Steun werkverschaffing en L s 35 55 KERSTBOEK N ieuw-Guinea EEN SCHITTEREND WERK R.K. Werklieden verbond Prijs f 1.- Verkrijgbaar in den Boekhandel en bij de N.V. Drukkerij De Tijd Giro 22884 - A’dam-Q THERMOGÈNE] ONS NIEUWE Kolonisatie naar 1 ^RADIO-PROGRAMMA GEEN VERLAGING DER STEUNNORMEN? u TWEEDE KAMER Scherpere controle 57® Voordracht van Pater Jacobs M.S.C. DE WERKLOOSHEID de N.S.B. DE SCHIPBRUG TE ARNHEM URK WEER BEREIKBAAR Spoorwegongeluk te Simpelveld Coup onbel asting DE SUCCESVOLLE BESTRIJDER HOEST KOUDE R H E U- MATIEK STEKEN IN DE ZIJ Gevaar voor mislukking Donderdag 14 Dec. 1933 WOENSDAG 13 DECEMBER Zonsondergang leven». Financiën 7.50 Dulteche Zaterdagavond tegen negen uur had op het VAN Minister Oud dat Beerta onder curateele Onder dwang naar Loontoeslag De Indische Regeering onthoudt zich van eenige aanmoediging Een aantal losgeraakte kolen wagens veroorzaakte groote schade Aan de agenda voor de dagvergadering van Woensdag la toegevoegd na het wetsontwerp tot wijziging der begrootlng van het Staats- muntbedrljf voor 1932 het wetsontwerp tot heffing van een couponbelasing. De Tweede Kamer heeft besloten, as. Don derdagochtend verschillende wetsontwerpen in de afdeellngen te onderzoeken, o.m. dat tot voorziening in het bestuur der gemeente Beerta. van niet. b k o I 1 de den maar op Met al deze matregelen van practische ..besparing en verbetering der organisatie voor den boeg, had Minister Slotemaker de Bruine vertrouwen, dat er van een ver laging van de steunnormen niets sou be hoeven te komen. Apothekersassistents-examen AMSTERDAM. Geslaagd de dames A. O. Barendrecht, Amsterdam. O. do Vries, Scbe- venlngen. In de week van 20 t/m 25 Novem ber weer iets gestegen aanslag, als de contrlbuabele van meenlng is, dat de huurwaarde te hoog geschat is. Overigens wordt de Minister hier zoowel als bij de grond belasting tot groote voorzichtigheid bjj het ont heffing geven van de betaling aangespoord door het feit, dat de opbrengst van de personeele geheel en die van de grondbelasting voor drie kwart aan de gemeenten toevloeit. En die heb ben in dezen tijd al heel weinig te missen I De afgevaardigde van den R. K. Bond van Hotelpersoneel deelde mede, dat hem een ge val bekend was dat een restauranthouder zijn heeft uitgesproken. Dit beeft hij In encycliek over de opvoeding der slaan van personeel, om het later weer met een loontoeslag van Overheidswege in dienst terug te nemen, wordt natuurlijk aanlokkelijk. Vermelden wij tenslotte, dat de Minister de verhalen van sommige afgevaardigden over de verschrikkelijke toestanden in werkverschaf- flngskampen sterk overdreven en zeer gegene raliseerd genoemd hééft, al dreigde hU van den anderen kant, dat kwaadwillige elementen, die er stoken en de atmosfeer bederven, onherroe pelijk zoowel van werkverschaffing als van steun zullen worden uitgesloten. Wat de bijdrage aan de gemeenten betreft, heeft de bewindsman, den heer Drees, geant woord. dak ook vroeger, toen men de gemeen ten elk op zich subjectief bezag, frappante ver schillen voorkwamen. Overigens is de finan- cleele verhouding tusschen Rijk en Oemeenten. wat deze aangelegenheid betreft, op het oogen- bllk in nader ondersoek. Doch dit vraagstuk bij de wet te regelen, daartoe verklaarde de Minister zich niet bereid. Vooropeettend, dat ook Sociale Zaken zijn deel zal moeten bijdragen voor het sluitend houden van het budget Immers ontredde ring der financiën zou het ergst de minst draagkrachtigen treffen en de sociale voorzie ningen in gevaar brengen heeft Minister Slotemaker overigens zich ontvankelijk getoond tegenover allerlei afzonderlijke wenschen. Zoo- dra er in de beschikbare middelen eenige spe ling kotnt, zal hU daarmede ernstig rekening houden. Voor de groote gezinnen Mejuffrouw Meijer had van katholieke zijde vooral gepleit voor meerdere differentiatie in het belang van de gezinnen met grootere kinderen hoopt de Minister iets