PALTHE ALMELO Anarchistische opstand Spanje uitgebroken ONS BLAD PALTHE IN ALKMAAR TELEF. 1561 MIENT 1O I L Het nieuws van heden in B Overwinning voor Chautemps Geopend onze zaak DE STAA T VAN BELEG AFGEKOND1GD Koning Boris naar Belgrado n DE BAROMETER H VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS i VERVEN CHEM. REINIGEN il Commandant tegen Foekien? Een stabieler dollar verlangd Straatroover neer- EN geschoten Vuurgevecht te Dortmund Het Blauwhemdenver- bod in Ierland Vijftig dood en Fransche standpunt thans duidelijk Noodweer in Italië Invoerrechten in Japan O’Duffy v - Regeering den toestand meester? Fabrieksexplosie in Mexico Avenol confereert met Paul-Boncour Krachtige rede van den premier Brand in het NJ.R.-ge- bouw te Brussel Venizelos president van Griekenland fsjang Hsu Liang bij Mussolini De regeering is den toestand meester Met 403 tegen 63 stemmen aan-, vaardt de Kamer de salaris korting MAANDAG DECEMBER 1933 Amerika’s fabrikanten doen een beroep op Roosevelt De „Osservatore” tegen Litwinof Het blad vertrouwt de vredespoli tiek der Sovjet-Unie niet O’Duffy weigert het bevel der regeering op te volgen MGR. G AU MANS BIJ DEN H. VADER DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een groot Mongoolsch Rijk? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Leverancier van ziekenfondsen oa en De H. Vader hekelt de onzedige mode Lansbury breekt zijn dijbeen Kerktoren en spoorwegbrug ingestort Kerken en kloosters in vlammen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55 c.p. regel Bij contract Sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Kloosters en kerken verwoest, trei nen ontspoordgroot aantal dooden en gewonden 4 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD t Noodweer In Italië houdt aan. Avenol confereert met Paul-Boncour. Belgrado koninklUk beaoek aan ge l>e regeling van het cadeaustelsel. Verkeersstremmingen tengevolge van de vorst. O O GM» Dec. jO ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 57 Stand op Maandag uur vjm.: igg Vorige stand: 7M traden tegen de en arresteerden Ter gelegenheid van de vestiging van dezen winkel zullen voor Alkmaar tijdelijk voor het Chem. reinigen van kleeding onderstaande tarieven gelden: HEERENCO8TUUM8 EENV. WOLLEN of ZIJDEN JAPON v*. MANTEL REGENMANTEL (exclusief waterdicht) Aflevering binnen enkele dagen. Eervolle nederlaag van het Nederlandsch elftal tegen Oostenrijk. Jhr. dr. J C. Molleuis voorzitter van den Ned. Biljartbond. De Fransche Kamer aanvaardde met 403 tegen S3 stemmen de door de regeering voorgestelde ■alarlskorting. 8TAAT VAN BELEG IN SPANJE AFGEKON- DIGD. LINARES, (Mexico), 9 Dec. (Reuter) Door onbekende oorzaak heeft een ontploffing plaats gehad In een sulker-fabriek. Zestien personen werden gedood en vele ge bouwen werden vernield. DUBLIN, 9 Dec. (V. D.) Na het verbod van de organisatie der Blauwhemden zt)n heden de centrale van de Vereenlgde lerland-party en het gebouw van den Jong lerlandbond te Du- MOSKOU, 9 Dec. De Volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinof, ia heden te Moskou aangekomen. Bulgaarse! aangekondigd. Regeling betreffende de betaling van Duitache scrips. R.K. Overheidspersoneel stelt verweer tegen het rapport- Schouten samen. De „Postjager" Is wegens motorpeet, naar Italië teruggekeerd. Rapport over den vermogenstoestand der land bouwers. 2 50 1.75 „2.56 „2 50 PARIJS. 9 Dec. