Gemeenteraad Heiloo van WINTERKLEEDING J. B. Koster, Alkmaar Uit Alk maar VAN PUTTEN OORTMEIJER DONDERDAG 21 DECEMBER PROVINCIAAL NIEUWS aangenomen. HENSBROEK BO NOORDSCHARWOUDE OUDKARSPEL ZIJPE ERNSTIGE AUTOBOTSING BROEK OP LANGENDÜK BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN DEN HOEF De man dia met zijn leven speelde het hard te verantwoord loozen. Een spraakza De knoeierijen bij het Marktwezen te Amsterdam PLANNEN VOOR EEN „15- DORPEN TOCHT” ARRONDISSEMENTS RECHTBANK ’n Niet bepaald zachtzinnig mensch Een doofstomme voor de Rechtbank REGISTERS EN ALLE FORMULIEREN OMZETBELASTING PAYSLOP DE HALDA - NORDEN De „handige" stofzuiger- colporteur Zeswielige vrachtwagen botst tegen een autobus Aanbesteding PROFITEERT NU VAN DE SPECIALE AANBIEDING RESTANTEN VOOR SPOTPRIJZEN Langestraat r Magdalenenstraat Koster’x Volkszaak” BEEMSTER Een steun- en werkversc heffingsregeling Strijd om het uurloon. Eensgezindheid tusschen katho lieken en sociaal-democr aten. De heer Kostelijk kreeg en. Een Kerstgave aan de werk- me publieke tribune. bestuursleden evenals de rood en Reel, schildje In Uitslag voor jongens ven iï tot 17 jaar: De Begroeting Inwoner begroot de ten weg. In De Rumoer De beroemde Kip IJswedstrjjden 13 een het voor souden (Zweedsche kunst In staal) Na 1 Januari moet U de omzetbelasting betalen VAN PUTTEN OORTMEIJER. ALKMAAR AGENT VOOR NOORD HOLLAND. NAGEDACHT ZUINIGHEID BETRACHT. Gisteravond had op den Helderschen weg, nabij de Koedljker Vlotbrug een botsing plaats tusschen een autobus en een zeswleligen vracht wagen. die wonder boven wonder zonder per- subsidles Keesman. Koop vóór 1 Januari een nieuwe schrijfmachine: I toeslag en 0.90 voor georganiseerden. Door B. en W. in samenwerking den heer Kostelijk als deskundige, was plan ontworpen. Auto uitgebrand Toen de heer P. K„ alhier, den luxe-auto van den houthandelaar E. uit de garage wilde rijden, vloog de auto in brand. De heer K. wist ich gelukkig tijdig te redden, ter wijl de 'v~andende auto met een snelblusch-ap- paraat werd gebluscht. Getrouwd: Simon Gerardus Bruggeling en Martha Elisabeth Peereboom. Overleden: Pieter Cornells Kruyt, 10 maan den. Hendrik Christiaan Stolker. 60 jaar. Jan Otto Zevenhek. 48 jaar, Theresia Augustine Maria Boermann, wed. Nlcolaas Gerardus Smo- renberg, 73 jaar, Jan Lakn 74 jaar, Catharina Jonker. 23 jaar- Geboren: Karei Maria Johannes, soon van Gerard Leonard Paleari en Johanna Ferdinands Maria van Glezen. Elisabeth Hendrlka. dochter van Cornells Wilhelmus Blankendaal en Cor nells Johanna Komen. Simon, soon van Klaas Fraay en Aafje Kwast. toe. Dr. BARNHOORN zelde, dat de katholieke De Vierde Kamer van de Att. Rechtbank wees vonnis In de zaak tegen de beide veiling- Door den Directeur-Generaal der ulderzee- werken is aanbesteed het onderhoud van I. de Rjjkszeewerken op Wieringen, met uitzondering van -het gedeelte tusschen de diikpelen 114 en 132; II. de Rjjkshavenwerken op Wieringen; III. de nieuwe buitenhaven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar, als mede verschlllende^grond- en kunstwerken, be- hoorende tot de 'Rjjkszeewerken tusschen de dükpalen 114 en 132. tot den afsluitdijk tus schen de Noordhollandsche kust en het eiland Wieringen en tot het Balgzandkanaal tusschen Van Ewijckssluis en Oostoever. met eenige bij komende werken, gedurende het jaar 1934. Het laagst werd Ingeschreven door NV. P. Daalder’s Aann Bedrijf Alkmaar, in massa, voor 19.119. PeraonaMa Onze plaatsgenoot, de heer W. Kool, is geslaagd voor militaire politie met als standplaats Amsterdam. Behendigheidswedstrijden voor paren: 1. K. Huibers en A. Huibers; 2. J. Vroegop en A. Plugboer; 3. K. Glas Jz. en M. Kostelijk. Ringsteken voor jongens en meisjes van tot 16 jaar: 1. A. Bak, 2. A. Kostelijk, 3. Glas Jbz. De 28-jarige J. van H„ te Heiloo, een doof stomme, die door zün moeder Jansje J. werd bijgestaan, had zich op 21 Augustus te Heiloo schuldig gemaakt aan diefstal van een beursje en een juweelen broche, een en ander eigen dom van de getuige mej. A. de Geus, echtge- noote van den heer Mulder aldaar. Het verhoor ging uit den aard der zaak ta melijk lastig. Verdachte had de broche ver kocht aan den heer C. O. te Alkmaar en als toen een zegelring gekocht, terwijl hjj nog 80 50 toekreeg. Alvorens dr. Hoeneveld als ge tuige deskundig, werd gehoord, verzocht mr. Jos. Jltta, de verdediger, sluiting der deuren, waartegen de officier zich althans aanvankelijk verzette. Uit het gekregen verhoor bleek voorts dat de broche bij verkoop 18 had opgebracht, hetwelk de president met het oog op de waar de, een belachelijk lagen prijs achtte. De ge tuige Oudes was dit niet eens met den presi dent en vermeende dat hij als vakman beter in 'staat