DE RIJKSMIDDELEN IN 1933 HA '.7s,.Jc.ARa ir Vergelijking WOENSDAG 17 JANUARI Nadeelig verschil van 58 t millioen vergeleken bij 1931 OUDE MAN OVERVALLEN EN BEROOFD Tegenstrijdig heden «OP».di. JJ*»' Dal DE TABAKSACCIJNS ERGERLIJKE TOESTANDEN KLAP DE DOODSOORZAAK? Deserteur aangehouden De epidemie te Alem MEISJE VERDRONKEN VINES SLAAT TILDEN ZIJN VROUW MISHANDELD Zy had heimelijk het hui» verlaten Schmeling is afgereisd Szabados naar Holland Lijk opgehaald DE INBRAKEN OP WIERINGEN UITVOER AARDAPPELEN ROTTERDAMS BEGROOTING Gestolen goederen opgespoord Minderjarige vermist Pater van Schaik O. F. M. A 4 Ih dal d*erin De twee jongemannen witten met den buit te ontkomen Betaal tpoedig het vergunnings recht! EEN DRUIVEN-OOGSTFEEST IN HET WESTLAND „HERWONNEN LEVENS KRACHT’ WONINGELLENDE EN MAZELEN DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN SALARISVERLAGING IN DRENTE Barna en liffi «j 1 in d( rP«n, dank d- -upen.^, Sr«xen «..dg J«*rvoortan Pr«».n ann#er U hsn, n Karel I een "H*. «en Karel I" u*** preien*«ert. r*n heeft fa» den loop de STANDAARDKWALITEIT VOOR NEDERLAND 3 van bet t bal* R.K. Handelshoogeschool Minister De Wilde met verlof Tweede nationale loterij de t vat 5 het met Naar uit goede bron gemeld wordt, zal eerst daags de vervolging beginnen voor het vergun ningsrecht van den tabaksaccijns. Personen, die nog niet betaald hebben, wordt daarom in hun eigen belang aangeraden zoo spoedig mogeljjk hiervoor zorg te dragen. F I Het Bestuur van „Herwonnen Levenskracht” heeft een groote tweede nationale loterij geor ganiseerd van 120.000 loten ten bate van het nieuwe sanatorium „Berg en Bosch" te Bllt- hoven. LEIDEN Geslaagd cand.-ex. wis- en natuur kunde, letter F. de heer O. Carrière. Ellworth Vines heeft zijn eerste overwinning als prof, behaald door Tilden te Boston te slaan met 12—14, 4—8, 6—4, 6—1, 6—1. Naar aanleiding van een vorig bericht ver zocht men ons. ter voorkoming van misverstand, nog even mede te deelen. dat bi) de Ned. Spoor wegen slechts kindertoeslag wordt verleend van het derde kind af. zoodat de eerste twee kin deren nimmer meetellen. Tegen de Rotterdamache gemeentebegrooting 1934 is door de regeering bezwaar gemaakt in verband met den post van f6 millioen, uitge trokken op den kapl taaldienst voor plaatselU- ke werken. van 29 Nog is door de politie een groote hoeveelhied goederen in beslag genomen, welke van ver schillende Inbraken afkomstig zijn. Zoo zijn van de Inbraak bij E. Brinkman te Terp (Wierlngermeeri, alwaar eenige karpetten, een bedrag aan geld van ƒ200 en een groot aantal voorwerpen waren ontvreemd, verschillende goederen teruggevonden In den woonwagen, ter wijl een ander gedeelte nabij een dijk was be graven. Verder schijnen de gearresteerden aan drie te Ewjjcksluls gepleegde Inbraken ook niet vreemd te zijn. Een viertal schapendlefstallen schijnen zij ook op hun rekening te hebben. „Bij de Roomsch-Katholieke Staatsparty, die verreweg het grootste'aantal leden telt, vindt men op ieder lid slechts 2.7 kiezers. Op 1 Januari 1933 telde deze partij namelijk 374.377 leden, terwijl het aantal op haar uit gebrachte stemmen op 26 April 1.037.343 w^is. De katholieken konden toen dus op ruim twee maal zooveel kiezers bogen als de antl-revo- lutlonnairenhet aantal leden hunner partij was echter ongeveer zesmaal zoo groot. Ook bij de katholieken zijn de jongeren in het al gemeen niet medegerekendvele katholieke klesvereemglngen laten alleen leden van 25 Jaar en ouder toe. De C.