en omgeving in 1933 Van opleving was geen sprake H B Stadsnieuws uit dit jaar - Alkmaar 1 1 Wat zal 1934 ons brengen? /i I omvang toe SM .Tuindersnood en werkloosheid namen in ZATERDAG 30 DECEMBER Postkantoor en stadsverkeer Het uitbreidingsplan-W est Roomsch leven Het boschplan De Hand elsschool bedreigd Het tunnelplan De begrooting-H ors d’Oeuvre -<•>* V erkiezingen Varia Raadsbesluiten X De Krebbesteeg werd, verbreed .J DE BELANGRIJKSTE RAADSBESLUITEN 1933 bracht geen zwem gelegenheid Het tweede fiasco van de hooger-beroep-fractie V i - - Necrologie llnfe. W. 1 Bern. Kerh erl De Gemeentebedrijven Het a.s. vertrek van den burgemeester School Zal het financieel optimisme van den stedelüken schat kist bewaar der gegrond blyken te zyn? Wegen en kanalen i I n, postkantoor verplaatst tot werd, hy st it Alkmaar. Fr. O. pastoor B- Baetsen vierde zijn gouden projessie/eest Mr. W. c. Wendelaar werd lid der Tweede Kamer en kreeg op zijn verzoek ontslag als burgemeester I fa. M Boon I seen mocht benoemd kapelaan heer Th. Bun plechtige eerste H. MIs deden de eerw. heeren Th. Wanna in de St. Laurentiuskerk, N Apeldoorn in de St. Dominicuskerk; de oud- g van de toegerogde gemeentesubsidles voor lrana.llitat.1i» „st. De Ned. maarsche politie Ingerekend. Opgericht werd de R. K. Sportcentrale en een R. K. voetbalver- eenlglng. Mr. D. Basterd trad wegens 70-Jarigen leeftijd af als kantonrechter; In zyn plaats werd be noemd Mr. F. O. G. Boerrlgter te Emmen. Burgemeester Wendelaar kreeg op zijp verzoek eervol ontslag met ingang van 15 Januari van 't volgend Jaar Drs. M. van der Weljst. rector van het R K. Lyceum, werd benoemd tot Ryks- Inspecteur van het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs in de Zuidelijke Inspectie. De eerste weken van December brachten strenge vorst, waardoor bijna overal schaatsen gereden kon worden. Meer. Schermeer, werd -van het Do- De parochie Schermerhorn bestond Pater Teppema vierde zijn koperen feest, evenals de oud-Alkmaard^rs ki Coppens te Amsterdam. J. Hei mond, O. Schneiders te Amsteix boer te Rotterdam. Pastoor A oud-Alkmaarder pater CL bun 50- en 40-jarig kloosi nicaan. Br. Coelestinus vie feaslefeest. Km Pastoor 1 gouden priesterfeest, terwt) Pastoor Konijn te Hooftk priesterfeest vierde. Piste I In de Januari-vergadering van den Raad werd een commissie benoemd ter bestudeering van een reorganisatie der gemeentebedrijven, waarbij speciaal gedacht sou worden aan opheffing van den Dienst van Grondbedrijf, Marktwezen en Havenbedrijf, die dan bij andere bedrijven on dergebracht zou worden. Een reeds jaren-her hiertoe ingestelde commissie-Vogelaar kwam nimmer tot resultaat. n verband met het boschplan is ook het tunnelplan ter sprake gebracht. In ons vorig jaaroverzicht spraken wy het vermoeden uit, dat dit plan nog dieper in het kastje van verre toekomstplannen was opgeborgen. Dit jaar is er echter een poging gedaan het daaruit te voorschijn te halen, al ts die poging <Un niet gedaan door de voornaamste partij In dezen, de Spoorwegen. In de Kamer van Koophandel kwam de tun- nelkwesUe ter sprake en in de gemeenteraden van Alkmaar en Bergen maakte se ook een punt van bespreking uit. Daarbij bleek dat het geen millloenenplan is, sooals vroeger algemeen verondersteld werd. We hoorden een bedrag noemen van 6 ton, als de laatste raming der kosten. Wanneer de verschillende belanghebbende ge meenten ervan doordrongen zijn, dat bet hier geen strikt-plaatseiyk, doch een Streekbelang geldt en men wil samenwerken en eendrachtig drang uitoefenen op het Rijk, in casu de Spoor wegen. om deze kwestie tot een oplossing te brengen, dan kon het wel eens gebeuren, dat dit plan in 34 tot uitvoering komt. Temeer aou dit toe te juichen zijn, nu de Hoeverweg. de Bergerweg en de Bergerbrug verbreed worden en Alkmaar met s*n boechplan er zooveel te meer belang bij heeft, dat aan den onhoudba- ren toestand aan den Bergeroverweg een einde komt De verbindingsweg Bergerweg-Helderscheweg. welk plan tot dusverre nog