Prikkeldraad SALAD1XE! Korting Indische pensioenen ti f i Onze schrijfwijze De Kerstvlucht van de K.L.M. den eersten tot den laats ten droppel De kortste dag EERSTE KAMER UIT ZICH h. hi an lm r” DONDERDAG 21 DECEMBER Kritiek in de ruimte In vijf dagen over? Altijd nadeel Naar autarkie Rotterdam leent! Maar het Ryk stelt voorwoorden Deelneming van Zwitserland Tegen bezuiniging op defensie Defensie blijve op peil BRAND TE STEENWIJK Schouwburgzaal in de asch gelegd Wat anderen zeggen: Te Amsterdam Afweermiddelen i i Hetzelfde verklaarden sommige leden. die DUITSCHLAND CHICANEERT De „Pelikaan” doet het beter kan Vrijdagavond in Batavia zyn Aansluiting by den R. K. Werk- nemenden Middenstand? PLUIM VEETENTOONSTEL LING „ONNES” „ST. CHRISTOFF EL” EN DE STANDSORGANISA TIE - ti? Met Kerstmis zyn we weer door de diepste duisternis heen 1 f •II bUl De klokken van Bethlehem zullen ook in ons land luiden Rentevermindering De noodtoestand van Indië’s finan ciën wordt als den rechtvaar digheidsgrond van het voorstel beschouwd H ‘1 Hl ■H Eisch van algemeen belang De Kerstviering van den K.R.O. Voor taan heet Slaolie i «n De fleech zelfcelloph* never pakking, een Itut «oor 7 oog. lil I UNILEVER VERKOOPCENTRALE N.V. - ROTTERDAM SAK3A I in o ■d 4 den >ar dat er om de Nadat de sociaal democraten verklaard had den. slechts uit noodzaak te zullen vóór stem men. werd het voorstel met 312 stemmen aan vaard. Woensdagavond is in de Rotterdamache ge meenteraad een voorstel van B. en W. behan deld om met het Ryk een leenlng-overeenkomst te sluiten tot een bedrag van 24 mlllloen tegen een rente van 5 pet. ’s Jaars. terwijl tevens het bedrag, waarvoor in 1934 kasgeldleentngen met het Rijk mogen worden aangegaan, wordt vast gesteld op ƒ30 mlllloen en het totaal bedrag, waarvoor in het eerste jaarkwartaal kasgeld geleend mag worden, op 25 mlllloen. een zuiver natuurproduct, dat is Saladine. Pure arachideolie, geperst uit de fijnste noten die onze eigen plantages opleveren. De prijs van zoo’n flesch goudgele Saladine.zoo’n superieure kwaliteit.het aller beste wat U koopen kunt, is slechts: Goudzegcl 0.80 Groenzegel 0.6S, Rood zegel 0.50 ii i Ook de ..Telegraaf” is allesbehalve over een en •Oder te spreken, doch vraagt zich af wat er •zdaan kan worden behalve protesteeren alleen. De Engelache ..Economist" meent, dat nu de maatregelen, duidelijk het streven naar autarkie in Dultschland tot uiting komt. Beschouwt men de voorstellen van dr Schacht nader, schrijft dit orgaan, dan valt eruit af te leiden, dat naar Schachts meenlng. Dultschland het voor gerulmen tijd in de toekomst zonder hulp van bui- tenlandsch kapitaal zal kunnen stellen, en dat het land voorbestemd is zich meer en meer in de richting van autarkie en selfsupporting te bewegen Hoe dit echter ook moge zijn, voor de beleggers ziet de toekomst er hoogst ongunstig uit. Naar wij vernemen, zal Zwitserland officieel deelnemen aan de in het aanstaaned voorjaar te houden Internationale Jaarbeurs te Utrecht. Het ..Vaderland” meent, dat er eenvoudig geen woorden te vinden zfjn om de plompe manier van doen des heeren Schacht te schetsen Het blad beschouwt echter als het ergste: I De wetgever is vrij om, naar de eischen van het algemeen welzijn, te oordeelen, dat de pen sioenen moeten worden ingekort, en waar nu. b'ijkens de gegevens door den minister ver strekt, het zelfs na de pensloenkorting nog niet mogeljjk zal zfjn de Indische begroeting sluitend te maken, eischt het algemeen be lang de korting, die des te minder moeilijk zal zijn te dragen, omdat de Indische pensioe nen over hef algemeen hoog en vroeger In 1920, wegens stijging der index-cijfers ver hoogd zijn. Naar aanleiding van dese beschouwingen brachten eenlge leden in het midden, dat. naar hun oordeel, door de beëindiging der dienst betrekking, de verhouding tusschen den amb tenaar en den staat niet ongewijzigd blijft Dt eenlge band toch, die dan