te kunnen doen door desnoods den kleineren gezinnen iets minder te geven. Bij den post van twee ton voor moreelen steun aan voornamelijk jeugdige werkloozen, waaruit het ontwikkelingswerk der gemeenten wordt gesubsidieerd, heeft de Minister mevrouw Bakker-Nort en den heeren Smeenk. Drop en Snoeck Henkemans geantwoord, dat van dezen post nu eens niet vaststaat, dat hU Ih geen geval zal mogen worden overschreden. Algemeen was men van gevoelen, dat het uitgetrokken bedrag niet toereikend zijn zou. HILVERSUM. t96 M. 8 uur AVRO Ora- moloonmuzlek 10 uur Morgenwijding 10 16 Gramofoonmuziek 1030 BolHten- concert door Georgian Ganzert. viool en Roestte Polk, plano 1L uur Willem Hun- sche draagt voor 11.30 Voortz. Solisten concert»13 uur Omroeporkeet o.l.v. Nico Treep. afgewisseld door gramofoonmuzlek 2.30 Zangvoordracht door Dzjobs Islng. A. d vleugel Egbert Veen 3 uur Knipcur sus door mevr. I. de Leeuw van Rees 3 45 Gramofoonmuzlek 4 uur Half uur voor zieken en ouden van dagen door mevr. Ant. v. Dijk 4 30 Barnabas von Géczy en zijn orkest 6 uur Voor grootere kin deren door mevr. Ant. v Dijk 6.80 Bar nabas von Géczy en zijn orkest 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7 uur ^kBi.rnabas von Géczy en zijn orkest 7.30 Engelsch voor beginners door Fred Fry 8 uur Vaz Dlas 8 05 Omroeporkest o l.v. Alb. v. Raai te 9 uur Radlotooneel ...Spo ken" van Carl Behr. Vert. Gusta" Czopp. Leiding Kommer Kleyn 9.45 Omroep orkest o.l.v Alb van Raalte. Henr Boemans, plano. 10.45 Gramofoonmuzlek 11 u. vaz Dlas 10 10 Aansluiting met van Deca Oarldge. Den Haag. Dansmuziek door John van Brück en zijn ensemble 13 uur Sluiting. Ben belangrijke kwestie, waarmede de Mi nister een proef denkt te nemen, is ook de werkverschaffing door het geven van een loon toeslag voor werkzaamheden, die anders, hoewel ■eer noodzakelljk, ongedaan blijven wegens ge brek aan geld. Vooral ten plattelands nijpt dit vraagstuk. De Minister geeft toe, dat dit onge daan blijven van noodzakelijk werk sterk con trasteert met wat de werkverschaffing totnog toe in hoofdzaak was, namelijk het uit een oog punt van arbeidsgelegenheid ter hand nemen van eigenlijk niet dringend noodlg werk. Maar de controle le hier de heer Loerakker waar schuwde Vrijdag reeds boel moeilijk. Ont- VHKkDGSAAS su I A8OTH IN DSOG. j Zonderlinge dingen Er zijn op de eerste plaats In sommige ge meenten zeer zonderlinge dingen geschied. Een exces was daarbij de gemeente Beerta, welke dan ook thans onder curateele is gezet, maar ook elders de Minister noemde b.v. Almelo was er op het terrein van steunverleening en werkverschaffing, op onverantwoordelijke wjjze omgesprongen. Op de tweede plaats sou er Beer veel te be sparen zijn door verscherping van de contröle. Want er zijn* aldus de bewindsman, helaas óók beroepswerkloozen en In sommige plaatsen is men veel te grif in het aanvaarden van de gegevens betreffende de gezinsbljzonderheden. En wanneer men b v. een formulier met pot lood invuit, is ook dit een nonchalance, welke misstanden uitlokt. Op de derde plaats zou er in de methode van werkverschaffing meer centralisatie gebracht kunnen worden. Op de vierde plaats zouden meer dan vroeger werkobjecten kunnen wor den gezocht, waarbij zeer veel loon en zeer weinig materiaal gemoeid is. En tenslotte zou de werkverschaffing op grooten afstand in meerdere mate worden vervangen door werk verschaffing in de onmlddellljke omgeving, ■welk systeem behalve groote moreele voor- deelen ook een besparing van circa 33 pro cent oplevert. Nul op het request Baron Van Voorst tot Voorst heeft ten aan zien zijner verschillende wenschen nul op het request gekregen, ^anslag naar de verkoop waarde van onroerend goed bij de vermogens belasting lijkt den Minister nog steeds te pre- fereeren boven aanslag naar de verbruikswaarde, omdat nu eenmaal de vermogensbelasting aan- vulllngsbelastlng is van de Inkomstenbelasting en ook op grond van ander