De economische toestand Orde in de Tweede Kamer RA Dl O-PR OGRA MM A A Men gaat drie prettige dagen tegemoet en overal prepareert men zich op KERSTMIS 1933 ZATERDAG 16 DECEMBER 4 Haast Preventieve werking De Olympische spelen Een verklaring van Hitler Scherpe concurrentie DE MUITERIJ OP DE BRAND TE ROTTERDAM Het bluschwater bevroor Hooger beroep aangeteekend JUBILEUM DER N.C.A Meer order» Voorbeeld EUROPEANEN IN" INDIË Tydelyke opleving Resultaten der volkstelling NIEUWS VAN DEN K.R.O. DE MOORD TE HAELEN 23 Het vliegveld in Zuid-Limburg WERKGELEGENHEID TOEGENOMEN Concurrentie van het buitenland De advertentie-af deeling van onsblad houdt zich gereed om Uw tekst tele-1 fonisch te noteeren of te doen afhalen Nog is het niet te laat Memorie van Antwoord inzake het voorstel-Aalberse c.s. HET „VASTZITTEN” DER MAAS Oostenrükzch-Nederlandscli uitwisselingsprogramma WAT DOET MEN? „DE ZEVEN PROVINCIËN” Uw annonce! Amerika zal 30 December a.s. beslissen van nationale samen werking Slechte pryzen Januari behandeling der zaak ▼oor de rechtbank In het derde kwartaal bleef de nijverheid al» geheel een donkeren tijd door maken Zondag 17 Dec. 1933 NOODLOTTIG GEVOLG Maandag 18 Dec. 1933 4 om en Vrij naar een Morrison-poster schier allerwege hoogtij vierende autarkie. V welke bijeenkomst te Chicago wordt gehouden. Sperrmarken, enz. Tot de gedeeltelijke toeneming der werkge- VO- ge- uit- Ger- langenberg, Gramofoon- Kamer- Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek moge al uit de over het derde kwartaal omtrent ons bedrijfsleven ver zamelde gegevens In vergelijking met een Jaar geleden een gedeeltelijke soms niet onbelang rijke toeneming der werkgelegenheid zujn vast te stellen, dit neemt niet weg. dat de nij verheid als geheel genomen een donkeren tijd bleef doormaken. RiJkskanseller Hitler heeft een verklaring af gelegd ten aanzien van de Olympische Speten in 1§36 te Berlijn van den volgenden Inhoud: i t Doch al was door deze en andere factoren het gemiddelde indexcijfer van de werkloosheid in de industrlegroepen, dat verleden jaar In het derde kwartaal 28,4 bedroeg, thans wat lager, bet feit, dat bet toch niet beneden 25,6 daalde, is op zich self reeds voldoende om de zwaarte der depressie in bet licht te stellen. Bij den scheepsbouw bleven nieuwe bouworders vrijwel niet te verkrijgen en bedroeg blijkens Uoyds Register de in aanbouw zijnde ton nage nog niet 1/5 van 4 Jaren geleden. Daarbij ontbraken ook klachten over te weinig repara- tlewerk niet, al zijn perioden van opleving hier en daar geenszins uitgebleven. Verder bleven pjn. orders tot ombouw en belangrijke vernieu wingen van machines van schepen van Neder landsche Scheepvaartmaatschappijen aan den werkvoorraad van sommige ondernemingen ten goede komen. Intusschen maakte de hier en daar voorgekomen tewerkstelling van personeel nog een zeer poover figuur tegenover de zoo belangrijke inkrimping in de laatste jaren In de machinefabricage constateerde men in een beperkt aantal ondernemingen mln of meer opleving, zij bet dat men daarbij deels weea op V g b 2 1 n n k k t g g b c X t De uit industrieele kringen komende klach- voe- O T ei E ni A Ii N ki n d h I E B O 4. L Aan de Memorie van Antwoord inzake het voorstel van den heer Aalberse ca- tot wijziging van het Reglement van Orde der Tweede Ka mer wordt het volgende ontleend:1 8OERABAJA. 15 Dec. (Aneta). Zoowel de fis caal bij den Zeekrtjgsraad te Soerabaja als de beklaagden Bosschart c.s teeltenden hooger be roep aan tegen de gisteren door den Zeekrtjgs- raad uitgesproken vonnissen. Men wil zijn huisgenooteri, zijn vrienden, zijn kennissen ver rassen met een aardig cadeautje, een gezellig diner, een avond in schouwburg of bioscoop dan wel door een ouderwetsch- genoeglijke reünie bij den huiselijken haard 8 Vit eenlge branches kwamen berichten, dat de komende omzetbelasting de vraag naar ver schillende artikelen heeft gestimuleerd, waarop echter uiteraard weer spoedig een terugslag is te verwachten. Men wil zich op de hoogte stellen van wat er alzoo gaande en te koop is, men grijpt z'n krant en men