Prikkeldraad H 3 Niets geleerd VICKS Afwijking van de Winkelsluitingswet T erechtwi jzing Verbruikers tegen leveranciers L den Houdt pijn U wakker: ’n Cachet van AKKER i Zware hoest? De pech van „Postjager IH IRUÖT YSILIG Nationaal WAT ZIJN „RACKETS”? !o. NU BRUSSEL ATLANTA VRIJDAG 15 DECEMBER WIJ „GENIETEN” ER VOLOP VAN! «c de Nieuwe proefvlucht CRISISMAATREGEL Beerta onder curateele De meening der Tweede Kamer PAPENDRECHT J. HOY1NCK DE adres HET tijd DE te om De Winkelier de dupe en De roofmoord in de en er- residentie Ambtenaren en de politiek a. Ci. holt rigcn Driehonderd gulden belooning uitgeloofd Het ongewenachte van de z.; crisisbemiddeling a bureaux Geen onderacheidingateekenen op achool 'MJ EN BESTELLEN: 99 ng Jw Stad voor Uw REVEILLON: '»•- Meer bevoegdheid aan de gemeenteraden In de Centrale Commiaaie voor Georganiaeerd Overleg beaproken Salarisverlaging van Rijks^imbtenaren Nauwkeurig onderzoek naar oorzaak van de motor- atoornia En nog iet» om dit te VIEREN: Verruiming van de verkoop- gelegenheid op Zondag voor conaumptiezaken u In een kort tijdsbestek maken wij alle phasen van den echten Hollandschen winter mede. Nu dit weer! keel en borst V VapoRub NEDERLANDERS! i. art. reeds •rde =3 de Nederlandse he Volksgemeenschap. d leveranciers buiten konden de leveren- 19 11* en o- maar men !R- ijf- Zoo (tl al luistert naar dien roep, handelt gij er ook naar? tsen zulks gewenscht maken, de mogelijkheid, om ten behoeve van de winkels, waar ag. cousump- tie-artikelen verkocht worden, afwijkingen vast te stellen, waardoor voor de hlerbedoelde cate gorieën winkels op Zondag eenlge verkoopmoge lijkheid wordt geschapen, onderscheidenlijk de bestaande verkoopmogelijkheid eenigszins wordt verruimd. Teneinde evenwel zekerheid te hebben, dat een regeling als hier bedoeld door de belanghebben den gewenscht wordt, Is bepaald, dat zij slechts nadat de winkeliers uit het betrokken bedrijf daarover zijn gehoord, door den Gemeenteraad kan worden vastgesteld. Deze zal er zich, voor elk geval afzonderlijk, overeenkomstig dienaan gaande door de Kroon te stellen regelen, nauw keurig van hebben te vergewissen, dat Inder daad een beteekenende meerderheid vóór een verruiming is. i M.r, raat i dat de van den AD. WA. •ranja iding. tak, laden snUal d. fMS kFfl Dat klinkt angstwekkend nationaal, nietwaar? Maar wist de belangstellende lezer, dat dit fascistisch orgaan wordt uitgegeven te.... Düs seldorf en dat het gefinancierd wordt door Düs- seldorfsche hoteliers, restaurateurs, barhouders, vlsch- en vleesch- en goud-eri-zilver- en andere winkeliers, die (wat vliegen die goeie Duitschers erin!) in het blaadje adverteeren 1 In nummer 11 var. .Het Hakenkruis" komen welgeteld 43 Duitsche advertenties voor en 1 Nederlandsche, nJ. een advertentie voor de Smit-partii zelf! 't Lijkt ons ietwat bedenkelijk, dat ons nieu we Nederlandsch-nationale bewustzijn geïmpor teerd moet worden uit Düsseldorf. Hoe mooi en prettig die stad overigens ook zjjn moge. Dat is een kou, die vastzit I Voor het naar bed gaan Laai Ingediend is een wetsontwerp houdende lij delijke bevoegdheid tot het vaststellen van bij zondere afwijkingen van enkele bepalingen der Winkelsluitingswet 1930. Aldus een opschrift. En dan krijgen de lezers snorkerüen te ver duren. welke er op berekend zijn, onevenwich tige Jeugdeltngen het hoofd op hol te brengen; hoor eens, hoe de fascistische schrijver zich op windt en opschroeft om zijn „Nederlandsche Volksgemeenschap” te bepleiten: Volledig pension in luxe-kamers m. privé-bad f 6.