telefooncentrale-Noord té Amsterdam Brand m to Intercommunale verbindingen verbroken 10.000 nummers niet bereikbaar SPLITSINGSKAMER DOOR HET VUUR VERNIELD RADIOPROGRAMMA HET WEER OP ZONDAG ZATERDAG 23 DECEMBER Zaalchef van schrik doodgebleven justitie Maandag 25 Dec. 1933 Woensdag 27 Dec. 1933 Onderzoek door de Zondag 24 Dec. 1933 Dinsdag 26 Dec. 1933 Gevolgen niet te overzien een aan een naar i Ver- 920 loopt Centraal-Europa mofoonmuzlek 1.30 Schotachs 8.30 Concert VERWIJZEN WIJ NAAR DEN 8 e B h 1 de zekeringen aldaar de blijkbaar geraakt was. avond. Concert voor 8.40 Orkestconcert 1 I 1 1 1 1 1 1 Van alarm Al het personeel van den telefoondienst ia met taxi's van huls gehaald om bil het heratel- werk te asslsteeren, terwijl alle Kerstverloven zijn Ingetrokken. 9 40 BBC dansorkaet 10.40 Lew Stone en zijn Band. PARUS. EIFFEL. IMS M. 8.50 Hon- gaarscbe muziek. PARUS. RADIO. 1785 M 13.30 Gramo foonmuzlek 1 uur Qramofoonmuziek 7.40 Gramofoonmuzlek 830 Luisterspel. k< st di di hi Cl 8 1 0 8 d D I I i I i 1 1 I I 1 1 Op I het pul b ta oi te al m ni d< Een electrische klok, die op de splitslngs- kamer liep, was bij het uitbreken van den brand stil blijven staan. Zij wees tien vóór half zes. Om vijf uur had het personeel het lokaal verlaten. Er was toen niets verdachts bespeurd. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Itallaan- eche avond: symphonle-concert 8.40 Ita- Uaansch orkeetconcCrt 9.30 Italiaansch vocaal concert met orkest 10.30 Orkeet- ooaoert. Aan de conferentie namen deel burgemeester De Vlugt, wethouder Rustige, directeur Snijders, hoofdingenieur van der Kamp, hoofdcommissaris Versteeg, dr. Lulofs, directeur Electriclteltswer- ken, commandant Gordijn, Ir.’van Tlilel en ver schillende commissarissen. LANGENBERG. 478 M. 1030 Gramo foonmuzlek 13.20 Omroeporkest 8.30 Vesperconoert 10 05 Qramofoonmuziek 10 20 Dansmuzlpk. KALUNDBORG. 1153 M. 2.20 Radlo- kamerorkest o.l.v. Frit* Mahler 5.40 Klokgelui 6.60 Kerstliederen 7.20 .Aladdin", spel In vijf bedrijven. HAMBURG. 87t M. 12.25 Concert 2 20 Pianorecital 8 40 Symphonleorkest van werklooze muslcte. Met groot materiaal wiet de brand weer den brand te ieoleeren en in een uur tijd» te blusschen Het alarmsignaal bracht het In bet gebouw aanwezige personeel onmiddelliJk in actie. De portier waarschuwde een agent, die zich voor het gebouw bevond. Deze reed per fiets naar het bureau Singel, waar men met de eigen te lefoonlijn het hoofdbureau kan bereiken, dat weer communicatie heeft met de brandweer. De dienstdoende inspecteur begaf zich inderhaast met enkele monteurs naar de bedreigde split- singskamer. Hier bleek echter geen redden meer mogelijk. Wild grepen de vlammen er reeds om zich heen, terwijl een dichte vette smoor elke poging tot naderen van den brandhaard onmogelijk maakte. Weinige minuten later waren de drie vensters van de brandende kamer aan de Spulstraatzijde reeds gesprongen en schoot een felle steekvlam naar bulten. Ook de ramen, waarmee de kamer aan de achter zijde op de binnenplaats uitziet, bezweken en de krachtige luchtstroom, welke nu door de brandende kamer joeg, zoog den vuurgloed tot steeds grooter heftigheid aan. Toen het eerste brandweereotnmando ter plaatse verscheen, was de situatie ernstig genoeg- De zoogenaamde kruipruimten, welke zich tusschen alle verdiepingen be vinden en dienen tot het eontroleeren en herstellen van de leidingen een reeds verouderd systeem, dat in dit ruim 30 Jaar oude gebouw nog werd toegepast schoot het vuur op den adem van een krachtigen tochtstroom naar alle zijden het gebouw in. Zoo drang in de klachtenkamer overal langs de leidingen rook uit de kruipruim ten naar buiten De telefonisten verlieten daarop hun toestellen, die op dit oogenblik toch reeds onbruikbaar waren. Alle ver bindingen met de overige centrales en de onder Noord ressorteerende abonné’s. als mede het interlokale verkeer waren ver-, broken en dood- LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Luxem- burgsche avond: klnderconcert; 8.40 con cert; 9.30 vocaal concert; 1.50 orkestcon- cert. De directeur Ir. Snijders was zeer onder den Indruk door den zwaren slag, welke zijn be drijf heeft getroffen Het