Gemeenteraad van Castricum MARKTEN VRIJDAG 15 DECEMBER HEEMSKERK ST. MAARTEN ST. PANCRAS V EI LING-O VERZICHT TUITJENHORN WESTWOUD Weerbericht 7UID-SCHARWOUDE BAKKUM BROEK OP LANGENDIJK ZIJPE ZAANDAM ZWAAG VENHUIZEN WERKTIJDEN IN WINKELS VERKIEZING HOOGHEEM RAADSCHAP D.H.V.B.-WEDSTRIJDEN AFGELAST c- hadfend milt. Lar- rees Wederom strijd om de wethouders-jaarwedden Een nieuwe belasting Salaris- en subsidieverlaging over bjjna de geheele linie. Uitslag herstemming verbend In Een aerie voorstellen. 4 Personalia Hoogheem- Middagvergadering DE STREEK De Begroeting van be rin*. Subsidie V.V.V als '’kdllrti later aan de orde) hun Jaarwedde met met 38 -OU» jaarwedden van personeel 3- Verhoogtng pensioenbijdragen Straatverlichting. n, IK het 1. de een M.) B. en W. stelden voor 1300 beschikbaar te stellen voor den bouw van een vullverbran- dlngsoven. Na eenlge discussie werd het voor stel aangenomen. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia doch ter van Cornells Klaas Grootes en van Hen driks Bouwman. Ondertrouwd: Adrianus Johannes Mak. oud 25 Jaar, timmerman, en Jacoba Maria Hertogh, oud 24 jaar, zonder beroep, belden alhier. GetrouwdGeene- Overleden: Aljda Maria de Wlldt, oud 48 jaar echtgenoote van Petrus Hoedjes. Inbraak Onbekenden hebben een bezoek gebracht in het perceel Schoolmeesterstraat 43. waarvan de bewoner tijdelijk in een sanatorium vertoeft. De recherche onderzoekt thans deze zaak, doch wegens afwezigheid van den be woner kon nog niet worden opgegeven of iets vermist wordt. pu in?. t«te BT ir X n het ral ser ng nu jn lat as ri de n. *1 In i de talen, eloo- rftirt J. en Ibcr- ruin. ik g. et te Ie de neb- renl- g m ver- srle- lan- xiden isver- erden ult- 23, en. Ier. Liden m J. nger uit- heer on- jden in se en an se- iur eer rie je- Mjn geheel niet J-L. - I dikwijls I ken tust Uitslag Hardrijden voor heeren 1. J. Wijn, 2. P, Konlng, 3. J. van Graft. Kinderen dominostuk zoeken: 1. P. Zeegers, 2. K. Visser. 3. C. Groen Cm, 4. C. Burger, 5. C. Groen Tz. Hardrijden voor heeren om kunstvoorwerpen: 1. W. Kelner, 2. G. Tol, 3. C. Groen. 4. P. Vis ser. V U l l u tige tot zwakken wind uit gen, nevelig tot zwaar bewolkt. Tot voorzitter van de Banne Eenigenburg is herbenoemd de heer A. Borst en tot hoofdingeland van die Banne de heer C. Blankendaal te Tultjenhorn. pels. 34 fabr kl. 22 50. rencomm. f De hoofdinspecteur van den arbeid, hoofd van het 6e district der arbeidsinspectie, Ir. J. R J. Huygens, deelt ons mede, dat in verband met de as. feestdagen voor winkelpersoneel van 18 jaar en ouder de hieronder genoemde werktij den zijn toegestaan: 1. in alle winkels van 18 tót en met 23 Decem ber hoogstens 11 uur per dag en 63 uren per week (deze uren mogen liggen tusschen voor- mlddags 5 en ntuniddag 10 uur). 3. in brood-, banket-, suikerwerk- en choco- lade-wlnkels bovendien op de Zondagen 24 en 31 December 9% uur per dag (tusschen voor middag 5 en namiddag 8 uur); In deze winkels mag In het tijdvak 31 December tot en met 6 Januari In totaal 63 uren arbeid worden ver richt. De wekelyksche rusttijd van 32 uren blijft gehandhaaM. Voor alle winkels blijft de verplichting geven van den vrijen halven dag van kracht.. Winkel-bedienden beneden 18 jaar mogen niet Benoeming Door het bestuur der veiling .Bangert en Omstreken" heeft In de vacature A. Pijper, tot marktmeester benoemd, de heer K. Dulves. Genoemde heer was tot heden assistent. gadering om kwart oyei toespraak, nadat wethoui had voor gewijd. IJs-verdriet Alle slooten en vaarten liggen bedekt met een dikke laag ijs. Dat het nog niet op alle plaatsen betrouwbaars Is ondervond de bakker v. d. G. tot zijn schade. Deze wilde n.l. een klant bedoeken en daarbij gebruik maken van de brug. welke de natuur gelegd had. In het midden van de voorsloot gekomen, zakte hij echter door het ijs en haalde een nat pak. Ge lukkig wist v. d. G. zich uit zijn benarde positie te bevrijden en kwam hij er dus af met een nat pak en eenig bedorven brood. Zanddijk. De kosten hiervan dragen, waarvvan 400.d, Heiloo en Llmmen zal worden betaald. Verder werd 1000 en 1700 beschikbaar ge steld voor de verbetering van den Overtoom en den Breedeweg, terwijl voor de verbetering van het Schoutenbosch en den Ouden Haarlemmer weg 2100.werd gevoteerd. Aan de orde was hierna de vaststelling van een regeling van steun aan tuinders. Volgens deze regeling zullen o.a. alleen per sonen met een inkomen beneden de ƒ800.in aanmerking komen; evenmin komen zij In aan merking, wier bedrijf kleiner Is dan een 100 roede, behoudens uitzonderingen. De steun zal hoogstens 10per week be dragen, plus 0.50 voor ieder Inwonend kind beneden de 14 jaar. Een Commissie, door den Raad aangewezen, zal B. en W. van advies dienen. Verder zal de steun worden verleend als een voorschot, met het recht van verhaal, krachtens de Armenwet. Na uitvoerige discussies over onderdeelen, werd deze verordening aangenomen. Verder werd besloten tot het aanschaffen van een nieuwe