Het einde van een crisisjaar Beerta onder curateele E Veeteeltregeling Het wettig gezag De verdragen met Duitschland i leekepreeken 1 I ZATERDAG 30 DECEMBER z Ingaande 1 Januari 7 Vaarskalveren Stierkalveren Zetmeelbeschikking Crisisproducten aangewezen De veerdienst NumansdorpZjjpe Fabriek in vlammen Aan bluste hen viel niet te denken EERSTE KAMER TWEE SOCIALISTEN TEGEN Rede voorzitter BEERTA ONDER CURATEELE De wet reeds in het Staatsblad Snelle afdoening van zaken Rekening zal worden gehouden met het behoud van meer waardige fokdieren Waarom de groep Mussert voor Rijksambtenarep verboden is NIEUWE BEZOLDIGING IN IN DIÉ De Gemeenteraad was een brand punt van communistische propaganda Wat wenschen w' U van hart» toe In 't aanstaand nieuw» jaar Dat het U voor den wind mag gaan, Precies zoo goed als haar. Dat Mientje hier zoo glunder kijkt, Niemand, die dat verbaast: Wie naar Persil grijpt, wept vooruit: Ik „grijp er vast niet naast". EEN ZESDE RECHTER TE GRONINGEN - xn i r gsche al het m en Akten van bekrachtiging uitgewisseld Toelichting van mr. J. van Buuren Staatsrechtelyk doodvonnis" I i I Meelcen- gelük Gisteren J. A. de Wilde mer werkt. ..Handelingen” der Staten Generaal weinig onderdeed. En dat werd door de commu nistische raadsleden als propagandamate riaal verspreid! BATAVIA, 29 Dec. (Aneta.) Voor een sestlg- tal vertegenwoordigers der verschillende amb- tenaarsvëreenlglngen gat mr. dr. J. A. M. van Buuren hedenmorgen een mondelinge toelich ting op het Herziene Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Landsdienaren. onze H. Vrijdag is afgekondigd Staatsblad 696, hou dende een Koninklijk Besluit van 15 December 1933, tot toepassing van de artikelen 9, 13 en 14 van de Landbouw Crisiswet 1933 op zetmeel. (Crisis Zetmeeibealuit 1933.) van ge net Vóór de wet stemden de sociaal-democraten Mevrouw Pothuis-Smit en de heeren Hermans. Ossendorp. Polak, de Zeeuw en Danz Afwezig waren van de roede fractie de heeren Wibaut. Rugge en Oudegeest. Na nog een korte opmerking van den Chris- teiyk-Historischen afgevaardigde Jhr. de Gij- selaar bij de couponbelasting opmerking, dat deze heffing exceptioneel,moest blijven en zeker niet door verhooging ontaarden mocht had de Eerste Kamer haar taak voor het politiek zeer bewogen jaar 1933 voleindigd. VOORZIT TER DE VOS VAN SSEENWIJK heeft het jaar uitgeluid met een van die merkwaardig geciseleerde speeches, die wü van dezen sta- tigen senaatspresident gewend zijn. Wü druk ken zijn rede als waardig slot van ons laatste Kameroverzicht in dit jaar, woordeljjk af. 3 den. De groote ellende, welke over gekomen is èn welke wü crisis of malaise noe- men en waaruit opstaan zoo moeilijk is. die groote nood is in laatste Instantie te wüten •An een verkeerde waardeering van den arbeid in den verleden tijd. Arbeid was geworden tot een object van speculatie, van berekening voor beide partijen, zoowel .werkgevers als werkne mers. De eene partij «trachtte den arbeid zoo goedkoop mogelük te koopen tot bet behalen ’•n zoo groot mogeljjke winst. Daardoor ont- Hoewel mag worden aangenomen, dat de vee houders «elf er wel voor zullen waken alleen de kalveren met voldoende fokwaarde aan te hou den, zal bovepdlen mogelijk zün, dat eigena ren van geregistreerde, gecontroleerde of vrij van besmettelijke ziekten ziende veebestanden meer kalveren mogen aanhouden dan hun zou zün toegestaan indien zij geene in bovenbedoel den zin ratloneele fokkers waren. Het gevolg van de reeds vermelde wüziging der beschikking van Minister Colün, waardoor nu o.m. ook het lidmaatschap van de Natio- naal-Socialistlsche Beweging (N. 8. B.