- Vraagt speciaal REVEILLON-PROGRAMMA. In het derde lid wordt een zelfde regeling als in het tweede lid bedoeld, getroffen ten aanzien van winkels, waarvan het hoofd of de bestuurder behoort tot een kerkgenootschap, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of op den zevenden dag viert. Ten aanzien van de hlerbedoelde winkels, die reeds Ingevolge artikel 5 der Winkelsluitings wet op Zondag van 5 uur des voormiddags tot 2 uur des namiddags en Ingevolge een krach tens artikel 9 der wet vastgestelde verordening nog tot een later tijdstip voor het publiek ge opend mogen zijn, wordt bepaald, dat zij met toepassing van den in het onderhavige artikel voorgestelden crisismaatregel op Zondag niet na 8 uur des namiddags voor het publiek ge opend mogen zijn. De regeling van het tweede lid van het onder havige artikel sluit de mogelijkheid niet uit, van de hier gegeven faciliteit gedurende een ander daggedeelte gebruik te maken dan van de regeling krachtens de Winkelsluitingswet. Het komt den Minister voor, dat het -oldoende geacht kan worden, den in artikel 1 bedoelden crisismaatregel tot 1 Januari 1935 te doen gel den. Tegen dit tijdstip zal de toestand dan op nieuw in beschouwing kunnen worden genomen, teneinde na te gaan o' er aanleiding tot het treffen van verdere voorzieningen bestaat. Van de hier bedoelde bevoegdheid zal. naar de minister zich zelf voorstelt, slechts op zoo danige wijze dienen te worden gebruik ge maakt, dat van de regeling der Winkelsluitings wet niet meer dan strikt noodzakelijk wordt af geweken. In dit licht moeten ook worden ge zien de bepalingen In het tweede en derde lid. et is natuurlijk vooral in het nationale, dat de fascisten hun kracht zoeken: van de nationale om niet te zeggen: natio nalistische gedachte moet de kracht uitgaan. Om een volk opnieuw te bezielen, het zjjn gevoel van eigenwaarde terug te schenken, het op te heffen uit de versuffing van een pacifistisch internationalisme. Hoera! o neen: Houzee! Een van de krachtigste natlonaal-reveil-bla- zers Is de Leider Adalbert Smit, in dit hoekje reeds vroeger eervol vermeld in verband met zijn princiepen omtrent het geleiden. 's Heeren Adalbert Smit s strüdorgaan is het eveneens reeds vroeger genoemde blaadje „Het Hakenkruis’, waarin een speciale redacteur in Napoleontischen stijl hoofdartikelen schrijft, welke de Nederlanders uit hun nationalen ot niet-nationalen dommel moeten wakken. Het doel van dit wetsontwerp is, bij wijze van tijdelijken maatregel de mogelijkheid te schep pen om ten behoeve van bepaalde bedrijven bij zondere afwijkingen vast te stellen van enkele bepalingen der Winkelsluitingswet, welke op de verkoopgclegenheid op Zondag betrekking heb ben. De verschillende gegevens, welke den Mi nister omtrent de werking der Winkelsluitings wet hebben bereikt, hebben hem de overtuiging geschonken, dat bij de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden, die uiteraard niet heb ben nagelaten ook op den winkelstand haar te rugslag uit te oefenen, een onverkorte hand having van de bepalingen dezer wet betreffen de den Zondag voor sommige soorten van be drijven, met name de winkels in z.g. consump- tie-artlkelen, inderdaad te bezwarend is. Of schoon op het punt van vermeerdering van win- kelverkoop zijn verwachtingen ten deze niet bijzonder hooggespannen zijn meent hij toch, dat er wel voldoende aanleiding is om, door t mogelijk maken van een verruiming der ver- koopgelegenheld op Zondhg, te trachten, waar noodig, de getroffen bedrijven althans eenlger- mate te hulp te komen. