Een fabriek ligt stil I 3 GRIEP VICKS WAAROM VAN THIEL NIET DRAAIT JECOVITOL i a VRIJDAG 12 JANUARI TEN BATE VAN HET PE LI KA AN-COM ITé van Jubileum L.M.Weterings Het Vieschenjbedrijf Huldiging Zaterdag 20 Januari DE JAARBEURS TE UTRECHT voor Verder contingenteeren? NATIONAAL H AN ZEBU REAU Twee fabrieksbranden Bestemd voor de N.S.B.? CONTINGENTEERING VISCH „UTRECHTSCH DAGBLAD” DE HISWA Van 615 April te Amsterdam Waarom dr. Ritter aftreedt DE REIS DER PELIKAAN DE „POST JAGER” NA EEN REIS MET TELEURSTELLINGEN WEER THUIS K. R. O. Relaas via KORTING OP JAARWEDDEN EEN GEDENKPENNING Een onderhoud met de directie de stilgelegde fabriek Productie thans niet mogelijk Prof. dr. M. C. van Mourik Broekman hoofdredacteur Voor burgemeesters, secretarissei» en ontvangers De classificatie van de diverse chassis Een speciale afdeeling uitvindingen MARGAR1NEFABRIEK IN KOESTAL Mr. F. J. H. Bach tot directeur benoemd R.K. MIDDENSTAND EN NAT.-SOCIALISME Besluit standsorganisatie spoedig te wachten te per TE ZWARE BELASTING VAN BEDRIJFSAUTO’S VERBODEN WAPENS NAAR ONS LAND Overeenstemming bereikt intake de C.A.O. Was het syndicaat nood takelyk Voor Deenschen en Zweedschen aanvoer overschreden t in verband met de „Pelikaan”-vlucht De Kon. Begeer te Utrecht vervaardigt een gedenkpenning Geen spreekuur f griep heerscht. wanneer V VapoRub niet In verschillende B*OCAO£S-$THttMAN S PHABMACIA hebben I I I Het is .te bedoeling om op deze wijze de uit vinders in contact te brengen met bet groote aantal fabrikanten, dat regelmatig de jaar beurs te Utrecht bezoekt, teneinde op deze wijze de uitvinders in staat te stellen hun ult- vindersrechten, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk te koop aan te bieden, zonder dat hiermede belangrijke onkosten zijn gemoeid. Gedep. Staten van Noord-Holland een brief gericht tot de iremeentebe »ch MT het resultaat van de samenwerking tusschen den Bond van Octrooi- en Merkenhouders te 's Oravenhage en de Kon. Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht. rijks- en gemeentepolitie een huiszoeking ge daan, doch tot dusver steeds zonder resultaat. Woensdagmorgen echter ontdekten de amb tenaren olj een winkelier wederom een hoe veelheid ongestempelde margarine, welke van S. afkomstig bleek te zijn en onmiddellijk werd daarop in samenwerking met de gemeente-po- litie ten huize van S. nogmaals een onderzoek ingesteld. zoo- isten De K. R. O. is er, dank zij de medewerking van de K. L. M„ in geslaagd, de belde Pelikaan- ptloten Smirnoff en Soer voor de microfoon te brengen, te zamen met den bekenden vhe- ger-schrijver A. Vlruly. In een geanimeerd vraaggesprek, geleid door Vlruly, zullen Smlmoff en Soer verhalen van hun tocht en van hun ervaringen, voor de K. R. O-mlcrofoon. Deze actualiteit zal te beluisteren «Mn heden avond te ongeveer tien uur. tijdens het Alge meen Programma, verzorgd door den K. R. O onucUschs en GEIJKTE LEVERTRAAN 8'/ Aooihekers en Drogisten f - 75 p Él „Kunt n dan niet bet syndicaat laten schieten en alleen voor de binnenland- sche markt gaan werken? Die zal door de contingenteering toch belangrijk rui mer geworden zijn.” 3 In plaats van den afgetreden hoofdredacteur van het „Utr. Dgbld”, Dr. P. H. Ritter Jr„ te de heer W. Graadt van Roggen bereid gevonden van 1 Februari 1934 af tijdelijk als hoofdredac teur op te treden. Met ingang van 1 April 1934 zal de redactio- neele leiding van het blad komen in handen van den heer dr. M. C. van Mourik Broekman als hoofdredacteur en van den heer W. Oraadt van Roggen. Voorts Is ook het contingent van Zweedsche visch, dat t 1 December 19331 December steld overschreden, zoodat pen hier te lande geen voeren. „Dat zal een blijde boodschap voor U geweest zijn.