Prikkeldraad H I I Niets geleerd Afwijking van de Winkelsluitingswet T erechtwi jzing Verbruikers tegen leveranciers den :ruöt vsilig De pech van „Postjager WAT ZIJN „RACKETS"? NU Houdt pijn U wakker: ’n Cachet van AKKER BRUSSEL Zware hoest? ATLANTA Nationaal VICKS VRIJDAG 15 DECEMBER Salarisverlaging van WIJ „GENIETEN” ER VOLOP VAN! «V Nieuwe proefvlucht CRISISMAATREGEL van Beerta onder curateele De meening der Tweede Kamer J. HOYINCK PAPENDRECHT Stad DE adres HET tijd DE om De winkelier de dupe De roofmoord in de residentie Ambtenaren en de politiek Nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak van de motor- st oor nis Driehonderd gulden belooning uitgeloofd Geen onderscheidingsteekenen op school BESTELLEN: 99 Het ongewenschte van de z., crisisbemiddelingsbareaux Meer bevoegdheid aan de gemeenteraden En nog iets Verruiming van de verkoop gelegenheid op Zondag voor consumptiezaken voor Uw REVEILLON: om dit te VIEREN; In een kort tijdsbestek maken wy alle phasen van den echten Hollandschen winter mede. Nu dit weer! voor VVapoRub NEDERLANDERS! reeds de Nederlandsche Volksgemeenschap. te konden de leveran- zulks gewenscht maken, de mogelijkheid, otn ten behoeve van de winkels, waar z.g. consump- tie-artlkelen verkocht worden, afwijkingen vast te stellen, waardoor voor de hierbedoelde cate gorieën winkels op Zondag eenige verkoopmoge lijkheid wordt geschapen, onderscheidenlijk de bestaande verkoopmogelijkheid eenigszlns wordt verruimd. Teneinde evenwel zekerheid te hebben, dat een regeling als hier bedoeld door de belanghebben den gewenscht wordt, is bepaald, dat zy slechts nadat de winkeliers uit het betrokken bedrijf daarover zijn gehoord, door den Gemeenteraad kan worden vastgesteld. Deze zal er zich, voor elk geval afzonderlijk, overeenkomstig dienaan gaande door de Kroop te stellen regelen, nauw keurig van hebben te vergewissen, dat inder daad een beteekenende meerderheid vóór een verruiming is. Zoo rij al luistert naar dien roep, handelt rü er ook naar? In hare vergadering cernber behandelde de 1 Georganiseerd Overleg ontwerp voor een op 1 tredend nieuw Bezold Rljksambtenaren. in w nomen alle wyziglnger voorgenomen 10 pot 1 Dat klinkt angstwekkend nationaal, nietwaar? Maar wist de belangstellende lezer, dat dit fascistisch orgaan wordt uitgegeven te.... Düs seldorf en dat het gefinancierd wordt door Dus- seldorfsche hoteliers, restaurateurs, barhouders. vlsch- en vleesch- en goud-en-zilver- en andere winkeliers, die (wat vliegen die goeie Dultschers erin!) in het blaadje adverteerenI In nummer 11 van „Het Hakenkruis" komen welgeteld *3 Dultsche advertenties voor en 1 Nederlandsche, nj. een advertentie voor de Smit-partij zelf! t Lykt ons Ietwat bedenkelyk, dat ons nieu we Nederlandsch-natlonale bewustzyn geïmpor teerd moet worden uit Düsseldorf. Hoe mooi en prettig die stad overigens ook zijn moge. De terechtwijzing aan de partij genooten is zoo zacht mogelyk gesteld, maar desniet temin duidelijk genoeg. Minder duidelijk is, hoe het blad daarna Rog kan schrijven, dat de „hoofdschuld' In Den Haag ligt. En ook rijst de vraag, of het alleen te Beerta is, dat de sociaal-democraten niet genoeg „innerlijken weerstand” toonden, en toonen, te bezitten tegen „de communisti sche tactiek”? F- 8. - dat de van den zijn manier óók goede van alle wetten en van Amerikaansche wet ten in het byzonder geldt: zy zyn er om ontdoken te worden. Dat tenslotte de pryzen by de algemeene st yging die de markt te zien gaf. nog eens extra omhoog gedrukt