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, die heden door den minister van buitenlandsche zaken is ontvangen, hgeft na dit onderhoud verklaard, dat door de verklaringen van Boncour over de verhouding pan Frankrijk tot den Volkenbond een duidelijke ^situatie is geschapen Het is hem daarom thans mogelUk. te Londen de opvatting der Fransche regeering scherp omljjnd weer te geven. Over het onderhoud van Avenol met Paul- Boncour is van officieele zijde niets medege deeld. Het Is echter zeker, dat Avenol het stand punt aan Mussolini heeft uiteengezet. De minister-presidenS heeft door de rsMs verklaard, dat do iegeering den toestand vol komen meester is en de opsialndspoging als onderdrukt beschouwt. Te Barcelona hebben de schietpartijen In de voorsteden den geheelen nacht voortgeduurd In de stad zelf zün vier bommen ontploft. Twee personen zijn gedood en velen gewond. Bovendien zijn de bakkers in staking gegaan. De militairen verzorgen de broodvoorziening. Te Alfajar bi) Valencia zijn 14 syndicalisten om het leven gekomen doordat bommen, welke verdeeld werden, te vroeg zijn ontploft. 400 bommen zijn In beslag genomen- zinde kapitalistische landen Is omringd, den leugen als zeer noodzakeljjk en nuttig voor deszelfs buitenlandsche politiek kenschetst. VATICAAN STAD, 9 Dec. (Reuter) In een rede over het martelaarschap van eenlge Jezuïetenpaters In Zuid-Amerlka, tweehonderd jaar geleden, zelde Z. H. de Paus, dat In onze tijden de jonge vrouwen, die weigeren mede te doen met de onzedige mode, vernederingen te verduren hebben, welke op zich zelf reeds een martelaarschap zijn. Hetzelfde geldt voor vele jonge mannen, die niet meedoen aan het losbandige leven, dat velen rondom hen lelden. BRUSSEL, 9 Dec. (V.D.) Hedenavond te ruim 6 uur is brand uitgebroken in het gebouw van het N.IJt. (Nationaal Radio Instituut). De brand nam een groeten om vang aan Daar het gebouw in een volkrijke buurt is gelegen, vreesde men het ergste. Langs verschillende zijden vatte de brandweer het vuur aan en na twee uur was het gevaar geweken. De groote muziekstudlo is geheel vernield. Alle muziek instrumenten en de bibliotheek zjjn verbrand. De schade door water en vuur Is zeer aan zienlijk. Te Saragossa hebben de anarchisten gepro beerd het gouvernementsgebouw te bestormen Zes personen zijn gedood. De troepen werden van de daken beschoten. De schietpartijen duren voort. Des avonds verdeelden vrouwen vanaf ver scheidene vrachtauto’s strooibiljetten van de syndicalistische vakvereenlglngen met de me- dedeellng. dat voor geheel Spanje de revolution- naire algemeene staking was afgekondigd. Het manifest riep op tot den strijd tegen reactie en fascisme Van soclaal-democratische zijde wordt verklaard, dat geen gevolg zal worden gegeven aan dezen stakingaoproep. Men zal echter moe ten afwachten of de soc.-dem leiders in staat zullen blijken een samengaan van hun leden met de syndicalisten te verhinderen. Onze Romelnsche correspondent seint ons, dat Z. H. de Paus Zaterdag Mgr. Oaumans in audiëntie heeft ontvangen. In Madrid is de Zondag rustig verloopen. Eerst hedenavond laat begonnen weer kleine groepen extremisten bomaanslagen uit te voe ren. Om 10 uur ontploften 3 zware bommen in de nabijheid van de Gran Vla, een der druk ste straten der hoofdstad. TOKIO, 9 Dec. (Reuter) Indien het Ja- pansche parlement de voorstellen aanneemt, die thans zijn ingediend, zal er een groot verschil worden gemaakt tusschen de Invoerrechten op goederen uit landen, welke geen handelsver- drag met "Japan hebben gesloten, at den ui voer van Japansche goederen belemmeren en den invoer uit andere landen. Door