Vogels in herfst en winter Edelsteenen paarlen en z Amerika s Aardgasbronnen in De karaïbenvisch i Hun ontbering is groot «o a. J IN HET HARDSTE MINERAAL DE „EEUWIGE VUREN” M kW DEN STORM NA van Ongekleurde diamanten Musschen voeren Vinken Bescherming Wie ontdekte Amerika? Aardgas en petroleum Een Runen-inscriptie gevonden Laten wy helpen De wijze, die de kou ontvliedt Winter in den dierentuin Wreede jacht op de argeloozen Groot vliegtuig in aanbouw Laten wy hen helpen in plants han dood na te jagen De algemeene optische schoonheid vormt de aantrekkelijkheid dezer delfstoffen Musschen vangen Kwiklagen ontdekt Honger Reeds Herodotus heeft de gas bronnen van Chimaera in Lycië beschreven Hongerige meeuwen ontvluchten de zee Vraatzuchtige en bloeddorstige dieren, die de meren en stroo- men van het Amazone gebied bevolken ^Zoetwaterhaaien” f3 Bs O ~v "a klein* f verwood 1 s kooi de ge- wllt, leven wordt sen. des te waardevoller zyn de aardgassen die overwegend bestaan uit een mengsel van ver kubieke slechts Daarom vandaag, nu wy midden in den herfst ritten en een strenge winter ons werd beloofd een pleidooi voor den vogel wiens bewonderaar wy zfjn ln den zomer en wiens vriend wy moe ten zyn In den winter, zelfs In aanmerking ge nomen, dat de vogel ons in tijden van voorspoed Op het schiereiland Apsjeron heeft de tech niek haar Intrede gedaan. De menseb heefi het vlammende element aan zich dienstbaar maakt. De technicus wil niets weten van ver eering; de beschouwingen van de vuuraanbid ders zijn hem vreemd. Wat hem interesseert is vooral de samenstelling der aardgassen. Bevat ten zij genoeg edelgassen? Helium, neon en ar- ooals bekend, behooren edelsteenen tot de mineralen, en dus tot het z.g. derde na tuurrijk. Van alle mannen der weten schap is slechts de mineraloog in staat over echtheid of onechtheid van edelgesteente te oordeelen. Voorts zij opgemerkt, dat er in de practijk verschil wordt gemaakt tusschen edel- De ellende en de ontbering die de vo gels in herfst en winter te lijden heb ben, zijn voor velen, vooral voor de jeugd aanleiding om, profiteerend van de zwakheid' der vogels, een ware slachting onder deze nuttige dieren aan te richten. Er is verbetering in vergelijking met vroeger, doqji alleen een voortdurend toezicht en een goed voorbeeld van ouderen kan op den duur een einde aan dezen wantoe stand maken. - 1 schillende koolwaterstoffen, o.a. het methaan, het beruchte mijngas. Het komt dus aan op de edelgassen, vooral op het helium, dat sedert et telijke jaren als onbrandbaar gas voor lucht schepen een rol speelt. Onderzoekingen van den laatsten tijd het'—n ook tot de merkwaardige conclusie geleid, dat organisch leven zonder deelgassen volkomen on mogelijk is. De practlsche beteekenls hiervan is. dat met behulp der nieuwe waarnemingen de samenstelling der lucht in onderzeebooten. dulk- ipparaten enz. doelmatiger kan plaats vinden De geologen hebben in de laatste jaren ge wichtige aanwijzingen gegeven omtrent het ont staan en de verbreidheid der aardgassen. Een grondig onderzoek van de petroleumhoud-nde gebieden heeft bevestigd, dat aardgasbronnen steeds voorkomen in samenhang met petroleum of asfalt. Het optreden van aardgas aan de oppervlakte kan dus doen concludeeren tot de aanwezigheid van petroleum in den bodem Maar toch moet men daarmee voorzichtig zijn, want deze regel is niet zonder uitzondering Want het aardgas verplaatst zich, wanneet de bodem-gesteldheid het toelaat. Door zijn gering '11 zijn oog en blikken hij weerloos gemaakt en. wanneer niet toevallig iemand hem te hulp komt, blijft na korten tijd niets anders van hem Over dan een paar afgeknaagde beenderen, die op den bodem van het water zinken. Eigenaard g is. dat de plraya’s ook hun ge wonde stamgenooten afmaken, terwijl zij verder visschen verminken, die zij niet