Vijf keurmeesters gearresteerd RADIO-PROGRAMMA V erkeersonge- vallen DONDERDAG 18 JANUARI Vrijdag 19 Januari 1934 12000 slachtoffers Het Luchtvaartfonds DE HAAGSCHE FINANCIËN Instructies der N.S.B. GEVAL VAN SABOTAGE? Een vliegveld in het Gooi Een kort verblijf te Madrid Standpunt herzien? SCHEEPVAART OP IJSELMEER MISLUKTE AANRANDING Daders echter spoorloos verdwenen Nog steeds niet normaal De veralagene Loonsverlaging bij de spoorwegen Uitvoeriger plannen Regeling apoedig van kracht BEROEPEN ONGEGROND WANKLANK IN HET LEVENS- BEZUINIGING IN 1NDIË LIED Slotrefrein van drie maanden gevangenisstraf ROOFOVERVAL TE UTRECHT Sportpaleis NOTARIS BLIJFT IN ARREST Neef schiet zijn oom dood Gem. girodiensten en Spaarbanken De nieuwe golflengte- verdeeling Het rapport dar commizaie- Heldring verschenen De heer Duya neemt het voor de beweging op De storingen op Scheveningen- Haven By de werkverachaffing te Rijawyk Motie tegen den wethouder inge diend en weer ingetrokken DE STERRIT NAAR MONTE- CARLO HEFFING COUPONBELASTING AFGEKONDIGD MOOIE GIFT VOOR HET LUCHTVAARTFONDS De heer Klinkenberg gere habiliteerd MINISTER DECKERS IN SPANJE BELEEDIGING TE WORMER- VEER Kégrette en Lecot zullen deel- nemen met twee speciale C itroën-auto’s Vracht- en personenauto's hebben verreweg het grootste aandeel Grootache plannen tot aanleg ver- keeren in vergevorderd atadium In verband met de corruptiea op het Rotterdamache abattoir Bydrage van Z. K. H. Prina Hendrik Twee apreekwoorden l WIJ namens i 1 i inden, met een proeftijd van heerschte alom groote verslagenheid over deze tragische gebeurtenis. Woensdagmiddag omstreeks half zes heeft zich In de Kanaalstraat te Weert een vreeseljjk dra ma afgespeeld. De zestienjarige L. K. heeft In de ouderlijke woning zijn oom, den 35-jarigen L. K.. die als ongehuwd kostganger aldaar by de familie in woonde, met twee revolverschoten gedood zullen wordt De statistiek geeft vervolgens een overzicht over den aard der bij verkeersongevallen be trokken vervoermiddelen. Daarbij valt het op. dat, hoewel slechts 1-56 pCt. van het totaal aantal vervoermid delen in ons land vrachtauto’s waren en slechte 2.74 pC't. personen-auto’s, het deel deser voertuigen In de ongevallen nap. 22.53 en 40.73 pCt bedroeg. i 1 i 3 Naast het bed, waarop de jongen het slacht offer had neergelegd, heeft men een geopend mes gevonden. Hiermede sou de man den knaap hebben bedreigd. De getroffene was geraakt boven en achter het linkeroor. Het HJk is in beslag genomen. Heden zal het parket uit Roermond ter plaatse een onder zoek Instellen. Dr. Hulst uit Lelden zal de sectie verrichten. Het gezin K. bestaat uit man, vrouw en «es kinderen; de dader was de oudste. Op hem werd een revolver, een browning, met vier scherpe patronen gevonden en twee ledige hulzen. De jongen heeft verklaard deze revol ver met Nieuwjaar is MaesUck voor de aardig heid te hebben gekocht. Vijanden had hij, naar hy zeide, niet. Teneinde van zijn sympathie in de oprichting van het Nationaal Luchtvaartfonds blijk te ge ven, heeft Z. K. H de Prins, beschermheer van het ,PeIlkaan”-comlté, een bijdrage voor het fonds geschonken. I Aan de vraag of en in hoeverre ten opzichte van den van Rijkswege ingestelden Postchèque- en Girodienst de werkzaamheid van de ge meentelijke girodiensten voor een goede verzor ging van het betalingsverkeer noodig of wen- scheiyk is. is het grootste deel van het rapport gewijd. In een afzonderlijk hoofdstuk wordt het tweede deel van de opdracht, het betalingsver keer der spaarbanken, behandeld. In het Staatsblad is afgekondlgd de Wet van 29 December 1933 tot heffing van een coupon- belasting. 1 i 1 1 I I r. d. cor- iw zal ‘n grootte hebben van 100 by 80 M. Eenjwelnig s wle- n ge in totaal bedroeg het aantal slachtoffers van verkeersongevallen in ons land in 1*32: 12.084. steen aal bet gebouw ommantelen. een glasoverkapplng\xal zijn. Een ovi Urbaan van 200 M. kngte aal erin De jongen, die vrijwel niet onder den Indruk van het gebeurde scheen te zijn, heeft verklaard, dat, toen hij zich op zijn slaapkamer bevond, waar hij zich had verkleed, zijn oom van uit diens slaapkamer hem met een mes had be dreigd. Uit zelfverdediging zou hij toen gescho ten hebben. De man werd in het achterhoofd geraakt en was onmiddellijk dood. