Mr. Marchant geen Maecenas Steekpenningen I H jlUöT Vs 1 LIG DAAROM ZUINIG ZIJN Al ISI „c De pech van den „Postjager” t^RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 21 DECEMBER TWEEDE KAMER Vrijdag 22 Dec. 1933 G emeenzchap Wegen en bruggen Een kwestie van jaren? Weer brandstichting Van der Lubbe ziek Weer gasvergiftiging Wijziging L.O.-wet De huwende onderwijzeres Mgr. H. Schoppelrey S. V.D. Gesmolten bouten Wegenfonds afgedaan PROEFTOCHT MISLUKT? Losse moerplug Thans in ,JDe Ijzeren Man” te Vught Tarieven op korten afstand 25 pet. verlaagd Eén der beide slachtoffers overleden Zelfbeperking van een burgemeester Stroom van Duitsche dienstmeisjes Hoe gewaakt wordt tegen de zedelyke gevaren DE ONTPLOFFING TE MEDEMBL1K Niet betracht door een lid der N.S.B. Goedkoop telefoneeren b DRAAGT MET DE A.S. FEESTDAGEN EEN LET OP HET MERK IN DEN HOED ER IS NAMAAKEN SLECHTE By het Rotterdamsche abattoir zouden ernstige gevallen van omkooping aan het licht zyn gekomen Verdachte zal binnenkort terechtstaan Speciaal wetsontwerp ten aanzien van de kwestie der huwende onderwijzeres is in voorbereid ing Een nieuwe bisschop in China Roodgloeiende stangen, gesmolten bouten en handenvol gruis Later bruggenbouw een .-•to Dr. H. W. F. Moller op A. ZULstra *4. toen •tageu Het doorgaan met twee motoren tegen den storm In, was ónmogelijk en sou niet verant woord zijn geweest. Het contact van den motor werd afgezet en de benzinekraan gesloten. De motor toerde echter nog met 1000 toeren In de minuut door, daar wij door de snelheid hem niet konden stoppen. Later bleek, dat de motor daardoor geheel droog is geloopen en zelfs rood gloeiend is geworden. Rome 441 M. 6 50 Grwmofoonmuriek. 8 uur Opera In drie bedrijven .41 matrl- monlo segreto". PARIJS (EIFFEL) 1446 M.) 7.50 Concert 8 35 Concert olv p. nament. Op vragen van den heer Kupers in verband met de toelaatbaarheid der door een burge meester eener Nederlandsche gemeente in eer op 22 November 1933 te Goes gehouden open bare vergadering van de Natlonaal-Soclalisti- sche Beweging gedane uitlatingen, heeft mi nister De Wilde, Minister van Blnnen'andsche Zaken, geantwoord, dat uit een Ingesteld on derzoek Is gebleken, dat een courantenverslag niet geheel juist en met name te scherp de woorden van den heer C. van der Voort van Zjjp heeft weergegeven. I.lXEMBtRG 1191 M 7 60 Nederlandsche avond. Symphonleconcert. 8 35 vocaal concert. 9.30 Vioolconcert. 10 15 Con cert olv Paul Beky. PARUS (RADIO. 1723 M.) 8 05 Gramo foonmuzlek. 13.50 Gramofoonmuzlek. 7 40 Gramofoonmuzlek. 9.05 Radiotoo- neel. Den 27sten Juli volgde hierop het verblijdend antwoord, dat aan de grenzen bijzondere aan dacht zal gevestigd worden op meisjes beneden 18 jarigen leeftijd en dat verder van allen een door de betrokken werkgeefster afgegeven en enderteekende verklaring geëischt zal worden, waaruit duidelijk blijkt, dat het meisje in een bepaalden werkkring verwacht wordt. De hand- teekenlng op deze verklaring behoort door het betrokken hoofd van politie te zijn gelegaliseerd. va Ca va na on lel los Ke etc do ln< Door het Stationswerk in Nederland is ver slag uitgebracht over het jaar 1932, waaraan het volgende ontleend is: Het Stationswerk, in Nederland, gaat uit van drie vereeniglngen, nJ. De Nederl. vereen, ter Behartiging van de Belangen der jonge meis jes. de R.K. Vereeniglng tot Bescherming van Meisjes en den Vrouwenbond tot Verheoging van het Zedeljjk Bewustzijn, die te zamen de Gecombineerde Stationswerk-commissie vormen. Zij komen in het voor- en najaar bijeen, om de gemeenschappelijke belangen te bespreken en te zamen naar buiten op te treden. Resultaat hiervan was. dat in Januari een request werd verzonden aan den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, met het verzoek ertoe te willen medewerken, den stroom van Duitsche dienstmeisjes naar ons land in goede banen te helpen lelden, ongeschikte en te jeug dige arbeidskrachten te weren en te willen be vorderen. dat de meisjes van een duldelljken waarborg worden voorzien, dat ze werkelijk in een bepaalde betrekking komen. (8 ee R1 ve R< re. K< ze. AI