-groep Mussert) voor rüksambtenaren verboden is, zal zün, dat in alle gemeenten of provincies, waar men zich bü den maatregel van betz rijk heeft aangesloten of voornemens is zulks te doen, oe NBB ook voor de gemeente-ambtenaren en provinciale ambtenaren verboden w of verboden zal zün. O.a. de provincie Utrecht heeft zich bü de rüksregeling aangesloten, zoodat ook ir. Mussert zün ontslag zal moeten, nemen ais hoofdinge- nleur van den provincialen waterstaat Naar het „Handelsblad" ter oore komt berust de genomen maatregel op bet feit, dat uit een schrlftelüke uitlating, waarvoor de NSB. verantwoordelük is, gebleken zou zün, dat deze beweging eventueel bereid zou zün eerder aan een ander orgaan dan aan het wettig overheids gezag te gehoorzamen. Op 15 November j 1. verklaarde de minister president in zün repliek bü het algemeen be- grootingsdebat, dat hü een pamflet in handen had dat, naar het scheen, onder de auspiciën van de natlonaal-soclallstiscbe beweging, al thans van een harer afdeellngen verspreid was. ,Hü zou laten onderzoeker^ hoe het met <1e ver antwoordelijkheid voor dit uit LitnDurg afkom stige pamflet gesteld was en wanneer de jfllst- heid van de herkomst zou blüken, zou aldus minister Colljn voor de Regeerinv daarin aanleiding kunnen liggen om tot de overtuiging te komen, dat daardoor tegen de objectieve regelen, door de Regeerlng gesteld, is gehan deld.” Intusschen moet dit pamflet niet de aan leiding zün geweest, tot den nu t.ov. den NB B. getroffen maatregel, doch een blükbaar niet publieke schrlftelüke uitlating, die volgens het geheim rapport, dat over deze zaak schünt te bestaan, er op zou wüzen. dat de beweging van Mussert niet op het standpunt staat, dat in elk, geval steeds aan het wettig overheidsgezag ge hoorzaamheid verschuldigd is. Bü de bepaling van het aantal toe te laten vaarskalveren, wordt uitg?gaan van de gedachte, dat het zich moet aanpassen bü de instandhouding van den. door de rundveestapel- inkrimping op het gewenschté peil gebrachten veestapel, zonder dat deze zich, in het licht, der bestaande omstandigheden weder onredelük uitbeeldt. Bü de toewüzing der kalveren dient niet uit het oog verloren te worden, dat in de verschillende streken van Nederland zeer uit— eenlodpende toestanden bestaan, zoodat de toe te wüzen vaarskalveren over de gewesten ver deeld zullen moeten worden naar den maatstaf van het aantal in 1933 getelde vrouw?lijke kal- veren, jonger dan 1 jaar. Dez^ verdeeling zal op voordracht van de plaatselijke commissies plaats vinden door de gewestelüke rundveecen- trales. mede aan de hand van de tü eene naar den toestand op 1 Januari a.s. te houden con- tróle-telllng. Na opening der büeenkomst wees de voorzit ter prof. mr. H Zeylemaker Jzn. erop, dar deze bespreking een eenzüdig karakter zou dragen. Hü verzocht derhalve de aanwezigen cm tel kenen van goed- of afkeuring achterwege te laten. De heer Van Buuren wees er op, dat het Her ziene Bezoldigingsbesluit voor Burgerlüke Landsdienaren voor de ambtenaren, behoorenae tot de vroegere A-groep. een achteruitgang van gemiddeld 30.6 procent beteekent. Voor de vroegere B-groep bedraagt die achterüitgang 33.99 procent en voor de vroegere C-groep 30.23 procent. Spreker deelde mede, dat het onderzoek naar de kosten van levensonderhoud van een groot aantal gezinnen o. a had uitgewezen, uat sinds 1925 de daling van den levensstandaard over de geheele linie minstens 25 procent had be dragen. Aan kantoorpersoneel kullen In de toekomst zwaardere eischen worden gesteld. Klerken zui len een Mulo-diploma moeten bezitten. Com miezen zullen een dienstexamen moeten doen. De betrekking van asslstent-residem 1ste klasse wordt een keuae-betrekklng. De salariscommissie heeft zich niet op het gebied der formatieregeling begeven. Spreker hoopt echter, dat voor de meest geschlkten de promotiekansen even groot blüven. doch van een garantie hieromtrent kan geen sprake zün Ten aanzien van de standplaatstoelagen merkt spre ker op. dat het beginsel