Van tabaksplant tot sigaret Bij Caruso haaien en Over emigranten De wonderen van het Oostén FABRIEKSGEHEIMEN EEN TREURIG RELAAS Drukkerytje De ooggt wordt binnengehaald Zijn papegaai Naar de machine Dreuatir Vier millioen onbewoon bare huizen Merken Een kijkje tijden» de tabaksveiling te Amsterdam De trek naar Amerika VOOR VERPAKKING GEREED Geheim Verzamelaar Een machine, welke duidenden sigaretten produceert Milliarden rookertjes per jaar Ontelbare merken worden door-de fabrikanten de wereld ingezonden /A Geldzuèkj^ welke leidt tot massa moord op emigranten Belangwekkende bijzonderheden over den beroemden zanger 0 OOK EEN BELANGRIJKE SCHAKEL IIIIHIIIIIIHIIIimillllllllllllll|||||||tlll|||||||||||||||HllllllflHlllllllllllllllllllllfl|imilllllllllllll*lllllllll!l!l||!!Hllllll||||ltllltlll||||||||||||||||||||Hllllllllllll|||||||||||||||| i waar gy het een ■it k Vier millioen vervallen woningen moeten eerst worden afgebroken, voordat men in Engeland aan de eigenlijke oplossing van het eigenlijke huisvestingsprobleem kan beginnen. De opzien barende schatting werd gedaan door Sir E. D. Simon in een verhandeling over het woning vraagstuk. De schrijver gaat door voor een autoriteit op zyn gebied. Hij toont aan, dat er, wil m ende bevolking van Engeland en Wales in behooriyke verblyven onderbrengen, zes mll- lioen nieuwe huizen moeten worden bygebouwd De verwerkelijking van Simon’s plan zou alle werkloosheid in bet bouwbedrijf gedurende der tig jaar onmogelUk maken, althans wanneer de bouwsnelheid niet toeneemt. Wanneer er tegen woordig regelmatig wordt gearbeid, brengt men het tot 300.000 perceelen in het jaar. (Ir noi toe An Hik hei ver wel gec dar aar toe! Ooi veri va de Pi V la V: Ol Ol b. fs d< hl De het 1 belan de Pt dat d ’snac 1 Vil Pl! gn H toes 1 u trek naa aan vluc geer ■one len. Binj maa licht het laat Ni kelir 'Veld stère De Zich aan gere gingt roep dlem Hit ding tuig vluel volge rapp< Nat het v het t voor Spre in N< uitzen no, door brand D» 7 -j en mede In het net geworpen. De haaien, die by honderden om het schip zwommen, zorgden voor de rest en wellicht zouden deze misdaden nooit ontdekt zijn, als het toeval niet had mede geholpen. Zoo geschiedde het. dat een der emigranten, eenlgszins met de gebruiken der zeevaart be kend, argwaan kreeg, toen hy het schip onge motiveerd van koers zag veranderen. Hy be spiedde het gedrag van kapitein en bemanning en langzamerhand werd een afschuweiyke zeker heid in hem wakker. Hy begon in te sten, dat de bemanning de bedoeling had alle smokkelaars van kant te maken en In zyn wanhoop schreeuw de hy zijn medeslachtoffers toe, dat zy ten doode waren opgeschreven. Er ontstond een bloedig gevecht, waarbjj velen door de beman ning werden neergeschoten. Daar zy echter In de meerderheid waren. t konden zy tenslotte de bemanning overmeesteren en gedreven door hun haat besloten zy kapitein en bemanning oo dezelfde wyze te offeren als hun beschoren was geweest, zy ontdekten dit, toen zy zich achter de mat. waarop zy .moesten slapen verscholen voor de revolverkogels. die op hen neerregenden. Om hun wraak nog bloediger te maken tieten zy de geheele bemanning aan touwen uren lang over boord hangen tot duizenden haaien zich onder hen hadden verzameld. Toen sneden zy de touwen door en de moordenaars werden door de hongerige haaien opgevangen. De emigran ten kozen den man die hen gewaarschuwo had tot bevelhebber en kwamen tenslotte veilig op de plaats van hun bestemming aan. Hoe on ge loof waardig dit verhaal ook moge klinken, het Is niet het eenlge. Talrijk zyn de gevallen waarin een massamoord als hierboven beschreven begaan werd en men kan gerust de