Prikkeldraad De spoorwegramp bij Lagny OLIEBOLLEV w» i Mislukking Nog eens Beerta Bloedige Kerstmis NOOIT zooals U nog hebt gegeten DONDERDAG 28 DECEMBER Zelfkennis? nacht UN11EVER verkoopcentrale Dierenmishandeling H.H. WIJDINGEN twee Missie-Congregatie* Bü JOURNALISTIEK JUBILEUM ARBEIDER VERMORZELD DE VE1LING-OMZETTEN Een sterke daling in het Westland Vermoedelyke dader in arrest DR. J. F. Mi STERCK 75 jaar PASTOOR H. VAN MEEGEREN! ROTTERD. HOFSTADTOONEEL CAFE UITGEBRAND NAAR ROME OUDEJAARSAVOND-VIERING Een extra-trein in den nacht OUDE MAN DOODGEREDEN MASSA-W AANZIN LANDGOED OPENGESTELD Conferentie uitgesteld Bewoners op de vlucht gedreven NIEUWE MISSIE OP JAVA Doodelyk ongeval op het ys DE K. R.O. BEREIKBAAR OUD-MINISTER WASZINK Pauselijke onderscheiding Eenige verbetering in zyn toestand Aan nekkramp overleden DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN De Aarttbiatchop voor den microfoon Ergerlijk optreden van twee huzaren DE JUWEELENDIEFSTAL TE MAASTRICHT Oliebollen - het wo'ord zelf zegt al. waar het voornamelijk op aan komt: op de oliel Bak voor dezen Oudejaarsavond Uw oliebollen met Saladine volgens dit recept: U hebt nog nooit zulke lekkere oliebollen gegeten. Vreeselyk gebeuren in papierfabriek de Utelt van Oud en nieuw bij den K.R.O. Prof. Leopold Jessner ad* gastregisseur Pauselijke onderscheiding voor Jos. Verhuist t’; ROTTERDAM SAL.15&. Z. H. en een r SALADINE hulp latei gemaakt I Den derden Januari hoopt de bekende kunst historicus dr. J. F. M. Sterck te Aerdenhout vlH en zeventig jaar te worden. Het zal dezen kunstzinnige kenner van ons verleden, van de humanist, van de Amsterdamsche Mlrakelhls- torle, van Vondel, van Thjjm in wiens kring hij werd opgenomen, ongetwijfeld dien dag niet aan belangstelling ontbreken Woensdagavond zijn in extra-wagons naar Rome vertrokken tien paters Jezuïeten en hon- derdtien leerlingen van het St, Aloysiuscollege te Den Haag en het St. Ignatiuscollege te Am sterdam en bet Canisiuscollege te Nijmegen, voor een bezoek aan Rome ter gelegenheid van het H. Jaar De pelgrims zullen door Z. H. den Paus In audiëntie ontvangen worden. M». Woensdagmiddag omstreeks vier uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in het café, annex bakkerij van den heer A. Beekman te Hoenderloo, gemeente Apeldoorn. De Apeldoornsche brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon door gebrek aan water niets uitrichten. Door de gunstige windrichting kon de bakkerij behouden blijven. Overigens brandde het geheele pand uit. De vrij aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Dinsdag is de elf jarige Br. de Ryen zoodanig op het ijs gevallen, dat hij een zeer ernstige hersenschudding heeft bekomen en daaraan is overleden. r het ddm De omzetten aan de velllngvereenlglngen in het Westland zijn dit jaar weer heel wat lager dan het vorig jaar, toen ook reeds een scherpe daling plaats vond. Zoo zal de Centrale West- landsche Snijbloemenveiling, gevestigd te Hon- selersdijk een verminderden omzet van pijn. 140.000 te boeken hebben. Aan de groentenveilingen is het al niet veel beter. De groote veiling Westerlee te De Lier, had in het vorig jaar een omzet van 3.009.634. terwijl dit jaar voor plm. 1.700.000 is be- somd. Sinds 1930 is de omzet aan deze vei ling dus n.et ruim 1 mtllloen verminderd, daar in genoemd jaar de omzet 3.859396 be liep. De Weleerw- heer H. van Meegeren, sedert 1916 pastoor te Benschop, is 75 jaar oud. over leden. De thans ontslapene, afkomstig uit Zwolle, ontving de H Priesterwijding in 1881. waarna hij achtereenvolgens kapelaan was te Amers foort en Zevenaar en van 1903 tot 1916 pastoor te Oldebroek- De in de gevangenis te Den Bosch