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot voorziening Ir. het bestuur der gemeente Beerta was men vrij algemeen van oordeel, dat het noodzakelijk is. zoo spoedig mogelijk in het bestuur der gemeen te Beerta te voorzien. Men erkende, dat de ge meenteraad aldaar een onverantwoordelijk be leid heeft gevoerd. Eenlge leden vroegen zich af of niet eerder had moeten zijn Ingegrepen. Enkele leden behielden zich, met het oog cp den ernst van den hier voorgestelden maatregel bun stem over het wetsontwerp nog voor. Verscheictene leden waren door de gronden In de Memorie van Toelichting gegeven, om te betoogen, dat ook het college van B. en W. zal worden uitgeschakeld, niet overtuigd. Zij zou den in dit stadium het college willen handha ven. Sommige leden, die met betrekking tot uitschakeling van het college van B. en W. niet overtuigd waren, betoogden, dat de wethouders niet in gebreke gebleven zün en dat tegen het beleid van het college dan ook geen ernstige bezwaren zijn gerezen. ZIJ meenden, dat de tegenwoordige titularissen als persoon voldoende Waarborgen bieden voor een goed beheer. Vele andere leden konden de opvatting van den Minister met betrekking tot deze kwestie deelen. Het studiecomité „Snelpost NederlandIndië" heeft besloten, dat alvorens de tocht van den „Postjager” naar Nederlandsch-Indië zal wor den voortgezet een zeer nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaak van de motorstoornls en dat wanneer de nieuwe motor zal zijn geplaatst, wederom een proefvlucht van voldoenden duur zal worden gehouden, om vooral zeker te zijn, dat verder geen stoornis te verwachten is. Hef comité heeft het lid overste van Santen, voormalig commandant van het vliegkamp Soes- terberg, bereid gevonden om voor dat doel naar Grottaglie te gaan. Overste van Santen zal as. Maandag vertrekken. Gelijk met hem zullen daarheen vertrekken de heer Slot, de construc teur van den „Postjager” en de heer Besemer. chef-werktuigkundige van de firma Pander en Zoon. De terechtwijzing aan de partij genooten is zoo zacht mogelijk gesteld, maar desniet temin duidelijk genoeg. Minder duidelijk is, hoe het blad daarna nog kan schrijven, dat de „hoofdschuld” in Den Haag ligt. En ook rijst de vraag, of het alleen te Beerta is, dat de sociaal-democraten niet genoeg .Jnnerlijken weerstand” toonden, en toonen, te bezitten tegen „de communisti sche tactiek”? F. 8. HetVolk schrijft over Beerta en over „den intocht van den regeeringscom- missaris” aldaar. Het blad moet erkennen, dat de gemeen teraad het „al te bont” maakte, en dat het relaas de toelichting van het wetsontwerp omtrent de handelingen van dien gemeen teraad „grond oplevert voor het betoog van den minister van Blnnenlandsche Zaken, dat te Beerta de gemeentebelangen niet naar behooren behartigd werden.” In een Oroningsche correspondentie van ons blad heeft men zegt Het Volk kunnen lezen, hoe de situatie daar is. In het tweede lid wordt voor de betrokken winkels, hetzij zij thans op Zondag geslo ten zijn, hetzij zij reeds ingevolge art. 4 der Winkelsluitingswet of een krachtens artikel 9 dezer wet vastgestelde verordening op Zondag eenlge uren voor het publiek ge opend zijn, het aantal uren, gedurende welke zij met toepassing van den In het onderhavige artikel voorgestelden crisis maatregel op Zondag ten hoogste voor het publiek geopend mogen zijn, op 6 uren gesteld, welke uren niet na 8 uur des na middags mogen vallen; uit bet bovenstaande volgt dus, dat deze bepaling ten aanzien van winkels voor welke reeds een verder gaande regeling geldt, geen Invloed heeft. In bet Algemeen Politieblad komt de volgende bekendmaking voor; Op 2 December 1933 zijn uit het perceel Joan Maetsuyckerstraat 56 te 's-Gravenhage door middel van geweldpleging, ten gevolge waarvan het slachtoffer, mevr. Harmse, korten tijd daar- na overleed, de navolgende voorwerpen ont vreemd, t.w.: 1 