Wegenfonds de Bedrijven en w. af TARIEVEN ONVER ANDERD ai JCO VRIJDAG 15 DECEMBER PROVINCIAAL NIEUWS -! en DEEMSTER 6e- BROEK OP LANGENDIJK Begrooting aange- nomen GRAFT BARSINGERHORN LIMMEN HENSBROEK DE RIJP HOORN EGMOND-BINNEN MONNIKENDAM ANNA-PAULOWNA NIEUWE N1EDORP ABBEKERK OUDKARSPEL ANDIJK OUDER-AMSTEL HEILOO EDAM—VOLENDAM ABCOUDE PURMEREND KUDELSTAART SPIERDIJK ASSENDELFT GROOTEBROEK I '■JP Comfortabel, elegant fi VIJZELSTR. 27-2935 AMSTERDAM teqen overgave van deze Qnnonce ontvangt elke kijker een getchenk wars, zijn de v. SCHIJNDEL’S KRAAGLAARSJES Fa. E. FRANKEN ANEGANG 5 TEL. 10732 OFGER. 1836 i i De Provinciale bedrijven Kanaalwerken in We»t-Frie«land xl. GEMEENTERAAD ver- de aan f 15 en f 10 werden als Het Wegenfond» voor A. Deurloo en J. Schenk; en C. Schalck, A. Leeningen. en noodig ƒ340.000. lUjumiHIlEl der en Akke Mink; Jakob. Hendrik Leuk en Klaasje Vledder. R. K. Volksbond Men verzoekt ons mee te deelen, dat op Dinsdag 19 December as. des avonds half acht de eerste les van den Apologe- tischen cursus, welke door den Weleerw. kape laan S. Mol wordt gegeven, plaats vindt. De heer A P. Vlam, volontair ter secretarie alhier is benoemd tot typist-Schrijver aan de secretarie te Den Helder. Wedstrijden op de schaats Zondag as. is hier een groote hardrijderij om aeer belangrijke geldprijzen. Opening Ijsbaan De Ijsbaan welke korte lings hier tot stand is gekomen kon juist bij tijds worden geopend. De opening heeft plaats gehad door burge meester P. Kikkert, die wees op de goede inzich ten van het bestuur van den Ijsclub „Bame- stra". Spr. hoopte dat de gemeente veel plezier van de Ijsbaan mag beleven. personalia Voor het Esperanto-examen diploma A, is geslaagd: mej. W. Ruyter, alhier. h. st. goedgekeurd. Op Zaterdagmiddag Jn. 3e Burgerlijke Stand Geboren: Cristina d. V. Arie Marie Barendrecht en Greta Jlmmlnk: Adriaant Je Gerrit je dochter van Muus de Jongh Mz- en Elisabeth Sterk. 1. 2. Personalia. Voor het Esperanto-examen, diploma A, zijn geslaagd: de dames A. M. Ste rner en M. L. Dekker. on nr 1 ge ra: ge zie 1 wo de: In groo by gesti T< stoei nede b»ve Tl heft «e a J nu I pos slol bot E de de E dit E and voo gro gro> volj zwz has daa H 3 k B voo 20 i hou D ris» aan ƒ30 VOO E zieb B. 1 gen. risa sch< rich W ke wor TOOI W nier zijn zou tege D rooi jaar ders "kwa 10 I van H< wori Al lage Dl danl niet met V< het te v Ni HEI voor H. vers met ■.f len 1 bove b. loon D< zijn acht sell Dl den geht Br riln Dt dik» ken ’an laati bede het i doen Was 1 Wort 8p daar stel D, ▼riji Opbrengst Crisis-collecte Naar wij verne men heeft de crisis-coUecte, onlangs in deze gemeente gehouden, 121.69 opgebracht. Algemeene instemming wordt tuigd met de houding van Ged. Staten tegenover „Zaanland” r CLCCTOKGUC KCDJTBOOM vrauwriNG pltlIfilAMMEI cis 2 REfEBVE LAMPIO VAM Af Polder-revue Ten bate van het Orgelfonds zal op Zondag 28 Januari een „Polder”-revue ten toneele worden gebracht door hoofdzakelijk de leden van de beide tooneelclubs uit de Maria- Congregatle. Personalia Tot lid van het bestuur van de Banne Barslngerhorn werd herbenoemd de heer C. Bakker Sz. Tot Ud van het bestuur van den Koogpolder werd benoemd de heer J Smit Gz. en tot lid van den Hooglandspolder de heer W. Kooü* man Jz., en tot lid van het bestuur van de Banne Haringbuizen werd-herbenoemd de heer C Kooy te Schagen. Personalia. Voor het Esperanto-examen. diploma A, is geslaagd: mej. E. M Eecen alhier. Perceel B (schilderwerk), H. Baars, Groote- broek, voor de som van 2675. Raadsvergadering As. Vrijdagavond te zeven uur komt de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Ijsvermaak De Abcouder schooljeugd hield een wedstrijd in hardrijden. Van de plan. 400 schoolkinderen hadden zich 112 kinderen <62 jongens en 50 meisjes) aangemeld. Winnaars (essen) waren: Fr. Boxcer, A. Buts. G. v. d. Broek, H. v. Schalck, A. v. d. Bosch en T. Verheem. De „eerewedstrüd" onder deze werd gewon nen door H. van Schalck en T. Verheem. zoo dat deze kampioen werden van de Abcouder Jeugd. De kinderen werden allen getracteerd hadden een prettlgen middag. Zaterdag 16 December zal een hardrijderij gehouden worden onder leden van de Abcouder Ijsclub. Nieuwbouw zusterhuis en bewaarschool De architect C. P. Weel alhier, heeft namens de Congregatie der Eerwaarde Zusters van Liefde te Tilburg, den bouw van een zusterhuis en bewaarschool aan de laagste inschrijvers opgedragen, en wel als volgt: Perceel A (timmer- en metselwerk) V. Deen. Grootebroek, voor de som van J 53980. Burgerlijke Stand Geboren: Jan. z. van Hendrik Vledder en Akke Mink Jacob, z. van Klaas Lenk en Klaasje Vledder. Getrouwd: Douwe Slobbema en Trijntje Kuip, weduwe van Jacob Akkerman. per 1 November 1934 verschuldigde aflossingen op het voor het Provinciaal Electricitettsbedrljf en het Provinciaal Waterleidingbedrijf bestemde deel der Ingevolge het besluit van Gedeputeerde Staten van 2 November 1932 no. 165, gesloten geldleenihg van 10.000.000. Ongeval De heer C. Pater te Z.