Een Poolzee eigen land in MARKTEN AMSTERDAM-KAMPEN IN 34 UUR MAANDAG’8 JANUARI Muziek in de fabriek Jeugdige avonturiers 1 Mooi werk van „Ijsbeer” aanhoud ingen Nog meer HOLL. STOOMBOOT MIJ. Op de JJttd" BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch Crisis-Rundveecentrale In open water Berucht smokkelaar GELDEN VERDUISTERD? aangehouden Ambtenaar aangehouden TOESLAG VOOR ROGGE BOOT IN HET IJS Vier varkens in beslag genomen Het moorddrama te Haelen AANDEELEN PHILIPS ALB. KaLLER Op de Parüsche Beurs Viering Wortfelend met het ps VOORWAARDELIJK VRIJ Vaisch geld in het Westland weer vlot Met den ytbreker door het dicht gevroren IJ tel me er Wederwaardigheden in de duitternit Poging tot doodtlag op twee agen ten der Maaetrichttche motorbrigade Aandeelen moeten tot nihil worden teruggebracht De Fransche groenten-contingen- teering NAASTING DER SPOORLIJN DEVENTER—OMMEN Ijsbreker ter hulp ver leening vertrokken DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD VALSCHE STEMPELS VOOR VLEESCHKEURING MGR. AENGENENT EN DE SPORT WEER SCHADE VOOR DEN TUINBOUW 1 van zijn zilveren journa listenjubileum SCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN Een byzondere voorliefde voor rit jet met geetolen auto’a De kwestie „Spoorhout” Ook de tweede advocaat legt de verdediging neer C.R.C. en runderprüzen „De IJtbeer” De meening van A.B.K. Motorschip „Zuidland” De K. R. O. heeft plannen om den monotonen fabriehearbeid dragelyker te maken i geschat der te Jongena der een hun aandeelen zullen worden afgegeven. 4 sleepbootaMistentle aanwezig te. le (Slot volgt) heid gesteld. Zaterdagmorgen te omstreeks kwart voor negen is op den spoordijk tusschen Ruurlo en Borculo de heer A. ten Harkel, die hardhoorend te, door den trein van de locaatepoorweg Maatschappij EnschedeDoetlnchem gegrepen en gedood. In het Westland schijnt momenteel vaisch geld in omloop te zijn. De politie te Naaldwijk heeft althans een gulden in beslag genomen, die vaisch bleek te zyn. HU was slecht nage maakt; het randschrift ontbrak geheel, terwijl de kleur van het geldstuk lichter was dan die van een gave gulden. Naar wij vernemen te de dezer dagen ate ver dacht van verduistering gearresteerde directeur van een houthandel te Den Haag, de heer J. D.. Zaterdagochtend, na verhoor door den rechter- de de en ■tjn Naar wjj vernemen zal Mr. Paul Tripels, ad vocaat en procureur te Roermond die nadat de aanvankelijk door van R. gekozen verdediger Mr F. J. M Nederveen de verdediging had neer gelegd, als verdediger aan verdachte van R. werd toegevoegd, zich by de aanstaande behan deling van het moorddrama voor de Roermond- sche Rechtbank zal laten vervangen door Mr René Höppener, advocaat en procureur te Roer mond. te op Hen- ..Nederland". K.G. kool Met behulp van twee sleepbooten te men er Zondagmorgen om zes uur in geslaagd, het in het vaarwater van Everdtngen aan den grond geloopen motorschip „Zuldland" vlot te bren gen. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen voortgezet. re- ge- Reeds Woensdagmorgen had het u. .JJssel” met een groote lading stukgoederen aan boord, na ruim een maand gedwongen stilliggen, een poging gedaan om achter den Ijsbreker ..Da niël Goedkoop" aan zich een weg door de Ijs vlakte te banen en Kampen en Zwolle te be- .relken. Men was echter na een dag lang wor stelen niet verder gekomen dan tot vóór Mar ken. had den nacht te midden van sneeuw en lis doorgebracht en was den volgenden mor. gen na een nieuwe vergeefsche poging weer naar Amsterdam teruggekeerd, waarbij men tot de verrassende ontdekking was gekomen dag men den weg. dien men zich in elf uur hard werken gebaand had. in twee uur kon afleggen- Doch terstond werd, met zwaarder materiaal, een nieuwe poging voorbereid. Zes weken lang reeds heeft de scheepvaart over bet Uselmeer tengevolge van den Ijs gang stil gelegen, en met ongeduld wachten handel en expediteurs op den tijd dat de goed- koope vervoersweg van Amsterdam met het Noorden des lands weer vrij zal zijn» Honder den tonnen liggen aan de kaden van Amster dams havens te wachten en het is van het hoogste belang, den dienst zoo spoedig moge, lijk te hervatten. De vaart binnendoor, over de rivieren, is .ook gestremd