was. de waarde te beoordeelen. Dr Hoeneveld adviseerde tot voorw. ter beschik kingstelling der regeering. De jongen behoorde in-geen geval in de gevangenis thuis. Overigens had de psychiater geen bezwaar tegen een voorw. veroordeellng met de daaraan verbonden bijzondere voorwaarden, hetwelk ook de heer Wiggers had geadviseerd. De officier releveerde, dat de wet een voorw. ter beschikkingstelling niet toelaat, terwijl naar zijn meening. bij dezen bijzonderen persoon, ook een voorw. veroordeellng geen oplossing gaf. De Een meer berucht dan beroemd ingezetene van Heiloo. de voormalige boterhandelaar. daar na chauffeur A. P. de G„ heeft al tweemaal gevaar geloopen verpletterd te worden op een der talrijk onbewaakte overwegen, waarmede Heiloo Is gezegend. De eerste maal werd zijn boterautootje verpletterd en de wielen der lo- comitief gesmeerd met margarine, terwijl bet bij een volgende gelegenheid alleen was te dan ken aan het krachtig remmen van den trein machinist, dat de roekelooze chauffeur weer in soep werd gereden. Hy werd echter behoorlijk gecorrigeerd door 60 boete of 40 dagen, welk bedrag hem echter wel wat peperig toescheen, aoodat hij in appél kwam. De G. thans wegens Inbraak in het huls van bewaring opgeborgen, bevond zich nu in veilig heid (tevens voor anderen) en erkende het feit, doch beweerde door een voorbijrijdenden goe derentrein den sneltrein niet te hebben opge merkt, toen hij den overweg bü den Zevenhul- zerweg wilde oversteken, doch de treinleider Schaap vermeende dat de appellant nog vóór den trein voorbij had willen glippen, wat wei dichter bij de waarheid zal zijn. De officie: vond dan ook niet de minste aanleiding wijzi ging in de opgelegde straf te requlreeren. Het optimistische bestuur van de ..Quint" heeft de hoop op een hervatting van den vorst nog niet verloren en, om op alles voorbereid te zijn, plannen beraamd voor een z.g. 15 dor pen tocht. Deze tocht dan, zal. ijs en weder dienende. Zondag i* worden gehouden. Aan dezen tocht zijn verschillende prijzen verbonden. Zoo zal er voor de hardrijders die aan dezen tocht deel nemen. een gouden, een zilveren of een bron zen medaille te verdienen zijn, terwijl er voor de ..gewone” deelnemers (sters) herinnerlngsme- dailles beschikbaar zijn gesteld. De tocht zal op de ..Quint" aanvangen en wel voor de hard rijders des morgen» half tien en voor de „ge wone” rüders'sters) om negen uur. Men zal weer op tijd terug kunnen zijn. Men kan zich voor den aanvang op de ..Quint" aanmelden, waar ook de prijsuitreiking zal plaats hebben. exploitanten C. de J. en G. T. K., die zich te verantwoorden hebben gehad als ontvangers op de bloemen- en groentenmarkt wegens het op zettelijk valschelijk Invullen van formulieren, welke een verklaring tnhlelden, geldende als maatstaf voor de Invordering van marktgelden. De verdachten ontkenden en schreven het gebeurde aan vergissingen toe. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor requl- reerde de officier, mr. de Blecourt, tegen leder der verdachten twee jaar gevangenisstraf, voorts elscht hij hun gevangenneming bij de uitspraak. De rechtbank vonnis wijzend, veroordeelde K. tot 1 jaar en zes maanden en de J. tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens valschheid in ge schrifte en gebruik maken daarvan, bovendien de J. wegens een geval van verduistering. De straffen zijn opgelegd in verband met het lange tijdsverloop, waarover de strafbare feiten zich uitstrekken. Ook is daarbij overwogen, dat de J. slechts valschheid in geschrifte pleegde bi) ontstentenis van K. De rechtbank ging niet in op het verzoek van het O. M. om belde verdachten gevangen te nemen. de middagzitting, gereserveerd voor meer belangrijke delicten, stond in de eerste plaats terecht de 24-jarige metaalbewerker G. V., wo- bende te Uitgeest, een extra forache figuue, met een motorjekker omkleed, aan welken nujq-,0 heer was ten laste gelegd dat hij in den nacht van 17 op 18 September na afloop van een ker mis te Akersloot of te Uitgeest den loodgieter J' F. K. met zijn rijwiel en al In een daarvoor gunstig gelegen wegsloot had getrapt, welk feit echter door gezegden metaaldraaier met ijver werd ontkend De loodgieter K.. die het In den bewusten nacht leelifk voor zijn kriek had gekregen na het onvrijwillig en allesbehalve forsche bad in een klkkersloot. was dienaangaande heel wat meer pertinent in zijn verklaringen en beweer de dat verdachte vooraf had gepresenteerd hem te zullen verzuipen. En toevallig had hij heden morgen ook nog een zekeren Willems gespro ken. die hem vertelde gezien te hebben dat hij te water was getrapt. De heer K kon niet rea- liseeren dat er eenige animositeit met verdachte bestond. Volgens verdachte