werden, was ongelukkig voor den gebruiker, maar In dien tyd dat iedereen grof geld verdiende althans meende te verdienen was dat ook nog niet eens het ergste euvel dat aan de zaak verbonden was De mogelykheid bestond leveranciers buiten hetzy om redenen omdat hy. beneden maakt, evenals aanvoer van bulten het door den bond gecontroleerde gebied. Toen de tyden slechter werden raakten ook de rackets in verval. Wy waren niet meer winst gevend. voomameiyk omdat het publiek zich de kunstmatige prysopdryving niet meer liet welgevallen. In de goede Jaren waren ze te ver gegaan, en de publieke opinie keerde zich tegen hen. En onweerstaanbaar, als de kracht van de openbare meening juist in de Vereenigde Staten ia, was ook de meest onbeschaamde terreur van gewetenlooze gangsters niet bestand tegen de stormen van algemeene verontwaardiging die by het publiek woorden van een schandaal optraden. Ook de rackets hebben hun1 tyd ge had; zy zyn een der vele excessen die de on- natuuriyke welvaart in de Staten tot 1929 met zich mee bracht. En thans zien wy het tegenovergestelde ver schijnsel zich voordoen. Toen de pryzen stegen, eters zich een machtspositie veroveren, nu zy dalen, zien we dat door ..handige bemiddelaars een poe ofsc| georgai Ingediend is een wetsontwerp houdende tfj- deiyke bevoegdheid tot het vaststellen van bij zondere afwyklngen van enkele bepalingen der Winkelsluitingswet 1930. In het derde hd wordt een zeilde regeling als In het tweede lid bedoeld, getroffen ten aanzien van winkels, waarvan het hoofd of de bestuurder behoort tot een kerkgenootschap, dat den wekeiykschen rustdag op den Sabbath of op den zevenden dag vier.. Ten aanzien van de hierbedoelde winkels, die reeds ingevolge artikel 5 der Winkelsluitings wet op Zondag van 5 uur des voormlddags tot 2 uur des namiddags en ingevolge een krach tens artikel 9 der wet vastgestelde verordening nog tot een later tijdstip voor het publiek ge opend mogen zijn, wordt bepaald, dat zy met toepassing van den in het onderhavige artikel voorgestelden crisismaatregel op Zondag niet na 8 uur des namiddags voor het publiek ge opend mogen zyn. De regeling van het tweede lid van het onder havige artikel sluit de mogelykheid niet uit. van de hier gegeven faciliteit gedurende een ander daggedeelte gebruik te maken dan van de regeling krachtens de Winkelsluitingswet. Het komt den Minister voor, dat het -oldoende geacht kan worden, den in artikel 1 bedoelden crisismaatregel tot 1 Januari 1935 te doen gel den. Tegen dit tijdstip zal de toestand dan op nieuw in beschouwing kunnen worden genomen, teneinde na te gaan o' er aanleiding tot bet treffen van verdere voorzieningen bestkat. Aldus een opschrift. En dan krijgen de lezers snorkerijen te ver duren. welke er op berekend zyn. onevenwich tige jeugdellngen het hoofd op hol te brengen; hoor eens, hoe de fascistische schrilver zich op windt en opschroeft om zyn „Nederlandsche Volksgemeenschap" te bepleiten: et Is natuuriyk vooraFTn het nationale, dat de fascisten hun kracht zoeken: van de nationale om niet te zeggen: natio nalistische gedachte moet de kracht uitgaan. Om een volk opnieuw te bezielen, het zijn gevoel van eigenwaarde terug te schenken, het op te beffen uit de versuffing van een pacifistisch internationalisme. Hoera! o neen: Houzee! Een van de krachtigste nationaal-revell-bla- zers is de Leider Adalbert Smit, in dit hoekje reeds vroeger eervol vermeld in verband met zyn princiepen omtrent het geleiden. 