ONS BLAD voor Dr. Sack bepleit vrijspraak Torgier I Het nieuws van heden Brandstichting te Moskou? Kabinet-Lerroux gevormd f DE BAROMETER I Wasscherij S. KROM N.V. „ZIJN ONSCHULD VOOR MIJ BEWEZEN** JOH. LAUWERS l MIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 18 DECEMBER 1933 VER aangestoken? e!« 'P. Officieele tegenspraak Tor gier schuldig of niet? g- lis It! Slotwoord van Tor gier DE VAT1C4ANSCHE BASILIEK IN LICHTGLOED afdrukken a a Slotverklaringen van de beklaagden Amerikaansch schip in vlammen De katholieke partyen hebben haar steun toegezegd Telefoon 1523 (3 lijnen) Wij behandelen Uw wasch, helder, vlug en net minimum slijtage 20 cent per K.G. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN f z— Het O.M. handhaaft zyn eischen tegen Torgier en van der Lubbe PAYGLOP 3 ALKMAAR Ontwikkelen en W. M. H. PELS ZOON Koorstraat 49-51 - Telef. 207 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Hoofdgebouw van de Gnoe van binnen volkomen verwoest. Door functionarissen ffs de totstandkoming van een nieuwe lichtinstallatie in de Vaticaansche basiliek, feiten duizenden gloeilampjes het Godshuis ’s nachts in een lichtgloed, welke een prachtig en aan blik oplevert DE EISCHEN IN HET PROCES TE LEIPZIG ^3^ ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 63 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD HU niet dediger. s dat Stand op Maandag 1 rnr njn.: 765 Vorige «tand: 765 1 r l! De procureur* generaal heeft gezegd, dat men niet heeft kunnen nagaan, waarheen de andere daders verdwenen zijn. Daaruit concludeer ik, dat men du de deelneming van andere niet gevonden daders niet ge heel kan uitsluiten. Maar dan kan men ook niet zeggen: ..Omdat er geen anderen ge vonden zijn, moet men Torgier veroordeden” Torgier besluit met de verzekering, dat hy met de brandstichting niet het minste heeft te maken, dat h(j van der Lubbe voor het eerst heeft gezien op den dag na den brand, dat hy volkomen onschuldig is en om vrijspraak verzoekt. LEIPZIG, 1# Dec. Ontnlddeliyk na de ope ning der zitting van het Ryksgerechtshof ver leent de president het woord aan den Ber- Ujnschen advocaat dr. Sack tot het houden van ■jjn pleidooi voor Torgier. daarom niet zeggen, dat hij de communistische partjj verdedigt. ROME. 1# Dec. Naar uit Veneitë wordt ge meld. schijnen eenlge zeilschepen uit de haven Chionnago bij de stormen der laatste dagen te zUn vergaan. Zekerheid bestaat betreffende het vergaan van een schip, waarbij slechts een man van de bemanning van vijf koppen gered is. Het 25-jarig bestaan der Nationale Commissie tot bestrijding van het Alcoholisme. HALIFAX, 16 Dec. (V D.) Van het Ameri- kaansche schip ..Ellant Marshall", dat heden voor de kust van Nieuw-Schotland In vlammen is opgegaan, Is de geheele bemanning van 20 koppen over boord gesprongen kort voordat de gasolinetanks ontploften. Een Deensch schip kon acht man. onder wie den kapitein, redden. Acht andere opvarenden bereikten het land in volkomen ultgeputten toestand. Drie menschen zijn verdronken en zeven personen worden ver mist. De Canadeesche regeering heeft schepen uitgezonden om een onderzoek in te stellen. Wijziging der Winkelsluitingswet. Wijziging van de Spoorwegwet. A. de Vries alt Dronrjjp wint den FTieschen Elf stedentocht. COGNAC ADVOCAAT FIJNE LIKEUREN BORDEAUX R. en W. PORT 2.50 i «o 2.15 0.95 1-05 President Bünger sluit te zitting, na zijn ont stemming te hebben weergegeven over de ver slaggeving aangaande het proces in bulten- landscbe bladen. f 2 85 beklaagdenbank tijdens het requisitoir van den procureur-generaal. In het midden Tanef. Links (in ambtscostuum) dr. Teichert, de