S TA DSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM I f 10i '•s MARKTEN De vroegbeurs Wisselkoersen VERZOEK Adverteerders WOENSDAG 13 DECEMBER OFF1CIEELE i MEDEDEELINGEN Jaarverslag Hinderwet HET BROKKENHUIS F Ged. Bomans aan het woord Een filiaal van Palthe ARR. RECHTBANK ALKMAAR Meervoudige strafkamer BURGERLIJKE STAND Zitting van Dinsdag 12 December. Uitspraak van 5 Dec. SCHAGEN Beur»-thermometer BURGER IJSCLUB De wedstrijden gaan niet door IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER Opening WOENSDAG 13 DECEMBER 1933 IJS WEDSTRIJDEN t- Om den Kennemer wistelbeker Predikant op de verdachtenbank wegens schriftelyke beleediging Algemeene vergadering te Amsterdam GEM. RADIODISTRIBUTIE- BE DRIJF PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND KERKELIJK GEHARREWAR TE CASTRICUM De predikant erkent open lijk zyn spijt Het verhoor van den predikant doorgang (De vergadering duurt voort). i is voor een (ten derde) i wedstrijden 1 geen ver- 4 doet van totstandgekomen aan nl de vacature-Oly geld De notulen werden onveranderd onder dank zegging gearresteerd. V. V.V. te Haarlem ook berichten rondzendt welke zeer gewaardeerd worden. 45 49*/« 47% 102»/, 101% 100% 87* 87* 48 7 124 113 riM Den Batavia Dude Dell Oostkust Senembab 11% SM dc Fs Pt da Si Dl 48.6 sec. 1500 M 9% 23% 13* 31% 16 9% 23* U 31% 6% 13% 16 170»/* 9S*/* 67% 24 1600 114% 108 19 128% 1* 1% 10% 45% 73*4 2% 10* 9 18 3% 14 8-16 59 32% 4 74 34,57% 48 12% 114 108% 19 129 de Pt Fl 1 1 1 ge- •oot is. dat niet goed- 96*f 72% 3*> 27* 2b'i 47% 48 1% 170* 99 68% 24% 16X0 96»/* 72% 39 27% 26* 48% 17* lei ge Dl ■V0 on za Ito tir ti' O< we de en hc 11e he re de 91* 58 30 19»/* 2644 175% 94% »9% 30 20 2o4% 173 all de rei of no Fr zie be 434 4s 474 36.35 42 40 90 1.59 13.’0 7.40 2025 ni: vi he 36.50 42.- 41- 162 13.07% 7.374 20.35 21 10% 45* Londen Berlijn Partje Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid 74 2% 10* 9 7* X* 14 na va Fr nl ra - d’< m be Continental Otl Shell Union OU 1764 14 Swlket a V A. Jav Cultuur N l 8 O Vorstenlanden Actions idem Van de afd. Avenhorn was een schrijven on gekomen met het verzoek i den heer Zijp te benoemen. de Ijsberlchten via Vaz Dlas werd medegedeeld, worden maken Bonds- verwachten samenwerking tusschen den IJ. H. den Frleschen Ijsbond en den Zuld-HoU. t groote ver- 7* 123»/» 1124 den heer K. Schenk ten deel, tijd 483 sec.; 2de prijs W. Keetman 48.4 sec.; 3de pr. L. Dijkstra 1. K. Schenk 2378, 2de W. Keetman 239; 3de J. Langendjjk 239.4 sec. 5000 M.: L J. Langendjjk 934; 3, W. Keetman 101* 102»/, 101* 100* 87% 87% 49% De getuige P. Weenk werd alsnu voorgeroe pen, doch alvorens het verhoor aan te vangen. wendde de president zich nog eens met nadruk tot den predikant/ ten einde hem op te wekken zjjn leedwezen te belijden, dat hij de gewraakte zinsneden in het geïncrimineerde schrijven haa gebezigd, waarop de predikant zich tot getuige Weenk wendende tot hem zelde: Ja. ik betuig mijn split de bedreiging met den strafrechter te hebben geschreven. De heer Weenk scheen aanvankelijk «at sceptisch tegenover deze schulderkenning te staan en gaf zijn ongeloof in de oprechtheid daarvan te kennen, doch na een krachtige op wekking van den president, die wees op het gevaar voor het prestige van getuige. Wanneer Dominé eventueel zou worden vrijgesproken, legde Weenk zijn afwijzende houding af en verklaarde hij: Het doet mij genoegen uit den mond van Dominé te hoor en, dat hij er spijt van heeft dezen brief te hebben gesenreven. De Officier hield een uitvoerig pleidooi, waar in hij uitsluitend den moreelen kant van dit proces naar voren bracht. De Officier wees op het weinig verheffende schouwspel, dat Kerkelijke Colleges elkander in t haar zitten. Het ware verstandiger ge weest, Indien een andere oplossing was ge vonden en de zaak was gebracht vcor de pro vinciale Commissie van Onderzoek. Dan had <fe ellende van een openbare behandeling in een rechtzaal niet plaats gevonden. De Officier wilde rekening houden met de betuiging van spijt door den predikant thans geult, en requlreerde een lage boete, 1 sub sidiair 1 dag hechtenis. Uitspraak as. week. 176% 134 101»/, 3% J ander te mogen rekenen, waarv'J voorbaat onzen dank DB DIRECTIE Spoorwegen Union Pacific Wsbesb ene Kansas City South South Rauw Chic M1IW Maxwell L. Or. Btaataleenlngen 5 Nederland 1933 4* Nederland 1918 4H Nederland 1911 4 Ncderlano 1933 4* N tnd 1926 AB 4* N Ind 1031 6H Young leen 1930 slager Alkmaar, valschtield in ge- of 50 dagen hechtenis. f 500.