PROVINCIAAL NIEUWS opruiming CLO iptt* HUIZE DE LIEFDE Ein Lied, ein Kuss, ein Madel I I VRIJDAG 29 DECEMBER 7 t R.K. Schoolhoofden ENKHUIZEN AKERSLOOT MIJDRECHT UITHOORN ANNA-PAULOWNA GROOTEBROEK r en warm. NOORD-SCHARWOUDE UITGEEST HEEMSKERK BLOKKER NIEUWVEEN OUDER-AMSTEL CASTRICUM HOORN OPMEER OUDENDIJK DEN HELDER LIMMEN SPANBROEK LUTJEBROEK MEDEMBLIK Van nu af vergadert V tech in .Jinire de Liefde”? f F Interestante lezingen Comfortabel, elegant Toespraak Mgr. Möllmann MARTHA EGGERTH in De middagvergadering 7.14 JAHÜARI De* lotgevallen van een Berliinschen Straatjongen MONNIKENDAM „BIJ VORST EN DOOI, ’N GLAS VAN H O O IJ” Tot aan Nieuwjaar geven wij nog aan lederen kooper ’n keurig spel kaarten GRATIS zijn de v. SCHIJNDEL’S KRAAGLAARSJES Fa. E. FRANKEN ZEVENHOVEN il&rl A_s. oud 8 maanden. van tegen ■-e kribbe. ken. HEDENAVOND LAATSTE VOORSTELL. Amsterdamstraat 64 I 1 1 Bi de C Verknoping De verknoping van gebouwen en landerijen groot 7.82.99 HA. van wijlen den heer H. Scheringa. Kogerpolder. heeft In totaal opgebracht 9170. Kooper werd de hypotheek houder. Vergadering. De afdeeling van den Bond vkn Melkveehouders,' gevestigd te Utrecht, zal In samenwerking met de afdeelingen van ABTB en CBTB en ULG op Donderdag as. in hotel Oosterom vergaderen. rel. 13678 Tel. 13676 Tel. 12033 TeL 12613 iden vorige week Fe J. C bene St van weds te op Cr van toest crisk van «eon ultk< Is v 18 E Pi dl di P* F b< 41 I I 1 Hl Hng van •tuk club Bu» beer vers! veile besti M ranc Min So »an «n i Bibli In dub. de l •een Het aai c i I r t v l >i V p U dach Pare le Vert met «»ej. W; behe Mijd n R F 01 0.75 - 0 85 1-50 0.75 nc te ar> de 1 afi ko 1 de I Ki 8p dk 1 Bil J 1 me i bei we I vas eer 1 te gei W. ooi I De koe ant 1 Ge< met de B Te geve oork en 1 teidi gend De ware de fc rakb level bleel teei ding die als 1 bilfii maa maa in t stuk, be lol den men en F Borg. Stand GeborenPieter zoon van Pieter Kistenmaker en Maria Alberdina Bos man. Tjerk zoon van Klaas de Vries en Hen driks Juliana de Vries, Hiltje. dochter van Albert Bos en Trijntje Moleman. Overleden: Cornells Kort, oud 62 jaar. echtg van Teetje Frankfort: Maartje Otter 73 jaar. weduwe van Klaas Ellerbroek; Maria Cornelia de Vries. 47 jaar. wed. van Nanne Bouwman: Jan Schooneman. oud 73 jaar. echtg. van Maria Bielsma; Aaltje Zwart, oud 74 jaar. wed. van Jn v. d- Leek. van scholen In de een H. Mis hadden bijgewoond Li de Kroonzalen te Haar- van de St. Cas- van hoofden o Hnurverlaging In de vergadering van de Woningbouwvereeniging is besloten de wonlng- huur van f 4.75 te verlagen op f 3.75 en die van f 4.50 en f 4 40 te verlagen op f 350. Als bode is aangesteld de heer D. J. Dekker. Genoemde besluiten zijn echter aan de goed keuring van den Raad onderworpen. 2.99 2.35 3.16 2.15 3 00 Beëedigd Tot ambtenaar van den Burger lijken Stand alhier is beëedlgd de heer J. Kramer. 2.45 3.36 2.25 3 10 2.95 3.95 3.75 1.50 1.95 1.50 195 w 1.90 3.75 1.25 Vanaf morgen, lederen avond 8.15 uur (uitgezonderd Zaterdagavond) Zondag en Maandag 2.30 uur MATINEE Weer aoo’n heerlijke Operettefilm! SCHITTEREND BIJFROGRAMMA Winter in den Hars en verder een geheel komisch hors d’oeuvre. Het jaar 1933 spoedt ten zal 1934 aan ons zijn opwach- handelen naar het hart van den H. Vader. Bidt eiken dag in de school met de kinderen behalve het gewone gebed, het „Eerg aan den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest enz., als eerherstel en protest tegen de God loo chenende en God vijandige, heldensche wereld. Indien wjj aldus wandelen in het bovenna tuurlijke licht en ons steeds vastklampen aan Gods kracht, dan zal. wat er ook gebeure, 1934 voor ons een Zalig Jaar zijn. Dit wensch ik U en de Uwen van gansche harte. Een gul applaus en een dankwoord van den voorzitter bewezen, dat dit warmend en opwek kend woord mede werd gedragen naar huls. Na een zeer geanimeerde en korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met gebed. Aan he7 einde der zaal bevond zich een stand van de N V. Drukkerij ..De