STADSNIEUWS H N AT I O N A L E Alkmaar, 9 Dec. Agenda ’r EEN EIGEN RADIO-ONTVANGER die beslist goed' is, modem en eenvoudig In de bediening, de 231W van TEIEFUNKEN Zeer minieme onderhoudskosten, voor f95.- bij de Fl RMA YPMA LANG ESTRAAT 69 ZATERDAG 9 DECEMBER TER GERUSTSTELLING Zondag 10 December 4 c Maandag 18 December In het Gulden Vlies TOONKUNST Maandag 11 December Dl Dinsdag 12 December Lucia di Lammermoor De singels berijdbaar T entoonetellingen Apothekers nachtdienst Verkiezing Hoogheemraadschap DE NOOD DER TUINDERS En de vorst KANTONGERECHT BIOSCOOP HARMONIE i. LEVENSVERZEKERING BANK Strafzitting 8 December Mondelinge uitspraken „Het meisje met de vier verloofden” Voor f 10.000 verkrijgt een 67-jarige vrouw. FEESTAVOND VOOR DE R. K. BLINDEN JEUGDHERBERGTENTOON- STELLING WELDADIGHEIDSPOST- ZEGELS Programma Gemeentelyk Radiobedryf Steunreglement rogge en gerat weg te blüven. Er staan Inderdaad hooge be is niet de poli tie verorden.: H. van we- en wat loebreken CHIEFWHIP De beste sigaret voor Uw gezondheid! ROTTERDAM •en lijfrente van 1015.23 's-jaars consequenties voor dat Nog sprak de blinde: Als door een verre telephoon. Achter een ondoordringbaar wand. HU sprak zoo moe en monotoon. En kneedde zUn woorden aarzelend Met frommelende hand. lang van het hoogheemraadschap en zUn inge landen. samen- in het lemaal gewillig, waarvan, zooals reeds gemeld. George Alexander met de prUs gaat strijken- Om aan de zaak, die men werkelUk niet on- serieux behoeft te remen. nog een interessant kantje te geven, heeft men eenlge kleine, over bodige plkanterlntjes Ingelascht, die er te dik bovenop liggen om al te gevaarlUk te'zijn. Toch zal deze verfilmde geschiedenis door de gemiddelde bioscoopbezoeker wel met genoegen bekeken worden, daar twUfelen we niet aan- Tet gisteravond aanwezige publiek amuseerde rich er tenminste zeer wel. Inderdaad zUn er verschillende situaties in deze rolprent, die de lachlust opwekken, al is het wel eens om een andere reden, dan wellicht bedoeld wordt. «Voor volwassenen- Gebouw .De Unie”: Ledenvergadering Ama: Uur Fotografen Club „Iris". Lezing en demon stratie. Aanvang 8 uur. ge- een Een titel, sooals deze film draagt, doet het ergste vreezen. aleer men de film bekeken heeft. Deze vrees, dat men inderdaad erge en ern stige dingen te zien zal krijgen Immers, een meisje dat er niet minder dan 4 verloofden op na houdt, doet van allerlei verscjirtkkelUks ver wachten kan echter eenlgennate ongegrond be- in Bioscoop Harmonie: „Het meisje met de vier verloofden”, aanvang 730 uur. Te wests De werkl Land maat □ome aanzl Evei zij lu voor Het boer vyfhi Haan te H< Dzn. Th. V Vries, te All Het aan h I> voer de 1 sluit 6p Ni OUi te vai 1 nei I kni Zooals WÜ reeds per bolltin mod Meelden, werden vanmorgen, vanaf U uur, de singels en grachten voor de schaatsen rijders open gesteld. toe- 8e- het Noord J uur. B legt ben baa bed rooi D 13 1 -on Hoerenhuis Emmastraat 41 Expositie van schilderijen van Gerrit Lugthart en Koos Stlk- voort Zon- en feestdagen van 122 en van 25 uur; andere dagen van 15 uur. H. te Alkmaar, geen straf toegepast. E. de G. te Beverwijk. F. M. te Alkmaar, W. J. R. te Eindhoven. M. J. V. te Eindhoven. G. K. te Bergen, W J. V. en W. j. R. te Eindhoven, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van art. 314 van het Wetboek van Strafrecht: N. B. Gzn te Castricum 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de Jachtwet: E. Z. Kzn. te Egmond-Blnnen f 15 boete of 15 dagen hech tenis. W p. te Egmond aan Zee 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. v. d. M te Wijk aan Zee f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Overtreding van de Uk wet: J. T. te Cas tricum 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de Spoorwegwet: F. B. te Heerhugowaard 3 boete of 3 dagen hech tenis. De Zondag en nachtdienst wordt In de week van 10 tot en met 18 December vervuld door de apotheek van mevr, de wed. C. M. B. wanna, Mient 11. Bioscoop Harmonie: „Het meisje nfet de vier verloofden", aanvang 730 uur. 3. 