van een standaard gezin met 400 gulden inkomen reeds is los gelaten. Voor verschillende plaatsen in de bui tengewesten zal zoo goed mogelük aan de toe kenning van beperkte toelagen worden gedacht. ZU zullen echter voor elk boven het normale toegewezen aantal aan te houren kalf een zekere heffing moeten voldoen. terwtH-de kalve ren zelf aan nader vast te stellen eischen zul len moeten beantwoorden. De veerdienst haven Numansdorphaven Züpe gaat tweemaal^per dag. een keer heen ere een maal terug. Maandag is de dienst weer ge heel normaal. De andere diensten zün normaal. Gemeentewet door vast gesteld, omdat de raad met de opmerkin gen van Gedeputeerden over de begrootlng een voudig geen rekening wenschte te houden. niet te verwachten was dat er een avondver gadering zou worden ingelascht. En evenmin te verwach.en was, dat door het ultgebreide debat over de verhooging van den accüns ota baks-artikelen in die avondvergadering geen ander onderwerp meer zou kunnen worden be handeld. Zoo restte er heden nog een flinke agenda, waarop naast kleinere ontwerpjes supple.oire gemeen telüke was het debat over de Indische pensioenkortlng ul. gedijd lot een fllnken om vang. die overigens te verwachten was. Maar Ter uitvoering van liet Crisis-Zetmeelbeslult heeft de Minister van Economische Zaken de Crisis Zetmeel Beschikking 1933 vastgesteld Volgens deze beschikking zün aangewezen als producten waarop de bepalingen van toepas sing zün: aardappelmeel, alle soorten stüfsel, sago, arrowroot, tapioca, maïzena en graanzet- meelen, dextrine, zetmeelslroop en massee. tex- tielgoederen en papier. Als Crlsls-organlsatie bedoeld in het Crisis Zetmeeibealuit. is aartge- Spreker releveerde dat er nieuwe pensloens voorstellen in de maak zün, waarbij het in de bedoeling ligt om verkregen aanspraken te doen behouden, doch waarbü eventueele kortingen zullen moeten worden aanvaard Verlenging van den pensloensgerechtigden leeftüd tot na 50 jaar is in overweging, evenals veflerifclng der periode, welke als pensioen grondslag dienst doet. Voorts ligt degressie in de hoogere pensioenen in het vooruitzicht. Spreker kondigt een herziening der wacht gelden aan, alsmede een woningregellng en een regeling der geneeskundige behandeling! Zooals gezegd. Mr. Mendels volhardde in rijn verzet en vroeg aanteekenlng. dat hü geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Maar toen vroeg eensklaps de katholieke democraat VISSER, die vroeger al eens terzake van ..De Zeven Provinciën" een geduchte botsing met zün roode medesenatoren had en blükbaar wel eens weten wilde, hoe de zwügprs in de sociaal democratische fractie over de zaak dachten, stemming. En ziet: naast Mr. Mendels spar telen ii> dat netje de heer Moltmaker. die erg kwaad was en de heer Visser zoo iets toevoegde, dat men zijn medeleden niet onaangenaam moest wezen. der regeerlng te bevorderen, dat U dlssements-rechtbank te Groningen rechter wordt benoemd. Vrüdagavond te half zes brak .brand uit in de lederwaren- en Kettlngkdstenfabrlek der fir ma Marcus Schilders aaq de .Hoofdstraat te Kaatsheuvel. In enkele oogenbllkken stond de fabriek, die gedeeltelijk van hout is opgetrok ken, in volle vlam. In' den grooten voorraad celluloid vond het vuur gretig voedsel en de aanwezigheid van dit materiaal is ook de oor zaak geweest, dat het vuur zoo snel om zich heen greep. Aan blusschen viel niet te denken. Met vier- stralen op de waterleiding gat de brandweer water en trachtte de belendende ge bouwen te behouden. De brand is op de bovenverdieping bü een brandende kachel ontstaan. De bewoners en het personeel moesten zich reppen om zich te red den. Een der meisjes van het personeel en een zoon van den eigenaar liepen daarbü lichte brandwonden op. Er werd niets gered. Verzekering dekt gedeel telijk de schade. VUftlen