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft Woensdag uitspraak gedaan in de tien za ken tegen de marinemannen, die eenigen tyd geleden uit den dienst ontslagen waren en daar tegen beroep hadden aangeteekend. Op 19 October jl had de Centrale Raad van Beroep een nader onderzoek gelast over de vraag of de raad bevoegd was van deze zaken kennis te nemen. De Centrale Raad van Beroep heeft thans, naar het „Volk" bericht, al de beroepen onge grond verklaard. Voor den tweeden keer sinds korten tijd heeft op een eenzaam gedeelte van den Binnenweg onder de gemeente Langenboom een aanran ding plaats gehad. De echtgenoote van den heer S„ die op haar rijwiel op weg naar de kerk was, werd aldaar plotseling door twee mannen vastgegrepen en van de fiets geworpen. De onverlaten, die zich langs den weg verdekt hadden opgesteld, gre pen de ontstelde vrouw vast. Toen echter op haar hulpgeroep een wielrljdster kwam opda gen. namen de aanranders de vlucht en waren spoedig verdwenen. Het onderzoek der politie is tot nu toe zonder resultaat gebleven. De American Petroleum Cy heeft 7500 be schikbaar gesteld voor het Pelikaan-ComltA, dat gelden inzamelt voor bet Nationaal Luchtvaart fonds. De scheepvaart op het IJselmeer is nog steeds niet normaal. Uit Lemmer en Stavoren komen nog geen schepen te Schelllngwoude binnen. Woensdagochtend had de Zwolsche boot een ontmoeting met een ijsveld, wat haar ongeveer drie uur vertraging bezorgde. Ook Enkhulzen schijnt nog niet geheel ijsvrij te zijn, want ook daar vandaan komt geen enkel schip binnen. Alleen de verbinding met den Zuldwal-Har- derwijk. Amersfoort en Hulzen is geheel nor maal. Merkwaardig is wel, dat de jongen, toen het slachtoffer neergestort was, t ontzielde lichaam op een bed heeft gelegd en het met een laken heeft bedekt en daarna kalm naar beneden is gegaan, waar zijn ouders juist kwamen toesnel len. Een ernstig geval van vermoedelijke sabotage is des nachts te Rjjswjjk gepleegd op het ter rein van den havenaanleg tusschen het Jaagpad en den Kleiweg. De verbindingsdam tusschen een sloot en een rioolsleuf is, naar „De Tele graaf" meldt, doorgegraven, waardoor de riool sleuf is volgeloopen met water. Het werk, dat in werkverschaffing wordt uitgevoerd, onder vindt hierdoor belangrijke stagnatie. De politie stelt een ernstig onderzoek in. Zeven dagen geleden stonden voor de Haar- lemsche rechtbank terecht de hoeren A. ae Boer en J. de Boer, belden woonachtig te Wormer- veer, verdacht van beleediging In vereeniglng. Zij zouden compromltteerende geschriften ge publiceerd hebben, oa voor een der ramen van de smidse te Wormerveer. Daardoor voelde de waarnemend burgemeester, wethouder Klinken berg, zich beleedigd en diende een klacht in bij de Haarlemsche justitie. De Officier van Justitie eischte tegen den smid een geldboete van 100 of 20 dagen en tegen diens oom een gevangenisstraf van twee maan den. De rechtbank veroordeelde hedenmorgen A. de Boer tot 50 boete of 30 dagen hechtenis en J. de B. tot 75 boete of 45 dagen hechtenis. Daarnaast leder een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie Jaren, het voldoen van 10 schadever goeding aan den eischer. Verder deelde de rechtbank mede, dat het vonnis, zooals verzocht was, openbaar zal worden aangeplakt teneinde den heer Klinkenberg vol ledig te rehablllteeren. Indien dit juist is, is de minister dan van meenlng en, zoo ja, op welke gronden, dat zulk een advies genoemd kan worden een ..Instructie, lijnrecht in strijd met een door de Regeering uitgevaardigd voorschrift"? Zoo neen, is de minister dan bereid, zijn stand punt te herzien, of anders mede te deelen op welke andere „instructies” de minister dan even tueel in zijn antwoord klaarblijkelijk doelde? Is de minister in het algemeen bereid mede te deelen welke preciese feiten en omstandig heden zich by de N. 8. B. hebben voorgedaan sedert de onlangs in de Tweede Kamer gehouden algemeene beschouwingen over de Rijksbegroo- tlng, toen de minister blijkbaar nog niet op het standpunt stond, dat ook de N. 8. B. op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigin- gen diende te worden geplaatst? WARSCHAU. 