br De •el mi De «tuder kleedi kleere vaard een o kaat”* De Mncia. aoo nc stukgc O at UI UI w oc UI ret mi bot 1 Hei dra dig dar V des de De wev die A wen mar den mee van Eun Kgt in feite bew geen Dl •fhs oude Turl ge be MJ weer Na rank Dat ken een I de t voed, groei Geen te be dag I vige de d de st belas te kli vrom maak kend. Cai slech’ gang< hij 7 be'asi Cai men want ting dra e in de: me-r Vooi In verband daarmede kan het telefoontarief in de eerste, interlocale sone (afstanden tot 10 K.M.) voor die plaatsen waar de afwikkeling van dit verkeer in één of in beide richtingen automatisch geschiedt met 25 pCt. worden ver laagd en derhalve op JH cent worden gebracht, In die gevallen waarvoor thans per gesprek- renheid van 3 minuten of minder 10 cent wordt geheven. Sinds eenigen tijd zouden aan den dienst van het abattoir te Rotterdam ernstige corrupt lx aan het licht zijn gekomen. Verscheidene amb tenaren van dezen dienst zouden van slagen en grossiers steekgelden in ontvangst hebben genomen. Dit systeem zou reeds gedurende vele jaren in dit bedrijf hebben voortgewoekerd. Er is thans een uitgebreid onderzoek naar deze corrupties gaande. Men heeft in den internen dienst van het abattoir en op de veemarkt maat regelen getroffen om dezen wantoestand den kop In te drukken. Spoedig bleek ons, dat de moederdrljfsiang en hulpdrUfstangen rood-gloelend geweest wa ren. De bouten waren afgesmolten en handen vol gruis konden uit de machine worden ge haald. Olie was in het geheel niet meer aan wezig. Deze motor is niet meer te gebruiken. Revisie in een dergelyk geval zou te lang duren en bovendien te onnauwkeurig zijn. Dit risico kan niet genomen worden Achter de bekapping werd een losse moer plug gevonden van koper. BIJ nader onderzoek bleek, dat bij den starter een opening was waar Toen den volgenden dag begonnen werd met het demonteeren van den motor, bleken de cy linders en zuigers wel droog, maar nog niet Ingevreten. De 19-jarige W. W te Medemblik. die bU de ontploffing in het Makkerhuis aldaar ernstig werd gewond, zal in verband met deze zaak op 12 Januari terecht moeten staan voor de Alkmaarsche rechtbank. Toen gebleken was, dat de grenspost Zevenaar werd vermeden, omdat aldaar aan genoemde verordening streng de hand werd gehouden en de meisjes in de Duitsche kranten of anderszins werden gewaarschuwd langs anderen weg, op il legale wijze ons land binnen te komen, b.v. per autobus, richtte de Gecombineerde Stationswerk- commissie zich in November andermaal tot den Minister, met het verzoek, voor alle grensplaat sen denzelfden maatregel te doen gelden als te Zevenaar, verscherping der grensbewaking in het algemeen te bevorderen en de contröle ook uit te breiden tot auto's en autobussen. Uit en kele berichten, die ons ter oore kwamen, mogen wij aflelden, dat in deze richting reeds maatre gelen genomen zijn. C.dat Is natuurlijk öw claxon. (U moert een« vragen aan menschen, die 'm hooren, wat dlè ervan zeggen I) Men was op het spoor gekomen aldus „De Telegraaf", doordat een keurmeester van bet abattoir bij een slager te Rotterdam een partij ongestempeld paardenvleescb aantrof, waarvoor hij proces-verbaal opmaakte. De slager zou toen den keurmeester te verstaan hebben gegeven, dat hy. wanneer hjj dit proces-verbaal liet door gaan, wel meer van hem zou hooren. De keur meester leverde inderdaad het proces-verbaal btJ den directeur in en daarop werd de slager ter verantwoording geroepen. Deze vertelde den directeur van het abattoir, dat de keurmeester verscheidene malen steekgelden in ontvangst had genomen, teneinde vleesch dat niet vol doende aan de keuring voldeed, door te laten gaan en ook wel om sommige grossiers spoe diger te helpen dan hun collega’s. Toen de keurmeester ontkende, gaf de direc teur hem opdracht een tweede proces-verbaal op te maken, ditmaal wegens aantasting van den 8OERABAJA, 20 Dec. (Aneta). Het Boer. Handelsblad heeft vernomen dat H M. Kruiser ..Sumatra’’, welke, na eenlge maanden gedokt te hebben, in den loop van de vorige week heeft proefgevaren, daarbij niet beeft voldaan. De snelheid van