Wijziging de Woningwet van uw beurs SALADINE aai haar k e u s Ultimatum den Heimatschutz van £5^ EEN BIJEENKOMST DER LEIDERS Alle wedstrijden afgelast LANGS DE STEDEN VAN FRIESLAND MEENING DER TWEEDE KAMER esprongen handen 1Z PUROL a ZATERDAG 16 DECEMBER Stoomketels overbelast Ernstige bedenkingen heet Slaolie UNILEVER VERKOOPCENTRALE HV. - ROTTERDAM Per schaats over het IJselmeer Leening Den Helder Het weer op Zondag dooi weer ZOUTWINNING IN TWENTE Een badplaats in Boekelo? Goedkoope woningen i Wetsontwerp ingetrokken Op verzoek naar Holland gekomen Starhemberg Traject van 205 K..M. DE DRAADNAGELINDUSTRIE Post voor de „Zilvermeeuw” I Dollfuss er wel voor te vinden De postboot „Geusau” zit vaet in het ys JAPANSCHE TEXTIEL- DELEGATIE Kan» op voorbygaanden en sneeuw, daarna lichte vorst Instemming met het streven der Regeering naar danpassing der woninghuren aan den gedaald en loon- st andaard Machinist van de „Spaarnestroom geeft toe een valsche verkla ring af gelegd te hebben Als Uw beurs moest kiezen tusschen goede, betere of de beste kwaliteit slaolie, dan zou zij Saladine kiezen. Want hetzij U goudzegel, groenzegeï of roodzegel koopt, elke kwaliteit Saladine biedt U het beste wat voor den prijs te leveren is. Terugbetaling voorschotten Academische examens Totstandkoming van draadwalsery ▼an groote beteekenis l/oor taan Uitsluiting van woordigers dem. party geëischt De historische elfstedentocht wordt heden voor de vyfde maal gehouden alle partyvertegen- en verbod der soc.- i i Tweede 1 SM ?a| rei t. betreurefide. aan obligatiën in Drogisten. Bi m Bic •lei te o» naar De ftesch zelf in celtopheneverpekklng is een hut voor 'f oop. Goudzegel 80 ct.. Groenzegel 65 cf„-Roodzegel 50 ct. bit hc Q hc G gen W M H <x p E 01 •1 hi ▼c et Hi ze C€ V1 <tie Wog Ben Van Haai Uefi gezl diet lett Gei wc kt ▼ar tui A 4 ku ▼oi bOTl kun •tel 3e dli J •tr Bm N Brt 2 uu 1 Uil pre ure 2 vai bie I Qul hoi Oei Mi: aan Vtr De postboot „Oeusau” was Vrijdagmorgen om 8 uur van Kampen vertrokken en slaagde er nog In om 2 uur Urk te bereiken. Na een uur oponthoud vertrok de „Oeusau” weer met alleen post aan boord. Passagiers waren niet meege gaan. In den loop van den vooravond zat de „Geusau” tusschen Urk en Schokland in het Ijs vast. Een besluit om tekug te keeren was evenwel nog niet genomen. I Doos 30 en Eenige leden waren echter van oordeel dat In de wet behoort te worden vastgelegd, dat de bijdragen eerst worden teruggevorderd na aflossing van het bouwvoorschot. zooals ook in de bedoeling van de Regeering ligt. Andere leden vreesden dat de bepaling, dat bijdragen slechts worden verleend onder voor waarde van terugbetaling, belemmerd zal wer ken op den bouw van goedkoope woningen. In het bijzonder van die voor economisch swakke gezinnen, daar de gemeenten een groot risico op zich nemen, indien at) In het vooruitzicht Vrijdagmorgen om 10 uur zijn van Urk ver trokken Jurl Romkes en H. Kaptein, resp. 18 en 19 jaar oud, om te trachten per schaats Enk- hulzen te bereiken. Volgens op het eiland ont vangen bericht zijn de schaatsenrijders daar ter plaatse om 2 uur aangekomen. Deze Jurl Romkes heeft ook in 1929, 14 jaar oud. den tocht per schaats van Urk naar Enkhulzen vol bracht. Vrijdagmiddag half vijf zijn op Urk aange komen de 22-jarige L. Schraal en de 16-jarige K. Schraal, die Vrijdagmorgen om 9 uur van Kampen per schaats waren vertrokken er. via Schokland naar Urk waren gereden. Het Ijs was volgens hun zeggen zeer slecht berijdbaar. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een mis sive van den minister van Sociale Zaken, hou dende intrekking van het wetsontwerp tot in stelling van Gezondheidsdiensten. Het is eenigen tijd geleden, dat aan de Kon. Ned. Zoutlndustrle te Boekelo concessie werd verleend zoutvelden te Twekkelo nabij Henge'.o in exploitatie te nemen. Hierdoor zou groote uitbreiding aan het bedrijf worden gegeven. Naar „De Telegraaf verneemt, bestaan er thans plannen het hoofdkantoor en de bureaux naar Twekkelo te verplaatsen. Om ook in Boekelo eenig bedrijf te behouden, overweegt men ernstig om aldaar een badplaats te stichten, die veel overeenkomst zal hebben met het Kurort Rotenvelder, hetwelk even over de grens ligt. Deskundige deelde mede, dat er bij het stoom wezen wel bet vermoeden bestaat, dat op schepen ata de „Rijnstroomoverbelasting van den ketel wordt toegepast. Te bewljSen valt dit echter niet. De klemmen worden tn den regel zoodanig verstopt, dat ze niet te vinden zijn. Een dergelljke handelwijze acht deskun dige wel zeer gevaarlijk. De machinist gaf in dit verband vrijwillig toe, dat hij in de zitting van den Raad, waar in deze zaak behandeld is, opzettelijk een val- sche verklaring heeft afgelegd. De voorzitter: Die verklaring heeft zelfs nog een Indruk van vertrouwen gemaakt. D hebt goed comedle gespeeld! i ÖOcf.Bij Apoth en Bij den Boxumerdam, 5 K.M. ten Zuiden van Leeuwarden, zijn hedenmorgen de deelnemers gestart voor den Frieschen elfstedentocht. De route is thans als volgt vastgesteld: Leeuwarden-Boxumerdam, Bneek. Ijlst. Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker, Dokkum, Leeuwarden. Het traject is 205 KM. lang. Voor de vijfde maal wordt thans deze his torische tocht gehouden en evenals bü vorlgé gelegenheden, bestaat er ook thans weer groote belangstelling voor dit heuglijk gebeuren, waar mede alle Ijssportliefhebbers medeleven Zelfs uit het buitenland vandaan hebben zich deel nemers aangemeld en een der eersten was de heer L. Silssdorf. secretaris van de Amerlkaan- sche legatie te Brussel, die tijdens den vorlgen tocht moest opgeven. Op aandringen van den heer Haitsma Muller, Vrijdag is de Japansche textiel-delegatle uit Londen te 's-Oravenhage aangekomen en heeft haar intrek genomen in hotel „Des Indes". De delegatie bestaat uit de heeren Nlmura, Mljale, Okada en Kawactuchi. In een gesprek met den heer Okada, die de leider der delegatie is, deelde deze mede, dat de vertegenwoordigers van de Japansche katoenindustrieelen in Londen waren en zij het verzoek van Hollandsche zijde kre gen ook naar ons land te komen. De delegatie neemt In alle opzichten een afwachtende hou ding aan. Wat de Japansche concurrentie tn Ned. Oost-Indië en eventueele maatregelen van regeeringszljde daartegen betreft, zeide de heer Okada, dat de Japansche concurrentie in Ned. Oost-Indië volkomen fair was. Japan kan goed koop verschillende goederen fabrlceeren en het is voor de bevolking in dezen tijd van depressie van groot belang, dat zli de benoodlgde goede ren in goede kwaliteit tegen den laagst mogelij- ken prjjs kan koopen. Japan dwingt den uit voer niet. Slechts is Japan in staat goedkooper te produceeren dan de Europeesche landen. Vrijdagmiddag heeft in t gebouw der Japan sche legatie aan het Bezuidenhout de gezant, de heer Saito, een lunch aangeboden ter gele genheid van het bezoek van de Japansche tex- tleldelegatle. Me| de Japansche industrieelen namen aan dezen lunch deel de Ministers van Koloniën en Bultenlandsche Zaken, de secr.-gen. van Kolo niën en verschillende hoofdambtenaren. VX'Xtf De stoker had toen gezegd, dat hij, om geen ongenoegen met den schipper te krijgen be halve de klem ook de borgplaat had gebruikt en dat de veiligheid muurvast zat. De beman ning was erg bang dat er iets ernstigs zou gebeuren. 200 K.M. af in een tijd van 9 uur en 54 minu ten, wat neerkomt op een gemiddelde uursnel- heid van 22 K M De vierde en laatste elfstedentocht werd ge houden op 12 Februari 1929. Er was ook dezen keer zeer groote belangstelling. Het vroor ont zettend hard en vele deelnemers moesten op- geven wegens bevroren teenen of vingers. En kelen moesten zelfs ter verpleging in het zie kenhuis worden opgenomen. Om 5.18 werd in dien kouden vriesnacht het startschot gelost het vroor 18 graden Celsius en reeds bij den eersten controlepost waren er tal van uitvallers. De 38-jarige Fries- C. Leemberg kwam als eerste aan. tweede werd Jongert uit Edam en derde Westra uit Warmenhulzen En ook thans, nu