1411 M. 3 uur Populair Concert 7.20 Muziek 7.35 symphonle concert 10 uur Dansmuziek. In t park „Oog en Al” is Dinsdagavond *n 17- Jarig fabrieksmeisje aangerand. Het meisje dat sedert het begin van deze week werkzaam is bij een sigarenfabriek, ging na bet voleindigen van haar dagtaak vla bet park „Oog in Al” huis waarts. Plotseling werd zij door een mansper soon aangerand, die haar eerst voor den grond sloeg, haar daarna nog enkele trappen gaf en vervolgens haar haar handtaschje ontrukte, dat zjj onder den arm droeg. Het meisje geraakte bulten kennis en is in het theehuis „Oog in Al" binnengedragen. De politie werd gealarmeerd en was spoedig ter plaatse. De aanrander is nog niet bekend, maar het meisje heeft het signalement van den man kunnen opgeven. In het taschje zat oa. een portemonnale met 50 cent. De politie is op soek naar den dader. WBBNIN. 507 M. 6 40 Omroeporkest o.l.v. Kabasta 8 06 KaTnavalsprogramma Omroeporkest o.lv Joseph Holzer 10.15 Oramofoonmuziek. Binds Maandag, toen Scheveningen-Haven (Zakelijke Omroep), via welk station de dien sten van het Persbureau Vaz Dias en van de Nederlandsche Vereeniglng voor den Effecten handel worden uitgezonden, op de nieuwe golf lengte van 1224 M. is gaan werken, worden de uitzendingen ernstig door bultenlandsche sta tions gestoord. Naar wij vernemen zal getracht worden door een wijziging der golflengte de storingen op te heffen. Heden en Donderdag zullen de uitzen dingen nog geschieden op een golflengte van 1224 M. Vrijdag wordt uitgezonden op een golf lengte van 1188 M. en Zaterdag op een golf lengte tusschen 1188 M. en 1224 M. 378 van deze ongevallen hadden den dood van een of meerdere personen tengevolge. Dit cijfer echter omvat alleen diegenen, die op de plaats van het ongeval zelf overleden. Zij die nader hand stierven In een ziekenhuis, werden niet als .gedood” beschouwd. Het werkelijk aantal met doodelyken afloop is dus waarschijnlijk niet onaanzienlijk hooger. De personeelraad van de Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten, nu de congressen van de Nederlandsche Vereeniglng en Protes- tantsch Chrlsteiyken Bond en den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel In deze rich ting een beslissing hebben genomen, accoord te gaan met de loonsverlaging van vier pet. De directie zal thans, naar ..Het Volk" weet mede te deelen, aan den minister voorstellen om de tusschen de directie en den personeel raad getroflen voorlooplge regeling in te voe ren. Omtrent het ernstige drama te Weert, ver nemen wij nog de volgende bijzonderheden: De verslagene stond bij de politie ongunstig bekend. Hij is meermalen bjj vechtpartijen be trokken geweest. Vooral als hij in beschonken toestand verkeerde, was hjj erg lastig. By een vechtpartij In het Belgische grensplaatsje Lose, vorig jaar in een café aldaar, heeft hy een schotwonde in hej hoofd gekregen, doordat de kastelein een revolver op hem afvuurde. Ook had de man gevangenisstraf ondergaan, wegens bedreiging. Hy was los werkman en werkte den laatsten tyd op een baggermolen by de kanaal- werken alhier. Wegens de vorst was hy op het oogenblik werkloos, ZUn broer, by wlen hy In huls woonde, is werkzaam op de zlnkfabriek te Budel, waar ook diens zoon werkzaam is. De jongen is altyd iets eerder thuis dan zyn va der, „Oom was lastig”. Zoo ook Woensdagmid dag, toen hy omstreeks vyf uur in de ouder- lyke woning terugkeerde. De moeder heeft toen gezegd: ,Jk ben biy, dat JU er bent, want oom Bert was weer zoo lastig”. De Jongen is toen naar boven gegaan om zich te verkleeden, waar na zich bet drama heeft afgespeeld. Daarna is de jongen beneden gekomen, heeft zyn moeder het gebeurde verteld en Is toen de straat op gegaan. Eerst daarna is zyn vader