onmiddeliyk verteren, maar, na ze bewegingloos te hebben gemaakt, bewaren als reserve voor de dagen, waarop er gebrek aan versch voedsel zal zijn. In het dorp Reka heeft men kwiklagen ont dekt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat zich in den bodem nog andere mineralen bevinden als lood, koper, zink, zilver en een weinig goud. De kwiklagen zijn echter zeer overvloedig. Vele buitenlandsche groepen, vooral Italiaan- sche en Engelsche, Interesseeren zich voor deze delfstoffen en ook van Fransche zijde is den eigenaar van den grond een aanbod voor ex ploitatie gedaan. Deze wil echter het nationale kapitaal in de onderneming krijgen. De meeste vogels in ons land zijn Inderdaad door de wet beschermd Alleen de musen. de spreeuw, de sperwer, de kraai en nog enkele staan buiten de wet. De vogeljagers kennen pre cies de namen van onze onbeschermde vogels en wel zoo goed dat men vergissingen vrijwel moet ultsluiten. Een proces-verbaal. dat wegens bet dooden van beschermde vogels opgemaakt wordt, is dan ook meestal raak. Geen enkele wet is heelemaal volmaakt en dat men dit ook van de vogelwet kan zeggen is dubbel jammer, want al is het waar, dat men b.v. musschen mag vangen en dooden. bet moest verboden zijn dit te doen op de wijze die men gewoonlijk toepest. Vooral de jeugd is on barmhartig. als het gaat om het moorden onder de musschen. Het is waar musschen zijn ellen delingen en hun borden kunnen de boeren soms tot wanhoop brengen, evenals de spreeuwen een steenen en halfedelsteenen. Daar echter schoonheid, zuiverheid en grootte de verkoopS- waarde bepalen, is het niet uitgesloten, dat de prijs van een halfedelsteen dien van een echten te boven gaat. Een kwestie, die den leek zeer interesseeren zal is deze: Hoe is het met de schoonheid van een steen gesteld? Vele mineralen komen den mensch zoo fraai voor, dat hij besluit ze als sieraad te benutten. Dat was al zoo by de oude cultuurvolken: de Egyptenaren, Grieken en Ro meinen. de Peruaansche Inka's en de Mexlckkn- sche Azteken. In Amerika en Egypte gebruikte men inheemsche .smaragden In onze streken be dier in de -j-^nkele weken geleden nog dacht geen ster- H vellng aan het herfst- en winterlot van de vogels en zie. voor we het wisten hin gen de nevels laag over het land en zaten de vo gels gedoken in de zorgen om het bestaan. Lang zal het niet meer duren en zij zullen hongerig rondstuiven, zoekend naar voedsel. Voor hen is tedere herfst en iedere winter een crisistijd Hier en daar vinden zy wel een pleisterplaats tr, den tuin van dierenvrienden, die de resten van hpt menscheiyk ontbijt uit het raam strooien, maar dit is slechts 'n druppel tn de zee van honger Enkele duizenden musschen. die het Vondel park In de hoofdstad weten te vinden, doen zich te goed aan brood en rijstkorrels. door mus- achenllefhebbers meegebracht Maar niet alle parken zyn Vondelparken en wat beteekenen enkele duizenden musschen in het millioen en- leger der luchtbewoners? »U<>i<ii<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili|||||||ll|l|llll|lll||llll|l|l||lll|||l|lll||ll|l| boomgaardbezitter razend kunnen maken. Daar om gaan zjj wel eens over tot practyken. die meer dan schandeiyk zyn. zy loven premies uit voor het dooden van hun kleine maar ontelbare vyanden met het gevolg dat., de hardvochtige jeugd op jacht gaat met de ontelbare wapenen die hun ten dienste staan en behalve musschen ook allerlei lieve zangvogeltjes vermoorden die zelfs In de verte niet op musschen gelijken Vooral de jeugd op de dorpen mist de liefde tot de natuur, die een stadsmensch eigen is Zy werkt met strikken, yzeren klemmen en steenen vallen, met katapulten en buksen en nooit heeft deze jacht meer succes dan in den winter als de vogeltjes door den honger gedreven bij groote hoeveelheden de nabyheld van den menseb en