het schip sou te gering zijn geweest. Sindsdien is de contröle in Zevenaar ver scherpt en kwam het herhaaldelijk voor, dat 15 tot 20 meisjes, met eenzelfden trein aangekomen, niet doorgelaten konden worden, omdat de be doelde verklaring niet in orde was. Met deze meisjes heeft de Btationsjuffrouw in Zevenaar de handen vol, zij moeten terug naar Emmerich, totdat de verklaring uit Hol land in haar bezit is, waarbij de juffrouw met raad en daad bijstaat. Zfl bemoeide zich te Zevenaar met pijn. 2000 meisjes, die terug moesten naar Emmerich; be handelde 32 bijzondere gevallen en noteerde pl. 6000 adressen van doorreizende meisjes, dl een of andere wfjze hulp noodlg hadden, halve dezen, kwamen er nog duizenden meisjes door. Twee derde was Katholiek, één derde Pro testant en 27 meisjes waren Israëliet. - Kumps. 6 35 Gramofoonmuzlek. 7.15 Cello-racltal 9.30 Omroepeymphonieor- kest olv Jean Kumps. KALVNDBORG 1153 M. 11.30 Strijkorkest olv Leonard Gyldmark. 3 uur Omroep orkest olv Emlle Reesen 730 Strauss- ccncert door het omroeporkest olv Frltr Mahler 935 Moaartconcert. 10 15 Dana- muzlek. 1130 Tijdsein en klokkenspel. BERLIJN 419 M. 9.50 Populair concert olv HTIZEN 1875 M. 8 lïur Schriftlezing en rredltatle. 8.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Morgendienst door ds. Reynders. 11 p. Liederenrecital. 13 u. Politleber. 13.15 Gramofoonmuzlek. 13.30 Orgel bespeling door Fred. Kloek. 130 En semble. 3.30 Lezing van chr. lectuur. 3 uur Ensemble. 3.45 Rustpoos voor het - verzorgen van den zender. 4 uur Gra- Kallipke. moloonmuzlek. 5 uur Kamermuziek. 6 30 Kerstbloemen en kerstplanten door Herwlg. 7 uur Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 730 Litteratuur: ..De kleine Rudolf”. 8 uur Gramofoon- muziek. 8 10 Welhnachtsoratorlum van J. S. Bach. door het gemengd koor ..Sursum Corda" uit Lelden. 10.30 Gramofoon- p laten Behalve dege dames, zijn er nog verschillende bestuursleden der genoemde Vereeniglngen, die, op verzoek, meisjes van den trein haalden of op andere wijze behulpzaam waren. In 1932 werden door het vaste stationswerk, zoover was na te gaan, 34534 meisjes geholpen; daarenboven werden ontelbare raadgevingen verstrekt en vele meisjes naar de veilige tehui zen der respectievelijke Vereeniglngen gediri geerd, waar de nazorg werd uitgeoefend. MILAAN >31 M. 430 Concert. 6.50 Gra- mofoonmuzlek. 7.30 Gramofoonmuzlek. 8 uur Concert olv Daniele Amfltheatrof. 9.30 Dansmuziek. WEENEN 517 M 7.20 Concert. 9 40 Karl Hauptkapel, mmv zangers en kwartet. WARSCHAU 1411 M. 5.40 Concert door een jazztrio. 7.35 Fransche muziek. 10 uur Zigeunermuziek. De landing te Cento Celle werd gemaakt om 10.30 terwijl het vertrek plaats vond om 11.55. Alles werkte voortreffelijk. Toen het Othonl- eiland in zicht was, was het noodweer gewor den. Wij hadden zwaren storm tegen met re genvlagen en sterken remous. Er was een zeer lage bewolking boven de zee. Plotseling zagen wij den oliedruk van den rechter-motor tot nul terugslaan. Was de meter stuk of had de motor geen olie? Er was noemenswaard geen olie op den vleugel te zien. De deur van de badkamer, die voert naar den omgang rond het hotel, was niet op slot- Het dienstmeisje heeft verklaard, dat zij op het uur. dat de brand was begonnen een lient gestoihmel had vernomen, ter plaatse waar zich deze badkamer bevond. Omdat in het groote leege gebouw wel eens meer onverklaarbare geluiden worden gehoord, welke later aan na tuurlijke oorzaken bleken te moeten warden toegeschrpven. schonk zij hieraan verder geen aandacht. Voorts verklaarde zjj, dat In den voorgaanden nacht de huishond zeer luid en abnormaal lang had geblaft. In verband met de groote branden, welke in De wijziging van de Lager Onderwijswet, die tegelijk met de begroeting behandeld werd, is door de Kamer met 57 tegen 24 (roode) stem men aanvaard. De Minister heeft eenlge onder geschikte amendementen van de heeren Suring en van pljken, welke gedeeltelijk de consequen tie waren van reeds verleden week aanvaarde wijzigingen, overgenomen. Deze automatlseerlng gaat gepaard met een hergroepeering van de aansluitingen, waarbij