L „Omithophilia” s ^RADIO-PROGRAMMA De heer D. Kooi man IN HET HART VAN LONDEN I VRIJDAG 15 DECEMBER beurtgebouwen te Utrecht Geen lippenstift! Geraffineerde bediende Wat een In wintertijd GEEN VLIEGVELD TE GOUDA Zwaar dryfyt op de Waal PLA>A HOTtl De inzendingen Koude-maatregelen TEXTIEL-BESPREKINGEN Brand te Rotterdam BRANDEN F Ernstige val op het ys De kwalificaties Per schaats over het Uselmeer DE „IJSVOGEL” TE LYON Hooge eischen tegen verdachten Besprekingen te Roermond DE OPRUIING TE DEN HELDER Een meineedige getuige c DE HUWENDE AMBTENARES Vergaderingen P-:'* H. Travals Een tenniswedstrijd in den winter De kwestie in de Staten van Groningen Over zyn blyven als Kamerlid of Gedeputeerde zal hy binnen kort beslissen Plannen dienen voorloopig te worden opgegeven ROEKELOÓSHEID KOST MENSCHENLEVEN K.N.V.B.-WEDSTRIJDEN GAAN NIET DOOR Samenstelling der Nederlandsche delegatie MGR. C. A. VAN SON GAAT RUSTEN INBRAAK BIJ GEMEENTE ONTVANGER STANDSORGANISATIES EN SPORTBEWEGING DE CARM ELI ET EN TE NIJMEGEN Door het ijs gezakt Wetteinder platten Van Volendam naar Marken arbeid is er noodigf1 Autobestuurder voor het Hof Extravlucht Zilvermeeuw” De Print et op de schaatt i Boven een politiebureau Poging toit oplichting van de Potteryen Het vuur wa» niet tfe stuiten Zaterdag 16 Dec. 1933 o a vaart ‘Z'ele&r-. Heartowest, London B 1 I St. C^fartinsstreet, hoek Leicester Square, W. C. 2 CTelef. Whitehall 8641 toonstelling alles, wat met deze band houdt, op 1 Januari as. moet zijn afge werkt en dat men dan terstond begint aan de voorbereiding van de volgende! d. Boven NIH”. III 7.35 —^7.45 RKF-kwartlertJe v. P. Lustenhouwer. Het Gramofoonmuzlek Daai na voortzetting van tooneel ven 1 dat ge- Donderdagmiddag is het 7-jarig zoontje van de familie J„ woonachtig in de Madoerastraat te Heemstede, toen hy met een 6-jarig vriendje aan het spelen was op het Ijs in de Jachthaven, door het Ijs gezakt en verdronken. B I R L E R R 1 E k E F B De Westeinderplassen zijn schitterend berijd baar. komst op Vrijdag 15 Dec. van 3—5 uur, In het tentoonstellingsgebouw. De AUE.V. houdt een vragen- en antwoor- dendag op Zaterdag 16 Dec., des middags. De toegang is hier vrij. Jaarvergaderingen houden: de Ned. Hoender club, Zondag 17 Dec., 1 uur; de Nederl. Ancona Club, Zondag 17 Dec., 1 uur; Ned. Wyandotte Club, Zondag 17 Dec.. 14 uur; de Rhode Island Red Club. Zondag 17 Dec., 12 uur; Ned. Ply mouth-Rock Club. Zondag 17 Dec., 3 uur; de Brunner Kropperclub, Zondag 17 Dec., 3 uur; de Meeuwenclub. Zondag 17 Dec, 12.30 uur; Rex Konijnenfokkersclub. Zaterdag 16 Dec., 3 uur; alle in het Jaarbeursgebouw. In verband met de mededeelingen van den heer D. Kooyman, lid van Oed. Staten van Noord Holland, Donderdag in de Prov. Staten vergadering gedaan, vernemen wjj. dat het In zijn bedoeling ligt, binnenkort te kiezen, tus- schen het lidmaatschap van de Tweede Kamer en dat van het College van Ged. Staten van Noord-Holland. HU zal dan waarschUnlük Tweede Kamerlid blUven. zoodat zyn Donderdag gehouden rede wel als een afscheidsrede begrepen kan worden. Het hoofdbestuur van den Centrajen Neder- landschen Ambtenaarsbond verzocht den direc- teur-generaal van het P.T.T.-bedrjjf, om tijdens de koude-perloden gedurende den winter, de hoofden van dienst, ten behoeve van personeel met dienst buiten kantoren, te machtigen tot het nemen van maatregelen, zooals verstrek- king warme hoofd- en handbedekking, warme dranken, verlichting of verschikking van dienst. LANGENBERG, 472 M. 12.55 Omroep orkest van Muhlacker o 1. v. Gustav Gor- llch 6.20 ..Beethoven In Bon”, cyclus van Else Pfaff; kamerkoor, solisten en het groote orkest van den West-Dultschen omroep o. 1. v. dr. Wilhelm Buschkötter 7.30 Gevarieerd weldadlgheldsprogram- ma. De Waal vóór Nijmegen was Donderdagavond voor driekwart met zwaar drijfijs bedekt. De ri vier is nog 22 c.M. gevallen en staat thans op 6 M. 48 NAP, De pont is uit de genomen en