betreft hier niet een voudig een storing, maar ook de belangen der stad worden ernstig geschaad. Kort na het bekend worden van de ramp had hij echter reeds uit der. Haag en Rotterdam blijken van medeleven ondervonden, daar de directeuren van de gemeentelijke telefoondiensten in die steden hem materiaal hadden toegezegd. Hete zelfde gebeurde ook door den Rljkstelefoon- dlenst te Den Haag, die bovendien zijn direc teur en enkele ingenieurs naar Amsterdam deed gaan om hu’p te verleenen. De heer Snij ders had zich dadelijk in verbinding gesteld met de firma Siemens en Halske, die ook nog materiaal in voorraad heeft. Het gemeente- magazjjn vsn de telefoon beschikte natuurlijk andere lokaliteiten werden aangetast en het geheele gebouw in vlammen op zou gaan. Een groot aantal stralen werd uitgelegd. Eén ging omhoog langs de uitgebrachte magyrus- ladder en deze wist al spoedig de uitslaande vlammen terug te drijven. Binnen woedde het vuur echter met onverminderde hevigheid door. Langs het trappenhuis zeulden nu de spuitgasten de grijze slangen naar boven. Het personeel had reeds een drietal brandslangen van de eigen blusch-installatle ingeschakeld en deze deden de eerste aanvallen op rook en gloed. Van twee kanten opende de brandweer het offensief. Een drietal stralen werd gericht door de deur van de splitsingskamer, waar de vlammen eveneens heftig hadden uttgeslagen. maar nu spoedig terugweken achter een scherm van rook. In de gang van de binnenplaats sloeg men vervolgens de ruiten stuk en richtte twee stralen naar de overzij, op den gloed, die achter de vensters van de splltslngskamer zichtbaar was. Ondanks de groote hoeveelheden water, die op deze wijze in de brandende ruimte geworpen werden, bleef het vuur er hardnekkig stand houden. In de gangen en het trappenhuis, waar de slangen kronkelden over de plavuizen, de echo’s der commando’s weerklonken groepten steeds meer offlcieele personen bijeen. Ir. G. C. Snij ders directeur van den Telefoondienst, die aan de Singelzjjde van hetzelfde gebouw woont, was ontniddellljk gewaarschuwd. Bij hem voegde zich spoedig Ir. J. v. d. Kamp, hoofdlnger.leur en chef van alg. dienst. „Wat hier gebeurt is een ramp." zeide ons directeur Snijders, „de gevolgen zijn nog niet te overzien I” Men vond den man wustzljn en blauw in HILVERSUM. 2M M. 8.00 VARA gramo foonmuzlek. 10 00 VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA 10.15 Voordracht door Frans Nlenhuya 1030 de Notekrakera. 11.01 Voor dracht Frans Nlenhuya. 11.15 De Notekra kera. 12.00 Vara-Kleln-Orkeet. 3.00 Verzor ging zender. 3 15 populaire gramofoonpla- ten. 3 00 Voor de kinderen. Qramofoonmu- zlek. 530 Orgelspel. 6.00 De Flierefluiters. 6.45 orgelspel. 7 00 Joodsche zang en mu ziek. 8.01 BOS-berlchten en Ves Dist. 8.15 Vara-orkeet. Volksliederen van verschillen de landen. 9.20 Vara-orkest. 10.00 Beroemde opars-srla’a gramofoonmuzlek i 10.0 Vara- orkest. 11.20 Qramofoonmuziek. wel over eenige duizenden meters draad, doch het gaat hier om kabels ter lengte van een 40.000 meter, benevens alle onderdeelen. Ge lukkig kon Ir. Snijders mededeelen. dat de automatische centrale en ook de machinekamer geheel Intact zijn gebleven en ook geen water schade leden. De splltslngskamer zelf is ech ter geheel uitgebrand. De brandweer stond o’J het blusschen voor een uiterst zware, taak, daar water geven hier ook beteekende groote schade toebrengen aan de toestellen, die niet door het water waren aangetast. Ir. Snijders meende echter, dat om uitbreiding van het vuur te voorkomen, zooveel mogelijk water moest worden gegeven. Voor zoover dit op het oogenblik kon worden vastgesteld, is kortsluiting practisch uitgesloten. De brandweer heeft geconsta teerd, dat de gaspit, die zich ook in de lokaliteit bevindt, was afgesloten. Tijdens de brand brandde bet electrische licht en op het contrölebord in de controlekamer la geen kortsluiting geconstateerd. De justitie stelt een onderzoek In. Tot Vrijdagavond laat waren In het Telefoongebouw aanwezig de substituut-offideren de Bléeourt en Overbosch, de poUtie-schelkundige van Ledden Hnlsebooch en ambtenaren van de centrale recherche. 