i I DOELMATIG? Prikkeldraad 1 ft De ernstige brand Onbegrepen Ook één der gewonden overleden Aanval alt tegen Schotland >•- TE VEEL VERTROUWEN Hij maakte Zuid-Limburg onveilig DE GEMEENSCHAP t 2 Wereldramp op til? KUNSTHANDEL VERWOEST PATER v. DAM C. ss. R. t De raad weer in de oppositie MGR. G. BRANDSMA naar Zuster Ma. Eveline t Loonsverlaging van het spoorwegpersoneel Nog steeds ruzie te Heesch Oostenrijksche elftal samengesteld 4 pCt. Staatsleening 1933 (le leening) Oneerlijke vakbond s- penningmeesters Redactieverandering bij dit maandblad SURPRISE VOOR MINISTER VERSCHUUR BERUCHTE KERKDIEF GEPAKT Voor Kerstmis terug Nederland STEUNREGELING EN GROOTE GEZINNEN n dt Haar vergeef sche reddings pogingen met den dood be kocht Men vangt meer vliegen met honig dan met azyn Een delegatie van den personeel- raad confereert met Minister Kalft Een uit Engeland afkomstig be richt, dat een canard zal blyken te zyn Groote deelname bij de plechtige uitvaart Geen verhpoging van de uitkeering DE KERSTBOOM VOOR DE ZEELIEDEN ^dpTT^ter"^111118 bU m<>D<le V“ De begrootlng sluit in ontvangst en uitgaaf en een KM Ier 7? I re- l. M A. VAN WIJNBERGEN. 1 De oorzaak van den brand is vermoedelijk een defect aan een brandenden gasradiotor. Naar wij vernemen, zal Z. H. Exc. Mgr. van Hf De «inlster van économische Zaken Mr. T. J. Verschuur, ontving als Slnterklaas-surprise een doos met Emmer Turfjes, een specialiteit van de banketbakkers te Emmen, begeleid door het volgende, aan duidelijkheid niets te wen- schen overlatende rijm: Excellentie van Bedrijven, Regelaar van X wat en hoe. Van productie en consumptie. Van kooiesijs tot crisiskoe. Klachtenbus van heel het volk. Drager van der Natie leed, Stootblok voor ons aller zorgen. Gij, die Crisisdokter heet. Sinterklaas heeft m’ opgedragen. Uit het oord van d'oudste nood, U te zenden als attentie Namens lijders, klein en groot. Imitatie - Drentsche turven. Excellent van fijnen smaak, X Is in zoeten vorm de bede: Ach toe. Excellentie, maak Van crisismacht een deugd en schrijf Een banbul aan den nood in X veen. Help, opdat wjj e c h t e turven Kunnen maken, als voorheen! Breng meer welvaart in het veenland! Geef normalen arbeid weer! Haal met eene forsche penstreek. De noodvlag van het turfschip neer! Sinterklaas heeft nu al jaren. Onvervulde hoop aanschouwd. In de huisjes der werkloozen. Waar men NU op U vertrouwt. Excellentie, gij zijt machtig. Meer dan Sinterklaas te doen: Leg als Goed-Heilig-Man zijn gaven, Uw JA-woord in des veenvolks schoen. JAN VEENLAND. k. De men. »N- Mej. P. Becker, de 18-jarige tante van de beide knaapjes, moet tot het uiterste getracht hebben, het kabinet, waar de kinderen sliepen, te bereiken. Indien zij naar de zolderverdieping was gegaan dan zou men haar van het dak af hebben kunnen redden. Doch zij heeft blijkbaar minder aan eigen leven dan aan dat van haar beide neefjes gedacht. De vuurzee op de eerste en tweede verdieping, het trappenhuis en omgeving was zoo hevig, dat het ook voor de brandweer onder geen enkele omstandigheid mogelijk was het kabinet, waar de kinderen sliepen, te bereiken. Toen de blusschlng zoover was gevorderd, dat enkele brandweerlieden zich op de gang van de tweede verdieping konden wagen, troffen zij mej. B-, liggende op de gang voor de deur van het kabinet op de tweede verdieping, levenloos aan. De eerw. Zuster Ma Eveline (in de wereld mej. O. J. Sühren), die van 1887 tot voor enkele jaren werkzaam was bij het R.K. bewaarschool- onderwijs te Delft, is aldaar in den ouderdom van bijna 80 jaren in het St. Annagesticht overleden. Enkele jaren geleden vierde zij haar gouden kloosterfeest, tie en 1934 de loonen niet te verlagen. De minister merkte op, dat de financleele uit komsten van het spoorwegbedrijf verdere ver laging der loonen onvermijdelijk maken. Tenslotte heeft de delegatie er bij den minis ter sterk op aangedrongen den geldigheidsduur van het R. D. V. in ieder geval met meer dan twee maanden te verlengen. minister zal dit nader in overweging ne- De 61-jarige M. J. D., Nederlander, geboren te Aken, van goeden