VELO-TAFELDILLARDS (f De middagvergadering V El LIN GEVERZICHT ven er- Zalig uiteinde im I nteressante. lezingen Toespraak Mgr. Möllmann »P I nterpellatie-H oytink over de Suppletoire Begrooting nt- Vi- Garantie geldleening Centraal Ziekenhuis R.K. Schoolhoofden Adres Plaatseljjk Arbeids secretariaat om verhooging uitkeeringen m, a- ver van aas- Cot- van be •or- tef- ttf- er- mg len ooi be ien Uitbreiding Alkmaar der Hout e.o. Verbouwing school voor bui tengewoon lager onderwijs Wijziging algemeene salaris en loonver ordening Subsidie aan de Alk- maarsche IJtclub UITGEEST Subsidie bijzonder voorbe reidend onderwijs im- Langendük t-O.V. to onjuist veel ge- ’On het ang nt- wel nemen et et regelen bü te te P gemeentebesturen deeL Er is elders veel grootere armoe - 4»«f ?n W. niet tot deze verbouwing overgaan. Conform besloten. 19 Juni j.l. G- W.'239, ingezonden plan, de koeten in totaal zijn geraamd op Suppl. aange- B. en W. stellen den Raad vöor over te gaan tot wijziging der algemeene salaris- en loon- verordenlng, voor wa* betreft het personeel van het bureau voor Sociale Zaken; den. concierge van het Sportpark en den loodgieter-bankwer ker bü Gemeentewerken. Aangehouden. rde- van het let ng 135 A in >P er échec te voorkomen, behoorlijk langhebbenden. ver ing, leen aan lan- iaar toe ge lijk ek le an de L. sn, ir- de P- elec- voor voor per itta- aar- r le per er in et jo in, >e- uis je- let in, ir- van ont ogen ium- traal l ge- voor eu- inet cht un- jnd, 34 W. In verband met de vernietiging bü K. B. van 7 November 1933, van het besluit van Gedepu teerde Staten van 30 December 1932, tot goed keuring van het uitbreidingsplan voor den Alk- maarder Hout en omgeving, moet opnieuw een plan van uitbreiding voor dit gedeelte der ge meente worden vastgesteld, terwijl het bestaan de plan behoort te worden Ingetrokken B. en W. stellen den Raad voor In te trekken het raadsbesluit van 18 Februari 1932 tot vast stelling van het uitbreidingsplan Alkmaarder Hout en omgeving; en te bepalen, dat een herziening wordt voor bereid van het uitbreidingsplan van de ge meente (2e gedeelte), voor zooveel betreft het gedeelte der gemeente, gelegen ten Zuiden van de Lindenlaan en het Varnebroek en ten Wes ten van de Oostelijke begrenzing van den Ken- nemerstraatweg. De heer VENNEKER vraagt bespoediging en. opmerken en daarom -beter bestrijden kunnen De strijd tegen het vulgaire, noemt spr. een wanhopige. Hier geldt heel bijzonder: woorden wekken, maar voorbeelden strekken. Het taal eigen kan soms een groot hulpmiddel zün bij ..zuiver" schrijven. Spr. hoopte op een volgende vergadering gelegenheid te hebben, om de mid delen asm'te geven, waardoor de onderwijzer de kinderen behoorlijk leert spreken. Na een hartelijk dankwoord van den voor zitter voor deze leerrijke lezing, beantwoordde de heer Weustink nog enkele vragenstellers. ■t» ren In ztfn adres van 7 December JX verzoekt het Plaatselijk Arbeids-Secretarlaat te Alkmuar ten behoeve van de tewerkgestelden bjj de werk verschaffing en de ondersteunden: le. een uitkeerlng van ƒ25 ineens; 3e. een dubbele ultkeering met Kerstmis 1933: 3e. verstrekking van voeding, kleedmg en schoeisel aan schoolgaande kinderen; 4e extra-brandstoffen-toeslag van /0.75 per week. B. en W. stellen voor adressanten te doen mededeelen. dat het verzoek genoemd onder le. 2e en 4e niet voor inwilliging vatbaar is en dat voor de verstrekking van voeding, kleedlng en schoeisel aan schoolgaande kinderen de noodlge gelden op de begrooting zijn uitgetrokken. De heer VENNEKER kan zich met dit voor stel vereenlgcn, doch wijst er op, dat gezinnen met veel kinderen niet meer steun krijgen, dan gezinnen met minder kinderen. Spr. zou het op prjjs stellen, als het college deze zaak eens beziet De heer VAN DRUNEN verbaast zich erover, dat dit adres aan den Raad is gericht. Het P. A. 8 weet, dat de gemeente niet meer kan doen en wekt door een dergelijk verzoek on vervulbare illusies; spr. hoopt, dat men voor taan meer het gezond verstand laat spreken. Weth. WESTERHOF zal gaarne met den wenk van den heer Venneker rekening houden. Conform zJiat besloten. voor ons een Zalig Jaar zijn. DU wenech ik U en de Uwen van ganache harte. Een gul applaus en een dankwoord van den voorzitter bewezen, dat dit wannend en opwek kend woord mede werd gedragen naar huls. Na een zeer geanimeerde en korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met gebed. Aan het einde der zaal bevond zich een stand van de N V. Drukkerij ,JDe Spaarnestad". die zich in een drukke belangstelling der aanwe zigen mocht verheugen en waarop, behoudens aan de bekende Jeugdserie, vooral aan -Pales tina in beeld", een nieuw hulpmiddel bü het onderwijs der Bljbelsche Geschiedenis een pleuwe plaats was toebedeeld. om een niet overleg met De Westerwegbewoners hebben na 9 maan den nog geen antwoord gekregen op een ter zake ingediend adres. De VOORZITTER zegt, dat bet college be reid is spoed te betrachten; dit