J I Couponbelasting RA Dl O-PR OG RA MM A MONOPOLIE-PRODUCTEN HOE INDIE BEZUINIGT 4 DONDERDAG 28 DECEMBER Nieuw zwemrecord In de estafette Bioscoop en Buma Lager-Onderwijswet ZAANDAM UIT DEN NOOD Pseudo-Padvinders PATER C. KRUGERS O.P. f Godsdienstonderwijs De Postjager te Athene Vlucht wordt heden voortgezet Gedachtenwitteling R. K. SPOORWEGPERSONEEL Wegenbouw in den Wieringertneer Niet strijdig met art. 177 der Grondwet Georganiseerd verzet niet aanwezig Wedstrijden in de Westfalenhalle te Dortmund Een avontuurlij ke reit naar Kampen De algemeene vergadering te Utrecht Regeling van het vervoer langt de Zuidergrent R.K. Vereeniging voor M. U. L. O. Inditche fondten zyn alt buiten land tc he effecten te be schouwen UITVOER NAAR DUITSCH- LAND De bevolking draagt met groote loyaliteit de zware loeten, die de tyd oplegt n I pe on- een be en DE JUWEELENDIEFSTAL IN DEN HAAG Dé begroeting sluitend gemaakt Een betparing van eenige tonnen goudt voor de gemeente Amsterdam Inbraak in een bakkerij Naar een definitieve regeling by het M. U. L. O. Bybeltche geschiedenis en liturgie Plechtige uitvaart en begrafenis De middagvergadering Resultaten van het verdere onderzoek Voortchrift vattgetteld Vrijdag, 29 Dec. 1933 8 40 Vocaal V! alleen by voornoemd landschen Bioscoopbond overgelaten- 1 heeren ces I <1 t n •i a ai den den leegen vormendienst purgerlijke beleefdheid. Voor den uitvoer naar Dultachland van deze artikelen zullen certificaten worden afgegeven Met de uitgifte van deze certificaten is belast Bt ml on ar. du ha «e we •et M.' nai tro wai E Én Rif, •mi ban M hal’ aan tooi onb nee ben leve velt op -nu ma •de O •P kini met P« ct or ex bc ta Ti bc ne ex v» W1 De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1934 een regeling getroffen aal worden voor den uit voer van: zinkwit, Uthopoon. en voorwerpen van aardewerk, fijn aardewegk. éénkleurig. in gericht om te worden Ingebouwd en te worden aangesloten aan een water- of afvoerleiding en bestemd voor hygiënische doeleinden (badkui pen. waschtafels e d MILAAN S31 M. 8 50 Qramofoonmuzlek. 7 20 Gramofoonmuzlek. 9 20 Dans muziek. 1 In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is Woens dag de twintigste jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de Vereeniging-voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Burgemeester Ter Laan heeft Woensdagmor gen medegedeeld dat B. en W. van Zaandam thans er in geslaagd zijn de begrooting weer ge reed te maken voor behandeling. Nadat de be grooting nJ. reeds gereed was, kreeg men van t Rijk bericht, dat- de gemeente ƒ40.000 minder kreeg uit het gemeentefonds, en 160.000 min der bijdrage in de werkloozenzorg. Het is gelukt, aldus ..Het Volk" deze twee ton op de andere posten van de begrooting te vin den, en p.g. Ter Laan kon mededeelen, dat Zaandam niet tot de noodlijdende gemeenten zal gaan behooren. de leiding van het Crisis In- en UltvoerbureAi Voorts is bepaald, dat met ingang van 1 Ja nuari 1934 certificaten zullen worden uitgege ven voor den uitvoer naar Duitschland van versche. niet bevroren zeevisch. met uitzonde ring van haring- Deze certificaten zullen slechts worden afgegeven voor den uitvoer van visch, aangevoerd in een Nederlandsche haven door Nederlandsche vlsscheravaartulgen. Met de af gifte dier certificaten is belast de heer W. J- J Janssens. Inspecteur der Vlsscherljen, hoofd in het le district te 's Qravenhage. WARSCHAU 1411 M. 430 Soli ste neon- cert olv St. Nawrot. 7 35 Philharmonie- orkest van Warschau. 10 uur Zigeuner- muklek. BEROMÜN8TeK 460 M. 4 30 Kleine om roep kapel olv Scherbaum. 7.50 Omroep orkest. 830 Luisterspel. WEENEN. 547 M. 3.10 Solistenconcert. 7.15 Dansmuziek. 8.50 Weensch kamer orkest olv AUderltech. 9 50 Dansmuziek. BATAVIA, Tl Dec. (Aneta) Naar aanleiding van het afdeelingsverslag van de Eerste Kamer inzake de korting op de Indische penalnenen volgens welk verslag vele leden den Indruk hadden, dat de Ned.