als regel de minimumtariefsgebleden worden uitgebreid, terwijl in enkele gevallen waarin die gebieden een onna tuur LU ken omvang nebben verkregen, deze tot de normale grenzen moeten worden teruggebracht. De voor de betrokkenen aan dit laatste verbanden financleele gevolgen worden door de genoemde tariefsverlaging reeds onmiddellijk sterk getemperd in de gevallen, waarin het hlerbedoelde interlocale verkeer in één of beide richtingen automatisch wordt af- gewikkeld. terwijl naarmate deze wijze van af wikkeling van het Interlocale verkeer op kor ten afstand voortschrijdt, het aantal van hen, die van den maatregel voordeel hebben, steeds toeneemt. Het ligt in de bedoeling met de Invoering van deze tariefsverlaging 1 Januari 1934 aan te vangen. De commandant van het Vliegveld, kolonel Bernardi, was zeer voorkomend en zegde ons bewaking toe. een aparte plaats voor het vlieg tuig in de hangars, de beschikking over meca niciens en over een autobus om bet half uur rUden af te leggen van Grottaglle naar Ta ranto. Het vliegtuig Is goed bewaakt, de post is geheel veilig. Voor» werd ons een officier medegegeven om ons den weg in Taranto te wijzen. Wjj be steden onze dagen om den stuurboordmotor uit te bouwen en allea klaar te maken voor den nieuwen. A Indies de motor den 22en te Napels aankomt, moeten wjj echter niet te optimlslsch z^n met bet rekenen van den tijd- Wel is waar staan goede mecaniciens ter beschikking, maar het Inbouwen van een nieuwen motor vergt altijd eenigen tjjd. Wij zullen alles klaar maken om zoo snel mogelijk te beginnen als de motor Door het gemeenschappelijk optreden werd eveneens bereikt, dat de Duitsche Prot. Chr. en R.K. Bahnhofschwestern by de vrouweiyke ult- leidingstransporten worden toegelaten, om met de meisjes te spreken en met hen en het gelelde terug te reizen, ten einde hen, na vrijlating te Emmerich, verder te helpen. Deze transporten hebben vyfmaal per week plaats. Voor de zus ter» werd vry reizen verkregen op het traject EltenZevenaar vlce-versa. Op de Duitsche lyn EmmerichElten genieten zy ook vry vervoer. Op 14 stations werd door 30 juffrouwen dage- Uiks gepost. Veel werd er gevergd van haar be hulpzaamheid en doorzettingsvermogen. In weer en wind zijn zij op haar post en het is een feit, dat haar aanwezigheid alleen reeds een rem is voor degenen, die van de onervarenheid der al- het begin van dezen winter te Vught hebben gewoed de kapitale boerderij van wethou der van üden. de woning van den heer Laaz en het groote café met boerdery van den heer Van Oorschot brandden alle onder verdachte omstandigheden af wordt het politie-onder- zoek met zeer groote zorgvuldigheid gevoerd. De politie vermoedt, dat een insluiper zien langs de buitenzyde van het gebouw omhoog heeft gewerkt tot den omgang en vandaar in de badkamer is binnengedrongen. Woensdagavond te circa half acht heeft vermoedelijk een insluiper getracht brand te stichten m de Paviljoens van de luxe badge legenheid ..De Ijzeren Man" te Vught by ’s Hertogenbosch. HAMBl'RG 372 M. 10.50 Populair con cert olv Becker 12.40 Populaire muziek. 1 55 Gramofoonmuzlek. 5 40 Gramo foonmuzlek. Het amendement-ZIJLSTRA, dat door leden van de drie rechtsche partyen onderteekend Was en het ontslag van de huwende ambtenares ook by het onderwijs wilde doorvoeren, is teruggenomen, nadat Minister Marchant de verklaring had afge legd, dat de Rigee- ring zich tegen het thans Incidenteel te pas brengen van dit vraagstuk moest biy- ven verzetten, maar dat ook zy een wijzi ging op dit stuk ur gent acht en zy daar om met een speciaal daaraan gewijd ontwerp zal komen. Dat kan dan een deugdelijke schrifteiyk» vóórbehan- ideling krijgen. En met allerlei omstandigheden, o.a. bet reeds bestaande artikel 97 van bet Ambtenaren reglement, zal dan kunnen wor den rekening gehouden. De heer J. L. SjardyrMPeute verzoekt ons namens de familie van Marinus van der Lubbe het volgende te publiceeren: Uit een brief van Marinus van der Lubbe uit de gevangenis te Leipzig, waarvan het poststempel dateert M-U-’SS, biykt. dat hy ziek is. De familie maakt zich ernstig ongerust. LANGENBERG 472 M. 11.30 Kleine Om roeporkest olv Erlcb Kloez. 