Op de zwarte lijst Driemaal over den kop W/hhacdt's p&dcts RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 17 JANUARI De regenmaker Eén zwaar gewonde STEUN AAN DEN TUINBOUW Ook nog oplichting VOORZITTER S.D.A.P. Door auto gegrepen Conservator herbenoemd l.V.C.B. De Post jager OMVANG DER R.K. VOETBAL- HET RUMOER IN DEN AETHER ORGANISATIE Het Studiecomité vergadert MILLIOEN EN ZWENDEL 15.000 VERDUISTERD AUTOMOBILISME STROOPER VEROORDEELD De verkoop TEGEN LOONSVERLAGING R. K. SLECHTHOORENDEN Nationale organisatie in wording SCHAATSENRIJDEN Prys taxe-gedeelte consumptietnelk 1 PANDERVLIEGTUIGEN VOOR DE K. N. I.L. M.? Invoering van capitulantenstelsel aanbevolen VOOROEFENING OP GEHEVEN? Reorganisatie van den V olkenbond Bekendmaking van de inzichten van de regeering N.S.B. EN RESERVE- OFF1CIEREN ONTSLAG AAN DE GEHUWDE VROUW DR. F. E. POSTHUM A ONGESTELD Een plechtigheid in het kamp te Waalsdorp Hooge boeten geëischt wegen» oneerlijke mededinging De lijst van voor de ambtenaren Rijksdienaren verboden ver- eenigingen opnieuw vastgeateld In at rijd met de waarheid DE STERRIT NAAR MONTE CARLO Het verkeer op den Haarlemmer weg werd er danig door verstoord Donderdag 18 Jan. 1934 DONDERDAG 18 JANUARI HUIZEN. 301.5 KRO 8.00 Mor- Mijdrechtache kweeker voor den Hoogen Raad „Vertrek naar Indië” Een infectie veroorzaakt zware pynen De patroon moest belasting van den boekhouder betalen Rutland houdt xich aan Luitrn Onveiligheid om Oss E*n te onverwachte zwenking van een fietser de oorzaak De ▼ele bedrijven (KL WIJ O. „Holland" (A. Bond „Holland" D. 1701 elftallen i Defensie overweegt maatregelen By de Ned. Spoorwegen 1 1> l De klacht is door get. ingediend namens ge- Bamenlijke meubelhandelaren, die te dezer sake een commissie hadden ingesteld. Het cassatieverzoek van J. B, kweeker te Mijdrecht, die in verband met de Mijdrecht- sche mlllioenenzaak door het Amsterdamsche Gerechtshof in hooger beroep is veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, zal op 29 Januari voor den Hoogen Raad worden behandeld. Spr achtte verdachte dan ook schuldig aan overtreding van art 328bis W v.S en vorderde deswege tegen verd. 500boete subs. 50 d. hechtenis. Ook zonder klacht zou spr., indien de politie er de aandacht op gevestigd zou hebben, de zaak hebben vervolgd. avond: concert Idden op .Ige stag- De Centrale Bond van Spoor-, Tram-, AT.O.- en Van Gend Looa-personeel beeft te Utrecht een druk bezochte vergadering gehouden ter be spreking van de voorstellen der directie, om de loonen. premiën en toelagen met 4 pet te verlagen en den kindertoeslag onder handha ving van de marge van 50 van 2% op 3 pet te verhoogen. Besloten werd dat het In den Centralen Bond georganiseerde personeel geen medewerking aan verdere verlaging van loonen van spoorwegper soneel wenacht te verleenen, waarop het voor stel der directie met 27 stemmen voor, 50 tegen en 3 blanco werd verworpen. •ymphonieeoncert 8.40 Orkest- 1080 Dansmuziek. 1 i i 1 i i I I De advertenties bevatten mededeellngen, ab soluut in strijd met de waarheid en uit de ge tuigenverklaringen is gebleken, dat er nadeel voor anderen kon ontstaan. bedaart spoedig met Per stuk 8 ct Doos 45 ct Bij Uw drogist Vervolgens stonden terecht de 38-jarige koop man J. W van S. en diens echtgenoote, die voor een soortgelijk feit gedagvaard waren en wien tevens oplichting ten laste was gelegd. Ook in deze zaak waren in diverse dagbladen adver tenties van misleidenden aard geplaatst met betrekking tot den verkoop van meubelen. De officier van Justitie eischte ten slotte te gen den eersten verdachte ƒ600.subs. 60 d. en tegen diens vrouw 400 subs. 40 d. Vonnis 30 Januari az. Zooals een tijd geleden is gemeld, heeft de voorzitter van den ministerraad een beschikking genomen, waarbij met intrekking van de desbe treffende vorige beschikking de lijst van voor de ambtenaren en rijksdienaren verboden ver- eenigingen opnieuw werd vastgesteld. Bedoelde lijst bevat thans: V. d. V., die nog geen volledige bekentenis heeft afgelegd, zal ter beschikking van de jus titie worden gesteld. Blijkens de gegevens, die het