man personeel werkten in de fabriek. Het ministerie van Bultenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 29 December te 's-Gra- venhage de uitwisseling heeft plaats gehad van de akte van bekrachtiging van het Neder- landseh-Dultsch douane-verdrag met bülage. slotprotocol en nota’s alsmede van bet verdrag tot wüziging van het Nederlandsch-Duitsche douane- en credietverdrag van 26 November 1925 met daarbü behoorend protocol, belde op 27 April 1933 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten. Uit d» Pèrsil klonkfitm «WoKn 9emakkelijkr wasch voordeelig T‘ Het was de sociaal democraat mr. MENDELS, die in lange uitweidingen over bet vierdaagache .Alvorens uiteen te gaan is het mü een be hoefte aan alle fracties münen oprechten dank te betuigen voor de willige medewerking, welke ik. ter verzekering van een snelle afdoening van zaken, meer in het büzonder gedurende de laatste weken, telkens harerzüds mocht onder vinden. zoowel bü het onderzoek in de afdee llngen als bü de behandeling in openbare ver gadering van talrüke. waaronder belangrijke, wetsontwerpen van spoedeischenden aard. Dat zulks den leden meermalen niet gemak- kelük viel, ja met opoffering van eigen wen- schen en Inzicht geschiedde, ik gaf en geef er mü volkomen rekenschap van. Des te grooter is de erkentelükheid van Uwen Voorzitter. Trekt 1933 welhaast aan ons langs, gelük naar het woord van den Psalmist ..eene voorbügaande schaduw", reeds terstond bü den aanvang van het nieuwe jaar roept ons ge wichtige arbeid. Komen wü dus schier na een nachtwake terug, dan is het loover nog niet dicht en het lommer niet zwaar. Eer stügt een kille damp aan onze voeten op. Ook bledt.de natuur dan nog geen verlus tiging- z In den winter is bet goed werkenstüd. Zü dit College hiervan, ik zeg niet het spre kend. maar het levend bewijs. e Raadslieden van de Kroon. 'Kamerleden. Griffiers. Stenographen. vertegenwoordigers van de pers en-alle overigen in dit gebouw werk zaam. wensch ik een gezegend einde van de heensnellende laatste twaalf maanden toe.” Daar was de voorziening In het bestuur der gemeente Beerta, daar was de wüziging der La ger Onderwijswet, die de leerllngenschaal-Terp- stra vervroegd invoert, daar was de couponbe lasting en de wüziging van het Indisch tarief. Man, wederom teg^n de berekening in veroorzaakte van die ontwerpen alleen maar het eerste een debat en een hoofdelüke stem- ming- wezen de Stichting. Nederlandsche tra le. In het CrisisjZetmeelbesluit wordt bepaald, dat het in voorraad hebben en verhandelen van zetmeel aan de bü de Nederlandsche Meelcen trale aangeslotenen slechts is toegestaan indien bü aflevering een door den Minister vast te stellen bedrag per K.G. wordt betaald. Dit be drag is vastgesteld op: voor aardappelmeel ƒ3.50. voor stüfsel mauzene en graanzetmeel i voor tapioca ƒ3.75, voor sagomeel ƒ3.50 en ƒ3 50, alles per 100 K.G. Voorts zün aangewezen als Crisisproducten, waarin zetmeel is verwerkt en Waarvan de be taling geschiedt na bereiding van dit product: dextrine, zetmeelslroop en massee Het in voor raad hebben van deze crisisproducten is voor zoover over de grondstoffen daarvan geen hef fing is betaald, slechts toegéstaan na betaling van ƒ3.85 voor dextrine en ƒ3.75 voor zetmeel-' siroop en massee, per 100 K.G. Van de betaling van genoemde bedragen is krachtens Mlnisterieele beschikking vrijgesteld degene, die ten genoege van de Stichting Neder* landsche Meelcentrale aantoont, dat hü zet- meelen of uit zetmeel bereide producten ver-, handelt aan IrJdustriën welke dit product als grondstof bezigen voor dë fabricage van textiel - goederen en papier of uitvoert. De gemeenteraad van Beerta was nu eenmaal mede door de slappe houding van de partügenooten van Mr. Mendels, die dan ook door haar Tweede Kamer fractie volkomen