-Indische Regeering nog niet vo'doen de inziet, dat ernstig en degelijk moet worden bezuinigd, althans daarnaar niet handelt, wijst de „Java-Bode" er op, dat de begrooting van Ned. Indlë, die in 1930 nog 526.000.000 bedroeg, in 1934 was teruggeloopen tot 380.000.000. terwijl de ontwerp-begroo- ting voor 1935 slechts een totaal aangeeft van 342.000.000 op de gewone uitgaven. Door verbreking van een ruit hebben onge- wenschte bezoekers zich Dinsdagavond toegang weten te verschaffen tot de bakkerij van den heer van Beek aan den Woestijgerweg te Amers foort. Behalve *n geldkistje, inhoudende f 150, worden nog vermist eenige koopcontracten en andere waardepapieren. De politie stelt een onderzoek in. ROME. 441 M. 6.50 Gramofoonmuzlek. 735 Populair concert, en Instrumentaal concert. Oele'.debtljetten voor het vervoer door land bouwer* dienen uitsluitend te worden aange vraagd bil de Gewestellike Tarweorganlsatles voor Limburg, Noord-Brabant en Zeeland of haar vertegenwoordigers. Geleidebiljetten voor producten, die door con tractanten van de Nederlandsche Graan- of Meelcentrale worden ingevoerd, worden door de douane-ambtenaren Mj den invoer verstrekt. Voor venters en kramers wordt het vervoer toegestaan op een eenvoudig zakboek, van de soort als nu reeds bij de douane in gebruik is. hetwelk op aanvrage door bovengenoemd regee- ringsbureau kan worden verstrekt. Tenslotte zal bij wjjze van gunst aan daarvoor in aanmerking komende handelaren) dus niet aan landbouwers» kunnen worden toegestaan. r zelf de geleidebiljetten uit te schrijven uit een daartoe ingericht „Scheurboek", hetwelk aan te vragen is aan het bovengenoemd bijkantoor van het Cegeeringsbureau. Voor landbouwers en handelaars zullen voor raad-registers worden besch kbaar gesteld, welke door bemiddeling van de Gewestelijke Tarwe- organisatles aan de belanghebbenden op hun daartoe gedaan verzoek, zullen kunnen worden uitgereikt. Behalve vorming van den wil en het karakter van bet kind moeten wij als M ULO -leeraren ook, zoo vervolgde spr., denken aan veirtande- HJke vorming en den leerlingen godsdienstken- nis bijbrengen. Van zeer veel belang is het on derwijs in de bijbelsche geschiedenis. De bjjbel- ache geschiedenis is het belangrijkste boek, dat de menschheid bezit. Om de geloofswaarde te kennen is kennis van de bjjbelsche geschiedenis noodig. Zeerw. wees voorts op de paedagoglsche en didactische beteekenis van bet onderwijs in de bjjbelsche geschiedenis. Het doel van dit onder wijs is hetzelfde als van alle ander godsdienst onderwijs. vorming van wil en karakter. Om het onderwijs in bijbelsche geschiedenis effectief te doen zjjn is psychologische verdie ping noodig. Spr behandelde dan het leerplan en herin nerde eraan, dat men dit in het algemeen voor het tweede leerjaar te zwaar vindt. Spr. zou achter de behandeling van het Nieuwe Testa ment gehandhaafd zien, zooals deze thans is. Wat het onderwijs in de liturgie betreft, daar van zou spr. een historische behandeling willen Men. Er volgde nog een gedachtenwisseling, waarna de vergadering gesloten werd. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: In verband met de uitvbemig van de Land- bouw-Crislswet voor -zoover betreft den invoer van monopolle-producten, is het noodzakelijk gebleken, maatregelen te nemen, om het ver voeren van bepaalde producten in de grens streken, voor zoover althans de Zuidelijke grens betreft, slechts onder zekere voorwaarden toe te laten. t Hiertoe zal in het einde van dit Jaar een besluit het licht zien, waarbij bet vervoeren en voorhanden hebben van havgr, voor menschclijk gebruik geschikte rogge en tilt die granen be reide derivaten, benevens, mals en gerst, alsmede tarwemeel, tarwebloem, sago,tapldca, arrowroot en andere soorten .zetmeel, verkregen op andere wijze dan uit granen ot zaden, zal zijn verboden in een strook, ongeveer 5'A K M. langs de Zui dergrens. Tevens zal een regeling worden getroffen, wajfln bepaald wordt, dat bet vervoer van bovenstaande producten binnen de bedoelde strook slechts is toegestaan, indien dat vervoer is gedekt door een geleidebiljet en bet voorhan den hebben van bovengenoemde producten bin nen de bedoelde strook is toegestaan, indien de aanwezige voorraden zjjn geadministreerd In een register, Verschenen is het voorlooplg verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 30 December 1932 tot wijziging der Lo-wet 1920 en van de Lo.