ONS BLAD 1 Na de Stavisky-debatten de Kamer I' Oostenrijks strijd Het nieuws van heden de vrijheid om Wat gebeurt er in Oostenrijk 't FÖEKIEN WEER ONDER- WORPEN? VAN DER LUBBE HEDEN BEGRA VEN Zonder eenige plechtigheid SCHEEPSRAMP IN CHINA Tot dusver 120 dooden DE BAROMETER _k Mandsjoekwo een keizerrijk MOOIE OVERWINNING VOOR CHAUTEMPS us. ct: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 18 JANUARI 1934 I Plichten tegenover de Sjang Km Sjek geschiedenis r o 'l, 'l. I 1 Gistend Oostenrijk paarden- Engelsche bladen tevreden 1 Nat.-Soc. denkbeelden in Griekenland I fi- den ING Rondom de arrestatie van Alberti Ook Fransche belangen in het spel Beul in Pruisen zenuw ziek De opstandige regeering zou zyn af getreden. Kanton steunt Sjang-Kai-Sjek Hongersnood bedrijgt Britsch-Guyana GEEN VERSMELTING MET DERDE RIJK Oppositie ontstemd over het feit, dat de socialisten vóór de regeering stemden Poe-Yi wordt tot keizer geprocla meerd. Japans invloed versterkt Loekweitoeng valt Sjantoeng binnen Heimwehren mogen niet met nazi*» spreken Onthullingen van Mevr. Stavisky? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ek f z— f 2.85 5.— 5— ,JDe Oostenrijker is zich bewust g worden van de waarde van een eigen staat en het recht op onafhankelijkheid’* E N enz. Vraagt INSTI- I. JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR en Scharen F. Herder I Mr. Stomps over de weigering Als gevolg van de hevige overstroomingen SI ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. metJ. 40c p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 over het Dollfuss IIMIKIIIIIIIIIIIIIIII» -- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD IIIIUIIC Afacheid Burgemeester Wendelaar te Alkmaar. 15933 voor K. J. C.-leiders te Am- 'i Internationale schaatswedstrijden te Davoe. Ernstig auto-ongeluk te ■-’-ren. i l ii j (United Press) H>- ir. ir. r- v I. 3 n 5 Metten te V IMIIIIUf/i I ▼u Persstemmen Kamerdebat Zesdaagsehe te Dortmund. De auto-racebaan te Arnhem. J3r. ENGELBERT DOLLFUSS. Bondskanselier ran Oostenryk. WEENEN. 13 Jan (VD.) Starhemberg beeft heden een bevel aan de ..Heimwehren” uitge vaardigd. waarin den leden het verkeer of het spreken met nationaal socialisten streng wordt verboden. Overtreding van dit verbod kan met uitsluiting worden gestraft. Onder verdenking van nat-soc. actie zyn du leider van het juridische bureau van het minis terie van oorlog. Hz. alsmede drie andere per sonen in hechtente genomen. Een en twintig nationaal socialisten uit het arbeidskamp Steinfeld. die deel hadden geno men aan de betooging te Villach In Karlnthlë. hebben lie den afgeloopen nacht de Itallaansche grens overschreden en zich ter beschikking ge steld van de Itallaansche politie. Zjj spraken den wenach uit, naar Dultschland te worden getransporteerd De Fransche regeeringsaege na de Stavisky- debatten. Onthullingen van Mevr. SaviskyT Men telt 120 dooden bjj een scheepsramp tal China. ch aan .ESSEN rllngen i huls, bureau an ter BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR* Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 4n. (V.D.). Uit Tokio wordt ge- definitief te opgericht het reeds voorbereide Fransch-Japansche de economische ontwikkeling De gebieden in de buurt van de kust vormen een groot meer. De wegen zijn onbruikbaar en de spoorlijnen staan onder water. Duizenden menschen moesten hun woningen verlaten. Voor zoover bekend te. zijn geen menschenlevens te betreuren, doch wel dreigt het gevaar van een hongersnood. Ook wordt de hygiënische toe stand bedreigd door de tallooze kadavers van om het leven gekomen dieren. Acht lichters en drie zeilschepen zijn in de haven van Georgetown gezonken. Ondersoek naar den brand op de ..Indrapoera” op 19 Jahuari. ler- ime V Uit een ingesteld ondersoek la gebleken dat Stavisky drie Jaar geleden by een Engelsche verzekeringsmaatschappij een levensverzekering van drie millioen francs voor zyn vrouw heeft afgesloten. Deze som sou ook la geval van zelfmoord wor den uitgekeerd. Volgens