STADSNIEUWS WINTERKLEEDING PROFITEERT NU VAN DE SPECIALE AANBIEDING RESTANTEN VOOR SPOTPRIJZEN J. B. Koster, Alkmaar Alkmaar, 18 Jan. BEURS VAN AMSTERDAM Agenda In de laatste jaren De vroegbeurs Wisselkoersen VOORRUIT WAS BESLAGEN Zaterdag 19 Januari Rede prof. Steger Apotheker snacht dienst K.J.C.-NIEUWS Overtreding Spoorwegwet PROVINCIAAL NIEUWS DE VIER EVANGELIËN BERGEN Inleiding EGMOND-BINNEN Beurs-thermometer DONDERDAG 18 JANUARI 1934 Gevallen S BURGERLIJKE STAND Scheepvaartverbinding AmsterdamBovenrijn ACTIE VOOR HERSTEL VAN DE EGMONDER ABDIJ DE BENOEMING VAN DR. v. d. WEYST Automobilist rijdt gemeentewerk man aan en slingert een vuilnis wagen door een hek St. Laurentius-parochie EXTRA-HULP AAN WERK LOOZEN KALF OP DE SPOORBAAN GEDOOD Plechtige installatie van kanton rechter mr. F. G. G. Boerrigter van pastoor Th. van Noord Programma Gemeentelijk Radiobedryf Lezing prof. Alph. Steger DONDERDAG 18 JANUARI Magdalenenstraat 171M Köatar’s Volkszaak" IK IK «*4 44 w r* ge Langeatraat Deze werden de een zwak zwak beter zwak lel BI reproduceert dan op het witte doek eenige afbeeldingen van de kostbaarste schat- t echter op genade van Staat, wijl •mlté hem heeft aangezocht in ver plaatsen over dit onderwerp te met 1500 handschriften de grootte van de toen bekende Gistermiddag om ongeveer een uur vermaak ten zich een aantal jongens met het springen van een aak op een op den wal staand trans- porthulsje van de firma Ringers aan de Noor- derkade. Een van hen, de 10-jarige Beentjes, moest dit gevaarlijke spelltje bekoopen. Ver- moedeljjk doordat hij misstapte, viel hü van het huisje op den gangboordrand van het schip, waar hü met zijn hoofd op sloeg. Doordat de Jongen liggen bleef, vreesde men, dat hjj een hersenschudding had opgeloopen. Men bracht hem bij den portier van de firma Ringers binnen, waarna In allerijl een dokter werd gewaarschuwd. Toen deze kwam kon hU echter geen ernstig letsel constateeren, zoodat het ongeval nog vrij goed afliep. Wat meer voorzichtigheid zal de jongen wel •jeleerd hebben. OVERLEDEN: Aagje Deugd, geh. met Ger rit Daniël Beudeker. 43 jaar. Hendrik van Dfjk 52 jaar. Pieter Jensma 52 jaar. *"*er prijshoudend prQshoBdead Prijshoudend 102 102K 101% 100 95% Continental Oil Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar 100 78 100 78 Van offteieele zijde deelt men ons mede: De Commissie voor de verleenlng van extra-hulp aan werkloozen zal hare werkzaamheden over eenige dagen weer hervatten. Ondersteunde en bij de werkverschaffing te- 7.78 58.97% 9.76 34.62% 48.10 Heden 11 5% GEBOREN: Johannes Wilhelmus, s. van Ja cob Blank en Johanna Tersteege. Grietje Cornelia, d. van Nlcolaas Schuurman en Lijsje Hennipman. GETROUWD: Franclscus Geovanni Damo en Petronella Grietje Goudsblom. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philips Küch. Accoustlek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot U. 8. Steel U. 8. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Petroleum Kon. Olie Ga boes Perlak 35-f0 40.45 39 40 1-54 13.07% 737% 20.60 do óv va te pl< ba dr ku Dl Cc le. hl hl Bi ou in tri hu bl< r<x 34 N« bl< werkgestelde werkloozen, die meenen in aan merking te komen voor extra-hulp, worden verzocht, voor zoover zij in vakvereenlglngen zijn georganiseerd. hunne verzoeken schriftelijk en gemotiveerd in te zenden aan den secretaris hunner organisatie, terwijl de ongeorganiseer den hun verzoeken eveneens schriftelijk en ge motiveerd moeten inzenden aan de Own missie roemd. gevende wereld. 