-Spierdijk beklom zijn zolderladder, in de veronderstelling, dat deze gesteund werd door een haak aan het zolderluik. De ladder bleek echter geplaatst te zijn naast den haak, ten gevolge waarvan de man met de ladder uitgleed, een beenbreuk op liep en inwendige kneuzingen. Opneming In het ziekenhuis bleek te zijn. Zonderling Toen de heer Jb. Breg een dezer Jagen uit zijn bed kwam, hoorde hü een hevig watergeklots onder de vloer van zijn keuken. Bij onderzoek bleek, dat de ratten een looden waterleidingbuis hadden doorgeknaagd. Met groote moeite werd de buis gerepareerd. Purmerend Nieuwe Dag Herstemming De uitslag der Woensdag'ge houden herstemming voor het Hoogheemraad schap is als volgt: Uitgebracht 53 stemmen. Jac. Groot 51 stemmen; P. v. d. Gracht 43 stemmen; C. Bas 28 stemmen. Overige verdeeld vei O.1 toe rin du: I zot B. we bel om vet de va i rek mu bee I dre zoo vat C pee sch ÜJk sail I uit) ges Verstrekking van goedkoope cokes B. en W. maken bekend, dat met ingang van heden, ten kantore van Maatschappelijk Hulpbetoon bonnen zullen worden afgegeven tot het ver krijgen van cokes tegen gereduceerden prijs. Dere verstrekking zal geschieden aan onder steunden van Maatschappelijk Hulpbetoon, met uitzondering van hen, die in de steunregeling of werkverschaffing rijn opgenomen en kolen toeslag ontvangen en voorts aan hoofden van gezinnen en kostwinnaars wier inkomsten min der dan/ 20.per week bedragen. IJsvereeniging .Olympia" De Ijsvereeni- ging ..Olympia" hield haar jaarvergadering m het ..Hof van Holland". Uit het financieel ver* slag bleek, dat het voor dee lig saldo van ver le den-jaar 5398 bedroeg en het bezit was aan gegroeid tot 510.74. Medegedeeld werd, dat zij. die thans tot de vereeniging toetreden, geen recht op werk heb ben. De oude leden gaan voor. Wegens bedanken en periodiek aftreden ha^ td een nieuwe bestuursverkiezing paats, waaruit, het bestuur als volgt werd aangevuld: Gb. Kar melk. K Klein Gzn., K. Klein Kzn., F. Morees en M. Blok. IJsvreugde Er heerscht hier in de omgeving thans weer volop Ijsvreugde. Men kan nu schaatsenrijden naar hartelust. De banen zijn naar alle kanten opengesteld en het Ijs dat eerst op sommige plaatsen nog ai hobbelig was is thans over het algemeen zeer mooi. IJs en weder dienende zullen er Zondag as. hier wedstrijden worden gehouden voor begin nelingen. Deze wedstrijden hebben plaats op de nieuw geopende baan aan de Wilhelminalaan. Burgerlijke Stand Geboren: Johan Nico- laas, zoon van S. Kos. en A. Boekel; Willem Si mon, zoon van R. Rezeiman en C. P. Muntje- werfCornelia Hendrika, dochter van C. H. Ro zenbroek en C. A. Nuy; Gerard, zoon van A. van Woesik en G. M. Hollander; Johannes, zoon van J. Öbhoute en G. Fakkert; Engelina, dochter van A. Op ’t Ende en S. Harms; Antje Marga ret ha. dochter van P. Renooy en J. M. Wltte- brans; Gerrit Jan Cornells, zoon v. C. H. Glas bergen en H. G. H. Butter; Catharina, dochter van K. Kossen en A. C. Cornelissen; Gertorand, zoon van A. C. Moejes en B. de Vries; Catha rina Elisabeth Petronella, dochter van P. J. Molenkamp en M. C. Berbee. Getrouwd: H. Kult en G. J. Kossen. Gedeputeerde Staten werden gemachtigd de volgende geldleeningen aan te gaan tegen 5 f 5600.wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden met bijkomende werken en verbetering van het Noordzeekanaal. ƒ2.755.000.kosten van uitbreidingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electriciteits- bedrljf. 160.000.wegens kosten van uitbreidings werken ten behoeve van bet Provinciaal Water leidingbedrijf. f 18.000.wegens kosten ten behoeve van de ontginning en andere buitengewone werken van het landgoed onder de gemeente Castricum. ƒ9.550.wegens ultkeering aan het Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor buiten gewone werken. ƒ20300.wegens ultkeering aan het Provin ciaal Ziekenhuis ..Dulnenbosch" te Bakkum, voor buitengewone werken. 