overbluft, is. dat op grond van vroeger dienstverband de staat verplicht is tot een te voren bepaalde jaar- lyksche ultkeering. zonder dat daartegenover nog eenlge prestatie van de zijde van den ambtenaar staat. De staat kan uit vrijgevig heid of gunst die ultkeering verhoogen. een zijdig verminderen kan hij die niet. De staat heeft eene bepaalde schuld, welke hij heeft te kwijten, tenzjj overmacht hem zulks belet. Velschillende bladen wijdden gisterenavond leeds uitvoerige beschouwingen aan de nieuwe Dultsche maatregelen, tot verlaging van het transfer quotum- Bet „Handelsblad beschouwt deae aankon- diglng als een boen en schrijft: Het heeft intusschen weinig zin om in zachte of harde bewoordingen te protes teeren tegen de laldeering van vitale be langen zooals dat om. in het geval van ons land gebeurt. Van meer practlsche beteekenls is het. of het mogelyk moet worden geacht, aan deze niets ontziende politiek van het Dultsche eigenbelang paal en perk te stellen- Doet men dat, dat hiertegen slechts met middelen kan worden opgetreden, welke, op zichzelf be schouwd. ook al weer groote nadeelen voor de betrokken landen meebrengen. Nederland kan bv. zijn Clearingwet in werking stellen En de Nederlandsche re geering tal vermoedeiyk het nemen van dergelijke maatregelen ook niet schuwen, indien zij de belangen van onze belf.iters op een dusdanige wyze met voeten ziet betreden als thans blikbaar in de bedoe ling van de Dultsche autoriteiten ligt. Want al moge de overeenkomst, welke de Nederlandsche regeering voor obligatle- houders heeft weten te sluiten, met als resultaat, dat deze houders tot 31 dezer hun scrips ten volle betaald krijgen waarvoor ons publiek de regeering terecht erkentelijk kan zyn het is geenszins gezegd, dat ook voor het vervolg een der- gelijke gunstiger regeling zal kunnen wor den tot stand gebracht, daar het te ver wachten ia dat Dultschland opnieuw met eischen zal komen, welke hierop neerko men. dat voor het gedeelte, dat onze obll- gatiebouders extra ontvangen, ook extra voordeelen met betrekking tot Duitsch lands export moeten worden gesteld. Hoe men deze aangelegenheid ook be kijkt. zoo besloot onze zegsman, het weer zinwekkende daarvan blijft, dat men ons in goed vertrouwen te Berlijn heeft laten komen voor gemeenschappelijk overleg; dat wij daarbij op grond van de cijfers omtrent Duitschlands deviezen-posltie eensgezind tot de slotsom zijn gekomen, dat die cijfers geen enkele aanwijzing be vatten. dat Dultschland niet in staat is de transfer, als thans toegepast, te hand haven en dat men nu eensklaps ruw in die regeling ingrijpt, dat wij eenvoudig met elkaar perplex staan. In dit verband brachten eenlge leden de obli- gatieleenlngen ten laste van Nederlandsch- Indië ter sprake. De vraag zou. naar hun mee nlng, kunnen worden gesteld, waarom de obll- gatiehouders niet eveneens worden getroffen. Inderdaad zouden deae leden bereid zijn, ook de rente der obUgatlehoudera te verminderen, indien zulks mogelijk is zonder nog grooter na-, deel te stichten voor de Indische financiën. Enkele leden gaven als hun meenlng te ken nen. dat, afgezien van andere bezwaren, de voorgestelde korting practisch te ongelijk zal werken. Zjj zouden gaarne worden Ingelicht, waarom bij de voorgestelde pensloenkorting progressie niet is toegepast. Ook zouden zij gaarne ver nemen. of het juist is. dat een vrij groot aantal gewezen Indische ambtenaren met hooge pen sioenen zich in het buitenland heeft gevestigd, teneinde zich zooveel mogelijk te onttrekken aan de hier te lande geheven belastingen. In dien dit inderdaad het geval is, wenschten zij te worden Ingelicht aangaande den omvang, welken dit onvaderlandlievend optreden heeft aangenomen. Van andere zijde werd naar aanleiding hler- 8t. Jan Balk om. Des middags om 2.40 uur wordt een speciaal Kerst programma uitgevoerd door de Schola Cantorum oJ.v. Hubert Cuypers. Des avonds zingt Jo Vincent voor de K R.O.