secretariaat der Federatie van de aangesloten bonden ontving, was naar de jBportlllustratle" meedeelt, bet aantal elftallen per 1 Januari 1934 als volgt: Breda 144, Limburg 260. Utrecht 293, *s Bosch 338, Haarlem 469. en IVC.B 306 elftallen. In totaal 1701 elftallen. Hieruit blijkt de groei van het aantal aan de katholieke competitie deelnemende elftal len. Het betreft hier alleen senioren, dus elf tallen van spelers boven de 17 jaar. De juniorencompetities zijn niet medegere- kend. Bij beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen la voor het jaar 1934 opnieuw benoemd tot conservator by de microbiologie aan de Technische Hooge- school te Delft, Ir. Tj. U Klngma Boltjea Naar de „Telegraaf" verneemt, is bij het aan staande congres van de 8. D. A. P.. als opvolger van den aftredenden voorzitter van het partij bestuur den heer Jan Oudegeest. de verkiezing te verwachten van den heer Koos Vorrink. die reeds in verscheidene Amsterdamsche en lande lijke afdeellngen Candidas t is gesteld. De heer Vorrink Is de leider van de Arbei ders Jeugd-Centrale. In de socialistische jeugd beweging bekleedt de heer Vorrink oen voor aanstaande functie Eerst was hij onderwijzer te Vlaardlngen. later te Amsterdam; sinds 1918 is hij lid van de 8. D. A P. Men schrijft ons uit Leeuwarden: Het Centraal bestuur der Prieeche Elfsteden Vereenlglng heeft nader besloten de officieels herdenking van het 25-jarig bestaan der ver eenlglng te doen plaats vinden op Zaterdag avond 30 Jan. n in hotel .Bpoorzicht". maar op Zaterdag 10 Febr. <La.v. in een algemeene feeM vergadering, weke des middags te 3 uur in hótel de Klanderj) zal gehouden worden. Verder over weegt het bestuur om met genoodlgden leden en deelnemers aan de gehouden tochten. 4ch daarna te vereenlgen aan n eenvoudlgen maal tijd in hótel „Amicltli" en dezen dag te besluiten met een gezellig samenzijn In hótel „Bpoorzicht.” Voor de verdere uitwerking dezer plannen zijn eenlge commissies benoemd, welke ten spoedigste nadere bijzonderheden sullen bekend maken. Dinsdagavond is te Nijmegen de 17-jarige W. Willemsen apothekersbediende door een auto gegrepen Hj) reed op zijn rijwiel op fien Berg en Dalschenweg en verloor een brief. Toen hjj plotseling omdraalde om den brief op te rapen werd hij door een auto gepakt, welke hem aan het achterhoofd trof. De arme jongen kreeg een diepe snede in het hoofd en een zware schedelbreuk. Hij werd onmiddellijk naar het Bt Canislus Ziekenhuis gebracht, waar hij den self den avond nog is geopereerd. Hij verkeerde in levensgevaar De autobestuurder heeft geen schuld aan het ongeval. waren vervaardigd en er op de keper beschouwd minder solide uitzagen. Het was getuige opgevallen, dat, toen hjj aan een ander adres op een dergeljjke advertentie reflecteerde, door naar hij meende dezelf de dame of haar zuster werd te woord gestaan. KALUNDBORG, 1261 M. 11.30 Concert door Leonard Gyldmark’a ensemble 3 05 Louis Prell'e instrumentaal ensemble 7.30 Omroepaympbonle-orkest o. 1. v. Frits Busch 10.16 Erik Tuxen's Jazzband. De Orlsis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 31 tot en met 37 Januari 1934 de prijs voor het taxe-gedeelte van oon- sumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk, is vastge- steld op 6%, 6H en 6% cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in con sumptie gebrachte melk is vastgesteld op 3 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt „af boerderij". Maandagnacht is ingebroken bij den land bouwer Buys op *t gehucht Loosbroek bij Heeech. De ongenoode gasten zijn door openschulvlng van een raam de boerderij binnengedrongen. Het geheele huis werd doorzocht en alles over hoop gehaald. De dieven hebben zich ten slotte meester gemaakt van een ijzeren geldkistje, waarin zich 'n bedrag van meer dan 3000 sou bevonden hebben. Hiermede hebben zij zich uit de voeten gemaakt. De bewoners meenen wel la waai gehoord te hebben, doch wegens het geraas van den storm werd hieraan geen bijzondere aandacht geschonken. De politie heeft onmld- dellijk een uitgebreid ondyzoek ingesteld met behulp van een speurhond. Doch