15,000.wegens uitkeeringen aan de Pro vinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene werken van buitengewonen aard. voer de per 1 November 1933 en Burgerlijke stand. Geboren: Gerardus Vin- centius, z. v. Cornells Dujjn en Anna Weel; Petrus Anthonius, z. v. Mattheus J. Visser en Margaretha M. de Wit; Simon Aloysius, z. V. Theodorus A. Visser en Geertrulda M. de Boer; Petrus Cornells, z. v. Jacob Koomen en Geer- trudls Reljn; Nicolaas Bernardus, z. v. Antho nius Jong en Jansje Doodeman; Johanna Cor nelia, d. Pieter Jong en Agatha Comman deur; Margaretha Maria, d. Cornells Schou ten en Geertrulda M. Appelman: Petrus Cor nells. z. Nicolaas J. Groen en Catharina A. Broersen; Frederlk, z. v. Cornells Kok en Allda Sinnige; Geertje, d. v. Remmert Bakker en Trijntje Brugman? Dive ra Martha Maria, d. v. Petrus Broersen en Klasiena Buijsman; Cor nells Theodorus. z. v. Theodorus Potter en Bre- gltta Meester. Overleden: Bet je Smit. 42 1, zonder beroep, echtgenoote van Klaas Onneweer; Nicolaas Al- phonsus Jong. 22 j„ z. v. N. 13. J. Jong en M. Kaagman; Pieter Kreuk. 54 j„ landMmiwer. echtgenoot van Gesina Beers: Grietje ^^Rer. 65 j.. zonder beroep, weduwe van Plete^Tong; Jantje Laan. 67 J„ aonder beroep, echtgenoote van Pieter Oud. Gehuwd: Hartman Poeze en Trijntje Duives. IJswedstrijden De uitslag der Ijswedstrij- den zijn als volgt: Estalettenrijden voor heeren: le prijs Wagenaar Pz.2e prijs O. Nieuwenhuis; prijs Jb. Bakker. Estafettenrijden voor dames: le prijs Aagje Dekker; 2e prijs Sljtje Wagenaar; 3e prijs Geertje Jonker. toe dat in deze een nader onderzoek zal den Ingesteld, waarmede de raad zich eenigder De heer Plomper maakte bezwaar dat bij eenige gemeentebedrijven de contributies voor de vakvereenigingen voor het hoogere perso neel door de gemeente betaald worden. Wethouder Bethlem meende, dat deze ver- eenigingen filet zuiver als vakvereenigingen kunnen worden beschouwd, maar trteer als ver- eenlglngen voor de technische zaken der be drijven. Het bedrijfsplan werd hierna in zijn geheel goedgekeurd. Ook het bedrijfsplan voor den Reinigings dienst werd x. h. st. aangenomen. Bij het bedrijfsplan voor het slachthuis be pleitte de heer Plomper wijziging in het sala ris van den directeur. pe behandeling der inkomsten leverde geen bijzondere besprekingen op. Zij werden in hw»r geheel goedgevonden. De geheele begrooting. hierna in stemming gebracht, werd z. h. st. goedgekeurd. Kerstcoilecte Op Zaterdagmiddag en -avond as. zullen de drie plaatselijke muziek- vereenigingen op verschillende punten der stad muziek geven, waarbij gecollecteerd zal worden voor een Kerstgave voor de werkloozen. Een ieder is overtuigd, dat ook in onze stad de werkloosheid zeer groot is en verzocht wordt daarom met aandrang de collecte goed te be denken. De heer DE VRIES <RJC.) achtte de tarieven van het waterleidingbedrijf te hoog voor de arbeiders. Spreker diende een motie in. om het tarief van het waterleidingbedrijf voor woningen tot ƒ6 huur per week te ver! ven met 25 pCt. Spreker betreurde het, dat de kwestle-Zaan- land al in kannen en kruiken was. voor er ge- legenhed Was er over te spreken. Den heeren van Amsterdam kan de zaak niet veel schelen, maar het moest hun eens raken! Zü moesten eens hoogere tarieven moeten betalen, gfijreker hoopte, dat uiteindelijk „Zaanland" de winnen de partij zalxnogen zijn. De motie bleek niet voldoende ondersteund te zijn. De heer SLINGENBERG (VJJ.) heeft steeds aangedrongen op tariefsverlaging, maar hl) hoopt, dat Ged. Staten daar nu niet mee zullen komen, omdat de financiën zulks niet toelaten. Dat neemt niet weg. dat het debiet is tcege- nomen en de inkomsten zijn gestegen. Spr. moet den heer de Vries teleurstellen in zake ..Zaanland", hij zal zich op het provinciale standpunt stellen. Niettemin moet men trach ten zoo rechtvaardig mogelijk te handelen. ..Zaanland” wijst nu wel op haar lage ta rieven, maar die heeft ze tijdens het geschil verlaagd om haar positie tegenover de pro vincie te versterken. En daar kan nu toch geen rekening mede gehouden warden. Dat is on geoorloofd. 