-microfoon met het K R O -Orkest. Het programma vermeldt o.m. oud-Fransche en Dultsche Kerstliederen en een Kerstspel door de Ver. Haagsche Spelers. De Kerstvlucht van de K. L M„ die met Smirnoff en Soer als bestuurders wordt uitge- voerd met de „Pelikaan”, beeft tot dusver een •eer vlot verloop. De beide vliegers gunnen zich zeer weinig rust en vliegen met weinig opont houd op de vliegvelden van het eene vliegveld naar het andere. De voorgestelde harde maatregel vindt, zoo betoogden enkele leden, zijn rechtvaardiging in den bitteren nood. Het is daarom, volgens hen. eerste plicht te bezuinigen, waar zulks maai eenigszins mogelyk is. Een bezuiniging van f 15 mlllloen op defensie kwam hun te sober voor en zy drongen met klem aan. dat. in afwach ting van de voorstellen der commiasie-Iden- burg. aanmaak van munitie en aankoop van oor logs- en verdedigingsmateriaal zouden wor den uitgesteld. Hetgeen in dit opzicht de mi nister aan den heer Joekes had toegezegd, achtten zij onvoldoende. heilige Nacht” van Niels Gade, waarna de Epi loog volgt. Om elf uur 's avonds volgt een heel interes sante uitzending van speciaal voor dit Kerst feest opgenejmen platen, waarop is vastgelegd door de verschillende Europeesche zenders de tekst; „Glorie aan God in den hooge en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil", gesproken in de taal van het land en gevolgd door een voor dat land specifiek Kerstlied. Eerste Kerstdag heeft de K. R. O. alleen van 8309.30 uur uitzending van een Morgenwij ding. Het programma van Tweede Kerstdag staat ook geheel in het teeken van het Kerstfeest. Be gint met een Hoogmis, waarna om 13.15 uur Kerstklokken van de Kathedrale Basiliek van te ’s-Hertogenbosch door Toon van Door het Rijk worden aan deze overeenkomst eenlge voorwaarden verbonden, waardoor de regeering Invloed krijgt op de voor 1934 vast te stellen gemeentebegrootlng, en de gemeente zich verbindt geen kapitaalsuitgaven te doen, noch daarvoor credleten toe te staan, zonder daartoe vooraf de .toestemming van de regeering te heb ben verkregen: Het eenlg juiste beginsel, waarvan, naar het oerdeel van eenlge andere leden kan worden uitgegaan, is, dat het pensioen is een deel van het door den ambtenaar verdiende loon. Weder andere leden betoogden, dat het naar hun gevoelen duidelijk is dat het pensioen niet te beschouwen is als uitgesteld loon. Ware dit wel het geval, dan zou bet pensioen als een verkregen recht onaantastbaar zijn. Terecht werd door de staatscommlssle-de Meester het pensioen gekenschetst als het resultaat van samenwerking van publiek gezag en ambte- Onze weerkundige medewerker schrijft: Vanaf den 17den tot den 20sten December staat de zon eiken dag 7 uur en 42 minuten boven den horizon. Wy kunnen dus eigenlijk niet spreken van één koetsten dag. want er zijn er vier, die allen ongeveer even kort duren Met den 21sten December beginnen de dagen weer langer te worden. In het begin kunnen wy daar slechts heel weinig van merken. Op den Oude jaarsdag is de zon slechts twee minuten langer boven den horizon dan op den koetsten dag. Daarbij moeten wy in aanmerking nemen, dat tot den derden Januari de zon des morgens tel kens iets later op gaat en pas den vierden Ja nuari begint zU haar dagtaak te vervroegen. Toch Is de daglengte dan sedert den koristen dag tien minuten langer geworden. Dat komt doordat de zon reeds den 19den December des avonds iets later begon onder te gaan. Terwijl op Oudejaarsdag de zon haar dagtaak vier mi nuten later begon dan op den koristen dag, ein digde zU daarmede acht minuten later. Een oud spreekwoord luidt; Op Driekoningen (6 Januari) is de dag een hanenschreeuw ge lengd Inderdaad bedraagt deze verlenging se dert den koetsten dag 13 minuten en daar een hanenschreeuw toch zeker veel korter duurt dan bijna een kwartier, moeten wij ons afvra gen wat met deze woorden bedoeld wordt. Waar schijnlijk wil men ermede