blijkt al uit da behandeling in deze vergadering. De vraag om overleg wil spr. aan den weth. van P. W. ter beantwoording overlaten. (Weth. Klaver had Inmiddels de vergadering verlaten.) De Westerwegbewoners hebben nog geen antwoord ontvangen op hun schrijven, omdat dit voor de gemeente niet gunstig luidde en er royement van hypotheken werd gevraagd be treffende de gronden, welke de gemeente wtlde overnemen. Omdat er geen haast meer bj) was, is nader bericht uitgebleven. Het voorstel wordt xhat. aangenomen. De VOORZITTER wenscht den Raad en de gemeente een Zalig uiteinde en een voorspoedig Nieuwjaar toe. De heer OOVERS wenscht den voorzitter hetzelfde toe en veel genoegen in Den Haag. (Instemming.) Hierna sluiting. Korten tijd geleden las ik in het katholieke schoolblad een stichtend feit. Het verhaalde van een bejaarddh. zwakken onderwijzer, die voor een groote klas geplaatst, dikwijls moede loos werd bU bet volbrengen >«u zijn taak. Wanneer het hem te zwaar viel, vestigde hjj een paar minuten zijn oogen op het kruisbeeld in het schoollokaal en dan kon hij gesterkt en getroost weer met opgewektheid voortgaan. De niet-christelUke wereld moge over die handelwijze de schouders ophalen: wjj weten, dat tenslotte het eenlg-afdoende middel om te midden van al de ellenden en zorgen van dit aardsch bestaan niet te bezwijken, gelegen is in de navolging van onzen God en Zalig- maker Jezus Christus. Opelen naar Zijn voor- hoogste noteertng tot 1518 gulden! wat stevige beeld geeft troost, vertrouwen op Hem geeft prijzen zjjn te noemen, moed en macht. ..Jezus Christus, hert et hodle. Ipse et in i Saecula". Christus was en is en zal altijd zijn het Goddelijk model waarop wy ons moeten In richten. om het ware inwendige geluk te vinden. Christus ons voorbeeld I Ook in de kribbe, ook voor U in het bijzonder. Gods zoon onderworpen 'aan het schepsel de Oneindige Wijsheid sprakeloos en schreiend de oneindig Rijke arm in een ruwe kribbe. Ik behoef dit niet verder uit te werken: gij allen kent dit voldoende, het kerstmysterie; gij hebt dit in deze dagen weer dankbaar over- wogen. Wat volgt hieruit practise!) voor Ut Wilt ge ook in deze sombere tijden gelukkig blijven, gehoorzaamt aan de boven U gestelde machten: aan God en Zijn Kefk. aan het wet tig gezag, met overtuiging en blijdschap: ge dachtig aan Hem. Die gehoorzaam werd voor ons en tot Zijn Vader sprak: „Zie Ik kom om Uw Wil te doen Wilt gü gelukkig blijven onderwerpt Uw oordeel aan het Inzicht dergenen. die U moe ten leiden en besturen en verantwoordelijk zijn voor Uwe zielen. U herinnerend de volgzaam heid en de overgave van het Goddelijk Kind aan Maria en Jozef. Wilt gij gelukkig blijven, wanneer tengevolge van welke oorzaak ook. het U moeilijk valt, om voor U en de Uwen een ruim levensonderhoud te bereiden propter nos egenus factus est: Gods Zoon is voor ons arm geworden. Dit zjj U tot teeken: gtf zult het Kind vin den in doeken gewikkeld en liggend in een kribbe. Deze zoo eenvoudige beschouwing komt dunkt mij geheel overeen met de opvatting van onzen H. Vader den Paus, gelijk hij deze in zijn Kerstrede uitte. Z.H verwijst de wereld naar God en naar God alleen; menscheiyke middelen schijnen te falen, om de wereld te redden uit den chaotischen toestand. De vol keren zijn verdwaasd en de regeerder met hen. Bidden, bidden, nogmaals: bidden zegt Christus’ Plaatsbekleeder. God kan. als HIJ wiL gemak- kelljk en aanstonds uitkomst geven- Mag ik een voorbeeld aangeven, boe ge kunt handelen naar het hart van den H Vader. Bidt eiken dag in de school met de kinderen behalve het gewone gebed, het ..Eere aan den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest enz., als eerherstel en protest tegen de God loo chenende en God vijandige heidensche wereld. Indien wij aldus wandelen in het bovenna tuurlijke licht en ons steeds vastklampen aan Gods kracht, dan zaL vat er ook gebeure, 1934 De heer HOIJTINK had verzocht het College de navolgende vragei^ te mogen stellen: 1. Zijn B en W. bereid mede te deelen. of de suppletoire begrooting 1934, overeenkomstig de in de vergadering van 16 November JX gedane toezegging, alsnog zal worden behandeld in een vergadering van den Raad, welke gehouden zal worden vóór 15 Januari 1934? 2. Indién deze vraag ontkennend mocht worden beantwoord, wil het College dan mede deelen, welke de redenen zün, dat de behan deling van de suppletoire begrooting vóór ge noemden datum niet kan plaats hebben? 