van een crisisjaar a kLIE Beerta ondercurateele I Persil Persil ril 'tóf?' Het einde E V eeteeltr egeling Het wettig gezag De verdragen met Duitschland ZATERDAG 30 DECEMBER LEEKEPREEKEN «5fl» Ingaande 1 Januari Vaarskalveren Stier kal veren Zetmeelbeschikking Crisisproducten aangewezen De veerdienst NumansdorpZype Fabriek in vlammen Aan bluste hen viel niet te denken EERSTE KAMER TWEE SOCIALISTEN TEGEN Toelichting van mr. J. van Buuren Rede voorzitter BEERTA ONDER CURATEELE De wet reeds in het Staatsblad Snelle afdoening van zaken Akten van bekrachtiging uitgewisseld Rekening zal worden gehouden met het behoud van meer waardige fokdieren tche het Waarom de groep Mussert voor Rijksambtenaren verboden is NIEUWE BEZOLDIGING IN 1NDIË Staatsrech,-,yk doodvonnis" De Gemeenteraad was een brand punt van communistische propaganda EEN ZESDE RECHTER TE GRONINGEN Wat wanschan w’ U van hart» toa In 't aanstaand niauwa jaar Dat het U voof den wind mag gaan, Precies zoo goed als haar. Dat Mientje hier zoo glunder kijkt. Niemand, dio dat verbaast: Wie naar Persil grijpt, weet vooruit: Ik „grijp er vóst niet naast". I Ui» de Perjil kfcmkfilm - uv rcfiu xianuntm „wosch gemakkelijk, wasch voordeelig P Nederlandsche Meelcen- eer- ons Gisteren i. A. de Wilde Kamerleden. groot mogeiyke winst. Daardoor ont- die In lange uitweidingen over het vierdaagsche mer werkt. „Handelingen” der Staten Generaal weinig onderdeed. En dat werd door de commu nistische raadsleden als propagandamate riaal verspreid! Hoewel mag worden aangenomen, dat de vee houders self er wel voor zullen waken alleen de kalveren met voldoende fokwaarde aan te hou den, zal bovendien mogelijk zijn, dat eigena ren van geregistreerde, gecontroleerde of vry van besmettelyke ziekten zijnde veebestanden meer kalveren mogen aanhouden dan hun zou zijn toegestaan indien zjj geene in bovenbedoel den zin rationeele fokkers waren. BATAVIA, 29 Dec. (Aneta.) Voor een zestig tal vertegenwoordigers der verschillende amb- tenaarsvereenlgingen gaf mr. dr. J. A. M. van Buuren hedenmorgen een mondelinge toelich ting op het Herziene Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Landsolenaren. Vrijdag is afgekondigd Staatsblad 696. hou dende een Koninklijk Besluit van 15 December 1933, tot toepassing van de artikelen 9, 13 en 14 van de Landbouw Crisiswet 1933 op zetmeel. (Crisis Zetmeelbeslult 1933.) op De 1 voornemen arr on een zesde Het was de sodaal-democraatmr. MENDELS. Vóór de wet stemden de sociaal-democraten Mevrouw Pothuis-Smit en de heeren Hermans. Ossendorp. Polak, de Zeeuw en Danz. Afwezig waren van de roode fractie de heeren Wlbaut. Rugge en Oudegeest. Na nog een korte opmerking van den Chris- telljk-Hlstorischen afgevaardigde Jhr. de Glj- selaar by de couponbelasting opmerking, dat deze heffing exceptioneel moest blijven en zeker niet door verhooging ontaarden mocht had de Eerste Kamer haar taak voor het politiek zeer bewogen jaar 1933 voleindigd. VOORZIT TER DE VOS VAN 8TEENWIJK heeft het jaar uitgeluid met een van die merkwaardig geciseleerde speeches, die wij van dezen sta- tlgen senaatspresident gewend zijn. wy druk ken zjjn rede als waardig slot van ons laatste Kameroverzicht in dit jaar. woordeljjk af. E. Ostwrmonn Co’* Handel Mij. N V. Amsterdam - Fabrieken te Jutphaas - Utrecht gU, direct of indirect, den u toegemeten tijd besteed In mijn dienst? Wie op deze vraag bij het opmaken van zijn Jaarbalans een bevredi gend antwoord geven kan, is de gelukkigste mensch. Het doet er dan weinig toe of hy werker of werklooze is; of hy met een debet- of creditsaldo in zjjn boeken sluit, of de crisis nog lang of kort duurt: niets is lang, zegt Hieronymus, wat een einde heeft; bjj de eeu wigheid vergeleken is alle tijd kort! HOMO SAPIENS debat, in 1895 in de Tweede Kamer gehouden over de toepassing