huize, doch aan lager wal geraakt, heeft getracht in de parochiekerk van Strasz, aan de overzijde der Nieuwstraat op klaarlichten dag een offerblok open te breken. Toen een vrouw in de kerk kwam koos de dief het hazenpad over de grens op Kerkraadsch ge bied. In Bleijerheide wist de politie hem te ar- resteeren. Hij was in het bezit van een kap mes. D is reeds herhaaldelijk wegens diefstallen ook van kerkliefstallen in Zuid-Limburg ver oordeeld. Het laatst woonde hij In Vaals. Woensdag werd een delegatie van den Perso- neelAad In audiëntie ontvangen door den Mi nister van Waterstaat over het door de directie der Ned. Spoorwegen aan den Personeelraad be kend gemaakte voornemen om de loonen van X personeel andermaal te verlagen. In een uitvoerige bespreking heeft de delega- haar afwijzend standpunt nader toegelicht verdedigd. Bepleit werd om over het jaar Midden: Voor: Binder. De voorhoede is geheel dezelfde als die welke te Glasgow tegen Schotland optrad. Alleen in de mlddenlinie heeft Wagner de plaats van Braun Ingenomen, terwijl in plaats van Janda. die te Glasgow gewond geraakte. Cisar speelt Laatstgenoemde speelde ook reeds tegen Ar senal mede. Reeds voor Kerstmis wordt in de Holtenauer sluis van het Keizer Wilhelm-kanaal een reuzen-dennenboom opgesteld, om den doorvarenden schepen Kerstgroeten over te brengen. De Kerstboom is zoo sterk verlicht, dat hij zelfs bij dichten nevel nog zicht baar is Onze weerkundige medewerker schrijft: Korten tijd geleden is eenlge sensatie ver wekt door een uit Engeland gekomen bericht, dat in dat land een onmetelijke natuurramp verwacht kan worden. Herhaaldelijk is mij ge vraagd, wat men van dat bericht denken moet en ik geef daarom hieronder weer, hoe ik zelf daarover denk. flet bedoelde bericht is afkomstig van de Sunday Dispatch en houdt niets meer of min der in, dan dat ergens lp het Heelal een he mellichaam uit elkaar is gesprongen en dat de stukken daarvan op weg zijn in de richting van de aarde en wel zoo, dat zij binnenkort op Engeland kunnen neerkomen en een geheel district zullen verwoesten. Er worden namen van verschillende vooraanstaande geleerden bij genoemd, stellig met de bedoeling het beric.'it een beetje geloofwaardig te doen klinken. De aanleiding tot dit bericht zou een allerhevigste aard- en zeebeving zijn geweest, zóó hevig als bij menschenheugenls nog nooit is waar genomen. Dit nu klinkt voor een leder, die er niet bij nadenkt, heel geloofwaardig en buitengewoon alarmeerend. Vooral het laatste is van belang, want hoezeer de menschen klagen over den slechten economischen toestand, is iedereen bang voor deze allereenvoudigste oplossing van een berg van maatschappelijke moeilijkheden, althans in dat nog niet genoemde district van Engeland. Ik voor mij vind die volkomen na tuurlijke oplossing van tal van maatschappelijke bezwaren, ook al viel de bom op Nederland, niet zoo verwerpelijk. Wij zouden allen ons deel krijgen en niemand zou zich behoeven te be- In aansluiting op hetgeen reeds is gemeld omtrent den noodlottigen brand te 's Graven- hage kan nog worden gemeld, dat gisterochtend op het atelier, in het pand gevestigd, twaalf meisjes aan het werk waren, die allen bijtijds de parterre konden ontvluchten. Toen het oudste dezer meisjes den brand ont dekte. stond de eerste étage reeds in vlammen. De heer Löwie heeft bil het springen uit het raam van de 2e étage een beenbreuk en inwen dige kneuzingen bekomen. Aan de voorzijde is van de tweede étage de compagnon, de heer Zalm, op straat gespron gen- Hij bekwam een bekkenfractuur. De verbrande mej. Becker was een zuster van Mevr. Löwie. Toen de brandweer er in geslaagd was haar kamer en die van de kinderen te bereiken, wa ren de slachtoffers reeds overleden. De rook had hen blijkbaar reeds dadelijk bewusteloos ge maakt. klagen over bevoorrechting van anderen. Het is nu alleen maar jammer, dat het. naar menschelijke berekening, wel bjj het be richt zal blijven. Er is, om te beginnen, heele- maal geen aard- en zeebeving geweest, zoo sterk als bij menschenheugenls niet bekend is. Ten tweede is ook niet