Rijksmiddelen in November Prikkeldraad T REVEILLON ATLANTA - BRUSSEL Mgr. C. v. d. Pas Bondgenooten De „Ijsbeer” heeft goed voldaan Een gunstige maand Waanzinnige wereld l f DINSDAG 19 DECEMBER SCHEEPSBRAND TE CALCUTTA TE VIEREN EERSTE KAMER In memoriam KRAB GEEN PUISTJES OPEN Tragisch sterfgeval DE RIJN ZIT BIJ RENKUM HAVENPOLITIE ROTTERDAM Nieuwe exploitatie in Gelderland Nieuw bureau geopend JOURNALISTIEK JUBILE Albert Kaller Kerstviering in Engeland Groote manoeuvreer- vaardigheid f 6OO.OOO.— is te veel Leeningen van den Staat Bahia 4 Zondagssluiting te Zwijndrecht Voor het nieuwe gebouw voor den Pensioenraad Verordening in strijd met de W inkelsluitingswet DE VROOLIJKSTE EN VOORDEELICSTE WIJZE OM REORGANISATIE VAN TRAM WEGEN PRINSES JULIANA NAAR HET LOO l Vele moeilijkheden waren te over winnen om de by Jutphaas ingevroren schepen naar Amsterdam te brengen Kippen- en eendenhoudery De agenda voor deze week A '-'Ï! Er is echter ook nog een andere reden, bijna i waren ■ouden wy schrijven een meer psychologische. onderwijsgebied zijn hoe zonderling het EL- »ol- ige i oen wij vorig Jaar half December schre ven over den ryksmlddelenstaat van No vember, was dat overzicht geheel in ml- „Ik ben een naijverige God VOLLEDIG PENSION IN LUXE KAMERS EN PRIVE BADFl.6- Maandagmorgen omstreeks 6 uur is de Rijn bij Renkum gaan zitten. Direct werden door den eigenaar van het Renkumscheu veer pogingen in het werk gesteld om een Vaargeul te verkrijgen. Na rpkn twee en een half uur door het ijs ge manoeuvreerd te hebben, bereikte men te on geveer kwart vóór 9 den Renkumschen oever, zoodat de verbinding tot stand was gekomen. Dit was echter van korten duur. Te ongeveer kwart over 9 is het ijs weer langzaam aan be ginnen te drijven en te 10.40 uur zat de rivier voor de tweede maal. De belangstelling aan den oever was groot. In de Indische zeehaven Calcutta werd het stoomschip „Dara” door vuur ver woest, dat in de lading jute gretig voedsel vond De ,JJara” na den brand langs kinderen en het meer dan tijd vond, hem geheel voor Zich te hebben. Daarom is Mgr. C. v. d Pas heengegaan Hij is thans gelukkig, laten wij hem dat geluk niet misgunnen.... - Wij weten niet, wat die extra-mllltalre actie Engeland zal kosten, maar wèl weten wij, dat de hongerlijdende bevolking door die uitgaven niet wordt gevoed en dat de noodtoestand er bestendigd bij blijft. Waarom toch koopt Engeland voor bet thans aan machtsvertoon bestede geld geen schip met graan, waarvan er overal elders te veel is en heeft het wèl tot heil van Cyprus groote som men over voor „krult en lood”, waarvan er in Engeland zelf zoo n tekort Is, dat voor aanmaak daarvan de oorlogsbegrooting met acht millioen pond moet worden verhoogd? Waarom handelt men toch zoo krankzinnig, zullen de uitgevaste bewoners van Cyprus vra gen, die aan kogels en sabelhouwen heelemaal geen behoefte voelen, maar wel door honger tot wanhoopsdaden worden gedreven. Wij weten er geen antwoord op; het is alles verbijsterend I Men kan er zeker van zijn, dat Indien bovengenoemde absurditeit aan de En- gelsche autoriteiten onder de oogen vrerd ge bracht, zij, in navolging van haar meeste col lega's, de handen zouden opheffen om te be zweren, dat het vraagstuk veel moellijker is dan men denkt; om na deze geijkte verontschuldiging voort te gaan met niets doen. Wat inderdaad minder ingewikkeld is.?'