mist... 2.40 Populair concert Gramofoonmuzlek 6 00 Idem Omroeporkest o. 1. v. St. Nawrot 9.46 Dansmuziek. Op 30 December as zal waarschijnlijk de be slissing vallen of de Vereenlgde Staten deel zul len nemen aan de Olymp'sche Spelen 1936 te Berlijn. Op dien dag vindt de plenaire zitting I plaats van het Amerikaansch Olympisch Comité, De Raad der gemeente Maastricht heeft Don derdag een te nemen beslissing over de mede werking der gemeente aan den aanleg en de exploitatie van een luchtvaartterrein in Zuid- Llmburg aangehouden. De gemeente Maastricht zou in den aanleg 100.800 moeten bijdragen, vervoerd. Vrijdagavond omstreeks zes uur is brand ont staan In perceel Pelikaanstraat nr. 1 te Rotter dam. waar de kantoren gevestigd zijn van M. Cohn’s Wijnhandel. Een werkster die na kan toortijd de lokalen schoon maakt, heeft den brand ontdekt. De brandweer rukte direct met groot materieel uit. Er werd behalve door de motorspuiten ook water gegeven door de drij vende spuiten „Havendienst II" en „Haven dienst V”. De katoenindustrie vertoonde in doorsnee vrijwel hetzelfde zeer ongunstige beeld alc in het vorige kwartaal. Wel is o.a. in sommige spinnerijen en weverijen eenlge tijdelijke ver betering deels vervroegde orders met het oog op de as. omzetbelasting niet uitgebleven, doch daartegenover stonden andere, waar de bedrijfsinkrimping toenam, terwijl overigens in de meeste gevallen de werkgelegenheid op het sterk verlaagde niveau Vrijwel statlonnair bleef. De achteruitgang van den export heeft de con currentie in het binnenland zeer verscherpt en voor zoover over de prijzen berichten inkwamen, noemde men deze slecht en deels verliesgevend. In het belangrijke centrum der wolindustrie iTilburg) bedroeg in 36 ondernemingen het to taal aantal werkuren (in duizendtallen) in de eerste week van October 273 tegen 233 in die van Juli, terwijl de overeenkomstige cijfers voor 1932 lager waren en resp. 240 en 215 beliepen. In verschillende gevallen trachtte men. door op volle capaciteit te werken, de kostprijzen te drukken en deze in overeenstemming te bren gen met de uiterst lage prijzen, waartegen in het bijzonder Duitschland hier aanbiedingen doet. Veelal werden de orders slechts ten koste van verdere prijsverlaging verkregen niettegen staande de grondstoffenprijaen zijn opgeloepen, welke laatste omstandigheid intusschen op de vraag een stimuleerenden Invloed had. In de tapijtgarenspinnerijen leidde de verscherpte Duitsche concurrentie tot een sneller achteruit gang der werkgelegenheid. Overigens bleef het totale beeld hiervan Iets zeer onregelmatigs ver- toonen, want overwerk en gedeeltelijke werk loosheid wisselden elkaar af, evenals instelling en opheffing van ploegen. Het bestek van dit uittreksel noodzaakte er toe te volstaan me tdezen greep uit de vele bij zonderheden omtrent bijna 150 verschillende be drijfstakken. welke het overzicht omvat, dat In Tde ter perse zijnde elfde aflevering van het maandschrift wordt opgenomen. „Thans heb ik definitief mijn goedkeuring verleend aan den bouw op de Stadionterrelnen. Duitschland verkrijgt daarmede een sport arena die baars gelijke op de wereld niet heeft. Dat met deze werkzaamheden vele arbeiden ge moeid zfjn stemt mij in het bijzonder tot groote vreugde. Bouwen alleen is niet voldoende om Duitschland behoorlijk te vertegenwoordigen bij de internationale wedstrijden. Doorslaggevend is echter de gezamenlijke wil der natie dm uit slis gouwen v. Duitschland de beste athleten te kie zen en hen te vormen en te trainen, opdat wij bij de as. wedstrijden een goed figuur slaan Een niet minder belangrijke taak is de voortdurende zorg voor de goede beoefening der Ucbanvljjke opvoeding van het geheele volk als zijnde een der belangrijkste cultureele goederen van den natlonaal-soclallstischen staat. WU zullen daardoor den geest van het nieuwe Duitschland in de kracht van zijn volk een per- manennte basis scheppen. Voor een succesvol uitvoeren van deze opgaven zijn de Rijkssuort- commlssaris en de Minister van Blnnenlandsebe Zaken aan mij verantwoording verschuldigd Ik verzoek alle