ONS BLAD I s I s I. BEDENKELIJKE SYMPTOMEN F"3 Het nieuws van heden Prof. Dessauer vrij- gesproken DE ZWARTE KEERZIJDE VAN DE SWASTIKA DE BAROMETER De spionnage-affaire te Parijs S. KROM N.V. I MGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 21 DECEMBER 1933 VER VAN AUTO TOT OORLOGSTUIG De VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ voor De Sterilisatie-wet De Duitsche eischen Centrale punt in Moskou? I De dood van den Dalai Lama De let» over motoren Knud Rasmussen a j Nog geen rust in den Gran Chaco Consequenties van on houdbare theorieën De juristen-commissie te Londen Werkloosheid in Italië en Spanje Lindberghs terug te New-York Spoorwegconventie met V aticaanstad Een overwinning Lerroux Mgr. Bares bisschop van Berlijn De verkiezingen in Roemenië Paraguanen veroveren wederom vier forten officieren van justitie kunnen niet hun zin krygen Zwitserland wenscht het volle quotum. Berlyn wil onderhandelen Drie commissarissen tydelyk geschorst TELEF. 1523 (3 lijnes) Goederen tot en aet Vrijdag in ons bezit vóór de feestdagen klaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN - f z— Het politieschandaal in België JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Zeigg-Punktal-glazen Arrestatiebevel tegen den verdediger Chautemp’s financieele plannen Het Weer' ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 De verlaging van het transfer Frankryk staat voor een moeilijk dilemma I S I ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 64 NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD van Ber tok Bisschop Brwit 4 Kamer door Prof. dr. J. H. Kern te Leiden overleden. Groote fabrieksbrand te Enschedé. Het contingent van den bacon-invoer Engeland opnieuw verlaagd. Brand te Steen wijk. O O O Stand op Donderdag i v* bjbu 779 Vorige stand: 769 MUNCHEN-GLADBACH, 20 Dec. In bei pro ces tegen prof. Des—oer en Dr. Knecht werd Woensdagavond uitspraak gedaan: de beklaag den werden vrijgesproken. De kooien van het proces komen voor rekening van den staat. MADRID. 20 Dec. (Reuter) Volgens de Jong ste statistieken zijn er in Spanje 619.701 werfc- loozen. waarvan 395.000 landarbeiders. Gedurende Juli en September is het aantal werkloooen met 75.000 toegenomen. f 2 85 Meening der Eerste Kamer over de korting op de Indische pensioenen. De Bottcrdamsche gemeenteraad besloot onder bepaalde voorwaarden met het Rijk een leenlng- overeenkomst aan te gaan. De ..Pelikaan" vermoedelijk Vrijdagavond in Ba tavia. Onderwijsbegrooting door de Tweede aangenomen. Belangstelling voor en misstanden bij de leve ring van vleeoch in blik. PARUS. 21 Dec. (Reuter) Naar bet .Journal” meldt, omvat het ontdekte spionnagenet in Pa rijs ongeveer 50 personen, waarvan 10 zyn ge arresteerd. Deze groep moet een onderafdeellng zijn van een organisatie, welke in alle landen van Europa en misschien wel over de geheele wereld, vertakkingen heeft. Het centrale punt schijnt In Moskou te zijn. KOPENHAGEN, 21 Dec. (Reuter) De beken de Groenland-vorscher Knud Rasmussen is he denmorgen gestorven. Mgr. Bares benoemd Hjn. Chautempo* financieel program door goedgekeurd. Prof. Dt—ener en Dr. Knecht vrijgesproken. 1 MONTEVIDEO. 20 Dec. De na twee jaar door een wapenstilstand onderbroken oorlog tusachen Bolivia en Paraguay in het Gran Chaco-gebied heeft in tgtaal 30.000 dooden, 20.000 gevange nen een een groot aantal aan tropen-zlekten gestorvenen gekost. Aan beide kanten hebben ongeveer 150.000 man s*n den oorlog deelge nomen. overeenkomst van 100 pCt.. In verband met dé vermindering van het algemeen quotum van 50 tot 30 pCt., een overeenkomstige verhooging van den buitengewonen export uit Dultschland zou moeten toestaan. den met de bepalingen omtrent de der kerkelijke autoriteiten betreffende druk verschijnen van allerlei werken de kerkelijke goedkeuring noooig is.' luidt de verklaring in deze proclamatie Te New-York worden onderzoekingen in- Sesteld, om het straatrumoer in den onder- irondschen trein minder te doen doordringen BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR fclefoon Admimitratic 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar /Met geilustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem BOEKAREST, 20 Dec. (VX>.)