Prikkeldraad r REVEILLON ATLANTA - BRUSSEL Mgr. C. v. d. Pas De Duitsche invoerrechten nieuwe Eksteroogen O Het is zielig HET HANDELSVERDRAG Onverantwoor delijk DE VROOLIJKSTE EN VOORDEELICSTE WIJZE DINSDAG 19 DECEMBER OM TE VIEREN In memoriam Mr. M. A. M. Waszink Nog steeds vooruitgaande HET MOERDIJKSCHE VEER Nadere bijzonderheden Geen dienst in den Kerstnacht NIEUWE SYMPTOMEN Auto door het ijs Giften uit het Sophiafonds JOURNALISTIEK JUBILE Albert Kaller Allerlei Land- en tuinbouw Visch R. K. RECLASSEER1NG De noodklok wordt geluid Zuivelproducten Moordzaak opgehel- derd te Pauaeljjke onderscheiding Het bloembollenbedrijf niet gebaat Vijf inzittenden gered Stremming van verkeer Eenige verlichting voor land- tuinbouw. Ook voor andere producten is een kleine verlaging vast gesteld Leeningen van den Staat Bahia gerucht te en ge- tiet en missen zU alle verantwoordelUkbeidsge- nader ring De R K Reclasseeringsvereeniging heeft het zwoegen van dezen werker In Gods wijn gaard. Er is geen twijfel moge lijk, dat het Jezusklnd tenslotte naijverig werd op Ma- langs kinderen en het meer dan tijd vond, hem geheel voor Zich te hebben. Daarom is Mgr. C. v. d Pas heengegaan Hij is thans gelukkig, laten wij hem dat geluk niet misgunnen.... H C. J SONDAAL, Deken van Haarlem. „Ik ben een naijverige Ood geheel VOLLEDIG PENSION IN LUXE KAMERS EN PRIVE BADFl 6- Dordrecht: veerdienst op Zwündrecht regel matig met twee stoomponten. Culemborg: overltocht voolr voetgangers over spoorbrug. Naar wü vernemen is de toestand van mr. M. A. M Waszink, burgemeester van Roermond en De De heer P. Ramaekers te Maastricht la door Z. H. den Paus begiftigd met bet gouden kruis Ingevolge het nieuwe handeisverdrag Neder landDultschland sullen voortaan de volgende rechten worden geheven bü Invoer in Dultsch land. Alles is gerekend in R.M. en per 100 K.G. Het eerste cijfer geeft het nieuwe tarief aan, terwijl het tweede cijfer het tot uusver geldende invoerrech aangeeft. Naar wij vernemen heeft H. M de Koningin wederom een .aantal giften aan verschillende Instellingen en vereenigingen geschonken uit het Sophia-fonds. dat ter beschikking van H. M. werd gesteld door wijlen H. K H de Groot hertogin van Saxen Weimar Eisenach, gebo ren Prinses Sophie der Nederlanden. en oud-mlnlster van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen, nog steeds vooruitgaande, patiënt heeft een rustlgen nacht gehad. Naar aanleiding van een in de dagbladen verschenen bericht inzake de instelling door de ..Association Nationale des Porteurs Francais de Valeurs Mobllleres" van een beschermlngs- commissle voor Fransche houders van obllga- tiën in de pCt. leenlng 1888, de 5 pCt. leenlng 1910, de 5 pCt leenlng 1915 en de 8 pCt. lee nlng 1918 ten laste van den Staat Bahia, be richt het bestuur van de Vereeniglng voor den Effectenliandel. dat haar hieromtrent niets be kend Is. Wel heeft het bestuur vernomen, dat door de Association Nationale aan houders van 5 pCt. goud-obllgatieleenlng 1910 van Bahia wordt aangeraden de reeds verschenen coupons en uit gelote stukken te deponeeren, teneinde tj».t. in aanmerking te komen voor een eventueele uit- keerlng in verband met beslaglegging op gelden, bestemd voor den dienst dezer leenlng. Op een vraag, of ook houders van hier te lande genoteerde leenlngen kunnen deelen In een eventueele uitkeering. heeft de Association Nationale geantwoord, dat hiervoor uitsluitend in aanmerking komen houders van obligation der leenlng 1910 van Bahia. reid, alle deze voorzien van een bewijs van over neming van een door den Rljksmlplster van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen instelling 20 (gemiddeld 28.50). Het bewijs, dat de bloksmeltkaas uit Edammer ut Gouda kaas is bereid, is door een certificaat van een door de Nederlandsche Regeering aan te wijzen in stelling te leveren. Eieren van kippen, rauw, voorzien van een bewijs van overneming van een door den Rjjks- mlnister van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen