J Laffe overval De gladde weg Auto door trein vermorzeld Kerstvergadering der S.D.A.P. Terugreis van de „Pelikaan” RADIO-PR OGRA MM A c. Het seminarie te Apeldoorn WOENSDAG 27 DECEMBER F Donderdag 28 Dec. 1933 Uitzicht ter plaatse goed Auto geheel vernield De nieuwe motor voor Buma en bioscopen Brutale roofoverval Het gevaarlijke gas OP HEETERDAAD BETRAPT KERSTCONGRES DER O. S.P. Revolverdrama in een Chineezenwijk De daders spoorloos verdwenen Lastige Duitschers in een trein Nederlands plaats in de luchtvaart Brand op een kampeer terrein Weinig nieuws over de crisis Doe van nog éénmaal goed. Koopt Crisis-briefkaarten 5-8-11 den „Postjager” 57- ondervond grooten hinder 1554 M. in. Het uitzicht ter plaatse ia goed. Een paniek GIRO 186000 Kneuterdijk 20 - DEN HAAG V ermoedelyke dader gearresteerd Drie inbrekers tydig ingerekend DOOD GEVROREN De mislukte fusie met de R. S. P. werd drr Vele slachtoffer* van de gladheid in Den Haag Met een buit van honderd gulden verdwenen In goede conditie in Italië aangekomen Door dezen modus welke Poging tot berooving van twee oude menschen te Oss door gemaskerde bandieten Twee Nederlanders te Antwerpen dood gevonden 8.05 Gra- Gamofoon muziek 8.20 Kamer- HUIZEN, 1875 M. KRO 8 00 Mor- genconcert ziek Vliet 11 00 PARIJS (Radio). 1725 M. mof oon muziek 12.50 7.40 Gramofoonmuziek muziek. PARIJS (Elfel). 1448 M. 7.50 Gramo foonmuziek 8.25 idem. Maandagmorgen om vijf uur betrapten twee rechercheurs In de woning van Vah L. te Eind hoven op heeterdaad drie personen, die, na te hebben Ingebroken, bezig waren een geldkistje te forceeren. De drie Inbrekers zijn gearresteerd. Twee van de daders kwamen uit de omgeving van Eindhoven, de derde Is P. de K. uit Am sterdam. eéh bekende van de politie. Eng else he waardeering Reuter seint ons uit Londen: De Nederlandsche vliegers Smirnoff en Soer, die in zulk een recordtijd van Amsterdam naar Batavia hebben gevlogen, verdienen den groot- sten lof voor hun prestatie, doch dit succes van het Nederlandsche postvliegtuig moet een aan sporing zijn voor onze eigen vllegdlensten om 'voortgang te maken, aldus schrijft de „Sunday Times" in een hoofdartikel. Het feit, zoo schrijft het blad verder, dat de machine, die voor deze vlucht gebruikt is, niet het nieuwste type is, verhoogt de waarde van deze prestatie en toont tevens aan, wat hoogst waarschijnlijk kan worden gedaan, als snellere machines in geregeld gebruik zijn. Een nationale beweging in voorbereiding vert gesti kijkt km hot dai hel tlsc gel< het tijd die dee er drai J mat zooi «tnc zeilt mal Boe boel void haa maa gedt kant een wen opgt kom ondt weit dat de i noei dig begr Wall de 1 beha wijze echri het 1 dat gesp: tijd Zulk Wt dat tUd were kraci nemt zoo joun glnn veert staal weet scha ZOO I „dat is d nemt af, t moet hoe stekt He later vele Maandagnacht om ongeveer drie uur heeft te Heesch bij Oss een brutale roofoverval plaats gehad. Drie gemaskerde personen zijn bij den alleenwonenden landbouwer O. H binnengedron gen, hebben dezen van bet bed gelicht, vastge bonden en In een hoek van het slaapvertrek geduwd. Daarna hebben zij de woning, welkt op een afgelegen plek _£aat. doorzocht en zijn toen met een bult van ruim honderd gulden verdwenen. Nadat bet misdrijf in den morgen was ontdekt de man vMrd door omwonenden bevrijd heeft de politie een krachtig onder soek Ingesteld. De daden waren Maandagmid dag nog niet achterhaald. Vermoedelijk zyn ze uit Oss afkomstig. L D* tijken der beide inzittenden werden vreeselyk verminkt onder het wrak van daan gehaald Vier dooden en een zwaar ge wonde te betreuren bij een auto-ongeluk voorkeur van den ontwerp De op Woensdag 27 December ajs. belegde le denvergadering van den Nederlandschen Bios coopbond zal de tegenover bet Buma-confllct voor de toekomst aan te nemen houding defini tief bepalen. Nader bericht men ons, dat de slachtoffers van het ernstige auto-ongeluk op den onbe- waakten overweg by Heerjansdam niet afkom stig zijn uit Strjjen, maar uit Nleuw-Be(jerland. Het staat thans vast, dat het tweede slach- offer Inderdaad een zoon is van den eveneens om het leven gekomen J. Troost. De Bouwcommissie van het Aartsbisschoppe lijk klein seminarie te Apeldoorn nam dezer dagen de beslissing betreffende het tnterteur- plan. waartoe enkele vooraanstaande Neder landsche edelsmeden werden uitgenoodlgd een ontwerp te maken. Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft te Oss een brutale overval plaats gehad. Drie gemas kerde mannen drongen binnen in de woning van den 59-jarigen L, van Berkum aan den Bei- chemscheweg te Oss, die alleen met zijn 76-jarige vrouw thuis was. Het oude vrouwtje zat aan ta- tej en werd door een der mannen overvallen; de belde andeer indringers grepen den heer Van B„ toen deze aan den achterkant de kamer binnen kwam. Een der ongenoode gasten hield de oude men schen in bedwang, waarna de belde anderen het huis gingen onderzoeken. Het slaapvertrek werd geheel overhoop gehaald, terwijl In de voorka mer ’n kachel omver werd gestooten, omdat daar onder altyd het geld verborgen wordt. Toevallig was dit eenige dagen te voren op een andere plaats geborgen. Toen de man er in slaagde xich los te maken en om hulp ging roepen, namen de indringers na het lossen van een schot in de lucht om angst aan te jagen zonder buit de vlucht. Tot dusver werd van de daders geen spoor ontdekt. De ruziestokers met veel moeite vprw'i'ier'l Men verzoekt ons te melden, dat onder in stemming van de Regeerlng een nationale bewe ging wordt voorbereid, om de geestdrift, gewekt aoor de thans in uitvoering zijnde vlucht van de „Pelikaan” naar en van Nederlandsch-Indlë In practische benen te leiden, ten doel hebbende Nederlands plaats In de luchtvaart In de toe komst te bevestigen en te versterken. De rede van ir. Al bard a niet per radio uitgezonden, wegens groote schrappingen door de Radio Controle-commissie Het Kerstcongres der Onafhankelijk Socia listische Partjj,. dat Zaterdagmiddag werd ge opend te Rotterdam met een rede van den heer Fr. van der Goes, is Zondag en Maandag Maandagnacht zjjn te Antwerpen in een loge ment aan de v Dljckkade, waar zij overnachtten, twee Nederlandsche zeelieden, Gerard Claessen uit Delfzijl en Fokko Munnlksma uit Groningen, belden 31 Jaar oud, door gasverstikking om het leven gekomen. Men vond de belde slachtoffers, toen men s middags tegen één uur ging kijken, waar de mannen bleven. Men neemt pan. dat de oorzaak van het gebeurde moet worden toegeschreven aan onachtzaamheid. Een kraan van bet in de kamer staande gasstel was niet goed afgeslo ten. Dokter Fernlmmen heeft den dood gecon stateerd. In het priesterkoor zullen 13 gebrandschil derde ramen komen, voorstellende Christus met de 13 Apostelen. Deze ramen zijn ontworpen en worden uitgevoerd door den kunstschilder Willem Wiegman» te Rysenburg. Houten huisje een welkome prooi der vlammen Interieur en ciborium-altaar van brons Heden naar Athene De ontvangst van deze bereidverklaring heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios coopbond aanleiding gegeven aan de leden te berichten, dat het aar.gekondlgd ontslag aan de bioscoopmusici per 1 Januari 1934 voorlooplg moet worden Ingetrokken en dat ook weer, zoo lang Buma zich aan zjjn verbintenis houdt, va- rtété-artlsten voor de bloscoopprogramma’s geëngageerd kunnen worden. lükrn zijn per slede naar Heer jansdam vervoerd. Naar de oorzaak van bet vreeselyk ongeval stelt de politie, een onderzoek Door de Bouwcommissie werd de gegeven aan het interieur-ontwerp edelsmid Ad. van Roosmalen. Het geeft een beeld van het fraai bewerkte litur gisch ciborium-altaar van marmer en brons. Verder ter weerszijde van het priesterkoor twee bronzen am bonen alsmede