van artikel 144, lid 4. der Gronowet op de gemeenten Opsterland en West- stellingwerf, de toepassing van dat artikel thans op de gemeente Beerta crltlseerde. Hij wensch te aan dit „staatsrechtelyk doodvonnis” daaro komt het onttrekken van de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente aan den gemeenteraad neer niet mee te wer ken, Indien niet de Minister meer in détails trad over het aan den gemeenteraad van Beerta ten laste gelegde wanbeheer. Al wilde hy, wat in die Gronlngsche gemeente Is geschied, niet vergoelijken, hjj achtte niet bewezen, oat er de elsch der Grondwet de regeling en het bestuur van de gemeentelijke huishouding gro velijk zouden zijn verwaarloosd. En Minister de Wilde kon al opnieuw verschillende feiten aanvoeren feiten, zooals ze al vier Jaar lang aan de orde van den dag zjjn mr. Mendels volhardde bij zijn verzet. Hij vond de toepas sing van het bewuste grondwetsartikel niet vol doende gemotiveerd. HU wenschte om slechts één voorbeeld te noemen niet zonder meer Vrijdag zijn in het Staatsblad afgekondigd: le. de wet van 29 December 1933 (Staatsblad no. 770) tot voorziening in het bestuur van de gemeente Beerta; 2e. het Kon. Besluit van 29 December 1933 (Staatsblad no. 771) tot vastelllng can het tijdstip van inwerkingtreding van de wet van 29 December 1933 (Staatsblad no. 770) tot voor ziening in het bestuur der gemeente Beerta (datum van inwerkingtreding 1 Januari 1934). Ter uitvoering van het Crlsis-Zetmeelbeslult heeft de Minister van Economische Zaken de Crisis Zetmeel Beschikking 1933 vastgesteld Volgens deze beschikking zijn aangewezen als producten waarop de bepalingen van toepas sing zjjn: aardappelmeel, alle soorten stijfsel, sago, arrowroot, tapioca, maïzena en graanzet- meelen, dextrine, zetmeelsiroop en massee, tex- tlelgoederen en papier. Als Crlsls-orga nisa tie bedoeld In het Crisis Zetmeelbeslult, Is aange- Zy zullen echter voor elk boven het normale toegewezen aantal aan te houcen kalf een zekere heffing moeten voldoen, terwyi de kalve ren zelf aan nader vast te stellen eischen zul len moeten beantwoorden. „Alvorens uiteen te gaan is het mü een be hoefte aan alle fracties mynen oprechten dank te betuigen voor de willige medewerking, welke ik. ter verzekering van een snelle afdoening van zaken, meer in het byzonder gedurende de laatste weken, telkens harerzijds mocht onder vinden. zoowel by het onderzoek in de afdee- Ungen als by de behandeling In openbare ver gadering van talryke. waaronder belangrijke, wetsontwerpen van spoedeischenden aard. Dat zulks den leden meermalen niet gemak- keiyk viel, ja met opoffering van eigen wen- schen en inzicht geschiedde, ik gaf en geef er my volkomen rekenschap van. Des te grooter is de erkentelykheid van Uwen Voorzitter. Trekt 1933 welhaast aan ons langs, gelyk naar het woord van den Psalmist „eene voorbijgaande schaduw", reeds terstond by den aanvang van het nieuwe Jaar roept ons ge wichtige arbeid. Komen wy dus schier na een nachtwake terug, dan is het ioover nog niet dicht en het lommer niet zwaar- Eer stygt een kille damp aan onze voeten op. Ook biedt de natuur dan nog geen verlus tiging. Na opening der bijeenkomst wees de voorzit ter prof. mr. H. Zeylemaker Jzn. erop, dat deze bespreking een eenzijdig karakter zou dragen. Hy verzocht derhalve de aanwezigen cm tee- kenen van goed- of afkeuring achterwege te laten. De heer Van Buuren wees er op, dat het Her ziene Bezoldigingsbesluit voor Burgeriyke Landsdienaren voor de ambtenaren, behoorende tot de vroegere A-groep, een achteruitgang van gemiddeld 30.6 procent beteekent. Voor de vroegere B-groep bedraagt die achteruitgang 32.99 procent en voor de vroegere C-groep 30.23 procent. Spreker deelde mede, dat het onderzoek naar de koeten van levensonderhoud van een groot aantal gezinnen