I Neijenrode-zaak RADIO-PROGRAMMA- DE ZWERM VLIEGT UIT H JHIOÏ yglUG VRIJDAG 12 JANUARI Nieuwe gift van f 5.000 Aanslag op een meisje TWEE AUTO'S GEBOTST De ijzel sticht onheil Na urenlangen stryd tegen het ys Storing van den 1875 M. omroep. Ordening bedrijfsleven DRONKEN ACHTER ’T STUUR Studie-commiesie der A.R. Party DE GEZONKEN Er gebeurt nog niet* met het wrak V erkeersonge vallen In aanbouw by Fokker Kindertoeslag Op „Rhynhof” te Oeg«tgee«t? Vergoed: Burgerlijke Rijksambte- naren De „Pelikaan”-beman- ning bedankt Het mysterie van den Balkan Marin e-organisa tie vervallen Concentratie Hooger onderwijs? Leekenspeldag van de IGJ.C. Twee der inzittenden ernstig gewond Zondagmiddag in het St. Willi- brordushuis te Amsterdam DE POSTBOOT TE URK AANGEKOMEN TERAARDEBESTELLING VAN VAN DER LUBBE NIEUW BOMBARDEMENTS VLIEGTUIG Uitvoer van eieren en pluimvee De instructie gesloten Huishoudgeld verdwenen. Twee-en-een-half jaar gevangenis straf opgelegd Door Prinses Juliana aan het Crisis-comité geschonken Van alle kanten zijn de deelnemers aan de Rally* Monte Carlo naar hun startplaatsen vertrokken „CERES’’ Gewijzigde regelen ten aanzien van de bezoldiging Opheffing van slecht bezochte faculteiten verminden f title hi Verjaag dit Benauwdheid Ongehuwden De cyfers van 1932 Steunregeling voor producenten Zaterdag, 13 Jan. 1934 Slingerend over den weg e- J Levensmanier '.45 /l5O WIJ verkeerend, een auto had be- drank (Ingezonden Mededeeling) naar „Het Volk" zender gunstig. van 1^1 met fca,. i L Belangrijke uitspraak der Alk maar sc he rechtbank commissie optreden? De heeren Dr. J. W. Note boom, Directeur der Dr. A. Kuyperstlchtlng en Dr. O. Bee ken kamp, eveneens aan deze stich ting verbonden, zijn aangezocht om op te tre den resp als secretaris en adj secretaris. De bemanning van de „Pelikaan", niet in de gelegenheid zijnde allen, die hebben deelgeno men aan haar huldiging te Amsterdam op 10 Januari in het Koloniaal Instituut, persoonlijk hiervoor haar erkentelijkheid te betuigen, brengt hiervoor langs dezen weg haar oprechten dank. de wegen modder en Staatsblad no. 783 bevat een Kon. besluit van den 30sten December, houdende gewijzigde re gelen ten aanzien van de bezoldiging van bur gerlijke rijksambtenaren en van onderwijzers bij het lager onderwijs. Tenzij ten opzichte van bepaalde ambten bij dit besluit anders is of wordt bepaald en be houdens in het geval van toepassing van den slotzin van dit lid, wordt voor het genot van kost en inwoning op de bezoldiging, voor zoo veel noodig verminderd met den standplaats aftrek, eene korting toegepast: I a „Crisls- 1934 sie zou «g n enkele van es polltie- oP KALUNDBORG. 1153 M. 1130 Leo nard GyldmaTk’s ensemble. l.öo Qm- mofoonmuziek. 2.50 Populair concern door Louis Prell’s ensemble. 7.20 Om roeporkest o.l.v. Fritz Mahler. 8.25 Ge varieerd programma. 10.20 Teddy Pe tersens Jazzband. BERLIJN. 419 M. 1.55 Oramofoonmu- zlek. 4.50 Onbekende gultaarmuzlek. HAMBURG. 372 M. 10.50 Middagcon cert oir. Eugen Wlllocken. 11.40 Ver volg. 12.40 Gevarieerd muziekprogram ma. 1.55 Gramofoonmuzlek. 7.25 Ge varieerd programma. 11.50 Dansmuziek. Muizen zijn de schrik van de huisvrouw, rooven levensmiddelen en besmetten hét voedsel. Boven sa behalve de wedden, toelagen «n verdere belocningen, naar de regelen van dit bealuit toe te kennen, genieten de ambtenaren, by wijze van lijdelijke toelage, voor hunne wet tige of gewettigde, zoomede voor de uit een vroeger huwelijk van hun echtgenoot gesproten, kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar. die •tl op den Isten Januari van dat jaar bezitten, eene kindertoelage. Deae toelage bedraagt per kind 3 ten honderd van de wedden en toelagen, met uitsondering van die, bedoeld in dit arti kel, voor zooveel noodig verminderd met den stendpleetmftrek, benevens 1 ten honderd van de geldswaarde voor het geheel of gedeeltelijk genot van vrije woning en/of vrij vuur, licht en/of water, voor zoover deze inkomsten wor den genoten op den isten Januari van het jaar, of, bij latere indiensttreding, op den datum van de indiensttreding. Een en ander o- m. met de bepaling, dat deze toelage, behoudens het bepaalde in het tweede en derde lid, ten minste 60 en ten hoogste 316 per kind per jaar be draagt. WARSCHAU. 