— korting 8 pCt. Schoonrjjden dames Voor den wedstrijd schoontijden voor dames op De Wiel hadden zich elf dames opgegeven. De Jury bestond uit meir. Berkhouwer en de heeren Joh. de Veer en O. Kontng. In café Roobel reikte de vice- voort.. de heer C. Blaauboer, de prijzen uit aan de volgende dames: le prijs mej. A. Boontjes. 90 punten; 2e prijs mevr. G. Hartog; 3e prijs mevr. A. Schenk— Zwaag; 4e prijs mej. N. Zwaag De prijzen waren fraaie voorwerpen. UswedstriJden De uitslag van de kinder- wedstrijden met hindernissen op de Bronsloot is als volgt: Meisjes: le prijs J. Kuiper. 3e prijs Corrie Schenk. 3e prijs T. Winters, 4e prijs O. Ko- ning, 6e prijs P. Geuzebroek. 6e prijs G. War- denaar, 7e prijs G. Starreveld. 8e prijs J. I*m. 9e prijs A. de Jager, 10e prijs A. Stam, 11e prijs A. Klerk. Jongens: le prijs R. Winters. 2e prijs F. v. d. Bel. 3e prijs C. de Jager, 4e prijs J. Eemsber- gen, 5e pril» P- Timmerman, fle prijs Jb Schram. 7e prijs F. Blaauboer, 8e prijs N. Wiersma, 9e prijs 8. Smit Rederl Staat ileen prijabowdenR Gemeenteleen prflehowdend Youngleentng flaww Phtltps -rijshowdewR 'Jntlevar 4ku prijshoudend K ontnklyka Prijshoudend H V A prijshoudend Rubber Prijshoudend rabat .....verdeeld Amerlt waarden prijshoudend Ijsbond, spr. heeft daaromtrent wachtingen. Dat de H. N. W. B. de ijsberlchten De Berger Ussportvereenlglng heeft, om de gelegenheid te krijgen, bekende rijders op haar baan te laten uitkomen, een Kennemer wissel- beker Ingeiteld en onder auspiciën van den K. N. S. B. wedstrijden georganiseerd op de 500, 150) en 5000 M. Deze wedstrijden warden gisteren, ondanks de ingevallen dool, gehouden; het ijs was nog goed berijdbaar, hoewel er al eenlg water op stond Er was veel oelangsteUlng. ’n 26 rijders ver schenen aan den start. Na de 500 M. leidden: 1. K. Schenk 482; 2. W. Keetman 48.4; 3. L. Dijkstra 48 6; J. Langen- dtfk 49.6; J. Renaud 60.4; O. Kos 81.4; H. Pee- reboom 51.4. In de 1500 M-- wedstrijd werden de volgende tijden gemaakt: 1. K. Schenk 2.37.8; 2. W. Keet man 3.39; 3. J. Langendtfk 2.39.4; 4. L. Dijkstra 3.89.5; 5. J. Renaud 2.422; 6. C. Kos 2.492; 7 C. Jongert 3492; 8. H. Fteereboom 2 542. De Bergenaar Akerboom meakte in de 500 M een -Jd van 51.6 sec.; In de 1500 M. 3.49.4. Tijdens den wedstrijd om de 5000 M.. die om 3 uur aanving, werd het publiek ietwat talrijker, zoodat er tenslotte ruim duizend belangstellen den aanwezig waren. In de eerste serie kampten J. Langen dijk tegen L, Dijkstra; beiden reden bijzonder goed, doch al spoedig bleek Langend!)^ de meerdere. Hü werd 1 in 924, Dijkstra werd 3 tas 9492. De volgende tijden zijn: K Schenk 10234. W. Keetman 9.45. J. Renaud 9482, O. Koe 10.202 J. Akerboom 10.03.8, C. Jongert 10.28.4, K. de Koning 10.13.4. C. Jonker 1023. A. Krom 11.15 H Peereboom 1128. Het succes van J. Akerboom, de plaatsgenoot bracht de Bergenaren in enthousiasme; doch ook de ketouiiawiuc rijders roemden den slag van dezen onbekenden rijder in hooge mate en drongen er bij het bestuur van de B. Y. V. op aan cm dezen jongen rian naar Davos te zen den. aangezien zij overtuigd waren, dat hij on der goede leiding groete kans maakte een van de besten te worden. Nadat het bestuur een korte poos overleg had gepleegd met den vlce- voorzltter van den K. N. 8. B., plaatste de heer Klomp zich voor de microfoon en wekte de aan wezigen op een bijdrage te geven, om het bestuur in de gelegenheid te stellen den jongen Aker boom in overleg met den K. N. 8. B. naar Davos te zenden. De hierop gehouden collecte bracht 62.23'4 op, zoodat er reeds een mooi begin is; het bestuur hoopt van hen, die met dit doel sympathlseeren, alsnog een bijdrage te ontvan gen, die gezonden kan worden aan de penning- meesteresse, mevr. v. d. BergBogtman. De heer Den Broeder, een bekend sport- enthouslast In de gemeente, deed het bestuur de toezegging, om, wanneer het bestuur erin slaagt den K. N. 8. B. te bewegen ook Akerboom naar Davos te zenden, dat hij een trui en broek voor den rijder beschikbaar zal stellen. Na het beëindigen van de wedstrijden had de uitreiking van de prijzen in het clublokaal plaats De eerste prijs In den 500 M.