1 Augustus 1934 moet de zaak zijn opgelast en Ged. Staten zijn niet van de ver antwoordelijkheid af door naar een uitspraak van den Minister te verwijzen. De heer BEUZEMAKER (C.P.). verklaarde zich voor concentratie van de bedrijven in de provincie, maar de verbruikers van „De Zaan land” mog enniet de dupe worden, zij moeten de tarieven behouden, die zü thans betalen. De heer LAMBOOY (R.K.). bracht hulde aan Ged. Staten en de hoofden van de bedrijven, voor de wijze waarop het provinciaal belang is hoog gehouden. Spr. deelde de meening van Ged. Staten, dat de reserve niet verzwakt mag worden en dat tariefsverlaging thans niet, maar wel in de toe komst mogelük is. Ten aanzien van „De Zaanland" stelde spre ker zich op het standpunt van de provincie, ge’zJen de voorgeschiedenis in deze zaak. De provincie heeft een zeer tegemoetkomende hou ding aangenomen en spreker keurde de afwij zing van arbitrage door „Zaanland” ten sterk ste af. De provincie moet haar autoriteit toch bewaren. Naast de belangen van de bedrüven moeten oqk de belangen van de gemeenten niet ver geten warden, temeer daar vela gemeenten het water aan de lippen voelen en de inkomsten van hun bedrüven niet kunnen missen. De heer GUéPIN (VJB.) zou een principieeie beslissing van de Staten willen hoeren, over het al of niet overnemen van distributle-bedrüven. Door het aannemen van de motle-Reinalda bü de behandeling van de vorige begrooting zün verschillende statenleden gaan twüfelen of dit een principieele beslissing is geweest. De heer v. d. VALL <8X>.) zeide, dat „De Zaanland” ingaat tegen de belangen van de plattelanders en dat dezen daarom hopen, dat de provincie zal overwinnen. De heer SNEEVLIET (R9J>.) begreep de houding van den heer de Vries niet, omdat er bü Zaanland” duldelüke antl-proletarlsche belangen zün. Als hü de arbeidersbelangen wil vertegenwoordigen bü de waterleidingtarleven, moet hü ze niet bü „De Zaanland" vergeten. Spreker verzocht Ged. Staten niet langer ge duld te oefenen, maar voet bü stuk te houden. De misleidende berichten en propaganda van ..De Zaanland” hebben zü naast zich neer te leggen. De heer A. BRUCH, lid vavn Ged. Staten, merkte op, dat de stüging van 3 pCt. in de levering bevredigend genoemd mag worden en dat de bedrüven er goed voor staan. Het is niettemin nog geen tüd om te komen tot tariefs verlaging. In Haarlem wordt 36 cent per M3, voor het water gerekend, de provincie vraagt maar 19.6 cent. Voor 1934 is tariefsverlaging echter naderbü gekomen. Het heeft spreker genosgen gedaan, dat een groote meerderheid der Staten vóór £et beleid van Ged. Staten in de Zaanland-kwestie is. Al leen de heer de Vries heeft zich er tegen ver zet en spreker zette uiteen hoe de samenstel ling van de N.V. Zaanland Is. Inderdaad zün Ged. Staten te ver met hun aanbod gegaan, maar de belangen zün tegenover elkaar ge wogen. Nu zün Ged. Staten weer van dit aan bod volkomen los. Wat er Augustus 1934 ten aanzien van de stroomlevering in de Zaanstreek gebeuren zal, zullen Ged. Staten nader onder het oog zien. Alleen in Krommenie mag thans gegraven wor den. De motie Reinalda is volkomen nageleefd en juist opgevat, volgens spreker. Spreker zette de behandeling van deze motie nog eens uiteen en concludeerde, dat volkomen correct en volgens de verlangens van de Staten gehandeld Is. De Staten zagen van repliek af, waarna deze begroetingen zonder hoofdel. stemming werden aangenomen. De vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdag 19 Dec. om 1030 uur. In de middagvergadering kwam aan de orde de begrooting voor het Wegenfonds 1934. De heer HEHLKER (R.K.) wees op het ont- aettend groeiende verkeer per as op de wegen en drong aan op zeer vlugge voortzetting van den wegenbouw. De sluitstukken blüven dik wijls achterwege, laat men er dus mee beginnen. De wegen, die gereed zün geven een beeld van schoonheid. De asphaltwegen zün soms te ver- gehjken met een glijbaan, spreker vroeg dan ook proeven te nemen met klinkerwegen. Het Noord-Hollandsch Noorderkwartier heeft uit stekend werk verricht, nu nog de Zuiderdreven. Laat men niet wegen bü stukken afmaken, doch zorgen dat het geheel bruikbaar is. De heer v. d. VALL <S.D.) vroeg of Ged. Staten bü aanbestedingen niet de bepgling kun nen opnemen, dat zooveel mogelük van men- •chelüke kracht* gebruik zal worden gemaakt. De heer LUDEN (C.H.) sloot zich aan bü ben die waardeering uitspraken over den voort gang van den wegenbouw. De weg Diemen— 's-OravelandHilversum, het z.g. Zandpad, heeft nog steeds den last van *t ontbreken van „sluitstukken”. Ruim 8 jaar geleden hebben de Stated verbetering van den weg