werden in den steek ge laten een brandpunt van communistische propaganda. Men deed er van de raads zittingen een verslag drukken de Minister had het bü zich dat qua ulterlük voor de Vrüdag zün in het Staatsblad afgekondigd: le. de wet van 29 December 1933 (Staatsblad no. 770) tot voorziening in het bestuur van de gemeente Beerta; 2e. het Kon. Besluit van 29 December 1933 (Staatsblad no. 771) tot vastelllng can hei tüdstip van inwerkingtreding van de wet van 29 December 1933 (Staatsblad no. 770) tot voor- zienlng in het bestuur der gemeente Beerta (datum van inwerkingtreding 1 Januari 1934)* begroetingen, contingenteenngen. grenswüsigingèn welke toch óók nog wel eens een half uurtje kunnen vra gen verschillende voorstellen prükten, die ge- zamenlük een heelen vergadering met gemak konden vullen. r ligt een nieuw boek op onze schrijf tafel, een Duitsch. maar van een soort zooals er den laatsten tüd in alle talen Hvtan TXcsë S"»ï— -wereld- IMI *1 Terecht herinnerde Minister DE WILDE aan wat de sociaal-demo- craat Schaper in de Tweede Kamer zeide over de voortdurende waarschuwingen ook door het bestuur van de afdeeling Gronin gen der 8. D. A. P. aan den raad van Beer ta uitgedeeld, en aan het feit, dat al verschil lende malen de begroo tlng van Beerta over eenkomstig art 151 der B. en W. móest worden De in het begin van 1934 in werking tredende rundveeteeltregellng beoogt vaststelling van het aantal kalveren, dat over het geheele land in dat jaar zal kunnen worden toegelaten ter aanvulling van den veestapel, waarbü rekening wordt gehouden met behoüd van de meer waardige fokdieren. debat, in 1895 in de Tweede Kamer gehouden over de toepassing van artikel 144. lid 4. der Gronawet op de gemeen.en Opsterland en West- stellingwerf, de toepassing van dat artikel thans op de gemeente Beerta crltlseerde. Hü wensch- te aan dit ..staalsrechtelük doodvonnis" daar» komt het onttrekken van de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeen te aan den gemeenteraad neer niet mee te wer ken, Indien niet de Minister meer in détails trad over het aan den gemeenteraad van Beerta ten laste gelegde wanbeheer. Al wilde hü. wat in die Groningsche gemeente is geschied, niet vergoelüken, hü achtte niet bewezen, oat er de eisch der Grondwet de regeling en het bestuur van de gemeen elüke huishouding gro- velük zouden zün verwaarloosd. En Minister de Wilde kon al opnieuw verschillende feiten aanvoeren feiten, zooals ze al vier jaai lang aan de orde van den dag zün mr. Mendels volhardde bü rijn verzet. Hü vond de toepas sing van het bewuste grondwetsartikel niet vol doende gemotiveerd. Hü wenschte om slechts één voorbeeld te noemen niet zonder meer als motief te aanvaarden een besluit van den raad van Beerta. waarbü de helft van een dub bele woning, waarover de andere helft 350 huur per jaar deed, voor.... ƒ50.verhuurd werd aan een.... raadslid. En hü was var. mee- nlng. dat er in Grondwet en Gemeentewet gë- noeg waarborgen gelegen zün. om dwaze en -on toelaatbare besluiten van gemeenteraden tegen te -houden of te vernietigen.- Alsof niet die waarborgen, als ze door een bepaalden gemeen teraad worden gezien als een vrübrief. om zelf mam- aanhoudend over de schreef te gaan, totaal onvoldoende zün! De debatten in onzen Senaat munten altüd uit door de onberekenbaarheid van hun verloop Zelfs de menschen, die op de perstribune een staat van dienst achter den rug hebben van meer dan een kwart eeuw, wagen zich niet aan een voorspelling, hoe bet loopen zal en of het lang dan wel kort zal duren. En vooral in de laatste week des jaars wordt in de Eerste,Ka de agenda met groote grilligheid afge- Vervolgens werd de openbare vergadering, na een woord van dank van den voorzitter aan mr. dr. Van Buuren, gesloten. stonden loonconflicten. rationalisatie, overpro