-wedstrjjd viel De behande'lng van de begrootlng 1934 van de Provincie Noord-Holland werd hedenmorgen om half elf voortgezet. Gedeputeerde Staten waren aan het woord ter beantwoording van de algemeene beschouwin gen. De heer BOMANS (R.K.) verdedigde het be leid Inzake de leenlng van tien mlllloen. De crltiek daai op is niet malsch geweest en daar is het antwoord van Ged. Staten niet onschuldig aan. Het Is een misverstand dat het geld in November 1932 niet hoodlg was. Kasgeld was dringend nocdzakelbk en Ged. Staten meenden, dat zij verplicht waren, in verband met de wis selvalligheid op de geldmarkt, zich voor het geheele jaar verder te moeten dekken. Van de tien mlllloen zijn er 7* op. De zaak is heel eenvoudig, spr. zou niet anders hebben kunnen handelen. Amsterdam zag de geldmarkt een half Jaar voor zich gesloten. De provincie mocht dit niet overkomen en toen er een aan bod kwam, is dit aanvaard Dat was goed oe- ’eid in de dagen, dat de leenlng werd aange gaan. Ten aanzien van de subsidies merkte spreker op, dat bij de differentiatie „zooveel hoofden, zoo veel zinnen waren". Ieder heeft zijn eigen waar- deeringen. Het is toch veel eenvoudiger over de geheele linie te korten, omdat in de bestaan de subsidies elke waardeerlng reeds Jaren aan wezig is. Inplaats van 100 pet. wordt 90 pet uitgekeerd, dat is alles. De bekorting van het ntfverheidssubsldie is een rectificatie, omdat de provincie daar niet voor behoeft te zorgen. Daardoor worden de gemeenten eenlgszins gedupeerd, maar die had den verleden Jaar ook geen medelijden met de provincie ten aanzien van de zlekenhuisverple- glng. Ieder strijdt voor zijn eigen huishouden, dat is nu eenmaal zoo. In Hotel „Krasnapolsky” te Amsterdam werd beden de algemeene vergadering genouden van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, onder voorzitterschap van den heer A. J Stlk- kel te Alkmaar. Deze heette alle aanwezigen speciaal de pers welkom. Spr. wees op de te Ten aanzien van de salariskorting merkt spr. op, dat deze korting helaas noodzakelijk is. De begrootlng is zonder pressie van den Haag, opgesteld en Ged. Staten dragen daar de volle verantwoording voor. Het toezicht van de regee- ring Is buitengewoon streng, zooals de Provin cie scherp toeziet op de gedragingen van de gemeenten. Het begrip, dat er een sluitende begrootlng moet zijn leeft bjj Ged. Staten en over de regeenng is niet eens gesproken. De autonomie wordt behouden als men de verant woordelijkheid juist in dezen tijd goed beseft. Dc amendementen van de Staten worden vreesd. doordat het gevaar zeer gr< de begrootlng door de regeering dan gekeurd- wordt. Alle amendementen zijn dan ook onaanvaard baar. De ambtenaren hebben een vaste betrekking, pensioen en periodieke verhooglngen. Nu moe ten zij een veertje laten, ter wille van degene, die geen zwaardere lasten meer kunnen dragen Het is zelfs niet uitgesloten, dat de ambtena ren de toekomst nog grooter korting zullen moeten dragen. De vacantietoeslag brengt niet zooveel op zij verdwijnt, maar het gaat om het begrip. Het voorstel-Lambooy is onaanvaardbaar, Neder land wordt volgens spr. leeggepomp en drjjft nu op de reserves. Straks zal de opbrengst van de belastingen nog meer verminderen. Dan helpen opcenten niet meer. Daarom moet het Provin ciaal personeel, dat een bevoorrechte positie heeft, nu reeds een veer laten. Spr. kan niet Inzien, dat een vaste bepaling voor rente en aflossing der leeningen mogelijk is. Spr. zelde. dat hét gewest in de rij der ongelukkigen niet gezond, piDodig. Donderdag 14 December. Lfjn 1 Hilversum Lijn 2 Huizen. Lijn 3 Lond. Reg. 10251040. Da ven try 105011.40. North Reg. 1220 Midi. Reg 13.05—1520, Lond. Reg. 1520—16.1* Daventry 16.1024.Hjn 4 Langenberg 10.35-’ 1920. Warschau 1920—24.00. Bü besluit van II December j.l. Is aan C. A. M. Belt, alhier, vergunning verleend tot het oprichten van een inrichting voor het mengen van boter, met plaatsing daarin van een elec- tro-motor van 3 P.K., voor het in werking stel len van een botermengmachine, in het perceel Klein Nleuwland nr. 2, alhier. Alkmaar, 12 December 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar: WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. achter aanhobbelt. De toestand is nog maar daartoe zijn gezonde flnantiën Daarom verzocht spr. de amendementén af te wijzen. Bij de replieken wijzigt de heer Lambooy zijn