Instelling 30 (tot 30 Sept. 40 1/10 tot 31/12 30); eieren van eenden. rauw 30 «30). Het verdragsrecht voor eendeneieren slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 90 pct. van de hoeveelheid, die na overeen komst van de beide partijen op grond van ge meenschappelijke vaststelling in het jaar 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied is Ingevoerd. „Ander gebak" (volgens tarief num mer 199) met inbegrip van cakes en van be schuit 100 (125) Gecondenseerde melk (melkstroop) met toe voeging van suiker van ten minste 40 pet., in blokken bü een gewicht van 10 K.G. of meer, voor de bereiding van chocolade in eigen be drijf met een bewijs van vergunning onder contróle van het gebruik 60 «60». Maandagmiddag reed een auto, waarin zich vüf inzittenden bevonden, te Gouda langs de Nieuwe Gouwe. Op de hoek van den Kattensin- gel slipte de wagen en gleed van den weg af op het dat echter de last niet kon dragen, soo- dat het voertuig in het water terecht kwam en goedig zonk Doo men tegenwoordigheid van rikesr van den bestuurder, den 21-Jartgen kaas handelaar K. Snoey uit Moordrecht, Hjn bü het ongeval geen menschenlevens te betreuren. Ter stond nadat de auto te water geraakt was. sprong hü self uit den wagen en trok den naast hem zlttenden man me zich mee. Daarna klom hü achter op den auto om de drie vrouwen die zich achterin bevonden te bevrijden. Het achterste gedeelte kon n.l. alleen met een sleu teltje van bulten af geopend worden. In een na- büzünd huls werden de drenkelingen onderge bracht en kregen zü gelegenheid, zich van den schrik te herstellen, terwül hun kleeren in een wasscherü gedroogd werden. De auto, die niet verzekerd was en eigendom van den heer Snoey, is zwaar beschadigd. De ingenieur van den Rijkswaterstaat te Breda deelt ons mede, dat de nachtdienst van het Moerdüksche Veer bü uitzondering niet zal »t»r- den gevaren In den nacht van 24 op 25 Decem ber (Kerstnacht) as. De laatste afvaart van Moerdük zal zoodoende plaats hebben om 23 45, de eerstvolgende om 6.30 den volgenden morgen. Van Wlllemsdorp een kwartier later. Dit besluit is genomen, uit overweging dat zich voor dien nacht geen vervoer van beteekenis laat voorzien, soodat het geringe belang van het verkeer voor deze gelegenheid ondergeschikt is geacht aan dat van bet personeel. Zeelt, levend en niet levend, versch. niet be vroren in den tüd van 1 Juni tot 31 Juli 40 (levend 80, niet levend 60). In het algemeene tarief niet afzonderlijk genoemde zeevisschen, levende en niet levende, versch. niet bevroren, vrij «versch 10. bevroren 15). De b(j verdrag vastgelegde vrüdoon van invoerrecht geldt slechts voor eene hoeveelheid, overeenkomende met 50 pct. van de hoeveelheid, die na over eenkomst van de belde partüen op grond van een gemeenschappelüke vaststelling in het jaar 1932 door Duitsche vtsschers en door de beman ning van Duitsche schepen gevangen en onder vrijdom van rechten In Nederland aan den wal Is gebracht en slechts zoolang, als Nederland zeevisschen, welke door Duitsche visschers of door de bemanning van IXilteche schepen zün gevangen, afgeslen van de heffing van een compenseerend Invoerrecht van 1 pct. van de waarde, vrü van invoerrecht laat Invoeren en aan den wal laat brengen. Gezouten haring en zg ..Breitllnge", niet In stukken gedeeld: in heele. Jialve, kwart of achtste tonnen; bruto 62 pct. van het voor een vat (ton) geldende in voerrecht (65). Boter, versch, gezouten of gesmolten, voor zien van een bewijs van overneming van een door den Rüksminteter van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen instelling 75 75); Kaas, niet In afzonderlijke verpakking met een brutogewicht van 2 y, K.G. of lager, harde Edammer- en Goudakaas alsook bloksmeltkaas Br wordt te Haarlem onder katholieken een circulaire verspreid met beginselverklaring en Instructie, welke stukken geen ander kenmerk van herkomst dragen dan „Postbox 46” en de aanduiding, dat deze documenten bestemd