.. Zaterdagmiddag te twee uur Is in tegen woordigheid van vele autoriteiten het nieuwe moderne gebouw van de havenpolitie te Rot terdam geopend door den burgemeester, mr. P. Droogleever-Fortuyn. Het gebouw is gelegen aan de Parkhaven. De burgemeester zelde o.a. dat het zijn stre ven was voor betere huisvesting van de politie te zorgen. HIJ wijdde eenige gevoelvolle woor den aan de nagedachtenis van den hoofdinspec teur van de rivier-politle den heer E. van Blns- bergen, die in Juni overleden is doch die zulk een groot aandeel heeft gehad In het ontwerpen, van dit gebouw. Spr. bood een groot portret van hoofdinspecteur van Binsbergen aan. Nadat nog de waarnemend hoofdcommissaris de heer C. v. d. Pol en de commissaris van de eerste afdeellng de heer C. H. Hanewinckel het woord hadden gevoerd, maakten alle aanwezi gen een rondgang door het fraaie gebouw. H.K.H. Prinses Juliana zal deze week eenige dagen op Het Loo doorbrengen om evenals vo rige jaren met de leerlingen van den landbouw- huishoudkunde-cursus te Uddel en met ouden van dagen en zieken uit die omgeving Kerst feest te vieren. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besler. nam Maandag conclusie In de zaak van A. M. L„ te Zwijndrecht, die door de recht bank te Dordrecht is veroordeeld wegens over treding van de Zondagssluitlngsbepallngen In de verordening der gemeente Zwijndrecht be treffende, herbergen, tapperijen en dergelijke inrichtingen. Het cassatiemiddel luidde o.m. schending van de artt. 1. 2,3, 7 en 10 der Winkelsluitingswet en verkeerde toepassing van art. 168 der ge meentewet, doordat een lagere wetgever zich hier bewogen had op het terrein van den rjjks- wetgever. Mr. Besler achtte dit middel gegrond en ver wees naar een arrest van den Hoogen Raad van 13 Februari 1933. waarin geoordeeld wordt, dat de strekking van art. 3 der Winkelsluitings wet niet slechts Is de daarin geregelde onder werpen aan de regeling door of krachtens de Winkelsluitingswet 1930 te onttrekken, maar bo vendien om elke regeling door den legeren wet gever van die onderwerpen in verband met de winkelsluiting te verbieden. Naar het oordeel van den Hoogen Raad kwam dus een gemeenteverordening in verband met winkelsluiting, over een der onderwerpen in art. 3 bedoeld, met dit wetsvoorschrift In strijd en derhalve onverbindend. Ik ontveins mij niet, aldus mr. Besler, dat dit oordeel alle in ge- meente-verordeningen voorkomende bepalingen omtent sluitingstijd van herbergen en dergelijke Inrichtingen treft. Mr. Besier concludeerde, dat het bestreden vonnis zal worden vernietigd en dat de zaak zal worden terugverwezen naar de rechtbank te Dordrecht. Arrest 15 Januari. maken van den ingevroren sleeptrein. richting Vreeswijk, waarna deze schepen aan den kant van het kanaal gemeerd werden. Dit ging uit den aard der zaak met groote moeite gepaard, omdat de dikke ijslaag, die langs den kant vastzat, groote belemmeringen opleverde. In den loop van den namiddag kwam men met deze werkzaamheden gereed, waarna de directeur der vereeniging, de heer T. F. Bastet, in over leg met den beer Van Luypen besloot nog dienzelfden avond te trachten de sleeptreinen bezuiden Jutphaas los te maken en In de rich ting Utrecht te doen vertrekken. Dit gelukte Inderdaad. De „Ijsbeer” stoomde voor de belde Üléeptrelnen uit en kwam pijn. 11 uur njn. te Utrecht aan. Daar moest men echter verne men, dat het den sleeptreinen niét gelukt was te volgen en dat zij opnieuw waren vastgavro- ren. Op Zondag 17 December werd reeds vroeg in den ochtend de „IJsbeer" opnieuw om de zuid gedirigeerd en maakte de sleeptreinen loe>. Daarna hielp dit schip bij het trekken van de schepen en bracht op die wijze den eersten sleeptrein in de sluis te Utrecht. Daarna werd op dezelfde wijze In den loop van den namid dag de tweede sleeptrein losgemaakt en naar Utrecht getrokken. Des namiddags om ongeveer 5 uur lag ook de tweede sleeptrein in de sluis te Utrecht ge meerd. De eerste sleeptrein was Inmiddels op weg naar Amsterdam gegaan. De „Ijsbeer” volgde, stoomde den sleeptrein voorbij en daarna vóór, waardoor deze des avonds nog in Amsterdam kon aankomen. In Amsterdam werd toen vernomen, dat de tweede sleeptrein op het noorder kanaalpand opnieuw was vastge vroren. Het ijs zette zich blijkbaar te spoedig weer tezamen om het den sleeptrein mogelijk te maken in het gemaakte slop te volgen. Op nieuw ging de „Ijsbeer” om de zuid, maakte den