Alkmaar en omgeving in 1933 Wat zal 1934 brengen? ons Van opleving was geen sprake H Stadsnieuws uit dit jaar om vang toe 5 Tuindersnood en werkloosheid namen in ZATERDAG 30 DECEMBER Het uitbreidingaplan-Weat Roomsch levan Het a.s. vertrek van den burgemeester Het boachplan De H and elaac hooi bedreigd kanalen v Het tunnelplan De begrooting-Hora d’Oeuvre z o. Verkiezingen Varia Raadabesluiten ecrologie ft. o. Kerk School en DE BELANGRIJKSTE RAADSBESLUITEN Het tweede fiaaco van de hooger-beroep-fractie Fj v/h wei Zal het financieel optimiame van den atedelyken achatkiatbewaar der gegrond blijken te zyn? De Gemeentebedrijven 1933 bracht geen zwem- gelegenheid Wegen en gaarne p Bk G B de met Bi in De brandweer kreeg een nieuwe kazerne aan de Nieuwesloot p.l K ÏV H. Geu Broc ZW O. De Krebbesteeg werd verbreed i 1 Mr. W- C. Wende laar werd lid der Tweede Kamer en kreeg op zijn verzoek ontslag ale burgemeester fast oor B- Baetsen vierde zijn gouden professiefeest Cl 8 Men zou were brachten strenge schaatsen gereden Lm «ei voo I 1 van itaan. de at in ona overzicht niet onvermeld mag weg met fa M. Boon wer NU Vri. iukl Ju, m. Tev< Lief Z. N H Ond Aid sUg< en Al maarsche politie Ingerekend. Opgericht werd de R. K. Sportcentrale en een R. K. voetbalver- eenlglng. Mr D Basterd trad wegens 70-Jarigen leeftijd af als kantonrechter; In zijn plaats werd be noemd Mr. F. G. G. Boerrigter te Emmen. Burgemeester Wendelaar kreeg op zijn verzoek eervol ontslag met Ingang van 15 Januari van 't volgend Jaar Drs. M. van der Weyst, rector van het R K. Lyceum, werd benoemd tot Ryks- Inspecteur van het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs In de Zuidelijke Inspectie. De eerste weken van Decembej- vorst, waardoor bijna overal kon worden. In de Januari-vergaderlng van den Raad werd een commissie benoemd ter bestudeerlng van een reorganisatie der gemeentebedrijven, waarbij speciaal gedacht zou worden aan opheffing van den Dienst van Grondbedrijf, Marktwezen en Havenbedrijf, die dan bij andere bedrijven on dergebracht zou worden. Een reeds Jaren-her hiertoe Ingestelde commissie-Vogelaar kwam nimmer tot resultaat. y n verband met het boachplan Is ook het I tunnelplan ter sprake gebracht. In ons vorig Jaaroverzicht spraken wy het vermoeden uit, dat dit plan nog dieper In het kastje van verre toekomstplannen was opgeborgen. Dit Jaar is er echter een poging gedaan het daaruit te voorschijn te halen, al is die poging dan niet gedaan door de voornaamste party in dezen, de Spoorwegen. In de Kamer van Koophandel kwam de tun- ne Ik west ie ter sprake en in de gemeenteraden van Alkmaar4 en Bergen maakte ze ook een punt van bespreking uit. Daarby bleek dat het geen millloenenplan Is, zooals vroeger algemeen verondersteld werd. We hoorden een bedrag noemen van 8 ton, als de laatste raming der kosten. Wanneer de verschillende belanghebbende ge meenten ervan doordrongen zyn, dat het hier geen strlkt-plaateeiyk, doch een Streekbelang geldt en men wil samenwerken en eendrachtig drang uitoefenen op het Ryk, tn casu de Spoor wegen. om deze kwestie tot een oplossing te brengen, dan kon het wel eens gebeuren, dat dit plan In 34 tot uitvoering komt. Temeer zou dit toe te juichen zyn. nu de Hoeverweg, de Bergerweg en de Bergerbrug verbreed worden en Alkmaar met z'n boachplan er sooveel te meer belang by heeft, dat aan den onhoudba- ren toestand aan den Bergeroverweg een einde komt. De verbindingsweg Bergerweg-Helderscheweg, welk plan tot dusverre nog steeds is aange houden, biyven we als een onvoldoende oplos sing beschouwen en als deze weg er komt, zal dit de uitvoering van bet tunnelplan eer tegen houden dan bevorderen. Voor het verkeer naar Den Helder moge deze weg al eenlge bete. kenls hebben, voor het verkeer Alkmaar—Duinstreek is een tunnel op den duur onmisbaar. Intusschen hebben we de goede verwachting, dat het tunnelplan energiek onder de oogen zal worden gezien. Dezer dagen werden er ter plaatse alreeds opmetlngen gedaan, hetgeen er op wijst, dat