thuis geko men, die zyn broer gedood vond. Hy heeft de politie van het gebeurde in ken nis gesteld en een dokter gewaarschuwd. Deze, dokter Francken, kon niet anders dan den dood van het slachtoffer constateeren. De Jongen is later weer thuisgekomen en heeft zich daarna by de politie aangemeld. HU Is toen Ingesloten By beaehikktng van de Ministers van Water staat en Financiën dxl. 21/28 Mei 1932 Is een commissie ingesteld, welke tot taak had: a. het bestaande streven tot oprichten van ge- meenteiyke girodiensten te beoordeelen uit hoof de van een zoo goed mogelyke verzorging van de belangen van het algemeene geld- en betalings verkeer mede in verband met de bevoegdheden by de Grondwet en wet aan de onderscheiden publiekrechteiyke corporaties opgedragen; b. de vraag te overwegen, of andere dan Rljks- of Gemeen te-instellingen die geen banken in den eigeniyken zin rijn (b.v. spaarbanken), al dan niet een taak op het gebied van het kleine geld en betalingsverkeer hebben te vervullen en zoo neen, of tegen het optreden op dit gebied van dergelijke Instellingen maatregelen dienen te worden beraamd. Tot lid en voorzitter dezer commissie werd be noemd dr. E. Heldring, oud-voorritter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Am sterdam, te Amsterdam; tot leden: a. prof. dr. H. W. C. BordewUk, hoogleeraar in de staathuis houdkunde en statistiek aan de unlversiteit te Groningen; b. prof. dr. G. W. J. Bruins, Konlnk- Ujke commissaris bU de Nederlandsche Bank, te Wassenaar; c. mr. dr. A. van GUn, oud-mlnis- ter van Financiën te Den Haag (inmiddels over leden); d. mr. J. Westerman Holstyn, directeur van de Nederlandsche Bank, te Amsterdam, terwijl aan de commissie als secretaris werd toe gevoegd mr. D. Simons, referendaris ter Provin ciale griffie van Zuid-Holland, te ’s-Graven- hage. De commissie ving terstond na de installatie op 15 Juli 15932 door den Minister van Water staat, haar werkzaamheden aan en is daarmede nog in het laatst van het afgeloopen jaar ge reed gekomen. In een uitvoerig rapport geeft de commissie haar beschouwingen over de haar ter onderzoek Werd tot nog toe aan de Rallye naar Monte- Carlo slechts deelgenomen met normale toer- automoblelen, dit jaar vermeldt de lUst oa. twee wagens die tot andere klassen behooren. De eene, die van Athene vertrekt, is een Citroën rups-tractor, gereden door Kégressse zelf, die, zooals bekend, de ontwerper is van dit rups-band-systeem, dat overigens reeds zyn sporen verdiend heeft in trans-contlnentale Afrika- en Azië-expedltles. Een andere inschrijver is Lecot, een be kende Fransche lange-afstandryder, die uit War schau vertrekt met een 30-persoons Citroën- touringcar van het nieuwe type 45. In dezen wagen zullen een tiental personen medelijden, waarvan als byzonderheid vermeld wordt, dat zij allen hebben deelgenomen aan de Centraal- Woensdagmorgen zyn in een persconferentie, gehouden in „Het Hof van Holland” te Hllver- smn, mededeelingen gedaan omtrent de oprich ting van een vliegveld en groot sportpark in het Gooi, waarover reeds eenigen tyd geruchten gingen. Vanwege het oprichtingssyndicaat der N. V „Sportpark en Vliegveld 't Gooi” werden aan de pers de bestaande plannen, waarvan spoedig tot uitvoering zal warden overgegaan, getoond. Het betreft hier het aanleggen van een sport- vliegveld met al het daarby behoorende, als hotel, service-station en clubgebouw der in op richting zijnde Goolsche Aero-club, terwyi an nex daaraan een groot sportpark zal worden ingericht. Dit zal omvatten een sportpaleis, ten nispark, polobad, open sportstadion, enz. Dit alles, in grootschen styi opgericht, zal ver rijzen op een terrein tusschen Raaweg en Loos- drechtscheweg te Hilversum, onder de „Hol- landsche Radlng”. Het terrein beslaat 52 H_A. De kosten zyn geraamd op 1.700.000. Reeds een groot deel hiervan is toegezegd, alles door particulieren. Ook vanuit het Gooi is de finan cieels deelname tot heden reeds gestegen tot ruim zes ton. De onderhandellngen met B. en W. van Hil versum en de betrokken instanties op lucht