steeds is aange houden, blijven we als een onvoldoende oplos sing beschouwen en als deze weg er komt, zal dit de uitvoering van het tunnelplan eer tegen- Mère Juliana, Ursuline te i imej. M. Fuhrmann) ter M. 811 veria in het 8t. ot kapelaan van de St. Jo in plaats van Pater Oonk Kooien, terwijl voorts in deze parochie nog werd benoemd tot kapelaan Pater Jansen. In plaats ran kapelaan P. de Wit. die 1 te Haarlem, werd benoemd tot de St. Laurentiuskerk de weleerw. Alkmaar kon tot dusverre althans zijn i zonder belas- Men aou ware het lelde begrooting slechts vin de eigenlijke be dje in Januari te Rltse- vierde zijn aad.j De afd. R. K. Allernaarder Fr. Lampen te Hilversum en Pater M. v. Bohemen S.C.J. te Heiloo. Te Behagen werd de tiende Katholieke Land dag gehouden. Bisschoppelijk bezoek ontving Alkmaar van Mgr. Aengenent voor de toediening van het H. Vormsel en voorts van Mgr. B. Gijls- wijk O. P. Pastoor L. v. 1 benoemd tot Bisschoppelijk adviseur Onderwijs in het deki Inhet voorbije jaar vielen de verkiezingen >or de Kamer van Koophandel in Hollands oorderkwartier. Deze verkiezingen brachten Minder succes oogstten de Raad en B. en W. met het 25 September 33 vastgestelde ultbrel- dingsplan-West, in de omgeving van Wester- hout en Westerweg. In krachtige bewoordin gen verklaarde de raadsvoorzitter toen, dat van d 11 college geen verdere tegemoetkomingen waren te verwachten. Een drietal belangheb benden kwam tegen het raadsbesluit in hooger beroep, doch oogstte bij Oed. Staten geen suc ces. Na beroep bij de Kroon zag het zich echter begin December van dit jaar in het gelijk ge steld. door een Koninklijk Besluit, waarbij aan het uitbreidingsplan goedkeuring werd onthou den. B. en W. zullen derhalve met een nieuw plan moeten komen. Moge dit nieuwe plan, voor wat betreft de terreinen, gelegen tusschen Lin delaan, Regulierenlaan, Westerweg en Zander- sloot er staan nog heel wat krotwoningen op alooplng te wachten niet lang op zich laten wachten en tot een oplossing lelden, die in het belang is zoowel van de gemeente als van de belanghebbende grondeigenaren. Het staat voor ons vast, dat een spoedige oplossing van deze reeds Jaren hangende kwestie, zal lelden tot meerdere werkverruiming eenerzyds en tot een stilstand in de vestiging elders van personen, die In Alkmaar hun werkkring heb ben, anderzijds. De heeren van den V. B., door een raadslid wel eena de hooger-beroep-fractie genoemd, teekenden ook beroep aan tegen het met 14 te gen 6 st. genomen raadsbesluit, waarbij de Raad medewerking weigerde aan de oprichting van een bijzondere lagere school. Zij kregen bj Oed Staten gelijk; doch wederom met S st, tegen, besloot de Raad bij de Kroon in beroep te gaan tegen deze beslissing van Ged. Staten. De elnd- beslissing van de Kroon had tengevolge, dat deze bijzondere lagere school er niet zal ko men, welk feit, gezien den flnancleelen toestand van Alkmaar, die reeds andere onderwtjsbezul- niglngen noodig maakte, slechts verheugend kan genoemd worden. Ook met de commlssle-Oovers is dit nog niet het geval. Immers, aan het einde van dit jaar was zij met haar werk nog even ver als bij haar benoeming. Als we niet wisten dat het ver dwijnen der stukken hiervan de oorzaak waren, zouden we vermoeden datAgp -gebrek aan durf om deze materie aan te snijden, de oorzaak was; In elk geval vinden wy hét een bedenkelijk feit en moeten we constateeren. dat deze zaak niet Is aangepakt met de energie, welke zij ver dient, gezien het gemeentebelang dat er mede gemoeid Is. Een reorganisatie der gemeentebe drijven mag dan direct geen voordeel opleveren, in de toekomst sal zy ongetwijfeld hiertoe lel den. De Uchtbedryven rendeerden In het afgeloo- pen jaar zoo gunstig, dat tot verlaging met 1 ct. van het •lectrlciteitstarief kon worden over, gegaan. Van verlaging van den gasprijs voor de buitengemeenten kon nog steeds niets komen Het ligt voor de hand, dat een gemeentebedrijf te Alkmaar niet de kans op minder winst mag loopen, door buitengemeenten te