ONS BIzjAD t. D Het nieuws van heden Rijksbank trans fereert 30 pCt. DE BAROMETER 'e DINSDAG 19 DECEMBER 1933 VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS OP HET NIPPERTJE BEGENADIGD de tot dien datum verschijnende nummers gratis. TEGELIJK O’Duffy gearresteerd Belangrijke wijzigingen p. Vuillemin’s eskader te K- Algiers Is tl f Relletjes te Londen Dollfuss-Starhemberg - Waar eens de dood heerschte De koude in Italië Mussolini te Littoria 1O doodvonnissen van kracht verklaard Felle protesten O’Duffy naar Dublin overgebracht Chautemps’ financieele plannen Duitschers ontslagen in Memelgebied Gaf 50 prqcent teveel risico? „Het maximum, dat volgens de statistieken mogelyk is” Naar het einde van den Chaco-oorlog Drie groote mogendheden tegen kwijtschelding van land- bouwschuld en DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Bulgaarsche regeering gewaarschuwd Burgemeester Max leidt zelf het onderzoek Dimitrof hopgleeraar te Moskou Koning Alexander 45 jaar JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Brillen en pince-nez Staats- en gemeentebe stuur in Pruisen Het politieschandaal te Brussel Wapenstilstand tusschen Bolivia en Paraguay Zij, die zich tegen 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Demonstratietocht boven Fransch- Afrika ten einde Z foagenê I ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 63 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD meten mét twee maten De debatten in den Senaat De Rijn zit bjj Renkum. clubgebouw der voetbalclub o o o 11- ’Overzicht van de treinramp, welke op het stationsemplacement te Posen plaats vond. De Duitsche Rijksbank transfereert 30 procent» RUksgerechtshof te Leipzig bekrachtigt tien doodvonnissen. O’Duffy naar de gevangenis te Dublin overge bracht. Stand op Dinsdag 9 uur v.m.: 70S Vorige stand 70S DUBLIN, 18 Dec. De Zondag gearresteerde leider van de lersche blauwhemden, generaal O’Duffy, is Maandag onder militaire bewaking overgebracbt van Westport naar de Arbour HUI gevangenis te Dublin. ROME, 18 Dec. Maandag, den eersten ver jaardag van de inwijding van Littoria heeft Mussolini opnieuw vertoefd temidden van de boeren, die waren toegestroomd naar het ge bied, waar vroeger de Pontynsche moerassen lagen. 4J7 kolonisten, die zich bU de bewer- ien nieuwen bodem het meest ver- MEMEL, 18 Dec. (V.T>.). Naar uit betrouw bare brond verluidt, heeft de Duitsche eonsul- generaal te Memel reeds Maandagmiddag hef tig tegen het ontslag van Duitschers uit den openbaren dienst geprotesteerd op grond van schending van het Memel-statuut. Morgen zal de Duitsche gezant te Kowijj bij de Lithausche regeering protesteeren. - Vrijstellingen, bedoeld in de Crisis-Invoerwet, blijven voor vele artikelen gehandhaafd. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer «ver de heffing van opcenten op de gemeente fonds belas ting. Te Breda Is het N.A.C. afgebrand. De winter heerscht. Engelsch schip met 14 kop pen vermist. Tornado in Louisiana. De Koningin en de Prinses vertrekken 3 Januari voor eenigen tjjd naar Zwitserland. Bloembollencultuur ie heffen voor bloembollen. Ongekend lage waterstand van de Waal bjj Nijmegen. Het eerste doodvonnis sedert de invoering van de doodstraf in Oostenrijk, door de rechtbank te Wels uitgesproken tegen een moordenaar, is niet voltrokken. Drie minuten voor de terechtstelling verleende de Bondspresident gratie. Hierboven: de dader voor de rechtbank SOFIA, 18 Dec. (Reuter) Naar het regeerings- orgaan „Sreme” meldt, hebben de gezanten van drie groote mogendheden bij den minister-presi dent en den minister van bultenlandsche