zün voor den „Fascistlschen Katholieken Nederlan der" In de circulaire wordt gezegd dat „wü er toe gekomen zün een beweging In het leven te roe pen. waarin alle katholieken, die deze fascisti sche overtuiging voorstaan, in contact met elkaar kunnen komen.” En wat deze „fas cistische overtuiging” is, wordt uiteengezet in een Beginselverklaring, welke 8 artikelen bevat. De eerste drie lulden als volgt: I, Ood is het doel van den mensch. J. Al het menschelüke en derhalve ook het bestuur van den Staat zü ultelndelük gericht op dit verheven doel. Het positief geldend recht U dus ondergeschikt aan het absoluut Ooddelük rcebt (nJ. de Tien Geboden). 3. Erkend wordt het bestaan van absolute waarden: absoluut goed en absoluut kwaad. Men zou zoo zeggen, dat het stellen van deze principes voor den katholiek overbodig is. Waarom het dan tóch gebeurt? Om welke an dere reden dan om lieden mee te vangen, die er anders niet aan zouden denken zich in dit vaarwater te begeven? Uit die artikelen moet nJ de orthodoxie spreken. Die orthodoxie is echter slechts schijn Want al te het waar dat de katholiek de geciteerde drie artikelen aanvaarden kan, ze zün voor hem niet voldoende, immers er wordt, ook In de overige artikelen niet, met geen woord over Kerk en zelfs niet over Christendom gerept. Er voedt dus evenmin positie genomen In de voor den katholiek zoo belangrüke kwestie over de verhouding tusschen Kerk en Staat. En wan neer in art. 6 gezegd wordt dat „deze begin selen het zuiverste tot hun recht komen in een corporatief geordende maatschappij, onder be scherming van een organisch gevormden Staat,” dan zou men toch verwachten de encyclieken Jterum Novarum” en „Quadragesimo Anno" als normatieve codices vermeld te vinden, maar ook hiervan is in deze Beginselverklaring voor den .Tascistischen Katholieken Nederlander" niets te vinden. Van meer belang schünt voor de samenstellers de vermelding, dat die staat geleid moet worden door een „onafhankelijk be stuur. verantwoordelijk aan de Kroon De opzet is vrü duldelük. Het schünt dat wij hier te maken hebben met een beweging, welke een basis zoekt, geschikt ook voor nlet-katho- Ueken en welke* dus gemakkelük is in te scha kelen in de bestaande fascistische bewegingen hier te lande. Boe weinig vertrouwen men hebben kan in de rechtzlnpige bedoelingen van de samenstel ler» der betioelde documenten, toont de geheim- rinnlge wijze, wsarop zü te werk gaan. Zü schu wen niet alleen hun namen te noemen, ook wordt van de geadresseerden gevraagd „dat zü op geen enkele wijze openbare propaganda ma ken kv. door couranten-artikelen, openbare vergaderingen, geschriften, enz.” en de instruc tie voegt er nog aan toe: „Wacht u voor de pen, die slechts met laster en leugen uw actie s»l .pogen te nekken, vanaf den dag dat zü er rich van meester heeft gemaakt." Men zou over dit alles de schouders ophalen vanneer niet te vree zen ware, dat slecht ge oriënteerde. oppervlakkig lezende katholieken de fuik niet zien, die voor hen wordt opengezet en er onschuldig in loopen. Mogen zü daarom bü deze gewaarschuwd zijn! Intusschen is het diep te betreuren, dat een beweging als deze, waarvan toch langzamer hand bekend moest zün hoe weinig zü strookt net het waarachtlge katholieke belang, om het maar zacht te zeggen, uit kan gaan van ka tholieken. Z|jn zü dan met blindheid geslagen? Of voel? Karwü, versch of gedroogd 8 (20); aardappe len, versch: goedgekeurd pootgoed in den tüd van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 Septem ber tot 31 December 4 (4); kapok, onbewerkt, ook gezuiverd, in andere verpakking dan in geperste balen 3 (1). Groenten, versch: witte kool in den tüd van 1 Januari tot 31 Mei 2 (4); roode kool en sa- voyekooi, in den tüd van 1 Januari lot 31 Mei 2 (6). De verdragsrechten geiden slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 60 pet. (oud 50 pct.) van de hoeveelheden der afzon- derlüke bovengenoemde goederen, welke vol gens de ambtelüke Dug.sc he