verblijven de 35-jarige Dultscher H. blijkt de vermoede- Hjke dader te zijn van den juweelendiefstal bij den heer S.. Langs de Maas, te Maastricht. Een Insluiper had enkele maanden geleden bfj den heer 8. een hoeveelheid juweelen ter waarde van ongeveer 750 ontvreemd. Een deel van den bult werd te Aken verkocht. De Dultscher H. beweert de Juweelen van iemand te hebben gekocht. Mej. M. Dondart de la Grée ontving wegens hare uitnemende verdiensten voor Jeugd-. Missie- en Gesloten Retraltewerk het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice." In den toestand van mr. M. A. M. Waszink, burgemeester van Roermond, is de laatste da gen eenige verbetering ingetreden. In den loop van 1934 zal de Nederlandsche Provincie van de Congregatie der Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid gevestigd te Steyl. haar eerste Missie openen te Bandoeng (Ned--Indlë). Deze Missie ressorteert onder de Prefectuur van Z. D. H. Mgr. J. H. Goumans O. 8. C„ Apostolisch Prefect. Mgr.. die thans in Nederland vertoeft, keert in Februari wederom naar Java terug. Éenlge maanden later reeds hopen de eerste Zusters vanuit het Provinciaal Moeder huis te vertrekken om haren nieuwen werk kring te Bandoeng te beginnen. BIJ beschikking van de Ministers van Econo mische Zaken en van Financiën zijn onder de Natuurschoonwet 1928 gerangschikt eenige tot het landgoed ,-Huis te Diepenhelm’’ beboeren de complexen en wel bet ig. „Hoogelaarsblok", oa. met het Hoogelaarsveen en „Het Hellen- blok en Pottengoor gelegen onder Diepenhelm. Op bedoelde complexen, die te zamen onge veer 81 H A. groot zijn, heeft men evenals voor de reeds onder de wet gerangschikte omgeving van het „Huls te Diepenhelm” vrije wandeling van ”s morgens negen uur tot een uur vóór zonsondergang. Het Is verboden handen mede te nemen. Naar wij vernemen, heeft zich Vrijdag j.l. in de Alexanderkazeme te Den Haag een erger lijk geval van dierenmishandeling voorgedaan Een tweetal huzaren n.l. was er op uit om eenige paarden de oogen uit te slaan. Volgens een ooggetuige zouden zij zich hierbij hebben bediend van het achtereinde van een sabel. Als gevolg van hun optreden is een der paarden aan één oog blind geslagen, terwijl een ander paard zoodanig werd geraakt, dat het in den Ziekenstal moest worden opgenomen. Op aan wijzing van den stalwacht zijn de beide van- dalert gearresteerd en opgesloten in afwachting van het nader ondersoek. Naar men ons mede deelde, bestond er voor het optreden van deze lieden geen enkele reden. Naar wij tenslotte vernamen, behooren belde gearresteerden tot de lichting, welke as. Zaterdag met groot ver lof zou gaan. In den aanvang van het jaar 1934 zullen in den Koninklijken Schouwburg te sGravenha- ge twee belangrijke werken worden opgevoerd. Ten eerste Schiller's Willem Teil, in den speciaal daartoe vervaardigde vertaling van Jan. Th. R. Cam pert. Cor van der Lugt Melsert zal Teil spelen, terwijl Prof. Jessner en Cor van der Lugt Mel sert samen de regie zullen voeren. Verder in het seizoen zal ten tooneele wor den gebracht het nieuwe stuk van Ferdinand Brückner. de schrijver van Elisabeth van m- geland, getiteld: Die Rassen, waarvan het Rot ter dam.sch-Hotstad Tooneel het vertoonlngs- recht zoo juist verworven heeft. hebben het niet kunnen gelcxiven. daarom hebben wij geaarzeld, den aan dit middagpro- gemengd koor „Bel In de Berghuizer Papierfabriek te Wapen veld is de 52-jarige arbeider B. door onbekende oorzaak In een papiermolen geraakt en bijna geheel vermorzeld tusschen de elk tweeduizend K.G. wegende molensteenen vandaan gehaald. BUITENZORG. 