de Engeteche bladen sou Dollfuaa een sensaloneele omwenelingspoging tegen de regee ring ontdekt hebben. Mandsjoekwoheden een keizerrijk. Ook Fran sche belangen in het spel. De Foekien-regeering zou vrijwillig zijn afgetre den. Leekenspeldag sterdam. Stand op Maandag «zr vjm.: 73» Vurige stand 74» «R. WO. TeL 1838 i. 87 9931 Dollfuss zou een sensationeel» omwentelingspoging heb- voorkomen SJANGHAI, 13 Jan. (Reuter). Naar eerst thans bekend wordt, ia efp Chineeoch schip, dat Woensdag J.I. uit Sjanghai naar Hong kong vertrok, tengevolge van een ketei- ontploffing gezonken. Aan beaed beeuadaa zieh behalve de bemanning meer dan 4M arbeiden. Tot dusver dorden 1M dooden gemeld. len. Br. ïft Met den auto, waarmee de familie intusschen tn Leipzig was gearriveerd, is het stoffelijk over schot van Van der Lubbe vervoerd naar het Siegfriedkerkhof. ATHENE. 13 Jan. (Reuter). Een nieuwe poli tieke organisatie met naUonaal-aoclaltetische denkbeelden is hier opgericht Het doel van de beweging is den strijd aan te binden tegen de „beroeps-politlcl" en de idealen van godsdienst, vaderland un familie te herstellen. 41010 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door do NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Voor de afgifte van het stoffelijk overschot moest Peute echter een verklaring teekenen, dat hU bet Hjk ontvangen had in een toestand, waaruit bleek, dat het lichaam na de executie overigens Intact was gelaten. Maar voordat de heer Peute bereid was deze verklaring te teeke nen, wilde hjj zich volledig overtuigen, dat dit Inderdaad het geval was, waarop hem In het anatomisch Instituut hiertoe de gelegenheid te verschaft. Hy heeft gezien, dat op het lichaam van Van der Lubbe geen sporen van sectie te bekennen waren. Een bijzonderheid, die den heer Peute zeer trof, was dat men het hoofd weer aan het lichaam had bevestigd. WEENEN 13 Jan. (V. D.) De aan de regee ring verwante pers etecht een streng optre den tegen het natlonaal-soclalteme. De bladen verlangen ook. dat de autoriteiten thans een speciaal onderzoek zullen instellen tegen be paalde personen uit de groote industrie, die In verband staan met Duitach kapitaal. PARIJS, 13 Jan. (Reuter). Mlnteter-presldent Chautem heeft gisteravond In de Kamer, zooals we reeds In het kort meldden, ten aan zien van het voorstel tot Instelling van een parlementaire commissie van onderzoek In de affalre-Stavteky, de vertrouwenskwestie gesteld. De regeering bleef met 360 tegen 239 stemmen in de meerderheid. In aansluiting hierop werd over de door Herrlot Ingediende motie van wan trouwen gestemd. Chautempe stelde opnieuw de kwestie van vertrouwen. Het resultaat was 376 tegen 305 stemmen. Jenslote werd over de opheffing van de Im- Opgevolgd door een slachter LONDEN, 13 Jan. De Engeteche pers wijdt groote aandacht aan de jongste gebeurtenis sen in Oostenrijk. Vooral de arrestatie van graaf Alberti heeft opzien gebaard. Te Londen verluidt, dat graaf Alberti Inder tijd op het Heimwehr Congres den wensch te kennen had gegeven te worden benoemd tot minister van Justitie. Uit ergernis over het feit dat dit hem geweigerd werd, zou hjj zlcb tot de nationaal-socialtetische beweging hebben gewend. Ook de opposltle-bladen deelen deze opvatting Zij betreuren echter het resultaat van het debat, omdat zij op den val dei regeering gerekend hadden en het heeft hen teleurgesteld, dat de socialisten vóór de regeerln- hebben gestemd. Zjj zien daarin het teeken voor den terugkeer van een linksch kartel. SJANGHAI, 13 Jan. /VD) De Chlneesche offlcleele Instanties verklaren, dat volgens een mededeeling uit Foetsjau de regeering van Foekien. welker troepen onlangs door het leger van TsjangKalSjek zijn verslagen, vrijwil lig te afgetreden. Op order van maarschalk Tkjang-Kal-Sjek te tegen de leden der Poekien regeering. die na de bezetting van Foetsjau naar Amoy zjjn gevlucht, een arrestatiebevel uitgevaardigd. De Kantonregeering heeft aan de regeering 8Jang-Kal-8Jefc medegedeeld, dat zQ zich