had K. zich in een café met aekere mej. de M zeer aanstootelijk gedragen. Ook was K. hem te Uitgeest, toen hij met iemand stond te praten, hem later voorbij gefietst en nergens over gesproken had K was eerst weggereden van de kermis en verdachte had hem niet ingehaald. Een getuige, de heer J. Th. B., had zich dien avond geoccupeerd met de eenige dame uit het getuigenteam, had de heer K. gezien, toen hfj, bedekt met kroos en modder, zich aan hem vertoonde. De verdachte was er toen ook bij en K.. half huilend, wees hem aan als den dader, die hem te water had geduwd, waarop verdachte zonder boe of ba te zeggen, op znjj flets wipte en wegreed. Deze getuige had geen onbehoorlijk optreden van K. in het café be merkt. Mej A. E. G. de M. was met haar ca valier B hulstoe gereden en had onderweg K. gezien, die onder den modder wegzat en ver dachte aanwees als den dader. K was nog ont daan, vertelde mademoiselle de M De verdachte. Wiens manieren den president maar matig bekoren, zooals bleek uit de ge dane terechtwijzing, beweerde dat K. maar wat fantaseerde. De heer K. had aangifte gedaan bij den rtjks- veldwachter TUstra. die verschillende afwijkin gen aan diens rijwiel had opgemerkt. Door den officier werd de volslagen onwe tendheid van den verdachte in twijfel getrok ken en werd door hem gedistilleerd uit de ver schillende bezwarende getuigenverklaringen en bijkomstige omstandigheden diens schuld aan dezen ernstigen overval, waarna volgde een elsch tot een veroordeellng van 60 boete of 60 da gen hechtenis. De zaak werd echter aangehouden tot nader onderzoek door den rechter-commlssaris. In Bont sum In Kost de Puiti slech deze dan land hank moet De zsnw de m Bede: niet zat 1 er deel daarc kort Val vas ach 1 veetet jamei De bezza xon i De boe re: niimtj /er gel: over i BesJ Het moeill magai genon Na stuur den. I dere 1 ronde moet Jonge ming „sancU De I opbefi de ka Het vervol men. Med K. Ku bestui Aan Brus<e nomen Aan oeganu dezerk van de Voor Iers vi daan i reken ii deeinai St. Ml nngerv In toti deel, o tuur vi Een georga: tot dui geen di Van over van 30 gen. H den at tnogely van or doen a Mede wend 1 óch te door d< consun willend sing is T. a. gingen Hollam als ayi Paar k: Een wachtii „Het k toepass De a; tralen langryl centlscl bonden Het rium it Vana ma’s b De 1< bezoekt van dê vangen Er w 14 dage ringen De o: ruggelo circa n afgenot N. a. «port. *n uil van ver bulten I boter i alle pc kaas e: omzetb De st <k»r de geen g< dezen i T. a commis «en op; «en re: van de. regelins regelmi geschni »e fabi trage-c *ld, ri I regleme aangeb Ma t Belleman, Waard, die in samenwerking met als deskundige, was een om het gedeelte langs den weg naar o’e Egmonden. dat beboseht rou wor den, gedurende eenige jaren te doen bebouwen met peulvruchten en den oogst te bestemmen ▼oor de noodlijdenden in deze gemeente. De heer Kostelijk lichtte dit plan uitvoerig De Hanee, In de vergadering van De Hanze heeft de heer Jn. Mol, propagandist van het Centraal Hanzebureau te Den Haag een bespreking gehouden over de met 1 Jan. in te voeren omzetbelasting. Er bestond voor deze lezing flinke belang stelling. De toeslagen in de „steunweék” (over de 10 steun in die week werd ook lang en breed ge discussieerd. doch ook daarover kwam men tot overeenstemming) zullen (op voorstel van dr. Barnhoom) worden verdubbeld, om den niet verleenden toeslag in de werkweek in te halen. De rege’ing werd verder goedgekeurd. Eveneens werd verder besloten met Kerst mis aan de steuntrekkenden een toeslag van 20 pet. te verleenen. (Dr. Barnhoom verliet hierop de vergadering). De vertegenwoordiger van door den heer L. P W. v. d. Z. te Hoorn In den handel gebrachte stofzuigers, de heer R. de V.. gaf buitengewone blijken van activiteit en sloot diverse contracten af, onder meer ten name van de wed. G. en de heeren B. en G., doch het bleek echter al spoedig dat hij deze conracten maar valscheljjk had opgemaakt en geteekend. vermoedelijk met het idee de aanbrengpremie op te strijken. Zijn methode van geldmaken was echter sterk aan bedenking onderhevig, zooals bleek uit het feit dat de heer officier heden bü verstek 8 maan den gevangenisstraf requireerde. o. on’ derhandschê verhuring van een woonhuis aan C. Speelman; goedkeuring inzake het raads besluit betreffende de veldwachtersverorde- IV ning met het besluit tot een tijdelüke korting op de wedden van het gemeentepersoneeL voor zoover het politiepersoneel betreft;; benoeming van H. v. d. Heijden tot gemeente-veldwachter; proces-verbaal kasvertficatie gemeente-ontvan- ger. Hieruit bleek dat in kas was 3358.76 op de Postrekening 1218.83 en belggd bij de Coöp. Zulvelbank 42.683.89. Op het verzoek van de K. v. K en Fabrieken