-H. Unie had 339 806 kiezers of 1 lid op bijna 9 kiezers. De Liberale Staatspartij 258.732 kiezers of 1 lid op 7 kiezers." gemeenteraden medegedeeld dat zij mens zijn een tijdelijke korting in te voor de jaarwedden van Burgemeesters, Oed. Staten van Drenthe hebben aan de voorne- voererf In het klooster der paters Franciscanen Min derbroeders te Maastricht is Dinsdag overle gden pater Folycarpus van Schaik. BATAVIA, 16 Jan. (Aneta.) Zijne Excellentie de Gouverneur-Oeneraal van Ned.-Indië schonk een bedrag van f 1000.aan het Leger des Hells. De militaire politie heeft te Kerkrede aan gehouden F. E. sinds 1930 deserteur van het Se Regiment Infanterie te Amersfoort. E. is ter beschikking gesteld van den garnizoenscom mandant aldaar. voor de jaarwedden van Burgemeesters, wet houders, Secretarissen, Ontvangers en-’’ambte naren van den Burgerlijken Stand, bedragende 3 pCt. voor de eerste f 1500 jaarwedde en 6 pCt voor het hoogere. De bestaande korting van 3 pCt. van het geheele salaris zal met ingang van 1 Januari bulten werking gesteld worden. Deze korting gold alleen voor Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers Op aandrang der Gemeenteraden hebben Gedeputeerde Staten in 1933 afgezien van het toen ook bestaande voornemen om de Wethouderssalarlssen onder de korting te brengen. Zaterdag is Max Schmeling met de „Bremen” naar Amerika vertrokken. Zijn vrouw, de be kende filmactrice Anny Ondra. heeft hem slechts tot den trein gebracht. Schmeling sprak voor zijn vertrek nog eenige woorden tot de aanwezigen, waarin hij zijn vertrouwen in de ontmoeting tegen King Levinsky uitsprak. Academische examens Bjj de werken aan het Juliana- kanaal Gift van den Gouverneur-Generaal r Is wel eens een tijd geweest, dat de gewone Nederlandsche burger voor de gepubliceerde maandstaten der ry les middelen niet meer interesse vertoonde, dan voor het eerste het beste gemengde bericht. De lange reeksen getallen boezemden hem heelemaal geen belang In; die waren goed voor statistiek-llefhebbers of flnancleele deskundigen. Hoogstens leidden de milUoenenover- schotten tot de conclusie, dat de belastin gen nu toch wel eens verlaagd konden wor den, of.... de salarissen der landsdienaren ietwat verhoogd, al naar gelang de maat schappelijke positie van den lezer. «hter de crisis ook in de ryksmid- op onrustbarende wijze tot uiting gewor- Zooals wij reeds hebben bericht, heerscht in het Noord-Brabantache dorpje Alem een ma zelenepidemie. De geneeskundige inspecteur in Noord-Brabant en Zeeland, dr. J. G. Bantjes, heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Hij wijt de groote toeneming van de ziektegevallen allereerst aan de slechte woningtoestanden en en gebrekkige ziekenverpleging. In vele gezin nen zijn zieke en gezonde kinderen In één slaap vertrek ondergebracht. Dit werkt het besmet tingsgevaar in de hand. Dr. Bantjes heeft maatregelen getroffen om de meest ernstige patiënten naar het groot- zlekengasthuis te 's-Hertogenbosch te laten over brengen. BU een conferentie met de plaatselijke autoriteiten heeft dr. Bantjes er op aangedron gen, dat direct een wijkverpleegsted moest wor den aangesteld. Ook is men er toe overgegaan de lagere school in het naburige Gemonde te sluiten, daar deze school door leerlingen uit Alem wordt bezocht. De jaarcijfers zijn: 171.830 ton ter waarde van f 2567.000 tegen 179.759 ton ter waarde van t 2.498.000, tegen 109 039 ton ter waarde van f 5.013.000 In 1932. Pootaardappelen9554 ton (waarvan 3132 ton naar Italië, 3047 ton naar België en Luxemburg. 