-wet 1920. Gaarne zouden sommige leden worden inge- licht hoe groot het aantal onderwijzers op wachtgeld boven 60 jaar is en’hoe groot het aantal Jonge onderwijzers is. dat zal worden ge baat door deze wetswijziging. Deze leden juich ten de verschillende wijzigingen toe. De inkor ting van den in art. 100 gestelden termijn van twee jaren tot één jaar, welke betreft het in stituut van boventallige onderwijzers, beteekent bijvoorbeeld voor de gemeente Amsterdam, naar werd gezegd, een besparing van eenige tonnen goods. Andere leden betreurden, dat de minister zoo weinig rekening heeft gehouden met de be langen van de schoolbesturen. Voor deze toch is het van het grootste belang, dat er geen on zekerheid heerscht ten aanzien van het aantal leerkrachten, waarover zij kunnen beschikken en het te geven ontslag in verband met de acte van benoeming. Ook hadden zjj bezwaar tegen de ongelijkheid, welke nu het gevolg zal z’Jn van het op uiteenloopende tijdstippen eindigen van de schooljaren en schoolcursussen. Zjj erkenden echter gaarne, dat de minister aan verschillende bezwaren is tegemoet gekomen. Woensdagmorgen is 't stoffelijk overschot van pater C. Krugers O. P. plechtig begraven op het kerkhof aan het Albertlnum te Nijmegen. Van te voren was in de H. Hart-kerk te Nijmegen een plechtige rouwmls opgedragen voor de ste leraat van den overledene door den boogeerw. pater provinciaal L. Kramer, die ook de absoute verrichtte, toen het stoffelijk overschot in te genwoordigheid van de geheele Dominicaners- kloostergemeenschap werd bijgezet. BRUSSEL. 509 M. 1330 Kleine orkest v N.I.R. olv P Leemans. 1.80 Gramotoon- muzlek. 5.20 Radio-orkest olv Franz André. 6.35 Gramofoonmuzlek. 7.05 Plano.ecltal. 8 20 Omroepaymphonie- orkest olv Arthur Meulematu. KALUNDBORG 1153 M. 1130 Strijkor kest olv Reesen. 3.10 Vervolg. 7.35 Omroep-etrijkorkeet olv Emll Reeeen. 9 05 Folmer Jensen speelt cembalo. 9 35'. Fransche muziek, door het omroeporkest olv Emll Reeeen. 1030 Dansmuziek. BERLIJN 419 M. 8.20 Populair concert. 9.50 idem. In de Westfalenhalle te Dordmund werd Dins dag een uitstekend program verreden, dat groote belangstelling trok en werd bijgewoond door ongeveer 6000 toeschouwers. Van de hoofdnummers was een der aardigste Een ander vroeg de stof zoo in te deelen, dat in leder leerjaar de geheele stof wordt doorge werkt. zou het ook niet beter zijn, dat de ge nadeleer het eerst wordt behandeld? Gaarne zag spr. ook een vragenlijst voor de leeraren betreffende punten, waardoor de godsdienst in direct verband houdt met het dageluksche leven. De zeereerw. heer De Jong wees er op, dat het behandelen van den catechismus in een Jaar practisch onmogelijk is. Wat de tweede vraag betreft, het leerplan is logisch ingedeeld en beantwoordt zoo ook aan den catechismus. Spr. ziet er niet tegen op om aan de godsdienst- leeraren een uitgebreide lijst van vragen te sturen. Bezwaar werd er tegen gemaakt, dat het eer ste leerjaar Juist het rnoeliykste deel van den catechismus krijgt. Van meerdere zijden werd nog naar een hand boek gevraagd, waarna de zeereerw. heer De Jong ten laatste mededeelde, dat in September waarschijnlijk een handboek uitkomt, dat in dit systeem past.. Een volgende spreker miste in het leerplan een uitleg van de dagelljksche gebeden. De zeereerw. heer De Jong vindt dit wel be langrijk, doch zou dit punt liever onderge bracht zien bij de liturgie. De wensch werd ge- ult. dat een nieuw handboek samengesteld zou worden door een commissie, waarooor dit niet persoonlijk wordt. Een der aanwezigen meende, dat in een con- centrischen leergang voor de MULO, de di dactische beginselen te weinig tot hun recht komen. Met een stem tegen werd besloten het con- ceprleerplan te aanvaarden, mits voor Septem ber een eenvoudig handboek verschynt. ^Hierna bracht de voorzitter in bespreking het punt of naast het mondeling godsdienstexamen ook een schriftelijk moet ingesteli worden. velen verklaarden zich hier legen, terwijl anderen alleen een schriftelijk examen wensch een voor de te memorlaeeren vragen. Een volgende spreker wilde vooral een schrif telijk examen, omdat een godsdlenstvak min stens zoo belangrijk is als de andere vakken. Met groote meerderheid van stemmen werd het voorstel, om een schriftelijk examen in te .stellen, verworpen. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is Woens dag de twintigste jaarlijksche algemeene- ver gadering gehouden van de Vereeniging voor R. K. M U.LO, Bij bet begin dezer vergadering heeft de Geestelijke Adviseur, Rector W. van den Hengel, den voorzitter der vereeniging, den heer L. Bot, gehuldigd in verband met zjjn koperen jubileum als voorzitter. De heer Botx zegde daarop Rector van den Hengel dank, om voorts in zijn openingswoord de waarde en de moeilijkheden van het R. K. Mulo-onderwiJs te schetsen. In enkele sympa thieke woorden herdacht de voorzitter bet over leden bestuurslid. Broeder Vlctricius zg-, voor wiens zielerust een „Onze Vader" gebeden werd. Ook sprak de heer Bot enkele hartelijke woor den tot Zuster Pauline, die als bestuurslid heen gaat. Zjj werd onder krachtig applaus Lot eere- lid benoemd verklaard. De vlce-voorzitter, frater Amates, deed ver volgens enkele mededeellngen over het nieuwe geschiedenis-programma. Het jaarverslag van de secretaresse, zuster Pauline en dat van den penningmeester, den heer Swüste, werden goedgekeurd. De heer Rlenks, raadsadviseur van het De partement van Onderwijs, sprak de vergadering toe. Een voorstel van den Mulo-krlng Ooet-Bra- bant om de regellngscommlssle voor examens uit te breiden en zoo een vroegere afwikkeling fier examens mogeljjk te maken, zal door het be stuur bezien worden. Hierna hield de hoogeerw. zeergel. heer Prof. Dr. B. D. Alfrink. hoogleeraar aan het Groot seminarie van Rijsenburg, een voordracht over bet Heilige Land. Het aftredend bestuurslid, de heer H. H. Moo- ren, werd herkozen. In de vacatures van broeder Vlctricius Z-g. en xuster Paulina, die bedankt had, werden ge kozen hr. Lorenzo (Den Haag) en oe heer Baake (Amersfoort). ven alle andere motieven staat. Wil men den wil in een bepaalde richting vormen, dan meet men motieven vormen, die naar een goeden wil leiden. Onder een motief verstaan we het verstan delijk oordeel van het goed of kwaad van een object. Wat tot heden nog te veel verwaarloosd is, moeten we thans gaan doen. n.l. den kinderen motieven geven, die hen tot goed willen prik kelen. Motieven-cultuur is een belangrijk on derwerp in het godsdienstonderwijs. Christus moet ons bij de vorming der boven natuurlijke motieven, waarover de eerw. spr. nader uitweidde, steeds voor oogen staan.'als ook de lletde voor de heiligen, bijzonder van de H. Maagd. Ook op de natuurlijke motieven mogen we de aandacht der kinderen vestigen. Het is noodig, dat we de dlddactlsche begin selen van het onderwijs bestuderren. Om eenheid in het godsdienstonderwijs te bereiken. Jeek spr. het leerplan het meest ge- wenscht. Een concept was aan de eerw. gods- dienstleeraren gezonden. In bet kort gaf spr. een uiteenzetting van dit concept. Het aantal leereenheden is beperkt. Het leer plan is gebaseerd op het U.L.O. met drie leer jaren, terwijl bet, naar spr. meent, in overeen stemming zal zijn met den rrtctrwen catechis mus, die over een paar Jaar zal verschijnen. slechts tegenover den verongelijkte zelven. maar ook tegenover derden, bij wie men te zijnen nadeele een ver keerden indruk kan hebben gevestigd.' Hoe moeilijk is het dan een rond en ruiterlijk pardon te spreken, en hoe zeldzaam wordt in zulke gen vallen het gebruik van een woord waarmee men bij allerlei futüttetten zoo kwistig omspringt- Alsof waarheid, eerlijkheid, naas tenliefde minder rechten hadden en minder verplichtingen oplegden, dan een dikwijls slechts in uiterlijkheden en leegen vormendienst bestaande Tijdens de Woensdagavond in de zweminrich ting „De Regentes" te ’s Gravenhage zehouden onderlinge wedstrijden slaagde de Haagsche Zwem- en Poloclub er in het Neaerlnndsch re cord 10 x 100 Meter vrije slag estafette vooi heeren te verbeteren en het te brengen op 11 min. 29 sec. Het oude record stond op naam van de zwemvereeniging het IJ te Amsterdam met een tijd van 1( min 58 sec. De Haagsche ploeg, die ..het record met niet minder dan 29 sec. verbeterde, bestond uit de zwemmers Offers. Jonker, van Kleef, Prins van Haaren, Kievit de Jonge, Beudeker, J. Kokkers, van Aelst en Ingenluyff. zjjn voldoening uit over eerwaarde Vanwege de directie der Zuiderzeewerken werd heden aanbesteed het aanleggen van on geveer 14,3 K M. gewalste wegen in de Wierln- germeer. Het laagst was Ingeschreven door de N.V. Jaartsveld's wegenbouwmaatochappi) te Silvol- de voor f 112320. Het blad besluit met de woorden: „Dat Ka merleden op het moment van de invoering der pensloenskorting, de behandeling van de nieu we sa arisregcllng en het ontslag van duizen den Europeesche en