cokeslnstallatie, waarmede een be drag van 1093.gemoeid zal zijn. De meerdere winst, welke de nieuwe instal latie zal opieveren, werd geschat op 400. per jaar. Voorts werd besloten tien pachters der ge meente eenzelfde reductie te verleenen op de prijzen als verleden jaar. Tot slot stelden B. en W. voor, aan de nood lijdende tuinders een Kerstgave te verstrekken en aan de werkloozen. ter gelegenheid van he: Kerstfeest, een toeslag van 25 pet., een en an der behoudens goedkeuring v^n de regeerlng Hiertoe werd met algemeene instemming be sloten. Na de rondvraag sloot de loco-burgemeester HEMMER, die inmiddels de plaats van burge meester van Lommen had ingenomen, de ver-* zeven met een korte ir DE VRIES bedankt de vriendelijke woorden aan hem Veiling In café ..de Rustende Landman" te Oudijk werd door notaris G. W. Koerman in veiling gebracht, een woonhuis waarin geves tigd broodbakkerij en winkel, met erf te Oudijk, groot 9 Are, eigendom en bewoond door den heer P. v. Kampen. In opbod kwam het geheel op 3150. Bij afslag mijnde de heer Slijkerman te ZwaagdJjk op 1. De opbrengst is alzoo 3151. Ontwikkelingsavond - Hedenavond half 8 wordt in het R. K. Vereeniglngsgebouw een ont wikkelingsavond gehouden. Als sprekers treden op de heeren B. Staveunl- ter met ret onderwerp: ..De verhouding der ver schillende landen na den wereldoorlog" en de heer N. Appelman over: Gymnastiek voor denk vermogen. In verband met de weersomstandigheden zijn de voor Zondag vastgestelde wedstrijden van den D.H V.B. afgelast De VOORZITTER zeide, dat B. en W. de straatbelasting als de meest billijke beschouw den, die kan worden ingevoerd. Spr. gaf toe, dat er in bijna iedere belasting wel een on billijkheid school. Spr. achtte voorts goede wegen niet alleen van belang voor hen, die daarvan direct ge bruik maken of daaraan wonen, maar ook voor de grondeigenaren. Wat de belasting zelf betreft, moet men vertrouwen stellen In de uitvoering daarvan door B. en W. Landerijen, die niet aan den weg liggen, zuilen niet worden aangeslageir dat zou onbillijk zijn. Ook gronden, die aan een particulieren- of polderweg liggen, zijn vrij gesteld, terwijl eigenaren van hulzen, die lan gen tijd (ongeveer een jaar) niet bewoond zijn, eveneens kunnen worden vrijgesteld. Bovendien zullen volgens de wet nooit de volle kosten van het wegenonderhoud op de belastingbetalers mo gen worden verhaald. Dat de lasten niet even redig zouden zijn aan het genot, dat men daar voor krijgt, acht spr. een kwestie vah appre ciatie. Spr. betwijfelde, of het voor de inwo ners wel aanlokkelijk zou zijn. Indien de riool- belasting werd gehandhaafd en de personeele belasting werd verhoogd. B. en W. hadden graag deze belasting in hun portefeuille gehouden, gelijk iedere belasting, maar deze 6000 moe ten er komen. Nadat men nog eens uitvoerig het voor m tegen van deze belasting had overwogen, werd sij met 6 tegen 5 stemmen aanvaard. 138 stelde de heer G. F. RES voor, ophalen weer door particulieren te geschieden, daar spr. de gemeentelijke De raad deser gemeente kwam gistermorgen om half tien bijeen In een openbare vergade ring. Nadat de VOORZITTER de vergadering had geopend, spnh de heer AUKES namens den raad eenlge sympathieke woorden tot den bur gemeester in verband met diens herstel van zijn riekte, waarover de raad zeer verheugd was. De VOORZITTER dankte den raad voor deze woorden en sloot rich aan bij den wensch van den heer Aukes. Van de Ingekomen stukken vermelden we een verzoek van de plaatselijke afdeellng van de O.SJ*. om aan de werkloosen een brandstof- toeslag te verleenen en voorts een extra-ultkee- nng van 25.plus een dubbele uitkeering ge durende de Kerstweek. De VOORZITTER deelde mede, dat het ver wek te laat was ontvangen om nog vooraf door B en W. behandeld te worden. Spr. kan echter vel mededeelen, dat reeds het plan bestond, behoudens de goedkeuring van den Minister, om met Kerstmis een dubbele uitkeering tg ge ven. Het nut van het gedane verzoek beschouw de spr als twijfelachtig. Op voorstel van den voorzitter werd het verzoek aangehouden. Aan de orde was hierna de vaststelling der rekening over 1932. met rapport van de com missie van onderzoek, welk rapport door den beer AUKES werd .uitgebracht. De ontvangsten op de gemeenterekenlng be droegen 100.76030 en de uitgaven 107.818 07, zoodat er een nadeellg slot viel te constateeren van 7057.77. Op den kapttaajdienst waren deze cijfers res pectievelijk ƒ30930, ƒ1739.67, nadeellg slot 143037. De inkomsten en uitgaven van het Maat schappelijk Hulpbetoon bedroegen respectieve lijk 1293337 en 11.789.18; aldus een batig saldo van 1143.19. De kapitaaldienst boekte aan Inkomsten en uitgaven een bedrag van 2634.34. Al deze rekeningen werden onveranderd vast gesteld. IJawedstryden Donderdag werden er op da Schagtjjsloot door de plaatselijke ijsclub wed strijden gehouden. De uitslagen zijn als volgt: I Jongens 1313 jaar: le prijs Jan de Ruiter Pz.: 2e prijs Piet Kostelijk