deze beroemde ijswedstriid voor de vijfde maal wordt verreden, ’wacht heel rportiievend Nederland wederom met spanning het resultaat van dezen historischen tocht langs de elf Friesche steden. WEENEN, 15 Dec. Onder voorzitterschap van prins Starhemberg. die gisteren van zijn bultenlandsche reis is teruggekeerd en direct langdurige besprekingen heeft gehad met vlce- kanselier Frey en kanselier Dollfuss, is van daag de vergadering der leiders van den Hei matschutz begonnen. Hieraan werd, behalve door de plaatseljjke leiders, ook deelgenomen door Frey en Steidle. Volgens het Wolff-bureau zouden ultima tieve eischen aan de regeering gesteld worden neerkomende op uitsluiting van alle partU- verlegenwoordlgers, met Inbegrip van de Chris telijk-socialen; algeheel verbod van de sociaal democratische partij; benoeming van een re- geerlngscommissaris voor Weenen. waarvoor de minister van Handel. Btocklnger in aan merking zou komen. Tevens zou zijn geëischt, dat het Heimwehrlld Jakonclg tot minister van Handel, vlce-kanselier Frey tot leider van den veiligheidsdienst en minister van Lands verdediging wordt benoemd, dat alle regeerin- gen der landen gelijkgeschakeld worden met de bondsregeenng, in dier voege, dat de Hei matschutz daarop denzelfden invloed heeft als op de bondsregeering, terwijl ten slotte zou zijn geëischt, dat men den directeuren van de veiligheidsdiensten de vrije hand zou geven Het Wolff-bureau meldt verder, dat de Hei matschutz van meening is. dat Dollfuss die eischen niet zal afwijzen. Mocht hij er niet op ingaan, dan zou de Heimatschutz, Naar aanleiding van deze verklaringen deel de de schipper mede, dat de machinist „groo- tendeels leugens had verteld”. De aanwezig heid van een klem aan boord was hem niet bekend; volgens hem was het voldoende als de machine 86 i 88 slagen maakte. Met betrekking tot' de mededeelingen, die de schipper vervolgens deed over de ontslag- kwestie van den stoker merkte de voorzitter op: Ik merk wel dat er weer ontzettend gelogen wordt; ik weet alleen niet door wiel Bjj vragen van prof. Taverne over de rede nen, die den machinist tot zijn klacht be wogen hebben kwam nog even bet vergaan van de „Spaarnestroom” ter sprake. De eerstbedoelde tegenstanders van de voor gesteldebevoegdheden van het centraal gezag, achtten van zeer groot belang de vraag, of de Regeering met de voorgestelde bepalingen haar doel wel zal kunnen bereiken Is dat niet het geval, dan heeft het immers geen zin. een zoo diep ingrijpende regeling tot stand te brengen. Uitgangspunt der Regeering is geweest, dat zij groote moeilijkheden ondervindt bij haar po gingen om te geraken tot den aanbouw van goedkoope woningen. Teneinde deze moeilijk heden te overwinnen, wordt nu o.a. voorgesteld, dat de Regeering de bevoegdheid verkrijgt raadsbesluiten betreffende de volkshuisvesting ai of niet goed te keuren. Bij de beslissing daaromtrent zal de Regeering rekening houden met het geheele economische beleid der ge meente Teneinde haar eigen inzichten omtrent woningbouw te verwezenlijken, acht zij het noodig. dat de gemeenten zich over de geheele Unie richten naar hetgeen de Regeering voor schrijft: Doch de Regeering zal hoe groot haar macht door dit ontwerp ook zal worden de gemeenten niet rechtstreeks kunnen dwin gen tot veranderingen in de bouwverordening of het uitbreidingsplan, tot het brengen van wijziging in haar geheele grondpolitiek. enz- Blljkbaar gaat de Regeering er van uit. dat de gemeenten wel zullen toegeven aan de van Rijkswege te stellen eischen omtrent al deze punten, daar anders de noodzakelijke mede werking van de centrale overheid niet te ver krijgen is en dus bouwplannen niet tot stand kunnen komen. Het is echter zeer de vraag, of de gemeentebesturen niet in plaats van in te gaan op voor hen onaanvaardbare eischen, van hun bouwplannen zullen afzien. Dan kan de Regeering wellicht met toepassing van art. 55 der Woningwet zulke plannen toch doen uit voeren, doch de wenschelljk geachte wijzigin gen