Zedeloosheid kansspel en Financiën van Indië i 1 N 'j I Radio-Hilversum op 301.5 meter Mr. Goseling’s rede te Antwerpen h ii 1 voorU Ier omzelLelasling Aspirin zond< Een vergissing hersteld MAATREGELEN NOODIG I DINSDAG 16 JANUARI Ondanks nieuwj blijft de prijs van omz de oranje-band bi en van cent. HET IJS OP HET 1JSELMEER DE MUITERIJ IN INDIË Twee zwaargewonden I GROSFELD GEHULDIGD VARKENS NAAR RUSLAND In zyn geboortestad Roosendaal HET IJS BIJ MARKEN ZIEKTE ONDER VARKENS? Crisis-Rundveecentrale VEERDIENST HERSTELD Toenemend» zedeloosheid Lof voor ministers Hoe die taak aanvangen? EEN GOEDE VANGST HET DUITSCHE JUWEELTJE BUMA-monopolie I I Tal van maatregelen getroffen Vier stelende woonwagenbewoners gearresteerd Er moet nog 35 millioen worden bezuinigd De gewezen commandant van „De Zeven Provinciën” staat 22 Februari terecht Bootdienst HoornAmsterdam hervat DE ROL VAN MUSSERT IN ONS LAND INKOMSTENBELASTING IN INDIË NIEUWE BURGEMEESTER VAN ALKMAAR LINKSCHEN EISCHEN DE STRAAT AUTO TEGEN AUTOBUS OPGEREDEN 1 „St. Raphael” aanvaardt het tus schen Directie en Personeel- raad getroffen accoord Spoediger optreden tegen het Stra- perlo-spel zou veel kwaad hebben voorkomen Colporteerende N. S. B.-ers aan gevallen en in een café belegerd H - Verklaringen aan de „Petit Parisien” 1 ii t -i f De wyziging van golflengte is voor ons zendstation tamelijk eenvoudig AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN Slecht vooruitzicht voor Huizen I I Pachtregeling Rechtszekerheid verminderd loonsverlaging voor spoorwegpersoneel de tabletten 70 cent de tabletten 10 orai f liep een i* Nationaal-soclalistische groep i em vaandels, toen om 1.40 irgMneester per trein arri- Westerhof van der Betreurd het Het Men was nJ. van meenlng, dat toepassing van den laatstgenoemden maatregel de rechtszeker heid zou verminderen en dat beide voorzieningen aan de goede rechtsbedeellng afbreuk zouden doen. Vele leden drongen weder aan op een wijziging van de wetgeving betrekkeiyk de echtscheiding. BATAVIA, 15 Jan. (Aneta). De regeerlngs- gemachtigde voor Financiën, de heer De Leeuw, gaf hedenmorgen in den Volksraad het Zater dag aangekondlgde exposé over den financiee- len toestand van Ned.-Indië, waarbij hij een overzicht gaf van de maatregelen tot bezuini ging die bU de departementen zijn of worden uitgewerkt. de tot Ontleend is aan het Voorlooplg Verslag Eerste Kamer over de Justltiebegrootlng De K.N.A.C. meldt, dat de veerdienst tusschen Enkhuizen en Stavoren met Ingang van 16 Jan. weer volledig is hersteld. bêterd. Men aanwezig. der deurwaarders fit strafzaken af te schaffen en dat hij eveneens de afschaffing van de deur waardersexploten in civiele zaken wenscht te bevorderen. (na der too- I WIJ laten hieronder de voornaamste maat regelen volgen: den flnancieelen toestand wordt gende ontleend. De heer De Leeuw releveerde van de regeering is om het peil gaven tot 300 000 000 terug te I van tot een een --der gestolen goederen, en heeft een der aangehouden mannen een bekentenis afgelegd. Naar wij vernemen, zal de behandeling van de zaak tegen den kapt.-lult, ter zee P. E., ge wezen commandant van H. Ms. „De Zeven Pro vinciën”, voor het Hoog Militair Gerechtshof plaats vinden op Donderdag 32 Februari as. Als raadsman zal voor den beklaagde optreden mr. J. H. Rolandus Hagedoorn. BATAVIA, 15 Jan. (Aneta) De Volksraad ver wierp met 27 tegen 34 stemmen het voorstel tot een crisisheffing op de Inkomstenbelasting. Algemeen werd instemming betuigd met optreden van dezen Minister, terwijl men dank baar herdacht het werk, dat zijn ambtsvoorgan ger in 's lands belang had tot stand gebracht. BATAVIA. 