verdediger der Bulgaren, en tweede van rechts dr. Sack, de verdediger van Torgier LEIPZIG, 16 Dec. (V.D.) De president Dr. Buenger heeft aan het einde vsn de zitting van heden medegedeeld, dat de uitspraak in het Rüksdagbrandproces zal plaats hebben op Zaterdag 23 December, des morgens te 9 uur. De verdediger wendde zich tenslotte tot de rechters en zeide: Denkt aan de woorden van minister-president Göring In dit proces. Toen Torgier zijn onschuld betuigde heeft Göring hem geantwoord: ..Ik neem kennis van deze verklaring, maar het is de taak van het ge rechtshof na te gaan of zij juist is.” Hiermede heeft de minister-president te kennen gegeven, dat hij het oordeel vol vertrouwen in uw han den legt. Niemand anders dan onze leider heeft gezegd: ..Moge God ons er voor behoeden dat een Duitscher betrokken Is bij deze misdaad.” VD, meldt nog: Van de dertien leden van het kabinet hadden zes zitting In de afgetreden regeering. Negen ministers zijn lid van de ra dicale partij, drie vertegenwoordigen burger lijke democratische groepen en Mn Is rechts. Deze regeering is .een uitgesproken minder- heidsregeerlng. waaraan de „Accion Popular" en de Agrariërs hun welwillenden steun heb ben toegezegd. De minister van binnenlandsche zaken zal, daar hij geen afgevaardigde Is, war den vervangen, zoodra de alarmtoestand wordt opgeheven. De oplossing der regeerlngscrisis heeft geen verrassing gebracht; het verloop is geweest, zooals het voorspeld was. Deze brave sukkel, zoo zou de verdediger bijna willen zeggen, moest hier blijven, heeft zich in zijn onnoozelheid bjj de politie aan gemeld en stond voor zijn denkbeelden. Wat deze man in die maanden heeft doorge maakt. zal tot loutering dienen. De Torgier (die aanteekeningen maakt) en RE VAL, 18 Dec. Op de Oortzee en de Fin- sche Golf woedt een zeer hevige storm. Bij de Alans-ellanden zijn twee stoomschepen vergaan, waarby elf zeelieden om het leven zijn gekomen Op het Petpus-meer In Oost-Estland zijn op een ijsschots 20 vlsschers met zeven paarden af gedreven. Over hun tot is niets bekend. per tl. vanaf per fl. vanaf I per fl. vanaf per fl. vanaf per fl. vanaf ..KWALITEIT WINT ALTIJD” 1 Met dezen wensch zal ik niet be sluiten, maar ik kan zeggen: Aan de hand van dit minutieuze tot in de kleinste détails scrupuleus geleide getuigenverhoor staat het goddank voor mij vast, dat deze Duitscher Torgier niet betrokken is bij dezen Rijksdagbrand. Deze mijn inner lijke overtuiging geeft mij voor U het recht en ik ben mij daarbij be wust van mijn verantwoordelijkheid te zeggen: Spreekt den verdachte Torgier vrij.” Dr. Sack verklaarde "t van geen nut te be schouwen In te gaan op getuigenverklaringen als die van den misdadiger Lebermann en den psychopaath Grothe en op het complex bewe ringen van KAmpfer. Kempner, Singer en Kunzack. Met name Kunzack heeft het onder zoek naar zijn hoedanigheden als getuige niet kunnen doorstaan. - ROSTOCK. 16 Öec. (V. D) In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een Hamburgsch mo- torzeilschlp gestrand. Kapitein en stuurman zijn gered. Van den scheepsjongen en een matroos ontbreekt ieder spoor. Polltie-schandeal te BrusseL Opzienbarende ar restaties wegens benzine-corruptle. Mgr. Cl. van der Pas O.Carau Apostolisch Pre fect van Malang, overleden. De hoogeerw. pater W. Cobben benoemden* Apostolisch- Vicaris van Finland Kabinet-Lerroux gevormd. De katholieke par tijen hebben hun steun toegezegd. Het pleidooi van dr. Sack voor Torgier. vraagt vrijspraak. GPoe-gebouw te Moskou zou op 3 December JJ. door functionarissen in brand zijn gestoken. Het communistische leger in Zuid-Klangsl zou door Tsjang Kai-sjek verslagen zijn: 5000 rooden gedood. Het zilveren jubileum van Z. K. H. Prins Hen drik als voorzlUer van het Ned. Roede Kruis. