HA STRUCTUUR-VERANDERINGEN Fruitoogst 1933 Muiterij in Indië I Op agrarisch en industrieel gebied <u. K«.n WOENSDAG 17 JANUARI DE SUIKERBIETENTEELT Du n DIEFSTAL MET INKLIMMING 1 d TEGEN RADIO-STORING Een nieuwe antenneleiding ST. PETRUSKERK TE LEIDEN Nieuwbouw tegenover Leliestraat DOOR AUTO GEGREPEN Salarieering in Zuid-Holland Plotseling overgestoken JUBILEUM VAN DEN HEER WETERINGS Uit voor ond Comité De Staatszaken worden zelfs daar niet vergeten Samenstelling van het Eere-comité RECENT M. WIJT EN BURG HERSTELD NIEUWE BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN DE KONINKLIJKE FAMILIE IN ZWITSERLAND DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN Niet vrijgesteld van belasting TYPHUSL1JDERS AAN BOORD VAN „WILLEMSPLEIN” Haar toekomst in ons land bedreigd? w«nn..r u hem buu*u»-wons meJancv 'n9»wont STANDAARDKWAUTEIT VOOR NEDERLAND 4e Metselaar veroordeeld Dr. 3. A. M. VAN 8TAAY rzn Otnneken 8J., Hoogleer - Dr. JDt van A Westerwoudt. Directeur der van H. van I ter R. Het Nederlandache stoomschip ..Wlllemspleln** 1" te Dakar ultgeloopen en Met 10 man van da bemanning waaronder de kapitein, «lek In het hospitaal achter. MVn vermoedt, dat «U lilden aan typhus De tweede stuurman treedt thans «P »1» kapleln de derde stuurman als eerste en de bootsman als tweede stuurman. ductle van cosmopolltisch standpunt be schouwd als oneconomisch af te wijzen, na- Uonaal-economlsch gezien Is deze uitbrei ding niets anders dan een logische door werking van fundamenteele oorzaken. Het ..Economisch-Statistisch Kwartaalbe richt’' maakt onzes inziens deze fout; dat zij de Jaren 1929 tot 1932 teveel incidenteel bekijkt. Dan Is de redeneerlng Inderdaad In vele opzichten te onderschrijven. Beziet men deze jaren echter als een ke ten in een schakel, waarvan het beginpunt belangrijk vroeger ligt, dan blijkt dat de oorzaken der verschuiving veel diéper lig gen dan de schrijver in genoemd periodiek meent Onzes inziens zelfs zoo diep, dat het onbegonnen werk is, de gevolgen te willen corrigeeren. In de correspondentie tusschen de Regeerlng en Ged. Staten van Zuid-Holland over de pro vinciale salarissen heeft de regeerlng thans ge antwoord. daf zy het rapport-Schouten in het algemeen als noren aanvaardt, maar de lagere openbare lichamen vrü laat self de aanpassing te zoeken. m d«n n» dank ▼an de onderhandellngen loopen over meerdere ter- reinen. Waarschijnlijk la. dat bij het stegen der onder handellngen de kerk zal komen te staan onge veer tegenover de Leliestraat. Kr moeten dan overwegen worden gemaakt over de trambaan, waarlangs voorloopig zoolang het uitbrei dingsplan der gemeente nog niet verder u uit gewerkt alleen de kerk te bereiken zal zijn. Wat betreft het gerucht, als zou het gerrrcen- tebestuur met het kerkbestuur onderhandelln gen voeren met de bedoeling het vrijkomende terrein aan de Langebrug aan te koopen. om daar een brandweerkazerne te bouwen, kan het blad nog mededeelen. dat van deze onderhan dellngen b(j het kerkbestuur officieel of offi cieus n 1 e t a bekend la De Hoogeerw heer M W A. kanunnik W(j- tenberg. regent van het Klein Seminarie „Hage- veld* te Heemstede, Is gistermiddag uit de Mariastlchtlng te Haarlem, waar hy, In verband met een blindendarm operatie verpleegd werd als hersteld naar het Klein Seminarie terugge keerd. Er loopen sedert eenlgen tijd geruchten over den