o. a had uitgewezen, dat sinds 1925 de daling van den levensstandaard over de geheele Unie minstens 25 procent had be dragen. Aan kantoorpersoneel zullen In de toekomst zwaardere eischen worden gesteld. Klerken zul len een Mulo-dlploma moeten bezitten. Com miezen zullen een dlenstexamen moeten doen. De betrekking van assistent-resident 1ste klasse wordt een keuae-betrekklng. De salariscommissie heeft zich niet op het gebied der formatieregeUng begeven. Spreker hoopt echter, dat voor de meest geschikten de promotiekansen even groot biyven, doch van een garantie hieromtrent kan geen sprake zyn Ten aanzien van de standplaatstoelagen merkt spre ker op. dat het beginsel van een standaard gezin met 400 gulden Inkomen reeds is los gelaten. Voor verschillende plaatsen in de bui tengewesten zal zoo goed mogelyk aan de toe kenning van beperkte toelagen worden gedacht. In den winter is het goed werkenstyd. zy dit College hiervan. Ik zeg niet het spre kend. maar het levend bewijs. Raadslieden van de Kroon, Griffiers. Stenographen. vertegenwoordigers van de pers en aUe overigen in dit gebouw werk zaam. wensch ik een gezegend einde van de heensnellende laatste twaalf maanden toe.” Gemeentewet door vastgesteld, omdat de raad met de opmerkin gen van Gedeputeerden over de begrootlng 'een voudig geen rekening wenschte te houden. De veerdienst haven Numansdorphaven Zijpe gaat tweemaal per dag, een keer heen en een maal terug. Maandag is de dienst weer ge heel normaal. De andere diensten zUn normaal. Zooals gezegd. Mr. Mendels volhardde in zyn verzet en vroeg aanteekening. dat hy geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Maar toen vroeg eensklaps de katholieke democraat VISSER, die vroeger al eens terzake van ..De Zeven Provinciën" een geduchte botsing met zUn roode medesenatoren had en biykbaar we! eens weten wilde, hoe de zwygers In de sociaal democratische fractie over de zaak dachten, stemming. En ziet: naast Mr. Mendels spar telen In dat netje de heer Moltmaker. die erg kwaad was en de heer Visser zoo iets toevoegde, dat men zyn medeleden niet onaangenaam moest wezen. Het ministerie van Bultenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 29 December te ’s-Gra- venhage de uitwisseling heeft plaats gehad van de akte van bekrachtiging van het Neder- landsch-Dultsch douane-verdrag met byiage. slotprotocol en nota’s alsmede van het verdrag tot wyzlging van het Nederlandsch-Duitsche douane- en credletverdrag van 26 November 1925 met daarby behoorend protocol, beide op 27 April 1933 te Beriyn tusschen Nederland en Duitschland gesloten. Het gevolg van de reeds vermelde wyzlging der beschikking van Minister Colyn, waardoor nu om.-ook het lidmaatschap van de Natlo- naal-Soclallstische Beweging (N. 8. B-groep Mussert) voor rijksambtenaren verboden Is, zal zUn, dat in alle gemeenten of provincies, waar men zich by den maatregel van het rijk heeft aangesloten of voornemens is zulks te doen, ae NSB ook voor de gemeente-arr.btenaren en provinciale ambtenaren verboden is of verboden zal zyn. O.a. de provincie Utrecht heeft zich by de ryksregellng aangesloten, zoodat ook ir. Mussert zyn ontslag zal moeten nemen als hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat. Naar het „Handelsblad” ter oore komt berust de genomen, maatregel op het feit, dat uit een schrlfteiyke uitlating, waarvoor de N.S.B. verantwoordeiyk is, gebleken zou zyn, dat deze beweging eventueel bereid zou zyn eerder aan een ander orgaan dan aan het wettig overheids gezag te gehoorzamen. Op 15 November J1. verklaarde de minister president in zyn repliek by het algemeen be- grootlngsdebat, dat hy een pamflet in handen had dat, naar het scheen, onder de auspiciën van~^e nationaal-soclalistlsche beweging, al thans van een harer afdeellngen verspreid was. „Hy zou laten