gebleken, althans niet met zekerheid, dat ergens in het Heelal een hemellichaam uit elkaar gesprongen is. Mis schien is deze gedachte geult naar aanleiding van den sterrenregen van 9 October, maar dan is het ook slechts een veronderstelling en geen zekerheid, die op een waarneming berust. De menschelijke geest vraagt natuurlijk naar de herkomst van die duizenden meteoren, die ge zien zijn, en wij weten door de ondervinding in onze wereld van glas- en aardewerk, dat een hpop scherven terugwijst op .iets, dat eert jds een gaaf voorwerp is geweest. Logisch gedacht brengt men dit over op de sterrenwereld en tracht men in een wolk van meteoren brok stukken te zien van een planeet of zoo iets, die door een soort astronomische baldadigheid in stukken gebroken is. Misschien is deze logica juist, maar aangggien de logica nogal wat soorten telt <ae filosofen geven aanlei ding om dit te denken) kan onze logica wel verkeerd zjjn en is het heel goed mogelijk, dat er niet kort geleden een ster gespron gen is. Met andere woorden: wij weten er niets van. Daar het bericht niet vermeldt, wanneer de meteoor op aarde zal vallen, moeten wij vol spanning zitten wachten. Hoe lang? Wel, zoo lang totdat het bericht vergeten Is. tenzij Iemand op de gedachte komt ’n prijsvraag uit te schrij ven, wie het beste het juiste tijdstip raadt. In dat geval kunnen we nog eenigen tijd in span ning blijven zitten. Overigens schijnt het niet uitgesloten te zijn, dat er wel eens een geweldig groote meteoriet op de aarde valt. In historischen tijd is een reuzen-meteoriet in Siberië gevallen en in voorhistorischen tijd moet de bekende Canyon Diablo in Arizona door den val van een meteo riet ontstaan zijn. (Nadruk verboden) Weer boterde bet niet in den raad van Heesch. Het begon al zeer spoedig, nJ. na het voorlezen der notulen. Het lid P. v. d. Akker merkt op, dat de schuld bjj den raad schuilt, dat de deputatie uit den raad niet door den minister is ontvangen, immers, al de leden wa ven tegenstemmers met betrekking tot den ver koop van het huis Wolters. De voorzitter: „Ik heb de commissie niet be noemd, maar de mededeeling gedaan van de benoeming dooi den raad.” Wethouder v. d Berg is het daarmee niet eens. De voorzitter heeft de commissie aange wezen; niemand kan beweren, dat de raad een benoeming heeft gedaan. Het is besloten in de sitting met gesloten deuren. Men vraagt het ge voelen van den secretaris, die genotuleerd heeft. De secretaris antwoordt: Een commissie wordt benoemd door den raad en wel door stemming met gesloten briefjes of wordt door ien voor- kitter aangewezen De leden weten wel, hoe het gebeurd is. De leden weten het, maar de voor- •ttter beweert het beter te weten. Daarna gaan er eenlge punten onder den bamer door, maar de gemeentebegrootlng is w*er een leelfjk struikelblok, want wethouder <1- Berg beweert, dat de wethouders de be- ïvootlng niet hebben kunnen nazien en wenscht ®e post voor post behandeld te zien, terwijl de voorzitter zegt, dat de begrootlng is aangebo- •ten en men nu deze moet vaststellen, gehoord bét rapport van de commissie, belast met het onderzoek dezer begrootlng over 1934. De com- Woensdag is in de kerk der Paters Redemp toristen in Den Bosch de plechtige uitvaart ge houden voor de zielerust van pater A. J. H. van Dam CssR. De H. Mis van Requiem met assistentie werd opgedragen door deken H. van Dam uit Den Haag, broeder van den overledene. Pater van Dam heeft voor Den Bosch groote verdienste. Zooals verwacht werd, was er dan ook buitengewone deelname bij de plechtigheden. In de kerk waren mede aanwezig Mgr. C. C. Prinsen, mr. A. F. van Lanschot, burgemeester der stad, de secretarissen van Z. H. Exc. Mgr. Diepen, vele heeren geestelijken, besturen en leden der H. Familie en van de bedevaart naar Roermond. Na de ateoute werd het stoffelijk overschot uitgedragen en per rouwauto naar Nijmegen vervoerd, waar de begrafenis plaats had op den berg Nebo. Eenlge bladen bevatten mededeelinsen om trent redactieverandering bij het maandschrift „De Gemeenschap.’’ Wij kunnen uit goede bron berichten, dat het hier betreft een reorganisatie van het tijdschrift, waarbij de vroegere redac teur Jan Engelman en Mr. Louis de Bourbon tot de redactie toetreden en de heeren L. Kuiten brouwer (Albert Kuyle) en H. Kuitenbrouwer de redactie verlaten. De redactie zal dus met in gang van Januari a.s. bestaan uit: Anton van Duinkerken. Antoon Coolen, A. J. D. van Oos ten, Jan Engelman en Louis de Bourbon. G. Brandsma, Apostolisch Vicaris van Kisumu (Brltsch West Afrika) van de missiecongregatie van Mill-Hill, die op het oogenblik te Rome ver toeft, op 20 December as. van daar in Neder, land terugkeeren. Daags voor Kerstmis zal Mgr. te Roosendaal arriveeren om daar in het SU Jozef-Mlssiehuls de Kerstdagen door te brengen. Waarschijnlijk zal Mgr. dan tevens de missiedagen te Roosen daal welke daar ieder jaar met Kerstmis in het gebouw van den Katholieken Kring worden ge houden, met zijn tegenwoordigheid nog meer luister bijzetten. ..De echtgenoote van Roestam Effendi woont met haar vijfjarig zoontje in onze stad (Batavia). In de maand September werd het jongetje ziek, zoodat opname in de C.B.Z. nflodzake- Hjk was. Een familielid van Roestam Effendi bracht het kind naar het ziekenhuis, waar het in de derde klasse werd opgenomen. Den volgenden dag moest voor een bepaalden tijd vooruit een bedrag aan verpleeg kosten be taald worden. Dit werd door bedoeld familie lid ook toegezegd. Toen er niemand kwam opdagen, werd de rekening gepresenteerd aan de moeder van X kind, de echtgenoote van het Kamerlid Roes tam Effendi. Zij kon het bedrag echter niet voldoen, want had reeds geruimen tijd niets van haar man in Holland vernomen, ook had hij haar reeds lang geen geld gezonden. Het zieke jongetje moest toen naar de vier de klasse der ziekeninrichting worden over gebracht. Hiervoor wordt het minimum dagtarief van 75 cents voor een kind berekend. 11 November J.l. is het jongetje genezen uit de C.B.Z. ontslagen, waar het vanaf 19 Sep tember van dit jaar was opgenomen. Voor de 63 verpleegdagen is derhalve on geveer f 50 verschuldigd, ongerekend de an dere kosten aan de behandeling verbonden. Om betaling gevraagd, werd te kennen ge geven, dat er geen geld was. en dat gehoopt werd op een zending, binnenkort te verwach ten uit Holland De vrouw van het Kamerlid. Het volk moet daar crepeeren....!" Een dezer dagen vernam de gemeente-veld- wachter H. J. Kejj te Kesteren, dat het beheer van de gelden van de afd Kesteren van den Ned. Bond van Arbeiders in het land- en tuinbouw bedrijf, te wenschen overllet. Deze geruchten de den de ronde naar aanleiding van een aldaar gehouden algemeene ledenvergadering, waarop de penningmeester in tegenwoordigheid van een lid van het Hoofdbestuur rekening en verant woording zou doen. De penningmeester oordeel de het evenwel verstandiger niet te komen. De burgemeester heeft toen vergezeld van den ge meenteveldwachter ambtshalve een onderzoek Ingesteld ten huize van bedoelden penningmees ter, den 43-jarigen J. W. V. en ontdekte een tekort van f 486.67. M. a. w. de man had de heele kas ten eigen bate aangewend. Bij zijn bekentenis kwam o.m. aan het licht, dat er reeds tijden geleden een tekort was. Han gende dit onderzoek werd tevens vernomen, dat het ook bij den penningmeester van de afd. Kes teren van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders niet geheel in den haak zou zijn. Terstond toog men ook daarheen ter onderzoek en ontdekte men een kastekort van om de f 100. De admini stratie was hier al sedert maanden niet meer bij gehouden. Ook tegen dezen afdeelingspenningmeester. den 38-jarigen A. V., is proces-verbaal opgemaakt. Bij beiden is de Administratie in beslag ge nomen. geen scheiding plaats; er wordt slechts rekening gehouden met een scheiding die bestaat: De heer Weitkamp schrijft dan verder: Ten vervolge op de mededeellngen. omtrent den brand in Daendelsstraat te Den Haag kun nen wij nog melden, dat de heer Löwl, die in deerniswekkenden toestand met vele brand wonden in het ziekenhuis ligt, in het bijzijn van den medicus aan den polltie-commissaru Karmer eenlge inlichtingen heeft kunnen