10.30 Vaz Dias. 10.40 Epiloog door van H. Flck- Intusschen duurde de strijd van de brandweer met het vuur ononderbroken voort. Het bran dend lokaal lag tamelijk geïsol^rd en het voortdurend naar binnen werpen van massa's water had weinig succes, terwijl bovendien de waterschade voor de beneden liggende lokali teiten, 03. de radlokamer, bedenkelijk werd ge- Het was bij half zes, toen de monteur Hof man in het gebouw van de Centrale Noord zich met de lift naar boven begaf. Ter hoogte van de tweede verdieping nam hjj een sterke brandlucht waar, blijkbaar afkomstig van smeulend rubber. HU liet de lift op de tweede verdieping stoppen en ging op onderzoek lilt. De brandlucht bleek afkomstig uit de split singskamer en toen de monteur hier de deur opende, sloeg hem een dichte rook tegemoet, waarachter hij den gloed van vuur waarnam. De monteur trok haastig de deur achter zich dicht en begaf zich naar een der hulsbrand melders, die zich op alle verdiepingen van het gebouw bevinden en haalde dezen over. Onmid- dellijk weerklonk nu het brandalarm, een krachtig sirenegeluld. door het gebouw, terwijl overal de roode waarschuwlngslampjes begon nen te branden- Juist op dit oogenblik kwam een telefoniste van de derde verdieping naar beneden. Ook op de klachtenkamer, waar zij met enkele collega’s werkzaam was, had men de bitter-scherpe lucht van brandend rubber waargenomen. acht. Men moest dus trachten op een andere wijze den vuurhaard te benaderen. Naast de bin nenplaats op het eind van de gang bevindt zich een waschlokaal, door een muur gescheiden van de splltslngskamer. Op dezen muur werd de electrische steenboor geplaatst, om door een gat een straal te kunnen uitbrengen en zoo doende op radicale wijze ook den meest cnbe- relkbaren hoek van de brandende ruimte te be strijken. Toen men met de boor den muur ge passeerd was, belandde men echter in een WC. en bleek er nog een muur in den weg te staan. straat had de politie de handen vol om .uollek op dit drukke punt van net ge bouw te verwijderen en bovendien het inten sieve verkeer ter plaatse op te houden en te doen omleiden. Lijn 13, 14 en 17 keerden naar de remise te rug, terwijl de Sloterdljkdienst en de Haarlem- sche tram over linkerspoor vanaf de Wester- markt terug reden. DAVBNTRY. 1554 M. 1330 Orgelcon cert 13 50 Concert Commodore Grand orkest 130 Qramofoonmuziek 330 Midland Studio Orkest 830 Gerehom Pnrklngton kwintet 4.30 Dansmuziek 7.40 Radio Militair orkest 830 Concert BRUSSEL. 509 M. 1330 Paul Moreau en zijn orkest; 130 radlo-orkest: 330 gra- mofoonmuzlek: 530 cello en aplno: 635 gramofoonmuzlek; 7.20 gramofoonmunek; 8.20 radlo-orkest; 9.30 voncert. KALUNDBORG. 1153 M. 7.30 vocaal kwartet; 7.40 hobo; 8 35 pianosonates; 8.50 gramofoonmuzlek; 930 omroep-or keet; 1030 dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 1335 Kleine om roeporkest 330 Omroeporkest 8 40 Populaire muziek door het kleine omroep orkest. HUIZEN, 1875 M. 730 NCRV Kerstwjj- dings-zaugdienst 830 KRO Morgenwij ding dook Pater Lector J. Dito O.P. „Vrede op aarde" 930 NCRV Gramofoonmuzlek 9.50 Kerkdienst te Rotterdam 1130 Kerstliederen 1230 Halfuur koorzang 1 uur Orgelconcert 2 uur Cariiloucon- cet Koninklijk Paleis te Amsterdam 3 uur ..Instrumentaal ensemble 4.45 Apel- doornach Christelijk Mannenkoor o3~ Orgelbespeling 6 uur Kerkdienst Apeldoorn 730 Musikallecbe De splitsingskamer vervult namelijk een zeer belangrijke functie in het bedrijf. Hier worden de grondkabels verbonden met de abonné’s, alsmede de verschillende Cen trales onderling. Het kan geruimen tijd in beslag nemen voordat de schade, die nog onmogelijk te schatten is, hersteld* Ttsl zijn. Wel zal men de gedupeerde abonné’s van Noord, dat zijn zij, wier nummers met een 3 en een deel van hen, wier nummers met een 4 beginnen, kunnen doorverbinden met andere Centrales. Ook daar was het ge beurde merkbaar geweest door het stuk slaan der zekeringen, een euvel, dat echter spoedig kon worden hersteld, waardoor het telefoonverkeer tusschen de abonné’s van deze Centrales onderling verder ongestoord voortgang had. trade Noord Raadhuisstraat en poot deel LUXEMBURG. 1191 M.r 730 Engelscho avond, symphonle-concert. 8.40 orkestcon- cert. 10.20 Operettemuziek. BRUSSEL. 