Inlandsche landsdienaren kunnen aankomen met den raad om ernstig en degelijx te bezuinigen draagt het karakter van bitteren spot. De uitwerking daarvan is Pijnlijk en grievend voor de Indische samen leving die met groote loyaliteit de zware lasten draagt, welke de tijd oplegt. Men mag in het welbegrepen belang van het moederland de hoop uitspreken dat de landgenooten daar ginds in staat sullen blijken op een even sterka wijze de begrooting te saneeren als zulks in Indlë geschiedt, en met dezelfde gelukkige af wezigheid van georganiseerd verzet." Om half tien heeft in de kapel van het Zie kenhuis Bt. Joan de Deo de geestelijke adviseur, pastoor W. v. d. Hengel, uit Utrecht een H. Mis opgedragen voor bet geestelijk en lijdelijk wel zijn der vereeniging. De godsdlenstleeraren kwamen daarna afzon derlijk in een vergadering bijeen ter bespreking van een definitieve regeling van het godsdienst onderwijs op de M.U.L.O.-scholen en van de godsdlensteamens op de M.UL.G-examens. Na een kort openingswoord, waarin de zeer eerw. heer W. R. de Jong, algemeen Aartsbis schoppelijk inspecteur van het onderwijs te Hil versum, die de vergadering ook presideerde, bij zonder mgr. dr. van Oils welkom heette, hield deze over dit onderwerp een inleiding. Indertijd heeft spr. medegewerkt aan de sa menstelling van een concept-leerplan voor het godsdienstonderwijs. Er werd een commissie benoemd van vijf per sonen, waarin uit ieder bisdom een geestelijke werd benoemd, die een nieuw concept samen stelde. Het doel van een en ander is allereerst het godsdienstonderwijs op zoo hoog mogelijk peil te brengen en ten tweede zooveel mcgeiyk een heid te brengen, zoowel in de opleiding voor de godsdienstexamens als de examens zelf. Het godsdienstonderwijs wordt op een zoo hoog mo- geiyk peil gebracht, wanneer dit beantwoord’ aan z'n doel, dat is de leerlingen te vormen tot beginselvaste katholieken van de daad. Het on derricht in den godsdienst mag niet ontaarden in een zuiver intellectualistisch onderwijs. Het komt vooral aan op venning van den wil en het karakter van het kind. De wil wordt bewogen door 'n motief, dat bo- In de memorie van antwoord op het voorlooplg Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot heffing van een couponbelasting zegt de minister o<m.. dat het gevaar dat de belas ting als de heffing in eens zal werken doordat r.y in den koers kan worden verdisconteerd, in Beer belangryke mate is verminderd, door de gedurende de behandeling in de Tweede Ka mer cpgenomen bepaling, waardoor aan de wer king der wet een tydelijk karakter te gegeven. Voorts wyst hy erop, dat het percentage zeer Jaag is gesteld. Van stryd met art. 77 der Grondwet kan geen sprake zyn omdat alle bin- nenlandsche effecten belast worden, hetgeen ten duldeiykste demonstreert, dat de Staat hier op treedt als belastingheffer. De minister conclu deert, dat deze belasting noodgedwongen lijde lijk dient te worden aanvaard. In antwoord op eenige vragen deelt de mi nis.er mede: Van premieleeningen. vóór de Inwerkingtre ding der wét uitgegeven, zullen de na die In werkingtreding toegekende premiën belast zyn; de bepaling van art. 2 lid 2 nummer 2 en letter a geldt niet voor premieleeningen. Indische fondsen zyn voor de toepassing dezer wet als bultenlandsche effecten te beschouwen, daar zy niét vallen onder de in art. 3 opgeno men definitie van binnenlandsche effecten. De opbrengst te echter vry van couponbelasting voor zoover Indlë een soortgeiyke belasting heft. De vrystelling van art. 4 sub 2 omvat: A. de opbrengst van effecten ten laste van Ned.-Indlë en van in Ned.-Indië gevestigde pu bliek of privaatrechtelyke rechtspersonen en b. de opbrengst van certificaten van effecten, afgegeven door in Ned.-Indië gevestigde admi nistratiekantoren, mits zoowel in geval a als in geval b de opbrengst in Ned.