15 Jan. i Aneta). Aan de rede van den regeeringsgemachtlgde voor Financiën over nog het vol- Zooals men weet heeft de Nederlandsche Var- kenscentrale 10.000 varkens aan Rusland ver kocht. Omtrent deze transactie vernemen wij nog, dat zij plaats heeft tegen contante betaling met levering op korten termijn. De varkens zullen gedeeltelijk worden inge vroren en gedeeltelijk worden ingezouten. Het betreft hier varkens van een gewicht bo ven de 100 K.G. In den laatsten tijd was er een stijgend aan-- bod van zware varkens op onze markt, zoodat men, door dit quantum naar het buitenland te exporteeren onze markt aan steunen. Vele leden brachten de toenemende zedeloos heid ter sprake, met name in badplaatsen. l! .1 Hoewel er nog veel ijs ligt voor de haven van Hoorn, is toch het s-s. ,,Mr W. K. Baron van Dedem” van de Hoornsche Stoombootreederjj er in geslaagd Amsterdam te bereiken. Hier mede is de dagelijksche bootdienst HoornAm sterdam hervat. verbatod en otn- In ons nummer van Zaterdag publiceerden wij onder den titel „Nationalisme en alge meen nut” een artikel, dat ons van parti culiere zijde was toegezonden. Door een vergis sing werd daarbij een foto van mr. Geseling ge plaatst, waardoor de Indruk kan worden gewekt, alsof de voorzitter der Katholieke Staatspartij de schrijver was. In den aanhef van bedoeld artikel werd ten onrechte verwezen naar een rede van mr. Geseling te Antwerpen gehouden over „De R. K. Staatsparty in Nederland en de nieuwe politieke stroomingen”. wy meenen goed te doen uit de Antwerpsche ..Morgenpost' het desbetreffende deel van het verslag over te nemen. Mr. Gosellng zelde volgens ,De Morgen post” het volgende: Maandagmiddag Is in een buitengewone raadsvergadering te Alkmaar de nieuwe bur gemeester Jhr. mr. Fr. H. van Kinschot, de opvolger van mr. W. C. Wendelaar als burge meester geïnstalleerd. De Alkmaarsche bevolking heeft hem een zeer harteiyke ontvangst bereid. Aan het sta tion stonden ongeveer 30 vereeniglngen opge steld met banieren uur de nieuwe bui veerde. De loco-burgemeester weth. hield de mstallatierede. In de ourgemeesterskamer van het stadhuis hield jhr. Van Kinschot een receptie, van welke gelegenheid zee. velen uit Alkmaar en daar buiten gebruik maakten, om met den nieuwen burgemeester van Alkmaar kennis te maken en hem met zifh benoeming geluk te wenschen. Naar aanleiding van het bericht, dat België den invoer van varkens uit Nederland en Dene marken wegens het voorkomen van vlekziekte in deze landen met ingang van heden heeft verboden, hebben wy ons tot de bevoegde instan ties gewend met het verzoek over liet voorkomen van deze ziekte nadere inlichtingen te willen verstrekken. Ons werd verzekerd, dat ter bevoegder plaatse niets bekend is van een in byzondere mate voor- komenv an deze ziekte. naar Alkmaar, waar zy voor den Officier van Justitie zullen worden geleid. Ook de goederen zyn naar Alkmaar overgebracht. Zondagmiddag heeft de politie in met de vele diefstallen te Medemblik geving eveneens een inval gedaan In den woon wagen van N. Moellker en in het woonhuis van J. Wagenaar. Hier werden eveneens geëtoien goederen aangetroffen en in beslag genomen. N. M. en J. W. zyn naar Medemblik overgebracht, waar zy voor den burgemeester zullen worden geleid om verhoord te worden. Naar wy nog nader vernemen, is ook vrouw aangehouden, verdacht van heling Zondagavond is de luxe-auto, toebehoorende aan den heer A. Jaspers, te Valkenswaard op een autobus gereden. De twee Inzittende hee- ren, nJ. de heer Jaspers en Nyens, werden bel den ernstig gewond, zy zyn naar het gesticht I St. Carolus te Valkenswaard vervoerd. waar zy van de laatste H.H. Sacramenten werden voor zien. Hun toestand was hedenmorgen iets ver- bêterd. Men achtte toen geen levensgevaar 1 De gezonde leer moet leven in de «(erken en van hen uitgaan. Daarvoor is eerstens noodig een innerlyk werk van verdieping en versteviging Het Is nog tyd om gezonde gedachten te fun- deeren en in te werken. De brandende vragen moeten worden ingestudeerd. Daarna moet vol gen een overgang naar externe activiteiten. Het Dat dit tydstip in een ver verschiet ligt, daarop zal moeten worden gerekend by het betrekken der winterkwartieren, al dragen wy by het doorstaan van alle sneeuw en koude de hoop in het hart dat achter de wolken toch de zon schynt. De rede van den regeeringsgemachtlgde werd by deze beeldspraak enkele malen door gelach onderbroken, waarop de heer De Leeuw op merkte: „de-heeren lachen, doch dit is bittere ernst”. Hierby