PROVINCIAAL NIEUWS B INCASSO-BANK n.v. DEPOSITO’S L: L WOENSDAG 27 DECEMBER i ULTRA-SUPER HOORN ABCOUDE HEERHUGOWAARD TEXEL KOEDIJK UITGEEST ASSENDELFT MEDEMBLIK T VELD WAARSCHUWING BAAMBRUGGE WORMER PURMEREND BOVENKARSPEL MIJDRECHT BLOKKER WEESPER KARSPEL TER AAR OUDKARSPEL GEMEENTERAAD WORMER VEER ZAANDAM 1 DEN HELDER GRAFT HEEMSKERK TERUGGAAF VAN PERSO- NEELE BELASTING ZEVENHOVEN 2* oa n groen DE BEZUINIGINGEN BIJ DE N. Z. H. Aan houder* van motorrijtuigen en pleiziervaartuigen Circulaire van St. Raphael aan de leden Haarlem - Kruisweg 59 «j***- Kap. 30.000.960.— bedrag te Jan den omdat ver gelden. wist, die Aaflre de ;lt (Gel tt. van de heer C. Ruyter, aftredend. ten S== 1 1 Ben staat s Geslaagd. De heer C. de Koek, volontair ter secretarie alhier, slaagde te s Gravenhage voor Staatsinrichting M O. Wilhelmus v. Zijl en Keratgave. In deze gemeente werd besloten aan de arbeiders, die steun uit de werklooeenkas ontvangen, een Kerstgave van 25 pet. te ver strekken voor zoover het bedrag van de gezins- inkomsten niet hooger was dan het totaal be drag van ultkeering en Kerstgave. Vroege lammeren. Bij den veehouder C. Edel alhier heeft een schaap in de dagen van Kerstmis drie lammeren ter wereld gebracht Rijwiel ontvreemd. Ten nadeele van W. B. uit een woonschuit, liggende aan Oud-Zaenden, is een rijwiel ontvreemd, dat de eigenaar onbe heerd aan den Hoogendjjk had laten staan. salarissen te nomen. Kerkverwarming. De RK kerk centrale verwarming worden voos sten. uit- zich St. VincentiusverloCing. De trekking van de St. Vincentiusverlotlng heeft plaats gehad. Alle 800 loten waren verkocht. De prijzen moeten voor 14 Januari afgehaald worden. Door deze loterij is de St Vincentiusvereen. en het R.K. Armbestuur in staat gesteld aan 120 gezinnen met Kerstmis ruim 400 pond vleesch cn 60 pond koffie uit te deelen. Lans Deo. Donderdag as. zal de R K. Con- certvereeniging Laus Deo haar jaariyksch Kerst concert geven onder leiding van den heer Th. Ettema. Uitgevoerd zal worden een Kerst-orato- rium van H. F. Müller en de wonder machtige Psalm 95 van Felix MendelssohnBartholdy. Zondag geen winkelsluiting. Zondag as. zullen de winkels in onze stad den’ geheelen dag geopend mogen zijn, aldus heeft de burgemeester bekend gemaakt. Bevorderd De heer J. C. Weenk. thru in tjjdelijken dienst aan het ontvangerskan- toor alhier, is met ingang van 1 Januari als zoodanig voor vast benoemd. De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel JSt. Raphaél” heeft aan de leden de volgende circulaire verzonden: «Ingevolge de besprekingen op de met de af- T.A.VK.N.U. Voor eene stampvolle zaal werd Zondag 24 Dec. LI. in café „Flora", van den heer L. Schipper, door de Tooneelvereenl- ging T.A V.E.N opgevoerd het tooneelspel in 3 bedrijven „Hun Kind”, van Joh. van Eekelen Regisseur was den heer P. Fiege. Er was zeer mooi spel te zien; vooral in het laatste bedrijf leverde men uitstekend speL Geslaagd. Op het het 15 December jJ. ge houden examen van de Vereen, van Leeraren te Amsterdam slaagde de heer J. J. Oosterwyk, alhier, voor het diploma Handelstyptst „Groote” A.D.O.-uitslag. ADo 2 heeft na een rust van drie weken Oranje-Wit verslagen met 41. Het was een spannenden wedstryd. AVA 2 uit Assendelft liet ADO 3 wachten en kwam niet opdagen. DEM 4—ADO 4. Uitslag: 4—1. ZOO Nieuw prots den si gaan i financ spant een tl heeft Op Neder! dagen beslob gen r Held, actie (rasbi Ook baanb toegez verse! van i Tot Duitse public gingei Dist Viktoi Tenni Dist Dres. VTB. 1 DM Schall V. DM FC. 1 Müncl 04 bet» Duits der I dolvel bedez levert elftal hxnsl lenlsi Het en ont wy Pen. e Wereld in Inti tourno de aai en wi Nu «han beid verte reeds cngeg Haag tlgde nader gen. l liever gratis Doste die Jok tits« bek* inert, tra f de vl nstia De open ok <h-d- aande 1 pui dli e ok, dj van c eerst even de p Mka Reed nch a ■trijdei nieuwe 14 Ji 1» J M J n Ji Uiwoermg. De R. K. Gemengde Tooneel- vereenlgtng „Nut en Vermaak" aal met mede werking van het R. K. Fanfarecorps .jBt. Mar- tlnus" Maandag 1 en Woensdag 3 Januari in de zaal van den heer J. Brouwer te t Veld een uitvoering geven. Opgevoerd aal worden het blijspel in drie bedrijven, getiteld „Graaf Lood gieter”, afgewisseld door muziek en zang. De sBraa eew o< *e o r'nen Gemeenteraad. As Vrijdag zal de gemeen teraad vergaderen. Op de agenda komt oa voor: nieuwe verordening in verband met de benoeming van een derden politie-agent. Ont slag aan den nachtwacht en opheffing van deze betrekking. Raadsvergadering De Raad dezer gemeen te komt ter vergadering byeen op Donderdag 28 December as des voormlddags 10 uur. R.K. Kiesvereeniging. Blijkens aangeplakte mededeelingen houdt de RK. Kiesvereeniging op hedenavond te half acht een ledenvergade ring in het RK. Vereenigingsgebouw waar om als shpreker zal optreden den heer Haazevoet uit wyk aan Duin. B. V. L. By den verbandwedstrijd van den B. V. L. te Hoorn gehouden, wist de aid. H.H.waard (Zuid) den tweeden prijs te beha len met een puntenaantal van 142. Gemeenteraad Vrijdag 29 December zal de gemeenteraad vergaderen, des avonds te half acht. Burgerlijke Stand GeborenGé. dochter van Gerardus Jacobus Groeneveld en van Adelaide Mathilde Wilhelmina van Riesen. Ondertrouwd: Gerrit van Velzen. 