voor Hollandsch Noorderkwartier inzake ver laging van personeelebelastlng voor kofllehui- zen e.d., werd op voorstel van B. en W. afwij zend beschikt. Schrijven van Ged. Staten betreffende op merking ten aanzien van Bouwverordening waarin tevens werd verzocht het Raadsbesluit inzake brandvrüe muren voor boerderijen te willen herzien en alsnog in de verordening op te nemen, dpi bij nieuwbouw het bewoonbare gedeelte door een brandmuur gescheiden moet zün van de boerderij. Besloten werd aan het voorstel te voldoen. Betreffende een circulaire van de verschillen de landarbeidersbonden inzake werkverschaffing een keeringen Verder werd er nog door de verachlllende ■prekers de voordellen en bezwaren van dr Bamhoom’s voorstel naar voren gebracht. Door dr. BARNHOORN en de beide sociaal democraten werd naar voren gebracht, dat er ▼oor 45 cent beter en met meer ambitie ge werkt zal worden, wat door den heer Koe te’ijk bestreden werd. De vergadering droeg tijdens deze discussie een eenigszms rumoerig karakter, vooral, om dat de dichtbevolkte tribune telkens teekenen ▼an goed of afkeuring liet hooren. zoodat de voorzitter tenslotte met ontruiming moest drei gen om stilte te verkrijgen. Nadat de voorzitter op uitvoerige wijze het standpunt van B. en W. uiteen had gezet, waarbij spr. adviseerde het voorstel van dr. Barnhoom niet aan te nemen, daar dit xl niet in het voordeel van de gemeente en de arbeiders sou zijn en men nog eens van re pliek en dupliek had gediend (de debatten werden met groote hartstochtelijkheid gevoerd- kwam de groote verrassing van den middag (door den beer Opdam met veel moeite duide lijk gemaakt) dat B. en W niet alleen een uur loon van 35 cent voontelden. doch ook een van 45 cent; zij lieten oe beslissing aan den raad over. Doordat de burgemeester steeds maar aan de 35 cent had vastgehouden en den schijn wek te, dat B. en W. alleen maar 35 cent voor stelde, kon een misverstand ontstaan. Tens’otte werd besloten op voorstel van dr. Bamhoom, dat voor de werken bestekken zullen worden gemaakt met een uurloon van 35 cent en met een uurloon van 45 cent, voor welke bestekken vrU zal kunnen worden ingeschre ven. Daarna zal de raad beslissen of het werz ▼oor 35 Mn’, of voor 45 cent zal worden uit gevoerd. Indien het verschil niet onoverkome lijk zal b’üken, zal natuurlijk vóór 45 cent wor den bezllst. De heer KOSTELIJK zelde., dat er niet om presentiegeld voor commissievergaderingen was gevraagd. Spr. was verder van meening. dat er van de commissies meer wordt gevraagd dan tot haar bevoegdheid en plicht behoort. Er wordt teveel van het werk van B. en W. (spr. was overigens vol lof over het college) aan de com missies overgelaten. De VOORZITTER bestreed de opvatting van den heer Kostelük, dat B. en W. teveel van hun werk aan de commissies zouden overla ten. Het was zelfs zoo. dat de commissie van bijstand op haar teentjes is getrapt, indien niet alles aan haar ter advies werd voorgeiegd. De heer GREEUW nam genoegen met de verklaring van den heer Kostelük. betreffende zün overgang naar de Nationale Boerenpartü; spr. twüfeiöe echter aan de neutraliteit van de, partü. Spr. bepleitte nogmaals een instel ling van Maatschappelük Hulpbetoon. Nadat de heer Koetelük en de burgemeester nog eens gediscussieerd hadden over de kwes ties „commissies en B. en W.” werden de al- gemeene beschouwingen gesloten. Tüdens de behandeling van het rapport der commissie van onderzoek, stelde de heer Kees man. bü het betreffende punt voor, de opcen ten op de gemeen te fonds belasting progressiel te heffen. De heer KOSTELIJK sloot zich hierbij aan. Een progressieve heffing achtte spr. veel bll- lüker. houdende verzoeken en toekenning van brandstoffentoeslag op werkloozenxasuit- enz, stellen B. en W. voor, hoewel zÜ zulks slechts ongaarne doen, met het oog op de gemeente-financiën niet op het verzoek in te gaan. De heer NANNIS als minderheid in het col lege van B. en W zou graag zien dat er een toeslag gegeven werd als volgt. Gezin zonder kinderen 0.50, gezin met 1 kind 0.75, daar boven 1.per gezin. Gevraagd werd 1. zonder onderscheid. Besloten werd overeenkomstig den wensch van den heer Nannis toeslag te geven. De heeren de Wit en v. d Sluis stemden tegeh. Benoemingen lid van het Burgerhjk Armbe stuur wegens periodieke aftreding van den heer H. Rezelman. Van een Regent van het Alg Weeshuis aftr. den heer A. Nannis en benoe ming van een lid v. d. Commissie van toezicht op het lager onderwüs. aftr. den eher A. Kager. De aftredende werden herbenoemd. Benoeming van leden v. d. Commissie tot wering van Schoolverzuim Alle aftredende wer den herbenoemd. Voor Burgerbrug moest efcn nieuw lid worden gekozen, eveneens te Si Maartensbrug en