BERNADETTE SOUBIROUS De exploitatie der Spoorwegen De noodlijdende gemeenten ALLEEN NIET TOESCHIETELIJK GENOEG? Plechtige Heilig verklaring TE BRUSSEL VRIJDAG 8 DECEMBER Tekort gemeentefonds Het weer op Zondag 1 WEEKBLAD „ST. BAVO” BAKKER VEROORDEELD BEPERKING RIJST-INVOER TWEEDE KAMER De onbewaakte overweg Waterstaat goedge maakt Zuster* Franciscanessen van het klooster St. Franciscus Voorloopig nog vorst in het vooruitzicht Boerderij »fgebrand als U een REVEILLON IN ATLANTA Groote genaden werd het een voudige meisje uit Lourdes deelachtig Men moet den toestand der arbei ders toch ook weer niet te zwart schilderen, meent minister Kalff Het zal worden omgezet in 14-daagsch tijdschrift Em.-pa*toor J. J. Peter* t Werkverschaffing voor de Zaanstreek? STREMMING VERKEER 4 Voor het leunen en steunen op Rijks kas zyn voorwaar den noodig Werkloozenzorg drukt Tóen de H. Maagd ver scheen Zij werd een ander mensch en gaf het ook aan haar kleine meid. De Lourdes grot I ▼Zh een (Ingezonden Mededeeling) Over- Bchoonhoven wordt de DEN HAAO, 7 December 1933. Allee waa laag verzekerd. de andere ongelukken op den weg. En een be veiligingssysteem door automatische signalen technisch zeer goed mogelijk sou een uit gave elschen van anderhalf tnillloen. De ongelukken by de onbewaakte overwegen schrijft deze Minister niet ten onrechte zuiver aan de roekeloosheid van de betrokken automo bilisten toe. Overigens zinken zy in het niet hy Dat met den toestand der tramwegen ook de toestand van het personeel in hun dienst pré cair is, is natuuriyk bedroevend. Maar daarom, aldus Minister Kalff. Is er des te meer reden, om alle reddingspogingen te wagen, ook al tref fen die vaak personeelsbelangen. Na de begrooting van de Staatsmijnen en van het Btaatsvlsschershaverbedryf te IJmui- den werd ook de hoofdbegrootlng van Water staat zelf zonder hoofdellike stemming goed gekeurd. Deze critiek bleef anderzijds niet Bonder te genspraak. Er werd op gewezen. dat mag wor den aangenomen, dat de gemeenten, ondanks de voorgestelde vermindering, er ten gevolge van de wet van 1929 thans nog beter voor slaan dan wanneer zy in hoofdzaak op eigen belastingopbrengst waren aangewezen. Hiertegenover erkenden vele leden, dat da zorg voor de werkloozen zwaar drukt, maar de financleele moeilijkheden mogen niet uitslui tend daaraan worden toegeschreven en wear het leunen en steunen op ’sRyks kas steeds toeneemt en ook voor den staat het leenlngs- vermogen onder de tegenwoordige omstandig heden aeer beperkt ia, moeten aan deze soort steunverleeuiftg wel nauwkeurig omljjnde voor waarden worden gesteld. Deze leden achtten het wenscheiyk dat de Regeering een wettelljke regeling in overwe ging sou nemen betreffende het aandeel daoz*. het Ryk te dragen in de geldelijke gevolgen van de werkloosheidsvoorziening Vermoedelljk door een lek in den schoorsteen is de boerderij van O. J. Vriellnk te West-Oees- teren onder de gemeente Tubbergen, tot den grond toe afgebrand. Het vee is geheel gered, 8c insts had den nadr kort! die voer< ande Ov debat open, overt kaar gers teerd insta; wy*ü sprak Dr. oude ai •omber Aan l Posltievi Regeert •St. en Mr. vooral noodret reehtsb erg zyi •telde t •ndere <üe In d< vt zl gr ee ve de ko de zij sU wa an sta Ve Hil te| ga< tot Pol de Mo Bill Te» Hei de het bra V Jufl Her dier Tila kan de ben vort Wes verk Arts revo gevierd hebt, weet U wat R e v e i 11 o n IS Speciale menu's Schitterende attractièn Volledig pension in luxe-kamers met prive-bad I 6.—. Tijdige bestelling gewenscht Ook ttrljde Prof, irukki in zij» romer interpi Prof. gebrac haddei hoezee ren hc bet fel de twe een w in dit En blaat i Oud- ter’s t aantas dig be; lijn ai reeds I als on af. omi onaant *an ee degelyi aan de voorwa ambten Pro dantl wet s alt g sta aaluu vraag ionns widen Ier v aanzie vraag, en, ge De Vereenigfng der Zusters Franciscanessen van het klooster 8t. Franciscus te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal (Alverna) wenscht een obligatieleenlng aan te gaan groot 120.000 nominaal, tegen een rente van 5 pCt. tegen een koers van uitgifte van 99% pCt. terwijl de inboedel gedeeltelijk verloren ging, in verschillende gemeentebesturen buiten bun schuld verkeeren. In den ouderdom van 72 jaren is te Elden op huize „Otterveld" overleden de Weleerw. heer J. J. Peters, rustend-pastoor van Irnsum De overledene werd 21 Mei 1861 te Duiven geboren en 15 Januari 1888 priester gewijd. Achtereenvolgens was hy assistent te Ever- dlngen; kapelaan te Klelnemeer