voorstel als volgt: gehuwden en kostwinners tot f 1500.geen korting, ongehuwden tot f 500. Spr. meende verder, dat de gemeenten niet alleen voor het nljverhelds-onderwijs konden zorgen, omdat dit er slecht voorstaat. lichaam op het andere kosten overheveit. De kwes.ia Michels had spreker liever bulten de Staten gezien, ook had ze niet in de afdee- llngen behandeld moeten worden. Spreker vroeg zich af, of de bezulnigingroom- mlssle wel voldoende bezuinigd heeft en of de aanstelling van een Inspecteur toch zijn geld niet zou opbrengen, De aanstelling zou tvdelijk moe en zijn, omdat er eens een einde aan het zoeken van versoberingen komt. De heer HOOGLAND (8. D.) brak een lans voer het Nijverheidsonderwijs. De heer WEISS <Mldd. Partij) «as dankbaar voor het ultbljjven van belastingverhooglng en verklaarde, dat zfjn fractie daarom voor de be grootlng zou stemmen. De gewraakte leenlng is aangaan in een tijd, dat er gevaar van geld- schaarschts dreigde. Daarom moet men niet achteraf met ongemotiveerde kritiek komen. De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenmorgen. strafrecht. 3 dagen hecht, en 1 Jaar «n 6 maan den opzending naar een Rijkswerklniiching. Jb. Pieter St., Helloo, gedetineerd misdrijf art. 247 strafr. Ontslagen van alle rechtsver volging en plaatsing in een krankzinnigen gesticht. Willem H A. schrifte, 1000 boete Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Hsndel-MtJ Indutrleén Unilever Calve Delft Alg Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips KUcb Accoustlek Ned Ford Indnstr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot U 8 Steel U 8 Leather Intern Nickel Stand Brands Mjjnbonw Boeton Mijnbouw Alg Lx mors u» Redjan* Lebong Petrelrem Kon Olie Uaboee Per lat Peudawa Anth. de Vr„ tuinder, Castrlcum. Hooger be roep. vonnis overtreding pol. verordening al daar. Vonnis K. O. vernietigd. Vrijspraak. Jan N.. arbeider, H H. Waard (In voorrar- rest), diefstal van vee ut de weide Elsch 3 Jaar, gev.. 2 Jaar gevangenisstraf. Corn. WUh. Henricus E, meubelmaker en Jan Arnoldus K„ bierbottelaarsbediende. beiden te Den Helder, thans gedetineerd, rijwiel en andere diefstallen, afzonderlijk of In ver en Hing. Elsch contra le verd. 2 Jaar en tweede id. 1 Jaar en 6 maanden gevangenisstraf, ieder 12 maanden gev., waarvan 8 maanden voorw voor O. W. H. E. en geheel voorw. vcor J A. K. Zulks met 3 proefjaren en op te leggen bljz. voorwaarden Rejer K., 8t. Maarten, art. 432 WOENSDAG, 13 Dec. Vorige Slotkoersen. Heden 8 12% 59 32 9 74% 34 56 48.14 In de mlddagzlttlng verscheen voor de meer voudige strafkamer te Alkmaar als verd. de 59-.arige predikant der Ned. Herv. gemeente te Castrlcum, ds. A. van P-. ten einde terecht te staan ter zake een hem tenlaste gelegde eenvoudige beleediging bij geschriften van den 54-Jarigen heer Petrus Weenk, kerkdijk notabel en penningmeester der Diaconale Kas, welken heer hü een door hem opgestelden doch door den ouderling P. Mooy eveneens onderteeken- den brief had gezonden, ongeveer van den vol genden inhoud: Waarde Heer P Weenk I U wordt verzocht voor 15 Juli aan te zuiveren bet bij U bestaan de tekent in de kas der Diaconie, groot 480 plus rente en er voor te zorgen, dat de kas der Diaconie geen schade lijdt, aangezien U anders in aanraking kan komen met den strafrechter. De ouderling Weenk. allerminst gevleid door dit z. 1. aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende epistel, was den predikant vóór met een klacht b(j den Officier van Justitie en het gevolg was een onderzoek door den rechter commissaris. Tevergeefs echter trachtte de rechter-commlssarls een toenadering te bren gen tusschen den predikant en den beleedlgde en toen dit niet gelukte, werd de zaak ter open bare zitting aangebracht. De aandacht van onze lezers wordt er op gevestigd, dat de aangekondlgde van hedenavond, niet doorgaan. Door den sterken dool van de laatste twee dagen is het Ijs in een te slechten toestand geraakt, dan dat het nu nog geschikt kon wor den geacht. Dat het vannacht weer is beginnen te vrie- aen, maakte voor dezen wedstrijd schil, daar het niet meer moeelijk was de baan behoorlijk in orde te krijgen, terwijl het ook nog aan twijfel onderhevig is, of het Ijs wel betrouwbaar genoemd kan worden. Maar wellicht gaan de wedstrijden, gezien de voortdurende vorst, binnenkort toch nog door. Vorige