Prikkeldraad Engelands economische positie H De roofoverval te Wateringen Het verkeersfonds lïl TARIEVEN SLOOPEN! IN HOOGER BEROEP drie K DONDERDAG 14 DECEMBER Aangeboden diensten. Vreemde klacht Louis Weterings De a.s. huldiging Opleving Een rede van Balfour Lawaai op de rails NA HOLLAND—OOSTENRIJK Crocnzcgel 65 cL Goudzcgd SO cL WALITEITEN UNILEVER TERKOOPC EMT-R ALE N.V. - ROTTERDAM SCHIP AAN DEN GROND Een gemeene boef Een van de daders Vroegere verklaringen teruggenomen Mgr. W. Bouter Requisitoir Verdachte wordt boot DE MERAPI WERKT FINANCIËN VAN DEN HAAG GEEN OFFICIEELE FEESTEN Nog f 3 millioen tekort moet gedekt worden Verbetering op s poorly n AmsterdamHaarlem niet te wachten WEER EEN GEMEENTE IN MOEILIJKHEDEN i en de uitlokker staan thans terecht „STORMY WEATHER” IN CALIFORNIA Zyn koperen priesterfeest Aan het strand te Long Beach werd een olietoren door een wervelwind verwoest de [erljjke Wat de Weensche pert zegt Roodzegel 50 cL 4 Platzer i goed. 1 heeft t De de scheepvaart en de lucht maar of de belanghebbenden met aangeboden diensten zoo ingenomen Hierna werd de zaak tegen den ultlokker O. behandeld, waarin 7 getuigen werden geboord, onder wie de belde veroordeelden Z. en A. Mr. Fred. Stable trad als raadsman voor G. op. De belde getuigen gaven een relaas van de voorbesprekingen ten huize van Z., waarbij ook O. tegenwoordig was. Deze heeft evenwel niet aan den overval deelgenomen. Tijdens dit verhoor noemde G. den medever dachte Z. „een gemeene boef”. Deze riep daarop: Dat ben je zelf. G. legde, evenals in eerste Instantie, een vol ledige bekentenis af. Men had er op gerekend, dat de oude Kris pijn geen weerstand zou bieden. Na verhoor van Krispijn en diens huishoud ster, zeide mr. Teekenbroek (verdediger van Z.) te moeten protesteeren tegen het hooren van den get. Z. tegen G. Er ontstond een dispuut tusschen den presi dent en den adv.-generaal eenerzljds, en den verdediger anderzijds over de vraag of de pro cesvoering op de juiste wijze plaats vond. rcrlcht lier- o«- Mr. baron Speyart Woerden, hierna réquisi toir nemend in beide zaken, reconstrueerde, aan de hand van de verklaringen door de verdach ten in eerste instantie afgelegd, de feiten, zoo als die ook dqor rechtbank als bewezen werden geacht. Gezien den persoon van Z., die te zelfder tijd voor andere misdrijven terecht moest staan, en ter bescherming van de plattelandsbevolking tegen stads-bandleten, achtte spr. de aan Z. opgelegde straf juist. Daarna komend tot de zaak G., betoogde spr. uitvoerig, dat diens handelingen als uitlokking tot misdrijf moeten worden gequalificeerd en vroeg ook In deze zaak bevestiging van het von nis. Na de pleidooien van de belde verdedigers werd het arrest bepaald op 27 Dcc. as. gang met slechte kameraden is hij tot misdrijf vervallen. Verdachte beriep zich op de ellendige om standigheden, waarin hij verkeerde. De president wees hem op het feit, dat hij méér dan anderen is gesteund. Voorts verweerde Z. zich tegen de bewering, dat zijn huls een broeinest van misdaden zou zjjn. De zaak werd hierop geschorst. NJOd Boten zou zijn srstaven, Vet oog de verbetering der goederenprljzen in ligt mede ten omstandigheden Het van Rotterdam komende Duitsche ss. ..Laerche" geraakte Dinsdagavond omstreeks elf uur bij het binnenloopen van de nieuwe haven te Temeuzen op den westelijken haven berm, aan den grond. Sleepbootasslstentie was spoedig ter plaatse. Om twaalf uur gelukte het den sleepbooten „Astrid”, ..Baltic” en ..Raymond” het schip weer in diep water te brengen, waar na het de reis naar Gent kon voortzetten. De gouden standaard was nooit bestemd om te dienen voor het overmaken der oor- logsbetalingen Verdachte herhaalde heftig, dat hij niet ge slagen