toegezegd. Nu is er van de 18 K.M. niet meer dan 8 K.M in orde gemaakt. Men zal opmerken, dat de over- gang over de Merwedebrug nog niet klaar was, maar men had toch een tljdelüke voorziening kunnen treffen. Jarenlang heeft men op den weg moeten wachten, terwijl hü steeds belangrijker is ge worden. Wat meer ondernemingsgeest is ge- wenscht! Spr. hoopte, dat deze sluitstukken nu „vlug maar zeker” tot stand zouden komen. De heer KOSTELIJK (V.D.) wees er op. dat de belastingen van de waterschappen omlaag m de ten, omdat ze niet meer kunnen werden opgebracht. Men moet den onderhoudsplichtigen tegemoet komen, omdat de toestand sinds 1929 aeer slecht is geworden. De heer KOOIMAN lid van Ged Staten, kwam allereerst terug op de vraag, hoe hü het Kamerlidmaatschap en dat van Ged. Staten Tarnen voegde Spreker zou zeer moellük afscheid kunnen nemen als lid van het laatste college, omdat hü steeds aangenaam heeft samenge werkt èn met de Staten èn met de Gedepu teerden èn vooral met den voorzitter. Binnens kamers heerscht ook steeds de hartelükste samenwerking. Het gewest is spreker ook büzon- der lief. Spr. noemde het zeer moellük bü wegen te beginnen met de sluitstukken, dat zou hetzelf de zün als een vergadering beginnen met de rondvraag. Den heer Luden antwoordde spr., dat aan zün verlangen voldaan zal worden en dat de bedoelde weg binnenkort geheel mét Sluitstukken af zal zün. Spreker sprak een woord van erkentelijkheid dit aan de bouwvakorganlsaties, die met Ged. Staten willen meewerken, om, waar mogelük. handkracht te gebruiken. De arbeid van het Hoogheemraadschap N.-H. Noorderkwartier ten Ondertrouwd: J. P. Groot, oud 24 j. en A. Kooiman, oud 22 j.; C. Kooiman, oud 32 j. en A. v. Marie, oud 32 J.; J. Menger, oud 43 j. J. van der Bül. oud 41 j.;J. Doef, oud 27 j. en G. van der Wal, oud 31 j. Gehuwd: J. P. Groot en A. Koolman; Kooiman en A. van Marie; J. Menger en J. van der Bül. Overleden: D. Süm, oud 64 jaren; C. de Haas, oud 83 jaren, wedn. van A. Kist. Roodvonk Te Volendam doen zich zeer veel gevallen van roodvonk voor. Woensdag morgen b.v. werd van 40 gevallen tegelük aan gifte gedaan, waaronder ongeveer 10 personen van ouder dan 20 Jaar. zün geRnnen, waar in 6 i 7 patiënten voorkomen. Hinderwet B. en W. brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bülagen van de directie der schoenfabriek Volendam N.V., om vergunning tot het in werking stellen van een schoenfabriek met diverse motoren in percee- len wijk 8 no. 370 c en d te Volendam. Burgerlüke Stand Geboren: 7 Dec.: Jo hanna Adriana Maria, d. van Jacob Schilder en Aria je Kes 8 Dec.: Jannetje, d. van Mar- tinus Smidt en Jantje Makken 10 Dec.: Geertrulda Marla Bernadetta, d. van Jan Tol en Trijntje Schilder 11 Dec.: Bregitta, d. van Thames Koning en Klaasje Kwakman 12 Dec.: Margaretha Bernadetta Maria, d. van Gerrit Schilder en. Grietje Schilder. Overleden: 9 Dec.: Hendrikje van der Lin gen, oud 54 Jaren, ongehuwd 10 Dec.: Aga tha Maria Bernadetta Veerman, oud 9 mnd., d. van Cornells Veerman en Jansje Klouwer 11 Dec.: Hllletje Cobelens, oud 67 jaren. echt genoote van Pieter Spaander. St. Elizabeth-vereeniging Zondag zal in het Parochiehuis „St. Maarten" wederom de jaarlüksche tentoonstelling worden gehouden, welke de St. Enizabethvereenlging het afgeloo- pen jaar heeft vervaardigd voor de behoeftige gezipnen. Uitslag sUmuning Bü de alhier gehouden herstemming voor 3 hoofdingelanden plaatsver vangers voor het Hoogheemraadschap, werden uitgebracht 91 stembiljetten, waarvan de uit slag was als volgt: Burger 24, Foreest 23, Langedük 67. Ringers 62 stemmen. opzichte van de wegen wordt buitengewoon ge waardeerd en is zeer in het belang vjin de pro vincie. Er wordt per jaar 2S ton door de provincie bügedragen aan de beheerders van polderwegen, de nu doorgaande wegen zün ge worden. Ged. Staten mogen dus verlangen dat de wegen ook goed in orde zün, temeer daar ook voor het volgend jaar niets gbkort is. Men zal doorgaan met het aanleggen van asphaltwegen, maar spreker wilde nogmaals met fie commissie overwegen of van koers veranderd moet worden. Spreker prees de medewerking van den mi nister van Waterstaat bü de uitvoering van het wegenplan. Met de uitvoering van het ka nalenplan wordt voortgegaan. De begrooting werd daarna aangenomen. Voor de uitvoering van de door de provincie te ondernemen kanaalwerken in West-Priesland. alsmede voor den aanleg van de