8pr. van bidt, 34.75 40.00 39.00 134% 13.05 7.40 20.60 Hedenavond 8 Uur algemeene zangoefening. Zangboekjes verkrijgbaar bjj de leden van de propaganda-club. Zij die reeds in het bezit zijn van een boekje, nemen dit mee. Gulden Vlies Lezing door den heer A. Sietsma met film over Lugano, Weenen en Budapest voor de Nederlandsche Relsvereenl- glng afdeellng Alkmaar. Aanvang 8 uur. NederL Staatsleen- ....prijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening Philips Unilever Aku Koninklijke H V A Rubber Amerik- waarden Tabak De 2kmdag- en nachtdienst wordt in de week van 14 tot en met 20 Januari waargenomen door de apotheek van mevr, de wed. "C. M. B. Wanna. Mlent 11. voor de Steunverleenlng-B (adres Stadhuis), welk adres op de enveloppe moet zijn vermeld. In verband met het geringe bedrag, dat ter beschikking van de Commissie is gesteld, zullen zU, die korter dan een jaar werkloos zijn ge weest. deze extra-hulp niet kunnen ontvangen, terwijl van hen, die een jaar achtereen of lan ger werkloos zijn geweest, allereerst in aanmer king komen zij, die ten vorigen jure geen extra- hulp hebben gehad, zoomede de werkloozen met groote gezinnen. Met het oog op de beperkte middelen kan de Commissie geen schoenen verstrekken aan hen. die bü de werkverschaffing worden tewerkge steld. Het kanaal doorsnijdt de provincie Gelderland langs de gemeenten Maurik, Zoeten. Tiel en Echteld. Het zal van veel belang voor Nijmegen zjjn en een gunstige factor vormen voor de af watering van de Boven Linge Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable! Rome Praag Madrid Vorige Slotkoersen. 10X 5% betoog weerlegde en om het niet lezen van de Evangeliën en H. Schrift goed te praten. Ook dit gedeelte van zijn boei ende inleiding was Interessant. Het was een rijke avond. het bewijs van Godsdienst; twee Griek waren de De bibliotheek van Engmond was zeer be- zü was in Vrijdag 19 Januari: Lijn 1 Hilversum, Hjn 2 Hulzen, Hjn 3 Lond. Reg. van 1035 tot 10.50. Daventry van 10.50 tot 1120, Lond. Reg. van 12.20 tot 16.10, Da ventry van 16.10 tot 24.lijn 4 Langenberg van 10.35 tot 17.Deutechlandaender van 17.— tot 24.—. Gelijk wel verwacht werd, was de voorbeurs hedenochtend weder van geen belang. Van de Amerikaansche goudpolltiek werd wel nota ge nomen. maar men liet er zich niet door beïn vloeden, omdat een definitieve stabilisatie nog niet bestaat en tweedens omdat het toekomstig lot van den dollar nog even aeker is als voor heen. Het vóór en tegen van het Amerikaan sche goud-experiment is van alle kanten be keken en de conclusie is wel algemeen, dat men hieraan nog niet de minste houvast heeft en de vraag thans sterker dan ooit zich opdringt, wel ke invloed van een eventueele stabilisatie van den dollar zal uitgaan, zoowel op het Pond Ster ling als op de landen, wier munteenheid intact is gebleven. Het bijeenroepen van een interna tionale valuta-conferentle zou misschien nuttig kunnen zjjn, maar jtoosevelt is zóó sterk van plan, zjjn politiek door te voeren, dat men maar geduldjg afwacht, tot wanneer de president mocht inzien, dat een internationaal vergelijk de eenige oplossing kan brengen in de vaiuta- verwarring Br was vanochtend weder weinig of geen han del en de tendens voor leidende waarden onder ging ook geen verandering. Koninklijke olie was iets luier van toon op 175(4 (176). Philips bewoog zich om en nabij het vorig slot op 246- 248. Uni lever evenzoo op 84; H.V.A. was een tikje vaster 172174 (172Hen Amsterdam Rubber zwasker op 99 (100). Amerikaansche shares bewogen zich op fractloneel lager prijzen. Steels 33 h. BethL Steel 25 X—26, Anaconda 9 5/16—9 7/16. Ook de Youngleening bleef vrijwel onveranderd op 55 pet. De dollar gold 153J4154, het Pond 776 779, beide zwakker. van het landelijk wederopbouw van de Egmonder gisterenavond in het „Gulden mee hü wilde zeggen, dat Christus ontfermende liefde zich het meest aan hem openbaarde. De Evangeliën zijn samen de katholiciteit van Jezus’ i Joden, ’n Romein en een schrijvers. Aan het* slot van zijn I pastoor Van Noord tal van