vermogen, dat eveneens In dezen tijd geen inkomsten oplevert, vermogensbelasting moet worden betaald. De klacht, dat de inkomsten van kleine boeren, die geen behoorlijke boekhouding hebben, ex art. 14 der Wet op de Inkomstenbelasting te hoog zouden worden geschat, Is, aldus Minister Oud, in haar algemeenheid onjuist. Vergissingen bij de schatting zijn natuurlijk mogelljk. Maar dan toch in beide richtingen. Dat talrijke landgoederen verlaten worden vanwege de hooge personeele belasting in Gelderland staat volgens baron Van Voorst de helft leegl geeft de Minister toe. Maar om tot vermindering van druk te komen, staat allereerst de weg open van beroep tegen den Verbondsbestuur had bereikt statlonsemplacement te Simpelveld een ernstig déraillement plaats, dat gelukkig zonder per soonlijke ongelukken is afgeloopen. Van het raccordement der steenkolenmijnen Domanlale en Willem Sophia werd te ongeveer negen uur een convooi van ongeveer zestig be laden kolenwagens door het personeel der N. K weggehaald. Door een nog niet opgehelderde oorzaak schij nen de Uatste twintig wagens zich van bet voorste gedeelte te hebben losgemaakt en zijn de voorste wagens op een afstand gevolgd, aan gezien de spoorlijn vanaf bet raccordement tttttttttt naar het statlonsemplacement een helling heeft van 1 op ongeveer ISO M. Zoodra de seinhuis wachter het gevaar bemerkte, legde deze de wissels voor een der kopsporen en trachtte nog op een rem te springen, om zoo het losloopende rangeerdeel tot stilstand te brengen, wat hem mislukte, door de groote snelheid, welks de wagens reeds hadden. Telefonisch werd het station van het dreigend gevaar op de hoogte gebracht, doch het vu reeds te laat. Met een donderend geweld stortten de wa gens zich op een stootblok, veegden bet van den aardbodem weg en drongen door tot in bet kantoor van den lAdingmeester, na eerst nog een groote lichtmast te hebben versplinterd. De dienstdoende ladingmoester had nog jutet den tijd zijn bedreigd hachje te bergen, want nog geen tien seconden later brak de voorste wagen door den muur en versplinterde alles. De geheele zijmuur van het kantoor wss in gestort en was één groote ruïne. Twee uren later werd reeds door personeel van Maastricht met de opruimingswerkzaam heden begonnen. Zondagmorgen 10 uur waren de werkzaam heden zoover gevorderd, dat het hooidspoor voor de personentreinen wederom vrij gemaakt was. De materieele schade is vanzelfsprekend nogal Vij’f oude en vijf nieuwe Kerstliederen, bewerkt en gecomponeerd door GEER- TRUIDA VAN VLADERACKEN, prentjes van Jan Poortenaar. Mevrouw S- NVWENHVIS-VAN DER RIJST de leidster van de KJl.O.-Jeugdprogramma's beoordeelt dese uitgave als volgt: „Voor de liefhebbers van oude bekende wijsjes een waardevol boek, eveneens voor degenen, die weer eens in dezen Kersttijd een nieuw lied)» met de kinderen willen instudeeren. Want zeer aantrekkelijk zijn deze liedjes voor de jeugd, zoowel om de eenvoudige, gemakkelijk aansprekende melodieën, als om de bijzondere wijze, waarop het utterlijk van dit werkje is verzorgd. De plaatjes van Jan Poortenaar zijn heel fijn en verplaatsen de kleine zangertjes onmiddellijk in de omgeving, die b(j ieder liedje behoort. Bovendien is de pianobegeleiding zoo bewerkt, dat de kinderen, die pianoles hebben, ze zelf kunnen spelen. Alles bij elkaar genomen is dit een boekje, dat we in geen enkel getin zouden willen zien ontbreken. Gelukkig is de prijs (één gulden) van dien aard, dat de aanschaffing binnen ieders bereik ligt. Wl) bevelen het van harte aan." (KJi.O.