dus ook van de wreede jeugd zoeken. En wan neer niet ouders, opvoeders, onderwijzers en de oudere jeugd voortdurend op bun hoede waren om de jongens op hun verkeerde practyken te wyzen, dan zou het nog erger gesteld zyn met de moordpartyen op de vogels. -w—k eeds altyd zyn plaatsen bekend geweest 1-^ waar .eeuwige vuren” geheimzinnig op- laaien. Dat zyn de brandende aarogas- bronnen. Deze gassen, die uit de aarde strooinen hebben van oudsher de opmerkzaamheid dei menschen op zich gevestigd en als „eeuwige vu ren” werden zy vereerd in de religie van vele volkeren. Beroemd is het „heilige vuur van Kerkoek” Sedert onheuglijke tyden laaien de vlammen van Kerkoek in Irak. Hier is sprake van kleine na- tuurgasbronnen, die op talryke plaatsen door de aardoppervlakte breken. 4 soortelyk gewicht en zyn vluchtige samenstel- Byzonder ryk aan aardgasbronnen is het schiereiland Apsjeron in de Kaspische Zee. waar •het gas, dat over een gebied van 4000 vierkante meter uit de aarde ontsnapt, zoo goed als nooit mèt branden heeft opgehouden. De secte der vuuraanbidders ontstond en bad voor de vlam mende aarde. Nog thans staan op deze merk waardige plekken tempelgebouwen, herinnerin gen aan den cultus van het vuur. Een eerbledwaardlgen ouderdom hebben vlammen der In Klein-Azië brandende aaidgas bronnen, waarvan men terecht zegt, dat zy ge- heele menschelyke beschavingen hebben zien ontstaan en vergaan. Van Herodotus weet men. dat hy reeds 500 jaar v. Chr. de gasbron van Chimaera In Lycië heeft beschreven. De Grieken bouwden hier tereere van Hephaistos. „den god van het aardsche en hemelsche vuur," een tem pel. ling is het veel beweeglyker dan petroleum. Zoo ontstaan zelfstandige gasbronnen. Herhaaldelyk heeft men in de nabyheld van gasbronnen ver geefs naar petroleum geboord. Hoe ontstaat het aardgas? Het naast elkander voorkomen van aardgassen en petroleum is aan- .eiding geweest tot de opvatting, dat beide mi neralen ontstaan moeten zyn door het uiteen vallen van organische substanties. Over de or ganische overblyfselen van de kleine fauna uit vroegere zeeën en meren zoo zegt men zyn in den loop van vele eeuwen geweldige hoeveel heden bezinksel neergedaald. De druk werd steeds grooter en het aardgas b.v. werd samen geperst tot een tien- of honderdmaal kleiner vo lume. Vóór den oorlog werd in de Vereenigde Staten die reeds in 1908 meer dan 20.000 aardgasbron nen bezaten, jaariyks 16 millioen kubieke meter aardgas langs natuuriyken en kunstmatlgen weg gewonnen. Verschillende petroleumgebieden in Texas leveren dageiyks twee millioen meter gas. Maar dikwyis ook worden zeer geringe hoeveelheden opgevangen en door de industrie gebruikt. De aangeboorde gashoe veelheden zouden reeds in 1907 de helft der Noordamerikaansche bevolking van licht hebben kunnen voorzien. Men schat, dat over de geheele aarde jaariyks 50 tot 60 kubieke kilometers aard gas geproduceerd wordt. •nde men zich in voorhistorische tyden en -• nieuwe steenperiode van barnsteen, dat hoofdzakeiyk by de Oostzee wordt gevonden. Het is het fossiele hars van een uitgestorven boomsoort. De aantrekkeiykheid dezer delfstoffen ligt steeds in de algemeene optische schoonheid er van. d. w. z. de vorm van een bepaald brok wordt steeds kunstmatig beïnvloed. De natuur iyke gedaante wordt gewyzlgd, d. w. z„ de steen wórdt geslepen. Ook is de oppervlakte van het sieraad gladder gemaakt by de bewerking. Door dit poiysten wordt niet alleen de glans ver sterkt, maar Ook de doorzichtigheid en de kleur. Dat is> gemakkeiyk te begrijpen: verge- lyk ruw geslepen of geëetst glas met fyn ge slepen materiaal. Het licht valt er lang zoo helder niet door. Neemt men gekleurd glas, dan ziet men, dat een ruw of mat oppervlak de kleur verandert. Door het siypen krijgt men de steenen niet 'alleen helder, maar ook kan men leelyke