bevoordeelen Toch moeten ook de gebruikers in andere ge meenten als afnemers beschouwd worden van hetzelfde bedrijf en kon ook hier een tariefs verlaging wei eens een meerder gebruik en misschien meerdere winst voor Alkmaar tengevolge hebben. We willen echter gaarne vertrouwen, dat een verlaging van de gaalarie- ven voor de buitengemeenten er komt, zoodrs de directie van het bedrijf zulks mogelijk maakt. Het Radlodlstributiebedrijf begint, nu de agi tatie ertegen tot rust begint te komen, meer belangstelling bij de burgerij te ondervinden. Niéuwe «bonné's sluiten zich aan, en ook meer deren. die indertijd om de een of andere re den bedankten, melden zich opk thans weer aan als abonné. Moge dit bedrijf, dat vorig Jaar werd opge richt, spoedig de winsten afwerpen, welke er van verwacht worden en die de gemeentehuis houding. vooral nu, zoo best gebruiken kan. Wat de overige bedrijven betreft, herinneren we aan de totstandkoming van den modernen, nieuwe toegangsweg tot het Sportpark. dat thans tot een der best geoutilleerde in Noord- Holland behoort. De Hout en Plantsoenen -* het werd In den Raad reeds met voldoening geconstateerd verkeeren in uitstekende conditie en vormen een groote attractie voor stadbewoners en de men- schen van buiten. De Krebbesteegverbreedlng werd een feit en de verbreeding van den Geesterweg met de aan sluitende Bergerbrug zal niet lang op zich la ten wachten. De Nieuwesloot kreeg het lang- gewenschte trottoir, en de Schermerweg zal verlost worden van de hinderlijke hooge ber men. Overigens werd er aan de straten en pleinen weinig gedaan; wel kwam er hier en daar een Vluchtheuveltje. doch algemeen kan de toe stand der bestrating niet ideaal genoemd wor den.. houden dan bevorderefl. Voor het verkeer naar Den Helder moge deze weg al eenlge beterkenls hebben, voor het verkeer AlkmaarDuinstreek Is een tunnel op den duur onmisbaar. Intusschen hebben we de goede verwachting, dat het tunnelplan energiek onder de oogen zal warden gezien. Dezer dagen werden er ter plaatse alreeds opmetlngen gedaan, hetgeen er op wijst, dat het tunnelplan inderdaad uit het kastje der "toekomstplannen is opgediept. Den nieuwen burgemeester, die 34 ons zal brengen wacht hier de zware, maar mooie taak, om by de verwezenlijking van dit plan de leiding te nemen. over te hevelen naar de economische afdeellng der HBB. In een goedgedocumenteerd betoog drongen B. en W. er bij den Minister op a^p, La.v. Alk maar niet tot dien maatregel over eagan. om dat de Handelsschool. die er eerder was dan de HBS., In een groote behoefte vóórziet, ge zien het aantal leerlingen, dat deze school be zocht en gezien de ligging van Alkmaar als centraal punt van Hollands. Noorderkwartier Het staat nog zeer te bezien of B. en W. het bezutniglngsstandpunt van den Mllnlster t.a.v. de BUz. Lagere school, zoo welkom was. dit maal van dit bezutniglngsstandpunt een even groot succes zullen) oogsten. et jaar, dat njorgenavond met den laat- sten slag van klokke twaalf achter ons mi liggen, kan voor Alkmaar en omge ving geen jaar van gewichtige gebeurtenissen genoemd worden. Het zal slechts in onze herinnering blijven voort leven als een jaar. waarin de crisis, die reeds ’n viertal jaren heel de wereld, ook ons land en niet in de minste mate Hollands Noor derkwartier teistert, eer in hevigheid toenam, dan dat er van eenlge opleving of verademing sprake was. Het aantal werkloozen nam toe schrikba rend; de Middenstand bad het stiller dan ooit; op het 'platteland heerschten bittere nood en lx grauwe armoe. En zij, die buiten deze catego rieën van menschen vallen, ondervonden de ge volgen van de crisis door salarisverlaging en nog swaarder-drukkende belastingen. Door de sterke vermindering van het volks- tnkorren eenerzijds en de schrikbarend toe nemende kosten van voorziening in de behoef ten van armen en werkloozen anderzijds, ston den de begroetingen van de overheidslichamen in het teeken van bezuinigingen; in vele ge meenten moesten de belastingen verhoogd worden; In