ver strekken. lederen ochtend omstreeks 8 uur placht hij de gasradiatoren te ontsteken. Naar zijn beste weten had hjj dat ook Donderdagochtend op normale wuze gedaan, n J. doqr eerst het steek - vlammetje te gebruiken, daarop was hij naar beneden gegaan om werk te verdeelen voor de meisjes. In de gang teruggekomen, ontdekte hjj dat er op de eerste étage brand was. Hij snel de naar boten om te trachten de kinderen te redden. Toen zijn vrouw, die inmiddels bene den de gaskraan had afgesloten, weer naar bo ven wilde gaan, bleek het vuur zich reeds dit ging elles schier ongelooflijk snel In zijn werk te hebben uitgebreid tot de trappen en de gangen. De man bekwam bij zijn pogingen f7 ij, die meebeleefd hebben de periode 1901 —1905 herinneren zich levendig, dat tel- kens en telkens aan Dr. Kuyper verweten werd, dat hjj het volk splitste in twee deelen: een Christelijk en een niet-Christelijk volks deel, een verwijt, even dwaas als ongegrond. Nu verkeerden wij in de meening, dat men geleidelijk tot beter Inzicht was gekomen. Ietwat pijnlijk werden wij daarom verrast, toen wij in „De Nederlander” van 2 December 1± een artikel aantroffen van den heer J. Weit kamp. waarin deze bezwaar maakt tegen een aandrang, die blijkbaar op sommigen wordt uit geoefend om de provinciale Landbouw-Maat- schappijen te verlaten en zich aan te sluiten bjj den Chrlstelijken Boeren- en Tulndersbond. Deze zaak raakt niet slechts de onmlddellijk daarbij betrokkenen, doch is ook van algemeen nationaal belang. De schrijver plaatst boven zijn artikel als op schrift: „De scheiding steeds verder doorge trokken." Wü meenen, dat hier een gelijksoortige mis vatting plaats heeft als die, waarop we boven doelden. Er heeft van de --van f 405 Vele leden betwijfelen het zeer, dat er 405 gul den in het laadje zullen/vloeien en deelen niet het optimistisch idee van den voorzitter. Met betrekking tot verkoop van het huis Wolters deelt de voorzitter mede, dat de ver koop van dit huls met tuin en terrein, gelegen langs het huis, een conditio sine qua non is voor het verkrijgen van steun van het Rijk. Ged. Staten van Noordbrabant stellen het Voor als een gebiedenden eisch. Nog deelt de voorzitter mede, dat het R. K kerkbestuur dezer parochie een bod heeft gedaan voor bet huis met ter reinen van 5500. mits goedkeuring van hoo- gere kerkelijke autoriteiten, zoodat het bod vrij blijvend bleef en blijft. De wethouders zijn op onderzoek uitgegaan en hebben een onderhoud gehad met den pastoor van Heesch, voorzitter van het kerkbestuur. Deze deelt den raad schrtf- telijkemede. dat noch hij. noch het kerkbestuur ooit een bod hebben gedaan en zou men het doen, dan niet meer dan ƒ2000. Wethouder v. d. Stappen noemt het een kon- kelparty van den burgemeester. Het lid v. d. Heyden zegt, dat de burgemeester alles uit z’n duim zuigt. Eerst keurde Ged. Sta ten goed, dat de raad het huls aankocht, toen werd de post voor verandering van het huls als raadhuis goedgekeurd en nu moet men het huis verkoopen tout prix. De heer v. d. Ven zegt, dat t den schijn heeft, dat men in den Haag en in den Bosch bang is voor den burgemeester, maar hier in Heesch zal men zijn plicht doen en de gemeentebelan gen dienen. Met 6 tegen 5 stemmen wordt be sloten het. huls niet te verkoopen. Het besluit om de huur van een strookje grond op te zeggen aan J. v. Herpen, wordt niet genomen. De raad ziet er een persoonlijke veete in van den burgemeester tegen den eigenaar van „het politieke Huis”. Er is echter nog méér: Men verbaast en ergert zich er ook over, dat mijnheer Roestam zich in Nederland ’n behoor lijke luxe permitteert, dat hij gewoon is, zich te kleeden als ’n rijke meneer, dat hU veel mooie pakjes pleegt te dragen, maar dat hij het met de betaling blijkbaar zoo nauw niet neemt. Getuige Zijn onlangs uitgesproken faillisse ment. Is deze verbazing, is deze ergernis wei gemoti veerd? Doet Roestam eigenlijk niet, wat hjj volgens zijn diepste en heiligste overtuiging doen moet? Hoe kan men van een braven communist nu anders verwachten en verlangen dan dat hij tegen de Indische regeering van leer trekt en haar verwijt, het volk te laten crepeeren? 