moeten bulten beschouwing blyven de verminderingen van uitgaven, die kunnen wor den gevonden uit beperking der defensieuit- ultgaven, en verlichting van den rentelast door conversie (met dit laatste is reeds een aanvang gemaakt door het ontwerp, dat beoogt de dollarleeningen te converteeren in guldens- leeningen) De uit de Defensieherziening en de conversie voortvloeiende bezuiniging mag niet in aftrek worden gebracht van het eerder genoemde be drag, wyi de Defenslebezuinlging eerst na langeren tyd kan worden gerealiseerd, en tegenover de uit conversie verkrygbare bespa ring een rentestyging uit hoofde van verdere consolidatie der vlottende schuld komt te staan. Deze 35.000.000 zullen dus moeten worden ge vonden uit de maatregelen waarvan de regee- rlngsgemachtigde voor Financiën In zyn exposé een overzicht gaf. Gistermiddag is te Schelllngwoude binnen gebracht de stoomboot „Jhr. Coenen". Deze boot was Zondag van Kampen vertrokken en in het ys by Marken blyven steken. Hedenmiddag heeft de sleepboot „Schokland” het schip, dat toebehoort aan de firma Van der Boom, bin nengebracht. Ook de passagiersboot „IJsse!” van de firma Koppe, komende uit Kampen, is in Schelllng woude aangekomen. De laatste boot evenwel op eigen kracht. De heer De Leeuw besloot zyn rede met de op financieel gebied te volgen tactiek te ver- geiyken met: „een strategische terugtocht of groote schaal, een terugtrekking achter de ver dedigingslinies om daar de winterkwartieren te betrekken, om vandaar uit eerst weer te voor- schyn te komen als de ba^re winterkou met sneeuw en hagelstormen Is doorstaan. Wanneer Tusschen Reuver en Swalmen werd de 18- Jarige A. Toornen, die met zyn auto den on- bewaakten overweg overstak, door een rangeo- renden trein gegrepen. De auto werd totaal vernield. Toornen sprong door de ruit van den auto en wist op de treeplank van den trein te sprin gen, waardoor hy ongedeerd Neef. doel van den propagandadienst moet zyn: 1. het actlveeren van eigen leden; 3. het terugwinnen van afgescheurde groepen en 3. een begin maken by de kleurlooee massa. Daartoe is noodig: uitgave van brochuren. voorlichting in andere dan politieke organen, en het verspreiden van bladen. Er staan groote-godsdienstige, zedeiyke en staatkundige belangen op het spel. By de uit werking mogen prlncipen als deze niet miskend worden. Behooriyke medezeggenschap van het volk en openbare behandeling van openbare zaken. Het gaat om het evenwicht tusschen ge zag en vryheid. Voor een deeal van Europa waart een geest die zou kunnen gaan in de richting van tyran nic en knechtschap. De onnoozelen laten zich daardoor vangen. Al degenen die verantwoorde- lykheld te dragen hebben, moeten zich laten leiden door hoogere motieven. Met Gode’s hulp komt alles ten goede. (Langdurige toejulchtln- gen.) Enkele leden betreurden, dat ingevolge de motor, en rywielwet aan een bestuurder van een motorrytuig dé bevoegdheid om zoodanig voertuig te besturen, slechts voor ten hoogste één jaar kan worden ontzegd, zy wenschten dien termyn uit te breiden tot 3 Jaar. de tyd zal zyn aangebroken dat wy weer voor waarts kunnen gaan, kan niemand voor spellen. Naar aanleiding van de tallooze klachten van de zyde van koffiehuishouders, eigenaars en exploitanten van restaurants over de duurte van muziekuitvoeringen ten gevolge van het aan het BUMA verleende monopolie, werd gevraagd of deze klachten juist zijn en zoo ja, of de Minister bereid is, daartegen maatregelen te nemen. Enkele leden waren bevreesd, dat de Minister te groote beperking wenscht te betrachten wat betreft de bezetting der rechteriyke colleges. Gevraagd werd, of aan de positie van het personeel by de Ryksveldwacht wel voldoende zorg is besteed. Het Hoofdbestuur en de afdeellngsbesturen van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel vergaderden om tot een oplossing te komen betreffende de aangekondlgde loons verlaging voor het spoorwegpersoneel. By de beraadslagingen werd door tal afgevaardigden er op gewezen, dat het spoor wegpersoneel. dat aan salaris alleen reeds ge middeld 35 