Schagerbrug. Gekozen res- pectievelük C. Schrieken. W. Brouwer en P. Vries. Het voorstel van B. en W. om Ged. Staten te verzoeken vrijstelling te verleenen van de ver plichting het geven van onderwüs in llchame- lüke oefeningen voor de O. L. school te Bur gerbrug. St. Maartensbrug en ’t Zand, werd goed gevonden. Aan O. Moerland en J Nobel Cz. werd op voorstel van B. en W. een voorschot verleend volgens art, B. der landarbeiders wet van res- pectievelük van 2430 en ƒ3600 mits door het Rük aan de gemeente een gelük voorschot wordt toegekend. Op voorstel van B. en W. werd op een gedaan verzoek om subsidie van de commissie voor Legwedstrüd te Beemster. een subsidie toege kend van 15.en aan de Politie-Radio-Com- mlssie te Hilversum 10. Aan den heer C. Paap werd per 1 Januari a s. eervol ontslag verleend als onderwüzer aan de O. L. School te Schagerbrug. in verband met het feit dat het aantal leerlingen gedaald is, zoodat vermindering van het aantal leerkrach ten moest volgen. Aan M. Schrieken, S Abbink en N. Snip zal vergoeding worden verleend voor vervoer hun ner schoolgaande kinderen naar de Christelüke school te Schagen, respectievelük van 63.48, j 63.48 en 135. Bü de rondvraag vraagt de heer DIGNUM hoe het staat met de regeling, verschaffing van vet en vleeschwaren en zegt van meening te zün dat er nogal verschil bestaat wat betreft de toepassing De VOORZITTER zegt, da in verband De VOORZITTER zegt, dat in onze gemeente de toepassing geschiedt zooals deze behoort te zün en geheel volgens de circulaire van den Minister. Aan alle armlastigen en die daarmee gelük kunnen worden gesteld, wordt vet en vleesch verstrekt. Verder vraagt de heer DIGNUM hoe het staat met de werkverschaffing op de manier zooals door hem reeds meerdere malen is be sproken. w. m door het geven van toeslag voor werkverschaffing in het vrüe bedrüf. HU is van meening da zulks in het vrüe bedrüf hoog- noodlg is. en beter besteed, als aan de werk verschaffing in de Wlerlngermeer of Staats- boschbeheer De VOORZITTER »egt dat de toestand nog dezelfde is. Hoewel B. en W. in den geest van den heer Dignum werkzaam zün geweest. De heer DIGNUM zou het nog eens willen probeeren in vereenlglng met andere gemeen ten. Hierna werd de vergadering gesloten. wWtchzit De VOORZITTER zeide, dat deze belasting eigenlük reeds progressief geheven wordt. Ai te ver doorvoeren daarvan leek spr. niet ge- wenscht, om toekomstige bemiddelde inwoners niet af te schrikken. Dit zou een slachten van de kip met de gouden eieren zün. Het is nood gedwongen geweest, dat B. en W. de belasting, cm de beg rooting sluitend te krügen, willen verhoogen. De heer KOSTELIJK was van meening. dat een maximum van 50 opcenten en een mini mum van 10 opcenten zeker niet behoefde af te schrikken. Het voorstel van den heer Keesman werd in stemming gebracht, doch noch aangenomen noch verworpen, daar de stemmen met 5 te gen 5 staakten. Het voorstel werd dus aange houden. Bü het punt rloolbe’astlng vroeg de heer KOSTELIJK om toezicht op het gebruik van de riolen. Dit werd na eenige discussie toe gezegd. Aan de orde was hierna een stemming (ge sproken werd er niet over) over de subsidies aan de Burgerwacht en den B V. L. ten be drage van 165. De werden goedgekeurd. Greeuw. Kostelük en Vahl stemden tegen. Aan het verzoek van de sociaal-democraten, betreffende een verlaging van den kostprijs der schoolbaden, werd door B. en W. zooverre tegemoet gekomen, dat met ingang van 1 Januari as. door de belanghebbenden 3 cent zal moeten worden betaald en door de ge meente 5 cent. De heeren Greeuw en Keesman gingen hiermede accoord. Op voorstel van den heer Greeuw werd hier na, bü het punt steunrege’lng, besloten de Kerstgave aan de steuntrekkenden op een mi nimum van ƒ3 te stellen. Tot baancommissarissen werden met alge- meene goedkeuring aangesteld de heeren Jb. Jb. Strooker. R. Groot en P. de een onderscheldingsteeken zullen dragen, nJ. een de kleuren van Egmond-Blnnen. De üsdub zaj heeten „Het Slot, op den Hoef”. De heer Palsma zal de vlag uitsteken als de baan geopend is. fractie met de grondbeginselen van de rege ling accoord gaat. ZÜ juichte het toe, dat het werk zou worden aanbesteed. Echter werd- een uurloon van 35 cent te laag geacht. Spr. drong er op aan. dat het standaardloon werd herzien. De katholieke fractie was van oordeel, dat toch minstens het contractloon van een ongeschoolde arbei der, zünde 45 cent, moest worden uitbetaald Het loon zou dan op ruim 16 komen, wat eenlgszins redelük kan worden geacht. Wat de steunregeling betrof, stelde spr. voor, dat de arbeiders over de volle 3 weken hun toeslagen zouden ontvangen. De heer KOSTELIJK kan zich er niet mee vereenigen, dat door dr. Barnhoom de aanleg