Spaarnestad” die zich in een drukke belangstelling der aanwe zigen mocht verheugen en waarop, behoudens aan de bekende Jeugdserie, vooral aan ..Pales tina in beeld", een nieuw hulpmiddel bij het onderwijs der Bjjbelsche Geschiedenis een Tooneeluitvoertng De R. K Tooneelver- eeniging ..Ons Genoegen” vierde gisteren haar 5-jarig jubileum en gaf een jubllé-ultvoering In het gebouw JSt. Pieter". Bijna 200 personen waren opgekomen. De Weleerwaarde heer kape laan uitte zijn tevredenheid over de flinke op komst en feliciteerde In een pittige rede de Na de pauze, waarin door de aanwezigen de lunch gebruikt werd, verkreeg pater Drs J. EYCHELEN. Montfortaan. het woord voor *ljn inleiding ..Jezus Christus een Levens- Jaarnverricht einde en weldra zal II ting maken. Wij willen de voornaamste feiten en gebeurte nissen uit ons dorp, de revue laten passeeren. De werkloosheid nam eer toe dan af. Het bestuur dezer gemeente bleef ongewijzigd. Om 1 financieel evenwicht te behouden, werd de Openbare Bewaarschool opgeheven Geboren: Hendriks K. J. van der Burg en N. Braam- —^3 z. v. c. Kiekens en M. j’ 9 2.19 2.15 3.00 1.70 2.25 KER8TVACANTIE! VRIJDAG en ZATERDAG 230 UUR JEUGDBIOSCOOP KINDEREN 12 ets. Burgerlijke Stand Neeltje. d. v. T Leendert Adrianus 2 Bjjleveld. Ondertrouwd: J. Hennls en N. van Leeuwen- A. Bosman en A. C. Williams. .Ons Genoeg eu” De postduivententoon stelling gehouden door ..Ons Genoegen” alhier is weder goed geslaagd. Zooals leder jaar wa ren weer prachtige exemplaren te bewonderen. Gladde wegen De knecht van bakker T. is met zijn bestelt iets gevallen; hij heeft zich vrij ernstig verwond. Juffr. S. is gevallen en heeft haar arm bezeerd en haar duim gebro ken. Parochaal Comité van Actie In de laatst geheuden vergadering stelde het bestuur, uit gezonderd de heer 8. Reus, zich ter beschik king. Voor den aandrang uit de vergadering, om „het maken van nog groot re scherven” te voorkomen en aan te blijven is het tenslotte bezweken en heeft en bloc weer zitting ge nomen. „Haar Offer” Door de dames van de Con- grcgatletooneelclub O. D. I. werd voor een stampvolle zal het bekende drama Haar Offer’- opgevoerd, onder regie van mej. M. v. d. Eem. Nadat mej. Taase en mej. Van den Berg een goeden grondslag hadden gelegd, is het mej. Van den Eem gelukt het spel der dames zoo in stijl te brengen, met den inhc.ud van het stuk, dat wjj mogen zeggen, dat het een pres tatie is* geweest van O. D. I.. welke een be- 'ofte voor de toekomst inhoudt. Van de kleinste tot de grootste hebben allen bewust spel gegeven. Zelfs de klnder-actrices speelden zóó natuurlijk, dat de reactie in de zaal duidelijk m-rkbaar was R. K. Prop, club Op Donderdag 28 Dec a.s. zal In het Patronaat een bijeenkomst plaats hebben voor de leden der R. K. Prop, .plub ..Petrus Canisius". Spreker Is dien avond ka pelaan C Kroon J)c Sociëteit nndar ons". Een flink stuk wat door allen vl^t werd gespeeld, de rollen waren I in goede handen, zoodat het geheel uitstekend I tot zijn recht kwam. Na afloop huldigde de voorzitter, den heer W. Vijn. den regiseurr. den heer Co Bakker en bood hem een prachtige lamp. aan. Ook den twee leden A. Hoogland en J. Roemer, welke vanaf de oprichting lid waren werd een cadeau geofferd. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Ca tharina Marggretha. dochter van J. N. Groen land en M. C. Wghnes. Overleden: K. Schram, oud 53 jaar, wonende te Castrlcum L. T. B- Deze week vergaderde de plaatse lijke L. T. B bij den heer Jak. De opkomst was flink en er is nuttig werk verricht. De voorzitter stelde aan de orde voorstellen voor de Vakbondvergaderlng te Haarlem (afdee- llng Boeren). Verschillende voorstellen werden Ingediend waaronder een zeer brandend punt: de consumptiemelkregelitig en prijs. Getracht zal worden hierin verandering en verbetering te brengen, waarvoor twee leden werden aange wezen Bij het punt: Verkiezing, deelen de voorzitter en secretaris mede, dat zij belden wegens drukke bezigheden bedanken. Bij de stemming blijkt, dat