-Indië aan een couponbelasting of aan een belasting naar de winst te onderworpen. In den namiddag werd de vergadering voort gezet. waarby thans ook de eerwaarde gods- dienstleeraren aanwezig waren. De voorzitter, de heer L. Bot. feliciteerde Mgr. dr. van Glte uit Roermond met zyn veertig jarig priesterfeest. Spr. sprak vervolgens de aanwezigheid van vele geesteiyken. De zeereerw. heer W. R. de Jong hield een inleiding over „De Godsdienstvakken by de op leiding en het examen”, waarvan het eerste deel reeds des morgens in de vergadering der gods- dlensneeraren was uitgesproken en behandeld Omtrent het verdere onderzoek naar de in braak in den juwelierswlnkel van de firma v. Willigen aan de Piet Helnstraat te Den Haag, in den nachtt van 30 Sept, op 1 Oct. J.I., kan nog worden medegedeeld, dat één der daders, genaamd K., die zooals bekend, te in Ham burg werd gearresteerd, heeft verteld, dat de gestolen juweelen in de duinen te Schevenin- gen waren begraven. Hij gaf een duideiyke schets van de plaats, waar de Juweelen moes ten liggen. Daarop werd met de politie te Ham burg overeengekomen, dat K. naar Den Haag zou worden gebracht om deze plek nader aan te wyzen. hetgeen einde November plaats vond. Hoewel K. naar de door hem aange duide plek werd geleld, was hy niet in staat de juweelen te voorschijn te brengen en hy bekende tenslotte, dat zyn beweringen op fan tasie berustten. De Haagsche politie kreeg echter door dit onderzoek verdere aanwyzlngen, zoodat als he ler kon worden gearresteerd de te Rotterdam wonende Nederlander A. W„ die naar het Huis van bewaring te Rotterdam te overgebracht. Balde daders hadden zich na de inbftak on- mlddeliyk met al het gestolene naar de woning van W. te Rotterdam begeven, in welk perceel de buit schynt te zyn verdeeld. Het te in- tusschen nog niet gelukt meer juweelen op te sporen. De dader K. te na het onderzoek naar Hamburg teruggebracht. Geleidebiljetten voor het vervoer door hande laars kunnen worden''aangevraagd le. tot 1 Januari a.s. by de controleurs Tarwe- wet: J. E. van Brakel. ilotel Rotterdam, te Ter- neuzen; J. Couvéé, hotel-de Commerce. Groote Markt 26, Breda; A. van Alphen, Leenderweg 214, te Eindhoven; E. J. Everts, betel de la Renaissance, Rechtstraat 21 te Maastricht en by het bUkantoor van het regeerlngsbureau voor "3e uitvoering van de Tarwe wet, Hugo de Groot straat 65 te 's-Gravenhage; 2e. na 1 Januari bijkantoor. Naar aanleiding van de moeliykheden, die ontstaan zyn tusschen den Nederlandschen Bioscoopbond en het Bureau voor Muzlek- auteursrechten (Buma), als gevolg van de door den Bioscoopbond te hoog geachte tarieven, welke het Buma voor het uitvoeren van muziek in de bioscopen in ons land heeft vastgesteld, te Woensdagmiddag te Amsterdam een drukbe zochte ledenvergadering van den Nederland schen Bioscoopbond gehouden. In deze vergadering te besloten, bet volgend voorschrift vast te stellen: Van een nader door het hoofdbestuur van den N B.B. vast te stellen tydstip af zal in de bioscooptheaters in ons land geen muziek door één of meer musici uit gevoerd mogen worden en zullen er geen ar- tisten mogen optreden. De bloscoopprogramma's zullen van dit tydstip af uitsluitend mogen be staan uit fllmvertoonlngen, desgewenscht aan gevuld met auteursrechtvrye gramofoonmuzlek. Aanvankelyk luidde het voorstel, dit voor schrift te doen ingaan op 1 Januari 1934, doch in verband met de door het Buma tegenover den Nederlandschen Toonkunstenaarsbord aan gegane verbintenis,- dat de bioscopen die hun musici en artteten handhaven, niet vervolgd zullen worden, te het tydstip, 'waarop gcmeid voorschrift in werking zal treden, aan de be slissing van het hoofdbestuur vpn den Neder- Pardon! Zijn er wel veel woorden, die wij meer en gemakkelijker in den mond nemen dan dit? Men bruikt het bij alle mogelijke en mogelijke gelegenheden. Het ts gemeenplaats geworden, een beleefdheidsformule een gebruiks- gewoonte-thesis zooals het onvermij delijke .jachtend” of „hoogachtend” vóór de onderteekening van een brief, ook al kennen we den geadresseerde nauwelijks, of in ’t geheel niet. Nu heeft de beleefdheid hare eischen. mitsgaders hare rechten en - verplichtingen; en we zullen ons dan ook wel wachten iets te zeggen ten ongunste van het veel gebezigde woord, waarmede we onze veront schuldiging aanbieden, of een ge maakte fout herstellen. Het is na tuurlijk, dat men „pardon” zegt, wan neer men vóór iemand heengaat, bij vergissing zijn hoed opzet, of hem wat in de drukte gebeuren kan op de teenen trapt. Maar wordt vlijtig aan beleefdheid geofferd en de daarvoor meest gang bare froze tallooze malen gebezigd, hoe weinig komt het voor, dat men niet slechts pardon zegt, maar ook in werkelijkheid parddh vraagt, wanneer het belangrijker zaken be treft, dan de