69 jr. en He lena Geertruida de Leeuw. 76 jr.; Willem Lake- mond, 24 jr. en Pietertje Tip. 28 jr. te Beemster. Personalia. De beer A. J. Stokman, alhier is benoemd tot agent van polltie te Abcoude. Oefening kweekt Kennis”. De tooneelver- eeniglng „O. K. K." kwam voor het voetlicht met het blyspel in drie bedrijven: „De Privé- secretaressse" van A. den Hertog. De groote zaal van hotel „Assumburg" was flink bezet en de aanwezigen hebben genoten. De glaanemDoor den neervallenden natten Ijzel ontstond den len Kerstdag des avonds een ongekende gladheid. Dat deze erg was, bleek, toen de politie in het belang van het publiek zich genoodzaakt zag eenlgen tyd de autobus diensten stop te zetten. By den hoek Jasykoff- straatCs. Peterstraat botste een luxe auto té gen het perceel van den beer Kersten aan, waardoor de huisdeur ontzet werd. De autobus van Westzaan reed een lantaarn naby het station defect. Een tweetal wielrijders uit Haarlem waagden zich niet verder aan de gladheid en vroegen de politie om onderdak. K. J. C. In de week van 2431 December zuilen geen groepsbijeenkomsten worden ge houden. Met gjnsioen By Kon. besluit is aan den Kapitein Mr. W. F. H. Zegens, van het Regi ment Kust-Artillerie te Den Helder, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder toekenning van pensioen. Sluiting Zweminrichting De zweminrich ting op de Rykswerf te Den Helder zal van en met 27 December 1933 tot en met 4 Januari 1934 gesloten zyn. Personalia Aan de Technische Hoogeschool te Delft, is geslaagd voor het prop, examen voor werktuigkundig ingenieur de heer J. 8. Rotgans, Den Helder. Feestavonden. De Abcouder Harmonie zal twee tooneelavonden houden op 3 en 4 Januari in de gerestaureerde zaal van het Amsterdamsch Koffiehuis. Op 16 en 18 Januari zal de Operetteclub on der leiding van mevr. v. Doorn de operette „De Fee aan de Bron” opvoeren. Afscheid brievenbesteller van Braak In intiemen kring heeft Vrydagmiddag de heer J. van Braak, die op 30 dezer den dienst der pos teryen na een diensttyd van ruim 31 aren met pensioen gaat verlaten, van het kantoorperso neel en de colleges-beetellers afscheid genomen. Hlerby voerden het woord de heer J. I. Boog, directeur van het kantoor, en de oudste der be stellers en werd den scheldenden postambtenaar als herinnering aangeboden een zilveren horloge met inscriptie, vergezeld gaande van een oor konde. vermeldende de handteekenlngen der schenkers. Zichtbaar ontroerd dankte de heer Van Braak. de Nederlandsche boer 14 pet. Als hy toen 10 0 Kerstconcert. Het Gemengd Zangkoor alC hier zal op Vrydag 29 December een Kerst concert geven in de kerk Postwyck. Het koor zal om. uitvoeren een aantal oude Kerstliederen uit de 15e en 16e eeuw voor 3-. 4- en 5-st. gemengd mannen- en vrouwenkoor. Bovendien zal de tenorzanger Marcus Plooyer eenige soli zingen en ook medewerken aan de Kerstcan- tate voor solo, koor en orgel, een compositie van den directeur. Cri»iscomité Het crisiscomité alhier zal op Woensdag 27 December geen zitting honden op het raadhuis. Er bestaat dus noch gelegen heid voor uitbetalen, noch tot ontvangen van inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de melkhandel aan de Archangelstraat. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de enge- noode bezoekers door een raam binnen geko men zyn. Een bedrag van 100 wordt vermist. Lobs alarm. Zondagavond 6 uur werd d* brandweer gealarmeerd voor een brand in de Savornin Lohmanstraat. By aankomst bleek bet onheil in den vorm van een omgevallen bran dende kachel met een emmer water reeds voor komen te zyn. Burgerlijke Stand. Geboren: Nicoiaas, x. van Martlnus Rodenburg en van Anna Bernar- dlna Hoff; Cornells Bernardus, a. van Bernar dus Johannes Bremmers en van Oornellsje Boo- gert. Burgeriyke en Antje Terpstra. Overleden: Neeltje Geus. 81 j. wed. v. Zegel. Aafje Eelman. 