pet. geofferd heeft, door deze nieu we loonsverlaging, gepaard gaande met bedui dende stijging van de kosten voor levensonder houd, belastingen en schoolgelden en mede door de zwaar drukkende huishuren, aan den rand van zyn kunnen is en dat vele, vooral de laagst bezoldigde groepen, daar al overheen zyn. Ofschoon gewaardeerd werd, dat het percen tage van den kindertoeslag zal worden gebracht op 3 pet., sprak de vergadering unaniem hare teleurstelling uit. dat voor den minimum kin dertoeslag geen verhooglng kon worden bereikt. Zeer sterk werd dor de vergadering aangevoeld, dat de laagste loonen geen bescherming had den gevonden. De vergadering gaf het hoofdbe stuur opdracht te trachten op dit punt alsnog eenige verbetering te bereiken. Na een gedachtenwisseling, die byna vier uren duurde, aanvaardde de vergadering, met de stemmen van vyf afdeellngen tegen, op ad vies van het Hoofdbestuur het tusschen Di rectie en Personeel raad getroffen accoord. dat het\ doel der landsuit- brengen. Dit kan echter niet Ineens geschieden, daar een en ander niet slechts afbraak insluit, doch tevens een veel verder gaande herordening. Zooals bekend is, wordt voor 1935 gest.eefd naar een begroeting der uitgaven die nog 42.000.000 boven dit cyfer van 300.000 000 uitgaat, waarby echter een verdere toeneming der landsschuld wordt voorkomen. Het niveau der landsinkomsten liep van ƒ551.000.000 in 1936 tot ƒ284.000.000 In 1932 terug, terwyi de zuivere gewone uitgaven in die periode van ƒ509.000.000 tot ƒ421 000.000 wor den teruggedrongen. Justitie sluiting van eenige gevangenis sen en huizen van bewaring; overdracht der landsopvoedingsgestlchten aan particuliere in stellingen; sterke inkrimping der arbeidsin spectie en van het velligheidstoezicht. Financiën vermindering van het aantal landskassen; reorganisatie van den belasting dienst. Binenlandsch bstuur: verdere in- krimping der politie; opheffing der kleine ge meenten en van het Volkscredietwezen. Onderwys: contingenteerlng der Hoogere Burger Scholen; verdere versobering by het Mulo; verdere omzetting van standaardscholen in volks- en vervolgscholen. By den onder dit departement ressertee- renden Dienst vap Volksgezondheid zyn om. de volgende maatregelen tot bezuiniging getrof fen: vermindering van het aantal artsen in Gouvernementsdienst; inkrimping der corpsen ziekenverplegers; inkrimping van het admini stratief en het technisch hulppersoneel. Economische zaken: bezuiniging op het' economisch werkplan; reorganisatie der zeevisscherybezuiniging op de Middelbare landbouwscholen; samenvoeging der cultuur scholen te Malang en Soekabgemi; tydeiyke sluiting der Ned.-IndiAche veeartsenschool. Verkeer sw ezen; personeelsvermlnde- I ring by de Gewesteiyke Waterstaatsdiensten in de buitengewesten en by den dienst van den Mynbouw; versobering en inkrimping der Gou vernementsmarine en der gewesteiyke vaar tuigen. De heer De Leeuw liet de militaire departe menten buiten de opsomming der verschillende bezuinigingsmaatregelen. De regeeringsgemachtigde wees er nog op, dat uit het nlet-opsommen van maatregelen op eenigerlel gebied niet de conclusie mag wor den getrokken dat een dergeiyk gebied by de bezuiniging buiten schot blyft. Zondag is aan den mecanicien van de Peli kaan, den heer Sjef Grosfeld, een grootse he huldiging ten deel gevallen in zyn geboorte plaats Roosendaal. Ook de drie andere leden van de bemanning waren daarby aanwezig. Geëscorteerd door een grooten stoet van be langstellenden, werden de vier luchthelden in een versierden auto naar de Markt gevoerd, waar zy, vanaf het bordes van het stadhuis, een spontane huldiging in ontvangst namen.' Door de harmonie „VUJt en Volharding” werd daarby uitgevoerd den voor deze gelegenheid gec ompo neerden „Pellkaan-marsch" van den heer A. J. Maas te Roosendaal. Vervolgens had een huldiging plaats door het gemeentebestuur, waarby de burgemeester, mr Claudius Prinsen, de vliegers toesprak en aan den heer Grosfeld een door den heer Spaapen te Roosendaal geslagen zilveren medaille aan bood. Een en ander werd door de zorgen