het tunnelplan Inderdaad uit het kastje der toekomstplannen is opgediept. Den nieuwen burgemeester, die 34 ons zal brengen, wacht hier de zware, maar mooie taak, om by de verwezeniyklng van dit plan da leiding te nemen. niet werd, in de In het voorbije jaar vielen de verkiezingen voor de Kamer van Koophandel in Hollands Noorderkwartier. Deze verkiezingen brachten Minder succes oogstten de Raad en B en W. met het 25 September 32 vastgestelde uitbrei dingsplan-West, in de omgeving van Wester- hout en Westerweg. In krachtige bewoordin gen verklaarde de raadsvoorzitter toen, dat van dit college geen verdere tegemoetkomingen waren te verwachten. Een drietal belangheb benden kwam tegen het raadsbesluit In hooger beroep, doch oogstte by Ged. Staten geen suc ces. Na beroep by de Kroon zag het zich echter begin December van dit Jaar In het geiyk ge steld, door een Konlnkiyk Besluit, waarby aan het uitbreidingsplan goedkeuring werd onthou den. B. en W. zullen derhalve met een nieuw plan moeten komen. Moge dit nieuwe plan, voor wat betreft de terreinen, gelegen tusschen Lin delaan, Regullerenlaan, Westerweg en Zander- sloot er staan nog heel wat krotwoningen op alooplng te wachten niet lang op zich laten wachten en tot een oplossing leiden, die In het belang is zoowel van de gemeente als van de belanghebbende grondeigenaren. Het staat voor ons vast, dat een spoedige oplossing van deae reeds jaren hangende kwestie, zal lelden tot meerdere werkverruiming eenerzyds en tot een stilstand in de vestiging elders van personen, die in Alkmaar hun werkkring heb ben, anderzyds. De heeren van den V. B door een raadslid wel eena de hooger-beroep-fractie genoemd, teekenden ook beroep aan tegen het met 14 te gen 8 st genomen raadsbesluit, waarby de Raad medewerking weigerde aan de oprichting van een byzondere lagere school, zy kregen bj Ged Staten geiyk; doch wederom met 8 st. tegen, besloot de Raad by de Kroon in beroep te gaan tegen deze beslissing van Ged. Staten. De eind beslissing van de Kroon had tengevolge, dat deze byzondere lagere school er niet zal ko men, welk feit, gezien den flnancleelen toestand van Alkmaar, die reeds andere onderwijsbesul- nlglngen noodlg maakte, slechts verheugend kan genoemd worden. Is we dan de overige raadsbesluiten van dit Jaar even nagaan, denken we aller eerst aan die, welke betrekking hadden op het stichten van een goede zwemgeiegen- held In Alkmaar. In de raadsvergadering van Maart werd een voorstel van B. en W dat tot een onoverdekte bad- en zweminrichting moest leiden, met 13 tegen 6 stemmen aangenomen. De V. B.-fractle ging tegen dit raadsbesluit in Hooger Beroep en in Juli kwam het bericht van Ged. Staten, dat zy het besluit niet goedkeur- over te hevelen naar de economische afdeeling der HBS. In een goedgedoeumènteerd betoog drongen B. en W. er by den Minister op aan, La.v. Alk maar niet tot dien maatregel over s agan. om dat de Handelsschool. die er eerder was dan de H BS In een groote behoefte vóórziet, ge zien het aantal leerlingen, dat dese school be zocht en gezien de ligging ven Alkmaar als centraal punt van Hollands Noorderkwartier. Het staat nog zeer te bezien of B. en W. het bezulnlglngsstandpunt van den Milnlster ta.v. de Bys. Lagere school, at» welkom was, dit maal van dit bezulnlglngsstandpunt een even groot succes zullen oogsten. et jaar. dat morgenavond met den laat- sten slag van klokke twaalf achter ons zal liggen, kan voor Alkmaar en omge ving geen jaar van gewichtige gebeurtenissen genoemd worden. Het zal slechts in onae herinnering biyven voort leven als een jaar, waarin de crisis, die reeds ’n viertal Jaren heel de wereld, ook ons land en niet in de minste mate Hollands Noor derkwartier teistert, eer in hevigheid toenam, dan dat er van eenlge opleving of verademing sprake was Het aantal werkloosen nam toe schrikba rend; de Middenstand had het stiller dan ooit; op het platteland heerschten bittere nood en grauwe armoe. En zy, die bulten deze catego rieën van menochen