provinciale wegen AlkmaarNledorperverlaat en Huigen- dükUrsem is het noodzakelUk. dat de pro vincie de beschikking verkrijgt over verschil lende waterstaatswerken van den polder Heer- hugowaard. Bedoelde waterstaatswerken zün de volgende: a. de elf molens van den polder met bübe hoorende erven, kaden en schuurtjes; b. eenige gedeelten van de ringsloot en een aantal molentochten, een en ander ter gezamen- Ujke oppervlake van 41 H.A.; elf bruggen; verschillende dükgedeelten en bermen;. een vüftal wegvakken. deel uitmakende van den Westdük (2 gedeelten), den Boterweg, den Oostdük en den Laanweg. ter gezamen- lüke lengte van ruim 10 KM Het resultaat der gevoerde onderhandclingen is geweest, dat de polder Heerhugowaarl zich bereid heeft verklaard de vorenomsebreven waterstaatswerken in beheer en onderhoud aan de provincie over te dragen tegen Htkeering door den polder van een büdrage van 2.500.-- per jaar. te beta! *n gedurende veertig achter eenvolgende jaren. Ged. St. achten de aangegeven regeling voor de provincie aanvaardbaar en geven in over weging de voor de totstandkoming daarvan verelschte medewerking te verleenen Donderdag zette de gemeenteraad de behan deling van de begrooting voort. In de begrooting der uitgaven voor de grond- bedrüven kwam het voorstel van wethouder Bethlem om de rente van de grondbedrijven van de gewone uitgaven af te voeren en bü de waarde der gronden te boeken in behande ling. De waarnemend^ burgemeester, wethouder Stumpel die de vergadering presideerde we gens ziekte van den voorzitter meende het voorstel te moeten ontraden daar het groote landelüke gedeelte der gemeentegronden den verhoogden prüs wel niet zal kunnen opbren gen. Het voorstel werd bü stemming aangenomen met 95 stemmen. Hierna kwam in behandeling de begrooting van het gasbedrüf. Van de leden, de heeren Smits, V. d. Plas en Mw. Rupert was een schrij ven ingekomen, bü het gasbedrüf bezuinigin gen aan te trefften door het inkrimpen van het personeel, het uitvoeren der fitters werk zaamheden door particulieren te doen uitvoe ren. daar dit hl. wel mogelük was. De heer Plomper was eveneens deze mee ning toegedaan daar In de commissie van de technische bedrüven de mogelkükheid tot be- zuin gen wel gebleken zou zün. Wethouder Stumpel zegde namens B. en W. wor- ver- Burgerlüke Stand Geboren: Gerrit. X. van G. Mey en A v. Zon Egbertus Wilhelmus, z. van A. Greuter en C. A. v. d. Berg. Ondertrouwd: Petrus Nicolaas Bont. 27 j. en Anna Anka Buzeman. 26 j. Johannes Alber tus de Ruiter, 28 j. en Elisabeth Cornelia Tuin. 23 j. Getrouwd: Nanno Johannes Hendrikus Brink. 27 jaar en Aagje Dekker. 25 j. Stemming De op 13 December gehouden herstemming tusschen C. Berghouwer Cz. en J. Laan Dz. als hoofdingeland' plaatsvervanger voor Noord-HoU. Noorderkwartier had tot uit slag- dat op eerstgenoemde 6 en op den heer Laan 28 stemmen werden uitgebracht. Van on waarde 3. Van de ruim 300 stemgerechtigden hebben er dus slechts 37 gestemd. Nieuwjaarsbedeeling Is het vorig jaar in verband m edte vele collectes geen collecte ge houden omstreeks Kerstmis. Nieuwjaar, en dientengevolge ook de bekende uitreiking van bons voor de minder bedeelden achterwege ge bleven. thans bestaat bü het gemeentebestuur het voornemen, deze collecte en bedeellng weer te doen houden. Men kan zich ter secretarie daarvoor aanmelden. Reeds ondersteunden be hoeven dit niet te doen. Waar ook dit najaar geen collecte is ge houden voor het Crisiscomité, rekent de Nieuw- jaarscommlssle op een dubbele gave, vooral omdat er. ook voor den vroegen winter, aeer veel noodig is. Braad. Donderdagmorgen ongeveer negen uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het ketelhuis op de kweekerü van den heer H. v. L., alhier. Het ketelhuis, dat van hout was opgetrok ken, was spoedig een prooi der vlammen. Met vereende krachten werd de püp omgetrokken, om te voorkomen, dat deze op de kassen zou vallen. De inmiddels ontboden motorspult van Aals meer was spoedig ter plaatse. Hoewel men het vuur spoedig meester was, heeft de eerste aan grenzende kas toch zeer veel schade geleden. De verdere kassen werden voor schade be waard, doch staan nu zonder verwarming. Maatregelen zün getroffen, door het aanbren gen van kachels, om de rozen voor de vorst te bewaren. Verschillende gemeentelüke autoriteiten wa ren op de plaats des onheils aanwezig. De heer v. L. is tegen brandschade ver