Wijziging van de Spoorwegwet Samenwerking in de drankbestrijding CONCURRENTIESTRIJD ONTHOUDING EN JEUGD BEWEGING RADIO-PR OGRA MM A van den Katoenen manufac turen naar Indië Wetsontwerp ingediend Jongen mishandeld WIJZIGING DER WONINGWET Belanghebbende vereenigingen tegen het wetsvoorstel Natuurlijke voordeelen Mr. dr. G. ter Pelkwijk KRACHTIGER AARDBEVING TE BENKOELEN Met voltallig personeel Examen Wiskunde L. O. Schadelijke contracten Een vierde boven het steunbedrag „DE NED. DAGBLADPERS Nieuwe missie-bisschop Rede Prof. Slotemaker de Bruine Ofticieele benoeming tot burge meester van Utrecht Toekomst der onthouders beweging Vermoedelijk brandstichting in het spel De Nationale Commissie tot be strijding van het Alcoholisme bestaat 25 jaar EEN KERSTGAVE AAN DE WERKLOOZEN K.V.W.-FABRIEKEN WEER IN BEDRIJF TIMMERFABRIEK UITGEBRAND Besprekingen tusschen Japansche en Nederlandsche belang hebbenden Gesprongen handen-Ruwe huid SIPUROL Bij Apotheker» en Drogisten De noodzakelijkheid om Spoorweg bijzondere waar borgen te eischen, is vervallen Viering van het zilveren jubileum Pater IV. Cobben, miiaaionarit Abo, benoemd tot Apoato- lisch Vicaris van Finland Beroofd en in een huis opgesloten Naasting MAANDAG 18 DECEMBER iDRAlSrri A-van valkenburg^ Le k •iLEVtRTRi 10.50 Dansmuziek. ROME. 441 M. 9 50 Dansmuziek. vraag. te om of burgemeester aan BENKOELEN, 16 Dec. Aneta). Na de lichte vrtf korte aardbeving van gisterochtend, werden des avonds te 8 uur 45 eenige krachtiger aard schokken waargenomen. risico rico N. 8. en middellijk op den Staat. By KR. is met ingang van 15 Januari 1934 benoemd tot burgemeester der gemeetite Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. De K. V. W.-cigarillosfabrieken te Roosendaal, Wernhout en Nispen, welke de vorige maand werden stopgezet, zijn Donderdag alle drie weer met voltallig personeel in bedrijf gesteld. -4 30 Orkeetconcert 6.50 Gramofoonmuziek 9 20 Gramofoonmuziek programma. MILAAN, 331 M. 4.30 Dansmuziek - 6.50 Gramofoonmuziek 8 00 Operette. 8.00 Concert 9 50 Gevarieerd DEN HAAG. Geslaagd de heeren J. C. van Dijk, Rotterdam en H. Samson te Utrecht. Minister Slotemaker de Bruine tot de Woningraad wetsbepaling. BERI.MN'. 419 M. 6 30 Concert 7.35 logranuna van Hamburg. waar den Tegenover den plicht van de spoorwegdirectie om van iedere overeengekomen vrachtverlaging openlijke aankondiging te doen en deze dade lijk In denzelïden omvang toe te passen voor alle goederen van gelijken aard, die op het zelfde banvak en onder dezelfde voorwaarden ten vei voer worden aangeboden, staat vrijheid van den ondernemer van een eutodienst. die bovendien van den plicht tetKWpenbaarmaking van verlaging gebruik kan maken om deze te onderbieden. I.l XE.MBl H(i. 1191* M. 7 50 Belgische avond, concert 8.40 Orkestconcert De delegaties van de Japansche en van de Nederlandsche katoenindustrie hebben een ver gadering gehad waar zij de moeilijkheden heb ben besproken,*welke zij ondervonden by den invoer van katoenen manufacturen in Neder- landsch-Oost-Indlë. De Nederlandsche delegatie gaf een uiteen zetting van de richtlijnen, waarop verdere l?e- sprek.ngen behoorden te worden gebaseerd. De Japansche delegatie zegde toe deze grond gedachten ter kennis te brengen van bevoegde kringen In Japan. Nadat hieromtrent een antwoord uit Japan zal zfjn ontvangen, zal de Japansche delegatie de Nederlandsche delegatie nader berichten omtrent de mogelijkheden van verdere onder- handelingen. LANGENBEBO. 472 M. 11.30 Omroep koor door het omroeporkest van Frankfort 12 55 Gramofoonmuzlek 3 40 Oramo- foonmuzlek 7.30 Orkest van den West- Dultschen omroep o. 1. v BusehkOtter 7.50 Vocaal kwartet 8.10 Gramofoon muzlek. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de nationale commissie tot bestrijding van het alcoholisme werd Zaterdag in het Jaarbeursge bouw te Utrecht een N.C.A.-dag gehouden, welke door vele vooraanstaande drankbestrijders uit de verachlllende organisaties, die In de N.C.A. vertegenwoordigd zijn, werd bijgewoond BEROM1 XSTER. 460 M. 5.30 Gramo foonmuzlek 8.30 Luisterspel. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS uit- 7.15 Gra- voor 8 00 8 05 Bar- Naar wjj vernemen heeft de Mln. van Sociale Zaken goedgevonden, dat aan ondersteunde werkloozen als Kerstgave aan het einde der week van 1723 December boven het steunbe drag wordt uitgekeerd een bedrag, overeenko- mede met een vierde van hetgeen de onder steunden over genoemde week aan steun ont vangen. Deze regeling -geldt ook voor hen. die tengevolge van de vorst niet bij de werkver schaffing kunnen werken en daarom In de z.g. vorststeunregeling zijn opgenomen. HA.MHl RG. 372 M. 1105 Kleine om- raepkapel o. 1. v. Willy Steiner *1140 Vervolg concert 12.40 Populaire muziea 1.55 Oramofoonmuzlek 4 50 Kleine Noragorkest o. 1. v. Gerhard Maasz 5 2C Gramofoonmuzlek 7.25 Cyclus van Han- Lelp en kapitein Herbert 8 35 Kteln Noragorkest o. 1. v. Gerhard Maasz 10 0 Noragorkest. Voorgesteld wordt derhalve voor den spoorweg de gebondenheid aan tarieven, zoowel wat de reizigers als de aangeboden, niet door wetteljjke bepalingen uitgesloten goederen betreft, aldus te verzachten, dat niet mag worden vervoerd tegen hoogere i vrachtprijzen dan In de openlijk aangekon- digde tarieven zijn aangegeven. Aldus zal de gelegenheid om tegen overeen gekomen lagere vracht te vervoeren, die in de bestaande derde, vierde en vijfde leden van ar tikel 31 was beperkt tot goederenvervoer, ook worden geopend voor reizigersvervoer En voor bet goederenvervoer wordt deze gelegenheid verruimd door wegneming van de tot dusver opgelegde beperkingen. Van belang voor het spoorwegbedrijf is voor al, dat het vijfde lid. omtrent automatische uit breiding van overeengekomen verladtngen tot andere belanghebbenden en verplichting tot openbaarmaking, komt te vervallen. Het alge meen gebillijkt streven naar minder ongelijk heid van concurrentle-voorwaarden tegenover bet vervoer per auto wordt aldus op redelijken voet bevredigd. De redactie van het overblijvende eerste lid is eenigszins gewijzigd en vereenvoudigd. Hierbij komt, dat vervoer per auto door den aard van het bedrijf tegenover spoorwegvervoer in verschillende opzichten natuurlijke voordee- len biedt en een voorsprong heeft wegens ont breken van vervoerplicht, die den spoorweg noopt tot aanvaarding ook van minder voor- deeiig vervoer, waarnaar de auto geen gading maakt. Een en ander heeft tengevolge, dat meer en meer vervoer van den spoorweg naar den weg afvloeit, ook voor zoover dit bij minder verschil in concurrentle-voorwaarden den weg niet zou kiezen. Het moet dan ook een eisch niet alleen van billijkheid, maar vooral ook van vervoer- economie worden geacht de In dit opzicht be staande ongelijkheid te temperen. Weliswaar zouden aan autodlensten over eenkomstige verplichtingen kunnen worden op gelegd als voor de spoorwegen gelden, doch be twijfeld moet worden, of naleving van zoodanige voorschriften met betrekking tot honderdtallen diensten in de praktijk zou kunnen worden ver- zekerd. WARSCHAU. 1411 M. 555 Mevr Ma rie Ronska zingt 7.20 ..Le jeune rol", operette in drie bedrijven van Kalman auizenaen een neeriyn. rermuaK ge weest en laat ons voor de ijslie/heb bers hopen, dat ze ook nog dezen Zondag hun hart kunnen ophalen. We gaan vol moed op weg en als ’t met ons schaatsen niet opschiet dan ligt het natuurlijk aan de schaatsen o/ aan ‘t Onderweg leggen we hier en daar eens aan en we komen ook wel aan een tweesprong, waarbfj we ons moeten bezinnen welken weg te kie zen. Als in ons leven. Sommigen wanhopen in de eerste uren het vol te kunnen louden, maar niets dat Hollandsche beenen zoo standvastig maakt als 1 hard gestolde water. We worden zoo gauw optimist temidden van ’t’ schil der achtige winterlandschap. Als de baan goed berijdbaar is, noemen we haar al spoedig prachtig en wanneer we aan brokstukken komen die hob bel-de-bobbel zij i en waarin de mest schuiten of ijsbrekers huis hebben gehouden dan troosten we onsstraks wordt het wel weer beter. Vooruit. We spannen ons in om ‘t eindpunt te halen Als in het leven. d. Woude uit Blancum hield na de lunch een inleiding over de ont wikkeling van de zorg voor alcoholisten in Nederland. Het alcoholisme is een gevaarlijke volksziekte, die niet in bet minst het moreele peil der bevolking aantast. Ook vroeger waren