naar de haven gesleept. Momenteel liggen In de haven en in ’t Maas- en Waalkanaal 240 gevluchte schepen gemeerd. Kumps 6.35 Gramofoonmuzlek 6.50 Het kleine orkest van het N I. R. o 1 v. P. Leemans 8.20 Het Radlo-orkest o. 1 v. Karei Walpot 9.20 Veqrolg concert. KALUNDBOBG, 1154 M. 12 05 Orkest o. 1. v. Leonard Gyldmark 1.50 Gnun> foonmuzlek 2 50 Concert 7.20 Kerst concert 8 35 Omroeporkest o. 1. v. Emll Reesen 9.35 Populaire muziek door het omroeporkest 10.20 Dansmuziek. Donderdagmorgen half elf zyn twee jongens uit Stavoren per schaats over lipt IJseltneer naar Enkhuizen overgestoken, waar zij om half twaalf aankwamen. Spoealg na hun aankomst keerden ze weer terug en om twee uur kwamen zij behouden in Stavoren aan. Zij waren onderweg eenige wakken gepasseerd; het ys onder de Holland- sche kust was niet gunstig. De Hoogeërw. Deken van Nijmegen, Mgr. C. A. van Sori, jieeft met ingang van 1 Januari a.s. wegens hoógen leefUjd emeritaat aangevraagd. Mgr. van Son, die sinds 1911 deken en pas toor te NUmegen is, heeft zich vele verdiensten verworven voor het katholiek cultureele en so ciale leven van deze stad. De Haagsche rechtbank zette Donderdag de behandeling voort van de zaak tegen de gedeti neerden A. J. D„ en A. B. de verdachten van de op 30 Juni jJ. gepleegde inbraak in het kantoor van den Oemeente-ontvanger te Naaldwijk. Het O. M. eischte tegen D. zeven Jaar gevan genisstraf en tegen B. drie en een half jaar ge vangenisstraf. Op het verzoek van den verdedi ger van B. besliste de rechtbank, dat deze in vrijheid zal worden gesteld. BERLIJN. 419 M. 6.20 Programma van Langen berg. Tijdens de tentoonstelling houden verschil lende clubs en vereenlgingen hun vergaderingen. ..Ornithophllla" houdt een alg. ledenverga dering op Zaterdag 16 Dec., des middags 3 uur. in het Jaarbeursgebouw. De Vereeniglng van Boerderijen en Plulmvee- fokbedrljven in Nederland houdt een samen- Op Vrijdag 15, Zaterdag 16 en Zondag December wordt in de Jaarbeursgebouwen Utrecht de 36e internationale Naar wjj vernemen zullen de paters Carme- l’eten met ingang van 1 Januari as. het paro chiaal bestuur over de 8t. Augustlnuskerk te Nijmegen van de wereldheeren overnemen. In de e.v- zitting der Provinciale Staten van Groningen zal om. aan de orde komen een voordracht van Ged. Staten tot aanvulling van het ambtenarenreglement, houdende de bepa ling om ontslag te verleenen aan de huwende ambtenares en aan de ambtenares die in con cubinaat gaat leven. Woensdag heeft te Roermond een bespre king plaats gehad van het Diocesaan Comité van Samenwerking, waarbij zijn aangesloten de vier diocesane standsorganisaties in Limburg. Voor t eerst was hier bovendien vertegenwoor digd de Werknemende Middenstand. De besprekingen waren, aldus is aan ,,De Volkskrant" medegedeeld, gewijd aan de vraag hoe de standsorganisaties in den geest van het bekende bisschoppelijk schrijven kunnen mede werken aan de bevordering van de katholieke sport. Het spreekt vanzelf, dat hierbij ook aan dacht gewijd is aan het feit, dat nog katholieken in neutrale clubs spelen. Voorts is ook een deel der besprekingen be steed aan de vraag: wat kan en moet gedaan worden tegen de zedenverwildering. De laren vliegen. Bij een rustpunt in ons leven „ontdekken” we plotse ling hoever wij reeds van den aan vang af zijn. Maar als u>e dan staan midden in ons werk, als 't ware nog aan het begin van nieuwe mogelijk heden, dan schouwen we dankbaar op hen, die ons nu omringen en een gevoel van voldoening overweldigt ons. Want al gedenken we met droef heid gelieven die van ons zijn heen gegaan of desillusies die geen mensch bespaard worden, toch overweldigt ons het gevoel van groote vreugde over het bereikte- En als dan anderen ons komen eeren, ons komen getuigen van bewondering en waardeering, dan doet ons dit goed. Minder om ons zelf dan om den familiekring die ons lief is. Het gezin heeft zijn eigen rechten juist omdat het gezin