dit heeft nog geen resultaat opgeleverd. Daarnaast zijn verboden voor defensie-amb- tenaren de Soc. Dem. Arbeiderspartij en de organisaties aangesloten bij *t Ned. Verbond van Vakvereenigingen, om de doeleinden die slj na streven of de middelen, die zij aanwenden, waar door zij den plicht in gevaar kunnen brengen of schaden van de onder het departement van defensie ressortoerende ambtenaren Naar wjj vernemen is de president-dlrecteur van Centraal Beheer, dr. F. E. Poethuma, die wegens ongesteldheid verhinderd was het Zaterdag J.l. gehouden zilveren feest dier orga nisatie bij te wonen, nog steeds lijdende aan een Infectie, waardoor hij zware pijnen heeft. In verband hiermede zal de heer Posthuma zijn werkzaamheden vermoedelijk de eerste weken niet kunnen hervatten. De volksmond gewaagt van den .jregenmaker" en doelt daarmee op den wstenschappelijken vlieger, die boven de wolken tracht regen te doen neerkomen op de aarde. Zijn eigenlijk doel ia niet de regen maar de zon: de zon die achter de wolken zich ver schuilt. De regen brengt aan de aarde vruchtbaarheid en de zon begenadigt het met groei. In zeker gezin, waar de vader nog al eens de roede moest hanteeren, werd het hoofd des geztns wel eens minder eerbiediglijk dan juist als de „regen- maker" aangeduid; gelet op de hui lende kinders Maar ook hier was het doel niet de regen maar de zon. Want de straf voor de jeugd dient om den regen te doen neerdauwen, welks plaats maakt voor de levenszon. Onder de communistische zoogenaamde man telorganisaties bedoeld onder L. van voor melde beschikking dienen In elk geval te wor den gerekend de navolgende vereenlgingen: 1. Ver. van Vrienden van de Bon jet-Unie (V.VJB.Ü.). 2. Int. Roode Hulp .Holland" (IJLH.). 3. Int. Arbeiders Hulp <I.AH In 1913 van 16 tot en met 19 Juni werd door de 4e compagnie van het He Bataljon een vier- daagsebe afstandsmarsen gehouden naar Haar lem en omstreken, onder leiding van den toen- maligen commandant van die compagnie, ka pitein J. C. Wagner. Hoewel de deelnemers na afloop van den marsch op het vlerarmlg kruis van den Neder- landschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding gerekend hadden, werden deze kruizen door on voorziene omstandigheden niet aan de deelne mers uitgereikt. Thans zal eindelijk deze uitreiking plaats heb ben en wel op Zaterdag 27 Januari a s. te 1130 uur op het exercltleterrein te Waalsdorp. Alle deelnemers aan den marsch. in totaal 62 personen, zullen zich op dien dag vereenlgen in het barakkenkamp, waar de reserve-generaal- majoor J. C. Wagner de kruisen aan de recht hebbenden persoonlijk zal uitreiken. De Kon. Mil. Kapel zal deze plechtigheid op luisteren Het zal een prettig weerzien zijn van de tal- rijke oud-gedienden, die elkaar in zoovele jaren wegens wederspannlgheld niet hebben gezien. I AJ* bijzonderheid kan nog worden vermeld. genooncert NCRV 10.00 Oramofoonmu- zlek 10 16 Morgendienst door ds. P. Wal deck 10 45 Gramofoonmuzlek KRO 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L H. Perquln 13.00 Politieberichten 13 15 KRO-orkest o. 1. v. Mar v. 't Woud NCRV 3.00 Cur sus fraaie handwerken door mei. G. Abijj 3 00 Orsmofoonmuzlek 3 30 Rustpoos 4.00 Bijbellezing 5.00 Handenarbeid voor onze jeugd H J. Btelnvoort 5.30 Chr. liederenuurtje door Joh. de Heer. W. Verver, vlooi 6 30 Orsmofoonmuzlek Politieberichten 7.15 Grsmofoon- - 7 30 Weekoverzicht door C. A. NCRV 8.00 Kletn-orkest o. 1. v. 11.00 Orsmofoonmuzlek Verdachte bekende in verschillende panden, o.a. aan de Laan van Meerdervoort en aan de Johan de Wittlaan dergelijke zaken te hebben gedreven. De hem getoonde advertenties erken de hij te hebben doen plaatsen. De opschriften ed. waren door hem verzon nen, omdat, naar hij beweerde, de menschen op die manier wel eens wilden koopen. Zelf was hij nooit in de zaak. De Jilerboven genoemde meubelen waren geen vurenhouten meubelen. Mr. P R. Blok, officier van Justitie, zelde, dat het hier gaat om het plaatsen van adver tenties met onjuisten inhoud, waardoor het pu bliek in den waan wordt gebracht dat het koop jes haalt. Daar de prijs zooveel minder was dan in de advertentie was genoemd, was get. gesuggereerd door de mededeeling van de dame, dat zij spoe dig naar Indlë zou vertrekken. Evenwel toen de meubelen werden wegge haald, waarschuwde de transporteur den get., dat de meubelen grootendeels uit vurenhout ROME. 421 M. 4.30 Kamermuziek 5 16 Berichten, daarna gramofoonmuzlek 8.00 Bymphonlconcert WEEN'EN, 507 M. 586 Cellorecital door Wilhelm Winkler 780 de Weenscbe Phil harmonic. WARSCHAU. 