bedenkingen vooroordeelen, welke men aanvoert, Schapen verscheurd Wederom hebben hon den in deze gemeente danig huisgehouden onder schapen. De veehouder J. van W. aan den Groe neweg alhier trof Woensdagmorgen drie scha pen dood tn de welde aan. Voorts vond hij een schaap met gebroken poot, terwijl van een ander schaap vrijwel alle wol was afgescheurd en het dier ook hier en daar wonden had gekregen. Een veilige maatregel van schapenhouders zou ongetwijfeld zijn. Indien zij 's avonds hun scha pen in hokken samenbrachten. R.K. Kiesvereeniging Maandagavond hield de R.K. Kiesvereeniging een goed bezochte ver gadering. De heer Jac. Groen, lid der Tweede Kamer, hield een redevofcHhg. waarin hij den polltleken toestand van dén fégenwoordlgen tijd uiteenzette en uitvoerig de crisismaatregelen op het gebied van land- en tulftbduw en veeteelt naging. Spreker had voor zijn helder betoog een aan dachtig en dankbaar publiek. Door een zestal aanwezigen werd gebruik gemaakt van de ge legenheid om vragen te stellen Deze werden door den heer Groen beantwoord. De Zeereerw. heer Pastoor dankte den spreker. De besprekingen namen zooveel tijd tn be slag, dat een gedeelte der agenda moest worden uitgesteld. BIJ beschikking van den Minister van On derwijs is aan den heer M. van der Weyst, in specteur van het Voorbereidend Hooger en Mid delbaar onderwijs In de eerste inspectie, wien aanvankelijk Roermond als standplaats was aangewezen, thans als zoodanig 's- Hertogen - boech aangewezen. e ook boven de Maas een centrum komt van gebed. Weder-oprichten van deze abdij is dan ook niet enkel een nationale daad in hlstorischen zin. maar ook wjjl daaruit voor de geheele natie de gebeden tot God zullen opgaan In een vurige peroratie wekt spr. op, aan dit nationale werk mee te doen, en daar desge vraagd. een offer voor te brengen. De voorzitter van het Comité bracht hierna prof. Steger hartelijk dank voor zijn heerlijke rede. WIJ, die. zoo dikwijls deze historische plaatsen gedachtenloos voorbijgaan, erkennen nu wat schatten van cultuur daar aanwezig zijn geweest. Dank brengt spr. namena het Comité, welks werk door dezen avond nu zeker gemakkelijker zal slagen. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. De Provinciale Staten van Gelderland heb ben goedgekeurd een voorstel van Ged. Staten om een bedrag van f 300.000 beschikbaar te stellen als bijdrage in de verbetering van de scheepvaartverbidlng AmsterdamBoven Rijn. Zooals men weet, beoogt deze verbetering den anleg van een kanaal van Amsterdam naar Tiel, een project dat 45 mlllioen zal kosten. Het Rjjk draagt hiertoe 2,3 bjj. Het overige deel wordt gedragen door Amsterdam en de provin cies Noord-Holland. Utrecht en Gelderland. I» het ons mogelijk geweest de prijzen van onze artikelen enkele malen te verlagen, waarbij echter de bekende Droste- kwaliteit onaangetast bleef. o Regeeringsmaatregelen als het invoeren van een omzetbelasting, het verhoogen van den suikeraccijns enz. maken het ons niet mogelijk op den ingeslagen weg voort te gaan. Ondanks hoogere kosten hebben wij, op een enkele uitzondering na, prijsver- hooging van onze artikelen kunnen voorkomen. De netto inhoud van onze verpakkingen wordt niet verminderd. Sta er op, dat U Droste krijgt; die naam is Uw waarborg voor kwaliteit. Gulden Vlies: Feestvergadering van de Volokshutevestingvereenlging D. E. 8. Tooneel en cabaret. Aanvang 8 uur. Harmonie: Feestavond met uitvoering van de gymnastiekvereeniglng „Turnlust” Aan vang 8 uur. Vorige Slotkoersen. Heden DONDERDAG, 18 Jan. Vorige Slotkoersen. Beden 7.82*4 58.96 9.76% 34.64% 48 16 ten dezer bibliotheek. Heel bijzonder was de Calendra Wlllibrordt, tegenwoordig berustend in het klooster te Fulda. Hierop staat duide lijk te ontcijferen het handschrift van 