sommige kon men de gemeente - huishouding niet op gang houden zonder extra ultkeering van tiet Ryk. De Gemeenteraad nam om. de volgende raadsbesluiten: tot verbreeding van de Krebbe- steeg; tot instelling van een commissie tot reor ganisatie der bedrijven; tot afwijzing van het verzoek der Alkm. neutrale schoolvereeniging tot oprichting van een Bljz lagere school; tot ver bod van het hebben van vrouwelijk personeel in een Verlof A.; tot wering van hinderlijke radlomuzlek; tot weigering van een interpellatie van de S.D.AJ*. over het verbieden door den burgemeester van het toonjselstuk ..De matrozen van Cattaro"; tot het aangaan van een over eenkomst met de N V. Ned. MU- voor zwem-, badenbouw voor het bouwen van een onover dekte Inrichting; tot den bouw van een zuster huis en zenuwpavüjoen voor 133.000 aan het Centraal Ziekenhuis; tot opheffing van de 2de gemeenteschool én oprichting vim een school voor een centraal 7de en 8ste leerjaar; tot het in beroep gaan tegen het besluit van, Ged. Sta ten, dat medewerking moest worden verleend aan de stichting van een Bljz. lagere school; tot verandering van het opschrift op den bewusten gedenksteen in de gasfabriek; tot aanleg van *n trottoir langs de Nieuwesloot; tot *t aangaan van een overeenkomst met het Hoogheemraad schap voor de verbreedlng van den Hoeverweg; tot weigering van het verzoek van het Bport- fondssncomlte en tot het instellen van een com missie voor het ontwerpen van een nieuw zwem- badplan; tot het voteeren van 74.000 voor werkverschaffing en tot uitvoering van het boschplan; tot verbreedlng van de Bergerbrug; tot verlaging van het electriclteltatarief met 1 ct. per K.W.U. Met 11 tegen 9 st. gunstig te beschikken op de verzoeken om vermindering van personeele belasting van café-restaurants enz. en tot hand having In 34 van de in 31 verlaagde wik- en weegloonen. niet direct bij de verkiezingen deed hij, 1 in de V.B.-fractle ld 12% jaar. !ren prlester- kapelaan H. lemen te War- im en N. Velze- Baetsen en de ie, vierden resp. tefjublléum als domi- rfde zijn zilveren pro- Peperkorn vierde zijn II de oud-Alkmaarder tarspel zijn zilveren >or P. Nieman vierde zijn zilvereré pastoraat} te Schoorl. Haar zilveren Professlefeest vierde^i'l Nyondo, Zr. Gudiiia Augustlnesse en Zuste Elis. Ziekenhuis. 1 sephparochie werd benoemd Pater Pater E. Boese o.f.m. N. Nledorp. Pater G. genaar CM. Pater St. Uiterwaal, OP. Stujrfbergen, oud-kerkhofbew Joh. Weyli Pels A. Versteege, oud-dlr. Handelsschool, B Pels. Jb. de Winter, oud-kerkmeester St. minicus. Joh. Weljdeman. B. K. van DoOrnil Kooy, onderwijzer Openb. L.O. E. M.,v. Soest, oud-leeraar H3.8. den. omdat de gemeente in dezen tijd riskante garantie voor haar rekening nemen. Intusschen was er geageerd voor een sport- fondsenbad; er waren spaarders genoeg, doch, desgevraagd, wilde de gemeente geen garantie verleenen, in de veronderstelling, dat Gtd. Sta ten ook geen goedkeuring zouden verleenen aan deze vsel hoogere garantie. Het Sportfondsen bedplan was van de baan en een raadscommissie kreeg tot taak met een nieuw, minder groot opgezet plan te komen. Wethouder Bonaema, die voorzitter van ae commissie werd, besloot de discussies hierover in de vergadering van 8 September met den wensch, dat Alkmaar in 34 In goed water mocht zwemmen. De commissie heeft den laatsten tijd her haaldelijk vergaderd, doch tot een eenparig ad vies kwam zjj nog niet; en als de sportfond- senbed-enthouslasten aan hun wensch vast houden, komt het er nooit van. Wil de wensch van den wethouder, die ongetwijfeld de wensch Is van heel Alkmaar, vervuld worden, dan zal toch In Januari een voontel van de commissie In den Raad moeten komen. We hopen, dat we in ons volgend Jaaroverzicht melding mo gen maken van het feit, dat Alkmaar dit Jaar In goed water kon zwemmen. a Is we dan de overige raadsbesluiten van ZX dit Jaar even nagaan, denken we aller- eerst aan die, welke betrekking hadden op het stichten van een goede zwemge,egen- held in Alkmaar. In de raadsvergadering van Maart werd een voorstel van B. en W dat tot een onoverdekte bad- en zweminrichting moest MMen, met 13 tegen 8 stemmen aangenomen. De v. B.