in de bouwverordening en dergelljke kan de Regeering op die wijze niet bereiken. De bedenkingen dezer leden wogen nog te zwaarder, omdat de Regeering een maatregel tot uitvoering van de Woningwet zelfs wil uit strekken tot gemeentelijke^ werkzaamheden, wel ke buiten het eigenlijke gebied dier wet liggen, zooals de grondpolitiek. Op die wijze sou de Regeering b.v. te beslissen krijgen omtrent kwesties als het uitgeven van gronden In eigen dom. dan wel in erfpacht. Sommige leden waren, met alle waardeering voor het streven naar huurdaling, van mee ning, dat de Ingeslagen weg reeds hierom niet tot het doel kan lelden, omdat in verschillende streken een overcompleet van betrekkelük dure arbeiderswoningen is ontstaan; gaat men nu goedkoope woningen daarnaast bouwen, dan zal een groot gedeelte dezer dure woningen definitief onverhuurd blijven. Deze leden zagen een oplossing alleen in de richting van opvolging van de voorstellen der Commlssle-Vllegen. Verscheidene leden drongen er op aan, te voorkomen, dat de eventueel door het Rijk te stellen eischen zouden leiden tot een verder om laag drukken van het woningtype. voor de Donderdag- aanzien Het voortduren van de vorstperiode hangt in de eerste plaats af van wat het gebied van hoo- gen druk over de Noordelijke helft van Europa zal doen. Het is een niet te ontkennen feit, dat In de laatste dagen de uit het gebied der Noor delijke Ijszee komende en in Zuldoostelijke richting naar West-Rusland trekkende depres sies in Intensiteit toenamen en het Noord- Europeesche hooge-drukgebied aan de Oostzijde hebben afgebrokkeld. Verder komen deze de pressies blijkbaar hoe langer hoe Zuidelijker en wel zoodanig, dat de grens tusschen het gebied der vorst-brengende Oostenwinden en de war mere Noordwestelljke hoe langer hoe meer naar het Zuiden verschuift. Zij liep Donderdagmor gen over Schotland en de Noordzee naar Helgo land. des avonds reeds van Midden-Engeland naar de Waddenzee en had toen bjjna ons land bereikt. Een verdere verplaatsing naar het Zui den, in de eerste twee dagen niet onwaarschijn lijk, zou hier te lande lichten dooi brengen, het eerst en het meest in de Noordelijke provincies. Algemeen wordt door verschillende officleele meteorologische observatoria verwacht, dat deze dool kort zal duren en dat daarna weer vorst zal Invallen omdat achter een secundaire de pressie. welke over het Oostzee-gebled naar het Z.O. trekt, opnieuw een sterke N.O.-wlnd zal doorkomen. Dit verloop nu is niet zoo heel zeker. Men zal er rekening mede moeten houden, dat een al- gemeene Zuidwaartsche verplaatsing van den algemeenen weerstoestand aan den gang is, waardoor het overgebleven gedeelte van het ge bied van hoogen druk zoover verplaatst wordt, dat ons land onder den invloed van een war meren Westelijken luchtstroom kan komen. Dit is natuurlijk het einde van de vorst. Evenwel, ook dit is weinig zeker. Het is niet ónmogelijk, dat zlh een nieuw storlngsgebied ontwikkelt bU de Faröer, waar van groote verrassingen het gevolg zouden kun nen zijn. Het is onder deze veranderde om standigheden zeer moeilijk te zeggen hoe het weer er Zondag uit zal zien. Waarschijnlijk zal een lichte dool, vooral in het Noorden en N.W. van ons land spoedig gevolgd worden door „op vriezen". Daarna worden de vooruitzichten zeer onzeker. Er zijn nog geen teekenen van een definitief einde van de vorstperiode. De kansen op sneeuw en ijzel nemen toe. (Nadruk verboden). secretaris van den Nederlandschen Bond van Lichamelijke Opvoeding, die den tocht reeds eenige malen had gemaakt, nam in 1908 de Friesche Ijsbond de organisatie in handen van dezen bij de Friezen zoo geliefden ijstocht en zoo werd den 2en Januari 1909 de eerste offl- cieele elfstedentocht verreden. Van de 48 deel nemers bereikten er 22 het eindpunt. Winnaar werd de heer M. Hoekstra uit Wartena. De tocht was zeer moeilijk, daar juist de dooi inge vallen was en de hoedanigheid van het Ijs Mer en daar veel te wenschen overllet. Vooral op het traject