1 singel Spoor; Harnsn N H. M. A. straat bode, NK; Nieuw monte Zaandi nist N naar h z. b. warder genooti kade 1 vers, weg 55 krulder naar d b. g< den Rl R. K. J E. 1 schewei knecht, Ster (O van Ba winjtelji Heemst straat retataar Haarler v. Even NUkerk 14 naai G van Springe naar A geen, v C. Ten Lands tr flllaalhc Dultsch WestdUl bode, N tand, B Stations K. Mijn. Everdlnj Nyenhu: *a naar van Sp< N. L. vi C. M. B W naar »an Kr Hondsmi straat 4< sin, com werst ras mees—S' naar Hl arbeider Helder; Nleuwlai Vries er etalne p dlensttxx Amsterd: w«g 54 kantoort 5 naar trouw, I merhorn «een. va A- He b. zers steen; c. in het kiesdistrict Alkmaar den kiezers warm aan te bevelen hun stem uit te brengen op de heeren J. H. Langendljk te Beemster en J. Ringers te Alkmaar. Hieraan wordt ontleend: Als groeo van producenten van ertetepro- ducten in den zin van artikel 5 van de Crisls- steunbesenikking 1933, wordt erkend de groep der Neder’andsche telers van rogge. Onder gedorschte rogge wordt in dit regle ment verstaan, de gezonde en usantleel markt- schoone gedorschte rogge. A. De steun wordt vastgesteld op f330 per 100 KG„ gedenatureerde rogge. B Voor de berekening van het uit te koe ren steunbedrag komen in aanmerking: A de hoeveelheden gedorschte rogge, welke voor 16 Augustus 1933 door telers waren ver kocht, en welke zyn vastgesteld door de stich ting naar aanleiding van door haar geoon trojeerde opgaven van de Geweste'ljke Tarwe- organteatles. b. de hoeveelheden zaairogge. welke zijn uit gezaaid voor 30 September 1933. na te zijn gedenatureerd en geplombeerd door den Ne- derlandschen Algemeenen Keuringsdienst. c. de hoeveelheden gedorschte rogge, welke na 30 September 1933 zijn gedenatureerd over eenkomstig het bepaalde sub O. van dit artikel Ata producent van crisisproducten in den zin van artikel 6 van de crlslssteunbesehlkking 1933 wordt erkend iedere Nederlandsche teler van gerst oogst 1933, hetzij natuurlijke dan Zondag 18 December. Lijn 1 Hilversum. Lijn 2 Hulzen. Lijn 3 Brussel van 103013 05. Parijs 13-05—24.—. Lijn 4 Langenberg 1030— 1930. Weenen 1930—24.—. Maandag 11 December. Lijn 1 Hilversum. LUn 2 Hulzen. Lijn 3 Daventry 10301120. Lood. Reg. 12-20—13.06. MiddL Reg. 1335—1436, Lood. Reg. 14301530, Daventry 153024.—. LUn 4 Langenberg 1030—1930. Warschau 1920 -24.—. De secretaresse van het Comité voor den ver koop van Kinderpostzegels, mevr. R. Prins Vlessing. deelt ons mede, dat vanaf Maandag wederom weldadigheldspostzegels verkrijgbaar zijn aan het tentje tn het postkantoor. Zooals men weet, komt de opbrengst ten goe de aan het misdeelde kind. De commissie uit de samenwerkende politieke partijen voor de verkiezing voor het Hoogheem raadschap „Noordhollands Noorderkwartier” heeft in haar laatstgehouden vergadering be sloten Bij de herstemming op 13 December as. a. in het kiesdistrict Purmerend zich van aanbeveling der candldaten te onthouden; in het kiesdistrict „Den Helder” de kle- vrlj te laten in het uitbrengen van hun Hij zat In de uiterste hoek van t compartiment. Zijn lijf was verschrompeld En gebogen. Twee witte leden dekten zijn oogen. Die hij naar den grond hield gewend. Ik heb aanstonds In hem de blinde erkend. Toen hij met tastend gebaar Zijn pijp aanstak. En tot zijn buur wat matte woorden sprak. Zonder één oogenbllk op te zien Men schrijft ons: De studietijd ligt weer bijna achter ons. Het koor heeft een tijd van Ijverige studie achter den rug en staat gereed voor T forum te tre den. Daarbij geassisteerd door het bekende ..Van Zanten”-kwartet. uit Den Haag, bestaande uit de dames Ankie v. Wickevoort Cbommelin (so praan). Jo v. d. MeentWalter (alt) en de heeren Eyert Miedema (tenor) en Bas de Groot (bas) zal het in samenwerking met mej. Truus Tuyn (klavier) en het Alkmaamch Strijkorkest op Vrijdag 15 Dec. n een uitvoering geven van „Josua" van HAndel Wéér hopen bestuur en léden, dat de vrien den van de vocale en Instrumentale muziek