had. Al zou ik er nog tien Jaar bU krij gen, zeide hU, dan.... President: U krijgt er geen 10 jaar bij. Verdachte: Als je de kans had, dan gaf je ae. President: Niet boos worden. Verdachte: Ik ben wel boos, ik word hier gemeen behandeld; waarom worden die andere twee getuigen niet gehoord? President: Het is het volste recht van de justitie, om een verdachte aan zijn bekentenis te houden, als er geen bepaalde redenen zijn om aan de juistheid daarvan te twijfelen. Nog werd als getuige 8 décharge gehoord de heer J. M. Jalink. inspecteur der ver. .Klnder- zorg”, die o.m. zeide. dat er omtrent Z., vóór diens huwelijk geen klachten waren. Dom om- Het Haagsch Gerechtshof heeft Woensdag middag in booger beroep behandeld de zaak te gen den 27-jarigen varensgezel H. Z. en den 27-jarigen koopman H. L. W. G., die door de Rechtbank te Den Haag zijn veroordeeld, Z. wegens den in den nacht van 21 op 22 Mel jl te Wateringen gepleegden roofoverval in de wo ning van den 82-jarlgen alleen wonenden Leen- dert Krispijn, dien hij met een breekijzer twee maal op het hoofd sloeg, tot acht jaar gevange nisstraf, G., die dit misdrijf had uitgelokt, tot vijf jaar gevangenisstraf. De mededader, de 38-jarige los werkman C. B. A„ die eveneens tot 8 jaar is veroordeeld, beeft in dit vonnis berust. Het eerst werd behandeld de zaak tegen den verdachte Z., waarin twee getuigen werden ge- Pijn, en diens huishoudster M. Beekenkamp. De advocaat-generaal mr. baron Speijart van Woerden, verzocht het Hof In beide zaken één requisitoir te nemen. Verdachte Z. beweerde door A-, voomoemd, bepraat te zijn en hU ontkende, dat eenlge ka meraden hem zouden hebben ontraden dit mis drijf te plegen, omdat difnlet zonder geweld pleging zou afloopen. Dit zouden zij volgens •verdachte hebben gezegd, omdat zij A ’s be wering, dat er geld was, niet geloofden. De president, mr. Jellinghaus. hield Z. zijn vroegere verklaringen met betrekking tot de voorbereiding van het misdrijf voor. Zooals bekend, is men tot de ontdekking van de daders gekomen, doordat dezen een ruitje hadden ingedrukt, en op een stukje glas een vingerafdruk van een hunner werd gevonden. Wij herinneren nog eens aan het koperen priesterfeest dat Z. H. Exc. mgr. W. Bouter, blsschop van Nellore (Br. Indlé), op 17 Januari as. hoopt te vieren. Zooals reeds is medegedeeld heeft zich een comité gevormd om dezen jeugdigen bisschap op zijn feest een huldiging aan te bieden. Peniungmeesteresse is mevr. A. A. M. Olst- hoom-van Woesiak, Da Costakade 44 huis. Am sterdam (W Postgiro 13500, Gem Giro O 302. Het zal op prijs worden gesteld. Indien de bijdragen nog voor Kerstmis worden gezonden. B. en W. van 's-Gravenhage hebben den raad •en overzicht gegeven van de maatregelen, waardoor de op den dienst 1934 te verwachten tegenvallers h. L dienen te worden gedekt In totaal zal een dekking moeten worden gevon- een „klaaglijk geluld klinkt uit Delft in „Het Volk” door: in de oude Prinsen stad overleed een agent-correspondent van de ..Arbeiderspers”, wiens staat van dienst daaraan twijfelen wij geen oogenbllk onder de partijgenooten natuurlijk groot ontzag heeft af gedwongen; dies wilden de Delftsche soc. democraten den makker eeren door zijn stoffe lijk overschot naar de gebouw van de .Arbei derspers” over te brengen en de roode vlag halfstok te doen waaien van het gebouw. Over het uitsteken van die vlag Is tevoren; begrijpelijkerwijze nogal het een en ander te doen geweest. „Het Volk” zelf meldt daaromtrent: den van 3.020.000 (de korting op de ultkee- ring uit het gemeentefonds meegerekend). B en W. achten den algemeenen economlschen toestand dermate bedenkelijk, dat zij eerst in uiterste noodzaak aan de burgerij hooger- las ten willen opleggen. Z(j