en te Delden: pastoor te Nieuw-Amsterdam en te Irnsum. Eenlge leden zouden gaarne vernemen hoe de regeering zich voorstelt die gemeenten te helpen, welke een zeker bedrag van de begroe ting voor 1934 ongedekt zullen moeten laten. Verscheidene leden zouden mede gaarne wor den Ingelicht aangaande de gedragslijn, welke de regeering zich voorstelt te volgen tegenover gemeenten, die zu'len biyken door de voorge stelde kortingen en verlagingen der uitkeerlng inzake werkloozensteun niet tot een sluitende begrooting te kunnen komen. De Regeering heeft medegedeeld, dat zij haar deficit zullen mogen „uitstooten". Beteekent dit aoo werd gevraagd, dat zy die uitgestooten bedragen op haren kapitaalsdienst zullen mogen brengen? De regeering heeft dit in het algemeen wel afgewezen, doch geldt deze afwyztng ook voor gemeenten, die geheel bulten bun schuld noodlijdend zijn geworden? Of aal de regee ring. zoo vroegen deze leden verder, de ge meenten voor die ultgestooten- bedragen subsi die eren? Ten aanzien van het tweede wetsontwerp werd met nadruk op den vóórgrond gesteld, dat dit een voor het Ryk te gemakkelijke wijze van bezuinigen is. Ware het gemeentefonds grooter geworden, dan men in 1929 vermoedde, dan zou naar hun meenlng. de Regeering ze ker geen recht der gemeenten erkend hebben op hoogere uitkeerlng en zou het surplus tn het fonds zhn gebleven. Neemt men in aan merking dat de gemeenten voor tal van zware crisisuitgaven staan en dat daartegenover haar vrijheid van beweging op het gebied der be lastingen ."ter ia, beperkt, dan zal by het zoe ken naar de oorzaken van de financleele moei lijkheden, waarin de gemeenten verkeeren, de Regeering bezwaarlijk vrijuit gaan. tiseeren. dat men het weer op de loonen zoe ken gaat. Maar Minister KALFF, aan wien men goed bemerken kan, dat hy in deze materie zeer thuis is. stelde daartegenover, dat ook an dere maatregelen in voorbereiding zyn en dat men den toestand der spoorwegarbeiders toch ook weer niet té zwart moet afschilderen, als de minste onder hen op de goedkoopste plaats toch nog altyd 24.— In de week verdient. Dat er, zooals de Christeiyk-Hlstorlsche afgevaar digde BAKKER bepleitte, bakens zullen moeten worden verzet en dorre takken afgesneden, de bewindsman heeft dat zelf reeds veel eerder vooropgesteld. Aan de vereeniging voomoemd behooren het klooster Alverna aan den Vogelenzangscheweg te Aerdenhout, alsmede het welbekende R. K. Ziekenhuis de Marlastichtlng aan de Kamper- laan te Haarlem, benevens het R K. Zieken huis te Umulden-Velsen en diverse kleinere In richtingen. De opbrengst der obligatieleenlng zal door debitrlce onder goedkeuring barer Kerkelyke Overheid worden aangewend tot aflossing van een bestaande leening, waarvoor tot grooter dan het af te lossen bedrag Pausclyke goedkeuring is verleend. Hierdoor wordt een zeer belangrijk financieel voordeel verkregen. De leening is verdeeld in 60 obligation van 1000— en 120 obligatlën van 500.—. De Obli gation luiden aan toonder en zyn voorzien van halfjaariyksche coupons verschynende 1 Janu ari en 1 Juli. De eerste coupon verschijnt 1 Juli 1934. De leening zal k pari worden afgelost door middel van inkoop of van ultlotlng in ulteriyk zes Jaren als volgt: telkens op den len Januari van de jaYen 1935, 1936, 1937. 1938, 1939 en 1940 een zesde deel der leening of 20.000.nomi naal. Het recht wordt voorbehouden om te allen tyde tot versterkte of vervroegde aflossing over te gaan. De inschryvlng is van heden af opengesteld by „De Bpaaroebank N.V." te Haarlem. Amster dam en Beverwyk en voorts by bankiers en commissionnairs in effecten. De storting op de toegewezen obligatlën moet geschieden ten kantore van inschryvlng op Dinsdag 2 Januari 1934 tegen inontvangstname der obligatlën. By latere storting moet 5 pCt. rente van 1 Januari 1934 af worden by betaald. De sociaal-democraat VAN BRAAMBEEK roerde even dit probleem aan, omdat hy er geworden, maar ineens houdt *y op en begint blijkbaar behoefte aan had, reed* thans te cri- Dat de derde klasse niet aan behooriyke elschen voldoet, die klacht vindt de Minister in den mond van Kamerleden, die gewend zyn eerste te reizen, niet zoo onverklaarbaar. Doch, aldus de bewindsman, vergelijk baar maar eens met het comfort en de ruimte in een autobus! De eerste klasse afschaffen ook een wensen heeft zyn bezwaren, zy brengt nog steeds 3H millioen op En opheffing moet bovendien lelden tot een bezwaariyke nieuwe indeellng der tarieven. Overigens was hetgeen door afgevaardigden