79 j.. geh. met Pieter Bremer. Alhier kwam de Gemeenteraad byeen ten Gemeentehuize onder praesidium van den bur gemeester jhr. de Muralt. Allereerst was aan de orde een ingekomen stuk van de drie boeren-organlsaties. om de nieuwe tarieven van de Waterleiding te her zien. waardoorde lasten meer geiyk worden verdeeld. Praeadvies B. en W. geen adhaesie te betuigen. Daar in hoofdzaak deze nieuwe regeling de landbouwers trof, stond de heer v. d. WEIJDEN op de bres, om deze zaak nader toe te lichten. De heer KROON trekt het in twijfel, dat al leen de boeren het tekort betalen. Weth. v. d. HOORN zal ïêfctr zyn aandacht schenken by het College van het bedryf, om de belangen van eenieder te behartigen. Hierna wordt besloten geen adhaesie te be tuigen. R. K- Volksbond In de vergadering vso den R. K. Volksbond hield de heer N. Broer* een lezing over: .Ken keerpunt in de geschie denis van Europa”. Met belangstelling werd van de lezing, welke aan de hand van een be kende publicatie werd gegeven, kennis ge nomen Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus Adrianus. z. van Gerardus Johannes van Zyl en Adriana Cornelia v. Westen. Overleden: Trijntje Luttik, 82 jaar, echtge- noote van Jacob Langenberg. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus. z. v. Gerardus Johannes Adriana Cornelia v. Westen. Overleden: Tiljntje Luttik. 82 jaar, echtge- noote van Jacob Langenberg. Stand. Getrouwd: Simon Lap d. Abeele werd herbenoemd als lid van de plaatseiyke commissie van toezicht op het lager onderwijs en de heeren v. d Abeele. Bommer. Moeyes. de Ruyter en Ryper herbenoemd als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Het raadslid mr. C. P. Eecen zag zich niet herbenoemd en werd vervangen door D Meineez Met 6 tegen 1 stem op den heer Bommer werd tot lid van het Burgeriyk Armbestuur benoemd K. Bruin Hz. Het motorrytuig of pleiziervaartulg zal by een onderzoek of opneming op den voet van artikel 70 der wet op de aangewezen plaats in den ouder 3o. bedoelden staat aanwezig moeten worden bevonden. In de mees.e gevallen zal de inspecteu elachen, dat het motorrytuig gedeelteiyk moet' zyn gedemonteerd door het uitnemen van den onderbreker van den moter. waarna de verdee- ler ambtelyk wordt verzegeld. Pleziervaartui gen zullen gedeelteiyk moeten zyn afgetuigd en afgedekt met zeilen of luiken. Belanghebbenden raden wy aan den betref- ’enden Inspecteur reeds begin Januari van een en ander in kennis te stellen. Wordt de ge stelde datum niet’ in acht genomen, dan ver valt het recht op teruggaaf. Ijsclub. Vrydagavond vergaderde de Ijs club .Koedyk”, in verband met de wyziging der Statuten en de aansluiting by den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier". Met algemeene stemmen werd besloten tot weder aansluiting by den Bond en tot nleuwing der Statuten. Aan het Hoofdbestuur zal een voorschot van ƒ25.worden gevraagd in de kosten van de Statuten. Voorts werd met algemeene stemmen besloten aan de leden voor dit Jaar een extra-contributie te vragen ter bestrijding van de overige kosten. De geuaeentebegroottng. Het staat nu vast, dat de gemeente aan een mindere ontvangst uit het Gemeentefonds en uit de verlaagde bijdrage van het Ryk in den werkloozensteun, een schade zal lyden van 200.000. Met deze wetenschap zijn B. en W. in de tweede helft van de vorige week begonnen de gemeentebegrootlng voor 1934 aan een herzie ning te onderwerpen. Dat deze taak niet gemakkelyk was, bewijst, dat het college drie dagen werk heeft gehad om de einden aan elkaar te knoopen. Toch zijn zy er in geslaagd de uitgaven in evenwicht te brengen met de ontvangsten. Dit resultaat is bereikt door een reeks van be zuinigingen van allerlei aard, waarby ook de arbeidsvoorwaarden van hét gemeentepersoneel niet ongemoeid zyn gelaten. Omtrent dit laatste moet eerst nog het Ge organiseerd Overleg warden gehoord. Agenda Hedenavond houdt de Boe. Prop. Club te half acht ly ..Ons Huis” een belangrijke ledenvergadering. Donderdagavond te half acht belegt de R K. Volksbond een vergadering toegankelyk voor alle R. K. boven 16 jaar, waar als spreker op treedt J. v. Slingerland. Onderwerp: Ons pro gram en onze idealen. Donderdagavond te 7 uur vergaderd de ge meenteraad. Onderwerpen: 1. Periodieke benoemingen. 2. Advies jaarwedden Burgemeester. Secretaris en Ontvanger. 