sleeptrein met groote moeite nogmaals los uit het ijs, plaatste zich aan het hoofd en trok hem naar Amsterdam. Bij het uitvoeren van deze werkzaamheden is ten volle de groote manoeuvreervaardlgheid van de „Ijsbeer'” In het nauw vaarwater ge bleken. Het schip bleek buitengewoon krachtig en belangstellenden, die in grooten getale vanaf den wal de manipulatie gade Sloegen, waren algemeen verwonderd over de gemakkelijke ma nier, waarop dit schip zich door den buiten gewoon dikke ijslaag een weg wist te banen, onverschillig of daarbij in de onmiddellijke na bijheid en vlak langs andere schepen gevaren moest worden. Het schip heeft ten volle aan de gestelde verwachtingen beantwoord en bewezen is, dat bij den bouw op de Juiste wijze rekening is gehouden met de eischen, die dit soort werk in het Merwedekanaal met zich brengt. Blijkens Inlichtingen van de Britsche post administratie zullen op 25 en 26 December as. geen brieven- en pakketpost uit Groot-Bri- tannië per luchtpostdienst worden verzonden. e V, I? Zaterdagmorgen krabde de 15-jarige zoon van de familie Van A.. wonende aan de Haven straat te Heemstede, een puistje stuk aan zijn lip. met het noodlottig gevolg, dat bloedver giftiging ontstond. Geneeskundige behandeling baatte niet. Zaterdagavond is de Jongen overleden. Nadat op Donderdag 14 December te Vrees wijk de schutbalken waren Ingelegd, bevonden zich tusschen Utrecht en Jutphaas een tiental schepen, die de bedoeling hadden gehad nog tijdig Vreeswijk te bereiken. Deze schepen waren hierin echter niet geslaagd en lagen midden In de vaargeul Ingevroren. Bovendien lagen in het zuidelijke pand tus schen Jutphaas en Vreeswijk een tweetal sleep- trelnen. bestaande uit verschillende groote Rjjn- booten en Rijnaken, die gedacht hadden Am sterdam nog tijdig te kunnen bereiken. Tenge volge echter van het in den weg zitten van eerstgenoemde schepen konden deze de brug by Jutphaas niet meer passeeren en waren ook deze schepen geheel Ingevroren. De Amsterdamsche Vereeniging voor Usbe- strijdlng besloot een poging te wagen de naar Amsterdam bestemde schepen door het kanaal te brengen. De In het vorige jaar gebouwde ijsbreker van de Vereeniging voor Algemeene Scheepvaartbelangen, het mi „Ijsbeer” werd uitgezonden met de opdracht om In overleg met den Rijkshavenmeester. den heer C. van Luypen, te trachten in het vaarwater tusschen Utrecht en Jutphaas ruim baan te maken en zoodoende de belde sleeptreinen. die bezuiden Jutphaas ingevroren lagen, naar Amsterdam te doen komen. In den loop van Vrijdag 15 Dec. vertrok de „IJsbeer" naar Utrecht, alwaar zij te 's avonds pl.m. 7 uur in de sluis meerde. Den volgenden ochtend werd onder leiding van den heer Van Luypen een aanvang gemaakt met het los- Naar aanleiding van een In de dagbladen verschenen bericht inzake de instelling door de ..Association Nationale des Porteurs Francais de Valeurs Mobilieres" van een beschermings- commlssie voor Fransche houders van obllga- tiën in de 5 pCt. leening 1888, de 5 pCt. leening 1910. de 5 pCt leening 1915 en de 6 pCt. lee ning 1918 ten laste van den Staat Bahla, be richt het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, dat haar hieromtrent niets be kend is. Wel heeft het bestuur vernomen, dat door de Association Nationale aan houders van 5 pCt. goud-obligatieleening 1910 van Bahla wordt aangeraden de reeds verschenen coupons en uit gelote stukken te deponeeren, teneinde ta.t. in aanmerking te komen voor een eventueele ult- keerlng in verband met beslaglegging op gelden, bestemd voor den dienst dezer leening. Op een vraag, of ook houders van hier te lande genoteerde leeningen kunnen deelen in een eventueele uitkeering. heeft de Association Nationale geantwoord, dat hiervoor uitsluitend in aanmerking komen houders van obligatlën der leening 1910 van Bahia. „Tengevolge van de reeds twee jaar aan houdende droogte heerscht op Cyprus een nij