organisaties, autoriteiten enz aan hen allen mogelijken steun en medewerking te willen verleenen." Met groote belangstelling hebben de voor stellers kennis genomen van de beschouwingen, welke Aan de Inperking van dén duur der open bare beraadslagingen werden gewijd. Zij mer ken echter op. dat zij zich reeds daarom niet bereid kunnen verklaren hun voorstel met be palingen van deze strekking aan te vullen, wijl naar hun oordeel de voorbereiding van nieuwe regelingen op dit zoo geheel bulten den opzet van dit voorstel gelegen en allesbehalve een voudige gebied, meer zorg eischt dan daaraan in verband met de wenschelijkheid eener spoe dige afdoening van het voorstel op dit oogen- blik kan worden besteed. Dat gelijk sommige leden meenden, voor het opnemen van de voorgestelde bepalingen op dit oogenblik geen reden aanwezig Is. wijl zich reeds ge ruimen tijd geen moeilijkheden van Ook in andere gevallen van verlevendiging wees men wel op haar slechts tijdelijk karakter (b.v. toevallig samenvallen van bestellingen, waarvan er met spoed afgeleverd moesten wor den). In een aantal fabrieken brachten pogin gen om door opvoering van de productie den kostprijs zooveel mogelijk te drukken, min of meer toeneming der werkgelegenheid. Soms meende men toeneming van den afzei te kun nen toeschrijven aan het meer dan voorheen voorkeur geven aan de Nederlandsche produc ten Voorts houde men in het oog, dat de con- Ungenteerlng van den Invoer van verschillende artikelen de werkgelegenheid In een aantal branches in meer of mindere mate heeft bevor derd. WARSCHAU, 1411 M. 11.35 Zwltser- sche muziek - -- 3.50 7.10 Zondagavond 17 December van 7.509.35 uur beeft er een gecombineerde uitzending plaats van R.A.VA.O. en KJl.O. De eerste helft van het concert bestaat spe ciaal uit Oostenrüksche muziek, uitgevoerd door het Weensch Radio Symphonic Orkest o. 1. van Max Schönherr en Maria Gerhart, sopraan. In de tweede helft van het concert zal het K. R. O.-orkest o. L van Johan Gerritsen m. m. v. Th om Denijs, bariton en Plet Hartvelt, viool, speciaal Nederlandsche muziek uitvoeren, o.a. de zeer weinig uitgevoerde „Ballade voor viool en orkest", van Dr. P. van Anrooy. Het eerste gedeelte wordt met het Neder landsen Volkslied geopend, waarna de Neder landsche Gezant te Weenen. Z. Exc. F. E. M. H. Baron Mlchlels van Verduynen, in het Ne- derlandsch een kort woord tot de Nederland sche luisteraars zal richten. Het tweede ge deelte wordt geopend met het Oostenrljksch Volkslied, gevolgd door een toespraak van den Oostenrijkschen Gezant aan het Nederlandsche Hof Z. Exc Georg von Alexlch. Thom Denijs zingt Zondagavond om tien uur voor de K. R. O.-microfoon een van de werken, waarmede hij een wereldnaam verworven heeft, nX de Kindertotenlieder van Gustav Mahler met begeleiding van het K. R. O.-orkest o. L van Johan Gerritsen. Isolde Menges, een van werelds vermaard «te violisten, concerteert Dinsdagavond 19 Decem ber om 9.15 voor den K. R. O. Van een optreden van Isolde Menges kan men steeds tets bijzonders verwachten: zoo speelt zU thans met begeleiding van het K. R. O.-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen het Viool concert in D. gr. terts van Joh. Brahmx BEROMCNSTER, 460 M. 12.00 Popu lair concert 3.20 Vocaal concert 5 35 Gramofoonmuzlek 6.25 Mandollnemu- ziek 7.40 Wagnerconcert door het om roeporkest 8 30 ..Nietzsche contra Wag ner", luisterspel. ♦an wordt in verschillende gevallen óf te niet gedaan door de klachten over de slechte prijzen. Trouwens ook zeer vele der overige verslagen schetsten niet alleen wat den bultenlandschen, maar dikwijls ook den binnen- De beschouwing omtrent artikel 98 der Grond wet komt den voorstellers onjuist voor. Immers, het bedoelde Grondwetsartikel heeft geen an dere strekking dan hetgeen in de vergaderingen der Staten-Generaal gezegd wordt, te onttrek ken aan het oordeel van den rechter. Aan die strekking wordt niet te kort gedaan als uitingen welke zonder artikel 98 wel onder diens bereik zouden vallen, met toepassing van ordemaat regelen worden gestraft en elk verband tus- schen artikel 98 