-fractie ging tegen dit raadsbesluit in Booger Beroep en In Juli kwam het bericht van Ged. Staten, dat zij het beslulfi niet goedkeur de publieke Ingang zal in de Paternosterstraat komen. Moge deze dringend noodzakelijke ver bouwing. waarvan naar ons ter oore kwam de teekenlngen al gereed zijn, niet lang op zich laten wachten. Het is een algemeen be lang. De stads-autobusdlenst, die nog steeds met verliezen werkt, kreeg In het toenemend taxl- verkeer een concurrent. Beperkte het taxl-ver- voer zich voorheen tot enkele wagens aan het station, thans zijn de taxi's een gewoon beeld geworden in het stadsverkeer, ook dit dreigt een kwestie te worden, waar de plaatselljke overheid zich mee zal gaan moeten bemoeien. begroot log 34 sluitend maken tlngveéhdoglng of salarisverlaging. -Uch daarover kunnen verheugen. niet, dat de reeds behandel ds hors d'oeuvre was' t_ groctlr.g, de suppletolre. wachten Is. In verband met de verminder de RlJksuitkeerlng uit het Gemeentefonds en de Rljkssubstdle voor de werkverschaffing, met name voor het boschplan. Dan zal het nog de vraag zijn, of de begroe ting 34 sluit zonder belastingverhooging en ■onder aantasting van de salarissen, of het op timisme door oen wethouder van flnantiën ten dezen gekoesterd, gerechtvaardigd is. We hel pen het hem wenschen, doch we zijn er niet ■oo gerust op. De Raad, vooral de .oppositie, bleek met deze begrootings-hors d'oeuvre niet tevreden; en toen de woordvoerder van de oppositie, de tlnancieele expert in den Raad, de heer Voge laar zich over dit voorgerechtniet voldaan toonde en reeds wilde gaan smullen aan den hoofdschotel, de suppletotre begrooting, waar aan In Januari eerst begonnen kan worden, Werd hij door den tafeipraeses Mr. Wendelaar, Overigens een charmant en soepel leider der raadsdiscussies, op zijn vinger getikt, als een kind, dat reeds van den pudding wil snoepen, als de soep nog niet op is. En als stoute kin deren liep een aantal oppositieleden, met den Wijzen heer Vogelaar voorop, de raadspolitiekc •etzaal uit. Het was geen mooi figuur, dat zij sloegen. Natuurlijk kwamen de kinderen even later weer aan tafel zitten, stilletjes, «onder iets te ■eggen, misschien bang een standje te krijgen En de burgemeester bleek ditmaal een slecht Paecagoog te zijn; hij sloeg een nog minder mooi figuur en gaf den kinderen hun zin. met bet gevolg, dat ook de hoofdschotel van dit begioctingsmaal. dat bestemd was voor de eerste Januari-zlttlng, reeds werd aar.gespro- t Werd alles weer koek en,el, het heele gezin had (In stilte) gejuicht, toen de kinderen bin nenkwamen en de begrooting, voorzoover men dit voorproefje een begrooting kon noe men, werd met algemeene stemmen aange nomen. Een van de voornaamste raadsbesluiten was ook dat Inzake het boschplan aan den Berger weg. Dat dit tot uitvoering zal komen. Is nog zeer de vraag en ook hiervan kan gezegd wor den, dat het optimisme, dat de wethouder van financiën ten dezen koestert, niet algemeen ge deeld wordt. Zal bet Rijk wel subsidie voor dit flinke werk- verschafflngsobject verleenen het krachtig initiatief van het college tot dit plan verdient het dan zal dit direct leiden tot beteekenende werkverruiming en in de. laten we hopen, niet al te verre toekomst, tot vestiging van meer goed gesitueerden in de aardige woonstad Alk maar. terot vierde zijn zilveren jubileum als lid van Alcmaria Vlctrix. De Postduivenclub „S.IJ3." herdacht haar tweede lustrum. De heer A. o. Bos herdacht zjjn gouden jubileum als Vincen- tiaan. De afd. Alkmaar Bulten van Augustinus” vierde haar 40-jarig bestaan, heer L. Denneman was 25 jaar bij de Spoorwegen. „Aves" bestond 30 jaar. Wat het Roomsche Leven in Alkmaar beJ treft, herinneren we aan de gehouden Missie in de St. Domlnlcus-parochie. Voorts kan met dankbaarheid gewaagd worden van de tot standgekomen vereeniging „Katholiek Alk