plek ken er min of meer eenvoudig uitsnyden. De kleuren van de bekendste edelsteenen zyn de volgende: een aan duivenbloed herinnerend rood met een Inslag van troebel blauw (robyn). korenbloemblauw (saffier), grasgroen (sma ragd), wyngeel (e-’ paas), honinggeel (idem), vlooitjeskleur (amethyst), marineblauw (aqua marijn). De ongekleurde diamanten moeten het van het „leven” of „vuur” hebben. De glans moet geperfectlonneerd worden. Dat is vooral nood- zakeiyk oy den edelopaal, die zoogenaamd iriseert. Dat irlseeren wordt veroorzaakt door een bepaalden vorm van siypen, voorts door het aanbrengen van facetten, meestal 56 of 57 in getal. Aldus geslepen diamanten noemt men brillanten. Daar diamant het hardste van alle minera len is, en trouwens de hardste stof die men kent, is het zger moeilijk het te vervormen. Om dit te kunnen moet men ook weer een dia mant gebruiken. De Nederlanders hebben dat al in >de vyftiende eeuv ontdekt. De mooiste robyner. komen uit Birma in Achter-Indië, de mooiste saffierenuit Kasjmir in Noordeiyk Voor-Indlë. We willen nog een opmerking maken over de zoogenaamde synthetische robynen en saffie ren. Deze vervaardigt men uit leem en chroom, resp. leem en Vzer. Het vereischt jarenlange practyk de echte steenen van de kunstmatige te onderscheiden. Zooals men artiflcieele en natuuriyke stee nen kent, bestaan er ook natuuriyke en ge kweekte parels. De leek heeft zeker wel eens van J^pansche parels gehoord. Hy weet, dat ze „echt” zyn, en dat ze niettemin veel minder kosten dan .gewone". Dat heeft eep oorzaak en wel deze: De Japanners kweeken oesters en voorzien deze van een zeer klein parelmoerko- geltje. De dieren reageeren op deze inenting door de vorming van een parel om het In hun schelp gedrongen voorwerp tjeen. Het resultaat is een echte parel, met een valsche kepn. Hoe langer deze gegroeid is, hoe grooter de waarde, maar die wordt natuuriyk nooit equivalent aan een „echte" parel die dezelfde afmetingen heeft. In de vliegtuigenfabrlek Latecoere te Tou louse is een groote vliegboot in aanbouw welke met de volledige bemanning een géwicht van 30 ton zal hebben. Vier motoren van 1000 PK zullen by een gemiddelde uursnelheid van 220 K M. een actieradius geven van meer can 1000 KM De vleugelwydte bedraagt 49.75 M. de lengte van de romp 3120 M De draagv.ak- ken hebben een oppervlak van 300 M2. Het vliegtuig zal 70 passagiers kunnen vervoeren. len vogels binnen korten tyd uw dageiyksche gasten worden. Inplaats van hun het leven moeliyk of zelfs onmogelyk te maken, zult gy hen door de winterkou heen helpen en zelf lede ren dag het genoeglyk schouwspel beleven van levenslustige en kwetterende vogeltjes te zien smullen aan voedsel, dat hun levensbehoud is en dat wy gemakkeiyk kunnen missen. Vooral vrouwen en kinderen, die immëks den nee len lieven dag in een warm huls kunnen leven, heb ben nu en dan wel een oogenblikje dat zy aan de vogels kunnen denken, die na weinige dagen hun vrienden kunnen zyn. Laten we niet ver geten, dat wie van vogels houdt, een goed mensch is. vraatzucht en woestheid -wordt. In dezen gevaariyken toestand komt hy oogenbllkkeiyk. zoodra een dier in zyn nabyhe d is. De reuk of de smaak van bet bloed brengen hem in een waren roes. Van alle kanten komen de plraya’s naar het slachtoffer, dat zy oy 'honderden omringen Zelfs de urang naar zelf behoud raakt dan op den achtergrond. In een dergeiyken toestand aldus vertellen de bo venvermelde reizigers konden wy de visschen zelfs metroeiriemen slaan, zonder dat zy een poging deden om te vluchten. Als men tracht hun hun bult te ontrukken, dan ziet men de woedende d eren hoog boven het water sprin gen. Als een mensrfi in dergelyke omstandigheden in de nabyheld der plraya’s komt, loopt groot gevaar. In enkele De vondst van een gr y zen verweerden steen met een