vaartgebied zyn gaande. Men hoopt nog dit jaar de plannen geheel tot werkeiykheld te hebben gebracht. De heer Duys heeft aan den Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Minis ters. gevraagd, of de minister, die in zyn op* 6 Januari j.l. ingezonden antwoord op de vragen van den heer Westerman verklaarde, dat het plaatsen van de Nationaal Socialistische Bewe ging (N. 8. B.) op de lyst der voor ambtenaren verboden vereenigingen gevolg Is van het feit dat de leiding dier beweging ..instructies" heeft gegeven ,Jn lynrechten strijd met een door de Regeeering uitgevaardigd voorschrift", bereid is mede te deelen. of met deze „Instructies" be doeld zUn de aanwijzingen die de leiding van de N. 8 B. heeft gegeven aan haar leden dft tevens lid waren van den Byz. Vryw. Landstorm of de Burgerwachten. Ook vraagt hU, of de minister kennis genomen heeft van de offlcleele mededeelingen van de leiding van de N. 8. B., dat deze „Instructies” alleen bestaan hebben hierin, dat men hun le nen op desbetreffende vragen antwoordde: „Het uiterste wat gevraagd mag worden is: open en eeriyk beiyden het lidmaatschap van de N. 8. B,. en wanneer men dan zonder een woord van dank uit B. V. L. of Burgerwacht zyn ontslag krijgt, dit correct en waardig aanvaar den. Ontslag nemen kunt ge m. i. niet, want daardoor verklaart gy u zelf onwaardig om in uw korps te blUven dienen. Vóór aan den Loozdrechtschen weg zal een 90 M. hoog sportpaleis verrijzen. Dit grooten- deels uit Uzer en glas bestaande gebou^ zal *n Azië-expedltle, die verleden jaar met Citroën rupeauto’s beëindigd is. Het spreekt vanzelf, dat deze belde wagens niet in aanmerking zullen kunnen komen voor een byzonder gimstlge plaatsing in het alge meen classement. omdat hiervoor het behalen van de noodige punten vereischt wordt in accc- leratleproeven e.d.. welke gebaseerd zUn op pres taties van gewone t»er-automobielen. BATAVIA. 17 Jan. (Aneta) Het „Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië” meldt, naar aan leiding van de bezuiniglngsaankondiglng van den Directeur van Financiën, dat de afdeeling Werkloosheldszorg van het Kantoor van Ar beid voor opheffing is voorgesteld, in verband waarmede bet hoofd dier afdeeling alsmede een inspecteur en een referendaris zouden af vloeien per 1 April aa. Volgens het blad sou hierdoor 80.000 worden bezuinigd. In verband hiermede zou mr. Ij. F. de Kat Angellno eventueel naar Europa vertrekken. Verschenen is de eerste statistiek van ver keersongevallen in 1932 die de gegevens van het heele land omvat. ZU is samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek volgens de methoden die reeds In enkele gemeenten van ons land wordt gevolgd. Melding werd slechts gemaakt van mln of meer ernstige ongevallen. Lichte kwetsuren, ge volgen van onvoorzichtigheden, van een defect aan het verkeersmiddel en dgl. werden niet op genomen. Uitvoerig geeft de statistiek een overzicht van het aantal ongelukken in alle gemeenten van ons land, gerubriceerd naar hun oorzaak en gevolg: Van de 41.195 ongevallen biyken er 28221 of 88.57 pCt. veroorzaakt te zUn door fouten van de bestuurders: 2975 (7.23 pCt.) door fouten van voetgangers; 957 (232 pCt.) door gebreken van het vervoermiddel; 2788 (8.78 pCt.) door den toestand van den weg en de rest door an dere of onbekende oorzaken. De politie, waarschijnlijk door omwonenden, die hadden vernomen wat geschied was, ge waarschuwd, was spoedig ter plaatse. Het voor- loopig onderzoek staat onder leiding van den inspecteur der gemeente-polltle, Horch. Aan dezen heeft de jongen verklaard, dat, hoewel hy bedreigd werd, hU toch wel veilig naar bene den had kunnen komen. De verslagene moet een lastig mensch zUn geweest. Des morgens had hy hevige ruzie met de moeder van zyn neefje gehad, welke zoo hoog liep, dat de vrouw uit de woning was gevlucht en bU buren het grootste deel van den dag had doorgebracht. Of er tusschen dit voorval en de daad van den knaap eenig verband bestaat, is nog niet uitgemaakt. beid zal hebben. Het oprlchtings-syndlcaat bestaat uit de hee ren Jhr. J. A. F. J. Graafland, architect ie Den Haag, J. N. van Rhoon, accountant te Amster dam. Rubensstraat 48. secretaris, G. F. Froon, waterbouwkundige te Utrecht en E. Buwalda, promotor te Hilversum. De technische ontwerpen zyn van Ir. W. v. Veen te Groenekan. architect M Zwanenourg te RUswUk en architect G. van Eyck te Bussum. Spoedig zullen meerdere berichten omtrent de uitvoering der plannen volgen. BRUSSEL. 