pend voedseltekort. In vele streken eten de boeren gras, wortelen en hout om zich voor den hongerdood te vrijwaren. Eens vruchtbare velden liggen thans stoffig en droog onder den brandenden hemel. De planten zijn verdord. De boeren hebben geen georganiseerde hulp- verieenlng. waartoe zij zich kunnen richten. Op Cyprus bestaan geen weeshuizen of instel lingen van liefdadigheid. Bijna lederen avond worden op de wegen auto's en voetgangers door gewapende bandieten overvallen. De hoofd wegen worden thans bewaakt door pa trouilles bereden politie en het detachement Engelsche troepen Is uit Limassol gedirigeerd om soortgelijken dienst te verrichten op den vAeg van Lamada naar Nicosia”. In den strijd tegen de gelijkstelling op mo ge klinken de communisten en de anti-pe- plstlsche groepen bondgenooten. Geen bondgenooten in den gebrulkeiyken zin des woords, die eenzelfde doe! beoogen en door dezelfde drijfveren worden bewogen Zy zijn, zooals ook de anti-clericalen van di verse pluimage, bondgenooten In het louter ne gatieve. Hun argumenten zijn zeer verschillend en him wenschen aangaande karakter en Inrichting der school niet minder. Maar hierin komen zij overeen, dat zij toornen tegen de gelijkstelling niet alleen, maar ook te gen het bestaan zelf der bizondere school. Het bleek weer by de behandeling van hoofd stuk VI der Ryksbegrootlng in de Tweede Ka mer. In de zitting van 12 dezer wees de communis tische afgevaardigde Wynkoop de „zoogenaamde gelykstelling” aan, als het „prlncii>e van de af braak” der openbare school. En hy Uet daarop volgen, dat het openbaar onderwijs „de eenige grondslag voor goed onder wijs Is.” Hy ging daarom hevig tegen Minister Mar chant te keer. Maar ook ds. Llngbeek en ds. Zandt niet malsch in hun oordeel! Eerstgenoemde quallficeerde de huidige on- derwysregellng als „een Nederlandsche van het slechtste soort.” Hy wilde een „nationale school”, ingericht op een wyze. die ons eutelyke tientallen van Ja ren zou achteruit zetten. En ds. Zandt zag kans .Rome en de revolu tie" weer eens in één adem te noemen, op de antl-revolutlonnatren mitsgaders de coalitie af te geven en de stelling te verkondigen dat door het thans vlgeerend stelsel „cjpgeloof en byge- loof" In hun onderwys worden gesteund. Zoo vinden de heeren elkander in hun actie tegen de gelykstelling en de byzondere, niet het minst natuuriyk de katholieke schooL Lag het aan hen en aan de partijen, of par tijtjes, die zy achter zich hebben, belde zouden zoo spoedig mogelijk verdwynen, althans op geen erkenning en een dienovereenkomstige be handeling meer kunnen rekenen. En van de vrijheid der ouders kwam nóg veel minder terecht, dan in den „goeden ouden tyd". toen de palstaanders van het oppermachtig docuinair-liberalisme hoogty vierden. waarom de huidige Novemberstaat optimisti scher stemt dan zyn voorganger in 1932. Men herlnnere zich, dat midzomer van vorig jaar enkele economen en niet de eerste de basten verkondigden, dat wjj het dal van de conjunctuurgolf gepasseerd waren. Juist In die zomermaanden zou de kern der economische de pressie ons land gepasseerd zijn. Weliswaar kon In feite misschien nog niemand een opleving in zyn zaken constateeren. maar de voorspelling der economische weerprofeten was een stimulans om de toekomst lichter in te zien- Toen kwam inplaats van de verwachte hausse in het najaar de baisse. De bedrijvigheid ter beurze kwam tot staan, bet zakenleven bleef even ongeanimeerd en het vleugje van opleving flng teloor in nog grooter slapte In handel en bedryf. Dit alles weerspiegelde zich zóó duide lijk óók in de ryksontvangsten, dat den Insider nog meer dan den buitenstaander de vrees om het hart sloeg. Dit jaar is het echter anders gegaan: 1933 gaf geen schijn-herleving. die later bleek voos te zyn. Men was nu langzamerhand in de stem ming gekomen, dat zelfs het ergste niet meer verbaasde. Deze mentaliteit leidde er