van de plaateeiyke radio-centrale uitgezonden, zoodat ook degenen, die thuis waren gebleven, het ge sprokene konden hooren. Te vyf uur werd in hotel Buyzen door het huldigingscomité een famllle-dlner aangeboden, waarna te acht uur een feestavond in den Ka tholieken Kring plaats had. Hier werd aan den heer Grosfeld als geschenk der burgerij een cassette met zilveren lepels en vorken aangeboden, waarna deze een causerie hield over de vlucht van de „Pelikaan”. Ten slotte werd opgevoerd de Pelikaan-revue „Zie je ze vliegen", voor deze gelegenheid sa mengesteld door den heer J. G. Spekman, hoofd redacteur van het dagblad ,De Grondwet" en den heer A. Walraven. Door de Rykspolltie van Wieringen, Wlerln- germeerpolder en Anna Paulowna is te Hippo- lytushoef in verband met de vele inbraken en diefstallen, die den laatsten tyd op Wieringen en omgeving werden gepleegd, een inval gedaan in de woonwagens van H Hendriks en F. Llebe. Dat deze inval niet vruchteloos was. bleek wel uit het feit, dat een vrachtauto volgeladen met goederen, als: manufacturen, kruidenierswaren, ollepakken, verrekykers, dekens, enz. benevens een party schapenvleesch kon worden meege nomen. De goederen waren van verschillende inbra ken afkomstig, terwyi de schapenbouten afkom stig waren van schapen, die de woonwagenbe woners in het land slachtten, zy namen dan de bouten mee en lieten de rest van het kadaver achter. De eigenaars van de woonwagens H Hendriks en F. Llebe, die geen verklaringen over de her komst van de gestolen goederen konden geven, zyn gevangen genomen, zy zyn overgebracht Indien de katholieken een positieve taak wll- i len vervullen, op grond van hun katholieke levensbeschouwing, tegenover hun land. zegt spreker, is het vooreerst noodig voor hechte aaneensluiting tusschen katholieken te zorgen. Spreker heeft zich als doel gesteld iets mede te deelen van zyn persooniyken kyk op de nieu we politieke stroomingen in Nederland en op deze der R. K. Staatsparty in het byzonder Voor meer duidelykheid begint hij met het be sluit aan te geven waartoe zyn rede leiden zal Dit luidt: Dat juist te midden van de verschil lende stroomingen het klaar wordt dat het In de menschengemeenschap op een ding aankomt, n.l. op het juiste evenwicht tusschen gezag en vryheid. Dit juiste evenwicht kan niet volkomen zijn hier op aarde. Nu eens wykt het af naar links, dan naar rechts. Volmaakt evenwicht is alleen te vinden in God. Daarom kan een leider, die niets te zeggen weet over God, ook niets leeren over gezag en niets over vryheid. De heer Gosellng weidt uit over de geschiede nis van de hedendaagsche politieke stroomingen die hy in 19231924 laat aanvangen. Sinds 1923 ontstonden er wel 25 verschillende partyen. En kele hiervan worden besproken. Het langst wordt Stilgehouden by het Nationaal Socialisme, een waariyk geruchtmakende beweging, die volko men schted is op Duitsche leest. De leider van de Nationaal-soctalistische be weging is de heer Mussert. In deze beweging on derscheidt spreker drie elementen: 1. een sterke gemeenschapszin (een gezond element); 2. De wil tot het oprichten van een corporatieven staat (een vaag en onzeker element; en 3. de kwestie van de staatsstabiliteit (een element vat: eenlgszins wysgeerigen aard). Spreker doet hier opmerken dat wanneer In een mengsel, een ingrediënt slecht is. het ge- heele mengsel slechts moet genoemd worden, en komt er dan toe aan te duiden wat de Katho lieke Staatsparty in het byzonder met de prin cipes van d gemeens heeft. De sterke gemeenschapszin wtordt door de Katholieke Staatspartij vanzelfsprekend als Iets noodzakeiyke beschouwd. Wat den corporatieven Staat betreft hebben de katholieken in een ma nifest, by de laatste verkiezingen uitgegeven, hun standpunt uiteengezet. Zij hebben aange toond dat de grondslagen voor zulken Staat, door Quadragesimo Anno worden aangegeven en dat er bepalingen zyn in de Nederlandsche Grondwet die de verwezenlyking van de corpo ratieve gedachte op sociaal en economisch ter rein, in de hand moeten werken. Bij het jongste begrootlngsdebat werd