_ Ts Boekarest zijn de verkiezingen voor het parlement rustig verloopen. evenals over het algemeen in de provincie. Alleen te Jassy werden drie ambte naren door revolverschoten licht gewond. In de avonduren werden nog eenige schiet partijen In de provincie gemeld. Een doode is gevallen, terwijl verscheidene personen zijn gewond. Nader seint Reuter, dat de regeerlng de over winning heeft behaald. De NatlonasJ-llberale partij van Duca heeft ongeveer 55 procent der stemmen gekregen. LONDEN. 20 Dec. Volgens de ..Daily Tele graph" is men in Engeland van meening. dat Hitler's voorstellen echter te ernstig en van te veel belang zijn, dan dat de een of andere bil den vrede van Europa belanghebbende mogend heid ze zonder meer zou mogen afwijzen. MONTEVIDEO. 20 Dec. (Eigen bericht). De goede stemming, die naar aanleiding van de staking der vijandelijkheden In den Gran Chaco, onder de gedelegeerden der Pan-Ame- rikaansche conferentie heerschte is vandaag ge heel bedorven door het bericht, dat de Paragua nen wederom vier forten der BoUvianen hebben veroverd. De gedelegeerden hebben een telegram naar La Paz gezonden, waarin gevraagd wordt ten spoedigste mede te deelen of de forten ver overd zijn vóór of na de onderteekenlng van het voorlooplge wapenstllstandsyerdrag. (United Press) De door China gesteunde Lama van Pansjan zou naar verluidt een poging willen wagen om als opvolger van den Dalai Lama in Tibet de macht in handen te krijgen, wat echter bijna zeker tot burgeroorlog zal lelden. Tibet staat echter onder contróle van Groot- Brittannië en is voor het Britsche Rijk van zeer groote beteekenls als bufferstaat tusschen de Sovjet-Unle en Indlë. Ingeval van gods dienstoorlog In Tibet zal de Britsche regeerlng zich waarschijnlijk niet van inmenging kunnen onthouden. ROME, 20 Dec. (Reuter) Gedurende de af- geloopen maand is de werkloosheid aanrten- lyk toegenomen. Op 30 November bedroeg het aantal werk loosen 1.066 215 tegen 962.868 in October, een stijging dus van meer dan 10 procent. De uitvoerhandel van Italië is In November verminderd van 584 mlllloen Ure tot 576 mll- lloen Ure. De werkloosheid tn Italië is het grootst in Lom bard ije. waar de textielindustrie groote schade ondervindt van de depreciatie van der. dollar en de Japansche concurrentie. Meer dan 50-000 ton „oud roest," afkomstig van afgedankte auto’s, worden jaarlijks van Amerika naar Japan verscheept, waar het materiaal bijna uitsluitend in de smelt ovens der oorlogsindustrie terechtkomt. BRUSSEL, 21 Dec. De verschillende rechters van instructie, belast met het onderzoek tn het politieschandaal. hebben gisteren den ganschen dag de verhooren voortgezet, aldus meldt de „Telegraaf". De hoofdcommissaris van politie te Brussel. Angerhausen, werd opnieuw onder vraagd. terwijl ook verscheiden autohandelaren werden verhoord. Commissaris Angernausen zal morgen voor de raadkamer van de recht bank verschijnen, die zal moeten beslissen of het bevel tot aanhouding zal worden verlengd. Het is verder niet uitgesloten, dat nog nieuwe feiten aan het licht zullen komen. Burgemeester Max heeft reeds vroeger ver klaard. dat de commissarissen. die bij het schandaal zijn betrokken door de regeerlng uit hun ambt moeten worden ontzet. In overleg met den procureur des konlngs heeft burge meester Max besloten de commissarissen An- garhausen, Lieutenant en Deleu voor een maand te schorsen, in afwachting