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR VtWoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar t z Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnested - Haarlem WARSCHAU, 16 Dec. (Reuter) Volgens hier ontvangen, doch nog niet officieel be vestigde berichten, heeft in Moskou een brandcatastrophe plaats gehad, waardoor t inwendige van het groote Opoe-gebouw vol komen verwoest is. Talrijke personen, die in de kelders van het gebouw waren opge sloten, zouden bij dezen brand om het leven gekomen zijn. De brand sou reeds op 3 December heb ben plaatsgehad, doch dé bizondcrheden zijn zorgvuldig geheim gehouden en pubLcaUee er over waren verboden. MADRID, 16 Dec. (Reuter) De leider (ter radicate parti). Lerroux, die opdracht heeft ge kregen een zuiver republikeinse!) kabinet op de basis zijner eigen party te vormen, heeft het volgende ministerie samengesteld: Bultenlandsche Zaken: Pita Romero. Oorlog: Martinez Barrios. MarineRocha. Justitie: Alvarez Valdes. Binnenlandsche Zaken: Rico Avello FinanciënLara. Arbeid: Estabella. Onderwys: Pareja Yenenes. Publieke Werken: Del Rio. Landbouw: Cirllo del Rio. Verkeer: José Mana Cid. Handel en Industrie: Samper. zwakke wind uit Westeiyke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag; lichte dool tot tempera tuur om het vriespunt. In het Zuiden zwakke Zuidelijke tot Oosteiyken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst. Hoogste stand: 771.3 te Croydon. Laagste stand: 746.3 te Jan Mayen. Zon op 8.68, onder 3.46. - Licht MOSKOU, 17 Dec. Van officieele Russi sche zijde wordt verklaard, dat de uit Poolsche bron afkomstige berichten aangaande een brand en een explosie in het gebouw der O-Poe te Moskou van lederen grond ontbloot zyn. Verder wordt tegengesproken het bericht van het Letlandse!) Telegraaf Agentschap, volgens welke de G.P.Oe 8500 terroristen zou hebben gearresteerd, die brandstichtingen en dynamlet- aanslagen zouden hebben gepleegd. De verdenking, dat Torgier in zyn tasch brandmateriaal naar den Ryksdag heeft ge bracht is in weerwil van een grondige bewijs voering geenszins bewezen. De procureur-generaal heeft de stelling ge formuleerd, dat men. daar Torgier niet heeft kunnen aantoonen hoe hy op den dag van den brand den tyd tusschen 7 uur en kwart voor 9 heeft doorgebracht, moet aannemen, dat hy in dien tyd heeft gewerkt aan de voorbereiding van den brand. In verband hiermee overhandigt de verdediger het hof een tydtabel. waarop nauwkeurig is opgeteekend. wat er in dien tyd volgens ver klaringen van verdachte en volpens mededee- lingen der verschillende getuigen in den Ryks dag in Torgler’s omgeving is gebeurd. Daardoor wordt nauwkeurig aangetoond, dat Torgier in t kritieke tydsbestek volstrekt niet in staat is geweest zich te bemoeien met de voorberei ding van de brandstichting in de zittingszaal. De verdediger schildert dan Torgler’s gedra- dingen na Let verlaten van den Ryksdag en zegt, dat iemand, die net de zware misdaad zou Torgier. die daarna aan het woord komt, zegt- Ik dank myn verdediger. Wat betreft den eisch die tegen mjj is uitgebracht, verklaar Ik: Als in de wereldgeschiedenis nog nooit een dergelyke eisch tegen een volkomen onschul dige is gedaan, dan 13 dit het eerste geval Ik en my van alles onbewust geweest. De 27ste Februari was voor my een dag zooals ieder andere, waarop ik in het Ryksdaggebouw was om te werken. Ik was even verrast als ieder ander toen my het nieuws werd gebracht. Ik heb deze waanzinnige