De pensioenkorting aanvaard I JECOVITOL HET ECONOMISCH PEIL RADIOPROGRAMMA^ de CONVERSIE INDISCHE DOLLARLEENINGEN Berichten voor Redactie VRIJDAG 29 DECEMBER EERSTE KAMER Zaterdag 30 Dec. 1933 Welsprekende cijfers Bekeerd Het Katholieke Marine personeel Algemeene Zuivelbond Nieuwe regeling per 1 Januari Dr. F. E. Posthuma eerelid STOOMSCHIP GESTRAND De financieele nood „PALEIS VOOR VOLKSVLIJT Hoeveel debiteuren zün er? TREINVERKEER GESTREMD Misvattingen MAX REINHARDT i 1 1 De bezoldiging van onderwi j zers Sint Christophorus moet worden opgeheven Dringend beroep van Minister Colyn op het Nederland- sche volk Belangrijke verduisteringen ontdekt Auto-pech op de spoorbrug te Deventer GROOT worden! Werkverruiming Knappe betoogen Teekenen van opleving GEIJKTE LEVERTRAAN belet ons, het betoog van dezen afgevaar- MOCADES-STHKMAN k MVUtMAOA Christophorus" AVONDVERGADERING DEN HAAG. 28 December 1933. F. NIVARD de den ~7 89 Apotheker» en Drognten o f 75 p. fl Gebrek aan tyd want de Eerste Kamer houdt by uitzondering eene avondvergadering Met name het debuut van Mr. Knottenbelt aan den anderen kant van het Binnenhof was niet gelukkig te noemen. Max Reinhardt zal niet naar Amerika ver trekken De aanbiedingen, hem van daar ge daan. heeft hij voorlooplg van de hand gewesen. Max Reinhardt sal half Januari naar Neder land komen en persoonlijk alle voorstellingen van zijn geselschap leiden, aoo deelt ons sfjn impressarlo mede. De voorzitter van het hoofdbestuur der R. K. Vereeniging van Marinepersoneel heeft, volgens de „Volkskr.", aan de leden een rondschrijven gezonden, waarin om. wordt gebegd: Het Grleksche stoomschip „BaJltopl” is Don derdagavond 8 uur, vermoedelijk tengevolge van het slechte zicht, op de Maasvlakte bij Hoek van Holland gestrand. De sleepbooten „Witte Zee", ..Rozenburg’’ en „Blankenburg” van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst verleenen assistentie. Het Grleksche stoomschip, dat ongeveer 1000 ton meet, was op weg naar Rotterdam met een la- ding graan. o ▼oor- vermia- De cumulatiekwestie is volgens Dr. COLIJN nog op de departementen in behandeling. Ook de Minister Is van meening, dat sommige In dische pensioenen niet alle, gelijk de heer Moltmaker generaliseerde op dusdanig peil staan, dat zij kwalijk overeenkomen met het ka rakter, dat een pensioen moet hebben. En het verteren in het buitenland van de Indische pen sioenen geschiedt in hoofdzaak door Duitsche Zwitsersche en Luxemburgsche oud-gedlenden van het Indische leger. ..Hedenmorgen ontving ik van den boef» aalmoezenier van leger en vloot een schrijven, waarin om. het volgende wordt medegedeeld: van don stemming Mr. VAN LAN8CHOT, wiens houding na tuurlijk ook door dm flnancleelen nood van Indie werd beïnvloed, zag den band tusschen Overheid en gepenslonneerde als nlet-prlvaat- rechtelijk. En hij voevde daarvoor verschillende argumenten aan. Nieuw was daaronder het ar gument, dat anders de verhooging der pen sioenen in 1920 eene privaatrechtelijke schenking geweest was. Maar nooit waren voor die ver- hooging schenkingsrechten door de ambtenaren betaald. Van de fractie der 8 DAP stemde alleen de heer MOLTMAKER voor. HU had in zUn korte reden de groote vraagstukken, die bU de pen sioenkorting rUzen, volkomen onbesproken ge laten en voerde een drietal eigen en nogal zon derling aandoende argumenten aan, om met de korting mede te gaan Op de eerste plaats bracht zUn jarenlange strUd tegen de cumulatie van pensioenen hem daartoe, op de tweede plaats vindt -hij de Indische pensioenen te hoog, ver geleken bij de Nederlandsche en op de derde plaats stuit het hem tegen de borst, dat In dische pensioentrekkers hun pensioenen in het buitenland verteren. Benoemd voor een jaar tot lid der Rüks- conunissie van Advies voor werkverruiming prof. Ir. C. L. van der Bilt te ’s-Gravenhaga. iriEMBt ln. 11S1 M. 7 50 Fransche ■vond-orkestconcert 830 Causerie door Henrl Pensls 8.4Ó Vocaal concert. 9 30 Orkestconcert. 10.50 Cabaret. 