bovengenoemde kleinig heden; wanneer men bijvoorbeeld er kennen moet een ander onrecht te hebben aangedaan en christenplicht gebiedt zijn ongelijk te betuigen, niet -den verongelijkte Schakelt men de pensioenen uit alsmede de rente en aflossing, welke stabiele posten vor men. dan te de begrooting der uitgaven van 1930 tot 1934 met niet minder dan veertig pro cent gedaald. De begroeting van Onderwijs te teruggevallen van ƒ55.000.000 tot 48.000.000 in 1933. Die voor den Dienst der Volksgezondheid van f 19.000.000 tot 13 500 000, en die van het ge decentraliseerd bestuur van ƒ29.000.000 tot 22.000.000. De uitgaven aan salarissen liepen in deae periode terug van 180.000.000 tot 145-000.000. De ultgavqp van B. O. W. daalden van ƒ20.000.000 in 1929 tot f 7.000 000 in 1933, en die van Oorlog van ƒ72.000.000 tot ƒ53.000.000. terwijl de Dienst voor de Scheepvaart in de»e periode de uitgaven beperkte van 12.000 000 tot ƒ7.000.000. „Sint Raphaël" belegt op 23 Januari aa. te Utrecht een vervolg-vergadering van den raad van afgevaardigden ter behandeling m voorstellen, welke te Enschedé onafgedaan moei ten blijven. Dan zal tevens afscheid genomen worden va» den heer Jan Hellemon» ate bondsvoorzitter. Op deze voordracht volgde een gedachten wisseling. De eerste debater meende, dat er toch wel behoefte bestond aan een uniform leerboek, waarvan toch het Episcopaat'zich wel het recht kan aanmatigen. Spr. vindt ook. dat er te weinig aan schrif- tuuriezing gedaan wordt en heeft geen enkele vraag te memorlseeren gezien over het hoogste motief voor de wilsvorming, dat God Spr is verder van oordeel, dat er in het concept te weinig over hemel, hel en vagevuur en de en gelen gehandeld wordt. De zeereerw. beer De Jong antwoordde, dat het by den nieuwen catechismus de bedo?Ung te, dat alle vragen gemimorlse’rd worden. Een uniform leerboek brengt vele moeiiyk- teeden met «leb mee. nummers een vierlandenwedstryd voor sprinters waarin de wereldkampioen en drie ex-wereld- kampioenen uitkwamen. De uitslag van wedstryd bracht een overwinning voor Duitscher Richter. Onze Nederlandsche wereld kampioen had een minder gelukkigen dag. Een „wedstrijd tegen het horloge" over een ronde i200 meter) had tot resultaat: 1. Scherens 11.6 sec.; 2. Richter. 12 sec.; 3. Mlchard, 12.4 sec.; 4. van Egmond 12.7 sec. Zes matches A deux: 1. Scherens 6 punten. 2 Richter 5 punten; 3. Mlchard 4 punten; 4. van Egmond 3 punten. Match A quatre: 1. Richter; 2 van Egmond 2. Scherens, 4. Mlchard. Totaal klassement: 1. Richter 10 punten, 3 Scherens 10 punten, 3. Mlchard 5 punten, 4 van Egmond *5 punten. Zondagavond omstreeks zeven uur hield voor het politiebureau te Kampen een autobus halt, waarin gezeten waren een aantal ate padvinders gekleede personen, voor het meerendeel jeug dige kinderen. Men vroeg den weg naar de jeugdherberg, waar het gezelschap werd opge- r.omen. De herbergvader sloeg zijn gasten nauw keurig gade. De kleedlng was slecht, terwyi de jongelui zich niet gedroegen zooals het padvin ders betaamt. De herbergvader meende dan ook dat hy met namaak-padvlnders te doen had, niet ten onrechte, zooals uit het avon tuurlijke verhaal zal blijken. De herbergvader waarschuwde de Kamper politie. Deze ging eens praten met den „leider". Al spoedig kwam aan het licht, dat deze over niet één cent te beschikken had. evenmin als de zestien jongens van 8—17 jaar, die een on derdak in de jeugdherberg hadden gevonden. De „leider" zei voornemens te zyn den volgen den morgen, den eersten Kerstdag, loopende naar Amsterdam te gaan met de jongens. De troep stond in geen enkel verband met een padvlnders-organlsatle en onder den veelzeg genden titel van ..Oranjeleeuw” had de „leider" een eigen organisatie gesticht. De kindfren ble ken uitgehongerd te zUn en de politie belette de voorgenomen voetreis naar Amsterdam, m De heele troep werd voor nader onderzoek naar het polltie-bureau overgebracht. Toen bleek, dat het gezelschap reeds Vrijdag 23 De cember per veeauto van Amsterdam naar Zwolle was gereisd. Het aantal kinderen bedroeg toen 18. De kas, welke 730 bevatte, was voor het vervoer naar Zwolle geheel noodig geweest. Van hier ging men te voet naar Hasselt. Loopen valt niet mee en daarom pakte men in laatst genoemde plaats de tram naar Vollenhoven. Men had echter geen geld. Het