hebben ernstig onder zocht, welke maatregelen In de eerste plaats zouden moeten worden getroffen om zooveel mogelijk voor den dienst 1934 tot bezuiniging en besparing te komen. Thans hebben zij een aantal voorstellen ter bezuiniging op onderwijs Ingediend. B. en W. hebben voorts een ambtelijke com missie ingesteld met opdracht, spoedig voor stellen In te dienen betreffende een herzie ning van salarissen en loonen, waarbij het ge- heele gemeente-personeel, met uitzondering van het onderwijzend personeel} zal worden betrok ken. Daarbij zal er van worden uitgegaan, dat op het totaalbedrag van de tegenwoordige Be zoldiging. rekening houdend met een aftre>c van 5 pet., berekend over een vol Jaar, nog ten minste ƒ500.000 zal worden bespaard. T n slotte zullen de opcenten op de gemeen tefondsbelasting met 10 verhoogd moeten wor den. terwijl ook de straatbelasting verhoogd zal worden. Van het uitvoerend comité, dat zich vormt om den heer Louis Weterings, directeur-hoofd- redacteur van de N. V. „Drukkerij De Spaame- stad", ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum te huldigen, heeft professor dr. A. Steger, lid der Eerste Kamer, het voorzitterschap op zich genomen, terwijl er ook deel van uitmaakt o.a. de voorzitter der Haarlemsche Journalisten Vereemging de heer Primo, Van welke vereenl- ging de heer Weterings eere-voorzltter Is. Tot het eere-comité traden alreeds verschillende vooraanstaande personen toe, o.a. Z. D- H. Mgr. M. P. J. Möllmann. vlcaris-generaal van het Bisdom Haarlem. de hoogeerwaarde heeren kanunnik mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam en eere-kanunnlk H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem. Zijne Excellentie minister mr. P. Verschuur, oud-collega van den jubila ris; Zijne Excellentie Staatsraad Jhr. mr. Ch. Ruljs de Beerenbrouck, voorzitter der Tweede Kamer, oud-mlnlster mr. P. L. M. Aalberse; de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haar lem. mr. J. N. J. E. Heerkens ThUssen. lid der Eerste Kamer, dr. L. J. Kortenhorst, lid der Tweede Kamer, e.a. Wegerts den adventstijd Is de huldiging tot medio Januari uitgesteld. Op den dag zelf. Vrij dag 15 December, zal de jubilaris voor intlemen kring recipieeren in zijn woning Huize „Nijen- hove", Wagenweg 252 te Haarlem. A Is A een esp/e?. W.ln••n, in het moderne Verkeers-A. B C. is A: 'n Achtelooze automobilist. Vervolgens is' A: Alcohol daarna: Aanrijding. kosten der productie. bedroegen 70 millioen pond. In 1918 bedroeg Engelands schuld 5 mil liard 871 millioen pond, sindsdien is deze nog met een kleine twee milliard pond toegenomen. Het nationale Inkomen schommelt om de 800 millioen pond, de plaatseljjke belastingen zijn gerezen tot 157 S millioen pond. In tegenstelling tot de jaren voor den oorlog, toen Engeland beschikte over een handelsbalans met een actief saldo van 100- 200 millioen pond, vertoonde de balans in 1931 een passief van 104 millioen. Engeland Is na herhaalde waarschuwingen gedwongen geweest zijn tradi tioneels vrijhandelspolitiek op te geven. Ook In de scheepsbouwindustrle zullen derge- Hjke maatregelen tegenover de bescherming van den bultenlandschen scheepsbouw niet uit kun nen blijven. De invoering van tarieven heeft In Engeland trapsgewijs plaatsgevonden. Spr. gaf hiervan een overzicht; men wil komen tot drie klassen van invoerrechten. De eerste, met de hoogste rech ten toe te passen op landen, die bjj voortduring weigeren om aan Engelands nijverheid een re delijke kans voor Import te geven; de tweede, met aanzienlijk lager rechten voor landen, waar mede redelijke handelsverdragen tot stand zou den zjjn te brengen en die geneigd zijn weder- keerlge voorrechten toe te staan. Spr. is ervan