's Heeren Adalbert Smits strijd orgaan is het eveneens reeds vroeger genoemde blaadje „Het Hakenkruis”, waarin een speciale redacteur in Napoleontiscben styl hoofdartikelen schrijft, welke de Nederlanders uit hun natlonalen of nlet-natlonalen dommel moeten wakken. Van de hier bedoelde bevoegdheid zal. naar de minister zich zelf voorstelt, slechts op zoo danige wyze dienen te worden gebruik ge maakt, dat van de regeling der Winkelsluitings wet niet meer dan strikt noodzakelyk wordt af gewezen In dit licht moeten ook worden ge zien de bepalingen In het tweede en derde lid. Volledig pension in luxe-kamers m privé-bad f 6.- Vraagt speciaal REVEILLON-PROGRAMMA. Het doel van dit wetsontwerp is. by wyze van tydelyken maatregel de mogelykheid te schep pen om ten behoeve van bepaalde bedryven by- zondere afwyklngen vast te stellen van enkele bepalingen der Winkelsluitingswet, welke op de verkoopgelegenheid op Zondag betrekking heb ben. De verschillende gegevens, welke den Mi nister omtrent de werking der Winkelsluitings wet hebben bereikt, hebben hem de overtuiging geschonken, dat by de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden, die uiteraard niet heb ben nagelaten ook op den winkelstand haar te rugslag uit te oefenen, een onverkorte hand having van de bepalingen dezer wet betreffen de den Zondag voor sommige soorten van be dryven. met name de winkels in z.g. consump- tle-artikelea. inderdaad te bezwarend is. Of schoon op het punt van vermeerdering var. wln- keiverkoop zyn verwachtingen ten deze niet byzonder hooggespannen zyn meent hy toch, dat er wel voldoende aanleiding is om. door t mogelyk maken van een verruiming der ver koopgelegenheid op Zondag, te trachten, waar noodtg. de getroffen bedryven althans eenlger- mate te hulp te komen. He t Volk schrijft over Beerta en over „den intocht van den regeerirjgscom- missarls” aldaar. Het blad moet erkennen, dat de gemeen teraad het „al te bont” maakte, en dat het relaas de toelichting van het wetsontwerp omtrent de handelingen van dien gemeen teraad „grond oplevert voor het betoog van den minister van Binnenlandsche Zaken, dat te Beerta de gemeentebelangen niet naar behooren behartigd werden." In een Groningsche correspondentie van ons blad heeft men zegt Hét Volk kunnen lezen, hoe de situatie daar is. ,«w- "W et departement van Waterstaat is altijd I—I een langzaam werkend en lastig depar- J- -*■ tement geweest. Men heeft dat ondervon den onder vrijwel alle ministers; uit de laatste jaren. toen de ministers v. d. Vegte en Reymer er het bewind voerden, is het voldoende om ten bewijze daarvan, In herinnering te brengen het gesukkel met het Zulderzeefonds. den brug genbouw en de tramwegen. Men is er niet alleen altyd laat, maar bovendien weinig mededeel zaam. zoodat er de laatste jaren geen onder werp in de Kamer aan de orde kwam, of men kon het verwyt hooren. dat de bewindsman poog de de Kamer met een kluitje In het riet te stu ren. Waar nu overal hard gewerkt wordt en de Kamer self een voorbeeld geeft van zin voor opschieten daar zou men verwachten, dat dit ook op het departement van Waterstaat san- stekelyk zou hebben gewerkt; dit is echter geenszins het geval: men heeft daar blykbaai niets geleerd. Vlugger dan anders, reeds op 1 November, verschenen de voorlooplge verslagen van de begroetingen van het Wegenfonds en het Zulderzeefonds. De memorie van antwoord van bet eerste fonds verscheen eerst op 12 De cember. op die van het Zulderzeefonds wordt nog jewacht. Het werk in de Kamer loopt vast, omdat het departement niet opschiet. Drie Jaar