te kennen geven’ dat de dag op Driekoningen slechts een heel klein beetje vroeger begint dan op den koristen dag en om dit kleine tijdsverschil te typeereu heeft men het vergeleken met het gekraai van den haan. Vanaf den vierden Januari beginnen de dagen dus zoowel des avonds als des nachts te lengen met ongeveer een minuut des morgens en des avonds. In het algemeen gesproken vallen dus de kortste dagen vlak voor Kerstmis en zijn wjj den 24sten December door de diepste duisternis heen Als straks het Kerstfeest aanbreekt en het lichtjaar weer begint, kunnen wij denken aan dit wonder der lengende dagen, waarvan de bovenstaande getallen een nuchter beeld geven. (Nadruk verboden.) i De crediteurlanden kunnen en mogen zich een dergelijke behandeling niet zon der meer laten welgevallen. De regeling voor de tweede helft van 1933 Is nauwe lijks in werking getreden en in leder ge val heeft deze nog niet kunnen aantoonen. welke uitwerking zij zal hebben op Duitschlands betallngscapaclteit. Die uit werking moet eerst worden afgewacht en voorlooplg is het oX noodzakelijk, dat een betaling van 50 pCt in contanten en 50 pot. te scrips gehandhaafd blijft. Dit laatste lokte aan de zijde van vele andere leden ernstig protest uit. Waar men overal zijn bewapening handhaaft of die zelfs versterkt en op aanmaak van nieuwe verdedigingsmid delen bedacht is en waar het alom woelt en gist, zou niet alleen het aannemen van een afwachtende* houding ten aanzien van het op peil houden onzer defensie, verderfelijk kun nen zijn, maar ook toonden deze leden zich teleurgesteld over de bezuiniging, die staat te worden aangebracht 'en die zjj niet verant woord achtten. De gedachte aan elke verdere bezuiniging op defensie moet, naar hun mee nlng. thans ter zijde worden gesteld en alle toegezegde vei weei middelen moeten onverwijld worden aangeschaft, opdat de defensie op peil blijve. naren om dezen by ouderdom en invaliditeit een voldoend levensonderhoud te verzekeren. Dit wijst er reeds op, dat het pensioen een uitvloeisel is vah een publiekrechtelijke rege ling, het is een aanhangsel van de overigens door het ontslag beëindigde publlekrechteiyke verhouding, een door de overheid aanvaarde nazorg voor haar gewezen ambtenaren. Voorheen was de opvatting van het karakter van ambtenaarspensioen een andere, doch de praktijk, gesteund door het rechtsbewustzijn van het volk en de betrokkenen, was sterker dan de leer. In 1920 werden In indlë op ver schillende tijdstippen dan ook alsnog verhoo- gingen toegekend. Dat deze verhooglngen uitsluitend op libe raliteit zouden hebben berust, kon door deze leden niet worden toegegeven. Sommige leden, die zich op het vroeger uit eengezette standpunt stelden, dat de pensioe nen evenals de salarissen worden befiaald, krachtens de publlekrechtelljke rechtsverhou ding tusschen staat en ambtenaar, waren van oordeel, dat zelfs. Indien deze rechtsverhouding een privaat-rechtelljke ware, op grond van de tijdsomstandigheden toch tot korting zoude moeten worden overgegaan. In andere noodge vallen is, zoo voerden zy aan, de privaatrech telijke verbintenis ook Ingekort, bij voorbeeld ten nadeele van pachters en verhuurders (Wet- Ebels en Huurcommissiewet)toen heeft men niet den eiach der rechtvaardigheid laten gel den en zich niet tegen de aantasting van ver kregen rechten verzet. Hedenmorgen is de groote schouwburgzaal achter hotel ..Varrenhorst" te Steenwyk tot den grond toe af gebrand De brand is vermoedelijk ontstaan in de kleedkamers Een voorstelling in den schouwburgzaal van de Meppeler Operette- vereenlglng was juist eenlge uren afgeloopen. Verzekering dekt de schade. Omliggende per- ceelen kregen belangrijke waterschade. De brandweer heeft het hotel en de garage kunnen behouden. Nu op de buitengewone algemeene vergadering van de Ned. R. K. Vereenlglng van Handelsrel- zigers en Handelsagenten .Bt. Christoffel" het voorstel „Aansluiting by