herbouw der Bt Petruskerk te Lelden al dus „De Leldsche Crt.", die voorbarig wa ren ten nog zyn) en ook onvolledig en ten deele onjuist Het blad kan thans het volgende mededeelen I n d 1 e n de onderhandellngen. welks nog gevoerd worden en nog niet ten einde zijn, ste gen. zal de 8t Petruskerk niet op de oude plaats worden herbouwd, doch verrijzen op een terrein achter het St Lldwlnahuls. aan de overzijde van den Lammenacharuweg Waar precies kan nog niet worden medegedeeld, omdat de Kuropa verkreeg 8OERABAJA 1# Jan. Aneta Heden heeft de ZeekrUgsraad vonnis gewezen in de zaken van 83 schepelingen van de ..De Zeven Pro vinciën’, die als medeloopers betrokken zijn geweest bij de muiterij. Ken beklaagde werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf; een andere tot tien jaar ge vangenisstraf. Vier beklaagden kregen gevange nisstraffen van zeven jaar. zes beklaagden ieder acht jaar, Uen beklaagden vijf jaar. vijf tien beklaagden vier Jaar. een beklaagde vier jaar en zes maanden. 34 'beklaagden ieder drie jaar, twee beklaagden twee Jaar en zes maan den, vier beklaagden twee jaar, een beklaagde een jaar, een beklaagde elf maanden, een be klaagde zes maanden en 20 dagen en een be klaagde één dag gevangenisstraf. Voorts werden de vonnissen van 78 dezer be klaagden gewezep met veroordeeling tot ont slag uit ’s Lands dienst Onvermoeid schrijdt de radio techniek voort op den steeds moeilyker wordenden weg naar verdere vervolmaking Van de „Nederlandache Siemens Mijontvingen wij een brochure, waarin een nieuw kabelmatertaal voor de an tenneleiding wordt aangekondlgd. n 1. de „Te lefunken ZUverzntenne". Met haar zilver-meta- len oppervlak beveiligt deze kabel de antenne zoowel tegen radio storingen sis tegen weers invloeden Door het, lichte gewicht tea. 50 gr per M brengt de bevestiging geen bijzondere moeiten mee Deae vinding maakt aldus de brochure ook de antenneleiding immuun voor storingen, die uitgaan van electrlache apparaten In de omgeving Alleen langs de antenne, die uiter aard niet af te schermen is. kunnen dear nu nog binnendringen Het beste wat daartegen te doen ia. Is haar loo hoog mogelyk te monteeren verhouding tusschen de agrarische en de Industrieele productie in en bulten Europa van 1929 tot midden 1933, waaruit duidelijk moet naar voren komen, dat de toenemen de agrarische productie In de industrielan den van Europa voor een deel de oorzaak is geweest van de afnemende bedrijvigheid In de Industrielanden. De conclusie, waartoe de schrijver ten slotte komt is, dat het van groot belang is, dat men zich ook In Nederland van dit feit ernstig rekenschap geeft. JJe Nederi. Werkgever" van 28 December onderschrijft deze woorden ten volle. Al leen wijst genoemd orgaan er op, niet stil te blijven staan bij het kartel verschijnsel, maar ook zijn aandacht te wijden aan de vele andere factoren, die den prijs van In dustrieele producten in ongunstige richting beïnvloeden. Speciaal In ons land toch speelt het kartelvraagstuk een veel minder groote rol dan In Duitschland en Oosten rijk. De schrijver verbindt daaraan de volgen de waarschuwing: „Laat men toch voorzichtig zijn en de blnnenlandsche landbouwproductie niet verder kunstmatig stlmuleeren, ten koste van den Import van overzee en laat men alles In het werk stellen om het aan de Industrie mogelijk te maken tegen concur- reerende prijzen