1130 Dansmuziek. Andermaal is bet verkeer op de spoorbrug te Deventer gestagneerd, doordat van een vrachtauto een as brak en het voertuig niet verder kon. Het gevolg hiervan was, dat zoo wel het gewone verkeer over de brug als de treinenloop stagnatie ondervonden, welke ruim een half uur duurde. Oa. kwam de «sneltrein uit de richting Apeldoorn, welke te Deventer 22 34 moest arriveeren, te laat binnen. De vrachtauto is met een kraanwagen van het rif- vlak verwijderd en naar een garage gesleept. BKI S8EL. 1509 M. 13 30 Oramofoon- muzlek. 1.30 Concert olv André Felletnan. -5.20 Dansmuziek. 6.25 Gramofoonmu- ziek. 6.50 Recital - 7.20 Gramofoonmu- ziek 8 20 „Das Land des Lachlens”. KALINDBORG. J153 M. 11.20 Strijk orkest olv André Nielsen. 1 50 Gramo foonmuzlek, 2 20 Mogen» Hansens or kest 7.20 Operettemuziek. 9 uur Vi ool reel tal. 9.35 Omroeporkest olv Launy Oröndahl. 10.20 Dansmuziek. HAMBI RG 372 M. 10 50 Populair con cert 12 40 Populaire muziek 1.55 Gra mofoonmuzlek. 7.35 Hoorspel. 8.20 Concert. 9.50 Dansmuziek olv Oeïhard Maasz LANGENBERG. 472 M. 11.20 Populair concert 12.55 Gramofoonmuziek. 3 20 Omroeporkest olv Kühn. 4.35 Dansmu ziek. DAVENTRY. 1554 M 12 20 Western Studlo-orkest olv Frank Thomas. 1.05 Dansmuziek. 1 35 Commodore grand OTkest olv Joseph Muse ant. 2.35 Gra mofoonmuzlek. 4.20 Midland studlo- orkest olv Frank Cantell. 8.20 Music- Hallprogramma 9.55 Radio Militair or kest 10.55 Ambrose en z\jn orkest. PARIJS EIFFEL. 1446 M. 7.50 Revue. PARIJS RADIO 1725 M. 8 05 Oramo- foonmuziek. 12.20 Gramofoonmuziek. 7.05 Gramofoonmuzlek. 7 40 GTamofóon- muziek. 8.20 Vroolijk prograjnma. MILAAN. 331 M. 4.30 Gramofoonmu ziek 6.50 idem. 7.20 idem. 8 uur gevarieerd programma. ROME. 441 M. 4.30 Omroeporkest. 6.50 Sopraan zingt. 8.10 Opera-uitzen- dlng WEENEN. 517 M. 4 45 Oramofoonmu- ziek. 6.20 Omroeporkest olv Joseph Hol zer. Populaire muziek. 9.20 Populair concert. WARSCHAU 1411 M. 5 40 Vocaal con cert. 7.20 Omroeporkest olv St. Nawrot. 8 46 Poolsche muziek, 9.20 Dansmu ziek. BEROMTNSTER. 460 M. 3.20 Dames- accordeon-oPkest olv Bon assi. 5.20 Gra mofoonmuzlek. 9.30 Dansmuziek. DEN HAAG. 28 Dec. 1933 Met 29 tegen 9 stemmen heeft <f« Eerste Kamer de korting op de Indische pensioenen aanvaard. Te gen stemden de Katholieken de Bruyn en Andriessen en de sociaal democraten Pothuis-Smit, Oude- Reest, Polak, Danz, Mendels, Her mans en Ossendorp. Professor DE SAVORNIN LOHMAN heeft In een eveneens knappe rede betoogd, dat zijn meening van tien Jaar geleden, dat het pen sioen onaantastbaar zijn zou meening. waarop jhr. de Geer in de Tweede Kamer gre tig een beroep gedaan had middelerwijl wij ziging heeft ondergaan. Het zal Interessant zijn, dit juridisch bekeeringsverhaal nog eens rustig in de .Handelingen na te lezen. Voor een zeer gecomprimeerde weergave in een Ka meroverzicht leenen zich betoogen als die he den in den Senaat gehouden zijn, nu eenmaal bezwaarlijk. Overigens zou de Chrlstelljk-His- torische fractiepresldent óók voorgestemd heb ben. indien hy nog op zijn vroeger standpunt had gestaan. Hij zou dan in dezen tijd van al lerlei noodrecht naast zijn technlsch-juridische rechtsdogmatische overwegingen ook andere motieven zedelijke en financieele hebben doen gelden. Namens de anti-revolutlonnaire fractie heeft JHR. VAN CITTERS zich vóór verklaard. HU was kort. En hij motiveerde zijn houding met het motief, dat het verbloedingsproces in Indië moet worden tegengehouden, wil niet de dood er op volgen. Ook DR. COLIJN kon kort zijn. Beleefdheid tegenover den senaat bracht hem tot herhaling van oude argumenten, wy kunnen behalve met de bovenstaande vermelding van zijn me- dedeellng omtrent de conversie volstaan met gewag te maken van eenlge cijfers, die wel sprekend zijn. Ook iri den senaat heeft het debat over de al dan niet gerechtvaardigdheid der korting zich bewogen op een -bewonderenswaardig niveau, al was er oud-gouvemeur-generaal FOCK constateerde dat terecht eigenlijk niet veel nieuws meer over te opperen. Mr. VAN LAN- 8CHOT, voorzitter der Katholieke fractie, de Chrislelijk-Hlstorlschc Staatsrechthoogleeraar DE SAVORNIN LOHMAN, zijn vrjjzlnnig-de- mocratlsche collega KRANENBURG en vooral ook dé Katholieke senator MICHIELS VAN KESSENICK, die zich weer een scherpzinnig, geen détail veronachtzamend jurist toonde, hebben over den harden maatregel knappe be toogen opgezet. En