27 Dec. (Aneta) De Re- teering ontving een telegram van den Resident van Riouw, gedateerd 25 December, waaruit blijkt, dat te Parit Djawa tien mannen en een vrouw gearresteerd moesten worden aangezien ze collectief In een toestand van verstandsver bijstering verkeerden. De door hen gepleegde excessen hadden tot droevig resultaat, dat drie mannen mishandeld waren en de bewoners van Parit Djawa gevlucht waren. De Res’dent seinde, dat -hij naar de plaat» van bet gebeurde vertrok, teneinde een onder zoek naar het gebeurde in te stellen. De ver klaringen die in deze zaak tot dusverre waren afgelegd zijn voorloopig te verward om een in zicht in den gang van zaken te verkrijgen. Ver wacht wordt intusschen. dat de orde en rust spoedig zullen wederkeeren. De heer Job. Verhuist, hoofdredacteur van de „Nieuwe Delftsche Courant”, die 1 December 1.1. zijn 25-jarig jubileum als journalist vierde, is thans door Z. H den Paus begiftigd met het gouden eere-kruls .Pro Ecclesia et Pontifice.” op het oogenblik in het brandpunt der belang stelling staat: „De Gouden Standaard’. Driekoningenfeest brengt o_m_ in het avond programma een Driekoningenspel van Henri Ghéon. terwijl verdere medewerking verleenen het KR.O.-Orkest en het Utrechtsch Pale- strjjnsch Koor. Ook de Kro-Boys komen op bet eind van den avond weer aan het woord. et medelijden van alle volken keert 1-4 zich naar Frankrijk, dat een bloedige X X Kerstmis beleefde. De Parijsche snel- Utiji vol Kerstreizigers en verwachtingen paar het feestelijk huis, rende door den avond en den mist. Met een honderd kilo- meter-vaart boren de stalen wagens door aen stitotaanden trein, die gespleten wordt In twee helften materiaal- en menschen- pgln. Er jammeren driehonderd verminkte 7, pond blowm. 35 gram gist, 1 et. 27» d.L. melk, (I7i ons sukade, krenten, rozijnen), 1 eetlepel suiker, 1 theelepel zout. 25 olie bollen. De gist met een weinig warme melk aan maken. Daarna het deeg met de reit van de melk en pond bloem mengen. Het gistdeeg je erdoor werken en dan eerst het zout en ei doorkloppen. Laten rijzen op een warme plaats en doorslaan, tevens sukade, krenten en rozijnen toevoegen. In 25 stukjes deelen, opbollen en op een met meel bestrooide plank leggen. Nog maals flink laten rijzen en in middelmatig heete Saladine bakken, ongeveer 8 minu ten. Daarna wentelen in suiker, vermengd met kaneel. Tengevolge van den brand in de telefoon- •tntrale te Amsterdam, waardoor alle gewone gestoord zijn, deelt de K R'O mede, ®»t alle mededeellngen, zoowel voor den Ka- ®°Ueken Radio Omroep als voor den Katbo- “®ken Radio Gids, gedaan kunnen worden on- *r nummer 81297. ,^oor dringende gevallen is het gebruik van "■•temmen aan te bevelen die kille hand, die u nauwelijks toelaat te onderscheiden of ge nog tot de levenden behoort of reeds gestorven zijt? Voorkomt door een boetvaardig leven dit uur van duisternis en zwaren druk! „Te kortzichtig zijn wij om te weten wat voor ons is weggelegd. WIJ moeten berus ten bij de besluiten van Hem, die alles tot ons bestwil regelt.’ Deze „oralson funèbre”. die in het zoek licht om de treln-ruïne vijf en twintig ki lometer van Parijs een schrikkelijke actua- behoudt. hield een andere bisschop Maux, wiens naam was Bossuet. In het 8t. Antonlusgasthuls te Helmond is de 14-jarige Theresia Horodtb aan nekkramp overleden. Een redacteur van Het Volk, die naar Beerta is gereisd, vertelt van zijne ervarin gen in die gemeente, welke begrijpelijkerwijze niet van de aangenaamste waren. De arme bevolking is zoo klaagt hij tot het uiterste opgestookt. En hij werd daarvan zelf eenlgermate de dupe, doordat hem, toen hu in een Fordje met een partijgenoot rondreed, werd nageroepen: „Leelijke verraaljers, sociaal- fascisten". Het waren vrouwen, die hem en zijn makker deze woorden