Jz; 3e prijs Klaas Koe. Jongens 1415 jaar: le prijs Nic. van kleef; 2e prijs Oor de Boer; 3e prijs Au. Greidanus. Meisjes 1213 jaar: le prijs Trijni Schoenma ker; 3e prijs Dina Stoffers; 3e prijs Annie de Ruiter. Meisjes 1415 jaar: le prijs Pietertje Berk hout; 2e prijs Betsie Groenvald. nè 8 uur namiddag en niet langer dan 9J4 uur per dag en 53 uren per week arbeid verrichten. Op een naast de arbeidslijst op te hangen pe- piermoeten de veranderde werk- en rusttijden voor het personeel van 18 Jaar en ouder worden aangegeven; indien dit wordt nagelaten, mag van de toegestane overuren geen gebruik wor den gemaakt. Tijdens de behandeling van den kapitaaldienst deden B. en W. een voorstel tot uitbreiding van het aantal straatlantaarns in de gemeente. Voorgesteld werd 28 lantaarns by te plaatsen en wel in de volgende straten: Beverwyker- straatweg 3, Schulpatet 1. Schoutenbosch 4, De Fuikman 4. Oude Haarlemmerweg 5, Teturug- straat 1. Stetweg 3, Breedeweg 2 Dorpstraat 5. Bovendien zijn de uurwerken die in de lan taarns geplaatst zijn versleten en is bet ook gewenscht daarom geen uurwerken meer te plaatsen, doch drukautomaten. Hiervoor is een bedrag noodig voor 28 lan taarns van 2800en voor drukautomaten ƒ3500.—. Na eenlge overweging werd het voorstel, met eenlge wijziging, aangenomen, met de stem van den heer Spaander tegen. De gemeentebegrootlng werd vastgesteld op een bedrag van 252307.74 aan inkomsten en uitgaven; slot nihil. Voor den post onvoorzien was een bedrag van ongeveer ƒ3500.— uitgetrokken; voor werkver schaffing. ondersteuning enz. 22350.en voor ondersteuning van behoeftigen 27.94799, volks gezondheid ƒ7100.75; OL.O. 14.477.70; Bij. L.O. 25.265.05; openbare veiligheid 1436533. De kapitaaldienst sloot met een bedrag van 42300, riot nihil. Ijsclub Woensdagavond kwam de Ijsclub in jaarvergadering bijeen in het lokaal van den heer°S. Borst. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental 410 bedraagt, terwijl tevens werden gemomoreerd de moeilijkheden waar mede heden ten dage het bestuur heeft te kampen. De kas van den penningmeester wees een ontvangst aan van 1196.30, uitgaven 887.—, batig saldo 259.30. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer J. Nlelings gekozen de heer Jb. Balska Abin. verlichting ƒ4700 f. rente voor aanleg van wegen enz. ƒ617237; g. aflossing idem ƒ665235; totaal ƒ33.356.74. Voorts moet gerekend worden, dat rente en a/ïosslng als hierboven is genoemd, in de eerste Jaren belangrijk zullen toenemen. Alleen voor 1934 is in de begrooting opgenomen, als te lee- nen voor werken, vallende onder bovengenoem de posten, een bedrag van 17.800. Het hierboven genoemde bedrag ad 33356.74 is echter te verminderen met 7450.als ge raamde opbrengst van de wegen- en rijwlelbe- lasting. zoodat ten laste der gemeente blijft een bedrag van ƒ25.906.74. De opbrengst van de voorgestelde heffing is naar ter zake gemaakte berekeningen bij een voorgestelde heffing van 4 pct. van de belast bare waarden der gebouwde en 3 pct. van de ongebouwde der in de belasting vallende eigen dommen te ramen op 6600waardoor dus ongeveer 25 pct. van de ten laste der gemeente blijvende kosten door de belastingplichtigen wordt bijgedragen. De heer SPAANSEN ontwikkelde verschillende bezwaren tegen dit voorstel, waaraan z. L een groote onbillijkheid wa» verbonden, daar iemand, die een ruim Inkomen geniet en van alles, wat de gemeente hem biedt, profiteert, doch in een huurhuis woont, van deze belasting vrij loopt. Spr. stelde aan bet eind van zijn betoog voor, dit voorstel in te trekken en te besluiten tot verhoogen van de Personeele belasting en tot handhaven van de rioolbelasting. De heer HELLINGA was de overtuiging toe gedaan. dat in iedere belasting een of andere onbillijkheid school. Er zijn in deze gemeente verschillende grondeigenaars, die veel van de wegen gebruik maken en mét hun vervoermid delen daaraan groote schade toebrengen. De categorie. die de heer Spaansen aanhaalde, maakt weinig schadelijk gebruik van de wegen in deze gemeente. Spr. was voor het voorstel van B. en W. De heer DENIJS verklaarde zich op ver schillende pracnsche gronden voor het voor stel van B. en W. Spr. vroeg naar de mogelijk heid. verschil te maken tusschen bebouwde en onbebouwde gronden. De heer AUKES meende ernstig te moeten waarschuwen tegen een verhooging van de ]?er- soneele belasting. Indien deze belasting ver hoogd wordt, zal dit degenen, die zich in deze gemeente willen gaan vestigen, ongetwijfeld af schrikken. Spr. hoopte, dat het voorstel van B. en W. zou worden aangenomen. P.T.T.-Dienst. De Directie van het Post en Telegraafkantor te Alkmaar maakt bekend, dat met Ingang van 16 December het hulp post en telegraafkantoor te Bakkum zal worden om gezet in een station van den P.T.T.