twee bronzen com- munle-banken met sierhekken. Ook het Sacra- mente-altaar Is van dezelfde hand. Beeldgroe pen en ornamenteering worden in een nieuwe techniek gemaakt zoogenaamd metaalsnijwerk. Oplossing van het conflict in het zicht Dit belangrijk werk, hetgeen een geschenk Is voor Z. H. Ex. Mgr. J. Jansen, zal worden uitgevoerd door de edelsmeden Gebr. van Roos malen te Utrecht die ruim anderhalf jaar werk aan dit project zullen hebben zoodat men ge lijktijdig met de operiing van het Seminarie gerdëd hoopt te zijn. dat ale „vervelende dagen" voorbij zijn. De ander had geen mooi weer genoeg. Een derde was door de glad heid van den derden dag aan huis ge bonden. Te velen bleven ontevreden. Te weinigen weten het genoegen te grepen dadr waar het op ons wacht: in ons zelf en rond ons in den hulse- lijkcn kring. Wie in zijn woning de vreugde beleefd heeft van glanzen de kinderoogen rond de kerstboom kaarsjes. van een blijden moederblik bij spelende kinders; van vredigen ouderdom bij jong leven, dat de eer van het verleden voortzet, die heeft tets ondergaan van het „vrede op aar de aan hen die van goeden wil zijn”. In ons en rond ons moet de wil er zijn om vrede en vreugde te vinden in het waarlijk beleven van dezen rijken kersttijd. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft van den heer Olman, voor zitter van den Nederlandschen Toonkunste- naarsbond, de mededeeling ontvangen, dat het. Bureau voor Muziekauteursrecht (Buma) te Amsterdam zich heeft bereid verklaard, zich te genover de bioscopen, die nun variété en hun orkest in dezelfde bezetting handhaven, te ver binden, dat Buma het spelen daarvan, hoewel dat naar het oordeel van Buma Inbreuk op haar rechten beteekent, niet zal vervolgen. Bu ma zal deze verbintenis niet beëindigen dan na opzegging zijnerzijds tenminste één maand te voren. Het Studiecomlté NederlandIndië deelt nog mede dat de „Postjager" heden van Grottag- Ue naar Athene vertrekt ter voortzetting van zijn reis naar Nederlandsch-Indië. Het vertrek van Batavia is bepaald op 5 Januari. Zondagavond bevond zich aan bet station Delfsche Poort te Rotterdam in den electrischen trein, die om half acht naar Amsterdam zou vertrekken, een drietal Duitschers, die waar schijnlijk eenlgszins onder den Invloed van sterken drank verkeerden. ZIJ gedroegen zich nogal rumoerig en trachtten met de andere passagiers ruzie te maken, o.a. door voortdu rend geroep: ..Heil Hitler”, Ten slotte vond het spoorwegpersoneel het ongewenscht de onrust stokers in den trein te houden en de conduc teur verzocht hun den wagon te verlaten. Daar de Duitschers aan dit verzoek geen gevolg gaven en den conducteur te lijf wilden, werd een politieagent er by geroepen. Toen deze ver scheen vielen de drie mannen on hem apn en de agent werd danig mishandeld. Een der Duitschers had een schoen uitgetrokken en bewerkte daarmede het gelaat van den agent Toen het drietal met behulp van spoorweg- mannen uit den trein was gewerkt en zij weigerden het station te verlaten hield de agent, die alleen geen kans zag de drie mannen te arresteeren. een woordenwisseling met hen terwijl naar het bureau om assistentie getele foneerd werd Spoedig arriveerde per rijwiel een aantal agenten en rechercheurs. De vreemde lingen gevoelden er echter niets voor, mede te gaan, en zoo ontstond op het perron een hevige vechtpartij, die slechts met gummistokken be slecht kon worden. Na veel moeite gelukte het de drie Duitschers zwaar geboeid naar het politiebureau aan de Gallery over te brengen, waar zy werden Ingesloten. NCRV 10.00 Gramoloonmu- - 10.15 Morgendienst door <te. P. v. 10.45 Gramoioonmuzlek KRO Gramofoonmuziek 11.30 Oodsd. hnifuurtje door pastoor L H Perquln 13.00 Politieberichten 13.15 Kro-orkest o. I. v. Mar. v. ’t Woud NCRV 3.00 Fraaie handwerken door mej. G. Abllj 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.30 Rustpoos 4 Oe Bijbellezing door ds. W. van t Sand 5.00 Handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Stelnvoort 5.30 Het Amsterdamsen Kamermuziek-Ensemble 6.30 Het NCRV-kwartlertje. Spr A Stapel kamp 645 Gramofoonmuziek 7 00 Politieberichten 7.15 Ned Chr. Persbu reau 7.30 „Wat er op de wereld ge beurt” door C. A. Crayé 8.00 Outjejaars- progranuna. Chr. Rjtdlokoor o. 1.’ v. Jan Couveé 8 45 Terugbllk over 1933 door mr. A. v d. Deure. Vaz Dlas. berichten. Ds. A. K. Straitsma geeft oudejaarsgedachten 10.00 Almelo» Christelijk Mannenkoor o. 1. v, A E. P Sommer 1100 Gramo foonmuziek 13 00 Sluiting MILAAN. 331 M. 6.50 Gramofoonmu ziek 7.10 Idem 8.00 Gramofoonmuziek 8 20 Opcra-ultzendlng ROME. 441 M. 4 30 Vocaal en Instru mentaal concert 7 30 Gramofoonmuziek -8.00 Symphonieconcert o. 1. v. Selvaggl. WEENEN. 517 M. 6 15 ..Don Carloe”, opera van Verdl 10.05 Omroeporkest o. 1. v Joseph Holzer. WARSCHAU. 1411 M. 3 00 Populair concert 4.15 Gramofoonmuziek 4.40 Pianorecital’7.20 Omroepcrkes* o. 1. v. St. Nawrot 8.30 Dansmuziek. BEROMVNSTER. 480 M. 5.20 Gramo foonmuziek 625 Hongaarsche Vioolmu ziek 7.30 Omroeporkest o. 1. v. H'. Nep- pach 8.30 Vroolljk Weenscb programma. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OOIDS Maandagavond om acht uur ontstond door onbekende oorzaak brand in een houten toko, staande op het gemeentelijke kampeerterrein bij het strand te IJmulden en toeljehoorende aan den exploitant Jochems. Spoedig sloegen de vlammen over naar een tweetal andere houten gebouwen, in één waar van meer dan honderd houten kampeerhuisjes met Inventaris, voornamelijk toebehoorende aan Amsterdamsche Ingezetenen, waren opgeslagen. Doordat de brandweer wegens het ontbreken van bluschwater In de nabijheid machteloos stond, is het geheele complex binnen anderhalf uur in vlammen opgegaan. De schade is zeer aanzienlijk. Alleen de kampeerhuisjes vertegen woordigen een waarde van ongeveer 25.000 gul den. Deze zijn verzekerd, evenals de eigendom men van den heer Jochems. Sedert de vorige week Maandag werd te Vaals vermist de 72-Jarige Hub. Pelser. Vrijdag middag werd onder de gemeente Rlchtertch het HJk van P. door smokkelaars gevonden. De man is doodgevroren. Maandagmiddag om twee uur is een luxe-auto. waarin zeven personen waren gezeten, allen af komstig uit Hengele, die op weg was naar Zwolle. aan de Wierdensehestraat tusschen Almelo en Wlerden. door de gladheid van den weg tegen een boom gereden en daarna vier maal over den kop geslagen. De gevolgen waren ontzettend. Van de inzittenden werden vijf personen, zijnde de heer Voskamp, zijn dochters de dames v. d. Weyden en Kers, zün schoonzoon de heer v. d. Weyden en diens vierjarig zoontje, zwaar ge wond. Twee hunner, de heer Voskamp en mevr. Kers, zjjn kort na het ongeluk aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. De bestuurder van den auto, de heer Kers, werd slechts licht gewond. Ook een zoon van den overleden heer Voskamp kreeg weinig letseL De auto werd geheel vernield. Nader vernemen wij, dal Dinsdag nog twee slachtoffers van bet auto-ongeval op de Wier- denscheatraat by Almelo zijn overleden, nj. de vier-jarige Bennie van der Weyden en zijn moe der Mevr, van de WeydenVoskamp. Zooals reeds hierboven vermeld zijn dadelük na het ongeval reeds overleden de 58-jarige E. J Voskamp en diens dochter, de 32-jarige mevr. KersVoskamp, zoodat het ongeval tot dusver vier dooden heeft geelscbi. Men vreest ook voor het leven van het vijfde slachtoffer, den heer Van der Weyden. Op Tweeden Kerstdag, Dinsdagochtend tegen n“r, is op den onbewaakten overweg by Heerjansdam een personen-auto gegrepen door den trein, die te 944 Blt Dordrecht naar Rot terdam vertrekt- In den auto zaten twee personen, de heer J- Troost uit Strjjen en een jongeman van naar schatting 16 of 17 jaar. vermoedeiyk een zoon van