3. Indien vraag 1 bevestigend mocht worden beantwoord, acht het College het dan niet ge- wenscht, dat de maatregelen, welke het Col lege denkt te zullen nemen, met spoed ter ken- gebracht van den De heer KEYSPER vraagt, of het de bedoe ling is, dat ze ook subsidie krijgt voor de achter ons liggende periode in dezen winter. De VOORZITTER zegt, dat dit niet de be doeling is, omdat de Ijsclub nog niets gepres teerd heeft. De heer STOUTJESDIJK vindt het niet ge- wenscht, dat een brugwachter giften van schaatsenrijders aanneemt. De VOORZITTER vindt dit ook onjuist en zegt een onderzoek toe. Het voorstel wordt z.hst. aangenomen. Witlof, waarvan ook Iets ruimer aanbod, bleef goed op prjjs. Voor de betere partijen werd van 23 tot 29 gulden per 100 K.G. besteed. Mindere soort prijsde van 5 gulden. Bjj heel klein aanbod ging de boerenkop! den laatsten dag voor 1 gulden a 2.50 per 100 K.G. prijzen die bitter weinig bevrediging konden schenken. Voor roode en savoyekool liep de hoogste no teering nog om 6 gulden per 100 stuks. Bjj rui meren aanvoer van andijvie, die van zeer nit- eenloopende kwaliteit, liepen hiervoor de laatste noteerlngen van 10 tot 84 cent per kist. Wortelen prijsden van 1.603.40 per 100 K.G, op den laatsten veilingsdag. Prei ging voor mooie prijzen van de hand, en wel van 8 tot 17 gulden per 100 bos. Het aanbod was beperkt, namelijk 4500 bos per dag. In den prijs der uien kwam nog weinig ver andering Bij een aanbod op den laatsten dag van slechts even 4000 K G. werd van 13 gld. p. 100 K.G. besteed. Het niet vorstvrlj zijn der uien is oorzaak van deze slechte prijzen. nis behooren te worden Raad? De VOORZITTER vindt het misschien niet heelemaal juist, dat pertinent de suppl. be grooting voor 15 Jan. toegezegd la. Weth. WESTERHOF onderschrijft dit betoog. Het college zal spoed betrachten, doch de bur gemeester kan er niet bjj tegenwoordig zün. De VOORZITTER vindt dit zelf een teleur stelling voor hemzelf. De heer HOIJTINK vindt het vooral voor den opvolger van den burgemeester teleurstel lend. Uitstel van bezuinigingsmaatregelen lijkt spr. funest. Spr. vraagt, wanneer de suppl. begroo ting er komt. Dit kan het college toch weten. Weth. WESTERHOF kan dit niet zeggen. De VOORZITTER sluit de interpellatie. Op de te Haarlem gehouden algemeene ver gadering van Hoofden van RK. Bijzondere Scholen In het Bisdom Haarlem, sprak de heer G. H. WEUSTINK over: „Wat mogen en moe ten wjj op de L- S. doen aan dlalectbestrydlng?" Spr. ving aan met de vraag: „Wat la het doel van ons taalonderwijs?" Dat is. aldus spr., een gemeenschapsmiddel, dat eenige eenheid vereischt In de 11de of I2de eeuw ontstond het Alge meen Beschaafd uit een Llmburgsch dialect. Sedert de 16e k 17de eeuw kreeg het Hollandach dialect uit de groote steden het overwicht. In de cultuurtaal hebben we diverse dialectische poëzie en proza-voortbrengselen. Spr. gaf dan enkele voorbeelden van cultuur- en volkstaal- Zoowel in volkstaal als in cultuurdialect ia een zekere eenheid, aldus spr. De verscheiden heid in uitdrukking van novellisten in allerlei dialecten is kleurrijk, doch die kleurrjjkdom ligt ook wel in het Algemeen Beschaafd. Het AB. streeft naar een einddoel, alle dialecten af te schaffen. Beschaving is hier afschaving. veel kleurrük- dom verdwijnt er mee. Spr. toonde dit aan met enkele voorbeelden, o a. de accentueerlng van de uitgangs-n In het Zuiden van ons land e d. Spr. rangschikte de afwijkingen In een drie tal klassen: de provincialismen, particularismen, vulgalrismen. Welke houding dient de school nu aan te tegen dialect in het algemeen en an dere afwijkingen In het bijzonder? Spr. gaf als antwoord hierop, dat de onder wijzer liefde moet hebben voor het zielseigene van het kind. Met eerbiediging zijner moeder taal moet de onderwijzer het daarnaast het A B. leeren spreken en schrijven. Ieder, aldus spr., heeft het recht eerbied te vragen voor zijn -dialect, want het Hollandsch is zelf ook weer niet anders dan een dialect. Met behulp der streektaal moet corrigeerend worden opgetreden. Voor het taalonderwijs is het van buitengewoon belang, dat de onder wijzer het streekdialect kent, liever nog een der hunnen is. Het A B. moeten de leerlingen leeren. als zijnde de norm voor het geschreven woord. Spr. gaf vervolgens eenige wenken, om het onderwijs van het A. B. te vergemakkelijken- Waar moeten we nu corrigeerend en verbe terend optreden? De provincialismen, aldus spr-, behoeven niet bestreden te worden. Met enkele speciale letter- zegglngen toonde spr. dit aan. Met veel om zichtigheid dient hiertegen opgetreden te wor den. Dit met het oog op het uitspreken van v, f en s. z. Het is noodig. dat de onderwijzer goed weet, wat hü bereiken wil- Tegen de particularismen, waar deze absoluut een afwijking van het A. B. zijn, moet de on derwijzer afwijzend optreden. Deze moeten in het A. B. niet geduld worden- In streken waar het dialect zeer sterk afwijkt van het A. B-, be ginnen de leerlingen met gezichtsbeelden. Waar het dialect het A. B. zeer sterk nadert, daar heeft men de vulgalrismen- Niet altijd la het gemakkelijk hier de juiste grens te trekken. Niet het vulgaire in woorden en uitdrukkin gen is zoo onuitroeibaar ala juist wel in de spreektaal Deze zetten zich soms zoo vast in ’s meesters eigen oor. dat hij ze onbewust zelf lustig over neemt Men assimileert zich o zoo gemakkelljk met de omgeving en daarvoor dient lederen dag. ieder schooluur, gewaakt. Voor de be