vallen, ondervonden de ge volgen van de crisis door salarisverlaging en nog zwaarder-drukkende belastingen. Door de sterke vermindering van het volks- inkomen eenerzyds en de schrikbarend toe nemende koeten van voorziening in de behoef ten van armen en werkloozen anderzyds, ston den de begroetingen van de overheidslichamen in het teeken van bezuinigingen; In vele ge meenten moesten de belastingen verhoogd worden; in sommige kon men de gemeente huishouding niet op gang houden zonder extra ultkeerlng van het Ryk. Een van de voornaamste raadsbesluiten was ook dat inzake het boachplan aan den Berger weg. Dat dit tot uitvoering zal komen, is nog zeer de vraag en ook hiervan kan gezegd wor den, dat het optimisme, dat de wethouder van financial ten dezen koestert, niet algemeen ge deeld WOTdt. Zal het Ryk wel subsidie voor dit flinke werk- verschafflngsobject verleenen het krachtig initiatief van het college tot dit plan verdient het dan zal dit direct leiden tot beteekenende werkverruiming en in de, laten we hopen, niet al te verre toekomst, tot vestiging van meer goed gesitueerden in de aardige woonstad Alk maar. De parochie Schermerhorn bestond 12 K jaar. Pater Teppema vierde zyn koperen priester feest, evenals de oud-Alkmaarders kapelaan H. Coppens te Amsterdam. J. Henneman te War mond, G. Schneiders te Amsterdam en N. Velze- boer te Rotterdam. Pastoor A. Baetsen en de oud-Allernaarder pater Cl. Kühne, vierden reap, hun 50- en 40-Jarig kloosterjublléum als domi nicaan. Br. Coelestlnus vierde zyn zilveren pro fessiefeest. Em. Pastoor Peperkom vierde zyn gouden priesterfeest, terwyi de oud-Alkmaarder Pastoor Konyn te Hoogkarspel zyn zilveren priesterfeest vierde. Pastoor P. Nieman vierde zyn zilveren pastoraat te Schoort Haar zilveren Professiefeest vierden Mère Juliana, Ursuline te Nyondo, Zr. Qudula (mej. M. Fuhrmann) Augustlnesse en Zuster M. Sllveria in het St. Ells. Ziekenhuis. Tot kapelaan van de St. Jo- sephparochle werd in plaats van Pater Oonk benoemd Pater J. Kooien, terwyi voorts in dese parochie nog werd benoemd tot kapelaan Pater Jansen. In-plaats van kapelaan P. de Wit. die benoemd verd te Haarlem, werd benoemd tot kapelaan aan de St. Laurentiuskerk de weleerw. heer Th. Nyman. Hun plechtige eerste H MIs deden de eerw heeren Th. Wanna in de St. Laurentiuskerk, N. Apeldoorn in ds St. Domlnlcuskerk; de oud- \A/ biyven Is de openstellng van den over den afsluitdyk. die Friesland Holland verbindt en 'n nauwere verbroedering en een Intensiever verkeer tusschen beide pro vincies tengevolge had. Vooral Bergen en andere seizoenplaataen pro fiteerden dit Jaar van de openstelling. Vele Noorderlingen kwamen daar soeken, wat zy in „us helJtelAn" niet vonden; bosch. zee en duin. Van *t gemeentebestuur van Alkmaar was het goed gezien, in een aantal Frlesche bladen de aandacht te vestigen op Alkmaar als vacantie- stad; een voorbeeld, dat door Bergen ea gevolgd moest worden; het zal evenals de autotocht, dien V. V. V.-Bergen dit Jaar naar Leeuwarden organiseerde, vruchten afwerpen, welke de plaats ten goede zullen komen. De concentratie van het wegenbeheer by het Hoogheemraadschap nam steeds toe en meer dere gemeente- en polderbesturen stonden wo gen in beheer en onderhoud by het goedge- outllleerde wegschap, dat Hoogheemraad schap zoo zachtjesaan begint te worden, af. met het gevolg, dat tal van tertiaire en op het aanvullend Provinciaal Wegenplan voorkomen de wegen thans in goede conditie verkeeren. De Kanallsatle-werken vorderden; hier en daar zyn bruggen en sluizen reeds geheel of ge- deelteiyk gereed en de graafwerken bevinden zich in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Men moge over de noodzakelykheld van de kanalen met de voorstanders ervan van mee- ning verschillen, als object van werkverschaf fing zyn de kanallsatleplannen niet te versma den en daarom zou het toe te juichen zyn, als Ged. Staten niet Ingingen op de verzoeken van gemeentebesturen om kwijtschelding of verla ging van de toegezegde gemeentesubsldlas