uit onze stad en omgeving, zullen toonen. door hun aanwezigheid, dat zij ’t streven van „Toonkunst" willen waardeeren en steunen. De dienaressen en dienaars van deze kunst geven hun tijd en kracht met liefde aan de beoefening der muziek maar hopen tevens, dat het Alkmaarsche pu- briek hen niet zal vergeten. Iedereen, die een Ideëel doel voor oogen heeft, ziet zich gaarne de gelegenheid geboden het den volke te ver kondigen. Welnu, komt het schoone ..Seht! er kommt mlt Prels gekrönt" beluisteren! Ver plaatst U met ons, door dit overbekende koor. In de aanstaande Kerststemming! Geen radio, boe goed ook. dan den levenden koorzang vervan gen! Het Jachtige leven van allen dag elscht rustige bezinning van U, wanneer het dagwerk is volbracht. Hier Is de gelegenheid! Solisten van naam, In samenwerking met een U bekend koor, brengen U In de echte vredige stemming en doen U eenlge uren lang genieten van wer kelijke „Kunst”, dat zijn Immer ©ogenblikken, die het beste in den mensch oproepen! In de overtuiging, dat In den Kersttijd meer nog dan in andere perioden zulke gevoelens In de besten onder ons naar boven komen, rekenen het Toonkunstkoor en het Alkmaarsche Stykorkest op de komst van velen hunner vrienden. De trein.was een razend, veroverend mkthlen Met donzere roffel Van jagende wielen, Wl) voeren door het prachtige land Toen de mistige schellen Uit de doffe ramen vielen. langen op het spel. De vraag, wie men moet stemmen moeilijk te beantwoorden. Blijkens bovenstaand advies van de werkende politieke partijen. worden district Purmerend de kirzers vr^gelaten. Daar komen In herstemming enkel candldaten der Alg Klesvereenlglng. Anders staat het In het district Den Hel der. Hier komen twee candldaten der samen werkende partijen tegen elkaar In hers.em- mlng. Vanzelfsprekend kan het comité hier niet adviseeren en worden dus de kiezers vrij gelaten. Maar voor ons Is er gsen enkel be zwaar. om onzen lezers m:t klem te advlsieren hun stem uit te brengen op den katholieken candldaat, den heer P. Tromp. Gemakkelijker Is het in het district Alkmaar, waar twee candldaten der politieke partijen tn herstemming komen mst 2 der Algemeens Klesvereenlglng. Hier beveelt het comité warm aan en wjj sluiten ons daar van harte bij aan te stemmen op den heer J. H. Lan gendljk te Beemster (R. K.) en den heer J. Ringers te. Alkmaar (Chr. Hist.). Wanneer alle aanhangers der politieke par tijen zich trouw aan deze afspraak houden, lijdt het geen twijfel, af de geadviseerde can dldaten komen zegevierend uit den strijd, wat niet anders kan zijn, dan het waarachtig be- Overtredingen van de Motor- en Rljwtelwet T. J. te Purmerend. teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. J. K. te Zuid- Scharwoude 'f 10 boete of 1 week tuchtschool. C. D. te Bergen 1 boete of 1 dag hechtenis. A. V. te Velsen. A. K. te Alkmaar. A. P. te Helloo. O. K te Bergen, D. P. v. d. R. te Alk maar. A. de H. te Oudkarspel, H. G. E. te Heer hugowaard, E B te Alkmaar, J B te Alkmaar, G. J. 8. te Bergen, leder 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. J B. te Bergen, G. H. te Alk maar. O. N. te Harenkarspel. A. Z. te Egmond aan Zee. ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis T. L. M. IJ. te Alkmaar. E. H. B te Wijk aan Zee, G. V. te Amsterdam, H. F. W. R. te Am sterdam, D. v. L. te Beemster, L. J. v. 8. te Haarlemmermeer, L. L. te Wijk aan Zee. K. D te Ooster-Blokker. O. L. R. te Wijk aan Zee. J. H. te Hillegom. leder 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. B. te Egmond aan den Hoef, 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. D. te Bergen. J. de H. te Caatrlcum. G L. R te W|jk aan Zee, J. G. v. D. te Laren, F. R. te Opperdoés. leder f 6 boete of 6 dagen hechtenis. B. H. te Bergen. C. J. H. te Zaandam. N. J. K. te Cal- lantsoog, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis. B. D. v. d. H. te Noord-Scharwoude. C. de te Alkmaar. W. K. te Haarlem, leder 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. K. te 8t. Pan- cras, E. Z. te Amsterdam. J. W. H. te Bever wijk, ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. H. te Amsterdam. B. B. te Uitgeest. H. B. te Anna Paulowna. ieder 20 boete of 20 da gen hechtenis. 