het R. K. Werklieden verbond" verworpen is, is het zeer noodzakelijk dat het vraagstuk ..Standsorganisatie” niet on opgelost blijft. Teneinde deze oplossing te bespoedigen heeft de afdeeling ..Columbus" te Den Bosch een motte b(j het hoofdbestuur ingediend waarin deze afdeeling er bij het Hoofdbestuur ernstig op aandringt de noodlge stappen te doen, opdat op de eerstvolg^ide jaarvergadering het voor stel aan de orde kan komen tot aansluiting van ..St. Christoffel” bij den R. K. Werknemenden Middenstand. zij verklaart deze aansluiting, vooral ook met het oog op de komende bedrijfsorganisatie zeer urgent. t Bij de behandeling der Onderwys- ^grooUng is ook het spelling-vraagstuk ter fpvake gekomen, en de heer Suring heeft daar- m een waarschuwend woord doen hooren. De Voor de gedurende de ax. Kerstdagen in de concertzaal van .Artis" te houden Nationale Pluimvee- en Konijnententoonstelling werden 1260 nummers (meer dan 1400 dieren) inge schreven, verdeeld als volgt: 500 groote hoen ders. 160 krielen, 30 sier- en watervogels, 430 duiven en 140 konijnen en cavia’s. Onder de groote hoenders bevindt zich een schitterende coUectie kuifhoenders (Padua’s), waaronder dieren, die ook op de dezen zomer gehouden wereldplulmveetentoonstelllng in Rome aanwezig waren. Voorts groote aantallen Leg horns én Wyandottes In diverse kleuren. Krie len. de voor den stadsllefhebber bij uitstek ge schikte klppenrassen. komen er in groote ver scheidenheid. Verder ziereenden, fazanten, kaU koenen, een groote collectie slerdulven in alle mogelijke rassen en variëteiten en ten slotte: een flink kwantum konijnen en eenlge cavia’s. Voor den liefhebber, doch ook voor der\ leek, valt er veel te zien en te bewonderen. dan komt men slechts tot twee middelen, t.w. tariefeerlng van Dultsche producten of valuta-clearing Daarvan is het eerste weinig practisch. althans voor ons land Het tweede hebben wij reeds bij de vo rige gelegenheid bepleit, doch de Neder landsche regeering heeft deze valuta clearing als een stok achter de deur gehouden. Dat het dreigen met een wa pen. dat toch niet wordt gebruikt, het prestige en zeker tegenover Dultschland niet verhoogt, is duidelijk. De nadeelen die men voor den Nederlandschen af zet van valuta-clearing vreest, hebben bij het in de scheede laten van dit wapen vermoe de Hjk den doorslag gegeven Of dit op den duur zoo zal kunnen blijven is zeer de vraag, en het ware beter om aan de politiek van intimidatie een, einde te maken en de angstpolltlek van den crdl- te laten varen, dan om „chapeau- bas" te blijven spelen tegenover een land, dat blijkbaar streeft naar een geleidelijke schrapping van zijn buitenlandsche schul den. vroeger van meenlng waren geweest, dat het karaxter van het pensioen en de aard van de rechtsbetrekking tusschen staat en gepension- neerde niet te vereenigen waren met een kor ting van reeds toegekende pensioenen. Andere leden wezen er voorts op, dat, nu naar alle zijden moet worden gezocht naar middelen om de uitgaven te verminderen, sa larissen en loonen zijn verlaagd en zelfs de steun aan werkloozen wordt verminderd, nu ook particulieren soms ouden van dagen hun inkomsten door renteverlaging of kapi taalverlies zien teruglpopen, de vraag, of pen sioenen, in den goeden tijd dikwijls op jeug digen leeftijd verkregen, onaantastbaar moe ten worden geacht, niet meer bevestigend mag worden beantwoord. Tot de aanvaarding van het wetsontwerp verklaarden ook sommige leden zich bereid, die in de pensioenregeling een geval zagen van sociale verzekering en in het pensioen een verkregen recht. Ook zij beriepen zich echter op noodtoestand, daar Nederlandsch-Indië fei- telljk in staat van Insolventie verkeert. We gens den bedenkelljken aard van den maatre gel juichten zij toe, dat daaraan een tijdelijk karakter is gegeven. Dit nam echter niet weg. dat ook de leden, hier aan het woord, die het ontwerp eveneens als harde noodzakelijkheid