er menschen die aandacht besteedden aan het lot der alcoholisten. Individueele gevallen wer den behandeld maar de wortel van het kwaad werd niet aangetast. Later kwam men tot het inzicht dat alleen kennis van den aard der ziek te een goede grondslag zou zijn voor de be strijding van het ‘alcoholisme. Het drankmis bruik In allerlei vorm en by allerlei gelegen heden is het verschijnsel dat in de eerste plaats bestreden moet worden. De zoog reddingsarbeid moet gescheiden blijven van de drankbestrijding in het algemeen. De alcoholisten moeten onder, deskundige leiding tot een beter leven gebracht* worden. Spr gaf een overzicht van de inrichtingen die zich belasten met de verpleging van alco holisten en van de ondervindingen die in die inrichtingen zijn opgedaan. Ook aan het ont staan en het werk der consultatiebureaus wer den eenige beschouwingen gewijd. De invoering van de curateele wegens drank misbruik achtte spr. van groot belang voor de redding van alcoholisten. Redding van dronk aards is noodig voor henzelf, voor hun klnaeren en voor de maatschappij. De Vereeniging van Directeur en Uitgever» van Dagbladen, „De Nederlandsche Dagblad pers" zal den 2laten December 25 jaren bestaan. Naar wij vernemen, zal dit jubileum dien dag te Amsterdam worden gevierd. Des morgens sal de Vereeniging door het Gemeentebestuur ten stadhulze worden ontvangen, waarna een feest- vergadering gehouden zal worden in Hotel ds l'Europe. 's Middags zal het bestuur tusscheo drie en vüf uur in dat hotel recipieeren. Vrijdagavond is een zestienjarige loopjongen van den comestibleshandel J. A. Mulder te Apeldoorn. In de Jachtlaan aldaar In een onbewoond huis binnengelokt, mishandeld en beroofd van ongeveer 90. waarna hij In een kleerenkast werd opgesloten. De onbekende dader, van wten slechts een vaag signalement kon worden opgegeven, heeft zich daarna op de fiets van den jongen ver wijderd. Het rijwiel is naderhand teruggevonden. Het signalement van den dader te: niet oud. lang ongeveer 1.75 meter, gekleed In lange jas en vermoedelijk donkere alpinomuts. Aange zien hij onhoorbaar liep, droeg hij vermoedelijk schoenen met rubbersolen en hakken. Het schijnt amper noodig In herinnering te brengen, dat de thans ongunstige uitkomsten van het spoorwegbedrijf mede zijn te wijten aan de verplichting tot exploitatie van aan anderen behoorende locaalspoorwegen. Ondanks onvol doende opbrengstvermogen moeten krachtens In geheel anderen tijd gesloten contracten aan de eigenaren dier lijnen ultkeeringen worden gedaan, die door de schrale opbrengsten aller minst worden gerechtvaardigd Veelal is zelfs zonder ultkeeringen de opbrengst niet voldoen de om de kosten te dekken. Het bedrijf Is ech ter, zooals blijkens artikel 1374 BW. vanzelf spreekt, niet bij machte eenzijdig zich van der- gelljke schadelijke contracten te ontdoen. Onderhandellng met de eigenaren leidt blijkens de ervaring lelden of nooit tot wegne ming van het euvel. Ook bij de meest welwil lende gezindheid van hun kant Is dit begrijpe lijk, want hoe zouden zij zich kunnen belasten met schadeposten, die voor het spoorwegbe drijf te drukkend blijken? Een oplossing laat zich denken, ais gebruik tan worden gemaakt van het recht van naas- ,ing volgens artikel 49 der Sjxiorwegwet. De joncessies plegen tweeërlei wijze van naasting ie kennen. De een bevat terugbetaling van de lanlegkosten. en zou thans voor de eigenaren «ven voordeellg als voor den Staat nadeel ig djn. Daartegenover is echter de bevoegdheid im artikel 49 der Spoorwegwet toe te passen «verminderd voorbehouden. Dan wordt de laastingsprtjs afgeleid uit de zuivere Inkomsten ran den spoorweg over de laatste jaren en kan lus een uitkomst worden verkregen, die niet Ingediend Is een wetsontwerp tot wijziging van de Spoorwegwet en van de Locaalspoor- en BRI SSEL, 509 M. 12.30 Gramofoon muzlek 13.55 Gramofoonmuzlek 1.30 Pianorecital 1.45 Gramofoonmuzlek 5.30 Radlo-orkest o. 1. v. Fianz André 6.35 Gramofooamuziek 6 50 Gramofoon muzlek 8 20 Radlo-orkeat o. 1. v Franz André 9.20 Omroepeympboxüe-orkest o. 1 v. Jean Kumpe. KALUNDRORG. 