1411 M. 3.00 Populair concert 4.16 Kamermuziek 7.30 Po pulair concert door het omroeporkest o. 1. v. St. Nawrot 9.30 Danamuzlek HEROMt’NSTER. 540 M. 5.30 Gramo foonmuzlek 6 35 Idem 7.30 Sympbo- nieconoert. De 47-jarige nieubelhandelaar W.B. te Den Haag heeft zich te verantwoorden gehad voor de rechtbank aldaar ter zake van overtreding van art. 328bis W.vS. (oneerlijke mededinging). Verdacht* had volgens de dagvaarding, tot mis leiding van het publiek listiglijk en bedrieglijk in verschillende dagbladen, in Den Haag ver schijnende, advertenties doen opnemen, waarin meubelen werden aangeboden, welke wegens vertrek naar Indlë alles zoo goed als nieuw, welke meubelen aanmerkelijk meer gekost zou den hebben, enz. enz., terwijl daaruit nadeel poor concurrenten kon ontstaan. Als getuigen werden gehoord de meubelhan- delaren L. V. en M M alsmede een gep. In disch ambtenaar. Eerstgenoemde had onder overlegging van een aantal advertenties tegen verdachte een klacht ingediend. Op de vraag van den president, hoe getuige kon weten, dat de inhoud der advertenties be drieglijk was, antwoordde deze dat alle adver tenties ongeveer van denzelfden Inhoud waren, en dikwijls hetzelfde adres vermeldden. BRUSSEL, 484 M. 13 30 Kleine orkest van het N. I. R. o. 1. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuzlek Ö.20 Omroepeymöbo- nieorkest o. 1 v. Jean Kumpe 6.35 Ora- mofoonmuziek 6.50 Populair concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Karei Walpot 0.35 Omroepsympho- nie-orkest o. 1. Jean Kumpe 10.30 Gramofoonmuzlek. S. D. A. P. en Defensie Moeilijkheden voor De verknopen hadden o.a. plaats in gesloten hulzen, waar gegadigden dus ook 's avonds na wettelUken winkelslultingstijd terecht konden. Aanvankelijk heeft men getracht buiten gerech- teJijken weg, tot oplossing te brengen, doch het plaatsen der advertenties zij het onder ge- wijzlgden vorm bleef voortgaan. Een andere meubelhandelaar verklaarde, dat op genoemde wijze een groot aantal meubelen werd verkocht, omdat de eveht. koopers dan gewooniljk gelegenheid hebben met hun echt- genooten of verloofden tezamen ’s avonds te koopen. hetgteen by bona fide winkeliers niet mogelijk is. Verdachte zelde hierop, dat de door hem ver kochte meubelen van andere soort en kWHliteit waren dan die welke de getuigen verhandelden De derde getuige zelde naar aanleiding van een advertentie zich naar het daarin genoemde adres te hebben begeven, alwaar hij door een dame werd te woord gestaan. De aangeboden meubelen sagen er behoorlijk uit en getuige kocht een salon- en een eetkamer-ameublement onafhankelijkheid. 15. Centraal Anti-Oorlogs Comltó (CJI.O.O.). 16. Marxistische Arbeiders School (M. A. 8.). 17. Nederland-U. 8. 8. R. 18. Proletarische Vrijdenkers Vereenlglng (P. V. V.). 19. Strijdhond tegen het Fascisme (8.TJ*.). 20. Nederlandsen Comitë van Kunstenaars en Intellectueelen ter bestrijding van de terreur in Dultschland. 21. Nederlandsch Boeren-Comltë (NH.C.). 22. Roode Esperantisten (offideele naam Nederlando Unuiga Komitato (N UK In de raadsvergadering van ’s Gravenhage is Dinsdag opnieuw ter sprake gekomen de motie-Möonen betreffende ontslag van de ge huwde vrouw in gemeentedienst. De heer Vliegen stelde voor het voorstel te behandelen in een volgende vergadering en B. en W. te verzoeken, het voorstel in het georga niseerd overleg ter sprake te brengen. Dit voorstel werd met 315 stemmen aan genomen. Door den heer Van den Heuvel is aan den Minister van Economische Zaken gevraagd, of <4e minister bereid is mede te deelan: of uit de omstandigheid, dat voor 1933 niet een hoo ger bedrag» dan 6.400.000 wordt uitgetrokken voor steun