slachtoffers, die op deze wyze om bet leven ge komen zyn op duizenden schatten. Zoolang deze misdaden in het geheim ge schiedden konden er natuuriyk geen maatrege len worden genomen. Pas toen het bovengenoem de drama bekend werd sloeg den emigranten de schrik om het hart en sindsdien verminder de het emigranten-transport per smokketechlp zienderoogen. Zoo heeft ook de geschiedenis der emigratie, die trouwens nog steeds slachtoffers vraagt, evenals alle andere haar zwarte bladzyden die te donkerder zyn omdat er de namen op ge schreven staan van vrouwen, mannen en kin deren. die hun laatsten penning opofferden om een nieuw, nog ongekend maar toch hoopvol leven tegemoet te gaan. met de smokkelwaar zelf en met de transpor teurs. In de meeste gevallen liepen de emigran ten naar een eenzame plek aan de kust, waar het schip, dat officieel meestal een visseners- vaartulg was. de vracht af wachtte. Aanvankeiyk hikte deze methode wel en het eenlg bezwaar voor de emigranten was de zware betaling, die zy moesten doen. Maar de moeilyk- heden lieten niet op zich wachten. De kleine schepen bereikten niet altyd het doel en kwa men nu en dan om In de stormen. Het tweede groote bezwaar was, dat de schippers lust voel den om zoo snel mogelyk weer terug te keeren naar de plaats van vertrek om een nieuwe zware lading op te nemen. En deze geldzucht areef hen tot afschuweiyke practyken. Sommigen onder hen echter, die den moed hadden aan de verleiding weerstand te bieden, kozen den zekersten weg en verlieten het ge vaarlijke bedrijf om tot de vischvangst terug te keeren. zy echter, die dezen moed niet hadden vervielen tot vreeselyke massamoorden. Zulke massamoorden moesten natuurlijk ge heim blijven en daarom werden zy met groote geraffineerdheid bedreven. Wanneer de dag, ol liever de nacht was aangebroken, waarop de emigranten zouden vermoord worden, werd te voren vergif in hun eten gemengd, dat een zwaren slaap veroorzaakte. Dan legden zij zich neer aan boord en waren verplicht op een en dezelfde groote mat naast elkaar te slapen, zoo genaamd om zoo weinig mogelyk plaats te ver liezen. NauweUjks waren zy In hun eersten slaap, of de mat werd aan Mn zyde (de lange zijde) om hoog gerukt en de slachtoffers vielen in zee. waar zij jammerlijk omkwamen Soms bestond zulk een mat uit een soort netwerk, dat de lichamen tijdens den val by elkaar bond, soo- dat de menschen zich onmogeiyk onder water konden bewegen. Wanneer het net eenlgen tijd In zee had gehangen, lang genoeg om den dood van zyn luguberen inhoud te garandeeren, werd het opgehaald, open gemaakt en leeg aan boord getrokken. Een enkele maal geschiedde het, dat sommige emigranten den slaap niet konden vatten. Dezen werden dan bewusteloos geslagen andere mondstuk? Het proces Is even geraffi neerd als dat van het plakken in het formaat. Het verloopt als volgt. Niet ver van de papier- rol, loopt een andere rol. kleiner en van goud papier. Dese twee strooken ontmoeten elkaar ergens en juist vóór dit oogenbllk tikt een mes een klein stukje van het goudpapier af. lege-* lykertyd wordt dit stukje door een hamertje opgenomen, van een lymsoort voorzien, tegen de witte strook aan geslagen en door een walsje getrokken, dat het goudstukje stevig aan de witte strook vast hecht. Het stukje loopt ver der mee door het formaat en het mes, dat achter het formaat den eindelooeen sigaretten worm aan stukken snydt. glydt precies achter het goud-stukje door het geheel, zoodat het plotseling als mondstuk verschynt. is de grootste ergernis van de sigarettenindustrie (na de cadeautjes dan altyd!). Deze akelige papiertjes ontsieren niet alleen de doosjes, maar ze kosten geld en ze kosten