zekerd. Burgerlijke stand. Geboren: Jenny, d. H. Uiterdük en W. van Slooten; Maart Je, d. v. K, Schuurman en T. Feenstra; Hendrik, z. v- H. Blok en T. Kay; Geertrulda Margaretha, d. v. N. Süm en J. A. N. Langenkamp; Hen drika Hubrina, d. Jan, z. v. L. Visser en F. Schaart; Johan We- renfridus, z. v. J. Rinkel en A. Brandsen; Ber tha, d. v. B. van Dük en G. Bloemendaal Verkooping Ten overstaan van mr. C. J. de Lange, notaris te Alkmaar Is in het open baar verkocht een woonhuis met schuren en erf aan den Burenweg, groot ongeveer 5 60 A„ eigendom van den heer J. H. Dumans. Kooper de heer K. de Boer te Assendelft voor 3040. R. K. Fanfarecorps „St, Cecilia” De- hoofdprijs van de verloting ten bate van bovengenoemd corps Is gevallen op no. 574. Commisie voor werkverschaffing In de Commissie voor werkverschaffing is, in plaats van den heer P. Kraak die bedankte, ge kozen de heer P. Dekker. Burgerlüke Stand Geboren: Neeltje. d. van Jan Goedhart en Cornelia Margaretha Kee Theresia Marla, d. van Gerardus Theodorus Stam en Maria Wilhelmina de Wit Robert, z. van Herbert Wilhelm Gobien en Klaassiena Krikke Harry Cornells, z. van Cornells Kra mer en Catharina Maria Hulsmans Jan Willem, z. van Dirk van 't Veer en Aagje Blee- ker Martlnus, z. van Jacobus Münen en Ca tharina Klous Treerk Sipke. z. van Hendrik Rlemersma en Klaske Miedema Pieter, z. In de voortgezette vergadering van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, gistermor gen half elf, kwamen aan de orde de balans en exploitatie-rekenlng van de ziekenhuizen. Voorzitter was de heer A. H. Gerhard. De heer DROOG (R.K.) was van meening. dat de begroot ng wel wat krap is opgesteld. Er --gullen meer uitgaven gedaan moeten worden dan geraamd Is. Spr. noemde het aantal vaste verplegenden ten opzichte van andere zieken huizen te groot. Het verschil In salaris tusschen waarnemen de hoofdverpleegsters en eerste verpleegsters moet een beetje ruimer gemaakt worden; het verschil is thans nog te klein. De ambitie van de eerste verpleegsters »m waarnemende hoofd verpleegsters te worden is daardoor niet groot. De heer ABRAHAMS (V.D.) betwüfelde of men er in de provincie wel van doordrongen Is. dat bü de ..ziekenhu zen" bezuinigd kan worden, bulten de salarissen en bulten de subsidies. De verpleeg koeten worden daardoor voor de pa tiënten te hoog en de gemeenten zullen de pro vinciale ziekenhuizen passeeren. Spr. vroeg een onderzoek of meer versobering mogelük Is en meer eenheid in de administratie. De heer HEIJERMANS (S. D.) vroeg of de provincie niet van enkele bezwarende contrac ten met andere Instellingen kan afkomen. Ook spr. vroeg meer versobering. De heer VERMEULEN (A.R.) zou bü de aan stelling van verplegend personeel rekening wil len houden met de vermindering van het aan tal patiënten door minder vaste aanstellingen te geven. De heer LUDE34 (C. H.) vroeg verbeteringen bü de verpleging te Medemblik, waar alles te ouderwetsch is. Er werken daar slechts 12 ver pleegsters en er zün 98 verplegers. Dit verschil is te groot. Dat heeft hü ook geconstateerd bü de toepassing der arbeldstherapie. Mevrouw BOISSEVAIN (VB.) achtte het raadzaam in Medemblik‘nog niet tot een open afdeellng over te gaan, omdat in Santpoort juist in die afdeellnj plaatsen vrü zün. Mevrouw MIEDEMA (S. D.) zei, dat schillende leden wel over bezuinigingen hebber, gesproken, maar dat zü deze niet hebben aan gegeven. Er is tóch een comm ssle. die regelma tig bü elkaar komt en is daar dan nooit over bezuinigen gesproken? De besturen van de zie kenhuizen passen al veel versoberingen toe. De heer SAJET (8. D.) meende, dat het voor de provinciale ziekenhuizen onmogelük is, niet de gemeentelüken. Voorts zou spreker in Bakkum meer medisch personeel willen hebben, om de verhouding tot Santpoort beter te maken. De heer STAPEL IV.B.) drong aan on het gebruik van blnnenlandsch vleesch in de zie kenhuizen. Nederland is meer en meer op zich zelf aangewezen. De heer VEJRSCHURE (R.K.), Ud van Ged. Staten had wat meer waardeering verwacht voor de ziekenhuizen, de directeur het ver plegend personeel etc. Alles wordt gedaan wat mogelük Is en die enkele kleine aanmerkingen moeten niet opgeblazen worden. Spreker toonde aan, dat de provinciale zie kenhuizen niet te duur zün in verhouding tot andere ziekenhuizen van dezelfde gelükw aar digheid. Er wordt zooveel mogelük bezuinigd, dat blükt ook uit de exploitatle-cüters. De