aan den tuinbouw, mag worden af geleid, dat dit bedrag voldoende is om te ver goeden het verschil tusschen opbrengst van de producten en de vastgestelde garantie of richt prijzen voor deze producten. Indten het antwoord op vraag 1 ontkennend zou lulden, is de minister dan bereid mede te deelen: a. welk percentage van dit verschil vergoed zal worden met dit bedrag van 6.400.000; b. of de minister plannen heeft op andere wijze dit tekort te vergoeden? Heeft de minister, zoo is de laatste vraag, bij ontkennende beantwoording van vraag 1 en van vraag 2 sub b. sich rekenschap gegeven van den toestand, die hierdoor in menigte van bedrijven zal ontstaan, o.a. de onmogelijkheid voor velen hun bedrijf voort te zetten? Eenige maanden geleden was op een nacht een zeeman uit Egmond aan Zee, in gezelschap van twee andere mannen bezig met het zoeken naar meeuweneieren. In de duinen tusschen Bergen en Schoorl werden zij aangehouden door twee veldwach ters. De zeeman zou zich tegen deze aanhouding hebben verzet; hij was. na bedreigingen te heb ben geuit op de vlucht geslagen. Ruim tien dagen later werd hl) op het gemeentehuis ont boden, waar hij bekende dien nacht in de dui nen te zijn geweest. De bedreiging en het verzet ontkende hij echter te hebben gepleegd. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde den zeeman op 10 October tot een gevangenisstraf van drie maanden, i tegen een ambtenaar in de rechtmatige ultoefe- nlng van zUn functie. Ook voor het Hof hield I dat de compagnie bij bovengenoemden marsch verd. vol onschuldig te zijn. Uit zijn strafregister geen enkelen uitvaller had. bleek, dat hij reeds verschillende keeren was1 veroordeeld wegens stroopen, mishandelen en bedreiging. De jirocureur-generaal bij het Amsterdamsche Hof, mr. Bauduin, was van meening. dat de straf door de rechtbank te Alkmaar opgelegd, te swaar was. Bpr. requireerde een gevangenis straf van een maand tegen den zeeman. Zondag, 14 Januari, kwamen te ■a-Oraven- hage in vergadering bijeen vertegenwoordigers van de R. K. Vereenlglng van Blechthoorendcn ..Bt. Jan Vianneij” te 's-Oravenhage en van de R K. Vereenlglng van Slechthoorenden te Rotterdam. De vergadering stond onder leiding van den heer Max Quadekker, voorzitter van ,J3t. Jan Vianneij" te ’s-Oravenhage. Doel deser bijeenkomst was het houden eener voorbereidende bespreking, ten einde te komen tot het leggen van een grondslag van een natio nale organisatie van R K. Blechthoorenden. In een commissie welke zich zal bezighouden met het vaststellen van ontwerp-statuten, wer den benoemd de heeren G. M. Bot Jr., voor zitter van „Plus X" te Amsterdam, M. P. H. Quadekker te •s-Oravenhage en A. A. Bnoeck, secretaris van de Rotterdamsche vereenlglng. De heer W de Voort, secretaris van ,J3t. Jan Vianneij”, deed mededeeling van gevoerde cor respondentie met plaatsen gelegen in andere bisdommen waaruit bleek, dat ook daar belang stelling voos het doel bestaat. Communistische Partij Holland, de Comm. Jeugdbond, de Rev. Social. Vrouwenbond en alle communistische ,jnantel”-organisa- tiee. B. het landelijk verbond van sociaal-anar- chlsten. de alarmgroepen en het landelijk ver bond van deze groepen, de bond van anarcho- socialisten. de vrije socialistische vereenlglng cn het fonds voor internationale solidariteit (F. L 8.) C. het Ned. Syndicalistisch Vakverbond met de daarbij aangesloten vakgroepen en zijn ar beiders-jeugdorganisaties. D. de Onafhankelijke Socialistische Partij (O. S. P.) met haar jeugdverbond (8. J. F.) en de socialistische arbeiders weer- of sportorgani saties, het anti-terreurfonds (A. T. F.) en de (V. V. Het was den belastlng-autoriteiten te Gro ningen opgevallen, aldus de „Telegraaf", dat de 49-jarige M. v. d. V.. tot voor kort chef- boekhouder in een groote zaak, zijn belastin gen via de girorekening van zijn patroon be taalde. Dit zou op zichzelf niet zoo erg geweest zijn, als hj het bedrag ook zelf maar betaalde. Maar dat v/as niet het geval. Hij plaatste de bedragen op den poet „Privé” van zijn patroon Toen dit uitkwam, werd hij ontslagen en uit het onderzoek, dat toen