strijding van vulgalrismen zou spr. in tegen stelling met provincialismen, leeraren uit een andere streek wenschen. omdat deze ze eerder Ipqgende christenen- Zich A1* ideaal gesteld!, reft, de navolging van Christus, die zal er sug- tot door d. VALL wil het dén wethouder van financiën niet moeilljker maken dan hü het reeds heeft. Niemand der tegenstanders heeft eenige dek king aangewezen. Spr. voelt niet het verband tusschen dit voorstel en den steun aan de arbei ders. Niet enkel de caféhouders hebben moei lijkheden met de crisis. Spr. wacht nog af, of er dekking zal voorgesteld worden. Komt dit «niet, dan zal spr. bet voorstel van B. en W. steunen. De heer KEESOM zegt, dat de Kamer zonder hoofdelijke stemming heeft besloten de ge meenten In dezen vrij te laten. Spr. wijst op de vele extra belastingen, welke op deze catagorle middenstanders drukt. Vroeger heeft men hier ook wel aan de grondslagen getornd, b.v. aan den grondslag motoren. Alom worden de bedrijfslasten ver laagd. Men vraagt nog niet eens gelijkstelling met winkels, doch slechts 50 percent tegemoetko ming. De wethouder westERHOF wil, dat de heer Govers zijn uitdrukking, dat de SD.AP. ook vroeger geen dekking voorstelde, terugneemt. Spr. noemt dit eeri leugen. (De VOORZITTER zegt, dat dit woord niet toelaatbaar is.) Het college, en spr. op de eerste plaats, moet waken tegen onvoorzichtige dingen. Ook spr. eischt van de voorstellers der motie dekking Als sprekers voorstellen voor de Suppletoire begrooting worden aangenomen, is er óók geen dekking. I toekent. I Bü de behandeling van de gemeentebegroo- ting kwamen deze adressen ter sprake en dien- I den de raadsleden Geels ca. een motie in, be- I oogende den aanslag der huurwaarde voor deze peroeelen gelük te stellen met perceelen dle- I nende tot uitoefening van het bedrijf van ver- I huurder van gemeubelde woningen, zoodat de belastbare huurwaarde daardoor voor 2/3 wordt I aangemerkt, de dekking hiervan nader te regelen bij sup- I pletoire begrooting. I B. en W. stellen den Raad voor op de tnge- komen adressen afwijzend te beschikken en de I door de Raadsleden Geels ca voorgeateloe mo- I tie terzake niet aan te nemen. I De beer GEELS hoopt, dat de Raad een meer I toegankelük oor zal hebben dan B en W., wan- I neer spr zijn motie bepleit. I Kennende de bedrijfsomstandigheden der I adressanten, wekt het antwoord van B. en W I eenigen wrevel. Het is hier een kwestie van I rechtvaardigheid, waarvan men zich niet zoo I gemakkelük kan ontdoen. Het voorstel van spr. beoogde een geleidelijken I overgang naar gehjkstelllng met winkels Spr. had van den wethouder een afwijzend I standpunt verwacht, gezien de ervaring met de I adressen om afschaffing der blljartbelasting. Het gaat niet aan, het verzoek niet in te wfl- I Hgen. omdat andere gemeenten zulks niet doen. I Er zijn veel andere gemeenten, die het wél ge- I daan hebben. Inwilliging van het verzoek zal bü niemand I een vreemden indruk wekken. Men kan een onbillijkheid van een verzoek I niet bestrüden door te zeggen, dat er nog vele I andere onblllükheden zijn. j Het is niet slechts een financieele kwestie. I doch ook een principieels kwestie, omdat het I een rechtvaardigheidsprincipe ia De groep van I menschen, die dit vraagt, kan niet gemist wor- I den; zü betalen uit anderen hoofde reeds I ƒ25 000 belasting, die niet op andere bedrijven drukt De heer STOUTJESDIJK verklaart, dat deze I onrechtvaardige belasting moet verdwijnen en al tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Mej. CARELS meent, dat de Raad de gele genheid moet' benutten om voor 1 Jan. oeze on billijkheid zij het dan ook gedeeltelijk weg te nemen. Spr. bepleit inwilliging van het ver zoek. De heer KEIJ8PER zegt, dat de bijlage op hem een zeer teleurstellenden Indruk heeft ge maakt. Het college geeft toe, dat het een onbil lijke heffing is. doch wil die onbillijkheid hand- I haven uit financieele overwegingen. Vooral van dit college valt spr. het tegen; waarom voor deze groep van menschen geen on billijkheid weggenomen? Het onderzoek in andere gemeenten door B. en W ingesteld is niet volledig; spr noemt tal van andere gemeenten, waar een dergelljk ver zoek wel is Ingewilligd. Spr. herinnert aan de ingewilligde verzoeken van de heeren Woud en Timmerman; dat ge beurde op blllükheldsgronden. Uitstel tot herziening van de personeele be lasting noemt spr. een kapstok, waar hij geen gebruik van wil maken. Het verlangen van wik- en weegloonen g^ldt een vergoeding aan menschen van bulten; er mag ook voor de plaatsgenooten een beroep op het college gedaan worden. (De heer Sietsma komt ter vergadering.) De heer KEIJSPER wijst er voorts op, hoe door aanneming van'bijlage 168 ook aan werk- loozen extra-hulp geboden werd. Als b.v. Helmond deze onbillükheid tA.v. de caféhouders wegneemt, mag z.1. Alkmaar het ook wel doen. Spr. heeft flit collége wel eens een billijkheids- college genoemd en hoopt, datde Raad ertoe aal medewerken