liivocrslatistlek in den tüd van 1 Januari tot 31 Mei 1932 uit Ne derland in het Duitsche douanegebied zün in gevoerd. Sprultkool in den tüd van 1 Januari tot 31 Maart, en van 1 November tot 31 December 5 (10). Het verdragsrecht geldt slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 55 pct. van de hoeveelheid, die In het jaar 1932 volgens de ambtelüke Duitsche invoerstatl»tiek uit Neder land in het Duitsche douanegebied is inge voerd. Kropsla: in den tüd van 1 April tot 31 Mei 7 (15); in den tüd van 1 Juni tot 30 September 10 (10). Het verdragsrecht van 7 R.M. geldt slechte onder voorwaarde, dat de Ned Regee ring overeenkomstig een met het oog daarop te treffen regeling er voor Instaat, dat In de maan den April en Mei niet meer dan 75 pet. naar Dultschland wordt uitgevoerd van de hoeveel heid, die, na overeenkomst der belde partüen op grond van een gemeenschappelüke vaststel ling in de maanden April en Mei 1932 uit Jie- derland in bet Duitsche douanegebied is inge voerd. Glycerine, zuiver 4 (4). Zout (chloornatrium), «geraffineerd-, steen-, zeezout)) tot een hoe veelheid van ten hoogste 8.250.000 K.G. netto 0,80 (195 voor 6 000.000). Zinkwit tot een hoe veelheid van ten hoogste 40 000 K.G. 4 (6). Li thopone 3 <4.50». Het verdragsrecht voor litho pone geld slechts voor een hoeveelheid, over eenkomende met 100 pct. van de hoeveelheid, die volgens de ambtelüke Duitsche invoersta- tlstlek in het Jaar 1932 uit Nederland In het Duitsche douanegebied Ingevoerd is. Lakvernissen, lakken, zonder gebruik van wüngeest bereid «oplossingen van hars in ter pentijnolie. minerale olie, harsolie, ollevernls. aceton. alkaliën of andere oplossingsmiddelen), ook met kleurstoffen vermengd 25 (25i. Syn thetische muscus 120 (120) Met zuren behan- delde^osforhoudende meststoffen (superfosfa ten), ook met andere stoffen vermengd: andere 0.90 (090) Het verdragsrecht geldt slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 80 pet. «50 pct.) van de gemiddelde hoeveelheid goe deren, vallende onder het tariefnr. 362 A. welke volgens de ambtelüke Duitsche invoerstatlstlek in de Jaren 1931 en 1932 uit Nederland is In gevoerd. Kapok, gekaard, gekamd, gebleekt of geverfd 3 (3). Ruwe ongevormde stukken, ruwe ge sneden of getrokken bladen, blokken, platen, buizen of staven van kunst hoorn van caseïne, zonder vulstof tot een hoeveelheid van 75.000 K.G. 35 (35 voor 60.000 KG). Aardewerk, of fün aardewerk voor hygiëni sche doeleinden, eenkleurig, in het algemeen tarief niet elders genoemd 9 (9). Het verdrags recht geldt slechte voor een hoeveelheid, over eenkomende met 100 pct. van de hoeveelheid goederen, vallende onder het tariefnr. 730, die volgens de ambtelüke Duitsche Invoerstatlstlek in het jaar 1932 uit Nederland In het Duitsche douanegebied is ingevoerd. Kabels ter geleiding van electrtachen stroom, ten gevolge van hun metaalarmeerlng in den vorm van hulzen (mantels), plaatüzer. draad band of dergelüke. geschikt om in water at In Boomen, wünstokken. vaste planten, Struiken, stekken en andere levende gewassen zonder of met aardkluiten, ook in potten of kuipen; entrüzen: planten zonder aardkluiten: vaste planten 20 80)andererhododendrons en azalea's, met uitzondering van de Indische aza lea's. alle deze met aardkluiten 12.50 (25); magnolia's, laurier, Ilex, Aucuba, Taxus Buxus, blauwspar. Chamaecyparis. alle deze met aard kluiten 10 (20); vaste planten met aardkluiten 20 <40). Op de verdragsrechten van 12.50 en 10 R M kunnen slecht» Importeurs aanspraak ma ken. die het kweeken van dergelüke planten als bedrüf uitoefenen. Hyacinten-, tulpen- en narctesenbollen 20 <20>; Kruisbessen (versch) 10 (10); framboaen «versch) 12.50 <20). Als versche frambozen zün ook te beschouwen versch geplukte frambozen, die in den tüd van 15 Juni tot 15 September zün ingevoerd en die. alleen om ze voor bederf gedurende het vervoer te behoeden, Uchtelük met verduuraamlngsmlddelen, zooals b.v. mie renzuur. behandeld zün. Aardbelenpulp in verpakkingen bü een ge wicht van 5 K.G of meer 8 (10); Varkensspek, niet gerookt 20 (20). Het verdragarecht geldt alleen voor een hoeveelheid, overeenkomende met 60 pct. van de hoeveelheid goederen, val lende onder het tariefnr. 