overtuigd, dat Nederland tot deze groep zou behooren; de derde, Engeland zijn dominions en koloniën, welke groep ten doel heeft om ieder deel van het Empire zooveel mogelijk in staat te stellen zich toe te leggen op die tak ken van nijverheid of landbouw, waarvoor het X meest geschikt is. Spr. zou hier een vierde klasse aan toe willen voegen voor landen, die elkaar wederkeerig een volledigen vrijhandel willen aanbieden, maar natuurlijk rijst daarbij de moeilijke kwestie van „het land van oor sprong”. Spr. geeft als zijn meening te kennen, dat de tarieven weer naar beneden moeten, wil men tot een oplossing van de crisis komen. De clausule der meestbegunstigtng kon dan opnieuw de standaardformule worden voor alle handelsverdragen. Wil de handel bloeien, dan behoort hij internationaal te zijn met zoo mln mogelijk belemeringen. De bevolking der aarde Verdachte kwam thans op door hem vroeger afgelegde verklaringen terug. Zoo nam hij ojn. terug de vroegere bekentenis, dat hij Krispijn met het breekijzer zou hebben geslagen Vol gens verdachte zouden zijn vroegere verklarin gen volgens afspraak met de medeverdachten zijn afgelegd. De oude heer Krispijn deed opnieuw het re laas van het gebeurde in den bewusten nacht. Op een vraag van den verdediger van Z„ Mr. Teekenbroek, antwoordde getuige, dat hij niet wist wie geslagen had. - - Z. ontkende, dat NU.lh het Betit van het breekijzer was geweest. 9” woorden „je geld of je leven” werden door Aj (den mededader) ge- ult, die naar verdachte- zeide, door het dolle heen was. De huishoudster, mej. Beekenkamp, ver klaarde, dat het door de daders gestolen busje (het eenlge, dat bult gemaakt werd) haar eigen dom was. Wederom verklaarde Z„ dat hU geen geweld had willen plegen. De president maakte hem er opmerkzaam on. dat hij een browning bjj zich droeg, die hij van zekeren O. had gekregen. Deze O. (gedetineerd ter zake van een ander met Z. gepleegd misdrijf) verklaarde om., dat zoowel de browning als het breekijzer zijn eigen dom waren geweest. Op de vraag van den verdediger, zeide get., dat Z. de schuld op zich zou nemen, omdat deze niet eer gestraft was. dat deze heeren het geheele verkeer rege len en tevens beslissen over alle uit te voe ren werken ter verbetering van de wegen te land en te water. Nu zou men in dezen tijd mogen ver wachten, dat een dergelijke verkeersraad voor een groot deel zou zjjn samengesteld uit belanghebbenden bij het verkeer en het vervoer. Zij toch zijn met het Rijk, dat jaar lijks een bepaald bedrag stort in het fonds, degenen die het geld opbrengen. Een prachtgelegenheid om te komen tot een corporatieve samenwerking is hier on gebruikt gelaten, want de zoo belangrijke commissie van advies wordt een zuiver ambteljjk college. De daarin zitting heb bende ambtenaren zullen het vervoer over den weg, over het water en door de lucht regelen ten gerieve van de autobezitters, de wielrijders, vaart, deze sullen zjjn, betwijfelen we. Dat de minister niet zal nalaten met be langhebbenden overleg te plegen of te doen plegen ligt wel voor de hand, maar dat is niet wat juist in dezen tijd gevraagd wordt. Wie kennis neemt van punt 3 van artikel 4 van het ontwerp, waarin aan de commis sie van advies een groote macht gegeven wordt, zal aan het overleg niet veel waarde hechten. behoort in de richting van den vrijhandel te worden opgevoed. Spr. denkt dat het Engeland en Nederland door hun lange vriendschap ten slotte niet moeilijk zal vallen, middelen te vin den om tusschen hen beiden de handelsmoei- HJkheden uit den weg te ruimen. Uitvoerig bespreekt spr. vervolgens het los laten van den Gouden Standaard door Enge land. Het Is spr.'s overtuiging dat de Gouden Standaard, mits goed toegepast, de beste tot nu