden. En de paarden, die voor de wagens worden gespannen, evenzeer. Het aantal verzoekschriften, waarin een mlnnelüke regeling tot stand kwam, was bü- zonder gering (15 of 23 pct. van het totaal aantal afgedane zaken); in het Jaar van Juli 1932 tot en met Juni 1933 bedroeg het over eenkomstige percentage 10,4 pet. Van de 546 beslissingen van de kamers voor crisispachtzaken leidden er 8 tot handhaving van den pachttermün of 13 pct. van het totaal aantal beslissingen. 92 tot reductie van 1 t/m. 25 pet. of 16,3 pet. der beslissingen, 348 tot re ductie van 26 l/m. 50 pet. of 63,7 pet. der be- Hoevele malen werd In de laatste jaren dit opschrift reeds geplaatst boven kran ten- en tüdachriften-artlkelen Helaas, bet te te vreezen. dat het nog heel dikwüls zal moeten dienst doen, als waar schuwing, en als aansporing tot overheid en particulieren, om toch te doen, wat mogelük te. teneinde in den steeds verergerenden toe stand verbetering te brengen Want dat het gevaar van den weg eer toe- dan afneemt, alle getroffen maatregelen ten spüt, te voor geen tegenspraak vatbaar. De ontwikkeling van hpt snelverkeer schiedt in zulk een vlug en forsch tempo, dat de daaraan beantwoordende verordeningen en bepalingen het niet, of nauwelüks bü kunnen houden, en het aantal ongelukken en ongeval len zich voortdurend beweegt In stügende lün. Geen wonder dat ook In het Parlement dit onderwerp telkens weer ter sprake komt. Dit jaar waren het bü de behandeling der RUksbegrootlng in de Tweede Kamer mevrouw Bakker-Nort en de heer Duys, die het naar voren brachten (bü hoofdstuk IV (Justitie). .Het te wel vreeselük”, zelde laatstgenoemde, .zooals het aantal ongevallen in ons land toe neemt." Mevrouw Bakker-Nort sprak van een toene ming op .schrikbarende wüze”, en liet daarop volgen: „Ik geloof, dat alle Nederlanders met schrik 's Maandags de krant in handen ne men, omdat het aantal ongelukken op Zondag, wanneer er meer gereden wordt, dan anders, ontstellend groot te. Het wordt langzamerhand een verschrikking voor iedereen, deze groote kans, zelf slachtoffer te worde» van een dezer verkeersongevallen.” De oorzaken dier schrikbarende toename zün velerlei, maar, naar het oordeel van de vrijzln- nig-democratlsche afgevaardigde, vooral te zoe ken In het roekeloos rijden van vele chauf feurs en In het drankmisbruik van bestuurders. „Men moet strenge maatregelen nemen", ver langde zü, „doordat büv. drankmisbruik en roekeloos rijden streng gestraft worden, zelfs indien er nog geen ongeval door is ontstaan-" Op beide genoemde euvelen werd reeds bü herhaling in de Kamer gewezen. BU de afdeeling: Waterstaat heeft Minister Kalff beloofd te zullen bevorderen, dat de oude kwestie van het Convenant tusschen Groningen en de Twentsche Veengenooten eindelijk eens tot een oplossing komt. Ook terzake van de on- verkwlkkelüke toestanden in het waterschap Herfte zal de bewindsman trachten een rol te spelen, die dit ingewikkelde vraagstuk uit de wereld helpt. De Nederlandscbe Kamer van Koophandel in Italië te Milaan meldt, dat in verband met eenlge berichten, verschenen in Nederlandscbe dagbladen, volgens welke de invoer van kasa in Italië verboden zou zün. voor zoover deze tegen de Italiaansche kaasindustrie concurreert, niet geheel juist zün. De onlangs verschenen wet verbiedt de productie, export en import in Italië van alle soorten kaas, waar margarine in te. Tevens wordt de productie, export, en el8ë» - büzondere correspondenten, niet beter Zoolang de wereld doodgewoon en regelmatig haar rondjes draait, doet „Het Volk net als elke