2192 ton naar Frankrijk en 781 ton naar Bra zilië) ter waarde van f 391.000, tegen 10529 ton ter waarde van f 320.000. Jaarcijfers: 71 683 ton f 4.370.000 in 1933. Hierbij komt nog, dat de uitvoer van veen en zandaardappelen in het vorige jaar slechts f 141.000 heeft opgebracht, tegen f 7.255 000 in 1932. Zoodat de waarde van den geheelen uit voer van aardappelen ongeveer 11K millioen gulden bjj die van den uitvoer in 1933 is achter gebleven. oo Is het te begrijpen, dat velen f. heden met eenige nieuwsgierigheid hun courant opnemen, om te zien wat het rampspoedig jaar 1933 voor het rijk ge bracht heeft Het komt ons voor, dat in geen enkel der latere jaren de conclusies uit de jaarcijfers getrokken zóó uiteenloopend zullen zijn, als juist nu. Velen zullen in dezen staat enkel somber heid en donkerte lezen: alweer minder ont vangen dan in het toch al zoo slechte jaar 1932. Anderen zullen reeds weer de zon van een beteren tijd zien gloren: het tempo der degressen is Immers gedaald en dus rede- neeren zij juichend wij zijn over 1 diep tepunt heen, de weg naar „prosperity” ligt weer open voor ons. De objectieve kroniekschrijver heeft ech ter te zorgen zich van beide stemmingen vrij te houden en slechts de nuchtere, koele cijfers te laten spreken. Alleen zoo worden de licht- en schaduw partijen overeenkomstig de werkelijkheid aangebracht. In totaal heeft 1933 aan gewone middelen opgebracht 392 millioen gulden, d. L 8 mil lioen minder dan het jaar 1932. Vergeleken met 1931 is er echter een nadeelig verschil van niet minder dan 58 millioen. Onmiddellijk springt in het oog, dat de achteruitgang dit jaar veel minder groot is: 1932 liep ten opzichte van 1931 terug met 11 1/9 pCt., terwijl 1933 vergeleken met 1932 slechts een teruggang gaf van 2 pCt- Wellicht is het niet al te gewaagd hieruit de voorloopige conclusie te trekken, dat de toestand zich geconsolideerd heeft op het peil van 1933. Voor deze stelling pleit nog iets anders. Voor 1932 was per saldo geraamd na het scheppen van nieuwe middelen en afschrij ving op blijkbaar te hooge ramingen 424 millioen. De werkelijke ontvangsten bleven daar niet minder dan 24 millioen beneden. Door deze ervaring nóg voorzichtiger ge worden, raamde minister de Geer de ont vangsten voor 1933 op 382 millioen. En ziet, de ontvangsten kwamen hier zelfs 10 mil lioen boven. Nog interessanter wordt dit verschijnsel, wanneer wij bedenken, dat dit gunstig re sultaat eerst de laatste 4 maanden verkre gen is. Tot Augustus dreigden er nl belang rijke tekorten te zullen komen ten opzichte der raming, zóó, dat wij toen als gunstigste resultaat een degres per 31 December van rond 10 millioen meenden te kunnen voor spellen. Dat dit degres is omgezet in een accres van hetzelfde bedrag beteekent een meevaller van 20 millioen. Echter moet er hier aan herinnerd wor den, dat bijzondere oorzaken de omzet belasting! eenige middelen min of meer kunstmatig omhoog gevoerd hebben, zich in 1934 moet wreken. Dinsdagmorgen Is de 28-jarige schipper F. G. V. te SpükenUse in het stempellokaal gearres teerd en naar het huls van bewaring te Rotter dam overgebracht, waar hij is tngesloten. HU wordt ervan verdacht zijn vrouw met een mes verschillende malen te hebben gestoken. De vrouw was de echtelijke woning ontylucht met achterlating van haar belde nog jeugdige kin deren en durfde niet terug te keeren. De sub- stituut-offlcler van Justitie, mr. Hoetfelmans. heeft in de woning een onderzoek Ingesteld en daarbij zyn verschillende kleedlngstukken, een drietal geladen geweren en een jachtmes in be slag genomen Buren verklaren, dat de jonge vrouw meermalen door haar man is mishandeld. Dinsdagmiddag la in een sloot tusschen Ne- derhorst den Berg en Vreeland het lijk opge haald van den petroieumventer H. Lamme, utt Oud-Over (gemeente Looedrecht)die Maan dagavond door de duisternis misleid te water was geraakt en verdronken. De vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in het Westland, zal dezer dagen plannen gaan ontwerpen, om in deze streek in navolging van Italië en het Rijn-gebied, een druiven oogstfeest in te