gouden heerenremontolrhorloge met in de kast vermoedelijk „5 Juni 1888” of ,X> October 1861,” witte wijzerplaat met gouden wijzers, zwarte Arabische cijfers en seconden- wijzer. De achterzijde van het horloge is gecise leerd. Aan het horloge bevindt zich een gouden bewerkte antieke schakelketting van platte scha kels; 1 zwart metalen horloge met zwarte wij zerplaat, waarop gouden Arabische cijfers en seconden wijzer; wanneer men de kastklep opent, ziet men direct het uurwerk. Vermoedelijk be vindt zich aan dit horloge een zilveren ring voor bevestiging aan- een ketting; 1 gladde gou den damesring met grooten ovalen rooden steen 1 lange gouden antieke schakelhalsketting, be staande uit groote ronde schakels; 1 zilveren beursje; 1 rond gouden dameshorloge, waarop aan de achterzijde een blauw emallle sterretje; 1 groenachtig lederen damesportemonnale, In het Ambtenarenreglement Rijks Hoogere Burgerscholen, het Ambtenarenreglement Rfjks- kweekscholen en Rüksnormaalklassen en het Ambtenarenreglement Rjjksleerscholen en Rijks lagere scholen zijn thans ook opgenomen de bepalingen inzake het verbod aan den ambte naar om in dienst insignes of andere onder- scheidlngsteekenen of in dienst uniformklee- dingstukken te dragen, in zake het zich onthou den van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of oranjevlag en de bepaling, dat aan den ambtenaar eervol ontslag kan worden verleend op grond van revolutionnalre gezind heid. Eveneens zijn opgenomen de bepalingen be treffende de gehuwde en de in concubinaat le vende vrouwen. het naar onze krachten en beste bedoelingen bewerkten en omvormden, ons naar het leven hebben gestaan. „De communisten, die er van een blj- zonder onverantwoordelijk slag zijn, heb ben er grooten Invloed, hebben er meer raadsleden dan onze partij. Zij passen er onvervaard hun waanzinnige methode toe, om er maar op los te willen uitgeven. Het doet ons echter leed te moeten zeg gen, dat zij het door hun ónmogelijke voorstellen nooit tot een meerderheid zouden gebracht hebben, als zij niet hulp hadden gekregen van sociaal-democratl- sche raadsleden, die blijkbaar niet genoeg innerljjken weerstand tegen de commu nistische tactiek bezaten.” Op de Algemeene Begraafplaats te Bloemen - daal had Donderdagmorgen de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den be kenden kunstschilder J. Hoyinck van Papen- drecht. Onder de aanwezigen waren o.m. Jhr. J. van den Brandeler, namens den insp. van het corps der rijdende artillerie, luit. Hasselman, namens generaal-majoor H. A. C. Fa blus,Inspecteur van de cavalerie, luitenant P. M. H. Tlelens, namens de» Minister van Defensie, mr. Br. 8. Slotema- ker. oud vice-president van het Amsterdamsche Gerechtshof, mr. J. W. Bok, voorzitter van den Raad van Beroep te Groningen, mr. dr. W. F. J. Bok. oud-dlrecteur van de Eerste Ned. Verzekerlngs Mij. Het woord werd gevoerd door de heeren Louis Bron, bestuurslid van „Pulchri Studio”. Den Haag, den gepenslonneerd luitenant-kolonel G H. J. Gijsbertl Hodenpijl, L. W. Soest, namens de Kon. Commissie voor toekenning var. sub sidies aan beeldende kunstenaars, J. W. van Voorschot, mr, dr. slotemaker en een familielid. Een broer van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Onder de vele kransen was er een van H. M. de Koningin. In hare vergadering van Woensdag 13 De cember behandelde de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg In Ambtenarenzaken X ontwerp voor een op 1 Januari 1934 in werking tredend nieuw Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rüksambtenaren. in welk ontwerp zijn opge nomen alle wijzigingen, voortvloeiende uit de voorgenomen 10 