andere krant en betrekt haar nieuws van persbureaux. Zoodra het echter niet om sim pele aardsche aangelegenheden gaat maar om de belangen der Tweede Internationale, dan heeft „Het Volk" geen fiducie in haar gewone nieuwsbronnen, omdat die. zooal niet antl-se- mlttach. dan toch ook niet antl-kapltaltettech zün. Wordt er ergens in Oostenrijk een brok pro letarische opstandigheid onderdrukt, of houdt meneer Schulthes aan den voet der Alpen een reactlohnaire redevoering of valt de 8 F- I. O. voor den zooveelsten keer in scherven, dadelük staat er in Weenen. in Ztlrich. in Parijs een eigen büsondere correspondent aan de telefoon die Dollfuss afkamt of den Bondsraad in Bern uitkalefatert of vertelt dat Léon Blum het toch wel redden zal. En dan Berlün! Wat gebeurt er niet in Berlün? En daarover zou een mensch zich laten voorlichten door „Wolft Neen, dan liever onze eigen büzondere correspondent die rechtstreeks telefoneert uit,... Praag, tenzü de man goede relaties heeft bü dw .Jrele Presse" en die hute-vér-spreker benut wal om zoo billü- ker te. Natuurlük kan JEat Volk” er zoo veel eigen büzondere correspondenten op na houden als zü maar wil. maar laten die heeren dan be trouwbaar zün want wat te bet niet pünlük, wanneer je Maandagmorgen 20 November in je ochtendblad vermeldt dat „de socialisten zich handhaven", ondanks dat ..rechts tien peseta's bood voor een kiezersstem”, en dat je in het avondblad van den zelfden dag het bericht moet wegmoffelen dat er „een verschuiving naar rechts" heeft plaats gehad! en laat de redactie er zich op toeleggen hun berich ten goed te vertalen Met het Fransch heeft die redactie geen ’Aioellükheden. En met het Dultsch ook niet, wat zeer te prüzen valt, omdat de eigen bü" zondere correspondent deze taal waarscrünlük wel eens met een kennelük Pootech accent spreekt. Maar het Spaansch! Of sprak de Ma- drlleensche correspondent van het Labour-or- gaan, de „Daily Herald" van Londen, die voor „Het Volk” de berichtgeving over de Spaan- sche verkiezingen verzorgde, misschien En- gelsch? Maar hoe te het dan mogelük dat „Het Volk" en de ..Dally Herald”'het den 20 No vember en den 4 December zoo roerend met elkaar on-eens waren? Den 20 November vertelde „Het Volk”: Dinsdag is de post voor Marken per üsvlet van Monnikendam af oyergebracht. In verband met het groote risico en de vele moellükheden, die deze tocht opleverde, is het postvervoer van Marken terug nog een dagje uitgesteld. Blükens mededeellngen van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal verzoekschriften tot geheele of gedeeltelüke ontheffing van betaling van een pachttermün ingediend in de maanden Juli tot en met Sep tember 1933, slechts 486. In de 2 voorafgegane maanden. Mei en Juni, werden nog 1448 ver zoekschriften ingediend, een aantal, dat reeds ver bleef beneden het aantal, dat gemiddeld voordien in 2 maanden werd Ingediend, nJ. ruim 4000. En daarbü valt dan nog te beden ken, dat na de wüzlglng van de Crisispacht wet (in werking getreden 1 Mei 1933) deze ook toepasselük te op plulmveehpuderü en tuin bouw. Te zamen met de op 1 jJuH 1933 onafgedane zaken waren er in de maanden Juli tot en met September 918 zaken aanhangig. In genoemd tüdsverloop werden beëindigd 697 verzoekschriften waarvan door Intrekking verzoekschrift, nlet-ontvankelük of onbevoegd- verkiaring 136 of 193 pct. van het totaal; tot standkoming mlnnelüke regeling (art- 5, le lid) 15 of 2,2 pct. van het totaal; beslissing van de kamers voor crisispachtzaken 546 of 783 pct. van het totaal. Op 30 September 1933 waren er