te exporteeren; anders gaat onze Industrie steeds verder achteruit en zal de crisis zich hoe langer hoe meer verscherpen." Het Verbond van Nederlandache Werkgevers deelt ons mede: „Naar aanleiding van het bericht In de „N. Rott Crt." van 10 Januari 1.1. hebben wij ons tot het Departement van Financiën gestend met de vraag, of bet inderdaad Juist was dat de fruitoogst 1933. voor aoover nog in handen van de telers, van omzetbelasting was vrijgesteld. Op het Departement van Financiën had men met verwondering van het bedoelde bericht kennis genomen, aangezien geenerlel beslissing of toezegging in dien geest was gegeven. Er is dus niets veranderd, zoodat ook voorraden, die bU deze „fabrikanten fruittelers' bij de inwerkingtreding der omzetbelasting op 1 Januari 1934 aanwezig waren, evengoed in de belasting vallen als de voorraden fabrikaten bij de Industrie." Nu onze Koninklijke familie een wlnterva- cantie doorbrengt in het Uefeljjke Zwltseracbe wintersportplaatsje Unterwaaser. lijkt het niet ondienstig van deze plaats even het volgende mede te deelen: t Unterwaaser ligt op 950 M. hoogte, beschut "oor twee Indrukwekkende berggroepen, naar het oo.rden door het Sintis massief, naar het Zuiden de schoon gevormde Interessante Churfirsten-keten. Unterwaaser Is niet mondain; het ia er rustig en gewoon, maar het te een lieflijk oord met een onvergelijkelijk mooie om geving En omdat er altijd veel en goede sneeuw Is. heeft het wtnteraportbedrljf zich daar «éér ontwikkeld Zooeeer dat men de behoefte beeft gevoeld aan een bergspoortje om den 450 M- booger gelegen Alp Iltlos te bereiken, waar een ultgéatrekt en zeer afwisselend ski gebied de sportmenseben aantrekt. Dit bergbaantje is In aanbouw, de opening zal In den zomer van dit jaar plaats vinden. De Koningin besteedt eenige uren van den dag aan de afwikkeling der staatsstukken, die haar worden toegezonden Voorts onderneemt zij kleine wandelingen en doet ook wel mee aan sledevaarten In de omgeving De Prinses en het gevolg amuaeeren zich met talllns-partyen en skl-kjörtng. Bovendien krijgt de Prinses er aki- onderricht. De Koningin heeft alles harten gewonnen door haar rustig en volkomen onbevangen optreden- BU de afdeeling Exploitatie der Ned. Spoor wegen zijn nieuwe bezuinigingen Ingevoerd. Tok dusverre werden de diensten van het 2800 man sterke treinpersoneel. by verlof en stekte of afwezigheid om andere reden, geregeld van uit een centraal punt nl het boofdkantoor te Utrecht. Voortaan sullen de stations. waar het treta- pereoneel sUn standplaats heeft, deae aangele genheid zelf moeten behandelen Door deae reorganisatie worden acht ambte naren uitgewonnen. ll9t J* WRMg. loop do ■“Poriour- De voorloopige regeling der loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel. waaromtrent tus schen directie en pemoneelraad overeenstem ming was verkregen leen verlaging van alle Ico nen. toeslagen, presenten ena. met 4 pet en ver hoogt ng van de kindertoelage van 2H tot 8 pet der bezoldiging onder handhaving van het be staande minimum van 50 per kind en per jaari la thans ook aanvaard door de ledenver gaderingen van de Nederi. Vereenlging van Spoor- en Tramwegpersoneel en van den Prot- ChristellJken Bond van Spoor- en Tramwegper soneel. In de bijeenkomst van laatstgenoemden bond werd vooral geprotesteerd tegen dese verlaging voor wat de laagste loonen