als de heeren VAN KEMPEN. DROP. DE VRIES, AMELINK en VERVOORN werd te berde gebracht, té klein goed, dan dat de Mi nister er diep op in behoefte te gaan. Hy toon de zich behalve een deskundig een welwillend man, maar de financiën zetten ook hem voor moeliykheden. Na een eveneens weinig belangrUk debatje over de afdeellng scheepvaart Mevf. BAK KER—NORT en de heeren VAN DI6, BRAU- TIOAM en TERPSTRA namen daaraan deel vroeg de afdeellng Mynwezen Iets langer tyd, omdat tegeiyk daarmede de begrooting der Staatsmynen werd behandeld. Van Katholieken kant heeft de heer HER MANS opnieuw gewezen op de moeilijke posi tie onzer mynen en op de noodzekeiykheld om ook by het sluiten van handelsverdragen met haar belangen ter dege rekening te houden. Zoowel door hem als later ook door zyn frac- tie-genoot. den oud-mtnister van Waterstaat, Ir. BONGAERT8, werd er op aangedrongen, dat er meer ordening kome In het mynbedryf. doordat men een wettelyke grondslag geve aan de contact-commissie. Ook de soc.-democraat DROP en de Vry- heidsbonder Ir. LOUWES namen aan de ge dachtenwisseling over de mynen deel. Gemoedeiyk en coulant heeft minister KALFF ook by deze afdeellng toegezegd, dat hy de hem verstrekte adviezen en de voorgelegde wen- schen met den meeaten ernst zou overwegen. Weer andere leden meenden dat het streven der Regeering wel degeiyk gericht schynt te zyn op een b’ljvende centralisatie van het ge meentelijk beheer hetgeen zy verderfeiyk acht ten. Naar het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" verneemt, heeft de Meelcentrale een circulaire aan alle rystimporteurs verzonden van den volgenden Inhoud: „Ik verzoek u, my omgaand een gespecificeer de opgave van uw nog niet afgewerkte rystlm- portcontracten In te zenden. Noodzakelyk 1*. .dat u daarby vermeldt den contractdatum. het land van herkomst en gradeerlng. Voor contracten, afgesloten op of na den len December, kan ik u geen garantie geven, dat ik deze partijen van u koop. Ik maak u er extra opmerkzaam op. dat u zult moeten kunnen aantoonen. dat deze con tracten bonafide zyn afgesloten”. Uit deze circulaire leidt het blad met vry groote zekerheid af, dat zeer binnen kort tot contlngenteenng van den Invoer van gepelde ryst zal worden overgegaan. Vermoedelijk zullen vóór 1 December afge sloten contracten op normale wyze kunnen worden afgewikkeld, d.wx Ingevoerd tegen be taling van de bestaande crisisheffing ad. 1. per 100 K G De door deze circulaire geschapen toestand maakt evenwel-op dit moment het aangaan van nieuwe contracten onmageiyk. Zooal geen invoerverbod voor gepelde ryst, dan beteekent ze toch een te verwachten hoo gere crisisheffing. De ondergrond van deze plannen is den in voer van ongepelde ryst en daardoor de werk gelegenheid in de Zaanstreek te bevorderen. Gemis aan coulance tegenover het publiek had DUYMAER v. TWIST den spoorwegen ver weten. Het komt ons voor, dat de Minister de meerderheid van het publiek aan zyn zyde hebben zal, als hy dit verwijt in dezen tyd af- wyst. Zondagstreinen Inlasschen moet niet worden overdreven, dat geeft de bewindsman toe. Maar het verkeer op Zondag stop zetten, zooals de Kerstiaan VAN DIS weer bepleitte, gaat veel te ver. Trouwens, de Minister is niet bevoegd, het Inlasschen van extra-trelnen in de dienst regeling tegen te houden. De anti-revolutlonnatr v. DOBBEN DE BRUYN nam een gematigder standpunt In dan de heer Van Dis. De wyze, waarop de Regeering heeft ge meend te moeten voorstellen de nadere voor zieningen te treffen, ontmoette by verschelde-, ne leden bedenking. Zy meenden, dat bet de voorkeur zou heb ben verdiend om nu zulke belangrijke bedragen aan de gemeenten worden onthouden, waarop zy ook by het opmaken bare begrooting voor 1934 hadden gemeend te mogen rekenen, een nieuwe regeling voor te stellen, waarby he* gemeentelyk belastinggebied woedt verruimd. Zy wezen hyvoorbeeld op het scheppen van mogelijkheid van het heffen van opcenten op de omzetbelasting en verhooging van het be staande tarief der fondsbelasting. Nu door de regeering u medegedeeld, dat de zoo zeer gewijzigde omstandigheden een <0* elging van het stelsel der wet van 1939 nood zakelyk maken, en dat de wyze, waarop de in komsten ven het gemeentefond* over de ge meenten moeten worden verdeeld, opnieuw on der de oogen moet worden gezien, wenschten eenlge leden het vertrouwen uit te spreken, dat de regeering by die verdeeling er voor zal weten te waken, dat de goed beheerde gemeen ten niet In een nadeelige positie worden ge bracht