toe. dat een niet verergeren van den toestand reeds als winst werd gevoeld. Een en ander gold vanzelf óók voor de lands- mlddelen. De eerste maanden van 1933 hadden ons gewoon gemaakt te rekenen op belangrijke nadeelige verschillen ten opzichte van vorig jaar en zelfs ten opzichte van de toch zoo voor zichtige ramingen. En wanneer nil de laatste maanden niet het sombere beeld vertoonden, dat we verwacht hadden, dan Is dat op zichzelf reeds een reden voor gematigd optimisme. De uitkeering volgens de garantieregeling is voor de week van 18 t.m. 23 Dec. vastgesteld op 20 cent per 100 stuks uit te voeren versche eendeneieren. Voor kippeneieren zal geen uitkeering plaats vinden. -ó—e rubriek „Gemengd Nieuws”, ongetwjj- I 1 feld de meest populaire in iedere courant, staat nogal eens bloot aan sarcastische aanvallen van de zijde der intellectueelen, die er boven meenen te staan. De Engelsche schrijver en filosoof Chesterton, die evenals zijn landgenoot Shaw graag in de contra-mine is. behoort evenwel tot de warmste verdedigers van dat journalistiek „gemengd voer”, omdat uit geen andere rubriek zooveel levenswijsheid, menschenkennls en wereldlnzicht te putten is. Ook in deze paradoxale uitspraak zit onge- twyfeld een kern van waarheid. wy moeten telkens weer aan die woorden van Chesterton denken by het afgrazen van dit nieuwsterrein. Zoo ook dezer dagen, toen een der ochtendbladen onder „Gemengd Nieuws' een bericht gaf over het onder Engelsch man daat staande Middellandsche-zee-eiland Cyprus, een bericht van den volgenden inhoud: volgens de schatting van minister De Geer over een jaar opleveren 10.500.000. En nu. na 11 maanden, is er reeds 14.500 000 op ontvangen! Daarnaast herstellen zich ook de gewone in voerrechten, zoodat na deze maand voor het eerst het evenredig deel der raming overschre den wordt. Tenslotte nog iets over de Accfruen. Vorige maal wezen wy op de enorme sommen, welke de sulker-consumenten moesten opbrengen. Ook nu weer werd aan accyns plus opcenten ruim 6-4 miUloen ontvangen. Het totaal over 11 maan den is geklommen tot ruim 57 milhoen! zet hiernaast de Inkomstenbelasting met 54 millioen. dan biykt daaruit een wanverhouding tusschen directe en indirecte belasting Waar de eerste In veel sterker mate met de draagkracht der belastingbetalers rekening kan houden dan de laatste, Is Iedere poging, om die verkeerde verhouding weer normaler te maken, toe te juichen. Wat speciaal de suiker betreft, verheugt ons byzonder de toezegging van Mi nister Oud om de extra opcenten na Juli 1934 niet te contlnueeren. In het groote geheel is de opbrengst van den accyns op wyn vrijwel onbeteekenend. Toch is uit het verloop van dit middel wel een behar tigenswaarde lesje te trekken. In April 1932 Is de wynaccyns practlsch ge sproken met 50 pCt. verhoogd. De minister raamde de baten van deze ver- hooging op lü millioen. Inplaats echter van verhooging der baten, kwam over hoofdsom en opcenten een verlaging van bjjna 1 millioen. Naast verminderd gebruik wegens de crisis, zal toch ook de nu al heel loonende fraude, oor zaak zyn geweest van deze niet-verwachte daling. Inplaats dus van verlichting voor de schat kist, bracht de accijnsverhooglng een financieel sgldo, nadeel en bovendien een geweldigen knak aan een eertijds bieeienden handel. Deze ervaring zal ongetwijfeld den minister n°8 wel eens in de gedachte komen, wanneer hy zyn plannen voor andere accynsverhoogingen b.v. die op tabak, nader uitwerkt. en der eerste leeken medewerkers van den. Zaterdag J-l., te Malang overleden Mgr. Clemens d. Pas, schrijft ons uit Den Haag; Voor mij zie Ik een eenvoudige pastorie- kamer, een schrijftafel waarop een kruis beeld en een madonna als eenige orna menten. Aan de tafel Mgr. Clemens v. d. Pas z.g., druk studeerend in een Maleischen Catechismus.... Toen.... September 1923, vol frisschen moed en enthousiasme, al heelemaal niet