tyd en rompslomp. Bovendien brengt de banderollecontróle een legertje ambtenaren op de been, die óók geld kosten, zoodat men zich moet afvragen, of de belasting die uit de banderollewet voortvloeit, nog wel lucratief genoeg is om zóóveel beslom meringen te motlveeren De industrie wordt moeilijk by al deze wederwaardigheden, waarbij die cadeautjes en de bokserpractyken niet te vergeten zyn. nochde import. Want wat is Import? In de wereld van de tabak verstaat men onder Import den import uit het oorspron kelijke tabaksland Welnu: hoe vaak hooren we niet over ..echten Egyptischen import". Dit klinkt vreemd voor iemand, die weet, dat Egypte geen tabakscultuur kent. ja. zelfs dat de tabakscultuur in dat land verboden is. om dat de staat meer belang heeft by een hoog invoerrecht op de tabakken, die door het groote ahntal slgarettenfabrieken by enorme hoeveel heden moeten Ingevoerd worden. Een wonderiyk geval zooals men ziet, maar een feit! Bovendien is de accyns afhankelijk van het gewicht, met het gevolg, dat de fabri kanten niet bepaald de duurste tabakken naar Egypte halen. Maar dit Is een materie, die in deze beschouwing elgeniyk alleen maar even vermelding verdient. De bedoeling was een kijkje te nemen In de slgarettenfabrieken. die voor ons die kleine blazertjes maken, waar honderdduizenden een dagelijksche lafenis aan beleven Na deze behandeling Is de tabak gereed voor de fabricage in de sigarettenmachine, die be diend wordt door een kundig monteur, gehol pen door Mn. hoogste n twee meisjes, die de tabak In een trechter boven de machine laten zakken. Deze trechter laat de tabak In kleine regelmatige hoeveelheden neerkomen op een transportband, die van leer is vervaardigd en van pinnetjes voorzien, welke de tabak rustig en regelmatig meevoeren door ronddraaiend de tabak verder te duwen, tot op een smal lin nen transportband je. dat zyn weg zoekt door het zg. „formaat”, waarin de sigaret gevormd wordt. Intusschen echter werd niet alleen de tabak naar dit formaat gedreven maar ook de papierstrook en wel als volgt. Achter in de machine nJ. draait een as, waar een papler- rol bevestigd is. Dit is het sigarettenpapier, dat breedte heeft, die net even den omtrek van een sigaret overtreft. Het lykt een papie ren band, die steeds Richter In de nabyheld van de tabak wordt gebracht, tot beide „stroompjes” elkaar vinden. Mn seconde voor zy gezameniyk het „formaat” binnen schuiven. Zy worden hierby geholpen door een tranSport- llnt dat de breedte heeft van het papier en dat dienen moet het papier voos scheuren te behoeden. De papieren strook gaat dus, de ta bak dragend, het formaat binnen. Dit formaat nu heeft precies den vorm, dien de sigaret heb ben moet. De tabak nèemt dezen vorm aan, het papier sluit er rzich om heen, een geheimzinnig lymapparaat plakt de papierzyden aan elkaar en de sigaret is gevormd. Direct na het verlaten van het formaat strijkt het witte pijpje langs een electrlsch verwarmd yzer, dat de geplakte streep droogt en onmiddellyk daarna wordt de gevulde tabakstrook doorgesneden door een rond en roteerend mes. Dit allea geschiedt met een razende snelheid. Uit het formaat spuit met een enorme vaart een wit rond of ovaal ding, dat tot een vervaartyke lengte zou aangroeien als het mes deze lange pyp niet telkens in stukjes sneed De sigaret zou n 1. precies zoo lang worden als de paplerrol, die achter in de machine om een as draait, lang ia, d w z. In bepaalde gevallen, een A twee kilometer. De sigaret, die wy rooken is dus niets anders dan een klein stukje vati een anderhalven kilometer lange sigaret, die door een razend clrkelmes In gelyke deeltjes wordt gehakt. Als dit razende