109, welke volgens de ambtelüke Duitsche invoerstatlstlek in het >ar 1932 uit Nederland in het Duitsche douanege bied is ingevoerd. Men kan het zich Indenken. De heer Schaper heeft in zün persgesprek geen blad voor den mond genomen, en jpn zün partü en haar pen, welke hü vrü' ..gelükgeschakeld” noemde, harde noten kraken gegeven. Een nieuw en sterk sprekend bewüs levert dit geval dan ook voor de verdeeldheid van inzicht, van streven en stemming In de 8.D.AJ. De afscheiding van den ..linkervleugel", eenlge Jaren geleden, heeft wü wezen hierop reeds eerder allerminst de eenheid gebracht. En wanneer, luidens diet relaas van de Avondpost, een veteraam als Schaper te kennen geeft, dat men in zün partü blükbaar een onafhankelük oordeel over zaken, personen en beginselen vreest, dan is dit een uitspraak, welke geen spoor van twüfel overlaat aan den ernst en de diepte der geschillen. De soclaal-democratlache pers gaat ook In dezen tüd voort met te zoeken en te speuren naar oneenlgheid In andere partüen en daar over het noodlge, of onnoodige, maken. Het is een van haar kant roekeloos vaarlük bedrüf. Want al moge er ook in die andere partüen verschil van gevoelen bestaan, nergens worden toch de tweespalt, de disharmonie en ver scheurdheid aangetroffen, welke bü de sociaal democraten slag op slag in eigen kring tot uiting komen. Heeft u ’t goed begrepen? ..Het is de plicht van lederen nationaal- denkenden Hollander van Arische afstamming, deze vergadering te bezoeken." ..Het gaat om de toekomst van het Holland- sche volk en vaderland. Geen oprecht Neder lander mag ontbreken.” Een vergadering van Nederlanders, waartoe dezen in de Duitsche taal worden opgeroepen en dkt, terwül het gaat om de toekomst van het Nederlandsche vaderland. Het is zielig, dat men zich zóó weinig, nationaal leent voor een vreemde actie nota bene In een tüd. dat ditzelfde vaderland groote kapitalen beschikbaar moet stellen om de be hoeftige Nederlanders in den heilstaat van het natlonaal-soclalisme te steunen. Deze gelükgeschakelde Nederlanders behoeven zich over de toekomst van ons vaderland en van ons volk niet zoo ongerust te maken. We zullen het hier zelf wel klaarspelen en als zü daar geen vertrouwen In hebben, dan moeten ze maar Duitecher worden wat voor hen misschien «rtl zoo goed zou zün- Dan toch behoeven zü niet langer voor een vreemde natie hand- en spandiensten te verrichten, zoo als nu het geval is. v» yw Inlster Marchant, die er als minister van l\/l Onderwüs een eigen betoogtrant op na- A houdt, heeft Vrüdag in de Tweede Ka mer even voor het sluiten der plotseling zeer •pgewonden rakende vergadering gezegd, dat Ml als buitenstaander meende te moeten opmer ken dat samenwerkende gyoepen zoo mln moge- Ülk over eikaars eksteroogen moesten loopen. Nu zullen we niet vallen over de uitdrukking •mmenwerkende groepen" in het parlement, al hoewel daar uit politiek oogpunt nog wel het een «n ander over te zeggen zou zün; wü zullen ons bepalen tot wat deze bewindsman meende te moeten aandulden als eksteroogen. Hieronder blükt hü otfder meer te verstaan t •magstuk van de huwende onderwüzeres. door •ouunlgen aangeduld als een principieel vrsag- •uk. waarover volgens den heer Ketelaar maar tect too tusschen neus en lippen mocht worden bozlist. Van socialistische züde ging men relfs •od verder; gewend als men daar is aan groote •oorden noemde men het onbehoorlük over hese kwestie zonder voldoende schrlftelüke ♦oortiereldlng een beslissing uit te lokken. Als •tl in den rooden ztül wilden blüven, zouden we “«gen. dat het onbehoorlük is deze kwestie thzns zoo op te blazen. Wat Is het geval? Door den heer Zülstra te op 12 December een amendement ingediend op het aan de orde il)n- xrtlkel 3g van de Lager Onderwüswet. dal