van den weg naar Egmond als productief werk werd besenouwd. waarvoor het volle loon, nog meer zelfs, moest worden betaald. Spr. waarschuwde er tegen, dezen weg op te gaan, waardoor de rükssubsldie in groot ge vaar zou worden gebracht. De heer KEESMAN had met groot genoegen de woorden van dr. Barnhoom aangehoord; spr. was het daar volkomen mee eens. Dr. BARNHOORN zeide. tegenover den heer Kostelük, dat men moest bedenken, dat de werkloozen. die reeds zoo lang zonder vo’doen- de inkomsten hebben genoten, van de voorge stelde 18 waarlük niet rük sullen worden Natuurlük zal moeten worden gelet op de arbeidsprestatie; maar men moet als overheid In dezen tijd de verhoudingen in dit opzicht niet uit het oog verliezen. De overheid moet voorkomen, dat er nog meer armlastigen ko men, wat seker beter Is. De heer KOSTELIJK ontwikkelde nogmaals «ün bezwaren en handhaafde zün meening. De heer SCHUWT vreesde voor groote moei lijkheden bü het Instellen van een tuinbouw bedrijf. oju oneerlüke concurrentie voor de tuinders. Wethouder OPDAM was van meening. dat men daar niet zoon zwaar hoofd in behoefde te hebben. De heer GREEVEN sloot zich eveneens bü de woorden van dr. Bamhoorn aan Spr. was van oordeel, dat de eerste 5 van het gezins inkomen vrügesteld moest worden van aftrek. Al te veel aftrek zou de arbeidsprikkel weg nemen. Het leek spr. eveneens gemotiveerd fl brandstoftoeslag te geven. Spr. was de overtuiging toegedaan, dat men den menschen een bestaansmogelijkheid moet geven. Het is wel mogelük den menschen een behoorlijk loon te geven, daar de werken op Vol loon begroot zün. Verder bepleitte spr. een extra-kerstuitkee- rlng aan de steuntrekkenden. De heer KOSTELIJK meende, dat de arbei ders, nu het werk aanbesteed zal worden, toch "og voldoende loon zullen ontvangen. Spr. wilde een vrüe aanbesteding. Wethouder OPDAM zeide, dat bet in de be doeling van B. en W. lag, om het werk aan te besteden tegen contractloon. De aannemer blüft vrü meer te geven. Gemeenteraad Dinsdag vergaderde gemeenteraad Aanwezig alle leden. Na opening vaststelling van de notulen van de vergadering van 17 Oct. Mededeelingen en ingekomen stukken goedkeuring van het raadsbesluit inzake IJswedstrüden Door tfe Wsclub werden Woensdagmiddag wedstrüden gehouden. IJsduo De ijsclub .Nut en Vermaak”, al hier, vergaderde in Cor.cordla. Medegedeeld werd, dat het contract met de üsclub Volhar ding te Oudkarspel is verl-mgd. Het financieel verslag van 'en penningmeester gaf aan. dat een voordeelig Jdo aanwezg wós van 85.68. De rekening werd aldus vastgesteld. Van de aftredende bestuursleden, de heeren J. Heidsma en K. Langendük werd de heer Heldsma herkozen en inplaats van den heer K. Langendük de heer J. Langendük benoemd. Tot permanent afgevaardigde naar de vergaderingen van den Ijsbond N. H. Noorde_k- -artier werd de heer *T. Kostelük gekozen. Bü blüven, zal i een wedstrüd worden gehouden. officier zag echter meer heil in een aftrek van voorarrest voor den tüd. waarop hü in prev. hechtenis had doorgebracht, in casu 2 maanden gev. dan was de kous ineens af. Mr. Jos, Jltta kon zich met het voorstel van den heer offi cier wel vereenigen. doch achtte een zeker toe zicht toch ook wel gewenscht. Uitspraak as, Vrüdag. Aan de orde was hierna de behandeling van de gemeentebegrootlng 1934. Na eenige discussie (tengevolge van een mis verstand tusschen den voorzitter en den raad) werd besloten algemeene beschouwingen te houden. De heer KOSTELIJK wees op het feit, dat van den raad, als gevolg van de omstandig heden. ontzettend veel gevergd wordt; er zün raadsleden, die 50 tot 100 vergaderingen J)ü- wonen, bulten de raads- en commlssie-verga- fleringen. Spr. vroeg maatregelen, waardoor het werk beter geregeld wordt. De heer KEESMAN hield een beschouwing over de politieke constellatie in den raad. Spr wees er op, dat er indertüd een V.D.-raadslld in den raad zitting had; dit was nu niet meer het geval, daar bedoeld raadslid over was ge gaan naar de Nationale Boerenpartij. Dit raadslid heeft dit echter nog nooit openlür kenbaar gemaakt; spr. hoopte daarom, dat dat raads’id, de heer T. Kostelük. dat alsnog zou doen. Verder vestigde spr. de aandacht op het feit, dat de sociaal-democraten. nog steeds van de commissies zün buitengesloten. Spr. bepleitte voorts de instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon, waardoor Burgerlük Armbestuur, de commissies werkverschaffing en steunverleenlng kunnen vervallen. De heer GREEUW besprak eveneens den overgang van den heer Kostelük van de VD. Unie naar de Nationale Boerenpartü. Spr. wilde dit raadslid zeker niet dwingen als raads lid te bedanken, maar zou toch gaarne heb ben, dat de heer Kostelük. die dikwüls zeer