809 M. 10.30 Klein orkest 13.30 Gramofoonmuzlek 13.40 Piano recital 13.45 Qramofoonmuziek 145 Gramofoonmuzlek 530 Omr.-symphonle- ork. 635 Gram muz. 6 50 Orgelcone. - Gramofoonmuzlek 6.50 Orgelconcert 8.20 Radlo-dTkeet 930 Omroepsym- phonle-orkest 1030 Paul Moreau en zijn orkest. KALUNDBORG, 1158 M. 1130 Oerl Rydahl's Instrumentaal ensemble 13.50 Gramofoonmuzlek 3 20 Orkest 6.5D Kamermuziek 8 80 Moderne dansmus. 935 Valencia-orkeet 11.20 orkest restaurant Lltz. Onze weerkundige medewerker schrijft: Sedert eenige dagen hebben zeer belsngrUte veranderingen plaats gehad In de algems*!* luchtdruk-verdeellng. Zoolang over de Noordelijke helft vsn Eu ropa een krachtig gebied van hoogen druk l*g en over de Zuidelijke staten een diepe de pressie trok kon een sterke Oostelljke lucht stroom zeer koude lucht uit het Oost-Euro- peesche gebied van 'strenge vorst sanvöeren. Deze luchtdruk-verdeeiing is langzamerhand geheel gewijzigd. In het hooge Noorden liep *1 sedert verscheidene dagen een warme Weste lijke luchtstroom, waarin zeer diepe depressies (720 m.M.) zich over Ijsland en de Noorde lijke Ijszee Westwaarts bewegen. Thans trekken zeer diepe depressies uit den Atlantlschen Oceaan in Noordoostelijke rich ting over IJsland naar de Noordelijke IJszee en een zeer warme Zuidwestelljke luchtstroom over het Hoe het publiek reageerde Toen de brand In het splltslngslokaai een aanvang nam. liepen de kantoren uit en wm de drukte op Dam, Nieuwe Z(jds Voorburgwal, Bingel en grachten op zijn hoogst Het gerucht, dat dra tot een mare aangroeide, verspreidde zich over het centrum, over de grachten en belendende straten. ,J> telefooncentrale staat In brand", ging het van mond tot mond en'! terwijl de vlammen op de tweede verdieping van het gebouw in de Spuistraat hun linlstere taak volbrachten, drong een groote menigte in de Spuistraat en Raadhuisstraat samen en stel de zich op voor het gebouw. Slechts één politie agent was aanwezig om de orde te handha ven, die natuurlijk onmachtig stond tegenover de opstuwende massa’s, onmachtig in den meest letterlijken zin. onmachtig vooral om het hoofd bureau telefonisch om assistentie te vragen. Toen kwam uit het publiek zelf de zucht om de orde te herstellen. Het publiek nam de leiding. Uit de massa's traden toen zij. die instinctief voelden, dat voor alles de orde moest worden gehandhaafd, zij waren de eersten, die den vollen om vang van de ramp beseften; zij deden hun plicht totdat de politiemacht deze taak kon overnemen. Om dezen tijd belden uiteraard tallooze men- schen vanuit de binnenstad hun huls op en andersom werden de kantoren opgebeld. In de cafés in de omgeving van het LeU- schepleln. in Americain enz. verdrongen zich booze en niet bööze dames en heeren, die maar niet konden en wilden begrijpen, dat de ..tele- foon kapot” was. Men wist daar nog niet van den brand. Maar reeds om half zes en om kwart - voor zes vloog ook door de buitenwijken eerst aarzelend en bijna niet geloofd, het ontstellen de nieuws Menschen verdrongen zich voor de kloeken om te vragen: of het waar was. Po- lltle-agenten wisten nog geen inlichtingen te verstrekken. Enkelen haastten zich naar de bekende Centrale op de Heerengracht en meen den toen zeker te weten, dat het maar uit de lucht gegrepen was. Inmiddels brandde bet ge bouw aan de Spuistraat; hoewel de brandweer den brand, die tenslotte, hoe funest ook, klein in omvang was, bedwong. Vele autoriteiten en vooraanstaande burgers hadden zich naar de plaats des onheus begeven De brandwachten werden, toen zl) hun taak bijna beëindigd had den. van alle kanten ondervraagd. De direc teuren van het telefoonbedrijf werden aange houden. door leder aangeklampt. Niemand wist nog, hoe groot de omvang van de ramp was Niemand besefte nog tenvolle de zware betee- kenis van dezen brand. Ook niet toen om zeven uur de brandwagens met slrenegeloel wegtrok ken. Pas later in den avond werd men gewaar hoe diep de brand in het leven van Amster dam had Ingegrepen. Pas later besefte men tenvolle, dat met deze centrale vier, met deze .splitsingskamer" een van de edelste deelen van Amsterdams verkeer geraakt en vernietigd was. Het centrum van de