het minis terie van buitenlandsche zaken is verklaard, dat Japan tracht handelsovereenkomsten met alle landen te sluiten, die prijs stellen op we- derkeerigheld en strenge contröle op den utt- voer. Nader seint Reuter nog uit Londen: De telefoonverbinding tusschen Londen en Spanje, die in den loop van den avond nog regelmatig functionneerde, Is sinds 10 uur ver broken. Volgens de laatste uit Madrid binnen gekomen berichten schat men het totale aantal dooden in Barcelona, Saragossa, Huesca en Logrono op vijftig. Het aantal gewonden zou zeer grodt zijn. In Saragossa is het klooster der Paters Capucjj- nen in vlammen opgegaan. Een OostenrjjlLsche dame kon nog op het laatste oogenbllk, met zware brandwonden over dekt. uit een brandenden biechtstoel der kloos terkerk in veiligheid worden gebracht. Roosevelt heeft Peek den Farm Administra tor. verzocht af te treden. De president heeft hem voorgesteld de lei ding op zich te nemen van de afdeellng. die er naar streeft, nieuwe afzetgebieden te openen voor voortbrengselen van de Amerlkaansche nijverheid en den landbouw. ROMM 9 Dec. (V.D.) Het noodweer In Mid den- en Zuid-Italië duurt nog steeds voort. In stortingen zijn aan de orde van den dag. Tus schen Napels en Torra Annunciate is een spoor brug ingestort, waardoor het verkeer Is onder broken. Te Argrigenta op Oost-Slcllië zonk In een lo kaal, waar een bruiloft werd gevierd, de vloer weg onder de voeten van de vijftien gasten, die zich aan den maaltijd bevonden. Zü” kwamen te recht in een onder de zaal gelegen autogarage. De moeder van de bruid werd eSistlg gewond. Te Stilo bü Regglo In Calabrlë Is tengevolge van het noodweer de kerktoren Ingestort en op een huls gevallen, waardoor 6 personen werden gedood en 4 gewond. PARIJS, 9 Dec. Zaterdagmorgen heeft de Fransche Kamer de beraadslagingen over de financieels regeeringsvoorstel'en voortgezet. Tm den middag werden talrijke amendementen van links en i echts op wensch der regeering ver worpen. Toen de afgevaardigde Mantlgny <1e regeering verzocht, bü de korting der ambte narensalarissen de kortingsvrije grens te ver lagen van 12.000 op 8000 francs en dit voorstel motiveerde met de verklaring, dat het geboete Fransche volk zonder uitzondering offers most brengen, die in het belang van de saneerlng noodig zün en dat de regeering zich niet mag laten beïnvloeden door de ambtenarenvereenl- glngen, besteeg de minister-president het ka theder om te antwoorden. Chautemps wees op de noodzakelijkheid der kortingen. Het herstel der financiën en het in evenwicht brengen van de begroeting kan niet langer worden uitgesteld Men beseft echter ook. dat herstel alleen door bezuiniging niet mogelijk is. Men mag niet vergeten, dat in de laatste anderhalf jaar reeds voor zes milliard is bezuinigd en het gaat niet aan. nieuwe be perkingen van de militaire credleten te eischen Chautemps bracht verder in het midden, dat de kosten van levensonderhoud de laatste maan den gedaald zün en dat de ambtenarensalaris sen eigenlijk automatisch verlaagd h.