pCt. salarisverlaging. Behoudens enkele opmerkingen kon de Centra le Commissie zich met dit ontwerp vereenlgen. Onder meer werd de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid, om als garantie voor de kin dertoelage van ambtenaren met vier of meer kinderen niet te stellen het in 1933 genoten bedrag, doch het bedrag, hetwelk betrokkenen onder de werking van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928 op 1 Januari 1934 zou zijn toegekend. Eveneens werd ingestemd met een ontwerp besluit tot wijziging en aanvulling van de Wachtgeldregeling (K.B. van 3 Augustus 1933. Staatsblad No. 479), in hoofdzaak strekkende om deze regeling te doen aansluiten bij het Al gemeen Rüksambtenarenreglement. Hierbij werd de wenschelijkheid betoogd, om ten be hoeve van de nog niet onder de Pensioenwet vallende, tijdelijke ambtenaren eene soortge lijke voorziening te. treffen als voor het per soneel op arbeidscontract is opgenomen in de circulaire van den Voorzitter van den Raad van Ministers d.d. 5 Juli 1933 No. 298 Kabinet M. R. Voorts werd behandeld een ontwerp-besluit tot wijziging van de Pensioenwet 1922 en van het z.g. Verhaalsbesluit. Met een en ander kon de meerderheid der Centrale Commissie accoord gaan. Algemeen werd daarbij de wensch geuit. de mogelijkheid te openen tot geheele of gedeelte lijke bevestiging van den huldigen pensioens grondslag, zoowel voor eigen en weduwen- en weezenpensioen te zamen tegen betaling door den ambtenaar van 1514 pCt. van het meerdere van den grondslag, als voor het weduwen- en weezenpensioen afzonderlijk tegen betaling door den ambtenaar van 5t4 pCt. van het meer dere van den grondslag. De Regeeringsdelegatle zegde toe dezen wensch onder de aandacht van de Regeering te zullen brengen, onder mededeellng, dat ook naar hare meening het tot stand komen van eene derge lijke bepaling zeer gewenscht moet worden ge acht. Tenslotte kwam nog in behandeling eene re geling van de positie van de schrijvers en blad schrijvers bij den Belastingdienst, zoomede van nieuwe voorschriften ten behoeve van het per soneel op arbeidscontract bij het Staatsbedrijf der P. T. T„ ter vervanging van de z.g. ,A- H. P T. T.”. een en ander als aanvulling vap 65 van het Arbeidsovereenkomstenbeslult. Behoudens enkele opmerkingen ter zake, kon met deze regeling en voorschriften worden ingestemd. Nederlanders! VolksgenootenHoe vaak nog zullen w\j den hamer van ons weten en ons wil len moeten heffen, alvorens gij omgevormd zult zijn tot dat, wat gij behoort te zijn? Hoe lang zullen wij nog moeten smeden, al vorens gij genooten zijt geworden eener waarop streepjes of ruitjes, inhoudende onge veer 35.aan bankpapier en specie; 1 enveloppe der Rijkslnkomstenbelastlng, Inhou dende een aanslagbiljet dier belasting, ten na me van Harmse, een bankbiljet van 25.en een kwartje. Van vorenbedoeld misdrijf wordt verdacht een onbekend persoon, van wien het slachtoffer vóór haar overlijden het navolgende signale ment gaf: een jonge man, ong. 18 jaar, ong. 165 M. lang, mager gezicht, lichte oogen. achter overgekamd donker haar. Gekleed met donker colbertjasje, lange broek, boord en das. Hij was blootshoofds en had een doos bü zich, terwijl hij tegen het slachtoffer gezegd zou hebben: ..Deze doos is van de Laan van Nieuw Oost- Ir.dië, mag ik even op de doos wachten.” Ook zou hij gevraagd hebben of hij bü mevrouw Harmse was. De Commissaris van Politie der afd. C te ’s-Gravenhage verzoekt de opsporing en inbe slagneming van vorengenoemde voorwerpen, als mede de opsporing, aanhouding en voorgeleiding van voren bedoelden persoon, terwijl inlichtingen welke kunnen leiden tot opsporing en aanhou ding van