1411 M. 7J0 Populair concert door het omroeporkest o.l.v. 8t. Nawrot. 8.40 Pianorecital. 10.35 Dans muziek. sterken stuurd. Uit het gétulgen-verhoor bleek, dat vanaf Den Haag. O. slingerend over den nieuwen Rijksweg naar Delft was gereden. Daar had een andere automobilist de politie gewaarschuwd, en met een agent was de achter volging ingezet. Op den Rotterdamschenweg had men O. kunnen passeeren, doch toen de agent gelastte om te stoppen, was O. doorgereden. Te Overschle gelukte het om met een inspec teur en enkele agenten aldaar den slingerenden chauffeur tot stoppen te bewegen. De verdachte betoogde dat hij niet zoo erg dronken was geweest, maar de kantonrechter vond het zoo toch al mooi genoeg. De ambtenaar van het O. M. eischte een week hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. De kantonrechter vonniste tot een week hech tenis, en trok het rijbewijs drie maanden in. Voor het kantongerecht te Delft heeft zich Woensdag te verantwoorden gehad de reiziger J. O. uit Rotterdam, die onder den invloed van Nog steeds rust op den bodem voor den in gang van den Nieuwen Waterweg het wrak van het vorige week Donderdagnacht aangevaren en gezonken Dultsche s.s. Ceres.” Niets wijst er op, dat plannen gekoesterd wor den met het bergingswerk van het schip te be- ginen. Het aantal belangstellenden dat naar Hoek van Holland komt, om iets van het wrak te zien, vermindert, er is vanaf het strand ook meestal niets van te zien. Diep ligt het schip onder de golven, en de mist onttrekt het topje van de masten dat nog boven water uitsteekt, meestal aan het oog. He schijnt dat het wrak nog niet door Rijks Waterstaat is overgenomen, erg druk maakt men zich om het gezonken schip niet, en niemand heeft er in de laatste dagen naar om gekeken. Donderdagmiddag te omstreeks twaalf uur heeft in het Elzentpark te Eindhoven een aan rijding plaats gehad tusschen een auto, waarin gezeten waren de sigarenfabrikanten de heeren Dassen Sr. en Jr. uit Meerveldhoven. de advo- vaat en procureur Mr. H. Pastoors en de ac countant A. Perera, de laatste twee uit Eind hoven en een auto van de stoomery Beelen uit Eindhoven. Pe botsing vond plaats op een kruispunt van den weg. Eerstgenoemde wagen werd in den flank door den anderen auto aangereden en werd nagenoeg geheel vernield. Bovendien sloeg de auto tot twee maal toe over den kop. Van de inzittenden werd de accountant R tamelijk ernstig gewond en met gekneusde rib ben en een longkwetsuur opgenomen De advo caat liep een schouderverwondlng op. terwijl de overige passagiers met lichte verwondingen en den schrik vrij kwamen. De gewonden zijn naar hun woningen vervoerd. De aanrijdende auto werd van voren Inge drukt, de inzittende van dezen wagen bleef ongedeerd. De regeering overweegt, bericht, ernstig, te komen tot een ingrijpende concentratie op het gebied van het hooger on derwijs. op grond van de hooge kosten welke aan dit onderwijs verbonden zijn, als gevolg van het aantal universlteiten. waarbij er zijn met een aantaJ slecht bezochte faculteiten, die in hun tegenwoordigen toestand niet gehand haafd kunnen blijven. Het streven der regeering zou er nu op ge richt zijn de voorgenomen concentratie to be werkstelligen of., door faculteiten die daarvoor in aanmerking komen op te heffen dan wel deze te laten leiden door hoogleeraren van ver schillende universlteiten. Op deze wijze zou het mogelitk zijn, het hooger onderwijs meer effi cient te organiseeren. Het zou in de bedoeling der regeering liggen óók de Amsterdamsche gemeentelijke unlversl- telt bij deze reorganisatie direct te betrekken, zoo noodig zelfs door indirecte dwangmiddelen. Naar wij vernemen is thans de instruc tie in de Neijenrode-zaak gesloten. De be handeling ter openbare terechtzitting kan vermoedelijk eind Februari tegemoet wor den gezien. ML1.AAN S31 M. 5.15 Oramofoonmu- ziek. 8 u. Gevarieerd programma. 