8. L. te Amsterdam 20 boete of 20 dagen hechtenis. C. 8. te Den Helder 10 boete of vijf dagen hechtenis, 3 dagen principale hechtenis en onttrekking rijbewijs voor een Jaar. Overtredingen worden verklaard; vreeseltjkheden gebeuren er niet en met die vier verloofden loopt het ook ■eg wel los: op slot van rekening is er maar een werkelijke verloofde en natuurlijk de laat ste van de vier. En gezien het feit, dat George Alrxarder In deze geschiedenis ook een rol ver vult, is het even natuurlijk, dat hij de uitver korene is om de jongedame in kwestie, in dit geval Liane Haid. gelukkig te maken. We willen maar zeggen, dat deze film, die onder het regisseurschap van Carl Broese tot stand kwam, er een Is. sooals er 12 In een dozijn gaan; een amusementsfilm van het gewone soort, niet beter of slechter dan vele andere van dit genre. Het is een film van het bekende Dultsche maaksel, doch deze keer zelfs vrijwel zonder de bekende filmische trucjes. De heele zaak draalt over bet bekende aar dige meisje; dat er bijzonder prijs op schijnt te stellen telkens een stukje van haar bloote knie te laten zien, waaromheen op hun beurt weer vier mannen draaien, half gewillig of hee- dag alle kiesgerechtigden van het hoogheem raadschap hun plicht doen en ter stembus gaan. Wjj sporen onse lezers dringend aan dit toch vooral niet te vergeten of uit laksheid tionaal contact op het gebied van de jeugd herbergen. Deze tentoonstelling geeft een beeld van hetgeen bereikt werd en wat ér aan dit werk vast zit. Het jeugdherbergwerk bevordert de sporti viteit onder de jeugd, de liefde voor de natuur in eigen land; ook laat de tentoontelling zien, hoe aan de hygiënische eischen wordt voldaan, zoowel door de Inrichting van de jeugdherber gen als door de reglementen; de herbergen zijn n.l. drank- en nicotinevrU. De tentoonstelling geeft voorts een aardig beeld van net leven in de jeugdherbergen, die voor een groot deel van de Nederlandsche jeugd een vacantie tot een aangename recreatie maken. Gistermiddag werd de tentoonstelling door den heer J. Westerhof als loco-burgemeester geopend. Aanwezig waren ook de gemeentesecretaris, mr. A. Koelma en enkele dames van De Graal. De heer Westerhof wees op het jpvoedend werk van de J. H. C. een werk, dat voor het bestaan der J. H. C. niet gedaan werd; door dit werk is de weg gebaand, waarlangs de jeugd het land kan leeren kennen. Menschen met idealen hooren bij elkaar en de J. H.' C. draagt daar iets toe bU; vooral is dit werk een weldaad voer menschen met kleine beurzen. Dezevtentoonstelllng, waarmee het land wordt doorgetrokken, zal er toe bijdragen het werk der N. J. H. C. bekend te maken. Spr. hoopt, dat er veel bezoek mag komen. Alkmaar heeft de oudste, eerste, maar ook primitiefste Jeugd herberg en als eens uitgezien wordt naar een ander gebouw, zal het gemeentebestuur desgevraagd zijn medewerking verleenen. Spr. dankt namens B. en W. voor de uit- noodlglng en zegt, dat B. en W. er zich over zullen verheugen, als de tentoonstelling druk bezocht wordt. De heer Van Tyen, leider der tentoonstelling bracht den heer Westerhof dank en hoopte, dat de ouderen meer vertrouwen zullen krijgen In het Jeugdherbergwerk en de tentoonstelling daartoe mag büdragpn. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. wel rechtspersoon, die een onderteekende er- kenningsaaiivrage. volgens door de Nedarland- sche Graanoentrale vastgesteld model, heeft Ingediend bij de Gewestelijke Tarweorgani- satle. Onder gedorschte gerst worden In dit regle ment verstaan de gedorschte gerst oogst 1933 en het mengsel van gedorschte gerst en gs- dorschte rogge afkomstig van een gemengden aanplant oost 1933, beide voor zoover ze ge zond en usantleel marktschoon zijn. Indien 'ie gedorschte gerst bestaat uit een mengsel van gerst en rogge, dan moet deze gedorschte rogge-gerst voor de uitbetaling van den steun worden gedenatureerd. Ten aanzien van de hlerbedoelde gedorschte gerst vervalt de steunregeling voor rogge. De steun wordt vastgesteld op f330 per 100 K.G. gedorschte gerst. Voor de berekening van het totaal per teler uit te keeren steunbedrag komen In aanmer king: a. de hoeveelheden gedorschte gerst, welke voor 16 Augustus 1933 door erkende telers wa ren verkocht, en welke zijn vastgesteld door de Stichting naar aanleiding van door haar gecontroleerde opgaven van de Gewestelljke Tarwe-Organisaties; b. de hoeveelheden zaaigerst, welke zijn uit- gezaaid voor 30 September 1933, na te zijn ge denatureerd en geplombeerd door den Neder- landschen Algemeenen Keuringsdienst; c. de hoeveelheden gedorschte gerst, welke op 30 Septemt-er 1933 op de bedrijven der erkende telers aanwezig waren en welke zijn vastge- ste’d door de Stichting naar aanleiding van de onder haar controle door de Gewestelljke Tarwe-Organlsatles uitgevoerde desbetreffende inventarisatie d. de noeveelheden gedorschte gerst, welke na 30 September 1933onder controle der Ge westelijke Tarwe-Organlsatles volgens hierna te stellen regelen zijn of worden gedorscht, vastgesteld door de Stichting naar aanleiding van de door haar gecontroleerde opgaven van de Geweste’ljke Tarwe-Organisatles; e. de hoeveelheden gedorschte gerst, welke zich bevinden In mengsels afkomstig van aanplantingen, waarin de gerst gemengd was met een of meer andere gewassen, waarvoor geen steunultkeering tn welken vorm ook vastgesteld door de Afdeellng Binnenland der Stichting naar aanleiding van de resultaten van de analyses van een dubbel monster van het mengsel, hetwelk tijdens het dorschen door een bjj dat dorschen steeds tegenwoordlgen controleur vande Gewestelljke Tawe-Organl- satle wordt genomen en waarvan een monster wordt onderzocht door de Gewestelljke Tarwe- Organisatle en door de Afdeellng Binnenland der Stichting; f. het halve gewicht der hoeveelheden „vliezengerst", dJ. gerst waarin een kwantum vliezen aanwezig is. Het is den erkenden gerstteler verbodén o«n gedurende» den dorschtljd andere gedorschte ;an>t dan gedenatureerde op zijn bedrijf aan wezig te hebben. Zeker, hij is in het land der b’lnden geen koning. Maar onder paria’s een vorst. Deze berooide llch’looze. Met zijn oude, hijgende borst! (WILLEM TEN BERGE) In deze vier laatste regels van dit modern vers ligt voor ons het motief, waarem ons co mité een feestavond wil organiseeren voor de R. K. Blinden van Noordelijk Noord-Holland. Onze ongelukkige blinde medrmsnsch heeft zoo weinig enkel aap ons ..medelijden’’, hfl heeft ook recht op ons „medeleven". Wfj willen zijn vrienden zijn en hem helpen den last des levens te dragen, maw wjj willen hem helpen ook zijn sociale positie te verlichten; wij willen hem op een of andere wijze tegemoet komen d'or hem een menschwaardig bestaan te verzekeren. Want van menig blinde geldt, wat de dlchter hlerboven zegt Zeker, hij Is in het land der blinden geen koning. Maar onder paria's een vorst. Deze berooide, llchtloore Met zijn oude, hijgende borst! Dat heeft een edelmoedige vriend der blinden dan ook wel goed begrepsn. die terstond na onze eerste publicatie een ruime, geldeltjke bijdrage zond aan ons Comité met de bestemm'ng: Vcor de R.K. Blinden. En ook hier zou ik met de parabel van dezen nobelen vriend der blinden kunnen zeggen, wat de H. Lucas zelde van dien bafmhartlgen Samaritaan, n.l.: En hij was een vreemdeling”, d wz. een niet-katholiek. Bedoel'ng van dezen blindenavond is dus: onze blinde medebroeders een maatschappelijke posi tie en daardoor een menschwaardlg bestaan verzekeren. En wie van ons zal hiertoe niet willen bij dragen 7 Hiermee meen ik dezen avond genoeg zaam te hebben gemotiveerd. De ongeduldige lezer zal me vragen: maar hoe denkt het comité dezen avond te vullen? t Ho-wel Ik niet uit de school mag klappan, durf Ik toch verzekeren, dat dit een hoogst In teressante avond zal worden. Ik kan hier niet in bijzonderheden treden, doch wil slechts de groote lijnen aangeven, waarlangs deze avond zich zal voltrekken. n.l. daar zal zijn: 1. De opening door den blinden voorzitter van ,.8t. Odilia den heer T. H. Louman, uit Haarlem. 