stad, tienduizend abonnéX zonder telefonische aansluitingl Amsterdam tn- terlocaal onbereikbaar! Alleen op het hoofdpostkantoor was het “ö- gelljk verbinding met bulten de stad tot stand te brengen Daar hoopte het publiek zich op bij de enkele telefooncellen, waar men zich verdrong om gesprekken te voeren met Antwer pen, Parijs,.Brussel, Berlijn, Weenen, Boedapest, Marseille en Londen. De gevolgen van üen brand zQn haast niet te overzien. Door het vernielen van de kabels door het vuur Is de Centrale- Vier geheel gestoord en ook gedeeltelijk Centrale-Drte en bovendien de Centrale- Zes. Hierdoor zijn niet lüleen 10.900 tele foontoestellen uitgeschakeld, maar ook alle Intercommunale verbindingen verbroken, omdat ze loopen over de Centrale-Vier. Terwijl men met krachtig watergeven en het moedig voorwaarts dringen van met rookmaskers gewapende brandwachts de situatie geleidelijk meester werd verscheen plotseling een monteur van de IJ-Centrale aan den overkant van het IJ met de jobstijding, dat bij het doorslaan van zaalchef J. van Ejjle ..HUIZEN, 1875 M. 8.00 NCRV Schrift lezing 8.15 Gramofoonmuzlek 1030 Mor- gend.ensc. 11.00 Trio van der Horst. 13.00 Politieberichten. 13.15 Gramofoonmuzlek. 13.30 Vervolg concert. 130 ..Van alles watl’. gramofoonmuzlek. 3.00 Cello-recltal Marga- retha J. Straatman. 3 50 Lezen van Chr. Lectuur 330 gramofoonmuzlek. 8.45 ver zorging zender. 4.00 Bespeling studlo-orgel. 6.00 Klnderuurtje 6.00 Landbouwhalfuur- tje. 630 Onderwijsfonds Binnenvaart. 7.00 Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 730 Envoy. A. van Vlaardlngen over bet Le ger des Heilswerk in Holland en Indlë. 8.00 Het NCRV-örkest. 9.00 A. Brombachër: Een populaire uiteenzetting van eenige eenvou dige begrippen op het gebied der electrlcl- teft. 9.80 vCTvolg concert 10.46 Gramofoon muzlek. LUXEMBURG. 1191 M. 730 Belgische -- or plano en orkest - -9.30 Kamermuziek 0 40 Orkest concert 10.50 Dansmuziek BRUSSEL. °O9 M.: 1030 Concert. 11.30 Gramofoonmuzlek. 1330 Populair concert, 1.30 Concert, 3.00 Concert.» 6 20 Omroep- svmnhonleorkest. 6.20 viool en nlano. 7 00 Gramofoonmuzlek. 8.30 „GrAfln Marltza" v. Kalman (eerste en tweede bedrijf). 1130 Cabaretprocramma. KALUNDBORG. 1153 M.: 730 Kerstcon cert. 8.85 Kerstconcert. BRUSSEL. 509 M. 1330 The Mickey's Cub Jazz Attraction 1.30 Vervolg con cert 5 20 Grwmotoonmusiek 635 kleine orkest van het 8X11. 9 05 Gra- 9.30 Dansmuziek. althans buiten be- het gelaat bij het schakelbord liggen. Het duurde geruimen tijd voor men, door de onbruikbaarheid der telefoonlijnen, er In slaagde een dokter en den O.G.D. te bereiken. Deze achtte den toestand van het slachtoffer zeer ernstig. Daar de Y-centrale over het T Intact 18 gebleven, evenals de brandmelders over het T, heeft commandant Gordijn een motorspult ge- plaatet bij de Y-centrale. Wanneer nu een brandmelder aan de overzijde in werking wordt gesteld, komt deze melding binnen bij de Y- centrale, die dan het adres doorgeeft aan den bevelvoerder van de motorspult. Wat de bin nenstad aangaat, kon de heer Gordijn ons nog geen mededeellngen doen, daar in den afgeloo- pen nacht nog maatregelen zouden worden overwogen. Ook voor den G.G-D. gelden de zelfde bezwaren en vermoedelijk zuilen op eenige punten in de stad ziekenauto’s worden geplaatst. De politie ondervindt eveneens zeer veel hinder van het gebeurde. I Onderling kunnen op het oogenblik spre ken de nummers, beginnende met de cijfers 3, 9. 8, 5 en gedeeltelijk 3. Het andere gedeelte van 8, en zjjn onbereikbaar. De rtjksteiefoonnummers vijf maal 8 en vijf maal 7 kunnen niet aangevraagd wer den, uit welk deel der stad dan ook, daar dese nummers liepen over de splitsings kamer, welke thans verbrand is. In samen werking met den Rtfkstelefoondienst zal worden getracht zoo spoedig mogelijk ver binding tot stand a brengen van het R tjkstelefoonkantoor met de wel bereik bare nummers. Hoe lang dit nè* zal duren is nog niet te zeggen. Ook zal men trachten het gedeelte der Centrum-verbindingen, dat nog Intact is gebleven, over te schakelen naar de Y-centrale. Op een conferentie, later op den avond, is van officieele zijde mede gedeeld, dat in de eerste dagen geen kans is den normalen toestand te bereiken. De gedupeerde nummers blijven dus van het telefoonverkeer, ook intercommunaal, verstoken. Wel zal men trachten de niet-uitge- schakelde nummers, beginnende dus met de cijfers 2, 9, 8 en 5 en ge deeltelijk 3 zoo spoedig mogelijk aansluiting met de rjjkstelefoon te geven. Ook is thans gebleken, dpt de zaalchef J. van Eyle aan hartver lamming als gevolg van hevigen schrik is overleden. Hij zag plotse ling de isolatoren in de^f centrale roodgloeiend staan en vermoedde een ernstig ongeval. Hij viel neer en bleef dood liggen. BERLIJN. 