1153 M. 1120 Stryk- kest van Wlvex o. 1. v Arnold Nielsen 2 20 Orkest o 1. v Teddy Petersen 7.30 Folmer Jensen plano 9 10 Gramo- oonmuziek 9.35 Mandoline-orkestcon- ert 10.30 Dansmuziek. mens den Algem. Ned. Geheelonth. Bond, dr. H. Oort namens de Artsenonlhoudersverten., van der Spek namens de N.C.G.O.V. en T. Vie- ming namens de I.O.G.T. en P. van der Meulen namens de Ned. Ver. tot afschaffing van alco holhoudende dranken. De heer Th. W. Aan de Memorie van Toelichting wordt ont leend: De thans uiterst moeilijke omstandigheden van het spoorwegbedrijf nopen lot een drietal wetswijzigingen, waarvan twee de Spoorwegwet betreffen en een de Locaalspoor- en Tramweg- wet. disch waren vroeger in Nederland de jeugdont- houdersbewegingen waar de jeugd zelf ‘n aandeel in de leiding had. De klacht wordt veelvoudig gehoord dat de' jongeren niet meer te vinden zjjn voor de onthoudersbeweging. De jongeren voelen niet meer voor het onthoudlngsideaal zonder meer. De jeugd wil niet gieer een oriën tatie die eenzijdig is. Zij toont een open oog te hebben voor al de problemen die de maat schappij beroeren. Het alcoholisme is met de eenigste kwaal waaraan de wereld lijdt en bet alcoholisme is niet de bron van alle kwaad. De bewijzen in het openbaar van drankmisbruik zijn minder talrijk geworden, het kwaad van misbruik is verfijnder geworden. Maak het ont houdlngsideaal aannemelijk voor de jeugd door hen er op te wijzen dat het een onderdeel van hun eigen streven is. Toon aan dat de cultuur van het drankglas in strijd is met alle waar achtige vormen van cultuur. Er wordt nog onnoembare schade toegebracht aan de volkskracht door den alcohol Daar moe ten we de jeugd op wijzen, want voor dat ar gument zal de jeugd ontvankelijk zijn. Ook de vraag van het waarom dient behandeld te wor den als tevoren de belangstelling van de jeugd is ga&nde gemaakt. We hebben ons af te vragen of de ouderen in onze beweging geen fouten hebben gemaakt. De vraag moeten de ouaeren zich stellen of hun werk nog aannemelijk te voor de jongeren. In Sobrlëtas zijn er sinds kort pogingen in het werk gesteld om nieuwe vormen in de beweging te brengen en zoo de jeugd te winnen. Sobrlëtas wordt aangepast aan het schoone geheel der Katholieke jeugd beweging. In de jeugdclubs van Sobrlëtas kernen de oudere^ niet om gezag uit te oefenen maar om het contact met de jeugd te bewaren. Deze clubs werken in op hun eigen omgeving en door dringen de geheele jeugdbeweging met de ont- houdingsgedachte. Het is niet Altijd door de oudere leiders begrepen dat we ten opzichte van de jeugd de directe leiding moeten ver vangen door een Indirecte leiding. We zullen zelf tot de jeugd gaan als de jeugd niet tot ons komt. Ons ideaal te een stuk van het al- gemeene jeugdideaal. Het Inzicht moet komen dat de nieuwe oriëntatie van de jeugd een zegen kan worden voor de onthoudingsbeweging. Een hartelijk en langdurig applaus beloonde den spreker voor zijn gloedvol betoog, waarna de voorzitter het woord tot hem richtte en os. zeide dat de rede van den laatsten spreker voor hem een openbaring was geweest. Spreker hoopte dat alle aanwezigen de woorden door den weleerw. heer Terwisscha gesproken ter harte zouden nemen. Na een korte toespraak van den voorzitter werd de bijeenkomst gesloten. De vergadering werd druk bezocht. Onder de aanwezigen merk ten wij nog op den heer B. J. J. Wljkamp. lid van Gedep. Staten In de provincie Utrecht en den heer J. G. Suring, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraaL De Nationale Woningraad (Alg. Bond van Wonlngbouwvereenigingen) heeft in een adres aan de Tweede Kamer ernstig bezwaar ge maakt tegen het aanhangige wetsvoorstel tot wijziging van de Woningwet. DAVENTRY, 1554 M. 13.30 Orgelcon cert 12 50 Commodore Grand-orkest o. 1. V. Joseph Muscant 1.50 Gramofoon- muzlsk 3 30 Midland Studlo-orkest o 1 v. Frank Cao teil 3»o Orkest o 1. v Er nest 4 50 Concert -L 50 Internationaal strijkkwartet 9 40 Concert 11.00 Lew Stone en zijn Band FARMS (Eifel). 1446 M. «05 Radio courant. echter volledig vast aan vroeger bedongen rech ten op voortduren van tramexploitatie en be let de aangeboden modemiseering, die aan merkelijke bezuiniging zou brengen. Mogelijk heid van naasting te scheppen schijnt het aangewezen geneesmiddel. Ook voor de hlerbedoelde tramwegen spreekt het vanzelf, dat op eenig concreet voorstel tot naasting- niet wordt vooruitgeloopen. HUIZEN. 