** merkten we op. ..Natuurlijk, en we zijn nu vol goeden moed,” zoo besloot de heer Van Thlel ons onderhoud te dezer zake. „De regeling zal niet zoo gemak- kelijk zijn als de Memorie van Antwoord het doet voorkomen. Maar als beide partijen, regee- rlng en industrieelen, het ééns zijn over het te bereiken einddoel: werk voor eigen industrie dan twijfelen we niet of de oplossing is bereik baar." Zoo eindigde ons onderhoud met de geïncri mineerde fabrieksdirectie. Moge de samenwer king van alle betrokken partijen er toe lei den zoo wenschten we bjj het verlaten van de stilgelegde fabriek dat binnen afzienbaren tijd ook de deuren van de Oebr. Van Thiel weer opengaan voor de vele arbeiders, die thans de meest getroffen slachtoffers zijn van een on- gelukklgen samenloop van omstandigheden. den aangevraagd werd ons de leegstaande fa- waar nog dan de machines Reeds geruimen tijd bestond bij de ambte naren, belast met het toezicht op de naleving van de Crisis-zulvelwet, het vermoeden, dat in de omgeving van Alphen aan den Rijn op clandestiene wijze een margarlnefabriek werd geëxploiteerd. Bjj verschillende bakkers en andere winke liers in Zuld-HoUand werd nJ. margarine ont dekt, welke niet voorzien was van het ver- eischte crlsis-stempel. Men vatte verdenking op tegen een zekeren B. S., die in de Prins Hendrikstraat te Alphen a.d. Rijn met zijn belde zoons een handeltje dreef in pluimvee, oliën en vetten. Eenlge malen achtereen werd bjj S. zoowel door ambtenaren van de Crisiswet als door Naar wij vernemen is het contingent van den aanvoer van Deensche visch voor de periode 1 December1 Maart overschreden, zoodat tot 1 Maart as. geen aanvoer van visch door Deen sche visschersvaartulgen te Umuiden kan plaats hebben. nog werden Van /tJi den aanvbqr mr het tljdvar .934 was vastge- Zweedsche sche- meer mogen aan- Als opvolger van mr. J. A. O. M. van Hellen- berg Hubar als directeur van het Nationaal Hanzebureau van den Ned. R. K. Middenstands bond is, naar wij vernemen, benoemd mr. P. J. H. Bach, thans directeur van het Centraal Hanze Bureau van den R. K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. toegezonden. Indien hij daartoe den aan het Secretariaat der Commissie. Hertoginnelaan 16 te ’s-Oravenhage, kenbaar maakt. De watersport-tentoonstelling der Hiswa, die van 615 April te Amsterdam georganiseerd wordt, zal. evenals het vorige Jaar, in het R.A.I.-gebouw gehouden worden. De Bond van Bedrljfsautohouders In Neder land (B. B. N.) en de Nederlandsche Vereen!- glng ..De Rijwiel- en Automobiel-Industrle" (R. A. I.) hebben de noodzakelijkheid ingezien een commissie in te stellen, welke de taak heeft, de in den handel gebracht bedrijfsautochassis te classlficeeren aan de hand van de door de fabrieken niet de importeurs verstrekte en gegarandeerde gegevens. de te Roermond gehouden vergadering van voorzitters van den Llmburgschen R. K. Middenstand, zijn kwesties betreffende het nieuwe beginsel- werkprogram aan de orde gekomen. In de eerste plaats kreeg dr. van Beurden de vraag te beantwoorden, oa. welke houding de geestelijke adviseur hebben aan te nemen tegenover die leden, welke lid willen worden van een fascistische of nationaal-socialistische oganisatle en welke houding de standsorgani satie tegen deze stroomingen aanneemt. Dr. van Beurden gaf als zijn oordeel te ken nen, dat zoolang de kerkelijke overheid geen definitieve uitspraak heeft gedaan, de katho lieke geestelijkheid ook geen ..verbod” kan geven, al blijft het heel goed mogelijk het toe treden tot fascisme of dergelijke bewegingen te ontraden. Een besluit van de katholieke standsorgani satie is, maar spr. wist mee te