ductie. De werknemers trachtten hun werk kracht zoo duur mogelük te laten betalen en voerden hun eischen zoo boog mogelük op. Het elgenlüke doel van den arbeid: bevrediging van bestaande behoeften, was aan beide partüen vreemd. Er werden veel meer niet bestaande behoeften gewekt; de reclame prikkelde tot een onnatuurlüke vraag. Er was geen liefde voor den arbeid; er werd biet gewerkt om te wer ken. niet om de bevrediging, welke gezonde in spanning en het zien van vorderingen geeft, maar eenerzüds enkel om een zoo hoog mogelük loon, anderzüds om zooveel mogelük winst te maken. Zoo beschouwd mogen wü. moderne men schen, ons niet op ons razend tempo, op onze machines met arbeidsbesparing, op-onzen teen- nlschen vooruitgang tegenover een vroeger ge slacht beroemen: dé heerschende economische chaos, het gebrek bü overvloed, de werkloos heid van mlllioenen vallede krachten in de we reld. dat alles is een felle aanklacht tegen de wüse waarop wü onze uren hebben besteed. Ultelndelük toch zullen wü niet geoordeeld wor den naar ons tempo, maar naar de wüze waar op en naar de bedoeling waarmee wü den ons toegemeten tüd hebben gebruikt. De waarde van den tüd, en het besteden van rijn uren, geeft op den drempel van de crisis jaren 19331934 overvloedig stof tot overwe ging! Laten wü ons niet te veel lp het goede of slechte van vroegere of tegenwoordige tüden verdiepen. Voor een juiste waardeering van den arbeid zouden wü trouwens veel verder terug moeten gaan dan naar onze grootouders. „Zeg niet aldus de H. Hieronymus dat vroegere tüden beter zün geweest dan nu; de deugden maken de dagen goed en de ondeugden maken ze slecht.” Of, om met een schrijver uit het oude heldendom te spre ken: Kort is de tüd van ons bestaan zegt Cicero maar lang genoeg om goed en eer baar te leven! Dat is de les, die iedere jaarwisseling ons altüd weer geeft en die wü dezen keer zóó moe ten begrijpen: ons leven is uit uren en minu ten aaneengeregen. Voor de meesten beteekent dit: gestage arbeid tot onderhoud van zichzelf en een gezin. Het is echter niet voldoende al leen op zichzelf te letten. Wü zün allen ’n deel van een groote gemeenschap, waartegenover wü evenzeer onze verplichtingen hebben. Wie door den heerschenden economischen chaos uit het productieproces is uitgeschakeld, trachte er weer zoo spoedig ^nogelük aan deel te nemen en make zich zün onvrüwilllg ledigen tüd zoo veel mogelük ten nutte om straks weer een nut tig lid der tnaatschappü te kunnen zün. Wie het geluk heeft te kunnen arbeiden, beschouwe zün werk niet op de eerste plaats als eigen gewin, maar als dienst aan de gemeenschap. Zóó zal de gewenschte orde weer het spoedigst zün hersteld. En bovenal zullen wü. bedenken, dat noch tüd noch levenskracht ons onver vreemdbaar bezit is. Gelük alles zün ook onze uren en onze krachten talenten, welke wü slechts te leen hebben gedurende een korten tüd. Wü moeten er mee woekeren voor een rentmeester, die rekenschap zal opelschen en voor wien alleen deze vraag geldt: hoe hebt gü, direct of indirect, den u toegemeten tüd besteed in mün dienst? Wie op deze vraag bü het opmaken van zün jaarbalans een bevredi gend antwoord geven Jean, is de gelukkigste mensch. Het doet er dan weinig toe of hü werker of wërklooze is;, of hü met een debet- of creditsaldo in zün boeken sluit, of de crisis nog lang of kort duurt: niets is lang, zegt Hieronymus, wat «en einde heeft; bü dé eeu wigheid vergeleken is alle tüd kort! HOMO SAPIENS Bü de vaststelling van het aantal toe te laten stierkalveren, moet worden gerekend met de poodzakelukheld dat voldoende selectle- mogelükheid dient te bestaan, terwül anderzijds z niet meét dieren mogen worden toegestaan, dan strikt vojr deze selectie noodig Is, aangezien anders het gevaar zou ontstaan, dat een on evenredig groot aantal mannelüke