voor de kanalisatie. r-v elangryk genoeg, cm in een jaarverslag rX vastgelegd te worden is, dat de recht- bank, die wederom even dreigde te ver- dwynen, behouden bleef. Daartegenover gin gen er dergeiyke geruchten tav. H.B.S. en Handelsschool. Wat de H.B.8. betreft, Is het gerucht ydel gebleken, doch de Handelsschool dreigt het slachtoffer te worden van de bezuiniging, die Minister Marchant in zyn Onderwysbegrootlng moet aanbrengen. Biykens een mlnisterieele circulaire zal aan Handelaecholen met een 5-jarigen cursus geen Rykssubeldie worden gegeven en ligt het tn de bedoeling de leerlingen van het 6de leerjaar Wat het Roomache Leven in Alkmaar be treft. herinneren we aan de gehouden Missie in de St. Domlnlcua-parochie. Voorts kan met dankbaarheid gewaagd worden van de tot standgekomen vereenlglng „Katholiek Alk maar”, die reeds verschillende succesvolle C. O - avonden organiseerde, en die het werk van den vroegeren Katholieken Kring in wyderen om vang voortzet. Kan deze vereenlglng niet eens het Initiatief nemen tot de oprichting van een katholieke openbars leeszaal, eventueel in samenwerking met de bestaande St. Vineentlusblbllotheek. welke dit jaar aanmerkeiyke uitbreiding kreeg T Het ontbreken van een katholieke leeszaal in Alkmaar hebben wy altyd gevoeld als een groot gemis Tenslotte herinneren wy hier nog aan de op richting van de R K Sportcentrale en de RK Voetbalclub RK.A F C. Moge deze laatste orga nisatie uitgroeien to eene, die haar belangstel lende en werkende leden telt In groot aantal onder alle lagen van de katholieke bevolking van Alkmaar. den. omdat de gemeente in dezen tyd geen riskante garantie voor haar rekening mocht nemen Intusschen was er geageerd voor een sport fondsen bad; er waren spaarders genoeg, doch, desgevraagd, wilde de gemeente geen garantie verleenen. in de veronderstelling, dat Ged. Sta ten ook geen goedkeuring zouden verleenen aan deze veel boogere garantie. Het SporUondsenbadplan was van de baan en een raadscommissie kreeg tot taak met een nieuw, minder groot opgezet plan te komen. Wethouder Bonsema. die voorzitter van de commissie werd, besloot de discussies hierover in de vergadering van 8 September met den wensch, dat Alkmaar in 34 in goed water mocht zwemmen. De commissie heeft den taatsten tyd her- haaldeiyk vergaderd, doch tot een eenparig ad vies kwam zy nog niet; en als de aportfond- senbad-enthouslasten aan hun wensch vast houden. komt het er nooit van. Wil de wensch van den wethouder, die ongetwyfeld de wensch la van heel Alkmaar, vervuld worden, dan aal toch in Januari een voorstel van de commissie in den Raad moeten komen. We hopen, dat we In ons volgend Jaaroverzicht melding mo gen maken van het feit, dat Alkmaar dit Jaar In goed water kon zwemmen. Alkmaar kon tot dusverre althans zyn begroeting 34 sluitend maken zonder belaa- tingverhooging of salarisverlaging. zich daarover kunnen verheugen. ware het niet, dat de reeds behandelde begroeting slechts de hors d’oeuvre was van de eigenlijke be groeting, de suppletoirs, die in Januari te wachten is, in verband met de verminder de Ryksultkeerlng uit het Gemeentefonds en de Rykasubsidie voor de werkverschaffing, met name voor het boachplan. Dan zal het nog de vraag zyn, of de begroe ting 34 sluit zonder belastingverhooging en zonder aantasting van de salarissen, of het op timisme door den wethouder van flnantita ten dezen gekoesterd, gerechtvaardigd is. We hel pen het hem wenschen, doch we zyn er niet zoo gerust op. De Raad, vooral de oppositie, bleek deze begrootlngs-hors d'oeuvre niet tevreden; en toen de woordvoerder van de oppositie, de flnancieele expert In den Raad, de heer Voge laar zich over dit voorgerecht niet voldaan toonde en reeds wilde gaan smullen aan den hoofdschotel, de suppletore begrooting, waar aan In Januari eerst begonnen kan worden, werd hy door den tafelpraeses Mr. Wendelaar, overigens een charmant en soepel leider der raadsdiscussles, op zyn vinger getikt, als een kind, dat reeds van. den