tegenover de gemeenten, welker beheer te wenschen overlaat en die mede daardoor m financleele moeilijkheden *bn komen te ver keeren. Ten slotte werd door enkele leden verkleard- dat zy alvorens him stem te bepalen, g**™* zouden vernemen, of de..regeering bereid 1* niet uitsluitend rekening te houden met de Rl)**- financiën, maar ook ernstig rekening «al nou- houden met de financleele moeilijkheid, waar- weer te bidden. Zy verklaarde later dat de ver- schyning haar verzocht had te drinken aan de bron en zich te wasschen. Toen zij echter naar het riviertje de Gave wilde gaan, riep de Vrouw liaar terug en wees haar naar den grond in de grot. Op 26 Februari moest Bernadette den grond kussen en op 27 Februari krygt zy bevel naar de priesters te gaan en te zeggen dat zy een kapel moesten bouwen tor plaatse waar de ver schijning had gestraald. Na den 4den Maart hielden de verschijningen op en nu kwam de kwaadsprekerij los. Berna dette bleef trouw komen, maar zy vernam niets meer. Toen na enkele dagen de Vrouwe reeds aanwezig was vóór het meisje de grot naderde, vroeg zy eindeiyk wie de verschyning was. waarop zy een ontroerende stem hoorde, die de woorden sprak: „Ik ben de Onbevlekte Ont vangenis.” Door al deze feiten was de wereld echter niet overtuigd en bleef twyfelen. Toen echter een maal de pastoor van Louraes zyn kerkelijke overheden had ingelicht en een strenge kerke lyke commissie van onderzoek was benoemd volgde na korten tyd de plechtige verklaring, dat de Onbevlekte Moedermaagd werkelyk aan het meisje was verschenen. Bernadette trad later in het klooster en stierf in geur van heiligheid. WaX de woorden van het eenvoudige meisje niet konden bewerken, deden de wonderen, die een heeriyke bevestiging waren van de verseb y- nlngen. Een van de meest treffende wonderen is de genezing van den Vlaming Peter de Rud der, die een boomstam op een van zyn beenen had gekregen, waardoor het been brak. Het begon geweldig te etteren, zoodat een normale natuuriyke genezing vrywel uitgesloten was. De Rudder weigerde gevolg te geven aan het alvde* van zyn dokter, om het been te laten afzetten en werd geruimen tyd bedlegerig. De doktoren, die het zieke been zagen, verklaarden met nadruk daX genezing op normale wijze niet mogeiyk was. De breuk was zoo hevig en do ettering zoo doortastend, dat de Rudder het onderste, dus losse, deel van het been in alle richtingen kon draaien, zonder dat het overige deel van zyn lichaam bewoog. De mogeiykheid van een natuuriyke genezing was beslist uit gesloten. Langer dan acht Jaar bleef de ongelukkige Invalide. Op 7 April 1875 besloot hy ter bede vaart te gaan naar Oostacker by Brugge, waar O. L. Vrouw van Lourdes werd vereerd. Onder weg leed hij ontzettende pynen en strompelend op zyn krukken, maakte hy tweemaal den om megang om de grot, terwyi hy bad en om ver giffenis vroeg voor al zyn zonden. Plotseling voelde .hy een schok door zyn lichaam, wierp zyn krukken weg en liep zonder steun verder. Hy ging knielen voor het beeld van de Heilige Maagd en deed nog enkele malen den omgang om de grot. Peter de Rudder was genezen! Het bericht van deze genezing verspreidde zich spoedig door Vlaanderen en over de we reld en geloovige zoowel als nlet-geloovige art sen kwamen de Rudder onderzoeken. Men kon niet anders dan van een groot wonder getuigen. Het been van den genezene bleef gedurende zyn verder leven hy leefde nog drie en twintig jaar gaaf en sterk. Na zyn overiyden werd het Wk opgegraven en werden beide beenen geamputeerd. De beenen werden van het vleesch ontdaan en gefotografeerd. De breuk bleek nog zichtbaar, maar was stevig gehecht. De verrassende weerkundige gebeurtenissen hebben in de laatste week een zeer snel verloop gehad. Na lichte vorst is vry strenge vorst ge komen en deze heeft weer plaats moeten maken voor dooi en tenslotte is de dooi weer verdron gen door vorst. Dit lykt alles zeer vreemd maar hing toch geheel samen met de verdere onwik- keling van den winterweerstoestand in het groot ste gedeelte van Europa. De kort durende dool van Woensdag en Donderdag was een niet al gemeen verbreide onderbreking van de vorst periode. die een gevolg was van het voorby stroomen van een warmere luchtmassa van Zuid- Zweden over de Westelyke Oostzee. Noord- west-Duitschland en ons land naar het Zuiden en Zuidwesten, een korte episode in een lange geschiedenis. Deze korte dooiperiode toch schynt den winterweerstoestand niet biyvend afgebro ken te hebben want nadat een tameiyk warme