toe uitgedachte standaard Is voor internatio nalen handel. Nederland heeft blijk gegeven ook die meening te zijn toegedaan-. Het is dan ook niet de Gouden Standaard, die ten opzlcnte van ons tekort is geschoten, maar omge keerd- De Gouden Standaard was nooit be stemd om te dienen bij het overmaken van oorlogsschulden, die grooter In omvang waren dan de wereldgoudvoorraad en vanzelfsprekend was hU daartegen niet bestand. De verscher ping van de onjuiste verdeeling van den goud voorraad door Amerika moet noodzakelijkerwijs de algemeene wederinvoering van den Gouden Standaard voor onbenaalden tijd vertragen. Het ia voortreffelijk, dat Frankrijk, Neder land en Zwitserland hardnekkig aan het good vasthouden, soodat er een kern overbluft, waar toe de andere landen kunnen terugkeeren. De sombere voorspellingen van vele economen, toen Engeland den Gouden Standaard verliet, zijn niet vervuld. In verband met de blijvend moeilijke tijds omstandigheden heeft H. M. de Koningin be sloten wederom gedurende dit winterseizoen geen officieele feesten en maaltijden te doen plaats hebben. Voorts ligt het niet in de bedoeling van HM. dat aanvragen voor eerbiedige opwachting en dankbetuiging zullen worden ingediend. Over den Zondag gespeelden wedstrijd Neder landOostenrijk schrijft het „Wiener Neues Journal”, dat de allergrootste krachtsinspanning van de zijde der Oostenrijkers noodlg was, om de kleine zege te bereiken. Met uitzondering van Platzer. die zun doel prachtig verdedigde, valt er weinig goeds van het elftal te zeggen. In den geheelen wedstrijd loste de Oostenrijk- sche voorhoede geen enkel goed schot. Daaren tegen trad de Hollandsche aanval op den voor grond en alleen Platzer heeft den Hollanders den weg naar de overwinning versperd. Van de backs rad Seszta eenige goede momenten, hU ging echter geregeld te ver naar voren en bracht zoodoende het eigen doel onnoodlg in gevaar. In de middenllr.le liet Nausch zeer matig spel zien, waardoor Smlstik en Wagner meegetrokjj ken werden en den Hollandschen aanval niet in bedwang konden houden. Er werd steeds in de breedte gespeeld en het samenspel te ver door gevoerd. Binder schoot tweemaal naast het ver laten doel en Schall had niets in te brengen. De andere voorhoede-spelers waren niet in staat, een regelmatigen aanval op te zetten of een goed schot te lossen. De Hollanders verrasten over de geheele linie en vooral de aanval gaf goed spel te zien, waar bij Lagendaal, Wels en Vente opvielen. De „Reichspost” zegt, dat behalve geen enkele Oostenrljksche speler zijn gewonen vorm bereikte. Vooral de aanval miste voor het doel doorzettingsvermogen en energie. Het goede samenspel In t veld werd voor X doel „Ueber- kombinatlon" en geen een aanvaller kon op het jeiste moment het goede schot vinden. Binder was te langzaam, Schall viel heelemaal niet op en ook Sindelar kon niet bevredigen, zoodat het In hoofdzaak van den rechtervleugel Bican—- Zlschek moest komen. Van de halfs was Wag ner de beste. Nausch speelde zwak, waardoor ook Smis.Uk erg gehandicapt scheen te zijn. Seszta was door zijn lichtzinnigheid soms de oorzaak van gevaarlijke sltuaües. De Hollanders waren verrassend goed, het elftal speelde snel en energiek, de aanval speel de volgens een systeem, dat veel op het Oocten- rijksche UJkt, maar dat eenvoudiger en tech nisch minder werd uitgevoerd. Als de beste Hol landsche spelers worden genoemd doelman Van der Meulen, Diepenbeek, Pelikaan en LagendaaL In het Septembernummer van „De werd melding gemaakt van het hl lawaai op bovenstaand traject. y Thans heeft het bestuur van deny^orensen- bond van de Spoorwegen bericht /ontvangen, dat verbetering alleen te verkrijgend i door algeheele vernieuwing der spkx^ waartoe