maar", die reeds verschillende succesvolle C. O - avonden organiseerde, en die het werk van den vroegeren Katholieken Kring in wyderen om vang voortzet. Kan deze vereeniging niet eens het Initiatief nemen tot de oprichting van een katholieke openbare leeszaal, eventueel In samenwerking met de bestaande St. Vtncentlusblbllotheek. welke dit Jaar aanmerkelijke uitbreiding kreeg? Het ontbreken van een katholieke leessaal £n Alkmaar hebben wjj altijd gevoeld als een groot gemis. Tenslotte herinneren wij hier nog aan de op richting van de R.K. Sportcentrale en de R.K. Voetbalclub RKAFC Moge deze laatste orga nisatie uitgroeien to eene, die haar belangstel lende en werkende leden telt In groot aantal onder alle lagen van de katholieke bevolking van Alkmaar. De nieuwe WafecherU S. Krom werd geopend. De ver. „Katbóliek Alkmaar" werd opgericht. De onbewaakte Overweg aan de Zevenhulzer- laan eischt/een slachtoffer; de chauffeur Th. Vreeker wérd gegrepen en gedood. De Inspecteur der dlr. belastingen V. F. Mejj werd overge plaatst naar Kerkrade. De Brandweer kreeg een nieuwe kazerne en moest optreden voor den brand in het logement A. Koers, Keizerstraat, in het pakhuis van J. de Wit, Fnidaen, in het café De Roemer, Hofplein, een brandje aan de gas fabriek, een felle brand in de kapperszaak van A. Rol Oudorperdijkje, en bij den brand In het pakhuizen-cotnplex van de fa. Meljboom. De Allttn. Pol. Sportvereeniglng werd kampioen van afd. II van den N.PS.B. Het St. Wllllbrordus- gestlcht te Heiloo kreeg Minister Jhr. C. Ruys de Beerenbrouck op bezoek ter gelegenheid van de opening van de psychiatrische inrichting, ter wijl in November.de Eerw. Broeders een onder scheiding in ontvangst hadden te nemen van de Kon. Ned. Brandweervereenlglng voor hun held haftig optreden by den brand op Isten Kerst dag, het vorig Jaar. In April trad de A.T.O. busdienst Alkmaar Leeuwarden in werking. By een treinontsporing op het emplacement alhier, verloor de arbeider H. v. d. Kommer uit Uitgeest het leven. Tijdens het uitoefenen van zyn ambt werd de belasting ambtenaar v. G. alhier op het spooremplacement door een rangeertreln gegrepen, aan de gevolgen Waarvan hy overleed. De zee elschte in het zomerseizoen een slachtoffer te Bergen aan Zee en te Camperduin Mevr. Esther de Boer van Rijk werd door het Alkmaarsche publiek gehuldigd. De Graal open de een nieuw huis aan de Oude Gracht. Prinses Juliana bezocht Alkmaar ter gelegenheid van de 8 Octoberfeesten. bij. - /elke gelegenheid zy ook te Heiloo. Bergen en Egmond asm Zee door de bevolking werd gehuldigd. Ipbraken hadden plaats bü Steemans Kolen- aïdel, Helderscheweg, bij weth. Maas Geestera- nus te Heiloo. voorts by den heer V. Oudegracht alhier; een viertal inbrekers werd door de Alk- Icmaria VictriX bestond 35 jaar; mej. A. Overtoom was 28 jaar huishoudster by ■Lx Mevr. Wed. KeussAghina; H. v. Drunen en O. M. Bierman vierden hun zilveren jubi leum als postambtenaar. Zr. Gregoria, die 25 Jaar aan het Alkmaarsche bewaarschoolonder- wys werkzaam was. vierde haar 80-sten verjaar dag. L. Paap was 25 jaar by het PE N De bond van Koffiehuis-, restauranthouders en slyters, afd. Alkmaar, bestond 40 Jaar J. Hoorn was 40 jaar bij de Alkmaar Packet. De fa. van Gyzen. Payglop bestond 50 Jaar, evenals de N.V. Gebr. Kaan, vervoermy. P. Doödenhuls was 25 jaar by de Ned. Spoorwegen. Het gemeen te- slachthuis en de daaraan verbonden functio narissen. R, Hamstra, G. T. d. Meulen en W. de Haas vierden 4tet sllveren jubileum. De echt paren J. Tersteege—M. Delver en Jb. Delver— C. Dam vierden gezamenlijk hun gouden brui loft. P. Bullooper was 40 Jaar by de fa. Otter. A. v. Diepen, bezocht als selfkazende boer 50 jaar lang de Alkmaarsche kaasmarkt. J. Mühren herdacht zyn 40-Jarige werkzaamheid bij Druk kerij „Ons Blad". De heeren Joh. Overtoom en t. Foikers vierden hun zilveren jubileum als Wr««r aan de ambachtsschool. M. de Jong z’n dito jubileum in gemeentedienst bij Plantsoe nen. De Alkmaarsche Synagoge bestond 125 jaar. De heeren B. Landman en H Vaske vierden hun 40-jarig Jubileum als koorzangers De 8t. Jo- sephgezellenvereenlgtng bestond 12% jaar. Dr. a Dijkhuizen, directeur van den 0.