al was er in hunne mee- nlngen nuance, zij allen konden met de korting mede gaan. Bestreden is het ontwerp door den sociaal democraat OSSENDORP, terwijl de Katholieke afgevaardigde NIVARD in zijn korte rede twij felde of het moment, om tot zulk een in grijpenden maatregel over te gaan, al ge komen was. De heer Nivard ging namelijk van het standpunt uit, dat de verhou ding tusschen den Staat en den gepen- sionneerde eene pri vaatrechtelijke is. Neemt men dat aan. dan zijn er aan de korting inderdaad groote consequenties verbonden en krijgt ook de korting zelve een heel ander ka rakter, waarmee zij onaanvaardbaar wordt. In de middagvergadering Is de Eerste Ka mer nog begonnen met de verhooging van den tabaksaccijns. Wat van Katholieke zijde de heer DE JONG daarby te berde bracht, vatten w;j beter samen in ons Overzicht van de avondvergadering. den tabaksaccijns en ook zijn ambtgenoot van Economische Zaken geraadpleegd heeft. Van Katholieke zijde zijn bij dit debat nog eenlge andere vragen aangevoerd. De heer DE JONG gaf nog eens uiting aan zijn voorkeur voor een invoerrecht op de ruwe tabak, doch de Minister wenscht voorlooplg op het banderol- lestelsel voort te bouwen. Den anderen wensch van den heer De Jong, wensch. ook door diens partijgenoot BLOMJOUS gedeeld, namelijk vast stelling van een minimum-banderolleprus van 1 cent, teneinde de dumping door buitenland- sche concerns tegen te gaan, heeft de Minister al in overweging. En het hoogere invoerrecht 6.per 1000 stuks door den heer Blom- jous bepleit tegen de concurrentie der import- cigaretten komt aan de orde bij de technische herziening van de Tariefwet, ook alweer zoo’n vraagstuk, waarmee om de groote economische problemen, daarbij betrokken, een Minister van Financiën zich eigenlijk niet moest inlaten. In dien men het eigenaardige standpunt van den heer Van der Hoeven inneemt. De Regeering Dr. Colijn wees daar in zijn rede op me) een klem mend beroep op het Nederlandsche «rJlr, om zijn Regeering daarin bij te o»an zal dan ook de 6 en 5'*> pCt. dollarleeningen tot een geza menlijk bedrag van 306 millioen trachten om te zetten in 4 pCt. Indische obligaties, die door den Nederlandschen Staat worden ge garandeerd. Minister Oud had trouwens meer misvat tingen recht te zetten. Volgens den heer Van der Hoeven had hl; het verbod van het cadeau stelsel hier niet mogen introduceeren, omdat hU zich als Minister van Financiën niet met dergelijke economische vragen had in te laten. Alsof niet het cadeaustelsel hier alleen verbo den werd, omdat anders de bescherming van den banderolleprljs een doode tetter zijn zou. alsof niet bij lederen belastingmaatregel groote economische vragen rijzen, alsof een minister der Kroon enkel expert was op het bet rekke HJk beperkte gebied, door zjjn departement bestre ken. Daar komt dan bovendien nog by. dat de minister de commissie van deskundigen voor Minister Oud heeft den heeren in een keurig staatsrechtcollege uiteengezet, dat hy dit ver kapte recht van amendement aan de Eerste Kamer niet wenschte te geven. Zoolang de stoornis in den Am- sterdamschen telefoondienst duurt, kunnen berichten, bestemd voor de Amsterdamsche redactie, telefo nisch wordeh doorgegeven aan het Rykstelegraafkantoor te Amster dam, onder vermelding dat de aan- vrage u voor de Vereenigde Ka- tholieke Per* (De Tyd enz.). De Eerste Kamer heeft na een vrij bewogen debat in een speciaal daaraan gewjjde avond vergadering de verhooging van don tabaks accijns zonder hoofdelijke stemming aan vaard. De N V. Paleis voor Volksviyt" hield haar algemeene jaarvergadering onder voorzitter schap van mr J. H Polenaar. Balans en winst- en verliesrekening werden in behandeling gebracht. De heer De Castro vroeg, waarom de post debiteuren nog steeds voor f 152.801 op de balans voorkomt en op dien poet niet eens kan worden af geschreven, temeer daar absoluut niet vaststaat wat ze waard is. De voorzitter antwoordde, dat dit niet ging; by lange na kan op dit oogenbllk niet precies gezegd worden, hoe groot de waarde is. Zy kan of meer of minder xyn, maar het bestuur ziet er geen voordeel in om ze af te schryven De beer De Castro vraagt dan. hoe de post „obligaties alsnog opgekomen" groot ƒ37318 op de W.