zaken., Muschanolf, ernstig geprotesteerd tegen het regeeringsvoorstel tot kwijtschelding der schul den van verschiUende landbouwbedrijven en daarmee samenhangende ondernemingen daar hierdoor ook rechtstreeks schade sou worden toegebracht aan verscheidene staatsburgers hunner landen. Naar verluidt, zouden deze drie landen zijn: Frankrijk, Engeland en Italië Naar de minister-president verklaar. Ie, ver wacht hij ook, dat de financieele commissie te Genève een officieel protest zal Indienen. MONTEVIDEO, 18 Dec. (VX>.) De officleele vertegenwoordigers van Bolivia en Paraguay ter Pan-Amerikaansche conferentie hebben een voorloopig wapenstilstandsverdrag getee- kendt dat een einde zal maken aan den strijd in den Gran-Chaco. W 1 king van ï«i diensteltik hebben gemaakt, hebben premies van 1500 Lire ontvangen. Van het balcon van bet raadhuis hield Mus solini een toespraak, waarin hij verklaarde: deze ^nge periode van regen heeft het bewijs geleverd, dat de moerassen op uitstekende wij ze zyn drooggelegd. Ik heb gezien dat het water zich in de kleine kanalen vereenigt en naar see stroomt. Over een jaar zal de nieu we provincie Littoria worden ingewijd. Deze ontginning zal in de geschiedenis het grootste zijn, wal het regiem tot nu toe heeft gepres teerd. Niemand mag vergeten, dat sedert 20 eeuwen hier de” dood heerschte en dat slechts revolutie der zwarthemden het leven hier PARIJS, 18 Dec. (Reuter) Hedenmiddag trachtte een groot aantal ambtenaren wederom voor het Senaatsgebouw te demonstreeren. De politie wist echter de orde te bewaren en ar resteerde 400 personen. Tot ernstige botsingen is het niet gekomen. Oostenrjjksch fascisme, waaruit het blad con cludeert, dat daarmee Iets anders bedoeld wordt dan het Italiaansche fascisme. Onder Ooeten- ryksch fascisme zal men zich zoo ongeveer dat gene moeten voorstellen, wat de tegenwoordige regeering herhaaldelijk als haar doel verklaard heeft. Wanneer datgene, wat men wil, ver wezenlijken, werkelijk echt Oostenryksch is, dan is het van zeer weinig belang, hoe het door de strijders voor het nieuwe fascisme wordt ge noemd. Elke medestrijder mag zich i zijn taal en zijn lievellngsuitdrukklngep bedienen, mits men het over het begrip maar eens la. Dit is, zooals .uit de duurzaamheid van den thans ge- volgden autoritalren koers blijkt, klaarblijkelijk het geval. Van alle vervallende bij de Konverslons- kasse gestorte rente-* en winstaandeel-bedra- gen. zoomede van alle aan deze prestaties, vol gens par. 1' van de wet in zake de betalings verplichtingen tegenover het buitenland d.d. 9 Juni 1933, gelijkstaande betalingen, met uit zondering van de schulddelgingsbedragen, zal 30 pet. worden getransfereerd. 3. Een transfereering der amortisatiebedra- gen met uitzondering van die voor de Dawes- leening zal niet plaats vinden. 4. Voor de niet te transfereeren bedragen, waarvoor de crediteuren by de Konversions- kasse zyn gecrediteerd, blyft de tot nu toe be- ^S staande regeling van kracht 5. Voor binnenlandsche bezitters van Duit sche bultenlandsche waarden, gelden, zooals tot nu toe, principieel dezelfde bepalingen als voor de bultenlandsche bezitters. De verklaring van de Ryksbank is door de leden van de cèn’trale commissie met alge meen® stemmen goedgekeurd. WEENEN, 18 Dec. (V.D.) De leidersconfe- rentie der Christelyk-Soclale Stormtroepen heeft besloten Bondskanselier dr- Dollfuss het opper bevel over de Stormtroepen aan te bieden. Bo vendien is tusschen Stormtroepen en Helm- wehren een bondgenootschap in den vorm van een strijdgemeenschap tot stand gekomen. Hier uit biykt, dat de verhoudingen tusschen beide