ook zijn eigen offers brengt. Het gezin moet het gezinshoofd maar al te vaak af staan voor arbeid in 't algemeen belang. En zoo is ook voor hem, die afkeerig is van lof, een spontane en hartelijk gebrachte hulde een lief iets ....om de anderen! Omstreeks half negen is Donderdagavond brand uitgebroken op de eerste étage van het pand Maashaven 48 te Rotterdam, in welk per ceel op de parterre een politiebureau is geves tigd, dat zijn Ingang heeft in de Paul Kruger- straat. De brand is ontstaan in de achterkamer tij dens afwezigheid van de bewoners, de familie Van Schalk en breidde zich zeer snel over de geheele verdieping uit. Via een doorloopende kast bereikte het vuur spoedig de tweede ver dieping, bewoond door O. Kok en In een oog wenk sloegen de vlammen naar buiten uit. De brandweer was spoedig ter plaatse en be streed met stralen het vuur. Daar beide wo ningen gesloten waren kon men aanvankelijk niet tot den vuurhaard doordringen, hiervoor moest men twee deuren forceeren. Inmiddels was ook een motorreservewagen gearriveerd en drongen brandweerlieden met rookmaskers ge wapend, naar binnen. Spoedig daarop was het pleit beslecht. De eerste etage is echter geheel, de tweede, gedeeltelijk uitgebrand. Het politiebureau, vooral de inspecteurskamer. "kreeg veel waterschade. De oorzaak van den brand Is onbekend, de bewoners waren verzekerd. Nu de winter weer heeft doorgezet, neemt ook de sterkte van het Ijs buiten de Gouwzee toe' en heeft de exploitant van het bekende hotel Spaander een begin gemaakt met den aanleg van de baan VolendamMarken. Er wordt getracht met een ijsschaaf leze baan zoo mogelijk voor schaatsenrijders berijdbaar te ma ken. Donderdag maakten ook de eerste IJsschul- ten van hier uit een tocht naar het eiland Marken. Unieke ligging ut bet midden van West-End, vlak hg de belangrijkste straten, kantoren, winkels en theaters. En toch een rustig hotel, daar het driikke verkeer het niet passeert. Prachtige moderne kamers, warm en kotsd str. water, centr. verw. In elke kamer telefoon en desgewenscht radio. Men spreekt Hollandsch, Fransch en Dssstsch Leiding in kathcdeke banden. Mr. fenny inwonend directeur. Logies-ontbjjt slechts to sb. 6 d. 17 te tentoonstelling gehouden van hoenders, watervogels, duiven, ko nijnen en andere pelsdieren. De tentoonstelling zal op genoemde dagen zijn geopend telkens van des morgens negen tot des avonds zes uur. We hebben Donderdagmiddag een uurtje in de Jaarbeursgebouwen doorgebracht en werden daar rondgeleid door den heer ir. G. F. Wtte- waall, voorzitter en den heer D. Das, secretaris. *t Is Inderdaad een interessant uurtje geworden, want zoo daags vóór de opening krijgt men een goeden kjjk op alles, wat tot zoon exploitatie behoort en wat er zoo al te doen is, vóór het publiek het geheel in oogenschouw komt nemen. De voorzitter vertelde ons, dat ni deze ten toonstelling alles, wat met deze expositie ver- Kon morgens niet aan *t werk omdat het hoesten hem ’s nachts zoo had afgemat. „Door een verwaarloosde verkoudheid kreeg ik het op mijn borst, waardoor 'Jt het verschrikkelijk benauwd had. Ik kon ’s morgens niet naar mijn werk gaan, omdat ik ’s nachts niet sliep van benauwd heid. Na ’t gebruik van Abdijsiroop trad een algeheele verandering in. Ik kon weer rustig diep ademhalen, mijn werk ver richten en slapen. Ik voel mij nu zoo goed als nooit tevoren en dank dat mijns Inziens alleen aan de Abdijsiroop.” Zoo schrijft on» de heer J. H. te B., wiens orlgineele brief voor ieder ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Abdijsiroop werkt heerlijk slijnjoplossend, verzachtend, hoeststillendverruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grond oorzaak aan, vermijdt etterige slijmvor- ming en ontsteking. Door Abdijsiroop te nemen hebt Gij iets bijzonders voor borst en keel en op lederen leeftijd kunt Ge Abdijsiroop gebruiken. Thans per ftesch 1.1.50, 2.75. Ge bespoedigt Uw genezing door buitenshuis Abdijslroop- Bonbons („gestolde” Abdijsiroop) te ge bruiken. 