kalveren zou worden aangehouden, waardoor in het najaar eene te groote hoeveelheid vleesch ofc de markt zou worden gebracht. De verdeeling der toe te laten stierkalveren zal moeten geschieden op grond van de op hunne afstemming steunende fokwaarde. De daaraan te stellen eischen worden vastgestejfl in overleg met verschillende organen, welke do<r veefokkerij bevorderen en kunnen heoordeelen. Het aantal stierkalveren zal wo:den verdeeld op dergeljjke wüze als ten aanzien van de vaark- kalveren geschiedt. Aan de veehouders zal ech ter kunnen worden overgelaten te bepalen in hoeverre zij al dan niet een deel van het hun toegewezen aantal kalveren wenschen te laten bestaan uit stierkalveren. Teneinde de uitvoering der teeltregeling pio- gelük te maken, zullen alle nlet-toegelaten stierkalveren als nuchtere kalveren moeten-wor den opgeruimd, benevens een nader te bepalen gedeelte van de nlet-toegelaten vaarskalveren. Overwogen kan worden vrüstell'.ng van die verplichting mogelijk te doen zün voor hen, die zich verbinden, de kalveren te mesten en binnen een zekeren tüd als gemeste kalveren af te leveren. Voor de contröle zal noodig zün. de toe te laten vaarskalveren in den loop van ongeveer een half jaar te schetsen en daarvan een af doend gewaarmerkt bewüs af te geven. Van de stierkalveren zal zoo spoedig mogelük een schets gemaakt worden. Het houden van niet door een bewüs gedekte kalveren zal, onder na dere voorwaarden en bepalingen, verboden moe ten worden. Ter dekking der Kostep van uitvoering de teeltregeling zal voor leder bewijs van rechtlgdheld tot het mogen hebben van betreffende kalf of rund een zeker bedrag moe ten worden geheven. Aangezien bü de bepaling van het aantal kal veren. hetwelk ieder veehouder zal mogen hou den, rekening zal worden gehouden met de ge gevens van de veetelling 1934. zal ieder, die niet afdoende de noodlge gegevens verst ekt, moe ten rekenen met de groote kans, dat voor zün bedrüf. bü het ontbreken van den julsten be- oordeellngsmaatstaf een minder gunstige toe wüzing zal geschieden dan het geval zou ge weest zün. indien alle nóodlge gegevens ter beschikking hadden gestaan. N“r ’eniemen Bgt het in het voornemen l in de arron» een. zesde yerschünen. Het is een geïllustreerde geschiedenis van de laatste vüftlg jaar kort gamengevat; bü alle groote feiten staat de gchrüver even stil. Wü laten de bladzüden tus schen duim en wijsvinger langzaam terugval len: in weinige minuten gaat in woord en beeld een halve eeuw aan onzen blik voorbü: Koningin Victoria in haar roemvolle regeerlng en baar luisterrijke begrafenis; de Boerenoor log; de bezoeken van keizer Wilhelm aan bui- tenlandsche hoven; czaar Nicolaas en Frans Jozef; Fransche en Amerikaansche presiden ten. En ook de kleine staten zün niet ver geten. Even houden wü stil bü de jeugdpor tretten van Koningin Wilhelmina als twintig jarig meisje aan den arm van den jongen Mecklenburgschen prins. De plaatjes met on derschriften, de oude kleederdrachten, hofbals, Straattooneelen, groote branden, houden de aandacht vast en halen vervlogen herinnerin gen op. Dan is *t alsof er een scherm valt en er een nieuwe acte wordt opgevoerd: de moord van Serajewo; documenten uit de Staatsar chieven yan Berlün, Weenen. Petersburg met kantteekenlngen van de toen heerschende kei zers bü de rapporten der gezanten en rijks- kanseliers. Hoe wreed lukt de onthulling van die nuchtere diplomatentaal tegen den Moe digen achtergrond van den wereldoorlog! Maar overigens: hoe vreemd, dat de geweldige tüd van na 1914 zoo weinig onze belangstelling trekt en dat wü met vernieuwde aandacht te rug gaan naar den ouden tüd. Een foto van’ een vorstelük huwelük aan het Engelsche hof met de ..grootmoeder van Europa” in het mid den, omringd door de gekroonde staatshoof den van de Duitsche