13.55 Oramo foonmuzlek. 3.35 Kamermuziek. 7.30 Dultach omroepkoor olv Breuer en Kühn. Uit Rome wordt bericht, dat de zeereerw. pa ter Herman Schoppelrey, lid van bet Generaal Bestuur der Congregatie van het Goddelijk Woord, door den Heiligen Vader is benoemd tot Apostolisch Vicaris van het Vicariaat Slnyang- chow In Honan. De nieuwbenoemde Vicaris werd geboren in 1876 In München-Gladbach en deed zyn studies in het Missiehuis te Steyl en St. Gabriël btj Weenen, waar hy in 1900 de H. Priesterwijding ontving en daarna tot 1909 als professor werk zaam was. In 1909 vertrok hy naar de missie van Zuid-Sjantoeng. waar hy tot 1932 werk zaam was. De laatste negen Jaren stond hy als Regionaal aan het hoofd der missie. In 1931 bezocht hy als visitator der Congre gatie de Missiegebieden der Paters van Steyl in China. Op het laatste generaal-kapittel te Ro me in 1932 werd hy gekozen tot lid van het Generaal Bestuur der Congregatie. De Congregatie van Steyl telt thans vier bis schoppen In China. BRUSSEL 509 M. 12.20 Kleine orkest van het NIR olv P. Leemans. 1.30 Graraofoon- nxuziek. 5.20 Omroeporkest olv Jean I VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN Ook de begroeting van het Wegenfond», waarover beden nog de haeren Hiemstra, Louwes. Van Rappard, Van Voorst tot Voorst. Van der Weerden, van der Weyden. Rutgers v. Rozenburg en Amelink zeer beknopt aan het woord waren, is afgedaan. De afzonder lijke punten kunnen wij het best samenvatten door een résumé van Minister KALFF’S rede, voorzoover die te verstaan was. Want deze be windsman is zoowel aan onze rijde als aan den kant der groote perstribune buitengewoon lastig te volgen? En het feit, dat zyn zacht ■preken de Kamerleden om de Regeerings- tafel bijeen doet drommen, maakt bet er voor de toehoorders op de verschillende tribunes plet beter op. De Minister, die het verkeersvraagstuk •n dit is ook wel logisch wenscht uit te stellen tot de behandeling van het Verfceers- fonds. beziet de vraagstukken van wegenaan leg en bruggenbouw vooral uit een oogpunt BAVENTRY 1554 M. 12 20 Orgelrecltal. 13.50 BBC dansorkest olv Henry Hall 135 Northern Studio orkest olv John Brio, ge. 3.50 Sollatenconcert. 4.30 Midland orkest olv Frank Cantell. 4.50 Metro pole Hotel orkest olv Emlle Colombo. 6.50 Internationaal strijkkwartet. 9 40 Gramofoonmuzlek. 11.15 Harry Roy en zijn Band. Toen de woning van de familie De Br. in de Frankenstraat te Schevenlngen Woensdagmor gen gesloten bleef, hetgeen zeer ongewoon werd geacht, hebben anderen rich toegang verschaft. Men vond toen, den heer De Br. en zyn vrouw bewusteloos liggen. In de woning hing een sterke gaslucht. By aankomst in het Roode Kruis-riekenhuls bleek de man reeds overleden. De toestand van de vrouw is zorgwekkend. Een onderzoek wordt ingesteld. van werkverruiming. Qaaruit vloeit voort, dat de wegen in de toekomst niet onnoodlg duur zullen worden opgezet er was ook dit jaar weer geklaagd over den weg Den Haag~ Rotterdam daaruit vloeit evenzeer voort, dat aanleg van uit hun aard dure wegen b v. Heerenveen Afsluitdyk, een nooge kosten meebrengend traject minder in aanmerking komt dan aanleg van goedkoepere wegen Het aantal der laatste kan dan grooter zyn. Gevolg: een grooter aantal terwerkge- stelden. DEN HAAG 20 December 1933 De Kamer heeft heden met 61 tegen 3 stem men de Onderwysbegrootlng goedgekeurd De communisten alleen verklaarden zich tegen Over de begrooting zelf is niet veel belangrijks meer gezegd. Van de beraadslagingen daarover moet alleen nog worden vermeld, dat by de afdeellng Kunsten en Wetenschappen de anti- revolutionnalre hoogleeraar in de theologie Vls- acher. van harte bygevallen door den Katholie ken doctor m de letteren en wysbegeerte Mol ler, door den Christeiyk-Hlstorischen afgevaar digde Tllanus en door Nederlands eersten doc- tor in de technische wetenschappen, den soci- ■al-democraat Ir. van der Waerden. klaagde over de vermindering van het subsidie van de Konlnkiyke Akademie van Wetenschappen Het was een aardig debatje, waarin