daad noch goedgekeurd, noch gewild. Als Ik maar iets van de plannen had geweten, dan zou ik hemel en aarde hebben bewogen, om deze te verhinderen, omdat ik wist, dat een dergelyke daad een geweldige slag tegen de KPD zou zyn Ik beken, dat -ik met geestdrift heb gestreden voor het levens belang der arbeiders en ambtenaren. In den Ryksdag heb ik my schrap gezet tegen Ver sailles en het Youngplan en gevochten voor verbetering van de levensomstandigheden der arbeiders. Dat heeft my echter gemaakt tot een nuchter werkeiykheldspolltlcus. die niets te maken heeft met revolutlonnalre romantiek. die er toe zou kunnen leiden, dat men gelooft met het in brand steken van een gebouw het sein tot een opstand te geven Ook de com munistische party heeft met dergelyke revolu- tlonnaire politiek niets te maken. Niemand heeft gedacht aan het overnemen van de macht door de K. P. D- in Januari en Februari, omdat alle voorwaarden daarvoor ontbraken hebben begaan van de brandstichting, stellig niet in zulk een langzaam tempo met de zieke- hJke secretaresse naar Aschinger zou zijn ge gaan om daar rustig en met goeden eetlust een flink avondmaal te nuttigen. Ook Torgler’s ver klaring, dat hy reeds tegen half negen den Ryksdag heeft verlaten, schynt te kloppen. Dr. Sack richt zich thans tegen de grief, dat Torgier zich wilde verbergen, toen hy ’s nachts niet naar Karlshorst terugreed, maar ging sla pen in de woning van den partysecretaris KUhne. Ook handhaaft hy met klem de opvatting, dat Torgier zich vrywllllg by de politie heeft gemeld. Velen van zyn partygenooten. aldus dr. Sack, hebben hem in den steek gelaten. Menigeen heeft voor een positie gezorgd, voor het geval het voor hen verkeerd ging. Torgier had niets voorbereid voor een vertrek, hy be zat geen valschen pas uit de pasvervalschings- centrale en geen tweede woning om de politie op een dwaalspoor te lelden. 'De hier ontvangen berichten geven de vol gende schildering van deze catastrophe: De brand is in het hootdgebouw van de Opoe aan de Loebjanka in den vroegen ochtend van den 3den December uitgebroken en kon eerst tegen 12 uur als gebluschl worden beschouwd. Een groöt aantal brandweerlieden nam aan bet blusschlngswerk deel en de geheele roode militie was gealarmeerd om het stadsdeel, waar in hel gebouw stond, af te zetten. Tydens het blusschlngswerk klonken uit het binnenste van het gebouw geweerschoten. Een aantal gevangenen zyn in de vlammen omge komen, daar zy niet meer bevryd konden wor den. De brand zou verband houden met de zuive ringsactie onder de Gpoe-functionarissen, die door den openbaren aanklager, Akulow, was begonnen en in verband waarmede reeds een tiental arrestaties heeft plaatsgehad. Het vooronderzoek van den brand heeft aan het licht gebracht, dat de brand waarschymyk is veroorzaakt door een aantal Gpoe-ambtena- ren. die in het gebouw waren achtergebleven om documenten, die hen en hun superieuren zouden kunnen compromltteeren, te vernieti gen. I i 1 I S op 4.16. 23 December Laatste Kwartier. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De namiddagzittlng vangt aan met replieken van de beide vertegenwoordigers van het O. M. Dr. Parisius komt terug op het pleidooi van Seuffert. Niets kan van der Lubbe er van red den, wegens hoogverraad en brandstichting met het doel om oproer te verwekken te wor den veroordeeld. Een zoo ln-gevaariyke misda diger, die het beeft klaargespeeld om in drie dagen vier openbare gebouwen in brand te ste ken. is werkeiyk alles behalve een weekhartig en goedmoedig mensch. Een dergeiyk misda diger verdient, voor altyd onschadeiyk te wor den gemaakt en uit de