9 30 Dansmuziek. BRUSSEL. 309 M. 13.30 Otnroepsym- phonie-orkest o.l.v. Jean Kumpe. 130 Kleine orkest van het NIR o.l.v. F. Lee mans. 5.20 Omroepsympbonle-orkest o.l.v. Jean Kumps. 6.35 Gramoloonmu- ziek. 8.30 Radlo-orkest o.l.v Franz André 9 30 Vervolg concert. 10 05 Concert 10.30 Dansmuziek. 11.30 Populair concert o.l.v. Paul Moreau. De Antl-Revolutionnaire Partij heeft een com missie Ingesteld, die zal adviseeren over het organisch kiesrecht eoowel naar zijn politieke als zijn maatschappelijke zijde en met betrek king tot de ordening van het bedrijfsleven. Voor het lidmaatschap dezer commissie zijn ult- genoodlgd de heeren Prof. Mr. A. Anema. Dr. E. J. Beumer, F. L. van der Bom, Ds. D. Deth- mers, H. Diemer, Prof. Mr. P. 8. Oerbrandy. Chr. van den Heuvel, K. Kruithof, W. van Leeuwen, K. Melma. J. van der Molen, J. 8. Ruppert, Prof. Dr. J. van der Molen. J. 8- De voorzitter van het Centraal Comité der AR. Partij, de heer Schouten, zal als voorzitter der BEROMUNSTER 460 M. 3.30 Harmo- nlkamuzlek. 5.30 Oramotoonmuzlek. 6 30 Mandollnemuzlek. 10 uur Dans muziek. Het heeft H. K. H. Prinses Juliana behaagd het Nationaal Crisis - Comité wederom een maandelijksche bijdrage van 5.000.te doen toekomen. Reeds mocht het Comité giften ten bedrage van 130.000.van H. K. H. ont vangen. Op het Rüksradiostation te Kootwijk heeft men de laatste dagen extra moeilijkheden ten gevolge van de ijzelvorming op de antenne draden, waardoor een groot gedeelte van het antennesysteem voor de Europeesche zenders naar beneden kwam. Bij onderzoek bleken de graden" 30 mM. dik. terwijl de antennedraad zelf slechts 9 m.M. dik is. Het verschil was ijzel. De storing van qen 1875 M. omroepzender in den avond van 10 dezer was mede een gevolg van deze omstandigheden; de zender zou ver moedelijk Donderdag In den namiddag weder dienst kunnen doen. ROME 441 M. 5 15 Gramqfoonmuzlek. 8.30 Opera-uitzendlng. WEENEN. 517 M. 5 uur Viool en pla no. 6.10 Populair concert door het om roeporkest o.l.v. Joseph Holzer. 9.40 Gra- mofoonmuzlek. Zondagmiddag om half drie wordt in het 8t. WLUlbrordushuis, St/WlUlbrorduastraat 19, de door de Katholieke Jongens Centrale georgani seerde Leldersdag voor Leekenspel gehouden. Deze bijeenkomst is ook toegankelijk voor be langstellenden. al dan niet uit de Katholieke Jeugdbeweging. Toegangskaarten zijn nog de geheele week te bestellen telefonisch aan het 8t. WUltbror- duahuis tel. 30761) of schrifteiyk bjj kapelaan J. van Dael. Amsteldyk 36, Amsterdam Zuid. Gij die hijgt bij de minste krachts inspanning, die benauwd zijt bij den minsten mist, waarom wacht Gij nog langer op de hulp en nieuwe levens vreugd die Akker s Abdijsiroop U ga ven kan. Vanaf de eerste lepels geven de balsemende bestanddeelen van Abdijsiroop U verlichting. De slijmen die Uw borst beladen, die U buiten adem brengen en hoestbuien ver wekken, zullen zonder moeite losko* men. 2 lepels vanavond en dezen nacht zal kalm en rustig zijn. Neem dus bij: ffoest-Grfep-Brondiitis-Astfuna Asmr» by een aanvangswedde of vaste wedde: van minder dan 1170, van 403 per jaar-; van 1170 tot f 1440, van een door den Minister, hoofd van het daarby betrokken departement van algemeen bestuur, vast te stellen, bedrag, hetwelk ten minste 402 en ten hoogste f 510 per jaar zal bedragen; van 1440 tot 1980, van een door den Minister vast te stellen bedrag, hetwelk ten minste 51d en ten hoogste 624 per jaar zal bedragen; van 1980 tot 2520 van ƒ798 per jaar; van /2520 tot ƒ3000, van 7 996 per jaar; van ƒ3060 of hooger, van ƒ1164 per jaar. Artikel 10 bepaalt ten opzichte van ongehuw- 4en; 1. Tenzy het bepaalde in het tweede lid van dit artikel van toepassing la, worden van de ongehuwden de wedden, met Inbegrip van de •mbtstoelagen, voor zooveel noodig verminderd met den standplaatsaftrek, verminderd met 3 ten honderd. 