organisaties, die in den afgeloopen zomer nog vry scherp tegenover elkander stonden, in alle opzichten z‘in verbeterd. Het hoofdorgaan der Christelyk-Soclale party, de „Reichspost", wyst er op. dat in een Vrijdag gepubliceerde verklaring der Hetanwehren voor hun leidersbyeenkomst gesproken werd over een MEMEL, 18- Dec. (VT>.) De Litausche règee- OR heeft thans uitvoering gegeven aan eenigew i. L>e wetten in zake aanpassing van het begrootingsr echt in Pruisen en zyn gemeenten AGRAM, 18 Dec. (Reuter) Koning Alexander, die gisteren zyn 45sten verjaardag vierde, en koningin Maria zyn hier Zaterdag aangekomen, 's Avonds trok een groote feesteiyke optocht door de voornaamste straten der stad en bracht hulde aan het koninklyk paar. De burgemeester van Agram kiield een be- groetingsrede, welke door koning Alexander werd beantwoord, die er op wees, dat heden de groote gedachte van de Joegoslavische gemeen schap werkeiykheid was geworden. Op deze ge dachte berust de macht van Joegoslavië. Tenslotte dankte de koning, wiens rede her- haaldelyk door stormachtige byvalsbetuigingen werd onderbroken, zyn toehoorders die hl) zijn geliefde Agranuners noemde, voor de liefde en aanhankeiykheld. die zy hem steeds en ook nu weer betoonden. Nader wordt gemeld, dat Obk de commissaris van politie van Leuven in verband met de corruptle-affalre gearresteerd is. dering van zyn aanhangers wilde toespreken, na een formeele bestorming van het spreek gestoelte gearresteerd, wegens het verwekken van relletjes. Generaal O’Duffy zal nu voor den krygsraad moeten terechtstaan, maar zyn .Liga voor de jeugd’’ sc^ynt althans voorloo pig nog niet door de Valera te worden verbo den en ontbonden. Het is in Ierland op het oogenblik een eenigszins verwarde toestand met al die legale revolutionnairen en revolution- nalre Icgalen en al dat meten met twee maten. Voor het ontstaan van rust en orde en een heid is dit alles allerminst bevorderiyk. LONDEN, 18 Dec. (Reuter) Een commu nistische demonstratie voor het gebouw van de Duitsche ambassade, waaraan een 200-tal personen en ook vrouwen en kinderen deelna men en die bedoeld was als protest tegen het Ryksdagbrandproces, werd door de politie uit eengejaagd. Later had nog een treffen plaats tusschen communisten en zwarthemden op Trafalgar Square en moest de politie wederom ingrijpen om de orde te herstellen. besluit geen de betaling BERLIJN, 18 Dec. De Ryksbank heeft, hoewel de noodzakelyke verhooging der valutareserve daaronder opnieuw moet lyden, ook thans weer besloten voor de volgende zes maanden het maximum te tranfereeren, dat volgens de opgestelde statistieken mogelyk is, n.l. 30 pet. LONDEN, 18 Dec. Vandaag hebben vier jon gelieden terecht gestaan voor den politierech ter van Biwstreet in verband met de demon stratie. welke gisteravond in de buurt van de Duitsche ambassaae heeft plaats gehad. Drie hunner zuilen zich gedurende zes maanden van iedere demonstratie moeten onthouden, terwyi de vleide, die verzet had gepleegd by zyn arrestatie, veroordeeld is tot een boete van 10 shilling subs, zes dagen hechtenis. LEIPZIG. 18 Dec. De derde strafsenaat van het Ryksgerechtshof heeft onder voorzitter schap van dr. Schmitz en op voorstel van den advocaat dr. Kirchner in vollen omvang het vonnis van de jury te Düsseldorf d d. 7 Sep tember j l. bekrachtigd, waarby negen commu nisten wegens moord werden ter dood veroor deeld. Bovendien werd de tegen den arbeider Lukat uitgesproken straf veranderd in dood straf. zoodat in het geheel tien personen ter’ dood zyn veroordeeld. Het betreft hier de zaak tegen de commu nisten, die op 19 Juli by een vechtpartij een 8. 