FranekerHarlingenBolsward wa ren vele moeilijkheden te overwinnen. Drie jaar later, in 1912, werd de tweede tocht gehouden. Oorspronkelijk vastgesteld op 27 Januari, moest hij wegens Invallenden dooi worden uitgesteld tot 7 Febr., toen 24 rijders het lange traject aflegden. Als eerste kwam aan de heer C. C. J. de Koning uit Arnhem, die een feilen strijd leverde met den tweeden i komende, den sergeant J. Ferwerda uit Leeu warden. In Januari 1917 vond de derde elfstedentocht- plaats, waarvoor zich 183 deelnemers hadden opgegeven. De heer de Koning werd ook thans wederom winnaar en legde het traject van bijna NIJMEGEN (R.K. Unlverziteit). Geslaagd cum laude voor het licentiaatsexamen in de theologie, dogmatisch-hlstcrische sectie, de wel- eerw. heer J. F. Servaes te Groningen. wordt beweerd, dreigen uit de regeering te tre den en Dollfuss ten val te brengen, terwijl tevens gedreigd zal worden met een accoord met de nationaal-socialisten tot instelling van een bruin-groen-wit regime. Volgens een mededeellng uit Christelijk-eo- clale kringen vat men het voorgenomen op treden van den Heimatschutz. dat niet in de laatste plaats gericht schijnt te zjjn tegen de regeerlngspartijen en speciaal de Chnstelijk- socialen. rustig op, aangezien de eischen reeds oud zijn. De kanselier is vrjj in kiln beslissin gen en In geen enkel opzicht gebonden, aoo- dat hij de eischen evengoed kan verwerpen als aannemen. Uit München meldt het Wolff-bureau verder dat drie ChristeliJk-soclalen een open brief hebben gericht aan Dollfuss, waarin zij wijzen op den groei van het nationaal-soclahsme en net gebrek aan activiteit van het vaderland- sche front. Een groot aantal Dultsche bladen, o.a. de „Völklsche Beobachter”. de ..Angriff” en de ..Berliner Börsenzeltung” zijn tot 12 December 1934 verboden. Aan het Voorloopig Verslag der Kamer wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden gaven te kennen, dat het in ieder geval gewenscht is In dit ontwerp een bepaling op te nemen, welke waarborgt, dat de organisaties der woningbouwvereenigingen zullen worden gehoord, voordat de Regeering die zulk diep-ingrijpende bevoegdheden vraagt, op dit gebied algemeene, bindende voorschrif ten geeft. Verscheidene leden vreesden, dat de negen Inspecteurs niet in staat zullen zijn al het werk der 70 op te heffen gezondheids commissies over te nemen, ook al omdat de inspecteurs in den regel met plaatselijke toestanden minder goed op de hoogte zullen zijn. Eenige leden stelden de vraag, of het niet beter zou zijn, vooral met het oog op de krotopruüning zouden zjj daaraan de voor keur geven de taak der gezondheids commissies aan B. en W op te dragen. Eenigen leden scheen het aanbevelenswaardig om in art. 23 vast te leggen, dat B- en W een voordracht tot onbewoonbaarverklaring zullen moeten doen, wanneer een woning onbewoon baar bevonden is Vele leden waren van meening dat de ge meenten de belangen der volkshuisvesting voor een belangrijk gedeelte beter kunnen behar tigen dan het Rijk. De voorgestelde regeling komt in wezen neer op een ver doorgevoerde centralisatie en beteekent een algeheele afwij king van de grondslagen der woningwet. De autonomie der gemeenten zal door dit voorstel opnieuw in het gedrang komen, zoo meende men. Andere leden hoewel betreurende, dat wederom een stap moet worden gezet op den weg der centralisatie merkten op, dat men de hierbedoelde bepalingen moet zien in het licht van het streven der Regeering naar aan passing van de woninghuren aan den gedaal- den loonstandaard. Met dit streven konden zij geheel instemmen. Het is dringend noodzake- Hjk. dat er woningen met lagere huren ter be schikking komen. Hetgeen hier wordt voorge steld. scheen hun met het oog daarop nood zakelijk. daar het huns inziens zeer de vraag is, of de gemeenten in dit opzicht uit eigen initiatief genoeg doen en zullen blijven doen. Ook waren er leden, die meenden, dat eenige verdere centralisatie noodzakeljjk is, doch die daar zjj de bezwaren tegen het