van da ver dere maatregelen, die eventueel door da regee- ring zullen worden genomen. PARUS, 20 Dec. De Fransche senaat heeft Woensdagavond zijn beraadslagingen beëindigd en heeft met 206 tegen 57 stemmen het finan cieele program goedgekeurd, dat door de Ka mer reeds is afgehandeld. In de verschillende artikelen bracht de senaat slechts kleine wij zigingen aan, zoodat men In parlementaire kringen geen moeilijkheden verwacht by de definitieve afhandeling in tweede lezing in Ka mer en Senaat. y oe men ook over het Nazi-régime In I Dultschland moge denken, men mag niet A A bund xijn Voor de feiten. Wy dienen vol mondig te erkennen en tot op zekere hoogte ook oprecht te waardeeren, dat Adolf Hitler in en kele maanden tyds het vertwijfelde Dultschland. dat naar den afgrond van den chaos dreigde af te zakken, weer hoop en zelfvertrouwen heeft weten in te storten. Of deze krachtig levende hoop stand zal houden en ultelndeljjk niet op een des te bitterder teleurstelling zal uttloopen kan alleen de toekomst leeren. En evenzoo is het gesteld met bet nieuwe zelfvertrouwen, dat de massa's van bet Duitsche volk op het, oogenbllk bezielt. Zelfvertrouwen Is goed, zoolang het nle'. in zelfoverschatting ontaardt. Tegen zulk een ontaarding zal Hitler ernstig dienen te waken, opdat het Duitsche zelfbewustzijn niet onver draaglijke afmetingen gaat aannemen en in den vorm van „rücksichtsloee" aanmatiging den vrede in Europa in gevaar gaat brengen. wy zijn van meening. dat Hitler zelf voldoende „Realpolitl- ker" is om te zien, dat een dergelijke ontaar ding Dultschland alleen maar schade kan be rokkenen. maar de krachten, die op Hitler in werken. Xbn moeilijk te meten. De wyze, waarop minister Goering zich bij herhaling in het Rjjks- dagbrandproces beeft gemengd, wijst er op. dat niet alle bekleeders van hooge verantwoordelijke posten in net „Derde Rijk” een zuiver inzicht hebben in wat niet en wat wel hun taak is. Te recht tan Goering zich er op beroemen, dat de natlonaal-socialisten de bolsjewlseering van Dultschland hebben voorkomen en het verder felijke Marxisme met gewald hebben neergesla gen. Zij hebben ongetwijfeld niet alleen zichzelf, maar ook Europa daarmee een grooten dienst bewezen. Maar geen verdienste kan zóó groot zijn, dat zij recht geeft tot het plegen van on rechtvaardigheden. terwijl de waarde van de nederlaag van het Marxisme* alleen dan biyven- de beteekenls heeft, warfieer zij omgezet kan worden in een innerlijke en totale overwinning van all# positieve en opbouwende krachten In (ten staat. De Nasi'* gawan zich daarvoor eerlijk moeite en hun pogingen In die richting vardlo- nen op zichzelf dan ook lof, ongeacht of deze op den duur tot succes of mislukking zullen leiden De vreugde over het goede, wat de Nazi’s gedu rende de nog vrij korte periode van hun regee- ring vooral op psychologisch gebied tot stand hebben weten te brengen, wordt echter aanmer kelijk getemperd door verschillende overdrijvin gen. waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt en welke niet alle geschoven kunnen worden op het verontschuldigende feit, dat zich In Dultach- land in den waren zin des woords een revolutie heeft voltrokken. nubil. Alle boeken, brochuren of geschriften waarvan de inhoud niet overeenkomstig Is met deze leer der kerk mogen door katholieken niet gelezen, bewaard of verspreid worden. Wanneer zy daartoe toch op eenigerlel wijze gedwongen zouden worden, moeten zy er op wijzen, dat de verantwoordelijke regeerlngsau- toriteiten hebben toegegeven dat er op geen enkele wijze eenigerlel dwang zal worden uit geoefend. By het verspreiden van dergeUJke ge schriften moeten de katholieken rekening hou- toestemming het in waarvoor Aldus De ..Petit Patisien” bericht, dat bij de huis zoekingen te Parijs een groot aantal documen ten, geheime