- en V-rekening kan voorkomen. Mr. Polenaar: Er wordep nog steeds obliga ties aangeboden van het Paleis; volgens de vroegere balansen zouden alle uitslaande obli gaties betaald moeten *yn de boeken sjjn in dertijd echter verbrand. De heer De Castro: Kan het dan niet zyn. dat er fraude werd gepleegd, daar uit vorige balansen biykt. dat alles betaald is.... Volgens mededeeling van den heer Polenaar zyn nog in het geheel aangeboden 170 obligaties k ƒ200. De heer De Castro spreekt er dan *yn ver wondering over uit, dat de accountant deze ba lans en winst- en verliesrekening heeft goedge keurd. Nogmaals legde hy er den nadruk op. dat van een volgens vorige balansen geheel af- gelocte obhgatleleenlng, nog steeds obligaties worden aangeboden en uitbetaald. De heer Monas deelt dan mede, dat de cou pons niet werden aangeboden maar wel de ta lons. Met de stem van den heer D? Castro tegen worden balans en winst- en verliesrekening aangenomen. De heer Monas wordt by acclamatie herbe noemd voor het jaar 1934 als directeur. De commissarissen mr. J. H. Polenaar. mr. M. L. Kan en J. Ploeger worden bjj acclamatie al* zoodanig herbenoemd. Na rondvraag is de vergadering gestoten. De Minister van Onderwys. Kunsten en We tenschappen heeft aan de gemeentebesturen en de besturen van de gesubsidieerde bijzondere lagere scholen het volgend schrijven gericht: ..Hiermede breng ik onder uw aandacht, dat de Regeering besloten heeft met ingang van 1 Ja nuari as. een nieuwe bezoldiglngsregeling in werking te laten treden. Besloten is navolgende maatregelen te treffen: 1. De bestaande crisiskorting vervalt en wordt vervangen door een biyvende salarisverlaging van 10 pCt. De wedden of jaarwedden, de pe riodieke verhoogingen. andere verhooglngen van jaarwedde (b.v. die wegens het bezit van wetteiyke bevoegdheden) de huwehjks- en ga- rantie-toelage en evenzoo de jeugdaftrek be- hooren dus met 10 DCL te worden verminderd. -- -- 2. De, voor de toekenning van de huweiyks- uitvoerlng der crisis-zul vel wet em toelage vastgestelde grens ad f 2000 gerekend naar een gemeente, gerangschikt in de 1ste klasse, wordt f 1800. 3. De standplaatsaftrek blyft gehandhaafd op 4 pCt. en 8 pCt. van het nieuwe salaris respec- tieveiyk voor een gemeente, gerangschikt In de 2de en 3de klas van het Bezoldigingsbesluit. Er is geen verandering gekomen in de rangschik king der gemeenten of gedeelten van gemeenten In klassen. 4. De kindertoelage blyft bepaald op 3 pCt. per kind van het nieuwe salaris. Het minimum ad f 60 per jaar per kind wordt eveneens gehand haafd. Voorts zal met betrekking tot de kindertoe lage een garantie be paling van de navolgende strekking in de nieuwe regeling worden opge nomen. Voor den ambtenaar (onderwijzer) die in 1933 een kindertoelage genoot van vier of meer kinderen, zal het bedrag aan kindertoe lage tengevolge van de op 1 Januari 1934 In gaande wyzlging der bezoldiglngsregeling niet mogen dalen beneden het bedrag In 1933 den ambtenaar 'onderwijzertoegekend, tenzij T aantal kinderen, waarvoor hem kindertoelage wordt toegekend, vermindert. By vermindering van dit aantal wordt het aldus gegarandeerde bedrag aan kindertoelage evenredig verlaagd. In het geval, dat dit aantal tot beneden 4 daalt vervalt de garantie. 5. De ongehuwdenaftrek blyft gesteld op 3 pCt De tmgehuwden ontvangen éiShter nimmer meer dan 90 pCt. van de nieuwe maximum jaar wedde. welke aan hun betrekking is verbonden, voor zooveel noodig verminderd met den stand plaatsaftrek. De ongehuwdenaftrek wordt niet toegepast op het salaris van ongehuwde In ge zinsverband levende eenlge kostwinners; deze worden derhalve by toepassing van de nieuwe salarisregeling op gelijken voet behandeld als gehuwden. De aftrek wordt niet toegepast zoolang aanvangswedde niet is bereikt. 