de heeren P. de Wildt en Onderling Hulpbetoon De tentoonstelling van bovengenoemde vereeniging is ten volle ge slaagd. alhans wat betreft de inzendingen, (de Inkomsten zijn ver beneden die van het vorig jaar gebleven). De Zeer Eerwaarde Heer Pastoor Teule opende de tentoonstelling en wees daarbij op den flnan- cieelen en economischen druk waar ieder onder gebukt gaat. Met een dankwoord tot allen die hun werkkracht voor dit schoone doel beschik baar stelden, verklaarde hij de tentoonsteling voor geopend. Mej. T. v. d. Berg, voorzitster, dankte Pastoor voor diens tegenwoordigheid en sympathie Hier na zongen eenige meisjes eenige Kerstliederen, begeleid door viool en piano. Over de tentoonstelling zij in ’t kort gezegd: Ontzaggelijk was het aantal nieuwe werkstuk ken, voornamelijk bestaande uit ondergoederen. Zeer vele Parochianen hebben geheel belangloos dit alles vervaardigd, een groot aantal behoef- tigen hierdoor steunend in den huldigen nood. De naastenliefde heeft wederom iets grootsch tot stand gebracht. Hulde aan „Onderling Hulp betoon” en haar stillen medewerking. Woensdagmiddag werd een feest gegeven voor de kinderen dér leden van den Bond voor Groote Gezinnen. OnOder leldipg van Mej. G. Buijs- man werd een alleraardigst Kerstspel op ver dienstelijke wjjze ten tooneele gebracht. Nadat de kinderen getracteerd waren gingen zjj vol daan huiswaarts. Gemeenteraad. Er werd een vergadering van den gemeenteraad gehouden 27 December 1933 des namiddags 3 uur. Voorzitter de heer A_ Commandeur, burge meester. 1. Mededeelingen. De VOORZITTER deelt mede: a. dat aan den onderwijzer den heer F. J. C. Speets door den raad der gemeente Spanbroek eervol ontslag is verleend ingaande 1 Jan. Ingekomen is: van P. Groot, gemeentebode, een verzoek om zjjn pensioengrondslag als gemeenteveld wachter op 31 Augustus j.L te willen voegen bjj die van gemeentebode. Wordt toegestaan. Hierna wordt bij loting benoemd verklaard mej. J M. Katvan den Berg, ingaande 1 Ja nuari as. als concierge Bijl. Vrijw. Landstorm Bij de gehouden schietwedstrijd te Hoorn behaalde de afdee ling alhier een 7de prijs, terwijl in den perso- neelen wedstrijd eveneens een drietal prijzen, en op de vrije baan een 6e prijs werd be haald. Zanguitvoering Op den 2den en 3en Kerstdag werd In 8t. Maarten een uitvoering gegeven door de Dames-Zangvereenlging. afgewisseld door 2 tooneelstukjes. Zang en spel w*rd zeer goed uitgevoerd. Gemeenteraad. Er werd een vergadering van den gemeenteraad gehouden 27 December 1933 des voormlddags 10 uur. Voorzitter de heer A. Commandeur, burge meester. Ingekomen Is: a. van P Groot, gemeentebode. een verzoek om zijn pensioensgrondslag als ge meenteveldwachter op 31 Augustus JJ. te willen voegen bü die van gemeentebode. Wordt toe gestaan; b. van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land een schrijven waaruit blijkt dat dit college voornemens is de mogelijkheid te openen om verhaal toe te passen van pensioensbijdragen van de jaarwedden van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers. B. en W. stellen voor te berichten dat wordt ingestemd met het voornemen tot verhaal van bedoelde pensloensbjjdragwn. Aldus wordt be sloten. De voorzitter biedt namens B. en W. ter vast stelling aan een gemeenschappelijke regeling betreffende den gemeenteveldwachter. De heer Koomen zou uit een oogpunt van bezuiniging alleen een bode willen benoemen De voorzitter merkt op dat in deze gemeente een gemeenteveldwachter moet zijn. De voorzitter licht deze aangelegenheid toe. waaruit blijkt dat het verschil niet zoo groot Is. Hierna wordt de regeling vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat op 1 Januari a s. een leerkracht aan de OL. school overcom- nleet is naar aanleldlne waarvan wordt voor- Burgerljjke Stand. Gehuwd: Johannes Albertus de Ruiter 28 j. en Elisabeth Cornelia Tuin 23 j.; Petrus Nicolaas Bont 27 j. en Anna Anka Krüzeman 26 j. Geboren: Ehgentje d. v. Abraham Hooge- toorn en Catharina Margaretha de Vries: Arie