steeds verre heeft gehouden van den opstand In Poekien en dat zij niets met de Foeklen- regeering heeft uit te staan. Met het oog op de bultenlandsche politiek en ter handhaving van den blnnenlandachen vrede, heeft de Kan- tcmregeerlng besloten, alle maatregelen der centrale Chlneesche regeering te steunen. „Wat te uw opinie als rechtskundige, over de weigering om het stoffelijk overschot van v. d. Lubbe naar Nederland te doen overbrengen?” „Voor zoover de berichten uit Dultschland,” aldus antwoordde de heer Stomps, „behelzende de motieven der Duitsche regeering. die ge meend heeft, geen toestemming te moeten geven voor het transport, julAt zijn, wil ik opmerken, dat ik geen van de beide motieven als juist kan aanvaarden. Het laatste artikel van paragraaf 454 van de Duitsche stpifvordering schrijft ge biedend voor, dat het lijk van den 'terechtge stelde moet worden afgegeven aan zijn fami lieleden. Indien deze zulks verlangen, ten einde het te doen begraven op eenvoudige wijze en zonder plechtigheden Met geen woord wordt er over gerept, dat dit dus niet bulten Leipzig zou mogen geschieden, noch buiten Dultschland. En alleen voor dit speciale geval te daar thans deze Interpretatie aan gegeven. En dat deze Inter pretatie eraan gegeven te. wordt weer gemoti veerd met het opwerpen van het bezwaar, dat er geen zekerheid bestaat, dat een eventueele begrafenis in Nederland niet zonder demonstra ties zou verloopen". „Onze Nederlandsche regeering te gelukkig nog mans genoeg," zoo betoogde de heer Stomps, „om demonstraties bij welke gelegen heid dan ook te beletten. Deze uitlating grieft my dan ook als Nederlander en toont aan, hoe weinig helaas vaak In Dultschland de menta liteit van andere landen begrepen wordt.” LEIPZIG. 15 Jan. In tegenwoordigheid van enkele offlcleele personen, van den Nederland- schen consul te Leipzig, dr. Haschke, en van eenige familieleden vam v. d. Lubbe, vindt hedenmorgen op bet Slegfrledkerkhof te Leip zig, zonder eenige plechtigheid, de begrafenis plaats van Marinus van der Lubbe. Persver tegenwoordigers worden niet toegelaten. Zondag hadden dr. Haschke en de halfbroer van v. d. Lubbe, de heer Peute. het lijk in het anatomisch instituut te Leipzig In oogenschouw genomen. hoogte was van wat er stond te gebeuren. De arrestatie van graaf Alberti belettende voor den Bondskanselier een aanzlOUjk risico, aangezien hij er het gevaar door loopt, dat de Heimwehr uit bet Vader- landsche Front treedt. Inmiddels te Alberti echter weer in vrij heid gesteld. Omtrent de beraadslagingen van het Chris- Hjk sociale fractiebestuur wordt b> een offi cieel partij-communiqué medegedeeld dat bij de bespreking der politieke toestanden en ge beurtenissen van den laatsten tijd de algemeens overtuiging tot uiting te gekomen, dat de samenvatting van alle vaderlandsche krachten onder leiding van den bondskanselier onver mijdelijk te en door niets mag worden gehin derd. De beraadslagingen zullen de volgende week worden voortgezet. De afgevaardigden zullen dan den bondskanselier rapport uit brengen over de bij besprekingen tot uiting ge komen voorstellen. De „Te. rps” schrijft over het slot van het Interpellatle-debat over het Stavteky-schandaal „wy hebben geen nieuwe feiten gehoord, geen nieuwe vingerwijzing gekregen en geen nieuwe namen ervaren. Op grond van een stilzwygende overeenkomst schijnen de sprekers van alle rich tingen zich In algemeenheden te hebben uitge drukt en tot zuiver politieke factoren te heb ben beperkt. Hierraede was het resultaat der debatten gegarandeerd. Chautempe kreeg een votum van vertrouwen De zaak Stavisky wordt van het politieke spoor afgebracht en geleld op Juridisch en bestuurs-techntech gebied. De radicaal-sociallstteche en links staande pers schrijft, dat het votum van vertrouwen de regeering ook de verplichting oplegt, thans ener giek door te tasten. De zaak mag niet verdoe zeld worden. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 82 Biykens verdere byzonderheden in X „Nieuws van den Dag" was de heer Peute Zaterdagavond alleen per huurauto te Leipzig aangekomen, daar hy zyn familie naby Hameln had moeten achterlaten met den auto, die daar In den mod der was biyven steken. - Zaterdagavond werd mr. W, Stomps te Haar lem door den Nederlandschen consul te Leipzig opgebeld, die meedeelde, dat v. d. Lubbe van de armen aou moeten worden begraven, omdat de familie geen geld meer had. Mr. Stompe tele grafeerde daarop terstond, dat hy persoonlijk borg zou staan voor de koeten. Zondagmiddag BERLIJN. 13 Januari (V^..) Sedert het nieuwe regiem In Dultschland zijn alleen reeds in Pruisen meer dan 50 terechtstellingen met de handbyi uitgevoerd. Als scherprechter fun geerde dr te Maagdenburg wonende wasschertj- ondememer Gröppler, die de beulsfunctie als nevenambt uitoefent. Than- wordt medegedeeld, dat Gröppler zyn functie neerlegt. By de laatste terechtstelling, welke hy met de handbyi uitvoerde, de terechtstelling van drie jeugdige arbeiders, heeft zich een eigenaardig tooneel afgespeeld. Gröppler kreeg een zenuw- instorting en 'erklaarde niet langer In staat te zyn de functie van scherprechter uit te voeren. In zyn plaa<a Is hans benoemd de paarden- slachter Bollmann uit Maagdenburg. LONDEN, 13 Jan. (Reuter). De overwinning der regeerlng-Chautemps in de Fransche Ka mer wordt in de Engelsche bladen druk bespro ken. De correspondent van Reuter te Parijs acht de stemming ’n groote persoonlyke overwinning voor Chautemps. Dit votum van vertrouwen heeft nieuwe lau weren bezorgd aan Chautemps. die reeds een groot succes had behaald by de jongste stem ming over de flnancleele wetgeving. De .Daily Mail” schrijft, dat het besluit van de Fransche socialisten om de regeering-Chautemps te steu nen algemeen met bevrediging is ontvangen. Biykbaar hebben de socialisten Ingezien, dat een val van de regeering-Chautemps een rechtsche regeering In haar plaats gebracht had PARIJS. 13 Jé meld, dat aldakr geruimen tyd consortium voor van Mandsjoerije. De offlcleele Instanties van den Zuid-Mandsjoeryachen Spoorweg en de vertegenwoordiger van de Fransche Nationale Vereemging voor Economische Ontwikkeling. Andre d’Olivier, zullen de overeenkomst onder- tpekenen zoodra de Fransche belanghebbenden hun toestemming daartoe hebben gegeven. De overeenkomst houdt In, dat een Fransch- Japansch bureau zal worden ingesteld, dat b(j het plaatsen van orders bemiddelend zal op treden. President van het consortium wordt een vooraanstaande Japansche persoonlijkheid, waar- schyniyk de president of de vlcepresident van den Zuld-Mands joeryschen Spoorweg. Vice- president van het consortium wordt d’Olivier. De Raad van Beheer zal bestaan uit zes ver tegenwoordigers der Japansche en zes vertegen woordigers der Fransche industrie. Het consor tium zal er naar streven. Mandsjoerije te voor zien van alles wat er momenteel op Industrieel gebied ontbreekt. munlteit van den afgevaardigde Bonnaure ge stemd. Het voorstel werd door de Kamer aan genomen. De zitting werd om half een gesloten. SJANGHAI. 13 Jan- (V D.) Volgens een be richt uit Peking is generaal Loekweitoeng die kort geleden Peking bedreigde, In de provincie Sjantoeng binnengedrongen. Naar verluidt heeft zyn leger 33 dorpen uitgeplunderd. Vele bqWoners zouden zyn gedood of gewond. Daar ih deze provincie Japansche belangen op het spel staan, verwacht men. dat de Japansche militaire en marine autoriteiten zullen In- grypen. n het begin van 1933 stond Oostenrijk bjjna op het laagste punt der economische crisis. En toch moest In de openbare vertegenwoor digingen van het Parlement de toestemming tot de meest elementaire noodzakelykheden van den staat In zwaren strUd worden verkregen Het lot van den heelen staat' was weerloos overgeleverd aan dit gevecht’ tusschen de par- tyen. De, op een hoogtepunt gekomen, poli tieke ophitsery leidde tot een spoorwegstaking en In de discussie daarover faalde bet Parle ment tengevolge van een strijd om een stem briefje. Het was karakteristiek, dat het aftre den