1875 M. KRO 8.00 Mot- genconcert 10 00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoer L. H. Perquln 13.00 Politieberichten 13.15 De Kro-Boys o. 1. v. Plet Lustenhou- wer 3.00 Vrouwenuurtje 3.00 Mode- cursus door mevr. H CuppensGeurs - HIRO 4 00 Uitzending voor de Theosofische vereeniging; gramofoonmuzlek 4 10 Mr dr. D Albers: „Het pas. van evolutie" 4 35 Gramofoonmuzlek 4 45 mevr. G J Herom»Ennen: ..De vrouw en het Vre deswerk" KRO 5.10 Gramofoonmuzlek 5.30 Pianorecital door Kathe Hoffenre'.cl’ 5 45 Gramofoonmuzlek 6 00 Max K Gerlsch„Kerstmis en nieuwjaar ir Dultschland" 6 15 Vervolg planorecita 6.30 Gramofoonmuzlek 6 40 Esperan tocursus door P Hellker 7 00 Politiebe richten 7.15 Dr L. Veeger: ..Natuurba den" 7.35 Gramofoonmuzlek T.45 Verbondskwartlertje 8 00 Kro-boys o. 1. v. Plet Lustenhoüwer 8 30 Vaz bias 8.35 ..De Vampier”, spel .uit Hollt-wood In een bedrijf door Minny Heyermans 9 00 Vloolsoll door Isolde Manges J9 15 So- llstenconcert door het Kro-orkest o. I. v Johan Gerritsen 10 00 „Oud-htstorlsche figuren” door H. van der Heerenbeemt 10.15 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerrit sen 1-1.00 Gramofoonmuzlek 13 00 Sluiting. FARMS (Radio). 1725 M. 8 05 Qramo- foonmuzlek 13.30 Gramofoonmuziek 1 50 Gramofoonmuzlek 7 40 Gramofoon- muzlek 8.20 ..Les saltlmbanques”. Op den vóórgrond wordt gesteld, dat dit be- zwaar zich in het bijzonder richt tot die voor gestelde bepalingen, welke niet geacht kunnen worden onontbeerlijk te zijn voor een doeltref fende regeling der huidige huurmoeilijkheden. Betoogd wordt, dat voor een goede uitvoering van de Woningwet en een doeltreffende wo- ningvoorziening decentralisatie éra eerste voor waarde te. Dit Is trouwens de grondgedachte van deze wet. Het wetsvoorstel gaat echter in tegenover gestelde richting Verschillende aangelegenheden, waarvan de regeling, zoo zy dan centraal moet zijn, toch in elk geval behoorde te geschieden by de wet. worden eenvoudig overgelaten aan een regeling by algemeenen maatregel van bestuur. Gewezen wordt op de .noodzakelijkheid van bevordering van deu woningbouw door gemeobw ten en vereenigingen. omdat alleen deze in-4© practyk arbeiderswoningen bouwen. Ernstig wordt gewaarschuwd tegen de blyk- baar by de regeering bestaande neiging om den aanbouw van goedkoopere woningen te bevor deren door verlaging van het wor.ingpeil. c tegen het voornemen van de regeering iet annuïteitenstelsel zoodanig te veran deren. dat gedurende de eerste 15 A 20 jaar de huren voor nieuwe woningen belangrijk hooger zullen moeten zyn. dan by het huidige stelsel het geval is. word*, ernstig bezwaar ge maakt Het voorstel om aan de verieening van be dragen den eisch tot terug betaling te verbinden wordt eveneens bestreden. Dit zal belemmerend werken op den bouw van woningen ter vervan ging van krotten Tegen het beslag leggen op de exploitaüe- overschotten van in een goedkoopere period» gebouwde Woningwetwoningen behoeft geen bezwaar te bestaan, mits de regeering over neemt de regeling, welke de commissie-Vliegen hiervoor heeft voorgesteld. Deze regeling houdt in. dat het Rijk dan ook zyn volle aandeel zal dragen in de werkelijke exploitatie-verliexen. dat 20 pet. der overschotten in bet bezit blyft van de betrokken bouwvereeniging en dat een commissie van oppartydige deskundigen wordt tngesteld. die wordt gehoord telkens, wanneer tusschen Rijk, gemeente en bouwvereeniging geen overeenstemming bestaat omtrent de be rekening van huren, exploitatieverliezen -overschotten Tenslotte dringt de Nationale aan op het opnemen van een welke waarborgt, dat van regeeringswege geen ingrijpende maatregelen worden getroffen, welke het werk der bouwvereenlgingen raken, zonder dat tevoren de organisaties dezer ver eenigingen daarover worden gehoord. m een wanverhouding behoeft te staan tot het te geringe opbrengstvermogen. Voorstellen in dezen zin zjjn omtrent eenige locaalspoorwegen In voorbereiding. Ten aanzien van enkele in latere jaren stand gekomen