door den abnor maal lagen waterstand, die juist thans bij zonder ongelegen komt. Daarom is er den scheepvaart alles aan gelegen, om zoo spoedig mogelijk een weg vrij te hebben over het Wal meer. 4 „Vrijdagochtend om vyf uur Mn de de Ruyterkade, steiger te».” Al dus de afspraak, die wjj gemaakt hadden, nadat we van de directie van de firma Koppe en Verschure te Amsterdam toestemming hadden verkregen om den hernieuwden aanval op het Useimeer-jjs van na bij te volgen. En wjj waren natuur lijk. Gevolg van deze vermindering van het ka pitaal en de afschrijving op verlies zal zijn, dat de uitgegeven aandeelen tot nihil worden te- ruggebrkcht. Voorts ligt het bij deze organisatie In de be doeling. een aantal restantbewyzen te creèeren. Naar wij vernemen, sal Z. H. Exc. Mgr J. D. J. Aengenent op 14 Jan. as. de bondswedstrijden van den Diocesaneu Haarjemschen Gymnastiek- bond te Zoeterwoude gedeeltelijk bijwonen. In den laatsten„Notenkraker” stond onder „Nleuwjaarswenschen" een zinspeling op Westerman, in verband met de „Spoor- te aangehouden keu- In de ,Jt. K. Werkgever" schrijft H. F. het vogênde Als een niet voor tegenspraak vatbare stelling mag wel worden geponeerd, dat de Katholieke Radlo-Omroep ai het mogelijke doet cm zijn eigen en nog vele andere luisteraars te gerieven, het leven te verrijken, te verfraaien en te ver aangenamen. Dat de leiding der K R.O. bij bet vervullen van haar taak niet stil zit, maar steeds krach tig vcortwerkt en op nieuwe methoden zint om de uitvoering van haar taak aan te vullen en uit te breiden moge wel blijken uit het vol gende. In de.laatstgehouden bestuursvergadering der K.R.O.-Stlchtlng werd een plan besproken om ten behoeve van arbeiders en arbeidsters spe ciale muziek te gaan uiteenden en wel in het bijzonder op een tijdstip, waarop een nieuwe prikkel de werkers in de fabrieken moet heen- zetten over het doode punt, dat door de mono tonie van veler arbeid dreigt te ontstaan. Om tot dit doel te geraken is echter de mede werking noodlg van de werkgevers in de ver schillende fabrieken en juist daarom acht de K.R.O. het niet verstandig om tot deze speciale muzlekuitzendlng over te gaan, zonder tevoren het oordeel dier werkgevers zooveel mogeUJk te hebben Ingewonnen. Uit de practjjk Van een zeer groot bedrijf werd reeds een stem vernomen, dat muziek ..rondom het doode punt” een buitengewone goede uit werking heeft en dat hierdoor niet alleen een welkome afleiding voor de arbeiders en arbeid sters wordt geschapen, maar tevens een gun stige invloed op de productiecapaciteit valt te onderkennen. BU de werkgevers zal een enquête worden in gesteld over de volgende vraagpunten: 1. zyt gij bereid uw medewerking erian te verleenen. wanneer door middel van de radio tijdens de arbeidsuren muziek in fabrieken en werkplaatsen wordt uitgezonden? 2. Zoo ja. welke muziek wordt dan bet doel matigst geacht (marachmuzlek. opera- of ope rettemuziek. filmschlagers etc.)? 3. Welke tijd acht U voor uitzending de meest geschikte? 4. Hoe lang zal van de uitzending gebruik worden gemaakt (tusschen 30 en 60 minuten)? 5. Wordt reeds nu een gedeelte van het pro gramma in de werkplaatsen ten gehoore bracht of wordt reeds gramophoonmuziek geven? 30 De heer J. B. Vesters sprak tijdens de recep tie een kort woord van hulde en zeide os. dat dit geval wel een zeer bijzonder was, daar er van 'n geetadigden groei geen sprake was. maar dat de beer Kaller van stonde af aan een lei der" was geweest en dit 25 jMr heeft voortgezet. „Hiernaast komen ook gelukwenschen toe aan mevr. KAller, die zelf ook jornalteten-nelgin- gen heeft en zoodoende steeds een steun is ge weest voor haar" man.” Bpr eindigde met de hoop, dat de heer Kil ler nog vele jaren zijn werk zal mogen voortzet ten, hierin bijgestaan door zijn vrouw. De Ned. RK. Journalisten Vereenlging zond den jubilaris een pracht fruitmand. Onder de vele brieven en telegrammen wa ren er van Mgr. Goossens uit Tilburg; directie en redactie van. ..Onze Courant" uit Hoorn; de hoeren v. d. Broeke, Speet en Stolwijk van de redactie VJK P den heer Th. Schaepman, poli tiek hoofd-redacteur van „Het Centrum" en lid van de Tweede Kamer; Prof. Roels; den heer Hendriks namens „de Nieuwe Eeuw”; den heer Laudy; den heer Tefsteegh, namens de „Am- sterdamrche Pers”; den heer W. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda; dr. Witlock namens de directie van de ..Maasbode"; den hoogeerw. pater Vlncke. namens de paters van het H. Hart; den hoogeerw. pater Rudolfuss; den heer Weterings, directeurhoofd-redacteur van N.V. Drukkerij .J)e Spaarnestad”; de eerwaarde Priorin der Carmelltessen uit Egmond; directie Van Muns ters Drukkerij uit Sloterdljk. Dus wordt er op het kompas verder gevaren, onder een prach tig helderen sterrenhemel. De „Ua- beer” beschikt over een krachtig zoeklicht, dat thsu>s zjjn lichtbundel over de ijsvlakte werpt, maar toch geeft het jjsbreken bjj nacht heel wat moeite. Ook neemt de weer stand vui bet ijs weer toe. Niette min wordt besloten den nacht door te varen. Te acht uur wordt lang zamerhand, voorwMrts aan bak boord, het vuur van Urk zichtbaar: we zijn dus toch nog een eind op geschoten. Op twee KM. afstand ten Zuid-Westen van Urk zit de boot van de Holland—Friesland Lijn in het Ijs vast. De boot was Vrijdagmorgen uit Lemmer vertrokken Volgens ontvangen mededeellngen is de Ijs breker „Ijsbeer" uit Kampen vertrokken, om assistentie te verleenen en te trachten haar naar Amsterdam te brengen.. Hierna werd de winst- en verliesrekening goedgekeurd met algemeene stemmen. De voorgestelde wijziging der statuten en ver andering van het kapitaal werden daaigra in stemming gebracht en aangenomen met alge meene stemmen. Op een vraag van den heer Weitkamp betref fende den geldigheidsduur van den bij mlnte- terieele beschikking vastgestelden toeslag op rogge, oogst 1933 heeft minister Verschuur ge antwoord. dat de toeslag op rogge, welke Is vast gesteld by beschikking van 7 December 1933 en niet in de intusschen reeds Ingetrokken beschik king van 2 October 1933 zal gelden over den geheelen oogst 1933. Het onder Nederlandsche vlag varende m.s. „Zuldland" van de Agence Maritime Hartigh te De ijsbreker „Daniël Goedkoop” in actie, gezien vanaf de JJsel" Door de Crisis Rundveecentrale zal gelegen heid worden geboden aan haar te leveren: drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aangenomen, dat zU langer dan zeven maanden of korter dan vier maanden drachtig zyn) te Alkmaar Maandag 22 Jan. 1934 810 vm. by de doorbraak; Breda Maan dag 22 Januari 911 uur veemarkt; NUkerk Maandag 22 Januari 810 v.m. veemarkt; Nij megen Maandag 22 Januari 810 vm- vee markt; Rysaen Maandag 22 Januari 810 v.m. veemarkt; Deventer Dindag 23 Januari 810 uur v.m. veemarkt; Doetlnchem Dinsdag 23 Januari 810 vm veemarkt; Purmerend Dins dag 23 Januari 810 vm. veemarkt; Apeldoorn Woensdag 24 Januari ;810 vm. veemarkt; Borculo Woensdag 24 Januari 810 v.m vee markt; 's Hertogenbosch Woensdag 24 Januari 8— 10 v.m. veemarkt; Behagen Donderdag 28 Januari 8—10 vm veemarkt; Zutphen Donder dag 25 Januari 810 v.m. veemarkt: Zwolle Donderdag 25 Januari 810 v.m. veemarkt; Hengelo (O.) Vrydag 26 Januari 8—10 vm. veemarkt; Leiden Vrydag 26 Januari 810 vm. veemarkt; Roosendaal Vrijdag 26 Januari 9— 11 veemarkt; Utrecht Vrydag 26 Januari 8 10 vm. veemarkt. Pryzen en voorwaarden als de vorige week. De kaarten voor aarfglfte tot levering moeten ulteriyk Maandagmiddag 15 Januari 1934 ten kantore van de Crisis Rundveecentrale te 'sGravenhage zyn ontvangen. Het nieuwe besluit van de Fransche regee- rtng tot eontingenteerlng van den groenten- invoer heet aan den Noord-Hollandschen tuin bouw opnieuw groote schade veroorzaakt. Reeds deze week daalde de prys van de kool soorten met pLm. 30 pct., terwyi over het alge meen de pryzen toch reeds laag waren. Intusschen heet het Centraal Bureau Veilingen in Nederland zich gewend tot de Ne derlandsche regeering, met het verzoek te trachten het nieuwe onheil voor den Neder- landschen tuinbouw en den exporthandel zoo veel mogeiyk af te wenden. Dit zou b.v. mogeiyk worden geacht, door aan Frankryk extra-contlngenten toe te ken nen voor het invoeren van Fransche produc ten, met als voorwaarde dat meer van onze producten Ingevoerd mogen worden. Te Lanaeken (B.) is door de Belgische mare chaussee de beruchte smokkelaar B. aan gehouden. die op Oudejaarsdag met zyn auto op twee agenten der Maastrichtache