volgde, kwam tevens aan het licht, dat hij nog meer valsche boe kingen had gedaan. Hoe groot het bedrag der verduistering is. valt moeilijk te zeggen. Er wordt reeds aan een bedrag van 15.000 ge dacht. Eigenaardig is, dat de man een deel van het bijeengegaarde geld in de zaak van zijn pa troon had gestoken om zoodoende meer rente te krijgen. Dinsdagmiddag heeft te "s Gravenhage een vergadering plaats gehad van het Studiecomité Snelpost NederlandIndlë, ter bespreking van de verdere plannen en van wat er met den Postjager zal gebeuren. De bijeenkomst werd echter geheel gevuld met de technische beschou wingen over het rapport, uitgebracht door de heeren Asjes en Geyssendorffer. zoodat het comité zijn besprekingen dezer dagen zal voort zetten. Naar het „Handelsblad* op grond van bij de B. H Union Internationale de Radiodiffusion te Brus- IX „Links richten" (L. R.). sel ingewonnen informaties verneemt, heeft de 13. Ver. van Arbeiders Fotografen. Russische P. T. T. in verband met de Neder- 14. Liga tegen Imperialisme en voor nationale landsche klachten meegedeeld, dat men zich te Moskou definitief aan het plan Luzern zal hou den, maar dat in verband met de groote af standen in Rusland met de overschakeling der zenders op de nieuwe golflengten eenlge ver traging is ontstaan. Doch op 18 dezer zal alles in orde zijn en de 1875 M.-golf in Nederland niet meer gestoord worden. de Nat. Soc. Ned. Arbeiders Party(N. S. N. A. P„ Amsterdam). de Nat. Soc. Ned. Arbeiders Partij <N. 8 N A. P.. groep Smit en Haghton. Den Haag). P. de Alg. Fascistenbond. groep Baars. Q. het Verbond van Nationaal-Solldaristen in Rijks-Nederland igroep Sinclair de Rochemont) R. het Verbond van Nationalisten (groep Dr v. d. Mijle). Vereenlglng voor Sociale Ontwikkeling 8. O.) E. bet Ned. Arbeidssecretariaat (N_AjB.) en de daarbij Aangesloten vakgroepen, de Revolution- nalre Jeugdbond (R. J. B de N. A. 8.-Vrou wenbond, de Vereenlglng voor Volksontwikkeling (V.V.V.O.), het Proletarisch Steunfonds, «als mede de Revolutlonnair Socialistische Partij. F. de Perhlmpoenan Indonesia G. de Kommunistlsche Arbeiderspartij A P.J. H. de groepen van internationale communis ten (O.I.C.). L de concentraties van raden-oommunisten J. de llnksche arbelderzoppositie JSparta- cus". K. de int. anti-militaristische vereenlgingen en het int. anti-militaristisch bureau. L. de VrUdenkersvereenlging „De Dageraad” M. de Nauonaal-Soclalistlsche Beweging (N 3. B.-groep Mussert). N. de Nat. Soc. Ned. Arbeiders Party(N. S. Dinsdagavond is op den RUksstraatweg tus schen Amsterdam en Haarlem, nabij de kisten fabriek ,,De Phoenix" te Halfweg een ernstig ongeluk gebeurd Uit de richting Haarlem naderde met groote snelheid een luxe auto, bestuurd door den ne- gentienjarigen heer K. uit Den Haag. In de auto waren nog drie personen gezeten n.l. de veertigjarige heer K techniker te Am sterdam. alsmede de twee gebroeders K te Haarlem. De beide laateten hadden in Haarlem gevraagd te mogen meerijden, hetgeen werd toegestaan. De bestuurder passeerde een voor hem rijden den auto, doch moest direct weer naar rechts uitwijken voor een tegenligger en om niet in den berm terecht te komen, gooide hij daarna terstdnd het stuur naar links. Door deze ma- noeuvre en mede als gevolg van de groote snel heid. waarmede gereden werd, begon de auto te slingeren, kantelde en sloeg toen driemaal over den kop. waarna de wagen ondersteboven totaal vernield, midden op den weg bleef liggen. Van de inzittenden bleek de veertigjarige K uit Amsterdam er het ergst aan toe te zijn. Zijn belde beenen zijn verbrijzeld. Dr. F. C. L. Kui pers uit Halfweg, die inmiddels ontboden werd, verleende de eerste hulp en oordeeld overbren ging van den heer K. naar het ziekenhuis nood- zakelük, waarna deze per ziekenauto naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen werd overge bracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Men vreest voor zijn leven. Van de andere Inzittenden bekwam één van de gebroeders K. een lichte hersenschudding. Deze kon nadat hem de eerste hulp was ver leend. naar huis worden vervoerd. De beide