't Is toch zeker zijn beroepeoprulerspUcht te stoken en op te hitsen! Dat hij zelf een deeltje van dat volk z’n vrouw en z’n kind Iets derge- Hjks laat gebeuren, maar m’n hemel! hij strijdt toch zeker niet voor het echte geluk van al die menschen, X is toch zeker niet de commu nistische bedoeling, al die menschen ’n lekker leventje te bezorgen? Kijk maar naar X groote Russische voorbeeld! Ontevredenheid en onrust verwekken en vergrooten, de revolutie ontkete nen. waaruit de communistische bonzen als ty- rannen oprijzen, die 't zichzelf voortaan behage- HJk maken. ziedaar het heilig ideaal. Wie er op wijst, dat X zijn vrouw en zijn kind zijn, die hy laat verarmoeden, heeft van de com munistische mentaliteit blijkbaar nog niets be grepen: wat Is er tusschen een communist, z’n vrouw en z’n kind? Nog minder dan een con tract! En dat Roestam lak heeft aan schuldeischers: kan men zich een burgerlijker verwijt, denken aan het adres van een communist? Zoo’n verwijt schijnt ons weinig minder dan 'n beleedlglng. Moet de communist niet het goede voorbeeld geven in demonstratieve verachting van het af schuwelijk kapitaal? Mag hij in de praktijk niet eens een klein ietsje laten blijken van kijn prin ciep omtrent eigendom, die diefstal is? Wat ligt er nu méér voor de hand dan dat de communist althans iets uitleeft van zijn ge. meenschapsideaal, waarin alles Is van allen! Roestam, de onbegrepene, ia diep te beklagen. Volgens mededeeling van den heer Hugo Meisl, den leider van het Oostenrijksche voet balteam. zal, naar uit Londen aan de „Tele graaf” wordt bericht, het volgende elftal tegen Nederland uitkomen op 10 December e.k. In het Stadion te Amsterdam: Doel: Plateer. - Achter: Cisar en Szesta. Wagner, Smistik en Nausch. Zischek. Bican, Sindelar, Schall en In verschillende plaatsen wordt thans de loonnorm, welke als maatstaf dient voor de uitkeering krachtens de steunregeling, verlaagd. Daar in de steunregeling is bepaald, dat niet meer dan 65 pet., in sommige gevallen 70 pct. van het loon mag worden uitgekeerd, heeft dit ten gevolge. dat de groote gezinnen met niet-ver- dienende kinderen daarvan de dupe worden. Daar de ultkeeringsnonnen dezelfde blijven, krijgen gezinnen, alléén bestaande uit man en vrouw, of gezinnen met één of twee kinderen, dezelfde-steunbedragen uitgekeerd, terwijl groo- tere gezinnen thans niets méér ontvangen dan de kleine gezinnen, daar zij anders boven het maximum-percentage zouden komen. Het RJC. Werkliedenverbond verzocht den Minister van Sociale Zaken in deze moeilijk heden te voorzien, door te bepalen, dat aan groote gezinnen met nlet-verdienende kinderen uitgekeerd zou mogen worden tot b.v. 90 pet. van het vroeger verdiende loon. Daardoor zou tegemoet gekomen worden aan den nood der groote gezinnen, zonder dat daar onder de kleinere gezinnen lijden, welke laatste de thans aan hen uitgekeerde bedragen drin gend noodlg hebben. Het RK. Werkliedenverbond ontving op dit verzoek van den Minister de mededeeling, dat hij vooralsnog niet kan besluiten de percen tages. genoemd in artt. 8 en 19 der steunrege ling. voor groote gezinnen met niet verdienende kinderen in het algemeen te verhoogen. HU is echter bereid in gevallen, dat het steun bedrag ontoereikend is voor het levensonder houd van een groot gezin, eenlge verhooging van de bedoelde percentages toe te staan, na ontvangst van een gemotiveerd voorstel van het betrokken gemeentebestuur. tot redding hevige brandwonden en moest he laas zijn recdingsarbeld staken. Daarna is hij aan de achterzijde uit wanhoop naar beneden gesprongen. Mevr. L. is tenslotte gered. Behalve de heer Zalm, die aan de voorzijde op straat sprong, waardoor hij ernstige kneu zingen ^ekwam. is ook diens broeder gewond deze zou aan de achterzijde doof^turen, die hem een stok hadden toegereikt, worden gered. Toen hij zich echter langs dien stok naar eer, platje wilde laten glijden, brak de stok, zoodat hij in den tuin viel en eenlge fracturen be kwam. Donderdagmiddag heeft de Officier van Jus titie