8t. WUllbrordus zélf. Een tweede schat was het door Dirk II ge schonken Evangeliarium, dat nu nog berust in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. Voor groote historische en kunsthistorische waarde is dit boek met zfjn fraaie penschil- deringen Ook aan reliquies was deze abdij rijk. De bekendste was die van het H. Kruis, thans in de St. Oudule te Brussel. Ven nog .andere kunstvoorwerpen werd een afbeelding getoond, o.a. van de tlmpanon, en den kunstig bewerkten zllvere staf. Wat is nu de bedoeling van de reconstructie? Niemand minder dan Charles Bolreevaln schreef In het Handelsblad, dat de nationale eer van ons Neder! volk elscht deze eerste bakermat onzer beschaving te herstellen Dóch er Is meer. Abdijen zijn gebedscentra De monnlkken bidden daar voor de mensch- held. Niets to socialer dan het contemplatieve ge bedsleven. Men beseft roo weinig de groote beteekenis voor de gemeenschap der Christe nen van het bidden voor elkaar. Juist tn deze tijden is dat ongemeen nuttig, ja noodxskeltjk Door de zorgen voor het materieele wordt het toch zoo noodig bidden maar al te vaak ver waarloosd. Daarom is het zoo nuttig, dat Daartoe uitgenoodigd door den moderator van de KJ.M.V., hield de Z E. heer pastoor Th. van Noord van den Langendijk gisteravond in een der zaaltjes van „Kinheim" een inleiding over de Evangelisten en hun evangelie. Het Was maar een klein auditorium van leden, donateurs en genoodigden; de spreker had, zoowel wat zijn onderwerp als wal in houd en voordracht betreft, een grooter ge hoor verdiend. Het door pastoor van Noord gesprokene is waard in een G.G.G.-brochure of andere uit gave verspreid te worden, want het was de vrucht van een diepgaande, medlteerende studie en bevatte een schat van schoons ge dachten en kerkelijk historische gegevens, welke als ons roomsche volk er kennis mee zou maken, zeker tot meerdere lezing en ken nis van Evangeliën en Schrift zouden lelden. En dit was de bedoeling van pastoor van Noord’s lezing, waarnaar het kleine auditorium gisteravond een paar uur zoo spannend heeft zitten luisteren. We zullen niet trachten de uitvoerige inlei ding van den begaafden redenaar zoo volledig mogelijk weer te geven; we zouden ruimte te weinig hebben in deze kolommen en we zou den aan de schoonheid van het geheel veel te kort doen. Toch willen we er lets van zeggen. Pastoor van Noord begon met te zeggen, dat de onbekendheid met de H. Schrift bfj ons volk een groot gemis is, dat spr. dikwijls heeft ge voeld. Niet alleen het dikwijls ontvangen der sa cramenten is noodig voor een deugdzaam leven, ook een rijke voedingsbodem moet er zijn. Spr. kan zich niet begrijpen, hoe men alle dagen ter communie gaat en dus deugdzaam wil leven zonder ooit een blik te slaan in de H. Schrift, die de heilige en heiligmakende kennis biedt van het woord Gods. De onbekendheid met de H. Schrift, zegt de H. Hyronymus, te de onbekendheid met God; en de H. Augustinus zegt: het H. Hart van Christus is de H. Schrift. Spr- schetste vervolgens den persoon van de Evangelisten, hoe zij hun Evangelie schrijven, elk naar hun aard en aanleg, en hoe dat Evangelie In hen leeft en heiligmakenden in vloed heeft gehad. Mattheus en Johannes waren Joden en Apostelen van Christus; tusschen hen in staan de heidenen, de Evangelisten Lucas en Marcus. Het eerste Evangelie, dat van Mattheus, is de dochter van het Oude en de moeder van het Nieuwe Testament. Het is in het Hebreeuwsch geschreven en ge ïnspireerd op de oude Profetieën, waar wei 40 maal naar wordt verwezen. Het is meer over zicht dan verhaal, waarin de Evangelist Christus schildert, groot en koninklijk, doch geen gelegenheid voorbij laat gaan zich zelf, den verachten tollenaar, te vernederen. Mat theus is de Apostel der nederigheid. Marcus schreef