z. v. Cornells de Boer en Gljsje Betje Splin ter; Neeltje d. v. Joannes Wilhelmus v. Haren en Neeltje lèeij: Marutje d v. Klaas Staats en Naatje de Waal. Burgerlijke Stand Geboren: Antje Cornelia, dochter van J. Hooymeyer en J. Sas; Okko, z. van J. Stevens en J. Baving. Ondertrouwd: L. van Eyck Katholieke Kring Donderdag 4 Januari geeft de Katholieke Kring den vierden avond in dit seizoen. Dien avond zal voor de Kring- leden optreden de heer W. v. d. Volkere uit Santpoort met als onderwerp ..De wonderen der Chemie, natuurkundige fopperijen". De keer v. d. Volkere die met zijn interes sante proeven voor de Kringleden geen onbe kende is, zal ongetwijfeld wederom een uiterst leerzamen avond weten te brengen. De avond zal worden opgeluisterd met zang van de R.K Gemengde Zangvereenlging „Viribus Unitis”. Filmnieuws Het Victoria-Theater ver toont deze week „De Witte Non” met in de hoofdrol Helen Hayes. Dit filmwerk is goed gekeurd. Het Wilson-Theater vertoont de oorlogsfilm „Houten Kruisen”, welk programma goedge keurd is voor volwassenen. 1 Januari 1934. Daarentegen werd juist dit Jaar welke te wed- MelkprUzen. De consumptleleveranciers voor Mijdrecht Wllnis, Vlnkeveen en Waver- veen moeten ontvangen voor hun melk: minimum 6 cent af boerderij bü levering alle melk; minimum 6 25 cent af boerderij bü thuishou den van de Zondagmelk; minimum 6.50 cent af boerderij bü levering i an gepaste hoeveelheden. Voor OUD en NIEUW: GEDISTILLEERD flesch liter Beste Schied. Genever vanaf 2.10 2.90 Fijne Moutwijn Gen. Zeer Oude Genever Beste Brandewijn Citroen (van de schil of gest.) onze specialiteit Oranjebitter Voorburg en Schilletje Goudlikeur (v. Dam. en Heeren) ’n heerl. borrel Cognac Cognac Gallin 3 ster Whisky „Sandy Mc Nab” Likeuren Punchen Triple Sec Ut. fl.) Advocaat w WIJNEN Roode Bordeaux Witte Bordeaux Bourgogne W. en R. Port „Santé”, fijne Kinawijn Samos Zoete Spaansche Zoete Kaapsche „Gertji”, Zoete Kaapsche Champagne Inlandsche Champagne Blsschopwjjn. vanaf Hzd WINKELS: KLEINE HOUTSTRAAT 57 AMSTERDAMSTRAAT 64 ATJEHSTRAAT 24 JANSSTRAAT 39 Wij opem ’n nieuw filiaal. en A. M. O. Schoenmaker. P. Kooy en G. Plagmeyer; G. A. Kisting en L. K. M. Ages. OverledenF. Waterduiker, Verkrijgbaar in zwart en bruin w o 1 gevoerd asttfakankraag f 8.75 4LEIN B IJ: ANEGANG 5 TEL. 10732 - OPGER 183b Burg. Stand Geboren: Nicolaas v.dus Jacobus zoon van P. KuiJI en C. M. Baltus; Gerardus Theodorus Joannes zoon van P F. Seignette en C. Meereboer; Petrus Joannes An- tonius zoon van 8. A. de Ruijter en M. C. Lodewüks; Gerardus Maria zoon van G A. van Egmond en E. Gooyer. Overleden: M. J. van Dorp, echtge van D. Docter 6 jaren: Adr. Schuit, echtg. van Ant. Smit, 30 jaren. Getrouwd: Fred. Van Lier 22 jaar alhier en E. Beusman. 18 jaar te 's Gravenhage. 1 50 0.75 0.75 - 0.95 1-36 1.95 0.75 0.65 J. Dijkman gekozen zün tot voorzitter en secre taris. De lieer G. Veldt werd tot commissaris gekozen, allen nemen hunne benoeming aan. De vergadering is het unaniem eens. dat hierin verandering dient te komen. Ook werd de straatbelasting. die in de laat ste raadsvergadering is aangenomen, bespro- Algemeen was men van meening, dat dit een onrechtvaardige belasting is. Proef zul velboerderlj -j- Verschenen is het Jaarverslag over 1932 van de Vereeniging tot Exploitatie van een Proefzuivelboerderü te Hoorn Kinder-Kerstfeest Alhier werd een klnder- kerstfeestje. georganiseerd door den R.K. Volks bond. gegeven in de zaal van den heer Kossen. Het Is een prachtige middag geworden, welke nast de tractaties en zang z'n hoogtepunt vond In de vertoonlng van een viertal leuke kinder films. welke door de welwillende medewerking van den heer Kossen, ondanks de schrale fi nanciën, toch konden worden afgedraaid. L.T.B. In de laatst gehouden vergadering van de afdeeling L.TJB., welke was uitgeschreven voor belanghebbenden bü het te sluiten Collec tief Arbeidscontract, is met algemeene stemmen het Bestuursvoorstel aangenomen tot aanvaar ding van het Collectief Contract volgens de