35 cent en 60 cent per doos. By de behandeling voor het Amsterdamsche Gerechtshof van de zaak tegen twee verdach ten, die te Den Helder opruiende geschriften hadden verspreid, heeft een getuige i décharge verklaard, dat hy en niet de verdachten de pamfletten had verspreid. De getuigen twee mariniers hielden echter vol dat de ver dachten de pamfletten hadden uitgegeven. De getuige a décharge bleef bl) zijn verkla ring, zoodat de procureur-generaal een vervol ging wegens meineed tegen hem Instelde. De Alkmaarsche rechtbank veroordeelde hem op 31 Juli JJ. wegens meineed tot een jaar gevangenisstraf. De man kwam van dit vonnis in hooger be roep bij het Hof hetzelfde college, waarvoor hij indertijd zijn getulgeverklaring had afge legd en dit veroordeelde hem vandaag tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden voorarrest. Het O. M. had bevestiging gebiecht. WEENEN, 517 M. 6.20 Koor van Schu bert Band 7.20 Omroeppotpourrl van Lé har m. m. v. Richard Tauber 9.05 Wel dadigheids programma. WARSCHAU. 1411 M. 7.20 Omroepor kest o. 1. v. St. Nawrot 8.40 Pianoreci tal; Choplnprogramma 9.35 Dansmuziek. BEROMI NSTER, 460 M. 5.20 Gramo foonmuzlek 6.40 idem 9.35 Dansmu ziek. De militair S. uit Hengelo van het 15e Reg. Infanterie is Donderdagmorgen op de Ijsbaan te Ubbergen zoo ernstig gevallen, dat hjj een hersenschudding kreeg en bewusteloos werd. HIJ wordt thans verpleegd in het Wilhelmina Zie kenhuis te Nijmegen en verkeert nog steeds in ernstigen toestand. HAMBURG, 372 M. 10 56 Het kleine omroeporkest o. 1. v. Eugen Wllcken 11.40 Vervolg concert 12 40 Populaire muziek 1.55 Gramofoonmuzlek 6.20 Programma van Langenberg 11.20 Dans muziek. Men is dus in Januari 1933 begonnen met de voorbereiding van deze tentoonstelling. Deze voorbereiding is uiteraard een meer verwijderde, waaronder men ook kan rekenen het samen stellen van den vraagcatalogus, wat op zichzelf reeds een heel werk is. De grootste praestatle moet'evenwel geleverd worden in de twee dagen <en nachten) vóór de officleele opening. De dieren moesten worden ingezonden op Woensdag 13 Decehmber en vin den dan al spoedig een plaats in de expositie gebouwen. Donderdag was het wel de drukste dag. Des morgens reeds vroeg begonnen zes-en- twintlg keurmeesters met hun arbeid, welke ar beid tot des avonds laat voortduurde. Het meer administratieve werk eischt eveneens een zeer groot aantal personen. De keurffiêester toch is in het bezit van lange strooken. waarop alleen het nummer van het te keuren beest voorkomt. Op deze strooken noteert hij zijn waardeering, waarna zy bezorgd worden by de daarvoor aan gewezen personen, die de waardeeringen no- teeren en rangschikken en in Sen catalogus aanbrengen. Is zulks geschied, dan komen de zetters en drukkers in actie. De catalogus wordt gezet, gedrukt en gebonden en als u Vrijdag morgen om negen uur de tentoonstelling gaat bezoeken, unt ge u er reeds van in het bezit stellen. Het is een reuzewerkf dat hier in één dag en nacht verricht ihoet worden en waar voor de voorbereiding tot in de puntjes ver zorgd moet zijn! De „Ijsvogel", die Donderdagmorgen naar Indië is vertrokken, is op het vliegveld te Lyon gedaald in verband met het slechte weer. Het toestel ging gisteren niet verder. A.S. Maandagmorgen, 18 December, vertrekt het KLM.-vliegtuig de „Zilvermeeuw” type F XX van Schiphol naar Batavia. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren: I. W. Smirnoff (gezagvoerder), P. Soer (bestuurder), J. M. H. Grosfeld (werk tuigkundige) en C. H. van Beukerlng (radio- telegrafist). Dit is een extra-vlucht, bedoeld voor over brenging van de Kerstpost. De post voor dit vliegtuig moet uiteriyk Zaterdag 16 December vóór de laatste lighting op de bus gedaan zyn. H. K. H. Prinses Juliana heeft Donderdag op de schaats een tocht gemaakt vanaf Oude We tering over de Brasemermeer langs Roelof Arendsveen en Hoogmade naar Leiderdorp. Vandaar begaf H. K. H. zich per auto naar Den Haag. Dit Jaar voor het eerst is een verandering gebracht in de uitdrukking der waardeering van de inzendingen. De kwalificatie zal nu zyn: uitmuntend, zeer goed en goed. Deze methode heeft men bl! de keuring van honden reeds lang toegepast, by „Arnithophilla” geldt ze voor het eerst. Menigeen zal misschien denken, dat de felle koude een groote handicap zou zyn en van veel invloed op de expositie. Dit is echter niet het geval. Zoo goed als alle beesten toch zyn aan alle temperatuurs-wisselingen gewend en kun nen tegen de koude. Waar de dieren evenwel in de tentoonstellingsgebouwen in open kooien verbiyf houden en deze gebouwen geen eigen verwarmingsmiddelen bezitten, moest naar een hulpmiddel worden uitgezien. En deze oplos sing heeft men gevonden op de volgende wyze: in de kelders van de gebouwen staan of heeft men geplaatst gaskachels, die men flink laat branden. De warme lucht uit de kelders wordt nu in de tentoonstellings-zalen „geblazen”, waar door men de voor de dieren vereischte tempe ratuur kan bereiken. Donderdagmiddag was men met dit „blazen” bezig en we konden het gunstig resultaat aatvoelen. Met het toekennai der bekroningen was men natuuriyk Donderdagmiddag nog lang niet ge reed. Dat zou heel laat in den avond en mis schien wel nacht worden. Vorig jaar was aan de tentoonstelling ver bonden een expositie van kanarievogels. Dit is nu niet het geval. Het keuren van de kanaries op zang eischt buitengewoon veel tyd en ver- eischt een zorgvuldig op peil gehouden tempe ratuur, om deze vogels aan het zingen te kry- gen. Zulks bleek vorig jaar niet al te goed mo- geiyk en vandaar dat men nu van het expo- seeren van kanaries heeft afgezien. ROME, 441 M. 4.30 Orkestmuziek 8.00 Opera van Donaudy. Het getal inzendingen voor deze tentoonstel ling bedraagt 3750. Het aantal tentoongestelde dieren ongeveer 4500. Vorig jaar waren er on geveer 3000 nummers, zoodat een flinke voor uitgang is te constateeren. Deze vooruitgang is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat de inschrijfgelden zyn verlaagd, waardoor alle klelndierfokkers en liefhebbers in de gelegen heid werden gesteld deel te nemen. Uit den aard der zaak zyn de inzendingen zoo goed als alle uit Nederland. Toch zyn er ook eenige uit het buitenland, os. uit België Ukkelsche baardkrielen en Smierl-duiven; uit Engeland Reds-hoenders en uit Duitschland twee Poolsche konynen. Er zou den ook eenige inzendingen zyn gekomen uit Frankrijk, doch deze zyn niet gearriveerd. Dat Duitschland niet talryker vertegenwoordigd is. vindt zyn oorzaak in het feit, dat dulyen, enz. wel in Nederland mogen worden Ingevoerd, doch niet meer in Duitschland mogen terugkeeren. Het aantal duiven is ditmaal buitengewoon groot, mede als gevolg van het feit, dat de Ned. Bond van Sierduivenvereenlgingen zyn Bonds- tentoonstelllng aan deze expositie heeft ver bonden. We zouden verder een uitgebreide iyst kunnen opsommen van al de dieren, die aanwezig zyn, doch het zou veel te zeel plaatsruimte vragen, en, wil men ze hebben: de Catalogus Is gereed! Dat het keuren der dieren een buitengewoon serieus werk is. konden we gisteren weer eens constateeren. Er was een inzending hoenders, die er buitengewoon goed uitzag. Reeds was aan eenige der dieren een zeer goede kwalificatie toegekend, toen het spiedend oog van den keur- y meester de kleur van sommige deelen van een der dieren toch wel een welnigje afwykend voorkwam. By een onderzoek kwam vast te staan, dat de inzender gebruik had gemaakt van.... een lippenstift, om de roode kleur van enkele llchaamsdeelen der boenders wat te ver diepen; Natuuriyk werd de inzending terstond gediskwalificeerd en de zaak zal worden voor- gelegd aan den Raad van Beheer, die den in zender voor altyd kan uitsluiten. Eenige jaren geleden heeft burgemeester E. C. Gaarlandt van Gouda, een plan ontwor