lijnen stuit men echter op moeilijkheid, dat zij nog niet gedurende het coor artikel 49 genoemde tijdvak van twintig jaren In exploitatie zijn. Uit de gedachtenwis seling omtrent deze van 1859 dateerende be paling mag de bedoeling worden afgeleid, dat men door het stellen van dezen termijn, binnen naasting niet mogeifjk zou zjjn, ondernemers de kans wilde ^geven eenige vrucht te verwerven van het door hen aanvaard ri sico. In de hlerbedoelde gevallen kan deze over weging echter kwalijk gelden, want van eigen exploitatie en dragen van daaraan verbonden is geen sprake. Integendeel is het ri- voor de exploitatie komen te drukken op Onze Romeinsche correspondent seint ons, dat de hoogeerwaarde pater Willem Cobben, van de Priesters van het H. Hart, missio naris van Abo. is benoemd tot apostolisch-vicaris van Finland als opvolger van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. M. Buckx. die, zooals reeds ge meld, voor gezondheidsredenen ont slag had gevraagd. De sterk toenemende concurrentie, die het spoorwegvervoer ondervindt van het motorver- voer langs den weg, heeft meer en meer aan het licht gebracht, dat de thans in artikel 31 der Spoorwegwet voorkomende verplichtingen om trent volstrekte gelijkheid van behandeling, wat de tarieven betreft, en openbaarmaking van overeengekomen vrachtverlagingen voor het vervoer van goederen verouderd zijn De in vele opzichten ongelijke conaurrentiestrljd schijnt het scherjxst van de zijde van den vrachtauto, doch Iaat zich ook wat de autobus betreft, aller minst wegcijferen. De bestaande regelingen stammen uit een tijd, toen de ondernemers van spoorwegdiensten, al bestond hier te lande voor het goederenver voer steeds de zware concurrentie van den waterweg, toch geacht konden worden voor snel- vervoer zeker feltelljk monopolie te bezitten. Thans is door de groote -ontwikkeling van het motorvervoer van dit zelfs vroeger slechts be trekke Hjk monopolie praktisch uiterst weinig overgebleven. Daarmede is de noodzakeiykheld vervallen om in dit opzicht van den spoorweg bijzondere waarborgen te eischen, te meer, om dat autodlensten aan dergelijke wettelljke voor schriften niet onderworpen zyn en öok moei lijk onderworpen kunnen worden. Drs. A. J. Montyn uit Utrecht, voorzitter der N.C.A, sprak een kort openingswoord en heette tn het bijzonder welkom prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Sociale' Zaken en droeg het presidiaal der vergadering aan zijne excellentie over. Prof. Slotemaker de Bruine hield een rede waarin oa. het volgende werd gezegd. Spr. was dankbaar de bijeenkomst te kunnen bijwonen en wel als par ticulier en als minister. Spr. wees op de groote beteekenls van de N.C.A. die vljf-en-twintig jaar beeft gewerkt in het be lang van de volksge zondheid. Toen de com missie nog niet bestond ontving de regeering uit de verschillende kringen van drankbestrijders vaak tegenstrijdige ad viezen en tegenstrijdige wenschen te hoeren. Toen de concentratie in de N. C. A. was tot stand gekomen was dit dan ook voor de regeering van groot belang, omdat daardoor Zaterdagnacht heeft een groote brand gewoed in de timmerfabriek van de fa. Soons aan de Laandersstraat te Heerlen. Te omstreeks half 2 werd de brandweer ge waarschuwd. dat brand was uitgebroken en spoedig was zij met twee motorspulten ter plaatse en tastte het vuur met acht stralen van drie zijden aan. Het duurde ongeveer een uur voor de brand zoo ver was bedwongen, dat geen gevaar meer voor de belendende perceelen was te vreezen. De fabriek zelf was echter geheel uit gebrand. Door de politie werd gearresteerd de 30-Jarige W die een inbraak pleegde in een sigarenwin kel gelegen tegenover de timmerfabriek, even na het uitbreken van den brand. Toen W. naar het politiebureau werd overgebracht, 'bleek, dat hjj dezelfde persoon was. die tevoren tegen eeni ge surveilleerende agenten gezegd had. dat. wan neer zij hem geen onderdak zouden verleenen, hij den boel In brand zou steken. Men vermoedt thans dat hij meer van den brand In de tim merfabriek afweet. Tengevolge van den brand komen 60 personen zonder werk. De schade wordt op ruim 100.000 gulden geschat. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Blijkens de in art. 58 der wet van 1859 (thans art. 66) vervatte overgangsbepaling konden op eerder bestaande spoorwegdiensten verschillen ende artikelen, waaronder de naastingsregel Van artikel 41 (thans 49), van toepassing wor- oen verklaard, en zou vergoeding van hieruit ontstane schade alleen mogelyk zijn, voor zoo ver deze schade niet voortvloeide uit by con cessie aanvaarde verplichtingen. In de conces- cies komt thans slechts een bepaling voor, waarby de concessionnaris zich onderwerpt niet alleen aan bestaande, maar ook aan toe komstige wettelyke bepalingen omtrent zijn sjxxirweg. Daar dus de eigenaren wijziging ook van de wettelljke naastingsbevoegdheid bij voorbaat hebben aanvaard, bevat het voorstel jegens hen geen onbillijkheid. De locaaksjxxxrwegen Winsum—Zoutkamp (1922), Stadskanaal Ter Apel (1924) en Gro- ningen-Slochteren-Weiwerd (1929) zyn min de HILVERSUM. .’96 M. AVRO 8 00 Gramofoonmuzlek 10 01 Morvenwydlng 10 15 Gramofoonmuziek 10 30 Kamer muziek door het Reeldentlekwartet 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotge ringHlllebrand „Echte winterschotela” 1130 Het Reaidentiekwartet 12 00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Lunchconcert door het' Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 12 40 Gramofoonmuzlek, daarna om roeporkest 1 30 Grsmo(oonniuzlek 1 45 Omroeporkest 2.15 Verzorging zen der 2.30 Omroeporkest 3.00 Knipcur sus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees. 9e les 4.00 Pianorecital door Rle Baten burg 4.30 Radio-klnderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel 5.00 Verhaaltjes en versjes voor kleinere kinderen door mevr. Antoi nette van Dyk VPRO 5.3° BlJbelvertel- llngen v or jonge menschen Xle voor dracht door ds. B. J Arls voor Jonge Qjen- schen: Jozua" AVRO 6 00 Orgelconcert door Pierre Palis Solist: Boris Lensky, viool 7.00 Causerie over ..De Kunst in nood”. Luc. Willink spreekt over de gave van het Standaardwerk mofoonmuziek 7.30 Engelsche les gevorderden door Fred Fry, 9e les Tlldseln Avro-klok 8 01 Vaz Dlas Internationale Cabaretavond m m. v. nabas von Geczy en zijn orkest: The Har mony Kings: Lisi Löffler, harp: Heinrich Treiber von der Trelb. 7-snarlge viool: Jo sephine Baker met haar gezelschap 1100 Vaz Dlas 11.10 Aansluiting met ..The House of Lords” te Den Haag Dans muziek door het ensemble Lennarts 12-00 Tijdsein en sluiting. Toen dr. Ledeboer had gesproken werd een korte en waardeerende toespraak gehouden door mr. L. Lletaert Peerbolte, directeur-generaal voor de Volksgezondheid. Aan de afgevaardigden van verschillende or ganisaties werd de gelegenheid geboden hun gelukwenschen aan te bieden. Namens den ker- keraad der Hervormde gemeente bood ds. P 'Veen zijn gelukwenschen aan, ds. Barger na mens de Predikanten-geheelonthoudersvereeni- ging. P. Bon namens Sobrlëtas. F. A. Brand namens de 8.0 V. en de V.A.S. Honnef namens de interacad. Stud, geheelonth., Martinus na il 929 zyn der dan twintig jaar in exploitatie. Op of deze lijnen na tien Jaar exploitatie behooren te worden genaast, loopt het voor stel niet vooruit. Het beoogt enkel de moge lijkheid daartoe te openen. Blijkens art. 5. eerste.4Jd, der Locaaisjroor- en Tramwegwet is artikel 49 der Sjxiorwegwet op tramwegen tot dusverre niet van toejaas- sing. zoodat naasting alleen door vergoeding van de aanlegkosten volgens de concessies rr oVehM 4°u Meestal is door gerlnghéld van Opbrengsten de werkelijke waarde aan zienlijk lagel?*Het kan vooral onder de tegen woordige omstandigheden niet onbillijk wor den geacht, indien ook voor tramwegen de mogelijkheid wordt geopend van naasting te gen vergoeding van niet meer dan de werkelij ke waarde. Omtrent aanvaarding van latere wetsbepalingen luiden de concessies zooals bo ven voor locaalspoorwegen werd medegedeeld. De aan andere behoorende tramwegen waar omtrent het sjxxxrwegbedrijf bezwarende ex- pioitatie-overeenkomsten heeft na te leven, zfin de lijnen Denekamp-Oldenzaal-Gronau. Hoorn-Bovenkarspel-Grootebroek. Alkmaarj Behagen en de tramwegen op Zuid-Beveland. Alleen de laatste zijn (1927) minder dan tien jaar in exploitatie. Voor Alkmaar-Schagen wordt behoefte aan de voorgestelde mogelijk- helfl van naasting minder groot, nu het bij uitzondering gelukt is met de eigenaresse tot overeenstemming te komen omtrent opbreken van het schadelijkste baanvak Warmenhulzen- Schagen. Afzonderlijke vermelding eischt de stoomtram Fde-Wageningen, die blijkens artikel 1 der bij <ie wet van 13 December 1892 bekrachtigde overeenkomst door 8. S. Is gekocht van de ge meente Wageningen. 