pudding wil snoepen, als de soep nog niet op is. En als stoute kin deren liep een aantal oppositieleden, met den wyzen heer Vogelaar voorop, de raadspolltlekc eetzaal uit. Het was geen mooi figuur, dat zy sloegen. Natuuriyk kwamen de kinderen even later weer aan tafel zitten, stilletjes, zonder Iets te zeggen, misschien bang een standje te krijgen En de burgemeester bleek ditmaal een slecht paec'agoog te zyn; hy sloeg een nog minder mooi figuur en gaf den kinderen hun zin, met het gevolg, dat ook de hoofdschotel van dit begrootingsmaal, dat bestemd was voor de eerste Januarl-zittlng, reeds werd aangespro ken. t Werd alles weer koek en el, het heele gezin had <in stilte) gejuicht, toen de kinderen4>ln- nenkwamen en de begrooting. voorzoover men dit voorproefje een begrooting kon noe men, werd met algemeene stemmen asmge- nomen. Lutu wens een terot vierde zyn zilveren jubileum als lid van Alcmarta Vlctrix. De Postduivenclub .JB.IB.” herdacht haar^tweede lustrum. De heer A. G. Bos herdacht zyn gouden Jubileum als Vlnoen- tlaan. De afd. Alkmaar Buiten van „St. Augustinus” vierde haar 40-jarig bestaan. De heer L. Denneman was 25 jaar btf de Ned. Spoorwegen. ,^Aves” bestond 30 jaar Mam Btati Wem Vner Door de verbouwing van het postkantoor aan de Choorstraat in verband met syn bestemming tot Centrale voor den dlstrcts-telefoondlenst. die eerlang in werking zal treden, werd het postkantoor verplaatst naar het voormalige Ryks-opvoedlngsgesticht. Voor het publiek werd dit geen verbetering en menig zoeker naar den Ingang van het postkantoor dacht zich ver dwaald in een waar labyrinth. Het postkantoor zal in ditzelfde gebouw gehuisvest biyven, doch de publieke ingang sal in de Paternoeterstraat komen. Moge deze dringend noodsakelyke ver bouwing. waarvan naar ons ter oore kwam de teekenlngen al gereed zyn, niet tang op zich laten wachten. Het is een algemeen be lang. De stads-autobusdienst, die nog steeds met verliezen werkt, kreeg in het toenemend taal verkeer een concurrent Beperkte het taxl-ver- voer slch voorheen tot enkele wagens aan het station, thans syn de taxi's oen gewoon beeld geworden in het stadsverkeer. Ook dit dreigt een kwestie te worden, waar de plaatseiyke overheid zich mee zal gaan moeten bemoeien. De nieuwe Wasscherij 8. Krom werd geopend. De ver. „Katholiek Alkmaar" werd opgericht. De onbewaakte Overweg aan de Zevenhulzer- laan eischt een slachtoffer; de chauffeur Th. Vreeker werd*gegrepen en gedood. De Inspecteur der dlr. Belastingen V. F. Mey werd overge plaatst naar Kerkrade. De Brandweer kreeg een nieuwe kazerne en moest optreden voor den brand in het logement A. Koers, Keizerstraat, in het pakhuis van J. de Wit, Fnldsen, in het café De Roemer, Hofplein, een brandje aan de gas fabriek, een felle brand tn de kapperszaak van A. Rol Oudorperdykje, en by den brand in het pakhufzen-complex van de fa. Meyboom. De Alkm. Pol. Sportvereniging werd kampioen van afd. II van den N.PB.B. Het St. Willlbrordus- gesticht te Helloo kreeg Minister Jhr. C. Ruys de Beerenbrouck op bezoek ter gelegenheid van de opening van de psychiatrische inrichting, ter- wyi in November de Eerw. Broeders een onder scheiding in ontvangst hadden te nemen van de Kon. Ned. Brandweervereenlglng voor hun held haftig optreden by den brand op laten Kerst dag, het vorig Jaar. In April trad de A.T.O. busdienst Alkmaar Leeuwarden in werking. By een treinontsporing op het emplacement alhier, verloor de arbeider H. v. d. Kommer uit Uitgeest het leven. Tijdens het uitoefenen van zyn ambt werd de belasting ambtenaar v. G. alhier op het spooremplacement door een rangeertreln gegrepen, aan de gevolgen waarvan hy overleed. De zee elschte in het zomerseizoen een slachtoffer te Bergen aan Zee en te Camperduin Mevr. Esther de Boer van Ryk werd door het Alkmaarsche publiek gehuldigd- De Graal open de een nieuw huls aan de Oude Gracht. Prinses Juliana bezocht Alkmaar ter gelegenheid van de 8 Octoberfeesten. by "velke gelegenheid zy ook te Helloo, Bergen en Egmond