Mn de huwende onderwüzeres door Burgemees- **r «n Wethouders op den dag, waarop bet hu- •vlük wordt gesloten, ontslag als onderwüzeres •**t worden gegeven Hieraan Is later nog toe- •evoegd, dat In büzondere gevallen van dit Im- bwntief voorschrift door den minister onthef- ®ng kan worden verleend. Het amendement is behalve door antl-revo- ^Hionnalren ook geteekend 'door de christelük Bt’forische leden, de Geer en TUanus, door de ^*ti>ol*clten Burlng, Ooeellng en Schaepman en «“mt daardoor In de oogen van de tegenstan- iv. iwciasseeniigsvereenlglng heeft een circulaire uitgegeven, waarin de noodklok wordt geluld voor dit charitatieve werk. Kon deze vereeniglng eerst door bezuiniging op haar uitgaven en materieele ondersteuningen haar jaarrekening sluitend maken, thans zal zü zich gedwongen sten haar bemoeiingen be> langrük In te perken, tot nadeel van veler maat- schai>pelljke en geestelüke redding en welzün. tenzü katholiek Nederland de reddende hand bledL Het Centraal Bureau der Vereeniglng te geves tigd Verwerstraat 30. Den Bosch >n aansluiting op ons bericht betreffende den moord op den makelaar in huizen J. A. Don. wiens lük op 13 April des morgens In een sloot bü den Smeetlandschen dük te Rotterdam te gevonden, ontleenen we aan het „Vad nog de volgende büzonderheden Het eigenaardig was. dat het lük lag In een sloot tusschen twee wellanden, welke wellanden alleen bereikt kunnen worden vla een 2(4 meter hoog hek. dat aan weerszoden met prikkeldraad was afgesloten en welk hek op slot was. Don had dus alleen bü de sloot kunnen komen door over het hek te klimmen, óf men had hem over het hek gedragen. Voorts bleek, dat een bedrag van ongeveer f 70. een zilveren horloge en een notitieboekje met potlood verdwenen waren. Zooals wü reeds hebben gemeld viel de ver denking op den 20-Jarigen Duitse her Joh. R een bokser, die in de Slaghekstraat woonde en die den avond tevoren met Don op stap was ge weest. Don had hem voortdurend getracteerd Na den moord bleek R. te zün verdwenen. HU had op 13 April ruzie met zün moeder gehad en was sindsdien niet meer thuis gekomen. La ter te uitgekomen, dat deze ruzie was geënsce neerd. om de verdwünlng van R. te motlveeren. Het spoor van R leidde naar België, waar hü als helper in een kermistent emplooi had ge vonden Tot driemaal toe heeft men geprobeerd hem te pakken te krügen. maar telkens bleek de vogel even te voren gyrilogen te zün. Tenslotte is R. te Luik opgepakt, omdat hji zonder middelen van bestaan en zonder papie ren rondzwierf Als ongewenschten vreemdeling aette men hem over de Duitsche grens en men gaf hem aan de politie te Aken over, waarna men de Rotterdamsche politie waarschuwde, dat R. te Aken was opgesloten. Onmiddellük heeft men toen Aken opgebeld. De Heerlensche politie, die in nauwe relatie staat met haar col lega» te Aken en die eveneens had gehoord dat R. te Aken was, had Inmiddels Aken ge waarschuwd, dat de Rotterdamsche polltie R zocht en Aken belde Rotterdam op. op hetzelfde oogenbllk. dat Rotterdam Aken aanvroeg. Na dit telefoongesprek te de rechercheur Biesheuvel uit Rotterdam naar Aken vertrokken, waar nü R. heeft ondervraagd. Aanvankelük ont geldt kende Rmaar later te hü door de mand ge- vallen. Op hem zün voorwerpen In beslag ge nomen. welke afkomstig waren van den ver sla gene De Duitsche politie, die de Rotterdamsche collega's behulpzaam te geweest, heeft daarop proces-verbaal tegen R opgemaakt Rdie Dult- seber te. kon n.l. niet uit Dultschland worden ultgeleverd. Hü zal dan ook voor een Duit sche rechtbank terecht staan. Hü heeft verteld, met Don ruzie te hebben gekregen op het oogenbllk. waarop beide mannen in de wei bü den Smeetlandschen dük liepen. HU heeft hem toen een paar vuist slagen op het hoofd gegeven. Don zakte in elkaar en eerst toen kwam bü R de gedachte op. om Don te berooven Daarna heeft hü het lichaam In een sloot gegooid. De Duitsche politie zal nog nader overleg plegen met de Rotterdamsche justiltie en