geleden moest de begrootlng van het Zulderzeefonds ooa tot Februari biyven liggen, voor deze behandeld kon worden; 't was de eenige begrootlng, die toen niet werd afgedaan. Het is te begrijpen, du de stemming ten op zichte van Waterstaat. «War men op den ouden voet voortgaat, er niet beter op wordt Het top punt vormt evenwel de Memorie van Antwoord op het Wegenfonds, waarin de minister kalm verklaart, dat hy op uitvoerige beschouwingen maar niet ingaat, omdat hy veronderstelt, du de wet tot instelling van een verkee^sfonds wel zal worden aanvaard en hy er dus wel op ant woorden kan, als In het voorjaar de begrootlng van het verkeersionds by de Kamer komt. We moeten eerlyk bekennen, bewondering te hebben voor de hooge opvatting die de Kamer heeft van haar taak om toch, zy bet ook vol komen los van de veronderstelling des minis ters, deze begrootlng te willen behandelen, om du zy de werkgelegenheid niet wij vernietigen aJgehandeld. dan IR fonds gefinan- Bde beenenhet ver voermiddel van menschen- tonder-wielen Ook zij hebben 'n hekel aan modder baden. Rijdt u du* ge rust de plassen mis. In het Algemeen Politieblad komt de volgende bekendmaking voor; Op 2 December 1933 zyn uit het perceel Joan Maetsuyckerstraat 58 te 's-Gravenhage door middel van geweldpleging, ten gevolge waarvan het slachtoffer, mevr. Harmse, korten tyd daar na overleed, de navolgende voorwerpen ont vreemd. t.w.: 1 gouden heerenremontolrhortoge met in de kast vermoedelyk „5 Juni 1888" of ,J5 October 1861,” witte wyeerplaat met gouden wyzers, zwarte Arabische cyfers en seconden- wyzer. De achterzyde van het horloge is gecise leerd. Aan het horloge bevindt zich een gouden bewerkte antieke achakelketting van platte scha kels; 1 zwart metalen horloge met zwarte wij zerplaat, waarop gouden Arabische cyfers en secondenwyaer; wanneer men de kastklep opent, ziet men direct het uurwerk. Vermoedelyk be vindt zich aan dit horloge een zilveren ring voor bevestiging aan een ketting; 1 gladde gou den damesring met grooten ovalen rooden steen 1 lange gouden antieke schakelhalsketUng, be- ataande uit groote ronde schakels; 1 zilveren beursje; 1 rond gouden dameshorloge, waarop aan de achterzyde een blauw emaille sterretje; 1 groenachtig lederen damesportemonnaie. In het tweede lid wordt voor de betrokken winkels, hetzy zy thans op Zondag geslo ten zijn, hetsy zy reeds ingevolge art. 4 der Winkelsluitingswet of een krachtens artikel 9 dezer wet vastgestelde verordening op Zondag eenige uren voor het publiek ge opend zyn, het aantal uren, gedurende welke zy met toepassing van den in het onderhavige artikel voorgestelden crisis maatregel op Zondag ten hoogste voor bet publiek geopend mogen zyn, op 6 uren gesteld, welke uren niet na 8 uur des na middags mogen vallen; uit het bovenstaande volgt dus, dat deze bepaling ten aanzien van winkels voor welke reeds een verder gaande regeling geldt, geen Invloed heeft. Dat is een kou, die vastzit I Voor het naar bed gaan keel en borst In het Ambtenarenreglement RUks Hoogere Burgerscholen, het Ambtenarenreglement Ryks- kweekscholen en Ryksnormaalklassen en bet Ambtenarenreglement Ryksleerscholen en Ryks lagere scholen zyn thans ook opgenomen de bepalingen Inzake het verbod aan den ambte naar om in dienst insignes of andere onder- scheidingsteekenen of in dienst unlformklee- dingstukken te dragen, in zake het zich onthou den van het uitstéken of hyschen van anders dan nationale of oranjevlag en de bepaling, dat aan den ambtenaar eervol ontslag kan worden verleend