-Gids voor de Jeugd) Het vraagstuk van de belastingvlucht wordt door den bewindsman nog steeds ernstig be keken. Het radicaalste middel daartegen zou natuurlijk verlaging der directe belastingen zijn. Al Is dit niet mogelijk, wél herhaalde de Mi nistar tegenover den sociaal-democraat 3. TER LAAN, dat zJ. de directe heffingen hier te lande eigenlijk reeds te hoog zijn opgedreven moeten worden. Na de besloten vergadering hield de weleerw. Pater Jac. Jacobs M.S.C. Dinsdagmiddag een rede met als onderwerp „Geen ehaoe, geen sla vernij, maar ordening", waarin hij het fascisme en het nationaal-sociallsme besprak. Wat we thans zien, zoo begon spr. ongeveer, leefde ook in de negentiende eeuw. Men had het inzicht, dat het In de maatschappij niet deugde en verlangde naar een betere maatschappij. Deze stroomlngen zijn opgevangen door het so cialisme Na den oorlog hebben zich drie ver schijnselen voorgedaan. Allereerst, wat spr. noemt het Irratloneele, een herleving van het nationale gevoel. Ten tweede openbaarde zich een staatkundige stroomlng, een verlangen naar meer ordening en ten derde een sociale stroo mlng, waarbij men In plaats van klassenstrijd samenwerking van allen wenscht. Het nationaal-sociallsme en fascisme preaen- teeren zich nu aan de wereld, doch belde stelsels hebben eigenlijk niets van de drie gesignaleerde stroomlngen. Om onze verhouding tegenover het fascisme en het nationaal-sociallsme te bepalen, moeten we ons nlft door onze gevoelens laten lelden. Kan de ideologie van het nationaal-sociallsme en fascisme in overeenstemming gebracht wor den of is deze in strijd met onze katholieke levensbeschouwing? Kan een van belde aan de samenleving een vorm geven, die de maat schappij gelukkig en christelijk maakt? Dese twee vragen hebben we te stellen om onze houding te bepalen. Fascistische of natlo- naal-socialtetteche staatsvorm, zeker als over- gang, zal moeten gaan onder dictatuur. Zulk een vorm te in strijd met het Nederlandsch ge voel Het is verder evident, dat het katholicisme onder dictatuur onveilig te, want het te uitge sloten, dat een daadwerkelijk katholiek hier dictator zou zUn. We moeten onzen menschen duidelijk maken. Onze houding tegenover fascisme en nationaal-socialisme dat bU een goede medezeggenschap, een gewon de democratie, de katholieke belangen gewaar borgd zijn. Het katholicisme heeft voor zijn zending voor de tjjden verschillende middelen noodlg In een tijd als de onze te een dezer middelen om de katholieke gedachte uit te zaaien, de katholieke pers. Omdat dictatuur van een partij-aard te, wordt het vrije woord aan banden gelegd. Het is klaarblijkelijk, dat ook de pers dan wordt ge lijkgeschakeld. Er moet dan eenheid van ge dachte zijn en bet te consequent, dat In Dultsch- land geen critiek van de katholieke pers geduld wordt. Waar moet het heen met de wereld, als de gedachtenwereld dar menschen zoo bedorven wordt? Het katholicisme beeft om zUn sending te vervullen, katholieke (geen kerkelijke) organi saties noodlg. Onse katholieke standsorgantea- tles hebben we noodlg, die zich werkelijk ten doel stellen het maken van de wereld tot een katholieke/ Willen de katholieke organisaties geen zelf moord plegen, dan moeten zij zich zoo lang mogelljk verzetten tegen stelsels, die haar niet willen erkennen. We moeten onzen menschen duidelijk maken, dat we ons tegen fascisme en nationaal-socia lisme moeten verzetten, omdat zij ons toekomst- ideaal wegnemen, de maatschappü-ordenlng, zooals die beantwoordt aan het woord van den Paus In „Quadragesimo Anno", In den vorm van,publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties. Laten we de verkeerde gedachte wegnemen, dat bet nationaal-sociallsme door het streven naar een corporatieven staat uitvoering zou ge ven aan „Quadragesimo Anno". Omdat het na- tionaal-socialisme, wanneer het aan de macht kwam, de corporatieve gedachte zou verknoeien, moeten we het van de hand wijzen. De wereldbeschouwing van het fascisme en nationaal-sociallsme te In strijd met de christe lijke wereldbeschouwing, die in dezen eigenlijk niets anders te dan die van het gezond ver stand. Het gaat hier om het grondprobleem van de- verhouding tusschen den persoon en de ge meenschap en wij katholieken weten, dat de persoon rechtstreeks door God Is geschapen en van