In den tegenwoordigen tijd met op de kosten niet kan worden overgegai Bovendien is het aan twijfel onderhavig of bU nieuwe spoorstaven hetzelfde gebrek niet na enkele jaren opnieuw zou optreden. et ergerlijke Is, dat de directie van de spoorwegen in de commissie een zeer bevoorrechte plaats inneemt. De commissie zal bestaan uit de hoofdamb tenaren van het departement van Water staat, die bij de verzorging van het verkeer betrokken zijn en zich meer in het bijzon der bezig houden met het verkeer over h8t water, over de landwegen, over de spoor- en tramwegen en door de lucht, verder een ambtenaar aan te wijzen door den minister van Financiën en een voor het bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, aan te wijzen door den minister van Binnenland- sche Zaken en dan ten slotte een vertegen woordiger van de directie der Nederland.sche spoorwegen. De spoorwegen hebben stem en zitten aan de tafel, waarvoor de concurreerende be drijven, die het vervoer verrichten per auto Of met een schip, gehoord worden. De commissie, dus ook de vertegenwoordi gers van de spoorwegen, heeft volgens het zooeven genoemde punt 3 van artikel 4 het recht inzage te elschen voor alle beschei den, rekeningen, boeken, enz. waaruit valt na te gaan, hoe het beheer, de exploitatie en de werking van de concurreerende on derneming geregeld is. Iedere onderneming is verplicht en dat wel volgens de wet alle inlichtingen te verstrekken. Het over leg wordt op deze wijze een verhoor, een onderzoek, waarbij de ondernemingen zich slechts te verantwoorden hebben. Het spoorwegbedrijf, de onderneming die groote tekorten heeft, is rechter in eigen zaak. Het zou ons zeer verwonderen, als de Kamer - haar goedkeuring hechtte aan dezen opzet. Het is noodlg, dat het verkeer als een geheel wordt gezien, maar dat kan even goed geschieden door belanghebbenden, die zeker in staat zijn vertegenwoordigers aan te wijzen voor het vervoer per auto, of voor de binnenscheepvaart en in een dergelUk college is natuurlijk ook plaats voor een vertegenwoordiger van de directie der Ne- derlandsche spoorwegen. Zij moeten het «amen eens worden, waarbij de ambtena ren dan de gewenscht$ voorlichting kun nen geven. Het verkeer'is niet gediend met deze zoo gul aangeboden diensten van een ambtelijk college, aangeboden diensten waarvan men gerust veronderstellen mag, hoord, n.L de aangevallene, de 82-jarige Kris- dat ze den belanghebbenden niet aange naam zjjn. ..Zondag was reeds aan de politie ge vraagd, of deze vlag kon worden uitge stoken De politie meende, dat in verband met het uniformverbod geen toestemming kon worden gegeven, maar stelde zich in verbinding met het departement van justitie, om zekerheid te hebben. In Den Haag stelde men zich op het standpunt, dat het uniformverbod het uitsteken van een roode vlag ook in dit geval verbood. De voorzitter van onze Delftsche raads fractie, pg Dom. heeft daarop den bur gemeester van Delft met een en ander In kennis gesteld en hem verzocht, alsnog toestemming te geven. De burgemeester verleende, als hoofd der politie, deze toe stemming, zoodat Maandagmiddag vlag werd uitgestoken.” De Raad der Drentsche gemeente Dalen heeft de begrootlng voor ’34 sluitend weten te krijgen met de heffing van 200 opcenten op de perso- neele belasting, 100 opcenten op de Fondsbelas ting en 50 op de Vermogensbelasting. Voor on voorziene uitgaven is dan nog f 1198.beschik- baar. Evenwel Is de gemeente niet in staat voor een behoorlijke verzorging van de werkloozen., zorg te dragen, bij de door de Regeering ver minderde bijdragen over 1934. Daarom hield de Raad f 13.240 buiten de begrootlng, in de hoop, *dat men er in slagen zal den Minister te over tuigen, dat genoemd bedrag door