den dader, ten spoedigste bij hem wor den ingewacht. Door den Officier van Justitie te ’s-Graven hage is een belooning van 300 uitgeloofd, uit te keeren aan hem, haar of hen. die zoodanige inlichtingen verschaft of verschaffen, welke lei den tot opsporing, aanhouding en veroordeeling van den dader. Omdat die duizenden grootere en kleinere „leiders”, van welke kleur ook en hoe ook „ker kdijk" of zelfs „onkerkeftlk" ingesteld, alles na- lleten, om dit, ons Nederlandsche Volk, tezaam te smeden tot de staalharde massa, die weer stand zal bezitten om eeuwen geschiedenis te trotseeren. hebben wjj. als allereerste Neder landsche Nationaal-Sociallsten den hamer op durven nemen om zoodoende de eerste hand te leggen aan het groote werk, hetwelk geschieden moet. W(j wtten. dat de hamer, dien wij te zwaaien pogen, zwaar is en geweldig. Maar steeds méér zonen van dit Volk zullen wjj by den arbeid roepen en al grooter zal de slag worden, dien wij op het onwillig metaal zul len vallen laten. Want nóg kent dit Volk in den grond van zijn ziel de verbondenheid aan .Jieemde en gemeen schap". En als het eenmaal, als het ijzer na het sme- van alle wetten en van Amerikaanscbe wet ten in het bijzonder geldt: zij zijn er om ontdoken te worden. Dat tenslotte de prijzen bij de algemeene stijging die de markt te zien gaf. nog eens extra omhoog gedrukt werden, was ongelukkig voor den gebruiker, maar in dien tijd dat iedereen grof geld verdiende althans meende te verdienen was dat ook nog niet eens het ergste euvel dat aan de zaak verbonden was. De mogelijkheid bestond een of meerdere der racket wilde blijven, hetzij om redenen moreelen aard, hetzij omdat hij, beneden „prijs” werkende, op 'zijn manier óMc goede zaken hoopte te maken. Dan waren de gilde- broeders in de middelen om den vrijbuiter tot de organisatie te brengen, niet zeer kieskeurig, en werd vooral in de meer van de buitenwereld afgesloten steden van het Zuiden en het Wes ten der V. S- een ware terreur uitgeoefend om den tackel door te zetten. Het zaken doen werd den spelbreker bemoeilijkt, zijn leveranciers werden door pressie gedwongen niet meer aan hem te leveren, zijn klanten om niet meer bij hem te koopen. Voor zijn winkel werd gepost, zijn personeel werd omgekocht, zijn brieven onderschept, zijn voorraden vernield en zijn goeden naam neergehaald. Mocht dit nog niet voldoende effect hebben om den man in zijn zaken te fnuiken, dan brak er op een goeden nacht wel brand uit in zijn pakhuis of in zijn winkel. Zijn persoon was niet meer veilig voor aanslagen en men wendde tegen hem aan het meest onmenscheiyke middel van de Amerikaan- sche gangsters: een zijner naaste familiebetrek kingen, vrouw of kind werd ontvoerd en met den dood bedreigd. Dit is wel de meest immoreele zijde van deze tot in het misdadige doorgevoerde aaneensluiting. Slaagde de racket, dan werd ook grof geld verdiend. Van de geheele stad of streek werd door prijsopdrijving een extra belasting gehe ven. Door hun rijke inkomsten waren de boeven menigmaal in staat, politie en autoriteiten op hun hand te brengen, en dan konden zij eerst recht een ongebreldelden terreur uitoefenen. Hpt oprichten van nieuwe ondernemingen in een bedrijfstak, die door een racket geëxploi teerd werd, werd door chicanes ónmogelijk ge- Het woord .jacket" is door een der Amster damsche bladen genoemd in verband met het optreden van een „Crisls-bemlddelingsbureau” te ’s Gravenhage. Gelukkig is het in ons land nog niet zoo ver gekomen dat wij bevreesd be hoeven te zijn voor het optreden in ons zaken leven van Het lugubere personage dat in Amerika met den naam racketeer wordt aange duid. Een „bemiddelingsbureau” kan