aanvaardden, het gewenscht achtten den minister met den meesten nadruk te verzoeken de Indische Re geering te doordringen van het besef, dat er ernstig en degelijk moet worden bezuinigd en versoberd. U toch hadden den Indruk, dat de Indische Regeering dit nog niet voldoende in ziet. althans niet daarnaar handelt, en zij meenden, dat, nu zelfs aan de pensioenen wordt getornd, niets mag worden nagelaten om de zoo noodlge bezuiniging en versobering met kracht en voortvarendheid door te zetten. In het ontwerp worden, zoo werd betoogd, de zoogenaamde smartegelden van de korting vrijgesteld. Hiermede kon men zich ten volle vereenigen. Woensdagmiddag te 17.45 uur (GJ4.T.) kwam de ..Pelikaan" te Jodphur aan. Ook de „Ijsvogel van de K. L .M.. die de post van den „Postja- ger" aan boord had. arriveerde ongeveer tegelij kertijd op dit Vliegveld. De post van den „Post- JAger” werd hier door de „Pelikaan" overgeno men. Te acht uur Woensdagavond vertrokken Smir noff en Soer, thans met zoowel de Kerstpost van den „Postjager" als van de „Zilvermeeuw^’ aan boord van Jodphur. Twintig minuten na middernacht (G.M.T.) kwamen zij te Allahabad aan. Een half uur later stegen zij weer op en vlogen naar Calcutta, waar zij te 5.20 uur (G.M.T.) hedenochtend arriveerden. Volgens mededeellngen van de K. L. M. is de „Pelikaan" ook reeds weer uit Calcutta vertrok ken op weg naar Akyab; de tijd van vertrek kon echter nog niet worden opgegeven. be kans is zeer groot, dat by een gunstig ver der verloop van dezen tocht, de „Pelikaan" Vry- dagavond laat In Batavia kan zyn. Hiermede zou het record belangrijk verbeterd zyn, daar tot nu toe niemand deze route minder dan zeven dagen beeft gemaakt. De rechtvaardigheidsgrond van dit wets voorstel is dan ook de noodtoestand der fi nanciën van Indlë; waar deze thans inderdaad aanwezig is, kan de vordering niet voor de volle 100 pet. worden opgeëischt. Een belang grooter dan dat van de gepenslonneerden, laat zulks niet toe. Ook de leden, hier aan het woord, waren daarom bereid hun stem aaa bet wetsontwerp te geven. Zondag. 24 December op Vigilie van Kerstmis wordt het Phohl-Programma van 2.303.30 uur weder over den K. R. O.-zender uitgezonden. Dit programma is geheel gehouden in den styi van het Kerstfeest: Pater Lecor J Dito spreekt over „Kerstmis”. Olga Schwind en Corry de Ryk zingen enkele oude Kerstliederen met be geleiding van oude Instrumenten. Te 8 21 uur op den avond voor Kerstmis (24 December) zal de K. R. O. een uitzending van de B. B C. uit Bethlehem relayeeren. waarby de klokken van de Geboortekerk drie maal ge durende een halve minuut zullen luiden. Daar vóór en er tusschen in worden Kerstliederen ten gehoore gebracht Dan zal een toespraak volgen uit de Geboor tekerk zelve, welke naar men weet, is opgetrok ken boven de grot, welke tot stal diende. Deze Geboortekerk is de oudste Kerk van het Christendom. Daarna volgt de uitvoering van het Welh- nachtsoratorlum van J. 8. Bach. door het K. R O.-koor, het K R. O.-orkest o.l.v. Gerard Vermeulen m.m.v. Jo Immink. alt, Gerard v. de Berk, tenor en Albert Bode, bariton. Dan n Intermezzo van Harmoniemuziek door de Kon. Harmonie uit ’s-Hertogenbosch met een programma van alle bekende Kerstliedjes. Verder vermeldt het programma een uitvoe ring voor Koor, Orkest en Altsoliste van „Die n een deel van onze Katholieke pers wordt momenteel de secretaris van den R- K. Boeren- en Tuindersbond. Mr. van Haasterk gekapitteld, omdat hy in het orgaan van deze organisatie heeft laten doorschemeren, dat hy zyn liefde niet aan de R. K. Staatsparty heeft verpand en van meenlng Is, dat de politieke eenheid nu juist niet noodzakeiyk is om het hooge doel: de uitbreiding van Gods Ryk hier op aarde, te bereiken. We zullen op dit bijzonder geval niet ingaan, maar willen slechts in het algemeen een woordje zeggen over het ernstig verschynsel, dat velen onder ons tegenwoordig zoo eigenaardig