(10. was 25 jaar arts. De gasfabriek bestond 50 Jaar. De heer A. Fledderus was 25 Jaar directeur der Am bachtsschool. De Bond van Groote Gezinnen afd. Alkmaar vierde zyn 8de lustrum. C Breg- man was 25 ja_r by de Alkmaar Packet. Het R K. Verpleglngsfonds bestond 10 jaar «n de C. v. P. de heer C. Walraven vierde in intiemen kring zijn 25-Jarige politieloopbaan. De Jacob Kuyt bestond 35 jaar. Mevr. LT. vierde haar 25-jarig jubileum als lid der St. Elisabethvereeniging. P. Nagel was 50 jaar by de fa. Wanna vi. F. Brom, apotheek, voort. ‘sRaads nestor. D. Govers zilveren jubileum als lid van den Alkmaar van St. Mlchaël, den Bond politiepersoneel vierde hsiar eerste lustrum. De KamermuMekvereenlglng bestond IS jaar. De heer L v. d. Vegt. Gem. Ontvanger vierde zijn zilveren jubileum In gemeentedienst. M. J Lut- Door de verbouwing van het pbstkantoor aan de Choorstraat in verband met zyn bestemming tot Centrale voor den dlstrcte-telefoondienst, die eerlang In werking sal treden, werd het naar het voormalige I Ryks-opvoedingsgestlcnt. Voor het publiek werd dit geen verbetering en menig zoeker naar den Ingang van bet postkantoor dacht zich ver- dwaald in een waar labyrinth. Het postkantoor zal In ditzelfde gebouw gehuisvest blijven, doch elangryk genoeg, om In een jaarverslag vastgelegd te worden is, dat de recht bank. die wederom even dreigde te ver dwijnen, behouden bleef. Daartegenover gin gen er dergelUke geruchten tx.v. H.BJS. en Handelsschool. Wat de H.B.8. betreft, is het gerucht Ijdel gebleken, doch de Handelsschools dreigt het slachtoffer te worden van de bezuiniging, die Minister Marchant in zyn Ondcrwysbegrootlng moet aanbrengen. Blijkens een ministerieele circulaire sal aan HandelascholeU met een 5-jarigen cursus geen RUkssubsidie worden gegeven en ligt het in de bedoeling de leerlingen van het 5de leerjaar v T r »t In ons overzicht niet onvermeld mag Vy blijven is de opensteling van den weg over den afsluitdijk, die Friesland met Holland verbindt en 'n nauwere verbroedering en een Intensiever verkeer tusschen belde pro vincies tengevolge had. Vooral Bergen en andere seiioenplaatsen pro fiteerden dit jaar van de openstelling. Vele Noorderlingen kwamen daar zoeken, wat zy In „us heljtelAn” niet vonden; bosch. zee en duin. Van t gemeentebestuur van Alkmaar was het >ed gezien, In een aantal Friesche bladen de indacht te vestigen op Alkmaar als vacantle- ad; een voorbeeld, dat door .Bergen es. gevolgd oest worden; het zal evenals de autotocht, en V. V. V.-Bergen dit jaar naar Leeuwarden ganlseerde. vruchten afwerpen, welke de aata ten goede zullen komen. De concentratie van bet wegenbeheer by het oogheemraadschap nam steeds toe en meer- ire gemeente- en polderbesturen stonden we- in in beheer en onderhoud by het goedge- itilleerde wegschap, dat het Hopgheemraad- hap zoo zachtjesaan begint te worden, af, et het gevolg, dat tal van tertiaire en op het invullend Provinciaal Wegenplan voorkomen- wegen thans tn goede conditie verkeeren. De Kanalisatie-werken vorderden; hier en ar zUn bruggen en sluizen reeds geheel of ge eltelijk gereed en de graafwerken bevinden ;h in een vergevorderd stadium van voorbe- Idlng. Men moge over de noodzakelijkheid van kanalen met de voorstanders ervan van mee- ng verschillen, als object van werkverschaf- ig zijn de kanallsatleplannen niet te versma- n en daarom zo« het toe te juichen zijn, als sd. Staten niet Ingingen op de verzoeken van meentebeaturen om kwijtschelding of verla- geen verandering tn de samenstellng van dit college. Voor ons Is het alsnog een raadsel, of dit het gevegg is van het gave vertrouwen, dat j men In dit praatcollege heeft, of van de wel--* nlge belangstellng. die men voor dit Instituut z koestert. 