Mr. P. R. Blok,' vergezeld van den Rechter commissaris Mr. Wery, een gerechtelijk on derzoek naar de oorzaak van den brand inge steld. De radiateur, waarvan wordt aangenomen dat deze den vuurhaard veroorzaakte, is door de politie in beslag genomen en ter onderzoek aan den hoofdingenieur der Gem. Gasfabriek den heer W. G. F. Wentlnk overgegeven. De heer Löwl. die Donderdag bjj den ver- sdhrikkeljjken brand in zijn huis aan de Daen delsstraat waarbij zijn schoonzuster en zijn beide zoontjes in de vlammen omkwamen, van af het ba Icon aan de tweede etage is gespron gen en zwaar gewond in het ziekenhuis is op genomen. is Donderdagavond in het ziekenhuis overleden. De toestand van de overige gewonden is naar omstandigheden bevredigend. Mej. B. was overdekt met brandwonden en bleek te zijn gestikt. Zoo mogeljjk nog tragi scher was de aanblik in het kabinet. De belde genoemde jongetjes, de 6-jarige Bubl en de 3- jarige Siegfried, lagen in nachtgewaad leven loos op den vloer bjj liet raam en waren beiden door brandwonden over het geheele lichaam ge wond. Van de overige personen zijn, zooals reeds gemeld werd, de heer Löwie en Zalm, die uit het raam of het balcon gesprongen, met zeer ernstige verwondingen en kneuzingen in het gemeenteziekenhuis opgenomen, waarheen ook de lijken der slachtoffers zijn vervoerd. De redding van mevrouw L. en haar zwager heeft plaats gehad met behulp van touwen, waarlangs zij van het balcon af. naar een plat dak werden getrokken. Het springzeil was wel aanwezig, maar behoefde geen dienst te doen. Wat de oorzaak aangaat kan nog worden ge meld. dat de heer L. den gasradiator heeft wil len aansteken en daarbij in plaats van een kleine kraan vermoedeljjk een hoofdkraan heeft geopend, waardoor de vlam te plotseling werd. Hij zou-toen geschrokken zijn en heeft daarbij waarschijnlijk de lucifers laten vallen zonder te weten, welke gevolgen dit zou hebben. Toen hij de kamer weer verliet had hij niets bijzonders bespeurd. Even later stond alles in vlammen gehuld. Er was een groote voorraad flanellen goederen in die kamer opgestapeld, waarin het vuur gretig voedsel heeft gevonden. De heeren L. en Z. konden hedenochtend nog niet worden gehoord. De Minister van Financiën maakt in de Bt Ct. no. 238 de nummers bekend, welke bij de op 6 December 1933 gehouden loting van schuldbekentenissen der 4 pet. Staatsleening 1933 (le leening) zijn uitgeloot en misüien op 1 Februari 1934 aflosbaar zuilen zijn. rekend wordt, dat het Rijk bijspringt bedrag toekent van ƒ24.834 06. De raad besluit op voorstel van wethouder v. d- Berg met 6 te gen 5 stemmen om de begrootlng te renvoyee- ren naar B. en W. Overeenkomstig werd be sloten. De voorzitter zegt, dat het hondenbelasting aanwijst een Woensdagavond omstreeks 11 uur is een brand uitgebroken in het hartje van Rotter dam. Op genoemd tijdstip werd de politie van het bureau Torenstraat gewaarschuwd dat vlammen te zien waren in den kunsthandel van de firma J. H. J. Dickhoff aan den Oppert 166. Onmlddellijk werd de brandweer gealar meerd die met een aantal slangenwagens en een motorspult uitnikte. Het vuur had zich in- tusschen leeds zoodanig uitgebreid, dat de brandweerlieden door den rook het perceel niet konden binnendringen. Door de winkeldeur, waarvan men de ruiten had verbrijzeld, dron gen dikke rookwolken naar buiten. Voorzien van rookmaskers richtten de pijpleiders, staande in den ingang van den winkel, hun stralen naar binnen. Het vuur woedde vooral in een sous- terrain achter den winkel, waar een werkplaat* gevestigd was. Hier stond een brandende kachel., die waarschijnlijk de oorzaak van den brand is geweest. De werkplaats en de daarboven ge legen opkamer brandden volkomen uit. terwijl in den kunsthandel alles door den zwaren rook en het bluschwater verwoest werd. Daar da eigenaar, die niet bij de zaak woonde, niet ge vonden kon worden, kon nog niet vastgesteld worden of deze tégen brandschade is verzekerd. Ongeveer tegelijkertijd met het uitbreken van dezen brand werd de brandweer gealarmeerd voor een brand die ontstaan was door kortslui ting in een