en zoo luchthartig over die politieke eenheid badinee- ren. Wy begrypen het gewoonweg niet, dat ook menschen van ontwikkeling, ook menschen met verantwoordeiykheid zoo roekeloos en kort zichtig te werk kunnen gaan. Leert het verschrikkeiyke voorbeeld van de politieke verdeeldheid der -buitenlandsche ka tholieken ons Frankrijk, enz. enz. Aan het Voorlooplg Verslag van de Com missie van Rapporteurs in de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot tydeiyke korting der pensioenen, onderstanden en gagementen van gewezen Indische landsdienaren, locale ambtenaren en byzondere leerkrachten wordt het volgende ontleend Eenlge leden verklaarden, dat zy zich niet met het ontwerp konden vereenigen, omdat het niet wordt gedekt door het begrip ..recht”, hetgeen toch de leidraad moet zyn voor het geen de wetgever kan doen, zy beschouwden pensioenen als een lyfrente. waarvan de premie ten deele is betaald door den Staat, ten deele door de belanghebbenden, en achtten het ingrypen in pensioenregelingen door den wetgever een onrechtmatig gebruik van de wetteiyke bevoegdheid. Voor hun opvatting zochten zy steun by hetgeen door de heeren Aalberse en De Geer In de Tweede Kamer Is naar voren gebracht. Het beroep op noodtoe stand verwierpen zy. minister gaat met het plan om het vraagstuk tot oplossing te brengen. Maar de katholieke afgevaardigde wees er terecht op, (jat ook in dit geding voorzichtigheid gebo den is- Reeds met het oog op de kosten. Veronderstel.” zeide hy. „dat de poging van minister slaagt en dat hy binnen een of anderhalf komt met een veranderde schrijfwijze van onze taal, die dan mln of meer efficieel zou zyn. Heeft de minister bedacht, wat dit aan kosten voor het lager onderwijs en aok het verdere onderwys zou veroorzaken, vanneer alle leerboeken en leesboeken, die in de bestaande schryfwyze gedrukt zyn. door an dere zouden moeten worden vervangen? Als dat niet gebeurt, sou er van een dergelyke veran dering van de schryfwyze niets dan verwar ring zyn te vreezen. En als het wel gebeurt, sou dit strijden met bet streven naar bezui niging. zoodat ik my niet kan voorstellen, dat de minister langer in deze richting werkzaam aal biyven.” De beer K. ter Laan maakte naar aanlei ding van deze bedenkingen de opmerking, dat wanneer de uitgevers weten, dat een nieuwe spelling op komst is. zy daarmede wel in hun eigen belang rekening zullen houden. Er zal een overgangstijd moeten komen, evenals by de spelling van de Vries en te Win kel, meende hy. Zijnerzijds verklaarde echter de minister, dat ^ie nieuwe schryfwyze niet zoo hinderlijk zal gyn. dat reken-, aardrykskunde. en geschie denisboekjes onmiddeliyk in die taal zouden moeten worden overgezet." Bet woord „hlnderiyk” doet in dese ver klaring ietwat vreemd aan. Men kan bet in elk geval bezwaariyk als een etxnpUment voor de nieuwe schryfwyze be schouwen. Maar de bedoeling van den beer Marchant zal wel een eenigszins andere zyn geweest, dan men uit de door hem gebezigde quallficatie sou kunnen afleiden. Begrypelykerwyze wil Z. EXc. niet, dat er tegeiykertyd officieel twee schrijfwyzen zullen bestaan. Maar bet opgebruiken van boekjes, die in de spelling van’ de Vries en te Winkel, voor zoover deze nog geldt, zyn geschreven, zal ld. wel gaan. Of daarmede de moeiiykheden. waarop de beer 8uring wees, geheel zijn ondervangen? Men mag het betwyfelen. Overigens valt uit de verklaringen van den minister op te maken, dat hy geen al te in grijpende verandering in de spelling beoogt. Hy deelde zich zelf in by de conservatieven op dit terrein, maar wil in „den conservatieven wijn democratisch, als men wil. of nieuwlich- ters-water gieten." Het heeft, dunkt ons, weinig zin. hier de tegenstelling te maken, welke in de woorden „conservatief" en „democratisch” gewooniyk haar uitdrukking vindt. En ook lykt het wel wat overdreven van een ..chaos" te spreken, welke op bet gebied van het schryven onzer taal