toekennen van steeds meer bevoegdheden aan het cen trale gezag ten koste der lagere bestuursorga nen erkenden de vraag stelden, of het doel der voorgestelde wijzigingen niet kan worden bereikt door het geven van meer bevoegdheden aan Gedeputeerde Staten. Buitengewone weerstoestanden maken het al tijd moeilijk de mogeljjke veranderingen lang vooruit te zien. Dit geldt zeker in de eerste plaats de vraag of het zal blijven vriezen of dat het zal gaan dooien. En des te meer nu eh- kele meteorologische omstandigheden, die een beslissende rol spelen ten ongunste van het lan ger duren der vorstperiode veranderd zijn, waarmede niet gezegd wordt, dat het spoedig met de vorst voor langen tijd gedaan zal zjjn. De zaak zit namelijk zoo: De zittingzaal van den Raad Scheepvaart te Amsterdam had middag een mln of meer ongewoon vanwege het feit, dat zich op het voor net pu bliek gereserveerde gedeelte een vertegenwoor diger bevond van de militaire politie en een van de Rjjksveldwacht. Dit tweetal was daar niet zoozeer aanwezig als belangstellende*-, dan wel ter bewaking van een man. die in de zit ting van den Raad moest worden gehoord naar aanleiding van een door hem bjj dit college in- gediende klacht. De man, die in het Huis van Bewaring te Amsterdam is gedetineerd, is de 52-jarige ma chinist K„ die onlangs met enkele andere per sonen is gearresteerd, omdat hij medeplichtig geacht wordt aan het. op 12 Juni 11.. opzette lijk verloren doen gaan van den stoomtrawler „Spaarnestroom” IJm. 65. welk feit onder de Deensche kust is geschied. merkt de Minister op. dat rechtstreeks bij zjjn departement geen klachten zjjn ingediend. Niettemin heeft hjj onmiddellijk bjj een der voornaamste kistenfabrieken en bjjg de draad- nageündustrie een onderzoek doen Instellen, waaruit is gebleken, dat de Nederlandsche fa brieken in staat zjjn een product te leveren, dat aan de gestelde eischen voldoet. De minister heeft de invoering der contingen- teering van zekere voorwaarden afhankelijk gesteld, waardoor de verbruikers op afdoendc wijze worden beschermd tegen het misbruik, dat de syndicaataleden van hun positie zouden kun nen maken. De contingenteering heeft reeds tot een be langrijke werkverruiming geleid bjj de In be drijf zijnde fabrieken, in het bijzonder tenge volge van het feit, dat de orders, toegewezen aan de stilliggende fabriek op tiaar blnnen- landsche quota, voorloopig door deze fabrie ken worden uitgevoerd Indien de stilliggende fabriek het plan heeft deze quota zelf te gaan produceeren en bovendien haar export-quote uit het buitenland wil eloen terugkeeren. heeft zij dit grootendeels zelf in de hand. Voorop gesteld. dat het in de bedoeling ligt de pro ductie in haar vollen omvang te hervatten, verklaart de minister zich gaarne bereid tot overleg, teneinde mogelljke bezwaren. welke een inbedrijf stelling met 8icl^ zou kunnen brengen, op te lossen. De Minister acht ook thans nog de totstand koming van een draadwalsery in Nederland van zeer groote beteekenis voor de instandhouding van onze draadindustrle. Het stadium, waarin de sinds eenige jaren in studie zijnde plannen thans verkeeren maakt het echter niet wensche- HJk. daarover te deze plaatse nadere mededee lingen te doen. Te dien eenvien deelde de machinist nog me de. dat hij, toen hij in moeilijkheden zat en voor zich en zijn gezin geen brood meer ver dienen kon. zich bü den Officier van Justitie beeft aangegeven. De schipper van de „Spaarnestroom” had hem werk beloofd als de verzekerlngssom zou zijn uitbetaald; hij beeft echter geen werk ge kregen. Als deskundige in de zaak d. .Jlljnstroom” werd vervolgens gehoord de heer W. J. Ecur- nler, technisch ambtenaar bü het stoomwezen te Umuiden. De inschruvuig op 940.000.4 pet. Obliga ten, Conversieieenmg 1933, ten laste der ge- aieente Den Healer, zal zyn opengesteld op lainsuag 19 December, te Amsterdam pq oe fir ma 'Ineoaoor Giussen, te 's-Gravenliage bq de N. V. Commissiebank Holland-Indie (ineoaoor villissen, Beauclerk