pen om naby Gouda een centraal vliegveld voor het westelijk gedeelte van ons land in te richten. De ontwerper van het plan was van meening, dat zyn gemeente zich voor het be oogde doel uitstekend leende, aangezien de ligging van het vliegveld zoodanig zou zyn, dat de groote gemeenten binnen zeer korten tijd waren te bereiken. De afstand naar Rotterdam zou slechts 20. die naar 's-Gravenhage 25 en tot Amsterdam slechts 40 k.m. bedragen. Hoewel over de besprekingen aangaande dit plan nooit veel werd gepubliceerd, is gebleken, dat vele vooraanstaande Rotterdammers wel voor het plan van den beer Gaarlandt voelden. In Den Haag was de sympathie minder groot, en Amsterdam stelde als ultdrukkeiyke voor waarde. dat de luchthaven Schiphol in leder geval gehandhaafd zou blijven. By de besprekingen is oxn overleg gepleegd met de Kamer van Koophandel voor Gouda en omstreken. In een brief aan dit college heeft burgemeester Gaarlandt thans bericht, dat met het oog op de voorgenomen inrichting van een vliegveld naby Delft de pogingen om er in Gouda een te verkrijgen, voorloopig z. 1. dienen te worden opgegeven. In aansluiting by het reeds eenige dagen ge leden door ons gepubliceerde bericht, dat een delegatie van Japansche katoenindustrieelen ons land met een bezoek vereert, met de bedoe ling besprekingen te houden met vertegenwoor digers van de Nederlandsche katoenindustrie, deelt de „Telegraaf” thans nader mede, dat de besprekingen van Nederlandsche zyde zullen worden gevoerd door de z.g. katoendelegatle, die ook in den afgeloopen zomer te Londen be sprekingen hield met de Engelsche indu- strieelen. De samenstelling dezer onderhandelingsdele- gatie heeft echter verandering moeten onder gaan, daar de heer Joan Gelderman, die voor zitter van deze delegatie is, op het oogenblik in Nederl.-Indlë vertoeft. In verband daarmede zal nu als voorzitter optreden mr. M. P. L. Steenberghe, terwijl als leden fungeeren de heeren P. Fentener van Vlissingen Pzn., lid van de directie van P. F. van Vlissingen Co.’s Katoenfabrieken, G. van der Muelen, directeur van de Stoomspinnerij Nyverdal, H. P. Gel derman CM.Zn.. lid van de firma Gelderman Zoon en prof. dr. J. Wisselink, directeur van het Economische Instituut voor de Textiel industrie. HILVERSUM. 296 M. VARA 8.00 Gramofoonmuzlek VPRO 10 00 Morgen* wydingT VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Carel Rij ken draagt voor. Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 12.00 De Notenkrakers o. 1. v. Da^f Wins 2.00 Rustpoos 2.15 Ora- mofoonmuziek 3.00 De geschiedenis der Marseillaise door Rudolf Kirschke. Vert. en uit te spreken door Ary van Nlerop 3.30 De Flierefluiters o. 1. v. Jan v. d Horst 4 30 Filmkwartlertje door M. Sluyzer 4.45 Vara-kinderkoor X)e Krekeltjes” o. 1. v. Leida Hulscher 5 00 Gramofoonmu zlek 5.15 De Krekeltjes 5.30 Gramo foonmuzlek 5.55 Zenderwissellng 6.00 A. M. de Jong: ,,De bloeiende Wildernis” van John Galsworthy 6.20 Gramofoon muzlek 6.30 Orgelspel door Joh. Jong 7.00 Het Urgentieprogramma van SDAP en NVV..Uitvoering van groote werken. Ver- deellng van werkgelegenheid door werk- tljdskortlng” door E. Kupers 7.15 Gra mofoonmuzlek 7.30 Vara-orkest o. I. v. H. de Groot 7.58 Herh. SOS-berlchten 8.00 Toespraak door J. C. Monceau 8.10 Gramofoonmuzlek 8.15 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot. Ellen Schwarz, coloratuur sopraan -- 9.00 Herman Cyclus: ..Het Kamerschut”, klucht door Frank van Duin. Vara-tooneel o. 1. Capellen 9.50 Vara-orkest o. 1. Groot. Ellen Schwarz, zang Dias en Varia 10.45 Orgelspel door Cor Steyn 11.15 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. BRUSSEL. 509 M. 12 20 Radlo-orkest o. 1. v. Karei Walpot 1.30 Omroepsym- phonle-orkest o. 1. v. Jean Kumps 5.20 Omroepsymphonie-orkest o. L Jean VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OGIDS DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Het Western-Studio-orkest o. 1. van Frank Thomas 1.05 Dansmuziek op gramo- foonplaten 1.35 Het Commodore Grand- orkest o. 1. v. Joseph Muscant 2.35 Gra mofoonmuzlek 3.20 Orgelconcert 3.50 Midland Studlo-orkeet o. 1. v. Frank Can- tell 8.20 Variété-programma 9.55 B.B.C.