2. Ongehuwden ontvangen nimmer méér dan B0 ten honderd van de aan hun ambt verbon den maximum- of vaste wedde, met inbegrip van de ambtstoelagen, voor zooveel noodig ver minderd met den standplaataaftrek. 3. De ongehuwdenaftrek, als bedoeld in het eerste lid, vindt niet plaats, zoolang de aan vangswedde van de desbetreffende schaal van bezoldiging den ambtenaar nog niet Is toege kend. 4. Ongehuwde in gezinsverband levende eenige kostwinners zyn aan de in het eerste en het tweede lid bedoelde kortingen voor ongehuwden niet onderworpen. Onze minister, hoofd van het betrokken departement van algemeen bestuur, beslist, of een ongehuwde als eenlg kostwinner beschouwd wordt. 5. De verhooglng of vermindering van de be- aoldlging, als gevolg van de wyziglng van de omstandigheden, welke den ambtenaar al dan niet doen vallen onder desen ongenuwden- aftrek, gaat in op den eersten dag van de ms*nd, waarin die wyziglng plaats heeft. Artikel 19 bepaalt: 1. Wy behouden Ons voor te regelen de toe kenning van toelagen aan ambtenaren, aan wie zoodanige elschen gesteld worden, dat hunne positie en teak een byzonder karakter dragen, hetwelk hen onderscheidt van de ovenge in denzelfden rang of dezelfde klasse werkzame personen in dienstvak. 2. De toelage wordt bepaald op ten hoogste 30 ten honderd van de genoten wedde. 3. wy behouden Ons voor te regelen de toe kenning van toelagen aan ambtenaren by de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal wegens de bijzondere omstandigheden, waaronder zy hun ne werkzaamheden verrichten. Artikel 30 zegt: 1. De manneiyke ambtenaren, die gehuwd of ongehuwd geweest zyn en den 23-Jarlgen leef- tyd hebben bereikt, genieten eene toelage van ƒ190, voor zoover niet aldus het gezameniyke bedrag aan wedde en toelagen, met uitzonde ring van de kindertoelage, zou stygen boven ƒ1800, of het gezameniyke bedrag aan wedde en toelage volgens dit artikel zou stygen boven het maximum van de desbetreffende schaal van bezoldiging, indien dat maximum minder dan 1800 bedraagt, een en ander gerekend naar eene gemeente van de eerste klasse. Het be paalde in den vorigen volzin is mede '»n toe passing op de den 33-jarlgen leeftyd bereikt hebbende vrouweiyke ambtenaren, die gehuwd zijn geweest, zoolang zy niet zyn hertrouwd, zulks met dien verstande, dat by eventueelen hertrouw de volgens dit artikel reeds verkregen toelage biyft toegekend, met Inachtneming van hst bepaalde in dien volzin. Er worden thans pogingen gedaan, om het stoffeiyk overschot van Martnus van der Lubbo naar ons land te doen overbrengen. Een verzoek zal worden gericht tot de Nsd. Herr. Gemeente te Lelden, om de teraardebe stelling op UUiynhof*’ te Oegstgeest te teten geschieden. Muizen zijn de schrik van de huisvrouw, eer voortdurende bron van schade en ergernis Ze waarmee ze in aanraking komen. De Heer A. te K. doodde met één doosje .Rodent* van 90 cent niet minder dan 113 muizen. Rodent heeft inderdaad een bijzondere aantrekkingskracht en een fatale uitwerking op muizen en ratten. Waarom zoudt U dus nog langer last van muizen hebben? Een doos Rodent van 50 ct of een dubbele doos 5 90 ct zal U tientallen guldena besparen. Imp.: Fa. B. Melndersma - Den Haag. B50 LANGENBERG 473 M. 11.30 Populair concert o.l.v. Eyysoldt. 13.55 Nieuwe gmmofoonmuzlek. 