den heer Troost. He auto weid In het midden gegrepen en on geveer honderd meter meegesleurd. Op de beug ever het riviertje, dat de gemeenten Baren- drecht en Heerjansdam scheidt, raakte de auto los en viel op het Ijs. Ook de beide inzittenden stortten omlaag en de vreeselyk verminkte lijken bleven op het jjs liggen tusschen de hoekstukken van den totaal versplinterden auto, waarvan de resten op de brug in brand vlogen. De kap van den wagen werd nog 150 M. verder gevonden- De beide Maandagavond heeft op de Hoefkade een 57- jarige juffrouw een arm gebroken en werd naar het Ziekenhuis aan den Zuldwal gebracht Een andere Juffrouw viel op den Looedulnscheti weg en brak eveneens een arm. Ook zy werd naar den Zuldwal gebracht, In de Kamperfoeiiestraat viel iemand, die bewusteloos werd opgenomen en verschillende wonden aan het oog had bejtomen Hy werd naar het Roode Kruis Ziekenhuis ge bracht. Voorts is nog Dinsdagmorgen Op de Prinsen gracht een meisje gevallen, die een hersenschud ding bleek gekregen te hebben zy werd In het Katholieke Ziekenhuis ongenomen. In de Schou tenstraat Is Dinsdagmorgen een bakker geval len. die een paar ribben brak. Hy werd naar Bronovo gebracht. Ook het verkeer ondervond grooten hinder van de gladheid. Vooral de fietsers en de chauf feurs hadden op sommige plaatsen in de stad en vooral In de buitenwijken de grootste moeite om geen ongelukken te krygen. Dinsdagnacht Is een auto op den Zuldwal, by de Pavlljoensgracht uitgegleden en In het water terecht gekomen Er zaten geen passagiers in den wagen. De chaufeur, de 32-Jarlge A. N._ wonende aan het Groenewegje, wist zich uit den’ auto te werken en kon toen geholpen worden om weer op het droge te komen Hy werd door den Geneeskundigen Dienst ter observatie naar het Ziekenhuis gebracht. BRCS8EI.. 509 M. 13.30 Het kleine orkest van bet N. I. R. o. 1. v. P. Leemenz 1.30 Gramofoonmuziek 5.30 Omroep- symphonle-orkeet o. 1. v. Arthur Meule- mans 8.30 Omroepeymphonle-orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 8.30 Vervolg concert. KALUNDBORO, 1153 M. 1120 Strijk orkest o. 1. v. Leonard Oyldznark 3.50 Carl Rydahl’s Instrumentaal ensemble 3.40 Pianorecital 8.50 Mandollne-orkest 10 20 Dansmuziek. BERLIJN. 419 M. 3.30 Populaire mu ziek 6 20 Mozartconcert 7 25 Groote dansavond. Doordat de zenzine van den auto in brand was geraakL en brandende langs den trein vloog, ontstond onder de reizigers van den trein, die dachten, dat de trein in brand stond, een paniek. Zy sprongen uit de wagons op de spoorbaan, waarover even later de sneltrein uit Rotterdam moest passeeren. Het treinper soneel slaagde er in de reizigers tydig voor het gevaar te waarschuwen, zoodat de sneltrein zonder ongevallen passeerde- De lijken der slachtoffers zjjn door de politie te Barendrecht in beslag genomen. Het Studie-Comité Snelpost Nederland Indië deelt mede van Overste van Santen telegrafisch' bericht te hebben ontvangun, dat de nieuwe motor voor den „Postjager” In Italië is aangekomen en direct na aan komst van Napels is doorgezonden naar het vliegveld Gröttaglie. Bij aankomst aldaar Is de motor In goede conditie bevonden. Volgens mededeeling van Overste van Santen is een herhaling van het defect, dat zich heeft voorgedaan, uitgesloten. Hy ver wacht, dat de „Postjager” kort na Kerstmis de vlucht naar Nederlandsch Indië zal kun nen voortzetten. In den Kerstnacht heeft zich n den Chlnee- zenwyk op Katendrecht te Rotterdam een re- volverdrama afgespeeld, waarby een Chinees levensgevaariyk werd gewond. Omstreeks kwart, over twaalf werd een tweetal per rywiel survell- leerende agenten door een verpleger van den G. G. D. gewaarschuwd, dat er in pand 16 op den Sumatraweg iets gebeurd was. De agenten be gaven zich daarheen en troffen in het jjerceel een Chinees aan, zekeren Lo Tse, die zwaar gewond op den grond lag. Het bleek, dat hy door drie revolverschoten In den rug was ge troffen. Een tweede Chinees, die in het pand aanwezig was. Ho Sing genaamd, overhandigde den agenten dadelyk een revolver en hy werd dan ook als vemioedelyke dader naar het poli tiebureau overgebracht. Lo Tse werd per auto van den O. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolslngel vervoerd, waar zyn toestand zorg wekkend bleek. Hoe de zaak zich precies heeft toegedragen is nog niet bekend, daar men op het politiebureau by gebrek aan een tolk ook Ho Sing nog geen verhoor heeft kunnen afne men. IIIIAEKSIM. 296 M. AVRO 8 00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Zang- voordracht door Marie Snijdera. A. d. vleu gel Egbert Veen 11.00 Kook- en bak- praatje 'door mevr. R. LotgeringHille- brand 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Lunchconcert door het ensemble Rent meester 2.15 Rustpoos 2.30 Gramo foonmuziek 3 00 Sollstenconcert. J. P. v d. Wljngaart. viool. Jzn Wagenaar, piano 4.00 mesr. Ant. v. Dijk spreekt voor zieken en 'euden van dagen 4 3q Cau serie door Max Tak 5.30 Kovacs Lajoe en zyn orkest 6 30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 200000 Luistervinken! Avro-Jiibelprogramma. Radio tooneel ..Bob en Ben op stap met de K.L M.” Leiding Kommer Klevn 7.30 Omroeporkest o. 1. v. Alb v. Kaalte. Pierre Palla. Egbert Veen, Gerard Verhey. plano 8.00 Vaz Diae 8 05 Gramofoonmuziek 8 15 Omroepor kest o. 1. v. Nico Gerharz m. m. v. het koor der Opera-Vereenlglng 8.00 Koos Koen: ..We moeten wat doen” 9.15 Om roeporkest o. 1 v. Nico Treep. Hélène Cala, sopraan 9 50 W. Vogt: De 200.000 be reikt!" 10.00 De nationale revue: „Van den hak op den tak", short show van schetsen, lledles. praatje» door Jacques van Tol en Lou Bandv 11.00 Vaz Dlas 11.10 Aansluiting met dancing Pschorr te Rotterdam. Tom van der Btap en zijn tien Witte Raven 13.00 Sluiting. LI'XEMBI'RG. 1191 M. 7.50 Dultsche avond; symphonieconcert 8.40 Orkest- concert 10.50 Dansmuziek. DAVENTRY. 1554 M. 12.20 Rutland Square en New-Vlctorla-orkest o. 1. v. Norman Austin 1.20 Nieuwe gramofoon muziek 2 30 Northern Studlo-orkeat o. o. 1. v. John Bridge 3.20 Vesperconcert 4.10 Sollstenconcert 4.35 Concert door het Schotsche Studlo-orkeat o. I. v Guy Dalnes 6.50 Grondslagen der muziek 7 50 B B C -orkest 8 50 Dansmuziek 8.55 Concert 11.05 Cluborkeat. voortgezet. Van verschillende zyden werd aanmerking gemaakt op de wyze. waarop enkele belang- langryke gebeurtenissen in het officieele party- orgaan „De Fakkel” waren behandeld. Men was van meening. dat het orgaan te weinig aandacht had gewijd aan het proces te Leipzig over den Rijksdagbrand. althans -niet In vol doende mate had gewezen op de beteekenls er van. Ook de wyze, waarop ..De Fakkel" had geschreven over de stucadoorsstaklng achtte men nadeelig voor de propaganda. Den geheelen Zondagmiddag was gewijd aan de bespreking van de mislukte fusie met de R.SP Sommige afdeelingen wenschten. dat het partybestuur de fusle-poglngen zouden voort zetten. Anderen waren van meening. dat men van de zyde der O S.P. reeds teveel concessies had gedaan en dat. de RS P. de fusie op de lange baan wilde schuiven. In het laatste gedeelte van de middagzitting van Maandag werd de discussie over de fusie door eenige leden van het partybestuur beant woord. De desbetreffende resolutie van het partijbestuur werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Het Rotteydamsche voorstel om uit het Comité van Verweer te treden werd verworpen met 108* tegen 90 stemmen en 22 blanco. Tot voorzitter, secretaris en penningmeester der party werden by enkele candldaatstelllng herkozen resp. de heeren P. J. Schmidt. J. de Kadt en G. Steen. zyn de moeilijkheden, voor de bioscoopmusici zoowel als voor de variété-artislen dreigden te ontstaan als ge volg van de tusschen den Bioscoopbond en de Buma bestaande oneenlgheid voorlooplg uit den weg geruimd. HAMBI RG. 372 M. 10.50 Concert o. 1. v. Eugrn Wllcken I1.4O Vervolg con cert 12.40 Populaire muziek 155 Ri chard Wagnerconcert 5.30 Concert 10.05Programma van Berlijn. LANGENBERG. 