8. Het pensloenverhaal voor eigen pensioen van 3 pCt. wordt door verhooging met IK pCt. gebracht op 4K pCt. Aangezien echter de des betreffende regeling op 1 Januari 1934 nog niet tot stand kan zijn gekomen, behoort voorlooplg nog het verhaal wegens pensioensbijdragen te worden berekend naar de oude percentages. Zoolang het verhoogd percentage niet kan wor den toegepast, sal in plaats daarvan by wyze van tydelyke crisiskorting op de nieuwe jaar wedde of wedde een vermindering met IK PCt. worden toegepast. De heeren achtten dit een vooruitloopen op de beslissing over het (door den Nyverheids- raad ontraden) verbieden van het cadeaustel sel In het algemeen. De maidenspeech van mr. Knottenbelt gispte met volledig voorbyzien van het feit, dat de Memorie van Toelichting er al van gewaagde en dat de zaak ook In het voorbereidend over leg met de Commissie voor de Belastingen van de Tweede Kamer ter sprake kwam het late aanbrengen van deze bepalingen In het ont werp. De Tweede Kamer zou daardoor de zaak te lichtvaardig onder den hamer van haar presi dent hebben doen doorglippen. En de heer Knottenbelt zag hier dus voor de Eerste Kamer een taak weggelegd, een eigenaardige taak In- tusschen, want hy en ook de heer Van der Hoeven wilden, dat de Minister de bepaling over het cadeaustelsel, bepaling, waarvoor den bewindsman telegrammen van hulde uit het be drijf gezonden werden, bepaling waarom juist velen in de Tweede Kamer hun stem aan de wet gegeven hadden, voorlooplg niet zou in voeren. nlng eenvoudig geen keuze. En hy achtte het een volkomen onreëele staatkunde, als men in Indië het heele budget ontwrichten zou door de ♦aate lusten in hun geweldigen omvang te laten voortbestaan Prof. Kranenburg pleitte dan ook voor vermindering van den rentelast. Men roept my van zekere zyde. aldus dr. Colyn, wel eens toe: haal het geld, waar het te halen is, by de Indische on dernemingen! Welnu: de winst van alle Indische ondernemingen tezamen bedroeg In 1928 287 millioen, in 129 250 millioen, in 1930: 189 miUioen, in 1931: 64 millioen en in 1932...^ 31 millioen. En er valt hon derd millioen nog te dekken. Zelfs al ont nam men den ondernemingen in Indië dus al hare winst, dan nog zou het resul taat schamel zyn. medesenatoren Lohman zou kunnen bezetten. Had b.v. prof Kranenburg art. 172 der Grondwet, dat de pensioenen van de geestelijken waarborgt, aan gegrepen als een bewys, dat de Grondwetgever pensioenen als onaantastbaar beschouwt. de heer Mlchiels beschouwde dat artikel veeleer als een argument a contrario «oor de wèl aan- tastbaarheid van andere pensioenen dan die der geesteiyken. Hl IZEN. 1875 M K R O. 8 uur Mor- genconcert. 10 uur Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L H. Perquln O P. <2 uur Politieberich ten. 12.15 Het Kro-sextet olv Piet Lus- tenhouwer. 2 uur Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 KinderuuTtje. 4 u. Verzorging zender. 4.15 Het KRO-orkest olv Marlnus van ’t Woud.. 5 uur Gramo foonmuzlek. 5.15 Esperantonleuws doefr P Heilker 5.30 Het KRO-orkest. 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul ae Waart. 6.45 KRO-orkest. ,7 uur Poli tieberichten. 7.15 B. v. d Burg: ..Humor en Geestigheid”. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.25 Vaz Dlas 8.35 .,’t Is toch zeker zoo”. Fragmenten uit de Revue in het Grand Theater te Amsterdam. 9.25 „1933 op de zwarte schyf”. 10 uur „Waar wou je heen”. DTaadlooze geschiedenis In de poffertjeskraam. 10 45 Vaz Dlas. 10.50 De KRO-boys olv Plet Lustenhouwer. 11.20 Gramofoonmuzlek 11.35 De KRO- boys olv Plet Lustenhouwer. 12 uur Slui ting. HILVERSt’M. 296 M. V8 uur Gramofoonmuzlek. VT.R.Ó 10 uur Mor genwijding V.A.R.A. 10.30 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven „Voor het bezoek”, een fragment uit den roman „Getroffenen”, door Willem van Ca- pellen. Vara-Klein-Orkest olv Hugo de Groot. 12 uur De Notekrakers olv Daaf Wins. 2 uur Verzorging zender. 2.15 Platen dezer maand (gramofoonmuzlek). 3 uur Kapitalisme, socialisme en socialisatie door Hilda Verwey—Jonker. 3.20 De Flie refluiters 3.45 Fllmkwartlertje door M SluyseY 4 uun De Flierefluiters 4.30 Voor de kinderen. Het vraaguurtje van Oom Henk. 5.30 Orgelspel door Johan Jong. 5.55 ZenderWisseling 6 uur Letter kundig overzicht door A. M de Jong. 6 20 Gramofoonmuzlek. 6 45 Het urgen tieprogramma van S.D A P. en N.V.V*. door A. H G Arkel. 7 uur Gramofoonfbuziek. 7 15 Friesche uitzending m. m. v. Frysk Toaniel olv Barend v. d. Veen. 7.45 Gra mofoonmuzlek. 