vreemd, meer In de nieuwe omgeving, energiek en koppig zich door den berg van moeilijkheden een weg banend. Thans.... Is hij er niet meer. J.l Zaterdag riep de Moedermaagd hem tot zich Ongetwijfeld zal hij met Kerstmis aanzitten aan den hemelschen dlsch ter eere van Hem, die als een Kind onder de menschen heeft willen leven. Van Hem, die sprak: Laat de kleinen tot Mij komenEn op eqn andere plaats; Indien gij niet zult zijn als kinderen, zult gij het Rijk der Hemelen niet De Eerste hedenavond dan het de wet lngaa% Mgr. v. d. Pas kon forsch en streng op treden, maar hij was zacht van karakter als een kind. Gehoorzamend aan de God delijke opdracht, bracht hij als eerste missiewerk In den vreemde de kinderen tot HemDaarvoor kende hij geen vermoeie nis, geen moeite, geen offers In October 1923 bezat Malang en Mgr. CL v. d. Pas, dus na nog geen 3 maanden van zijn optreden, een R.K. Hollandsch- Inlandsche school!. Er was een huisje ge huurd, er waren enkele schoolbanken, er was een onderwijzermaar er waren op eind September 1923 nog geen leerlingen! 1 October zou de school worden geopend! ”Wat zullen we doen, Pater?” vroeg de onderwijzer hem op den vooravond van den gewichtlgen dag. „O jij klelngeloovige!” zei hij, „natuur lijk doorzetten en vooral bidden.” Voorwaar een energiek leider! En Ood was met hem. Op 15 October d.o.v- kon er een klas gevormd worden, In Januari van het nieuwe Jaar 1924 moest wegens plaats gebrek verhuisd worden en een Jaar later bleek ook deze ruimte te klein geworden. Toen zijn wij uit elkaar gegaan, maar steeds volgde Ik met belangstelling het zwoegen van dezen werker In Gods wijn gaard. Er Is geen twijfel mogelijk, dat het Jezuskind tenslotte naijverig werd op Ma- T1 T e chreven hierboven, dat de posten \N/ van dezen staat geen abnormale spron- gen vertoonden. Een enkele maal is het immers ook voorheen wel eens voorgekomen, dat een bepaalde maand gunstig afstak by haar voorgangsters, maar dat vond dan z’n oorzaak in een of ander byzonder feit. Zooals b v. vrees voor een aangekondigde belasting- of accyns- verhooging, navorderingen of vervroegde aan slagen. Zóó Is het echter In November niet .geweest. Met een enkele uitzondering paraiseeren alle middelen met een normale opbrengst op de Novemberlijst. Dit ontslaat ons van de taak om de verschillende posten stuk voor stuk te be handelen. Slechts een paar eischen een kor te kantteekenlng. Daar Is allereerst de Inkomstenbelasting. Met hyna ƒ5900 000 maakt dit middel nog zoon slecht figuur niet- Zoo ergens, dan moet hier toch de daling der inkomens tot uitdrukking komen. Inderdaad is er een sprongsgewyze da- lihg merkbaar: In November 1931 droeg dit middel 11 millioen by. In 1933 7M millioen. en nog geen 6 millioen- Maar daartegenover staat, dat de geraamde opbrengst over 11 /maanden toch nog met 8 millioen overschreden wordt en dat niets het rermoeden wettigt, dat op 31 December dit •ccrts verminderd zal zijn. t Kan natuuriyk zyn. dat de minister wat heel krap geraamd had, maar ook is te beden ken. dat verreweg het grootste deel der ont- ’angen 54 millioen kwam van de aanslagen 1932/1933, d wz. gerekend naar de Inkomsten »®n 1931. Het feit, dat de November-opbrengst nu. an derhalf millioen lager Is dan vorig jaar, wyst er op, dat de nieuwe aanslagen over 1933/1934 helangryk lager zullen zyn, dan die van vorig Jaar. Hoogst belangrijk voor onze schatkist zyn de fovoerrechten. In totaal is hleroj m 11 maan- den ontvangen by na 85 millioen! Dat wij nu even boven de raming zijn geko- mei>. is voor een belangrijk deel te danken aan opcenten op'deze Invoerrechten. Deze op enten, vorig jaar „tydelyk” ingesteld, zouden Kamer is byeengeroepen tegen half negen. Aan de orde is wetsontwerp tot wyzlglng van van 4 April 1870 houdende be palingen omtrent de uitgifte van schatkistbiljet ten. Daarna zullen de afdeellngen worden ge trokken, waarop in de vergadering dier