God zijn rechten ontvangt. De kijk op dit probleem van natlonaal-so- cialisme en fascisme, zooals we dit in het bui tenland reeds zien, te verkeerd. Daar wordt de mensch een middel en de gemeenschap een doel, waarbij men aan ztaatsvergodlng doet. Merkwaardig te het. dat sommige menschen toch nog zeggen, dat de Paus zich nqoit,tegen het fascisme gedaan In zlji jeugd In 1931. De juiste verhouding tusschen kerk en staat raakt bij fascisme en nationaal-sociallsme zoek. De godsdienst te niet langer meer waarde-me- ter. Het spreekt dus vanzelf, dat we deze stelsels moeten afwijzen om hun ideologie evenals we ons vroeger tegenover het marxisme hebben geplaatst. We moeten het nationaal-sociallsme en fascisme evenals vroeger het marxisme posi tief en negatief bestrijden. Negatief door de dwalingen te ontmaskeren, wat eigenlijk ook reeds positief te. Vooral moet onze bestrijding nositief slJn. De bestrijding van het socialisme hebben we te danken aan de katholieke arbei dersbeweging. die de gerechtvaardigde wen schen Inwllllgde. Dit moeten we ook doen ten aanzien van het nationaal-sociallsme De goede stroomlngen ervan moeten we trachten op te vangen Een goede nationale gezindheid moe ten we aankweeken, zorgen voor een goede volksgezondheid en de zedelhke en geestelllke voederen beschermen door de bestrijding der onzedelijkheid De ordening van het economisch leven moeten we betrachten door de uitvoering van het sociaal urgentie-program. Een luid applaus volgde op deze voordracht, waarna de voorzitter Pater Jacobs hartelijk dankte voor zUn betoog. De vergadering werd hierna geschorst tot den volgenden morgen 10 uur. De Kamer Is In de tweede helft van den middag nog aan de begrootlng van Financiën gekomen. Behalve diverse wenschen vooral door Baron VAN VOORST TOT VOORST ge vit ten aanzien van verschillende onzer be lastingen, kwam daarbij natuurlijk het bank geheim en de belastingvlucht, waarover van Katholieke zijde de heer VAN POLL het woord voerde, ter sprake. Het bankgeheim opheffen lijkt den MINISTER VAN FINANCIËN nog altijd een gevaarlijk ex periment vanwege de voor ons land hoogst schadelijke economische bijwerkingen, die daar mede gepaard zouden gaan. Hjj ontkent voordeelen maatregel acht deze materje voor ons land niet scha delijke wijze alleen In ternationaal te regelen, al behoeft dit natuurlijk niet te beteekenen, zoo als de sociaal-demo- dat ook landen Uit de vaart genomen Door voortdurende toename van den Ijsgang in den Rijn te men er Dinsdagavond omstreeks zeven uur toe moeten overgaan, het gpwtóte gedeelte van de schipbrug te Arnhem naar een veiliger haven over te brengen. De oeververbin ding werd gisteravond onderhouden door een drijvend brugvak, dat door een sleepbootje werd voortbewogen. Heden aal de dienst voor passagiers door een stoomboot van de ..Concordia" worden overge nomen, terwijl het drijvend brugvak voor bet overzetten van auto's en* zal worden benut De Directeur van den Rljksdlenst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 598.000 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 191? gesubsidieerde vereenlglngen in de week 20 t/m 25 November 1933 heeft bedragen 26 2 pCt. (vorige verslagweek 26.2 pOt.), In d» overeenkomstige week van het jaar 1932 be droeg de werkloosheid 29.1 pCt.. BIJ 1066 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 25 November 1933 In totaal 344.945 werkzoekenden Ingeschreven, waarooder 328A55 mannen. In totaal waren werkloos 319.711. waaronder 308864 mannen. Op 11 November 1933 bedroeg bet aantal in* geschreven werkaoekenden bij een geljjk aantal organen der openbare arbeidsbemiddeling 331391. Hiervan waren werkloos 306.282 perso nen. Het totaal aantal werkzoekenden Is der halve sedert 11 November 1933 toegenomen met 13.554, bet aantal werklooaen met 13-429. craat IJZERMAN schertste, als b.v. Liberia of Afghanistan aan een der ge lijke regeling zouden moeten meewerken. Wanneer