deelen, spoedig te verwachten.a „Maar was het dan absoluut noodzakelijk,” zoo vroegen wij na deze uiteenzetting, „tot het syndicaat toe te treden?" „Wij hadden er ook buiten kunnen blijven, was het antwoord. dan zou er geen syn dicaat gekomen zijn. Dan zouden weldra alle Nederlandsche fabrieken hebben stil gelegen en zou ons land overstroomd zijn met bultenland- sche draadnagels, die veel goedkooper geleverd kunnen worden. Het is met- onze industrie als met alle Nederlandsche Industrieën: als de re- geering niet helpt, zijn wij aan het buitenland overgeleverd." We vroegen den Heer Van Thiel ten slotte, hoe de toestand thans is, nadat de regeerlng den Invoer van draadnagels heeft gecontlngen- teerd. „Zooals bekend is, weigert het syndicaat thans, ons de uitkoopsom te blijven uitbetalen, onder voorwendsel dat de buitenlanders thans toch geen belang meer hebben bij ons stilliggen. Maar wij zijn niet van zins, daarin te berusten.” Aan de van 13 tot en met 22 Maart 1934 te houden voorjaarsbeurs te Utrecht zal voor de eerste maal een speciale afdeeling voor uitvin dingen worden verbonden. Deze afdeeling is Luzern werd toen het idee gelanceerd, onze fa briek tegen een vergoeding stil te leggen. In den beginne voelden wij daar niets voor, inte gendeel zochten we bjj de regeerlng ruggesteun in den vorm van een belofte tot contingentee ring voor het geval dat de onderhandellngen ■ouden mislukken. Die belofte hadden we dan als stok achter de deur tegenover de bultenland- •che fabrikanten kunnen hanteeren. Het was een tijd van onderhandellngen naar twee kan ten: in Aken werd onderhandeld over het syn dicaat, in Den Haag over mogelljke contingen teering. Maar in Den Haag voelde men destijds nog niet veel voor actieve handelspolitiek. Toen tenslotte bleek d^b we ons minimum van 18.000 ton toch niet zouden krijgen, hebben we nood gedwongen met uitkoop genoegen genomen.." „En stonden de arbeiders op straat...." Loop geen risico, wanneer U r - Beweeg U zooveel mogelijk in de buitenlucht. Een der heeren toonde ons de notulen van besprekingen met de regeerlng. vóór de tot standkomlng van het syndicaat te Den Haag gevoerd, waar wij lazen: „Wij willen liever draaien met een kleine winst, zelfs met gega randeerd géén verlies, dan met een flinke uit- keering stilliggen.' staan, met hoezen afgedekt de etiketten voorzien. Voorheen dreunde de polsslag van den arbeid, gloeiden de en ratelden de drijfraderen. Thans liggen de machines stil en gaan de arbeiders stempelen. Krachtiger nog drong zich aan ons de vraag op: aan wie de schuld? „Het zijn ernstige beschuldigingen die te gen ons geult zijn," aldus begon de oude heer Van Thiel, toen wij na onzen rondgang weer gezeten waren, „doch het meest grievend is voor ons dat niemand van al de aanklagers ooit de moeite heeft genomen, ons de gelegenheid te geven, ons eigen standpunt uiteen te zetten Denkt u dat wfj er zoo licht toe over zouden Zijn gegaan om ons bedrijf, waar generaties van onze familie hun krachten aan hebben gegeven, stil te leggen?” In een persoonlijk woord in het ochtendblad van het Utrëchtsch Dagblad van Donderdag ochtend deelt dr. P. H. Rlter Jr. de reden van zijn afreden als hoofdredacteur mede. Wij meldden reeds, dat zijn heengaan verband hield met tal van nevenfuncties en thans schrijft Dr. Ritter in het blad, dat vijftien Jaren onder zijn leiding heeft gestaan, dat hij had te kiezen tusschen zijn hoofdredacteurschap en zijn vele publicistische werkzaamheden, waarvan zijn functie bü de A, V. R. O. de kem vormt. Het Utr. Dagblad vermeldt verder, dat de heer W. Oraadt van Roggen van 1 Februari 1934 af tijdelijk als hoofdredacteur op zal treden. De heer Oraadt van Roggen