3. Voorstel opheffing betrekking bo ventallige leerkracht aan O. L. school Westeinde en eervol ontslag te verieenen aan taej. B. Zegt, J stra als onderwijzeres aan genoemde school. <L Begrooting 1934. Vrijdagavond houdt de R. K Fabr. arb Bond een belangrijke vergadering, waar aanwezig zal zyn bondsvoorzitter Kleys. Ontslag en Benoeming. Aan den nacht waker Adr. Verbree is met ingang van 1 Januari e k eervol ontslag verleend als zoodanig, na 30 jaren dienst. In verband daarmee is een nieu we agent van politie aangesteld, n.l. de heer A. J. Stokman, thans werkzaam by de Brigade der Kon. Marechaussee te Wormerveer. De heer Stokman is katholiek. De agent J. P. H. Post wordt op verzoek over geplaatst naar Baambrugge wyk A. Het R. K. KERKBESTUUR geeft haar leed wezen te kennen, dat het subsidie voor de Be waarschool gekort is. Zy verzoekt de subsidie weer te brengen op het oude peil. Voorloopig wordt dit schryven aangehouden. Een schryven van de beide Arbeidersvereeni- gingen om subsidie te geven aan het plaatseiyk Crisis-comité. Besloten werd het schryven te renvoyeeren naar B. en W. De aftredende leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen. Het adres van het R. K. Schoolbestuur waar in gelden worden aangevraagd voor een betere afscheiding der schoollokalen, bracht eenige bespreking. De vorige maal was.dit uitgesteld, gezien de verandering alreeds was geschied. Besloten wordt de goedkeuring te geven voor de exploitatierekening. Voorstel van B. en W. tot het in werkver schaffing verbeteren van een gedeelte van den Korteraarschen weg. De VOORZ. zegt dat B. en W. plannen beraamd hebben om den weg, van af de hoek v. Schreuder tot de grens te Aar- landerveen, te verbeteren. Ben bedrag van ƒ9905.is hiermee gemoeid, aan arbeidsloon zit hierin ongeveer 5200 gulden. Na eenlgë discussie werd besloten, dat B. en W. een conferentie zullen beleggen met het Polderbestuur, en algemeen werd het plan van B. en W. goedgekeurd. De wyziging steunregeling werkloosen is de volgende: in het tydvak dat de georganlseer- den trekken uit de kassen, wordt het grond- bedrag voor de Ongeorganiseerden gesteld op 5, voorheen 6. Praeadvies B. en W is om meer verschil te maken tusschen hen die wei lid zyn en geen lid van de Arbeidersorganisa ties. Er wordt besloten het grondbedrag te zet ten op 6 gulden, en een kindertoeslag wordt gegeven tot ten hoogste 5 kinderen, met nog een brandstoffen-bon. Het bedrag kan dus nooit hooger worden dan 9.50. Apeldoorn tegen. Vanwege de minder te verwachten ultkeering van Ryksbydrage in de kosten van werkloos heidsvoorziening, wordt het aantal opcenten op de Peraoneele Belasting gesteld op 300. We ver namen dat het nog hooger kan komen, wanneer Gemeenteraad In dezer dagen gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig- Medegedeeld werd dat de gemeente-landeryen voor 1934 ondershands zyn verhuurd tot een bedrag van totaal 2845.13. dit maakt met de perceelen. die in verband met bet optierecht reeds in huur waren, in het geheel een bedrag van ƒ360537; dat de andere Langendyker gemeenten be richt hebben afwyzend te staan tegenover op richting van een gemeenschappelyken school- artsendienst; thans worden weer pogingen in het werk gesteld voor een districtsdiens Alkmaar; da de indertyd gedane verzoeken om adhaesie- betulging aan het raadsbesluit tot intrekking der subsidie aan de West-Friesche kanalen plannen, n poover resultaat hebben gehad: van de 67 aangeschreven gemeente- en waterschaps besturen hebben 33 bericht teruggezonden, waar van slechts 2 adhaesie hebben betuigd by Ged- Staten. pe heer F. Moeyes. opzichter van de alge meene begraafplaats, verzocht eervol ontslag uit die betrekking. Dit werd verleend onder dankbetuiging voor de langdurige diensten (32 jaar) de gemeente bewezen. In zyn plaats werd benoemd N Bankersen, onder den titel van ..doodgraver”, met een jaarwedde van 150. voorloopig tydelyk voor 1 Jaar. De begraafplaats wordt in het vervolg gebracht onder toezicht van den gemeente- opzlchter. Voor kennisgeving werd aangenomen een brief van Ged. Staten, waarin medegedeeld werd, dat dezen de bedenkingen tegen de ont- werp-overeenkomst Inzake overdracht van den Twuyverweg, ongegrond achten en deze weg uit het wegenbydragenfonds nemen, zoolang hy niet aan het Hoogheemraadschap is overge dragen. Afwyzend werd beschikt op een verzoek van de operette-vereeniglng ,Bt Caecilla” om sub sidie en vrijstelling van vermakeiykheidsbelas- ting. daar dit slechts in bepaalde gevallen, b-v. liefdadige vereenlgtng, verleend wordt. Goedgevonden werd de verstrekking van een brandstoffenbon en een kerstgave aan werk- loozen, die uit de werkloozenkassen trekken. Op zyn verzoek werd aan N. Bruyn Az_. we gens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag verleend als lid van het Burgeriyk Armbestuur De voorzitter prees hem als iemand, wien de belangen der gemeente en de nooden der ar men uitstekend toevertrouwd waren, by welke woorden