we lederen dag de zon zien opkomen nu laat en traag als in een mist dan weten we met klare zekerheid, dat diezelfde zon zal ondergaanin deze dagen spoedig zal ondergaan. We doen goed dit tot ons bewustzijn diep te laten doordringen. We hebben allen onzen levens opgang. We hebben allen een hoogte punt in ons leven. We hebben allen een tijd van stijgenden voortgang. Maar.... Maar eens komt de dag, dat er geen stijging meer zal zjjn, dat de neergang is ingetreden.... Eens komt het uur voor ons van zonsondergang. Dat behoeft ons niet te ontmoedi gen. Het behoeft ons alleen te waar schuwen: let op het einde- Geen reden van triestheid zij er. Wel reden tot voorzichtigheid. Er is zonsopgang en zonsondergang. Daartusschen speelt zich het leven af. Daarnadaarna geen angst meer voor wisseling van licht met donker, want het Kerstlicht zal eeuwig mei ons zijn. Aneta-Holland bericht; In de maand Juli jl werd vanwege het De partement van Koloniën een communiqué ^ln üe pers gepubliceerd, waarin ernstig gewaar schuwd werd tegen de in den laaUten tijd on dernomen pogingen om emigratie van Neder landers naar Nieuw-Guinea te bevorderen en waarin kolonisatie van Nederlanders naar Nieuw-Guinea ten sterkste werd ontraden. Intusschen heeft de Minister van Staat, Mi nister van Koloniën, naar aanleiding van tot hem gerichte verzoeken, zich met de Indische Regeering In verbinding gesteld om nadere in lichtingen te verkrijgen over de opvattingen in Indië met betrekking tot deze kolonisatie. Het resultaat daarvan kan als volgt worden samengevat: Hoewel een oordeel over het vraagstuk van de kolonisatie In Nieuw-Guinea wordt bemoei lijkt door het ontbreken van nauwkeurige en uitvoerige gegevens, lijken de sociale en econo mische perspectieven daarvan nog uitermate onzeker en donker. De Indische Regeering ont houdt zich dan ook, gelet op Hare verantwoor delijkheid te dier zake, van eenige aanmoedi ging dier emigratie. De verantwoordelijkheid van bet zich vestigen in Nieuw-Guinea rust ten voile op de betrokkenen. Niettemin te de Indi- sche Regeering bereid om ten opzichte van de kolonisatie, voor zoover die reed» oniotond, de hulp te verleenen welke Haar mogelljk te, son- der dat Zij zich echter in eenig opzicht bindt verdere consequenties te aanvaarden. De Indische Regeering te daarbij van mee nlng, dat. Indien van eenlgen invloed op de lei ding en selectie der kolonisten sprake te, deze steeds zal moeten gaan in deze richting, dat in leder geval de kolonisatie voorkomen wordt van personen, die niets bezitten en voor wie niets beschikbaar kan worden gesteld. Betreft het vraagstuk in Indië een verplaat sing uit het eene deel van den Archipel naar een ander deel daarvan van een groep Ingeze tenen, die reeds aangepast zijn aan. althans ver trouwd zijn met de bijzondere elachen, welke een verblijf In tropische gebieden stelt, hier te lande betreft het de verplaatsing naar Indië van hen. die voor het overgroote deel zich de volle consequenties van een durende verhuizing naar tropische gewesten niet kunnen reallsee- ren. Deze omstandigheid zal het gevaar voor mislukking notf vergrooten en zal er met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid toe lei den. dat naar Nieuw-Guinea emlgreerende Ne- derlandsqhe werkloozen, die zich aldaar niet kunnen handhaven, ten laste komen van de Indische gemeenschap. Ofschoon uiteraard voor enkele indivldueele gevallen de mogelijkheid van slagen geenszins uitgesloten is. moet ten aanzien van een der- gelUke emigratie op grooter schaal het gevaar van mislukken zoo groot worden geacht, dat eenige aanmoediging niet sou zijn overeen te brengen met de verantwoordelijkheid der Re geering zoowel 'Jegens de betrokken personen als jegens de gemeenschap. De Minister van Staat, Minister van Kolo niën handhaaft derhalve het tegenover deze emlgratte-poglngen Ingenomen afwijzend stand punt. De vergadering werd o.m. ook bijgewoond door