is, zooals men weet secretaris-generaal van den Raad van Be heer der Kon. Ned. Jaarbeurs en was vroeger reeds hoofdredacteur van het Utr. Dagblad. Met Ingang van 1 Apil 1934 zal te redactio- neele leiding van het dagblad komen in handen van den heer prof. Dr. M. C. van Mourik Broek man als hoofdredacteur en van den heer W. Oraadt van Roggen. syndicaat in werking trad, onze fabriek reeds anderhalf Jaar stil. „Nog iets anders is er, dat geheel verzwegen is. Bjj den uitkoop was het beding gemaakt dat wij, na vijf Jaar te hebben stilgelegen, weer zouden kunnen gaan draaien en dan een quote zouden mogen maken van 18.000 ton. Dat heeft voor ons den doorslag gegeven; daarom wilden we desnoods maar door den zuren appel heen- büten", Hoe het syndicaat tot stand kwam „Toen nu in beginsel tot de oprich ting van het ,Jwéco”-syndicaat was be sloten, werd als basis voor de verdeeling van de te produceeren hoeveelheid draadnagels aangenomen de productie zooals die geweest was in het Jaar 1928, het jaar waarin wij twintig weken heb ben stilgelegen. Daardoor kregen wij een quote toebedeeld dat naar verhou ding belangrijk kleiner was dan dat van de andere fabrieken. Vanzelfspre kend namen we met die regeling geen genoegen." ,Nog niet voldoende om aan een fabriek als de onze rentabiliteit te verzekeren. De toestand is momenteel zoo. dat de productie van de twee binnenlandsche fabrieken met den bultenland- schen Invoer de Nederlandsche behoefte volko men dekt. Verdere contingenteering zou dus noodzakelijk zijn om aan ons een afzetgebied binnen de eigen grenzen te verzekeren. W|j vroegen den heer Van Thlel, ons In en kele cijfers die verhoudingen toe te lichten. „Als maatstaf voor de werkelijke capaciteit sou kunnen gelden de verdeeling die werd over eengekomen In 1929, toen de drie Nederlandsche fabrieken pogingen deden om een nationaal ver koopkantoor op te richten. Toen werd door de twee grootste fabrieken, de onze en die in Beek en Donk, een onderlinge verhouding vastgesteld van negen staat tot zes. Sedertdien is onze fa briek door den nieuwbouw nog uitgebreid. Maar volgens de door het syndicaat voorgestelde ver deeling kregen wij slechts 12000 ton toebedeeld tegen 15.500 ton voor Beek en Donk Toen onze vertegenwoordiger wees op het onbillijke van dezen maatstaf, konden we er nog 1.400 ton b|j krijgen. Met onze nieuwe fabriek, die 22.000 ton kan produceeren, Konden we daar geen ge noegen mee nemen. Om onze kosten goed te maken moeten we ten minste 18.000 ton jaar kunnen maken. De anderen gaven dat wel toe, dóch niemand was bereid, iets van zijn quote af te staan. Zoo dreigden de onderhan dellngen spaak te loopen.-Op een conferentie te «i „Dat is nog steeds ons standpunt. Dat zou het standpunt zijn van lederen Brabantschen fabrikant.” „Maar waarom", zoo vroegen wij. „kunnen de fabriek te Beek en Donk en de andere fabriek hier in Helmond dan wél draaien? Zijn die dan niet bjj het syndicaat aangesloten?” „Belde zijn aangesloten, maar bjj de verdeeling van de In Nederland te produceeren hoeveel heid draadnagels hebben zij in verhouding tot hun capaciteit veel grootere porties toebedeeld gekregen dan wij zouden hebben kunnen ver overen. De officieele huldiging des heeren Louis M. Weterings, dlrecteur-hoofdredacteur van de NV. Drukkerij de Spaarnestad ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als journalist zal plaats vinden Zaterdagmiddag 20 Januari in het Am- stelhotel te Amsterdam. Het Huldlgingscomlté verzoekt allen die on verhoopt geen circulaire hebben ontvangen voor het aan te bieden huldeblijk, maar toch van hun waardeering willen blijk geven, ten spoe digste hun bijdrage over te maken aan den penningmeester van