484 M. 12 20 Kielen orkeet van het N.I R. o.l.v. P. Leemans 130 Oramofoonmuziek 5.20 Omroeporkest VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN HUIZEN. 301 M. 8 uur NCRV achrirt- lezlng en meditatie 8 15 Qramofoon- muEiek 10.30 Morgendienst door ds. B. C. Koolhaas 11 uur Cello Recital door Willem Sasbach 12 uur Politieberichten 12.15 Oramofoonmuziek 12.30 Orgel spel dooï L. Blaauw 1.30 Ensemble v. d. Horst 230 Lezen van Chr. Lectuur Suur Verv. ensemble v. d. Horst 3 45 Rustpoos 4 uur Liederenrecital door Anne Marie Zoezaatdt, sopraan. A. d. vleugel A. Vermeery 5 uur Kwartet o.l.v. Ferd. Kloek 6.30 A. J. Herwig „Wlnterbespul- tlng In den tuin 7 uur Polltleber. 7.15 Ned Chr. Persbureau 7.30 Literair half uurtje. A. de Dooraard. De zwerver auteur In zijn laatste boeken, door B. v. Noort 8 uur Nationale avond in de stadgehoorzaal te Lelden, belegd door de ver. v. het Vrij willige Landstormkorps Motordlenst. Lel den. Uitzending van eenlge historische ta- fereelen (in de pauze Vaz Dias) 11.30 Sluiting. In verband met op het Rotterdamsche abat toir gepleegde corrupties heeft de centrale re cherche in arrest gesteld vyf hulp-keurmeesters. Het «yn M. A. J„ L. C. S„ J. v. B„ W R. en J. L. B. De hulp-keurmeester W. de H.. die ook ge arresteerd zou worden, heeft men in verband met zyn gezondheidstoestand op vrye voeten gelaten. De hulp-keurmeesters J. P.^>. en C. 1 W., die oo< betrokken zyn by de gepleegde rupties, heeft men om byzondere redenen tot nog toe vrygelaten. De verdachten zullen wor den vervolgd in verband met de art. 362 en 363 van het Wetboek van Strafrecht. Het betreft hier het aannemen van steekpenningen. Tegen enkele keurmeesters zal ook een vervol ging worden Ingesteld terzake van verduistering en diefstal Over de gepleegde corrupties kan de politie nog niets mededeelen, daar dit voorlooplg door den Officier van Justitie niet is toegestaan in verband met het onderzoek. 12.50 Ora- Fransche opera- Het geheele terrein, waarop de groote plan nen zullen worden verwezenhjkt, is gelegen aan den Loosdrechtschenweg en zal 52 H.A. beslaan. Het sportvliegveld alleen zal daarvan 45 H.A voor zich opeischen, waardoor de grootte meer dan voldoende ie, terwyi aan alle andere elschen, gesteld voor een modern Ingericht vlieg veld zal worden voldaan. Een dier elschen is b.v„ dat in drie windrichtingen over een af stand van 5 KJd. moet kunnen worden gedaald. Aan den rand van het terrein zullen de han gars worden gebouwd, die geheel van «taal zul len zUn en ruim vyftien sporttoeetellen zullen kunnen bevatten. Er zal verder een groot res taurant worden gebouwd, modern van styi- opvattlng en slechts één verdieping hoog, ge zien het dfetygen en neerstryken der vliegtui gen. Dit van alle elschen des tyds voorziene restaurant zal om. tevena een daktuin bevatten, terwijl In een vooruitbouw bet clublokaal van de op te richten Goolsche Aeroclub zal worden gevestigd. Vanzelfsprekend sal er de geoutil leerde luchthaven zyn met radiodienst en alles wat daarby behoort, terwyi ook een reparatle- Inrichting zal worden gevestigd. Kapealon, tele fooncellen etc. zullen alle worden Ingericht. Vanaf den Loozdrechtschen weg «al een tweetal wegen naar het veld en de daarvoor ge legen andere gebouwen lelden; een dier wegen zal een 15 meter breede autoweg «l)n. Rechts «en den anderen weg zal men op de eerste plaats een tennispark aantreffen. Een achttal tennisbanen zal daar worden aangelegd. Tevens sal aan die «Ude van den weg nog een polobad worden uitgegraven, omgeven door een rotspark als tribunes. Vooral voor internationale wed strijden sal dit bad zich zeer goed leeuen, ter- wyi