het den win kelstand lastig maken en. vooral in tijden waar in de prijzen uit zichzelf reeds diep gezonken zijn, onwenschelijk en onsociaal zjjn van een racket, die vooral eenlge jaren geleden in de Vereenigde Staten opgang maakte, is het nog niet te vergelijken. Zoo men verband tusschen de twee wil zoeken, men zoeke het in de tegen stelling: waar het ten onzent een poging be treft om de verbruikers door middel van een „crlslskaart” te organiseeren tegen den win kelier. de racket heeft ten doel de leveranciers te organiseeren tot een verbond tegen den ver bruiker. In de vette jaren die aan deze crisis vooraf gingen, tijdens de onwaarschijnlijke hausse, waarin ieder speculeerde en rijkdom in het vooruitzicht had, gebeurde het wel, dat enkele leveranciers van een bepaald artikel in een be paalde plaats besloten een „trust” te vormen en de prijzen nog wat hooger op te drijven. Dit moest uiteraard reeds „ondergrondsch” ge schieden. daar de antl-trust tot voor kort een dergelijke aaneensluiting verbood. Maar gelijk Daarom een waarschuwend woord aan de welmeenende verbruikers: richt u voor uw be hoeften direct tot den winkelier, zonder den omweg van een „bemiddelingsbureau", dat een Immoreel gebruik denkt te maken van den feilen concurrentiestrijd om het bestaan, die thans tusschen de middenstanders woedt. En als het publiek toch medewerkt aan deze po ging tot prjjsafbraak. grijpe de overheid in. at ui ui Qt maakt, evenals aanvoer van buiten het door den bond gecontroleerde gebied. Toen de tijden -slechter werden raakten ook de rackets in verval. Wij waren niet meer winst gevend. voornamelijk omdat het publiek zich de kunstmatige prijsopdrijving niet meer liet welgevallen. In de goede jaren waren ze te ver gegaan, en de publieke opinie keerde zich tegen hen En onweerstaanbaar, als de kracht van de openbare meening Juist in de Vereenigde Staten is, was ook de meest onbeschaamde terreur van gewetenlooze gangsters niet bestand tegen de stormen van algemeene verontwaardiging die bij het publiek woorden van een schandaal optraden. Ook de rackets hebben hun tijd ge had; zij zjjn een der vele excessen die de on natuurlijke welvaart in de Staten tot 1929 met zich mee bracht. En thans zien wjj het tegenovergestelde ver schijnsel zich voordoen. Toen de prijzen stegen, ciers zich een machtspositie veroveren, nu zij dalen, zien we dat door ..handige bemiddelaars” een poging gedaan wordt om hen het melkkoetje ofschoon zwak en mager te maken van de georganiseerde afnemers. Tenslotte komt het neer op een inderhaast op touw gezette ver bruikscoöperatie: een der verschijnselen waar van de middenstand reeds lang veel nadeel heeft ondervonden. Tot de immoreele terreur van de Amerikaan- sche rackets zal het bij ons^~- wij herhalen het nooit komen. Het woord racket is hier mis plaatst. De in artikel 1 van het ontwerp neergelegde regeling schept voor die gemeenten, waar de tegenwoordige buitengewone omstandigheden den. afgekoeld zal zün na het vuur van den strijd, dien wjj weer in het leven riepen, zal het omgevormd zün tot een nuttig en bruikbaar Volk. En dan zal het ook zijn als met het eenmaal gloelender ijzer. Wü. die den hamer hanteerden, behoeven niet meer bevreesd te zün, ons tot het Volk te begeven, ook al zal dit Volk, al de jaren dat wü Nfaar ons bedrijfsleven is heden ten dage zoo zwak, dat ook een kleine windstoot veel schade aan kan richten. Er hoeft niet veel te gebeuren om tallooze kleine win keliers ten gronde te richten. B de beenenhet ver^ voer middel van menschen- zonder-wielen. Ook zij hebben *n hekel aan modder baden. Rijdt u dus ge rust de plassen mis. •w V' et departement