onderzoeken hoe het met de ver- antwoordeiykheid voor dit uit Limburg afkom stige pamflet gesteld was en wanneer de juist heid van de herkomst zou biyken, zou aldus minister Colyn voor de Regeering daarin aanleiding kunnen liggen om tot de overtuiging te komen, dat daardoor tegen de objectieve regelen, door de Regeering gesteld, is gehan deld.” Intusschen moet dit pamflet niet de aan leiding zyn geweest, tot den nu t.ov. den N3.B. getroffen maatregel, doch een biykbaar niet publieke schrlfteiyke uitlating, die volgens het geheim rapport, dat over deze zaak schynt te bestaan, er op zou wyzen. dat de beweging van Mussert niet op het standpunt staat, dat in elk geval steeds aan het wettig overheidsgezag ge hoorzaamheid verschuldigd is. was het debat over de Indische pensloenkorting ullgedyd tot een fllnken om vang, die overigens te verwachten was. Maar wezen de Stichting tra le. In het Crlsis-Zetmeelbeslult wordt bepaald, dat het in voorraad hebben en verhandelen van zetmeel aan de by de Nederlandsche Meelcen trale aangeslotenen slechts is toegestaan Indien by aflevering een door den Minister vast te stellen bedrag per K.G. wordt betaald. Dit be drag is vastgesteld op: voor aardappelmeel ƒ3.50. voor styfsel mauzene en graanzetmeel ƒ3.75, voor sagomeel ƒ3.50 en voor tapioca 3 50. alles per 100 K.G. Voorts zyn aangewezen als Crisisproducten, waarin zetmeel is verwerkt en waarvan de be taling geschiedt na bereiding van dit product: dextrine, zetmeelsiroop en massee Het In voor raad hebben van deze crisisproducten is voor zoover over de grondstoffen daarvan geen hef fing is betaald, slechts toegestaan na betaling van 3.85 voor dextrine en 3.75 voor zetmeel siroop en massee, per 100 K.G. Van de betaling van genoemde bedragen is krachtens Ministerieele beschikking vrygesteld degene, die ten genoege van de Stichting Neder landsche Meelcentrale aantoont, dat hy aet- meelen of uit zetmeel bereide producten ver handelt aan Indüstrlën welke dit product als grondstof bezigen voor de fabricage van textlel- goederen en papier of uitvoert. h Spreker releveerde dat er nieuwe pensloens voorstellen in de maak zyn, waarby het In de bedoeling ligt om verkregen aanspraken te doen behouden, doch waarby eventueele kortingen zullen moeten worden aanvaard Verlenging van den pensloensgerechtigden leeftyd tot na 50 Jaar Is in overweging, evenals verlenging der periode, welke als pensioen grondslag dienst doet. Voorts ligt degressie in de hoogere pensioenen in het vooruitzicht. Spreker kondigt een herziening der wacht- gelden aan, alsmede een wonlngregeling en een regeling der geneeskundige behandeling! Vervolgens werd de openbare vergadering, na een woord van dank van den voorzitter aan mr. dr. van Buuren, gesloten. M Hl r ligt een nieuw boek op onze schryf- tafel. een Duitsch, maar van een soort zooals er den laatsten tyd in alle talen neer was de voorziening in het bestuur der gemeente Beerta, daar was de wyzlging der La ger Onderwijswet, die de leerllngenschaal-Terp- stra vervroegd Invoert, daar was de couponbe lasting en de wyzlging van het Indisch tarief, ^taar wederom tegen de berekening in veroorzaakte van die ontwerpen alleen maar het eerste een debat en een hoofdeiyke stem ming. De gemeenteraad van Beerta was nu eenmaal mede door de slappe houding van de partygenooten van Mr. Mendels, die dan ook door haar Tweede Kamer fractie volkomen werden in den steek ge laten een brandpunt van communistische propaganda. Men deed er van de raads zittingen een verslag drukken de Minister had het by zich dat qua ulteriyk voor de De debatten In onzen Senaat munten altyd uit door de onberekenbaarheid van hun verloop. Zelfs de menschen, die op de perstribune een |«ls motief te aanvaarden een besluit van den staat van dienst achter den rug hebben van meer dan een