Slotkoersen. Heden Vorige Slotkoersen. Heden 11% 5»* Scheepvaart Java Cb Japan Hou Amerika Ltjn Dito Gem Eisend Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Aan bet jaarverslag ontleenen wU het vol gende Ofschoon de winter te kort was. konden de bekerwedstrijden doorgang vinden; ook de Bondsdag de feestdag voor alle afdeellngen mocht belangstelling ondervinden; er waren 40 afdeellngen vertegenwoordigd. Een 5-tal afdeeligen bedankten als lid. Met den Zuld-HoU. Bond werd een aangename ver houding onderhouden. De verslagen der dlstricts-voorzitters getuig den van een actief leven. Van de 14 afdeelin- gen hadden er 12 een Jaarverslag igezonden. De voorzitter bracht den secretaris dank voor het samenstelen van het uitvoerig verslag. Men schrijft ons: Het Is deze maand een Jaar geleden dat bo vengenoemde instelling hare werkzaamheden begon. Zaterdag voor de Kerstdagen was het vawr de eerste maal, dat wij, dank zij enkele stukjes in de plaatselijke bladen eenlge men- -schen aan het hoegst noodige konden helpen. Nu wij een jaar hebben gewerkt kan je vraag worden gesteld, voldoet de instelling aan de gestelde verwachtingen? Deze vraag kan dan met een volmondig ,Ja’’ worden beantwoord, want zien wij na wat .er dit Jaar is gedaan, dan blijkt dat circa 500 oproeplngskaarten zijn verzonden en wij schat ten zeker niet te hoog, indien wij beweren dat meer dan 1000 personen zijn geholpen. Onze knecht haalde aan meer dan 500 adres sen verschillende gebruiksartikelen, pakken kleeding enz. Vooral de laatste week loopt het weer prach tig en ondervonden wjj van alle kanten steun en medewerking. Als het zoo doorgaat hopen wij allen die om hulp hebben gevraagd en dat zijn nog vele tientallen re binnen niet al te langen tijd te kunnen helpen. Naar alle mogelijke artikelen is op het oogen- blik vraag, doch vooral kleeding, schoeisel, bed- degoed en kachels. Mccht U nog Iets hebben dat door U niet meer wordt gebruikt en anderen wellicht nog van pas kan zijn, een berichtje aan den secre taris. Rlppingstraat 12 of aan den Armenraad, telefoon 660 en wij laten het gaarne bij U halen. Er bereikten ons klachten dat een persoon bij verschillende Ingezetenen aan huls is ï-weest. die beweerde goederen voor „Het Brokkenhuls' op te halen. WIJ vestigen er nadrukkelijk de aandacht op. dat wij niemand langs de hulzen sturen om goederen op te halen, slechts wanneer •'U be richt ontvangen dat er Iets gehaald kAn wor den, sturen wij onzen knecht. Beleefd verzoeken wfj de medewerking van onze HH. Adverteerders inzake het vroegtijdig toependen van de voor de Zaterdag-nummer» bestemde wd- vertentlën. Wij zullen het zeer op prijs ■tenen tndlen wij de annonces, be stemd voor Zaterdag, reeds Donder dags of ulterllJk Vrijdagsmorgens ont vangen. Door bet vroegtijdig inzenden van advertenlin kunnen wjj eek aan de oltvoering, dus aan het zetten van de advertentie, meer aaadaebt schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reelame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede In Uw eigen belang vertrouwen wU op Uwe medewerking inzake een en waarvoor bij 9.45; 3. J. Renaud 9582. De prjjzen bestonden uit medailles, beschik baar gesteld door d enK. N. 8. B. In het klassement werd als no. 1 geplaatst K. Schenk, die daardoor de winnaar werd van den zilveren wlsselbeker, beschikbaar gesteld door de B. Y. V. en van een gouden medaille van den K. N. 8. B. 2de werd W. Keetman en 3. J. Langendljk, die elk een fraai kunstvoorwerp ontvingen. In het clublokaal werden de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt door den voorzit ter van de B. Y. V.. den heer A. van Reenen, die dank bracht aan de rijders en den wensch ultte, dat zij het volgend jaar weer naar Bergen zouden komen; dank bracht bij voorts aan het bestuur van de Ijsclub „De Volharding" uit Oud- karspel, welk bestuur bU de regeling had geas sisteerd. Voorts verzocht hij aan Mr. Eecen den dank van de B. Y. V. over te brengen aan het hoofdbestuur van den K. N. 8. B. voor de ver- .eende medewerking, i'aarea hij nog een bizon- der voord van dank bracht aan Mr. Eecen voor de wijze, waarop hij als scheidsrechter den wed strijd had geleid. Mr. Eecen wenschte namens den K. N. 8. B. de B. Y. V. van harte geluk met het bezit van de zoo schitterend gelegen iisbaan. Zelden heeft spr. een ijsbaan gezien, die wat Inrichting en