410 M. 10 50 Bachcsntste 1.30 Gramofoonmuzlek 3 25 Gramo- foonmuzlek. HAMBURG, 373 M. 1130 Kleine No- nagorkest 7.36 Phllharmonieorkeet 9.50 Dansmuziek. LANGENbERG. 478 M. 8.50 Omroep orkest en omroepkoor 1130 Omroep orkest. HILVERSUM. 896 M. 8 uur AVRO 8.01 Gramofoonmuzlek 830 Gramofoon- muziek 9.01 Morgenwijding 9.15 Gra mofoonmuzlek 10 uur VPRO Recital door A B. Cornelia 10.30 Kerkdienst uit Amsterdam 13 uur AVRO 13.01 Lunch concert 2 uur Kerstvertellng 2 30 Concertgebouw-kamerorkest 3 15 Gra mofoonmuzlek 3 45 Concertgebouw-ka- merorkest 4 uur Gramofoonmuzlek 430 Radlo-klnderkoorzang 5 uur Ver halen voor kleinere kinderen 5.30 AVRO Halfuur voor d^ juegd 6 uur AVRO. Omroeporkest 630 RVU dr J. Fransen ..Moderne Fransche letterkunde" 7 uur AVRO Omroeporkest Strause-programma 7 30 Pianorecital. Imre Ungar 8 01 Vaz Dlas 8 15 Concert door Alma Moodle. viool, begeleid door Omroeporkest 9 uur Prijsvraag „Wie spreekt daar". AVRO-mede- werkers spreken door elkanders mond 930 Comedian Hamonlsta 10 uur Gra mofoonmuzlek 1015 Kovacs Lajoa en zijn orkest 11 uur Vaz Dlas 11.15 Kovacs Lajoa en zijn orkest 13 uur Slui ting HiiiniHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil|il||||ll|il|l||ll|l|||llllllll|l|l||l|ll|lll||ll||lllllllllllllllllllll|lllll|Hllinl||lllllll imnmiiiiiiniiuiiHiHiiiiHiiiiHiiiiiin opge- knnnen dus DA VENTRY, 1654 M. Btudlo-orkest 3.20 Callender’s Band 3 20 Idem 435 Gramofoonmuzlek 8.06 .Blndbad” 1055 B.B.C. dansorkeet. FARIJS. EIFFEL. 1446 M. 8.30 ,Xe miracle de Theophlle” mysteriespel. FARIJS. RADIO. 1785 M. 1220 Gra- mofoonmualek 3.30 Concert 5.50 Jas- muzlek 8.20 Operette van Lecocq VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN De romantische verbeelding vraagt om een witte Kerstmis. Of het na-/ tuyrgetrouw zou zijn het tn Palestina te laten sneeuwen vragen we ons niet r of. We leggen witheid op de Kerst- boomtakken en 'we omgeven den Kerststal met kunstmatige sneeuw. Het groen en de bloemen van Ooster- sche pracht laten we opbloeien uit een sneeuwbelegden grond en ome liederen gewagen van de wintersche witheid. Is het groen van den Kerstboom het symbool der hope, de witte blank heid rond den Kerststal zij het sym bool der reinheid die Kerstmis ons brengt. Ons verlangen naar een „witte Kerstmis” zij méér dan een zucht naar besneeuwde landschappen of straten. Ons verlangen naar een „wit te Kers" zij de innerlijke drang om in en door Kerstmis ons te hernieu wen tn de blankheid der onschuld en de smetteloosheid van een zuivere ziel. Amsterdam is dus per Intercommunale telefoon niet te bereiken. Door de telefoon- directle is aan de Omroepvereenigingen gevraagd dese mededeeling uit te zenden. Ook het brandalarmsteisel, de politietele- foonlUnen en de lichtseinen zjjn gedeeltelijk telefoon, noch HILVERSUM, 296 M. VARA 9 Uur Gramofoonmuzlek 10 uur VPRO Kerk dienst 11.15 Qramofoonmuziek 13 u. VARA Rotterdamsch Phllbarmonlsch or kest 3 uur AVRO Kerkconcert 3 45 dr. J. Gunning JHzn. leest een fragment voor uit .Midwinter Sproken” van Jeanne Oterdahl 3 15 Vloolrecltal Adries Roo- denburg 3.45 Concertgebouw Amster dam. Uitzending Radlo-Klnderkoorzang 4 15 Qramofoonmuziek 4.45 ..De Kerst boom aansteken en meezingen" (gramo- foonmuzlek) 5 uur VARA Vara-orkeat 5 45 ,J2e Stroobloem”. Kerstvertelling 6 uür Vara-orkest 6.30 Kerstmis In de Nederlandache folklore. Causerie D. J. van der Ven 6.50 Gramofoonmuzlek 7 uur Gemengd vocaal-sollstenensemble 730 Bollstenconcert 730 Gemengd vocaal sollstenensemble 7.45 Vaz Dlas 8 uur Vara-orkest 8.45 Zonnewendefeert. Op te voeren door het Varatooneel en gramo foonmuzlek 9.15 Vara-orkest 10 uur Verplichting tot reizen (Arnold Ulltz). Voordracht Carel Rijken 10.15 Muzikaal allerlei 11 uur Gramofoonplaten 12 uur Sluiting. j30 uit Feler- stunde door het LÖIfer-kwartet 8 15 Ver sterkt NCRV-kleln-orkest 10.45 Vaz Dlas 11 uur Gramofoonmuzlek 12 uur Sluiting. HUIZEN. 