op grond van revolutlonnalre gezind heid. Eveneens zyn opgenomen de bepalingen be treffende de gehuwde en de in concubinaat le vende vrouwen. Wordt deze begrootlng niet zullen tal van werken, die uit Cierd worden, na 1 Januari 1934 geen voortgang sneer kunnen hebben, zoo wordt door den minister zelf geschreven, en toch meende hy de zaken te kunnen behandelen als nu geschied is. Het Is onbegrijpelijk. Minister Kalff staat vreemd tegenover de Kamer, maar op deze w\jze moet hy niet doorgaan, want dan geeft dat aan leiding tot groote moellykheden, ten spyt van bet vertrouwen, dat men kan hebben In zyn persoonlyke bekwaamheid. Men had hoop nu elndeiyk eens een minister te hebben gevonden, die het departement zou bebeerseben, maar daarvan is tot beden nog niets gebleken, men sou eer het tegendeel veronderstellen; al heeft ■ooiets jaren lang stand gehouden, thans gaai dat niet meer. Hy zal trouwens wel ondervinden dat zyn verkeersfonds niet de ontvangst te beurt zal val len, waaruit maar zonder meer de gevolgtrek king sou mogen worden gemaakt, dat de Kamer bereid Is het te aanvaarden. Daarom Is het ook geheel onjuist er nu reeds op te bouwen. Het departement vui Waterstaat, heeft dat meermalen ondervonden, het laatst by bet Zul- deraeefonds, waar wylen oud minister Heems kerk zich zoo krachtig tegen verzet heeft. Dat had voor dezen minister een baken in zee moeten zijn, maar 1 beeft het departement biyk- baar niets gezegd; men blyft immers in den- selfden koers varen, een koers, die op schip breuk moet ultloopen. Het studiecomlté .Bnelpost NederlandIndlC” heeft besloten, dat alvorens de tocht van den „Postjager” naar Nederlandsch-Indlé zal wor den voortgezet een zeer nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaak van de motorstoornis en dat wanneer de nieuwe motor zal zyn geplaatst, wederom een proefvlucht van voldoenden duur zal worden gehouden, om vooral zeker te zyn. dat verder geen stoornis te verwachten is. Het comlte heeft het lid overste van Santen, voormalig commandant van het vliegkamp Soes- terberg, bereid gevonden om voor dat doel naar Grottaglle te gaan. Overste van Santen zal u Maandag vertrekken. Gelyk met hem zullen daarheen vertrekken de heer Slot, de construe leur van den „Postjager” en de heer Besemer. chef-werktulgkundige van de firma Pander en Zoon. Het woord „racket" is door een der Amster- dkmsche bladen genoemd In verband met bet optreden van een ..Crisis-bemiddelingsbureau” te ’s Gravenhage Gelukkig is het in ons land nog niet zoo ver gekomen dat wy bevreesd be hoeven te zyn voor het optreden In ons zaken leven van het lugubere personage dat in Amerika met den naam racketeer wordt aange duid. Een „bemiddelingsbureau” kan het den win kelstand lastig maken en. vooral in tyden waar in de prijzen uit zichzelf reeds diep gezonken zyn. onwenscheiyk en onsociaal zyn van een racket, die vooral eenige jaren geleden in de Vereenigde Staten opgang maakte, is het nog niet te vergeiyken. Zoo men verband tusschen de twee wil aoeken. men zoeke het In de tegen stelling: waar het ten onzent een poging be treft om de verbruikers door middel van een „crisiskaart” te organtseeren tegen den win kelier. de racket heeft ten doel de leveranciers te organiseeren tot een verbond tegen den ver bruiker. In de vette jaren die aan deae crisis vooraf gingen. tydens de onwaarschynlyke hausse, waarin ieder speculeerde en rijkdom in het vooruitzicht had, gebeurde het wel. dat énkele leveranciers van een bepaald artikel In een be paalde plaats