ligging betreft, zoo mooi is als de baan in Ber gen. In Noord-Holland wordt er maar eenmaal per jaar het kampioenschap verredén en daar om is het een goede gedachte geweest van Ber gen om den Kennemer Wlsselbeker in te stellen, waardoro Bergen in de gelegenheid Is, althans sens per jaar een wedstrijd in het hardrijden te organlseeren. Bergen mag zich gelukkig achten dat zooveel goede rLders naar Bergen zijn geko men en met genoegen heeft spr. uit Bergen een rijder naar voren zien komen, die zeker veel voor de toekomst belooft en ongetwijfeld den naam van Jergen op de andere ijsbanen hoog zal hou den. Spr. eindigde met den wensch, dat Bergen nog vele goede wedstrijden op de prachtige baan za: kunnen houden. De heer Dijkstra sprak nog een woord van dank namens de rijders en verzekerde, dat dezen het volgend jaar zeer zeker met enthousiasme naar Bergen zullen komen. Hierop volgde een driewerf hoera, waarmede deze geslaagde ijssportdag Was geëindigd. dat slechte berichten verwacht over opengestelde Ijsbanenvoor het van tochten; berichten over groote en bekerwedstrijden, doch niet van plaateeliJke berichten. Opgewekt wordt deze berichten zoo tijdig te zenden, dat ze om 8 uur 's avonds per radio kunnen worden uitgezonden. De heer Baart de la Faille wijst er op, dat Getrouwd: Caterinus Smith en Aafke Siegers Geboren: Johanna Margaretha, d. v. Popke Hoekstra en Evert Je Grum; Anna, d. v. Johan nes Hulberts en Antje Klerk: Maria Jacoba, d. v. Jan den Hollander en Geertrulda Appel- man; Matha Maria, d. v. Simon Thoes en Kla- slna Molenaar. Overleden: Maria Christina Baoy. geh. met Hendrik Jan Lemmers. 77 Klaartje Englan der. wed van David Spier, 72 J.; Pieter Pilkes. 55 J.: Jan Laan. 64 J.; Christina Margaretha Maria van Dijk. geh. met Cornells Kleef. 51 j. AMSTERDAM, 13 Dec. Veemarkt. 302 vatte kalveren: le kwal. 54—56 cent, 3e kwal. 44-^m cent, 3e kwal. 3440 cent per K.G. levend gew 19 nuchtere kalveren 6.00—9.00 per stuk 388 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—na K O. 4445 cent, zware varkens 4341 cent, vette varkens 43 —43 cent per K.G. slachtgcw 3 wagons geslachte runderen uit Denemarkpw~ Marktverloop. Vette kalveren groote aanveer willige handel in allerbeste soorten en prijs.’ houdend; mindere soorten sleepende handel en lagere prijzen. Varkens matige aanvoer en prij zen als Maandag. BLOKKER. 11 Dec. „Op Hoop van Boerenkool 1.10, Gels kool 1103 10. Zoete An. pelen 9.30, Stersppeien 18.00, Druiven 53 oo Bellefleur 690. Beurré Seedling 7.10. Gleeer Wil deman 10.50. Goudrelnet 11.5014.90. Prerent van Engeland 9.1012 40, Zoete Krmgaard a 30 13.40, Oron. Kroon 6.70. NOORD-SCHARWOUDB. 13 Dec. 1900 KG Uien: Drielingen 130. Uien 2 602.70. Grove Ulre 2.60. 150 K.G Kroten 0 90. 39000 K.G. Roode-kool 100—3.70. 93400 KG. D. Witte kool 1.80—2 50* 11800 K.G. Gele kool 1.001.70. BROEK OP LANOENDIJK. 13 Dec. 1650 Ka Aardappelen: Drielingen 030. 726 K.G. Peen 2 7o' 22000 K O. Roode kool 1.203.60. 15000 K a' Gele kool 1.20—2.00. 9000 K.G. Deensche Witte' kool 1.40—2.00. 6800 K.G. Uien: Gele Uien 2 10— 2 70. Gele Drielingen 140. Gele Nep 2.70. 530 vt Bloemkool: le soort 9.8012 20, 3e soort 1.50. PURMEREND. 13 Dec. Gemeentelijke- Ki as beurs. Verhandeld 21 partijen, wegende Dim 28000 K.G. Hoogste prijs 22 00 per 100 pond. Handel matig. PURMEREND, 13 Dec. Coóp. Centr. Elerenvet- Ung Purmerend GA. Aangevoerd 56000 eenden eieren 4.104.30 per 100. 72000 tineieren: 70-80 K G. 5.90—6.10, 63-66 K.G. 5.30—6.60. 63 64 K O 4.90—5.40. 60-62 K G. 4.80—5.30, 58-59 K O 4 30 5.10. 56-57 K.G. 4.304.80. 53-55 K G. 4.0Ó 4.50. 50-52 K.G. 350-4.00. 45-59 K.G. 3.10—3 TEXEL, 11 Dec. Aanvoer: 1 kalf, 1 nuchter kalf, 2 lammeren, I geit. 6 biggen f 812, 5 kor ven konijnen f 0.75150. Eierenveiling. Aanvoer 28795 eieren. 5883 Kg. per 100 f 4 905.50; 6364 Kg. per 100 f 5.30—5 60; 66—70 Kg. per 100 f 5.00—4.00; 46—56 Kg. per 100 f 3.404.60. WARMENHUIZEN. 13 Dec Roode kool 240— 3.90. idem n 130—2.10. Gele kool 1 10. Deensche Witte kool 1502 50. idem II 150—1.60. Uien 3502 60, groote Uien 2.80 per 100 K.G. WOQNUM, 13 Dec. Witlof I 21—25 cent. Idem II 1620 cent. Idem III 1015 cent. Uien 1.70— 1.90. Sprultkool 6.7014 30. Wortelen 150210, Prei 4307 20. Andijvie 2 00. Putjeskool 1.50— 3.40. ZWAAG. 