het comité den heer L. Stolwijk, Jacob Obrechtstraat 47b. te Amster dam, gironummer 138251 en hun handteekenlng voor het herlnnerlngsalbum te zenden aan den secretaris den heei^,. A. P. M. van den Broeke, Jacob Marisstraat 14 te Amsterdam, b(j wlen nog circulaires te bekomen zijn. Het uitvoerend comité der huldiging bestaat uit de heeren Prof. Dr. A. Steger, voorzitter, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, F. Primo, voorzitter der Haarlemsche Journalisten- vereenlglng, M. S. Vaz Dias, J. V. L. M. Ver biest, Herman Moerkerk, L. J. Stolwijk, pen ningmeester, giro 138251 en L. A. P. M. van den Broeke, secretaris, Jacob Marisstraat 14, Am sterdam. 8. was zelf niet aanwezig, doch in een ouden koestal achter zijn woning ontdekte men een volledige Installatie voor het vervaardigen van margarine, alsmede een groote hoeveelheid vet in vaten van 50 K.G., kleursel en kisten mar garine. gedeeltelijk voor verzending gereed. De Installatie was al zeer primitief en vol deed zelfs niet aan de minste eischen van hy giëne, want In een groote trog werden de vet ten en het kleursel eenvoudig met een grooten schop vermengd. Een en ander is in beslag genomen en per vrachtauto naar het Kantongerecht vervoerd, waar het ter griffie is gedeponeerd. Tegen 8. is proces-verbaal opgemaakt. Vermoedelijk heeft 8. vroeger zijn margarine- fabrlekje elders gehad en dit eerst kort gele den, toen hij zich na het herhaaldelijk onder zoek door ambtenaren en politie hier veilig waande, naar Alphen overgebracht. De beslissing omtrent de toelating van uit vindingen is in handen gelegd van een Com missie, die door den Bond van Octrooi- en Merkenhouders in overleg met de Kon. Neder landsche Jaarbeurs als volgt is samengesteld: Ir. C. M. R. Davidson. J. Keyser, dr. J. C. van Leeuwen. E. A. Sleewijk, mr. J. P. Q. van Velzen. Deze commissie, waarvan het secre tariaat gevestigd is Alexanderplein 26 te ’s Ora venhage, zal de ingekomen aanvragen bqpor- deelen en de indeeling der expositie regelen. „Dus nog onder de 50 pet. gaan?” „Beter zou o. 1 zijn het draadcontingent verder te beperken. Wij kunnen naast draad nagels ook blank draad en gloeidraad maken. De invoer van alle soorten draad is- thans op 80 pCt. gecontlngenteerd. Als dit voor blank- draad werd teruggebracht tot 60 pCt., en de grens voor gloeidraad heelemaal gesloten werd, zouden wij op de binnenlandsche markt vol doende ruimte vinden om weer te gaan draaléh. Verblijdend is dat in de onlangs verschenen memorie van Antwoord, door den minister van Economische Zaken aan de draadnagellndustrle gewijd, de regeerlng zich bereid verklaard heeft, ons te helpen, wanneer we de productie voor het binnenland weer willen opnemen en „onze ex portquote uit het buitenland willen doen terug- keeren”, dus ook die In het binnenland Filten I afzetten." eet gezond voedsel, drink melk en sinaasappel sap, om Uw levenskracht op peil te houden. Hebt U eep kou gevat, behandel haar dan direct. Neem zoo noodlg een laxeermiddel, ee heet bad en ga naar bed. Vicks VapoRub flink op keel en borst wrijven en met warm flanel-bedekken. Als een voorbehoedmiddel eenlge malên per dag Vlcks in de neusgaten aanbrengen en goed opsnuiven. Het lid van den Enschedeschen Gemeente raad, de revolutionnalr-soclalist J. 8. van Schaick, heeft tot den burgemeester dier ge meente de volgende vragen gericht, met het verzoek deze in de eerstvolgende gemeente raadszitting te willen beantwoorden: 1. Is het den Burgemeester bekend, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk zendingen verboden wapens vanuit Dultschland, in Enschede wor den Ingevoerd? 2. Is het den Burgemeester bekend, dat als lid van de Nationaal-socialistlsche beweging bekend staande personen, deze wapens in ont vangst nemen? 