2. De demonstratie van den blinden fietsenma ker. die met zijn blinde oogen ons de moge lijkheid van een maa’schappel'Jke poslti] voor blinden aanschouwelijk zal voorstellen; de prestatie van den blinden accordeonist. 3 Daar Is het optreden van een declamator van wereldreputatle, die voor ons-ln vers en p-oza op pakkende en gevoell-e wijze het leed van de blinden zal uitbeelden. 4. Daar Is een meerstemmig Dameskoor, onder bekwame leiding van den heer Johan Kuyper. 5. Er is een korte rede van den Moderator der R. K. Blinden. Rector Timp uit Haarlem, die over het prachtige werk en de sympa thieke actie onder de R. K. Blinden uiteen komt zetten. 6. Daar zal een tjokvolle zaal zijn, vol ziende vrienden der blinden, die hun ongelukkigen, misdeelden, blinden medebroeder de helpen de band zullen reiken. Zulk een avond moet slagenI R. K. Alkmaar, de blinden rekenen op u! Het Cctnlté voor R. K. Blinden: Rector C. VIS, Voorzitter H. KOOPMEINER8. Secretaris. (Metlusstraat 3) Mevr. M. SMAI^ Tönes. Pennlngm. (Kennemerpark 1) Mevr. PALEARI G. VAN SLINGERLAND V. KEYSPER P. VAN KESSEL In de eerste dagen van deze week kwamen ons geruchten ter oore, als zou er by Maatschap pelijk Hulpbetoon hier ter stede iets niet geheel in orde zijn. BU onderzoek bleek ons echter, dat van eenl ge onregelmatlghe d of fraude In welken vorm ook geen sprake was. Onder deze omstandighe den leek het ons niet in het belang der ge meente aan deze zaak publiciteit te geven. Ondertusschen hebben andere bladen. niet enkel hier ter stede, doch ook in een naburige gemeente, gemeend over de kwestie te moeten schrijven. Hoewel wy ook nu nog van meen ng zUn, dat er geen redenen van algemeen belang zyn aan te wyzen, die het wenscheiyk maken deze zaak in het publiek te behandelen, heeft meer, mede ge- Men schrijft ons: Hoewel er oorspronkelijk in verband met de hooge kosten geen sprake zou zijn van een volledige opera te Alkmaar, is men ten slotte gezwicht voor de vele verzoeken tydens de 3 laatste opera-concerten In Alkmaar Er was toen zulk een groote animo voor het Ita- liaansch „bel canto'* dat de leiders toch beslo ten hebben om Alkmaar tn het winterseizoen met een opera -voorstelling niet te passeeren. Dit is voor de liefhebbers van opera-zang onge- twyfeld een verheugende mededeeling. Laten zU dit dan ook naar waarde weten te schatten en nu ons nog slechts drie dagen van deze opera-voorstelllng scheiden hun best doen en hun vrienden en kennissen opwekken om deze voor Alkmaar zeldzame voorstelling by te gaan wonen. Wy weten het wel, er Is telkens wat anders, maar men geeft zijn geld wel eens vooi mindere belangrijke avonden uit. en men «»1 het met ons eens zyn, dat geld besteed aan een sublieme operavoorstelling van de Italianen geen weggegooid geld Is. Men krijgt voor de volle 100 Ik artistiek genot terug. Opgevoerd zal worden „Lucia di Lammer- moor’ tragische opera in twee gedeelten van Salvadore Cammarane. muziek van Gaetane Donizetti. Medewerking verleenen o.a. Hilde Regginani. Leo Piocloll, Carlo Merino. Pietro Marxiotti. Dario CaselH. Mafalda Chiorboll. Guido Uxa. eJi. Het orkest staat onder leiding van Maestro Vincenzo Marini, terwyi het koor geleid wordt door Maestro Pietro Margarito. Operaliefhebbers in Alkmaar en omgeving maakt u op om Dinsdagavond in grooten getale naar het Gulden Vlies te gaan, maakt de zaal stampvol. geniet met volle teugen en het kende opera-enthousiasme zal loebreken stormen van applaus. Nu de ingetreden strenge vorst een streep door alle berekeningen heeft gemaakt en het laatste sprankje hoop, nog iets van het te velde staande gewas binnen te halen, nog doet verdwynen, hebben de Kringbesturen van L.TJ3. en Neutralen Tuindersbond