Runeninscriptie dicht by de kust van het Wlnnipeg-meer heeft groote belangstelling gewekt. De vondst krUgt een bljaonder .aspect. daar mén gelooft, dat de Noormannen zyn doorge drongen tot Manitoba en het land rond de Hudson Baal ongeveer vythonderd Jaar voordat Columbus Amerika „ontdekte" De nieuwe vondst is een treffende bevesti ging van de letterteekens op een groote kei ook met een Runen-inscriptie. welke vele jaren ge leden te Yarmouth Harbour werd gevonden. Deze inscriptie bleek by onderzoek een adres in te houden, achtergelaten door een zexeren Harkl. waan an men veronderstelt dat ny heeft deelgenomen aan een expeditie in het jaar 1007. Het is mogeiyx, dat de „Markland", waarvan sprake is in de verhalen der Noormannen be trekking heeft op Canada. selfs met den nek niet aankykt en alleen ons gezelschap zoekt, als hy het leven zelf hiel meer aan kan. De vogel is geen mensch en luistert ten slotte alleen naar zyn behoeften, hetgeen hem waariyk niet kwalyk te nemen is. Hy steekt hierin nog gunstig af by talryke menschel, die al of niet In nood verkeerend andere menschen trachten te benadeelen. Dit doet onze geve derde broeder niet; eer zyn de rollen omgekeerd en tracht de mensch hem juist in zyn ellende te verschalken en te vangen Weliswaar hebben de menschen wetten gemaakt ter bescherming van de vogels doch velen kennen deze wetten met of houden er geen rekening mee. Men ziet het: de herfst en de winter brengen don kere plannen in het ge moed van den mensch en donkere dagen in het leven van vele vogels. Daarom laten wy het anders doen en de vogels helpen in hun ellende, in plaats van hun wanhoop te misbruiken om hun kwaad te doen, t Is heel eenvoudig. Men behoeft slechts een paar maal per dag aan ze te denken en in den tuin op een raamkoz-Jn, op een serredak eenlge malen voedsel te strooien. Een paal met een houten ter rasje waarop gy allerlei kunt strooien, wat ge kwyt zyn, doet wonderen, gon? Want hoe grooter het gehalte aan edelgas- Probeer t slechts eenmaal en gy zult zien, dat tiental- Over vinkjes gesproken, gy kent lezer de me thode van het vinkenslag, dat Juist in de-ze en de vorige maand druk in functie werd gesteld Ook hier moeten vinken als lokkers dienst doen en het ergste is, dat deze lokkers, deze .joep- vlnken” vaak blind gemaakt worden, naar men zegt, omdat zy dan beter en luider roepen De wreedheid van deze methode spreekt voor zich zelf en wordt nauweiyks geëvenaard door de massaslachting, die onder een vlucht vinken wordt aangericht, als zy. aangelokt door de roepvlnken, neerstrykt op de strook die tusschen de groote vinkennetten ligt, zyn de netten dicht geslagen, dan komt de vogelaar met zyn helper te voorschyn en zy wandelen over de netten en worgen eiken vink die onder het weefsel ugt te spartelen en te piepen, zyn alle beestjes gedood dan worden zy in een mandje of zak verzameld De netten worden weer opgeslagen en het wachten is op een volgende vlucht. Dat tnen. eveneens by voorkeur in herfst en winterty, merels vangt in netten, die men over greppels tusschen het kreupelhout spant, waar de jmerels by voorkeur vliegen, is algemeen be kend. Deze methode ech ter heeft niet tot doel den vogel te dooden, doch hem levenslang in een op te sluiten in de hoop, dat hy uit verruk king over zyn gevangen schap zyn hoogste lied zal uitzingen. i de meren en stroomen van het Amazone gebied komen zeer vele eigenaardige vlsch- soorten voor. Een byzonder merkwaardig exemplaar is de piraya of karaïbenvisch. Deze vlsch Is ongeveer dertig centimeter lang, bevolkt in scholen de rivieren van Zuid- en Midden- Amer ka en overvalt alle in het water geraakte zoogdieren en zelfs menschen. om ze met zyn viymscherpe tanden In enkele oogenbllkken te dooden. Vooral de- witte karaïbenvisch onder scheidt zich door zyn buitengewone vraatzuch- tigheid