overeenkomst van het vorig jaar. Dammen De R- K. Damvereeniging „Ex celsior" heeft de laatste week een tweetal spannende wedstrijden weten te winnen nJ. te gen DOO uit Bovenkarspel met 215 en tegen DIO uit Wervershoof met 1513. beeld.” een toepassing der in de zomerverga dering besproken methode op den Persoon van Jezus. Wat spr. dezen middag gaf. was een stuk uit het verborgen leven van Christus. Dit is de tüd. aldus sprdat Hü zün God heid nog liet schuil gaan onder Zün Mensch- heid. Spr. schetste den kleinen Jezus volgens de gegevens, die uit oude schrifben door oude kerkschrijvers nagelaten waren. Hieruit bleek, dat er onderling geen eenheid heerschte. Spr ging na. hoe bü het onderwijs in de Bübelsche Geschiedenis, speciaal over het onderwerp der H. Familie geschilderd werd met de kleuren van onzen tüd. De geloovige kunstenaar aldus spr. bedoelt heelemaal niet de absolute bare werkelükheld te doen weerkaatsen In, on ze ziel. Aan de hand van enkele Bübelsche voorvallen teekende spr. de werkelükheld, die ver afweek van de ideale voorstelling, die wü er dikwüls van vormen. Spr. schilderde op interessante wijze de wer kelijkheid. die uit de Evangeliebeelden spreekt, als ontdaan zün van de romantiek en het üdele vernis, dat er zoo gaarne aan gegeven wordt. Onder het eenvoudige kleed van Jezus, aldus spr.. kan ze toch even rük zün. al wordt ze niet omgeven door een züden kleed. Nog iets dieper dalend In de ziel van Jezus, zooals de bewoners van Nazareth die waarnamen, be toogde spr.. dat Jezus rich b.v. nooit onttrok ken heeft aan den openbaren gebedsdienst Wie eenmaal de groote lünen voor rich riet, aldus spr.. moet zelf de détails uitwerken. Spr. voer de nog aan, dat het publiek niet verder hier op inging, dan een oppervlakkige beschouwing Nog schetste hü hoe in een duizelingwekkende Gladheid Dinsdag is door de gladheid van den weg mej. L.. wonende In de School straat. komen te vallen waarbü bleek dat rij een arm gebroken had. ■las; te verieenen met ingang >an 1 Ja Dienovereenkomstig wordt besloten. Hierna wordt bü loting de heer B. H. A. Loh man. arts te Obdam. benoemd verklaard In gaande 1 Januari as. als gemeentearts. Na gehouden stemming blükt dat de heer N. J Vlaming te Hoogwoud met algemeene stem men is benoemd tot gemeente-oprichter. Die benoeming is geldig voor den tüd van één jaar. vaart na dit alles, duizenden zich lieten doopen. Veel is er nog geopenbaard na de heerlijke Verrüzenis. uit den mond van Jezus' dierbare Moeder. Het publiek In Bethlehem wist al niet meer na dertig jaar. dat de Wonderdoener in dit stadje geboren was. Spr. schetste nog meer van die voorbeelden, hiermee aantoo- nend. dat al het Goddelülce schuil ging bü de menschen. Concludeerend wees spr. nog op twee kleine punten. Ten eerste staat vast, dat wie met zün ge loof In Jezus Christus ooit in aanraking komt met ontwikkelde menschen van het ongeloo- vlge kamp, hü moet voorbereid zün op deze opmerking: Denkt U waarlijk, dat de Jezus waarin U gelooft. In werkelükheld geleefd heeft? En als U dan verbaasd opziet, dan zal men onmlddellük voor U ophoopen een stapel aanduidingen, waardoor men U zal probeeren te bewüzen. dat het beeld, de voorstelling, die U van Jezus hebt, een zuiver cerebraal beeld is. Ten tweede Wie blüvend in de kringen van geloovende christenen, rich als ideaal gesteld heeft, de navolging van Christus, die zal er rich toch van bewust zün, dat de ware sug gestieve kracht, de levensechte Impuls tot nabootsing sterk zal vermeerderd worden door een reëele visie op het leven van Jezus. j,. Na een stevig applaus beantwoordde spr. nog enkele vragen, waarna Mgr. Mölmann zün gebruikelük opwekkend woord tot de vergade ring richtte. Burgerlüke Stand Geboren: d. van H. C. TulthofHoogekamp z- van R. R. Koster Vergauwen z. van G. VosRükers d. van P T. Dijkshoorn—Gras 2d. van T Brinksma —Dekkers d. van B. C. KwastKooiman d van J. C. v. LeeuwenHartman. Ondertrouwd: H. J. Muller en A. Meüer. Getrouwd: G. v. d. Wende en G. Veen P. Veldman en A. M. Lengers P. de Winter en H. E. Frans P. v. Proosdy en N. M. v. Stip- rlaan M. Mastemaker en G. Mallet. Overleden: J. Buchele. 