8.-man laadden gedood en een ernstig ge- - e dagen, waarin Eamon de Valera een J illegale revolutionnalre actie in Ierland voerde, zyn voorby. Sinds hy tengevolge van legale verkiezingen president van het uit voerend beMnd in den lerschen Vrijstaat is ge worden en op een meerderheid in de „Dall" zyn macht kan steunen, is hy de legaliteit in per- aoon, tenminste voor zóóver het de binnenland- sche politiek van het groene Erin betreft. De wet ter bescherming van den staat, welke indertijd door Cosgrave werd uitgevaardigd en door De Valera als een onduldbaar machtsmiddel van dwingelandy hartstochteHjk werd bestreden, wordt thans niet alleen als een zeer dienstig Instrument door De Valera gehanteerd, maar is door hem nog wat scherper geslepen ook. Het is nu eenmaal de gewone gang van zaken in deze vroolyke wereld, dat revolutionnairen legaal wor den, zoodra zy de macht in handen hebben en weten te houden. Sovjet-Rusland en Italië bie den de meest recente voorbeelden daarvan. Duitschland natuuriyk niet, want Hitler heeft steeds de meest categorische legaliteltsverklarin- gen afgelegd, vooral, wanneer er bedenkeiyk illegale acties gevoerd werden door uit den dis- eiplinairen band springende partygenooten. In Duitschland heeft zich wel-is-waar een revolutie voltrokken en zelfs hebben de Nazi's zich her- haaldelyk op dit feit beroepen om eenige onaan gename onregelmatigheden te excuseeren, maar deze revolutie aus een legale, welke zich tegen een ander „legaal” régime richtte. In Ierland ging het met De Valera ietwat anders. Die wilde in zijn revolutionnairen tijd niet legaal zyn. hy had geen andere pretententie dan een revolu tionnalre en werd dus ook als zoodanig veroor deeld en bevochten. Met andere legaal geworden revolutionnairen heeft De Valera gemeen een sterke neiging oqi legaal de wet te verzetten Zoo wil hy de lersche grondwet herzien en den lerschen Vrijstaat los maken van het door zyn voorganger Cosgrave aanvaarde statuut van Westminster en van het Rijksverband van „the Commonwealth of the British Empire". Hy wil dit alles langs volkomen legalen weg bereiken ■X door middel van het zelfbeschikkingsrecht van het lersche volk, dat hy op een hoogere wet gebaseerd acht dan op de bestaande „af gedwongen” bepalingen, waardoor het met Groot-Brittannië is verbonden. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR frbfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 pst geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij Da Spaarnestad - Haarlem regelen in het Memelgebied. De nieuwe gouver neur, dr. Navakas heeft opdracht gegeven 101 Ryks-Duitschers, die tot nog toe in het Memel- gebied in openbaren dienst werkzaam waren, te ontslaan. De „Pelikaan” is Maandagmiddag te Rome aangekomen en zou hedenochtend de reis voort zetten. roe-be lasting van leverbare MONTEVIDEO, 18 Dec. <V.D.) Het tusschen Bolivia en Paraguay gesloten wapenstilstands verdrag ,'s tot stand gekomen door de be moeiingen van den Volkenbond. Het wapen stilstandsverdrag voorziet in de directe staking der vyandel (ikheden in den Gran Chaco, zoomede de beslechting der geschillen tusschen Bolivia en Paraguay door het Haagsche Hot. Te Asuncion dementeert men echter het be richt, dat Paraguay het conflict aan de arbi trage van het Hof te 's Gravenhage wil on derwerpen. ROME. 18 Dec. (V.D.) Italië wordt thans door een golf van koude geteisterd. In het landschap Friaul is de temperatuur gedaald tot 28 graden onder het vriespunt. Sneeuw stormen nebben op tal van plaatsen het ver keer stilgelegd en ook menschenlevens ge- eischt. Te Florence en