radio-zenders, enz. zijn ontdekt. Verder wordt medegedeeld, dat een Parjjsch commissaris van politie naar Warschau zal vliegen, teneinde daar bet onderzoek te ver volgen. Het Amerikaansche departement van Buiten- landsche Zaken telegrafeerde aan de Ameri- kaansche ambassade te Parijs om volledige in formatie Inzake de in verband met de spion- nage-affaire verrichte arrestatie van een Ame- rikaansch echtpaar. NEW-YORK. 20 Dec. (VD) Het echtpaar Lindbergh is onder reusachtige belangstelling gisteravond van zijn wereldvlucht te New-York teruggekeerd en op de Hudson naby College Point voor Long Island geland. In totaal nebben de vliegers In de vijf maanden, dat zij van huls waren. 48 000 KM afgelegd. De Lindberghs gebruikten een Lockheed- watervliegtulg. uitgerust met slechts één motor, en wel een Wright Cyclone-motor. De motor heeft zich zoowel in het sub-arcUs klimaat van Labrador en Groenland als in het sub-tropisch klimaat van Afrika en Brazilië uitmuntend ge houden. Eigenaardig is het. dat men juist den laatsten Ujd in Nederland zooveel pech heeft gehad met de motoren van genoemde fabriek. Zoowel de versagende motor van de ..Postjager” als de defecte motor van de ..Zilvermeeuw” zijn Wright Cyclone-motoren. Zeer veel andere vliegtuigen van de K. L. M z(jn uitgerust met een ander type motor van dezelfde fabriek, de Wright Whirl wlnd-motoren. De afzonderlijke övereenkomst Inzake de transfer-regeling tusschen Dultschland en Zwit serland, waarbij Zwitserland een transfer van 100 pCt. is toegekend, loopt op 31 December ij af. Het Zwitaersche gezantschap te Berlijn heeft de bevoegde Duitsche Instanties laten weten, dat de vertegenwoordigers van Zwitser land uitsluitend op basis van de huidige over eenkomst bereid zijn opnieuw besprekingen te openen. Volgens de „Neue Züricher Zeltung" heeft de Duitsche Rijksbank zich bereid verklaard der- gelyke onderhandelingen aan te knoopen. hoewel dr. Schacht te Bazel ook voor Zwitser land een reductie van het transfer heeft aan- gekondigd. De Rijksbank is van meening. dat Zwitserland bU handhaving van een tranafer- LONDEN, 20 Dec. (Reuter) De enquête commissie inzake den Ryksdagbrand heeft heden haar elnd-conclusie bekend gemaakt. De commissie acht het onmogelijk, dat Var. der Lubbe het Rljksdaggebouw alleen In brano heeft gestoken en verklaart, dat alle feiten die aan net licht zijn gekomen er op wjjzen dat de natlonaal-socialisten den brand heb ben gesticht of dezen hebben doen stichten dat in leder geval de vier beschuldigde com munisten niet alleen onschuldig zijn, doch zelfs niet direct of indirect met de brandstich ting iets te maken hebben; dat de toepassing van de wet van 28 Maart met terugwerkenoe kracht een afschuwelljke bedreiging is van de princljX» der rechtvaardigheid onder de be schaafde landen, dat de schuldigverklaring van Torg'.er algemeen protest zal ontmoeten en dat de commissie het als haar plicht be schouwt te verklaren, dat de terdoodveroorde ling van Torgler een jusUtieele moord sou zijn. VERWACHTING: Zwakke tat tigen, Zuld-WestelUke of Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt weinig of geen neerslag, lichte dooi tot tempe- tnur om het vriespunt. TTTÜ doelen hier in het bijzonder .op de den Isten Januari in werking tredende sterillsatiewet en de door een vonnis te Berlijn geschapen mogelijkheid van echt scheiding op grond van rasverschil tusschen schtgenooten. De sterilisatie-wet, beoogend de onschadelljkmaklng van physlek of psychisch gevaarlijke of minderwaardige elementen in het volk, is gebaseerd op een wetenschappe lijke hypothese, waarvan de juistheid aller minst vast staat. Hoe lichtvaardig het W' een wet te bouwen op het drijfzand van een bloote en onbewezen veronderstelling, bet wordt be- paald afkeurenswaardig en verwerpelijk, wan- - neer zulk een