Motorbri gade inreed en hen trachtte omver te rijden, waardoor zij verwondingen opliepen. B. was niet in het bezit van geldige papie ren en gewapend met een revolver met zes scherpe patronen. B. is gevankelijk naar de gevangenis te Ton geren overgebracht. Vanuit de stuurhut van de „IJssel”volgen we eenlgen tyd da bewegingen: aan alle kan ten duisternis, met daarboven dé stille sterren. Voor ons de silhouet van de ..Ijsbeer”, met daarvoor een groote lichtvlek van de schijn werper waarmee hy den weg verkent. Dan gaan plotseling het te ongeveer negen uur op den ysbreker alle lichten uit. Groote be langstelling by de bemanning van de „IJasel”. die naderby stoomt om zoo noodlg hulp te» verleenen. Dat is echter niet noodlg; na een kwartier gaan de lichten weer aan. het was een defect aan de leiding, maar het duurt nog wel een half Uur voor men aan boord van het voorste schip zoover te. dat het den storm loop op het Us kan hervatten. Die wordt dan den heeten nacht voortgezet, en -wy begeven ons ter ruste op een van de banken in de wanne kajuit. De JJsbeer” te een up-to-date Ijsbreker, met een veertien-cylinder Dieselmotor en geheel electrtech uitgerust De motor ontwikkelt een kracht van 550 P.K., waarvan 100 PK. voor de opwekking van electrlclteit en 450 PK. voor de voortstuwing worden aangewend. De dub bele stalen boeg te zoo geconstrueerd, dat het schip voortdurend met den neus op 1 Ijs glydt en dat dan door zyn gewicht tot barsten brengt. Na het schutten. In het bulten-U. komt het Ijs al spoedig in zicht, eerst enkele senotaen. maar weldra vormt het een aangesloten vlakte die aan weerszyden zich in de duisternis ver liest Hoffelyk laat de .JJsbeer" de „IJasel” vóórgaan; wy volgen bet slop dat de ..Daniël" eergisteren gebroken heeft, een zwart spoor in de grauwe vlakte Even links daarvan een leeken-uitdrukking, ik moét zeggen: aan bakboord loopt nog een spoor; dat te de geul die de ..Ijsbeer" destijds gemaakt heeft toen hy de „Trois Fréres" uit haar netelige positie in het tja vóór Pampus bevrijdde. Het eerste uur verloopt alles vlot, wy ko men in de oude gleuf goed vooruit. Het schip schuurt langs den Ijswand. die hier en daar afbrokkelt, eenige honderden meters achter ons zien wy de lichten van de .JJsbeer” In tusschen breekt de dag aan. en juist als het heelemaal licht geworden is. te kwart vóór acht, komen we aan het eind van onze baan het punt waar de vorige poging te opgegeven. Stoppen langzaam achteruit bet woord te nu aan de ..Ijsbeer”, die in een bocht om de „IJasel” heen schuift om de leiding te nemen. Dan gaat het langzaam verder; wroe tend den neus nu eens links, dan weer rechts wendend baant de ijsbreker zich een weg door de gryze. effen vlakte. Op de brug van de .JJssel” slaat de état-major met kritischen blik de verrichtingen gade. Het biykt dat men zich wel een wat al te groote voorstelling van de mogeiykheden van den Ijsbreker ge vormd had. Een kilometervreter, die Ijs van een meter dikte als koek kan verwerken, die het vliesje van ongeveer 30 c.M. dat het IJsel- meer bedekt, als papier zou openscheuren. zoo had men zich den nieuwen helper biykbaar voorgesteld Nu biykt dat ook deze breker moeite heeft, bUjft de teleurstelling niet uit. De stoker van de .JJssel" had zich bezorgd gemaakt dat hy de „Ijsbeer", voortstormend op zyn veroveringstocht^ in het ryk van den IJsgod. niet zou kunnen byhouden. en had een extra schepje kolen op de vuren gegooid Nu biykt dat het in letteriyken zin „zoon vaart niet loopt" komt hy in bet Zwolach zijn hart luchten op de brug; -Ze kun'n wel naar huus gaon. Veur de Oraanjesluuzen had ie praots genoeg, maor hier maok-tle niks Met rukken en stoeten, wenden en draaien wordt het Ijs opengebroken: eerst achteruit, dan volle kracht vóóruit, waarby men een eind in het Ijs docrgiydt, dat met dof ge kraak openbarst, totdat de weerstand te groot wordt en de boeg op het ys vastloopt. Dan begint het spelletje weer van voren af aan. Met lederen ruk vordert de ijsbreker honderd k tweehonderd meter. Het gaat niet snel, maar het gaat. Zaterdag vierde de heer Alb. Killer te Utrecht onder zeer groote belangstelling zyn zilveren journalisten-jubileum. De heer Killer te mo menteel nog steeds werkzaam