besloten een ..trust" te vormen en de pryzen nog wat hooger op te drijven. Dit moest uiteraard reeds „ondergrondsch” ge schieden. daar de antl-trust tot voor kort een dergelyke aaneensluiting verbood. Maar gelyk Op de Algemeene Begraafplaats te Bloemen- daal had Donderdagmorgen de begrafenis plaats van het stoffelyk overschot van wylen den be kenden kunstschilder J. Hoylnck van Papen- drecht. Onder de aanwezigen waren om. Jhr. J. van den Brandeler, namens den insp. van het corps der rijdende artillerie, lult. Hasse Iman, namens generaal-majoor H. A. C. Fabius, inspecteur van de cavalerie, luitenant P. M. H. Helens, namens den Minister van Defensie, mr. dr. S. Slotema- ker. oud vice-president van het Amsterdamsche Gerechtshof, mr. J. W. Bok. voorzitter van den Raad van Beroep te Groningen, mr. dr. W. F J. Bok, oud-directeur van de Eerste Ned. Verzekerings My. Het woord werd gevoerd door de heeren Louis Bron, bestuurslid van ..Pulchri Studio”. Den Haag, den gepensionneerd luitenant-kolonel G H. J. Gysberti Hodenpyl, L. W. Soest, namens de Kon. Commissie voor toekenning van sub sidies aan beeldende kunstenaars, J. W. van Voorschot, mr. dr. Slotemaker en een familielid. Een broer van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Onder de vele kransen was er een van H. M de Koningin. Nederlanders! VolksgenootenHoe vaak nog zullen w'y den hamer van ons weten en ons wil len moeten heffen, alvorens gy omgevormd zult zyn tot dat. wat gy behoort te zyn? Hoe lang zullen wy nog moeten smeden, al vorens gy genooten zyt geworden eener een of meerdere der racket wilde bhjven. moreelen aard, hetzy „prys” werkende, op zaken hoopte te maken Dan waren de gilde- broeders in de middelen om den vrybulter tot de organisatie te brengen, niet zeer kieskeurig, en werd vooral in de meer van de buitenwereld afgesloten steden van het Zuiden en het Wes ten der V. 8 een ware terreur uitgeoefend om den racket door te zetten. Het zaken doen werd den spelbreker bemoellykt. zyn leveranciers werden door pressie gedwongen niet meer aan hem te leveren, zyn klanten om niet meer by hem te koopen. Voor zyn winkel werd gepost, zyn personeel werd omgekocht, zyn brieven onderschept, zyn voorraden vernield en zyn goeden naam neergehaald. Mocht dit nog niet voldoende effect hebben om den man In zyn zaken te fnuiken, dan brak er op een goeden nacht wel brand uit In zyn pakhuis of in zyn winkel, zyn persoon was niet meer veilig voor aanslagen en men wendde tegen hem aan het meest onmenschelyke middel van de Amerikaan sche gangsters: een zyner naaste familiebetrek kingen. vrouw of kind werd ontvoerd en met den dood bedreigd Dit Ja wel de meest Immoreele zyde van deze tot in het misdadige doorgevoerde aaneensluiting Slaagde de racket, dan werd ook grof geld verdiend. Van de geheele stad of streek werfj door prysopdryvlng een extra belasting gehe ven. Door hun ryke Inkomsten waren de boeven menigmaal In staat, politie en autoriteiten op hun hand te brengen, en dan konden zy eerst recht een ongebreldelden terreur uitoefenen. Het oprichten van nieuwe ondernemingen tn een bedrijfstak, die door een racket geëxploi teerd werd, werd door chicanes onmogeiyk ge- waarop streepjes of ruitjes, inhoudende onge veer f 35.aan bankpapier en specie; 1 enveloppe der Ryksinkomrtenbelasting, Inhou dende een aanslagbiljet dier belasting, ten na me van Harmse, een bankbiljet van 35.en een kwartje. Van vorenbedoeld misdryf wordt verdacht een onbekend persoon, van wlen het slachtoffer vóór haar overlyden het