voeren in het Westland. Het Westland heeft zijn vermaardheid als druivenland tot ver buiten de grenzen van ons land verkregen, en in een streek waar in eenige maanden zoo groote hoeveelheden druiven ge oogst worden, is een oogstfeest wel gerecht vaardigd. Er is zelfs op aangedrongen om zoo mogelyk nog dit jaar het drulven-oogstfeest te organl- seeren. De uitwerking der plannen is evenwel niet eenvoudig; de opzet zal zoodanig moeten zijn, dat duizenden vreemdelingen naar het West land getrokken worden. De bedoeling Is. dat bet feest in de verschillende plaatsen van het West land leder jaar rouleert, zoodat een goede organisatie wordt verkregen. De Gooische Ping-Pongbond heeft het in samenwerking met den Amsterdamschen Ptng- Pongbond zoover weten te brengen, dat de sterkste spelers van Europa, t.w. de wereldkam pioen Bame en no. 3 in de wereldkampioens- wedstrUden Szabados naar Holland komen, ten einde hier eenige demonstraties te geven. Het eerste bezoek geldt Hilversum, waarop Zaterdag 3 Febr des avonds 8 uur in het Palace Hotel gespeeld zal worden. Kr zal een gevarieerd programma vastgesteld worden, waarbij na een partij tusschen sterke Hollanders wedstrijden zullen volgen tusschen de Hongaren en de Hollanders en ten laatste tusschen de Hongaren onderling. Zondag d.a.v. zullen de Hongaren d^ gasten zijn van den Amsterdamschen Fing-Fouabond. De 33-Jartge J. W. en de 29-jarige N M. beiden uit Wieringen. die in verband met de gedurende de laatste weken plaats gehad heb bende Inbraken evenals de woonwagenbewoners F. L. en H. H. zijn gearresteerd, zijn ter beschik king van de Justitie te Alkmaar gesteld en Ingesloten in het huis van bewaring Een vrouw, die als verdacht van heling even eens was aangehouden door de politie, is op vrije voeten gesteld. Het, onderzoek wordt nog steeds voorgezet. Sedert een week wordt te Kerkrade vermist de minderjarige knaap A. F. Vermoed wordt, dat hij de vlucht nkar Dultechland beeft ge nomen In December heeft ons land, volgens de maandstatistlek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, slechts 6019 ton klelaardappelen ter waarde van f 93.000 uitgevoerd, tegen 13.146 ton ter waarde van f 188.000 in December 1933. Er gingen 1942 ton klelaardappeen naar Bel gië en Luxemburg. 1323 ton naar Groot Brit- tannië, 876 ton naar Algiers en Tunis en 781 ton naar Egypte Deze cijfers zijn merkwaardig, omdat rij een beeld geven van den grooteren organisatie-zin en ocganlsatle-bouw der katholieken. Wel is onze organisatie nog niet tot haar vol ledige ontwikkeling gekomen en ontbreekt er nog veel aan de gewenschte getalsverhouding tusschen leden en kiezers. Maar uit het boven staande blijkt dan toch, dat wij andere par tijen op dit punt een heel eind vooruit z U n. Van de 8. D. A. P. worden de cijfers van het ledental door de N. R. Crt. niet genoemd. Wij weten echter, dat ook by die partij het leden tal op verre na niet haalt bij bet totaal der op hare candldaten uitgebrachte stemmen. Meer nog dan de overige partijen moet de S. D. A P het by de stembus voor een deel, zelfs een ruim deel, hebben van de „byioo- pers”, van menschen dus, die wel rood stemmen, maar daarom nog geen soclaal-demqpraat, of lid der party zijn. By de katholieken is dit niet en zelfs al lerminst het geval. Men -kan gerust zeggen, dat wie katholiek stemt, ook katholiek 1 s, en dat niet-katho- lleke stemmen op katholieke lysten slechts uitzo nd ering zyn. Ook is juist, wat de N. R. Crt. schrijft, dat vele katholieke kiesvereenlglngen alleen leden toelaten, die den kiesgerechtigden leeftijd heb ben bereikt. Men sprak en spreekt dan ooit meermalen van kiezer s-vereenigtngen. Wellicht, dat hierin mede als gevolg van de oprichting der „kernen" gaandeweg verande- -> ring komt, en de deuren der klesvereenigingen (of party-afdeellngen, zooals men ook wel zegt) ,f> voortaan eerder opengaan voor de jongelieden, die tot de R K Staatsparty behooren. Maar in elk geval kan reeds nu worden vast gesteld en niet voor bet eerst dat wy, «*tt onze organisatie betreft, de vergeiyklng met andere partijen geenszins behoeven te vree- zen, en dat wy, niet slechts in het Parlement, maar ook in bet land, veruit de sterkste partij zijn. Een positie en een verhouding, die wy tot plicht hebben te behouden niet alleen, maar ook te bevestigen en te versterken. P. 8 Sinds delen komt, is het wel eenigszins anders den. Nu ziet niet enkel de rjjksambtenaar, die zijn salaris in gevaar weet, met ontsteltenis naar de steeds dalende cijfers, maar ook de zakenman concludeert zuchtend uit de funeste inkrimping der ontvangsten, dat van hem persoonlijk of zakelijk weer nieuwe offers gevergd zullen worden, ten einde de benoodigde gelden voor da lands huishouding bij - elkaar te brengen. Vooral de half Januari verschijnende to- taalstaat wordt met meer dan gewone be langstelling tegemoet gezien, wijl hij de rekening van het voorbije jaar afsluit. Het is wel is waar slechts de eene kant der ryks-exploitatlerekening, de zijde van de baten die der uitgaven verschijnt eerst veel later maar zelfs hieruit is reeds een en ander af te lelden over de gezondheid der landsmiddelen. De gewone audiëntie van den Minister Binnenlandsche Zaken zal Maandag 23 en Januari e.k niet plaats hebben. In verband hiermede vernemen wy, dat minister Donderdagochtend a. s. voor eenige dagen met verlof naar het buitenland zal ver trekken. Op last van den officier van justitie te Gro ningen is, bericht .Het Volk”, opgegraven het lyk van een den 3den Januari in de gemeente Hoogkerk overleden zeventienjarig meisje, op grond van geruchten, dat de mogeiykheld be staat, dat het meisje overleden zou zyn als ge volg van een slag, die haar patroon haar eeni ge weken geleden zou hebben toegebracht. Volgens een bericht uit Parijs Is er in Frankrijk zoowaar weer sprake van een rood „eenheidsfront”. Van socialistische zijde is daartoe een uitnoo- diging uitgegaan aan de communisten. Nu bestaat er In Frankrijk meer dan één so cialistische party. De jongste scheuring maakte de bonte ver scheidenheid nog grooter, dan ze reeds was. Maar in elk geval zijn het toch weer socialis ten, die tot communisten komen met het plan en het voorstel een éénheldsfront te smeden. En ondertusschen is men er getuige van, dat nagenoeg over de geheele wereld de belde par tyen elkaar onophoudeiyk en met eer toene mende, dan verminderende hevigheid bestrijden Ook In ons land. Nog pas kon men in een openbare vergadering een sociaal-democraat hooren verkondigen, dat hy en zyn partygenooten de ware Marxisten waren, en de communisten niet anders dan Leninisten. En In het Volk werd deze vfeek een artikel tegen de mannen van Moscou aldus besloten .Aan leder arbeider moet duldelyk zyn, dat met deze verblMiden geen overeenstemming mo gelyk is. In den zwaren strijd van onze dagen vindt de soclaal-democratlsche arbeidersbewe ging steeds de communistische „ondermyners" tegenover zich. We zullen van ons af weten te slaan.” Het is dapper gezegd! Maar Inmiddels trachten Fransche socialisten met deze „ondermyners” een eenheidsfront te vormen, en vindt men ook ten onzent nogal eens sociaal-democraten en communisten by stem mingen In openbare lichamen In elkanders ge zelschap. BATAVIA. 