omstreken is het even eens zeer koud. De treinen komen met groote vertraging binnen. De passen in de Apenyn- nen zyn versperd. De radio van Moskou heeft deeer dagen meegedeeld, dat Dimitrof, zoodra hy is vstA gesproken, zal worden benoemd tot Üoog- leeraar aan de universiteit der revolutie Moskou. Hy zal er by zijn aankomst met' massa-betoogingen worden ontvangen, er zal een straat naar hem worden genoemd en men zal hem eereburger der stad maken. PARIJS, 18 Dec. (Reuter). Het uit 38 toestel len bestaande luchteskader van generaal Vull- lemln ia hedenochtend 10 uur 35 te Algiers aangekomen. Hiermede is de groote demonstra tietocht boven Fransch-Afrlka, die veertig da gen heeft geduurd en waarby 20.000 K. M. zijn afgelegd, ten einde. Een record is hierbij niet gevestigd, maar het resultaat, van deze beuouw- baarheldsrald is niettemin zeer belangryk. im mers de 28 toestellen waren alle gewone serle- v liegt ulgen. De toestellen, hoewel niet byzonder snel heb ben tweemaal met succes den tocht over de Sahara volbracht. Incidenten hebben zich vrijwel niet voorge daan. Slechts twee toestellen werden bescha digd by eenigszins bruuske landihgen. maar daarby werd niemand gewond. BRUSSEL’, 18 Dec. (VD.j. In verband met het ondereoek tegen den Brusselschen hoofdcommissaris van politie Aqgerhausen is thans ook gearresteerd een zekere madame van -- Mevrouw v. B. heeft, naar men heeft kunnen vaststellen, voor Angeitiausen de kwi tanties onderteekend voor de provisie, welke hy ontving vooi de benzineorders aan de firma Pauwels. De burgemeester van Brussel, Max, heeft zelf de leiding der politie op zich genomen, ten ein de het onderzoek tegen den gearresteerden com missaris in eigen handen te houden. Wanneer de vertegenwoordigers der credi teuren als hun meenlng hebben uitgesproken, ■dat het geen onbillijk risico is nochtans 50 pet. te transfereeren, zoo zal toch na afloop van de volgende zes maanden gebleken zyn of deze I rfieening der crediteuren, welke niet wordt ge- motiveerd door de feiten en de tot nu toe op- j gedane ervaringen, juist is geweest of niet, i Ten aanzien van de transfereering der in den tyd vaü 1 Januari 1934 en 30 Juni 1934 ver vallende bedragen is de volgende regeling ge troffen 1. Rente- en amortisatiebedragen van de 7 pct. Dawes-leening van 1924, zoomede de rente der 5'A pet. Youngleenlng 1930 worden ten volle getransfereerd. BERLIJN. 18 Dec. De officleele Pruisische persdienst deelt mede, dat het Pruisische staatsministerie op 15 December een aantal wetten heeft afgehandeld, welke van groote bëteekenis zyn voor het staats- en gemeente bestuur. 1. De wetten in zake aanpassing e Valera’s politiek tegenover Engeland is van zoon hooge legaliteit, dat de Engelschen met hun „bekrompen ideeën over verdragshandhaving daar niet by kunnen en zyn handelingen als het afschaf fen van den eed van trouw aan den Engelschen Koning, het inhouden van de verschuldigde landannuïteiten, het afschaffen van het be roep op de .Privy Council" etc. als even zoo vele onrecht- en onwetmatigheden brandmer ken. Hoe men echter ook over De Valera’s ,Je- galiteit” tegenover Engeland mag denken, vast staat, dat hy in den lerschen Vrystaat een legaliteit betracht, even rigoureus als zijn re- volutionarlteit van .vroeger, De in de „United Ireland Party” geconcentreerde oppositie van Cosgrave en generaal O’Duffy moet dit aan den lijve ondervinden. Immers deze belden die zoo legaal zyn tegenover Engeland, dat zy even- tueele wyzigingen in het statuut van Westmin ster slechts langs den weg van onderhandelin- gen en nie^van eenzydig gestelde machtsda- den willen