aangaat, doeh na de verzekering van het hoofdbestuur, dat onder de bestaande omstandigheden geen gunstiger regeling was te verkrijgen, werd de regeling by meerderheid van stemmen aan vaard. Het Uitvoerend Comité bestaat uit de herren Brof Dr. A M. A. A Steger, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, Voorzitter F Primo, Voorzitter der Haarlemachs Jour- naliatenvereenigtng waarvan ds jubilaris Kers Voorzitter is. M 8 Vas Dtas- J. V. L M. VerMeeL Herman Moerkerk L. J. Stolwijk, penning», Giro 138351. L. A. P. M. van den Broeke, secretaris, Jacob Meriestreat 14, Amsterdam. Z. D H Mgr M P J MÖIlmann. Prat Apost a l p. Vicarto-Generaal van het Bisdom Haar- em Zijne Excellentie Mr T J. Verschuur. Mlnts- Economiache Zaken, «erelid der Ned K Joumalistenvereenlglng en oud-oollega van den jubilaris te ’s-Oravenhage. Zijne Excellentie Mr. dr L. N. Deckers, Mi nister van defensie te 's-Gravenhage. Zijne Excellentie Jhr Mr Ch J M Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat en Voorzit ter der Tweede Kamer der Staten Generaal te 's-Oravenhage. C Maarschalk. Burgemeester van Haarlem. Mr P J M Aalberse. Oud-MInlster van Ar beid. Handel en Nijverheid. Voorzitter van den Partijraad der R K Staatspartij en IJd der Tweede Kamer der Staten-Oeneraal te 's-Ora venhage. Prof Dr. J. A J. Barge. Hoogleeraar te Lei den. Ir. M. C E. Bongaerts. Oud-MInlster van Wa terstaat, Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal te 'z-Oravenhage. Oh. L. van de Bilt, Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal te Haarlem. J. Blomjous Lid der Eerste Kamer der Staten Generaal te Tilburg. Mr. J. B Bomans, Lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te Blo-mendaal. Prof. Dr T. Brandsma, O. Carm., Hooglee raar te Nijmegen A C de BruUn, Lid der Eerste Kamer der Staten Generaal, voorzitter van het R K Werkliedenverbond te Utrecht. S. Bruysten, Directeur-Hoofdredaeteur JJe Residentiebode" Ie ’sQravenhage Het eere-comité dat zich gevormd heeft ter huldiging vzn den heer Louis M Weterings ter gelegenheid van zijn zilveren Jublleu-n op Za terdagmiddag 20 Januari te half drie in het Amstelhotel te Amsterdam Is als volgt saam- gesteld. De Katholieke Nederlandache Boeren- en Tulndersbond. heeft, met het oog op de heer sehende ongerustheid ten aanzien van de hand having der suikerbietenteelt In Nederland in de toekomst, besloten een buitengewone vergade ring te houden uitsluitend gewijd aan deae aan gelegenheid. De vergadering zal plaats hebben op Maandag 22 Januari as te Roosendaal Het vraagstuk wordt ingeleid door den heer R. W Janssen, directeur van de R.K. Land- bouwwinterschool te'^oosendaal Tot deze vergadering hebben alleen toegang afgevaardigden van de by den Katholieken Ne- derlandschen Boeren en Tulndersbond aange sloten organisaties en derzelver plaateelljke afdeelingen. Mr Dr F A. Bijvoet te Haarlem. A H. J. Coppes, Med Doet. Arts te Enschede H A Th van Dam. Kanunnik. Deken van 's-Oravenhage. A H J Engels. Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal. E. H. Everard. voorzitter der „Katholieke Actie" te Haarlem. Ir. L. J. M Peber. Lid der Tweede Kamer der Staten Oeneraal, wethouder van ■z-Graven- hage. Prof Dr Jac raar te Nijmegen Mr C. M. J. Het Aijjaterdamsche Gerechtshof veroordeelde een metselaar uit Alkmaar, wegens diefstal met Inklimmlng tot een gevangenisstraf van twee Jaar De rechtbank te Alkmaar had den man even eens tot twee Jaar veroordeeld; het Hof ver nietigde het vonnis op formeele gronden, doch veroordeelde tot dezelfde straf. De man nad het doen voorkomen, dat hy werk In een huls te doen had. Hy plaatste een ladder tegen het huls en wist door een raam binnen te komen. Even later was hij met een pakje onder den arm weer teruggekomen Toen de bewoner thuiskwam, miste hy zy zijn spaarpenningen, ruim 2000„— waarbij een biljet van 1000.en een groot aantal rUks- daalders met den beeldenaar van Willem III. BU den metselaar werd by huiszoeking even eens 2000.gevonden, waaronder ook een biljet van 1000en ryksdaalders met den beeldenaar van Willem III. Ook hadden ver schillende getuigen den man het huls zien bin nenklimaten. maar toen nog geen achterdocht gehad, omdat zy dachten, dat hU werkzaamhe den moest verrichten. Zoowel voor de rechtbank als voor bet Hof ontkende verdachte. Het Hof gelastte in zUn arrest de teruggave van het bU verdachte gevooden geld aan den eigenaar. H C. J. Sondaal, Eere-Kanunnlk. Deken van Haarlem. W Steinmetz. Lid der Tweede Kamer der Staten Oeneraal te Amsterdam Dr J. F M Sterck te Aerdenhout Jan Stuyt architect te Aerdenhout. J. O. Suring. Lid der Tweede Kamer der Sta ten Oeneraal te Utrecht. Mr A. Tepe. Voorzitter Katholieke Filmcen trale te Lelden. Mr F O C J. M Teullngs. Lid der Tweede Kamer der Staten Oeneraal te "z-Oravenhage. J M v d. Tuin. Pastoor te Heemstede. Prof. Dr. J P. Verhaar, Hoogleeraar te War mond. Mgr. Dr. Th. Verhoeven, Directeur van het R K Centraal Bureau voor Onderwya en Op voeding te 's-Oravenhage P. J. M Verzchure. Ud van Gedeputeerde Staten van Noord - Holland te Amsterdam. J B Vreters VOgrïittér der Nederlandsche R K. JoumaHatenvereeniging te Vught Prof Mag R. R. Welachen OF, Hoogleeraar te Amsterdam. Mr W C Wendelaar. I.ld der Tweede Kamer der Staten Generaal, afgetreden burgemeester van Alkmaar te 's-Oravenhage H C. M Weyffela. Directeur-Hoofdredacteur van „Het Hulageain” te Z Hertoeenboech. L Weaterwoudt, Kanunnik. Plebaan te Haar lem. Mr. Th. J N V. „de Spaamebank” te Haarlem. O H Weuatlnk te Haarlem. Th. B. J. Wilmer. Hoofdredacteur Leldsche Courant' te Lelden. Mr. X. I M J baron van wynbergen Voor zitter van den Oentralen Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering Voorzitter der Neder landache Katholieken Dagen, te Utrecht. J. J. W IJ«aelmulde& léd der Tweede Ka mer Oer Staten Oeneraal te Arnhem. -j—xe bovengegeven redeneerlng klopt als 1 ee*i>us. maar dit beteekent niet, dat zij luist Is. Om tot een juiste con clusie te komen, moet niet alleen de rede- neering juist zijn, maar ook de premisse, waarvan men uitgaat. Met deze laatste nu is het niet in den haak. Zoowel het „Eco nomisch-Statistisch Kwartaalbericht" als „De Nederlandache Werkgever" doen het voorkomen, alsof de boven door ons ge schetste uitwisseling van Industrieele pro ducten uit Europa tegen agrarische produc ten van overzee, waarop de welvaart van ons werelddeel gerulmentijd voor een belangrijk deel berustte, duurzaam dg eco nomische betrekkingen tusschen Europa en de landen daarbuiten zou blijven beheer- schen. Het is echter volkomen duideljjk.dat dit niet het geval kan zijn. Het zou neer komen op een duurzame economische su prematie met de daaraan steeds verbon den politieke overheersching van Europa over