deze onbillükheid weg te nemen en tegemoet wil komen aan een groep van bur gers, die het heusch noodig hebben. Mr. LANGEVELD vraagt de zaak uit psycho logisch standpunt te bezien; het geeft tets hate lijks als men inziet niet blllük behandeld te wor den. Spr. vraagt dezen middenstanders tege moet te komen. Onze stad maakt reclame voor het vreemde lingenverkeer. Maar dan zün cafés en restau rants noodig. Om deze redenen zal spr. tegen de bülage stemmen. De heer RINGERS voelt ook de billijkheid van het voorstel. Ook hü vraagt een derde kor ting. De heer In de raadsvergadering van 9 November JJ. werd om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld een adres van het bestuur van de Alkmaarsche Ijsclub, waarbü een subsidie uit de gemeentekas wordt gevraagd voor het maken en onderhouden van üsbanen op de slngelgrachten voor den winter 19331934. B. en W. stellen den Raad voor, een subsi die van f 100.te verleenen voor eiken dag. dat de politie het Us oetrouvbaar heeft ver klaard. tot een maximum van 14 dagen, onder bepaling: a. dat het subsidie uitsluitend wordt be stemd voor beloonlng aan ingezetenen, tegen bet plaatselük geldend tarief voor dergelüken arbeid; b. dat alle benoodigde arbeiders worden be trokken door tusschen komst van het gemeen- telük bureau voor Sociale Zaken in dezelfde volgorde als bü de werkverschaffing geschiedt: c. dat het subsidie uitsluitend wordt bestemd voor het in orde brengen en in orde houden van de Ijsbanen op de grachten en vaarten der gemeente, met uitzondering van de Noorder- vaarL d. dat met betrekking tot de verantwoording der gelden de nader door B. en W. te stellen elschen zullen moeten worden nageleefd. Jaaroverzicht Het jaar 1933 spoedt ten einde en weldra zal 1934 aan ons «ün opwach ting maken. Wü willen de voornaamste feiten en gebeurte nissen uit ons dorp, de revue laten passeeren. De werkloosheid nam eer toe dan af. Het bestuur dezer gemeente bleef ongewijzigd. Om 1 financieel evenwicht te behouden, werd de Openbare Bewaarschool opgeheven tegen 1 Januari 1934. Daarentegen werd juist dit jaar de R.K. Bewaarschool eene Inrichting, welke met die der groote steden vermag te wed- üveren. door den Déken van Beverwijk plechtig Ingezegend, eveneens het nieuwe tehuis der Eerwaarde Zusters. Ons mooie Kerkgebouw werd door de goede zorgen van Pastoor Van der Loos en een milden gever met een tweetal fraaie gebrandschilderde ramen verrükt. In Augustus werd de Weleerw. heer J. A. Leen- ders, kapelaan, naar Leiden overgep'.aatst. Ook de heer Vermeulen, als stationchef benoemd tg Zaandam, ging zich aldaar 'vestigen. De heer P. Velzeboer, een algemeen geacht ingezettene dezer gemeente, vierde in Novem- ber. onder zeer veel belangstelling aün gouden jubllum als directeur van het KathbUeke Kerk koor. De gedeelten van den primalren weg, in de onmiddellüke nabüheid van ons dorp, werden voor het doorgaand verkeer vrijgegeven. In den nacht van 5 op 6 December brandde de meubelfabriek, van de Gebrs. Rooaendaal, gelegen aan het Weetergeest, tot den at. p W. stellen den Raad voor vast te stel len de verordening, regelende de voorwaarden waarop aan de büzondere scholen voor voorbe reidend onderwijs te Alkmaar subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend. De heer HOYTINK noemt het een onblllük- tljd geleden niet zoo gewillig geweest, dan sou het thans voor 120 leerlingen subsidie ontvangen hebben. Spr. vraagt den Raad deze onbillijke ver- deellng niet goed te keuren. De VOORZITTER zou, na hetgeen in de commissie hierover besproken is, willen zeggen: nou breekt m*n klomp. In de onderwüscommisete is gebleken, dat het Chr. Onderwijs minder subsidie sou krij gen bü een andere dan de door B. en W. voor gestelde en bü door den heer Hoytlnk voorge stelde regeling; men mag niet neggen, dat dit een onbillüke en onrechtvaardige regeling is. De heer STOUTJESDIJK* betoogt dat het neutrale en chr. onderwijs er niet slechter op worden. Wel het rJc. onderwüs en spr. is dank baar, dat men van die züde geen aanmerking maakt De heer WOLDENDORP wijst er op, dat deze regeling voor 1 jaar geldt. De com missie komtena 1 jaar met een ander voorstel. De heer HOYTINK blüft staan op een re geling naar blllükbeid. De VOORZITTER wil in het voorstel vast leggen, dat de regelng voor 1 jaar geldt. Ook dan handhaaft de heer Hoytlnk zün voorstel om te komen, tot een andere regeling, die hü billüker vindt, doch niet voordeellger is voor de Chr. school. Spr. vindt bet daarom beter het voorstel aan te houden. r De heer HOIJTINK gaat hiermee accoord. Weth WESTERHOF toont aan de hand van uitvoerige cüfers aan, hoe de Chr. school be voordeeld wordt. De heer KEYSPER vindt het onjuist de basis van subsidie voor onverplicht onderwijs te verleggen naar het verplicht onderwüs, zoo- als de heer Westerhof doet. De VOORZITTER zou aanhouding betreuren. De heer WOLDENDORP vraagt stemming. De heer HOIJTINK noemt het voorstel van B. en W. zeer slecht voorbereid. Spr. wist niet, dat het voorstel voor 1 jaar geldt. Mede na mens de heeren Ringers en Vogelaar stelt spr voor elk jaar bü de begrooting het beschikbare bedrag te deelen door het aantal kinderen van elke school boven 4 jaar en van Alkmaanw.hr ingezetenen. De VOORZITTER wijst er op. dat dan de Neutr. f 600 en de Chr. scholen f 400 minder krügen en de R. K. f 1000 meer. Spr. ontraadt met klem het voorstel Hoütlnk ca. Hét voorstel-Hoütink wordt verworpen met 17 tegen 3 st. (De heer Langeveld had inmiddels de verga dering verlaten.) Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 17 tegen 3 st. Tegen de heeren Ringers, Vogelaar en Hoü tlnk. B. en W. stellen voor in te trekken het raads besluit van 8 Juni 1933, tot het aangaan van een geldleening, groot f 100.000.met de Ver- eenlglng van Levensverzekering en Lüfrente de Groot Noord-Hollandsche van 1845, gevestigd te Amsterdam en te garandeeren de rentten aflossing van de geldleenlng^van ten hoogste 4J4pct. door Regenten van bet Centraal Zieken huis Alhier aan te gaan voor den bouw van een nieuw zenuwpaviljoen en den verbouw van de bestaande zenirwafdeellng tot zusterhuis, onder voorwaarde, dat de leening, voor wat betreft het gedeelte, benoodigd en voor wat aangaat het bedrag, benoodigd voor den verbouw van de bestaande zenuwafdeellng tot zusterhuis. In 30 jaar wordt afgelost, terwül de leening niet zal worden gesloten dan nadat Burgemeester v. ^n Wethouders het plan van. leening ep de wü» van aflossing hebben goedgekeurd. De heer KEIJSPER merkt op. dat hierover een leening van f 100.000 gesproken wordt; In de vergadering van 8 Juni ging het over f 133.000. Spr. vreest, dat er meer gemeentesubsldje noodig zal worden met het oog op de aflos singen. Dit zal ook verlaging van den verpleeg- prijs tegenhouden. Een exploitatie-opzet lükt spr. meer dan ooit noodig. De heer RINGERS vraagt, of deze geld leening moet dienen voor het door den Raad goedgekeurde plan, of voor het nadien gewü- zlgds plan. De VOORZITTER kan niet zeggen, waarom maar f 100.000 geleend wordt. De heer BAKKER zegt, dat dit komt van net gewüzlgde plan. De VOORZITTER weet dit, doch kan niet zeggen, waar de f 10.000 voor inrichting van daan moet komen. Het voorstel wordt aangenomen z.hst. De VOORZITTER stelt hierna aan de orde .de De heer STOUTJESDIJK vraagt, of deze school verdwünen moet als de nieuwe brug er komt bü het Victoriepark. Dan is spr. tegen deze bülage. De VOORZITTER weet dit niet en zal dit ernstig onderzoeken; is het zoo, dan zullen B. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor hen te machtigen over te gaan tot verbou wing vgn de school voor buitengewoon lager on derwüs en het maken van een nieuwe overdekte speelplaats bü die school, overeenkomstig het door den Directeur der Gemeentewerken by rap port van waarvan /5500: de uitgaaf hiervoor nader suppl ftolre begrqotlng. 8pr citeert, wat hl) in de vergadering van 1 Dec. hierover heeft gezegd. De belasting op dienstboden vindt spr. nog onbillüker. 8pr. heeft zooals hü toen toezegde de zaak bekeken: het verzoek kan nu nog moei- hjker ingewllllgd worden dan bü de behande ling der begrooting. Deze incldenteele ƒ7000 belastingverlaging voor verlofhouders gaat niet aan. Volgend jaar zullen onherroepelük de belastingen omhoog, de salarissen omlaag gebracht moeten worden. Spr vraagt het vertrouwen van den Raad. Als de verlaging van wik- en weegloonen nu ?oor den eersten keer voorgesteld moest worden, ■ouden B. en W. het niet gedaan hebben. Kr is voor den middenstand reeds eerder iets gedaan: verbetering van wegen en niet-Invoe ren van hoogere lasten. Als de caféhouders *n°«- ten drijven op de kurk van deze belastingver laging, halen ze het toch niet. De reclame in de Friesche bladen was aller- éerst voor deze groep middenstanders een voor deel. Er is elders veel grootere armoe en ellende, én er is geen geld genoeg om dit te lenigen. De begroeting heeft veel moeliykheden. Het percentage van de huurwaarde mag ver jaagd worden, doch ook hiertoe kunnen B. en W biet overgaan; ook de belasting op dienst boden en meubilair is onbillük; doch kan niet ■eggenomen worden; het kan niet gemist wor den. B. en W willen het verzoek serieus bekaken by de herziening der personeele belasting, maar niet tot incldenteele verlaging overgaan. Het Wkt spr. zelfs niet geoorloofd. Alkmaar zal er niet door naar den afgrond gaan, doch het geld kan niet gemist worden. I De tariefsverlaging voor electriciteit van 8 De aanvoeren aan de beide veilingen nemen nog niet toe. Een groot gedeelte van den handel is deze week weer bulten de veiling aan gegaan, doordat de tuinders niet per schuit de veiling konden bereiken en de kooplieden aangeweaen zün op den aankoop op bonnen. De roode kool heeft zich zeer goed gehand haafd. De allermooiste kleine roode kool noteer de de eerste dagen steeds zoo ongeveer f 3.703 per 100 K.G. Tegen het laatst stegen deae prij zen nog een weinig en was de hoogste