de Regeering moet worden betaald, wil de werkloozenverzor- ging niet in het gedrang komen, daar de ge meente haar belastingen niet hooger op kan voeren en ook de bezuiniging op de uitgaven niet meer mógelijk is. De kosten van werkverschaffing en steun- verleening zullen in 1933 ongeveer f 24.000.be dragen of rond 18 pct. van alle gemeentelijke ontvangsten voor den gewonen dienst. Ondanks de twee millioen werkloozen van het oogenbllk, vinden er veel meer menschen werk In de industrie dan in eenigen vroeg eren tijd. Echter waren Engelands fundamenten takken van bedrijf, als katoen, wol. Ijzer en staal, ma- chlnefabrlcage en scheepsbouw er. tot de recen te opleving, zeer slecht aan toe. Deze opleving, begonnen In het begin van dit Jaar, heeft zich gaandeweg verder uitgestrekt, zoodat er op het oogenbllk 600.000 minder werkloozen Ingeschre ven zjjn dan aan het begin van dit jaar. Zelfs de scheepsbouw, misschien de nauwkeurigst re- ageerende barometer van handel en bedrijf, toont de laatste weken verbetering. Voor matige kosten kan nu een schip gebouwd worden, dat door grooter ladlngscapacltelt en grooter snel heid. veel economischer zal zijn. Dit moet tot een groote opleving in den scheepsbouw lei den. zoodra de reeders vertrouwen krijgen, dat de internationale handel economisch nieuwe tonnage behoorlijk kan gebruiken. Door de op leving der staalindustrie en de plotselinge vraag naar groote hoeveelheden oud Ijzer is het weer loonend geworden on-economische schepen te sloopen De oorzaak van deze opleving in han del en bedrijf die zich ondanks alle onzeker heid tot den wereldhandel uttstrekt. moet lig gen In een betrekkelljken terugkeer van ver trouwen. Ook de landbouw- en metaalgroep grondslag aan de gunstiger van den handel. Een merkwaardig voorbeeld van herstel le vert Aus^-alië. In twee jaar tfjd is het land door rlgoreuze bezuinigingen, enz. van den rand van het bankroet (deficit 1 300 000 pond* geko men tot een surplus van 3 547.000 pond, zoodat de belastingen met 7)4 millioen pond vermin derd worden. De flnancieele structuur van Nederland en Engeland schijnt spr. zoo gezond, dat wanneer het Amerikaansche experiment tot een flnan- cleele crisis zou leiden, dit den genoemden lan den geen schade zou doen. Toch zou een collaps in Amerika op het prijspeil een gevaarlijken Invloed kunnen heb ben. De rede van den heer Balfour werd door de talrijke aanwezigen met zeer veel belangstel ling gevolgd. De bijeenkomst werd bUgewoond door den Brltschen gezant, sir Herbert Montgomery, oen secretaris van de Brltsche Legatie, Mr. Roberts, den heer Laming, Commercial Secretary, den heer Fentener van Vllsslngen. voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel. dr. Hirschfeld, vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken en door den Engel- schen Consul-generaal Robinson. De heer Gottfried Crone, voorzitter van de Kamer van Koophandel en mr. K. Jansma, spraken woorden van dank tot den spreker. Wat is er nu verder gebeurd en wat is het eigenlijk, dat de verontwaardiging van ,.Het Volk" zoozeer gewekt heeft? In den nacht is de inimlcus homo, de vijan dige mensch, gekomen en heeft de vlag met haken verscheurd, waarna de politie de vlag in beslag genomen heeft en erop uit getogen Is om den enkel- of meervoudigen vlaggen- verdelger te pakken te krijgen. „Het Volk" spreekt van „een wandaad’van groote verontwaardiging over dit laffe schand- stuk”, van .