de bezoekers er altoos gebruik van zullen kunnen maken. vestlgd. De omgebouwde tribunes zullen 10.000 personen kunnen plaatsen. Indien geen wieler wedstrijden plaats vinden, zullen er op de baan SS tribunes kunnen worden bUgezet, waardoor nog zeer velen kunnen worden bygeplaatst ter by- woning van andere sportfestUnen Want een drietal tennisbanen zal in het midden worden aangelegd, zoodat deze moderne inrichting zich zeer goed voor internationale ontmoetingen zal leenen. Ook een crtcketkööï zal aan weefszyden der banen worden aangelegd. Dit sportpaleis zal tenslotte voor het houden van groote meetingen uiterst geschikt biyken. Een afvalbare vloer kan n.L over de tennisba nen worden heengelegd, zoodat duizenden meer kunne nworden geborgen. Tenslotte zal in dit paleis, dat een R.A.I.- tnodel heeft, een café-restaurant en een oefenzaal voor gymnastiek en boksen worden ingericht onder twee der hooge bochten, terwyi de twee andere hoeken zullen worden gebruikt als kleedkamers. Onder de overige tribunes is de rywielstalling. Verder zullen nog worden aangelegd een mo- torracebaan en een aantal voetbalvelden, het geen een groot stadion belooft te worden. De plannen hiervoor zün echter nog niet geheel gereed. Voor directeur en technisch leider landhuizen verryzen, terwyi het geheel gecompleteerd door kiosken e.d. De Nederlandsche minister van Defensie, Deckers is Woensdag aan boord van H. M.’s kruiser „Hertog Hendrik" te Valencia aange komen. Vergezeld van zyn adjudant luitenant ter zee le klasse. Post Uiterweer, zal minister Deckers hedenochtend naar Madrid reizen, waar hy ongeveer vier dagen zal biyven. Daarna zal hy over land naar Nederland terugkeeren. H M.’s „Hertog Hendrik" zal op 22 Januari van Valencia vertrekken en zyn tocht naar de Middellandsche zeehavens Palermo, Venetië en Tripolis voortzetten en via Malaga naar Ne derland terugkeeren. De kruiser zal op 28 Ja nuari in Nederland terug zyn. LANOENBERG. 458 M. 11.20 Gramo- foonmuziek 12.55 Omroeporkest o 1. v. Roebaud 2.40 Kamermuziek 3.2C Ka- merkwlntet 13.40 Loftzlngprogramma. DAVENTRY, 1500 M. 13.20 Orgelrecltal 12.55 B.B.C.-dansorkest o.l.v. Henry Hall 135 Northern Studio-orkest o.l.v. John Bridge 4.50 Metropole Hotelorkeet o.l.v. Emlle Colombo 8.20 Radio Militair orkest o.l.v. O’Donell 0T55 BBC.-orkest o.l.v. Leslie Heward 11.10 Harry Roy eh zijn Band. PARIJS. EIFFEL, 1446 M. 12.50 Con cert 7.50 Symphonleconcert o.l.v. R. Fla- ment 8.35 Vervolg concert. PARIJS. RADIO, 17Z5 M. mofoonmuzlek 7.50 comlque. MILAAN, 369 M. 6.10 Oramofoonmus. 8 uur Idem 8.20 Symphonleconcert. ROME. 421 M. 820 Pianorecital 8.40 .La notte Venezlana” In een bedrijf. 9 20 Orkest. Het Haagsche Gerechtshof heeft in hoogsr beroep bevestigd de beschikking van de Haag sche rechtbank, waarby de gevangenhouding i» bevolen van den als verdacht van verduistering gearresteerden Haagschen notaris F. BEROMUNSTF.R, 540 M. 6 45 Balalalka- muzlek. 7.50 Populair concert door het omroeporkest olv. H. Neppach 8 30 Ge varieerd programma 9.10 Dansmuziek. VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De gemeenteraad van ’s Gravenhage heeft Woensdag de begroeting voor 1934 afgehan deld en haar zonder hoofdeiyke stemming goedgekeurd. Alleen de communisten lieten aanteekenen er tegen te «Un. Voor de stemming legde de heer Vliegen namens de soc.-dem. fractie een verklaring af, dat deze niet tegen de begrootlng sou stem men. omdat niet bekend was, wat er by ver werping zou gebeuren. MeJ. Blaauw diende namens de liberale fractie een motie In, waarin de raad als rijn meenlng uit zou spreken, dat de portefeullla van financiën in andere handen behoorde over te gaan. De katholieke heer De Jong noemde daas motie niet 18-karaats en ook andere fracties verzetten rich, waarop de motie ten slotte in getrokken werd. De jongen is gearresteerd. Het parket uit Roermond wordt hedenochtend verwacht. De ouders van den Jeugdigen K. waren geheel ver slagen. Zy konden niet begrijpen, dat hun zoon tot zoo iets in staat was. Ook in het stadje Meer dan 10.000 ongevallen