luchtstroom van Westelijken oorsprong in het midden der week de vorst uit Scandinavië had verdreven ontwikkelde zich daar opnieuw een gebied van hoogen druk en strenge vorst, zoodat tijdens het opmaken van dit overzicht de lucht druk hoog was over de geheele Noordelyke helft van Europa en laag over Rusland en het Zuiden van ons werelddeel. Deze luchtdrukverdeeling is voor sterke vorst in Centraal.Europa gunstiger dan een week ge leden en ongeveer geiyk aan die van Zaterdag J.I., echter met dit verschil, dat toeh een zeer diepe depressie ten ZW. van IJsIand lag. Er is dus veel minder kans, dat de weerstoestand van uit het Westen gestoord zal worden. Tengevolge van de sterke drukstyging over de Noordelyke helft van Europa kwam tegen Don derdag weer een stormachtige Noordoosten wind door, die dien dag van Zuid-Ftnland over de Oostzee tot het Engelse he Kanaal woei en veel koude lucht uit het West-Russische gebied van strenge vorst naar West-Europa voerde. Binnen het gebied van dezen luchtstroom daalde de temperatuur weer aanzieniyk en zoo trad ook in ons land opnieuw vorst in. De vraag is nu wat wy hiervan verwachten kunnen. Allereerst natuuriyk een terugkeer van de vorstperiode, waarschyniyk ingeleid door een sterken Oostenwind, die een of twee dagen, hoogstens drie kan duren. Overigens zyn de naaste vooruitzichten onzeker. Of het tot stren ge vorst zal komen of dat t’ slechts matig zal vriezen, is heel moeliyk te zeggen. Dit zal nog grootendeels afhangen van den bewolktngsgraad daar by helderen hemel de nachtelyke uitstra ling tot sterke temperatuurdaling aanleiding kan geven. De bewolking kan echter niet lang vooruit voorspeld worden. Overigens is de algemeene weerstoestand, hoe gunstig ook voor matige tot strenge vorst, nog niet stabiel en kan weer na enkele dagen de aanvoer van zeer koude lucht uit het Oosten worden afgesneden door een warmen stroom die over het Noorden van Scandinavië naar Fin land zal gaan vloeien eft die gisteren reeds in het hooge Noorden de temperatuur deed stygen. Een herhaling dus van de gebeurtenissen van het begin der week. De opnieuw optredende vorst zal men dus nog niet als het begin van een langdurige en onafgebroken vorstperiode moeten beschouwen. Dit alles neemt niet weg, dat in de afgelooi>en week de algemeene weerstoestand opnieuw en belangrijk gunstiger is geworden voor een vorst periode in Oost- en Centraal-Europa waarvan ons land waarschyniyk veel invloed zal onder vinden. (Nadruk verboden). Voor het Zwolsch Kantongerecht heeft een bakker uit Zwollerkerspel terecht gestaan, die s ochtends om acht uur brood had afgeleverd, dat den vorigen dag was gebakken, doch kunstmatig op temperatuur werd gehouden. De kantonrechter verklaarde de nachtrust van den bakker te willen beschermen, doch hy was er niet voor, dat de menschen geplaagd worden met oud brood aan het «mtbyt. De ambtenaar van het O. M., mr. F. A. Groe- nlnx v. Zoelen, achtte het ten laste gelegde, aflevertn van versch brood vóór tien uur des morgens, bewezen en eischte twintig gulden boete of twintig dagen hechtenis. De bakker werd hierna veroordeeld tot zeven gulden boete of zeven dagen hechtenis. Heden heeft hi de 8t. Pieterskerk te Rome door Z. H. den Paus dé plechtige Heiligverklaring plaatsgehad van ,Berna- dette Soubirous. Dit voorjaar was het 75 jaar geleden, dat dt H. Maagd voor het eerst te Lourdes verscheen'., Het veertien-jarig dochtertje van een arbeider uit het kleine Fransche stadje ging op den elf den Februari 1858 hout sprokkelen aan de ri vier in gezelschap van haar zusje en een buur meisje. Bernadette durfde het beekje niet over te steken, omdat zy de eenlge van de drie was, die kousen droeg. Juist was zy bezig haar kou sen uit te trekken, toen zy in de verte het Angelus hoorde luiden en op hetzelfde oogen- blik vernam zy een gedrulseh als van een ster ken wind, die een komenden storm deed ver moeden. zy zag echter de boomen roerloos staan in den heeten namiddag. Onmiddeliyk daarop nam zy weer hetzelfde gedrulseh waar en voor de tweede maal keek zy rond. Voor haar oogen, boven een rotsspelonk, verscheen een vrouwe- lyke gestalte in lichten glans, gehuld tn-.een lang wit kleed met blauwen gordel en met de voeten rustend op bloeiende rozestrulken. In de samengevouwen handen droeg zy een rozen krans met witte kralen. Bernadette zonk op haar knieën, wilde haar rozenkrans nemen en gaan bidden, maar zy kon zich nauweiyks bewegen van schrik. Eln- deiyk gelukte het haar te bidden en na een kwartier