kwart eeuw, wagen zich niet aan een voorspelling, hoe het loopen zal en of het lang dan wel kort zal duren. En vooral In de laatste week des Jaars wordt In de Eerste Ka de agenda met groote grilligheid afge- raad van Beerta. waarby de helft van een dub bele woning, waarover de andere helft 350. huur per Jaar deed, voor.... ƒ50.verhuurd werd aan een.... raadslid. En hy was van mee- ning. dat er In Grondwet en Gemeentewet ge noeg waarborgen gelegen zijn, om dwaze en on toelaatbare besluiten van gemeenteraden legen te houden of te vernietigen. Alsof niet die waarborgen, als ze door een bepaalden gemeen teraad worden gezien als een vrybrief, om zelf maar aanhoudend over de schreef te gaan, totaal onvoldoende zynl De in het begin van 1934 in werking tredende rundveeteeltregeling beoogt vaststelling van het aantal kalveren, dat over het geheele land in dat Jaar zal kunnen worden toegelaten ter aanvulling van den veestapel, Waarby rekening wordt gehouden met behoud van de meer waardige fokdieren. Terecht herinnerde Minister DE WILDE aan wat de sociaaldemo craat Schaper in de Tweede Kamer zeide over de voortdurende waarschuwingen ook door het bestuur van de afdeeling Gronin gen der 8. D. A. P. aan den raad van Beer ta ultgedeeld. en aan het feit, dat al verschil lende malen de begroo tlng van Beerta over eenkomstig art 151 der B. en W. moest worden rtonden toonconflicten, ratlonallsaUe, overpro ductie. De werknemers trachtten hun werk kracht zoo duur mogelyk te laten betalen en voerden hun eischen zoo hoog mogeiyk op. Het eigeniyke doel van den arbeid: bevrediging van bestaande behoeften, was aan beide partyen vreemd. Er werden veel meer niet bestaande behoeften gewekt; de reclame prikkelde tot een onnatuuriyke vraag. Er was geen liefde voor den arbeid; er werd niet gewerkt om te wer ken, niet om de bevrediging, welke gezonde In spanning en het zien van vorderingen geeft, maar eenerzyds enkel om een zoo hoog mogelyk loon, anderzyds om zooveel mogelyk winst te maken. Zoo beschouwd mogen wij, moderne men- schen, ons niet op ons razend tempo, op onze machines met arbeidsbesparing, op onzen tech- nischen vooruitgang tegenover een vroeger ge slacht beroemen: de heerschende economische chaos, het gebrek by overvloed, de werkloos heid van mlllloenen vallede krachten in de we reld, dat alles is een felle aanklacht tegen de wyze waarop wy onze uren hebben besteed. Uiteindeiyk toch zullen wy niet geoordeeld wor den naar ons tempo, maar naar de wyze waar op en naar de bedoeling waarmee wy den ons toegemeten tyd hebben gebruikt. De waarde van den tyd, en het besteden v^h zyn uren, geeft op den drempel van de crisis jaren 19331934 overvloedig stof tot overwe ging! Laten wy ons niet te veel in het goede ot slechte van vroegere of tegenwoordige tyden verdiepen. Voor een juiste waard ee ring van den arbeid zouden wy trouwens veel verder terug grootouders. Hieronymus zyn geweest en verschijnen. Het is een geïllustreerde wereld geschiedenis van de laatste vyftlg jaar kort samengevat; by alle groote feiten staat de schryver even stil. Wy laten de bladzyden tus schen duim en wijsvinger langzaam terugval- jen: in weinige minuten gaat in woord en beeld een halve eeuw aan onzen blik voorby: Koningin Victoria in haar roemvolle regeering en haar lulsterryke begrafenis; de Boerenoor log; de bezoeken van keizer Wilhelm aan bul tenlandsche hoven; czaar Nicolaas en Frans Jozef; Fransche en Amerlkaansche presiden ten. En ook de kleine staten zyn niet ver geten. Even houden wy -stil *by de Jeugdpor tretten van Koningin Wilhelmina als twintig jarig meisje aan den arm van den Jongen Mecklenburgschen prins. De plaatjes met on derschriften, de oude kleederdrachten, hofbals, Straattooneelen, groote branden, houden de aandacht vast en halen vervlogen herinnerin gen