sterk aangedrongen door de katholieken op het tot stand brengen van eene staatscommissie voor wyziging in het huidige systeem. Hierop werd nog niet verder Ingegaan. In den schoot der Katholiek^ Staatsparty is thans een Commissie werkzaam voor het op stellen van een beginselprogramma. Ook is er een raad van studie en documentatie gelast om de corporatieve gedachte, die voor de mees ten nog te vaag Is, beter te omlijnen. Het is Immers van groot belang dat by het volk geen misverstand kunne bestaan Over de kwestie van de staatsstabiliteit spre kende, zegde mr. Gseling, dat de katholieken hier op een betere basis konden bouwen dan wie ooS.. Hy legde er verder den nadruk op dat. wanneer wy katholieken het willen, wy het moeten kunnen opdringen op grond van de rede- lykheid van hetgene Wij eischen. Hy spreekt dan over het belang van het gods dienstige element voor den politleken strijd, en besluit zyne beschouwingen over dit -punt met de woorden: „Als er iets goeds kan gebeuren voor het land, moet het steeds zyn onder katho lieke medewerking.” (Toejuichingen.) Het Nederlandsch fascisme in zyn werkeiyke Wezenstrekken is Dultsch. Met verstand heeft dit alles weinig te maken, het berust voor 90 pCt. op Instinkt. Voor ons katholieken Is groote behoedzaamheid geboden. Spreker geeft een overzicht van de ontwikke ling der verhoudingen in Duitschland tusschen de Nazi's en de katholieken na het sluiten van het concordaat. Hy herinnert aan de toespraak van den Paus tot de afvaardiging der Duitsche katholieke jeugd en besluit: ik wilde dat de Paus nooit aldus zyn bezorgdheid zou moeten uit spreken over de toekomst van Onze Jeugd. (Toe juichingen.) Verder haalt spreker voorbeelden aan van Duitsche katholieke toestanden. Wij moeten ons niet bomoeien, zegt hy, met inneriyke toestan den in een ander land, maar we mogen lessen trekken, en deze les is voor Nêderland dat God ons voor zoo iets behoede. Zulke toestand zal zich in Nederland niet voordoen als wy katho lieken een opbouwend werken. Het goede in de nieuwe stroomingen mogen wy echter niet weg cyferen, en de goede punten moeten wy tot de onze maken. Wy moeten onze party vernieuwen. De rustige stilte, die 's nachts na twaalf uur in den Europeeschen aether pleegt te heerschen, heeft in den nacht van Zondag op Maandag te eenenmale ontbroken. Van elf uur 's avonds tot het aanbreken van den morgen hebben de verschillende Europee- sche stations, die ingevolge de radio-conferen- tie van Luzern van golflengte moeten wisselen, zich met passen en meten in die golflengte .Jri- gewerkt”, daarby geholpen door de aanwyzin- gen die zy van naburige zenders ontvingen. „Karakteristieke gramofoonplaten”, om de der tig seconden onderbroken door den naam van het zendstation, waren de „programma’s", die het eerst hun kans kregen op de nieuw-toegewe zen golven. Zoo draaide Langenberg: „Ein Rhei- nische M&del beim Rhelnischen Weln"; Hil versum, dat te half drie vyf minuten aan het woord kwam, zond het ..Wilhelmus” den aether In. In het zendstation Hilversum, waar men van golflengte 296 op 301.5 moest overstappen, heeft de verhuizing niet veel moeite opgeleverd. Zen ders, die hun golflengten met eenige honder den meters zien wyzlgen, van de lange op de korte golf moeten overgaan of omgekeerd, moe ten daartoe een heele wyziging ondergaan. Maar hier behoefde slechts een krlstalletje het .hart” van de zendinstallatles te worden uitgenomen, een nieuw krlstalletje te worden Ingezet, de spoelen eenlgszins versteld te wor den en de operatie is geschied. Zooals men weet, blyft de zender Hulzen op dezelfde lange golf zenden: 1875 M. Echter heb ben we door de verhuizing der anderen nieuwen buurman gekregen, dien we met leede oogen zyn nieuwe golflengte op 1796 M. zien betrekken Het is de zender Radio-Paris, die met zyn 75 kilowatt's energie het doorkomen van onze programma’s er niet mooier op zal maken. En dan dreigt, in de toekomst, nog gevaar uit Roemenië, n.l. wanneer de zender Brasov, die van de Luzerner conferentie de 1875 M.