16 Jan <Aneta>. De „Java Bode” plaatst een vooralsnog niet te controleeren be richt volgens hetwelk de voorzitter van het Indo-Europeesch Verbond, de heer De Hoog, by zyne besprekingen In Nederland de monde linge verzekering zou hebben gekregen, dat niet getornd sou worden aan de rechten van de Indo-Europeesche ambtenaren op bulten- landsch verlof. Met de cijfers toonde de N. Rott Crt. zooals in een vorig nummer meegedeeld werd aan, dat de bewering van den leider der N. 8. B., als zou zyn party, na de katholieke en de soclaal-democratlsche, de sterkste in land zyn, geen steek houdt. Merkwaardig was dit artikel der N. R. Crt. ook en wy komen er daarom nog even op terug omdat aan het slot daarvan gewezen werd op het belangrijk verschil, dat by de groote partyen bestaat tusschen bet aantal leden dier partyen en dat hunner kiezers. Het liberale blad schreef namelyk: Dinsdag om kwart over vyf In het schemer donker hebben twee jongemannen, die voorga ven Ud te zyn van een bouwcommissie en daar toe verzochten even het huls te mogen zien, zich toegang verschaft tot een bovenwoning aan de Jacob Catsstraat no. 266 te Den Haag. Een der minnen hield de ongeveer veertigja rige dochter des huizes op de bovenverdieping aan de praat, teiwyi de andere In gesprek was met den 83-jarigen bewoner v. d. W. Plotse ling kreeg deze van zyn bezoeker een vuist slag in het gelaat, waardoor hy aan het linker oog is gewond. Een worsteling ontstond, waar- by de oude man ook nog een scheurwondje aan een der handen bekwam, terwyi hem ook eenige tanden uit den mond zyn geslagen. Hierop wisten de beide onverlaten te ont komen met medeneming van een bedrag van circa 400dat een van hen uit een in de alcoof staand kistje had weggenomen. De oude man is na het gebeurde door den Geneeskundigen Dienst in zyn woning verbon den. De bewoners. V. d. W. en zyn dochter, ken den de indringers geen van belden. Buitenlandsch verlof voor Indo- Europeanen In een vergadering van de afdeellng Suste ren van den Llmburgschen R. K. Werklleden- bond werd geprotesteerd tegen wantoestanden die bestaan by de werkzaam heden aan het Ju- lianakanaal. Er zyn arbeiders, die 30—M uren onafgebroken moeten werken en zelfs des Zon dags geen tyd hebben om naar de Kerk te gaan. Wie bedenkingen maakte, kan heengaan. De grieven zullen ter kennis worden gebracht van het hoofdbestuur van den Llmburgschen R. K. Werklledenbond ter nader onderzoek. TILBURG. 16 Januari Geslaagd voor het prapaedeutische examen In de handelsweten- schappen aan de RK Handelshoogeschool. Hoogeschool voor economische en sociale we tenschappen. te Tilburg, de heeren D. A. F. Leenaarts te Dongen en H. H. Velp te Eind hoven. J«ren heeft verwr bu"«ngewon9 m ommige der middelen geven nog wel aanleiding tot een afzonderlijke opmer- king. De Grondbelasting bleef wonderlijk stabiel. Er is hierop zelfs een goede ton meer ontvangen dan vorig jaar. Wellicht mogen wij hierin het bewijs zien, dat nu de landprijzen gestabiliseerd zijn. Vanzelfsprekend gaat de meeste aandacht uit naar de Inkomstenbelasting, vanouds de hoofdbron onzer landsmiddelen. Zoo is het echter nu niet meer: invoerrech ten en zelfs suikeraccijns plus opcenten leverden méér op. Over het minder ge wenschte van deze verhouding tusschen directe en indirecte belastingen, schreven wij reeds eerder, al ontkennen wij geens zins de waarde der argumenten, welke Mi nister Oud dezer dagen aan voerde ten gunste der huidige maatregelen. Als we hier de cijfers bezien, slaat wel •ven de schrik om het hart. Men vergelijke. In 1931 opbrengst 91l/2 millioen. in 1932 77'/2 millioen. Daling 14 millioen of rond 15 pCt.; 1933 bracht slechte op bijna 60 mil lioen; daling ongeveer 18 millioen of pLm. 23 pCt. Uit <ip Maas onder Vierlingsbeek Is Maandag- rriddtfg het lyk van de 18-jarige dienstbode W? B. afkomstig uit Sonsbeek en die te Vier lingsbeek in dienstbetrekking was by den land bouwer J„ opgehaald. Zondagavond had het meisje heimelijk de woning van J. verlaten. Toen zy Maandagmor gen nog niet terug was, heeft J. daarvan kannis gegeven aan de politie. Toen aan de politie was bericht, dat de flets van het meisje In een wei aan de Maas was gevonden. Is men begon nen te dreggen. Na een kwartier werd het lyk van het jonge meisje naby de weide uit het water opgehaald. Eenige Ietwat schrale troost Is, dat de minister het nóg erger verwacht had. Deze immers raamde een jaaropbrengst van 50 millioen, waar per saldo dus nog bijna 10 millioen of 20 pCt. bovenop gekomen is. De vermogensbelasting daalde van 12.8 millioen in 1932 tot 10.8 millioen in 1933. Een vermindering alzoo van ruim 18 pet- (In 1932 was het degres ook 16 pet, nX van 15.3 op 12.8 millioen). Belangrijk, omdat zy zoo’n getrouwe af spiegeling is van het groote zakenleven, is de Dividend- en Tantlème-belas- 11 n g. Hier is de daling wie had anders verwacht? nog ernstiger: van 14.3 mil lioen tot 10.2. Een degres dus van ruim 28 pCt.! Vorig jaar was de achteruitgang ook al 25 pet, zoodat in twee jaar tyds deze belasting met ongeveer de helft vermin derde. Hier beeldt zich wel heel tragisch af het drama van het beleggend publiek. Het belangrijkste middel van onze rijks- huishouding is zonder eenigen twyfel gewor den het Recht op den invoer. De cyfers wijzen het uit. In 1931 was de op brengst 64 millioen. In 1932, toen nieuwe heffingen waren ingevoerd, zelfs 81 mil lioen. Dit jaar bracht de kolossale som op van by na 80 millioen plus 16 millioen aan opcenten, is 96 millioen, byna 25 pCt. van het totaal der middelen. Vergeleken by de raming is dit een accres van ongeveer 10 millioen. Hier mogen wy echter niet uit het oog verliezen, dat de laatste maanden met het oog op de per 1 Januari in werking tre dende Omzetbelasting met compenseerend invoerrecht, de handelsbeweging naar ons land kunstmatig geforceerd Is. Over de Acc y n ze n schreven wy reeds herhaaldeiyk in vorige overzichten. Stabiel bleven die op zout en geslacht, achteruit gingen die op wijn (ruim 8 ton) gedistil leerd (byna 2 millioen), bier (14 millioen, wat echter door de opcenten weer wordt opgevangen), tabak met ruim 3% millioen. Gestegen is alleen de suiker met ruim 3 millioen, waarby nog komt ongeveer 9K millioen aa nopcentenIn totaal bracht deze accyns in de schatkist ruim 65 millioen. Of het ook tyd wordt, dat per 1 Juli hier verliehUng komt! De Zegelrechten bleven byna 2 mil lioen beneden vorig Jaar, doch de Regis tratierechten kwamen er 7 ton boven. Vergelykt men dit met vorig jaar, toen deze rechten resp. 5.7 en 4.2 millioen daal den, dan is ook op dit het beurs- en za kenleven registreerend gebied eenige con solidatie te bespeuren. Dat de successierechten zouden dalen, was natuuriyk te verwachten, zy kwamen van 35.8 op 32.4 millioen, een da ling van nog geen 10 pCt. Let men er op. dat de vermogens in ’t algemeen met on geveer 28 pCt. daalden, dan is 't duldelyk, dat toevallige omstandigheden een rol heb ben gespeeld. Ondanks Sweep-stakes en inlandsche con currentie, biyft de Staatslotery nog goed gaan. De opbrengst is geiyk aan vo rig Jaar. Een kleine, maar verheugende styging zit in de opbrengst der havengelden. Zy kwamen een 130 mille boven vorig jaar Volledigheidshalve vermelden we nog, dat aan byzondere middelen werd ontvangen Leeningsfonds 1914, 52.5 millioen (vorig jaar 59 millioen). Wegenfonds, 20 6 millioen (vorig Jaar 19.8 millioen) en Gemeente fonds 79 millioen (vorig jaar 84 miUioen). Zoodat in totaal door de burgery in het ongeluksjaar 1933 aan ryksbelastingen werd opgebracht 544.1 millioen (vorig jaar 563 millioen. ter waarde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15