83 Jaar J. Verfallle. 92 jaar H. de Graaf. 89 Jaar A. M. P. Eg- ner—Gans. 86 jaar K. Gorter. 60 jaar. 40-jarig bestaan R.K. Volksbond 17 Ja nuari zal het 40 jaar geleden zün. dat de af deeling Den Helder van den R.K. Volksbond werd opgericht. Ofschoon de tijdsomstandighe den niet toelaten dit gebeuren op grootsche wijze te herdenken, zal het toch niet onopge merkt voorbü gaan. Het voorlooplg plan is thans vastgesteld en daaruit blükt, dat zoowel op geestelijk als op maatschappelijk gebied dit Jubileum zal worden herdacht. Zondag 14 Januari wordt om 730 in de pa rochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus een H. MIs opgedragen voor de levende leden der jublleerende vereeniging, waarna een gezamen lijk ontbijt in het gebouw. In de O. L. V.-paro- chlc wordt Maandag 8 uur een H. Mis opge dragen voor de overleden leden. Woensdag 17 Januari van 3.30 tot 5 uur Is er gelegenheid de Jublleerende vereeniging te complimenteeren. terwül er ’s avonds 8 uur een groote feestvergadering wordt gehouden. Uitslag kolfwedatrüd De uitalag van den bü den heer J. de Bakker gehouden kolfwed- strüd was als volgt: le klasse Eerste prijs J. Goét, Alkmaar. 261 pnt.; twêede prijs P. Molenaar, Zuidschar- woude. 257 pnL; derde prijs F. Mulleboom. Noordscharwoude, 256 pnt. Serieprijs P Gelder. Oudkarspel, 58 pnt. 2a, klass*. Eerste prüs L. Stokrttaw. Oud karspel, 259 pnt.; tweede prijs C. de Vries, Alkmaar, 242 pnt.; derde prijs Jb. Züp. Zuid- 1 scharwoude. 232 pnt. Serieprijs Ti Kostelijk, Noordscharwoude, 57 punten. 3e klasse Eerste prjjs J. du Burck. Zuid- scharwoude. 207 pnt.; tweede prijs J. Leeuw- rik, Zuldacbarwoude, 198 pnt.; derde prüs J. Hink, Oudkarspel 189 pnt. Serieprijs H Kuiper, Noordscharwoude. 49 punten. Inschrijving dienstplicht. De inschrijving voor den dienstplicht, lichting 1935. zal voor deze gemeente plaats hebben ter gemeente secretarie op 9 Januari as. dea voormlddags van 930—1230 uur. Korten tüd geleden las ik in het katholieke schoolblad een stichtend feit. Het verhaalde van een bejaarden, zwakken onderwüzer. die voor een groots klas geplaatst, dikwüls moede loos werd bü het volbrengen van zün taak Wanneer het hem te zwaar viel, vestigde hü een paar minuten zün oogen op het kruisbeeld in het schoollokaal en dan kon hü gesterkt en getroost weer met opgewektheid voortgaan. De niet-chrlstelüke wereld moge over die handelwüze de schouders ophalen: wü weten, dat tenslotte het eenlg-afdoende middel om te midden van al de ellenden en zorgen van dit aardsch bestaan niet te bezwüken, gelegen is in de navolging van onzen God en Zalig maker Jezus Christus. Opzien naar Zün voor beeld geeft troost, vertrouwen op Hem geeft moed en macht. .Jezus Christus, hert et hodie. Ipse et in Saecula". Christus was en is en zal altijd zün het Goddelijk model waarop wü ons moeten in richter om het vfare inwendige geluk te vinden. Christus ons voorbeeld! Ook in de kribbe, ook voor U in het büzonder. Gods zoon onderworpen aan het schepsel de Oneindige Wijsheid sprakeloos en schreiend de oneindig Rüke arm In een ruwe kribbe Ik behoef dit niet verder uit te werken: gü allen kent dit voldoende, het kerstmysterie;' gü hebt dit in deze dagen weer dankbaar over wogen Wat volgt hieruit pracüsch voor U? Wilt ge ook In deze sombere tüden gelukkig blüven. gehoorzaamt aan de boven U gestelde machten: aan God en Zün Kerk, aan het wet tig gezag, met overtuiging en blüdschap: ge dachtig aan Hem.