8 uur Herhaling S.O.S.- berichten. Vaz Dlas en Varia. 8.15 Anno 1900 mmv Vara-orkest olv Hugo de Groot, Plet Hesse. Stella Seemer e.a. 9 30 Toe spraak door J. W Lebon. secr.-pennlngm. van de V.A.R.A, 9 45 Anno 1900 (ver volg). 11 uur Gramofoonmuzlek. 13 uur Sluiting. BERLIJN. 419 M. 3 20 Populair con cert. 4.50 Herbert Polack, piano. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOO1DS Er was by dit ontwerp eén trio in den senaat de sociaal-democraat OUDEGEEST, de Christeiyk-Historlcus VAN DER HOEVEN en de nieuwe liberale senator KNOTTENBELT dat een plotselinge oppositie ontketende tegen bet feit, dat Minister Oud. teneinde de be scherming van den banderolleprljs te waar borgen, voor den tabakshandel het cadeau stelsel verboden heeft. De door mr. van Lanachot geuite waarschu wing. dat men by deze kwestie scherp in het oog kioest houden het onderscheid tusschen het recht op pensoen en het bedrag van het pensioen, is in meer ultgewerkten vorm door Mr. MICHIELS VAN KESSENICH her haald. Het bedrag van het pensioen, aldus deze senator, die niet dikwyis spreekt, maar het din ook voortreffeiyk doet, staat niet vast. En daarom zóu. zelfs al zou artikel 177 der Grond wet, dat de verbintenissen van den Staat te genover zyne schuldelschers waarborgt, ook op de pensioenen toepasselijk wezen, dit artikel de korting nóg niet kunnen verbieden. Prof KRANENBURG, die in den opzet van zijp betoog vooropgesteld had. dat, zelfs al is de verhouding zuiver publlekrechtelyk. daar mede nog niet vaststaat, dat de Staat zich van algemeen geldende rechtsbeginselen o.a. de goede trouw kan afmaken, heeft tenslotte in den nood van de Indische schatkist het mo tief. gezien, waarop de wetgever van rijn for- meele bevoegdheid, om de verkregen rechten der ambtenaren aan te tasten, mocht gebruik maken. Bovendien erkende hy, dat de verhoo ging der pensioenen in 1920 een biiiykheids- grond voor de korting geschapen had. Maar de financieele nood van Indië waarover Dr. Colyn in de Tweede Kamer zulke sprekende cijfers had gegeven, gaf toch by den Leldscben hoog- leeraar den doorslag. Deze Uet naar rijne mee- dlgde nader uit te werken. Juridisch was het voortreffelyk. En Dr. Coiyn maakte terecht de opmerking, dat ook de heer Mlchiels van Kessenlch wel een leerstoel als die van zyn Kranenburg en de Savornln In de zoo juist verschenen December-afleve- ring van ..De Nederlandsche Conjunctuur" wórdt medegedeeld, dat een niet onbelangryk aantal Indices betreffende den economlschen toestand sinds eenigen tyd maand voor maand gunstiger aanwyzingen geeft dan in dezelfde maand van het jaar te voren. Nauwelyks be hoeft hierby te worden opgemerkt aldus het vervolg dat een begin van ombuiging niet beteekent. dat het niveau, waarop de Indices zich bewegen, belangrijk verbeterd zou zyn. In tegendeel is het absolute peil der cyfers nog zeer ongunstig, terwyi met de mogeiykheld van nieuwe Inzinkingen van dat peil steeds rekening te houden valt. Wanneer de gegevens worden gerangschikt naar de maand, waarin het verschil met de overeenkomstige maand van het vorige jaar voor het eerst en tot dusver biyvend of overwegend gunstig geworden is. dan krijgt men het volgende overzicht: Juli 1932: Invoer ruwe wol. Augustus 1932: doorvoer met overlading; werk loosheid diamantindustrie. November 1932: aanbestedingen voor fabrieks- bouw; koersen van bankaandeeleninvoersaldo van grondstoffen voor de industrieën, welke productiemiddelen vervaardigen; Invoersaldo van grondstoffen voor de papier- en de cacao- ny verheid. Januari 1933: aanbestedingen voor overhelds- en andere niet-openbare lichamen. Februari 1933: goederenverkeer in de havens, zoowel over het geheel, als In die van Amster dam en Rotterdam in het by zonder; aanbeste dingen voor particulieren; werkloosheid tex tielindustrie Boxtel en omstreken. Maart 1933: werkloosheid textielindustrie Tilburg, koersen van aandeelen in het algemeen; werkloosheid in de bouwbedrijven; opbrengst accUns op het geslacht; havenarbeid te Am sterdam. April 1933: Havenarbeid te Rotterdam; in voersaldo van grondstoffen voor de Industrieën, welke consumptiegoederen leveren; aantal aanvragen van werkgevers op 100 