prijs te Noordscharwoude f 3.70 per 100 K.G. en te Broek op Langendük t 3.30. Groote roode kool woedt verhandeld voor f 1.603.40 per 100 K.G. Gele kool noteert vrij vaste prijzen, al ver schillen de prijzen op de veilingen onderling nogal eens. Zoo werd er Vrijdag mooie gele kool te Broek op Langendük verkocht voor f 3 per 100 K.G.. terwlll dezelfde aorteering te Noora- scharwoude tot f 3.40 per 100 K.G. opbracht. Hét geregelde verloop van de gele kool markt is f 1M>3 per 100 K.G., al naar gelang kwaliteit en grootte. Zaterdag waren ze te Noordschar woude iets grager en gingen er nog een paar partütjes tot f 2.70. De Deenschc witte kool wordt hoofdzakelük voor zuurkool gekocht. Hierdoor wordt er voor de grootste soorten het meest betaald. De groote Denen liepen langzamerhand op tot f 3.40—3.70 per 100 K.G. Een groote gedeelte werd echter verhandeld voor f 3, of een of twee dubbeltjes meer. Doorschot Deen gaat voor f 3 en hooger van de hand. De uienhandel is niet zoo büzonder goed. De prijzen blüven op hetzelfde niveau van f 3.60— 2 70 per 100 K.G., terwül groote uien f 3.50 3 10 noteerden. Drielingen gaan van de hand voor f 1.40—1.60 per 100 K.G. Peen komt er maar sporadisch voor, zoodat de prüaen stgen en er van f 3804 per 100 K G. wordt besteed. Ook bleten zün een ietsje grager en noteerden wü van f 11.90 per 100 KG. Andüvle wordt er weinig meer over de veiling verhandeld. De bouwers hadden wel een tame- lüken voorraad van dit product in de schuren opgeslagen, doch de meesten sturen ze zelf naar de steden, en daar worden tamelük goede pcü- ren gemaakt. Aardappelen hoort men aan de veilingen haast niet meer noemen. En enkel partütje Bevelan ders of Friso’s wordt nog verhandeld. De prijzen zün dan gelük aan de vastgestelde minimum - prüzvn. Te Noordscharwoude komt nog een enkelen keer wat spruitkool. De prijs daarvan varieert al naar kwaliteit en grootte van f 1013 per 100 K.G. MJO6MH7* s.iw— PUKMEREND 1 Ja k>- 1-.- - A L". De laaste dag vooc. Kerstmta gaf van vele ar- I tikelen groote aanvoeren te zien. Ook de belde voorgaande dagen was het aanbod toenemende. In deze dagen viel er in voorgaande jaren, in het büzonder met de spruiten, nog wel eens een extra-prijs te maken. Ditmaal is het evenwel vooral met laatst genoemd artikel anders ge gaan. Bewoog de mlddennrüs voor goede kwali teit spruiten zich eerst nog zoowat om de 18— 20 gulden per 100 K G., bü aanvoer van om de 1415000 K.G. per dag op den laatsten dag liep de prüs bü een dubbelen aanvoer, als gemiddel de op büna de helft terug. Veel goede partijen konden het zelfs niet ver der dan 89 gulden brengen. Het weer speelde hier weer een gewichtige rot Naast de spruiten waren het vooral de appe len. die ruim vertegenwoordigd waren. Den laat sten dag bedroeg het aanbod nog weer 89000 K.G. Over het algemeen vond dit artikel een goede markt. In het büzonder zün de laatste dagen goudrelnet en Present van Engeland goed in trek. Voor belde liep de allerhoogste prijs voor extra tot om de 34 gulden per 100 K.G., wat, ge zien den flinken oogst, uitstekende prijzen zün. Brabantsche bellefleur noteerde tot 13.40 eny zoete bellefleur tot 10.40. Voor stoofperen liep de Na de pauze, waarin door de aanwezigen de lunch gebruikt werd, verkreeg pater Dra. J. EYCHELEN. Montfortaan. het woord voor zün inleiding ..Jezus Christus een Levens beeld.’* een toepassing der in de zomerverga dering besproken methode op den Persoon van Jezus. Wat spr. dezen middag gaf. was een stuk uit het verborgen leven van Christus. Dit is de tüd. aldus spr., dat HU zün God heid nog liet schuil gaan onder Zün Mensch- held. Spr schetste den kleinen Jezus volgens de gegeveqg, die uit oude schriften door oude kerkschrijvers nagelaten waren. Hieruit bleek, dat er onderling geen eenheid heerschte Spr ging na. hoe bü het onderwijs in de Bybelsche Geschiedenis, speciaal over het onderwerp der H. Familie geschilderd werd met de kleuren van onzen tüd. De geloovlge kunstenaar aldus spr. bedoelt heelemaal niet de absolute werkelükheld te geven. Hü bedoelt een onzicht bare werkelükheid te doen weerkaatsen in on ze ziel. Aan de hand van enkele Bübelsche voorvallen toekende spr. de werkelükheid. die ver afweek van de Ideale voorstelling, die wü er dlkwyis van vormen. Spr. schilderde op Interessante wüze de wer- keiykheld. die uit de Evangeliebedden spreekt, als ontdaan zün van de romantiek en het üdele vernis, dat er zoo gaarne aan gegeven wordt. Onder het eenvoudige kleed van Jezus, aldus spr.. kan ze toch even rijk zün. al wordt ze niet omgeven door een züden kleed. Nog iets dieper dalend in de ziel van Jezus, zooals de bewoners van Nazareth die waarnamen, be toogde spr., dat. Jezus zich b.v. nooit onttrok ken heeft aan dyn openbaren gebedsdienst. Wie eenmaal de groote lijnen voor zich ziet, aldus spr.. moet zelf de détails uitwerken. Spr. voer de nog aan. dat het publiek niet verder hier op Inging, dan een oppervlakkige beschouwing Nog schetste bü