wet lijnrecht In strijd is met de moraal en de onvervreemdbare rechten van het individu. Met de sterillsatiewet is dit on tegenzeglijk bet geval. Zeer voorzichtig, maar daarom niet minder duidelijk, heeft de bisschop van Mainz in een proclamatie daarop gewe ken. „Wat het standpunt der kerk betreft ten opzichte van het vraagstuk der sterilisatie, dat In deze dagen zoo vaak ter sprake komt, kun nen wij mededeelen, dat dit tot uitdrukking is gebracht in de Pauselijke Encycliek Cast! Con- PARUS, 20 Dec. (Reuter). Omtrent de groote spionnage-aftalre, die hier ontdekt is, kan nog worden gemeld, dat de volgende per sonen gearresteerd zjjn. De koopman Benjamin Berkowitz uit Jassy (Roemenië) en zijn vrouw belde genaturaliseerde Canadeezen. De handels- vertegenwoordlger Robert Switz en zijn echtge- noote beiden uit Amerika afkomstig. Verder de Servische journalist Narandisch, mevrouw Stah! en Louis Martin, welke laatste als translateur aan het ministerie van Marine werkzaam was. Bovendien is de onderwijzeres Madeleine Hermet uit Boulogne sur Mer gearresteerd. De arresta tie van het Fonische eentpaar Salmon is reeds gemeld. Bij alle arrestanten zouden talrijke documen ten, niet alleen van militairen, doch ook van communlstischen aard benevens aanzienlijke sommen geld, in beslag genomen zijn. Als leiders van de splonnage-affalre worden Berkowitz en Switz genoemd, die naar gemell, ook een rol hebben gespeeld bij de .eenige Jaren geleden In Finland ontdekte splonnage-affalre. Hoogste stand: 779.6 te Le Havre. Laagste stand: 743.8 te Reykjavik. Zon op 8.89. onder 3.47. Licht op 4.17. 23 December Eertae Kwartier. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiifiiiiiiiiii^ MADRID 20 Dec. (Eigen bericht). Spaansche Cortes heeft hedenavond met 265 tegen 53 stemmen haar vertrouwen In de re geerlng-Lerroux uitgesproken. (United Press) PARIJS. 20 Dec. Onder voorzitterschap van Herriot Is heden de Kamercommissie van bul- tenlandsche zaken bijeengekomen. Allereerst bracht de aecretarls-generaal van den Volken bond. Avenol. rapport uit over zijn besprekingen te Lonben en te Rome. Daarna deelde Herriot den korten Inhoud mede van zijn besprekingen met den minister van Bultenlandsche Zaken over den stand der Fransch-Duitsche discussies De rad.-soc. afge vaardigde Viennot wees er op. dat het aanvaar-, den der Duitsche eischen zou leiden tot een algemeene herbewapening en tot den toestand van den gewapenden vrede. Frankrijk staat voor een moeilijk dilemma en heeft te kiezen tusschen bewapening en Volkenbondspolltlek Frankrijk heeft echter den plicht bet Initiatief voor de Volkenbondspolltlek te nemen. Wanneer het niet zou gelukken op de basis van aanne melijke voorstellen een oplossing te vinden, dan moet het gebruik maken van de rechten, die uit de verdragen voor de Fransche regeerlng voortsprulten. Het mag In geen geval de oogen gesloten houden voor de Duitsche bewapening De commissie besloot. Herriot op te dragen, zich nogmaals in verbinding te stellen met den minister van Bultenlandsche Zaken, opdat deze nog vóór het reces in de Kamer een verklaring aflegge over de bedoelingen der regeerlng ten aanzien van de Duitsche eischen tot gelijkge rechtigdheid. ROME. 20 Dec. Vanmiddag Is op het Va- tlcaan de spoorwegconventie geteekend door Kardinaal-Staatasecetarls PaceUl en den am bassadeur van Italië bij den Heiligen Stoet graaf de VecchL BKRLIJN. 20 Dm. Mat hat »x Nieuwjaar zullen In Dultschland ongeveer 1700 „erfgezond- belda"-rechtbanken in werking treden, waar van alleen tn Pruisen 1000, en 27 „erfgezond- heids"-opperrechtbanken. Naar raming zullen binnenkort rond 200.000 mannen en even zoo vele vrouwen aan een sterilisatie worden onder worpen. De helft dezer menschen lijdt aan aangeboren zwakzinnigheid. De kosten voor deze 400.000 operaties bedragen 14 mlllloen mark, die grootendeels opgebracht moeten worden door de ziekenkassen en de Fuersorge- bonden. Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 2C December: Z. H. de Paus heeft Mgr. Nicolaus Bares, thans olsschop van Hildesheim, benoemd tot bisschop van Berlijn. De H. Vader zal In het Heilig Conslsto- dle, dat morgen gehouden wordt, de benoe ming officieel afkondigen. Na de uitspraak In de zaak van de Katho lieke „Volksvereln" riep de pohtlepresldent van Gladbach de persvertegenwoordigers bij zich, om hun mede te deelen, dat hij oevolen heeft, dat de advocaat Dr. Thormann. die In het proces als verdediger -optrad in hecntenls moet worden genomen en wel wegens land- verraderlljk optreden in vereenlglng met prof. Foerster. Een bevel tot Inhechtenisneming is uitgevaardigd tegen Dr. Thormann, aangezien gevreesd wordt, dat hij zal vluchten. In dit verband zullen waarschijnlijk nog verdere maatregelen worden genomen. Het betreft zeer intellectueele kringen. De polltiepresident Verwees naar uittreksels uit documenten, welke in de laatste dagen in het bureau van Dr. Thormann zjjn gevonden. Uit het onderzoek zal ook moeten blijken of prof. Dessauer in dit verband in relatie heeft gestaan met Dr. Thormann. Het proces tegen prof dr. Dessauer is, zoo s’s wij reeds herhaaldelijk meldden, dusdanig uitgeloopen op een blijk van aperte onschuld van den oeklaagde. dat de rechtbank midden m het proces hem op vrije voeten stelde. Wijl intumchen een deel der bevolking van M.- Gladbach. dat door de ineenstorting van de „VoÜwerein” gevaar heeft geleden, door de felle aanklachten der twee officieren van Justi tie zeer was opgezweept tegen Dessauer, wer den deze mrect na zijn vrijlating in JSchutz- haft” genomen. In hun openbare aanklachtsrede kwamen bel de officieren tot de conclusie, .dat Dessauer „bij gebrek aan bewijs" moest worden vrijge sproken. Maar de eerste <Dr. Buesse) sloot met de woorden. „Het volk zal Dessauer niet vrij spreken." En de tweede <de uit Berlijn gezon den Dr. Bork) eindigde: ..Door het Duitsche volk wordt Dessauer niet vrijgesproken." Dus: Dessauer worde overgeleverd aan het volk at naar eenconcentratiekamp! het aanvaarden van wettelljke echL I I icheiding op grond van rasverschil is voor katholieken natuurlijk ten eenenmale on aanvaardbaar Zooals vanzelf spreekt, is deze opengestelde mogelijkheid alleen practisch van belang voor katholieken, die met een gedoopte van ander ras zijn gehuwd, want wettelljke hu welijken tusschen gedoopten en niet gedoopten worden door de H. Kerk niet erkend en als on geoorloofde samenlevingen gebrandmerkt. Wy behoeven niet te wijzen op de hoogst beüenke- iyk<L-ronsequenties, welke uit het aanvaarden ^Van het bestaan van rasverschil tusachen echt- genooten als reden tot echtecheidig kunnen worden getrokken. Het is weer de onzalige en moreel niet te verantwoorden onchrisleiyke rassenleer, welke den Nazi's hier parten speelt. Zelfs wanneer men geneigd is toe te geven, dat de Invloed van een zeker soort Joden in Dultsch land buitensporige en ongewenschte afmetin gen had aangenomen, dan nog slaat het boven allen twyfel verheven dat de Hltlerianen zich tot onduldbare overdryvingen hebben laten verlei den. zy hebben het dus uitsluitend aan zich zelf te wyten. wanneer vele katholieken terecht niet zóó enthousiast over de zegeningen van het Hakenkruis kunnen zyn, als zy zouden ge weest zUn. Indien dit aan de voorzyde zoo hel verlichte teeken niet zoo n zwarte keerzyde zou hebben gehad. Wat baat het of de verderfeiyke theorieën van Dr. Freud en Dr. Magnus Hisch- feld door de Nazi's in den ban zyn gedaan, wanneer andere theorieën van uit zedelyk oog punt evenzeer bedenkeiyk gehalte door hen wet tel yk gesanctionneerd worden? 4' I •R II

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13