verdween de verschyning, die rich later nog zeventien maal herhaalde in hetzelfde jaar. Spoedig sprak Bernadette met de Vrouw, die haar op 33 Februari de boodschap meegaf, dat op de plaats der verschyning een kapel moest worden gebouwd. Twee dagep later kreeg Bernadette bevel in de spelonk van de rots zand of siyk weg te krabben, waarna een bron ontsprong, door de verschijning voorspeld. Deze bron vloeit nog steeds na 75 jaren en levert per dag meer dan honderdduizend liter water. Precies een maand later sprak de verschyning: „Ik ben de onbe vlekte Ontvangenis.” Twintigduizend menschen waren toen aanwezig om te zien ha» Bernadette de grot naderde. De gevolgen van deze verschijningen waren geweldig, het onbekende Lourdes kreeg een we- reldreputatie en vele wonderbare genezingen ge schiedden. Een der eerste wonderen betreft de genezing van den beeldhouwer Bourriette, die sinds ja ren een verminkt oog had. Dit oog bestreek hy met water uit de bron en hy was direct en volkomen genezen. Daarna volgde de genezing van Lasserre, later hoofdredacteur van do .Hui vers”, die van blindheid genas en sindsdien een geestdriftig verdediger was van Lourdes. Zoo volgden de genezingen elkaar op en het volk werd meer en meer tot geestdrift gebracht en de .aandacht van de heele wereld werd door de wonderen van Lourdes in beslag genomen. De Kerkelyke Overheid was natuuriyk uiterst voor zichtig, een voorzichtigheid die op 28 Juli 1858 by monde van den bisschop officieel tot uiting kwam. Een commissie van deskundigen werd Ingesteld. Nog altijd vloeit de stroom van pelgrims, die elk jaar* nog in grootte toeneemt. Op de plaats der verschyning is sinds lang de kerk verrezen, ijle door de Onbevlekte Ont vangenis werd gevraagd. Vrywel Iedere bewoner der beschaafde wereld, hetzy katholiek of niet, kent den naam van Lourdes als den naam van het genadeoord van Maria. Nog altyd houden de genezingen aan en door duizenden wordt het genade-oord Lourdes bezocht. De medische we tenschap heeft zich op het „probleem” gewor pen en staat verbaasd. De eenvoudige geloovl- gen, zy. die Bernadette het naast staan, kennen geen verbazing meer, doch gelooven en zyn dankbaar.... Over de verschyningen en het gedrag van Bernadette zyn talryke vrome verhalen in om loop. Het meisje was de eenlge, die de verschy ning had waargenomen en toen zy van de andere kinderen vernam dat dezen niets had den gezien, wilde'zy ook niets naders vertellen, hoezeer de kinderen ook aandrongen. Thuis ge komen, moest Bernadette mededeelingen doen van wat ze gezien had. De familie stond echter al heel ongeloovlg tegenover het verhaal. Men schreef het toe aan kinderfantasie en sprak er verder niet meer over. Kort daarop gingen de kinderen wederom naar de rots, waar het wonder was geschied, zy na men enkele andere kinderen mede en uit angst dat de verschyning wel eens des duivels zou kunnen zijn, hadden zy ook wywater uit de kerk meegenomen. Toen Bernadette plotseling uitriep dat de Vrouw weder aan haar verscheen, keken de kinderen naar de aangewezen plaats, doch ook nu zagen zy niets. Uit voorzorg plaats ten zy toen een fleschje wywater naast Berna dette.. in de hoop dat haar geen kwaad zou ge schieden. Bernadette bad weer het rozenhoedje en zoolang zy bad, bleef de verschyning. Maar de kinderen werden bang en wilden weg en de den, thuis gekomen, opnieuw het wonderiyke verhaal. De meenlngen der bewoners van Lour des liepen sterk uiteen. Sommigen dachten aan de H. Maagd, anderen aan een ziel uit het vage, vuur, die behoefte had aan verlossend gebed en toen Bernadette voor de derde maal terug Ring In den vroegen ochtend van 18 Februari, was zy ook door groote menschen vergezeld. Zy vroeg aan de verschyning of deze menschen mochten biyven, hetgeen werd toegestaan. Toen smeekte Bernadette dat de Vrouwe zou opschry- ven wat zy had mede te deelen, maar de ver schijning antwoordde dat zy niet behoefde op te schrijven wat zy te zeggen had. Zy verzocht echter het meisje om veertien dagen lang te biyven komen. Bernadette beloofde dit, waarna de Vrouw beloofde het kind gelukkig te zullen maken in het andere leven. Nu breidde de mare zich steeds sneller uit en van alle kanten kwamen geloovlgen en onge- loovlgen toestroomen In de hoop getuige te kun nen zyn van het wonder. Bernadette werd ook gehoord door den com missaris van politie Jacoinet, die haar liet ver tellen wat zy gezien had. Het kind vreesde niet, ofschoon zy zelfs met gevangenisstraf werd be dreigd en zij deed rustig haar