In West- Frlesland de handen ineen geslagen om even tueel nieuw te treffen maatregelen te bespre ken. Deze vergadering heeft Vrijdag 8 December plaats gehad in het Patronaat te Lutjebroek Aanwezig waren de zeereerw. geest, advi seur H. C. Koppert en de afdeellngen Lutje broek, Grootebroek. Bovenkarspel en Hoog- karspel. Van den Neutralen Bond waren aan wezig de heeren W. Broertjes. KI. Doef. P. Broers, C. Kroon en S. Smit. Na uitvoerige besprekingen werd overeen gekomen. dat de navolgende punten zullen worden besproken in een vergadering. Maandag 11 December te houden, van de Kringbesturen van L.T.B. en Neutralen Tuindersbond: 1. Bespoediging der nog te goed zynde Tuin- bouwsteunuitkeerlng 1933. 2. Verkrijging van gezinssteun nog voor den as. winter. 3. Het werkverschafflngsprobleem in eigen bedrijf. In het Vereeniglngsgebouw op de Heul alhier, wordt tot Maandag aa. op initiatief van de districtscommissie van het Westerdistrict der Nederlandsche Jeugdherbergcentrale en in over leg met autoriteiten en Jeugdherbergbesturen een Jeugdherbergtentoonstelllng gehouden. In de vyf jaar dat dit Instituut bestaat is het aantal jeugdherbergen in Nederland ge stegen tot bfjna 60. In 1933 werden 30.000 indlvldueele trekkers als tydelyke bewoners dezer herbergen Ingeschreven; het totaal aantal overnachtingen bedroeg 130 A 140.000 tegen 8500 4n 1929. De Jeugdherbergcentrale wordt gevormd door de aangesloten jeugdorganisaties, de sympati- seerende organisaties, de Jeugdherbergen zelf en de Indlvldueele trekkers; circa 50 jeugd organisaties zijn aangesloten; tot de 2de groep behooren vakbonden, onderwijsorganisaties, sportbonden en -clubs, industrieele onderne mingen, retavereenlgingen. enz.; tot de aan gesloten gemeenten behoort o.a. ook Alkmaar; de Indlvldueele trekkers moeten minstens 15 jaar oud zyn. Er bestaat voorts een intema- verder stilzwygen onzerzyds geen reden Wat wy omtrent deze kwestie hebben te deelen, mag beschouwd worden als de B«- heele waarheid, want we hebben onze inlichtin gen van een zyde die absoluut hetrou who a r is en ter zake kundig. Allereerst hoe zyn deze geruchten in de reld gekomen?” In het laatst der vorige week vervoegden zich bl) het bureau van M H. een tweetal contro leurs van het Ministerie van Sociale Zaken om het gewone onderzoek te houden. Deze heeren meenden uit de bescheiden te moeten afleiden, dat in Alkmaar niet 'n alle gevallen gehandeld werden naar den geest der minist. beslissin gen. De dlrectejjren en verschillende ambtena ren van het bureau werden gehoord, maar tot een bevredigende oplossing kon men niet ko men. Onder deze omstand gheden meenden belde controleurs hun taak niet verder te kun nen voortzetten en ze vertrokken naar Den Haag. Begin dezer week echter keerden zy terug, nu vergezeld van een ouderen chef. Op geheel regelmatige wyze werd toen en wordt nu nog het contrölewerk voortgezet. Hoe wel dus hun arbeid nog niet Is geëindigd. Is toch nu reeds komen vast te staan, dat van on regelmatigheid of fraude geen sprake Is. Alleen bleek verschil van meenlng te bestaan tusschen Alkmaar en Den Haag over de interpre tatie der ministerieele voorschriften. Opgemerkt mag wel worden, dat by vor’ge contróle-bezoeken er wordt geregeld gecon troleerd over den ook toen reeds door Alk maar toegenasten uitleg geen aanmerkingen zijn gemaakt. Thans lets over de bewuste geschilpunten. Hoofdzakelyk komt het hier op neer, dat Den Haag elscht een tot de uiterste c.