op. Dan Is t alsof er een scherm valt en er een nieuwe acte wordt opgevoerd: de moord van Sera je wodocumenten uit de Staatsar chieven van Beriyn, Weenen. Petersburg met kantteekeningen van de toen heerschende kel- sers by de rapporten der gezanten en rijks- kansellers. Hoe wreed lykt de onthulling van die nuchtere diplomatentaal tegen den bloe- digen achtergrond van den wereldoorlog! Maar overigens: hoe vreemd, dat de geweldige tyd van na 1914 zoo weinig onze belangstelling trekt en dat wy met vernieuwde aandacht te rug gaan naar den ouden tyd. Een foto van een vorstejyk huweiyk aan het Engelsche hof met de ..grootmoeder van Europa” In het mid den, omringd door de gekroonde staatshoof den van de Dultsche en Skandlnavische lan den boeit ons veel meer dan rookende loop graven aan het westelyk front. Beeld van den tyd! Al sinds enkele jaren Vraagt het groote publiek om herinneringen uit grootvaders tyd. De Engelsche kranten en tijdschriften begonnen af te drukken, wat hun leppers voor precies honderd Jaar bevatten. En die oude feiten en teekenlngen trokken meer dan het grootste sensatienieuws van den dag. De Engelsche uitgevers bleken niet alleen den smaak van hun eigen publiek getroffen te heb ben. Heel de wereld volgde: overal werden be richten uit de oude doos gehaald en het waren vooral de illustraties met bekende figuren in de kleederdracht van zestig of tachtig jaar ge leden. die gaame gezien werden. Er werden ar tikelen. ja heele boeken over de vroegere mode in vergelijking met de onze geschreven; er ont stond een wedstryd om gedenkdagen op te iporen; er was een jacht naar de geschiede nis van het geslacht, dat ons een eeuw gele den voorging. Het ongekende succes ten onzent van boeken als De Opetandigen en De Klop ep de deur en onlangs nog van de film Caval cade was aan denzelfden trek naar het jongste verleden toe te schryven. Hoe kan de moderne mensch, die zooveel veroveringen op een vroe gere eeuw behaalde, die zulke geweldige jaren tusschen 1914 en 1918 doormaakte, zoo opeens getrokken worden naar de levenswyze en de le vensomstandigheden. bet inneriyke en ulteriyke van een In vele opzichten zoo benepen ge slacht van vóór 1880? Er zouden vele antwoor den op deze vraag te geven zyn. Een er van is cngetwyfeld dit, dat bet tegenwoordig geslacht gevoelt hoe ondanks allen vooruitgang in tech niek. in stedenbouw. In huisvesting, in hygiëne, in comfortabel leven, de massa aan waar geluk Weinig gewonnen heeft. Het verschil tusschen ons, twintigste eeuwers, en de jeugd van onze grootouders lykt zoo ontzaglyk groot; wy zou den geneigd zyn te vragen: hoe hebben de men schen toen kunnen leven? En toch, by verge lijking zyn er zooveel punten van overeen komst; de verschillen zyn meestal slechts aan den buitenkant te vinden; de mensch zelf ver andert zoo weinig. Na de ergste excessen van onze eeuw is' er zelfs weer veel van het oude ■wat terugkeen. Is het niet of wy, staande aan den ingang van een nieuwen tyd, ons afvragen, of wy in heel veel moderniteiten niet te ver zyn gegaan, of wy niet te veel op het oude hebben gesmaald en te trotsch zyn geweest op onze nieuwighe den; of er in onze voortvarendheid niet veel overyldheid was en of by ons razend tempo niet de bedachtzaamheid en bezonkenheid ontbra ken? Het einde van het wereldcrislsjaar 1933 is al heel in het byzonder geëigend voor een over- pelnzing van deze gedachten. De moderne mensch en vooral de mensch van 1933, die een ongekende werkloosheid In heel de wereld mee maakt, is tot heel andere oudejaarsavondover- •egingen geneigd dan een vorig geslacht. Vroe ger heette het op Sint Sylvesteravond: maak de balans op van de uren, welke u waren toe bedeeld; hoeveel hebt gy er verspild en ver luierd? Dat mogen wy thans niet meer vra ten; want de een zou ten antwoord geven: ik heb veel