aan Zee door de bevolking werd gehuldigd.' Inbraken hadden plaats by Steemans Kolen- andel, Helderscheweg. by we th. Maas Geestera- nus t€ Helloo, voorts by den heer V. Oudegracht ayner; een viertal inl^ekers werd door de Alk- De Gemeenteraad nam o.m. de volgende raadsbesluiten: tot verbreedlng ven de Krebbe- steeg; tot instelling van een commissie tot reor ganisatie der bedryven; tot afwy zing van hét verzoek der Alkm. neutrale schoolvereenlglng tot oprichting van een Byz. lagere school; tot ver bod van het hebben van vrouweiyk personeel In een Verlof A.; tot wering van hinderlijke radlomuziek; tot weigering van een interpellatie van de SJJ.AF. over het verbieden door den burgemeester van het tooneetatuk ..De matrozen van Cattaro”; tot het aangaan' van een over eenkomst met de N.V. Ned. My. voor swem- badenbouw voor het bouwen van een onover dekte inrichting; tot den bouw van een zuster huis en zenuwpavlljoen voor 123.000 aan het Centraal Ziekenhuis; tot opheffing van de 2de gemeenteschool en oprichting van een school voor een centraal 7de en 8ste leerjaar; tot het in beroep gaan tegen het besluit van Ged. Sta ten, dat medewerking moest worden verleend aan de stichting van een BUb. lagere school; tot verandering van het opschrift op den bewusten gedenksteen in de gasfabriek; tot aanleg van 'n trottoir langs de Nieuwesloot; tot t aangaan van een overeenkomst met het Hoogheemraad schap voor de verbreedlng van den Hoeverweg; tot weigering van het verzoek van het Sport fondsencomité en tot het instellen van een com missie voor het ontwerpen van een‘nieuw zwem- badplah; tok- het voteeren van 'ƒ74.000 voor werkverschaffing en tót uitvoering van het boachplantot verbreedlng van de Bergerbrug; tot verlaging van het electrlclteltstarief met 1 ct. per K.W.U. - Met 11 tegen 9 st. gunstig te beschikken op de verzoeken om vermindering van personeele belasting van café-restaurants enz. en tot hand having in 34 van de in 31 verlaagde wik- en weegloonen. Alkmaarder Fr. Lampen te Hilversum en Pater M. v. Bohemen S.C J. te Helloo. Te Behagen werd de tiende Katholieke Land dag gehouden. Bisschoppelijk bezoek ontving Alkmaar van Mgr. Aengenent voor de toediening van het H. Vormsel en voorts van Mgr. B. Gyis- wyk O. P. Pastoor L. v. Meer, Schermeer, werd benoemd tot Bisschoppelijk adviseur van het Onderwijs in het dekenaat Alkmaar. Pater E. Bosse o.f.m N. Nlednrp. Pater G. Wa- genaar C.M. Pater St.^tfitèrwaal, O.P. L. N. Stuyfbergen, oud-kerkhofbew. Joh. Weyling. W. Pels. A. Versteege, oud-dlr. Handelsschool. Bern. Pels. Jb. de Winter, oud-kerkmeester St. Do- mlnlcus. Joh. Weydeman. B. K. van Doornik. J. Kooy. onderwyzer Openb. L.O. E. M. v. Soest, oud-leeraar H.B.8. Poatkantoor en atadaverkeer Ook met de commlssle-Oovers la dit nog niet het geval. Immers, aan het einde van dit Jaar was zy met haar werk nog even ver als by haar benoeming. Als we niet wisten dat het ver dwijnen der stukken hiervan de oorzaak waren, zouden we vermoeden dat een gebrek aan durf om deze materie aan te snijden, de oorzaak was; in elk geval vinden wy het een bedenkeiyk feit en moeten we constateeren. dat deze zaak niet is aangepakt met de energie, welke zy ver dient, gezien het gemeentebelang dat er mede gemoeid Is. Ben reorganisatie der gemeentebe drijven mag dan direct geen voordeel opleveren, in de toekomst zal zy ongetwyfeld hiertoe lei den. De lichtbedryven rendeerden in het afgeloo- pen Jaar zoo gunstig, dat tot verlaging met 1 ct. van het electrlclteltstarief kon worden over gegaan. Van verlaging van den gasprys voor de buitengemeenten kon nog steeds niets komen. Het ligt voor de hand, dat een gemeentebedryf te Alkmaar niet de kans op minder winst mag loopen. door buitengemeenten te bevoordeelen. Toch moeten ook de gebruikers in andere ge meenten als afnemers beschouwd worden van hetzelfde bedrijf en kon ook hier een tariefs verlaging wel eens een meerder gebruik en misschien meerdere winst voor Alkmaar tengevolge hebben. We willen echter vertrouwen, dat