de heer de Boer, voorzitter van het Armbestuur, zich aansloot. B en W stelden voor, afwyzend te beschik ken op het adres van het R.K. Schoolbestuur, om 100 subsidie voor den cursus schoolvrije jeugd, daar de gemeente-flnancién dit niet rechtvaardigen. De heer Ryper ultte zyn teleurstelling hier over. Het zyn juist de minst bemiddelden, wier kinderen dit herhalingsonderwys volgen: 100 vind hy wel gerechtvaardigd voor hetgeen ge geven wordt. Hy had van dit college geen be- Vee- en vleeschkenring. B en W. van WeesperkarspeL maken bekend, dat van 1 Ja nuari 1934 af aangiften van vee- en vleesch- keuring en voor vleeschkeuring van in nood gedood of gestorven vee niet meer moeten ge schieden by den dlr. van den gemeenschappe lyken vleeechkeuringsdienst te Weesp. doch ten gemeentehuize van Weesperkarspel tusschen des voormlddags 91 uur. Belanghebbenden worden er op attent ge maakt, dat indien de aangiften vóór 10 uur des voormlddags hebben plaats gehad, de keuring nog denzelfden dag zal geschieden. R. K. „S. V, A." Zondag speelde 8.VA. 3 te gen W E. 3 uit wyk aan Zee en won met 51. Het eerste elftal verspeelde een paar kostbare punten voor de eerste plaats, door in Bloemen- daal met 7—1 van DEC. 1 te verliezen. De grootste oorzaak hiervan is, dat de keeper er geen zin in had. Dit is toch verre van sportief en zeker geen clubliefde. Men schrijft ons: Daar het houden van motorrytuigen en piel- ziervaartuigen belast is, wordt ieder, die zulke objecten houdt, aangeslagen, ook al gebruikt hij ze niet Vooral tegenwoordig komt dit laatste veelvuldig voor. Verkoopen doet men die objec ten liever niet, daar ze tengevolge van de slechte economische toestanden, byna geen verkoopwaarde hebben. De wetgever heeft de onbillijkheid van deze bepalingen ook ingezien en daarom by de wet van 28 Juli 1933 het vol gende bepaald: ..Aan den houder van een motorrytuig, waar mede gedurende het geheele jaar niet op den openbaren weg is gereden, wordt op zyn aan gifte teruggaaf van de belasting naar den vyf- den grondslag verleend, mits hy zich heeft gedragen naar de door den Minister van Fi nanciën in het belang van het toezicht gegeven voorschriften. Deze bepaling is niet van toepassing, wan neer de belastingplichtige het motorrytuig in den loop van het jaar heeft afgeschaft en daarna in hetzelfde jaar een ander heeft aangeschaft De bepalingen van de vorige leden vinden overeenkomstige toepassing ten aanzien van de belasting naar den zesden grondslag, betaald wegens het houden van een pleiziervaartulg. waarmede gedurende het geheele Jaar nlet^ls gevaren.” Voor de toepassing van het bovenstaande heeft de Minister van Financiën in het belang van het toezicht «ie volgende voorschriften ge geven: le. De belastingplichtige, die voor een terug gaaf als bovengenoemd in aanmerking wil ko men, moet hiervan vóór den twintigsten Ja nuari van het belastingjaar. schrifteHJk ken nis geven aan den Inspecteur der directe be lastingen. in wiens Inspectie de aanslag voor het motorrytuig of pleiziervaartulg zal worden opgelegd. 2o. Vóór een door den Inspecteur vastge- stelden datum zal bet motorrijtuig of pleizier vaartulg te zynen genoege gedeelteiyk moeten zyn gedemonteerd of afgetuigd. Het zal gedu rende het belastingjaar in dien toestand moe ten biyven. 3o. Het omtorrytulg of pleiziervaartulg mag niet zonder voorkennis en toestemming van den Inspecteur naar een andere bergplaats of lig plaats worden overgebracht. 4o. W. overne ming voor te stellen. Zij vroegen by aanne ming machtiging tot het aangaun van een leening groot 3100 tegen rente van hoog stens 5 pct. met jaariyksche aflossing van ten minste 125 Na uitgebreide bespreking werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aan genomen. Tot lid van het fonds ..De Bootsgezellen beurs" werd herbenoemd Idem, als lid van de Commissie van Toezicht op het L- O herbenoemd mej. D. Groot Schouten en in een vacature voor deze com missie benoemd mej. J. VisserBakker. De voorzitter deelde mede, gevolg gegeven te hebben aan het vorig raadsbesluit Inzake het jubileum van het - klooster Bethlehem, waarby van gemeentewege een cadeau is aan geboden. zulnlging op onderwys verwacht. 