en een ordemaatregel ontbreekt geheel, wanneer de toepassing daarvan plaats heeft ten aanzien van uitingen, waarvoor de betrokkene nimmer met den rechter in aan raking kunnen komen. De totale export van fabrikaten bedroeg In het derde kwartaal slechte 757 ml 111 oen K.G. ad 103 miUioen gulden, dX resp. slechte 77 en 32 pCt. van hetzelfde kwartaal in 1929. Naar de waarde genomen was dit ook weer een achter uitgang bjj hetzelfde tijdvak van het vorige jaar <111 mlllloen gulden), doch naar het ge wicht was er bij toen vergeleken (723 mlllloen K.G.) een kleine stijging Er vallen dan ook wel artikelen te noemen, waarvan in tegenstel ling met vele andere meer is geëxporteerd dan verleden jaar. In overeenstemming met dit laatste getuigde een beperkt aantal der verkregen rapporten wel van een zekere vermeerdering van buitenland- sche orders, maar de gunstige beteekenis daar- verkleind over vele landschen afzet betreft, de prijzen als zeer on bevredigend (weinig of niet winstgevend, meer malen zelfs beneden kostprijs), waartegenover maar bij uitzondering van eenigermate verbe terde prijsverhoudingen werd gesproken. Naast de groote onderlinge concurrentie speelde vaak de zeer scherpe concurrentie van het buitenland een ongunstige rol. In het bijzonder wees men in verschillende rapporten op de In den laatsten tijd toegespitste Duitsche concurrentie, nu dat land, ter opvoering van zijn export, onder be paalde omstandigheden betaling toestaat met legenheld, waarvan hierboven sprake was, heb ben behalve de hier en daar geconstateerde vermeerdering van export allerlei omstan digheden bijgedragen. Noemen we éënlge voor beelden, dan kan o.a. worden gewezen op de grootere bouwbedrjjvigheld dan verleden jaar welke ook meer orders bracht in een aantal aanverwante bedrijven. Door uitbreiding van de toepassing van het z.g.n. plan-Douwes hebben in de diamantindustrie vrij wat meer arbeiders plaatsing gevonden. Orders voor de Nederland sche spoorwegen hebben In eenlge fabrieken van spoorwagens tot meer werk geleld. Ter gelegenheid van haar zilveren jubileum heeft de Nationale Commissie tegen bet Alco holisme (N. C. A.) een brochure uitgegeven, ge titeld: „Gesloten Front”, waarin wordt aan getoond. dat hetgeen deze commissie heeft we ten te bereiken, een merkwaardig voorbeeld I» van nationale samenwerking. Ook in deae geschledbeschrljvlng wordt weer eens op goede gronden stelling genomen tegen de veelvuldig voorkomende bewer.ng, dat er In ons vaderland feltelfjk geen alcoholisme meer bestaat. De N. C. A. wil dus paraat blijven en denkt daarbij aan het motto van Prins Willen van Oranje: ..Het is niet noodlg te slagen om toch te volharden.” PARIJS (Radio), 172.1 M 8.05 Gra- mofoonmuzlek 12.40 Gewijde muziek 1.05 Gramofoonmuzlek 8.20 Populair concert 9.20 Symphonleconcert o. 1 v. Eugène Bigot. MILAAN, 331 M. 4 20 Orkestmuziek 5 35 Gramofoonmuzlek 8.00 Opera-ult- zanding. ROME, 441 M. 4.20 Vocaal en instru mentaal concert 8.00 Operette. WEENEN. 517 M. 4 20 Omroeporkest 7.50 Ned -OostenrUksche avond 9 50 Dansmuziek. Na een half uur was de brandweer bet vuur, dat voornamelijk in het bovenste gedeelte van het perceel woedde, meester. Zolder en vliering zijn totaal uitgebrand. Hier was het archief opgeborgen van de wijnfirma, dat dan ook geheel verloren Is gegaan. De an dere verdiepingen hebben groote waterschade geleden. De schade is uit den aard der zaak vrij aan zienlijk, doch deze wordt door verzekering dekt. Daar het bluschwater dadelijk bevroor werd de straat voor het perceel glad, waardoor het verkeer, waaronder lijn 14, moest worden om gelegd. ten, dat de prijsstijging van verschillende voe dingsmiddelen tengevolge Van crisi.smani.regc- len het nu weder moeilijker maakt om door verdere loonsverlaging tot een lager kosten niveau te komen, mogen In dit verband niet on vermeld blijven. In heel wat fabrieken was van verbetering weinig of niets te bespeuren, in andere was de bedrfjisgang zeer onzeker, terwijl In weer an dere verdere achteruitgang niet is uitgebleven. De omstandigheden bulten de grenzen gingen voort in sterke mate