aanbiedingen van werknemers; poslglroverkeer; giroverkeer der Nederlandsche Bank; goederenvervoer op de spoorwegen; invoersaldo van grondstoffen voor de olie- en vetnlfVerheldj huweiyksfrequentle. Me! 1933: opbrengst der registratierechten: opbrengst der belasting op gouden en zilveren werken; werkloosheid metaalnyverheid en der Twentache textielindustrie; werkloosheid me- taalnyverheid en der Twentsche textlel-indu- strle; werkloosheid onder de industrie-arbei- ders in het algemeen; aantal plaatsingen op 100 aanbiedingen van arbeiders; Invoer arbelds- machines Juni 1933: Invoer naar het gewicht en naar de waarde; Invoer van ruwe katoen Juli 1933: invoer van kracht werktuigen. Augustus 1933: faillissementen. Hier moet dit overzicht worden afgebroken, omdat men toch minstens den loop van een gegeven een paar maanden lang gevolgd moet hebben, nadat voor het eerst een gunstiger cyfer dan het, vorige jaar is opgetreden, wil men met eenigen grond kunnen spreken van een ombui ging. Een aantal gegevens vertoont voorts neiging tot ombuiging, in zooverre, dat de verschillen met het vorige jaar sterk verminderd zyn of zelfs sinds een of meer maanden byna nul ge worden zyn. maar nog niet van teeken veranderd zyn. Hieronder zyn te noe men de werkloosheid in de lederindustrie en in de voeding*, en genotsmiddelenbedrijven; de uitvoer naar het gewicht; het indexcyfer der groothandelspryzen; de index van den uitvoer van fabrikaten; het totaal aam tal by de arbeids beurzen ingeschreven werklooaen <nyverheid en andere takken van bedrijf te zamen). Geen duldeiyke neiging tot ombuiging ver- toonen alsnog de uitvoer naar de waarde; de werkloosheid in de drukkersbedruven. de klee- dingindustrie en onder de handels- en kantoor bedienden; terwyi onder de* mynwerkers, de visschers, de handelsreizigers en by het ver keerswezen de werkloosheid nog schynt te ver ergeren. In dezelfde aflevering van genoemd tydschrift treft men voorts artikelen aan over de produc tiviteit van den arbeid in verband met de conjunctuur, over de verschillen tusschen de consumptiegoederen- en de productiemiddelen industrieën gedurende ’t conjunctuurverloop en over de schommelingen in de diamantnijverheid. .Hieruit bUjkt aldus het schrijven van den voorzitter dat de Neder! R. K. Vereeniging van Marinepersoneel moet worden ontbonden. Hoezeer ook u dit besluit zult betreuren, toch hebben wy. als plichtgetrouwe katholieken, niets anders te doen dan ons onvoorwaardeiyk by dit besluit neer te leggen, en onze volte medewer king te verleenen, opdat de Nederl. R. K. Ver eeniging van Marinepersoneel aoo spoedig mo- geiyk worde opgeheven. Aan alle afdeelingsbesturen ia van boven staande reeds kennis gegeven. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbestuur zoo spoedig mo lt gelijk een buitengewone algemeene vergadering uit te schrijven om het ontbindingsbesluit te bekrachtigen. Wat er verder te gebeuren staat, sal u aoo spoedig mogeiyk «orden meegedeeld. Wel wyzen wy u er uitdrukkeiyk op, dat het oprichten van een Belangenvereenlging niet tot de bevoegd heid behoort van de R. K. Vereeniging van Marinepersoneel. Ik moge u intusschen dringend verzoeken meer dan ooit u te scharen achter uwe geeste lijke leiders, de vloot-aalmoezeniers en marlot- zielzorgers en eiken dag bet tehuis te bezoeken. Alleen op deze wijze zal het mogelyk zijn den band» te behouden tusschen alle katholieken bu de marine. Ik maak van deze gelegenheid ge bruik u alten dank te zeggen voor uw werk in en voor de R. K. Vereeniging van Marineperso neel en Ik reken er gaarne op, dat u suit mee werken om de katholieke beginselen ook by de marine hoog te biyven houden. drool te worden en sterk! Te kunnen ken als Vader! Moeder, helpt hem ■it! 2 X daags JECOVITOL. geijkt halte aan Vitaminen AenD door een landsch Professor. JECOVITOL t dert het rhachitis-gevaar (Engelsche ziekte* en geeft meer wrerstand tegen griep andere infectieziekten JECOVITOL kracht voor (jw kind! PALEMBANG. 