het onderzoek wordt nog voortgezet. ders een amendement van de oude rechterzüde. Ziedaar nu de oorzaak van den plotseling op gestoken storm. De rechterzüde zou met zoolets niet mogen komen, omdat het tenminste vol gens de beeldspraak van den minister een eksteroog te van de llnkerzüde. Wü kunnen dit niet inzien, want in Rotterdam, waar in den gemeenteraad reeds een dergelük besluit viel, hebben de liberalen dit eksteroog niet; zü heb ben daar vóór deze gemeentelüke bepaling ge stemd Hlerbü komt, dat in deze dagen de 18 ka raats liberale hoofdredacteur van „de Avondpost" met klem voor de aanneming van het amen dement pielt en het diep zou betreuren, als de liberalen er tegen stemden. Voorzoover de libe ralen en anderen echter nog wel met deze eksteroogen sukkelen, moet dit euvel zoo spoedig mogelük worden verwüderd. Men zou zeggen, dat dit vanzelf sprekend Is; bet huwelük toch heeft ten doel een huishouden op te zetten en In haar huls en niet in een school te de taak gelegen van een gehuwde vrouw. Een uitzondering zou kunnen worden gemaakt, als zü onmisbaar te. maar dat zal in deze tüden nu er meer dan duizend onderwü- zers werkloos rondloopen. zeker niet vaak meer het geval zün. Bovendien is het van groot be lang voor de schatkist, waaruit op het oogen bllk aan tal van onderwüzera wachtgeld moet worden betaald, terwül daarnaast aan andere gezinnen een dubbel Inkomen wordt gegeven. Nieuw is de kwestie in het geheel niet want als er over Iets de laatste Jaren vellen zün ge schreven dan zeker daarover, zoodat er niet ge sproken kan worden van onvoorbereid. In het Rüksambtenarenreglement te de kwestie reeds geregeld; daar te bepaald, dat aan de huwende ambtenares ontslag wordt verleend. De huwende onderwüzeres neemt een uitzonderingspositie in, die door niets gemotiveerd wordt, er te niets voor aan te voeren, dat steek houdt en daarom is het volkomen verantwoord, dat men er bü deze gelegenheid een einde aan poogt te msken. We zün er van overtuigd, dat de rechterzüde niet zal wüken voor pressie, op haar uitgeoefend om ter wille van ds llnkerzüde Het zou in het land ook niet worden begrepen; in overgroots meerderheid ziet ons volk in deze tüden de noodzakelükheld van een en ander In en voelt het de rechtvaardigheid ervan. Woensdag bü het begin van de vergadering zal de beslissing vallen en wü hopen oprecht dat het amendement zal worden aangenomen Ach teraf zullen zü die meenen, hun eksteroogen te moeten ontzien, dankbaar zün voor deze ver- verwüderlngl Die .Landesleitung für Deutschland gez. V. d. HEUVEL. Domsdorf. Op Driekoningendag zal het 25 jaar geleden zün. dat Albert Kaller züne Intrede deed in de Journalistiek. In 1885 te Leeuwarden geboren, vertrok hü na aflegging van zün lagere en middelbare stu diën naar Amsterdam, om daar bü den beken den prof. De Groot O. P. diens lessen In filo sofie en sociologie te gaan volken. Gedurende de drie Jaren. welke hü als studVit doorbracht, schreef hü herhaaldelijk In het katholieke or gaan van zün geboortegewest„Ons Noorden", dat toen te Leeuwarden en later te Sneek (thans te Groningen) verscheen. Den gen Januari 1900 deed hü zün Intrede In de redactie-bureaux van „De Maasbode", om reeds het volgende jaar over te gaan naar Am sterdam. alwaar hü aan het bükantoor van ..Het Centrum" werd werkzaam gesteld. In het jaar 1917 werd hü belast met de hoofdredactie van „Onze Courant", het kath. blad van Hoorn, dat toenmaals slechts twee malen per week verscheen en tüdens Killer's redactie-periode op driematige verschoning werd gebracht (het is thans dagblad). Van 1919 tot 1926 was de heer Killer daarna hoofdredacteur van het „Dagblad van Noord- Brabant" te Breda, welke functie hü In laatst genoemd Jaar verwisselde met die van hoofd redacteur der geïllustreerde uitgaven der N V. Jieerlandla” te Utrecht, een taak, die de Jubi laris nog steeds met rusteloozen üver en groote toewüding vervult. De dag van 6 Januari as. zal den heer K»I- ler ongetwüfeld menige aangename