mes zijn plicht heeft ge- blad van de tabaksvelden langs honderd wegen zyn weg vindt naar de lipoen van den rooker. Ziehier: de tabaksinkooper een belang- ryke figuur In het concern heeft een voor raad gekocht, ergens vandaan niet zult vermoeden, omdat hy er gewichtig over zwygt. De tabakken zyn gearriveerd In den vorm van blaren, ruwe blaren, die onmid dellyk in handen vallen van de z.g. „stripsters” oftewel meisjes In witte jas en met een witte muts op. die de rondstuivende stofdeeltje* uit de haren verwyderd moeten houden. Deze meisjes hebben tot taak de blaren van hun stelen en nerven te ontdoen en het resteerende In manden te verzamelen Deze manden wor den achtereenvolgens leeggestort In de kerf banken. die de tabak automatisch onder bewe gende messen door duwen, zoodat zy op een bepaalde lengte worden versneden. Maar de tabak is een lastige juffrouw en moet met groote omzichtigheid worden aangepakt. ‘Zy heeft de neiging tot ’uitdrogen en dit moet worden voorkomen door een kunstmatige be vochtiging. Gebeurt dit niet, dan gaat de tabak verstuiven en «■erpoederen en zeifs al doet zy dit niet, dan nog zou een te droge tabak wei geren zich later rustig en geleidelyk In de sigarettenmachines te laten voortstuwen Dit bevochtigen is allesbehalve een simpel bedryf. Vroeger niet eens zoo heel lang geleden werd de tabak gezeefd In speciale machines, die echter het nadeel hadden, dat de stof vry en lustig In de werkplaats kon rondzwieren. Tegenwoordig is dat anders Een slgaretu i- fabriek, die zich respecteert, heeft de meest moderne installatie, die de tabak opzuigt in een draaienden trechter. Deze zuigt de stof uit de tabak weg en jaagt haar de straat op. terwyi zy de tabak zelf in naar gereedstaande kisten transporteert. Het vochtgehalte in de lokalen wordt onderhouden door een machine, die water oppompt en verwarmd en de voch tige lucht verspreidt. De stroom zoekt zyn weg en als hy zyn taak heeft volbracht, verdwynt hy wederom door gaten In een zinken pyp, die de lucht naar bulten afvoert. -j. jreer dan tegenwoordig, was Amerika in zroeger jaren een trekpleister voor den -A- -*■ Europeaan. Het land van overzee was rtjk. de mogelykheden des levens waren ontelbaar. Wie met een paar duizend gulden Amerika be reiken kon was „binnen”. Daar leefde een nieuw. Jong en frlsch volk, aldus redeneerde men; er was niet al te veel verschil In stand. De Ame rikaan was de meest vrije burger, dien men zich In eenlg land denken kon. Het was niet alle maal waar, maar het leek zoo er by duizenden emigreerden de Europeanen naar het land der vrijheid Dat ging goed tot en met 1S31, in welk jaar meer vreemdelingen naar Amerika kwamen dan ooit te voren. Daarna werden maatregelen genomen om den stroom tegen te gaan tot slechts een bepaald aantal emigran ten per land en per jaar. Sindsdien verminderde de trek. Maar dit was meer schyn dan werkelykheid. Men ging ma- noeuvreeren, koos niet langer den dlrecten en offlcieelen weg, maar zocht silnksche paden. Allereerst trok men naar buurstaten. Mexic», Cuba en andere, om vandaar uit de Vereenlgde Staten binnen te gaan. Dit moest op goed ge luk gebeuren, men wachtte de gunstige gele genheid af om door middel van een schip b.v. binnen te sluipen. Tot zoolang trachtte men door koopmanschap in zyn onderhoud te voor zien. De schepen die de emigranten opnamen, lieten zich grof betalen en vroegen honderden dollars aan hun passagiers, die men evengoed hun slachtoffers sou kunnen noemen. Zoo ontstond langzamerhand een uitgebreide smokkelhandel In menschen. Dese handel had verre vertakkingen. Agenten In en bulten Ame rika onderhielden een geregelde verstandhouding daan. vallen