1875 M.: 8.30 NCRV: Morgen wijding, 9.30 KRO: Morgen concert, 10.30 Hoogmis O. L. Vrouwekerk der Paters Re demptoristen té Amsterdam. 11.45 Gramo foonmuzlek. 12.00 Kro-orkest onder leiding van Marlnus van t Woud. 12 45 Gramo foonmuzlek. 1.00 Jhr. Dr. J. C. Mollerua: ..De Japansche concurrentie In Ooet-Indlè", 120 Orkest. 2.00 Gramofoonmuzlek. 2.10 Plet Visser: Het herstel van de Benedic tijner Abdij ..Egmond”. 230 Kro-program- ma op den Phohl-zender, 3.30 Liederen bil oude Instrumenten door Olga Scbwlnd en Corry de Rijk. 8.50 Gramofoonmuzlek. 4.00 Cauaerle namens de Federatie van Vrouwenbonden In Nederland. 4.15 volg liederen bij oude Instrumenten, 430 -• Ziekenhalfuurtje. 5.00 NCRV: Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Deventer. 630 Duet ten door Annie Geest, sopraan en Rle Schaafsma. alt. Orgel: Ferd Kloek. 730 Gewilde gramofoonmuzlek, 7.45 KRO: Voet baluitslagen <R. K. F.). 7.60 Spreker. 8.16 Vaz Dlas. 8.20 Uitzending uit de kerk van de Geboorte te Bethlehem. 8 35 Kerstavond- programma m. m. v. b. Kro-orkest en het Kro-koor onder leiding v. Gerard Vermeu len. Solisten: Jo Immlnk. alt. Gerard van den Berg, tenor en Albert Bode, bariton. Vervolg KRO-programma. 835 De Ko ninklijke Harmonie te Den Bosch onder leiding van Joh. Wlerta. 10.35 Gramofoonmuzlek. K Klein koor onder leiding kers. 1130 Sluiting. HILVERSUM. 896 M.: VARA: 8.30 Voet- balmededeellngen 8 32 Tulnbouwhalfuur- tje. 9.00 Orgelspel. 9 20 Gramofoonmuzlek. 9 40 Orgelspel. 10.00 VPRO: Kerkdienst. 12 00 AVRO: FHmpraatje. 1230 Kovacs La- jos en zim orkest. 2.00 VARA: Uitzending Kerstvergaderlng van de SDAP te Amster dam. 3 00 Gramofoonmuzlek, 3.15 Vervolg uitzending Kerstvergaderlng. 4.30 Vara-or kest. 5 15 Uitzending voor de kinderen. 5.45 De Flierefluiters. 6.10 Uitzending voor den Alg. Ned Bond van Handels- en Kantoor bedienden. 6 80 Vara-ork. operetteprogram- ma. 7.00 VPRO: Kinderfeest. 8.00 AVRO: Vas Dlas. 8.05 Ds. A. C. Dlederlks spreekt een inleidend woord tot de uitzending uit Bethlehem. 8.20 Kerstklokken uit Bethle hem. 8 35 Radlotooneel. Studlo-oovoerlng van Kerstspel door G. J. Slrks, 9.50 Piano recital door Harold Samuel. 10 10 Omroep orkest. Solist: Jules Bledsoe, bariton. 11.00 Vaz Dlas. 1105 Hoe Europa Kerstfeest viert. (Int. uitwisseling van Kerstliederen en -muziek on gramofoonplaten 11.80 VPRO: Voorbereiding voor Kerstmis. Spre ker De W. Mackenzie Jo Vincent, sopraan. Anthon v. d. HOrst. plano. Vrijdagavond om tien voor half zea is brand uitgebroken in de split singskamer v«n de Telefoon-Cen- op den hoek Singel, Spuistraat, welke van het Centrum vin Amsterdam bedient. Het es- sentieele knooppunt werd geheel vernietigd, waardoor alle telefoon verbindingen in dit stadsdeel op slag zjjn verbroken. De brandweer rukte op het alsu-tn „groote brand” met talrijk materiaal uit en slaagde er in den brand tot de splitsings kamer te beperken, welke echter geheel een prooi der vlammen werd. BERLIJN. 419 M. 3 20 Populair con cert; 735 gramofoonmuzlek; 735 omroep orkest; 9.50 dansmuziek. HAMBURG, 373 M. 1030 gramofoon muzlek; 10.00 kleine omroepkapel; 12.40 populaire muziek; 1.56 gramofoonmunek: 5 30 Norag mannenkwartet; 9 50 program ma Berlijn. LANGENBERG. 478 M. 1130 gramo foonmuzlek; 13.55 omroeporkest; 830 vee- perconcert; 330 aollstenconcert; 4.35 dans muziek. geateorf Noch per telefoon, noch per brandmelder, gelegen binnen het gebied van de telefooncentrales drie, vier en zes, kan brandweer ot politie worden scheld. Brandaanzeggingen alleen geschieden door het gaan politieposten of brandweerposten. Zuidwestelljke luchtstroom loopt over het gebied tusschen IJsland «n Schotland Hiervan takt zich een gedeelte al, dat over de Noordzee als een Noordwesten vlca naar Centraal-Europa vloeit. Deze wanne luchtstroom, die ook tot ons land is dóórge drongen, veroorzaakte dooiweer tot diep in Oen" traal-Europa. Onder deze