3. Is het den Burgemeester bekend, dat deze wapens door deze leden van den N. 3. B. wor den geleverd aan andere leden van genoemde organisatie? 4. Is het den Burgemeester bekend, dat in Enschede werkzaam zijnde Duitschers deze wa pens invoeren en aan bedoelde leden van den N. 8. B. afleveren? 5. Mocht de Burgemeester met deze feiten bekend zijn, wil hij dan mededeelen, welke maatregelen door hem tegen verboden wapen handel zijn genomen? 6 Zoo de Burgemeester met deze aangele genheden niet bekend is, wil hij dan kennis nemen van de door ondergeteekende, bij af zonderlijk schrijven aan hem kenbaar gemaak te feiten? 7. Zoo Ja, wil de Burgemeester hiernaar een onderzoek doen Instellen en die maatregelen nemen, waardóór aan dit misdadig en gevaar lijk bedrijf een einde wordt gemaakt? 8. Wil de Burgemeester mededeelen, of hij bü juist bevinden der ter zijner kennis ge brachte feiten het noodlg oordeelt hiervan de Regeerlng op de hoogte te stellen, opdat die in staat zü stappen te doen bü de Duitsche Overheid, waardoor van die züde deze invoer in ons land mede kan worden tegengegaan? Geen beter middel ooi aan Ie sterken dan JECOVITOL! Geijkt op vitaminen-gehalte door -een Nederlandsch Professor. Deze zui vere natuurlijke levertraan bevat minstens 50 eenheden Vitamine A en 250 prophyL 125 internat) een lieden Vitamine D. Tezamen: een zegen voor Uw gezondheid! „Mede om u dat duldelük te maken heb ben wü u eerst de fabriek laten zien U zult opgemerkt hebben dat ze voor drie kwart uit nieuwbouw bestaat. In 1928 zün we nX twee maal afgebrand. Eerst in Februari, en ten ge volge daarvan hebben wü acht weken stilgele gen. In September hadden we weer een grooten brand en toen^zün we aan den nieuwbouw be gonnen waardoor we dat Jaar en het Jaar daar op hebben stilgelegen. Pas in *31 zün we in de nieuwe fabriek weer beginnen te werken. ,jn *31 begonnen ook de onderhandellngen, die al lang in de lucht hadden gehangen, over de vorming van een syndicaat. De Duitsche fa brikanten waren daarbü verre in de meerder heid. Zü vormden meer dan de helft der deel nemers. De Belgische fabrikanten maakten meer dan een derde van alle deelnemers uit. Het overschietende zesde gedeelte werd ge vormd door de Deensche. Tsjecho-Slowaaksche «n de drie Nederlandsche belanghebbenden. Beproefd middel bij Deze noodzaak is gebleken, omdat vele be drijf sautohouders zich geen voldoende reken schap er van geven tot welk maximaal gewicht zü hun vrachtwagens mogen belasten, daar door dlkwüls of als regel onbewust dezen over belasten. welke overbelasting tot voor hen hoogst onaangename gevolgen aanleiding moet geven en omdat hun. die bewust hun bedrüfs- auto overladen, de overtuiging zal worden bü- gebracht, dat zü daarmede willens en’ wetens van deze prestaties eischen, waarvoor de fabriek geen enkele garantie op zich kan nemen, zoodat zü zelf, uitsluitend en alleen, verantwoordelük zün voor de schadelüke gevolgen, welke uit over belasting moeten voortvloeien. De commissie heeft gemeend een lijst van de In den handel voorkomende bedrüfsautochassls te moeten samenstellen, welke lüst nauwkeu rig het „Totaal-draagvermogen” voor elk chassis vermeldt. ïlieronder wordt verstaan bet vermogen van het chassis om het gezamenlijk gewicht te dragen van: de carrosserie, den nut tigen last (de te vervoeren lading), de inzit tenden, brandstof, water, gereedschappen en reservebanden. De lijst bevat gegevens omtrent de bedrüfs autochassls van de volgende automobielfabrie ken: Adler, Delahaye, Dodge Brothers, Flat, Hansa Lloyd, Indiana, Krupp, M. A. N„ Mercedes- Benz, Minerva, Morris, Opel, Renault, Reo, Studebaker, Willys