als redacteur van de geïllustreerde bladen der Uitgevers My „Neerlandia”. Zyn er wel eens jubilea, die In het tempo van den tyd te loor gaan, met dit jubileum was dit niet het geval. Van alle deelen des lands stroom den de felicitaties binnen; terwyi de kamer van des heeren Killer's huls een weelde van bloemen bergden. Des morgens droeg de zeereerw pater A. Mul ders in de 8t. Aloysluskerk een H. Mis op tot intentie van den jubilaris. In Nymegen droeg Rector Schröder, oud huisvriend, eveneens een H. Mis tot intentie van den jubilaris op Pater Rosmulder 8.J. berichtte, dat hy dien dag de H. Mis tot Intentie van zyn vriend, den jubilaris, zou opdragen in Tilburg, terwyi Majoor Huys, aalmoezenier, vanuit Breda hetzelfde berichtte. Den geheelen dag dom- liep men at en aan. commissaris mr. Wery, voorwaardelyk in vry- om den heer Killer geluk te wenschen. u Onder de zeer vele belangstellenden merkten wy o.a. op: den heer v. d. Mark, mede-directeur. die namens directie en commissarissen een fraai bloemstuk aanbood; den heer J. J. Vlnkesteyn, lid hoofdredactie Utr. Courant; den heer J. B. Vesters namens de Ned R K. Journalisten Ver- eeniglng; den heer G. Hol, hoofd-redacteur van „Het Centrum”; den heer M. v. d. Biggelaar en den heer J. van Term, lid van de hoofd-re- dactie der Utr. Courant, die ook in de kerk aan- wezig waA de mr. hout"-affalre. Wat ik sedert dien, aldus schryft A. B K (leerekoper) thans in „Het Volk” omtrent I deze zaak gelezen en vernomen heb, geeft aan leiding tot de onderstelling, dat de ..Spoor- hout”-zaak volkomen in orde te, en dat men hier te doen heeft met laster van belangheb benden. die in strijd met het publieke belang slechts hun eigen gewin beoogen. Het grapje was dus misplaatst. Deze rechtstelling geef ik uit eigen aandrift. Niemand heeft haar van mjj gevraagd, laat staan gevorderd. Maar ik wensch aan het, hanteeren van bet modewapen. den laster, geen deel te hebben. Het Kamer-debat, dat een t onjuisten indruk achterliet bad my misleid. De door de Crisis Rundvee Centrale met be stemming voor de slachtbank, ook in Friesland nog steeds belangrijke hoeveelheden opge kochte runderen biyken voor zeervelen in die provincie gevestigde veehouders niet te versma den pleisters te zyn op de gapende en vreeae- iyk schrynende wonden, welke hun door de flnancleel-economische erisls toegebracht zyn Zulks te b.v. af te leiden uit de verklaring van geloofwaardige deskundigen, dat over de pryzen. waarop de leden der C. R. C. de door hen op de jongste en vorige Sneeker en Leeu- Antwerpen te in het vaarwater van Everingen aan den grond geloopen. Het schip zit zeer hoog, zoodat het vlot maken moeliyk gaat. Men is bezig de tanks leeg te pompen, terwyi Te Amsterdam hebben de aandeelhouders ver gaderd der N. V. Hollandsch Eigendom van aandeelen Hollandsche Stoomboot Maatschap- py ter behandeling van de reeds gepubliceerde voorstellen tot wyzlglng van het Maatschappe- iyk Kapitaal. Na enkele opmerkingen werden de voorstellen met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens werd gehouden de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Hollandsche Stoomboot Maatschappy Hier werden 158 stemmen uttgebracht. Door den voorzitter, den heer J. F. get directeur der Stoomv. My werd een uiteenzetting gegeven van den toe stand der Maatschappy. Om de gedachte reorganisatie tot werkeiyk- heid te kunnen brengen te het noodlg, dat het kapitaal der vennootschap wordt verminderd en wel in de eerste plaats met een bedrag gelyk aan het geplaatst kapitaal of 2 135.000 Het daarvoor vrykomend bedrag zal dan moeten worden aangewend tot afschryvin;' op verlies Voorts kan het kapitaal, dat thans vroot te 9 035.000.wordqn verminderd, zoodat het kapitaal der vennootschap na reorganisatie zal bedragen ƒ5.000.000.