an deren, - waaronder de bestuurder. bekwamen slechts lichte verwondingen. De auto werd door de politie in beslag genomen. Volgens verklaringen van passeerende auto mobilisten heeft de heer K. vafl Haarlem af verschillende auto's met groote snelheid -voorbij gereden, terwijl ook op het oogenbllk van het ongeluk de snelheid van den wagen zeer groot was, zoodat het ongeluk moet worden toe ge schreven aan .roekeloosheid. Doordat de geheel vernielde auto mii den weg lag, ontstond een zeer ernstig natie in bet verkeer op dezen drukken straat weg. Maréchaussee uit Sloterdijk. die eveneens as sistentie verleende, regelde dit zoo goed moge lijk door het verkeer in de richting Amsterdam te lelden over het rijwielpad en dat in de rich ting Haarlem langs den vernielden wagen. 8. Arbeiders B. H 9. Arbeiders Voetbalbond „Holland" B. H 10. Arbeiders Dam B. H.). 11. Arbeiders Theater Bond „Holland” (A. T. BERLIJN. 357 M. 1.55 Gramotoonmu- slek 3.40 Idem 6.30 Populair concert door een orkest van werklooze musici 8.56 Omroepkoor 9.50 Populair concert. HAMBURG. 332 M. 10.50 Concert 11 40 Vervolg concert 13 40 Gevarieerde muziek 1 65 Gramofoonmuzlek 5.30 Gramofoonmuzlek 380 Gramofoonmu- alek. LANGENBERG. 4M M. 13.55 Kleine orkest van den Weet-Dultachen omroep o. 1. v. Eysoldt 2.20 Gramofoonmuzlek 4.35 Mannenkoorzang 11.30 Verslag Zes- daagsche-Dortmund door Probst. DAVENTRY, 1500 M. 13.30 Rutland Square en New-Victor ia-orkest o. 1. v Nor man Austin 1.20 Nieuwe gramofoonmu- zlek 3.20 Vesperconcert 4 25 Concert 8.20 B.B.C.-orkest o. 1. v. Frank Bridge 8.55 Solistenconcert 11.05 8J3C - dansorkest o 1. Henry Hall. PARIJS (Etfel). 1446 M. 12.60 Concert 8.20 idem 4.06 Concert 7.50 Gra- mofoonmuziek 8.35 Populaire muz!**k PARIJS (Radio). 1725 M. 12 50 Gra mofoonmuzlek 8.20 .J)er Freischütz". opera van Weber. MILlKAN. 369 M. 5.15 Gramofoonmu zlek 8.00 Blijspel van Tuniatl 9.20 Dansmuziek. De Minister van Buitenlandscbe Za- ken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, zal heden (Woensdag)avond, om half acht voor de radio mededeeling doen van de inzichten, die hij namens de Regeering ter kennis van den Volkenbond heeft ge- --- -1 naar re organisatie van den Volkenbond. De rede van den Minister zal over de beide Nederlandsche zenders worden uitgezonden. 4. Revolutlonnaire Vakvereenlgin/ Oppositie (R.V.O.). 5. Landelijk Werkloozen Btrljdcomlté (L. W. 8. O.). 6. Rood Front Strijders Bond (RJ'JI.). 7. Roode Storm Eenheid (RjBX). Schaakbond Volgens bij de N. V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam binnenge komen berichten is de equipe Glerum-Volmcr- Hoogsteder met Ford V-8 op weg naar de startplaats Tallinn, te Riga aangekomen, ter wijl de Ford V-8 bemand met Nyenbrandlng de Boer-Went-Lleeenberg-Krabbenboe op 13 dezer te Oslo is gearriveerd. De berichten ver melden nog, dat op de route naar Stavanger zeer veel sneeuw is gevallen, hetgeen het rijden zeer bemoeilijkt, zoodat het welhaast onmogelijk zal zijn dit zware gedeelte in de Rallye zonder straf punten af te leggen. Verder werd bericht ontvangen, dat het team Mutsaerts-van Strien-Bicker-Couwenberg IX Zaterdag van Jassy naar Bucarest (de start plaats voor dit team) is vertrokken. Door dit team wordt medegedeeld, dat de sneeuwkettin gen. domme kracht en planken, welke zijn medegenomen goede diensten hebben bewezen. Juist voor het afzenden van dit bericht werd van deze laatstgenoemde ploeg bet volgende telegram uit Bucarest ontvangen: „In besten welstand gearriveerd, wagen in prima conditie, ondanks zeer zwaren tocht". Naar aanleiding van het verbod van den voor zitter van den raad van ministers in zake het lidmaatschap van de Natlonaal-Socialistische Beweging voor rtjksambtenaren verneemt ..Het Volk", dat enkele reserve-ofheieren, die door dezen maatregel worden getroffen, zich aan stonds tot het departement van Defensie heb ben gewend, met het verzoek, hen te willen ont slaan. Daar verscheidene reserve-officieren slechts door de wet werden gedwongen een dienstver band aan te gaan, dat verschillende bezwaren de verplichtingen met zich medebrengt, zou dit er