6.30 Orkeet en kamer koor. 11.30 Gramofoonmuzlek. Na sen moeilijke reis is het de postboot ..Geusau” gelukt Donderdagavond te zee uur het eiland Urk te bereiken. De boot had 55 zakken pakketpost, een hoeveelheid levensmid delen en 15 passagiers aan boord. Vooral na bij het eiland was het Us seer dik. Donderdagochtend om zeven uur was de boot uit Kampen vertrokken. Om twaalf uur kon men van boord af het eiland zien, maar eerst zes uur later heeft men de haven van Urk be reikt. Indien het weer helder is zal men heden ochtend vroeg probeeren terug te varen naar Kampen, om nieuwe post en levensmiddelen te halen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een publicatie doen verschynen. waarin de ver keersongevallen In 1932 voor het geheele land zyn opgenomen. Omtrent 41195 verkeersongevallen worden de oorzaken en gevolgen aangegeven. Van 31196 of ruim 75 pCt. der ongevallen is gebleken, dat zy zyn toe te schrijven aan persooniyke oor zaken, nl. fouten van bestuurders van vervoer middelen 68 pCt. en fouten van voetgangers 7 pCL Gebreken aan vervoermiddelen en de toe stand van den weg (incl. slippen en doorgljden) bleken resp. in 957 <2 pCt.) en 2788 (6 pCt.) ge vallen oorzaak van een verkeersongeval te zyn. In totaal zyn 12084 personen gedood of ge wond. Voor het stetistiekjaar is geen nauw keurig cyfer omtrent net aantel overleden slacht offers van verkeersongevallen bekend, doch biykens de „Sterftestatlstlek” zyn gedurende het kalenderjaar 1932 niet minder dan 717 per sonen tengevolge van een verkeersongeval over leden. Dit het thans gepubliceerde overzicht der verkeersongevallen blijkt, dat er by 378 onge vallen een of meer dooden wared en by 10619 ongevallen een of meer gewonden, terwijl in 30172 gevallen uitsluitend materieele schade voorkwam. De korting voor het genot van kost en in woning wordt, by geiyk genot daarvan, in de zelfde inrichting, door ambtenaren, behoorende tot eenzelfde personeelsgroep, voor wie de kor ting op verschillende bedragen zou moeten wor den vastgesteld, voor allen gesteld op net laag ste van deze bedragen. Ingeval alleen het genot van kost ge.yk is, kan het vorenstaande overeenkomstige toepas sing vinden, met dien verstande, dat voor het genot van kost alleen alsdan een aftrek aan genomen wordt, geiyk aan dien voor het genot van kost en inwoning gezameniyk vastgesteld, verminderd met 10 ten honderd van de aan vangswedde vag het ambt van de desbetreffen de ambtenartfc- Naar gelang van de klasse van de gemeente, worden deze kortingen verminderd met 4 of 8 ten honderd. Over tydvakken rsn geoorloofde afwezigheid, waarin geen'wan rykswege verstrekte kost en Inwoning of vergoeding daarvoor wordt ge noten, wordt een evenredig deel van die kor ting teruggegeven. Door onzen minister, hoofd van het betrokken departement van algemeen bestuur, kan worden bepaald, dat deze vergoe ding slechts wordt toegekend by zoodanige af wezigheid van niet korter dan een week. In dat geval wordt het in dit bealuit vermelde —bedrag voor korting voor het genot van kost •n inwoning met 10 ten honderd verlaagd. Verder zyn bepalingen opgenomen ten aan- sten van de korting voor wooing, vuur, licht en water en dienstkleeding. ,„Met den hoed in de hand komt men door het ganzche land", leert vanouds een populair spreekwoord. voorko- waarmee het ver De Fokker-vllegtulgfabrleken te Amsterdam, zoo weet ..Het Volk” te vertellen, werken thans aan een project van een bombardementsvlieg tuig, dat war draagvermogen, bemanning, snel heid en bewapening betreft, alle tot nu door deze fabrieken geleverde toestellen zal over treffen. Het gaat hier osn de constructie van een serie bombardementsvliegtuigen, die gebouwd zullen worden als eendekkers, met drie moto ren. Welk type motor zal worden gebruikt, te pog niet veelgesteld. Hat Nederlandsche departement van Defen- van de eerste gegadigden zyn voor ttepe machines. Naar wij vernemen is by beschikking der arrondissementsrechtbank te Alkmaar d.d. 11 Januari 1934 uitgesproken de vervallenverkla ring der vereenlglng „Bond voor minder Marine personeel", gevestigd te Den Helder, van haar hoedanigheid van rechtspersoon, wegens afwy- king barer goedgekeurde statuten en dat tevens aan die vereenlglng by voorraad, niettegen staande hooger beroep als voorziening in cas satie, is ontzegd