personeel van de team, meenende met echte padvinders te doen te hebben en zeker biy eens een flink bezetten tramwagen te hebben, nam de reizigers gratis mee onder voorwaarde, dat bet reisgeld later zou worden voldaan. In Vallenhoven verbleef men twee dagen. De nacht werd doorgebracht in schuren by boer derijen. Hier kreeg de „leider" twist met twee der knapen onder bedreiging met een mes zond hy ze weg. Deze twee jongens zijn gaan tippe len en landden elndeiyk te Sneek aan. De po litie aldaar ontfermde zich over hen en zorgde, dat ze behouden en wel in Amsterdam terug keerden. De „leider" is daarna met zyn 16 overige jongens loopende naar Genemuiden gegaan. De burgemeester aldaar heeft allen van voedsel voorzien en liet ze per autobus naar Kampen vervoeren, waar ze, zooals gezegd. Zondagavond arriveerden. By het verdere verhoor is gebleken, dat de ..leider", de 37-jarige M. uit Amsterdam, onge oorloofde» handelingen met eenige der kinderen heeft gepleegd. Hy is deswege in verzekerde bewaring gesteld- - De jongens zyn onder geleide van de Kam per politie naar Amsterdam teruggebracht. De ,,Po»tjager” ia Woensdag n»5 Grottaglie te Athene aangekomen. Het Studiecomité heeft den piloten opgedragen Woensdag niet verder te gaan dan Athene en vandaar heden vroeg te vertrekken, evenals vertrokken zou zyn als het vliegtuig het traject SchipholAthene ongestoord had kun nen afleggen. HAMBURG 372 M. 12.40 Populaire mu- riek. 1.55 Gramofoonmuzlek. 4^20 Omroepmannenkwartet. 5.50 Giamo- foonmuziek. r. LANGENBKRG 472 M. 11.20 Gramofoon- Tnu^iiek. 1.55 Middagconcert. 4.35 Kamermuziek. 10.05 Gramofoonmuzlek 10.20 Dansmuziek, DAVEN’TRY 1554 M. 12.20 Orgelrecltal. 1250 B B C. Dansorkest olv Henry Hall. 1.35 Northern Studio orkest olv John Bridge. 2.20 Solistenconcert. 4.50 Metropole Hotel orkest. 10 10 Qcncert 11,15 Harry Roy en zijn Band. PARIJS EI1ÉL. 1446 M. 7.05 Pianore cital. 8.35 Oniroepsymphonie-órkest olv E Flament. PARIJS RADIO 1725 M. 8 05 Gramofoon muzlek. 12 50 Gramofoonmuzlek. 7 40 Gramofoonmuzlek. 9,05 ..La Travlata” van Verdl. HUIZEN. 1875 M. K R O. 8 u. Morgencon- cert. 10 u. Gramc'oonmuziek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12 u. Politieo«richten. 12.15 KRO- Sextet olv P. Lustenhouwer. 12.45 .rAl- phons Driessen, orgel. 1.15 KRO Sextet. 1.45 Vervolg orgelconcert. 2.15 OramI operamuziek 3 u. Els Berentzen. viool; Fred. Boshart a. d. vleugel. 3.15 Oram.- muziek. 3.30 Vervolg vioolrecital. 3-45 Gram.muziek. 4 uur Rustpoos. 4.15 Gramofoonmuzlek. 4 30 Louise W^r gaar den viool; Elsa Nolthenius, piano 5 u. Land- en tuinbouwhalfuurtje door Th Arts. 3.30 Reportage uit het Koninklijk Kolo niaal Militair Invalidenhuis ..Bronbeek” te Arnhem. 6.30 Sonatenprogr. 7 uur Politieberichten. 7.15 Gramofoonmuzlek. 725 Prof. A, M SprengeT: ..Zoete Most Industrie”. 7.45 Gramofoonmuzlek- 8 30 Vaz Dia». 8 35 KRO Orkest olv* joh. Gerritsen. 9.25 Gramofoonmuzlek. fc.45 Liederenrecital door Hermann Schey; a. d. vleugel Fred. Boshart 10 uur Vervolg cohéert. 10.30 Va< Dlas. 1035 KRO .Orkest olv Jolv <3teiritsen 11 üur Gra- mofoonmuziek. 11.15 De KRO Boys olv Piet. Lustenhouwer. 12 utXT Sluiting HILVERSUM 296 M. VARA 8 uur Gramo foonmuzlek. 10 uur VPRO Morgenwij ding. 10 15 VARA Hetty Beck dtaagt voor. 10 30 Philadelhpla Sympnonle- orkest. 11 uur Onze keuken door J» Kers JY. 11.30 Orgelspel door Joh. Jong. 12 uur AVRO Kovacs Lajos en zijn or kest. Afgew door gramofoonmuzlek. 2.15 Gramofoonmuzlek. 2.30 Bob Ge- raerds leest voor. 3 uur Gramofoon muzlek. 4 uut VARA Gramofoonmuz. 5 30 VARA Orkest olv H. dê Groot 6 05 Orgelspel door Joh Jong. 6.20 Gramofoonmuzlek. 630 VARA Orkest olv Hugo de Groot. 7 uur P. v. d. Meu- len. alg. voor® der Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, spreekt ter gelegenheid van het 25-jarlg bestaan der Nat Commissie liegen het alcoholisme over: ..Gesloten Front”. -7.20 VARA Or kest olv H. de Groot. 8 uur VPRO Con cert. 8 30 Hoorspel: .Het interview met den dood” van Rudolf Mfrbt. m.m.v Het Havdn Kwartet. 9 45 Tweede deel con cert. 10.15 Vrijz Godsd. Persbureau. 10.20 Vaz Dlas. 10.30 Gramofoonmuzlek. 12 uur Sluiting. LUXEMBURG. 1191 M. 7.50 Nederland sche avond. Symphonleconcert. 8-35 Vocaal concert: 9.20 Vioolconcert, 10.15 Concert door orkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 26