—. De ministers van Waterstaat en Financiën hebben aan de directie jjer Overijseteche locaal spoorweg Mpy. DevenWF—Ommen het volgend schryven gericht: „wy zien ons verplicht u mede te deelen, dat het in het voornemen der regeering ligt. Mas ting. op grond van art. 49 der Spoorwegwet, tegen 1 Januari 1935 te bevorderen van den spoorweg Deventer via Raalte naar Ommen". Dit zal wel neerkomen op „phefflng van de lyn. Tegen plannen In dien geest te nog zeer onlangs door verschillende gemeentebesturen geprotesteerd. Zoo worstelen we voort van half tien tot na twaalven- Tegen den middag wordt aan den horizon een donkere streep zichtbaar, en de blijde mare gaat: we komen in open water.. En om half twee zyn we er: een groote open wak. het water zoo glad als een vyver in het Vondelpark op Zondag De .JJssel" plant hier de Nederlandsche driekleur op het ys. om op de terugreis de plaats terug te vinden waar het gemaakte slop in het wak uitmondt. Dan komen we even een goed eind vooruit we zyn nu ongeveer vyftlen K M. beoosten Mar ken. maar om twee uur steekt het „Beertje" den neus weer tn het Us. In den middag komen we sneller vooruit dan 's morgens: het Ijs te niet zoo dik en brozer Nu en dan komen we nog open plekken tegen, waar we dankbaar zoo lang mogeiyk gebruik van maken. Op een gegeven moment geeft de „IJaael” eenige korte stoeten op de stoomfluit: ze te vastgeloopen De .JJsbeer" komt achteruit, een tros wordt uitgeworpen, dan weer vooruit ende tros knapt af. Een nieuwe tros, dan lukt het. We vorderen nu flink en na de eerste ontgooche ling blijkt de „Ijsbeer" toch wel een ..toffe schuit". Reeds turen we den horizon af naar Urk. maar dat krijgen we vóór de duisternis valt niet meer te zien. Daarna voorlooplg ook niet, zoodat men vermoedt dat de Urkers hun vuur niet hebben aangestoken, omdat ze den ken dat er toch geen schepen langs komen. De politie heeft nog vier 15—16-jarige Jon gens aangehouden, ate verdacht van diefstal van het offerblok uit de St. Jacobus-kerk te Enschedé Na verhoor zyn twep der weer vry gelaten. B. en K. hebben bekend, het offerblok te hebben gestolen, te-wyi ze zich voorts hebben schuldig gemaakt aan straatroof op Oudejaars avond. Ze hadden mevrouw W.. terwyi ze tn de Em mast raat wandelde, een handtasch on'- rukt. In samenwerking met de Apeldoornsche poli tie zyn aldaar aangehouden en naar Enschedé overgebracht, de 14-jarige J. A. van E. en de 16-jarige P. J., ate verdacht van verschillende diefstallen en verduisteringen. Biykbaar had het tweetal een byzondere voorliefde voor auto-tochten, want eerst haddm ze nJ. met een auto uit een Enschedesche ga rage een flinken toer gemaakt, waarna de wagen onbeheerd werd” achtergelaten op bet Krlm- plein. Daarna werd een voor een perceel tn de Cort van der Lindenlaan staande Ford-auto gestolen, waarmee de jongens naar Apeldoorn reden. Vandaar ging het naar Hoenderloo. waar ze de kluts een beetje kwyt raakten, met ge volg. dat ze door de marechaussee werden aan gehouden. en naar Enschedé overgebracht. Het edele tweetal schynt ook nog debet te zyn aan verschillende kleinere diefstallen verduisteringen, welke den laatsten tyd gepleegd. Door den mist en krachtlgen wind kon Urker ysvlet Schokland niet verlaten om post over te brengen. der ver- of steun- maken op Stipt op den afgesproken tyd doorkliefde de .JJSzel”. met ons als eenlgen passagier naast een groote vracht aan boord de rustige golven van Het binnen-IJ. Vanaf het dek zagen we de lichten van de stad en de haven voorbyglyden. Een heldere nacht, een zachte temperatuur Niets was er dat aan vorst of Ijs herinnerde By de Oranjesluizen wachten: na een half uur komt de nieuwe ridder, die het voor de jonkvrouwe .JJssel" opnemen aal. met groot geraas opdagen, het te de „Ijsbeer”, de be kende Ijsbreker van de Vereenlgde Scheep vaartmaatschappijen. Vrydag heeft de dienst van het abattoir Rotterdam een viertal varkens die bleken voorzien te zyn van valsche ringsstempels der gemeente Horst (L.' De Centrale Recherche stelde een nader on derzoek in, waarby bleek dat de varkens den dag tevoren door L. 8. te Zwyndrecht op last van den slager J. van het H. te Dordrecht wa ren gehaald by den slager T. te Bletterswyk (Limb.) Aanvankeiyk verklaarde hy dat hy de var kens van een onbekende had overgenomen in een straat in Eindhoven. Later verklaaroe hy, dat van het H. hem gezegd had dat, wanneer men hem vroeg, waar de varkens vandaan kwa men, hy dit moest vertellen. De vier varkens waren bestemd voer een broer van Van het H. in Rotterdam, zy zijn in be slag genomen. Een onderzoek In deae saak te In handen gesteld van den Officier van Justi tie te Roermond. Z. H. Exc. de Bteschop van ’s Hertogenbosch heeft benoemd: tot Deken van het Dekenaat Nymegen den Zeereerw. Heer J. L. van Mulu- kom. Pastoor der parochie van St. Anna te Nijmegen; tot Deken van het Dekenaat Beek- Ubbergen den Zeereerw. heer P. C. van Aken. pastoor te Beek-Ubbergen en tot pastoor te dle Ban de aandeelhouders tegen intrekking van Rosmalen (Maliskamp) den Weleerw heer C W A. M. Schoenmakers, kapelaan aldaar. ALKMAAR, 8 Jan. 3 Paarden. 