-golf heeft toegewezen gekregen, die met haar volle energie zal gaan bespelen. Het staat wel vast dat de ontvangst van de programma's van Huizen er niet beter op zal worden, maar het feit dat we de 1345 M.-golf, die men ons op de conferentie wilde toedeelen, zouden hebben moeten deelen met een veel krachtiger Russlschen zender, dwong Nederland wel. zyn souverelniteit te handhaven en te blyven zenden op de 1875 M.-golf, die door ja renlang bezit ons onvervreemdbaar eigendom la geworden. By een familie te Amsterdam was een Dultsch dienstmeisje] in betrekking Mevrouw was zeer over haar tevreden en voldeed In alle opzichten. Men had het met blonde Else goed getroffen. Doch de familie had te vroeg gejuicht. Toen Else Zondag vroeg te mo gen uitgaan, werd haar dit door mevrouw gaar ne toegestaan. De tyd van haar thuiskomst was echter reeds lang verstreken en nog steeds bleef Else weg. Toen het steeds later werd begon de familie onraad te vermoeden en men kwam tot de minder prettige ontdekking, dat met Else ook een bedrag van ruim achthonderd gulden ver dwenen was. Daar het meisje in het bezit is van een geldlgen pas zoekt de politie van het bureau Overtoom haar in de richting van „Het Groote Vadertend”. l i In de „Petit Parisien" is een artikel versche nen, waarin wordt verklaard, dat in Nederland d* fascisten nog een kleine minderheid vormen Door haar particularlstischen geest en haar loyaliteit bewaart de groote massa in Nederland ■ich voor de ontgoochelingen van de Nazi's. Een medewerker van het blad, Claude Blan- ehard, heeft Ir. Mussert geïnterviewd, en deze verklaarde hem, dat zyn fascisme noch Dultsch, noch Itallaansch is. doch Nederlandsch. Hy on derhoudt geen officieele betrekkingen met Hit ler en wenscht Nederland te houden zoowel bul len Duitschen als bulten Franschen invloed, ten einde het niet noodzakeiyk te maken by een eventueel conflict party te kiezen en bet Huls van Oranje zyn historische rol te doen bewaren. Hy wenscht verder op wettige wyze aan de macht te komen Niet zonder verwondering hadden verscheidene leden kennis genomen van de mededeellng van den voorzitter van den Raad van Ministers aan de Tweede Kamer, dat by het Departement van Justitie een ontwerp van wet tot nadere regeling der pachtovereenkomst in voorbereiding is en dat de regeering hoopt, nog in den loop van dit zittingsjaar de indiening daarvan te bevorderen. Geheel afgezien van de vraag of het aanbeveling verdient, Wt onderwerp, waaromtrent zoo ernstig verschil Inzicht in de Volksvertegenwoordi ging is aan den dag getreden, spoedig weder aan de orde te stellen, waren de leden, hier aan het woord, van meening, dat de behandeling van bedoeld vraagstuk behoort te worden uitgesteld totdat de toestand van den Nederlandschen landbouw vasten vorm zal hebben herkregen. Met Instemming hadden vele leden vernomen, dat „nopens een vereenvoudigde regeling voor het langs gerechteiyken weg incasseeren van kleine vorderingen” overleg .gaande is. Zy spra ken de hoop uit, dat te dezen spoed worde be tracht. Met leedwezen had men vernomen, dat de Minister overweegt, de geheels werkzaamheid In een te Utrecht gehouden buitengewone vergadering van den B. A. N. 8 is met één stem meerderheid aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om een loonsverlaging van 214 en niet van 4 pet., zooals de directie der Ned. Spoorwegen voorgesteld heeft, te aan. vaarden. Volgens den Bond zou de verlaging 1 Juli in plaats van 1 Maart moeten Ingaan. werd, dat de Minister pas op 13 October den procureurs-generaal by de Ge rechtshoven opdracht heeft gegeven tot het nemen van maatregelen tegen straperlo e.d. spelen, terwyi toch zyn ambtgenoot van Bln- nenlandsche Zaken reeds in Juli 1933 een aan- schryven over dit ontwerp tot de burgemees ters had gericht. Men vroeg, waarom één en ander niet te gelyktydig is geschied, vermits daardoor veel kwaad gedurende het zomerseizoen ware voorkomen. Zaterdagavond waren de N.8aB.