de stukjes, die dus de eigenlijke sigaretten zyn, op twee naast elkaar loopende transportbanden, die ze voert naar een plank, waar zy keurig In een ry komen te liggen. Daar worden zy met snelheid In gereedstaande losse schepjes opgestapeld, nadat een vlugge meisjeshand de mln of meer beschadigde stuk ken uit de goede heeft weggegrist en In een pyp, heeft laten verdwynen, die op een ro teerend tandmes uitloopt, dat deze mislukte sigaretten open ryt, papier en tabak in onder scheidene bakken werpt en dus de tabak weer voor verdere fabricage bewaart De sigaret is dus gemaakt, maar blijft veel- elschenci De voorraden worden In de droog- kamers opgestapeld niet zoo zeer om ..gedroogd” te worden maar om dagenlang aan een steeds gelyk blyvende temperatuur te wennen, een temperatuur die met groote nauwkeurigheid wordt geregeld. Na het verlaten van deze droog- kamer zyn de sigaretten voor de verzending gereed. Zy worden In een groote zaal door vele meisjeshanden of machinaal In de doosjes ge pakt. waarha de banderolleermachine de doos jes, alweer in een snel tempo, van een bande- rolle voorziet Veel minder Ingewikkeld dan de slgarettenmachtne, is toch deze banderolleer machine eveneens een vernuftige vinding. De doosjes die tot een pilaar tusschen steunen worden opgestapeld, laten telkens het onder ste exemplaar óp een glybaantje schieten, tot het door een vluggen greep van een spons die om het doosje heengrypt van een banderol wordt voorzien. Deze machine heeft zoo goed als geen menschelyke hulp noodig. Zoolang er maar doosjes tusschen de „giyders” staan, functionneert het tooverdlng rustig door en het komt maar zelden voor dat het hapert. De si garet is nu voor de verzending gereed, wordt In de expeditie In pakken gepakt en verzonden. Maar we vertelden nog niet alle geheimen van de sigarettenmachine. Hoe komt de firma naam op de sigaret en het gouden, kurken of De firmanaam, of welke andere versiering ook wordt eveneens plotseling en vinnig op de witte papierstrook aangebracht en wel als volgt: Wanneer de witte papierstrook door de machine getrokken wordt, krygt zy plotseling ergens een tik van een ander hamertje, dat elgeniyk een stempel is. Deze stempel heeft tevoren drukinkt tot zich genomen uit een Inkt- of verfkokertje en slaat omhoog of omlaag op gezette tyden en wel tegen een stalen walsje, waar de papierstrook langs loopt Met de ge drukte woorden of versieringen erop schiet de strook verder naar het formaat. Voor het papier dus aanlandt in het formaat, is het reeds voor zien van mondstuk. Ujm. firmanaam enz. En zoo verbergt de geheimzinnige sigaretten machine welbeschouwd een drukkerytje en een lymlnrlchtlng In haar actieve ingewanden. Wie noo>t zulk een machine in werking zag kan zich dit alles moeliyk voorstellen; wie echter een maal goed heeft toegekeken, zal verbaasd staan over den eenvoud, waarmede dit proces zich vol trekt. Tja. de fabrikant, die dit relaas leest, zal misschien de moeite waardeeren. die wy ons getroosten om iets over de geheimen van zyn bedrijf te vertellen, maar hy zal niet nalaten te zuchten: Vertel liever eens wat over de ban- derolle-ellende. die misschien binnenkort nog erger wordt. Inderdaad: de banderolle-ellende 1 X) sigaret heeft een on-Nederlandschen I J klank en een on-Nederlandschen geur. zy doet denken asm het Oosten, aan de fez en de bumus. aan de favoriet van den Maharadja mMr dan aan Hollandsche nevels en het geweld van onze kusten. Een sigaar is veel Hollandscher van geluld, smaak en model, al zitten zoowel ,de sigarenkisten als de sigarettendoosjes volgeplakt met Spaan- ache of Oosteracbe namen en aanbevelingen en al zyn de - pyramiden van Egypte