navolgende signale ment gaf: een jonge man, ong. 18 jaar, ong. 1 85 M lang, mager gezicht, lichte oogen. achter- overgekamd donker haar. Gekleed met donker colbertjasje, lange broek, boord en das. Hy was blootshoofds en had een doos by zich, terwyi hy tegen het slachtoffer gezegd zou hebben: .Deze doos is van de Laan van Nieuw Oost- Ir.dlë. mag ik even op de doos wachten.” Ook zou hy gevraagd hebben of hy by mevrouw Harmse was. De Commissaris van Politie der afd. C te 's-Gravenhage veraoekt de opsporing en Inbe slagneming van vorengenoemde voorwerpen, ala- mede de opsporing, aanhouding en voorgeleiding van vorenbedoelden persoon, terwy] Inlichtingen welke kunnen lelden tot opsporing en aanhou ding van den dader, ten spoedigste by hem wor den Ingewacht. Door den Officier van Justitie te ‘s-Graven hage is een belooning van 300 uitgeloofd, uit te keeren aan hem. haar of hen. die zoodanige inlichtingen verschaft of verschaffen, welke lel den tot opsporing, aanhouding en veroordeellng van den dader. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot voorziening Ir. het bestuur der gemeente Beerta was men vrij algemeen van oordeel, dat het noodzakelyk is, zoo spoedig mogelyk in het bestuur der gemeen te Beerta te voorzien. Men erkende, dat de ge meenteraad aldaar een onverar.twoordelyk be leid heeft gevoerd. Eenige leden vroegen zich af of niet eerder had moeten zyn Ingegrepenr Enkele leden behielden zich, met het oog op den ernst van den hier voorgestelden maatregel 1 bun stem over het wetsontwerp nog voor. Verscheidene leden waren door de gronden in de Memorie van Toelichting gegeven, om te betoogen, dat ook het college van B en W zal worden uitgeschakeld, niet overtuigd, zy zou den in dit stadium het college willen handha ven. Sommige leden, die met betrekking tot uitschakeling van het college van B en W. niet overtuigd waren, betoogden, dat de wethouders niet in gebreke gebleven zyn en dat tegen het beleid van het college dan ook geen ernstige bezwaren rilr. gerezen. Zy meenden, dat de tegenwoordige titularissen als persoon voldoende waarborgen bieden voor een goed beheer. Vele andere leden konden de opvatting van den Minister met betrekking tot deze kwestie deelen. Ie Commissie zich met Onder meer werd de a wenscheiykheid, om al dertoelage van ambten kinderen niet te steils bedrag, doch het bedn onder de werking van Burgeriyke Ryksambtei 1934 zou zyn toegekenc Eveneens werd inges besluit tot wyzlglng Wachtgeldregeling <KJ Staatsblad No. 479>, 1: om deze regeling te do< gemeen Ryksambten werd de wenscheiykhe hoeve van de nog nie vallende, tljdeiyke am lyke voorzlnilng te tn soneel op arbeidscontra circulaire van den Voorzitter van den Raad van Ministers d.d. 5 Juli 1933 No. 298 Kabinet. M R. Voorts werd behandeld een ontwerp-besluit tot wyzlglng van de Pensioenwet 1922 en van het z.g. Verhaalsbeslult. Met een en ander kon de meerderheid der Centrale Commissie accoord gaan. Algemeen werd daarby de wensch geult. de mogelykheid te openen tot geheele of gedeelte- lyke bevestiging van den huldigen pensioens grondslag zoowel voor eigen en weduwen- en weezenpensloen te zamen tegen betaling door den ambtenaar van 1514 pCt. van het meerdere van den grondslag, als voor het weduwen- en weezenpensloen afzonderiyk tegen betaling door den ambtenaar van pCt. van het meer dere van den grondslag. De Regeeringsdelegatie zegde toe dezen wensch onder de aandacht van de Regeering te zullen brengen, onder mededeeling, dat ook naar hare meening het tot stand komen van