afdee llngen de voorzitters en ondervoorzitters worden gekozen, van welke verkiezing na heropening der vergaderig mededeellng zal worden gedaan. Woensdag 20 December des voormlddags 11 uur Is er afdeelingsonderzoek. Dan zullen wor den onderzocht de algemeene beschouwingen over de Ryksbegrcotlng voor 1934, de hoofd stukken Buitenlandsche Zaken, Justitie en Bin nenlandse!» Zaken, de begrootlng van het Staatsbedrijf der Algemeene Landsdrukkerij en de Postbegrootlng. In de openbare vergadering op Donderdag 21 December des voormlddags te elf uur zyn aan de orde de wetsontwerpen: tot tydeiyke sta king van de jaariyksche uitkeeringen ten laste van de Indische geldmiddelen aan de by, de wet van 2 5 Juli 1918 opgerichte pensioenfond sen voor Europeesche en Inlandsche burger- lyke en militaire landsdienaren In Ned. Indië en bultenwerklngstelling van de wet van 30 De cember 1905, houdende o.m. vaststelling van de bydragen van het Weduwen- en Weezenfonds van burgeriyke ambtenaren In Ned. Ind'.ë; tot bestendiging voor het Jaar 1934 van de tydelyke opcenten op de Invoerrechten In Ned. Indië; tot voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den Indlschen dienst hier te lande gedurende 1934; tot voorzieningen de behoefte aan kasgeld voor den Surinaamschen dienst hier te lande gedurende 1934. 1935 en 1936; tot steun aan noodiydendë gemeenten; tot vermindering der uitkeering. bedoeld In artikel 3. onder b. der wet van 15 Juli 1929 en wyzlglng der wet van 18 Maart 1932; tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbelas ting over het belastingjaar 1934/35 en tot machtiging tot tydeiyke afwyking van de over eenkomst 1930 N. S. Voorts zal de voorzitter voorstellen, na af- afloop van deze o[>enbare vergadering of op Vrydag 22 December een aantal wetsontwerpen In de afdeellngen te doen onderzoeken, o.a. die tot bevordering van de samenwerking van tram wegen in den Achterhoek van Gelderland; tot heffing van een couponbelasting oevrhceykeui.3 fir peur gesteld- Even somber als de donkere dagen TOOr Kerstmis toen waren, was óók onze visie op den toestand der ryksflnanciën. Het was alles donkerte, en naast heel weinig licht, véél diepe ■cbaduw. Inderdaad leken toen de cijfers te vertellen dat óók by ons naar het droeve voorbeeld van vele andere landen de flnancleele dé- bacle voor de deur stond. Had November 1932 niet miUloen gulden minder opgebracht dan baar voorgangster in 1931? Was daarmede niet bet nadeellg sajdo ten opzichte van 1931 ver meerderd tot 42 millioen en het dégrès ten op lichte der raming tot 16H millioen gestegen? Dit jaar echter kan bet November-overzicht in ietwat opgewekter toonaard gesteld zijn. Er is juist als In de natuur, nu meer licht, minder grauwheid en somberheid. Dit verschil ten goede komt natuurlijk op de eerste plaats voort uit de cyfers. Inplaats van een dégrès ten opzichte van het voorafgaande jaar, gaf November 1933 de niet onaanzieniyke styging van ruim 4 millioen te óen. Ten opzichte van 1/12 der raming betee- kent de November-ontvangst van 37 153.000 een accrès van niet minder dan 53 millioen. Zoo is nu niet enkel zooals reeds enkele maanden geleden door ons werd voorspeld het nadeellg saldo ten opzichte der raming voor elf twaalfden van het jaar. niet boven 10 millioen gekomen, maar is er zelfs een kleine plus van ruim anderhalf millioen. En wat nog iets meer zegt, de vrij regel matige wijze, waarop In 3 maanden de achter stand op de raming werd Ingehaald en omgezet in een zy het nog klein, voordeelig rechtvaardigt de voorspelling, dat December im grossen Ganzen geen ander beeld zal toonen. Zoodat naar aUe waarschynUjkheid het fis cale jaar 1933 niet minder zal opbrengen, dan minister de Geer in Augustus 1932 geraamd had. Waarby dan nog opgemerkt mag worden, dat in dit jaar geen nieuwe middelen gecreëerd werden, welke nog niet In de raming waren Ontleend is aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over een suppletolre begrootlng van het Alg. Burg. Pensioenfonds voor 1933: Verscheiden leden verklaarden er niet van overtuigd te zyn. dat een uitgave van byna f 600 000 In dezen tyd voor 's Ryks schatkist voor het gestelde doel gemotiveerd is. Men ontkende de bestaande bezwaren niet, doch de tydsomstandigheden eischen op allerlei ander gebied het verdragen van ergere ongemakken dan die, in de memorie van toeUchtlng om schreven. De opmerking, dat het werk te rangschikken is onder de objecten voor werkverruiming, maakte geen diepen indruk op deze leden. Dit is met zoovele zaken het geval, die toch niet ondernomen worden. Men stelde de vraag, of niet kon worden volstaan met bet huren van een gebouw. Enkele leden zouden gaarne vernemen, of de bureaux van den Pensioenraad niet zouden kunnen worden ondergebracht In de leeg staande gebouwen van de Technische Hooge- school te Delft. Ook wezen eenige leden erop, dat destijds het gebouw „Bronovo” voor kan toorgebouw is aangekocht om den Pensioen, raad te huisvesten. Andere leden konden zich met het ontwerp wel vereenigen. Op Driekoningendag zal het 25 jaar geleden zyn, dat Albert Killer zyne intrede deed in de journalistiek. In 1885 te Leeuwarden geboren, vertrok hy na aflegging van zyn lagere en middelbare stu- diën naar Amsterdam, om daar by den beken den prof. De Groot O. "P. diens lessen In fllo- j softe en sociologie te gaan volgen. Gedurende de drie jaren. welke hy als student doorbracht, schreef hjj herhaaldelyk In het katholieke or gaan van zyn geboortegewest„Ons Noorden”, dat toen te Leeuwarden en later te Sneek (thans te Groningen) verscheen. Den 6en Januari 1909 deed hy zijn Intrede in de redactie-bureaux van ,_De Maasbode", om reeds het volgende jaar over te gaan naar Am- sterdam, alwaar hy aan het bykantoor van „Het Centrum" werd werkzaam gesteld. i In het jaar 1917 werd hy belast met de hoofdredactie van „Onze Courant", het kath. blad van Hoorn, dat toenmaals slechts twee^ malen per week verscheen en tydens Killer’s redactie-periode op driematige verschoning werd gebracht (het Is thans dagblad). Van 1919 tot 1926 was de heer Kaller daarna hoofdredacteur van het .Dagblad van Noord- Brabant" te Breda, welke functie hy In laatst- genoemd jaar verwisselde met die van hoofd- redacteur der geïllustreerde uitgaven der N.V. „Neerlandla" te Utrecht, een taak, die de jubl- laris nog steeds met rusteloozen yver en groote toewijding vervult. De dag van 6 Januari a s. zal den heer Kal- j Ier ongetwyfeld menige aangename herinne ring bereiden. Naar wy vernemen 1» er nu een officleele overeenstemming gekomen tusschen de directie van de Maas en Waalsche Stoomtram en de N.V. Maasbuurtspoorweg te Gennep tot over- narhe van de^ Maait en Waalsche Stoomtram door den-MTB. 8. Aan den heer G. A. Van Wagenir.gen, Direc teur der Maas en Waalsche Stoomtram, is eer vol ontslag verleend, terwyi hy nog op zich nam om de loopende zaken tot 1 Maart as. te rege len. Na dien datum komt de exploitatie In han den van den directeur van den M. B. 8., den heer L. G. Wolf. Het ligt In de bedoeling om de Maas en Waalsche Stoomtram My. op Inten sieve wyzeAe gaan explolteeren en er een ge mengd bedryf van te maken, om dan na verloop van tyd speciale autotractle In te voeren. Met de provinciale Staten van Gelderland zyn nog onderhandelingen gaande betreffende een uit keering aan de Stoomtram Maas en Waal, ten laste van het wegenfonds. De tramiyn Maas en Waal zal omgelegd worden, wat ten voordeele is van den aanleg Van den nieuwen weg Ny- megenDruten. De Provinciale Staten zyn van plan hiervoor een geldelyke vergoeding te ver- leenen, welke evenwel op de allereerste plaats ten goede moet komen aan het personeel van de Maas en Waalsche Stoomtram, voor zoover dat niet by de nieuwe exploitatie kan gehand haafd biyven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5