een overbe kend embleem voor alle sigarettenrookers. Intusschen worden in ons land ongeveer drie milliard sigaretten per jaar in de lucht gebla- sen. waardoor de Oostersche tint ernstig door de nationale gewoonte verduisterd wordt. Wel beschouwd kan men de sigaret dan ook rustig rekenen tot de vaderlandaphe producten, want vrywel alle merken, die eertyds werden ge ïmporteerd, borden thans in Nederland zelf ge maakt In groote en uitnemend geoutilleerde fabrieken. De sigarettenindustrie is sinds jaren een nationale Industrie geworden, die overi gens tot groot verdriet van de fabrikanten zelf nogal wordt ontsierd door de ontelbare cadeaux. die ^j gedwongen zyn by hun van ouds zoo •del artikel te voegen om de verkoopwaarde grooter te maken. Den onaangenamen kant hiervan ziet de buitenstaander slechts opper vlakkig. In werkelykheid la deze cadeautjes- siekte een nagel aan de doodskist van leder sigarettenfabrikant, die zyn vak liefheeft. Wanneer men een sigarettenrooker zou zeg gen, dat het aantal Nederlandsche slgaretten fabrieken ongeveer twintig bedraagt, dan zou hy het wellicht niet gelooven. Wel is het hem bekend, dat het aantal merken ontelbaar is. maar hy veronderstelt, dat deze merken het gevolg zijn van een voortdurend wisselen van namen door steeds dezelfde fabrikanten. Onder al dese fabrieken is die van de firma J. van Kerckhof (Dubec) te Amsterdam, ongetwyfeld een der oudste en seker de meest Nederland- ache, al is het moeilijk uit te maken, hoe groot het Nederlandsen element in de andere fabrieken is. terwijl het een ware puzzle is hoe deze fabrieken zich onderling precies verhou den. Voor ons Is dit trouwens bijzaak, omdat het onze oedoeling alleen zijn kan een beschouwing te wijden aan een merkwaardige industrie, die in een typisch Nederlandsche behoefte voor stel Caruso was een geestdriftig verzamelaar van munten en klokken. In zijn uurwerkcollectie bevinden zich exemplaren, die tot de kostbaar ste behooren. zy zyn van emaiUe vervaardigd en met de hand beschilderd. De zanger heeft vele groote geschenken ge geven en gekregen. Zoo deeu men hem in Italië een oud patriclèrsslot cadeau. Het werd tydens de renaissance gebouwd en ligt te Gastra a Sig na. De naam er van is Villa Bellosguardo. Alvorens te besluiten moeten we nog verra den. dat Caruso ondanks zyn vrygevtgheld een goede rekenaar was Op zekeren dag ontdekte hij, dat zyn impresario naar zijn Caruso’s meenlng te veel aan hem verdiende. Een on derhoud had plaats en de Impresario moest ondanks al zyn pogingen om den bestaanden toestand te handhaven, van een deel zyner provisie afstand doen. Tydens de Amerlkaanache tournóe moest Caruso t 163.P33.70 Inkomstenbelasting neerleg gen. HU schreef toen een woedenden brief naar den ontvanger vanwegedé zeventig cents. Het In rekening brengen daarvan noemde bil •chAAintdoosM Inh&lishBicL Maar bet merkwaardigste object In de kamer van Caruso’s medewerkster is de papegaai, die eens den meester toebehoorde. Hy heeft van hem persoonlyk onderricht genoten. Caruso was, zooals Mevrouw Francillo -vertelt, een lief hebber van dieren en een belangrijk deel van zyn vrijen tijd wydde hy aan een soort zacht moedige dressuur. Susl. de papegaai, spreekt Dultsch en Itallaansch. Ze zegt: „Buon glorno" (goedendag) .jAlo caro” (m’n waarde) en .porche” (zwijn). In het Dultsch kan hU zijn naam zeggen, tellen en zelfs een lied zingen. Toen Susl in Hamburg was. leerde hy de aria „Puppchen. du bist meln Augensternwelke Mevrouw FrancilloKaufmann avond aan avond In de „Traviata” zong en vaak thuis re peteerde De kunstenares heeft met Caruso oa. gezon gen in .JUgoletto”. „Traviata”. „Bohème”, ,fa- jazzo” en ..Manon’’ zy weet daardoor veel van ’s meesters werkwijze en verklaart by voorbeeld, dat Caruso, in tegenstelling met hetgeen men alttid beweert, nooit plankenkoorts had. Wel had hy veel verantwoordeiykheidsgevoel en re peteerde hy onophoudelyk. ook als hy zijn rol len van buiten kende. Hierin is voor een niet gering deel zijn succes begrepen. Hy gaf steeds het beste wat hy bereiken kon, vereenzelvigde zich geheel met de figuren, die hy had uit te beelden, en dronk voor zyn optreden nooit al cohol. Wel rookte hy veel en gebruikte hy liters thee met citroen Zyn sigaretten liet hy uit Wee nen komen en volgens zyn eigen recept samen stellen. HU kreeg er soms dertig stuks per dag van op. Door zUn onafacheidelyke sigaret was hy ook de schrik der brandweerlieden. In schouwburgen waar het rooken verboden was. kon men Caruso In geen goede stemming bren gen. Fantastische verhalen over Caruso’s ver diensten hebben altyd de ronde gedaan. HU zou in een maand soms millloenen verdiend hebben. Zeker heeft hy de hoogste gages geno ten die ooit aan een artist werden uitgekeerd. Te Beriyn kreeg hy voor een avond RH 16.000 (negenduizend gulden). Tydens zyn gasttour- nées in Amerika streek hy 10.000 per avond op. Op zoo’n avond, waneer hy b.v. met Fran cillo-Kaufmann In „Bajazzo’ zong, kostte een goede plaats ongeveer vyftlen dollar of ruim zes-en-dertlg gulden. Sommige fabrieken zyn by het publiek in boofdzaak bekend door haar meest-gezochte merken zooals b.v. de Ardath Tobacco Company door Chief Whip en Splendo, de Vittoria Ciga rette Co. met haar Miss Blanche en Mlgnot Ac de Block met Caravellis. Anderen weer spreken het sterkst door den firmanaam: TunnacTBTOChes, Laurens, Kyriazi. Chapchal Frères etc. Van de British American Tobacco Company kent men zoowel den naam. welke men haar in de wandeling geeft: Batco. als populaire mer ken geiyk North State en Clyama, terwyi Batechari als fabrieksnaam langen tyd een nog bekender klank had dan het merk Mercedes. Deze fabrieken (de lijst te lang niet volledig) maken per maand een productie, die varieert van vyf tot zeventig millioen sigaretten per maand- Dat aan deae productie geraffineerde machines te pas moeten komen, .zal men be grijpen. doch als men verneemt dat sommige machines een half millioen sigaretten per dag uitspuwen, wordt het niet moeliyk bovenge noemde maandproductie aannemeiyk te vin den. Maar, komaan, ook dat te byzaak voor ons vandaag, want wU hadden het plan u te vérteUen over de wU«e. waarop dat petieterig kleine witte ding, dat u lederen morgen na het outbyt aansteekt en dat u lederen avond in den aschbak naast uw bed uitduwt, gemaakt wordt. Daar te heel wat voor noodig, voor het -j. yv-evrouw FrancilloKaufmann bewoont een ietwat eigenaardige kamer aan de -^-7 A KurfQrstendamm te Berlyn. Het te een kleine zaal met in het midden een echt tooneel. Daarop staan allerlei fameuze voorwerpen uit onderscheiden opera’s. Zoo merkt men er een spinnewiel op. dat in „De vliegende Hollander" van Wagner draait en tevens In Gounod’s ..Faust” wordt gebruikt. Men ziet er een bldstoel. die door Elisabeth uit „TannhAuser”, Desdemo na uit ..Othello” en Margarethe uit „Faust” wordt benut. Ook bevindt zich er de muur, waarachter Fallstaff uit Nikolai’s „VrooUJke vrouwtjes van Wlnsor” zich pleegt te verber gen. En geheel ongemotiveerd staat daartus- schen, op den vleugel, een komieke, wlt-zwart gespikkelde hond met de tong uit zyn bek. Rond om het tooneel ziet men foto’s van vele kun stenaars Een eereplaats hebben de afbeeldingen ven Caruso, die behooren tot de groo- tendeels nog onbekende privé-portretten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 24