een verlaging van de gastarie ven voor de buitengemeenten er komt, zoodra de directie van het bedrijf zulks mogelyk maakt. Het Radlodlstributlebedryf begint, nu de agi tatie ertegen tot rust begint te komen, meer belangstelling by de burgery te ondervinden. Nieuwe abonné's sluiten zich aan, en ook meer deren. die indertyd om de een of andere re den bedankten, melden zich ook thans weer aan als abonné. Moge dit bedryf. dat vorig jaar werd opge richt, spoedig de winsten afwerpen, welke er van verwacht worden en die de gemeentehuis houding, vooral nu, zoo best gebruiken kan. Wat de overige bedryven betreft, herinneren we aan de totstandkoming van den modernen, nieuwe toegangsweg tot het Sportpark. dat thans tot een der best geoutilleerde in Noord- Holland behoort. De Hout en Plantsoenen het werd in den Raad reeds met voldoening geconstateerd verkeeren tn uitstekende conditie en vormen een groote attractie voor stadbewoners en de men- eohen van bulten. De Krebbesteegverbreding werd een feit en de verbreedlng van den Geesterweg met de aan sluitende Bergerbrug zal niet lang op zich la ten wachten. De Nieuwesloot kreeg het tang- ge wensch te trottoir, en de Schermerweg zal verlost worden van de hlnderiyke hooge ber men. Overigens werd er aan de straten en pleinen weinig gedaan; wel kwam er hier en daar een vluchtheuveltje, doch algemeen kan de toe stand der bestrating niet ideaal genoemd wor den. geen verandering in de samenstellng van dit college. Voor ons is het alsnog een raadsel, of dit het gevolg is van het gave vertrouwen, dat men in dit praatcollege heeft, of van de wei nige betangstellng. die men voor dit Instituut koestert. Meer stof deed de verkiezing voor het Hoog heemraadschap in Hollands Noorderkwartier op waaien. De eenlge jaren bestaande algemeene Kiesvereniging voor het Hoogheemraadschap wilde niet accoord gaan met een voorstel van de verbonden politieke groepen, om door enke le candidaatstelllng een zeer kostbare verkiezing te voorkomen. Het gevolg was een felle verkie- zlngsstryd tusschen deae z g. neutrale groep en de verbonden politieke groepen. De uitslag, waaraan wy reeds enkele beschouwingen wijd den bracht de neutrale groep met het aantal zetels, dat zy elschte by een eventueel samen gaan vóór de verkiezingen, zy wou twee Hoofd- ingelandzetela en bezet nu 4 van de 12 dezer zetels; haar aantal plaatsvervangerszeteta bleef 2. De Politieke groepen behielden de 10 plaalsvervangerszetels en bezetten thans acht Hoofdlngelandzeteta. Als wy ons niet vergissen, kon het na deae verkiezing met de rustige sfeer in de verga deringen van het Hoogheemraadschap wel eens gedaan syn en kan bet bestuur er wel op reke nen, dat er meer crltlek op zyn gesties zal ko men, dan tot dusverre het geval was. De Twtede-Kamerverklezing bracht twee per sonen uit ons rayon in de Staten Generaal. In ons vorig jaaroverzocht spraken wy reeds het vermoeden uit, dat wy ditmaal melding moesten maken van het as. vertrek van burge meester Wendelaar, wegens zyn verkiezing lot Tweede Kamerlid. Hoewel hy niet direct by de verkiezingen gekoeen werd, deed hy, tengevolge vaa mutaties in de VB -fractie toch in Sep tember zyn Intrede in de Tweede Kamer, Dat daarna zyn ontslagaanvrage als burgemees ter zou volgen, stond vast. Voor oen plaats met de samenstelling en omvang als Alkmaar vond MT. Wendelaar en zeer terecht een sa mengaan van de functies van burgemeester en Kamerlid ouvereenigbaar en in de vergade ring van den Raad van 9 November deelde hij den Raad mede, dat hy met ingang van 15 Ja nuari zyn ontslag aan de Koningin had aange- vraagd Enkele weken daarna werd het ontslag verleend en Alkmaar verkeert thans in de nieuwsgierige verwachting, wie zyn opvolger worden zal Dat de plaats van Mr. Wendelaar, die zich In de 44 jaren, dat hy burgemeester van Alkmaar was een magistraat met onmis kenbare talenten toonde, moeliyk te vervangen is, zal iedereen met ons eens zyn, die het voor recht had, het werk van Mr. Wendelaar van meer naby te mogen