472 (Jrt. 11.30 Orkest van werklooze musici 13.55 Gramofoon muziek’2.35 Kamermuziek 11.20 Gra mofoonmuziek. Zondagmiddag werd in het Concertgebouw oe Kerstvergadering van de S.D.A.P. gehouden, waar de party leider Ir. J. W Albarda zyn Jaar- lyksche redevoering uitsprak. De Voorzitter van de Amsterdamsche Federa tie opende de bijeenkomst met de mededeeUnc, dat Albarda’s speech niet per radio zou worden uitgezonden, aangez.en de Radio Controle Com missie een aantal passages uit de rede geschrapt wenschte te zien en daardoor de samenhang van het geheel verbroken zou worden. Ook de rede van den Voorzitter van de Fe deratie der 8D.A.P, den heer J. Matthjjssen, li niet per radio uitgezonden. De heer Matthijssen, die tn zVn rede iets had willen zeggen over de uitspraak van het proces te Leipzig, had In ver band hiermede den tekst van zyn rede niet te voren by de Radio Controle Commissie inge diend: uitzending was dientengevolge niet toe gestaan. De Voorzitter sprak zyn blydschap uit over 1 vonnis van het Lelpzlger proces. Aan officieels en offlcieuse pogingen om tot straf te komen heeft het niet ontbroken. Toch heeft men het niet aangedurfd. Spr. stelt voor de regeerlng een telegram te zenden om haar te vragen al t moge lijke te doen om den dood van den psy- chopaath Van der Lubbe te voorkomen. Dan was het woord aan Ir. J. W. Albarda. die allereerst wees op den donkeren wereldtoestand sinds 1929 Men Is niet alleen tot economische ontreddering vervallen, doch ook door politieke. Wy weten geen raad met het ontzaglijke pro- ductie-apparaat: de oogsten vergaan, de fabrie ken worden gesloten. Men heeft, tegen de mee ning der meeste economisten In. de grenzen ge sloten. Wy leven In een toestand van handels- oorlog, waarin alle landen verliezen. Een toe stand, waarvan een bloedige oorlog het gevolg is, want slechts één industrie heeft geen last van de crisis: de oorlogsindustrie. Toch zyn er enkele lichtpunten. Geleerden diwyen beweren, dat In den zomer van 1932 het dieptepunt van de crisis gepasseerd werd. Ook in ons land zyn kleine verbeteringen te con- stateeren. hoewel er nog steeds 300.000 werk- loozen op den r»nd v»n d» naakte armoede le ven. Dan besprak Ir. Albarda den toestand in Duitschland en merkte op, dat aan de ver wachtingen der ‘enthousiaste natlonaal-soclalls- ten niet Is voldaan. Na den oorlog hebben groote moeliykheden en scherpe tegenstellingen de landen gescheiden gehouden Maar zoolang Duitschland een de mocratische republiek was, dreigde het gevaar niet In die mate als thans, nu het Derde RUk verrezen is en het oude Pruisische Mllltalrisme opnieuw een haard van oorlogsgevaar vormt. Een oorlogsgeest, een oorlogsstemmlng is alom aanwezig. Europa beeft van onrust; de ontwa peningsconferentie is uiteen gegaan. Dultach- land zegde zyn lidmaatschap voor den Volken bond op. Wy beleven tyden van hevige en ge weldige spanning. Een nieuwe bewapenlngs- koorts is losgebrokên. Het zal noodlottig zijn, nu te denken dat de oorlog onvermydeiyk Is en daarom spoorde spr. aan eendrachtig te blijven werken aan den vrede. Tenslotte besprak Ir. Albarda den staatkundi gen en politleken toestand in ons land. Het Jaar 1933 was een slecht Jaar voor de sociaal-democratie. Het aantal Kamerzetels Uep terug. Drie oorzaken noemde spr. hiervoor Ten eerste de crisis, die den grondslag vormde voor extremistische successen. Ten tweede de toestand In Duitschland. en ten derde het ge beurde op de Zeven Provinciën. Het fascisme geeft spr. weinig kans. ”Pr- verwacht niet, dat de vrijzinnigen en Kath«le ken hun beginselen aan het Fascisme ten on« zullen brengen. Maar wel zullen de burgerlijk