-dienst. Als gevolg hiervan zullen alle betalingsstukken aan huls worden uitbetaald door den besteller; ook zal deze tijdens de bestelling verplicht zijn verschillende postzaken aan te nemen. De openstelling Is op de werkdagen van 8.30 10.30. van 14-W15 en Vftn 1819 uur. Op Zondag alleen voor het afhalen van correspondentie van 8.45—9.15. Voor den telegraaf- en telefoondienst: werk dagen van 821 Zon- en Feesdagen van 8—9 uur. I De Woensdag gehouden herstemming voor het Hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier had den volgenden uitslag: In het district Alkmaar werden gekozen tot Hoogheemraad-plv. de heeren J. H. Langendljk. en J. Ringers (pol. part.) In het district Den Helder tot Hoogheemraad de heer P. Tromp (pol. part..) In het dictrict Purmerend tot raad plv. de heer Laan van de Alg. Klesver. Vergadering L. T. B. De afd. Venhuizen van den L. T. B. hield een vergadering in het Vereenigingslokaal. Aanwezig een vijf en zestig-tal leden. De voorzitter, de heer Jac. Ruyter opende de vergadering met den christe- Hjken groet en was zeer voldaan over de groote opkomst. In de maand Januari as. zullen er drie avonden gegeven worden; in deze avonden zul len speciale onderwerpen worden behandeld door den heer Machielsen uit Grootebroek. Medegedeeld werd, dat zoo mogelijk tot aan koop van kunstmest aou worden overgegaan. De voorzitter deelde mede.' dat het bestuur en ook dat van den Neutralen Bond een onder houd hadden gehad met B. en W. om te komen of tot een werkverschaffing, of tot een steun regeling voor tuinders, door de gemeente, ten einde de armoede van de tuinders eenlgszlns le verhelpen; wegens de flnancieele omstan digheden der gemeente, was slechts weinig hulp mogelijk. De voorzitter deelde verder mede dat aan vragen om steun schriftelijk kunnen worden ingediend bij den secretaris van den L. T. B„ den heer 8. Laan Jacz. te Venhuizen. R. K. KFWvereenlging In verband met het periodiek' aftreden van het bestuur, waarvan de heeren A. Duijves, N. van Dtftn. J. Strooper, W. Strooper en G. Stoop zich niet meer her kiesbaar stelden, hield de R K. Kiesvereenl- ging een buitengewone ledenvergadering. Alleen de heer Jac. Blokdijk en P. Hof. stel den zich herkiesbaar. Na gehouden stemming bleken te zijn geko zen de heeren P. Hof, Jac. Blokdijk. C. Dekker, Jac. Blankendaal. Ch. G. M. Immens, P. Mulle- boom en C. Mooi). Als plaatsvervangers werden gekozen de hee ren C. Bleeker, Jac. Spaans Czn.. J. Moojj en P. Langedijk. Volgt verkiezing van twee afgevaardigden. Gekozen werden de heeren C. Dekker en Jac. Blokdijk, terwijl laatstgenoemde als voorzitter werd aangewezen. De scheldende voorzitter, de heer A. Duijves spreekt tot de scheidende bestuursleden een woord van dank. Aan de beurt otn behandeld te worden was nu de gemeentebegrootlng voor 1933. De VOORZITTER stelde voor, de t poet voor post te behandelen, waartoe sloten. Algemeens beschouwingen werden niet ge houden. B(j punt 1. den post reserve van ƒ6000, stelde de heer TWISK voor, dit bedrag in het komen de jaar op te soupeeren. De heer DE NIJS verzette er zich tegen om dit te doen. De VOORZITTER bestreed, nadat nog eenlge andere leden hun meening hadden gezegd, het voorstel van den heer Twisk en stelde de z.1. groote gevaren er van in het licht Een der grootste gevaren was, dat het zeer wellicht het volgend Jaar noodzakeljjk zou kunnen zijn, zeer zware lasten op de burgerij te «eggen. Hand haaft men de reserve, dan is dit een sterke rem daartegen. Het voorstel van den heer Twisk werd met 3 tegen 8 stemmen verworpen. By het betrokken punt stelde de heer B. RES voor, de presentiegelden der raadsleden met 20 net. te verlagen en de salarissen van de wet houders eveneens met 20 pet. De heer DE NIJS meende, dat men de sala rissen Jk de wethouder» Biet -aeeest veeUnden aan h^ presentiegeld. Een vergoeding van 300 achtte spr. voor het vele werk, dat daar voor gedaan moet worden, niet hoog. De heeren AUKE8 en HELLINGA verzetten zieh krachtig tegen bet voorstel van den heer B Res. Zy betreurden het ten zeerste. Laatst genoemde achtte bet zeer verkeerd aan de sala rissen en vergoedingen te knibbelen en be schouwde het als een kleineering van den ver richten arbeid. Wethouder HEMMER stelde in het Itch^, wel ke groote offers vaak als wethouder moeten worden gebracht, offers, die de vergoeding daar voor verre overtreffen. Wil de raad aan die vergoeding tornen, laat men dan alles nemen. Spr. zou ondanks dat. zyn plicht blijven doen, totdat hij het niet meer zou kunnen dj-agen (Spr. doelde hier op de tegenwerking.) De VOORZITTER kantte rich ook tegen het voorstel; spr. zou er zelfs voor rijn geweest de Jaarwedden te verhoogen. wanneer de wethou ders zelf niet hadden voorgesteld (dat voorstel Achtereenvolgens werden al de volgende vöorsteltan zonder stemming of discussie aan genomen. Een voorstel tot verzwaring van het Gas- buisennet, tot een totaal bedrag van 4500. Een voorstel tot verderen aanleg van onder- grondsche kabels ten behoeve van het Electri- clteltsbedryf. tot een totaal bedrag van 7200. Een voorstel, otn de winst over 1933 van het Electriclteltsbedryf over te schryven op de re kening van 1933, ter compensatie van het ver lies. geleden door de indertyd Ingevoerde ta riefsverlaging. Deze winst bedroeg 1684.77. B.