toeschreeuwden, terwijl een van haar de vuist tegen hen opstak. „omdat we" zooals hij schrijft „een warme jas dragen en onzen arbeid verrichten in een auto". Dit alles heeft bem blijkbaar zeer geschokt. „Wie" zoo vraagt hij ..stookte deze arme bevolking op tot bet kookpunt van menseben- haat?” En zijn antwoord op deze en nog enkele andere vragen van dien aard luidt: „De hand van Moskou drukt zwaar op Beerta." Wij willen het gaarne gelooven. Maar is het alleen deze druk, welke de verklaring geeft van hetgeen zich te Beerta in den Raad afspeelde en van de mentaliteit, welke in die gemeente blijkt te bestaan? Heeft ook daar bet communisme, gelijk vrijwel overal, niet zijne voorloopers gehad? En is niet gebleken, dat de sociaal-democra ten er weinig weerstandsvermogen bezitten te genover het communisme? Beerta heeft aan de 8. D. A. P„ haar pers en haar propaganda iets te zeggen en te leeren. En opnieuw Is duidelijk geworden tot welke uitersten en tot welk een verbittering de klas senstrijd voert, óók en niet het minst tusschen de groepen, die hem prediken, zi) 1 dan op ver schillende wijze en in verschillenden toonaard. Het boven meegedeelde spreekt onder dit op zicht boekdeelen. Naar wij vernemen laten de Nederlandsche Spoorwegen In den nacht van Zondag 31 De cember op Maandag 1 Januari as. tusschen Rotterdam en Den Haag v.v. een extratrein 1, 2 en 3 kl. rijden, ter wille van de talrijke per sonen. welke In deze steden den Oudejaars avond doorbrengen. De dienstregeling luidt: Rotterdam D.P. v. 130 uur, Schiedam a. 134 uur. Delft a. 1.43 uur, Den Haag H8M. a. 1.50 uur; en In de andere richting: Den Haag H.S.M. V. 1 55 uur. Delft a. 2 03 uur, Schiedam a. 2.11 uur, Rotterdam DB„ a. 2.15 uur. Terugreisgedeelten van retourkaarten geno men op 31 December zijn geldig op deze treinen. Aan het Provinciaal Moederhuis zal een Missieschool verbonden worden, onder bescher ming der H. Theresia” van het Kindje Jezus, waar jongedochters, die roeping gevoelen vcoe het Missieleven, als aspiranten kunnen worden opgenomen en voor de Missie worden opgeleid. N B. Verdere inlichtingen zijn te bekomen bh de Eerw. Prov. Overste der Zusters v. d. Gcdd Voorzienigheid, 8t. Joeephsklooster te Steyl bij Venlo. Heden zou, zooals gemeld een bespreking plaats hebben tusschen de directie der Neder landsche Spoorwegen en den personeelraad. waarbij ook de noodzakelijk geachte loonsver laging in het geding zou komen. Naar we ver- neméta, is deze conferentie uitgesteld tot 2 Januari. v held van deze tragikomedie ons prik keldraad om de slapen te vlechten, daarom hebben wij eerst nog eens willen onderzoeken, of er geen perzoons-mystlficatie mogelijk was. Maar nu.... vooruit er meel Onlangs Is er In de fascistische en niet fas cistische pers nogal het een en ander te doen geweest over de redevoering van een tijdelijk uit Rome naar hier geimporteerden heer Ooms, die ons de fascistische waarheid eens zou ko men verkondigen. Eigenlijk was de Italtaansche consul Gra- velll ertoe bestemd om ons, ondankbare nucb- terllngen, met zijn theorieën gelukkig te ko men maken, maar aangezien dit hooge perso nage het spreken in Nederland verboden werd, zou de heer Ooms het zaakje voor hem op knappen. De heer Ooms, die naar het heet In Rome aan een fascistisch blaadje verbonden is, nam 's heeren consuls taak over. En hoel Een groot deel van 's heeren Ooms „betoog” bestond uit een scheldroffelvuur, gericht op de perfiede Nederlandsche pers; in Nederland - zoo sprak de heer Ooms volgens een verslag In de „Nieuwe Rolt." van een Alg. Ned. Fascls- tenbond-vergaderlng In Nederland liegt te dere krant honderd procent en de Nederland sche correspondenten te Rome, waarvoor men