den Zeereerw. heer directeur J. M. van de Berg, voorzitter van het Verbond ,J>e Jon ge Werkmen" en dr. Bronkhorst. geneesheer- directeur van het sanatorium „Berg en Bosch* De middag-bljeenlcbmst begon met een geslo ten vergadering waarin enkele punten van de begroeting en de werkloozenzorg werden be sproken. personeel verplichtte lid te worden van de na- tionaal-soclallstlsche beweging. De voorzitter zei er prijs op te stellen, dat dergelUke gevallen hem concreet en goed ge documenteerd schriftelijk worden medege deeld. Het te spr bekend, dat de Minister van Justitie er ook prijs op stelt, dat deze gevallen ter zijner kennis worden gebracht. HVtZEN, 1875 M. 8 uur KRO Morgen- eoncert 10 uur NCRV Gramofoonmuzlek 10 16 Morgendienst door ds. M. Holtrop 10 46 Gramofoonmuzlek 11 uur KRO Gramofoonmuzlek 1130 Oodsd. half uurtje door pastoor L. H. Perquln 13 uur Pol.-ber 13.1B KRO Orkest o.l.v. Mar v. 't Woud 3 uur NCRV Fraaie handwerken door mej. O AblU 3 uur Gramofoonmuzlek 3 45 Rustpoos 4 u. Bijbellezing door da F. E. Huizing* b uur Handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Stelnvoort. 6.30 Mevr. A. J. v Duln- Koerts. plano 6.30 CNV-kwartiertje. Spr. H Amellnk 6.45 Gramofoonmuzlek 7 uur Politieberichten 7.16 Ned. Cnr. Persbureau 7.30 Wat er op de wereld ge beurt door C. A. Crayé 8 uur Concert in de St Maartenskerk te Zaltbommel door „TlelB Mannenkoor", m.m.v De Ver. Tlel- sche Zangers Leiding: W. Wernicke 9.30 tnr. H. Mulderlje „Procespartij en Raads man" 10 uur Vaz Dlas 10.1^ Orgel concert door Jan Zwart 11 uur Gramo foonmuzlek 12 uur Sluiting. DEN HAAG. 12 Dec. 1933 Br Is vandaag plotseling schot gekomen In de behandeling der begrootlng, doordat In vrij korten tijd de begrootlng van Financiën werd afgehandeld. Dat te altijd een vrij rustige aan gelegenheid en het gaat gewoonlljk ook wel vrij vlot maar zoo snel als dit Jaar hebben wij dit hoofdstuk toch nooit het Hat van de Kamer zien erlangen. Ook Sociale Zaken is thans In veilige haven. MINISTER SLOTEMAKER had alleen nog te antwoorden over de afdeellng: Steunverlee ning en Werkverschaffing. En hu heeft dat gedaan op werkelijk uit nemende en geen détail verwaarloozende wijze. Vooral het betoog, waar mede de bewindsman naderen uitleg schonk aan het feit dat voor deze afdeeling slechts 46 mlllioen stond uitge trokken, terwijl zij het vorig jaar 75 mlllioen kostte zal vele afge vaardigden althans grootendeete hebben ge- Ml rustgesteld. De sociaal- democraat Drees had. Slotemaker de Braun. naar met weet u deMr zake een motie voorgesteld, waarin werd uit gesproken. dat deze 46 mlllioen desnoods zou den moeten worden overschreden en dat in geen geval verlaging van de steunnormen ge volg mocht wezen van het flxeeren der uit gaven op dit bedrag Dat behalve de roode fracties alleen de Chrteten-Democraat van Houten zijn stem aan deze met 50 tegen 22 verworpen motie gegeven heeft, te zeker voor •en gedeelte aan Minister Slotemaker's nadere toelichting van dezen Ingekrompen post toe te schrijven. De bewlnsman betoogde, dat de geweldige stijging van de uitgaven voor steunverleening en werkverschaffing in 1931: 12.8 mlllioen. In» 1932; 46 mlllioen. In 1933 75 mlllioen niet geheel kon worden verklaard door de toe neming der werkloosheid Daar was vooral In den sprong van 1932 op 1933 een abnormaal accres, waartoe ook andere factoren hadden moeten bijdragen. En door die factoren aan te pakken hoopte en geloofde de Minister dit jaar met 46 mlllioen zeker niet veel minder te kun nen doen dan er t afgeloopen jaar met 75 mll- lioen verricht was. Na een moelsamen tocht van twee dagen te het de postboot „Geusau" gelukt het eiland ürk te bereiken. Maandagmorgen omstreeks 10 uur W»» boot uit Kampen vertrokken en Dinsdagai'ond 5 uur Is de „Geusau" te Urk aangekomen A*n boord bevonden zich post, passagiers •en hoeveelheid vrachtgoederen. Ook Sociale Zaken zal móeten bg- dragen voor het sluitend hou den van het budget BRUSSEL. 