-Die gehoorzaam werd voor ons en tot Zün Vader sprak: „Zie Ik kom om Uw Wil te doen Wilt gü gelukkig blüven onderwerpt Uw oordeel aan het inzicht dergenen. die U moe ten leiden en besturen en verantwoordelük zijn voor Uwe zielen. U herinnerend de volgzaam heid en de overgave van het Goddelük Kind aan Maria en Jozef. Wilt gü gelukkig blüven. wanneer tengevolge van welke oorzaak ook. het U moeilijk valt, om voor U en de Uwen een ruim levensonderhoud te bereiden propter nos egenus factus est: Gods Zoon is voor ons arm geworden. Dit zü U tot teeken: gü zult het Kind vin den in doeken gewikkeld en liggend in een kribbe Deze zoo eenvoudige beschouwing komt dunkt mü geheel overeen met de opvatting van onzen H. Vader den Paus, gelük hü deze in zün Kerstrede uitte. Z.H. verwüat de wereld naar God en naar God alleen; menschelüke middelen schijnen te falen, om de wereld te redden uit den chaotischen toestand. De vol keren zün verdwaasd en de regeerder met hen. Bidden, bidden, nogmaals: bidden zegt Christus’ Plaatsbekleeder. God kan. als Hü wil. gemak- Kerstboonifeest Door de goede zorgen van het comtté bestaande uit leden van de R K. Werklledenvereemging Joeef” werd den tweeden Kerstdag aan de kinderen der leden dezer vereeniging weder een onvergetelüke middag bereid. Door eenige grootere kinderen werden eenige tooneelstukjes opgevoerd, welke veel bijval oogstten. Vervolgens werden de kinderen op gulle wijze onthaald en werd een ieder een mooie verrassing toegekend. Burgeriüke Stand Geboren: Arte, zoon van A Van Vliet en L. Stam; Diederika Maria, dochter van A. Burghout en H. E. J. Ruigrok v. d. Werve. Overleden: Cornells Petrus Remü, 68 Jaar, echtgenoote van M. C. A. v. d. Pas. Nadat talrüke hoofden St. Josefkerk c“ begon te half elf In C. lem de algemeene vergadering Vi zianusvereeniging. de vereeniging van R. K. scholen te Haarlem. De voorzitter, de heer W P. J. Bertels sprak een welkomstwoord o.a- tot den heer G. H weustlnk, oud inspecteur van het L. O. en den heer H. d. Weyer, inspecteur van het Lager Onderwijs. Ook inspecteur J. Vlntges van de St. Vin- eentlus scholen te Amsterdam werd hartelük welkom geheeten. Z. D. H Mgr. P. J MÖU- mann. vicaris-generaal van het Bisdom was ook ter vergadering aanwezig. De heer G. H. WEU8TINK, oud-inspecteur Van het L. O., sprak over; „Wat mogen en moe ten wü op de L. S. doen aan dialectbestrüding?” Spr. ving aan met de vraag: „Wat is het doel van ons taalonderwijs?" Dat is. aldus' spr.. een gemeenschapsmiddel, dat eenige eenheid veretecht. In de 11de of 12de eeuw ontstond het Alge- i meen Beschaafd uit een Limburgse!) dialect. Sedert de 16e k 17de eeuw kreeg het Hollandsch dialect uit de groote steden het overwicht. In de cultuurtaal hebben we diverse dialectisclie poëzie en proza-voortbrengselen. Spr. gaf dan enkele voorbeelden van cultuur- en volkstaal. Zoowel in volkstaal als In cultuurdialect is een zekere eenheid, aldus spr. De verscheiden heid In uitdrukking van novellisten In allerlei dialecten is kleurrijk, doch die kleurrükdom ligt ook wel in het Algemeen Beschaafd Het AB. streeft naar een einddoel, alle dialecten af te schaffen. Beschaving Is hier afschavlng. veel kleurrük dom verdwünt er mee. Spr. toonde dit aan met enkele voorbeelden, o a. de accentueering van de ultgangs-n In het Zuiden van ons land e d. Spr. rangschikte de afwükingen in een drie tal klassen: de provincialismen, particularismen, vulgairismen. Welke houding dient de school nu aan te nemen tegen dialect In het algemeen en an dere afwükingen In het büzonder? Spr. gaf als antwoord hierop dat de onder wüzer liefde moet hebben voor het zlelseigene van het kind. Met eerbiediging züner moeder taal moet de onderwüzer het daarnaast het A- B. leeren spreken en schrijven. Ieder, aldus spr., heeft het recht eerbied -te ▼ragen voor zün dialect, want het Hollandsch is zelf ook weer niet anders dan een dialect. Met behulp der streektaal moet corrigeerend worden opgetreden. Voor het taalonderwijs ts het van buitengewoon belang, dat de onder wüzer het streekdialect kent, liever nog een der hunnen is. Het AB. moeten de leerlingen leeren. als zünde de norm voor het geschreven woord. Spr. gaf vervolgens eenige wenken, om het onderwijs van het A. B. te vergemakkelüken Waar moeten we nu corrigeerend en verbe terend optreden? De provincialismen, aldus spr.. behoeven niet bestreden te worden.