arbeldstherapie in Medemblik is zeer ver beterd. Den heer Stapel antwoordde spr. dat uit het volgend verslag zal blüken of aan zün verzoek is voldaan. Na ré- en dupliek werden de begroetingen der ziekenhuizen vastgesteld. Vsrkrügbaar m zwart en bruin, w o 1 gevoerd astrakankraag f 8.75 ALEEN BIJ: .Burgerlijke Stand Gehuwd: Douwe Stel- lema en Trijntje Kuip, weduwe van Jakob Ak kerman. OverledenGeen. Geboren: Jan Gerrit, zoon van Hendrik Vled- zoon van Klaas Harddraverij Woensdagmiddag had op de lianen van IJs- en Volksvermaak op de RÜd een nationale hardrijderij op korte baan 160 M.) plaats. Aangemeld hadden zich 28 deelnemers. De prijzen f 60. f 40 volgt behaald. J. Jette, te Medemblik. C. Pronk te Warmenhulzen. N. Oudeman te Graft. P. Burger te Burgerbrug. De deelname was heelaas grooter dan de pu blieke belangstelling. Deze was zeer gering. Waarvan de ontzettende koude wel de grootste oorzaak zal zün geweest. Raadsvergadering Dezer dagen vergaderde de gemeenteraad. Het besluit van de vorige vergadering, waarbü verlaging van de belasting op biljarts werd toe gestaan, werd weder Ingetrokken, omdat Ged. Staten bericht hadden, dat dit voor 1934 niet kon toegestaan worden, daar het besluit vóór September had genomen moeten worden. Goedgekeurd was het besluit, waarbü de te gelpaden in den Hoef en te Egmondbinnen niet voor wielrijders maar voor voetgangers bestemd worden. Alleen het pad langs den Siotweg zal voor fietsers In beide richtingen dienen. De huur der grasbermen langs de wegen werd voor huurders boven f 2.50 met 30 pet. ver laagd. De gemeente zal van het P. W. N. het onder houd der 31 brandkranen tegen een vergoeding van f 3 per kraan, overneman. Hierna kwamen de begrootlngen orde. De subsidie voor het Burgerlük Armbestuur was bepaald op f 3000.Doch in 1932 werd reeds f 5000.uitgegeven, zoodat dit bedrag zeker te laag zou zün. Het werd daarom vast- gesteld op f 5000.Daarvoor kan echter geen dekking gevonden worden, zoodat besloten werd als sluitpost een bijdrage van de regee-’ ring van f 5000.op te nemen. Of dit bedrag ook gekregen-sou worden, was niet te zeggen. Goedgekeurd werd verder de verordening tot vaststelling van een heffing van 200 opcenten op Personeele Belasting, 50 op vermogen en 100 op Gemeentefonds. Bü de bespreking van aan tuinders te ver leenen steun, deelde de voorzitter mede, dat er plan was om deze categorie ook te steu nen met bonnen, die alleen bü winkeliers In de gemeente zouden ingeleverd kunnen worden. Het lid v. d. Reep toonde zich hiervan een ernstig tegenstander, omdat de artikelen in Alkmaar goedkooper te krügen waren, zoodat de menschen gedupeerd worden in het toege kende bedrag. De VOORZITTER bracht hiertegen In, dat ook de winkelstand een zwaren tüd doormaakte en door deze bonnen dan indirect eenigszlns geholpen werd. Ook vond de heer v. d. REEP het niet bil- lük. dat de gesteunde arbeiders 1 cent per roe voor grond in eigen gebruik moeten laten val len. terwül op de tuinders deze korting niet werd toegepest. Hiertegen kwam de heer BRAS in verzet. Ook de VOORZITTER zette het verschil in omstandigheden uiteen. De begrooting werd daarna met bovengenoenv- den sluitpost goedgekeurd. Aangenomen werd het voorstel om voor 1934 alle subsidies aan vereenigingen en instellingen te schrappen, zoodat de bezuiniging tot *t uiter ste wordt doorgevoerd, wat noodig Is om rijks- steun te krügen. Op de ambtenaren zal ook 6 pet. pensioenbüdrage verhaald worden. Een voorstel van B. en W. om aan hen, die uit de organisatie trekken, het verschil tusschen ultkeering en steunregeling te vergoeden, in dien de Minister zich met deze regeling kan ver- eenigen. werd zonder discussie aangenomen. Eindelük werd nog besloten tot uitbreiding van het electrisch net ten behoeve van drie woningen, als deze zich alle drie aansloten. Hierna sluiting. 17. van Nicolaas Koning en Emma Gaal Pe tronella en Aafje. dochters van Gerrit Valkoog en Maartje Havik Petrus Cornells, z. van Martlnus Jak en Agatha Kramer. Getrouwd: Adrianus Puls (van Zaandük) en Aaltje Hüne Dirk Hendrik de Mare en Anna Hos. Overleden: Jan Mooü, oud 76 Jaar, geh. met Frouwke Groenewold Hendrik Donker, oud 75 jaar, geh. met Aaltje Schenk Dieuwertje Tjipjes. oud 27 jaar, d. van Pieter Tjipjes en Catharina Rükhoff Jacob Koomen. oud 23 Jaar. z. van Willem Koomen en Antje Kleüne.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2