van den president van den „Nationalrat" vergezeld ging door den extatischen byval der sodaal-democratlsche party. Daar het Parle ment zich relf had uitgeschakeld, moest de re geering op een anderen rechtsgrondslag voor de noodzakelykheden van den staat zorg dra gen. De nationaal-socialistische beweging was van meenlng, dat het conflict tusschen de re geering en de marxistische oppositie-party het geschikte tydstlp was, om een deelneming aan de staatszaken af te dwingen, welke ver zou uitgaan ooven de feiteiyke beteekenis der be weging In Oostenryk. Toen deze efcch werd af gewezen. begonnen de stelse'matlge terreur acties en een druk van bulten, zooals In de laatste jaren nog nooit was voorgekomen. Ja. zelfs offlcleele represailles. Tegen de ruwe terreur moest de regeering. In het belang der vredelievende bevolking, met jaste hand op- treden. De stryd der nationaal-socialisten tegen Oos tenryk ontwlkke’de zich stelselmatig tot een kamp, om Oostenryk in het Derde Ryk te voegen; hec werd een aanval op de zelfstan digheid van den staat Oostenryk. wat ook door het binnen- en buitenland steeds meer als zoo danig werd erkend. Toen begon den Oooten- rykers bewust te worden- de waarde van den eigen staat, het recht op autonomie en de plicht tegeoovar hun geschiedenis^ De. door mU tai Innsbruck voor JJllDA geven leus„Oostenrijk geroepen, om rust en orde te verze- s heren. De Bondskanselier, in wiens hand alle machtmiddelen vereenigd zün. eischt in dit artikel nadrukke- 5 lijk voor Oostenrijk volstrekte souve- i reinitéit- ÜttfHnnitoniififfiiittttuinntiiiKotutHiiiiiiiiiniiiuHdlifHH min De „Echo de Paris” verklaart, te hebben vernomen, dat Madame Stavisky uitvoerige mededeeling heeft gedaan over den kring van vrienden bekenden van haar man. Ver scheidene politici en financiers, wier na men tot nog toe niet genoemd zijn, zouden door deze verklaringen belast zyn. PARIJS, 13 Jan. De politie beeft gisteren de weduwe van Stavisky aan een verhoor onder worpen, dat vier uur duurde. Volgens de „Echo de Paris” heeft mevr. Stavisky uitvoerige mededeellngen gedaan over de vrienden en bekenden van haar man zoodat talryke politici en flnancleele persoonlykheden. wier namen totdusver niet genoemd worden, door haar mededeellngen worden belast. werd mr. Stomps daarop opgebeid door den heer Peute, die allereerst sprak over de groote erken- teiykheld van de familie voor den consul te Leipzig en zyn secretaris, wien geen moeite te veel was geweest. .Het resultaat is geweest, dat, na aanvanke- lyke aarzeling van den Oberrelchsanwalt Wer ner, de familie toestemming kreeg om Maan dagochtend om half negen op het Siegfriedkerk- hof te Leipzig In allen eenvoud het stoffeiyk overschot van Marinus van der Lubbe ter aarde te bestellen. De Weensche correspondent van de .Dally Herald" doet mededeeling van een sensationeel omwentelingscomplot. dat tegen de regeerlng-Dollfuss zou zijn ge smeed en welks ontdekking op het laatste oogenbllk tot de arrestatie van Alberti leidde. Niet slechts nat. socialisten doch ook Heimwehr-lelders zouden daarbij be trokken zyn en het blad meent zelfs te mogen vermoeden, dat de hoogste leider der Heimwehren, vorst Starhemberg, op de GEORGETOWN. 13 Jan. De Jongste over stroomingen in Britsch-Ouyana hebben zoo groote schade aan den oogst en den veestapel toegebracht, dat de regeering yan Britsch- Guyana buitengewoon scherpe noodmaatregelen' heeft moeten nemen tot regeling van de pryzen der levensmiddelen. De schade wordt geraamd op ongeveer 300 000 pond sterling. BUna de helft van den oogst la vernield. 