Overland en White. Tenslotte zü nog vermeld, dat ieder belang hebbende op zün verzoek gratis een lüst wordt wensch Groot Naar wü vernemen is thans overeenstemming bereikt over het nieuw te sluiten contract in het zee vlsscherü bed rij f De besturen van den Christelüken Zeelieden- bond en van de IJmuider Federatie (afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbei ders) hebben Woensdag aan het bestuur van de Reedersvereenlging te IJmuiden telefonisch medegedeeld, dat zü met de ultelndelük gedane voorstellen accoord gaan. De wijzigingen van de oorspronkelük gedane voorstellen komen op het volgende neer: Voorgesteld was om de gages te verlagen met f 15 per maand voor den tweeden machnist, stuurman, matroos, kok. stoker en tremmer en met f 25 per maand voor den machinist. Deze verlagingen zün verminderd met f 3.75 voor den machinist, stoker, en den matroos, met f 2.25 voor den stuurman en tweeden machinist en met f 3.25 voor den kok en tremmer. Het loon van den schipper blüft 4 pct. van de besommingen tot f 50.000 en 5 pct. van de be sommingen die daar boven uitgaan. Het garan tieloon der schippers is verlaagd van f 2000 tot f 1500. Wanneer niet met Fransch patent gevaren wordt, krijgen de kustbooten drie matrozen. In het andere geval krijgen zü er een lichtmatroos bü. waarvoor de gage is vastgssteld op f 40 tot f 50 per maand. Bü de vaststelling van de besommingen wordt het halve losloon afgetrokken in tegen stelling met ’t oorspronkelijke voorstel, waarbü ’t geheele losloon in mindering werd gebracht. In het verlaten kantoorgebouw, vuur slechte een enkele portier dienst doet, w; wü ontvangen door de directie der N.' V Thiel's Draadnagelfabriek. Als inleiding tot het onderhoud dat wü had- bciek getoond: eerst de bergplaatsen, eenlge voorraden liggen opgeslagen, werkplaats, waar in lange rijen de --- en van genummer- hier vuren de Bestrijd verkoudheid zonder „innemen"! De dlrecteur-generaal der P. T. T. ia verhin derd gedurende de maand Februari zün gewone wekelüksche spreekuur te houden. „Ook dat is een misleidende voorstelling. Onze arbeiders werkten reeds lang niet meer, en wel uit eigen verkiezing. In Mei 1930 werd ons door den R.K. Metaalbewerkersbond een collec tieve arbeidsovereenkomst aangeboden, die we door den slechten toestand van het bedrüf niet konden aanvaarden vóórdat het syndicaat waar we toen onze hoop op hadden geves tigd er was. Alleen voor onze moerbouten- fabrlek, die geheel los staat van het overige be drüf, konden we een C. A. O. afsluiten. Maar de arbeiders wilden slechts aan het werk onder •en O A O Zoo lag. toen op 1 Januari 1832 het die provincie, waarin zü als hun standpunt mededeelen, dat een verlaging van de wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers noodzakelük Is. Ged. Staten stellen zich voor, tüdelük een korting toe te passen van 6 pCt. en daarnaast een definitieve korting, die ongeveer 8% pet. kan bedragen. Deze kor ting zou van toepassing zün op alle gemeenten van Noord-Holland, behalve Amsterdam en Haarlem. Naar men ons mededeelt, wordt ter gelegen heid van den 25sten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana door de ..Konlnklüke-Begeer'' te Voorschoten een herlnneringspennlng ver vaardigd. op de voorzüde waarvan de beelde naar van H. K. H. naar één van de aller laatste. niet in den handel zünde foto's, vaardigd door het foto-ateller Ziegler, te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling, dezen penning te vervaardigen ter grootte van 6 en 4 c.M„ als legpenning en als pressepapler, alsmede In den vorm van klnderdraagpenning ter grootte van 25 mm. Mg f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5