8pr. stelde voor 100 subsidie te geven. Wethouder Bakker, als minderheid in B. en W.. is voorstander van herhallngB-onderwys- Hy stelde dan ook voor om 10 per leerling uit deze gemeente te geven, met een maximum van 100. De heer de Boer ondersteunde dit voorstel. De voorzitter maakte de opmerking, dat ge vraagd was naar het aantal kinderen, maar hierop was nooit antwoord ontvangen. De heer Zaagman had vernomen, dat er 4 leerlingen uit Oudkarspel yaren; dit vond hy te gering om subsidie ervoor te verieenen. De heer Ryper merkte op. dat indertyd het herhalingson derwjjs in deze gemeente 365 kostte voor 9 leerlingen; dan vond hy 100 voor 4 leerlingen niet te veel. Ter sprake kwam nog het nlet-geven van herhalingsonderwys in de openb school. B en W zullen in volgende jaren een oproeping doen. Tenslotte werd het voorstel-Bakker aangeno men met 4 tegen 3 stemmen, de heeren Koste- lyk. Eecen en Zaagman. B. en W stelden voor afwyzend te beschikken op het adres van het Wlt-Gele Kruis om 15 cent subsidie per kath. inwoner, voor de wykverple- ging. De voorzitter wilde het standpunt van B. en W. niet uiteenzetten. Dit was z 1. reeds by de twee vroegere afwyzingen duidelyk gemaakt. De heer Ryper was van gedachte, dat men nu toch wel het nut van het Wlt-Gele Kruis moet Inzien, gezien het groote aantal afgelegde bezoeken. Naast de twee zusters van het Witte Kruis, is de zuster van het Wlt-Gele Kruis noodzakeiyk, oa door de toename der zuige lingenzorg. Wethouder Bakker was tegen sub leder Inwoner de volle gelegenheid tot verple ging heeft by het Witte Kruis. Men kan niet voor leder gezindte een aparte verpleging in stellen Over deze zaak werden langdurige bespre kingen gevoerd met tot resultaat dat de beide katholieken weer alleen stonden. Met 5 tegen 2 stemmen werd afwyzend beschikt- B en W. stelden voor om aan den agent der arbeidsbemiddeling een extra vergoeding toe te kennen voor de velé werkzaamheden inzake de werkloozenzorg in het afgeloopen jaar. ten be drage van 100. Dit royale standpunt verwonderde den heer 3 Ryper, gezien de vreeselyke bezuinigings-nood- zaak in beide voorgaande adressen De heeren Eecen en Zaagman uitten ook hun verbazing. De voorzitter zeide dat een arbeider zyn loon waard is. daar heeft het subaidie-wezen niets mee te maken. Wethouder Kosteiyk zeide dat men niet zoo zou praten als men^^rompsiomp aan dit werk vastzit. Tenslotte werd zonder stemming de extra- vergoeding van 100 boven de 50 Jaarwedde toe gestaan. De heer de Raad zulks noodlg acht. De subsidie van de T B. C.-bestrijding wordt teruggebracht op 300 gulden. KROON maakt een voorstel om al de sala rissen van de Gem. Ambtenaren te verlagen tydelyk met 5 pCt. dit geeft de Gemeente aan Inkomsten 1 384. HOOG ER VORST stelt voor het bedrag te verminderen met 25 pCt, dit wordt verworpen Vd. WEIJDEN wil alleen de Armenzorg met 100 verlagen. Aangenomen. POST wil in het geheel geen verlaging toepassen. Verworpen, Hierna wordt het schryven behandeld van het R.K. Schoolbestuur, om het subsidie aan de Fröbelschool weer terug te brengen naar het oorspronkelyk bedrag. Het Raadsbesluit van de vorige maal blyft gehandhaafd. Post en Valentyn tegen. Een tip van Ged. Staten om de Belasting op de biljarts weer op te voeren op het oude peil, kon geen genade vinden by den Raad. Het voorstel van den heer KROON, om alle te verlagen, wordt evenzoo aange- Nederlandsche industrie, evenals de Nederlandsche land- en tuinbouw een zwaren tyd doormaakt, te een feit, dat wel niet nader behoeft te worden aangetoond. Het stemt ons daarom zooveel te meer tot voldoening, als er tekenen te bespeuren vallen, waaruit biykt. dat de oude Nederlandsche ondernemingsgeest en energie niet dood rijn, dat men ook onder de huidige moeiiyke omstandigheden paraat blyft en zelfs nieuwe vindingen durft uit te voe ren, die natuuriyk t risico van het nieuwe met rich meedragen. Met zoo’n nieuwe vinding heb ben we dezer dagen kennis gemaakt en we achten het in *t belang onzer lezers vooral van hen. die op eenigerlei wyze by land- en tuin bouw betrokken zyn, hun daarvan iets te ver tellen. Het artikel dan, dat we op t oog hebben, draagt den naam van Ultra Super. Het te een product van de bekende Nederlandsche Super- f°riA*tfabrieken. eigendom van het Nederland- sche concern: N. V. Amsterdamsche Superfos- faatfabriek N. V. Vereenigde Chemische Fa brieken, gevestigd te Utrecht. Ultra super te een geheel nieuw soort super fosfaat Men zou 't een „verbeterde” soort su- Perfoefaat kunnen noemen, maar die uitdruk king zegt felteiyk te weinig. Een kleine uiteenzetting zal dit duidelyk ma ken. Superfosfaat wordt, zooals vele onzer lezers zullen weten, vervaardigd uit het ruwe Afri- kaansche of Amerikaanse!» fosfaat. Dit fosfaat ■^ordt gemalen en vervolgens behandeld met zwavelzuur. Het product dat dan ontstaat noemt men Superfosfaat en het ontleent z’n 'waarde aan het feit, dat het 14 tot 18 pet fosforzuur bevat in een voor de planten onmlddeliyk op neembaren vorm, n.l. in water oplosbaar. Het