30 000 Tlrolers ultge- ontwaakt!" is tot een feit geworden, in het afgeloopen Jaar heb «k herhaaldeiyk gelegenheid gehad, met leidende staatslieden van andere landen In voeling te komen en de belangen en levensnoodzakeiyk- heden van den vrijen zelfstandigen Duttschen staat Oostenryk te bepleiten Het zal my on vergetelijk blijven, dat het my mogelUk was. den Heiligen Vader In Rome te spreken. Nie mand kan zich ook onttrekken aan den indruk, dien de boven alles uitstekende persooniykhetd van den leider van het Ita’iaansche volk. Mus- aoHni. maakt. Met hem heb Ik In dit jaar driemaal uitvoerige gesprekken over de poli tieke en rcrnomiache situatie van Mldden- Europa kunnen voeren. Italië heeft het reeds vroeger gesloten vriendschapsverdrag met Oos tenrijk niet alleen werkelijk ernstig en loyaal vervuld, maar heeft ons ook op economisch gebied geh- lpen en Is voor ons een sterke po litieke vriend geworden en gebleven. Oosten rijk zal ook niet vergeten de hartelUkheid. waar mee de chef der OostenrUksche regeering op de Economische Wereldconferentie te Londen en by de beraadslagingen van den Volkenbond in Genève door de heele wereld is begroet; in Londen vooral ook door de Engelsche regee ring en dooi het Engelsche volk. Ondanks aanmerkeiyke interne en externe moeilijkheden heeft de Fransche regeering zien aan de bij het protocol van Lausanne bewe zen, loyale hulpvaardigheid tegenover Oosten rijk gehouden. Hetzelfde kan gezegd worden van de overige onderteekenaars van het lee- ningsprotocol van Lausanne. In het bUzonder tusachen Oostenrijk en Honfmrye bestaan niet alleen goede betrekkingen als buren, maar een waariyk zriendschappeiyke verhouding, welke het vorig Jaar herhaalde! Ijk by ontmoetingen van verantwoordeiyke regeeringsieden der bel de staten U gebleken. En In de heele wereld zijn werkelijk warme deelneming en sympathie voor Oostenrijks lot. Oostenrijks cultuur, voor Oostenrijks strijd om de vrijheid, te vinden Het Is een gebod van zelfachting, dat wy Oostenrykers politieke en militaire rechtsge lijkheid verlangen. In al deze punten loopen de Duitsche en de Oostenrljksche politiek even wijdig. Maar onze politiek onderscheidt zich van de Duitsche door de overtuiging, dat Duit- ache politiek voor Dultsch wezen en Duitsche cultuur sympathie en vriendschap moet win nen. We houden het voor een levensgevaar voor de Duitachcrs. een politiek der Isoleering en aelf-omslngeling te volgen Een politiek van sulver nationale autarkie beteekent, met het oog op de tegenwoordige wereld-situatle. een katastrophaa! gevaar. De noodzakelyke samen werking <s echter alleen mogeiyk op den grond slag van het geiyke recht en we moeten ver langen, dat dit recht door leder ook door het Duitsche Ryk tegenover Oostenrijk wordt erkend. Inmengingen In onze Interne politieke zaken wyzen we naar alle kanten van de hand. De basis van onze heele politiek ia: het behoud van ons volk, onze onafhankeiyk- heid. de ondeelbaarheid van ons grondgebied en de verdere ontwikkeling van de scheppende eultureele. politieke en economische krachten van het Oostenryksche volk: met andere woor den: het behoud der historische zending van Oostenryk in de Duitsche, maar ook in de Mldden-Euiopeesche wereld. De wereld heeft, wat we met groote voldoe ning kunnen vaststellen, dezen grondslag van onzen staat erkend en uit deze basis voor onze scheppende kracht vloeit van zelf voort de energieke terugwyzlng van elke inmenging tn onze levensontwlkkellng. Dat is en blijft ons onwrikbaar doel. Elke, daarmee te vereenigen. kans op ontspanning zullen wij met beide han den aangrijpen. We willen In dezen gevaarlij ken, aan qiannlngen zoo rijken tyd bydragen tot den polltleken vrede van Midden- en daar mee van heel Europa. HSINKING, 13 Jan. Henri Poe-Yl die thans de functie beeft van regent van den staat Maltd- sjoekwo, zal op 15 Januari tot keizer van Mand sjoekwo worden geproclameerd. Opnieuw verluidt, dat onmiddeliyk na de uit roeping van ‘het keizerryk eep protocol met Japan zal worden onderteek-end. dat den Japan- achen invloed in Mandsjoekwo nog sterker uit beeldt. Oostenrijk staat onder een nieuwe terreurgolf der illegale nationaal- socialistische actie, die van Duitsch- land uit wordt geleid. Een proclama- tie der Bondsregeering handelt over de erbarmingslooze onderdrukking van deze terreur. De gewapende j hulptroepen zijn in groot aantal op-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1