menschelyke samen leving te worden verwyderd. Van der Lubbe wilde gevierd worden als po litiek held en bevrijder van de arbeidersklasse. Het is hem niet alleen te doen geweest om een protest. Aan den brand zou zich hebben moe ten aansluiten de opstand van het proletariaat. Juridisch is er geen sprake van voorbereiding tot hoogverraad, maar van hoogverraad self. Zeer zeker, van der Lubbe is een slachtoffer geweest van die elementen, die niet alleen by ons, maar ook elders aan het werk zyn ge weest om de staatkundige orde te ondermynen en te verwoesten. De procureur-generaal dr. Werner, verklaart Iet verloop der zaken heeft hier getoond, Torgier met al zyn meddeellngen geen en kele onwaarheid heeft verteld. De voornaamste brvi. van gevaren by politieke sensatie-proces- sen is de wederzljdsche suggestie der getuigen, die wy hier op de meest verschillende onschul dige en gevaariyke psychologische wyze heb ben leeren kennen en die steeds weer valsche indrukken doen ontstaan.” Dr. Sack noemt o.a. het geval van den kellner Hellmer van café Bayemhof, waaruit plotse ling een geheel complex A charge ontstond. In het byzonder wijst hy op de tegenspraak in de verklaringen van den getuige Grothe. Men nam het dezen getuige niet kwaïyk, dat hy niet altyd nauwkeurige mededeellngen kon doen, hoewel hy zich op zyn verklaring, waartoe hl) zich zelf genoopt had gevoeld, heeft kunnen voorbereiden, terwyi andërzyds den beklaagde Torgier by elke geringe tgenspraak of tegen stelling. zonder rekening te houden met zyn geestestoestand, die zulke tegenstellingen ver klaarbaar maakte, hevige verwyten werden gedaan. De president interrumpeert dr. Back met de vraag, of daarmee een verwijt bedoeld is tegen de door hem. dr. Buenger, gegeven leiding van het proces. Dr. Sack antwoordt, dat hy niemand verwy ten maakt, doch slechts de eigenaardigheden en gevaren van een politiek sensatleproces wil schetsen. Als er slechts een geringe schakel tusschen van der Lubbe en Torgier zou hebben bestaan, dan zou daarvan stellig In den loop van het proces wel gebleken zyn. Torgier heeft, aldus df Sack, tegenover my altyd volgehouden, dat hy Goddank als Duitscher niets te maken had met deze misdaad. Hierop ging dr. Sack den levensloop van zyn cliënt na. Ik kan my voorstellen aldus be toogde hy dat Torgier, als het hem gelukt was een beurs te krijgen van de gemeente school. wellicht uit sympathie voor onzen staat zyn activiteit zou hebben geleld in de richting van de volksbeweging, die ons thans zoozeer bezielt. Dit bleef hem echter ontzegd. Ik kan begrijpen, dat een Jongmensch van 1516 Jaar verbitterd wordt als hy ’s ochtends brood moet rondbrengen, om een paar stuivers voor vader en moeder by te verdienen. Torgier is bet type van een autodidact, wien het ontbreekt aan de inneriyke ontwikkeling ter verwerking van al wat op hem aanstormt. Op de goede plaats zou die man voor »yn proletariaat inderdaad veel hebben kunnen bereiken. Ik vraag my af. zoo ging dr. Sack voort, wat de scrupuleuze en zeer gedetailleerde bewijs voering eigeniyk heeft aangetoond ten aanzien van Torgler’s hoogverraderlyke actie. Ik voor my heb geen bewys geleverd gezien. In dit proces heeft de procureur-generaal de aanklacht tegen de drie Bulgaren niet gehand haafd. Hy heeft zyn eigen aanklacht-bouwsel doen wankelen. Hy heeft daardoor een scheu ring gebracht in de eenheid van het complex KarwahneFreyKroyer. welke ook voor ver dachte Torgier van belang Is. Wy hebben moeten beleven, dat vröegere Dultsche volksgenooten verklaarden, dat het Ryksgerecht als onafhankeiyke plaats van rechtspleging niet meer bestond. Duitschers in het