haar deprimeerenden in vloed uit te oefenen. Zoo b.v. de nog toege nomen verwarring op monetair gebied en de Een belangrijk ongunstige factor bleef voorts de bij vroeger sterk verminderde af zetmogelijkheid in Nederlandsch-Indië. Daarbij hadden zoowel daar als elders onze Industrieelen een zwaren strjjd te voeren tegen het concurreerende buitenland (om een sprekend voorbeeld te noemen het bui tengewoon J goedkoop leverende Japan) waarbij zij zoo vaak den invloed ondervon den van het in ons land boogere peil der productiekosten. ernstlgen aard hebben voorgedaan, kunnen de voorstellers allerminst toegeven. Naar hun mee- nlng moet men hier, door de ervaring geleerd, rekening houden met hetgeen komen kan. Evenmin als de leden, die het voorstel ver dedigden. kunnen de voorstellers inzien, dat hier van een beperking van de bewegingsvrij heid der leden sprake zou zijn. Inderdaad zal geen enkel lid, dat zich ordelijk gedraagt, van de nieuwe bepalingen ook maar eenlgen last ondervinden. Ook met betrekking tot het gevaar, dat ge legen zou zijn in het verleenen van nieuwe be voegdheden aan den voorzitter, kunnen de voorstellers de hlerbedoelde ledea volkomen volgen. En ook zij verwachten, dat de nieuwe bepalingen bovenal preventief zullen werken. KALVNDBOKU, 1153 M. 11.20 Ween- sche muziek door het omroeporkest o. 1. v. Fritz Mahler 1.20 Accordeonmuzlek 1.45 Gramofoonmuzlek 2 45 Louis Pretl’s orkest 7.35 Kerkconcert 8.20 Fransche muziek door het omroeporkest o. 1. v. Emll Reesen 9.20 Russische humo reske» 9 40 Offenbachconcert door het omroeporkest o. 1. v Emil Reesen 10.20 Dansmuziek. Sedert Donderdagmiddag heeft de Maas óch vastgezet te Ravensteln en Betonbrug. zit de rivier vast te Mook, Sambeek en Vter- Ungsbeek. Van Mook tot Ravensteln Is het water r deelteltjk open. De waterstand bij den stuw wM hedenochtend om uur 5.07 M. plus N A.r. haar slechts tijdelljk karakter. Blijkens de han delsstatistiek is er voor pijn. 5.1 mlllloen gul den aan producten der machine-Industrie uit gevoerd, tegen pl.m. 4.7 mlllloen gulden In het 3de kwartaal van het vorige Jaar. Een en ander neemt niet weg, dat vele en diepe sporen van de ongunst der tijden op het algemeene beeld van dezen Industrietak -aanwezig bleven. Niet alleen was de slapte in verschillende fa brieken vrijwel statlonnair, maar in andere nam zjj nog toe. Dit kan eveneens worden gezegd van de ijzergieterijen, welke branche ook blij kens de meestal nog ver van goede verhouding tusschen de orders en de productiecapaciteit in verschillende fabrieken, welke mln of meer op- opleying vertoonden, nog In allesbehalve gunstige omstandigheden verkeerde. Weliswaar achtte men van verschillende zijden den toestand Iets beter dan 'n jaar geleden, maar meestal met het voor behoud. dat dit niet de prijzen betreft (meer malen zelfs bepaald verliesgevend). Trouwens ook ten aanzien van de machinefabricage en vooral mede voor de constructiewerkptaataen (welke eveneens met een tekort aan werk kamp ten. zjj het ook niet alle ondernemingen in even sterke mate) zijn klachten over de slechte prijs verhoudingen niet achterwege gebleven. Voor het hoogovenbedrijf is, na de in het vorige kwartaal geconstateerde verbetering van de vraag naar ruwijzer, In de positie van de markt zoo goed als geen wijziging gekomen. De opbrengst was nog volstrekt onvoldoende. BIJ het groote bedrijf der gioellampen- radioindustrie bedroeg de personeelsterkte eind September 12.480 man tegen rond 10.800 eind Juni en respe 10 600, 11500 en ruim 19.000 eind September 1932, 1931 en 1930. PARIJS EIFEL. 144S M.i 7.50 Concert onder leiding van E. Flament. 8.35 Vervolg concert. PARIJS R„ 1725 M.: 12 20 muziek. 7.40 idem, 8.20 Kamermuziek. MILAAN. 331 M.: 4.30 Orkestmuziek. 6 50 Gramofoonmuzlek. 7.20 Gramofoonmuzlek. 950 Dansmuziek. ROME. 441 M.t 6 50 Gramofoonmuzlek. 8 00 Populaire orkestmuziek. 9.15 muziek. WnNEN, 517 M./10.15 Dansmuziek. WARSCHAU, 141/ M.i 6.05 Gramofoon muzlek. 7 20 Omroeporkest onder leiding v. Cszmlnskl. 9.20 Dansmuziek. BEROMnNSTER. 460 M.: 6 25 Gramofoon muzlek. 7.10 Idem. 7.35 Concert. 