de rest van de wereld. De ongeremd heid daarvan springt duidelijk in het oog en de feite lijke ontwikkeling bevestigt dit volkomen. Ieder land streeft er naar zoo spoedig mogelUk te komen tot economische emancipatie. De vergaande Industrialisatie van een land als Japan, om van de Ver- eenlgde Staten niet te spreken, bewijst de ze uitspraak ten volle. Maar dan volgt daaruit ook direct, dat op een terugkeer van de vroegere verhoudingen geenszins mag worden gerekend. Onzes inziens ligt hier ook de diepste oorzaak van het feit, dat de tegenwoordige crisis niet op de eerste plaats een conjunc tureel. maar primair een structureel karak ter draagt. De uitwisseling op groote schaal van in dustrieele producten uit Europa tegen agrarische producten van overzee zal nooit meer terugkomen. Maar dan volgt daar ook uit, dat Europa In de toekomst voor een grooter deel zal aangewezen zijn op voor ziening In eigen agrarische behoeften Nu de export van Industrieel^ producten Is af genomen, is ook de Importmogelijkheid ver kleind, omdat in het internationale verkeer in laatste instantie steeds goederen tegen goederen worden geruild. Al Is de toename van de agrarische pro- Goeellng. LM van Tweede Kamer der Staten Generaal, voorzitter van de R K Staataparty te Amsterdam. Henrl de Greeve 8 J. te Z-Gravenhage Mgr P. G Groenen. Directeur van het Kath Koloniaal Bureau te ’z-Oravenhage. Mr. J. N. J. E. Heerkena Thyaeen, Lid der Eerste Kamer der Staten Oeneraal te Haarlem Mr J. A. O M van Hellenberg Hubar. Direc teur van het Nationaal Hanaebureau van den Nederlardschen R. K. Middenstandsbond te Voorburg f Hendrichs 8 J.. te 'a-Oravenhaje. Mr A. J M. Hendrix. Voorzitter van „Katho liek Amsterdam" te Amsterdam. H. O M. Hermans. Lid der Tweede Kamer der Staten Oeneraal te 's-Oravenhage. C. van den Heuvel. Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, directeur van „de Nieuwe Meerbode" te Heemstede. Prof Mr E van der Heyden Rector Magni ficus der R K Unlverzlteit te Nymegen Mgr. Prof. Dr. J. H. E. J. Hoogveld. Hoog leeraar te Nijmegen. J. Hulsman, Hoofdredacteur van „Ons Noor den” te Groningen. P W de Jong. Lid der Eerste Kamer der Sta ten Generaal te Tilburg Th M Ketelaar, Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal ta Amsterdam. Th. Th Koot chirurg te Haarlem. Prof. Dr. J. Kors O*. Hoogleeraar te NUme gen Dr. L O Kortenhorst. Lid der Tweede Ka mer der Staten Oeneraal. secretaris van de Algem RK. Werkgeversvereeniging te VOra- venhage Mr G. O. J. D. Kropman, Wethouder van Amsterdam O. J. Kuiper, Lid der Tweede Kamer der ten Generaal te Utrecht. H Kuypera, Voorzitter der R K. Vereenlging van dlrzcMuran van R, K. DaghiAfkn jSs Ka- en buitengemeen belangwekkende be schouwing over bovenstaand onder werp troffen wij aan In het als bijlage van het weekblad „Economisch-statistische Berichten” verschijnende „Economlsch-8ta- tlstisch Kwartaalbericht" van 25 October JL Op voetspoor van het Berljjnsche .Jnstl- tut für Konjunkturforschung” wordt daar in gewezen op het verschijnsel, dat de agrarische productie buiten KuroPa van 1930 tot 1932 onafgebroken is gedaald, ter wijl daarentegen de Industrieele productie zich tot in 1932 buiten Europa op een be trekkelijk hooger niveau heeft gehand haafd dan In Europa en de sedertdien tnge- treden stijging in de productie grooter is geweest In de landen buiten Europa dan