buitenland, die geen enkel verantwoorde lijkheidsgevoel voor hun optreden meer hebben én zich nog Duitschers noemen, zyn voor my niets anders dan potentieele landverraders. Ik wil dat hier in alle openbaarheid uitspreken. Voortdurend zyn deze eigen volksgenooten van vroeger er by in het buitenland tegen hun eigen land te ageeren en met yver maakt het vijandige buitenland van dit werk gebruik. WU echter sullen voor ons recht strijden. Dr. Back houdt zich dan bezig met de z.g. Lex- V. d. Lubbe (de wet volgens welke brandstich ters van openbare gebouwen tot de galg kun nen veroordeeld worden). Over het karakter der volmachtswet van den 24sten Maart als voorlooplge grondwet bestaat geen twyfel. Toe gegeven moet worden, dat de wet formeel een grondwetteiyk karakter draagt. Andërzyds kan er echter twyfel over bestaan. Dr. Sack legt er dan den nadruk op, dat hy /als nationaal-socia- list niet slechts het recht, maar ook den pllcnt heeft de wetten critisch te onderzoeken. Hy heeft ongeschokt vertrouwen In het Ryksge- rechtshof, dat het den beklaagde zyn recht op een rechtvaardig vonnis zal geven. De advo caat zegt dan, dat hy de verdediging van Torgier op zich genomen beeft, nadat deze hem verklaard had, dat hy niet medeplichtig was aan den Ryksdagbrand en dat hy uit zyn po litieke gezindheid geen voordeel heeft willen trekken. Al verdedigt hy Torgier, dan wil dit dat hy het met het betoog van dr. Parlsius geheel eens en verlangt nogmaals de dood straf voor v. d. Lubbe. Vervolgens richtte dr. Werner zich tegen dr. Sack. Wanneer het Juist is dat Torgier eenlge eren voor de daad met v. d. Lubbe op de plaats van de misdaad samen is gezien en het ook juist is. dat Torgier en v. d. Lubbe dit betwisten, dan volgt hier noodzakelyk uit, dat beiden iets samen hebben gedaan wat met den brand samenhangt. Verder verklaarde hy de bewysvoerlngen niet onhoudbaar te kunnen noemen, zooals de verdediger had gedaan. Ik twyfel er nog steeds niet in het minst aan, nat Torgier subjectief de daad als de zyne heeft gewild en als medeplichtige gehandeld beeft. Dr. Seuffert wyst er op dat. wanneer v. d. I.ubbe volgens het vermoeden van bet O. M. nevendaders heeft gehad, hy voor de handelin gen dezer nevendaden niet verantwoordeiyk kan worden gesteld. Hy kant zich opnieuw tegen een eventueelen doodstraf. Dr. Back verklaart nogmaals, dat een ver werping van terugwerkende kracht voor straf- verscherpingen (hy doelde op de doodstraf) z 1. zou bydragen om de nieuwe (nationale) beweging rechtszekerheid te verschaffen. Ver der biyft hy van meenlng. dat in het proces niets is gebleken van een deelneming van Torgier aan een hoogverraderlyke handeling. De president vraagt hierop om de beurt aan de verdachten, of zy zich nog eens over de zaak willen uitspreken. Van der Lubbe ver klaart. dat hy van het recht van het laatste woord afziet. Hy heeft niets meer te verkla ren. Torgier verzoekt na de andere verdachten te mogen spreken. Dit verzoek wordt ingewilligd. Daarop spreekt Dimltrof. Hy begint zyn re de. gewapend met een grooten bundel acten. Hy verklaart, zyn revolutlonnalre eer te ver dedigen (algemeene hilariteit). Hy zegt dat de brand met opstand en dergelyke actie niets te maken had Van der Lubbe noemt hy een re- belleerenden proletariër, een gedeclasseerden rebel, een misbruikt werktuig. Met de gehee le zaal begint dan ook Van der Lubbe te la chen. Dimltrof concludeert tenslotte, dat hy moet worden vrijgesproken, als zynde onschuldig. Verder verlangt hy een schadevergoeding voor den door hem verloren tyd. Als hy na ander half uur spreken op het gebied der natuur kunde komt en over Galilei