-en W. stelden voor, de gastarieven als volgt te wyrigen en vast te stellen. a. Gasverbruik over den gewonen zoowel als voor den munt meter 130 M3, per maand 10 cent Boven 30 M3, per maand voor het meerdere verbruik 4 cent p. M3. iTot heden was dit van 30100 M3, per maand 5 cent per M3.). b. Gasverbruik voor bakkeryen mét gasovens 1—10.000 M3. 3>4 cent en boven 10.000 M3. 3 cent per M3. (Tot heden was dit respectievelijk 4 en cent per M3.). c. Voor gebruik In gemeentegebouwen te be palen op 3 cent in plaats van 4 cent per M3. d. Voor levering aan het Provinciaal Zieken huis Duin en Bosch te bepalen voor de eerste 20.000 M3. 8 cent per M3. Inplaats van 25.000. Voorts werd aangenomen een voorstel tot aanleg van rywielpaden langs den Heerenweg. De koeten zullen ƒ6409.bedragen; en een voorstel tot aanleg van een fietspad langs den *n ƒ800.be de gemeenten gen dan een gehuwde, waarom deze laatsten dan ook zwaarder waren getroffen. Nadat de heer AUKES nog, eens zyn stand punt had uiteengezet, stelden de heeren RES voor de pensloenbydrage ten volle op de ambtenaren te verhalen. Wethouder DE VRIES zette tegenover de meening van den heer Helling» uiteen, dat by B. en W. geen enkele kleinzieligheid had voor gezeten. zy hebben de begrooting zoo breed mogelijk opgezet In de overtuiging, dat de minst draagkrachtigen het minst moesten wor den getroffen, zy hadden het daarom met het oog op de toekomst beter gevonden een kleinen last te leggen op de ambtenaren en niet te tornen aan de ultkeerlngen van de werkloozen. Zulks In het belang van de ambtenaren zelf. Reactie was aan dit alles volkomen vreemd. Het voorstel van de heeren Res werd hierna met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren Res, Borst en Twisk, verworpen en het voorstel van B. en W. aangenomen. Nadat nog eenlge posten onder den hamer wa ren doorgegaan, werd de vergadering om 13 uur geschorst tot half twee. Betreffende den post: ..Subsidie aan V.V,V.” stelde de heer B. RES voor, dit subsidie van 350 te verlagen tot 175. Spr. was van mee ning, dat het op den weg van de zakenmen- schen zelf lag meer geld voor vreemdelingen reclame beschikbaar te stellen. Nadat wethouder HEMMES de handhaving van de ƒ350 subsidie had bepleit en er den nadruk op had gelegd, dat de direct belang hebbenden wel degeiyk het leeuwendeel der kosten- van het vreemdelingenverkeer droegen en de voorzitter er op had gewezen, dat het strand 1500 opbrengt, terwijl ongeveer 100.000 menschen In het afgeloopen jaar de gemeente hebben bezocht, wat een onschatbaar belang voor Castricum kan worden geacht, (de voor zitter voerde nog veel meer argumenten aan) w^r<X het voorstel van den heer B. Res ver worpen en het voorstel van B. en W. om de subsidie te handhaven behoudens de alge meen toegepaste 10 pCt. korting stemmen aangenomen. By post 289 drong de heer SPAANDER aan op beperking van het aantal bals. Spr. had niets tegen het dansen, doch hij vond het in dezen tyd wel eens wat schril, wanneer aan den eenen kant gedanst werd en aan den anderen kant diepe armoede wordt geleden. De heer WEENK stelde voor een vermake- lykheidsbelastlng van 20 pCt. te heffen. Be paalde vereenigingen wilde spr. daarvan vrü stellen. De voorzitter betwyfelde het, dat het dansen in deze gemeente overdreven bedreven wordt. - 10 pCt. Vermakelykheidsbelasting achtte spr. voldoende. De raad was het hiermee eens. By de behandeling van de begrooting van het electriclteltsbedryf, vroeg de heer DE NIJS een verlaging van het tarief voor kleine gebruikers. Wethouder DE VRIES antwoordde dat het voorloopig financieel niet wel mogelyk was deze tarieven te verlagen. Slaagt de actie tot verlaging van de Inkoopstarieven, dan zal dit zeker verwerkt worden in een tariefsverlaging. De begrooting van het Electriclteltsbedryf werd hierna vastgesteld met een bedrag van 13810.44 aan inkomsten en uitgaven. De begrooting van het gasbedryf werd vast gesteld op een bedrag van ƒ23.90898 aan in komsten en uultgaven. met een batig slot van ƒ2000.—. L T. B- Woensdag 13 December hield de R. K. DioceAne Land- en Tuinbouwbond, af- deeling Heemskerk een druk bezochte vergade ring. By de opening memoreerde de voorzitter het overiyden^van den geesteiyken adviseur kapelaan Houdyk. Een gebed werd voor de zlelerust van den over ledene gestort en mededeellng volgde, dat op den dag der Jaarvergadering in de eerste helft van de maand Januari een H. MIs zal worden opge dragen. Vervolgens werd medegedeeld dat het de be doeling is om eind Januari as een Trlduum in de parochiekerk te houden voor de H. Familie. Onder de vele ingekomen stukken was het be richt dat ongeveer half Januari een vergade ring wordt gehouden door den Boerenvakbond. Uitvoerige besprekingen volgden ten aanrien van de steunverleenlng aan noodiydende tuin der», door de gemeente. Over het algemeen