aldus verkregen product bezit eenige nadeelen. Een der voornaamste te wel, dat het percentage vocht zeer aanzienlyk te. n.l. van 10 tot 14 pet. En dit hooge watergehalte heeft weer een ander, zeer onaangenaam gevolg, dat nJ de meststof niet door middel van de stroolmaehine kan worden uitgezaaid. Een kunstmeststrooier toch kan wel gebruikt worden voor het uitzaaien van droge mest stoffen. maar niet van vochtige. Het vochtige superfosfaat pakt n.l. in de stroolmaehine sa men. verstopt de ultzaal-openlngen. doet de M*|en warm loopen, en de boer moet ieder oogenbllk de machine stopzetten om het bin nenwerk schoon te maken. Dat z’n humeur hlerby op zware proef gesteld wofdt, ligt voor de hand! Er zit dan ook feltelyk iets „onrede- lyks" in; er bestaat een moderne machine, die de meststoffen op de goedkoopste manier en volkomen gelykmatig over ’t land kan verspreiden, en men kon er geen gebruik van maken, alleen omdat de betreffende mest stof, het superfosfaat, niet modem genoeg ge fabriceerd werd. d.wx. niet voldoende watervry kon worden geleverd Hierin nu te een totale omwenteling gebracht door het nieuwe product „Ultra Super". De fa brikanten, de AB.F—V.CK, die wy hierboven reeds noemden, garandeeren een vocht-gehalte van minder dan 4 pet.’ Ultra Super laat zich volmaakt goed met de machine uitstrooien en de demonstraties, die allerwege in de den lande zyfl gehouden, hebben dit overal onom- stooteiyk bewezen. Maar behalve de mogeiykheid. dat met de machine uit te strooien, bezit Ultra Super nog een ander belangrijk voordeel. Doordat ’t water gehalte met ca. 2/3 verminderd werd, te het ge halte aan fosmorzuur natuuriyk gestegen. In „ge woon” superfosfaat trof men dan ook maximaal 18 pet fosforfaiur aan, „Ultra Super” echter kan geleverd worden met een maximum van 20 pet. fosforzuur. Dat dit een enorme besparing op kosten van verpakking transport en uitzaaien beteekent. behoeven we hier wel niet nader uit een te zetten. Voorheen besteld» meestal superfosfaat balen van 100 K.G. betrok, kan hy dus thans volstaan met 7 0 balen Ultra Super 20 pet Als men tenslotte nog weet, dat Ultra Super per eenheid fosforzuur volstrekt niet duurder in prijs te dan „gewoon" superfosfaat, en dat de omzet van de nieuwe meststof dagelyks stygt, dan gelooven we het Ultra Super met groote zekerheid een schitterende toekomst te kunnen voerspellen! deelingen Edasn, Haarlem, Lelden en Voorburg gehouden vergaderingen, hebben wy ons stand punt op de ruim vier uur durende conferentie met de directie der N. Z. H. uitvoerig uiteen gezet. De twee. resp. één extra dagen voor het per- oneel, dat In bet afgeloopen Jaar 5 resp. 53 vrije dagen heeft gehad, blijven gehandhaafd. Het maximum bruto-loon voor gehuwden, dat aanvankeiyk van 27.54 op 26.was terug gebracht, is na uitvoerige verdediging onzerzijds op 26.50 gebracht. Er is toegezegd nader te overwegen of voor de poetsers en reihtee-beambten by dienstdoen als wagenbestuurder, een betere regeling voor de vergoeding kan worden gegeven, als bepaald in het R D. V. Voor de in dienst zynde ambtenaren der loon- groepen I en II zal voor de gehuwden en kost winners het verschil tusschen de loonen vóór 1 Januari 1934 en daarna niet meer dan 5 pet. bedragen; voor de ongehuwden (inclusief de ambtenaressen) 10 pet. Dat ten gevolge van het overcompleet geen terugstelling In rang zal geschieden by het verrichten van andere werkzaamheden. Dat nagegaan zal worden of het kleedinggeld verminderd kan worden. Dat omtrent de wegens overcompleet te pen- slonneeren personen nader overleg zal worden gepleegd, mede ten aanrien van de ultkeering wegens ziekte. Dat deze regeling over 1934 zal gelden. Dat getracht zal worden omtrent de aflossing der leeningen een mildere regeling te krijgen. Dat de verhooging by 25-jarigen dienst voor de ambtenaren op 5.is bepaald. Dat de huren dor dienstwoningen worden ver laagd en voor de overige overwogen worden. Uitstel der voorgestelde verlaging te trots herhaaldeiyk aandringen niet mogen gelukken; evenmin een vermindering van het voorgestelde percentage, noch beperking tot 1 pet. Wel te nog overweging van speciale gevallen, welke moeten worden opgegeven. Verbetering der loonen voor de beambten klasse I en n te niet gelukt; evenmin invoering van den kindertoeslag. De voorstellen zullen nu ter goedkeuring aan Z.Exc. den Minister van Waterstaat worden opgezonden. Al geven wy toe. dat het resultaat niet al te gunstig te, er te door overleg toch nog menig voordeel voor het personeel bewerkt’- Gemeenteraad Het F. E. N. te genegen de lantaarns, 78 in getal, aan de gemeente te verkoopen voor 3102 50 De jaariyksche kos ten zullen na deze transactie bedragen 1448.45. Over 1932 waren de kosten voor de straatverlichting 1873zoodat B. en dit verschil groot genoeg achten om Vrijdagmiddag. 