begint te spreken, besluit de senaat zich terug te trekken. Popof verklaarde zich overal slechts te heb ben ingelaten met Bulgaarsche aangelegenhe den. Naar Duitschland was hy gekomen om de Bulgaarsche amnestie af te wachten. Ik ben noch avonturier, noch provocateur. In dit pro ces ben ik volkomen onschuldig, als hoedanig ik verzoek te worden vrijgesproken. Tanef iegt een verklaring af van denzelf- den Inhoud en voegt er aan toe: met typen als van der Lubbe heeft geen Bulgaarsch commu nist in verbinding gestaan. Dr. Sack leidde zyn pleidooi aldus in: „Toen ons op 27 Februari de mededeeling gewerd, dat de Rijksdag in brand was gestoken, was elk van ons Duitschers daarvan onder den Indruk. Hy moest onder den indruk zyn. want hy moest zich afvragen: Hoe ver is de geeste- MJke verdwazing en verwarring in Duitschland gekomen, dat het symbool der volksvertegen woordiging niet meer veilig was voor de hand van een misdadige-? Voor eiken politiek den kenden volksgenoot was het door den Ryksdag brand duideiyk geworden: De tyd Is gekomen om eindeiyk aan deze geestelyke verwarring een einde te maken. De wereld-historische be- teekenis van dit proces was spoedig aan het anti-Dultsch gezinde buitenland duideiyk. Men heeft getracht den procureur-generaal in een verkeerde positie te stellen en evenzoo de hooge heeren rechters. Men heeft een stroom van vuil over myzelf uitgegoten. Men heeft zich niet geschaamd het voor te stellen, alsof ik een dubbele rol speelde, alsof het niet mogelyk was dat een behooriyk nationaal-sociallst verdedi ger van den beklaagde Torgier kon zyn. Zoo genaamde revolutionnalren, roode arbeidsra den der A. E. G. te Berlyn. hebben my gezegd, dat ik otuniddeUyk de verdediging van Torgier diende neer te leggen. Opdat gy ziet, onder welken druk men my tracht te zetten, lees ik u het volgende telegram voor, dat ik thans nog uit Parijs heb gekregen: ..Eisch van den pro cureur-generaal tegen Torgier bewijst, dat u met de wyze van verdediging uw cliënt aan den aanklager en de regeering hebt verraden. Op het laatste oogenbllk doen wy een beroep op uw beroepseer en verlangen eindelyk. dat u overgaat tot werkelijke verdediging.” Dit alles kon echter niet tot stand brengen wat men wilde bereiken, nJ. het zaaien van wantrouwen tusschen den communistischen beklaagde Torgier en zijn nationaal-soclallstischen ver- Ik mag zeggen, dat my in dit proces de mensch Torgier zeer na is gekomen. Ik ben my de verantwoordeiykheid van wat ik hier zag bewust, doch deze verantwoordelykheld zal Ik tnet myn geheele persoonlykheld weten te dragen. Dr. Sack zet dan zyn pleidooi voort. De vraag is, of Torgier schuldig is of niet. Dr. Sack wil zyn verdediging steunen op zuiver straf- rechteriyke punten en de politieke punten bul ten beschouwing laten. De door de aanklacht aangenomen medeplich tigheid van Torgier is volkomen uitgesloten. Men kan niet zeggen: Omdat Torgier op een bepaalden tyd niet op zyn bureau was, heeft hy op dezen tyd den brand voorbereid. Dit zou een omkeeren van de rechtsorde zyn. Volgens Dultsch recht moet de schuld van den aangeklaagde bewezen worden en behoeft de beklaagde zyn onschuld te bewyzen. Zelfs als men de verklaringen van Karwahne en Kroyer als waar aanneemt, dan is echter Torgier op den 27sten met Van der Lubbe ge zien. zy kunnen echter over alles en nog wat gesproken Jiebben. Dit Is niet voldoende om ’n ..schuldig” uit te spreken. Dr. Sack is ervan overtuigd, dat genoemde ge tuigen wel de-waarheid wilden zeggen, doch dat hier een typisch geval van persoonsverwisseling heeft plaats gehad. o>

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1