volgen. Ata voorzitter van den Raad hoeft hy op ons steeds een voortref- feiyken Indruk gemaakt. Ter gelegener tyd hopen wy uitvoeriger het werk van burgemeester Wendelaar te belichten. De verkiezing van den beer Jb. Groen Aa uit Zuid Scbarwoude tot lid van de Tweede Ka mer, bracht de vervulling van een langgekoes- terden wensch van de tand- en tuinbouwende bevolking in Hollands Noorderkwartier. Reeds by den aanvang van dit jaaroverzicht wezen wy op den treurigen toestand, waarin zich bet platteland bevindt; wy behoeven hier niet nader op in te gaan; bijna geen krant var- echynt er, of er wordt over den tuindersnood gesproken en over de maatregelen, die de Re- geertng, tot leniging van dien nood neemt, altyd nóg In onvoldoende mate. Moge de heer Groen in de Tweede Kamer er in slagen, iets by te dragen tot de verbetering van het lot der plattelandsbevolking, welk lot hy zoo goed kent, omdat hy steeds dat lot gedeeld heeft. Moge 1934 ook voor het platteland een jaar worden van opleving een jaar, waarin de goede gevol gen zullen merkbaar worden van de maatrege len van teeltbeperking, een Jaar, waarin voor de export ruimere mogeiykheden worden ge schapen, want dan alleen is er eenlge opleving mogelyk. Nog enkele uren en bet jaar Is dood; veel goeds was er van dezen doode niet te vertellen; de verwachtingen, dat 33 eenlge opleving sou brengen, werden niet vervuld. Maar een nieuw jaar staat weer voor ons; een jaar, dat ook zyn moeuykheden sal hebben en waarvan we niet weten, wat het brengen zaL Moge het brengen handhaving van den vre de, oplossing van de wereldcrisis, en welvaart voor alle landen, welvaart voor Nederland en voor Alkmaar en omgeving. a Icmaria Vlctrix bestond 35 jaar; mej. A. ZX Overtoom was 25 jaar huishoudster by Mevr. Wed. KeuszAghlna; H. v. Drunen en G. M. Bierman vierden hun zilveren Jubi leum als postambtenaar. Zr. Gregoria, die 35 Jaar aan het Alkmaarsche bewaarschoolonder- wys werkzaam was, vierde haar 80-sten verjaar dag. L. Paap was 25 jaar by het P.E.N.. De bond van Koffiehuis-, restauranthouders en siyters, afd» Alkmaar, bestond 40 jaar. J. Hoorn was 40 jaar by de Alkmaar Packet. De fa. van Gyzen. Payglop bestond 50 Jaar evenals de N.V. Gebr. Kaan, vervoermy. P. Doódenhuls was 25 Jaar by de Ned. Spoorwegen. Het gemeente- slachthuls en de daaraan verbonden functio narissen. R. Hamstra, G. v. d. Meulen en W. de Haas vierden het zilveren jubileum. De echt paren J. TersteegeM. Delver en Jb. Delver C. Dam vierden gezamenlijk hun gouden brui loft. P. Bullooper was 40 Jaar by de fa. Otter. A. v. Diepen, bezocht als zelfkazende boer 50 jaar lang de Alkmaarsche kaasmarkt. J. MUhren herdacht zyn 40-jarige werkzaamheid by Druk- kery „Ons Blad”. De heeren Joh. Overtoom en L. Folkers vierden hun zilveren jubileum als leeraar aan de ambachtsschool. M. de Jong z'n dito jubileum in gemeentedienst by Plantsoe nen. De Alkmaarsche Synagoge bestond 126 jaar. De heeren B. Landman en H. Vaske vierden hun 40-jarig jubileum als koorzangers. De St. Jo- sephgezellenvereenlging bestond 12 K jaar. Dr. A. Dykhulzen, directeur van den G.O.D. was 25 Jaar arts. De gasfabriek bestond 50 jaar.'De heer A. Fleddenu was 25 jaar directeur der Am bachtsschool. De Bond van Groote Gezinnen afd. Alkmaar vierde zyn 3de lustrum. C. Breg- man was 25 Ja-r by de Alkmaar Packet. Het R. K. Verpleglngsfonds bestond 10 jaar en de P. de hees* O. Walraven vierde in intlemen kring zyn 25-Jarige politieloopbaan. Ds Jacob Kuyt bestond 25 jaar. Mevr. vierde haar 25-jarig jubileum als lid der St. Ellsabethverenlglng. P Nagel was 50 jaar b'U de fa. Wanna vh. F. Brom, apotheek. RJtse- voort. 's Raads nestor, D. Covers vierde zyn zilveren jubileum als lid van den Raad. ïje afd. Alkmaar van St. Mlchaél den Bond voor R. K. politiepersoneel vierde haar eerste lustrum. Ds Kamermuzlekvereenlglng bestond 15 jaar. De heer L. v. d. Vegt, Gsm. Ontvanger vierde zyn zilveren jubileum in gemeentedienst. M. J. Lut-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12