8.30 Om roeporkest onder leiding van Hoffmann. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Hl’IZEN. 1875 M. KRO 8.300 30 Morgenwijding door pastoor L. H. Perquin OP. NCRV 9.309.50 Gramofoonmu- ziek 9.50 Kerkdienst uit de kerk der Vr^je Evang. Gemeente, Rotterdam. Voor ganger ds. J. Enter. Organist S. Molenaar KRO 12.151.00 Kro-sextet o. 1. v. Plet Lustennouwer 1.001.20 A. J. Schnei ders: „Hoe ontstaat een roman” 1.20 1.45 Lunchconcert 1.452.00 Gramo- foonmuziek 2.00=^2.30 G. P. Bon: ,’Vüf en twintig Jaar samenwerking in de N. C. A.” 2.304.30 De Koninklijke Harmonie te Tegelen en het dubbelmannenkwartet „Excelsior” van Roermond in Paviljoen ..Modern” te Tegelen 4.305.00 Zieken halfuurtje Goor pater H, Rothoff NCRV 5.005.50 Adventsliederen, te zingen door een dames-ensemble o. 1. v. Ferd. Kloek 5.507.30 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Broek op Langendijk. Voorganger ds. A. E. van Baaien 7.307.45 Gramo- foonmu^iek KRO 7.45^7.50 Voetbaluit slagen R.K.F. 7.509.35 Uitwisselings programma met de RAVAG. Weenen. Oos- tenrijksch-Nederlandsch programma 94010.00 Vaz Dlas 10.00—10 40 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen. Solist Thom Denijs, bariton 10.4011.00 Epi loog door het kleine koor o. 1. v. Jos. Pickers. LANGENBERG. 472 M. 12.35 Gramo foonmuzlek 3 20 Vesperconcert 3 20 Kamerkoor 4.35 Orkest van West-Dult- •chen omroep o. 1. v. Joseph Breuer 6 20 Gramofoonmuzlek. DA VENTRY. 1554 M. 12 50 Concert 1.50 idem 2.20 Gramofoonmuzlek 4.20 Pianorecital 5.10 Bacbcantate 7.50 Cellorecttal 9 50 Tom Jones en ziln orkest 10.50 Epiloog. PARIJS (Elfel), 1446 M. 12.50 Het Ibosorkest 135 Vervolg concert 7.50 Gramofoonmuzlek. We hebben aJlemaal „haast” naar het graf te komen. Al draaien de wijzer» van alle klokken eenerlei.. al gaan zon en maan in eendere re gelmaat van jaar tot jaar.... de menschen van dezen tijd meenen nooit tijd te hebben. Ze hollen voort. Het gaat nooit snel genoeg. Trek schuit, boot, diligence, trein, auto, vliegtuig.... sneller! We hebben zóó veel, zooveel af te doen. Voort! Van de eene conferentie naar de andere. Het eene werk vraagt nog onze volle aandacht terwijl onze geest al gespan nen is op een ander. Rust? geestelijke rust.... kennen we die nog? Gunnen we onszelf m alle herrie nog eenige oogenblikken rust om na te denken over het waarom van al die haast, over het waarheen? doel en beteekenis? We hebben allemaal haast! Natuurlijk. De tegenwoordige tijd eischt snelheid. We moeten mee om niet achterop te komen, doch be- seffen we wel waarheen we ons zoo haasten?.... Het eindpunt? Te Steenderen is de 22-Jarige H. B- hü xlcb met een geladen buks op bet bevond, door de gladheid uitgegleden, w» noodlottig gevolg, dat de buks afging werd getroffen. Zwaar gewond en In hoogst ernstige» stand is 8. naar het siekenhuls te ZuWa* Het ontnemen van het woord aan hem, die Instemming betuigt met onwettige handelingen, welke in andere landen plaats vinden, wordt door het artikel niet uitgesloten. Echter zal I dat zonder twijfel sleehte In zeer bijzondere gevallen plaats vinden. De bezwaren, dopr verscheiden leden in bet midden gebracht tegen de bepaling inzake het schrappen uit de Handelingen van een door «)en voorzitter aan te wijzen gedeelte van een rede van een lid, wien het woord is ontnomen, acht ten de voorstellers door de leden die hiertegen opkwamen op zeer Juiste w(jze weerlegd. Inderdaad laat artikel 74a de mogelijkheid open een lid gedurende bijna een geheel jaar uit te sluiten Hierin Is echter geen uitbrei ding. doch veeleer een beperking te zien van de gelijksoortige bepaling van het tegenwoordige artikel 74. Dtt artikel kent de uitsluiting „voor een bepaalden tijd” welke tijd, althans in theorie, over den duur der zitting kan heenreiken. Een nog verder gaande beperking van den tijd, waarvoor de uitsluiting kan gelden, oordeeien de voorstellers niet gewenscht. Zij zou naar hun meening tekort doen aan de preventieve werking, welke van de nieuwe bepalingen wordt verwacht. Ook moeten zij bezwaar maken tegen het denkbeeld van een tusschentüdsche opheffing hetzij in