eene derge lyke bepaling zeer gewenscht moet worden ge acht. Tenslotte kwam nog in behandeling eene re- gel.ng van de positie van de schryvers en blad schrijvers by den Belastingdienst, zoomede van nieuwe voorschriften ten behoeve van het per- sone-1 op arbeidscontract by het Staatsbedrijf der P. T. T„ ter vervanging van de zg. H. P T. T.". een en ander als Aatavulllng van art. 65 van het Arbeidsovereenkomstenbeslult. Behoudens enkele opmerkingen ter zake, kon ook met deze regeling en voorschriften worden Ingestemd. Daarom een waarschuwend woord aan de welmeenende verbruikers: richt u voor uw be hoeften direct tot den winkelier, zonder den omweg van een „bemiddelingsbureau”, dat een Immoreel gebruik denkt te maken van den feilen concurrentiestrijd o«n het bestaan, die thans tusschen de middenstanders woedt En als het publiek toch medewerkt aan deze po ging tot prysalbraafc. (rijpe de overheid is. Omdat die duizenden grootere en kleinere „leiders", van welke kleur ook en hoe ook ,Jter- keiyk" of zelfs „onkerkeiyk" ingesteld, alles na- Iieten. om dit. ons Nederlandsche Volk, tezaam te smeden tot de staalharde massa, die wear stand zal bezitten om eeuwen geschiedenis te troteeeren, hebben wy. als allereerste Neder landsche Natlonaal-Sociallsten den hamer op durven nemen om zoodoende de eerste hand te leggen aan het groote werk, hetwelk geschieden moet. Wy wfeten. dat de hamer, dien wy te zwaaien pogen, zwaar Is en geweldig Maar steeds méér zonen van dit Volk zullen wy by den arbeid roepen en al grooter zal de slag worden, dien wy op het onwillig metaal zul len vallen laten. Want nóg kent dit Volk In den grond van zyn ziel de verbondenheid aan .Jieemde en gemeen schap'. En als het eenmaal, als het yzer na bet sme den. afgekoeld zal zyn na het vuur van den stryd, dien wy weer in het leven riepen, zal het omgevormd zyn tot een nuttig en bruikbaar Volk. En dan zal het ook zyn als met het eenmaal gloelender yzer. Wy. die den hamer hanteerden, behoeven niet meer bevreesd te zyn. ons tot het Volk te begeven, ook al zal dit Volk, al de jaren dat wy het naar onze krachten en beste bedoelingen bewerkten en omvormden, ons naar het leven hebben gestaan. gedaan wordt om hen het melkkoetje 1 zwak en mager te maken van de :rde afnemers. Tenslotte komt het neer op een inderhaast op touw gezette ver bruikscoöperatie: een der verschynselen waar van de middenstand reeds lang veel nadeel heeft ondervonden. Tot de immoreele terreur van de Amerikaan sche rackets zal het by ons wy herhalen het nooit komen. Het woord racket is hier mis plaatst. De In artikel 1 van het ontwerp neergelegde regeling schept voor die gemeenten, waar de tegenwoordige buitengewone omstandigheden „De communisten, die er van een bij zonder onverantwoordelijk slag zijn, heb ben er grooten Invloed, hebben er meer raadsleden dan onze partij. Zij passen er onvervaard hun waanzinnige njethode toe om er maar op los te willen uitgeven. Het doet ons echter leed te moeten zeg gen, dat zij het door hun ónmogelijke voorstellen nooit tot een meerderheid zouden gebracht hebben, als zij niet hulp hadden gekregen van sociaal-democrati- sche raadsleden, die blijkbaar niet genoeg innerlijken weerstand tegen de commu nistische tactiek bezaten." Maar ons bedrijfsleven is beden ten dage zoo zwak, dat ook een kleine windstoot veel schade aan kan richten. Er hoeft niet veel te gebeuren om tallooze kleine win kelier* ten gronde te richten. ui IX UJ UI w <x Hierby

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9