509 M. 13 30 Klein orkest ▼an het N.I.R. o.l.v. P. Leemans 1.30 Ora- mofoonmuzlek 5.20 Oramofoonmuzien 6.35 Gramofoonmuzlek 6.50 Klein or kest ran het N.I.R. o.l.v. P. Leemans 8 20 Radio-orkest od.v. Franz André 0.20 Vervolg concert. KALUNDBORG 1153 M. 11 20 Strijk orkest o.l.v. A. Nielsen 2 uur vioolspel 2.20 orkest o.l.v. Teddy Petereen 7.80 Concert uit het omroepgebouw 10 15 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 7J5 Vrooltfk pro gramma. HAMBURG, 372 M. 13.40 Populaire muziek 1.55 Gramofoonmuzlek 5.20 Gramofoonmueiek. L.ANGENBRRG, 472 M. 1120 Gramo foonmuzlek 12.55 Omroeporkest o. 1. v. Gustav Görlich 2.20 Gramofoonmuzlek 3.20 Vesperconcert 4 35 Gramofoon- muziek 10.05 Gramofoonmuzlek 10.20 Dansmuziek 11.50 Gramofoonmuzlek. DA VENTRY, 1554 M. 12» Rutland Square en New Victoria ork. olv Norm Aus tin 1.20 Gramofoonmuzlek 2.20 Nor thern Studlo-orkest o.l.v. John Bridge 3.20 Vesperconcert 4.10 Sollstenconcert 4.35 Het Schotsche Studlo-orkest o.l.v. Guy Dairies 6.50 Grondslagen der mu ziek 8.20 B B.C.-orkest. PARIJS. EIFFEL. 1446 M. 7.50 Gramo foonmuzlek 8.35 Gramofoonmuzlek. PARIJS. RADIO. 1725 M. 8 05 Gramo foonmuzlek 12.50 Gramofoonmuzlek 7 40 idem 8.20 Gevarieerd programma. MILAAN, 331 M. 4.30 Kamermuziek 6 40 Gramofoonmuzlek 8 uur Operault- zendlng. WEENEN. 517 M. 8» Omroeporkeet o-l.v. Schönherr 8.20 Weensch sym- phonieorkest 9.20 Karl Haupt ka pel. WARSCHAU, 1411 M. 7 20 Omroep orkest o.l.v. 8. Nawrot 9.20 Dansmqziek. BEROMUNSTER. 460 M 6.25 Omroep orkest 7.50 Concert 8.30 Vrooljjk pro gramma. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Duitsche avond; symphonleconcert 8.40 Orkest- concert 10.50 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OG1DS Na de openingsrede deed de voorzitter de heer A. C. de Bruyn eenige mededeelingen. Het ledental van de aangesloten vakbonden, Is In het derde kwartaal met 2500 teruggeloo- pen, waarin begrepen zijn 440 leden van den R, K. Onderofflclerenbond „8t. Martlnuz”, die op 1 October J.l. op last van den Minister van Defensie uit het Verbond moesten treden. De Diocesane Bonden handhaven zich uitste kend, de Llmburgsche bond ging zelfs met 1500 leden vooruit. Wat het Verbondskwartlertje betreft, niet voldoet, zal aan den K. R. O. worden voorgesteld, Injiaats van een wekelljksch kwar tiertje, een veertiendaagsch halfuurtje te hou den, waarin ook soclaal-economlsche vraag stukken zullen worden behandeld. Ten aanzien van de Werkloozenzorg deelde de voorzitter mede, /lat het crtels-vlezsch ook beschikbaar gesteld wordt voor steuntrekkende werklooaen. Enkele voorzichtige gemeentebe sturen hebben dit niet goed gevonden, doch over deze zaak Is reeds gesproken met den Minister van Economische Zaken, die alsnog een circulaire aan die gemeentebesturen zal zen den. Hetzelfde geldt voor de goedkoope onver mengde margarine. Tenslotte bracht de voorzitter ter kennte van de vergadering een mededeeling, welke het over de directie van de Phllipsfabrleken, die zich op verboden terrein begint te begeven door Invloed uit te oefenen op de werknemers door gebruik te maken van haar eigen Inrichtingen van lager- en middelbaar onderwijs, coöperaties, wijkver pleging, enz. De regeering zal dienen te overwegen maat regelen te nemen, dat ongeoorloofd wordt ver klaard, dat de werkgever Invloed uitoefent op het gebruikmaken van instellingen van cultu- re^len. socialen en anderen aard. Het Verbondsbestuur zal aan deze zaak zijn volle aandacht schenken. Naar aanleiding van de openingsrede en de gedane mededeelingen volgde thans een ge dachtenwisseling. Daarbij wees de heer Norbart uit Breda er op. dat in dit diocees de artsen zich bemoeien met de financiën der katholieke arbeldera- ziekenfondsen. Öpr doet daartegen een ernstig woord van waarschuwing hooren. Ook In andere dloceeen moet hierop worden gelet. d I 1 t d 1 I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14