de meest Imbeciele personen altkiesi, zijn len- genaars en Incompetent. De heer Ooms had ondanks het origineels en vtrtuozelljke van zijn aanklacht maar matig succes: door den Fascisten bond werd hij gedesavoueerd en van andere zijde kreeg hij menig hartlgtieldje te slikken. Wjj echter, wjj hebben ’s heeren Ooms ver bolgenheid en edele verontwaardiging voor de volle honderd procent weten te waardeeren: de spreker heeft de Nedei laudsche pers noch ook speciaal de Nederlandsche correspondenten te Rome niet willen beleedigen; geenszins, hij heeft slechts een zeer te apprecleeren blijk van zelfkennis willen geven. Het Is ons n.l. bekend, dat deze zelfde heer Ooms het zeer op prijs stelt, tegen honorarium aan de steeds liegende Nederlandsche pers te mogen medewerken en dat hij t is nog niet zoo heel lang geleden bij de hoofdredactle van een onzer steeds liegende Nederlandsche bladen alle mogelijke moeite aangewend heeft om te worden benoemd totNederlandsch correspondent te Rome! Er is niets van gekomen. maar daar kon de heer Ooms niets aan doen. Uit zijn dringende sollicitatie is In ieder ge val gebleken, dat bij zich voor het door hem hierboven beschreven baantje uitermate ge schikt achtte. Te Stadskanaal vond Woensdagavond een ernstige aanrijding plaats, waarbij een slacht offer viel te betreuren. De bejaarde landbouwer A.. Brouwer wilde bij het Hoofdstation den weg oversteken, doch bemerkte blijkbaar niet, dat een auto in snelle vaart naderde. De bestuurder zag het gevaar en remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen dat B. gegrepen en tegen den grond gesmakt werd. Ernstig verwond werd het slachtoffer opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Daar is B zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. gewonden, er,sterven onder een verwilderd ingedrongen kracht tweehonderd menschen jonder afscheid of gebed terwijl de Kerst- kiokken luiden. Maar met de Kerstboodschap verspreidt het nieuws zich door het duister De K«rst- ligt In stukken. Onder fakkellicht eoekt de bisschop van Meaux de sterven den. Hij schreit en geeft hun de abso- tatie.... zoo geschiedt het. dat de goddelijke nacht, terecht toornend tegen onzen hoog moed, sdeen hoogmoed tot een niets terug- teengt en dat zij om alle verhoudingen ge- Mk te maken, ons alle tot dezelfde asch naakt. ^Kan men bouwen op deze ruïnes? Kan nen op deze onontkoombare puinhoopen der menschelijke dingen eenlg groot plan opsetten? Jlaar. mijne heeren, Is alles dan hopeloos voor ons geworden? Laat Ood, die al onze grootheid neerbliksemt tot zij in stof ver gaat, ons dan geen enkele hoop over? Zal Hij, in wiens oogen niets verloren gaat, en die alle deeltjes van ons lichaam kent, waar ter wereld zij door de ontbinding of het toeval terecht zijn gekomen, zal HIJ zonder in vergaan, hetgeen Hij waardig Heeft gekend en bemind te wor den? Hier doet zich een nieuwe orde der dingen aan mij voor; de schaduwen van den dood wijken; „de wegen tot het ware leven Bggen voor, mij open”. Mevrouw ligt niet meer in het graf” de dóód die alles scheen vernietigd te hebben. h«eft alles hersteld: ‘"en slehlei' het geheim van Ecclesiasticus, waarvan ik u sprak In hef b”gln van deze toespraak en waarvan wij nu de kern moe ten ontdekken. „Wij moeten dus bedenken. Christenen, dat wij behalve den band, dien wij licha melijk met de wisselende en sterfelijke na tuur hebben, anderzijds een intieme ver houding en een geheime afftvittelt met Ood bezitten, omdat God zelf Iets In ons ge legd beeft, dat de waarheid van zijn wezen kan kennen, de volmaaktheid daarvan kan aanbidden en volheid kan bewonderen; iets dat zich kan onderwerpen aan zijn abso- lute macht, dat zich kan