zou bestaan. In onze litteratuur is daarvan toch niet zóó veel te bespeuren. En evenmin in onze perio dieken. Maar dit wil niet zeggen, dat er geen spel- Hng-vraagstuk zou bestaan en dat men dus ook niet naar een oplossing, of definitieve rege ling sou behoeven te streven. Trouwens, men is daartoe reeds eenlgermate op weg. Alleen lykt het geraden ook in deae materie de dingen niet te willen forceeren en de zaak niet zóó eenvoudig voor te stellen, dat men met „vereenvoudiging” zonder meer zou kun nen volstaan De heet ter Laan quallflceerde de spelling van de Vries en te Winkel als een „ónmoge lijke spelling’’, maar hy liet daarop volgen, dat de vereenvoudlgers langzamerhand tot de over tuiging komen, dat ook tegen hun stelsel be zwaren worden aangevoerd, waarnaar zy moe ten luisteren. ZX zyn zy daartoe bereid en bestaat de snogeiykheld. om tot elkaar te komen. Dit lykt dan ook wel het beste. Maar daarin ligt een reden te meer, om «wals wy zeiden de dingen niet te for ceeren. Overijling zou hier juist vertraging kunnen •even, en erger. Sommige leden deelden het st^flpunt van den heer Aalberse en prof. Kleintjes., Zy wa ren van oordeel, dat door het ontslag de pu- bliekrechteiyke verhouding tusschen staat en ambtenaar is geëindigd en dat hoeveel aan leiding er ook moge bestaan, om de toekenning van hooge pensioenen, met name in Indlë. te wyzigen de reeds toegekende pensioenen moeten worden gehandhaafd. van de opmerking gemaakt, dat niet over alle gepensioneerden, die in het buitenland wonen, een gelyk oordeel mag worden geveld, aange zien sommigen hunner ongetwijfeld zeer ge gronde reden hebben om in bepaalde streken te verbiyven. Sommige leden betreurden, dat de pensioe nen van de oud-Gouverneurs-Generaal niet on der de bepalingen van dit wetsontwerp vallen. Enkele leden, hoewel bereid het wetsontwerp te aanvaarden, wezen toch op de onbillijke ver houding. die huns inziens bestaat tusschen de pensioenen van Indische onderofficieren en die van de Nederlandsche van geiyken rang. Zy vroegen de regeering te overwegen hierin een betere evenredigheid te brengen. dan niets? Moet er naast een Spanje. Tsjecho-Slowaklje. Mexico juist nog een Nederland komen te staan? Is men dan vergeten, met hoevel moeite die eenheid onder ons bereikt is en hoe daarna pas aan onze achteruitzetting op elk gebied een einde kwam? Onlangs hoorden wy van een der politieke scheurmakers het argument, dat het geloofsle ven in het tydperk van onze politieke onmacht en versplintering op hooger peil stond dan nir! Tot welke spitvondlgheden men zich al niet laat verleiden, om zyn geweten te sussen! Menscbe- lykerwyze gesproken kan men er immers zeker van zyn. dat juist zonder die hechte aansluiting op.staatkundig terrein met haar zegenryke ge volgen vooral op het terrein van onderwys en sociaal leven het katholicisme ook hier door den modernen tydgeest uiteengeslagen zou zyn geworden. Het is zoo gemakkeiyk schoone theorieën op te bouwen voor uitbreiding van het Godsryk door politiek los van elkaar staande katholieke groe pen; de ontstellende praktyk is echter, dat die ongebondenheid leidt tot een stel twistende par tyen. die elkaar hartstochteiyk bestrijden, ver loochenen en verketteren. Broederhaat zal tie ren. waar nu nog broederliefde is; al wat met moeite is opgëbouwd en alleen door algemeene inspanning in stand kon worden gehouden, zal uiteenvallen. En laten we dan nog maar niet denken aan hetgeen de prlncipleele tegenstanders, die ons nu nog om ons getal en om onze macht ontzien, met zoo’n verbrokkelde grootheid zullen uitspo ken Wy kunnen ons voorstellen, dat niet elke ge loofsgenoot het met de R. K. Staatsparty eens is. Die party is echter zoo ingericht, dat leder lid er zyn invloed kan doen gelden. Daartoe moet echter moeite worden gedaan en gewooniyk vindt men het gemakkeiyker om te mopperen en te deserteeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17