hoe in een dulteUx*»wekkende vaart na dit alles, duizenden zich lieten doopen. Veel is er nog geopenbaard na de heerlüke Verrijzenis, uit den mond van Jezus’ dierbare Moeder. Het publiek in Bethlehem wist al niet meer na dertig jaar. dat de Wonderdoener in dit stadje geboren was. Spr. schetste nog meer van die voorbeelden, hiermee aantoo- nend. dat al het Goddelüke schuil ging bü de menschen. Concludeerend wees spr. nog op twee kleine punten. Ten eerste staat vast, dat wie met zün ge loof in Jezus Christus ooit in aanraking komt met ontwikkelde menschen van het ongeloo- yige kamp, hü moet voorbereid zün op deze opmerking: Denkt U waarlük. dat de Jezus waarin U gelooft, in werkelükheid geleefd neeft? En als U dan verbaasd opziet, dan zal men onmlddellük voor ophoopen een stapel asmduldlngen. waardoor men U zal probeeren te bewüzen. dat het beeld, de voorstelling, die U van Jezus hebt, een zuiver cerebraal beeld Is Ten tweede Wie blüvend in de kringen van heeft.' zich toch van bewust zün. dat de ware gestieve kracht, de levensechte impuls nabootsing sterk zal vermeerderd worden een reëele visie op het leven van Jezus. Na een stevig applaus beantwoordde spr. nog enkele vragen, waarna Mgr. Mölmann zün gebrulkelük opwekkend woord tot de vergade ring richtte. toen hij aan genen kant van de tafel zat; spr. geen dekking aangegeven. Het gaat niet aan U te dekken bü suppletoire be grooting, deze heeft moellükheden genoeg. De heer SIETSMA meent dekking te kunnen vinden door de belasting op de gebouwde eigen- brelden tot andere objecten, RAte Zaan<tam-' b v gebouwen van het _?oo«he«mraadschap. kerken enz. Als nu M pCt. belasting op deze gebouwen wordt ge neven. komt men zX dicht by de f7000, waar dekking voor m<ret worden gezocht. De beer KEYSPER herinnert aan de steeds verleende medewerking tot leniging van ar bel- dersnood. Als een deel van den Middenstand zwaarder belast wordt dan een ander deel, dan moet die onbillükheid worden weggenomen, als de wet dit toelaat. a 1?^ï!t8ave voor extra-hulp aan werkloozen a f2000. worden ook bü suppl. begrooting ge régeld. De onblllükheden t.o.v. dienstboden belasting zün al eerder weggenomen. In deze bedrijven is het heel slecht gesteld. In Rotterdam zün 200 bedrüven gesloten. Ook over de bedrüven heeft spr. gegevens ontvangen, die er op wüzen. dat ze er slecht voor staan. Het verlaagde lichttarief is niet -liven een middenstandsbelang. het is ook uit «nder oog punt een belang, dat spr. niet nader wil defi- nleeren. Bü de behandeling der Suppl. Begrooting is het nog tüd genoeg dekking aan te wüzen. Spr hoopt, dat de Raad op blllükheldsgronden het voorstel van B. en W. niet zal aannemen. De heer GBXLS meent, dat het te vraagd is, nu dekking aan te wüzen. De wethouder stelt de inkomsten van de ge meente hooger dan de bUlükheld; dit standpunt kan spr. niet deelen. De heer KEeSOM wüst er op, dat vooc 1 Jan ten dezen een beslissing moet komen; daar de Suppl. Begrooting pas in Jan. komt, gaat bet niet aan nu reeds dekking te vragen; als de weth. dat eischt, zal spr. het echter doen. Weth. WeSteRHOF bespreekt het voorstel- Sietsma tot heffing van belasting op sommige gebouwde eigendommen. Spr. betwüfelt, of dit wel een blliyke belasting wordt, hü gelooft niet, dat de pastorieën het zoo best hebben. De heer WOLDENDROP: zoo lekker hebben die het niet. (Gelach.) De heer HOYTINK: dat gaat nog al. De heer WESTERHOF zou. als hü f 7000 te verdeelen had. de verlaagde subsidies voor uit zending enz. herstellen. De heer SLetSMA heeft niet direct een voorstel gedaan, doch slechts een richting tot dekking willen geven. De heer KEESOM wil trachten dekking aan te geven; de post voor Gemeentewerken be hoeft, niet van f8000 tot f13.000 verhoogd te worden; op de begrootlng-archlef is zJ. f3.000 te bezuinigen. Weth. WeSLEkhof noemt deze poging niet erg gelukkig. De post voor Gemeentewerken zou zün bezuiniging drukken op de gemeente kas; de f2000 voor archief zün noodig, ook nu de twee tüdelüke ambtenaren bü O. H. werken. Spr. vraagt voorts, of deze verlaging van per soneele belasting wel zoo dringend noodig is. Er is nog geen dekking gevonden. Spr. vraagt de bülage aan te nemen. De heer KEYSPER zegt, dat bü d Begrooting zeker dekking zal worden geven. Spr. vraagt de stemming over het voorstel aan te houden tot de heer Venneker, die nood zakelijk even weg moest, t^rug is. De VOORZITTER kan hieraan niet gevolg geven; het is een gevaariük precedent. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 11 tegen 9 stemmen. Vóór de S D AP en de heeren Klaver, Van Slingerland en Wolden- dorp. Het verzoek van de caféhouders, wordt met gelüke stemmenverhouding Ingewilligd. heid het subsidie te verdeelen, zooals B. en W. voorstellen; de neutrale voor 340, de R. K. voor 336 en de Chrlstelüke voor 96 leerlingen. De Neutr. Schoolvereenlglng vreest, dat dit den schoolstrüd weer 'zou doen ontbranden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15