de bevoegdheid tot het plegen van burgeriyke handelingen. By die beschikking zyn voorts tot curatoren benoemd de kapitein luitenant ter zee L. F. Klaassen, chef van het torpedo-atelier te Den Helder en mr. L. van Lookeren Campagne, advocaat en procureur te Alkmaar. a. voor het tydvak van 21 Aug. 1933 tot heden /0.37H; b. voor het tydvak van heden tot het einde van den geldigheidsduur van deze beschikking /0.50; van eenden. met uitzondering van koelhuis eieren en kalkeieren: a. voor het tydvak van 21 Aug. 1933 tot heden ƒ0.25; b. voor het tydvak van heden tot het einde van den geldigheidsduur van deze beschikking f031. Voorts bevat de Staatscourant van Donder dagavond de Stauten en het Exportreglement van de Stichting voor Export van Eieren en Pluimvee. Tevens bevat de Staatscourant de Restltutiebeschikklng (slachtgevogelte) LL.” Krachtens deze beschikking en op grond van het daarby gevoegde steunreglement zal uit het Landbouwcrisisfonds steun worden verleend aan exporteur: van pluimvee, by de Stichting aan gesloten, ten behoeve van de pluimveehouders- producenten van slachtgevogelte. Deze steun bedraagt: A voor geëxporteerd levend pluimvee: a. voor piepkuikens, waaronder worden verstaan kui kens met witte huidkleur en witte pootkleur ƒ0.05 per K.G. levend gewicht; b. voor kippen en hanen: le. by verzending naar Duitschland per wagon 5.2e. by verzending naar Italië en naar Spanje per wagon 15.3e. by ver zending^ naar Frankrijk en naar Zwitserland per wagon 10. B. voor geëxporteerd geslacht pluimvee: a., voor piepkuikens, waaronder worden verstaan kuikens met witte huidkleur en witte pootkleur ƒ0.05 per K.G. nette; b. voor kalkoenen ƒ0.06 per K.G. netto; c. voor ganzen ƒ0.08 per K.G.; d. voor kippen en hanen ƒ0.15 per K.G. netto. HUIZEN 26 M. 8 u. KRO MoTgenconc. 10 uur Gramofoonmuzlek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Per. quin O.P, 12 uur Politieberichten. 12.15 Het KRO-sextet o.l.v. Piet Lusten- houwer. 1.45 verzorging zender. -r- 2 uur Halfuur voor de rijpere Jeugd door J. H. Rijff. 2.30 Kinderuurtje door Mevr. Sophie NuwenhuiaVan der Rijst en me. vrouw Cort-ie MarreesVan der Ven. 4 uur De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhou- wer. 4.30 Schriftverbetering door mevr. M. ReiberNan. 5 uur KRO-Boys, 5.30 EspeTantonieuws door P. Heilker. 5.45 De KRO-Boys. 6.20 Journalistiek weekovevrzicht door Paul de Waart. 6.45 Gramofoonmuzlek. 7 uur Politieberich ten 7.15 L, v. d. Meer: „Roomsk Frysk Boun”. 7.30 Gramofoonmuzlek. R K.F.-kwartiertje. 8 uur De Voortrek kers van de stad Utrecht houden een Kampvuur. pl m. 830 Vaz Dias. 9.30 Gramofoonmuzlek. 9.45 Microfoon ver telsel door D'n Dré. 10 uur Het KRO- orkest o.l.v. MaTinus van ’t Woud. pl m. 10.45 Vaz Dias. 10.50 Gramofoonmuzlek. 11.15 Het KRO-orkest. 12 uur Slui ting. HILVERSUM 1875 M. 8 uur VARA Gramofoonmuzlek. 10 uur VPRO Mor genwijding. 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven, m.m. van de Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins en Gramofoonmuzlek. 12 uur Vara klein orkest o.l.v. Hugo de Groot. 2 uur Ver zorging van den zender. 2.15 Gramo- foonmuziek. 3 uur Orgelspel door Oor Steijn 3.30 Rottermadamsch Philharmo- nisch orkest o.l.v. Eduard Fllpse, m.m.v. Taras Mykyyscha, plano. 4.30 Overscha keling naar den zender Kootwijk en gra- xnofoonmuziek. 4 uur Rotterdamsch Phllharmonisch orkest. 5.30 Van het witte doek. Fllmkwartiertje door M. Sluy- ser. 5.30 De Flierefluiters o.lv. Jan van der Horst. 6.30 Letterkundig overzicht door A. M de Jong. „De één zijn dood.... Sam. Goudsmit. 6.50 Gramofoonmuz. 7 uur Orgelspel door Johan Jong. 7 uur Urgentieprogram van SDAP en NVV door J. Mathyssen. 7.30 Orgelspel dooT Joh. Jong. 8 uur Herhaling 8.O.S.-be richten. Vaz Dias en Varia. 8.15 Henrl Marchand zingt levensliedjes. Plano- en accordeonbegeleiding van Albert Stokklng. 8.30 VARA—orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9 uur Toespraak door G. J. Zwertbroek. 