partyen heel wat veeren hieraan moeten Met een aansporing tot het behouden democratie besloot ir. Albarda «Vn rede. Op het vliegveld daalde een weinig motregen neer, doch dat was voor degenen, die by bet afscheid der vliegers tegenwoordig wilden zyn geen beletsel. Steeds grooter werd het enthousiasme en tel kens weer opnieuw klonk het „Wilhelmus" op. als een uiting van den' sterken band, die er bestaat tusschen de bevolking van ons land met de overzeeeche bezittingen. Naar schatting wa ren ongeveer drieduizend menschen naar bet vliegveld Tjililitan gekomen. De belangstelling was dezen keer wel dubbel zoo groot als by de aankomst van het vliegtuig, verleden week Vrydag. Ongeveer om dezen tyd had In 1924 de eerste vlucht uit Indië plaate. Alvorens op te stijgen heeft de bemanning per radio afscheid genomen van de Indische bevolking en reeds hun harteiyke groeten voor uitgezonden naar het moederland, naar familie en kennissen, by wie zy binnen vier dagen weer hopen te zyn teruggekeerd. Allereerst sprak Soer voor de microfoon, die In de cock pit van de „Pelikaan” was opgesteld. Na hem was het woord aan Smirnoff. De N.IRO.M. heeft dit afscheid per radio uitgezonden. Deze uitzending is met behulp der techniek door de Nederlandsche zenders gere- layeerd en zoo was het mogelyk. dat de luis teraars hier In Nederland geheel hebben kun nen meeleven met dat verre gebeuren. De uitzending kwam uitstekend door en er was sledhts weinig fading. Zoo heeft men in ons land Dinsdagmiddag om ongeveer 5.40 uur de motoren kunnen hooren ronken by het ver trek uit Indië. waar het Intusschen 12.54 uur v m. Java-tyd reeds derde Kerstdag was ge worden. De bemanning, die by seer warm weer Indië heeft Verlaten, hoopt de retourvlucht in den- zelfden tyd, ongeveer vier dagen, te kunnen volbrengen om dan In het vaderland waar schijnlijk te kunnen schaatsenryden Over de te volgen route is nog niets bekend. De omroeper kon hieromtrent geen nadere mededeellngen verstrekken, daar dit geheim was gehouden. Het vliegtuig heeft 460 K.G post aan boord. Over het programma der retourvlucht deelt intusschen Aneta het volgende mede. In tegenstelling met de heenreis, toen vla Singapore werd gevlogen, vindt de terugreis via Medan plaats- Te Rangoon komt de „Pelikaan" dan weer op de oude route. In ver band hiermede Is de voorgenomen extra-vlucht van de K N J LM. van Medan naar Alorstar. die bedoeld was voor het afgeven van de post van Sumatra's Oostkust aan de ..Pelikaan" ver vallen De post uit Zuid-Sumatra werd Dinsdag met een extra-vllegtuig van de K.N I.L M. van Palembang naar Batavia overgebracht ter overlading in de „Pelikaan”. gladheid van de straten; welke sinds Maandagavond tengevolge van de weersomstan digheden merkbaar was, heeft ook in Den Haag een groot aantal ongelukken veroorzaakt. De Geneeskundige Dienst werd herhaaldelijk ge alarmeerd voor ongevallen en heeft een groot aantal personen, die gevallen waren, moeten be handelen. Meer dan veertig keer is de Dienst uitgereden om hulp te verleenen. Gelukkig wa ren de meeste gevallen van minder ernstlgen aard, zoodat meestal met een behandeling aan den Óentralen Post volstaan kon worden. De ge wonden werden dan later naar hun woning ge bracht. In 13 gevallen was de toestand van de gewonden echter van dien aard, dat overbren ging naar het Ziekenhuis noodzakeiyk was. Onder overweldigend enthousiasme van een zeer groot deel der bevolking van Batavia is op den Tweeden Kerstdag het Indië-vlie$tuig de „Pelikaan” gestart voor zijn vlucht naar het moederland terug. de Iss I Groot enthousiasme by het vertrek uit Batavia in ons en rond ons Drie feestdagen achtereen. De meeste menschen hebben tijd gehad voor rust, voor huiselijk genoegen, voor geestelijke opbeuring. En ga nu eens de gesprekken na van dezen dag.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 20