^chennende handen" enz. WIT denken er niet aan. dit stukje balda digheid. deze vernieling van een anders eigen dom goed te praten, maar toch zit er iets scheefs aan het geval, toch is de Delftsche 8. D. A. P. tot op zekere hoogte zelf de oor zaak* van datgene, waarover men thans zoo verontwaardigd is. De vraag dringt zich op: waarom moeten de soclaal-demokraten toch altijd peuteren aan het gezag? Wanneer toch de Delftsche politie én Den Haag belde ver klaren, dat het uitstéken van de roode vlag in verband met het uniformverbod ontoelaat baar is, waarom moet dan nog dank zij een omver-te-praten burgemeester doórge- zet worden, dat de verboden roode vlag wap pert? X Is altijd zoolets met de heeren. •wxr yll kunnen niet zeggen dat minister wW Kalft met zijn ontwerp tot instel- ling van een verkeersfonds geluk kig 1« geweest; bij het lezen van de toe lichting toch ontkomt men niet aan den indruk, dat het fonds uitsluitend en alleen moet dienen om de spoorwergen uit de mi sère te halen. Het ontwerp gaat geheel uit van de denkbeelden, ontwikkeld door de commissie-Welter en met de daarop uitge oefende kritiek Is In het geheel geen reke ning gehouden. Dit is zeer te betreuren, want op deze wijze zal het verkeersfonds «Ich niet gauw In de sympathie kunnen verheugen van hen, die daaraan de groot ste bijdrage moeten leveren. Het verkeersfonds is een vinding van de spoorwegen en wat het .ergste is, deze zul len er niet alleen groote bedragen uittrek ken ter dekking van de tekorten, maar er ook een bevoorrechte positie bU blijven In nemen. Volgens het ontwerp zal het beheer van het verkeersfonds worden opgedragen aan den minister van Waterstaat] die voor de geheele regeling van het verkeer verant woordelijk blijft. De groote kracht van al het werk, dat vandlt het verkeersfonds ver richt wordt, zal volgens den minister af hangen van de In te stellen centrale com missie van advies. Dit wordt dus een zeer invloedrijk college, want het zal maar zel den gebeuren, dat een minister het advies van deze commissie naast zich neer zal leg gen, zoodat het er praktisch op neer komt. BANDOENG. 13 Dec. (Aneta) Gisteravond werd op 22 uur 15 een vrjj hevige eruptie van den Merapi geconstateerd. De duur hiervan be droeg twaalf minuten. De top van den vul kaan is aan alle zijden met gloeiende blokken bedekt. Hedenmorgen om drie uur werd te Ba- badan een aschregen geconstateerd, terwijl dit verschijnsel om halfzes te Djokjakarta werd waargenomen. De seismograaf registreerde gisteren en eer- gisten een groot aantal bevingen, zoodat men op een eruptie was voorbereid. Tot dusver werd geen schade aangericht. In het Koloniaal Museum te Amsterdam sprak Sir Arthur Balfours Bart. Dinsdag voor de leden van het Genootschap NederlandEnge land. de Maatschappij voor Nijverheid en Han del en de Vereenlging „Hou en Trouw” een rede uit over .Economische Veranderingen in Groot- Brlttanië.” 1 De spreker werd ingeleid door den heer Crone, voorzitter van de Kamer van „Koophandel te Amsterdam. Spr. begon met een overzicht te geven van de economische ontwikkeling van Engeland in verhouding tot de andere landen vóór en tij dens den oorlog. Betreffende den toestand kort na den oorlog gaf spr. een overzicht aan de hand van cijfers. De wereldstatistlek van import en export leert ons thans aldus spreker dat het totaalbe drag van deze belde in 1929 bedroeg rond 39 milliard pond, in 1932 een kleine 28 milliard pond. De wereldhandel had in 1932 dus nog slechts de waarde van 38*/a van die van 1929. Engelands aandeel daarin bedroeg 153*/«, van Nederland 3,1’/.. De wereldhandel viel tusschen 1929 en 1932 naar de geldswaarde gemeten, te rug van 100 op 53, naar de hoeveelheid geme ten. in dezelfde j?eriode van 100 op 73.5. Op het oogenbllk dat Engeland in 1914 aan den oorlog deelnam, bedroeg zijn nationale schuld 657 millioen pohd. zijn nationaal inko men 2Q0 millioen pond, zjjn plaatselijke belas tingen, die een directen druk oefenden op de w

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5