- Men moe ten worden, wanneer zü zich steeds aan de in- dexcüfers hadden gehouden. Het gaat hier niet alleen om aanneming of verwerping van art. 8. maar men moet zich ook afvragen, of bet land een nieuwe regeeringscrisis wenscht. Chautemps deed derhalve een beroep op alle republikeinen en spoorde hen aan. het alge meene belang van het land boven de partybe langen te stellen om den socialen vrede, de veiligheid en de financiën te herstellen. Wan neer de regeering haar plicht niet nakomt, zou het volk niet een deel van het parlement maar het geheele parlement verantwoordelük stel len. Het land, dat naar bulten zich rustig toont, is in werkelijkheid verontrust en reeds thans ziet men aan de muren plakkaten met het op schrift „Weg met de afgevaardigden". Chau- temps zal alles doen om het parlement te ver dedigen. MADRID, 9 Dec. Terwül in de groote steden dank zü de talrüke politiemacht de opstand betrekkelük snel kon worden onderdrukt, heb ben In de kleinere plaatsen vart Catalonlë, In verschillende plaatsen van Huesca en Logron en In Teruel, waar de politie overal zwak was, de gevechten den geheelen dag geduurd. In de provincie Caceres hebben vrouwen van land arbeiders verschillende landgoederen bestormd, waar zü veel schade aanrichtten en bet vee wegvoerden. Bü Jaen roofden socialistische ar beiders op verschillende landgoederen den olüvenoogst. In Saragossa kon de orde eerst Iaat worden hersteld. Daar is in den loop van 4an dag een klooster in brand gestoken. Alle lokalen en plaatsen van amusement zün ge sloten. In deze stad zün opnieuw twee dooden te betreuren. Van Barcelona zün twee bataljons Infanterie en een regiment cavalerie naar Flgueras ge vonden. In büna alle plaatsen, waar de extre misten zich hebben geroerd, zün de licht-, tele foon- en telegraafleidlngen vernield. De mi nister van oorlog heeft een verklaring afge legd, waarin wordt gezegd, dat bet leger on- voorwaardelük achter de regeering staat en zün plicht zal vervullen. Te Madrid is het rustig. Officieel wordt als doodengetal 14 op gegeven, waarbü vier pohtle-agenten zün. Het aantal gewonden is groot. De rechtsche pers elscht wederinvoering van de doodstraf. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, doet de „Osservatore Romano", het orgaan van het Vatlcaan, naar aanleiding van LHwinof’s be zoek aan Rome en zün verklaringen voor de pers waarbü de Russische volkscommissaris elk contact met den Heiligen Stoel van de hand heeft gewezen, ofschoon hü daartoe, naar het blad doet opmerken, volstrekt niet was ult- genoodlgd een scherpen aanval op den 8ov- Jetvertegenwoordlger en diens buitenlandsche politiek. De „Osservatore” is geenszins overtuigd van de oprechtheid der vredespolitiek, die Litwinof in naam der Sowjet-ünle vertegenwoordigt en herinnert aan het woord van een bolsjewlsti- schen filosoof en volgeling van Lenin, die voor den arbeldersstaat, daar hü door yüandig ge- ATHENE. 9 Dec. (Reuter) In politieke kringen wordt ernstig de mogelükheld over wogen, om Venizelos candidaat te stellen voor bet presidentschap van Griekenland. De ambts periode van den tegenwoordlgen president Zalmls loopt op 6 Juni 1934 af. Op 15 K M. afstand van Valencia is de Mt- prewrtrein Valencia—Sevilla tot ontsporing ge bracht doordat extremistische elementen een brag in de lucht hadden laten vliegen. Dé trein stortte In de diepte. Tot na toe «ün vUf doo den geborgen. Elf personen werden ernstig en zeven en twintig licht gewond. MOEKDEN, 9 Dec. (V.D.). De regeering van den nieuw-gestichten staat West-Mon*ell« heeft een oproep gericht tot Russisch-Mongo- llo om zich bü dezen staat aan te sluiten om aldus een Groot Mongoolsch Rük te vormen. blln door de politie bezet. De partüdrukkerüen zün stop gezet. De landelüke secretaris der Blauwhemden, commandant Cronin, is van middag door de politie gearresteerd in het graafschap Denegal. waar hü deelnam aan den propagandaveldtocht der Blauwhemden. Verdere arrestaties kunnen worden verwacht. Te Bilbao en Sevilla, waar het nog