evenals Lucas en Joannes zijn Evangelie in het Grleksch, om de heidenen de Godheid van Christus te bewijzen door Diens Wonderen. HU geeft het Evangelie van Mattheus beknopt weer met de bUzonderheden, welke hem als leerling van Petrus bekend waren. Dat hü Petrus’ leerling Is, is in zün Evangelie steeds merkbaar; hü schreef onder t oog van Petrus en alles wat voor Hatrus ver nederend was, vermeldt hU- HU put" uit het geschreven woord van Mattheus, maar uit het gesproken woord van Petrus. Marcus was waarschijnlUk soldaat; z'n stUl to dan ook kort, klaar, snel. Z'n hoofdge dachte is Christus als de Held van David's 18de Psalm. Lucas was de leerling van Paulus en In zün Evangelie is veel overeenkomst met Paulus' brieven. Het is het meest klassieke geschrif’ onder de Evangeliën; het is genoemd het Paulinisch Evangelie, waarin Christus geschil derd wordt als de Consolator. Zün Evangelie is vooral een Evangelie aan de Heidenen, het Evangelie der gebeden en lof zangen, het Evangelie, waarin Maria en de vrouwen niet vergeten zün. De H. Joannes schreef zün Evangelie, toen hü büna 100 jaar oud was, dus ongeveer 40 jaar nadat de andere Evangeliën geschreven wa ren. Het bevat dan ook veel herinneringen, die hü alleen vermeldt; hü schreef het voor de Heidenen in Klein-Azlë en noemt Christus Het Woord Gods; zün Evangelie houdt in God in Zich Zelf, God met ons, en God in ons. HU to de vertrouwde, de zielsverwant des Heeren, de door God geleerde Godgeleerde, die zich noemde de leerling, dien Jezus liefhad, waar- Gistermlddag te ongeveer kwart over vüf, had op den Kennemerstraatweg een vrü ern stig ongeval plaats. Op dat uur liepen twee werklieden van de gemeenterelniglng. terwijl zü een vuilnishand wagen duwden, op den straatweg, toen een van hen, de heer J. v. B., van achteren werd aangereden door een vrachtauto, bestuurd door A. K. uit Heiloo. v. B. werd zoo ernstig aan gereden, dat hü met een beenbreuk en een hoofdwonde naar het St. Elisabethszlekenhuis moest worden overgebracht. De oorzaak van de aanrijding moet worden gezocht in het feit, dat de voorruit van den auto door de regen beslagen was, waardoor de bestuurder de werklieden niet eerder op merkte. dan toen hü twee meter van hen af was. een afstand, te kort om te stoppen. Tot overmaat van ramp drukte de chauf feur. in zün verbouwereerdheid, inplaats van op de voetrem. met groote kracht op het gas pedaal, waardoor hü met groote vaart op v. B inreed. Na v. B. aangereden te hebben, botste de‘ auto tegen den vuilniswagen en wel met zoo n kracht, dat deze naar dë rechterzüde van den weg werd geslingerd en tegen het hek van per ceel 45 terecht kwam, welk hek finaal af knapte. Door de politie werd tegen den onhandige)) chauffeur proces-verbaal opgemaakt. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond he denmorgen terecht de ingenieur A. S. uit Alk maar, wegens overtreding van den spoorweg- Het zou n-1. aan zün schuld te wijten zün. dat een kalf op 1 November JJ. door den elec- trischen trein op den epoorweg Beverwük— Uitgeest overreden sou zün De afscheiding tusschen het weiland waar op het kalf zich bevond en den spoorweg was niet goed genoeg, omdat de scheidingssloot niet op peil gehouden werd Het kalf kon daar door gemakkelük de Sloot doorloopen en zoo op den spoorweg terecbS komen, met het nood lottige gevolg, dat het door den trein overre den en gedood werd. Een veldwachter, als getuige gehoord, deelde een en ander mede over het feit van de sloot De spoorwegwet schrijft voor, dat de af- scheldingssloot tusschen spoorweg en weiland minstens 70 cM. diep moet zün, doch de ge noemde sloot had slechts een diepte gehad varleerende tusschen 18 en 66 CM Verdachte is belast met het algemeen toe zicht op deze sloot, welke gelegen is In de