motorwagen van lijn 15 op den Goudschen Singel. Deze brand werd met een straal op de waterleiding gebluscht. De zwaar beschadigde wagen moest worden weggesleept. Het tramverkeer op dit drukke punt ondervond ongeveer een hall uur vertraging. is in deze dagen nogal wat te doen over verschillende gestes van het Kamerlid Roestam Effendi, den bolsjewistischen Oosterling, die nu tijdelijk gekerkerd zit omdat hij zich heeft schuldig gemaakt aan opruiing te gen de overheid, waarvan hij zelf n.b. óók en hoe! deel uitmaakt. Men schijnt Roestam Effendi een en ander kwalijk te nemen, men schijnt zich over een en ander, Roestam betreffende, te verbazen en te ergeren. Het „Bataviaasch Nieuwsblad” zet twee Roestams naast elkaar: den eenen, die de In dische regeering in een felle aanklacht verant woordelijk stelt voor de ellende in Indië, daarbij uitroepend: „Het volk moet daar crepeeren.” en den anderen, die ofschoon hij een behoor lijk Inkomen heeft zijn vrouw en kind in In dië laat verkommeren: „Het is bekend genoeg, dat de Christelijk- Historischen in dezen weg niet meegaar, Het program voor Beginselen spreekt het zoo klaar mogelijk uit: „Wij verzetten ons tegen eene groepeering des volks in twee deelen naar gods dienstige onderscheiding.” „Wjj gaan uit van de eenheid des volks; voor den christelUken inslag in het nationale leven.” Welnu, zoo betreurd wordt, dat er niet meer Is eenheid op godsdienstig terrein, dan zeer ze ker in de allereerste plaats door ons katho lieken. Maar een feit is nu eenmaal, hoezeer wij het ook betreuren, dat de dogmatische eenheid in de zestiende eeuw is verbroken geworden, en dat er heden te constateeren valt eene groe- peering des volks, niet, gelijk de heer Weitkamp meent, in twee, maar In tal van deelen naar godsdienstige onderscheiding. En ware de Katholieke Kerk er niet geweest, die op den dag van heden meer dan een derde der natie omvat, de splitsing zou nog heel wat grooter zijn geweest. Wij katholieken zullen er echter nimmer aan denken in ons program tegen een dergelijke groepeering ons te verzetten, reeds hierom niet, wijl het niets, ten eenenmale niets baten zou. Maar wél moet ons die groepeering in tal van deelen naar godsdienstige onderscheiding, die nu eenmaal bestaat, voeren tot iets anders. Al werd de dogmatische eenheid verbroken, gelijk wij die in de Middeleeuwen "hebben ge kend. gelukkig verkeeren wij hier in Nederland nog in die omstandigheid, dat de meerderheid van ons volk nog een is in het geloof in Chris tus als den Zoon Gods, één is in de erkenning van Christus’ Koningschap op gansch het ter rein des levens dat de meerderheid van ons volk hierin één is, dat het op den Kerstdag neerknielt voor het Kind in de kribbe, oo den Paaschdag jubelt over ’s Heeren Verrijzenis, op den Pinksterdag biddend opziet tot den Heili gen Geest. Zal die eenheid worden bewaard? De cijfers der jongste volkstelling zijn niet bepaald geruststellend. Welnu, plicht lijkt het ons dan alle krachten in te spannen, opdat die eenheid worde be waard. Een der middelen daartoe de ervaring leert het ons dagelijks is de confessloneele or ganisatie op sociaal gebied. Zeker, plicht is het voor ons allen het volks leven in vollen omvang in chrlstelijken zin te beïnvloeden, waar het kan en waar de gelegen heid daartoe geboden wordt anderzijds heb ben we er voor te waken, dat we zelf niet ver liezen, wat we juist aan anderen moeten bren gen. En daarom mag o.i. de door den heer Weit kamp gewezen weg niet doelmatig heeten. Hebben de cijfers der volkstelling, met name die betreffende de Ned. Hervormde Kerk dan niets te zeggen? Neen, het nationale leven heeft niet voldoen de aan christelUken inslag, maar zal zijn kracht slechts kunnen putten uit het Christelijk Geloof. Zeer zeker in dezen tijd hebben Katho'ieken en protestanten den duren plicht jegens ons volk, jegens de natie te vervullen, te zorgen, dat wjj niet vervallen tot een Christendom bo ven geloofsverdeeldheid, te zorgen, dat het Christendom met Christus worde bewaard. Le Christ avant tout.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5