-.r_-„' doorgevoerde letteriyke uitvoering der schriften, waartegenover Alkmaar meende. omstand gheden. mogen en moe- Bioscoop Harmonie: „Het meisje met de vier verloofden”. Doorloopende voorstelling vaa 2 uur af. Café „Central": Ledenvergadering I Hollandsche Zangersbond. Aanvang 10.30 des morgens. Onzerzyds een enkel woordje naar aanleiding van en in aansluiting op bovenstaand commu niqué. Toen wy de uitslagen der eerste stemming publiceerden, hebben wy het betreurd, dat voor die verkiezing nu ook nog een herstemming noodig was. welke geschiedenis het hoogheem- radschap alweer een 7 k 8 duizend gulden kost. En dat in een tijd, nu allerwege geroepen wordt om de lasten, welke voor dit lichaam moeten worden opgebracht, te verlichten. Trouwens de geheele kostbare stemm ng was niet noodig geweest, wanneer de z.g. Algemeene Klesvereeniging wat bescheidener in haar eischen was geweest. Vóór de eerste stemming is uitvoerig In ons blad naar voren gebracht, wat allemaal aan deze verk’ezing te vooraf gegaan en waarom het hoogst gewenscht is, dat de verschillende levensbeschouwingen van ons volk, zooals die tot u.tlng komen in de groote politieke par tyen. óók in het Hoogheemraadschap vertegen woordigd zUn. Aan bekendheid met de zaak, waarom het gaat, heeft het dus niet ontbroken. Wel ech ter aan animo om zyn stem te komen uit brengen. Het percentage kiergerechtlgden. dat aan de eerste stemming heeft deelgenomen, is ontstellend laag. By de vele wegbiyvers zal ook een aantal van onze mensc.ien geweest zyn, en dat te een der oorzaken, waarom niet reeds by den eersten storm oop al onze can dldaten gekozen zyn. Had men overal zoo goed gestemd als In het district Hoorn, dan was een herstemming onnoodlg geweest. Er kan echter op Woensdag 13 December aj. nog veel worden goedgemaakt. Laten op dien in bepaalde, zeer byzondere ook menschelyke overwegingen ten meespreken Om een voorbeeld te noemen: bjj het kennen van steun moet rekening worden houden met de gezlnslnkomsten. Gebeurt nu, dat steuntrekkenden hiervan iets verzwygen. dan moet volgens de controleurs deze zaak bU den rechter worden aanhangig gemaakt. Hier echter, werd de schuldige ernstig op zijn fout gewezen; in het vervolg werd de u tkeering volgens de wet verminderd, maar wanneer geen kwaad opzet aanwezig was. werd van vervolging af gezien. Ook eischten de controleurs, dat de z.g. wacht- week niet automatisch werd toegepast. Was er nog eenlge welstand in het betrokken gezin, dan moest ondersteuning langer worden uit gesteld. Wat de bepaling betreft dat steun niet meer dan 65, resp. 70 pct. van het laatst verdiende loop mag bedragen, dit voorschrift wordt door de Haagsche heeren zóó uitgelegd, dat telkens opnieuw moet onderzocht worden, hoeveel de betrokken steuntrekker bjj normaal werk in zyn vak zou verdienen en naar dat bedrag moet de 65 pet. berekend worden. In zeer byzondere gevallen werd wel eens een paar gulden voorschot verleend op steun, wan neer de nood In een gezin door onvoorziene om standigheden hoog was. Dit bedragje -werd later geheel of by gedeelten weer ingehouden. Hoe wel Ryk noch Gemeente hier ook maar een cent schade door leden, meenden de controleurs, dat zulks In etrljd was mrt de voorschriften. Ten slotte werd ook nog geconstateerd, dat In een heel enkel geval een werklooze in een verkeerde rubr ek was Ingedeeld. Deze vergissin gen waren echter verklaarbaar. Dat zyn in het kort de voornaamste punten walrover het geschil loopt. Al mocht dan by het eerste bezoek door eenlg misverstand de verhouding tusschen de contro leurs en M. H. Ietwat scherp zyn geweest, durende de laatste dagen heeft de contróle vlot en aangenaam verloop. Natuurlijk zaJ afgewacht moeten worden, de controleurs over de betwiste punten aan den M nister rapnorieeren en hoe Z. Exc. daarop reageeren zal Wanneer de Minister zijn bedoe lingen naar aanleiding van dit rapport nader omschrifft en bindende opdrachten geeft, zal Alkmaar ongetwijfeld eigen meenlng prijs geven en handelen zooals wordt voorgeschreven. Waar dit vast staat, te er geen sprake van. dat het Rjlkasubs’dle in gevaar zou zjjn, zooals enkelen reeds vreesden. Misschien heeft deze onaangename kwestie dan nog deze goede zijde, dat het de bevoegde instanties bfj M. H. duidelijk geworden is, dat voorschriften der centrale regeering tn den meest letterlijken zin dienen opgevolgd te wor den. ook dan wanneer e'gen inzicht ef men- scheiyk gevoel zich daartegen zouden verzetten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14