8. S. begeert bij dit thans schadelijk geworden vervoermiddel den perso nendienst te vervangen door een autobusdienst van A.T.O. De gemeente Wageningen houdt i WEENEN. 517 M. 6.50 Adventsavond 7 50 Joegoslavische muziek 9 40 Om roeporkest. Is <4us het motief, dat in 1859, toen verhuur de spoorwegen nog niet bestonden, de mini mumgrens van twintig jaren exploitatie deed stellen, in deze gevallen niet aanwezig, dan behoeven redenen van billijkheid er niet van te weerhouden, dat de termijn wordt verkort tot de helft. Bij de aanhoudende daling van op brengsten zal trouwens de kans op eerdere naasting voor de eigenaren zelfs minder on- voordeelig kunnen blijken. betere samenwerking mogeltjk werd. Er zijn er velen die aan de oprichting der N.C.A. hebben medegewerkt en spr. zal geen namen noemen, ofschoon hij een uitzondering wilde maken en wel voor den heer P. van der Meulen. een der oprichters en eerste voorzitter der N.C.A. en oud-voorzltter van de Nederl. Vereen, tot af schaffing van alcoholh. dranken. De regeering had de behoefte gevoeld om haar waardeermg uit te drukken voor het werk der N.C-A. en daarom verheugde spr. zich erover dat hy kon mededeelen dat de heer P. van der Meulen. thans Ridder in de Orde van Oranje-Nassau,* bevorderd is tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Vender heette spr. nog alle aanwezigen van harte welkom, In het byzonder wethouder Smulders, waarnemend burgemeester van Utrecht en den heer B. de Brey, inspecteur van de Volksgezondheid. Het woord werd daarna gegeven aan den secretaris, dr. R. E. Wierenga, die eenige be richten van verhindering voorlas en de felicl- tatietelegrammen welke waren ontvangen. Na een korte pauze werd een Inleiding ge houden doSr dr. J. Henri Ledeboer uit Amster dam over het onderwerp: ,J5 jaar gezamenlijke drankbestrijding." Als vruchten van de samen werking in de N.C.A. noemde spr. o.a. in zijn inleiding het groote volkspetitionnement van plaatselijke keuze waardoor het gelukte meer dan 670.000 handteekeningen te verkrijgen; de actie in de oorlogsjaren om te voorkomen dat het graan verstookt werd tot jenever belde ein digend met een audiëntie ten palelze. Ook memoreerde spr. feiten van minder groote be- teekenis. zooals: borden met spreuken op sta tions, drankbestrijding in veenstreken, actie tijdens de Olympiade, bestrijding van drank- advertenties. Tijdens zjjn rede herdacht spr. het overlijden van leden der N.CA, die zich op buitengewone wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de drankbestrijding en noemde oa. de namen van mgr. Arlens en Pater Ildefonsus. De weleerw. heer C. J. J. Terwisscha van Scheltlnga, directeur van Sobrlëtas, hield een inleiding over de toekomst der ontbouders- beweging. Spr. zou het onderwerp behandelen in verband met de jeugdbeweging, op verzoek van het bestuur der N.C.A. Van belang is de omwenteling die bezig is zich in de organisatie der jeugd te voltrekken. In de plaats van het jeugdwerk komt meer en meer de jeugdbe weging. De jeugd van tegenwoordig wil zelf handelen en niet meer behandeld worden. De arbeid aan eigen karakter wordt ter hand ge nomen in kernen en groepen. Wie de ziel der jeugdbeweging begrijpt zal zich kunnen ver heugen over het idealisme der jongeren De pessimisten die klagen over dezen tijd, vergeten de medaille ook eens om te draaien en al het heerlijke te zien dat er ook nu nog ia De mede werking der ouderen wordt gaarne aanvaard als de ouderen toonen de mentaliteit der jon geren te begrijpen en te waardeeren. Voor de onthoudersbeweging heeft de nieuwe oriëntatie der jeugd diepe beteekenls. Spora-' ^•LEEUWARDEN* Een ijstocht is in deze dagen voor l 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18