hadden de ver wonding van een of meerdere personen tenge volge. In 35.692 gevallen werd materieele scha de aangericht, waarvan in 30.172 uitslui tend materieele schade. HILVERSUM, 1875 M. 8 uur VARA Oramofoonmuziek 10 uur VPRO Morgen wijding 10.15 VARA Oramofoonmuziek 11 uur Orgelspel door Joh. Jong 11.45 Oramofoonmuziek 12 uur AVRO Ilja Uvschakoff en zyn orkest 2.30 Causerie door P J. Schenk „Kamerplanten In een winter” 3 uur Oramofoonmuziek 4 uur VARA Overschakeling naar zender Kootwijk 4.05 Oramofoonmuziek 5 uur VARA-Orkest o.l v. H. de Groot 6 uur Oramofoonmuziek 8 15 Orgelspel door Cor Steyn 6.40 Coclallsme en we reldbeschouwing „Wat kapitalisme en so cialisme zyn” door drs S. Kleeerekoper 7 uur VARA-orkest o.l v H. de Groot 8 uur VPRO Avondultzendlng. Gronlngsche avond, gehouden In de Remonstrantsche kerk te Groningen 10 uur Vryz godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10 15 Zang en declamatie door Claudine Witsen Ellas 11 uur VARA. Orgelspel door Joh. Jong 11 30 Oramofoonmuziek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG. 1191 M. 750 Nederland se he avond: symphonleconcert 835 Vo caal concert 920 Vioolconcert 10.15 Concert door Paul von Beky. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde den bekenden conferencler-zanger van het levenslied C. P„ wegens ontduiking der in komstenbelasting tot een onvoorwaardelUke ger vangenlsstraf van drie maanden. De man had over het tUdvak van 1914 tot en met 1929 ongeveer 176.000 by elkaar gezongen. HU had ongeveer over 56.000 belasting betaald. Over de laatste drie jaar heeft de schatkist wegens te weinig betaalde Inkomsten- en ver mogensbelasting een bedrag van 17.800 nage vorderd. Hiervan heeft verd. reeds 12300 be taald. Over 1930 had hy als inkomen opgegeven f 8900.—; bU een huiszoeking werd echter een boekhouding gevonden, volgens welke de bruto ontvangsten in dat ééne jaar 26.000 hebben bedragen. Het O. M. had 3000 boete, subs. 100 dagen hechtenis plus een voorwaardeiyke gevangenis straf van drie n 3 Jaar geëischt. De kosten van het geheel zyn geraamd op f 1.700.000, uit te geven In aandeelenkapitaal van f 500.000.en het overige in een 5 pet. obllgatieleenlng. De financiering geschiedt zonder subsidie en geheel uit particuliere bronnen; het overgroote deel is reeds toegezegd! Uit het Gooi is tot heden toe deelgenomen voor ruim zes ton. De plannen, die reeds drie Jaren in voorbereiding zyn. zul len ojn. tentoongesteld worden in de lucht- vaartexposltie, die vanaf Donderdag 18 tot en met Zaterdag 21 -Januari a«. in hotel „De Ro zenboom" te Bussum zal worden gehouden. Ongeveer in Mei hoopt men te beginnen. Zes maanden zal het werk duren, waaraan onge veer 500 man. zooveel mogelyk uit het Gooi, ar- o.l.v. Franz André 6 50 Kleine orkest van het N.IJt. o.l.v. P. Leemans 8.20 Gra- mofoonmuzlek. KALUNDBORG, Ï2S1 M. 1120 Harald Andersen's ensemble 2 uur Vioolspel 2.20 OmToep-harmonle-orkest o.l.v. Launy Orondahl 730 Operaconcert o.l.v. Fritz Mahler 9.05 Lichte muslek. 10.30 Teddy Petersen’s Jazzband. BERLIJN, 357 M. 1.56 Oramofoonmus. 435 Programma van Hamburg. HAMBURG. 332 M. 13.40 Gevarieerde muziek 1.55 Oramofoonmuziek 435 Clinger’s Beethoven (declamatie) 5 50 Oramofoonmuziek .50 Oramofoonmuziek. ,AUe begin is moeilijk” zegt het spreekwoord- Elk begin drukt een stempel op het te voltooien werk- Vóór alles, „talm niet te lang", vat aan!! Maar.... vat goed aan. Niet „als een bok op de haverkist" ergens op aanvallen. Eerst denken, dan han delen- Goed doordacht beginnen be spaart veel teleurstelling en verge makkelijkt het werk- „Een goed begin is het halve werk” is een ander spreekwoord dat in dezen samen hang te pas komt. Veel misslagen is te wijten aan een ontactisch of slecht begin- Veel welslagen, veel succes is te danken aan een goed overlegd beginnen- Daarom: bezin u en vat goed aan- Elk werk. Vooral het leven zelf- In de jeugd de levenstaak deugdelijk begonnen- „Elk begin is moeUifk" maar „een goed begin is het halve werk”-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14