9.10 VARA-ork*«t o.l.v. Hugo de Groot. 9.30 Henrl Marchand. 9.45 VARA- orkest o.l.v. Hugo de GToot. 10.15 Vaz Dias. daarna gramofoonmuzlek. 10.30 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.15 Vrooiyke gramofoonplaatjes. 12 uur Sluiting. De Rallye Monte Carlo is begonnen. Van alle kanten komen de berichten omtrent deelne mers, die vertrokken zijn naar hunne start plaatsen in Europa’s uithoeken en de belang stelling die deze formidabele raid in alle 'krin gen trekt, komt wel het beste uit in de Ujksche berichten die men in alle Europeesche bladen vindt omtrent het vertrek van telkens nieuWe deelnemers. In Holland heeft de equlppe v. d. Heyden, Habnit en Bakker Schut het eein gegeven, door reeds vorige week met hunnen Studebaker de lange reis naar Athene te aanvaarden. Een paar dagen later had te Amsterdam het af scheidsdiner der Ford-reders plaats, die daar na equlppe na equippe de reis aanvaardden. Zaterdag zijn van deze deelnemers Mutsaerta, van Strien, Jhr. Bicker en Oou wen berg ver trokken naar Bucarest; den dag daarop ginggen V. d. Meulen, Monso en Wild op weg paar Athene, terwijl Maandag de drie Noordelijke Nederlandsche Ford-equlppes de reU aanvaard den, van Beeck Calkoen, Weber en Dikker naar Umea; Clerum, Goedkoop, Volmer en Hoogstede r naar Tallin en N yen bandring de Boer, Liezenbergh, Went en Krabbenbos naar Stavanger, Tot Helsingborg in Zeden Maken de naar Stavanger en Umea gaande equippes de reia gezamenlijk, daarna slaan sU een zijstraat in naar links, terwijl de andere rechtuit rijdt naar Umea in den Poolcirkel, dinsdag zullen dan Dr. Sprenger van EiJk. Wleleman en Mr Lambprts Hurrelbrinck naar Athene vertrok- ken. Zy zijn door omstandigheden een beetje laat maar willen dit inhalen door in een stuk door naar Budapest te rijden. De equipe Oor- nelius-Strubbe met hun D. K. W. zyn ook reeds op weg gnaar Tallin evenals van Marken DAVENTRY 1554 M. 1230 Western Studio-orkest oJ.v. Frank Thomas. 1.05 Dansmuziek of gramofoonmuzlek. 1.35 Commodore Grand orkest o.l.v. Josepn Musea nt 2.85 Gramofoonmuzlek. 3.20 Orgelconcert. 4.50 Llslle Bridge water en zyn kwintet. 8 20 Variété programma. .55 Radio Militair orkest. 10.55 Ambrose en zyn band. PARIJS (RADIO, 1725 M.) 8 05 Gra- mofoonmuziek. 12.20 Gramofoonmuzlek. 9.35 Concert. De Minister van Ju/ van 1 Januari 1934 de aan elk der rijksveldwachters-, hondgelolder» temaebracht v*a VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS 1 de HfdterweyheHt, met goede voorn«m«M gepUv«id, n«t «h dl« andere weg. Breng 1/10 ven die plannen in practijk en rijdt veilig. en zyn metgezellen op Talbot. Hoevelen van deze allen zullen Monte Carlo bereiken? De berichten luiden allee behalve Het zachte weer der laatste dagen vervult de deelnemers uit het Noorden met schrik, hoe vreemd dit oppervlakkig ook klinken moge. De dooi heeft de sneeuwmassa’s doen smelten en veranderd In poelen van bruine witte sneeuwrestenDaar moeten de wagens doorheen, niet zoo even van Assen naar Meppel, maar honderden kilometers lang en dat met een gemiddelde van 40 KM. per uur, overdag en gedurende de nacht, zonder ophouden, altijd maar door. De rijders kunnen elkaar afwisselen aan het stuur, maar hoe moe ten de wagens dlfr uithouden? Wanneer het nü plotseling weer mocht be ginnen te vriezen, een lichte nachtvorst maar, dan wordt de toestand heelemaal catastrophaal, dan wordt het heele Noorden tot aan Stock holm één onafzienbare Ue- en yzelvlakte, die zich een 1500 K. M. naar alle richtingen uit strekt. Ook de berichten uit den Balka.. lulden er- barmeiyk. By Belgrado is het pontverkeer over de Sawa gestremd door ysschotsen en werden motorvoertuigen per trein over de spoorbrug vervoerd. In Griekenland is een aardbeving ge weest, in de buurt van Larissa heeft een berg- stortlng den weg versperd en een oventroo*- mlng by Salonikl heeft een deel van