ble ken de normen te laag te zyn. Getracht zal worden hierin alsnog verbetering te verkrygen. Na de rondvraag spreekt de Zeereerw. heer 'pastoor. Na de hervatting drong de heer DE NIJS aan op een regeling, waarby een vergadering, die aanleiding kon geven tot onrust en vecht partijen, kon worden verboden. Spr. had een ,Jcyk>” op sabels. De VOORZITTER antwoordde, dat er een grondwetteiyk recht bestaat, ter bescherming van het vergaderrecht. Spr. zal echter, indien noodig, van zijn recht tot tngrljpèh* jMltulk ma ken. Evenwel zal steeds overwogen worden, van wie elgeniyk, de ordeverstoring uitgaat. Aan de orde was nu een voorstel tot het aan gaan van een brandweercontract met de ge meente Alkmaar. Deze Gemeente was bereid by voorkomende gelegenheden hier hulp te Meden en heeft daartoe een gemeenschappelijke regeling aan geboden, waaraan als vaststaande jaarljjksche kosten Is verbonden een bedrag van ƒ50.ter wijl overigens een vergoeding moést worden gegeven als In die regeling nader Is aangege ven. De heer DE NIJS betwyfelde de noodzake- lijkheld van .een dergelyke overeenkomst, ter wijl de heer HELLINGA meende, dat de over eenkomst. welke tusschen de gemeente cn het Provinciaal Ziekenhuis, dat over goed materiaal beschikt, wel voldoende was. De wethouder HEMMER en de VOORZITTER wezen er op. dat deze overeenkomst alleen gold voor gevaariyke branden, die met het mate riaal, waarover men In de gemeente beschikt, niet voldoende bestreden kunnen worden. Het geringe bedrag, dat met deze overeenkomst is gemoeid, kan geen bezwaar opleveren. Het con tract met het Prov. Ziekenhuis biyft gehand haafd. Het voorstel werd hierna zonder stemming aangenomen. By post 75 werd door den heer G. F. RES aangedrongen op een onderzoek of een elec- trische straatverlichting niet goedkooper zeu zyn dan de bestaande gasverlichting. Spr. ver wachtte van een electrische verlichting een groote bezuiniging. De heer HELLINGA had rich, op grond van de ervaringen die de raad op het gebied van onderzoekingen heeft, tegen de instelling van een commissie van ondersoek verklaard. De VOÖRZITTXR zette uiteen, dat bet in de bedoeling van B. en W. lag, dit onderzoek aan de commissie van bedrijven op te dragen, wat hem een doeltreffende en goedkoope maat regel toeleek. Aldus werd besloten. By post 106 en 107 maakte de heer AUKES de opmerking, dat hy het werk van het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis van een zoo groot nut achtte, dat hy de subsidies daaraan niet gaarne verminderd zou zien. De raad sloot rich unaniem by deze jpoorden aan en besloot tot handhaving van de volledige subsidies. Em ste»»tbris»ting Aan de orde was hierna, by post 133, een voorstel van B en W. om over te gaan tot het Invoeren van een straatbelasting. In hun voorstel zeiden B. en W. o.a. bet vol gende: Een in verband met de omstandigheden juiste heffing ter vermeerdering van de Inkomsten leek B. en W. de Invoering van een straatbe lasting. die os. volgens B. en W. dit voordeel heeft, dat daarin ook wordt bygedragen door personen of instellingen, die hier eigendommen hebben en hier niet wonen. De kosten, die de gemeente voor het onder houd. aanleg, enz. maakt, zyn volgens de be grooting 1934 als volgt: a. onderhoud van stra ten en wegen en riolen 5160.b. vervoer van vuilnis ƒ900.—; c. Jaarwedden van personeel ƒ8025.d. pensioenlasten idem ƒ1747.12; e. By het invallen van de vorst bleef de hoop levendig, dab, indien deze strenge meester niet lang zou regeeren, nog wel een deel van de bloemkool zou zUn te redden. Tqen dan ook na enkele dagen de dool inviel, kwam hy velen de moed er weer In, doch helaas, de omslag was slechts van korten duur. By het afwisselend spel van vorst en dooi is thans de kans radicaal verkeken en Is de op brengst van de mlllioenen stuks bloemkool, die zoo noodig waren om de menschen hier tot aan de nleuks oogstcampagne wat op de been te houden, absoluut verloren. De geheele week tot op den dag van heden, zyn nog alle dagen veilingen van bloemkool ge houden, die nog daags vóór de vorst waren bin- nengehaald. Er kwamen nog dagen voor van 3040.000 stuks, waarvoor voor binnenlandsch gebruik nog flinke kooplust bestond. Dinsdag werd voor 1ste soort tot f 14.70. voor tweede soort tot f 8.60 betaald en vandaag gol den by een aanvoer van 5000 stuks prijzen tot f 13.70 en f 6.50 per 100 stuks. Na vandaag zal de aanvoer van geen beteeke- nls meer zyn, waarmee dan de bloemkoolcam- pagne een wreed en ontydlg einde heeft gevon den. Thans Is het de beurt aan de Slultkool en Uien waarvan volgens Inventarisatie In dit rayon ongeveer 120 spoorwagens aanwezig zyn. Op de Uien heeft de koude nog weinig gun stige uitwerking gehad, de hoogste prys was f 1.30 per baal. Slultkool werd de laatste dagen niet aange boden. Voorts zal binnenkort de veiling van afgesne den tulpen weer een aanvang kunnen nemen waarvan hier een ?0-tal kassen aanwezig zyn. In het Noorden ma- Noordeiyke rlchtin- aanvankeiyk nog