11 Dec. „Bangert en O.” Druiven 44.00—58.00, Roode kool 1.203.40, Gele kool I. 00—1.60. Sprultkool 7 00—19.00. Uien 1.70—230, Witlof 18.00—24.00. Wortelen 3.308.00. Geld. Bellefleur 7.70. Oron. Kroon 8.00. Present 10.00 II. 00, Goudrelnet 11.0017.10. Zoete 6.00—900, per 100 K.G. Bloemkool 4.809 50. Kleepeer 630 9.00. Gleeer Wildeman 10.0013.00. Comtes 11.0017.00. Knolpeer 6.10 per 100 stuks. In de mlddagzlttlng werden de algemeene be schouwingen over de begrootlng 1934 voortge zet. De heer SNEEVLIET schetste den ondergang van het kapitalisme en waarschuwde deu heer Guépln. Spreker wees op de toeneming van het fascisme in onze provincie neemt de beweging sprongsgewijze toe. Het woord van den heer Michels had beter achterwege kunnen blijven, een meer fiere hou ding tegenover de marine-maats zou passender geweest zijn. De heer DE JONG SCHOUWENBURG <C.H bracht hulde aan Ged. Staten, omdat de be grootlng zonder belas.ingverbooglng sluitend is gemaakt. Ged. Staten hebben dar zelfs een persoonlijk offer voor over gehad, door vrijwillige verlaging van hun Jaarwedden. Ook spreker behandelde de kwestie MICHELS en be-reurde het. dat het antwoord zoo ang Is uitgebleven. Meer voorzlchlgheid Is voor dit lid van Ged. Staten geboden. Zijn verklaring komt, zij het met andere woorden, neer op die van den burgemeester van Koog a. d. Zaan. Oe- zagshandhavlng staat ook in zijn blazoen naar zijn verklaring. Spreker bracht dank aan de bezulmgings- commissie maar zou gaarne binnenkort een rapport zien. De kortlngsvoorstellen nebben sprekers sympathie, maar de koers van Ged. Staten is wel gewijzigd. Spreker weet niet, welke resultaten het voor stelLambooy zullen opleveren, het doet in leder geval prettig aan. De rentelast van de provincie mag niet toe nemen, belastingverhoog.ng zou daar een de gevolgen van kunnen zUn De heer HEIJERMANS (S.D.) bepleitte hand having van de subsidie aan t. b. c. bestrijding en kinderverzorging. De heer POTHUIS (8. D.) hield een pleidooi voor het Georganiseerd Overleg, dat van groot belang zou zijn, als het veranderd werd. Spre ker verwacht.e veel van de studle-commissie voor deze zaak. Spreker stelde voor, het kortlngsbesluit dus danig te wijzigen, dat voor de eerste geen korting plaats zal hebben, de daarboven verhoogd zal worden tot ivoors el Ged. Staten totaal 1013 pCt.), den vacantle.oeslag te handhaven. De heer VULIK (R. K.) noemt bet Georga niseerd Overleg verkeerd samengesteld. Er zou over de bezuinigingsvoorstellen minder gespro ken zijn, als het G. O. eerder op de hoogte was gesteld. Spreker stelde voor, voor het jaar 1934 toe te kenhen aan het gehuwde personeel en aan de kostwinners, die minder dan f 3000.— verdie nen een vacantoetoelage van ten hoogste 30. Aan deze personen voor elk kind, dat nog geen 17 Jaar oud Is en geheel te hunnen laste komt f 3 boven de vacantletoelage te veneenen. Daarbij worden Ged. Staten gemachtigd een la gere of geen vacantietoeslag toe te kennen aan personen, die op de voile toelage naar billijk heid geen aanspraak kunnen maken. De heer v. BEUSEMAKER (C. P.) tro* hef tig van leer tegen de houding van den heer Michels, die geweken is voor de bourgeoisie Spr. verheerlijkte de muiters van ,De Zeven Provin ciën". Een motie om meer steun te veneenen aan boeren en tuinders, en een waarin de lee- nmgspollUek werd afgekeurd, werden niet vol doende gesteund. De heer KETELAAR (VD.) merkte op. dat de debatten mat waren, dat komt, omda' geen enkel voorstel gedaan mag worden dat kost. De toestand der provincie, aldus spr. is niet ai te slecht, maar vooruitgang is er niet. Spre ker zal tegen geleidelijke vermindering van sub- s dle aan het Nijverheidsonderwijs stemmen omdat het niet juist Is, dat het eene overhelds- Het telefonisch verkeer van hedenochtend stond volkomen in het teeken van afwachting. Te New-York is gisteren in den dollar weder eenlge beweging gekomen; de koers monteerde van 15888 tot 1.6103 en naar aanleiding hier van vraagt men zich af, of en in hoeverre nieuwe 'experimenten met het betaalmiddel te wachten staan. Intusschen heeft dit herstel op de Amerikaansche goederenmarkten en in WaU- street eenlge reactie teweeggebracht. waarbij nog kwam, dat de mogelijkheid van nieuwe conflicten in de Amerlkaanscbe regeering, in verband met het aftreden van den onderstaats secretaris Hewes, tot terughoudendheid aan maande. De Invloed van een en ander bleef ten onzent niet achterwege. De handel in