van Waterstaat is altijd I een langzaam werkend en lastig depart A A tement geweest. Men heeft dat ondervon den onder vrüwel alle ministers; uit de laatste jaren. toen de ministers v. d. Vegte en Reymer er het bewind voerden. Is het voldoende om, ten bewijze daarvan, in herinnering te brengen het gesukkel met het -Zulderzeefonds, den brug genbouw en de tramalegen. Men is er niet alleen altijd laat, maar bovendien weinig mededeel zaam, zoodat er de laatste jaren geen onder werp In de Kamer aan de orde kwam, of men -kon het verwijt hooren, dat de bewindsman poog de de Kamer met een kluitje In het riet te stu ren. Waar nu overal hard gewerkt wordt en de Kamer zelf een voorbeeld geeft van zin voor opschieten daar zou men verwachten, dat dit ook op het departement van Waterstaat aan- stekelük zou- hebben gewerkt; dit is echter geenszins het geval: men heeft daar blükbaai niets geleerd. Vlugger dan anders, reeds op 1 November, verschenen de voorloopige verslagen van de begroetingen van het Wegenfonds en het Zulderzeefonds. De memorie van antwoord van het eerste fonds verscheen eerst op 12 De cember. op die van het Zulderzeefonds wordt nog gewacht. Het werk in de Kamer loopt vast, omdat het departement niet opschiet. Drie Jaar geleden moest de begroeting van het Zulderzeefonds oox tot Februari blüven liggen, voor deze behandeld kon worden; ’t was de eenlge begroeting, die toen niet werd afgedaan. Het is te begrüpen, dat de stemming ten op zichte van Waterstaat, star men op den ouden voet voortgaat, er niet beter op wordt. Het top punt vormt evenwel de Memorie van Antwoord ep het Wegenfonds, waarin de minister kalm verklaart, dat hjj op uitvoerige beschouwingen maar niet ingaat, omdat hü veronderstelt, dat de wet tot instelling van een verkeersfonds wel zal worden aanvaard en hü er dus wel op ant woorden kan. als In het voorjaar de begrooting van het verkeersfonds bü de Kamer komt. We moeten eerlük bekennen, bewondering te hebben voor de hooge opvatting die de Kamer heeft van haar taak om toch, zü het ook vol komen los van de veronderstelling des minis ters, deze begrooting te willen behandelen, om dat zü de werkgelegenheid niet wil vernietigen Wordt deze begrooting niet afgehandeld, dan sullen tal van werken, die uit dit fonds gefinan cierd worden, na 1 Januari 1934 geen voortgang meer kunnen hebben, zoo wordt door den minister zelf geschreven, en toch meende hü de zaken te kunnen behandelen als nu geschied is. Het is onbegrüpehjk. Minister Kalff staal vreemd tegenover de Kamer, maar op deze wVjze i^oet hü niet doorgaan, want dan geeft dat aan- V. leiding tot groote moeilükheden. ten spüt van het vertrouwen, dat men kan hebben in zün persoonlüke bekwaamheid. Men had hoop nu elndelük eens een minister te hebben gevonden, die het departement zou beheerschen, daarvan is tot heden nog niets gebleken, zou eer het tegendeel veronderstellen; al heeft zooleu jaren lang stand gehouden, thans gaat dat niet meer. Hü zal trouwena wel ondervinden dat zün verkeersfonds niet de ontvangst te beurt zal val len, waaruit maar zonder meer de gevolgtrek king zou mogen worden gemaakt, dat de Kamer bereid Is het te aanvaarden. Daarom is het aak geheel onjuist er nu reeds op te bouwen. Het departement van Waterstaat, heeft dat meermalen ondervonden, het laatst bü het Zul derzeefonds, waar wülen oud minister Heems kerk zich zoo krachtig tegen verzet heeft. Dat had voor dezen minister een baken in zee moeten zün, maar ’t heeft het departement bhjk- baar niets gezegd; men blüft immers in den- selfden koers varen. een koers, die op schip breuk moet uitloopen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 19