te weinig uren gehad; Ik heb gesloofd Van 's ochtends tot ’s avonds laat, halve nach ten en Zondagen. En de ander: ik heb myn tyd I moeten verdoen met het zoeken naar werk, al tyd maar vragen en zoeken, tot waanzinnig Wordens toe; ik wil werken en er is voor my gten arbeid. Daarom moeten wy op dezen oudejaarsavond de vraag anders stellen. Nooit is arbeid zoo'n mgen gebleken als in onzen tyd. De rykste mensch Is hy. die behooriyk betaald en regel matig terugkeerend werk heeft; dat Is van veel “teer waarde dan bezit, waarvan men morgen biet weet hoeveel het waard Is. Die kostbare mbeld nu moet weer in volle eere hersteld wor den. De groote ellende, welke over de wereld Women is en welke wy crisis of malaise noe- men en waaruit opstaan zoo moeiiyk is, die •toote nood is in laatste instantie te wyten ••n een verkeerde waardeerlng van den arbeid m den verleden tyd. Arbeid was geworden tot **o object van speculatie, van berekening voor ^mde partyen, zoowel werkgevers als werkne mers. De eene party trachtte den arbeid zoo •*dkoop mogelyk te koopen tot het behalen By de vaststelling van het aantal toe te laten stierkalveren, moet worden gerekend met de noodzakelykheid dat voldoende selectie- mogeiykheld dient te bestaan, terwyl anderzyds niet meer dieren mogen worden toegestaan, dan strikt voor deze selectie noodlg is. aangezien anders het gevaar zou ontstaan, dat oen on evenredig groot aantal mannelijke kalveren zou worden aangehouden, waardoor in het najaar eene te groote hdëveelheid vleesch op de markt zou worden gebracht. De verdeellng der toe te laten stierkalveren zal moeten geschieden op grond van de hunne afstemming .steunende fokwaarde. daaraan te stellen eischen worden vastgestSM r- in overleg met verschillende organen, welke de ‘K’’' veefokkerij bevorderen én kunnen beoordeelen. Het aantal stierkalveren zal worden verdeeld op dergeiyke wyze als ten aanzien van de vaars- kalvererr geschiedt. Aan de veehouders zal ech ter kunnen worden overgelaten te bepalen In hoeverre zy al dan niet een deel van het hun toegewezen aantal kalveren wenschen te laten bestaan uit stierkalveren. Teneinde de uitvoering der teeltregeling mo gelyk te maken, zullen alle nlet-toegelaten stierkalveren als nuchtere kalveren moeten wor den opgeruimd, benevens een nader te bepalen gedeelte van de nlet-toegelaten vaarskalveren. Overwogen kan worden vrystelllng van die verplichting mogelijk te doen zyn voor hen. die zich verbinden, de kalveren te mesten en binnen een zekeren tyd als gemeste kalveren af te leveren. Voor de contróle zal noodlg zyn. de toe te laten vaarskalveren In den loop van ongeveer een half Jaar te schetsen en daarvan een af doend gewaarmerkt bewys af te geven. Van de stierkalveren zal zoo spoedig mogelyk een schets gemaakt worden. Het houden van niet door een bewys gedekte kalveren zal, onder na dere voorwaarden en bepalingen, verboden moe ten worden. Ter dekking der kosten van uitvoering van de teeltregeling zal voor leder bewijs van ge rechtigdheid tot het mogen hebben van het betreffende kalf of rund een zeker bedrag moe ten worden geheven. Aangezien by de bepaling van het aantal kal veren. hetwelk ieder veehouder zal mogen hou den. rekening zal worden gehouden met de ge gevens van de veetelling 1934. zal leder, die niet afdoende de noodlge gegevens verstrekt, moe ten rekenen met de groote kans, dat voor zyn bedryf, by het ontbreken van den Julsten be- oordeellngsmaatstaf een minder gunstige toe- wyzing zal geschieden dan het gev^J zou ge weest zyn. Indien alle noodlge gegevens ter beschikking hadden gestaan. Naar wy vernemen ligt het in het der regeering te bevorderen, dat in de dtssements-rechtbank te Groningen rechter wordt benoemd By de bepaling van het aantal toe te laten vaarskalveren, wordt uitg?gaan van de gedachte, dat het