rustig is. zün zeer scherpe voorzorgsmaatregelen ge troffen. De belangrükste punten in de stad zün bezet door militairen met machinegeweren en pantserauto’s. In het geheel zouden tot nu toe 40 dooden en gewonden te betreuren zün. Zoowel vanuit Taragona als uit de stad Teruel zün heden vrü krachtige afdeelingen troepen de provincie ingezonden, waar in af- zonderlüke dorpen de opstand nog In vollen gang Is. In Villanueva in de Provincie Badajoz liepen bü een daar gehouden revue over de troepen de recruten naar de opstandelingen over, waarbü het. naar verluidt, tot een kort vuurgevecht is gekomen. Naar uit Huesca gemeld wordt hebben de syndicalisten aldaar een algemeene staking ge proclameerd In eenige steden In de provincie is het tot bloedige onlusten gekomen. In Bar celona zün talrüke personen gearresteerd. Ge wapende extremisten hebben op het stadhuis van La basted a de roode vlag geheschen. De Spaansche minister van binnenlandache zaken heeft om 12 uur Zondagnacht per radio bekend gemaakt, dat thans ook in de laatste opstandsgebieden de orde hersteld was. Omtrent het definitieve aantal slachtoffers van den spoorwegaanslag bü Valencia is offi cieel nog niets bekend gemaakt. Volgens par ticuliere mededeeilngen bevinden zich nog 30 dooden in een vernielden wagen, zoodat het to taal aantal dooden geschat zou kunnen worden op 35 tot 40 en het aantal gewonden op 50. MADRID, 10 Dec. Ondanks de buitengewoon uitgebreide voor zorgsmaatregelen der regeering is de anarchistische beweging in den nacht op Zondag opnieuw opgelaaid. Te Madrid, waar tot nu toe niets wm voorgevallen, zün 11 bommen ontploft. Het mag een wonder hee- ten, dat persoonlijke ongelukken niet hebben plaats gevonden. De materieele schade daarentegen is aanzienlijk. Daarmede is de eerste moetlükheid over wonnen. Voor de stemming waaraan de socia listen niet deelnamen, verklaarde Tardleu. dat men beweert, een tekort van tien milliard te hebben gedekt, maar aan de andere züde ver zwijgt dat 32 milliard is geleend. In de eerste maanden van het volgende Jaar zal men ech ter hetzelfde tekort weder terug vinden Daar om zou hü met zün vrienden tegen art. 6 stemmen. Over art. 12 zal in de zitting van morgen be raadslaagd worden. WASHINGTON, 9 Dec. (Reuter) De Na tionale Fabrlkantenvereenlglng, welke 560 000 fabrikanten vertegenwoordigt, heeft met alge meene stemmen besloten aan president Roose velt te verzoeken, den dollar te stabillseeren. Te Grande hebben extremisten brand sticht in zes kerken en kloosters, welke groo- tendeels in de asch zün gelegd. De watervoor ziening is gestoord. Het betoog van Chautemps, dat door büna alle banken met büval werd ontvangen, had tot gevolg, dat de eerste paragraaf van art. 6, waarin bet principe van de korting op de ambtenarensalarissen is vastgelegd, en ten aan zien waarvan de regeering de kwestie van ver trouwen had gesteld, met 403 tegen 63 stem men werd aangenomen. De socialisten namen geen deel aan de stemming en hadden slechts eenlge waarnemers gezonden. In de avondzltting van de Fransche Kamer is art. 6 van de flnancieele voorstellen aan genomen met 345 tegen 158 stemmen. De re geering had de kwestie van vertrouwen ge steld. DORDMUND, 9 Dec. (V. D.i De straatroover Matter, die te Obermassen oü een overval op een geldtransport een 8. A.