Prof. VISSCHER den Minister met Horatius' ode aan Maecenas bestookte en waarin Minister MARCHANT, eveneens eenlge Latynsche citaten uit zyn klas siek geheugen opdiepend, ad rem de vergeiy- klng met Maecenas afwees ten eerste, omdat Maecenas de kunstenaars niet steunde met staatsgelden, maar uit eigen middelen, en ten tweede, omdat Maecenas een zeer vermogend man was en hy, de Nederlandsche Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, niet. Overigens vond Mr. Marchant de vergeiyking met Maecenas wel acceptabel. Want hy draagt zoowel kunsten als weten schappen een warm hart toe. En hy gaf daar van ook heden blyk door te verklaren, dat hy met de heeren van de Konlnkiyke Akademie nog eens praten zal en er dan wel een oplossing zal kunnen worden gevonden. Dat Is zeer te hopen. Want met name de medische en natuurweten- schappeiyke publicaties der Akademie zyn van zeer groot nut tot ver bulten onze landsgren zen en eene bezuiniging van meer dan 50 pCt. op het subsidie dezer hoogste wetenschappeiy- ke instelling in Nederland nadert toch wel be- denkeiyk afbraak. Wy draalden 180 graden om en vlogen met een storm in den rug naar den vasten wal te rug. wy vroegen telegrafisch noodlanding te Brindisi aan. doch kregen bericht terug, dat het veld onbruikbaar was. Het weer was meer dan slecht geworden. Op twee motoren vlogen r-, 1 - --de kust van Ta rente. Grottaglle gaf bericht dat daar een nood landing kon worden gemaakt. Taranto werd gevonden en wy vloden langs de spooriyn naar het vliegveld Grottaglle. Op de kaart was het vliegveld fout afgeteekend, zoodat wy even moesten cirkelen alvorens te landen. Het lleg- veld was vry goed en droog, ondanks het nood weer. Met behulp van militaire mecaniciens, die zeer hulpvaardig waren, inspecteerden wij vluchtig den motor, die reeds bleek vast te zitten. De bedrijfsleiding van P. T. T. houdt steeds de aandacht gevestigd op tariefsverlaging als de exploitatie van eenlg dienstonderdeel daar toe de mogelijkheid opent. Thans doet zich op yet gebied van den tele foondienst zulk een gelegenheid voor Door de voortgaande automatiseertng nl. worden, ook In het interlocaal verkeer, met name in het korte-afstandsverkeer. de gesprekken meer en meer automatisch afgewikkeld en dank zy de nieuwe apparatuur zyn de kosten voor het tot stand brengen van dergeiyke gesprekken be duidend lager dan by het handbedryf. Het heeft er nu en dan alle» van dat wij als individuen naast elkander le ven, dat wij vreemden zijn voor elkaar, zelfs al wonen wij in hetzelfde huis. En het is vaak al heel mooi als wij er ons toe bepalen conflicten met die om ons heen leven te vermijden en botsingen te omzeüen. Vooral in een stad, sterker nog in een groote stad is dit zoo. Er komen menschen wonen van andere steden uit andere landen zelfs, menschen, met wie wij niet een» gemeenschap hebben van taal. Slechts groote droefheid of feestdag bindt ons nog voor enkele uren bij elkaar. Er is een ongeluk ge beurd, waarbij stadgenooten het leven lieten en wij voelen mee met hen, die achterbleven, er gaat een groot en goed mensch van ons heen en aan de geopende groeve geschaard voelen w{} dat met het dalen van de kist aan onze gemeenschap iets is ont vallen. Wij vieren feest om een te huldigen, die boven ons allen gesteld is en wij gevoelen ons als blijde kinderen in een groot en gelukkig gezin. Maar morgen zullen we weer vreem den zijn voor elkander. Daargelaten of hetgeen wel is gezegd inder daad als beleedigend voor een groep van de Nederlandsche bevolking moet worden aange merkt. is voor den minister komen vast te staan, dat de uitingen in een politlec- agressteven vorm waren gegoten, welke on- vereenigbaar is met. de zelfbeperking, die de burgemeester eener Nederlandsche gemeente heeft te oetrachten. De minister heeft zich er van verzekerd, dat een herhaling niet zal voorkomen. HILVERSUM M_ 8 uur VARA gramo- foonxnuziek. 10 uur VPRO morgenwij ding. VARA 10.15 ..Levenslang” door Top Naeff. 10.30 Orgelspel door Johan Jong. 11.15 ..Boefje”, vvoor te dragen door Janny van Oogen 11.30 Ofamo- fnonmuziek. AVRO 12 uur Lunchconcert door het ensemble Otto Hendriks. Tus- schenspel van gramofoonmuzlek. 