verlaten op zijn hooge en onbegrijpelijke wijsheid, zich kan toevertrouwen aan zijn goedheid, zijn ivchtvaArdigheid kan vreezen en op zijn •euwigheid kan hopen. Zoo gezien, mljne- heeren. zal de mensch. wanneer hij zich op zijn verhevenheid beroept, zich niet ver- fissen Want, daar het noodzakelijk is. dat ieder ding verbonden zij aan zijn principe en dat volgens Ecclesiasticus ..het lichaam tot de aarde terugkeert. waar het uit voort- gekomen is.” daar dient om dezelfde reden datgene In ons. dat een goddelijk merk draagt, datgene, dat zich met God veree- algen kan. ook tot God terug te keeren. Welnu, is datgene, dat terugkeeren moet tot God. die de oorspronkelijke en wezenlijke irootheid is. niet groot en verheven? -Daarom was het, toen Ik u reide, dat grootheid en roem onder ons slechts groot- •the benamingen zijn, dat Ik In oogen- •ehouw nam het slechte gebruik, dat wij n deze termen maken. Maar om u de ▼olledlge waarheid te zeggen: het zijn niet de hoogmoed en de dwaling, die deze pra lende termen hebben uitgevondenintegen deel, wij zouden ze nooit hebben uitge zonden. als wjj den grond er van niet in °ns zelf hadden rondgedragen. Want waar fijn deze edele gedachten te vinden in het biet? De fout die wij maken is dus niet, dat wjj ons van deze termen hebben be- i dlend. maar dat wij ze hebben toegepast °P onwaardige zaken. Sint Chrysostomus I heeft deze waarheid wel begrepen, toen h(j keide: „Roem, rijkdom, adel, macht onder de.menschen der aarde, zijn slechts namen. ®aar voor ons zullen het dingen worden, indien wij God dienen. Daartegenover zijn •nnoede. schaamte, dood, "te vèrdragende en te reêele zaken voor hen. doch voor ons •Dn het slechts namen.” omdat hij, die ®ch aan God toevertrouwt noch zijn goed. h°ch zijn eer, noch zijn leven verliest. Ver- "•**t u dan ook niet wanneer Ecclesiasti cs zoo dikwijls zegt: „alles Is Ijdelheid”. En hij weidt verder uit: „alles Is Ijdelheid on- •*er de zon"; dat wil zeggen: alles, wat door “e jaren wordt gemeten en door de snel heid van den tijd wordt meegevoerd. -Treedt uit den tijd en de verandering en Mem de eeuwigheid en de ijdelheid zal u htet langer onderwerpen. Verbaas u niet. Wanner dezelfde Ecclesiasticus alles in veracht, zelfs de wijsheid, zoodat hij hiets beters kent dan In rust de vrucht fkn onzen arbeid te smaken. ^hristenen, weest aandachtig (bij dit en leert sterven, of liever leert, dat W toch niet tot het laatste oogenblik moet **chten om goed te gaan leven. Zoudt gij verbetering van uw leven uitstellen tot- 1 reeds op u drukt de hand van den dod, Exc. Mgr. Mathias Leonardos Trudo Brans, Vicarius Apostolicus van Padang diende Vrij'dag In het Missiehuis van de Missionaris sen van het H. Hart te Stein <L.) de Tonsuur en óen 23sten Dec. de vier Mindere Orden toe aan de volgende eerw. Fraters Carmelieten van Merkelbeek (L.): Fr. Mathias Arts, fr. Nicolaus Boots, fr. Hila- rius Martron. tr. Xaverius Lutz, fr. Tlmotheus Bruggeman. fr. Lucas v. Waterschoot, fr. Hlla- rion Kersten, fr. Everardus Verzett, fr. Patri- cius Verdijk, tr. Calllxtus de Rouw. Zaterdag ontvingen het Subdiaconaat Zondag de wijding van het Diaconaat de eerw Fraters: Fr. Eusebius Schalkwijk, fr. Richardus Vis sers. fr. Paulus Schmit, fr. Mattheus Chappln. fr. Georgius Boxelaar. fd. Rafaël Gooiyer, fr. Sebastianus Heyman, fr. Bertholdus Lurvink, fr. CaniSlus Cloosterman, fr. Fellcius Weten beek, ff. Fabianus Kluessjen fr. Valerius Hop penbrouwers. eveneens allen leden der Orde van O. L. Vrouw van den Berg Carmel, uit het Studiehuis te Merkelbeek (L.). Op 23 December werden in het groot-semi- narie te Hastings de volgende H. H. WUdln- 2 Januari te 8.25 uur. oveZ een onderwerp, dat gen