In ons werelddeel. Op deze wijze wordt de landbouwproduc tie van de landen met den laagsten kost prijs verplaatst naar landen, waar de natuurlijke omstandigheden niet zoo gun stig zijn, voor een belangrijk deel naar Europa (graan en suiker); dit gaat gepaard met een verdere verplaatsing van de Industrie naar landen, die overwegend grondstoffen en voedingsmiddelen produ- ceeren. Berustte de welvaart mét name van West-Europa gedurende decennia voor een groot deel op de uitwisseling van Indu strieele tegen agrarische producten, door oorzaken, die wij nader zullen bezien, Is de ontwikkeling der economische verhoudin gen allengs een geheel andere richting in geslagen. Dat bovengenoemde uitwisseling voor Europa zoo voordeelig was, berustte voor een groot deel op het feit, dat In de jonge overzeesche gebieden de wet der afnemen de meeropbrengst, die zegt, dat vanaf een bepaald punt onder overigens gelijkblijven de omstandigheden waarbij vooral moet worden gedacht aan veranderingen In de landbouwtechniek vermeerderde aan wending van arbeid en kapitaal op een be paald stuk grond geen evenredige vermeer dering van de opbrengst tengevolge heeft, niet of slechts In geringe mate haar uit werking deed voelen. In het oude Europa daarentegen kon de agrarische productie slechts tegen belangrijk stijgende produc tiekosten worden vermeerderd. Door voedingsmiddelen en grondstoffen te Importeeren verkreeg men deze dus met geringere productiekosten dan zelf-voort- brengen noodzakelijk zou hebben gemaakt. Men zegt, dat Kuropa zijn industrieele producten verkreeg op een gunstig en ruilvoet. tholleke Nederlandsche Dagbladpers" te Rotter dam. Alph Laudy Hoofdredacteur van „De Tyd”. Father Lefeber. Hoofd van het Bt. Bonlfa- tius-Miulehuls te Hoorn. W. J. B van Liemt. Wethouder van Haarlem A J. Ixierakker. Lid der Tweede Kamer der Staten Oeneraal. voorzitter van den Ned RK. Bond van Bloemist-, Tuin-, Ixuid- en Veenar beiders te Haarlem. J. W Lucas. Gedelegeerd Commlaaaria N. V Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem J. M J. A. Meijer. I.ld der Tweede Kamer der Staten Generaal te Rotterdam. Prof B. H. Molkenboer OP, Hoogleeraar te Nymegen. Dr H W E Moller. I.ld der Tweede Kamer der Staten Generaal te Tilburg. Prof. Dr. W. Mulder 8J, Hoogleeraar te Nymegen. Mur Dr G C. van Noort, Kanunnik. Deken van Amsterdam. C Nolet. Notaris te Arnhem. O. D. Oom». Directeur N. V. Drukkerij Spaarnestad" te Haarlem. Dr. Rudolf van Oppenraay 8J. te Rome. P A M Peetera. Eere-Preaidente R K. Vrou wenbond afd Haarlem te Overveen. M J. M van Poll. Lid der Tweede Kamer der Staten Oeneraal. hoofdredacteur van ..De Mor gen”, te 's-Oravenhage. Prof. Dr. A. Poni>en O.FM, Hoogleeraar te Nymegen. Mr. Aug. E M Pavel te Overveen. Prof Mr. Dr. Oh. Raaymakerz SJ., Hoogleer- raar te Nijmegen. Ed P Rengs. Deken van Alkmaar. Prof. Dr. P. M. J. A. Roala. Hoogleeraar te Utrecht. a Mr O. P. M Roenme. Voorzitter der R. K Raadzfractle te Amaterdam. Th. F. M Schaapman. Lid der Tweede Ka mer der Staten Generaal. Hoofdredacteur van „Het Centrum te 'a-Oravenhage. J. O van Schalk, Proost van hot Kathedraaé Kapittel van Utrecht. Prof Dr. J Schmutaer. Hoogleeraar te Utrecht Mgr. Prof Dr. J. K. P. H. Schrijnen, Hoog leeraar to Nijmegen. J. H A. Bchuura. Hoofdredaeteur van JJe Zeeuwache Koerier” te Saa van Gent. P. J. 8. Serrarena. léd der Eerate Kamer