trachten te tjereiken, zyn daardoor als illegale revolutionnairen tegenover den le galen De Valera komen te staan. De blauwhem- den-organlsatie van O’Duffy werd door de ler- sche regeering verheden evenals het dragen van .het hemelkleurig hemd. De „legale\ O’Duffy /was echter revolutionnalr genoeg om aeh^van J deze wetteiyke verbóden niet al te veel aan te trekken. Wel zette hy zyn blauwhemden-orga- nlsatie om in een „Liga voor de jeugd" met lersch-Hitlerlaansche tendenzen vooral op cul tureel gebied, maar het blauwe hemd liet hy •ich niet goedschiks uittrekken. Hy trotseerde politie en soldaten, De Valera en diens wet, en is thans te Westport, waar hy een verga- PARIJ8, 18 Dec. By de debatten ever de financieele voorstellen in den Senaat heeft Le- mery heftige kritiek geoefend op den tekst van het financieele program dér regeering. Hij ver klaarde, dat 85 pct. van de bevolking door de nieuwe lasten niet wordt getroffen. Xerwljl de overige 15 pet. alle lasten moeten dragen. HQ verweet den minister-president, dat deze een klaSeebelasting van den middenstand op het oog had, om zich te verzekeren van de instemming der marxisten. De minister van financiën. Bonnet, herinner de er aan. dat het steeds moeliyker wordt om de schatkistbssignatles onder te brengen. Een leenlng komt eerst in aanmerking, wanneer het vertrouwen van het publiek hersteld is. Op de uitgaven moet in de eerste jaren meer bezui nigd worden, anders eindigt men by inflatie, die hy evenzeer afwijst als de baisse van den franc. Na hem sprak de minister voor de be groeting en tenslotte nam de voorzitter van de financieele commissie, Cailleaux. het woord, om de besluiten van de commissie, waarmede zqoals bekend de regeering het niet eens is, te verdedigen. De zitting werd daarna verdaagd tot Dinsdag. aan die van het Ryk. 2. De wet in zake de uitbreiding der be voegdheden van den Oberpresident brengt sen essentleele consolidatie van de positie van den Oberpresident binnen het Pruisisch staatsbe stuur. 3. Een gevolg van deze regeling Is het wets ontwerp in zake de nieuwe regeling van het staatstoezicht op de stad Berlyn: Er wordt hlerby rekening gehouden met de byzqndere beteekenls van de hoofdstad van hetRyk, zoodanig dat het staatscommissariaat zich ot- ganisch ontwikkelt tot toeziende autoriteit ec direct ondergeschikt wordt aan den minister president. 4. De wet tot aanpassing van het Pruisische landsbestuur aan de principes van den natio- naal-socialistlschen staat heft de z.g. besluit- overheid op. 5. De wet op de gemeenten bevat een prin cipieel^ reorganisatie der gemeentewet met het doel een echt zelfbestuur te herstellen. De wet heft de 15 tot nu toebestaande gemeente wetten in Pruisen op en stelt In hun plaats' een uniforme regeling voor alle Pruisische ge meenten. Aan het hoofd der gemeenten staat met de uitsluitende verantwoordeiykheld voor alle be slissingen sis leider der gemeente in boeren dorpen de dorpschout, in lande’.yke gemeen ten de gemeen teschout en in steden de burge meester. Ter assistentie van den leider der ge meenten worden schepenen, in de steden wet houders benoemd. Deze vormen evenwel niet zooals tot nu toe met den leider een college doch zy zyn aan hem ondergeschikt, zy wor den benoemd voor den duur van 12 jaren. Als gemeenteraadsleden zullen optreden de plaat-, nihioerT seiyke leiders der N8DAP en de leiders der SA of S3 met het grootste aantal diensijaren. Iedere stad zal van den minister van Bin nenlandsche Zaken een „Stadt Brief” ontvan gen betreffende de benoeming van gemeente raadsleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1