zich moet aanpassen by de instandhouding van den, door de rundveestapel- Inkrlmping op het gewenschte peil gebrachten veestapel, zonder dat deze zich, in het licht der bestaande omstandigheden weder onredelyk ultbreldt. By de toewyzrng der kalveren dient niet uit het oog verloren te wordem dat In de verschillende streken van Nederland zeer ult- eenloopende toestanden bestaan, zoodat de toe te wyzen vaarskalveren over de gewesten ver deeld zullen moeten worden naar den maatstaf van het aantal In 1933 getelde vrouwelyke kal veren, Jonger dan 1 Jaar. Deze verdeellng zal op voordracht van de plaatseiyke commissies plaats vinden door de gewestelyke rundveecen- trales. mede aan de hand van de ty eene naar den toestand op 1 Januari as. te houden con- tróle-telling. Vrijdagavond te half zes brak brand uit in de lederwaren- en xettingkastenfabrlek der fir ma Marcus Schilders aan de Hoofdstraat te Kaatsheuvel. In enkele oogenbllkken stond de fabriek, die gedeeltelyk van hout is opgetrok ken, In volle vlam. In- den grooten voorraad celluloid vond het vuur gretig voedsel en de aanwezigheid van dit materiaal Is ook de oor zaak geweest, dat het vuur zoo snel om zich heen greep. Aan blusseben viel niet te denken. Met vier stralen op de waterleiding gat de brandweer water en trachtte de belendende ge bouwen te behouden. De brand is op de bovenverdieping by een brandende kachel ontstaan. De bewoners en het personeel moesten zich reppen om zich te red den. Een der meisjes van het personeel en een zoon van den eigenaar liepen daarby lichte brandwonden op. Er werd niets gered. Verzekering dekt gedeel telyk de schade, vyttlen man personeel werkten in de fabriek. moeten gaan dan naar onze „Zeg niet aldus de H. dat vroegere tyden beter dan nu; de deugden maken de dagen goed de ondeugden maken ze slecht.” Of, om met een schryver uit het oude heldendom te spre ken: Kort is de tyd van ons bestaan zegt Cicero maar lang genoeg om goed en baar te levenj. Dat is de les, die Iedere jaarwisseling altyd weer geeft en dl# wy dezen keer zóó moe ten begrypen: ons leven Is uit uren en minu ten aaneengeregen. Voor de meesten beteekent dit: gestage arbeid tot onderhoud van zichzelf en een gezin. Het is echter niet voldoende al leen op zichzelf te letten, wy zyn allen ’n deel van een groote gemeenschap, waartegenover wy evenzeer onze verplichtingen hebben. Wie door den heerschenden economlschen chaos uit het productieproces is uitgeschakeld, trachte er weer zoo spoedig mogelyk aan deel te nemen en make zich zyn onvrijwillig ledigen tyd zoo veel mogelyk ten nutte om straks weer een nut tig lid der maatschappy te kunnen zyn. Wie het geluk heeft te kunnen arbeiden, beschouwe zyn werk niet op de eerste plaats als eigen gewin, maar als dienst aan de gemeenschap. Zóó zal de gewenschte orde weer het spoedigst zyn hersteld. En bovenal sullen wy bedenken, dat noch tyd noch levenskracht ons onver vreemdbaar bezit Is. Geluk alles zyn ook onze uren en onze krachten talenten, welke wy slechts te leen hebben gedurende een korten tyd. Wy moeten er mee woekeren voor een rentmeester, die rekenschap zal opelschen en voor wlen alleen deze vraag geldt: hoe hebt niet te verwachten was dat er een avondver gadering zou worden ingelascht. En evenmin te verwachten was. dat door het ultgebreide debat over de verhooging van den accyns o? ta- baks-artlkelen In die avondvergadering geen ander onderwerp meer zou kunnen worden be handeld. Zoo restte er heden nog een flinke agenda, waarop naast kleinere ontwerpjes supplotolre begroetingen, contlngenteerlngen, gemeenteiyke grenswyzlglngen welke toch óók nog wel eens een half uurtje kunnen vra gen, verschillende voorstellen prykten. die ge- zamenlyk een heelen vergadering met gemak konden vullen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5