-ers te Am sterdam naar gewoonte aan het colporteeren met ,,Volk en Vaderland”. Een groep van hen begaf zich naar de omgeving van de Ceintuur baan en Amstellaan. Al spoedig werden de col porteurs lastig gevallen door groepen uiterst linksche tegenstanders. Het kwam een handgemeen, waaraan twee agenten einde masdeten. Men dacht reeds dat de zaak beëindigd was toen plotseling een groepje per sonen op een der agenten toe kwam en een man hem een slag in het gelaat gaf. De agen ten trokken opnieuw hun wanens en Joegen de demonstranten uiteen. Tegen half elf begaven de N.S.B.-ers zich na afloop van hun colportagetocht naar een café in de Scheldestraat gelegen. Toen men er een tydje gezeten had drongen plotseling een aantal tegenstanders het café binnen en begonnen met de aanwezigen te vechten. Voor het café had den zich veel personen verzameld en het ging er rumoerig toe. De polltie, per telefoon ge waarschuwd, was spoedig met den „Overvalauto” van het bureau Pieter Aertsstraat ter plaatse en Joeg met sabel en gummistok de demon stranten in verschillende richtingen. In ver band met den aanval op een der agenten werd een persoon door de politie gearresteerd, bleef nog lang rumoerig in de omliggende stra ten. Door de Crlsis-Éundveecentrale zal gelegen heid worden geboden aan haar te leveren: drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aangenomen, dat zy langer dan zeven maanden of korter aan vier maanden drachtig zyn); vevch afgekalfde vaarzen en koelen, te Amsterdam Maandag 29 Jan. 1011; Brada Maandag 29 Jan. 9—11; Russen 29 Jan. 810; Doetlnchem Dinsdag 30 Jan. 810: Pur- merend Dinsdag 30 Jan. 8—10; R'dam. Dinsdag 30 Jan. 810; Tilburg. Dinsdag 30 Jan. 911; Apeldoorn. Woensdag 31 Jan. 810; 's-Hertogen- bosch. Woensdag 31 Jan. 8—10; Lochem, Woens dag 31 Jan. 810; Gouda. Donderdag 1 Febr. 8—10; Leeuwarden. Donderdag 1 Febr. 8—10; Schagen. Donderdag 1 Febr. 8—10; Zutphen. Donderdag 1 Febr. 810; Zwolle, Donderdag 1 Febr. 8—10; Hengelo. (O.) Vrydag 3 Febr. 8—10; Leiden. Vrydag 2 Febr, 8—10; Utrecht. Vrijdag 2 Febr. 810 uur. De kaarten voor aangifte tot levering moeten ulterlijk Maandagmiddag 22 Jan. ten kantore van de Crisis-Rundveecentrale te 's-Gravenhage zyn ontvangen. De overnemingsprijzen zyn met ingang van Maandag, 29 Januari als volgt vastgesteld: Voor drachtige dieren in klasse A plus 33 ct. per K.G. levend gewicht; voor drachtige dieren in klasse A 28 ct. per K. G. levend gewicht; voor drachtige dieren In klasse B 23 ct. per K.G. levend gewicht; voor drachtige dieren in klasse C 18 ct. per K G. levend gewicht. Voor versch afgekalfde dieren in klasse A plus 34 ct. per K. G. levend gewicht; voor versch afgekalfde dieren in klasse A 30 ct. per K.G, levend gewicht; voor versch af gekalfde dieren in klasse B. 25 ct. per K.G. levend gewicht; voor versch afgekalfde dieren in klasse C 20 ct. per K.G. levend gewicht. Van dieren in klasse C mln worden de prijzen per stuk bepaald. De overige voorwaarden zyn onveranderd gebleven. Tot 1 Januari 1934 zyn geleverd circa 62.000 stuks drachtig vee, zoodat Indien in dezelfde mate blyft geleverd worden als tot dusverre ge schiedde op 1 Februari het in het plan voor de veestapelbeperking gestelde aantal dieren zal ge leverd zyn. Dit heeft tengevolge, dat de gelegen heid tot vrijwillige levering kan worden gehand haafd. Indien de levering in de eerstvolgende weken zoodanig is, dat verwacht mag worden, dat op 15 Mei 2/3 van het aantal aan den vee stapel te onttrekken dieren is geleverd, zal de vrijwillige levering tot dan kunnen voortduren. Het is dus ieders belang, naar de mogelykheid, welke zyn bedrijf biedt, dieren in de gevraagde soorten aan de Crisis-Rundveecentrale te leve ren. Ook de versch afgekalfde vaarzen en koeien moeten uitgemolken aangeboden worden. Hieruit biykt, dat de inkrimping der uit gaven den val der nüddelen niet beeft byhouden. De hierdoor ontstane tekorten veroorzaakten een vorming van nieuwe schuld tot een totaal-bedrag van circa 550.900.000. De raming der uitgaven voor 1934 doorvoering der pensioenskorting en salarisherziening) beloopt ƒ377.000.000, dat om het niveau van ƒ342.000.000 te be reiken, nog 35.000.000 moet worden be zuinigd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5