verband met belangrijke politieke gebeurtenissen, hetzij als gevolg van aangeboden verontschuldigingen.. Dat in een tijd van spanning de meerderheid zou pogen baar positie te versterken door het toepassen van uitsluiting van langen duur, komt den voorstellers weinig aannemelijk voor. Dinsdag 23 Januari zal voor de rechtbank te Roermond behandeld worden de zaak tej® P. van R., uit Nederweert, verdacht van den moord op H. Puts en poging tot moord op diens broeder P. Puts,, te Haelen gepleegd u> den nacht van 7 op 8 October jX Verschenen is het zesde deel van de komsten der Indische Volkstelling 1930 betrek king heöoende op de Europeanen in Ned. lr.- dië. Het betreft dus een kleine groep van 240.000 menschen, dX 0.4 pet der bevolking, bestaande uit zeer heterogene elementen, deeis uit voorgoed gevestigde, deels uit tijdelijk u: deze gewesten verblijvende Europeanen. Ruw geschat behporen op Java en Madoera lets meer, en in de Buitengewesten Iets minder dan de he'ft der Europeanen tot de blijvers wor den gerekend. Het aantal Europeanen in Indlë is gestadig toegenomen. In 1860 waren er nog 43876, In 1900 91.142, in 1930 240.417. De toename is ook zeer versnela in het laatste tiental Jaren. De oorzaak dezer vei snelde tooename noemt het rapport de gunstige economische omstandighe den in het decennium voor 1930. Ongeveei 170.000 dezer Europeanen waren in Neder! Indië geboren. In de groote steden van Java en Madoera woonden 54 pet. der Europeanen. In de ove rige steden 16.05 pet. In de Buitengewesten waren deze cijfers 3.95 en 35 52 Buiten de ste den woonden dus op Java en Madoera slechts 29.92 pet. en In de Buitengewesten 5050 pet der Europeanen. Bijna 3000 kinderen van in Indië wonende Europeanen vertoefden in het buitenland grootendeels in Nederland). De leeftijdsopbouw is zeer onregelmatig, vooral in de Buitengewesten, hoofdzakelijk door het overwegen van het aantal 2050 jarigen en de sterke dunning In het aantal 1020- jarlgen. Ruim 90 pet. der Europeanen waren Neder landers, ruim 2 pet. Dultschers, 2.44 pet. Ja panners. HILVERSl'M, 296 M. VARA 9.00 Voetbaimededeellnxen 9.02 Tulnbouw- haifuurtje. S. S I.antlnga: „Bestrijding van dierlijke parasieten in den winter" 930 Rejldëhtie-orkest o. 1. v. Leo Kuygrok 10.00 Nieuwe Socialistische dichtkunst. Vertaald en voor te dragen door Martlen Beversluis 10.20 Resldentle-orkest o. 1. v. Leo Ruygrok AVRO 12 00 Convert door Barnabas von Geczy en zjjn orkest 1.00 Gramofoonmuzlek 2.00 Boekenhalf uur. Dr. P. H. Ritter Jr. bespreekt ..Radlo- leven’.’ door W. Vogt 2.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouworkest o. 1. v. Pierre Mon teur. Soliste: Berthe Seroen, zang 4.00 Zang door de zangvereenlglng ..Precloea" o. 1. v. J. Tb. Westerdaal. Pianobegeleiding Plet Heins 4.25 Gramofoonmuzlek 4.45 Sportuitslagen Vaz Dlas VARA 5 00 Orgelspel door Johan Jong 5.15 Uitzen ding voor kinderen 5.45 Gramofoonmu zlek VPRO 6.00 Wijdlngsdlenst uit de studio. Spr. ds. W R Dtephuls uit Oost- WOUd AVRO 8.00 Tijdsein 8.018.15 Sportuitslagen en nieuwsberichten van Vaz Dlas 8 159 00 Het omroeporkest o. 1. v. Nico Treen. Solisten: Grethe Wevn- schenkHogenbirk. sopraan. Henk VlaklI. tenor en een gemengd dubbelkwertet 9.00 - 9.20 Internalinale chansons door I. W. NIJland 9.209.45 Concert door K. de Jong, piano en het omroeporkest o L v. Nico Treep 9.4510.00 Gramofoon muzlek 10.0011.00 Barnabas von Geczy en zijn orkest 11.0012 00 Gramofoon muzlek 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG. 1191 M. 7.50 Engel- ■che avond; symphonic-concert 8.40 Orkestconcert 10.20 Operettemuziek. BRUSHEL, 509 M, 1130 Klein-orkest van het N I. R o. 1. v. P. Leemans 12 20 'Sykes en zijn orkest 1 30 Populair con cert o. 1. v. André Felleman 2 00 Ver volg concert 5 20 Radlo-orkest o. 1. v. Franz André 6.20 Harprecital 7.20 Gramofoonmuzlek. BERLIJN. 419 M. 11.35 Populair con cert 3 20 Omroeporkest 550 Popu laire muziek 6.50 Kerstsprookjes op gramofoonplaten. HAMBURG. 