en bloeddorst. Ondanks zyn gedrongen lichaamsbouw be weegt hy zich met een levendlghe d die herin nert aan de forel, met welke hy ook andere eigenschappen gemeen heeft Uit zyn dikke lip pen steken scherpe en spitse tanden naar vo ren, die den vlschkop het ulteriyk geven van een nydigen buldog. Uitgerust met deze instru menten demonteert de witte piraya zyn slacht offers met de handigheid van een chirurg. De wonden, die door zyn beet worden veroorzaakt, vertoonen zoo scherpe snyranden.” dat men on willekeurig denkt aan de uitwerking van een scheermes. Om deze prestatie te kunnen leveren is een klein scherp gebit niet voldoende, maar er is een kaakkracht voor noodlg. die by zoo’n klein dier verrassend aandoet. Daardoor is da piraya in staat, een groote eend te onthoofden. By het vallen van het water valt -het grootste deel van het wild, dat in het water raakt, den plraya’s ten offer. Zelfs de zwarte kaaiman ont komt niet aan de vraatzucht van deze roovers. Men hoeft daarom niet te meenen. dak alle rivieren, die door de plraya’s bewoond worden, ongenaakbaar zyn en dat men zyn leven waagt, wanneer men anders dan in een boot zoo’n rivier oversteekt Reizigers, die kort geleden dit gebied bezocht hebben, hebben waargenorrien, dat de piraya slechts wordt aangelokt door* een verwond schepsel, hetzy mensch of dier. Men kan zelfs, zonder eenig gevaar te duchten. midden der kle'.ne roovers baden; door de be weging worden zy, precies als andere visschen. afgeschrikt. Er bestaan dus by dezen visch als het ware twee toestanden: de normale, waarin hy volkomen onschuldig iykt en de toestand, waarin hy een monster Van Een van de wreedste wapenen is de z-g. mus- schenklem. die opgespannen wordt met een stukje brood, dat op 1 stalen puntje gespannen even boven 1 zandhoop je ultsteekt. waarmede de klem bedekt wordt. Een straffe veer houdt het geheel In bedwang, doch springt los zoodra een musch aan het stukje brood pikt. Dan springt de klem toe en houdt de musch gevangen, maar niet zonder het diertje een entzaglyke pyn te veroorzaken In vele gevallen, als de klem nieuw is komt de slag hard genoeg aan om de musch te dooden maar zelfs een slappe klem doet het argeloos beestje doodeiyk schrikken. Ais de jongelui, die zoo handig met deze moordtuigen werken het ongeluk hebben, dat zy met hun vin gers in de klem raken by het toedekken met zand schreeuwen zy moord en brand zonder echter te bedenken dat een tenger musschen- nekje minder verdragen kan dan een paar kwa- jongensvlngers. Er zyn nog andere moordtuigen: os. de stee nen val, die bestaat uit vier steenen op hur zy kant in den grond gezet terwyi een vyfde steen als deksel dienst doet. Dit deksel wordt in een schuine houding gestut door een stokje waaraan een lang en dun touwtje bevestigd is, dat de vogelaar, op verren afstand verborgen, in de hand houdt. Binnen in het steenen huisje wordt voedsel gestrooid en nauweiyks heeft h musch zich in de val gewaagd, of de vogeljager trekt t stokje weg. zoodat de steen, die als deksel dienst doet, naar beneden valt. Soms is de val zoodanig gebouwd, dat het deksel niet geheel plat kan vallen en de musch dus levend gevangen wordt Soms echter Is dit nipt het geval en wordt de gevangene onder den steen verpletterd. Een onschuldiger methode is het gebruik om vogels te vangen in kooien, waarin een musch als lokker zit. terwyi boven, hem twee valletjes gespannen zyn. waarin voedsel gestrooid is. An dere musschen komen op hun gevangen kame raad af, zien het voedsel en springen in het val letje zonder dat zy worden gedeerd. Wat er dajj-- na met ben gebeurt, hangt dan weer af van de plannen van den jongeling die het beestje by andere opsluit in een volière of afslacht voor zijn diner, waar hy vinkjes ontberen moet. SC- BW»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 19