WjJ- kerbroekerpolder in de gemeente Wük aan Zee en Duin. De Haarlemsche Kantonrechter had verdach te. omdat het aan zün schuld te wüten was dat het kalf door den trein gedood was, tot t 20.boete, subs. 10 dagen veroordeeld. De getulge-rüksveldwachter toonde rechtbank de verschillende instrumenten waar mede hü het peil van de sloot gemeten had Aan het meetingsinstrument bevindt zich een plankje aan den onderkant. De getuige erkende op een vraag van den president, dat dit plankje niet geheel en al de kant kon wegnemen, dat het Instrument in den modder op den bodem van de sloot zakte. De ingenieurs van de spoorwegen hadden nt- dat den rüksveldwachter gemeten had. hun in strumenten gebruikt en waren tot geheel an dere maten gekomen. De president vroeg getuige: Hoe dit verschil te verklaren was? waarop getuige antwoordde, dat het water in de sloot was gaan tsaan toen de ingenieurs hun opmetlngen verrichten. Het bleek geheel een kwestie van toepassing van de instrumenten te zün. De veldwachter was op het weiland blüven staan en had toen eenigszins voorzichtig zün meetinstrument m het water geplaatst, terwül de ingenieurs aan den kant gingen staan en met kracht hun meetapparaten in de sloot staken. In het laat ste geval zakte het meetinstrument dus ook dieper weg dan in het eerste, zoodat de op metlngen ook verschilden. De eigenaar van het kalf, de heer H. P. Burger, deelde mede, dat hü het kalf altüd op zün land, dat naast den spoorweg ligt, liet loopen. Hü bevestigde zün verklaringen. De rechter, mr. Pit, vroeg get. of het waar was, dat er wel eens meer koelen op den spoor weg liepen. Get. bevestigde dit en zeide. dat de be treffende sloot büna nooit uitgebaggerd was. Behalve eenige jaren geleden. Er zat dus een massa modder in,* het bovenwater was echter helder. Uit de getuigenverklaringen bleek voorts, dat de voorzitter van het bestuur van den Wüker- broekerpolder zich ook al eens tot de directie van de Ned. Spoorwegen gewend had om ver betering in de scheidlngsslooten te krijgen. Verbetering was toegezegd door de directie, maar uitgebleven. Als getuige a décharge werd gehoord de op zichter van Weg en Werken der N.8. te Bever wük, die eveneens uitgebeelde inlichtingen gaf over de gedane opmetlngen. Heel precies kon get. de opmetlngen niet verrichten, hü meende echter, dat de betrok ken sloot destüds de veretochte diepte had. Een andere get. sprak dit weer tegen, en gaf een andere methode van uitdiepen aan. Een andere get. 6 décharge demonstreerde weer een andere methode. Daarna was bet woord aan den officier van Justitie. Deze zeide. dat het nieuwe spreekwoord moet luiden: Als het kalf verdronken is, begint men de sloot te meten. Spr. erkent niet te weten, of men het laagje modder bü het water mag re kenen of niet. Verd. meent van wel, andere deskundigen zeggen nee. Spr. to niet deskundig en weet het niet. Daarom vroeg hü vrijspraak, omdat het bewüs van schuld niet geleverd kan worden. De verdediger, mr. P. Langeveld, sloot zich daar volgaarne bü aan. Uitspraak 1 Februari as. Het sub. comité Alkmaar comité tot Abdü hield Vlies” een zeer goed bezochten propaganda- avond. Onder de bezoekers merkten we op den Hoog- eerw. Deken E. P. Rengs en den nieuwen bur gemeester, jhr. mr. F. H. v. Kinschot. Ook waren velen uit de omllgende gemeenten tegenwoordig. De voorzitter van het Alkmaarsch Comité, drz. M v. d. Weyst, opende, er zün blüdschap over uitsprekende, dat zop velen tegenwoordig waren. Büzonder verheugde het hem, dat burgemees ter v. Kinschot aanwezig was. Spr. heet dan welkom den Hoog Edelgestr. beer prof. Alph. Steger. HU dankt dezen voor zün bereidwilligheid hier hedenavond te komen spreken voor den herbouw van de Abdü Egmond; wat een alge meene kwestie is. In dezen tüd mogen wü niets achterwege