-orkest o. 1. v. Joseph Lewis 10.55 Ambrose en zijn cluborkest. PARIJS (Eifel). 144fi M. 7.50 Radlo- e^^..Tartuffe”, blijspel In vijf bed rij- De Rotterdamsche rechtbank heeft Donder dag -n behandeling genomen de zaak tegen den 24-jarlgen kantoorbediende J. K., uit Rotter dam, thans gedetineerd. Er was hem ten laste gelegd, dat hy te Rot terdam omstreeks midden Februari van dit jaar ter uitvoering van zyn voornemen om met het oogmerk om zich wederrechtelyk te bevoordee- len den directeur-generaal van het staatsbe- dryf der post-, telegrafie en telefonie, ir. M H. Damme, althans den directeur van het post kantoor te Rotterdam J. F. H. Heidenryk, te bewegen tot de afgifte van een bedrag van 12 000, aan hem (verdachte) opzettelyk listlg- lyk, bedrieglijk in strijd met de waarheid aan den ambtenaar van het loket „Inlichtingen” aan het postkantoor aan den Coolsingel. A. H. de Zoete, had verteld, dat hy aan een beambte van het postkantoor een aangeteekenden brief had ter hand gesteld met een aangegeven waar de van 12.000 voor de Commerz- und Privat- bank A.G. in de Behrenstrasse te Beriyn. Die brief was ter verzending door de posteryen als aangetekende brief aangenomen, verdachte had beweerd, dat hy er 12 biljetten van 1000 in gedaan had. By aankomst van den brief in Beriyn bleek hy echter niets dan krantenknip sels te bevatten. Verdachte had toen alle maat regelen in het werk gesteld neotüg om de 12.000 schadeloosstelling uitgekeerd te krijgen, daar- by aanvoerende, dat de ambtenaar van aanne ming van zijn recht gebruik gemaakt had. Er was evenwel argwaan gerezen omtrent de goede trouw van verdachte, zoodat men niet tot uit betaling was overgegaan. Verdachte ontkende en hield vol wel dcgeiyk twaalf biljetten van 1000 in de enveloppe ge sloten te hebben. Inspecteur J. V. Tas. chef van den dactylosco- pischen en ph^ografischen dienst der politie te Rotterdam, achtte het mogelyk, met een pin cet door het gaatje onder den postzegel de bankbiljetten op te rollen en zoo, gedraald en draaiende uit de enveloppe te verwijderen, wat getuige zelf had uitgevoerd. Spr. geloofde niet dat dit inderdaad was ge schied, maar zag het als een geraffineerde mise» en-scène van verdachte. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, achtte een poging tot oplichting be wezen en eischte een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden, met vermindering van den tyd In preventieve hechtenis doorgebracht. De verdediger mr. J. Siyper had vryspraak subs., wyzend op de jeugd van verdachte, uiterste clementie gepleit. De uitspraak is bepaald op 21 December. Donderdagochtend is door onbekende oorzaak in de boerderij van C. v. d. Broek te K^>rtenhoef brand uitgebroken. De brandweer werkte met drie spuiten, doch door den hevl^en wind vlei het vuur niet te stuiten. Een groot deel van den inventaris kon worden gered. De geheele boerde rij is afgebrand. Verzekering dekt de schade. De belendende perceelen konden worden gespaar d Donderdagnacht om twee uur is te Eexter- veen onder de gemeente Anloo (Dr.) door onbekende oorzaak de boerderij van den land bouwer W. w. Hulstbof geheel afgebrand. De bewoners hebben zich in nachtgewaad in vei ligheid moeten stellen, er kon niets worden gered Vier koeien, vier varkens en drie pinken kwamen in de vlammen om. Nog voor de brandweer arriveerde was bet huls een puinhoop. Donderdagnacht omstreeks een uur is te Eindhoven brand ontstaan in het pand Lymbeekstyaat 13, bewoond door het gtzin van Hulten. De bewoners waarschuwden yiings de brandweer, die by het blusschingswerk veel hin der ondervond van de felle vorst en niet kon voorkomen, dat het huis geheel uitbrandde. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Alle voor Zondag vastgestelde wedstrijden van den K. N. V. B. zyn afgelast. PARUS (Radio), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuzlek 9.50 Concert 12.20 Gramofoonmuzlek 7.05 Gramofoonmu zlek 7 40 Gramofoonmuzlek 8.20 Ge varieerd nrogramma. MILAAN, 3.31 M. 4.30 Kamermuziek 6.50 Gramofoonmuzlek 7.50 Gramo foonmuzlek 8.00 Radlotooneel en dans muziek. Te Haarlemmerliede, op den Ryksstraatweg, had op 3 Februari JJ. een ernstig ongeluk plaats, waarbij de tandarts Lindeboom uit Amsterdam het levep verloor. In den avor.d van genoemden dag had een tamelyk gecompliceerde aanrijding op den Ryksstraatweg tusschen Haarlem en Amsterdam plaats gehad, waarby echter geen menschen- levens te betreuren waren. De materieele schade was echter vrU groot en twee auto’s stonden dwars over den weg. Verschillende personen, die In hun auto’s passeerden, waren uitgestapt om te Informeeren of ze ook misschien hulp konden verleenen. Ook dr. L. was voor dit doel uitgestapt. In een groepje stond men by elkaar op het linkergedeelte van den weg. gezien van de zijde van Haarlem af. Aan de rechterzyde stonden eenige auto's van belangstellenden geparkeerd, zoodat het verkeer vrijwel versperd was. Plotseling kwam uit de richting Haarlem met groote snelheid een auto aangereden. Het publiek op den weg kon nog juist opzy springen, behalve dr. L. die door den auto werd gegrepen. Zwaar gewond aan het hoofd werd hy naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy korten tyd later overleed. De bestuurder van den auto, de 24-jarige monteur J. K., uit Den Haag, werd door de Rechtbank te Haarlem veroordeeld wegens het veroorzaken van dood door schuld tot 3 maan den hechtenis en ontzegging om een auto te besturen voor den tyd van zes maanden. Gisteren diende de zaak tegen den automobi list in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. Verdachte verklaarde dat hy, vlak vóór het ongeluk gebeurde, zyn lichten had moeten dempen voor een tegenligger, terwyi hy plotse ling naar links uit moest wyken voor een stil- staanden onverlichten auto, aan de rechterzijde van den weg staande. Verschillende getuigen verklaarden, dat de snelheid van verd.’s auto zeer groot was ge weest. Na het ongeluk was het publiek zóó ver ontwaardigd geweest, dat het verd. een pak slaag had willen geven. Een der getuigen had met moeite handtastelijkheden kunnen voorko men. Het bleek, dat reeds van verre te zien was geweest, dat er tets bijzonders op den weg te doen was, zelfs de electrische tram had ge stopt. De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten was van meening, verd. hoogst roekeloos en onvoorzichtig had reden. „Op den druksten weg van Nederland” aldus het Ö.M. „behoort men dubbel voor zichtig te zyn.” De roekeloosheid van verd. heeft een menschenleven gekost Spr. achtte het vonnis van de rechtbank te Haarlem juist gewezen, weshalve hy bevestiging hiervan requireerde (drie maanden hechtenis met ontzegging om een auto te besturen voor den tyd van zes maanden). Uitspraak 21 December. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 Kro-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer 2.00 Voor de rijpere Jeugd: Mevr A. Schelfhout v. d. Meulen 2.30 Klnderuurtje 4.00 Rustpoos 4.10 Kro-orkest o. 1. v. Mar. v. ’t Woud 4.30 Schriftverbetering door mevr R. RelberNan 5 15 Espèranto- nleuws. P. Heilker 5.30 Kro-orkest o. 1. v. Mar. v. ’t Woud 6.20 Weekoverzicht door Paul de Waart 6 45 Kro-orkest 7.00 Politieberichten 7.15 Drs. PA Julien: ..Land en volk v. d. E Gramofoonmuzif’k door J. de Vreede 8.00 Avondprogramma. De Kro-Boys o. 1. Kro-klein-tooneel. 10.30 Vaz Dias. het bonte programma 11.00 Sluiting. LUXEMBURG. 1191 M. 7.50 Fransche avond: orkestconcert 8.30 Causerie 8 40 Vocaal concert 9.20 Orkestconcert 10.50 Cabaret 11.20 Dansmuziek. Heyermans W. v H. de 10.30 Vaz (Ingezonden Mededeeling)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6