toe kunnen lelden, dat verschillende personen van deze gelegenheid gebruik zouden maken, op gemakkelijke wijze van hun militaire verplich tingen af te komen. Het blad verneemt dan ook. dat momenteel op het departement van Defensie ernstig wordt overwogen, welke maatregelen In dezen zullen worden genomen. BATAVIA, 16 Jan. (Aneta) Volgens de Ja va Bode heeft de directie van de K.N.IX.M. bij da firma Pander inlichtingen Ingewonnen ten aanzien van de mogelijkheid tot aankoop van drie twee-motorlge vliegtuigen van het Pander type me^elk acht zitplaatsen. Vereeniging „De Friesche Elfsteden” 7.00 muziek Crayé P. v d Hurk 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuzlek 10.00 Morgenwijding 10 15 Gramofoonmuzlek 10.30 Piano recital door P. J. W de Kleer 11.00 Ju lia de Gruyter draagt voor: ..Moeke van Dorp” 11.30 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 2 15 Halfuur voor de vrouw. Zus ter F. Mevboom: „Wenken in een zieken kamer' 2 45 Gramofoonmuzlek 3.00 Knipcursus door mevr. I. de Leeuw van Rees 3.45 Overschakeling naar „Radio Kootwijk” 4.00 Mevr. Ant. v. Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 HJa Livschakoff en zijn orkest 5.00 Halfuur voor grootere kinderen. Radiotoo- neel„Hoe het Tofemand verder ging”. Hoorsoel door Charles Vlldrac en Cor Her- mus. Leiding Kommer Kleyn 5.30 IIja Livschakoff en zyn orkest 6.30 Sport- praatje door H. Hollander 6 45 H. Ha ken berg van Gaasbeek: „Sportvllegen” 7.00 Causerie door prof, dr H. J. M. Wever „Prof. Donders en zijn werk ten bate van mlndervermogende en behoeftige oog lij ders” 7.20 Gramofoonmuzlek 7.30 Engelsch voor beginners door Fred Fry 8 00 Vaz Dias 8.05 Praatje door mevr. I. de Leeuw van Rees over de aa. AVRO- knipcursus 8 15 Aansluiting met het Concertgebouw Het Concertgebouw-klein- orkest o. 1. v. Ed. v Beinum. Henriette Beemans, piano; Francis Koene, viool 9 20 Pauze. Aansluiting met de Doelen- zaal te Rotterdam „Gesang der Geister ueber den Wassern” van Schubert Ko- ninkl. Zang ver. „Rotte ‘s Mannenkoor” met begeleiding van Het Nederlandsch Kamer orkest. *s-Orsvenhagae, het geheel o 1. v. Bernard Diamant. Daarna voortzetting klein-orkest 10.30 Gramofoonmuzlek 11.00 Vaz Dlas 11.10 Aansluiting met hotel café-restaurant ..Central”. Den Haag. Alma Rosee en haar 12 Wiener Walzermae- dels 11.80 Aansluiting met The House of Lords te Den Haag. Het ensemble Leu- nartz. Dansmuziek 12 00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M 7.50 Duitse he VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOQIDS Het rapport van de legerbezuinigingaconunis- sie-Idenburg, dat den minister van Defensie en kele dagen geleden werd overhandigd, zou naar ht „Volk" bericht, naast enkele besnoeiingen van meer beperkten aard, voornamelijk als be- zulnigingsobjecten aan wijzen; het voreoefe- ningslnstituut en het beroepskader. Wat het vooroefenlngslnstltuut betreft, zou de commissie algeheele opheffing aanbevelen, ten einde een grootere concentratie van de oefen gelegenheden te bereiken. Inzake het capltulantenstelsel, zou de com missie voorstellen dienstplichtige onderofficieren, die hun eersten oefenlngstljd hebben volbracht, de gelegenheid te schenken, een contract over langer tijdsduur te sluiten, waarna zU verder voor instructeur zouden worden opgeleid. Tegen opheffing van een der divisies, een maatregel, die in veel sterker mate dan de twee bovengenoemde tot directe bezuiniging zou lelden, schijnt van de zijde van den generalen staf een zóó krachtige oppoeltte te «Ijn gevoerd. br.aT’ betreffende hrt’rt'reven dat de commissie, die. volgens het blad, In haar boezem toch reeds ^groote verdeeldheid ver toonde over de voor te stellen maatregelen, hiervan definitief heeft afgezien. Ingewijden meenen intusschen, dat ook het voorstel tot opheffing van het vooroefenlngs lnstltuut politiek weinig kans van slagen heeft, gezien de groote voorkeur, die van bepaalde zijde getoond wordt voor dit Instituut, dat er op ge richt is, het verblijf van de dlenspllchtlgen In de kazerne tot een minimum te beperken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16