der Staten Generaal, aecretaria Internationaal Christelijk Vakverbond. Mr. M Slingenber*. Ud der Eerete Kamer der Staten Generaal, wethouder van Haarlem Prof Dr. AL Siypen 8J„ Hoogleeraar to NU- megen. Maandagavond, omstreeks half acht. Ie de 85- jarlge C Braaaen. wonende Hogendorperwbg te Heemskerk, aldaar, bil het plotseling oversteken van den weg gegrepen door een peroonen-euUk welke bestuurd werd door den heer P A. uit Alkmaar. B kreeg «eer ernstige verwondingen en moest per ziekenauto naar het Bt Anthonlua-Zieken huis te IJmulden-Ooat worden vervoerd. n deze constellatie nu Is een fundamen teele verandering gekomen. Bovenge noemd kwartaalbericht tracht de oorza ken van dese verandering aan te geven, de verklaring, waartoe men komt. Is ons inziens echter zeer onbevredigend. Voor wy dat onbevredigende nader aantoonen. geven wij eerst In het kort weer het betoog, dat de auteur ter verklaring opzet. Dit komt op het volgende neer. De overproductie In den landbouw leidde tot een catastrophale daling van de prljsen der landbouwproducten, versterkt door de betrekkelijk onelastische vraag naar deze producten, als gevolg waarvan de prijsdaling den omvang van de consumptie maar wei nig beïnvloedde. Desondanks bleven de prij zen van fabrikaten en vooral die van ge- kartelleerde goederen op een zeer hoog niveau gehandhaafd. Dit wordt toegelicht met een staatje, waarin een indexcijfer van agrarische producten (voedingsmiddelen en grondstoffen) vergeleken wordt met de Indexcijfers van kartelprjjzen In Duitsch land en Oostenrijk. Van 1929 tot midden 1933 daalde het gemiddelde Indexcijfer voor 13 agrarische producten van 100 tot 392. daarentegen voor gekartelleerde prijzen in Duitschland slechts tot 80, In Oostenrijk slechts tot 97. Hoofdzakelijk als gevolg van de politiek der kartellen sljn de prijzen der Industrieproducten op een hoog niveau ge handhaafd; de sterk verminderde vraag leidde niet tot een vermindering van de prljsen, maar tot een vermindering van de productie. Tegelijkertijd werd de landbouw tegen de overzeesche concurrentie beschermd. De overzeesche producenten van voedings middelen werden hierdoor echter verhin derd een koopkrachtige vraag naar produc ten uit de Industrielanden te ontwikkelen. De toenemende bescherming veroorzaakte •en nieuwe prijsdaling van overzeesche landbouwproducten en verminderde weer verder den afset van fabrikaten in de over- seesche landen. Vandaar de steeds grootere werkloosheid In de industrielanden en de vermindering van de bebouwde oppervlakte in de overzeesche landen. Vandaar ook de Uitbreiding van de agrarische productie In de industrielanden, door allerlei bescher mende maatregelen begunstigd. Voorts werd, mede tengevolge van de hooge prtj- sen van fabrikaten In de Industrielanden, de Industrieele productie in de overwegend grondstof prod uceerende landen gestimu leerd Weliswaar is nu de koopkracht van den landbouw in de Industrielanden gestegen, doch dese kan geen compensatie vormen Voor de sterk gedaalde vraag naar Indu strieele producten van de overzeesche lan den. omdat zU voor een belangrijk deel ten laste komt van de overige groepen van de bevolking In de Industrielanden. De beschouwing in het Economisch-Sta- Ustlsch Kwartaalbericht eindigt met een Aantal gegevens te verstrekken omtrent de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5