ft. Co.), te Rotterdam Ulj de N. V. Jtotterdamscn Eltectenkantoor, tot den aoers van 97 pet. Houders van niet uitgelote en houders van per 1 Juli 1934 al losbaar gestelde obligatiën der 5 pet. leening 1923, oorspronkelijk nominaal groot 1.300.000.welkq leening aoor B. en W. van Den Helder met uitzondering der reeds per 1 Juli 1934 aangekondigde ailossing door uitloting per 1 April 1934 aflosbaar is gesteld, kunnen' bjj de inschrijving recht van voorkeur uitoefenen, in dier voege, dat de aanmelding ojj de inschrijving op het daarvoor bestemde inschrijvingsformulier van elke obligatie der bovengenoemde 5 pet. leening aanspraak geeft, op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag oer 4 pet. Conversleleenlng 1933. Na de -sluiting der inschrijving op de 4 pet. Conversieleemng 1933 is het voorkeursrecht vervallen. Op het bedrag der 4 pet. Converaleleenlng 1933. waarop het voorkeursrecht niet wordt uit geoefend. worden vrqe inschrijvingen aange nomen. Indien de vrije Insclirqvlngen het bedrag mochten overtreffen, hetwelk volgens het hier- voren bepaalde voor vrije inschrijvingen be schikbaar- zal blijken te aun. zal de toewijzing op de vrjje inschrijvingen systematisch ge schieden. - De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 2 Januari en 1 Juli. De eerste coupon verschijnt 1 Juli 1934. De betaling der eventueel uit vrjje inschrij ving toegewezen obligatiën moet tegen in- ontvangstneming der definitieve stukken ge schieden aan het kantoor van inschrijving op 2 Januari 1934 tegen betaling van ƒ971.per obligatie. Op dienzelfden datum moeten de obligatiën der 5 pet. leening. waarmede het voorkeursrecht is uitgeoefend, voorzien van coupons per 1 Juli 1934 en volgende, bij het Inschrijvingskantoor worden Ingeleverd ter verkrijging van de toe gewezen obligatiën zal worden uitgekeerd ƒ31.50 De leening zal pari worden afgelost hoogstens 30 Jaren, te beginnen in 1934. De gemeente behoudt zich de bevoegdheid voor te allen tijde tot versterkte aflossing of tot aflossing van het geheele nog van de lee ning uitstaande gedeelte over te gaan, even eens k pari, zonder dat daarvoor eenige extra vergoeding verschuldigd aal zijn. De klacht, waarover hij thans gehoord werd, had hij Ingediend tegen den schipper van een 30 Jaar ouden IJmulder stoomtrawler de .-Rijn stroom”. Deze schipper zou op verschillende reizen van dit vaartuig het machinekamerper- soneel er toe hebben aangezet dat de veilig heid op den ketel door middel van een a g. klem werd vastgezet, zoodat er boven den maximum druk werd gestoomd, waardoor het leven van de opvarenden in de waagschaal werd gesteld. hebben de gekapitaliseerde bijdragen aan het Rijk te moeten terugbetalen. Zij zouden daarom den eisch van terugbetaling niet als vasten regel gesteld willen zien. Verscheidene leden verklaarden er ernstig bezwaar tegen te hebben, dat bij algemeenen maatregel van bestuur voorschriften gegeven zouden worden, die in acht moeten worden ge nomen na aflossing van het voorschot. Eenige leden zouden gaarne vernemen, of de Regeering reden heeft om aan te nemen, dat van de voorschotten, door Rijk en Gemeente verleend, inderdaad terugbetaling te verwach ten is. Zij meenden, dat vele woningbouwver eenigingen door de huurverlaglng in deplora- belen toestand verkeeren. De vraag werd gesteld, of op de wtjze. bedoeld in de overgangsbepaling mag worden ingegre pen in bestaande overeenkomsten tusschen bouwvereenlgingen en gemeenten. Sommige leden achten het billijk, dat batige saldi verkregen door gemeenten, vereenigingen of stichtingen, zooveel mogelijk worden aan gewend tot dekking van tekorten op de exploi tatie van andere cömplexen van dezelfde ge meente of corporatie- Het Rijk zal dan jaar lijks belangrijk minder behoeven bjj te passen. Andere leden hadden tegen het voorstel der Regeering ernstige bezwaren. Daarvan zal toch het gevolg kunnen zijn, dat woningbouwveree nigingen, die door zuinig beheer en goede ex ploitatie b.v. weinig achterstallige huren heb