52 melkkoeien 100.00275 00. handel redelyk. 10 graskalve ren 22 00—40 00. 5 vette kalveren 47.50—10750. idem per K G. 7090 cent. 33 nuchtere slacht- kalveren 6.0018.00, 335 vette varkens per K.G. 3538 cent. Handel stug. ALKMAAR, 0 Jan. N.V. Eiervelllng voor Holl. Noorderkwartier M-M 3.604.00. M-6O 4.00— 4 30. 00-S3 4.30—4.60, 63-64 4.406.30. klein 60-65 3.30—3.70 8000 Eendeleren 3 403.50. AMSTERDAM. 8 Jan Veemarkt. 4 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. 500 vette koelen, waarvan de pryzen waren: le kwal. 57 60. 3e kwal. 48- 55, 3e kwal 40—45 cent per K.G. alachtgewicht. 50 melk- en kalfkoelen 160 00 300 00 per stuk. 154 vette kalveren: le kwal. 54 —60. 3e kw. 46—53, Se kw 3844 cent per K O. levend gewicht. 43 nuchtere kalveren 6.00—10.00 per stuk. 733 varkens: vleeschvarkens 90— 1 Iff K O 4446 cent, enkele boven noteerlng. Zware varkens 4344 cent per K.G. alachtgewlcbt. vette varkens 43—44 cent per KO alacbtgewlcht. 26 paarden 70.00100 00 per stuk. OverzichtRunderen flinke aanvoer, handel stug en later door Iets lagere pryzen handel vlugger. Vette kalveren ruime aanvoer, handel vlug met vaste prijzen. Varkens redelijke aan voer, handel goed met voor de beste varkens d°nd*r* pr^len en andere soorten prQahou- BROEK OP LANGENDIJK. 8 Jan. 17000 Roode kool 3.00—4.00, 35000 K G. Gele 130—3 90. 31000 K.G. fieenschs Witte kool 2.60—4.15. 8300 K.G. Uien: Gele Uien 350 —3.00, Gele Drielingen 0.90—100 8900 K.G. Bleten 0.602 25. BOVENKARSPEL. 6 Jan „De Tuinbouw” - 368% baal Uien: grof 150. groote gele 1.351,30. drielingen 0 45—0.50 per baal 500 K.G. Gele kool 3.50 per 100 K.G. 3 zak Sprultkool IBS per zak. 864 dozijn Tulpen: Moore 36 cent. Pierson 3338 cent. Copland 3343 cent. La Reine 3137 cent. Ibis 3734 cent. Prosperity 35 cent. HOORN. 6 Jan. veemarkt. 3 Zeugen 60 00— 80 00. 34 Schrammen 12.0030.00. 46 Biggen 8.00 13.00, 1 Schaap 14.00. Handel matig. LEIDEN. 6 Jan. Botermarkt. Prima fabrleksbo- ter controls163 prima boerenboter 1.60170 per K.G. Aanvoer 320 K.G. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 16 Jan. Geen aan voer. Lange turf 7 608.50 per 1000 stuka. NOORD-8CHARWOUDE. 8 Jan. 4600 K. G. Uien Drielingen 1—1.10. uien 2.60—3.80. Grove Uen 1.70—2.80; 1000 K.G. Peen 4.00. kl. peen 160. 15600 K.G. Roode Kool 2 30—3.80. dem doorschot 1.90—3.50, 17400 K.G. D. witte kool 350—4.10, idem doorschot 3 30—3.40, 16900 K.G. Gele kool 1-803.80. idem doorschot 1.803.50. WARMENHUIZEN. 6 Jan. Gewone Uien 3.00 390. Grove Uien 3.60—000. Drielingen 1.40. Nep 3.30, Stekulen 110—1.30. Roede kool 3.203 90. Idem 2e soort 150- 3.90. Gele kool 2.10—3,70. ld. 2e soort 1.10—1 70, Witte kooi 8.004.40, Idem M soort 170—3 40 per 100 K.G. ZWAAO. 5 Jen. Velllngsver „Bangert en O” -• Urulven 54 00—610°. Roode kool 110—8.70. Gele kool 1.008.10, Bprultkool 10.0017.00 Uien 150 —3.10 Wortelen 3 60—1100 Witlof 30 00—81.00, S Ooudr’inet 15.00—33.00. Present l1 -toct 7 0°—1# PW 100 K G Bloetn- “00 Tomaten 10 00 2400, Kletpeer 8.00— Winterlouw 6.00—19.00. Bergamot 1*0— 8 0P. ®lnt Germain 11.00. Gleaer Wildeman 10.00 -15.00. Comteme 700—10.00. Gratlooi 9 00. Bnp. Bellefleur 10.90, Idem Geld. 8.0013 00. Comteme 9.00, Brammies 10.00—12.00, vomwma De leider van onze pool-expeditie, de heer De Rouw, beproeft een nieuw middel om de vaart te bespoedigen. Vyf korte stooten op de stoomfluit beduiden de .XJsael” om naderby te komen: trossen worden overgeworpen en de twee schepen vlak op elkaar gekoppeld. De bedoeling te dat zoo de .JJssel" de -Beer" van achteren kan opduwen, en door de ver eende krachten van de twee schepen het tempo versneld wordt. Maar ook dat biykt keen succes: de twee, booten biyven niet in elkanders verlengde liggen: de korte .JJsbeer" komt dwars voor de „IJssel" te