omstandigheden is het bovenge noemde gebied van hoogen druk in Zuidelijk» richting verdrongen hoewel het nog in sitelt toenam. Het blijft waarschijnlijk voor weersgesteldheid bfl ons nog van beteekwu» maar de depresale-lnvloeden zullen gaandeweg zich meer naar het vasteland doen gelden- Onder deze omstandigheden kunnen wachten, dat de aanvoer van warme lucht ove het hierboven genoemde gebied voorlooplg aanhouden, zoodat In de eerstvolgende das' de vorst niet meer In Centraal- en w**~* Europa zal terugkeeren, afgezien van de eigens geringe kans dat plaatsellJk lichte nacnv- vorst zal optreden in heldere nachten. De koelende werking van den nog niet overal dooiden bodem is daarbij van eenigen invl Het is niet te verwachten, dat opnieuw 1«~ lucht uit het géöled van hoogen druk Finland naar West-Europa zal alvloeien. Voor het einde der week en Zondag kunas» wU dus dooiweer met een temperatut^ hoogstens enkele graden boven het vrlesp™" Westelijken wind, afwisselende bewolking^ vochtig, mistig weer verwachten. Een 5P? m0. overgang op zacht regenweer is reer W" gelijk. (Nadruk verboden). De Burgemeester opende de bijeenkomst Het betreft hier een ramp, zoo zeide dr. de Vlugt. die zeker In de komende dagen diep zal Ingrijpen ta het zakenleven onzer stad, waarbij ook tal van offlcieele Instellingen moei lijkheden zullen ondervinden. Met kracht zal men er echter naar streven, om ta den kortst mogeljjken tijd, hoe lang is nog niet bij be nadering te zeggen, het euvel te herstellen. BERLIJN. 419 M.: 1130 Kleine Omroep orkest. 2.05 Gramofoonmuzlek. 4.46 Om roepkoor 5.30 Kinderkoor. 730 Omroepor kest. 8.36 Omroeporkest en koor. LANGENBERG. 478 M.S 10.06 Gramofoon muzlek. 10.50 Bachcantate. 11.20 Keratlle- deren 12.35 Kamerkwlntet. 2.60 Solisten concert 8.50 Klnderopera. 730 Kamer kwlntet, 11.20 Kerst-godadlenstoefenlng. DAVBNTRY. 15»4 M 1.60 Cellorecital 2 20 Gramofoonmuzlek 3.06 Gerahom Par- kington Kwintet. 5.35 Orgelrecltal. 6.05 Izmdensch Strijkkwartet 7 50 Vloolrecltal. 8 35 Kerstdlenat. 9.40 Kerstliederen. 10.06 stedeltjk orkest. 11.05 Epiloog. alle zijden waren inmiddels op het .groote brand", dat naar de verschil lende poelen was doorgegeven, de roode brand weerwagens uitgerukt en onbettepeUend klonk het slrenegeloel boven het stadsrumoer uit. Ook de drijvende motorspult, de .Jan van der Heij den" spoedde zich door het drtffUa van Achter gracht. Amstel en Singel naar de plaats van den brand. Commandant Gordijn nam per soonlijk de leiding van het blusschingswerk op zich- Het was voor de brandweer zaak het vuur te Isoleeren ot den haard, welke zich, zooals ge- zegd, in de spiltringa**™»»-, ’n L-vonnlge ruim te op de tweede verdieping, welke met drie ven sters aan de Spuistraat grenst en doorloopt langs den muur van de Kasvereeniging. Hoe eerder het vuur hier was neer geslagen hoe ge ringer de kans, dat vla de kruipruimten ook DAVBNTRY, 1554 M. 1330 orgelcon cert; 1.06 Westerm. Studio orkest; 3.30 clne- maorgel; 3.20 pianosoel; 3.35 stedeUjc or kest van Bournemouth: 5.05 gramofoonmu zlek: 6-50 de grondslagen der muziek: 74W studentenliederen; 11.15 Roy Fox en zijn band. PABIJ8, Blffel 1446 M. 846 omroep- symphonieorkest PARIJS R., 1735 M. 8.05 gramofoonmu zlek: 1240 orgelconcert; 1.25 gramofoon muzlek: 7.40 gramofoonmuzlek: 9.05 sym- phonleconcert HUIZRN. 1875 M. 840 NCRV Morgen wijding KRO 9.30 Gramofoonmuzlek 9 45 MorgenconceTt 11.15 Gramofoon muzlek 12 uur Politieberichten 12.15 Kerstklokken. Bespeling Carillon Kathe drale BaalUek van 8t. Jan te Den Boech door Toon van Balkom 12.45 KRO-or- kest 1.30 Gramofoonmuzlek 2 uur KRO-orkest 2.30 Kerstprogrmama Scho- la Cantorum ol‘v. Hubert Cuypers 440 Gramofoonmuzlek 5 uur KRO-Boys 5.45 Gramofoonmuzlek 6.15 KRO-Boya 7 uur Politieberichten 7.15 Dr. R. N M. Eykel ,»De Voorzorg bij besmet te lijke ziekten.” 735 Gramofoonmuzlek b uur KRO-orkest. Medewerking van Jo Vin cent 840 Vaz Dias 8.35 Zang door Jo Vincent, a. d. vleugel Fred. Boahart 9 uur Vervolg Bollstenconcert 9.45 Kerst spel door Karl Röttger Vertlalng Felix Bekkers. Regie Plerre Balledux 1040 Vaz Dias 1035 KRO-orkest 1112 uur Gramofoonmuzlek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 22