2 uur Klnderkerstfeest vanwege het Leger des Heils. aansuiting met het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. 2 uur Causerie door mevr. Amy Gros kampTen Have. ..Kerstversiering van tafel en huls”. 3.30 Gramofoonmuzlek. James Kokmen en zyn orkest. VARA 4 uur Gramofoonmuzlek. 4.50 Na school tijd: ..Een wonderiyk avontuur van Oonje Keesje. 5 30 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6 uur Zenderverwlssellng. 6.05 Orgelspel door Cor Steyn. 6.30 Gramo foonmuzlek. 7 uur ..Luchtbescherming” door mr. P. J. Mijksenaar. 7 20 Vara- orkest olv Hugp de Groot. VPRO 8 uur Cursus. 8.30 Concert 9 uur Cursus. 9.30 Concert. 10 uur Persberichten van het Vryz. Godsdienstig Persbureau. 10.05 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 10.15 Declamatie. 10.45 Gramofoonmuzlek. VARA 11 uur Gramofoonmuzlek. Uit dit standpunt van den bewindsman vloeit óók voort, dat hy aandacht zal wijden aan den veelal treurigen toestand der tertiaire wegen, waaraan de katholieke afgevaardigde VAN DER WEIJDEN zyn maidenspeech wijdde L goeden n^am en de eer van een ambtenaar. Toen er naar aanleiding van deze kwestie een verder onderzoek werd ingesteld zou daar- by gebleken zyn. dat et ambtenaren by het abattoir waren, die een opmerkelijk gering aan tal processen-verbaal opmaakten. In vergeiyking met hun collega's. Het kwam ook wel voor, dat men by de slach ting van vee, organen van koeien verwtaselde. Wanneer een minder goede koe geslacht was, werden dan organen hart lever, longen enz. van een volkomen gezond beest gelegd by het minder goede dier en er zouden keurmees ters zyn. die by dergeiyke handelingen de hand voot de oogen hielden en daarvoor van den grossier een douceur ontvingen. Deze praktyken zouden reeds sinds jaren by het abattoir gaande zyn en de ambtenaren, die er rich aan schuldig maakten, leidden een op- merkeiyk goed leven; verscheidene van hen bezitten zelfs huizen. De politie stelde een zeer uitgebreid onder zoek in naar deze corruptie en reeds zou, er proces-verbaal zyn opgemaakt. Bovendien ron den in de boeken van eenlge grossiers posten fijn gevonden, waarmede gelden, die aan de ambte naren van het abattoir zouden zyn. ter hand gesteld, zyn verantwoord. BEROMVNSTER 460 M. 630 Populair concert. - 830 Omroeporkest. 8.45 Ernst Schlafll zingt liederen. 9.05 Omroepor kest. deze moer In paste. De olie circuleerde ook hierlangs, zoodat alle olie was weggeloopen door dit gat en in de achterste beplating was gedropen, om dan via de znotorgondel naar beneden weg te lekken. Toen alle olie weg was, is de druk omlaag gevallen. Op dat uur was het dienstmeisje, mej. Sater, alleen thuis, terwyi de heer en mevrouw Pij nenburg. pachters der gebouwen, by kennis sen op vtslte waren. Mej. Sater wilde rich naar bed begeven, toen op een der gangen van de eerste étage haar een dichte rookwolk tege moet sloeg. Het meisje drong door den rook heen en ontdekte, dat een niet in gebruik zUn- de badkamer, welke tydelük met rieten meu-> beien was gevuld. In brand stond. Het meisje gilde luidkeels om hulp en rende terug naar beneden, waar zy telefonisch haar patroon waarschuwde. Een passeerende boschwachter had het hulpgeroep van het meisje gehoord en ontdekte wat er gebeurde. Zonder verwijl alarmeerde hy brandweer en politie. De gemeente-brandweer van Vught was in een minimum van tud met zeer veel perso neel en een groote autospuit op de plaats aan wezig. Intusschen echter was het meisje erin geslaagd met emmers water het vuur te blus- schen. ^8 Onder leiding van den inspecteur van poli tie, den heer Salimans, is een zeer intensief onderzoek begonnen. Men kwam daarby tot de ontdekking, dat in de bewuste badkamer niet gebruikte lucifers op den vloer verspreid lagen, terwyi closetrollen, waartegen rieten meubelen waren geplaatst, In brand waren ge stoken. Aan een rapport, van het studle-comlté Snelpost Nederland-Indië over de onfortutn- lyke vlucht van den „Postjager”, Is het volgende ontleend: Boven de Middellandsche Zee kregen wy di rect hevlgen