liggen, zoodat deze laatste toch rijn kracht niet kan aan wenden. Dan worden de schepen maar weer losgekoppeld en het „Beertje” moet bet alleen Brobeeren De .JJssel" Intusschen heeft het rustig. Tel kens ate de .JJsbeer" den weg een paar hon derd meter heeft vrijgemaakt, trekt zy eind op. om dan stil te blyven liggen tot het wéér zoover te. Het te prachtig weer: leder wolkje te van de lucht verdwenen, de Januarl- zon doet zoo goed haar best ate men maar van een Januarizon verwachten kan: de grauwe onafzienbare Ijsvlakte schittert in het licht, groote zwermen meeuwen breryen wat bewe ging in het landschap. en wy.... zegenen tn stilte het lot. dat ons op de gedachte bracht desen tocht mee te maken. De bemanning Tnaakt uitstapjes op bet Us we fotografee- elkander in een Noordpoolomgeving. een faffWieryk man zoekt den horizon af naar Us bererNgn walvteschen. Alleen de pelzen van Ijsberen vel ontbreken, en zouden ook ovei- bodlge weelde zyn. Heeft men koude voeten gekregen, dan kan men terecht In de wsrme kajuit van de .JJsaaK. waar de gramofoon speelt en zeemansverhalen verteld worden. Op het kantoor der Registratie en Domeinen te Oosterhout te voorlooplg geschorst de ambte naar K. Vermoed wordt, dat hy gelden heeft verduisterd. Het onderzoek door de justitie te in vollen gang. warder markten gekochte runderen werden, de eigenaars dier z.g. „regeerings- koeien" best tevreden waren. En wel nog des te beter wegens het feit, dat tegenwoordig meer z.g. „regfeeringsvee" dan eenlgen tyd ge leden In klasse A geplaatst wordt. Wanneer er geen tarra gekort wordt, bestaat er n.L tusschen de door de C. R. C. resp. tn de klassen A en B geplaatste koelen van 600 K.G. een prijsverschil van f 30. De enorme „regeeringskoeien' -aftrek C. R. C. heeft bovendien een gunstlgen invloed uitgeoefend op de pryzen van het in den z.g. „vrijen handel" tydens de laatste weken op de Leeuwarder en Sneeker markten te koop aangeboden rundvee. Zulks te af te leiden uit het feit, dat de pryzen van de vette, maar ook van de melk- en kalvekoelen in den laatsten tyd varieeren tusschen 100 en 200; terwyi de prysnoteering der beste kwaliteit .pinken" t 135 bedraagt. Volgens de verklaring van deskundigen, zyn in verhouding tot de huidige prijzen der zuivel producten, de melk- en kalvekoeien thans veel te duur. In tegenstelling wellicht met die opinie, kan lelMBksi sijs niet in twyfel getrokken worden, dat ds eerlang betreffende 1933 gepubliceerde jaarverslagen over de prijzen van alle op de Leeuwarder en Sneeker markten aangevoerde rundveesoorten. zeer veel schommelingen zien zullen geven en haar prijsnoteering het einde veel gunstiger dan in het begin van dien jaarkring geweest te. Wanneer die prijsstyging, dank zy den reu zenaftrek der C R. C„ in de toekomst eenigs- zins. stabiel blUkt te zijn, dan behoeft aan een bevriidlng van het Friesche veehoudersbedryf uit het flnancieel-economlsch moeras niet ge wanhoopt te worden. Zooals ook in de dezer dagen te Leeuwarden gehouden vergadering van den „Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken In Friesland” door den voorzitter In diens openingsrede te beluis teren gegeven werd, mogen de door de regeering voor de leniging van noodtoestand armde veehouders genomen crisis maatregelen terecht aanspraak waardeering. Blijkens deze deskundige verklaring kan rede lijkerwijs moeliyk ontkend worden, dat wan neer eerlang het veehoudersbedryf voor de pacht- en hypotheekboeren weer „loonend" mocht worden, zulks voor een belangrijk deel aan Z. Exc Verschuur te danken zal zyn. Van de zijde van de Roterdamsche Bank- vereenlging wordt ons bevestigd, dat binnen eenige dagen de gewone aandeelen der N.V Gemeenscha ppeiyk Bezit vair aandeelen Phi lips’ Gloeilampenfabrieken tot den offlcieelen handel op dc marché A terme te ParUs zullen worden toegelaten. De aanvrage tot deze toelating is geschied naar aanleiding van een te dezer zake door de Chambre Syndicale des Agents de Change te Parijs genomen Initiatief. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat in verband met deze toelating tot de noteerlng. geen nieuwe aandeelen door de vennootschap worden uitgegeven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 19