Macedonië onder water geaet. Zullen al deze beletselen opgeruimd zijn tegen den tyd dat de Railye- rijders passeeren? Twee Engelsche deelnemers Lord Clifford op Logonda en Riley op Riley zitten op het oogenblik reeds by Salonikl vast, vlak achter hen komen de Fransche equipes Chaurieu op Chenard Walcker en Lavalette op Peugeot,die reeds den Balkan binnentrokken zyn en nog niet weten wat hun wacht. Ook Bigman is onderweg en daarachter komen de Hollanders en alle andere der 26 equipes die Athene als startplaats gekozen hebben. Zal het ditmaal wederom gaan, aoools ver leden jaar, toen alle deelnemers uit AUmm. en Bucarest tien dagen lang door den Balkan rondzwierven op weg naar huls? Of sar de na tuur ditmaal den rijders gunstiger gezind zyn. hen schrik aanjagen vóór den rit, om gedu rende dien hare beletselen uit den weg te ruimen? Dat is het Mysterie van den Balkan, dat leder jaar opnieuw de Rallye-ryders voor nieu we verrassingen plaatst. P. H. L. LAMBERTS HURaaLBRQfCK. De minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de „Crisis-RestltutiebeschlKklng (eieren) 1934 I”. Bij deze beschikking zyn erkend als groep van producenten van crisisproducten in den zin van art. 5 van de Crisls-Steunbeschlkklng 1933: alle in Nederland gevestigde pluimveehouders- eierproducenten. Als crisisorganisatie is voorts aangewezen de Stichting voor export van Eieren en Pluimvee. Krachtens het by de beschikking gevoegde steunreglement zal, teneinde tegemoet te komen aan de verhoogde productiekosten tengevolge van de heffing op granen, aan de by genoemde Stichting aangesloten exporteurs van eieren, ten behoeve van de pluimveehouders-elerproducen- ten, door deze stichting uit het Landbouwcrisis fonds steun worden verleend. Deze steun bedraagt per 100 stuks geëxpor teerde eieren: van kippen, met uitzondering van koelhuiseieren, kalkeieren en Hollandscbe eieren: De 30-jarige Duitscher W. W., musicus te Eindhoven, thans gedetineerd, werd Donderdag door de rechtbank te Den Bosch veroordeeld tot twéé jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, voor het feit, dat hy op 29 April 1933 te Eindhoven getracht had mej. C. J. R„ na kalm overleg en rijp beraad het plan daartoe te hebben opgezet, van het leven te berooven, door op korten afstand eeni ge revolverschoten op haar te lossen. De kogels misten echter hun doel en mej. R. werd niet getroffen. Het O. M. had vier jaar gevangenisstraf ge- elscht. Het stelt een premie op mend+eid en beleefdheid, men veel bereiken kan en brengen. Maar een ander, eveneens oud Hol- landsch spreekwoord doceert, dat de brutalen de halve wereld hebbend Welk spreekwoord heeft nu gétijk, of althans het meest gelijk? Wij moeten hopen: het eerst. Want verre te verkiezen boven bru taliteit is de aangename levensma nier, welke men beleefdheid noemf, mits daarmede nog iets beters beoogd wordt dan het verkrygen van een gunst, het behouden van een klandi zie, of wat dies meer zy. Beleefdheid, welke enkel om der wille van de smeer betoond en be oefend wordt, verdient een anderen naam. En ook die beleefdheid, welke lou ter in het uiteriyke, het leeg vorme- lyke bestaat. zy moet de beschaving des harten tot grondslag hebben en een uiting zyn van gezond sociaal gevoeL zy is in laatste en hoogste instan tie een maatschappeiyke, méér nog: een chnsteiyke deugd. zy brengt dus mee, dat men ande ren van dienst is, waar men kan, en dat men hen nooit opzetteiyk en noo- deloos hindert, nog minder hun over last of onrecht aandoet. Jammer, dat dit dikwijls te weinig begrepen wordt. Maar erger en ergeriyker nog is, dat grof besnaarde luyden in de hun bewezen beleefdheid slechts zwakheid zien, en ze deswege met een hooge borst beantwoorden. De fierheid zal daarop het passen de besdheid weten te geven. Want beleefdheid sluit het zelf respect niet uit. Integendeel. Zy sluit zelfrespect in.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 18