28 Dec. (Aneta). In het kan toor van den kapitein der Chineezen alhier zyn verduisteringen ontdekt tot een waarachynlljk belangrijk bedrag. In verband met het gaande zijnde onderzoek worden geen nadere byzonder- heden verstrekt. De waarnemend kapitein der Chineezen Oey Tjlng Liang Is geschorst. De kapitein der Chineezen Llm Hoe Tsiang Is eenlge maanden geleden gestorven „Zyne Hoogwaardige Excellentie, Mon seigneur J. D. J. Aengenent heeft my by schryven van heden, 22 December, meege deeld, dat het zyn wensch is. dat aoo spoedig mogelyk tot stand kome een Belangenveree nlging voor R. K. Marinepersoneel beneden den rang van officier, en de godsdienstig- zedeiyke vereeniging .Bint worde opgehes en. In hooger genoemd schryven draagt Z. H. Exc. my tevens op de leiding te nemen bu de besprekingen, welke tot definitieve ontbin ding van laatstgenoemde vereeniging moeten lelden." De laatste dagen De scheidingslijn is een denkbeel dige tusschen twee faren en toch voe len we deze laatste dagen van een stervend jaar mistroostig als een le venseinde. Hoeveel bleef ongedaan hoeveel hadden we beter kunnen doen, hoeveel hadden we moeten vol brengen Onze blik wordt als teruggetrokken. We schouwen in vogelvlucht over een Jaar en de meesten zyn ontevreden zelfs wanneer dit jaar geen persoon lijk verlies, wellicht materieele winst bracht. Een gewetensonderzoek is geen genoegdoening en een jaar overzicht laat on» vele tekortkomin gen. vele fouten, vele misdragingen zien. Zoo zijn deze laatste dagen zwaar van mistroostigheid nyiar ze behoeven daarom niet onvruchtbaar te zijn. Geen enkel goed gewetens onderzoek is onvruchtbaar. We weten dan wat we anders moeten doen in het nieuwe leven. En straks is im mers een nieuw jaar.,.. Donderdagn^ddag werd te Utrecht in het Jaarbeursgebouw een algemeene vergadering gehouden van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond. onder voorzitterschap van den heer L. F. Britze! uit Usquert. De voorzitter opende de vergadering en heette In het byzonder welkom dr. A. J. Ewaving, Raad-adviseur van het Depart, van Econ. Zaken en oud-inspecteur van het zuivelwezen. Na het voorlezen der notulen, deed de secre taris eenlge mededeelingen en wel betreffende de prijzen der zuivelproducten, de bezwaren der contlngenteering. de moeliykheden by den export, de i omtrent de omzetbelasting. Omtrent de crislszuivelwet werd os. het vol gende opgemerkt naar aanleiding van de inkrimping van den veestapel: In verband met de inwerkingtreding der vrij willige inkrimping van den veestapel wekt het verwondering, dat er steeds sprake van Is. dat er 200.000 runderen afgeslacht zullen worden en dat daarmede het verelschte evenwicht tus schen de melkproductie en den economisch toonenden afzet van zuivelproducten ver kregen zou worden. Voor zoover ons bekend, is er nog nimmer een goede berekening gemaakt, welken Invloed deze afslachting op de suivel- positie zal hebben en heeft men ook nog niet nagegaan of het bestaan van den boer door de veebeperklng inderdaad zal verbeteren. Hoewel er geen aanleiding is. om tegen den huldigen gang van zaken bezwaar te hebben, dient men toch wel zeer voorzichtig te zyn met op dezen weg voort te gaan, zonder dat een en ander eens degeluk is onderzocht. Dr. A J. Ewaving hield daarna een korte toespraak en bracht woorden van dank en hulde aan den afgetreden voorzitter, dr. F. E. Post hum a en sprak eenige woorden van welkom tot den nieuwen voorzitter, den beer L. F. Britzel en wenschte hem een voorspoedige bestuursperiode toe. Tot eerelid van den Bond werd benoemd dr. F. E. Posthuma, de afgetreden voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond. Het bestuur stelde vervolgens voor om een wy zlging in de statuten aan te brengen, welk voorstel zonder hoofdeiyke stemming werd aan. genomen. Een voorstel om den heer L. F. Britzel tot buitengewoon lid te benoemen, werd in stemming gebracht en aangenomen. Tot de verkiezing van twee bestuursleden werd over gegaan. Herkozen werd prof. Ir. B. van der Burg te Wagenlngen en gekozen werd de heer L. F. Britzel te Usquert. Het volgende punt van de agenda was de behandeling der begrootmg. welke door de vergadering werd goedgekeurd. Van de rond vraag werd door een enkele aanwezige gebruik gemaakt, waarna de vergadering door voorzitter werd gesloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6