verhaal, zonder In de war te raken De commissaris slaagde er dan ook absoluut niet In het kind bang te ma ken. By den vader van het meisje had hy meer succes, met het gevolg dat zy den volgenden dag niet aan de grot verscheen, waar zich In- tusschen een groote menigte had verzameld. Daarna ging zy echter weer regelmatig en ter- wyi de menigte gespannen toe ziet hoe een po litieman het meisje by de grot kwam over vallen. spoedt Bernadette zich plotseling in de gtot, waar zy met belde handen in den grond gaat graven. Men vreest dat zy krankzinnig is Dit wonderdadige geval heeft destyds veel stof doen opwaaien in wetenschappelijke en nigt-wetenschappeluke kringen, maar is niet het eenige. Tal van wonderiyke genezingen staan hiernaast, meer dan voldoende om te mogen spreken van de wonderen van Lourdes, ook al mag men aannemen, dat niet iedere genezing in het genade-oord een wonder van God ge noemd mag worden. In het genade-oórd, waarvan de naam een tooverklank heeft, zoowel voor de gezonden van lichaam als voor zieken, vinden nog steeds jaar lijks ontelbaren troost en steun van de Heiligt- Maagd Maria, die hier vyf en zeventig jaren geleden aan Bernadette Soubirous verscheen. De K. N. A O. deelt mede, dat ten aanzien van het verkeer over de verschillende rivieren en dergeiyke de toestand van Donderdagmid dag 5 uur was als volgt: De overgang is normaal voor de volgende ponten, veren' en schipbruggen: Amerongen Eek en Wiel. Arnhem Schipbrug. Culemborg— Schalkwyk, Deventer Schipbrug. Doesburg Schipbrug. DordrechtZwyndrecht. Dordrecht- rapendrecht, Gorinchem-Sleeuwyk, Moerdijk, Numansdorp-Wlllemstad, Nymegen-Lent. Rhe- den-Lienden, Tiel-Wamel, Vreeswyk-Vlanen, (schipbrug) Wageningen, Zype-Anna Jacoba en Pannerden-Doornenburg. Schipbrug Empel-Hedel weggenomen, tocht per veerpont. Verkeer gestremd: Fontveer Gelkenes, alleen voor auto’s. Met ingang van Vrijdagochtend dienst weer normaal hervat. Veer Alblasserdam-Rldderkerk, alleen des nachts. Stoombootdienst EnkhuizenStavoren. In haar avondvergadering ging de Tweede Kamer met Waterstaat door. De afd. Spoor- en Tramwegen verloor veel van haar belang wekkendheid. doordat een voornaam onderdeel- van het In het Voorloopig Verlag aangesnedene nJ. de kwestie van de verhouding tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en de N V. Spoor- hout nog niet kon behandeld worden, omdat de Minister met zyn schrifteiyk antwoord te dier zake juist even te laat was. Bovendien heeft men het probleem van de algemeene spoorwegpolltiek terecht verschoven naar de behandeling van de begrooting van het Ver- keersfonds. zy. hoewel vrywel alle gemeenten door neming van dit wetsontwerp voor schier losbare moeliykheden zullen worden geplaatat zich nochtans niet daartegen sullen verzetten, omdat h.t. al het mogelyke moet worden ge- daan om de financleele positie des Ryks te handhaven, zy wilden daarom het vraagstuk van de gemeenteiyke autonomie bulten geding laten, aangezien het- hier crisismaatregelen be treft en mag worden aangenomen, dat wo spoedig mogelijk de normale verhoudingen zul len worden hersteld. Enkele andere leden achtten deze nieuwe aantasting van de gemeenteiyke autonomie aoo ernstig, dat zy die niet bulten beschouwing konden laten. Noch de noodzaak noch de wen- sche'ykheid van de steeds verder gaande cen tralisatie werd door deze leden Ingezien. Verschenen is het voorloopig verslag *er commissie' van rapporteurs uit de Eerste Ka- mer over de wetsontwerpen tot steun aan nood- lydende gemeenten en tot vermindering der uitkeerlng. bedoeld in artikel 3 onder b, der wet van 15 Juli 1939 en wyriging der wet 18 Maart 1932. Hieraan wordt het volgende ontleend: Sommige leden maakten de opmerking dat •aa- onop. Aan een mededeeling in het weekblad Bavo" betreffende verandering van vorm over de verschyning ontleenen we bet volgende: Het was reeds enkele jaren ons verlangen, om Sint Bavo in een mooier en degeiyker vorm te doen binnen komen in de huiskamers der le den. Dit verlangen zal met den 37en jaargang wer kelyk held wordenwe zullen „St. Bavo” -in een geheel anderen vorm en in een keurig kleed doen verschynen. We hopen daardoor de lezers zeer zeker te gerieven, daar twyfelen we geen oogenbllk aan. En niemand zal het ons daar om kwalyk nemen, dat dan niet elke week, mw om de twee weken .Bint Bavo” by u binnen komt De Bisschop verleende voor de verandering zyn zeer gewaardeerde goedkeuring. Er wordt met deze verandering, behalve het pleizler dat we den leden van het Liefdewerk