toegediend De H. Priesterwijding aan C. Donely. E. Fow ler, A. Kelner, H. Mondee, A. Peeters, Th. Pulk, A. Setz. J. Vaes; Het Subdlakonaat aan B. v. d. Berg; De kleine wijdingen: L. de Kok, A. Somers; De eerste kleine- wijdingenaan A. Bouchier, H. Damshulser, J. Dewar. B. Evers, H. Jacobi. H. Naus, F. Ramaekers, W. de Rooy, H- Smite, A. Stoffels, F. v. Trigt, A. V. d. Welfden; De Tonsuur aan K Hermans. G. Hombergen, S. Kerkhoffs, F. Pas, C. Potters, G. v. Ree F. Witte, allen leden van de Sociëteit der Afri- gaansche Missiën. Sinds jaar en dag is er sprake van een rood „eenheidsfront”. Socialisten van diverse pluimage praatten over, dachten er over, schreven er over, communisten deden hetzelfde. Maar het kwam nooit; en hoe meer men er over sprak, hoe grooter de verdeeldheid werd. Zoo was het in bet buitenland; zoo was het ook hier. Communisten en sociaal-democraten staan scherper dan ooit tegenover elkander. De laat- sten verloren, of verdreven hun linkervleugel. En de strijd duurde en duurt met onvermin derde hevigheid voort. Nu ging den laatsten tijd bet gerucht, dat bedoelde ex-UnkervleugeL die zich als „onaf hankelijk socialistische partij” constitueerde, met de U’evolutlonnair-socialistische partij” één sou worden. De fusie scheen al zoowat een beklonken aaak. Ellacy. er rezen weer moeilijkheden. En op het tijdens de Kerstdagen gehouden congres der O. 8. P is gebleken, dat het samensmel- tingsplan geen kans van slagen meer heeft. Es war zu schön gewesen! De woordvoerder der O. 8. P. gaf van deze mislukking <je schuld aan de R. 8. P. Of deze laatste den bal zal terugkaatsen en op haar beurt de schuld zal schuiven op den rug der O. 8. P weten we niet Maar ondenk baar lijkt het allerminst. Intusschen: ook nu weer geen eenheids front. De eenheid is een plant, die noch tn het socialistische. noch in het communistische, noch in welk ander revolutionnair kamp ook, ooit heeft kunnen groeien, of wortel schieten. t Is daar alles strijd, wat de klok slaat; strijd tegen de „bourgeoisie", maar niet minder strijd In eigen kring, strijd tusschen groepen, strijd tusschen personen, strijd om de richting, strijd om de leiding voorat Het socialisme is ook in zijne vele uitloo- pers en bonte schakeeringen een steeds in zich self verdeeld Rijk. De eenheid, elders een ideaal, blijft daar een hersenschim. P. 8. Z H Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, zal op 31 December tijdens bet Phohiprogramma. dat ook over Huizen van 2.30 3.30 wordt uitgezonden, het woord richten tot luisterend Nederland en de geheele wereld, tot het houden van een korte beschouwing over „Oudjaar". Verdere medewerking gramma verlsent bet Canto”, o. L Alphons Vranken. Op Oudejaarsavond zal de KRO alle be schikbare krachten in het vuur brengen. Op de eerste plaats is de medewerking verzekerd van Louis Davids, verder het KRO-Orkest. de K R O -Boys, de Hoorspelers, welke o.a. brengen de .Bruiloft van Kloris en Roosje", in moderne opvatting. Na het „Te Deum” spreekt pastoor Perquln zijn Nieuwjaarsrede uit. Maandag, 1 Januari, op Nieuwjaar, heeft de KRO. slechts een Morgenwijding van 8.30 9.30. welke verzorgd wordt door pater lector J. Dito Q. P.. die zal spreken over „Onze taak In het nieuwe jaar”. Dinsdagavond. 2 Januari te 7.30 uur. zal de K.R.O. uitzenden de opera „Könlgskinder” van Humperdinck, uit het Stadttheater te Aken. Gezien het succes bij vorige uitzendingen mag verwacht worden, dat ook deze opera door de luisteraars zeer op prijs zal worden gesteld. De K RO. vestigt de speciale aandacht der luisteraars op een voordracht van prof. mr. dr. Ch. Raaymakers 8. J., te houden op Dinsdag

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5