laten, wat de overheid in ons land, en dus ook in ons Noord-Holland boven ’t IJ kan be vorderen. Onze rechtbank-verslaggever schrijft ons: Gisterenmorgen omstreeks 11 uur had in de zaal van het Kantongerecht alhier de installa tie plaats van den nieuw benoemden Kanton rechter, die Dinsdag voor de arrondissements rechtbank werd beëedigd. Hoewel de formaliteit, volgens den wensch van den nieuwen magistraat op eenvoudige wüze plaats vond, droeg zü. Ingevolge de groote be langstelling toch een plechtig karakter. Aanwezig waren de president der Rechtbank, de politie-rechter, beide officieren, de rechtere, de plaatsvervangende Kantonrechter cn andere leden der balie, alsmede een aantal deurwaar ders van hier en elders, benevens griffier en amb tenaar van het Kantongerecht. De installatie werd verricht door mr. Smal, plaatsvervangend kantonrechter. Door mr. Hoogstra kantongerechtegriffler werd voorgelezen het K. Besluit, waarbü mr. Boerrigter op voordracht van den minister was benoemd. Mr. Smal wenschte den nieuwen magistraat van harte geluk met zün benoeming en releveer de. dat de pers hem bereids had afgeschilderd als een humaan en beminnelük mensch. Spre- ker'twjjfelde er dus niét aan. of mr. Boerrigter sou spoedig contact vinden met zün justltle- abelen als clvillbus en als strafrechter. Waar de Kantonrechter zich zoo uitnemend had weten aan te passen bü het karakter van het Drentsche volk, daar twüfelde spreker niet, of het zou hem ook spoedig gelukken zich te verstaan met de Westfriezen en Kennemerlan- dere. Voorts was spreker ten volle overtuigd, dat mr. Boerrigter hier volop gelegenheid zou vin den rijn ambtelüken werklust krachtig te ont plooien. Ten slotte verklaarde Mr. Smal den nieuwen functionaris voor geïnstalleerd. Mr. Boerrigter dankte daarop vriendelük voor de schoone woorden, waarmee mr. Smal hem had toegesproken. Hü bracht ook zün dank aan de Kantonrechtere-plaatsvervangere en de amb tenaren, voor de prachtige medewerking hem verleend. Spreker was in Alkmaar verschenen met een extra groote tasch, ten einde daarin op te bergen alle dooiers en andere bescheiden die nog op afdoening wachtten; doch ziet, er was niets mee te nemen, want al hetgeen te doen stond, 'was door d> vaardigheid van hem die zich van deze taak met lofwaardlgen üver hadden gekweten, reeds afgedaan. Spreker wilde niet komen met mooie beloften die misschien onvervulbaar zouden blüken. maar probeeren zün ambt zoo goed mogelijk te ver vullen. Mr. Boerrigter eindigde met zün dank te betuigen voor alle ondervinden sympathie. Hierna werd door de aanwezigen van de ge boden gelegenheid gebruik gemaakt, om mr. Boerrigter ter verwelkoming de hand te drukken. Ook wü willen niet achterblüven en mr. Boer rigter van harte welkom heeten en geluk wen- schen met zün benoeming. Spr. voert hier met schroom het woord Waarom hier en waarom over dit onderwerp? Omdat hü overtuigd te, dat menigeen meer weet van dit onderwerp dan hü. Veel Alkmaarders hebben zich reeds jaren geïnteresseerd voor de Abdü en den Adel- bertusput. Spr. hoopt het hoofdcon schillende spreken. Hü deed dit gaarne, omdat het een nationaal onderwerp te, al spreekt het heel in *t büzonder den katholieken aan. Als vaderlan der en katholiek spreekt hü dan over deze zaak. Allereerst behandelt spr. dan iets over het brengen van t Christendom in Nederland. In 678 ging de Engelsche Abt Wilfred naar ons land op een doorreis naar Rome. Hü maakte van de gelegenheid gebruik om over t geloof, dat hier zoo goed als niet bekend was, te spreken. Hü was Benedictün dus lid een contemplatieve orde. Zoon monnik maar cultiveert ook de wetenschap. Met het missiewerk zün zü niet rechtstreeks belast. Wel hebben de Benedictünen om hun abdüen heen de bevolking gekerstend Zóó was het begrijpelijk, dat