doen, ook nog een ander goed bereikt, en wel: de baten die dan op de exploitatie van .Bint Bavo” voor de arme parochies zullen worden gewonnen, zullen veel grooter kunnen zyn. wel zeker minstens twee maal meer dan anders. Mochten we verleden jaar f 2000.afdragen aan den Bisschop, met de nieuwe uitgave heb ben we een goede zekerheid f 5000.te kun nen opbrengen. Ook het bewaren van een beelen Jaargang zal gemakkeiyker zyn, waarom we natuuriyk aan het einde van het Jaar ook banden beschik baar zullen stellen tegen een matigen prys. De 26 afleveringen vormen dan een keurig boek deel in uw hutsbibllotheek. Dit alles, wat we u hier hu hebben meege deeld is niet een sprong in de lucht; men be hoeft zyn handen niet tn elkaar te slaan en te zeggen: hoe is ’t mogelyk !n dezen tyd, zulk een groote onkosten te maken. We zyn heele- maal verantwoord en gedekt. Alléén is er voordeel te behalen voor het Uafdewerk xoor de arme parochies, en- daar gaat het per slot toch maar om. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de rijksbegrootlng van finan ciën, waaraan het volgende wordt ontleend: De uitkeeringen aan gemeenten ten laste van den dienst 1932/33 van het Gemeentefonds heb ben de raming met ongeveer f 900.000 over schreden, terwyi de ontvangsten uit belastin gen ten bete van het Gemeentefonds, dienst 1932 '33, waarschyniyk f 7.300.000 beneden de raming zullen bUJven. Van het hierdoor ont stane grootere tekort op het Gemeentefonds, dienst 1932 33. ad f 8.200.000 komt 2 3 deel of ongeveer 5.470.000 len laste van hoofdstuk VII B. dienst 1932. Daar echter het tekort op het Gemeentefonds, dienst 1931 32 ongeveer t 300.030 beneden de raming is gebleven, is voor 1932 panvulling noodig met f 5.170.000 Aan rentedragende voorschotten aan de Maatschappy ter behartiging van de Nationale Bcheepvaartbelangen werd over 1932 f 418.000 uitgekeerd. De post rentedragende voorschotten ten be hoeve van de credietverleening. bedoeld in de Zuiderzeesteunwet, wordt verminderd met f 449 000. Wegens oorlogswinst belasting wordt in 1932 ontvangen een «om van f 5093 84. terwyi in to taal een bedrag van f 163 451.50 is terugbetaald, zoodat een tekort van f 158 357.66 ten laste van de Ryksbegrooting moet worden gebracht. Ten tyde der indien.ng van de begrooting voor 1932 was niet bekend, dat tot kasgeldver- strekking aan gemeenten zou worden overge gaan. Ten laste van het dienstjaar 1931 werd verstrekt f 53.024.294 16, zoodat met het thans gevraagde bedrag ad f 79.459 678 in totaal werd opgenomen f 132.483 972.10. Van dit bedrag werd in 1932 f 90.879 436 81 terug ontvangen en on der de middelen geboekt, zoodat op ultimo 1932 de vordering op gemeenten wegens kasgeldlee- ningen nog f 41.604.535^9 bedroeg. Deze leden betoogden, dat de schuld goed deels by het ceptraal gezag zglf ligt; steed* worden mee» uitgaven op de schouders der ge meenten gelegd, met mune ten aanzien van de kosten, verbonden aan de voorziening in de gevolgen der werkloosheid laadt de staat :e veel lasten op de gemeenten; hierdoor worden de budgetten van tal van gemeenten totaal ontarricht. Is het wonder, zoo vroegen deze leden, dat het aantal noodiydende gemeenten steeds stUgt en er meer en meer zyn, die bet niet langer zonder Rykshulp kunnen doen en moeten zy dan voor die hulp wat nog van hare autonomie restte, goeddeels prijsgeven? „Alles heb Ik gepïobeerd, omdat Ik zoo benauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon ver richten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofdpijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koopen. Taaie slijm kwam bij het gebruik los. waardoor de ademhaling gemakkelijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voortgezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meld gebruik ik het steeds met goed resultaat.” Zoo schrijft ons Mevr. J. v. K. te M., wier ortgineele brief voor ieder ter inzage ligt. Iedereen, die van borstbenauwdheden te lijden heeft, zal verstandig doen redding te zoeken bij de vanouds beroemde Akker’s Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doen Abdij siroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag of ’s nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalingsorganen, dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden- extracten. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Alom verkrijgbaar Abdijsiroop- Bonbons („gestolde” Abdijsiroop) voor buitenshuis 0.35 en 0.60 per doos.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6