weinig of geen, later toenemende kans op neerslag; matige tot lichte vorst des nechts, overdag om het vriespunt* tot lichte dool. In het Zuiden zwakke tot matigen. Ooste- lyke tot Noordeiyken wind, half tot zwaar be wolkt. nog weinig of geen neerslag, matige vorst des nachts, overdag lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. Zon op 8.05 onder 3.45 Licht op 4.15 17 December N M. Ia verband met de moeiiykheden om de be- <rooting sluitend te krygen. werd door B. en W. oy post 37 der begrooting het volgende voor gesteld: Tot heden bedroeg de heffing voor het pen sioenfonds 3 pct. van loonen en salarissen be- peden 2000.en 5 pet. voor hetgeen daar even werd ontvangen. TTians meenden B. en W. bet noodzakeiyk die heffing met ingang van 1 Januari sus. als volgt te doen geschieden: a. voor gehuwden of daarmede gelyk te stel le kostwinners, van de le 1000.3 pet, daar- 8H pet.; 8. v»r ongehuwden 8K pet. van het geheele of salaris. Be heer B. RES was van meening, dat leder ‘W) eigen ouden dag moest verzekeren. Spr. •éhtte het daarom beter, dat de ambtenaren volle 8X pet. zouden betalen. De heer AUKES maakte op princlpieele gron den bezwaar tegen het verschil, dat er tusschen gehuwden en ongehuwden werd gemaakt. Jd’1’- wilde zich echter tegen het voorstel In -—U verzetten. heer HELLINGA meende, dat men, wat beurt, geen vergeiyking moet trek- -en het salaris van een ambtenaar en iemand uit het vrije bedryf, omdat deze •«sten vaak werken voor een salaris, dat be- "«den alle peil is. De overheid heeft tot taak *et salaris van den ambtenaar als voorbeeld te oen handhaven De toestand van Castricum n“K diet zoodanig, dat een salarisverlaging, een indirecte, noodzakelijk geacht kan "orden. legde zich echter, wyi l^et G O. rich ™«rmee accoord had verklaard, by het voor- “vei neer, al was het niet van harte. 5* wethouder HEMMER zette uiteen, dat een "Ugeael beter In staat was deze korting te dra- lagen. Dit voorstel werd op ethische gronden, on danks het voorstel van den heer Helllnga. om niet tot verlaging over te gaan, aangenomen •net algemeene stemmen. Voorgesteld werd hierna door B en W om het presentiegeld van de raadsleden met 40 pet. te verlagen. l*a zeer uitvoerige discussies stelde de heer HELLINGA. gesteund door den heer WEENK. voor, de presentiegelden te verlagen met 10 pet Het voorstel van B. en W. kwam, als het vvrst'trekkende. het eerst in stemming en werd met 2 tegen 9 stemmen aangenomen 10 pet te verlagen. Sor. achtte de verhouding van loon en arbeid niet Juist. Het voorstel van den heer B. Res werd ver worpen. g Aan de orde was nu het voorstel van B. en w zelf om de jaarwedden met 10 pet. te ver- Hoogste stand: 767.3 te Blacksod. Laagste stand: 743.3 te Marseille. yerwachtlng Bloemenbollencultuur Woensdagmiddag kwam de afd. Langendyk en O. van Bloem bollencultuur In vergadering bijeen In het lokaal van den heer vyzelaar. Verder kwam in behandeling de beschry- vingsbrief van de alg. vergadering. Met de heffing van het 2-cents-per-roe- fonds kan men zich niet vereenlgen. Op het voorstel Voorhult, de regeering te verzoeken voor alle ingeleverde en nog in te leveren bollen te betalen met 20 cent per Rynl. Roe, hetwelk dan terugbetaald zal worden over 10 jaar, werd afwyzend beschikt Tot afgevaardigden voor de algemeene ver gadering werden gekozen de heeren H. Pas- terkamp en C. Timmerman en als plaatsver vanger W. J. Bolden. Op het verzoek om lid te worden van den Kring West-Friesland werd besloten hierop niet In te gaan. ’*n?_ VBI? Land- nlxstrsat 282. Bloemenveiling 13 Dec Rozen: Hadley 46 ct, Roaelandla 68 ct. Butterfly 8 ct. per stuk. Briarcliff 68 ct. per stuk. Seringen: Marie Legrave 1ste soort 1417 ct. Idem 2e soort 812 ct Charles Dlx 13—16 ct, oer tak. Diversen: Frees la 2530 ct. p. boe. Cal- la’s 2026 ct. per stuk. Chrysanthemum: Germ 1012 ct.. Bax 8-10 ct. per stuk. Troechrvsanthen 10—20 ct per boe Tulpen: Allard Pierson 57 Roode Due 12. Cramolsle Brillaat 12 per 100 stuks. Plantenvelltng 13 Dec.: Azalea's 11.70. Primu la’s 18—20 ct.. Cyclamen .4075 ct. per stuk, di verse varens 1180 per bak van 25 stuks. Oroentenvelllng 14 Dec Bloemkool le soort 1216. Idem 2e soort 69. roode kool 36.70. gele kool 2 506.50. groene kool 13.50. knol- eelderle 1ste soort 6--11. Idem 3e soort 1.504, andlfvle 1 603 50 per 100 stuks, prei 1830 sel derie 1333, peterselie 1625 ct. kervel 1520 per 100 boe. uien 22.80, drlellneen 1.202. per 100 kg Holl. lof lete soort 2038 ct.. Idem 2e voort 1216 ct per Kg. Fruitveiling 14 Dec. Goudrelnetten extra 30 tot 63 ct, idem 1ste soort 1519 ct.. Idem 2e soort 11—13 ct.. Bellefleur 1ste soort 1316 ct. Idem 3e soort 912 ct.. Present van Engeland 1ste soort 2026 ct.. Idem 2e soort 1418 ct, Campagnezoet 811 ct.. Stoofperen 811 ct, Jacqu-s Lebel 1114 ct Idem 2e soort 1114 ct. per Kg BROEK OP LANOENDIJK, 15 Dec 31800 K.O. Roode kool 1.203 00. 30500 K.O. Oele kool 1.70 —3 00. 36500 K O Deensche Witte kool 2.002.50. 