4 Meer stof deed de verkiezing voor het Hoog heemraadschap in Hollands Noorderkwartier op- waaien. De eenige jaren bestaande algemeene Klesvereenlgltiji voor het Hoogheemraadschap wilde niet accoord gaan met een voorstel van de verbonden politieke groepen, om door enke le candldaatstelling een zeer kostbare verkiezing te voorkomen. Het gevolg was een felle verkle- z ngsslryd tusschen deze s g. neutrale groep en de verbonden politieke groepen. De uitslag, waaraan wjT reeds enkele beschouwingen wyd- den bracht de neutrale groep met het aantal setels, dat zy elschte by een eventueel samen gaan vóór de verkiezingen, zy won twee Hoofd- ingelandzetels en bezet nu 4 van de 12 dezer zetels; haar aantal plaafsvervangerszetela bleef 2. De Politieke groepen behielden de 10 plaatsvervangerszetels en bezetten thans acht Hoofdingelandaetela. Als wy ons niet vergissen, kon het na deze verkiezing met de rustige sfeer In de verga deringen jan het Hoogheemraadschap wel eena gedaan zijn en kan het bestuur er wel op reke nen, dat er meer critiek op zijn gesties zal ko men. dan tot dusverre het geval was. De Tweede-Kamerverklezing bracht twee per sonen uit ons rayon In de Staten Generaal. In ons vorig jaaroverzocht spraken wy reeds het vermoeden uit, dat wy ditmaal melding moesten maken van het as. vertrek van burge meester Wendelaar, wegens zUn verkiezing Tweede Kamerlid. Hoewel hy gekozen werd, deed hy, tengevolge van mutaties in de VB -fractle toch in Sep tember zyn intrede In de Tweede Kamer, Dat daarna zyn ontslagaanvrage als burgemees ter zou volgen, stond vast. Voor een plaats meb de samenstelling en omvang als Alkmaar vond Mr. Wendelaar en zeer terecht een sa mengaan van de functies van burgemeester en Kamerlid onvereenlgboar en In de vergade ring van den Raad van 9 November deelde ny den Raad mede, dat hy met Ingang Van 15 Ja nuari zyn ontslag aan de Koningin had aange vraagd. Enkele weken daarna werd bet ontslag verleend en Alkmaar verkeert thans in da nieuwsgierige verwachting,, wie zyn opvolger worden zal Dat de plaats van Mr. Wendelaar, die zich in de 14 jaren, dat hy burgemeester van Alkmaar was een magistraat'met onmis kenbare talenten toonde, moellyk te vervangen is, zal iedereen met ons eens zyn, die het voor recht had. het werk van Mr. Wendelaar van meer naby te mogen volgen. Als voorzitter van den Raad heeft hy op ons steeds een voortref- felyken indruk gemaakt. Ter gelegener tyd hopen wy uitvoeriger het werk van burgemeester Wendelaar te belichten. De verkiezing van den beer Jb. Groen Az. uit Zuid Scharwoude tot Ud van de Tweede Ka mer, bracht de vervulling van een !anggekoes-> terden wensch van de land- en tulnbouwende bevolking in Hollands Noorderkwartier. Reeds by den aanvang van dit jaaroverzicht wezen wij op den treUrigen toestand, waarin zich het platteland bevindt; wy behoeven hier niet nader op in te gaan; byna geen krant ver- schynt er, of er wordt over den tulndersnood gesproken en- over de maatregelen, die de Re- geering, tot leniging van dien nood neemt, altyd nog in onveldoende mate. Moge de heer Groen in de Tweede Kamer er in slagen, tets by te dragen tot de verbetering van het lot der plattelandsbevolking, welk lot hy zoo goed kent, omdat hy steeds dat lot gedeeld heeft. Moge 1934 ook voor het platteland een jaar worden van opleving een jaar, waarin de goede gevol gen zullen merkbaar worden van de maatrege len van teeltbeperking, een jaar, waarin voer de export ruimere mogelykheden worden ge schapen, want dan alleen is er eenlge opleving, mogeiyk. Nog enkele uren en het jaar is dood; veel goeds was er van dezen doode niet te vertellen; de verwachtingen, dat ’33 eenige opleving zou brengen, werden niet vervuld. Maar een nieuw jaar staat weer voor ons; een jaar. dat ook zyn moeilijkheden zal hebben en waarvan we niet weten, wat het brengen zaL Moge bet brengen handhaving van den vre de. oplossing van de wereldcrisis, en welvaart voor alle landen, welvaart voor Nederland en voor Alkmaar en omgeving. De brandweer kreeg een nieuwe kazerne aan de Nieuwesloot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 29