-man heeft neer geschoten en te Hamm drie politiebeambten le- vensgevaarlük heeft verwond, is hedenochtend na een levendig vuurgevecht tusschen hem en de politie doodgeschoten. De roever bevond zich in «en woning in de voorstad Ober-Evlng nabü Dortmund: Zaterdagochtend werd t huls doör •en groote pollUtmscht omsingeld en werd Malter naar buiten gelokt. Toen hü op straat bemerkte, dat hü omsingeld was. riep hü: ..Handen hoog!” en lost te onmiddellük vele schoten uit twee revolvers. Malter werd neergeschoten Twee politiebe ambten werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Op Malter vond men drie revolvers en een groote hoe veelheid munitie. ROME. 9 Dec. (V. D.) Mussolini heeft den voormaligen „Heer van Mandsjoerüe," maar schalk Tsjang Hsu Liang, die na ren verbluf van een half Jaar in Europa naar China terug keert in audiëntie ontvangen. Mussolini over handigde hem het groot-kruls en zün adjudant de „Commend*’’ van de Itallaansche Kri^norde Te Rome is vla Brlndsl een Chtneesche mili taire missie aangekomen bestaande uit vüf le den onder leiding van den commandant van de militaire opleidingsschool te Nanking. Te Sjanghai wordt officieus gemeld, dat Tsjang Kal SJek aan Tsjang Hsu Llang een tele gram gezonden heeft, waarin hü hem ultnoodlgt naar China terug te keeren en het commando tegen de troepen in de provincie op zich te ne men. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR TeMoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Par kwartaal voor Alkmaar f 2.-— Voor buiten Alkmaar 12 85 Met geïllustreerd Zondagsbled 10.60 hooger Degbled uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamested - Haarlem DUBLIN, 9 Dec. (V.D.) Het verbod van «Ie organisatie der Blauwhemden heeft reeds Vrü- dagavond geleid tot ernstige botsingen tusschen Blauwhemden, politie en Republikeinen te Do negal. De leider der Blauwhemden en presi dent der Vereenlgde Ierland Partü, generaal O’Duffy, verscheen ondanks het verbod der regeering In een propagandav rgadering toch in een blauw hemd op de sprekerstrtbune. HU verklaarde: „Onze organisatie zal blüven be staan en wü zullen ook In de toekomst onze blauwe hemden dragen.” Sterke polltle-afdeellngen aanhangers van O’Duffy op tal van personen. De Vereenlgde Ierland Partü en de Blauw- hemden-organisatle hebben een manifest ge publiceerd. waarin oa. wordt gezegd: „Het ver bod der Blauwhemden Is een ongepaste en on wettige daad van persoonlüke vervolging, zon der een schaduw van moreele rechtvaardig heid. De Blauwhemden zullen zich geen enkele beperking en geen enkelen maatregel ten op zichte van hun kleeding laten welgevallen.” ^AADRID, 9 Dec. Hoewel de op standige beweging der syndicalisten over het algemeen als bedwongen kan wordeta beschouwd, heeft de re geering zich toch gedwongen gezien, den alarmtoestand te vervangen door den staat van beleg. SOFIA, 9 Dec. (V. D.) Binnenkort zal het KoninklUk echtpaar een bezoek brengen aa<i Belgrado, waarheen het oegeleld zou worden door premier Moesjanoff. Doel van dit bezoek is voorlooplg een atmosfeer van vertrouwen s.-heppen, hetgeen dan later wellicht zal kunnen lelden tot concrete resultaten. Naar verluidt aai men het Joego-Slavische voorstel bestudeeren met betrekking tot het Balkanpact, dat zich ba seert op een territorialen status quo voor den lüd van 5 jaar. in ruil waarvoor Bulgarüe van Joego-Slavlë economische voordeelen zou ver- krQgen. LONDEN, 9 Dec. (Reuter). De Engelache opposltie-lelder Lansbury heeft bü een val het dübeen gebroken. In hoogst ernstigen toe stand is hü naar het ziekenhuis overgebracht. De jengdopvoeding in Dultachland thans ge heel aan den staat. Order van dr. Ley en Srhirach.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1