22 December 1933 werd hoofdkantore van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappy N.V. te Haarlem door de Directie het overleg met de vakorganisaties voortgezet omtrent de verschillende maatrege len. die getroffen moeten worden in verband met de minder gunstige bedryfsuitkomsten. Op uitvoerige wyze zetten de vakorganisaties uiteen de verschillende opmerkingen, die zd meenden te moeten maken naar aanleiding van die maatregelen, welke door de Directie in de vorige conferentie van Dinsdag 12 December 33 nauwkeurig waren uiteengezet en toegelicht. De Directeur verklaarde z'ch bereid om terug te komen op zyn besluit, om de extra vrije da- -gen, die aan bepaalde groepen van het perso neel in verband met het gemis van vrije Zon en feestdagen worden toegekend, in te trekken, alsmede om na te gaan, of er aanleiding bestaat, nu de lakenpryzen e.d. zyn gedaald, het dienst- kleeding-loon te herzien, waarbij evenwel reke ning zal moeten worden gehouden met de op 1 Januari as. jn werking tredende omzetbelas ting. Afwyzend stond de Directeur tegenover het verzoek om voor het personeel, dienst doende op de eenmanswagens, het thans bestaande aan tal arbeidsuren per week te handhaven; even- zoo tegenover dat. om wederom de een dezer dagen gewyzlgde regeling betreffende het waar nemen van een functie, waaraan een hooger bezoldiging verbonden is. in haar oorspronke- lyken vorm terug te brengen; ten opzichte van een bepaalde groep was de Directeur bereid te overwegen, of In dezen nog iets gedaan kan worden. Het zgn algemeen minlmum-loon voor de gehuwde beambten, hetwelk verlaagd zoude wor den van 37.50 op 26.per week, werd nader vastgesteld op 26.50, terwyi de verlaging met 20 pct. van de loonen van beide laagste ambte- naren-loongroepen eenigermate verzacht zal worden voor de thans in dienst zynde betrokken personeelleden. Over de afvloeiing van personeel werd roerig gesproken; de Directie verklaarde bereid daarover nader overleg te plegen, zoodra de wyze van uitvoering daarvan meer vaste vormen zoude hebben aangenomen, terwyi de Directeur meende, dat men geen terugstelling in rang behoefde te vreezen; hierover was nog niet gesproken en evenmin gedacht. Nadat over nog eenige andere, bijkomstige aangelegenheden, die met de aanhangige maat regelen verband houden, uitvoerig overleg was gepleegd, sloot de Directeur de bijeenkomst. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth, d. van Lucas Brouwer en Aaltje van de Wetering; Anna Margaretha Klaasje, d. van Yeme Tle- mersma en Baukje Martha Boersma; Romkje. o van Engert van der Woude en ----- Bruin; Arien, z. van Jan Hoff en Diiewertje Vlam; Jacobus Jan, a van Gerardus Schoutaen en Margaretha Maria Zwetsloot. Ondertrouwd: Cornells Joeef Hof en Aafje vyn. Gehuwd: Joseph Maria Willlbrordus Taverne en Klara Hartmann; Klaas Zeeman en Maantje Stlpkes. Overleden: Johannes van de Wetering, 53 jaar, ongehuwd; Marinus Leonardus Meyer, 40 jaar, gehuwd met Neeltje Wissen. ^Personalia. Tot sluiswachter te Neder-As- id> is benoemd de heer I. Makkes In het Algemeen Politieblad No. 51, d.d. 20 De cember 1933, komt in de rubriek G, op pagina 1144 onder nummer 2746 het navolgende voor: ,JDe Hoofd-Commissarls van Politie te Utrecht geeft in overweging groote voorzich tigheid le betrachten by het aangaan van re laties met: A. J. van Aanholt, zich noemende directeur van het Utrechtsch Bemiddelingsbureau voor Hypotheken en Credleten Zakenbeura voor heen gevestigd aan de Alexander Numankade te Utrecht, thans Kerkstraat No. 7 b, te Utrecht; J. van wyngaarden, directeur der N V. Beleg- glngs- en Exploitatie Maatschappy (..De Linden heuvel III”), gevestigd te Vreeswyk, Molen straat No. 13, brief-adres Kerkstraat No 7 b te Utrecht; J. Zegers, eigenaar van het Hypotheek en As surantiekantoor. Grietstraat No. 20 te Utn en het Internationaal Bemidelings Instituut, ge vestigd Weerdsingel W.Z. No. 49 te Utrecht, eigenaar D. Evers, wonende Jullanalaan No 111 'e Bilthoven Voor bemiddeling ter verkryglng van hypo theken en kredieten, moet aan deze personen of hun vertegenwoordigers vooraf een bedrag worden betaald Uit het groot aantal ingeko men klachten biykt, dat van het meerendeel der aanvragen niets terecht komt, terwl'i vol gens het aanvraagformulier, gestorte gelden nimmer kunnen worden teruggevorderd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2