dictatoriaal optreedt, zich nader zou verklaren. De heer KOSTELIJK zeide, dat de heeren Heesman en Greeuw ten opzichte van hem niet juist georiënteerd waren. Spr. beschouw de de Nat. Boerenpartü als een neutralen bond, waarin V.D.ers. S.D.A.P.ers en katholie ken („enkelingenl” zei de heer Schuüt) zitting hadden. Aan sprekers V.D. Ideeën was nog niets veranderd; spr. dacht nog steeds demo cratisch en stond geheel vrü tegenover zün kiezers, daar hij volkomen overtuigd was. dat zün kiezers accoord gingen met zün gedra gingen In den raad. HU heeft alleen verant woording tegenover hen en niet tegenover de S.D-A.P. Door de veranderingen in de V.D. I>artü was de splitsing ontstaan tusschen die partü en het bestuur van de afdeeling Heiloo. De VOORZITTER stelde In het licht, dat het raadslidmaatschap tegenwoordig zeker geen sinecure meer is. Het werk van de raadscom missies neemt steeds meer toe en zal nog toe blüven nemen. Spr. bracht aan de leden danz voor hun cmvangrük werk. Betreffende de uit sluiting van de sociaal-democraten zeide spr dat dit iets was, wat buiten hem om ging. Wat het omvangrüke werk van de commissies betrof, inderdaad wordt er veel van de leden gevergd, maar er is maar een besluit van den raad voor noodig om aan deze leden presen tiegeld te geven. Spr. verzette zich op verschillende (o.i. niet juiste) gronden tegen een Instelling van Maat schappelük Hulpbetoon. De raad dezer gemeente kwam gistermiddag in een openbare vergadering büeen. Nadat de voorzitter, jhr. v. Foreest, de ver gadering had geopend, werden de notulen vast gesteld Dr- BARNHOORN stelde voor, eerst het voorstel betreffende de steunregeling en de be- grooting te behandelen. Dit werd goedgevonden. Aan de orde was dan allereerst de vaststel ling van een regeling voor de tewerkstelling en ondersteuning van werklooze arbeiders. Gelijk bekend was de vaststelling van déze rege'lng eertüds uitgesteld, teneinde eerst te trachten Van de regeering een subsidie daarvoor te ver- krügen. Thans was van den minister een brief ont vangen, wearln werd medegedeeld, dat geen •teun zou worden verleend. Hoewel B. en W zullen trachten den minis ter alsnog van dit standpunt af te brengen, waren zü van oordeel, dat niet langer op een regeling gewacht kan worden. Daar de ver schillende daartoe benoodigde besluiten reeds door den raad waren genomen, stelden B. en W. voor thans een regeling vast te stellen, waardoor met het uitvoeren der werken (o.a. aanleg van den weg naar de Egmonden) ten spoedigst?* zal kunnen worden begonnen. Tewerkgesteld kunnen worden werkloozen. die minstens 6 maanden In de gemeente woon achtig zün en verder tuinders, ondernemers en veehouders die büna geheel van hun bedrijf bestaan, doch door de crisis het bestaan zoo goed als onmogelük wordt gemaakt. O.a. was bepaald, dat de arbeiders gesp'its zullen worden In een groep A. die 35 cent per uur kunnen verdienen, plus 0.90 toeslag voor georganiseerden en een groep B. (wachtweken) waarin 10 steun verleend wordt, plus kinder- soonlüke ongevallen afliep. Te ongeveer kwart voor tienen werd de auto bus van den heer Moorman, die in de richting van Den Helder reed, gegrepen door een zes- wieligen vrachtauto van den heer W uit Be verwijk. die van den tegenovergestelden kant kwam. De botsing was zoo hevig, dat de bumpers van de bus er geheel werden afgerukt en de ruiten werden vernield, terwül de vrachtauto geheel werd ontzet. Deze raakte bovendien nog door een zich daar ter plaatse bevindend hek, waarvan de betonnen palen werden afgeknapt. Persoonlüke ongelukken vonden echter, zoo als gezegd, gelukkig niet plaats. De bus kon nog op eigen kracht verder rüden doch de vrachtwagen moest met een kraanwa- gen worden Weggesleept. De oorzaak van het ongeval moet hoogstwaar- schünlük in de gladheid van den weg worden gezocht, temeer, daar het ongeval in een bocht geschiedde. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Dinsdagavond werd door bovengenoemde ver- eeniging een ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Roest. De notulen weiden onveranderd goedgekeurd; De voorzitter dankt den heer Ten Bruggen- cate voor het geven van de film In de vorige week. Hierna komt de bestuursverkiezing aan de orde wegens periodieke aftreding van de heeren Holtes en Düksen Op een desbetreffende vraag van den heer Ten Bruggencate verklaart de he?r Roest een herbenoeming niet te kunnen aanvaarden. Tot voorzitter wordt vervolgens gekozen de heer van Diepen die de benoeming voorloopig aanvaardt. De heeren Holtes en Oüksen worden belden herkozen als bestuursleden. Vervolgens komt aan de orde de begrooting der vereenlglng over 1934 en de begrooting van het sportgebouw. Deze werd vastgesteld tot een gelük bedrag