toon aangevende waarden was uiterst gering eu eenigsrtns Eet de stemming te wenschen over. PhllipeJampen waren niet gezocht en stelden t zich 1 A 2 pct. lager op 263-264. Koninklijke Olie en ÖV.A. waren eerder iéts 'lu*er dan vast en bewogen zich respectleve’lik op 176 en 170. Amsterdam Rubber was fractioneel beter op 97. Voor Unilever ontwikkelde zich echter eeni- ge speculatieve vraag, waardoor het fonds cir ca 2 pet. opliep tot 93'-j—93M Amerikaansche shares waren nauwelijks prijshoudend. Steels 31K—31H-. Bethl. Steel 23%—23*. Anaconda 9*. Dï Tvungleening kwam niet op verhaal en was iets zwakker op 4949*. Rebber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Sllau v i g. a Allied tntercontln Rubber Een dezer dagen heeft de oude gerenomeerde firma Palthe, de bekende stoomerij en ververij van kleeding, een filiaal geopend aan de Mlent alhier. De winkel heeft door een keurige betimme ring en door de plaatsing van een paar kas ten en een fraaie toonbank, tezamen met de voldoening gevende beschildering uitgevoerd door den schilder Molenaar een trite ekend aanzien gekregen. De kasten dienen, om de in- en uitgaande kleeding tijdelijk op te bzrgen, terwijl de etalages Juist geschikt zijn om den voorbljganger(ster) een goed beeld te geven van de uitstellende wijze, waarop de goederen worden behandeld. Door het bestaan van een nachttrein, Is het thans mcgelVk de goederen des avonds van het filiaal naar de fabriek te zenden, waar ze des morgens te 7 uur arrlveeren, zoodat de afstand AlkmaarAlmelo geen bezwaar spoedige aflevering. Als filiaalhouder treedt de heer I. C. Bakker op, die reeds lang in deze branche werkzaam is, en op dat gebied zeker als deskundige mag worden beschouwd. Gelijk bekend, was de heer Bakker tot voor kort nog filiaalhouder bij de firma Krom, voor we ker clientèle hfj steeds een uitstekende verbinding was tusschen hen en de firma. Wrme'.den we nog. dat de aankleeding van den winkel verzorgd werd door de firma LldO- nias de Jong. rondaenden doet spr. daarom leed, omdat hier uit blijkt, dat de afdeellngen zulks niet vol doende doen; spr. wekt de afdelingsbesturen op, om vooral en steeds de Ijsberlchten naar Vaz Dlas door te zendena Spr. herinnerde aan de ziekteverzekering voor het personeel: overwo gen wordt ook alle leden tegen ongevallen te verzekeren Spr. hoopte, dat deze winter er een mocht worden, waarin de IJ. H. N. geheel tot zijn recht zou komen en men zal gaan voelen hoe noodig het is dat er onderlinge aansluiting is en dat men gezamenlijk er aan zal werken, de banen in orde te maken, de wakken at te aet- ten enz. Terwijl de aanwezigen zich van hun zetel verhieven, herdacht de voorzitter in waardee- rende bewoordingen den overleden oud-voor zitter, Mlnnema, en de heeren Oly en Pool. Vooral bracht spr. naar voren de verdlens.en van wijlen den heer Mlnnema, medeoprichter van den Bond. Voorts herinnerde de voorzitter aan het zilveren Jubileum van de afd. BaambniKge en aan het 18 Dec. te vieren Jubileum van den heer P. M. Visser als secretaris van de afd. Burgerbrug. Mr. Ledeboer, president der strafkamer, on derhield zich, alsvorens tot verhoor van den getuige Weenk over te gaan, langdurig met den verdachte, ten einde zooveel mogelijk den on dergrond van de kwestie te kunnen bestu- deeren. De predikant gaf toe. dat naar rijn meenlng het kastekort was ontstaan door aanwending van privé-doeleinden. Was het dan, vroeg de president, uw bedoe ling den getuige W. te beschuldigen van ver duistering? Nu, dat direct niet, aarzelde de predikant, ik zou het liever noemen: malversatie.,i In een gecombineerde vergadering van Kerk. Voogdij en Kerkeraad was de aangelegenheid breedvoerig besproken. Het tekort in de kas was alleen verantwoord door een kwitantie en dit achtte de predikant niet voldoende Hij wenschte dat het tekort zou worden gecompen seerd door contanten of een obligatie. De president wees er den predikant met na druk op, dat in de Instructie de Rechter-Com- mlssaris al het mogelijke had gedaan om een modus vivendi te vinden en de zaak te schik ken. doch tevergeefsch. Na lang over en weer praten gaf de predikant toe. dat zijn schrijven wei wat al te pertinent was geweest, en htf beter had gedaan niet direct te dreigen met den strafrechter, doch op de mogelijkheid te wijzen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10