onafgedaan 221 verzoekschriften. H. M. de Koningin beeft Woensdag schaats gereden op den vüver bü het Huis „Ten Bosch”. Na 119 uur waren 2817,330 K.M. afgelegd. Na de klassementsprints van tien uur be gonnen de renners te jagen, welke jachten een uur duurden. De groote verrassing in deze jachten was wel het volkomen falen van de Franschen Broccardo en Gulmbretlère, die ver schillende ronden verloren en na de jachten met vüf ronden achterstand op de laatste plaats terecht kwamen. Prachtig reden de Duit- schers Schön en Gobel, terwül ook Charlier goed gesteund door Ippen zich in het hoofd- peleton kon handhaven. PünenburgWals, die weer de meeste punten hebben veroverd, kwa men op twee ronden te liggen. Omstreeks half twaalf Woensdagavond was de stand als volgt: 1. SchönOöbels 376 punten; 2. Ippen Charlier 225 punten; 3. RauschHürtgen 174 punten. Op een ronde achterstand: 4. Zims— Klister 136 punten. Met twee ronden achterstand: 5. Pijnen- b u r gW als 399 punten; 6. SiegelThier- boch 163 punten; 7. Vopel—Killan 155 puntem Met vüf ronden achterstand: 8. Oszmella^ Schorn 141 punten. Met zee ronden achterstand: 9. Broccardo— Gulmbretlère 188 punten. De Nederlander Cllgnet is uit den strüd ge- De president van de Amsterdamsche recht bank mr. J. W. Huyslnga deed gisteren uit spraak in het kort geding tusschen grossiers in aardappelen bulten Amsterdam woonachtig (Gebr. v. Dongen, Nieuw Vennep) en de Am sterdamsche Aardappel Centrale (A. A. C), waarbü de eersten eischten verbod van uitgeven van circulaires, waarbü zü beweerden, dat fei- telük de boycot over hen werd uitgesproken. Voor elschers was opgetreden mr. J. A. v Baren en voor gedaagden mr. Coenraad Veerman. HU verklaarde zich bevoegd van den eisch kennis te nemen. In de overweging van het vonnis stond o.m., dat de circulaires be schouwd moeten worden te zün gericht tot de leden der A. A. C. en dus kan in de cir culaires niet een middel worden gezien om cp ongeoorloofde wüze leden te werven. De zaak Is te ingewikkeld zoo overwoog de presi dent verder -»• voor voorziening bü voorraad, terwül. wanneer het uitzenden van circulai res zou worden verboden, gedaagden e*n an dere manier zouden vinden om tot hun doel te komen. B. en W. van 's-Oravenhage hebben op schriftelüke vragen van het raadslid Mobach geantwoord, dat het den burgemeester bekend is. dat het bestuur van de Jongeren Vredes- Actle, afdeeling Den Haag, hem toestemming heeft veraocht tot het organlseeren van een bazar met verloting, enz. De burgemeester heeft dit verzoek afgewezen. B. en W. verklaren, dat de J V. A. meer en meer is geworden een po dium voor revolutionnaire sprekers. Van deze vereeniglng kan positief worden gezegd, dat zü aanleunt tegen de meest extremistische rich tingen. Er wordt opgezet tot handelingen in strüd met de wet, te gevaarlüker, omdat de naam der vereeniglng, en waarschünlük ook haar oorspronkelüke opzet irr den waan bren gen. dat niets in dien geest wordt bedoeld. Deze meenlng, aldus B. en W., berust op uit latingen van sprekers in door de J. V. A. beleg de openbare vergaderingen en op gedrukte be schouwingen. Indien de vereeniglng metter daad mocht blük geven, voortaan een andere richting in slaan, is de burgemeester bereid, een andere gedragslün in overweging te nemen. van op V“ e“ daetMmet zün vertrouwen te stellen in „Reuter". °°k voor de groote persbureaux is de gods dienst heusch niet meer dan „prlvaatzaak" Of beschikken ze over een gevaarUjk te-veel aan waarheidsliefde en aan eergevoel?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5