van 700. De heer Zwaag zou willen voorstellen den post bijdragen voor den gids ad 50 te schrap pen. De voorzitter zou deze kwestie willen uitstel len tot de volgende vergadering in Januari, wat goedgevonden wordt. De begrooting van het sportgebouw werd vast- gesteld op 519. De heer Visser leest deze be grooting voor en aggt, dat de commissie thans voltallig Is. De heer Zwaag zegt, dat de post aflossing aan de V.V V. ad 76 niet elk jaar terugkomt. Beide begroetingen worden vervolgens goed gekeurd. De heer Schotvanger, lid der commissie be last met het nazien van de bescheiden van den penningmeester, adviseert tot goedkeuring. De ontvangsten bedroegen 1011.36, de uitgaven 996.37, zoodat er een batig saldo Is van 14.99. De heer v. Gemeren brengt ter sprake de uit gave van een nieuwe wandelkaart. Spr. zegt, dat door de mlddenstandsvereenigingen pogin gen zün aangewend een adresboek uit te geven en daarbü een wandelkaart te voegen, waar voor door de V"V.V. een büdrage worde gegeven. De kaart wordt er los ingelegd. De heer Zwaag stelt voor nog eens een film avond te houden in het lokaal van den heer Admiraal. De heer Visser stelt voor ook in deze gemeente een telefooncel te laten plaatsen en dit aan te vragen. De heer Smits brengt ten slotte den voor zitter, den heer Roest, dank voor de aangename samenwerking gedurende het afgeloopen jaar. Hierna sluiting, waarbij de nieuwe voorzitter, de heer v. Diepen, waardeerende woorden sprak aan het adres van den scheldenden voorzitter. Ijsclub Dinsdagavond werd in de zaal van „De Drie Egmonden” de eerste ledenvergade ring gehouden van de ü«hlub, welke werd opge richt op Initiatief van de heeren A. Kareis en J. Rosing. De heer Rosing had toestemming van de provincie gekregen de uitgeggraven Slotgracht als üsbaan in gebruik te nemen, zoodat het bestuur het recht heeft niet-leden te weren. De heer Jager deelde voorts mede, dat het voorloopig best'-ipr bereid was de zaken verder dezen winter te behartigen, in het voorjaar sou dan het recht van gebruik van de Slotgracht aan de vereeniging kunnen worden overge dragen en een nieuw bestuur worden gekozen De vereeniging telde thans reeds ruim 300 leden, w.o. ook kinder-leden waren begrepen, wel een bewüs dat het mooie, des avonds ver lichte baantje geapprecieerd werd. Uitslag voor jongens vtrti lï tot 17 jaar: le prüs C. Groenveld, 2e prüs W. ifïaver. 3e prüs Jac. de Hart. Hierna werd spekrüden gehouden (ringste ken). Uitslag: le prijs C. de Boer, 2e prüs C. Mok. 3e prüs F, de Vries, 4e prüs A. Püper, 5e prüs P- Kort. voorgestelde De heeren Bü de behandeling van de begrooting van het Burgerlük Armbestuur, vroeg de heer Greeuw voor het B. A. machtiging in bepaalde gevallen spoediger hulp te kunnen verleenen Spr- gaf hierbü een voorbeeld. Aan dit verzoek werd voldaan. Bü de begrooting van het G. E. B. klaagde de heer GREEUW over de slechte verlichting van den Westerweg. De oorzaak bleek te schuilen In het feit, dat de nieuwe voedlngskabel nog niet is ge legd. De begroetingen van het G. E. B„ het Bur gerlük Armbestuur en van de gemeente wer den hierna met algemeene stemmen aangeno men. De gemeentebegroting sloot aan ontvang sten en uitgaven met een bedrag van 182 .522 87. Het batig saldo van het voorgaande jaar werd geraamd op ƒ530256. Als uitkeerlng van het Rük per werd begroot tot een totaal bedrag van ƒ22 50855; aan opbrengst der belasting op de ongebouwdeeigendommen 3800, op de ge bouwde eigendommen 7000. opcenten op on gebouwde eigendommen 1000, opbrengst op centen personeele be’as ting 23.956.25. opcen ten gemeentefondsbelasting 10.200. en uit keerlng G. E. B. ƒ6570.46. Als uitgaven werden o.a de volgende bedra gen begrootverpleging krankzinnigen 2000. subsidie Burgerlük Armbestuur 10.000, werk verschaffing en steunverleenlng ƒ3000. kosten werkloozenkassen 2500 en een post van on voorzien van f 102159. De subsidies aan de verschillende vereeni- glngen bleven gehandhaafd. De begrooting van den kapitaalsdlenst sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 29 146.35. Hierna was aan de orde de vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1932. Het raj>- port van de commissie van onderzoek luidde gunstig, zoodat deze rekening zonder bezwaar kon worden vastgesteld. Het Ingekomen verzoek van het R. K. kerk bestuur om een büdrage te willen verleenen in de kosten van het vervo’gonderwüs bedrage va i 504 werd Ingewllllgd. Voorts werd nog een wüziging aangebracht in het uitbreidingsplan der gemeente, waarna de voorzitter de vergadering ongeveer kwart voor 6 uur sloot. De behandeling van verschillende, nog restee- rende punten, werd tot de volgende vergade ring uitgesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2