en Skandlnavische lan den boeit ons veel meer dan rookende loop graven aan het westelük front. Beeld van den tüd! Al sinds enkele jaren Vraagt het groote publiek om herinneringen Uit grootvaders tüd. De Engelsche kranten en tijdschriften begonnen af te drukken, wat hun leggers voor precies honderd jaar bevatten. En die oude feiten en teekeningen trokken meer dan het grootste sensatienieuws van den dag. De Engdlsche uitgevers bleken niet alleen den smaak van hun eigen publiek getroffen te heb ben. Heel de wereld volgde: overal werden be richten uit de oude doos gehaald en het waren vooral de illustraties met bekende figuren in de kleederdracht van zestig of tachtig jaar ge leden, die gaarne gezien werden. Er werden ar tikelen. ja heele boeken over de vroegere mode in vergelüking met dë onze geschreven; er ont mond een wedstrijd om gedenkdagen op te sporen: er was een Jacht naar de geschiede nis van het geslacht, dat ons een eeuw gele den voorging. Het ongekende succes ten onzent van boeken als De Opstandlgen en De Klop op de deur en onlangs nog van de film Caval- cade was aan denzelfden trek naar het jongste verleden toe te schrijven. Hoe’ kan de moderne mensch, die zooveel veroveringen op een vroe gere eeuw behaalde, die zulke geweldige jaren z tusschen 1914 en 1918 doormaakte, zoo opeens getrokken worden naar de levenswüze en de le vensomstandigheden. het innerlijke en uiterlüke van een In vele opzichten zoo benepen ge slacht van vóór 1880? Er zouden vele antwoor den op deze vraag te geven zijn. Een er van is ongetwüfeld dit. dat het tegenwoordig geslacht gevoelt hoe ondanks allen vooruitgang in tech niek. in stedenbouw, in huisvesting, in hygiëne, in comfortabel leven, de massa aan waar geluk weinig gewonnen heeft. Het verschil tusschen ons. twintigste eeuwers, en de jeugd van onze grootouders lukt zoo ontzaglijk groot; wü zou den geneigd zün te vragen: hoe hebben de men schen toen kunnen leven? En toch, bü verge lüking zün er zooveel punten van overeen komst; de verschillen zün meestal slechts aan den buitenkant te vinden; de mensch zelf ver andert zoo weinig. Na de ergste excessen van onze eeuw is er zelfs weer veel van bet oude wat terugkeert. Is bet niet of wü. staande aan den Ingang van een nieuwen tüd. ons afvragen, of wü m heel veel moderniteiten niet te ver zün gegaan, of wü niet te veel op het oude hebben gesmaald en te trotsch zün geweest op onze nieuwighe den; of er in onze voortvarendheid niet veel overüldheid was en of bü ons razend tempo niet de bedachtzaamheid en bezonkenheid ontbra ken? Het einde van het wereldcrisisjaar 1933 is al heel in het bijzonder geëigend voor een over peinzing van deze gedachten. De moderne mensch en vooral de mensch van 1933, die een ongekende werkloosheid in heel de wereld mee maakt. is tot heel andere oudejaarsavondover- wegingen geneigd dan een vorig geslacht. Vroe ger heette bet op Sint Sylvesters vond: maak de balans op van de uren, welke u waren töe- bedeeld; hoeveel hebt gü er verspild en ver luierd? Dat mogen wü thans niet meer vra gen; want de een zou ten antwoord geven: ik heb veel te weinig uren gehad; ik heb gesloofd van 's ochtends tot ’s avonds laat, halve nach- ten en Zondagen. En de ander: ik heb mün tüd moeten, verdoen met het zoeken naar wérk, al tüd maar vragen en zoeken, tot waanzinnig Wordens toe; Ik wil werken en er is voor mü geen arbeid. Daarom moeten wü op dezen oudejaarsavond de vraag anders stellen. Nooit is arbeid zoo n •eg^n gebleken als In onzen tüd. De rükste mensch is hü. die behoorlük betaald en regel matig terugkeerend werk heeft; dat is van veel meer waarde dan bezit, waarvan men morgen niet weet hoeveel het waard is. Die kostbare •rbeld nu moet weer in volle eere hersteld wor de wereld

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 25