-Met enkele speciale letter- zeggingen toonde spr. dit aan. Met. veel om zichtigheid dient hiertegen opgetreden te wor den. Dit met het oog op het uitspreken van f en a. z. Het is noodig. dat de onderwüzer goed weet, wat hü bereiken wil Tegen dé particularismen, waar deze absoluut een afwüklng van het A. B. zün. moet de on- derwüzer afwüzend optreden Deze moeten in het A. B. niet geduld worden. In streken waar het dialect zeer sterk afwijkt van het A. B-, be ginnen de leerlingen met gezichtsbeelden. Waar het dialect het A. B. zeer sterk nadert, daar heeft men de vulgairismen. Niet altüd is bet gemakkelük hier de juiste grens te trekken. Niet het vulgaire in woorden en uitdrukkin gen is zoo onuitroeibaar als juist wel in de spreek taak Deze zetten zich soms zoo vast in 's meesters eigen oor. dat hü ze onbewust zelf lustig over neemt. Men assimileert zich o zoo gemakkelük met de omgeving en daarvoor dient lederen dag. leder schooluur, gewaakt. Voor de be strijding van vulgairismen zou spr. in tegen stelling met provincialismen, leeiaren uit een andere streek wenschen. omdat deze ze eerder opmerken en daarom beter bestrüden kunnen. De strüd tegen het vulgaire, noemt spr. een wanhopige. Hier geldt heel büzonder: woorden wekken, maar voorbeelden strekken. Het taal eigen kan soms een groot hulpmiddel zün bü ..zuiver” schrüven. Spr. hoopte op een volgende vergadering gelegenheid te hebben, om de mid delen aan te geven, waardoor de onderwüzer de kinderen behoorjük leert spreken Na een hartelük dankwoord van den voor zitter voor deze leerrijke lezing, beantwoordde de heer Weustlnk nog enkele vragenstellers. Verlaging uurloon Naar wij uit betrouw bare bron vernemen, is A bü het gemeentebe stuur een schrijven ingekomen van den Minister van Sociale Zaken, waarin wordt medegedeeld, dat het uurloon bij de werkverschaffinf van f 030 moet worden verlaagd tot f 0.27. met gevolg, dat de werkloozen in een lagere klas komen, ook wat betreft de ..vorstregeling" zoo dat zij f 2.per week en f 0.25 per kind en por week minder zuilen ontvangen.. de R.K. Bewaarschool eene Inrichting, met die der groote steden vermag Ijveren, door den Deken van Beverwijk plechtig ingezegend, eveneens het nieuwe teljuls der Eerwaarde Zusters. Ons mooie Kerkgebouw werd door de goede zorgen van Pastoor Van der Loos en een milden gever met een tweetal fraaie gebrandschilderde ramen verrijkt. In Augustus werd de Weleerw. heer J. A. Leen- ders. kapelaan, naar Leiden overgep'aatst. Ook de heer Vermeulen, als stationchef benoemd te Zaandam, ging zich aldaar vestigen. De heer P Velzeboer, een algemeen geacht ingezettene dezer gemeente, vierde in Novem ber. onder tt-er veel belangstelling zijn gouden Jubilum als directeur van het Katholieke Kerk koor. De gedeelten van den primalien .weg, in de onmlddellijke nabijheid van ons dorp, werden voor het doorgaand verkeer vrijgegeven. In den nacht van 5 op 6 December brandde de meubelfabriek van de Gebrs. Rooeendaal. gelegen aan het Westergeest, tot den grond af. Pm, ra vrHiaal Tegen de Gebr. K. te Nieuwkoop is wegens vernieling der ruiten bü den kastelein L. proces-verbaal opgemaakt. V. V. V. Op Woensdag 27 Dec. 11. vond in Café „De Zon” eene ledenvergadering plaats van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, onder leiding van- den heer P. G. Henneman. Na bekendmaking van enkele Ingekomen stukken, volgt behandeling der statuten, welke na enkele toelichtingen, ongewüzigd worden aangenomen De vergadering besluit voorts cm de Ko ninklijke Goedkeuring op de statuten aan te vragen. Wordt nog medegedeeld, dat door de K. L. M. vogelvluchten genomen zün van Heemskerk. „S*. Caecflia’’ Donderdag 4 Jan. as des avonds 8 uur zal de R. K. Zangvereenlging ..St. Caecilia” een uitvoering geven In „Ons Parochiehuis" Oa. zal uitgevoerd worden” het beroemde werk „Kerstoratorium" van Muller. blüspel in 3-> bedrijven van Gerard Nielen KER8TPROLOOG en LILIAN HARVEY In ICH UND DIE KAISERIN DIRECTIE HUIZE DE LIEFDE DA COSTAKADE 74—192 - TEL. 84893

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2