1000 KO Bleten 1.20 BOVENKARSPEL. 14 Dec „De Tuinbouw” 90 baal Uien: groote gele 1.301.45. drielingen 0.75. nep 1.20 per baal. 2847 stuks Bloemkool: le soort 10.9Ó12 80. 2e soort 6 808.30. 3e soort 0 75 per 100 stuks. 250 K G. Oele kool 1.00 per 100 K O BLOKKER. 13 Dec. Op Hoop van Zegen" Oele kool 1.30. Spruitjes 10.30. Uien 2 102.40. Gron Kroon 7.20. Bellefleur 8 00. Oleeer Wilde man 10 60. Ooudrelnet 10 0016 10. Pr. V. Enge land 10 5013 20. Wlnterjannen 8.7010.10, Wln- terlouw 9009.70. Zoete Appelen 9.10. HOOFDDORP. 14 Dec. Granen en Zaden. (Boe- rennoteerlngen 1 Rogge 7 007 50, Ch Oerst 4 254 75 Wlntergerst 3.754 25. Haver 5.50 6 Q0. Dulvenboonen 8 008 50. Paardenboonen 6 006 50. Bruine Boonen 8 0010 00. Groene Erwten 9 0010 00. Vale Erwten 10.0011 00. Gele Mosterd 12 0013 00. Kanarlezaad 6 00— 6 50. Karwyzaad 29 0030.00. Blauwmaanzaad 19 0020 00 oer 100 K.O. LEIDEN. 13 Dec. Voor de week van 12 tot en met 23 Dec Consumotlemelk 1ste klas 6 75. 2de klas 6 50. 3de klas 6.3S. Tndustrtemelk 5.206.00 per 100 liter. NOORD-SCHARWOUDE. 15 Dec. 5000 K O. Uien: Drielingen 1.30. Uien 2 502.60. Grove Uien 2 802.90. 70600 K O. Roode kool 1.002 80 28200 K G. Deensche Witte kool 2 003.70. 13300 K.O. Oele kool 1.003.10. WARMENHUIZEN. 14 Dec. Gewone Uien 2.80 2 90. grove Uien 2.70. Drielingen 130. idem Stek 1.20. Roode kool 2 703 20 Idem 2e s 1 302.30. Gele kool 150—2 00. Idem 2e s. 1.301.50. Deen sche Witte kool 2.002.50. Idem 2e soort 1.60 per 100 K.O. WOONUM. 14 Dec. Witlof I 2227 een# idem n 1821 cent. Idem III 1015 cent. Bpruttkool 12 80 -27.00, Putjeskool 3.00—250, Prei 7.50 15 80 ZWAAG. 13 Deo. ..Bangert en O.” Druiven 48 0049.00. Spinazie 18 00. Roode kool 1.60 3.50. Oele kool 1.301.80, Sprultkóol 11.00—23.00. Uien 1.703.20, Wortelen 1.9010.00, witlof 16.0024.00 per 100 K.O. Bloemkool 4.20—12.00. Kleepeer 8.8010 10. Oratlool 7.00. Wlnterlouw 9.10. Bergamot 3.006 10. Geld. Bellefleur 7 00 ,790. Present 89011.00. Ooudrelnet 13.003030. Zoet 6.008.00 per 100 stuk*. By poet het «11 doen vuilnisauto te duur achtte. De VOORZITTER beschouwde de vuilnis kwestie voor een groeiende gemeente, als Castri- cum een zeer moeliyk vraagstuk, dat een gron dige studie vraagt. Het ophalen van vuilnis door particulieren moest spr. sterk ontraden, als er Iets tot de taak van de overheid be hoorde, dan was het wel dit. De wethouder HEMMER verwachtte van ver zorging door particulieren veel misère. De groote hoeveelheid vuil, die dageMJks opgehaald wordt, maakt den bouw van een oven noodig. De heer RES trok hierop zijn voorstel in. Door B. en W. werd voorgesteld het subsi die aan de Katholieke bewaarschool met 10 pet. te verlagen. De heer SPAANSEN brak een lans voor de handhaving van het bestaande subsidie en vroeg de verlaging niet toe te pas sen. Hy werd hierin gesteund door den heer Borst. Na eenlge discussie werd op voorstel van den heer Twisk besloten dit subsidie niet te ver lagen. Het subsidie aan Maatschappelijk Hulpbe toon werd met 1000 verlaagd, daar M. H. op gegeven had niet meer dan f 10.000 noodig te hebben. Voor steun aan tuinders werd voorgesteld 4500 beschikbaar te stellen, tegen 3500 In 1933. De heer B. RES stelde voor, den steun tot 5000 te verhoogen. De VOORZITTER stelde in het licht, dat een zeer groot deel van het geld van M. H. (ong. 80 pet.) ook by de tuinders terecht komt. Het door B. en W. voorgestelde subsidie van 4500 voor steun aan tuinders, werd ten slotte na eenig over en weer gepraat goedgevonden. De heer B. Res had zyn voorstel Ingetrokken. By den post „Ondersteuning aan werklooaen" bracht de heer HELLINGA warme woorden van hulde aan wethouder De Vries, voor diens vele bemoeiingen op het gebied van werkloozenzorg. De heer AUKES bepleitte den nood van een deel van den middenstand, dat zwaar getroffen is door deze droeve tydsomstandlgheden. Spr. sprak de hoop uit. dat te gelegener tyd van gemeentewege ook Iets voor deze menschen zal worden gedaan. De VOORZITTER antwoordde, dat B. en W deze kwestie ernstig onder de oogen zullen zien, wellicht dat ook voor deze menschen Iets zal kunnen worden S^daan, al zal dit vele moeliyk- hedea.voor het Eemeentebestuizr opleveren. ALKMAAR. 15 Dec. Kaasmarkt. Aanvoer 3 sta- 22 SO. 1 boerenkl. 31.00. 1 boe- 21 00. Handel stug. - AMSTERDAM. 14 Dec Amsterdamsche vèl- - - Z-- en Tuinbouwproducten. Dlr. H. J. Houtkooper. Oemeenteltlk Veilinggebouw Mar- Hadley 46 ct.. Roselandla 68 ct. tl—L, II Marie Legrave 1ste soort 1417 ct. tak. Diversen: Frees la 2530 ct. p. boe. Cal- Sax 810 ct. per stuk. TToechrvsanthen au.^vu: Alia.Piwoou Roode Due 12. Cramolsle Brillant 13 Plantenvelllng 13 Dec.: Azalea's 11.70. Frimu- vyuanicu .tv-10 ut. yei 11.60 per bak van 25 stuks. 1216, idem 2e soort 69. roode kool 26.70. Rele kool 2.506.50. groene kw» xo.uu, auui- selderie late soort 6-11^ Idem 2e soort 1.504» A.W—-O.w P’7* AW BttlILO. piel IQ- derle 1222, peterselie 1625 ct. kervel rzz 1?" - - 100 kg HoU.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 3