ben, de door hen gekweekte batige saldi moeten afstaan ter dekking van tekorten van vereeni gingen. die een minder zuinige exploitatie heb ben gevoerd: dit scheen dezen leden onbillijk. Ook achtten deze leden het gewenscht. een commissie van advies in te stellen, die gehoord zou dienen te worden in alle gevallen, waarin tusschen het Rijk, gemeente en bouwvereenlglng geen overeenstemming wordt verkregen omtrent de huurbepaling of de berekening van exploi tatietekorten of overschotten. Voorts werd de hoop uitgesproken, dat de Regeering spoedig zal overgaan tot verlaging van rente voor wonlngbouwvoorschotten. Op vragen van den voorzitter prof. mr. B M. Taverne deelde de machinist mede, dat hij enkele dagen na het vergaan van de ..Spaar nestroom” op de „Rijnstroom" in diens' was getreden. Hij had met dezen trawler drie of vier reizen gemaakt en gedurende de eerste reizen had hij voor het vastzetten van de vei ligheid een houtje gebruikt, dat geen atmos feren kon tegenhouden. De maximum druk, bij de roode streep, bedroeg twaalf atmosferen. Op de vierde reis is er een klem op de vei ligheid aangebracht echter zonder dat er een z g. borgplaat in werd gezet, zoodat de ketel bij te hoogen druk toch nog ging „blazen De visebvangst was op deze reis niet erg geluk kig, weshalve de schipper besloot, volgens „Fransch patent” te gaan visschen, waarbij de machine meer dan het normale aantal sla gen moet maken. Des nachts, toen ik in mijn kooi lag al dus de aanklager is de schipper naar de machinekamer gegaan, waarna hij mij uit m’n kool heeft gehaald om er over te klagen, dat de stoker niet behoorlijk stookte. Toen ik pools- hoogte ging nemen, constateerde ik. dat de manometer den maximumdruk van 12 atmos feren aanwees. Ik wees den schipper op dit feit en en deze antwoordde toen: „Bij 12 atmosfeeren kan ik niet volgens Fransch patent vischen!” Toen de „Rijnstroom” in IJmuiden was te ruggekeerd, is de stoker wegens dienstweige ring ontslagen, welk ontslag, naar de aankla ger zeide, in een conferentie met den reeder en twee leden van den Christelijken Bond is in getrokken, toen de machinist er op gewezen had, dat de stoker niet boven den maximum- druk wenschte te stoken Tijdens de laatste of de voorlaatste reis, die de machinist met de „Rijnstroom" gemaakt had, was hij, toen hij ook in zjjn kooi lag, door den stoker gewaarschuwd, dat er 18 '19 atmosferen druk op den ketel stonden. De inspecteur-gene raai voor de Scheepvaart, de heer O. Fock merkte op, dat de directeur van het Stoomwezen bezig is met bet voorbe reiden van een afdoende remedie tegen dit euvel. De kwestie is echter nog niet opgelost. Een vroegere opvarende van de ..Rijnstroom", die met dit schip verschillende reizen ais kok en als stoker had gedaan, verklaarde in laatst genoemde kwaliteit, dat de veiligheid op den ketel meermalen is vastgezet. De raad zal later uitspraak doen. De postaansluitlngen voor de „Zilvermeeuw" zijn ook reeds ln Nederlandsch-Indië bekend gemaakt. Zooals bekend is het vertrek uit Batavia op Woensdag 27 December bepaald. De postslui- tingen zijn thans als volgt bepaald: Batavia en Medan Dinsdagavond 26 December, Bema- rang, Soerabaja en Palembang Dlnsdagmsr- gen, Bandoeng Dinsdagvoormiddag. Ook ln Nederlandsch-Indië sullen de brie ven voor de „Zilvermeeuw” van een extra post stempel worden voorzien. Verschenen is de memorie van antwoord van de Tweede Kamer inzake bet wetsontwerp tot regeling van den invoer van draadnagels, dra ad kram mm, getrokken ijzerdraad en van prikkeldraad. Naar aanleiding van de gerezen klachten over onvoldoende kwaliteit van de draadna gels, geleverd door de Nederlandsche industrie. In verband met de weersomstandigheden zjjn, zooals reeds gemeld, alle voor Zondag vastgestelde wedstrijden van den I.V.C.B. en de diocesane bonden, alsmede van den K.N.V.B. af gelast. Ook de wedstrijden van den Ned. Hockey en Bandybond en van den Ned. Korfbalbond gaan niet door.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10