wind. Het witte schuim stond op de golven, wy vlogen ten noorden van Corsica om omdat wolkenhoogten overvliegen van de bergen niet toelleten. Om 9.30 uur vjn. be reikten wy het schiereiland van den vasten wal Piombino. De Itallaansche kust was goed te zien. Wy volgden de kust en vlogen op 1000 M. over Orbetello om 9.52 uur v.m. Orbetello is bekend geworden om het watervllegtulgkamp van maarschalk Balbo. Enkele vliegtuigen la gen aan den wal, andere vlogen boven de zee. Thans tyeer laag langs de kust gevlogen, om dat het weer zeer slecht werd: rukwinden, regenvlagen en lage bewolking. Het Llttorio- vliegveld gaf op onze vraag ten antwoord: .Ón mogelijk te landen, doordrenkt van den regen, landen in Cento Celle”. Rome kwam In richt, doch verdween achter een dlrecten muur van regen en wolken. Wy cirkelden zuld-oosteiyk van Rome en zochten. Wel was echter op die plaats een vliegveld te zien met aanduiding ROMA. Na verloop van enkele minuten landden wy op dit veld Roma in een stevige regenbui Het veld was door weekt, zoodat fonteinen water opspoten. Ge taxied werd tot voor de hangar, waar een wa gen van de Shell ons reeds wachtte; vóór de landing hadden wy getelegrafeerd om de ben zine daar te laten brengen en direct werd met het vullen begonnen. De olievoorraad werd na gemeten en bleek voldoende te zyn. De vraag, wat zal moeten geschieden met de met name ter sprake gebrachte wegvakken men sprak over ZwolleBlokzijl, over Gro ningenNieuweschans. over VianenWaar denburg. over HoevelakenZwolle zal de Minister nauwkeurig onder het oog zien. Even zeer zal hy grondig bezien, in hoeverre by den wegenaanleg de Nederlandsche kllnkerindus- trle kan worden betrokken, al verklaarde hy nu reeds den heeren Bongaerts en Van Voorst, dat ook wel eens de doelmatigheid een andere wegbedekking eischen zaL De trelnkruislngen k niveau vindt ook Mi nister KALFF uit den booze. Maar ze weg te werken door tunnel- en bruggenbouw en bet zal In de door Ir. Bongaerts genoemde ge vallen noodlg zyn verslindt groote sommen. 's Ministers antwoord aan den heer VAN DER WAERDEN over het systeem, dat by den vermelden bruggenbouw zal worden gevolgd, ging geheel in het geroezemoes verloren. We kunnen alleen boekstaven, dat bet kort was. De bewindsman had trouwens al in zijne Memorie van Antwoord uiteengezet, dat hy op deze materie by het Verkeersfonds nader hoopt in te gaan. Intusschen wordt deze be- langrijke beslissing op deze wijze toch wel wat ver naar de toekomst verschoven. En zy sleepte reeds zoolang! De Kamer is tenslotte nog begonnen aan de altyd vry onbelangryke begrootlng van het Departement van Koloniën. Op wat de sociaal democraten IJZERMAN en K. TER LAAN, de afgevaardigde van Nationaal Herstel Mr. WES TERMAN en de Chrlsteiyk-Historische afge vaardigde VAN BOETZELAER VAN DUBBEL DAM daarby zeer beknopt te berde brachten komen wy terug. Van groote Importantie was het niet. Daar komt by Dr. MOLLER legde daar óen nadruk op dat de Akademie alles In het werk wil stellen, op dat er eene bezuini ging van 30 pCt wor de bereikt en tóch haar wetenschappeiy- ke arbeid geen schade zal lyden. De secre- tarlisen willen de helft hunner bezoldi ging laten vallen en de leden de cory- pheeën der Neder landsche wetenschap zyn zelfs bereid, derde klasse te gaan reizen. Deze zeer verre gaande tegemoetkomendheid de communist Roestam Effendi, die heden weer uit de ge vangenis in de Kamer was teruggekeerd, reist eerste klasse I moet 's Ministers be reidwilligheid, om ook zynerrijds tegemoetko ming te betrachten, ongetwyfeld stimuleeren. En biliyken zal hy, dat de Akademie. hoezeer ook zy natuuriyk verantwoorden moet, hoe rij de gelden uit 's Ryks kas besteedt, de be slissing, voor welk wetenschappèiyk werk zy die bestemmen wil. aan rich wenscht te houden. Den architectentitel beschermen waarvoor Dr. Moller een pleidooi hield vindt Minster Marchant een zeer lastige zaak. Maar de katho lieke afgevaardigde hield hem terecht voor, dat In andere landen die zaak dan toch maar ge regeld is. KATHOLIEKEN RAD1OGIDS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18