Abt Wilfred de wintermaanden hier doorbrengend, zün be- keerlngswerk begon. Bü zün terugkeer in Engeland heeft hü anderen opgewekt, in Holland abdüen te stichten. In 690 kwam WUllbrordus met 11 ge zellen, allen Benedictünen naar ons land. In 716 kwam ook Bonifacius met 3 gezellen hier Zoo vruchtbaar was haar werk, dat na 60 jaar een groot deel van ons land christen was. Dan vertelt spr. van den H. Adelbertus. Deze was niet, zooals velen denken, priester, doch diaken. Zün roep van heiligheid bü het volk heeft hü dan ook niet te danken aan zün prediking, doch aan zün gebed en verstorven teven. Hü werd begraven te Egmond. Dirk I, de eerste graaf van Holland wilde zün’ gebeente verheffen. Op de plaats waar de heilige begraven was, ontdekte men een bron. Hierom heen werd een k«rk gebouwd Uitvoerig behandelt spr dan alles ge ïllustreerd met interessante lichtbeelden de opgravingen door professor dr. Holwerda in de jaren 1920—1925 op den Aldelbertusakker te Egmond gedaan. Toen kwam in tafsteeen duidelük bloot te liggen de omtrek van een kerk met midden schip en zübeuken, met de afmetingen 15 bü 20 M. In het oosten bevond zich Juist boven den put de abels. In wüden kring om deze kerk zün ook ontdekt de sporen van een soort ring muur. Men had hier dus te doen met een z.g. kerkfort. Deze plaats te het hoofdsteunpunt geweest voor Dirk I tot het vestigen van zün gezag. Met recht mag men dus deze plaats noemen den hoeksteen voor de kerstening van ons land, maar ook den hoeksteen voor ons nationaal bestaan, de eerste schrede voor een eigen Ned. Staat. Twee jaar na den dood van St. Adelbertus werd diens lichaam overgebracht naar een plaats 10 minuten verder gelegen. Hier werd dan gesticht de beroemde Egmonder Abdü Behalve St. Adelbertus lagen daar zeer vele abten en heeren van Holland begraven. Spr. vertoont verschillende afbeeldingen van de oude abdü. zooals men die uit oude gegevens meent te kunnen construeeren. Men zal, wanneer de plannen doorgaan, de nieuwe abdü niet geheel op de plaats van de oude kunnen herbouwen; evenmin geheel in den ouden vorm, gesteld al dat de ons bekende afbeeldingen die juist weergeven. Hoewel de plek, waar de oude abdü stond precies bekend te. heeft men er behalve een stukje muur in dezen grond geen sporen meer van kunnen ontdekken. Zóó grondig Is deze abdü in 1578 verwoest. Zelfs de steenen heeft men wegehaald; zü zün In Egmond en Alkmaar als bouwstof gebruikt. Na de pauze behandelt spr. dan meer in het büzonder de Egmonder Abdü als centrum van cultuur. Als cultuurbrengers zün de Bene dictünen bekend. Men bedenke maar dat aan hen de nieuwe Vulgaatvertallng is opgedragen en dat hun kunstschool van Beuron een ver- nieuwe bracht in de kerkelüke beeldende kunst. 8taaf»leenhigeu 5 Nederland 1932 10156 4% Nederland 1916 102% 4% Nederland 1917 10156 4 Nederland 1933 1C0J6 4% N. Ind 1926 AB 95% 4% N Ind 1931 5% Youngleen. 1930 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mü. 54% 54% 166*4 168% 49 44H 49 47% 119 109% 19% 131 28% 30 50 48 1% 118 lil 20 131 24« Ul> 1* 9 45 ui W1 ki hl •r, 96 70 20% 13.00 KI ou 17 da Bc co B< da da 83% 58 31% 19% 243% 28% 30% 50 49% 1% 6»/* 127% 121% d b 11 g g 174*4 13 102 3% 6% 128 121% ee va to vc 9^ 25% 12% 33% 6^ 14 14X Serbadjadl Bilau V. L G. O. Allied Interoontln. Rubber 9^ 26% 12% 33% 6Jü 13% 15 75 2JK 11% 11H 18 3X 15% 24 z n tl ti 172% 96% 70V* 21 13.00 176 13% 102% 3% 3% 1»K HJi 18 1*% 84% 58% 30»/» 19% 247% Scheepvaart Java Oh. Japan Holl. Amerika Lün Dito Gem. Elgend. Kon. Ned. Stoom. Scheepvaart-Unle ..C Ai g« nc bi Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South. Rallw Chic. MUw Maxwell L. Or. Suiker K V. A. Java Cultuur N. L 8. U. Vorstenlanden Actions idem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 10