herlnne- bereiden. De tO M. hooge masten bV het in aanbouw zijnde omroepstation te Tand jong-Priok voor het in April 1934 aanvangende bedrijf van de Neder landschIndische Radio Omroep Maatschappij- e nood moet in ons land toch wel hoog 1 gestegen zün en onze toekomst moet er toch wel heel donker uitziek, nu Neder landers in het buitenland zich vereenlgen, om volk en vaderland te redden. Wü vroegen reeds de aandacht voor 's heeren Adalberto Smits' ..nationale” actie vanuit Düsseldorf. Er bestaat op dat gebied echter nog méér merkwaardigs: uit Berlün ontvingen wü n.L een oproepblljet voor een vergadering van de natlonaal-soclallstische nlederlAndische Ar- beiterspartel. waarvan de leider Majoor Kruyt moet zün. Het doel van die vergadering is de oprichting van een Ortsgruppe in Berlün. Vooraf zal echter het woord gevoerd worden door Kreisleiter Dulnker uit Essen, die zal spre ken over „Natlonalsozlallsmus und die Juden In Holland.” Dan lezen we verder In dezen oproep: Es 1st die Pfllcht elnes Jeden national den kenden Hollanders von arischer Abstammung, diese Versammlung zu besuchen. Es geht um die Zukunft des hollkndlschen Volkes und des Vaterlandes. Keln aufrlchtlger NiederlAnder darf fehlen. Wlr rechnen deshalb bestlmmt auch mit Ihrem Erscheinen. Wlr bitten, Verwandte und Freunde mltxu- bringen. en der eerste leeken medewerkers van den. Zaterdag jX, te Malang overleden Mgr. Clemens v. d. Pas, schrijft ons uit Den Haaf: Voor mij zie ik een eenvoudige pastorle- kamer, een schrijftafel waarop een kruis beeld en een madonna als eenlge orna menten. Aan de tafel Mgr. Clemens v. d. Pas zg., druk studeerend In een Malelschen CatechismusToenSeptember 1923. vol frisschen moed en enthousiasme, al heelemkal niet vreemd meer In de nieuwe omgeving, energiek en koppig zich door den berg van moeilijkheden een weg banend. Thans.Is hij er niet meer. J.l Zaterdag riep de' Moedermaagd hem tot zich Ongetwüfeld zal hij met Kerstmis aanzitten aan den hemelschen dlsch ter eere van Hem, die als een Kind onder de menschen heeft willen leven. Van Hem, die sprak: Laat de kleinen tot Mij komenEn op een andere plaats: Tndien gl] niet zult zijn als kinderen, zult gij het Rijk der Hemelen niet ingaan Mgr. v. d. Pas kon, forsch en streng op treden, maar hij was zacht van karaWer als een kind. Gehoorzamend aan de God- delijke opdracht, bracht hij als eerste missiewerk in den vreemde de kinderen tot HemDaarvoor kende hü geen vermoeie nis, geen moeite, geen offers.... In October 1923 bezat Malang en Mgr. Cl. v. d. Pas, dus na nog geen 3 maanden van zijn optreden, een R.K. Hollandsch- Irilandsche. school! Er was een huisje ge huurd, er waren enkele schoolbanken, er was een onderwijzermaar er waren op eind September 1923 nog geen leerlingen! 1 October zou de school worden geopend! ”Wat zullen we doen. Pater?” vrejeg de onderwüzer hem op den vooravond var» den gewlchtigen dag. „O jij klelngeloovige!” zei hij, „natuur lijk doorzetten en vooral bidden." Voorwaar een energiek leider! En Ood was met hem. Op 15 October d.o.v. kon er een klas gevormd worden. In Januari van het nieuwe jaar 1924 moest wegens plaats gebrek verhuisd worden en een jaar later bleek ook deze ruimte te klein geworden Toen zijn wij.uit elkaar gegaan, maar steeds volgde ik met belangstelling De sociaal-democratteche per» heeft den laatsten tüd heel wat te stellen met de beatrü- dlng van en door eigen partügenooten. En i>artügvnooten van beteekenis. niet de eer sten de beste, maar mannen met een langen dienststaat en onbetwistbaar gezag. Nauwelüks te de beroering over de brochure van den heer Duys een weinig geluwd, of daar komt de heer Schaper met zün boek en züne herinneringen aan de gebeurtenissen van 1918, welk boek en welke herinneringen nog een appendix kregen in een vraaggesprek met den redacteur van een liberaal dagblsul. Het Volk te over dit toevoegsel niet minder ontstemd, dan over het boek zelf.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15