372 M. 1120 Orkest o. 1. Börschell 6.00 Een orkest van werk- looze musici te Kiel o. 1. v. Hans During 730 Noragorkest o. 1. v. José Elben- achutz 9.45 Kleine Noragorkest o. 1. v. Gerhard Maasz 1035 Dansmuziek door het kleine Noragorkest o. L v. Gerhard Maasz. HUIZEN. 1875 M.: 8.00 NCRV: Schrift- lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmu zlek. 10 30 Morgendienst door Ds. W. J. van Lokhorst, 11.00 Lezen van Chr. Lec tuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12 00 Poli tieberichten, 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche Kerk. Kloveniersburgwal te Amsterdam. 2.00 Uitzending voor scho len door Prof. Dr. A. van Veldhuizen. 2.35 Verzorging zender. 4.00 Bijbellezing door D. W. Veldkamp, 5.00 Concert door net Hendrlkstrlo. 6.30 Vragenuurtje. 7.00 Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7 30 Vragenuurtje. 8.00 ..Onze Zang- en Muziekverenigingen” concert. 9.00 Dr. R B. Evenhuls: ..Adventstijd als prediking van het komende Koninkrijk Gods.” 9 30 Vaz Dlas. 9.40 Bespeling van het Studio- orgel door L. Blaauw. 10.40 Gramofoon platen. 11.30 Sluiting. HILVERSUM. M 8 oi AVRO: Ora- mofoonmuziek. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Voordracht door Leo Strauss Falkland-schetsen, 11.00 Or gelconcert door Frans Hasselaar. Solist: Adriaan van Driem. viool. 12.00 Tijdsein AVRO-klok. 12.01 Lunchconcert door het Ensemble Rentmeester. 2.15 Verzorging v. d zender, 2.30 Solis tencencert. Victorine van der Werff. zang en Dina Apneldoom. piano. 3.15 Gramofoonmuzlek. 4.00 Aan sluiting met het café-restaurant „Pschorr” te Rotterdam. Concert door het ensemble Parakv. 4.30 Causerie door Max Tak ..De Fransche modernen,” 5.30 Concert door Barnabas von Geczv en zijn orkest, 7.00 Boekenhalfuurtje. Dr. G. A Dudok be spreekt ..Over the River” van John. Gals worthy. 7.30 Pianorecital door Gisela Binz, 8.00 Vaz Dias. 8.05 Concert door het om roeporkest onder leiding van Albert van Raalte. Solisten: Jo Vincent, sopraan en Sam Swaap. viool. 9.10 Gramofoonmuzlek. 9.20 Concert door het omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte. Soliste: Jo Vincent, sopraan. 9.45 Radiotooneel. Stu- dio-opvoerlng van „Tsaar Peter de Groote”. hoorspel van P. H. van Moerkerken. Spel- leiding: Kommer Kleljn. 10 30 Concert door Barna bas von Geczy en zijn orkest, 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuzlek, 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBt'RG. 1191 M.: 7.50 Itallaanache avond: symphonleconcert. 8.40 Ttaltaan- sche orkestconcert, 9.20 Itallaansche caal concert. 10.20 Orkestconcert. BRUSSEL. 509 M.: 12.20 Het kleine or kest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 1.30 Gramofoonmuzlek. 5.20 Radlo-orkest onder leiding van Karei Wal pot, 6.50 Kleine orkert van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 8.20 Radlo- orkest onder leiding van Karei Walpot. 9.20 Omroepsvmphonle-orkest onder leiding v. Arthur Meulemans. IALUNDBOBG, 11*3 M.: 11.20 Strijkor kest onder leiding van Harald Andersen, 7.20 Kerstconcert. 8.35 Gerhard Hüsch zingt liederen. 9.20 Moderne muziek door het omroepsvmphonle-orkest onder leiding v. Launy Gröndahl. 10.20 Dansmuziek. BERLIJN. 419 M.S 5 55 Eerste opvoering van „Propheten”. HAMBURG. 372 M.: lO.SO Hannoversche symphonle-orkest van werklooze musici onder leiding van Otto Ebel von Sosen. 11.50 Vervolg concert. 12.40 Populaire mu ziek. 1.55 Gramofoonmuzlek, 8.20 Norah- orkest onder leiding van José Elbenschutz. 9.50 Noragorkest onder leiding van Ger hard Maasz. LANGENBERG. 472 M.: 11.20 Gramofoon muzlek. 12.55 Omroeporkest onder leiding van Gustav Görllch. 2.20 Gramofoonmw, ziek. 3.20 Vesperconcert. 3.20 Orkest van den WestdulUchen omroep onder leiding van Kühn. 4.20 Kamermuziek. 10.05 Ora- mofoonmuziek, 10.20 Dansmuziek. DAVENTRY. 15*4 M.: 12.20 Orgelconcert 106 Western Studio-orkest onder leiding van Frank Thomas. 2.35 Gramofoonmu zlek. 3.40 Concert. 4 20 Concert. 4.50 Schotsch Studio-orkest onder leiding van Guy Dalnes, 6.50 Internationaal strijk kwartet. 7 20 Populair concert door het B. B C.-orkest onder leiding van Web ster. 11.10 Dansmuziek. PARIJS EIFEL. 1448 M.: 7 50

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6